PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yem olarak kullanılabilecek canlı balıklar ve uygulamaları

balikci
30-03-2006, 04:20
Balıkçılar arasında herzaman bilinen bir tabir vardır; hiç birşey doğal yemin yerini tutamaz. Doğal yemlerin arasında elbetteki canlı yem olarak kullanılabilecek balıklar vardır, son yıllarda ülkemizde yapay balıklarla avlanma çok popüler ve zevkli bir hale gelmiştir, ancak zevkli olduğu gibi tecrübe ve balığın yemi farkedip bir şekilde yeme saldırması sağlanmaktadır. Canlı balıkların en güzel avantajı burda başlıyor, özellikle levrek avında en iyi sonuçlar herzaman canlı balıklarla alınmaktadır, canlı balıklarla yakalanacak balığın ilgisi çekmek için bir çaba sarfetmenize gerek kalmaması ve su içinde kendi canlılığıyla hareket eden bir balıkla avınızı yapmanız büyük avantajdır.

Avcılıkta kullanılacak canlı balığın boyu kıyıdan avlanıyorsak 10cm uzunluğu geçmemelidir, büyük boy balıklar avını yapacağınız balığı ürkütebilir. Bu nedenle ufak balıklar kullanmak en uygunudur. Avda kullanılacak balık fazla hırpalanmamalı, fazla yaralanmamış olması, dipdiri canlı olması ve en önemlisi vakit kaybetmeden hazırlanıp suya bırakılması gerekmektedir.

Ben ege bölgesinde olduğum için buralarda sıkça kullandığımız canlı balıkları kısaca saymak gerekirse; Kefal, Isparoz, Sarpa(çabuk öldüğü için pek tercih edilmiyor), kaya balığı. Bu balıklar arasında en çok yem olarak kullanılan kuşkusuz kefaldir, kefalin sualtında düşmanı çoktur levrek bilhassa yavru kefalleri yemek için kıyılara yanaşmaktadır, ayrıca kefalin yavrusu çok dayanıklı olup, sualtında saatlerce canlı kalıp yüzebilmektedir.

Kefal balığından başlamak gerekirse, öncelikle balık yeni yakalanmış olması ve dipdiri canlı olması gerektiğini hatırlatmıştık. Yeni yakaladığımız canlı kefali (10cm uzunluğu geçmemesi gerekmekte) önceden yanımızda bulundurduğumuz bırakma takmına, sol resimdede görüldüğü üzere, ilk iğne sırtından geçirilir ardından kuyruğuna kilit bağı yapılır. "Kilit Bağı Nedir?" ; kilit bağı sadece kefalde kullanılan bir yöntemdir, bu kilidin amacı oltayı denize fırlatırken yükü balığın sırtından alıp kuyruğuna vermesidir, böylece balığın sırtına sapladığınız iğne yerinden çıkmaz, hasar görmez ve balığa daha fazla acı çektirip bayılmamasını sağlayacaktır. Kefalin suda bayılması avın verimsiz olmasını sağlayacaktır, bayılmış bir kefali gören levrek kesinlikle bu yeme dokunmayacak ve ortamdan uzaklaşacaktır. Aşağıdaki örnekte kefalin canlı olarak oltaya nasıl takılcağını görebiliriz:

Canlı kefalin örneğini gördükten sonra, şimdi sırada canlı karagöz ve ısparozun oltamıza takılmasınına gelelim. Oltanıza takılacak karagöz yada ısparoz(İSPARİ) genellikle 10-15cm arasında olur mümkün olduğunca ufak ısparoz seçmeniz avın verimliliğini büyük oranda artıracaktır. Aşağıdaki resimdede gördüğünüz gibi sudan yeni çıkan karagöz yada ısparoz hemen sırtının üst köşesinden iğne bir kere geçirilir ve arka bölgesinden çıkarılır, ısparozda kilit bağı uygulamayacağımızdan vakit kaybetmeden denize bırakırız. Fazla vakit kaybetmezseniz karagöz yada ısparozu oltayla birlikte suya atınca hemen canlandığını göreceksiniz. Aşağıdaki örnekte karagöz veya ısparoz balığının oltaya canlı olarak nasıl takıldığını görebiliriz:

Bütün bu örneklerimizden sonra, denizlerimizde bulunan ve canlı olarak avımızda kullanabileceğimiz balıkları kısaca tanıyalım:

Kefal (Mugil auratus)
Liman içlerinde ve kayalık olan sığ bölgelerde yaşarlar, 10cm boyun altındakiler sürüler halinde gezerler.

Isparoz (Diplodus annularis)
Taşlık ve deniz patlıcanı ile yemlenebileceği her yerde yaşarlar, kıyılarımızda bulunduğu gibi derin sulardada görülebilmektedir.

Karagöz (Diplodus vulgaris)
Taşlık ve deniz patlıcanı ile yemlenebileceği her yerde yaşarlar, kıyılarımızda bulunduğu gibi derin sulardada görülebilmektedir.

Barbun (Mullus barbatus)
Kumluk bölgelerde kıyılarımız ve derin sularda görülmektedir.

İstavrit (Trachurus trachurus)
15 metreden 60 metre derinliğe kadar sularımızda görülebilmektedir.

Uskumru (Scomber scombrus)
Sularımızda 10 ila 40 metre arasındaki derinliklerde görülebilmektedir.

Hazırlayan & Derleyen: BALIKAVI.NET

ArtofDragon
13-04-2006, 16:54
bir de gümüş balıgının oltaya takılışı ile ilgili resim gönderirseniz sevinirim.yakın zamanda turnaya gidecem de :confused:

seyfiuyanık
04-07-2006, 16:51
fotograf yok ama üstad. gümüş balağını üst kanadının hemen altından tek iğneyi takıp atabilirsin...

ex.
16-11-2007, 14:30
İstavritten canlı yem olur mu üstad..kaç mt. olmalı avlanan suyun derinliğinin..birde bu işlemi kamışlada yapabilir miyiz..kıyıdan açığa atmak kaydıyla

silentfisher
16-11-2007, 15:33
canlı balık bulamıyordum.ispari de oluyormuş demek ki.bundan sonra kullanacağım.teşekkürler paylaşım için...

ooztekin
03-12-2007, 11:20
Merhaba,

Bu yıl ramazan bayramında Bodrum Yalıkavakta avlanırken oltamın kesilmesi nedeniyle denizde dişli :) birşeyler olduğunu düşündüğüm için canlı balık bırakırken çelik tel kullanmayı, en azından böyle bir takım da yedekte bulundurmayı düşünüyorum..

Sormak istediğim ise üstü yeşil renk klipsli çelik teller oluyor malumunuz... onların klipsine halkalı iğne taksam (uygun büyüklükte ve yine fotoğraflarda gösterilen teknik ile) levrek rastlar ise ürkütme durumu olur mu ?

Ben avlanırken oltadaki kalamarı kapıp kaçıran balık için çevredekilerden palamut, istanbul kaçkını lüfer :eek: ve lambuka diyenler oldu ama benim tek görebildiğim suyun 50 cm altından füze gibi giden siyah ve mermi gibi bir karaltı idi..
böyle bir şeye rastlamak ihtimali de olabilir diyerek bırakma canlı balıkta çelik tel kullanmayı kafaya koymuş durumdayım ama yöntemi nasıl olmalı fikir belirtirseniz sevinirim..

karayel
03-12-2007, 12:36
Öztekin bey;
O balığın balon balığı olma ihtimali var. Kesin öyleyse yem yapacağınız balığı israf etmenize gerek yok, çünkü her yeme gelen bir balık.

Kesici dişleri olan balıklar da bellidir, kofana-lüfer haricindekine çelik tel kullanmasanız da olur. Özellikle de levreğe tel kullanmaya hiç gerek yoktur.
Eğer kullanacaksanız, benim tavsiyem kendi telinizi kendiniz yapın.
Daha sağlam bir fırdöndü ve daha sağlam sıkılmış bağlama yerleri, olası büyük bir balık atağında takımın dağılmaması için zorunludur.

Balık dipteyse, bizim Karadenizde kofanaya kullandığımız tarzda uygun bir misinaya, ucunda biri dudak biri sidiklik kancası olmak üzere iki kanca bulunan 20-25 cm lik tel bağlayarak, derinlik 10 kulaçtan fazla ise ağırlık ilavesiyle kullanabilirsiniz.

Balık dip yüz arasında her yerde bulunabiliyorsa aynı takımda misinanızın uygun mesafesine ufak bir balon bağlayarak, akıntı yönünde sürüklenip tekneden uzaklaşmasını sağlayarak daha veriml av yapabilirsiniz.

Merhaba,

Bu yıl ramazan bayramında Bodrum Yalıkavakta avlanırken oltamın kesilmesi nedeniyle denizde dişli :) birşeyler olduğunu düşündüğüm için canlı balık bırakırken çelik tel kullanmayı, en azından böyle bir takım da yedekte bulundurmayı düşünüyorum..

Sormak istediğim ise üstü yeşil renk klipsli çelik teller oluyor malumunuz... onların klipsine halkalı iğne taksam (uygun büyüklükte ve yine fotoğraflarda gösterilen teknik ile) levrek rastlar ise ürkütme durumu olur mu ?

Ben avlanırken oltadaki kalamarı kapıp kaçıran balık için çevredekilerden palamut, istanbul kaçkını lüfer :eek: ve lambuka diyenler oldu ama benim tek görebildiğim suyun 50 cm altından füze gibi giden siyah ve mermi gibi bir karaltı idi..
böyle bir şeye rastlamak ihtimali de olabilir diyerek bırakma canlı balıkta çelik tel kullanmayı kafaya koymuş durumdayım ama yöntemi nasıl olmalı fikir belirtirseniz sevinirim..

Avciperdeci
03-12-2007, 12:49
Öztekin bey;
O balığın balon balığı olma ihtimali var. Kesin öyleyse yem yapacağınız balığı israf etmenize gerek yok, çünkü her yeme gelen bir balık.

Kesici dişleri olan balıklar da bellidir, kofana-lüfer haricindekine çelik tel kullanmasanız da olur. Özellikle de levreğe tel kullanmaya hiç gerek yoktur.
Eğer kullanacaksanız, benim tavsiyem kendi telinizi kendiniz yapın.
Daha sağlam bir fırdöndü ve daha sağlam sıkılmış bağlama yerleri, olası büyük bir balık atağında takımın dağılmaması için zorunludur.

Balık dipteyse, bizim Karadenizde kofanaya kullandığımız tarzda uygun bir misinaya, ucunda biri dudak biri sidiklik kancası olmak üzere iki kanca bulunan 20-25 cm lik tel bağlayarak, derinlik 10 kulaçtan fazla ise ağırlık ilavesiyle kullanabilirsiniz.

Balık dip yüz arasında her yerde bulunabiliyorsa aynı takımda misinanızın uygun mesafesine ufak bir balon bağlayarak, akıntı yönünde sürüklenip tekneden uzaklaşmasını sağlayarak daha veriml av yapabilirsiniz.

Yakup abi, arkadaşın kaçırdığı balık muhtemelen Kofona ya da Lambuka dır tahminimce. Son 1 yıldır iki hafta da bir giderim Bodrum'a. Allaha şükür henüz Balon balığı ile karşılaşmadım. İnşallah böyle bir haberde almam:)

Yukarıdaki yazınızda ki ufak bir balon bağlayıp akıntıya bırakma fikri ise kesinlike mükemmel. Neden bu zamana kadar düşünemedim ya da aklıma gelmedi diye sinir oldum kendi kendime. Bahsettiğiniz bu yöntemi bu pazar deneyeceğim. İnşallah olumlu sonuçlar alırım. Bilgiler için teşekkür ederim ayrıca;)

karayel
03-12-2007, 12:59
Serdar bey balon bağlayıp yüzeye olta atma akyadan köpek balığına kadar pek çok yüzey balığının avcılığında kullanılıyor. Tekneden uzakta yüzeyde sağlam bir olta bulunması, sizin ise dipte mercana çalışmanızı kolaylaştıran bir yöntem. Amerikada batık avcılığında ve Keywest de açıklarda resif balıkçılığında oldukça yaygın.
Sevgili Hüseyin Alp Arslan bu yöntemi sıkça kullanan bir arkadaşımız.
Av hikayelerinin içerisinde bir iki kez denk geldim, keşke kendisi detayı ile bu yöntemi aktarsa.

Yakup abi, arkadaşın kaçırdığı balık muhtemelen Kofona ya da Lambuka dır tahminimce. Son 1 yıldır iki hafta da bir giderim Bodrum'a. Allaha şükür henüz Balon balığı ile karşılaşmadım. İnşallah böyle bir haberde almam:)

Yukarıdaki yazınızda ki ufak bir balon bağlayıp akıntıya bırakma fikri ise kesinlike mükemmel. Neden bu zamana kadar düşünemedim ya da aklıma gelmedi diye sinir oldum kendi kendime. Bahsettiğiniz bu yöntemi bu pazar deneyeceğim. İnşallah olumlu sonuçlar alırım. Bilgiler için teşekkür ederim ayrıca;)

geneben
03-12-2007, 13:12
Bu bizim misinaya pet şişe bağlayıp tekneden uzak bir mesafede duran canlı yem takılmış takımla aynı gibi duruyor doğru mu?

karayel
03-12-2007, 13:21
Evet hemen hemen aynı.
Fakat küçük balonu bir nefeste iki yumruk kadar şişirip, basit bir şekilde kendi boynuyla misinaya bağlamak daha pratik oluyor.
Bu bizim misinaya pet şişe bağlayıp tekneden uzak bir mesafede duran canlı yem takılmış takımla aynı gibi duruyor doğru mu?

Avciperdeci
03-12-2007, 13:48
Serdar bey balon bağlayıp yüzeye olta atma akyadan köpek balığına kadar pek çok yüzey balığının avcılığında kullanılıyor. Tekneden uzakta yüzeyde sağlam bir olta bulunması, sizin ise dipte mercana çalışmanızı kolaylaştıran bir yöntem. Amerikada batık avcılığında ve Keywest de açıklarda resif balıkçılığında oldukça yaygın.
Sevgili Hüseyin Alp Arslan bu yöntemi sıkça kullanan bir arkadaşımız.
Av hikayelerinin içerisinde bir iki kez denk geldim, keşke kendisi detayı ile bu yöntemi aktarsa.

Yakup abi daha önce Diren arkadaşımızın Balon kullanımı ile ilgili açmış olduğu konuyu ve Hüseyin abinin anlatımını buldum. Sanırım faydalı olacaktır konu içinde

Kıyıdan balık avlamada en büyük sıkıntılarıdan biri oltayı yeterli uzaklığa atamamaktır. Adamlar bu sorunu çözmüş, hem de kol kuvvetiyle değil, ciğerlerinin kuvvetiyle...

Önce balonumuzu şişiriyoruz...

Sonra balonumuz düğümleyip, düğüm yerine de misinamızı bağlıyoruz

Kullanacağımız takımın belli bir noktasına (yem suya kaç m batmalıysa ona göre bu mesafeyi ayarlayın) balonumuzu köstekmiş gibi düğümlüyoruz.

Bulunduğumuz kıyıdan balonlu oltamızı suya salıyoruz. Balonumuz arkadan gelen rüzgarın etkisiyle yol almaya başlıyor...

Yol alıyor... Ta ki istediğimiz uzaklığa gelene kadar... Sonrası biraz sabır, biraz da kısmet :)

Buyrun size bir kısmet...

Balonla avlanmada kullanılan bir diğer yöntemse, boş bir misinaya canlı balığı (bu balık tutmak istediğiniz balığın ufak boylusu olmalı yani onu yem yapmıyoruz, sadece biraz yüzdüreceğiz ;) ) takıyorsunuz ve yine misinanın belli bir mesafesine balonu bağlıyor ve balık kardeşi özgürce gezeceği şekilde suya bırakıyorsunuz. Balık su içinde yol alırken belli bir bölgede duruyor, durduğu yer bilin ki balık sürüsünün olduğu yer. Bu düzenekten iki tane hazırlamak daha uygun olacaktır. Eğer iki balık birden aynı yerde duruyorsa orada daha büyük balıkların da olacağından emin olabilirsiniz. :)

Herkese rast gele...

Kaynak :

Balon olta Yeni Zelanda'da ozellikle Kingfish(Yeni Zelanda Kuzusu-Seriola Lalandi)yakalamakta en basta gelen olta takimidir. Canli yemlerin kullanilmasinda bire birdir.Kirmizi balonlarin hem uzaktan gorunumu kolay(Mavi ve Kirmizi zit renklerdir)hem de (bu bu oltayi kullanan pekcok balikci tarafindan tecrubeyle onaylanmis bir bilgidir) vurus alma orani oteki renklere gore yuksektir. Canli yem genelde kefal, ciplak gibi kuvvetli baliklardir. Balonu rahatlikla suruklerler.Canli yemin balonla mucadelesi devamli dogaya stress sinyali verir.Balik karnini gosterir, hizla fisekler,durur, yan yan gezer, suyu karistirir...Kisaca yem cevredeki tum avcilarin dikkatini cekecek herseyi yapar. Canli yemle balon oltaciliginda en onemli tiyo balonun yem ve hedef baligin buyuklugu goz onune alinarak sisirilmesidir. Balonunuz canli yemi ne cok yoracak kadar buyuk nede rahat birakacak kadar kucuk olmalidir. Hedef balik canli yemi yuttugunda patlaya bilmeli, yada oltadan ayrilmalidir. Oltadan ayirma islemi icin yontemler

1-Balonu istediginiz buyukluge sisirdikten sonra balonun dudak katindan elinizle boyun yapip sisik kisimi mumkun oldugunca gerecek yerden bir dugum atmak ve dudakligi firdondunun deliginden gececek, yemin cekmesi yuzunden oltadan ayrilmayacak ancak hedef baligin atlamasiyla oltadan ayrilacak buyukluge kesmek. Bunun icin keskin bir makasla dudakligi dort yerden bir birine paralel, boyuna dogru kesin. Firdondu deligine sokarken boyunda olusan bu kusaklardan fazlaligi makasla temizleyin.

2-Dis ipligi veya hedef balik yeme bastiginda kolayca kopacak ibrisim kullanarak firdondunun beden halkasina 10-15 cm pay atarak dugumleyin.(Ruzgarin balonu cekmesini istiyorsaniz, 20-25 cm payla ayni yontemle baglamaniz gerekir. 1 nolu yontemi ruzgarda kullanmayiniz.)Burda pay birakmak balonun ruzgarla iliskisini kuvvetlendirecek, hatta ruzgar kimi zaman balonu sudan kesebilecek , balon bir yelken gibi oltayi sirtlayacaktir.Balon oltadan ayrilmazsa yakalanan baligi cikarmak ozellikle balonunda su tutmasiyla cok zahmetli olacaktir.

Balon oltayla kiyidan aciga dogru cikmak istiyorsaniz avlaginizin yuzey sekillerini, bu sekillerin o gun ruzgar ve akintiyla iliskisini, avlaginizda gun icinde ki akinti degisikliklerini cok iyi bilmeniz, en azindan kestirebilmeniz gerekir. Yuzey sekilleri olarak acik suya cikan, bakan burunlarin veya mendireklerin uc noktasi cok elverislidir.Cunku ruzgar karsinizdan ,karsi sol veya karsi sagdan gelmedigi muddetce oltanizi aciga tasiyacak pek cok yonden ruzgarla calisabilirsiniz.
Kullanisli baska bir yuzey sekli ise korfezlerin agizlaridir. Korfezi "U" seklinde dusunun bu "U"nun tam agzinin ortasi korfezin en derin yeridir.Boyle bir yuzey seklinde kullanisli ruzgari "U" nun sag ucundan atiyorsaniz tam sag tarafinizdan veya sag ardinizdan, "U"nun sol ucundan atiyorsaniz tam solunuzdan veya sol ardinizdan almalisiniz(Ruzgar yonleri yuzunuzu aciga cevirdiginiz varsayilarak verilmistir.)

Eger tamamen aciga paralel bi yuzey seklinde calisiyorsaniz ruzgari ardinizdan,ard sag veya solunuzdan almalisiniz.Akinti korfez ve burunda assagi yukari ruzgarla beraber akmali , kiyinin denizle paralel oldugu yerde akinti durgun olmalidir.Oltayi cok uzaga cikarmamalisiniz cunku oltanizla iliskiniz kesilir.Hatta boyle acikta calisiyorsaniz Cember igneler(circle Hooks) kullanilmalidir. Cunku bu tip igneler kulanildiginda calinmaya (tasmalamaniz) gerek yoktur, yapilmaz. Calinma isteyen bir igne kullanirsaniz bu mesafeye calinmanizi tasiyamazsiniz. (Circle-Cember igneler dizayni geregi baligin agzina kendiliginden yerlesir, bunun icin misinanin belirli bi tansiyonda gerilmesi yeterdir. Zaten balonunuz vurma aninda oltanin bedenine bu tansiyonu verecektir.)
Balon oltanin en rahat kullanildigi yerler kiyinin bir anda derinlestigi noktalardir.Buralarda kiyiya cok yakin beklersiniz.Avci baliklar buralarda kiyilara sokularak ani hucumlarla yem kapip acilirlar.(Kuzu)
Balon olta tekneden de kullanilir.Teknede en buyuk zorluk canli yem kullanildiginda cogu zaman yemin teknenin govdesin saklanmasi,tekneden acilmak istememesidir.Bu yontemde acikta buldugunuz sudan cikan tasliklara veya burun uclarina dogru oltanin kullanilmasi cok faydalidir.
Balon olta bence Turkiye'de en iyi denizde Akya, kuzu, levrek, sinarit, tatli sularda yayin ve iri turna gibi buyuk baliklara karsi kullanilir.

Balon kullanilarak yapilan oltaciliga benzer bir baska oltacilik ise kaucuk ve tenis toplarinin samandira tarzi kullanildigi oltalardir.Bunlarla nispeten kucuk yuzey alti baliklari oltayi alalade bir samandiranin atilabilecegi mesafenin cok otesine atarak yakalanir.

Daha once bahsettigim Melez oltayla ,kaucuk top ve capali kursun kullanilarak
derin sularda orta suya yatmis ne dibe inerek, nede yuzeyde kalarak yakalanamiyan baliklar kiyidan yakalanabilir. Bunun icin kaucuk topun kursunu kaldiramayacak ancak oltayi yuzdurebilecek boyutlara sekillendirilmesi gerekir.

Bir kez dip bulunduktan sonra misina koyverilerek kaucuk topun olu veya kesilmis dogal yemi orta sulara tasimasi gerekir.Bu oltada vurma olayi olmaz ,baligin oltayi cekmesi olayi olur.Bu yuzden gene cember ignelerin kullanilmasinda fayda vardir.Balik oltayi cekmeye baslayinca kesinlikle calinmayin bu ignelerle. Ancak balon gibi su tutan ve ignenin baligin agzina
girmesi icin gerekli tansiyonu verecek bir duzenek oltada olmadigi icin , yapilmasi gereken misina koyvermeden kamisa belirli bir tansiyonda sertce asilmadan yay vermektir.Bu tansiyon cember ignenin dizayninin verdigi islevi calistirmaya yetecektir.

Orta suyu bulmak soyle olur.Olta batarken binbir, biniki ,binuc vs sayip dibi buldugunuzda (Capali kursununuzu dipe ilistirin) buldugunuz sayiyi ikiye bolup ,bu buldugunuz sayiya kadar tekrara sayarken oltanizi dibe inis hizina benzer bir hizda salmalisiniz.Orta suyu bulunca bu sularin biraz altinda veya ustunde baligi arayin.(Bu oltada ciplak,levrek ve lufer gibi baliklarda kullanilabilir)

Faydali olmasi dilegiyle...

karayel
03-12-2007, 13:59
İşte süper ustadan süper anlatım. Ben kaçırmışım. Tüm detayları var ve buram buram tecrübe kokuyor.
Siz de Alp arkadaşımız da sağolun.
Yakup abi daha önce Diren arkadaşımızın Balon kullanımı ile ilgili açmış olduğu konuyu ve Hüseyin abinin anlatımını buldum. Sanırım faydalı olacaktır konu içinde

ooztekin
05-12-2007, 08:48
Merhaba Serdar Bey,

Olta malzemelerini aldığım Turgutreisteki malzemeci de bana "lambuka olabilir " demişti..Kıyıya yaklaşıyormuş..Benim oltayı koparan 40-50 cm civarı mermi gibi gibi birşeydi çok hızlı ve yüzeyin çok az altından gidiyordu ..
Balon balığı zannedersem biraz daha akdeniz civarlarında mevcut..umarım bodruma gelmez..gelmesin de..(hoş o balığın yeni doğmuş yavrularını akvaryumcularda puffer diye tane 5 liraya satıyorlar, içine birazcık tuz eklenen tatlısuda da yaşayabiliyorlar..)

Fikir belirten tüm hobicilere teşekkür ederim..balon tekniği de ilginçmiş ..denemeli..

Çelik tel konusunda denemeler için yazı beklemem gerekecek :)

chn_35
11-12-2007, 18:11
Merhaba Serdar Bey,

Olta malzemelerini aldığım Turgutreisteki malzemeci de bana "lambuka olabilir " demişti..Kıyıya yaklaşıyormuş..Benim oltayı koparan 40-50 cm civarı mermi gibi gibi birşeydi çok hızlı ve yüzeyin çok az altından gidiyordu ..
Balon balığı zannedersem biraz daha akdeniz civarlarında mevcut..umarım bodruma gelmez..gelmesin de..(hoş o balığın yeni doğmuş yavrularını akvaryumcularda puffer diye tane 5 liraya satıyorlar, içine birazcık tuz eklenen tatlısuda da yaşayabiliyorlar..)

Fikir belirten tüm hobicilere teşekkür ederim..balon tekniği de ilginçmiş ..denemeli..

Çelik tel konusunda denemeler için yazı beklemem gerekecek :)

merhaba arkadasım balon balıgı insallah gelmez diyorsun ama ben bundan 2 hafta önce kusadası sahilleri civarında 2 adet yakaladım üstelikde en svdigim discovery misinamıda kopardı bunuda nasıl anladım balıgı tekneye aldım tam igneyi cıkarmak isterken balık düştü bende sevindim igneden cıktı diye ama bir baktım ki ignem yok alcak balık misinamı kesmiş bide lambuka dedigin gibi cok hızlı bir balık ben sırtı cekerken sırtıya 2 adet birden atladı ve misina elime oturdu cok sert bir sekilde dalıyor ugrasanların dikkat etmesi dilegiyle....

vetserhat
22-02-2008, 15:19
Arkadaşlar merhaba
hepimizin bildiği üzere amatör balık avcılığı belirli bir sürküler dahilinde uygulanıyor ve bu sirkülerde tutulacak balık boyu ve miktarı açıkça belirtilmiş. burada sirkülere uymayan ve kanun dışı olan resimleri yayınlamıyor, küçük balık tutanları uyarıyoruz.
ancak benim aklıma takılan konu da canlı yem kullanımı için yavru ve ufak balıkların tutulması ve kullanılması. simdi hepimiz levrek için canlı yavru kefal vs kullanıldığını biliyoruz. Sİmdi bence bu durum tezat oluşturuyor. yani siz bir yavru balığı tutup kovaya koyunca suç oluyor da onu tutup yem yapınca suç olmuyor mu ya da ekolojik dengeye zarar verilmemiş mi olnuyor bu balık yem olunca???
Değerli arkadaşlarımın bu konudaki fikirlerini öğrenmek ve güel bir tartışma ortamı ile bu konuya yeni bakış açıları getirmektir niyetim :)

balikci
22-02-2008, 15:44
Sevgili Serhat merhaba,

Bana göre, abartılmadığı sürece amatör günde 1 adeti geçmeyecek şekilde kefal yavrusu levrek avlamak için kullansın. Biliyorsun kefal denizlerimizde oldukça fazla, ülkemizde ekonomik değeride yok.

Alternatif olarak ısparoz, karagöz, gelincik, kaya balığı gibi balıklarda canlı olarak kullanılabilir, eğer kasıt Kefal ise :) sonuçta bu balıklarıda avlıyoruz ama denize atmıyoruz (ısparoz ve karagöz'den bahsediyorum) denize atmadığını varsaydıklarını canlı yem yaparak değerlendirebilirsin.

Conqueror
22-02-2008, 16:14
Ben canlı yem olarak israil sazanı yavrusu kullanıyorum ,hepimizin bildiği israil sazanı ( havuz balığı) ekolojik açıdan zararlı bir balık ve hiç bir şekildebu balıklar için boy ve kilo gibi limit söz konusu değil ... her zaman tutulabilir, bu balıkların eko sistemi bozduklarıda açıkça bellidir ....

simendifer
22-02-2008, 16:15
Serhat, Murat'ın da dediği gibi, eğer yavru balık tutma işi abartılmazsa, ekolojik dengeyi sandığın kadar da bozmaz. Yemlik balıkların kullanılması için de tebliğde ayrı bir bölüm var zaten. Orada yavru balıkların boyutu ve sayıca tutulması gereken miktar hakkında limitler var. Nasıl ki balıkları avlarken limit koyuluyor, aynı şey yemlik balıklar için de geçerli.

Ancak daha önce de bir konuda yazmıştım. Bir de yavruculuk denilen bir sektör var ki, bu sektörde çalışanlar, bu işi ruhsatlı yani yasal olarak yapıyorlar. Amaç, özellikle dere ağızlarında, tatlısulara uğrayan levrek, çipura gibi balıkların yavrularını toplayarak çiftliklere satmak. Ancak bu uygulama sırasında ne yazık ki, hedef balıkların dışındaki yavru balıklar da toplanıyor ve toplamda tutulan balıkların yarısı da nakliye sırasında telef oluyor. Koruma altına alan mevki ile ruhsat veren mevki ise aynı. Bu da ciddi bir tezat aslında. Bu uygulama sırasında, damaksız iğne kullanıyorlar ama sandığınızın aksine, bu şekilde bir hayli yavru balık toplayabiliyorlar. Özellikle levrek balığının azalmasında en büyük rolü oynayanlardan biri de bu sektördür malesef.

Bu durumda, yine başa dönerek, abartılmadığı, yani hedefin yavru balık avlamak olmadığı yemlik yavru balık temini, dengeyi pek bozacak bir durum değil.

simendifer
22-02-2008, 16:17
Ben canlı yem olarak israil sazanı yavrusu kullanıyorum ,hepimizin bildiği israil sazanı ( havuz balığı) ekolojik açıdan zararlı bir balık ve hiç bir şekildebu balıklar için boy ve kilo gibi limit söz konusu değil ... her zaman tutulabilir, bu balıkların eko sistemi bozduklarıda açıkça bellidir ....

Fatih, şunu hatırlatmam gerek. Pek çok kural gibi, tebliğde bunun için de bir kural var. Ekolojik açıdan zararlı balıkların hiçbirini canlı yem olarak kullanamazsın. Kullandığın takdirde, o balığın oltadan kurtulması durumunda, avlandığın bölgede üremesine ve diğer canlı popülasyonu üzerinde ciddi tehlike yaratmasına sebep olabilirsin. İşte bu nedenle, ekolojik açıdan zararlı balıkların canlı yem olarak kullanılması, tebliğde yasaklanmıştır, bilgin olsun. ;)

Conqueror
22-02-2008, 16:21
Fatih, şunu hatırlatmam gerek. Pek çok kural gibi, tebliğde bunun için de bir kural var. Ekolojik açıdan zararlı balıkların hiçbirini canlı yem olarak kullanamazsın. Kullandığın takdirde, o balığın oltadan kurtulması durumunda, avlandığın bölgede üremesine ve diğer canlı popülasyonu üzerinde ciddi tehlike yaratmasına sebep olabilirsin. İşte bu nedenle, ekolojik açıdan zararlı balıkların canlı yem olarak kullanılması, tebliğde yasaklanmıştır, bilgin olsun. ;)

peki abla ekolojik açıdan zararlı balıklar avlandığım yerde varsa ve ben levrek ,sudak gibi balıkları burada avlıyorsam yinede kullanamazmıyım ,yani x göletinde avlanıcam ve hedef balığım sudak ve levrek peki bu gölette ekolojik açıdan zararlı balıklar varsa bunları tutup kullanamazmıyım , ÖRNEK:Süloğlu barajı ,Kırklareli Barajı ,Kayalı Barajı ,bu isimlerini saydığım barajlarda hem etcil (sudak,levrek) hemde ( israil sazanı) ekolojik açıdan zararlı olan balıklardan mevcut ;)

simendifer
22-02-2008, 16:26
peki abla ekolojik açıdan zararlı balıklar avlandığım yerde varsa ve ben levrek ,sudak gibi balıkları burada avlıyorsam yinede kullanamazmıyım ,yani x göletinde avlanıcam ve hedef balığım sudak ve levrek peki bu gölette ekolojik açıdan zararlı balıklar varsa bunları tutup kullanamazmıyım , ÖRNEK:Süloğlu barajı ,Kırklareli Barajı ,Kayalı Barajı ,bu isimlerini saydığım barajlarda hem etcil (sudak,levrek) hemde ( israil sazanı) ekolojik açıdan zararlı olan balıklardan mevcut ;)

Bunu bilmiyorum Fatih, bilmediğim bir şey için de atıp tutmak istemem. Ama benim fikrimi soracak olursan, ben israil sazanını tutsam, o gölde olsa dahi oltaya takmaz ya da herhangi bir şekilde geri salmazdım. :)

Conqueror
22-02-2008, 16:27
Bunu bilmiyorum Fatih, bilmediğim bir şey için de atıp tutmak istemem. Ama benim fikrimi soracak olursan, ben israil sazanını tutsam, o gölde olsa dahi oltaya takmaz ya da herhangi bir şekilde geri salmazdım. :)

anlıyorum ablacım ,ama inan trakyada bu balıkların nüfusu o kadar çok ki ,aynalı sazan ,kınalı sazan ,yerli sazan kalmadı ,hep bunlardan var ,her yerde bunlardan meriç nehiri vasıtasıyla yurdumuza giriş yapıyorlar... vede tut tut bitmiyorlar sezonda 2-3 kez yavru atıyorlar bildiğim kadarıyla ,nehirlerimizde dişli balık olarak yayın var sadece başkada dişli balık maalesef yaşamıor ve o yüzden bunları bitiremiyoruz

simendifer
22-02-2008, 16:36
Meriç nehrinin balıklarını zaten Bulgaristan topluyor yukarıda. İsrail sazanının olduğu bir bölgede, hem balıklar yukarıdan yolları kesildiği için gelemez, hem de bizim sınırlarımız içinde kalan balıkların yumurtaları israil sazanları tarafından yok edilirse, bunun üzerine bir de bilinçsiz avcılık eklenirse, elbette balık popülasyonu düşecek ve israil sazanı gibi hızlı üreyen bir balığın popülasyonu kısa zamanda yükselecektir. Bunun yanısıra, Meriç nehrindeki su azalmasını da düşünürsek, bu çok normal.

56561
22-02-2008, 16:47
Tebliğlerde ekolojik açıdan zararlı balıkların yem olarak kullanımı tutuldukları yerde kullanılmak kaydıyla serbest, bir yerde tutup başka bir yerde kullanmak yasak, diğer zararsız türler için de günlük 30 adede kadar yemlik olmak kaydıyla limit altı yavru balık kullanımı serbest, ancak vicdani olarak kullanabileceğimiz kadar 3-5 tane olması yeterlidir diye düşünüyorum..

simendifer
22-02-2008, 18:02
Tebliğlerde ekolojik açıdan zararlı balıkların yem olarak kullanımı tutuldukları yerde kullanılmak kaydıyla serbest, bir yerde tutup başka bir yerde kullanmak yasak, diğer zararsız türler için de günlük 30 adede kadar yemlik olmak kaydıyla limit altı yavru balık kullanımı serbest, ancak vicdani olarak kullanabileceğimiz kadar 3-5 tane olması yeterlidir diye düşünüyorum..

Yücel ben bununla ilgili bir yazı göremedim tebliğde, atlamış olabilirim. Eğer varsa nerede yazdığını gösterebilirsen sevinirim. Çünkü yemlik balıklar kısmında "ekolojik açıdan zararlı ya da potansiyel zararlı balıklar, canlı yem olarak kullanılamaz" şeklinde bir ibare konulmuş ve bunun dışında herhangi bir şey belirtilmemiş. Mantıken, tutulduğu sularda kullanılmasında sakınca olmayabilir belki ama böyle bir yazıya rastlayamadığımdan soruyorum.

acquis_communautaire
28-05-2008, 22:34
Bu linkteki canli yem uygulamasi ilginc...Kancanin dogrudan baliga takilmamis olmasi sanirim hayatta kalma suresini oldukca uzatacaktir.

MandiBuLa
10-08-2008, 18:30
diyelim ki bir kaya balığı tuttum,hiç dokunmadan oltayı tekrar denize attım,kaya balığı şu durumda bir yem halini alır mı,alırsa ne kadar faydalı olur,bu tarz bir yemleme stili ile ne tür balıklar yakalanabilir,yakalanabilir mi?yorumlarınızı bekliyorum.

balikci
10-08-2008, 18:44
diyelim ki bir kaya balığı tuttum,hiç dokunmadan oltayı tekrar denize attım,kaya balığı şu durumda bir yem halini alır mı,alırsa ne kadar faydalı olur,bu tarz bir yemleme stili ile ne tür balıklar yakalanabilir,yakalanabilir mi?yorumlarınızı bekliyorum.

Kaya balığı genellikle yemi ve iğneyi komple yutar, buna dokunmadan suya tekrar attığında yem vazifesi görür ama saldıran balık yakalanmaz.

Sebebine gelince, saldırıda bulunan balık; miğdesinde iğne bulunan balığı yuttuğu yada ağzında götürdüğü için balık bunu sindirmeliki iğne boğazına yada miğdesine takılsın.. en basit örneği; levrek. Balığı ağzına alır ama yutmaz, avını alıp uzaklaşır, emin olmadanda kesinlikle yemi yutmaz, bir kurnazlık sezdiğinde ise yemi kusar.. kısacası oltaya dokunmadan bırakma takımını suda bekletmek mantıksız, forumda çeşitli tekniklerde canlı balıkların bırakma takımına uygulamalı şekilde takılmalarını yazmıştık, onları incelersen senin için faydalı olacağına inanıyorum.

MandiBuLa
12-08-2008, 13:19
balikci rumuzlu bey,çok teşekkür ediyorum değerli bilgileriniz için.

yeni121212
04-09-2008, 21:13
kaya balıgının resimle gösterirseniz sevinirim takılmasını

db_garage
27-06-2009, 23:30
bir de gümüş balıgının oltaya takılışı ile ilgili resim gönderirseniz sevinirim.yakın zamanda turnaya gidecem de :confused:

gümüş balıgının eti nazik oldugundan pek kullanılmıyor ama lüfer için eger canlı olarak takarsanız verim alabilirsiniz