Kültür Kurdu

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında Ronder tarafından paylaşıldı.

1. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
    Merhaba arkadaşlar faransa uzerinden yayın yapan av ve balık hobisi hakkında yayın akısı olan bi tv de ordaki balıkcıların oltalarına hazır aldıkları renk renk kurtlar takmaktalar ve degişik balık cinsleri içinde farklı boylarda kültür kurtlarına rasladım benim sorum acaba bu kurtlar dan evde yetiştirme sanssımız varmı varsa nasıl yetiştirebilirim bu konu da bilgileri olanlar lütfen benimle paylasabilirmi gerçekten cok önemli benim için saygılarımla...

2. balikci

balikci

Ronder merhaba,

kültür kurtları derken, ne tür bir kurt bunlar bahsedebilirmisin?

larva üretimini biliyoruz mesela, yada toprak solucanı vs. benim bildiklerim bunlar.

3. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
    hımm

Merhaba öncelikle konuya ilginiz den ötürü teskkürler...Sanırım kurtcuklar larva denebilir...Üretiminde insan saglıgını tehlikeye sokucak tur larvalaR olmamalı veya su ekolojisini bozucak larvalar cunku bu kurtlaRI ellimle igneye takmam gerekli ve takarken mikrop kapmak ısırılmak veya zehirli ignesi olan türler olmamalı anladınız umarım yardım ederseniz sevinirim saygılarımla

4. balikci

balikci

Tekrar merhaba,

Benim öncelikle larvalar hakkında hazırlamış olduğum bir makale var, dilersen onu senle paylaşmak istiyorum burdan bakabilirsin:

http://www.balikavi.net/forum/showpost.php?p=5432&postcount=2

bu adreste anlatmış olduğum, bizim bildiğimiz kara sinek larvasıdır, insan sağlığına zararı olduğu şu ana kadar duymadım aksine faydaları saymakla bitmez :) ve özellikle amatör balıkçılar arasında sıkça üretimi yapılan ve kullanılan bir yem. Üretimide doğal yollardan yapılıyor mesela ölü balıktan, çiğ etten yada en temiz yolu yengeç ten. Bu larva elle tutulabilir zararsız, dişleri, iğnesi olmayan bir tür. Bildiğimiz kara sinek larvası.

Bunlar sade türkiyede değil dünyada bölgelerindede kullanıldığını söylemeliyim. Özellikle alabalık avında :)

5. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
    Merhabalar paylaşım için teskkürler peki bu kurtlar farklı renkler de yapma sansımız varmı kanca takılacak büyüklüge kac günde ulasırlar simdi den teskkürler

Son düzenleme: 30 Mayıs 2006
  6. Pasha

Pasha

Favori Kamış:
    Sadece olta
    En İyi Avı:
    Hatırlamıyorum o kadar çok ki
    36/2 sirküler yasakları

2004-2006 Döneminde uygulanan sirküler tarafından Alabalık avında canlı yem kullanımı ile ilğili açıklama aşagıdadır.

"Alabalık avcılığında kan kurdu, kemik kurdu, leş kurdu, sinek larvaları, canlı ya da cansız iç su ve deniz balıkları hariç; her türlü yapay, doğal ve mamul doğal yem kullanılabilir. "

Lütfen bu konuda özen gösterelim.

7. balikci

balikci

evet sirkülerde alabalık için canlı yem yasakları mevcut, biz genelde denizde kullandığımız için o şekilde bir açıklama yaptım, ancak dünyada bu larvalar alabalığa kullanılıyor ama ülkemizde ne yazıkki sirküler olmaz diyor.

alabalık hariç, ülkemizde diğer tatlı su balıklarında kullanılmasında bir sakınca görülmüyor. Atilla beye bilgilendirmesi için teşekkür ederim.

8. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
    bu kurtlar dan yetiştirmem lazım :) acaba yiyegecegi ettin içine gıda boyası atsam renk degişirlermi merak ettim...Bunun dısında baska larva uretme sanssımız yokmu acaba

9. balikci

balikci

Merhaba, renk olayını ben hiç denemedim ancak renklerdirme yapıldığını duydum bu kurtlara ama nasıl olduğu hakkında bir fikrim yok maalesef.

Ben genelde yengeçle yaptım sürekli, üremeden sonra ortalama 3-4 günde iğneye takılacak büyüklüğe erişiyorlar, en temiz yolu yengeç ama sen ölü balık, et vs. deneyerekte yapabilirsin.

10. balikci

balikci

denemekten zarar çıkmaz :) ama boyayı yediklerinde birşey olurmu kurtlara bilemiyorum. Ama mantıklı düşünürsek başkada bir yolu yok gibi gözüküyor.

11. Pasha

Pasha

Favori Kamış:
    Sadece olta
    En İyi Avı:
    Hatırlamıyorum o kadar çok ki
    Arkadaşlar açıklayıcı olması için bir arkadaşımın sorduğu kemik kurdu ne kadar zararlı olabilir sorusuna verdiğim yanıtları yolluyorum.

Abantta bile avlanıyorlar kemik kurduyla
    pasha:
    abantı enfekte ederlerse SALMO TRUTTA ABANTICUS denilen sadece dünyada abantta yaşayan (ENDEMİK)abant alasını yok edecekler
    pasha:
    sirküler benim uzmanlığım 36/2 yi sabahlara kadar çalışarak biz yazdık
    pasha:
    kaynagı dışından gelen bir canlı o ekosistemde olmayan bir virüsü taşırsa buna dayanıklı olmayan bireylerin hepsi ölür
    pasha:
    amerikada yerliler silahla yok edilmemiştir daha önce hiç tanımadıklar sifilis ve frengi neredeyse köklerini kazımıştır
    pasha:
    bu kadar yeterlimi
    pasha:
    benim duyarlılığımda bu bildiklerimden kaynaklanıyor

12. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
    alabalık avı için

Plasitik veya silokondan yapay kurtcuklar arıyorum nerden bulabilecegimi bilen birisi varsa lütfen yardımcı olurla sevinirim

13. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
    ?

? bilen yok sanırım plastik alabalık avında kullacagım sarı renkte kurtlar

14. EFE42

EFE42

Favori Kamış:
    makarali olta
    En İyi Avı:
    pullu sazan 14 kilo
    sevgili ronder bahsini ettigin kurtcuklardan biz burda kulaniyoruz kirmizi sari ve beyaz renkleri mevcut,inan renk olayini bende pek bilmiyorum burdaki malzemeciler satiyor onu ama sunuda söylemeliyimki alabalik bu kurtcuklara haman birden bire atlamiyor cok vakit ugrasman hatta belli bir zaman yemleme yapman gerekiyor ben kendim sahsen denedim ama alistiktan sonra nerde olurlarsa olsunlar hemen geliyorlar.birde avlandigin yere göre agac varsa etrafta o agaclardan sarkan üzeri siyah noktali kücük yesil kurtcuklar oluyor bu kurtcuklar alabaligin yasadigi dogal ortamdada varsa sansin yüzde yüz artiyor denemeni tavsiye ederim bu kurtlar özellikle sögüt agaclarinda buluynuyor.kültür kurdunu yetistirdikten sonra eger cok fazla yetistirir ve ölmelerini istemezsen bzdolabinda saklayabilirsin buzdolabinda uyusuyorlar tekrar normal havada canlaniyorlar yeemek olarak üzerlerine agac talasi dökmelisin yoksa acliktan ölürler.pasha abimizin söylediklerinide dikkate alirsan sevinirim.sevgiler rastgele

[img=http://img129.imageshack.us/img129/8960/bild76xe.th.jpg]

[img=http://img148.imageshack.us/img148/570/bild88ha.th.jpg]

NOT:ayni kurtcuklarin plastik olanlari ve esanslari malzemecilerde var ama türkiyede varmi bilmiyorum büyük ihtimal vardir.

15. onursarp

onursarp

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    ehemm. 300 gr. Çipura
    Teşekkürler. Açiklamalar Için.

16. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı: