Van Gölü (inci Kefal)

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında denizler_fatihi tarafından paylaşıldı.

1. denizler_fatihi

denizler_fatihi

İnci Kefalı, dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan endemik bir balık türüdür. Van Gölü’nün %o19 tuzluluğu ve 9.8 olan pH’sında yaşayabilen bu balık, sazangiller familyasına ait bir türdür. Yaşamını gölün tuzlu-sodalı sularında sürdürür. Ancak tuzlu-sodalı sularda yumurta bırakamadığı için ilkbahar aylarında büyük sürüler oluşturarak akarsulara göç eder. Akarsular üzerinde bulunan doğal ve yapay engelleri aşmak için büyük bir mücadele verir. Bazen şelaleleri tırmanmak zorunda kalır. Yumurtasını bıraktıktan sonra tekrar Van Gölü’ne döner. Akarsularda yumurtadan çıkan inci kefalı yavruları da kısa bir süre sonra göle geçerler.

İnci kefalı, kış aylarında gölde 8-16 m boyunda tekneler yardımıyla göz açıklığı 20 mm’den daha büyük fanyalı ağlarla avlanır. Üreme zamanında ise kaçak olarak akarsu mansaplarında manyat ağları ve akarsu yataklarında basit tuzaklarla avlanır. Yaklaşık 10 bin ton civarında yapılan yıllık avcılık miktarı ile Türkiye içsu balıklarının 1/4′ünü oluşturur.

Göl çevresinde 14 bin insan geçim kaynağını oluşturan inci kefalının sürdürülebilir balıkçılığa kavuşturulması için Doğa Gözcüleri Derneği tarafından koruma çalışmaları yapılmaktadır. Bu koruma çalışmaları sonucunda kaçak avcılık oranı on yıl içinde %60 azaltılmıştır.

2. flazer

flazer mehmet ali filizer

Favori Kamış:
    YILMAZ 90 LIK ZIPKIN SHEAKPER MAKARALI OLTA VEDE ALBA NIN KAMIŞLARI
    En İyi Avı:
    TATLI SUDA 43 KG AYNALI SAZAN(rüyamda)5,5kg aynalı sazan,6KG DÜZ SAZAN, DENİZDE 2KG MIGRI
    üstat teşekkürler güzel bilgiler

3. geneben

geneben Aşkın

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Deniz turnası 70 cm 900 gr.
    Bilgiler için teşekkürler Ahmet bey, Doğa gözcüleri derneğinide başarılarından dolayı tebrik etmek lazım. %60 oranında kaçak avcılığın azalması gerçekten takdire şayan bir çalışma.Ülkemize özgü olan türleri korumak ve onları geleceğe taşımak bizim için başlıca görev olmalı bu şekilde özümüzü sürdürebiliriz.

4. sinansarma

sinansarma

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    7 kg Halili+2850 gr kofana
    doğa gözcüleri :sözümüzün öncüleri

derneği kuran
    Doç. Dr. Mustafa SARI
    Ayşe Şahika ERTAN
    Asaf ERTAN
    Prof. Dr. Ayşe YÜKSEL
    Sevil SARI
    Haluk KUTAY
    Biricik ARCAN
    Ali KASAPOĞLU
    tesekkür ederiz.
    Torunlarımıza da bırakabileceğimiz inci kefalinin sürdürülebilir yaşam hikayesini gecen aksam tv de izledim. Önce başka ülke zannettim.demekki ülkemizde böyle manzaralar varmış.Sanki somon sürüsü gibi..
    ancak kacak avcılık özellikle dere yataklarındaki, balık popilasyonunu önemli etkilemektedir.

inci kefali ile ilgili bilgileri ve yapılan calısmaları http://www.dogagozculeri.org ve www.incikefali.net adresinde bulabilirsiniz.
    balığı yasak olmayan zamanda ve yöntemle avlamak, geleceğe bırakabileceğimiz mirastır.

5. erhan54

erhan54

Favori Kamış:
    makine:okuma longitude kamış:lineaefe turnasurf
    En İyi Avı:
    yayın 18.5 kg
    Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
    Geçenlerde bir belgeselde izlemiştim.Yumurtlama zamanı avlanma yüzünden Neredeyse soyu tükenme noktasına gelmiş bir tür.Akarsularda ve derelerde yumurta bırakmaya çalışan balıkları avlıyorlar.Ekmek parası vs. bahaneleri.Soyu tükenincede oturup ağlarlar.İnci kefalinin kaçak avlanmasına karşı savaş veren herkese gönülden destek veriyor ve kutluyorum.

6. steelrock

steelrock Burak

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Mercan-Ağırlığı mühim değil,ben onun gelişini sevdim...
    Güzel bilgi ve sevindirici haberler var açtığın konuda Ahmet arkadaşım, teşekkür ederiz :)

Bu konuyu "tatlı su balıkları" başlığına aktarırsak daha güzel olur sanırm, oradan konuyu taki edebilirsiniz...

7. orcunhoca

orcunhoca

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    şansa bir ahtapot 1 kg. babakalede 400 gr. karagöz,80-90 cm pala.
    van gölünün balıkların hiç tutmadım ama çok kez afiyetle yemişliğim vardır. ailem uzun süre van-tatvan bölgesinde ikamet ettiklerinden bilirim o tadı. enteresan ve farklı bir tat.

8. osmanaltunel

osmanaltunel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Turna 140 cm. Gölbaşı
    Güzel konu paylaşımın için teşekkürler değinilmesi gereken olayları buraya taşıdığınız için tekrar teşekkürler.

9. tiptirivsi

tiptirivsi

çok güzel paylaşım, teşekkürler...

10. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Ahmet ellerine sağlık çok faydalı oldu bu bilgiler.

11. mby.yigit

mby.yigit mustafa

Favori Kamış:
    shimano
    Favori Makine:
    remixon
    En İyi Avı:
    levrek 1kg
    güzel konu olmuş teşekkürler, 3-4 gün önce gezmek amaçlı bu bölgeye gittik gerçekten görülmesi gereken çok güzel yerler var, nemrut ve içinde barındırdığı göller, nazik gölü, dereler gibi, konuyla ilgili olarakta bu balığı ilk defa gördüm tadını tuzunuda hiç bilmem ama çok güzel olmadığını duydum ( sadece birisi annem yapınca güzel oluyor demişti). yasak sezon olmasına rağmen halen herkesin elinde tırıvırı ve derelerde ve van gölünde balık tutuyor, şahsen ben herhangi bir kontrolde görmedim.

12. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Bir Ercisli olarak baska bir tatla okuyorum Van Golunun inci kafalini.Mukemmel paylasiminiz icin cok tesekkur ederim.Bunun yaninda inci kefaliyle ilgili sabit bir baska sunumda var sitemizde.
    saygilar.

13. tjh13

tjh13 Ahmet göksel

Avı çok zevkli olan bir balık
    av yasağından sonra olta ile ki olta
    ile biraz daha büyüklerin yakalamak
    mümkündür en az diğer balıklar
    kadar zevk verir
    eğer bir sorunuz varsa cevaplandırabilirim

14. stillborn19

stillborn19 Sezai

Favori Makine:
    Kamış:Linaffe,Captain,Remixon makina:Virax Charizma
    En İyi Avı:
    Sudak 3 kg
    yanlış hatırlamıyorsam bu balıklar kızıl ırmaktada var tutup yem yapıyoruz yayın ,turna ,sudak için

15. akıncı13

akıncı13 ali

Favori Kamış:
    DIAMOND 240
    En İyi Avı:
    2,4kg pullu sazan
    yanılıyorsunuz sadece van gölü,erçek gölü,ve nazik gölünde var
    erçektekiler biraz daha büyük ,van gölündekiler normal büyüklükte,nazik gölündekiler ise tatlı suda yaşadıklarında dolayı lezzetli değil
    tatlı suya girdiğinde inci kefal rengi ve tadı çok değişiyor :))

16. mc_307

mc_307 ahmet

arkadaşlar ben van a yeni taşındım ve amatör balıkçılığı seviyorum, merkezde kalıyorum, iskele tarafında inci kefalini olta ile nasıl avlarım.. tabi olta atılabiliyorsa ordan, kimse uğraşmıyor burda balıkla...

17. halit

halit HALİT DEBBAĞ

Favori Kamış:
    Okuma Salina SeaSpin 10-40g kamış 240cm
    Favori Makine:
    spro dxi 430
    En İyi Avı:
    13 kilo aynalı sazan 4,5 kilo turna
    geçenlerde trt de incik kefalinin belgeselini göçlerini izledim.
    muhteşemdi.

18. mc_307

mc_307 ahmet

arkadaşlar van merkez de olta avcılığı ile ilgili bilgilendirirmisiniz, ne zaman yapılır nere gidilir nasıl bir teknik kullanılır...

19. Koray06

Koray06 koray şerefhanoğlu

slm

bende bir Bitlisli olarak yorum yapmadan geçemeyeceğim bu konuyu inci kefalini salamura olarak yapıyor yöre halkı tuzlu balık diyorlar adına şöyle söyleyim yemediğim tatlı su balığı azdır muhtemelen ama aralarında inci kefali kadar lezzelisini görmedim.

20. onur35

onur35 onur

tatvanda kıyıdan olta ile balık avlanabiliyor mu?