Ankara Gölbaşı _ Mogan Gölü

Konu, 'Göller, Barajlar ve Akarsular' kısmında Volkan_06 tarafından paylaşıldı.

1. Volkan_06

Volkan_06

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Aynalı Sazan, 12 Kg.
    Arkadaşlar Merhaba,

Hürriyet gazetesinin internet sitesinde çıkan bir haberi sizinle paylaşmak istedim. Ankara Gölbaşında balık avlamak isteyenler için bir bilgi olur kanısındayım. Herkese rastgele...

"" Hava sıcaklığı Mogan Gölü'nün rengini değiştirdi""

GÖLBAŞI (A.A)

Ankara'da son günlerde etkili olan sıcaklıklarla birlikte Gölbaşı ilçesi sınırlarında bulunan Mogan Gölü'nün renginin bulandığı bildirildi.

Mogan Gölü kıyısında işletmeleri bulunan ve balıkçılıkla uğraşan vatandaşlar, AA muhabirine yaptıkları açıklamada, son günlerde gölün renginin bulanıklaştığını ve koyu yeşil bir renge dönüştüğünü belirttiler. Göldeki bu durumun genellikle havaların aşırı sıcak olduğu dönemlerde yaşandığını ifade eden vatandaşlar, gölde toplu balık ölümleri olmasından korktuklarını ifade ettiler.

Gölbaşı İlçesi Koruma, Geliştirme ve Turizm Derneği Başkanı Doğan Çağatay, balıkçıların ve işletmecilerin gölde meydana gelen bulanıklık olduğu yönündeki şikayetleri üzerine Mogan'da inceleme yaptığını söyledi. Çağatay, Mogan'da son yıllarda turna balıklarının sayısının azaldığını, sazan balıklarının sayısında ise artış olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Turna balıkları genellikle avcı balıklardır. Ancak son yıllarda Mogan'da turnaların sayısının azalmasıyla birlikte sazan balıklarının sayısında hızlı bir artış olmuştur. Sazan balıkları tatlı suların bulanık olan yerlerinde yaşamayı tercih etmektedirler. Mogan'ın da dibinin çamurla kaplı olması nedeniyle göl bulanık bir renge sahiptir. Son günlerde hava sıcaklıklarının artması ve güneş ışınlarının gölün diplerine kadar ulaşması göldeki sazan balıklarını rahatsız etmiştir. Güneş ışınlarını fazla alan göldeki sazan balıkları kendilerine yaşamsal alan yaratmak için suyun dip çamurunu bulandırıyorlar. Gölün renginin bulanıklaşarak yeşil bir renge bürünmesinin nedeninin bundan kaynaklandığını düşünüyorum.”

Çağatay, ayrıca göldeki renk değişikliği konusunda detaylı yönde araştırma yapmak isteyen bilim adamlarını Mogan'a davet ettiklerini sözlerine ekledi.

2. djemr

djemr

Favori Kamış:
    Olta, Zıpkın
    En İyi Avı:
    Kırmızı Benek alabalık, 5.5 KG
    İlginç bir teori, turna sayısının azaldığı doğru ama sazanın ürediği konularında şüphelerim var. Yürüyüş yolu yapmak ve ticari olarak menfaat sağlamak için açılan restoranlar yüzünden yok edilen sazlıklar bulanıklığın ve balık neslinin azalmasının nedeni olmasın!!!

3. turna_meps

turna_meps

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    74cm turna kesikköprü,6kg sazan(1990 eymir gölü),90cm yayın kızılırmak,80cm barakuda bodrum
    volkan_06 senin dediğin olayın aynısını geçen sene bu zamanlarda eymir gölünde rastladım oğlanı balığa götürmek için eymire gittiğimizde suyun yüzeyi koyu yeşil bi tabaka ile kaplanmıştı 2-3 hafta sonra düzeldi yalnız kıyıya yüzlerce balık vurdu özellikle turna ve kadifeydi

4. akrepp06

akrepp06

Favori Kamış:
    dipoltası kamış
    En İyi Avı:
    bizim dilmizde cay balığı diyoruz 1,5kğ
    turna_meps slm öncelikle kardeş sen nerden katılıyosun ankara elmadağ danmı seninle tanışmak isterim

Son düzenleme: 13 Haziran 2006
  5. turna_meps

turna_meps

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    74cm turna kesikköprü,6kg sazan(1990 eymir gölü),90cm yayın kızılırmak,80cm barakuda bodrum
    arkadaşlar gölbaşına melih gökçek otları temizlemek için ilaç atmış bu yüzden göl koyu yeşil bi tabaka ile kaplanmıştır

6. turna

turna

Mogan gölü insan sağlığı aşısından tehlike arzetdiğinden burası balık avına 1 yıldır kapalıdır.

7. gezgin_18

gezgin_18

Favori Kamış:
    Makaralı olta Dip Küspe
    En İyi Avı:
    Çanılıdan 4.750gr sazan
    gölbaşı eskisi gibi degil

arkadaşlar ankara çevresinde eskisi kadar sazan çıkan göl kalmadı bunun nedeni göllere atılan turnalar turna avını bende severim fakat gölere atılan turnalar ve tabiki bunun yanı sıra bilinçsizce ağ ile yapılan avcılık ağ ile avlanmaya karşıyım gitiğim yerde ağı görürsem hemen jandarmayı arayıp haber veriyorum herkese saygılar

8. turna_meps

turna_meps

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    gölbaşında turna nesli tükendi sayılır sazan ve kadife çoktur kesinlikle

9. abdullah taş

abdullah taş abdullah taş

En İyi Avı:
    50.cmlik turna gölbaşı 1992 de
    Alabalik

Ben Yarin Kibrisköyün Dereden Alabalik Yavrusu Yakalayip Bayindir Barajina Salmaya Gidiyorum Inşallah Coğalirlarda Avci Arkadaşlar Dua Eder Normalde Orada Balik Yoktu Gecen Sene Dere Kenarina Kurulan Ciflikten 200 300 Adet Aşaği Yukari Kaçan Alabalik Onlarda Yavru Vermiş Sadece Yavrular Kalmiş Hiç Balik Görmedikya Ne Varsa Tutmuşlar Korunsa Ne Güzel Olur.düşünsene.... Ankarada Alabalik Değilmi....

Son düzenleme: 26 Mayıs 2010
  10. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Abdullah merhabalar, abicim bu iş böyle olmuyor.:eek:

Yavru balık aşılama/salma ile ilgili kurumlar var. Tarım il Müdürlüğü, Üniversitelerin Su Ürünleri bölümü v.b ilgili kurumların inisiyatif, denetim ve gözetiminde, çok detaylı yapılması gereken çalışmalarla karar verilmesi gereken bir durum. Aksi halde kaş yapayım derken göz çıkarmak olur. Ayrıca kişisel uygulamalar yasal değil.:(

11. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    Sevgili ballim :) Ne de güzel açıklamışsın... Diyecek tek bir şey kalıyor, zaten yasal olsa bile, alabalık denen cevval mahlukat, durgun, çamurlu baraj gölünde solungaçlarından ne oranda oksijen geçirebilecek bu hareketsizlikte... Abant alası gibi göl alası tipleri bile barajda barınmakta başarısız olacaktır tahminimce, kaldı ki dere alası! Yasal değil, olsa da yasal değil!!! Ne güzel olur Ankara'nın alası diye ne türküler yakıldı bu memlekette, iyi niyetten, israil sazanları, sudaklar, nice nesilleri tüketti bilinçsizce salındığında, nice verimli meralarda...

Cehenneme giden yol, iyi niyet taşlarıyla döşenmiştir. Bunu unutmamak gerek. Sevgiler...

12. abdullah taş

abdullah taş abdullah taş

En İyi Avı:
    50.cmlik turna gölbaşı 1992 de
    doğru söylüyorsun bende kendi çabalarımla birşeyler yapmaya çalışıyorum.yenimahalledeki tarım il müdürlüğüne balık salmayla ilgili dilekce ile müracat etsem değerlendirirlermi. benim cabam balığı tutmak için değil sadece doğal olanı korumak amaclı. saygılarımla