PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : kaşık-meps-slikon (yapay yemler hakkında tüm bilgiler)

Pages : 1 [2]

nolongerregistered
04-05-2007, 22:30
merhabalar
yardımınıza ihtiyacım var rapalanın husky jerk-mu-12 cm liğine ihtiyacım var su anda üretimde değilmiş acaba elinde olan veya bulabileceğim yeri bilen bir ustamız varmı-resmini bulamadım ama kefal e benzeyen bir rapala.cevaplarınızı bekliyorum

Selam bu linkde var gorünüyor ama satış abd.firması

maner
05-05-2007, 00:48
Selam bu linkde var gorünüyor ama satış abd.firması
buradan alışveriş yaptınızmı yakın zamanda mail attım ellerinde varmı diye.hj12 mu üretimde değil su an ancak elinde olan ve kullanmayan ustamız varsa beğeneceği herhangi bir veya iki rapala ile değiştirebilirim

nolongerregistered
08-05-2007, 23:03
Selam.Benim sormak istediğim kaşık hareketini artırdığında sabit kalan 3 lü kancanın bağımsız ve sabit hareketi konusu.Birde lüfer avını %90 direk kuyruk yerine kendine açı yaparak saldırır. yani balığın peşinden dosdoğru gelmez belirli bir mesafeden izledikten sonre son 1-1,5 metre kala sola yada sağa açılarak saldırır.Isrığı kuyruğa yakın fakat tam kuyruktan olmaz.çoğu lüferin tek yada 2 iğne ağzında yakalanma nedeni budur.Uzun olta denilen zargana ile tekneden yapılan avda çoğunluk 2.hırsız iğneye gelir.Kuyruk iğnesine nadiren gelir.
Sözün kısası bağımsız gelen iğne yerine iğnesiz kaşığa saldırması daha olağan gibi geldi.
İlk fırsatta denemek isterim

yilmaztaha
09-05-2007, 16:09
Levrek için çok güzel çalışan bir rapala. Küçük kefallere benzemesi avantaj. Çünki levreklerin dayanamadıkları canlı yemlerden. Bulduğunuzda nereden aldığınızı söylersemiz bende alabilirim. Kefal yavrularına benzeyen rapalalar geçen sene çanakklalede lapseki çardak arasında iyi çalıştı.

yucelll
10-05-2007, 00:13
arkadaşlar video bölümünde izledim de orada rapala ile baılk tutumunu anlatıyorlardı.Şimdi ben önceden kayıktan atarak kaşık kullanmıştım.

ama rapala hiç kullanmadım sizce marmarada hangi rapala kullanılır?
yani videoda 12 tane mi ne vardı çeşit olarak renk vb?

Avciperdeci
10-05-2007, 00:18
arkadaşlar video bölümünde izledim de orada rapala ile baılk tutumunu anlatıyorlardı.Şimdi ben önceden kayıktan atarak kaşık kullanmıştım.

ama rapala hiç kullanmadım sizce marmarada hangi rapala kullanılır?
yani videoda 12 tane mi ne vardı çeşit olarak renk vb?

sevgili Yücel kardeşim çok fazla bilgim olmamasına rağmen rapalayı avlamak istediğin balığın cinsine göre avlanacağın zamana göre avlanacağın yere ve şekle göre tercih etmen gerekli
Örneğin kıyıdan at çek mi yapacaksın yada tekneden sırtı mı çekeceksin bunlar önemli yani
ancak en revaçta olan model ler prencess 7 cm 9 cm yeşil renkte olanlar
fakat bulmak biraz zor oluyor İzmir de
İstanbul da nasıldır bilemiyorum

sitede de rapala diyerek arama yaparsan sanırım arama sonuçlarından yeterince bilgi sahibi olursun kardeşim.

Bereketli avlar...

yucelll
10-05-2007, 04:01
sağol kardeş bilgiler için.
ben tahminen kayıktan ve kıyıdan atmak istiyorum ve temmuz ağustos dönemi yapabilirim.

peki kardeş yani benim avlanacağım yerde bursa/karacabey/yeniköy sahilleri
burada pek fazla büyük balık da olmuyor./ cm büyük olmaz mı?
bir de gölde mi daha iyi sonuç verir yoksa dnizde mi?

burman
10-05-2007, 10:39
Senlerdir balık tutyorum ama burdaki gibi bir paylaşım olmadığım için bazı teknik bilğilerim çok kısıtlı mesala Kamışlar ve Makinalar.

Şu Sıralar bir kamış ve makina almak istiyorum ama karar veremiyorum.

1-Kıyıdan At çek için kullanıcam.
2-Rapala ,kaşık gibi hafif takımlar kulanıcam.
3-Uzak mesafeye atış için olması lazım.
4-Büyük avlarda dirençli olmalı.
5-Makinam da yine kamışa uygun güçlü bir alet olsun isterim.

Kamış ve makina için önerilerinizi istiyorum.

Şimdiden Teşşekkürler

SahEmre
10-05-2007, 10:50
Senlerdir balık tutyorum ama burdaki gibi bir paylaşım olmadığım için bazı teknik bilğilerim çok kısıtlı mesala Kamışlar ve Makinalar.

Şu Sıralar bir kamış ve makina almak istiyorum ama karar veremiyorum.

1-Kıyıdan At çek için kullanıcam.
2-Rapala ,kaşık gibi hafif takımlar kulanıcam.
3-Uzak mesafeye atış için olması lazım.
4-Büyük avlarda dirençli olmalı.
5-Makinam da yine kamışa uygun güçlü bir alet olsun isterim.

Kamış ve makina için önerilerinizi istiyorum.

Şimdiden Teşşekkürler

Madem hafif takımlar kullanacksınız ve uzak mesafeye atmak istiyorsunuz, surfcasting tipi kamışların hafif atarlı olan modelleri var, bunları tercih edebilirsiniz. Muhtemelen ağırlıklarıda hafif olacaktır ve sizi diğer modellere göre daha az yoracaktır.

Makine olarakta bi şey diyemeyeceğim ama sahte yeminizi daha hızlı çekmek ve daha iyi hükmedebilmek için en az 60 lık bir makine almanız gerektiğini söyleyebilirim.

Pek bi şey bilmiyorum bilen arkadaşlar daha iyi yardımcı olabilirler.

steelrock
10-05-2007, 10:51
Makine konusunda henüz bakamadım lakin istediğin türde bir kamış hakkında bir kaç bilgi ve yorum yapılmış,bir incele istersen,Mehmet Pekmezci abimiz bu kamışı aldığını ve tavsiye ettiğini dile getirmiş.Biraz fikir edinmeni sağlayacaktır..

mka.mka
10-05-2007, 10:56
burman arkadaş kıyıdan çalışacaksan 2,70-300 (İkisine de bak hangisi eline yakışırsa artık) düşük atarlı karbon kamış al. makinan 40-50-60 lık olabilir misinan 0,35 den kalın olmasın Bu özellikleri ve bütçeni gözeterek son kararı sen ver ;) Bu arada parçalı kamışlar atış mesafesi konusunda teleskopik kamışlardan daha performanslıdır ancak taşıma problemi olabilir.

burman
10-05-2007, 11:25
burman arkadaş kıyıdan çalışacaksan 2,70-300 (İkisine de bak hangisi eline yakışırsa artık) düşük atarlı karbon kamış al. makinan 40-50-60 lık olabilir misinan 0,35 den kalın olmasın Bu özellikleri ve bütçeni gözeterek son kararı sen ver ;) Bu arada parçalı kamışlar atış mesafesi konusunda teleskopik kamışlardan daha performanslıdır ancak taşıma problemi olabilir.

Makine konusunda henüz bakamadım lakin istediğin türde bir kamış hakkında bir kaç bilgi ve yorum yapılmış,bir incele istersen,Mehmet Pekmezci abimiz bu kamışı aldığını ve tavsiye ettiğini dile getirmiş.Biraz fikir edinmeni sağlayacaktır..

Madem hafif takımlar kullanacksınız ve uzak mesafeye atmak istiyorsunuz, surfcasting tipi kamışların hafif atarlı olan modelleri var, bunları tercih edebilirsiniz. Muhtemelen ağırlıklarıda hafif olacaktır ve sizi diğer modellere göre daha az yoracaktır.

Makine olarakta bi şey diyemeyeceğim ama sahte yeminizi daha hızlı çekmek ve daha iyi hükmedebilmek için en az 60 lık bir makine almanız gerektiğini söyleyebilirim.

Pek bi şey bilmiyorum bilen arkadaşlar daha iyi yardımcı olabilirler.

Öncelikle Teşşekürler Zahmetinzi için. Dediğim gibi pek anlamıyorum bu konudan ama şunu merak ediyorum Uzaga atmak için 400 metre civarı olsa daha iyi olmazmı? Birde atarı dıyelım 50 80 gr olsa ozman dayanıklılığı azalmıyormu?10 kilo 15 kilo kaldırabilirimi?
bu linktekiler bana uyar sanırım?

SahEmre
10-05-2007, 11:42
Arkadaşlar atladığınız bir nokta var.
2.70 - 2.40 -3.00 gibi kamışlarla hafif ağırlıkları uzağa atamazsınız.
Burak arkadaşımız uzak atış yapmak istiyor. Spin kamış en fazla 20-30 metre atış yapabilir diye biliyorum.

Bence uzak atış için 3.90-4.00 gibi bir kamış olmalı. Surf kamış olmalı.

SahEmre
10-05-2007, 11:44
Öncelikle Teşşekürler Zahmetinzi için. Dediğim gibi pek anlamıyorum bu konudan ama şunu merak ediyorum Uzaga atmak için 400 metre civarı olsa daha iyi olmazmı? Birde atarı dıyelım 50 80 gr olsa ozman dayanıklılığı azalmıyormu?10 kilo 15 kilo kaldırabilirimi?
bu linktekiler bana uyar sanırım?

Evet burak bahsettiğim bunlardı. Hafif atarlılarını tercih etmen gerek sanırım. Bende pek bilgi sahibi değilim buradan okuduklarımla yorum yapıyorum bunuda belirtmem gerek. Ama bende bu aralar bir surf kamış alıcam onun için çokça okudum ilgilendim.

Cevat Ergin
10-05-2007, 11:44
Kıyıdan at -çek için kullanacağınız kamış ve makinede amacınız önemli.daha evvel de bu konu tartışılmıştı.Göl ve akarsularda kullanacağınız veya kıyıdan levrek gibi balıklar için en fazla 30 mt gibi atmanız yeterlidir zaten balık o mt.lerde-yok boğazdan lüfere,çinekop,palamut alacağım derseniz farklı takım yapmanız lazım
Suni yem-kaşık için kıyıdan kullanım 2.40-2.70 cm 10-40 gr.en fazla kamış ve 35 lik hafif bir makine
Boğaz gibi yerlerde 3.30-4.20 cm kamış ve 60 lık makine gibi

burman
10-05-2007, 11:53
Kıyıdan at -çek için kullanacağınız kamış ve makinede amacınız önemli.daha evvel de bu konu tartışılmıştı.Göl ve akarsularda kullanacağınız veya kıyıdan levrek gibi balıklar için en fazla 30 mt gibi atmanız yeterlidir zaten balık o mt.lerde-yok boğazdan lüfere,çinekop,palamut alacağım derseniz farklı takım yapmanız lazım
Suni yem-kaşık için kıyıdan kullanım 2.40-2.70 cm 10-40 gr.en fazla kamış ve 35 lik hafif bir makine
Boğaz gibi yerlerde 3.30-4.20 cm kamış ve 60 lık makine gibi

Meseala şöle örnek veriyim.Gecende turnaya başladım.Rapala kulanıyorum en zevk aldığım o.Ama kamışlarım uzak atışlarda yetersiz kaldı.
Aslında asıl derdim cok hafif atarlı bir kamış agır bir avı çekermi kıırlmadan?

Cevat Ergin
10-05-2007, 11:58
Tabiiki turna için 10-30gr 2.40 bir kamış yeterlidir ama ağır kaşık kullanacaksanız 30-60 gr olması lazım,siz suni yemleri ve kaşık için 10-40 gr bir kamış alın fakat parçalı olması tercih sebebi olmalıdır.Ben de devamlı turnaya gidiyorum kamışım 10-30 gr. , 2.70 cormoran bullfighter,makina içinde 35-40 kalibre yeter.At çek yormaması için hafif malzemeler seçin,kaliteli bir kamışla atarınız hafifte olsa istediğiniz balığı çekersiniz

Cevat Ergin
10-05-2007, 12:00
Yemleri uzağa atamamanızı sebebi kamış atarının çok olmasıdır.Atarı düşük diye büyük balık çekmez diye düşünmeyin.

burman
10-05-2007, 12:09
Yemleri uzağa atamamanızı sebebi kamış atarının çok olmasıdır.Atarı düşük diye büyük balık çekmez diye düşünmeyin.

Kafamda bişeyler canlandı gibi .Çok sağol üstad.

mka.mka
10-05-2007, 12:11
("")

bak burdaki balık 10-30 atarlı 2.10 kamış ve 40 lık makineyle çektim. Yani atarın rüşük olması bir dayanıklılılk göstergesi değil. Önemli olan optimizasyon. Ben şahsen kıyıdan 2,90 lık kamışla 3,50 lik kamıştan daha uzağa atıyorum. Heleki düşük ağırlıklarda bu iyice belli olur. Birde kullanım kolaylığı var tabiiki

Cevat Ergin
10-05-2007, 12:16
Suni yemleri aldığınız zaman üzerindeki ağırlıklar size fikir verecektir.Bu tip kamışlar kullandıkça keyif alacak ,gramajı dahada düşüreceksiniz :) 5-25 gr.gibi.İstediğiniz yere gittiğini göreceksiniz.2 parçalı olmasında ısrarcı olun nokta atış için.

Balikci34
10-05-2007, 12:42
İstedikten sonra her kamışı kırarsın kırılmayacak kamış yok,ama şu var iyi bir kamış alırsanız ve iyide bakarsanız kamışınıza 2,70-3 metre olan ve 10-50 gr atarlı bir spin kamış turnada size yeterli olacaktır,tabiki turna avlarken şöyle 10-20 kg lık yayın atlamazsa yeminize o zaman zor durumda kaldınız demektir ama hemen korkuyada gerek yok tabiki,iyi bir kamışla ve iyi bir makina ilede malzemeleri parçalamadan balığı almanız gerçekleşebilir,bu tamamen malzemenin kalitesine ve sizin o malzemeleri iyi kulanmanızda bağlıdır,diyelimki iyi bir kamış ve iyi bir makinaya sahipsiniz ama kamışınıza hiç bakmamışsınız iki parçalı kamışınızın takılma yerlerine kum gibi kamışa zarar veren maddeler içine girmiş umursamamışsınız,yada makinanın bakımını hiç yapmamışsınız o zaman büyük balığada gerek kalmaz 2-3 kg lık balıkta bile zarar görür malzemeler,ikinci olarak spin yani at çek yapmak isterseniz yeminizin ağırlığına göre kamış seçin derim,diyelimki rapala 20 gr sizde mevcut olan kamış 50-80 gr atarlı belki bu kamışla 30 metre atabilirsin şu varki şayet elinizde 10-50 gr atarlı bir kamış olsa o zaman atış mesafesini dahada yukarlara çekmeniz mümkün,tabiki atış tekniği çok önemli ve kulanacağınız misinanın küçüklüğü.

SahEmre
10-05-2007, 12:48
Dostlar bu bahsettiğiniz spin kamışlarla, iyi bir kamış makina ve sahte yem kombinasyonu sağlanırsa atılabilecek maksimum mefase ne kadardır acaba ?

Cevat Ergin
10-05-2007, 12:49
Selim abi ,merhaba,askari nin sitesinde kogha,silverman,riverman ve yad marka kamışlar görüyorum. sen oralardasın bu markalar hakkında görüşlerin nedir?

Cevat Ergin
10-05-2007, 12:56
At-çek te yakalanacak balık zaten çok uzaklarda değil ,kıyıdan atçekte tatlı ve tuzlu sularda 10-50 mt içerisinde.levrek,turna,sudak,tatlısu levreği gibi.Boyunuza uygun sağlam bir kombinasyon ile bu metrelerde istediğiniz atışlar yapabilirsiniz.Boğaz için yine hatırlatırım farklı bir takım.

Balikci34
10-05-2007, 13:10
Dostlar bu bahsettiğiniz spin kamışlarla, iyi bir kamış makina ve sahte yem kombinasyonu sağlanırsa atılabilecek maksimum mefase ne kadardır acaba ?

Bu soru sahte yemden tutunda av şeklinize göre çok açılım isteyen bir soru,mesela kaşık,bir kaşık atarken mesafe değişir,rapalanın modeline ve ağırlığına göre değişir,silikon balığın ağırlığına göre değişir,ben şunu eklemek isterim ,diyelimki iki tane aynı markadan ve atardan kamışınız var ve sizin atış tekniğiniz hep aynı ama biri 2,7 metre diğeri 3 metre burada doğal olarak 3 metre olan kamışla daha uzağa atabilirsiniz,geçen gün turnada at çek yaparken silikon balıktan kaşığa çevirdim avımı,rüzgar arkadan esiyordu ilk atışı normal yaptım ikinci atışta kaşığı daha uzağa atmak için biraz abandım inanın makinada misinanın bitmesine 7-8 metre kaldı yada kalmadı,makaranın dibi gözüktü ilk defa böyle birşeyle karşılaştım,maksimum mesafeye gelince,rapalada 30 metrenin altına düşmezsin,silikon balık 50 metreye kadar çıkar,kaşığı 60-70 metre atmanız mümkün,bir örnekle yazımı bitireyim kafanızı daha çok karıştırmadan,at çekte genelde 2,70 lik kamış kulanırım bu kamışlardan biri olan ultimata marka olanı 20-40 gr atarlı silikon balıkla av yapıyorum orta boy olanı 12 cm ucundaki kuşunla beraber 25-30 gr eder belki bu sahte yemi 50 metre atabiliyorum ama yemin ağırlığını yükseltiğim yani silikon balığı büyük seçtiğim an mesafe düşüyor yani kamışın atarını geçiyorum yada maksimuma çıkyorum bu yanlış,kaldıki bu sefer kamışa zarar vermem mümkün.

Balikci34
10-05-2007, 13:18
Selim abi ,merhaba,askari nin sitesinde kogha,silverman,riverman ve yad marka kamışlar görüyorum. sen oralardasın bu markalar hakkında görüşlerin nedir?

Askari sitesindeki tanınmamış markaları hiç tavsiye etmem,senin örneğini vermiş olduğun kamışlar yad haricinde olanlar tanınmamış markalar,ben silverman kulandım hiç tavsiye etmem,ne makinasını nede kamışını,zaten askariyi önermem.

burman
10-05-2007, 13:24
[/URL]
[URL=""] ("") bu iki kamış uygun gibi geldi ama nie bukadar farklı fıyatlar?

REALGS
10-05-2007, 13:28
suni yeminiz 10 gr ise öncesine spirolino bağlarsınız 20 gr.lık
ve böylece 10-40 gr atarlı kamış ile bunu 40-50 mt atabilirsiniz.....
Bende 210 Dam var.İlk aldığımda daha önce hiç spin kamış kullanmamara rağmen 30 mt civarı attım

Balikci34
10-05-2007, 13:30
Değerli değil çok eksik aslında,bu konuya eklenmesi gereken bir çok bilgi daha mevcut ama bilgisayar başında bunları yazmaya kalksam bir günümü alır,ben sadece üstten anlattım,konu derinleşirse başlı başına bir konu olur,mesela rapala,rapalayı delerek ağırlığını yükseltiyorlar,aksionundan hiç birşey kaybetmiyor tabiki ufak bir rapalanın ağırlığı yükselince atış mesafeniz daha ileri olur,ama denemeyin sakın rapalanın aksionunu bozabilirsiniz,bunun nasıl yapıldığını görmemişseniz,üstten bakarsak konuya sahtenin ağırlığı ve kamışın atarı uyarlı olmalı diyebiliriz kısaca.

Balikci34
10-05-2007, 13:33
suni yeminiz 10 gr ise öncesine spirolino bağlarsınız 20 gr.lık
ve böylece 10-40 gr atarlı kamış ile bunu 30 mt atabilirsiniz.....

10 gr lık suni yemi 30 metre atmak için sbirolinoya gerek yok dostum,misinanı incelt yeter.

REALGS
10-05-2007, 14:01
misinam zaten 0,20 dyneema :D
denizde avlanmak için sbirolino takmak daha faydalı.Birazda olsun suni yemin çokta suüstü yapmasını engelliyor.

Karaköydeki yer FİRAR.bildiğimiz Vira balıkçılığın karaköydeki şubesi..
Ben ordan almıştım 210 cm 2751 kodlu spin kamışımı....Fiaytıda 18 ytl...
2 parçalı kamış,teleskopik değil....

Balikci34
10-05-2007, 14:10
misinam zaten 0,20 dyneema :D
denizde avlanmak için sbirolino takmak daha faydalı.Birazda olsun suni yemin çokta suüstü yapmasını engelliyor.

Karaköydeki yer FİRAR.bildiğimiz Vira balıkçılığın karaköydeki şubesi..
Ben ordan almıştım 210 cm 2751 kodlu spin kamışımı....Fiaytıda 18 ytl...
2 parçalı kamış,teleskopik değil....
Çok kalın bence,peki bu kalınlıkta at çek yapıyorsunuz hangi balığı beklediğinizi ve bu balık kaç kilo gelir öğrenmek isterim,bence atçekle rapala kulanmak isteyen arkadaşlar örgü misinada yada dyneemada veya ip misnada ne derseniz diyin,en fazla 0,15 kalınlığını seçmeli bu daha ince olursa dahada iyi mesafe uzar,kalınlaşırsa mesafe düşer,deneyin iki makarası olan bir makinaya biri 0,15 olan diğeri 0,35 olan normal misinayı sarın aynı malzemelerle atış yapın ince olanla dahada ileri atacağınızdan eminim.

mka.mka
10-05-2007, 14:10
[/URL]

Pahalı olanın atarını düşürmek yani kamışı biraz daha esnetmek için extra mlz veya teknolaji kullanılmış olabilir. Onun dışında hemen hemen aynı görünüyor. Ucuz olana en fazla 40 lık ii bi makina (Daha büyüğünnün ayakları oturmayabilir)ve 30 luk sağlam ve yumuşak bi misina takarsan seni çok uzun bi süre fazlasıyla idare eder die düşünüyorum.
Sonrası sana kalmış;)

mka.mka
10-05-2007, 14:13
Çok kalın bence,peki bu kalınlıkta at çek yapıyorsunuz hangi balığı beklediğinizi ve bu balık kaç kilo gelir öğrenmek isterim,bence atçekle rapala kulanmak isteyen arkadaşlar örgü misinada yada dyneemada veya ip misnada ne derseniz diyin,en fazla 0,15 kalınlığını seçmeli bu daha ince olursa dahada iyi mesafe uzar,kalınlaşırsa mesafe düşer,deneyin iki makarası olan bir makinaya biri 0,15 olan diğeri 0,35 olan normal misinayı sarın aynı malzemelerle atış yapın ince olanla dahada ileri atacağınızdan eminim.

Bu arada burda gördüğüm bir yanlış inanç var herzman balık en uzakta olacak die bi kaide yok. Evet ince misinayla daha uzağa attılır. ama 0,15 (Örgü harici) bi misinaylada biraz iri bi balıkta biraz zor çekilir. Önemli olan en uzağa değil en iyi yere atmaktır

Balikci34
10-05-2007, 14:18
[/URL]
Sadece atçek içinse 15-45 gr olanı tercih et derim ama ben kamışı çanlı yemlede kulanmak istiyorum yada daha değişik sistemler denemek istiyorum dersen bir ikinci kamışı yani 20-60 olanı tercih etmek daha mantıklı,karar senin.

Balikci34
10-05-2007, 14:20
Bu arada burda gördüğüm bir yanlış inanç var herzman balık en uzakta olacak die bi kaide yok. Evet ince misinayla daha uzağa attılır. ama 0,15 (Örgü harici) bi misinaylada biraz iri bi balıkta biraz zor çekilir. Önemli olan en uzağa değil en iyi yere atmaktır

Dostum o sadece bir deney için verilmiş bir örnek,0,15 lik normal misina ile atçek yapın demedim.

harun91
10-05-2007, 14:23
turnada bu kamış nasıl sizce...hem ucuz hemde ağır değil..tam benlik :D

Balikci34
10-05-2007, 14:29
turnada bu kamış nasıl sizce...hem ucuz hemde ağır değil..tam benlik :D

Bana sorarsan 1,80 cm boyunda bir kamışla ben sadece küçük derelerde alabalık avlarım,onuda yapmam ya neyse,1,80 cm 5-25 gr atarlı bir kamış bence turnaya atçekte yetersiz ha çekmez bu balığı diyede bir şey demem,mesafe uzak olmalı dersen yetersiz derim.

harun91
10-05-2007, 14:33
Bana sorarsan 1,80 cm boyunda bir kamışla ben sadece küçük derelerde alabalık avlarım,onuda yapmam ya neyse,1,80 cm 5-25 gr atarlı bir kamış bence turnaya atçekte yetersiz ha çekmez bu balığı diyede bir şey demem,mesafe uzak olmalı dersen yetersiz derim.

peki bu nasıl sizce...2,40 metre:confused:

mka.mka
10-05-2007, 14:50
Dostum o sadece bir deney için verilmiş bir örnek,0,15 lik normal misina ile atçek yapın demedim.

herhangi bir ithamda bulunmadım selim abi. Burda derken bu sitede demek istedim şööle bi bakacak olursak en uza nasıl ve neyle atış yaparım gibi sorular çok sık soruluyor. Bunu açıklamak istedim:)

ozan
10-05-2007, 16:51
uzun kamış uzağa atar diye bişey yok. ben 270-300 cm kamışların hem atış hem kontrol hemde balık takılınca kontrol açısından en ideal olduğunu düşünüyorum. ayrıca uzun kamış balık takılınca çok ağır oluyor ve kontrolsüz kalıyor

SahEmre
10-05-2007, 18:10
herhangi bir ithamda bulunmadım selim abi. Burda derken bu sitede demek istedim şööle bi bakacak olursak en uza nasıl ve neyle atış yaparım gibi sorular çok sık soruluyor. Bunu açıklamak istedim:)
haklısınız.
Yalnız burada şunu biraz dile getirmek istiyorum. Bu dediğiniz tatlısu için geçerlidir tahmin ediyorum. Çünkü tatlısuya balığa gitmiyorum ben genelde %99.9 denizde avlanıyorum. Bugüne kadar ki tecrübelerime dayanarak söylüyorum ki denizde balık kıyıdan daha ileride oluyor, hatta zaman zaman ne kadar ileriye atarsak o kadar çok ve büyük balık tutabiliyoruz.
Benim tüm yorum ve tavsiyelerim deniz için geçerlidir.
Ha tatlısu derseniz bilemiyorum mutlaka burada da sizin dedikleriniz geçerlidir.

ürgüpbalıkçısı
10-05-2007, 19:41
yeni oluşturacağım at-çek takımı için araştırma yaptım ve cormoron bull fighter spinnrute serisi kamışlarda karar kıldım.bizzat inceledim kamışı gerçekten güven veriyor

Sırtıcı ve Çözücü
10-05-2007, 22:16
At çek konusu sitemizde epey işlenmiştir. Bende uzun yıllardır at çek ile levrek peşinde koşmuş birisiyim. At çek te 3 temel unsura dikkat edilmelidir.

1. Avlanılacak bölgenin coğrafi ve av durumu
2. Takımın doğru şekilde donatılması
3. Takımın balığı çekecek şekilde hareket ettirilmesi yada sırtının doğru yüzdürülmesi.

İlk madde gerçekten önemlidir. Eğer bulunduğunuz yerde levrek yoksa orada saatlerce yada günlerce boşuna dolaşsanız boşa kürek çekmiş olursunuz. Yanlız şu var genelde tüm sahil yörelerinde levrek illa ki oluyor. Genelde levrek çay ağızlarında yada buna benzer sığ ufak eriştelik yerlerde kırma taşlıklar da bulunur. Avlak yerinin seçimi ve avlanılacak bölgenin deniz dibi durmunu bilmek gereklidir. İlk defa avlanılacak yerse ilk önce 10 - 15 dk. bölge keşfi yapılmasını tavsiye ederim.

ikinci madde ye gelirsek: Burada imkanlarımız dahilinde Takım seçimi ve bu takımın doğru biçimde donatılması gereklidir. At Çekte en önemli ekipman kamıştır. İlla ki kamışınız çok iyi ve bu konuya uygun seçim yapılmış bir ekipman olmalıdır. Makineniz ise hafi ve bilya sayısı en az 4 bilyalı ve yukarı olmalıdır. Misinanız çekeri yüksek 0,30 - 0,35 mm lik misina olmalıdır. At çekte takımı ileriye doğru atmak için içine su konulan şeffaf şamandıraları yada buna benzer şamandıraları kullanıyorum. Son zamanlarda Sbrilino da kullanmaya başladım. Takımın donatılması gayet kolaydır. şamandıranın önüne avlağınızda bulunan balıkların büyüklüğüne göre seçimi yapılmış 0,18 - 0,20 - 0,22 - 0,24 mm lik 1 kulaç misina ben fluorocarbon scorpio kullanıyorum ve bunun ucuna sırtınızı bağlamanız yeterli olacaktır. Takımın atılmasında tek önemli husus atacağınız bölgenin gözle seçilmesi ve takımın savurlmasıdır. Takım göz ile seçtiğiniz noktaya ulaştığında tek yapacağınız şey misinanızı bir an tutup bırakmaktır. Bunun sebebi sırtınızın şamandıranıın önüne düşmesi yani takımın doğru atılmasını sağlamaktır. Eğer bu yapılmazsa Sırtı ana bedene dolaşır ve o atışınızdan etkin sonuç alamıyacaksınız demektir. Yani boşa atılıp çekilme olacaktır. Sebep ise sırtınız ana bedene dolaşık olarak gelecektir.

Üçüncü maddeye gelirsek: Avlağımızı seçtik, Takımımızı doğru seçtik, Takımızı doğru donattık şimdi de balık avlayalım. Takım düştükten sonra topun suya değmesiyle vir aksiyon başlar. Topun suya düştüğü yakınlarında olan ispedekler varsa ilk onlar sese doğru gelirler. Bu sesin benzerinin süreklilik ederek çıkartılması levreği avlamayı kolaylaştırır, bunu da şöyle başarırız. Saatin 12 yönünden saatin 3 yönüne doğru sert bir çekişle şamandıraya suda köpük yaptırırız ve makineyi harekete geçirip misina boşluğunu alırız. Gözünüz şamndıranın arkasında olsun ki sırtıya dalmaya gelen levreğin suyun üzerinde çıkarttığı dalgayı görmelisiniz. Dikkat edilecek bir konu daha vardır. Levrek sırtınıza genelde iri boydaki levrekler kara kıyı dediğimiz yerde bütün iştimahıyla dalga yaparak gelirler. Eğer acemiysek o gün kü trofe balığımızı kaçırmaya yönelik yanlışı yapmaya hazırız demektir.

Bu yanlış ise şudur. Genelde gördüğüm at çek yapan dostlarım ve duyduklarım ya ta kıyıya kadar geldi sırtı orada bir şapırtı koptu ki sorma ahaaa bu kadar dı levrek, en az 5 kg vardı demeleridir. Ben sadece bu anlatımlara gülerim ve buna ehemniyet vermemek için, atışı yaptıktan sonra yere diz çökerek ve kıyıdan en az 5 - 10 metre geriye giderek takımı çekerim ve şamandırayı asla ve asla sudan kaldırmadan çekerim. Lütfen buna özen gösterin.

En son olarakta kullandığım malzemelerden bash etmek istiyorum. Bütçemin elverdiği ölçüde Okuma Metaloid 30 luk makinem ve Pelikan 2,70 m boyunda California model kamışım ( İki Parçalı daha iyi bir kamış almayı düşünüyorum. ) En çok severek çektiğim ve pek çok levrek ve çeşitli balık yakaladığım MARIA PRINCESS sırtım Yeşil ve Mavi renkler boyları 5 cm ve 7 cm dir. Bunun yanında 100 lerce silikon çeşitli renklerde, 100 lerce sırtım mevcut. Ama avlağın durumuna göre LOLİPOP ŞEKER ÇUBUĞU süper iş yapar.

Tüm Balıkçı dostlarıma sevgi ve saygılarımla

NOT: Msn den bilgi alışverişi yapmak isteyen dostlarıma kapım açıktır. cddyeri@hotmail.com

Saygılarımla

Umarım en büyük trofe sayılacak levrekleri sizler yakalarsınız.

Bu Konuyu Kıyıdan At Çek Konusunda İşlenmişti.

Saygılarımla

srcn.41
10-05-2007, 22:17
Renkli kablolar daha mı iyi olur ?yoksa sade beyazlar iyimi?
Birde Kaç No İgne kullanıyorsun Umit abi modeli markası nedir?

HeRKesE RAsTGeLE

arm59
10-05-2007, 23:08
Yücel kardeşim rapala veya suni balıklar kaşıkların yerini aldı. Kaşıkla avlanmak çok zordur suyun çok bulanık olması vs. Kaşıkla en iyi lüfer avı yapılabilir. Rapala modellerini tatlı suda hiç kullanmadım. tatlı su için birşey diyemeyeceğim ama denizde en iyi suni balık av dönemi nisan-mayıs, eylül-kasım aylarıdır. Temmuz ağustos dönemi için marmarada fazla randıman alamazsın denizin dalgalı suyun bulanık olduğu zamanlar rapala tam bir balık katiline dönüşüyor.Kıyıdan büyük balık çıkmaz diye bir şey yok 8-10 kg.lık levrekler bir karış suda yüzer kıyıda rapala ile onları yakalamaya çalış marka ise princess maria gx mavi sırtlısı

yucelll
11-05-2007, 00:01
Yücel kardeşim rapala veya suni balıklar kaşıkların yerini aldı. Kaşıkla avlanmak çok zordur suyun çok bulanık olması vs. Kaşıkla en iyi lüfer avı yapılabilir. Rapala modellerini tatlı suda hiç kullanmadım. tatlı su için birşey diyemeyeceğim ama denizde en iyi suni balık av dönemi nisan-mayıs, eylül-kasım aylarıdır. Temmuz ağustos dönemi için marmarada fazla randıman alamazsın denizin dalgalı suyun bulanık olduğu zamanlar rapala tam bir balık katiline dönüşüyor.Kıyıdan büyük balık çıkmaz diye bir şey yok 8-10 kg.lık levrekler bir karış suda yüzer kıyıda rapala ile onları yakalamaya çalış marka ise princess maria gx mavi sırtlısı

sağol kardeş bir de şunu ekliyim eğer dalgalı ve bulanık su istiyorsan tamam kardeş balığı kaptık desene:D
Bazen öyle bir bozuyor ki hava deniz kahverengi oluyor ve benim en çok dikkat ettiğim şey gelen dalgaların üstünde balıklar görüyorum ve anında yok oluyor.
sanırım kefal olsa gerek

Avciperdeci
11-05-2007, 00:08
sağol kardeş bir de şunu ekliyim eğer dalgalı ve bulanık su istiyorsan tamam kardeş balığı kaptık desene:D
Bazen öyle bir bozuyor ki hava deniz kahverengi oluyor ve benim en çok dikkat ettiğim şey gelen dalgaların üstünde balıklar görüyorum ve anında yok oluyor.
sanırım kefal olsa gerek

kefal de olabilir levrek te olabilirmiş
ESKİ bir dostumun anlattıklarına göre

arm59
11-05-2007, 18:31
O gürdüklerin çoğu levrekdir. Levrek bulanık suda yavaş çekilen sahte balığa roket gibi saldırır. Alttan yem balığının göremeceğini farzederek saldırıyor. Kendiside bulanık suda iyi göremediği için sahteye kanar. Berrak suda takip eder ama sahte olduğunu anladığı zaman peşini bırakır. Rapalaya biraz balık yağı sürersen veya yakaladağın balıkların içinde biraz bekletip koku sinmesini sağlarsan faydası oluyor.

poseidon911
11-05-2007, 22:21
Renkli kablolar daha mı iyi olur ?yoksa sade beyazlar iyimi?
Birde Kaç No İgne kullanıyorsun Umit abi modeli markası nedir?

HeRKesE RAsTGeLE
Her renk kablo deneyebilirsin birisine vurmaz ise rengini degistirebilirsin
Yanliz en onemlisi kablonun cok ince olmasi gerek yoksa yuzmez
Igneyi ise tup ile dogru orantili olmali
Kalite ise pek onemli degil herhangi bir ignedende olabilir

yucelll
12-05-2007, 21:36
oo kardeş iyi o zaman yani şimdi ben rapalayı balıkların içinde bekletip koku sindiririm de anlamadığım şu
şimdi rapalayı dibe atıp üste doğru mu cçekecez?
bir de hangi rapala?
kardeş o zaman ben bu sene iyi balık tutarım.
çünkü hep görüyorum böyle dalganın üstündeler resmen yahu

arm59
12-05-2007, 22:13
Kardeşim rapalaya hiç bir ağırlık bağlamadan
Hafif atarlı kamış
sağlam ince misina
Tercihine göre klipsli fırdöndü
En ucuna rapala
Yani kurşun vs. hiç birşey yok
Rapalayı 20-30 mt. öteye atıp hemen çekmeye başla. Zaten yüzen tip(floating) rapala varsa batmaz.
Batan tip (sinking) rapala varsa biraz dibe batmasını beklersin sonrası sana kalmış levreği nasıl kandıracağın senin ustalığına kalacak

arm59
12-05-2007, 23:09
Ben rapala türü sahte yemlerle çok uğraştım çünkü benim yemli balık avına pek zamanım olmuyor suni balık işi kolayıma geliyor yem arama derdim yok ama balıkları kandırmak çok zor oluyor her seferinde birşeyler deniyorum deneyimlerimi paylaşmaya çalışıp benimde bir katkım olsun istiyorum

srcn.41
14-05-2007, 10:08
Her renk kablo deneyebilirsin birisine vurmaz ise rengini degistirebilirsin
Yanliz en onemlisi kablonun cok ince olmasi gerek yoksa yuzmez
Igneyi ise tup ile dogru orantili olmali
Kalite ise pek onemli degil herhangi bir ignedende olabilir

Abi Levrek için Kaç no'lu igne kullanmamız gerekir bunu ögrenmek istiyorum yani sinek kancaya gelcek hali yoktur dimi :)
Yani Levrek için igne no kaç çaprazlı mı? yardım :)

RasTGeLE

enozbihasbirinciuye
14-05-2007, 11:26
resimleri gorur gormez yorum yapmak yerine aynen 2 tane yaptım :D yalnız kırmızı kablo bulamadım gri kabloyla yaptım, kırmızısını buluncada kırmızısıyla yapıp bir ac once denemek için sabırsızlanıyorum... arkadaslar bilmem duymuslugunuz varmı makeron diye bi boru var aynı bahsedilen sey gibi birlestirilmiş kabloların ustune konulup ısıtılıyor ve daraltılıyor o da kullanılabilir diye dusundum :o tesekkurler bilgi için.... rast geleee

makaron denir italyanca makarna yani içi boş kablo yalıtım malzemesi her boyu bulunur ama bildigim kadarıyla sadece siyah renklileri var.
birde yumusakkaucuk bir hortumla bu tip sert kablo plastikleri ve makaronlar aynı sonucu verirmi bilemem. sonucta suda odun gibi kalacaklardır. eger böylesi malzeme sonuc veriyorsa balıklar denize atılan plastikleri baya bir yutuyorlar demektir.

yucelll
14-05-2007, 23:31
selam abi şimdi bir de bizim orada bir dere var denize akıyor yani tam denizle derenin karıştığı yerde sanırım çok balık oluyormuş.

senin dediğin gibi 2 tür rapala alacağım.Biri su yüzünde biri de dibe batandan.
renkleri ne tercih edeyim yani yeşilimsi düşündüm bir de siyah renk olabilir herhalde son görüşlerini de alayım abi kusura bakma acemiyiz:)

arm59
15-05-2007, 20:52
Yücel kardeşim markayı yazdım başkasını arama en iyi suni yem bu (Princess maria gx 9cm. mavi renk veya yeşil kolyoz deseni) bunu bulamazsan daiwa modellerini kullanabilirsin ama princess kadar kailteli değiller

yucelll
16-05-2007, 15:34
evet abi gördüm.İşte resmi

Abi bunlar bayağı bir pahalıymış yahu:D
Ama 9 cm rapala için misina ne kalınlıkta olmalı yani 9 cm bayağı büyük.Dolayısıyla buna gelecek olan balık da büyük olur o zaman misaina da kalın olması lazım herhalde.Düşünsene abi bu kadar para vercen sonra misana kopacak balıkla beraber yok olacak rapala suyun içinde:D

son olarak bunlar su üstü mü, yoksa dip mi?

çok sağol abi bilgiler için

leopar27
16-05-2007, 19:41
yücel kardeşim. sanırım resmi avmarketinden almışsın.Genelde bu tür sitelerde

rapalaların yanında dalma derinliğide yazar.(avmarketinde olmayabilir).maria princess ortalama 1 m derinden geliyor.İçindeki bilyalar ise hem ses çıkardığı için balıkları cezbediyor,hem de ağırlık merkezini oluşturup daha uzağa atmanı sağlıyor.Misinaya gelince o konu derya deniz.ben 0.24 asso kullanıyorum.Çekeri 6.600gr.Zaten bu büyüklükte bir levreğe çok zor rastlarsın.
Rastlarsan da kalama ayarını yapıp yavaş yavaş çekeceksin.Misinayı ne kadar kalın tutarsan atma mesafen de o kadar düşer.

arkadaşımın dediği gibi de bence piyasadaki en iyi sahte yemlerden birisi.

ancak ustalarımız bu konu ile ilgili defalarca yazı yazmışlardır.bence öncelikle arama motorunu kullan.

rasgele

yucelll
16-05-2007, 20:05
kardeş okudum da yine de aradığımı bulamamıştım ama sağol.
kardeş senin misina bayağı iyiymiş yahu.
Bir yerde okudum bir arkadaş yuzuri diye bir markadan bahsetmiş ay ışığında çok iyiymiş. ama aradım google de yok böle bişi.

arm59
16-05-2007, 23:23
Yücel kardeşim parası seni korkutmasın parasının hakkını fazlasıyla öderler bu sahteyle lüfer,levrek,zargana,baracuda (kıyıdan) yakaladım. Misina olarak asso dan sakın şaşma 0,20 mm ideal kalınlıkdır.9 cm. çok büyük değil 500gr.lık ispendekte atlıyor 5kg. levrekde bende 130mm. lik olanı bile var. 7 cm.lik olanları biraz zor atarsın 9 cm. atış ve için idealdir.

yucelll
17-05-2007, 03:29
arkadaşlar alakanıza çok teşekkür ederim.
o zaman alacağım malzemeleri sıralayım
1 Asso 0.20 mm (inşallah kopmaz:D )
2 princess yeşil olandan(ama hala 5,7,9cm konusunda karasızım:o )

zaten oltamız var.Artık bu yöntemle inşallah güzel balıklar tutarız.

abi şu anda senin kullandığın rapala sistemini tam yazarmısın?

yucelll
17-05-2007, 16:55
hocam asso markalı misinaların çok çeşidi varmışl yahu hangisini alayım.
yani asso ultra var sonra universal asso var hangisini alayım.Bir de florocarbon olan var herhalde o daha iyi.

kaşıkta da karasızım hala yani 9 cm bayağı bir büyük geliyor gözüme.
çünkü bizim oradan hiç öyle büyük balıklar çıktığını görmedim de ondan kararsızım

arm59
17-05-2007, 21:48
Yücel kardeşim
1. Asso double-strength 0,26 mm.(10,5 kg.) için rahat olsun diye misina kalın al. Ben 0,20 kullanıyorum.
2. Princess 9 cm. rahat atılabiliyor 7 ve 5 cm. i 20-30 m. kurşun olmadan atabilirim diyorsan 5 veya 7 cm. al o zaman
3. Büyük balık çıkmıyor diye telaş etme muhakkak büyük trofe balıklar kıyıda gezer saati çok önemli sen büyük balık yakalayanı duymaman normal çünkü insanlar genelde bu türlü şeyleri pek paylaşmazlar.
Benim olta rapala takımım.
1. Asso double-strength 0,20mm.
2. Princess maria gx 9 cm. Yeşil sırtlı veya mavi
3. Dam allround 2,70 m. kamış
4. Banax brisa 35 lik makina
Bu takımla ben saatlerce at çek yapıyorum fazla yormuyor.
OLta sistemi: rapala+klipsli fırdöndü+misina istersen klipsli fırdöndü takmadan direkt rapala bağlayabilirsin balık için çok farketmiyor.

leopar27
17-05-2007, 22:41
armağan bey siz rapalada fırdöndü kullanıyormusunuz?

genelde ben kullanmıyorum.balığın yüzüşünü etkiler veya levrek farkeder diye.

ancak çok çeşitli rapala kullanıyorum.her seferinde değiştirirken düğüm atıyorum.aslında bu da sorun değil ancak fırdöndü olmayınca misina kıvrılıyor,ya düğüm oluyor yada gam yapıyor.riske atmak istemiyordum ama artık kullanacam.

Bir de bence princessin mavi sırtlısı daha çok iş yapıyor.belki de bizim buralara özeldir.

benim takımım sheakespeare ugly stick 2.40 kamıs,banax si 800 makine

aslında takımlarımız da benziyor.bir de yozuri nin tobimaru jr ve rapala husky jerk in GMN modelini denemenizi tavsiye ederim. kesinlikle çok avcı yemler.

yücel arkadaşımın dediği ay ışığında parlayan ise yozuri cyrstal minnow serisi.
çok övdüler özellikle purple modelini ancak ben çok verim alamadım.

ancak şu fırdöndüye taktım ve deniyecem

yucelll
18-05-2007, 00:04
armağan abi çok sağol bu misina bayağı iyiymiş yahu.Ben alırken bakarım olmazsa 0.20 lik alırım tahminen 10 kilo gelmez yani.Bu yaz kamış ve olta alamam ama bu söyldeiklerin aklımın bir ucunda kalacak.

son olarak bu klipslerin en küçükten büyüğe doğru sıralananları var abi.
yani bir de bazıları kalitesiz oluyor.Bunlarında iyi olduğuna dağir bir belirgin özellikleri var mı?Ya da kanca gibi numaraları? Yani ben hanginden alayım?

yağmur abi sizin de kafanızı şişirdik ama kusura bakmayın acemilik işte:D

yucelll
21-05-2007, 18:54
arkadaşlar bugün Adana nın balık malzemeleri satan belirli bir yeri var oraya gittim tek tek gezdim dükkanları.Şimdi pirencess dediğim zaman beyaz ve yeşil renkli kurt veriyorlar.Diyorum ki kardeş rapala olarak princess diyorum yok abi diyorlar.

Ama bir dükkanda buldum o da adam kendi kullanıyormuş 2 tane karnında 1 tane de kuyruğunda üçlü kanca var açık mavi olandan.Bir sorayım dedim abi iş yapar mı diye.Abi aldı hemen gösterdi bana üstünde hep diş izleri var.:eek: Dedim bunlar ne dedi ki son yakaladığım kofananın izleri:eek: bende ala allah dedim:D Ama bir tek o var.Sonra adam dedi illabunun olması şart değil dedi.Bana pelican marka ve yuzuri markaları gösterdi.Fiyatlara baktım pelicenlar 3,5 yuzuriler de 5 ytl.Ama bir de başka marka vardı aklımda değil şimdi 1,5 ytl ve kaliteli aldım baktım edlime süper yani 1,5 ytl bişe mi yahu.İşte misinalara felan baktım.Misina olarak da asso discovery 35 mm önerdi yani acemiyim diye.Rapala olarak da fazla pahalı alma dedi.

sizce???

arm59
21-05-2007, 22:16
armağan bey siz rapalada fırdöndü kullanıyormusunuz?

genelde ben kullanmıyorum.balığın yüzüşünü etkiler veya levrek farkeder diye.

ancak çok çeşitli rapala kullanıyorum.her seferinde değiştirirken düğüm atıyorum.aslında bu da sorun değil ancak fırdöndü olmayınca misina kıvrılıyor,ya düğüm oluyor yada gam yapıyor.riske atmak istemiyordum ama artık kullanacam.

Bir de bence princessin mavi sırtlısı daha çok iş yapıyor.belki de bizim buralara özeldir.

benim takımım sheakespeare ugly stick 2.40 kamıs,banax si 800 makine

aslında takımlarımız da benziyor.bir de yozuri nin tobimaru jr ve rapala husky jerk in GMN modelini denemenizi tavsiye ederim. kesinlikle çok avcı yemler.

yücel arkadaşımın dediği ay ışığında parlayan ise yozuri cyrstal minnow serisi.
çok övdüler özellikle purple modelini ancak ben çok verim alamadım.

ancak şu fırdöndüye taktım ve deniyecem

Ekrem arkadaşım ben herzaman fırdöndü kullanıyorum tahmin ettiğin gibi misinanın burulmasını engelliyor ama kaliteli (mustad) klipsli kullanıyorum ne pas nede kopma oluyor tavsiye ederim.
Balık fırdöndüden korkmaz ona bakarsan arkasında kocaman üçlü çarpma iğne var korksa ondan korkar levrek hertürlü anlıyor sahte olduğunu levreği kandırmanın en kolay yolu çok bulanık su birde rapalayı su üstünde sıçratmak ikisi levreğin en idael av yöntemi. Lüfer için çok hızlı çekmen lazım o zaman ilgi gösteriyor.
yozuri nin tobimaru jr. modeli bende de var birkaç tane levrek bununla yakaladım dipden yüzüşü mükemmel.purple modeli pek iş yapmaz kolyoz deseninden şaşma.
ugly stick benim hayalim ama şu anda maddi durumum pek iyi değil biraz erteledim ugly sticki ama şu anda en iyi rapala kamışı.
Banax si modelinden memnunmusun bende ugly stick e banax si düşünmüşdüm veya balzer modellerinden birini düşünüyordum.

burman
22-05-2007, 11:37
Ekrem arkadaşım ben herzaman fırdöndü kullanıyorum tahmin ettiğin gibi misinanın burulmasını engelliyor ama kaliteli (mustad) klipsli kullanıyorum ne pas nede kopma oluyor tavsiye ederim.
Balık fırdöndüden korkmaz ona bakarsan arkasında kocaman üçlü çarpma iğne var korksa ondan korkar levrek hertürlü anlıyor sahte olduğunu levreği kandırmanın en kolay yolu çok bulanık su birde rapalayı su üstünde sıçratmak ikisi levreğin en idael av yöntemi. Lüfer için çok hızlı çekmen lazım o zaman ilgi gösteriyor.
yozuri nin tobimaru jr. modeli bende de var birkaç tane levrek bununla yakaladım dipden yüzüşü mükemmel.purple modeli pek iş yapmaz kolyoz deseninden şaşma.
ugly stick benim hayalim ama şu anda maddi durumum pek iyi değil biraz erteledim ugly sticki ama şu anda en iyi rapala kamışı.
Banax si modelinden memnunmusun bende ugly stick e banax si düşünmüşdüm veya balzer modellerinden birini düşünüyordum.

bu tobimaru jr. av marketimde kodu ne acaba? Rengi yine mavi olanmı..

arm59
23-05-2007, 08:25
Yücel kardeşim anladığım kadarıyla Adana civarlarında lüfer-çinekop çok, sen lüferlere yoğunlaş.
1. Alba toby kaşık 2 no
2. Princess-daiwa veya hologlamlı herhangi bir rapala işini görür.
Burman kardeşim yozurinin ana sayfasından baktım linki şu benim kullandığım c133 green mackerel sen tecrübeyle başkasına bakabilirsin.

arm59
23-05-2007, 08:30
Yücel pelicanlar 3,5 ytl olabilir ama yozuri 5 ytl olamaz kutusundan orjinal japon malı olup olmadığına bak taklit olabilir.

kdr1965
28-05-2007, 22:31
bu sarı renkteki kauçuk serum lastikleri iş yaparmı arkadaşlar sarı renk derken toprak rengine bakan sarı renk.

carpe
28-05-2007, 22:57
Ümit kardes, dun yakaladıgın buyuk levrege(4950gr )kıskanarak baktım.Sanıyorum onuda bu yontemle tutmustun.Tekrardan tebrik ederim.Ayrıca bu sistemin isledigine de yuzde 100 eminim.Sabırla arkadaslara bu sistemi tanıtmaya calıstıgın ve her mesaja cevap verdigin icin de seni kutluyorum.Degerli paylasımın icin cok tesekur ederim

mufi
29-05-2007, 09:58
arkadaşlar benim icadımı anlatayım oda son derece başarılı işgörüyor hemde ucuz.

malzmeler :
1 adet 50 lik şırınga(eczaneden)
1 tüp(ufak) şeffaf silikon
1 şişe kırmızı cam hobi boyası kırtasiyeden istege göre sarı da olabilir..
1 adet 30/30 yada 40/40 cam pencere cam parcası
1tüp elişinde kullanılan gümüş renkli toz sim...istege baglı

sırınganın iğnesi kullanılmıyor ancak işlem bitene kadar iğne ve kuruyucu tapası şırınga üzerşnde kalacak. şırınganın pistonun çıkartıyorsunuz içine tüpün hunisi vasıtası ile seffaf silikonu sıkın.. şırınganın yarıdan az fazlası olsun üzerine miktarı kafi kırmızı boya koyun boya fazla olursa sonuç tam kırmızı olur boya az olursa içi gözüken kırmızı solucan olur.ve istege baglı azıcık sim dökün.. bu birleşimi ince uzun bir çelik tek veya ince uzun bir tornavida ucu ile iyice karıştırın harmanlansın..daha sonra pistonu takın ve uctaki iğneyi çıkartıp karışımı cam parçası üzerine sıkarak bir yandan da gezdirin iştediğiniz şekilde el oynaymaları ile düz solucan+ halkalı solucan +kurt vs şeklinde uzun şeritler elde edin bırakın kurusun daha sonra bunları iğne boyunda kesip iğneye takın birazda arkadan salınacak pay bırakın ..iş bitmiştir
gayet güzel iş yapıyor ben levrekte denedim boş yok...hem deniz hem tatlısu.üstelik esnek/oynak/ve elastik /yumuşak/ bir özelliği var.
kolay gelsin

gençolta
29-05-2007, 14:52
abi ilaç gibi geldin çok sağol ama bi sorum var
kauçuk gibi boruyu nerde bulabilirim biraz açıklarsan sevinirim abi çok teşekkür ederim

poseidon911
30-05-2007, 23:25
Abi Levrek için Kaç no'lu igne kullanmamız gerekir bunu ögrenmek istiyorum yani sinek kancaya gelcek hali yoktur dimi :)
Yani Levrek için igne no kaç çaprazlı mı? yardım :)

RasTGeLE
Sercan buradaki ignenumaralari ve Turkiyedeki igne numaralari ayni olmayabilir.
Ilk basta verdigim fotograftaki gibi tup e uygun boyda bir igne kullan.Ne buyuk nede ufak olsun iste .avlanacak baliga gore tupun boyunu ve ignenin numarasini hesap edersin.Tasinma dolasi ile biraz gec cevap verdim kusura bakma :)Eger cok israr edersen avlayacagin baligi soyle ona gore tupun yaklasik olarak boyunu sana tarif etmeye calisayim

carpe
31-05-2007, 12:26
arkadaşlar benim icadımı anlatayım oda son derece başarılı işgörüyor hemde ucuz.

malzmeler :

sırınganın iğnesi kullanılmıyor ancak işlem bitene kadar iğne ve kuruyucu tapası şırınga üzerşnde kalacak. şırınganın pistonun çıkartıyorsunuz içine tüpün hunisi vasıtası ile seffaf silikonu sıkın.. şırınganın yarıdan az fazlası olsun üzerine miktarı kafi kırmızı boya koyun boya fazla olursa sonuç tam kırmızı olur boya az olursa içi gözüken kırmızı solucan olur.ve istege baglı azıcık sim dökün.. bu birleşimi ince uzun bir çelik tek veya ince uzun bir tornavida ucu ile iyice karıştırın harmanlansın..daha sonra pistonu takın ve uctaki iğneyi çıkartıp karışımı cam parçası üzerine sıkarak bir yandan da gezdirin iştediğiniz şekilde el oynaymaları ile düz solucan+ halkalı solucan +kurt vs şeklinde uzun şeritler elde edin bırakın kurusun daha sonra bunları iğne boyunda kesip iğneye takın birazda arkadan salınacak pay bırakın ..iş bitmiştir
gayet güzel iş yapıyor ben levrekte denedim boş yok...hem deniz hem tatlısu.üstelik esnek/oynak/ve elastik /yumuşak/ bir özelliği var.
kolay gelsin
Valla bence super bir fikir hemen denemek lazım.Hazır silikonlara verdigimiz para dusunulunce cok da ekonomik bence.Degerli paylasımın icin cok tesekurler..

samsunlu55
31-05-2007, 12:34
bu boruyu kancaya takma olaynı tam anlayamadım biraz daha açar mısın rica etsem

poseidon911
31-05-2007, 12:40
Erkan abi bu aksam kisa bir film cekeyim tupleri nasil hazirladigima dair hem kullandigim tupleri hemde sistemi daha iyi gorme imkaniniz olur.

Huseyin Alp Arslan
31-05-2007, 13:02
Umit super bir paylasim, tebrikler. Burda levrek benzeri kahavai diye bir balik var , ben ona bir deneyecegim. Ne olur ne olmaz. Sonuclari burda paylasirim.

poseidon911
31-05-2007, 13:06
Umit super bir paylasim, tebrikler. Burda levrek benzeri kahavai diye bir balik var , ben ona bir deneyecegim. Ne olur ne olmaz. Sonuclari burda paylasirim.
Huseyin abi sadece levrek icin degil atilgan,yirtici, rapala turu yemlerin pesinden kosturan tum baliklar icinde kullanabilirsin eger yaptigin tup yuzer ise garantisi %100 hic ama hic affetmiyor dogru yer ve zamanda isen.

Huseyin Alp Arslan
31-05-2007, 13:08

malzmeler :

kolay gelsin
Bu da super bir yontem, ozellikle tuzlu su Fly balikciligi yapanlarin anormal yaratici olabildikleri bir yontem. Hatta uzerine yaldizli flos baglayip balik gozu koyuyorlar, seffaflari gumus gibi duruyor. Ignenin uzerine kalip (ince Metalden Tup yaparakta) yapiyorlar saniyorum ancak cok bilgili oldugum bir konu degil.
Paylasiminiz icin cok tesekkur ederim.

Huseyin Alp Arslan
31-05-2007, 13:14
Mufi kusura bakma yazimi sonra okuyunca senin bulusunu, baskalari buldu gibi bir hava ciktigini hissettim.Ben bunu kastetmek istemedim.. Ben silikonun balikcilikta kullanimini kastettim.Siringa kullanarak senin gosterdigin gibi bir yontemi ve urunu burda senden duydum ve bunu bize ogrettigin icin cok tesekkur ediyorum.

poseidon911
31-05-2007, 13:16
Slikon yemlerin digerlerine oranla daha cok basarili olduguna dair bir makale okumustum.Sanirim diger sert yemlere nazaran baliga daha cok gercekci geldigi icindir.

fatih2607
31-05-2007, 13:21
arkadaşlar cehaletimi bağışlayın, yazının tamamını okudum ama anlamadığım bir konu var, bu yemi at-çek temi kullanıyoruz, yoksa dip oltasında mı? :confused:

carpe
31-05-2007, 18:25
Bana cok yaratıcı geldi bu slikon olayı ve hemen işe koyuldum
1 ADET SEFFAF SLİKON )kucuk boy) =1,2 ytl
1 ADET CAM BOYASI(KIRMIZI) =0,5 YTL
1 ADET CAM BOYASI(YESİL) =0,5 YTL
1 ADET PARLAK SİM =0,2 YTL
TOPLAM=2,4 YTL
Denedim gorunus super oldu ustelik bu kadar malzemeyle yuzlerce yapılabilir.Hemde hayal gucunuzu kullanarak istediginiz uzunlukta ve sekilde.
Ayrıca elimde kalamar tutmada kullanılan eski maymunlar vardı oradanda gozlerini alıp yapıstırdım super oldu.Hafta sonu deneyecegim.İş yapacagını dusunuyorum.

poseidon911
31-05-2007, 18:28
TOPLAM=2,4 YTL
Denedim gorunus super oldu ustelik bu kadar malzemeyle yuzlerce yapılabilir.Hemde hayal gucunuzu kullanarak istediginiz uzunlukta ve sekilde.
Ayrıca elimde kalamar tutmada kullanılan eski maymunlar vardı oradanda gozlerini alıp yapıstırdım super oldu.Hafta sonu deneyecegim.İş yapacagını dusunuyorum.

At-cekte kullanilabiliyor sadece fatik yoksa ise yaramaz:)

poseidon911
31-05-2007, 18:33
TOPLAM=2,4 YTL
En kisa zamanda bende deniycem hakan.Ise yarayacagina bende eminim.

MGB
01-06-2007, 01:02
Şimdi, balık yakalamak için makina ve kamış yetmiyor sadece, öyle değil mi?

Bir de bu işin olmazsa olmazlarından sahte yemler var.
Özellikle üstadlardan, bu işin kurtlarından elimde ki denizde kullandığım sahteler hakkında yorumlarını rica edeceğim. Hangi sahte, hangi avda iş yapar sizce?

Şimdiden hepinize teşekkür ederim.

[/IMG] (][IMG)

poseidon911
01-06-2007, 11:50
Ufak bir film cektim daha iyi anlasilabilmesi icin.Ilk yaptigim hazir satilani.En sonuncusu ise el yapimi fakat biraz zahmetli olmasina ragmen hazir satilan kadar iyi is goruyor

SahEmre
01-06-2007, 13:04
Sahteler ile daha önce avlanmadım ama bildiğim kadarıyla avcı balıkların genel ilgisi, beyaz mavi ve gümüş tonlarına. İlk aklıma gelenler

- Tamamen beyaz.
- Sırt kısmı gri pullu altı beyaz
- Sırt kısmı yeşil altı kısmı beyaz
- Sırt kısmı mavi altı beyaz.

MGB
01-06-2007, 13:40
Sahteler ile daha önce avlanmadım ama bildiğim kadarıyla avcı balıkların genel ilgisi, beyaz mavi ve gümüş tonlarına. İlk aklıma gelenler

- Tamamen beyaz.
- Sırt kısmı gri pullu altı beyaz
- Sırt kısmı yeşil altı kısmı beyaz
- Sırt kısmı mavi altı beyaz.

Sağol Emrecim verdiğin fikirler için...

SahEmre
01-06-2007, 13:56
Sağol Emrecim verdiğin fikirler için...

:d
ben daha sahte yemle balık bile tutmadım. Sen kilolarca balılar tutmuşsundur daha iyi bilirsin, ben sadece okuduğum, izlediğim kadarıyla ve tecrübeli bu işi yıllardır yapan abilerimden öğrendiğim kadarıyla bildiklerimi paylaşmak istedim.
Rastgele.

elmexicano
01-06-2007, 13:59
değerli kardeşim,

daha önce ya bu forumda ya da başka bir forumda okuyup sakladığım bir yazı vardı. onu paylaşmak isterim. saatlere ve güneşin konumuna göre kullanılacak yaay yem belirtilmiş.

dediğim gibi,bu bilgiler başka birine aittir. ama nereden aldığımı hatırlamıyorum. ama çok yararlı oldugunu soyleyebilirim.

Sabah: Mavi, pembe,s iyah

Güneş yeni parlamaya paşladığında: Çok açık yeşil ve pembe

Güneş tepedeyken:Yeşil, kırmızı, sarı, portakal; mat renkler.

Güneş çok parlak ise: Kahverengi ve gri

Güneş batarken (gökyüzü kızarık iken): Kırmızı ve portakal; parlak renkler.

Gece dolunayda: Parlak sarı ve gümüşi metal veya koyu renkli parlayan renkler ve siyah veya beyaz etek

Gece zifiri Karanlıkta: Fosfor (mavi, yeşil ve sade tonlar) veya ışıklı yapay yemler.

Derin suda: Mavi ve mor

Orta suda: Yeşil

Bulanık sularda: Siyah, kırmızı ve parlak gümüş

ayrıca, adresine de bakablirsiniz.

MGB
01-06-2007, 18:31
değerli kardeşim,

daha önce ya bu forumda ya da başka bir forumda okuyup sakladığım bir yazı vardı. onu paylaşmak isterim. saatlere ve güneşin konumuna göre kullanılacak yaay yem belirtilmiş.

dediğim gibi,bu bilgiler başka birine aittir. ama nereden aldığımı hatırlamıyorum. ama çok yararlı oldugunu soyleyebilirim.

Sabah: Mavi, pembe,s iyah

Güneş yeni parlamaya paşladığında: Çok açık yeşil ve pembe

Güneş tepedeyken:Yeşil, kırmızı, sarı, portakal; mat renkler.

Güneş çok parlak ise: Kahverengi ve gri

Güneş batarken (gökyüzü kızarık iken): Kırmızı ve portakal; parlak renkler.

Gece dolunayda: Parlak sarı ve gümüşi metal veya koyu renkli parlayan renkler ve siyah veya beyaz etek

Gece zifiri Karanlıkta: Fosfor (mavi, yeşil ve sade tonlar) veya ışıklı yapay yemler.

Derin suda: Mavi ve mor

Orta suda: Yeşil

Bulanık sularda: Siyah, kırmızı ve parlak gümüş

ayrıca, adresine de bakablirsiniz.

Ahmetcim gerçekten işe yarayabilecek bilgiler bunlar.
Paylaşım için çok sağol.

MGB
02-06-2007, 08:49
gökhan kuzu için ben bu tarif ettiğin kırmızı beyazdan da aldım ve buna çok güveniyorum
ahtopotu bilemem ama bu levrek içinde ideal benım evrekte ilk göz ağrım dır bu rapala

Yücel abi,
Ben de bu kırmızı beyaz rapala hakkında çok şey duydum.
Zaten takımı ilk denememde de bunu kullandım. Ancak bu ve bunun gibi boylarda ki rapalalarla yakalanacak kuzuları kiloluk olacağını zannediyorum. Daha büyüklerinin bu boyda ki rapalalara pek rağbet göstereceğini sanmıyorum.

Ayrıca daha iri kuzular daha dipte olduklarından, bu tip rapalalarla yüzeyden çekmek ne kadar etkili olur bilemiyorum. Dediğim gibi 1-5 kiloluk kuzularda iş görür. Daha büyükleri için daha çok canlı yemler tercih edilmelidir. Sübye, palamut, zargana, kalamar vs. gibi. Ayrıca bunları derinliği iyi ayarlayarak dipten sürütme şeklinde sırtı çekmeliyiz.

Size şimdiden rastgele.
Trofe ile dönmeniz dileğiyle.

Canazor
03-06-2007, 08:54
("][/URL]

[URL=")

deePblue
03-06-2007, 09:52
Ufak bir film cektim daha iyi anlasilabilmesi icin.Ilk yaptigim hazir satilani.En sonuncusu ise el yapimi fakat biraz zahmetli olmasina ragmen hazir satilan kadar iyi is goruyor

ne zamandır izlemeyi planlıyordum abi..biraz önce izledim gerçekten cok öğretici bir video olmuş.kafamdaki soru işaretleride dağıldı sayılır. bende bu yaz bu yöntemi denemek istiyorum.çünkü kaliteli bi rapalaya 20 ytlden aşağı para vermiyoruz :(
tekrar tekrar teşekkürler ;)

nolongerregistered
03-06-2007, 10:20
Can ellerine Emeğine sağlık.Güzel olmuş

araştırıcı
03-06-2007, 10:24

Ümit bey solucanın yapılışını Görsel olarakta anlatmış olmanız arge ve öğretim yöntemleri adına takdire değer...
solucanı iğneye takmayı ve son halini vermeyi kafamda hayal etmiştim ama görmek çok daha net ve iyi oldu..
Tekrar böyle bir yöntemi bana ve diğer arkadaşlarıma görüntülediğiniz için teşekkür ederim..
Rastgele..
Levrek fotoları gelmez oldu... Balık yokmu oralarda....:)
Umarım keyifli ve bereketli avlar yaparsınız..
Rastgele..

macir_ertan
03-06-2007, 11:17
[/IMG] (] (] (][IMG)
(] (][IMG)
(][IMG)
(][IMG)

Cenk eline sağlık hepsi harika.

burman
04-06-2007, 15:32
Hepinize selam sevgi..

Rapala ile av tekniği konusunda bir kaç uzmanlık sorum var.

Dün Caddebostan Suadiye arasında çinekop vardı. Azda olsa taze istavrite geliyordu. Bende bunun üzerine maria princes sahte yemimi saldım suya.Sonucta bişey alamadım.Ama benim kafama takılan şu... O iskeleden bir üstad takımı beyenmedi.. Bedenim kısaymış ve kurşun gerektiğini söyledi.. Şimdi geliyim ince sorulara

1- İç denizde (caddebostan yeşilköy şile vs gibi) Çinekop veya lüfer

*Takımım nasıl olmalı-?
*Fırdöndü olmalımı?
*Kurşun olmalımı ?
*Bendenin boyu fırdönduden sonra nekadar olmalı?
*Çekiş hızı nasıl olmalı?

2- İç denizde levrek
*Takımım nasıl olmalı?
*Fırdöndü olmalımı?
*Kurşun olmalımı ?

3- Bogazda Çinekop veya lüfer

*Takımım nasıl olmalı?
*Fırdöndü olmalımı?
*Kurşun olmalımı ?

4- Bogazda levrek

*Takımım nasıl olmalı?
*Kurşun olmalımı ?

Sahte balıkla avcılık benim için bir takıntı oldu ama eksik bilğilerim önümü kesiyor yeryer. oda olmasa günde 6 saat at çek yapabilirim:)

murat303
04-06-2007, 16:15
Levrek Hakkında birşey diyemeyeceğim ama Lüfer ve Çinekop uzmanlık alanıma giriyor diyebilirim. Hem Boğaz hemde iç denizlerde. Kısaca Yöntemlerimi paylaşayım sizlerle.

Boğazda Lüfer ve Çinekop ;

Ben daha çok Üsküdar Salacak tarafında avlanıyorum boğazda.
2m civarında bir beden ve Klips e 150-200g fırdöndülü bir kurşun takıp.Surf kamışla mümkün olan en uzağa atıp seri bir şekilde zaman zaman yavaş zaman zaman hızlanarak(tecrübeyle daha iyi yöntem bulunuyor) at-çek yapıyorum. Çinekop zamanı küçük rapala veya kaşık. Lüfer zamanı ise daha büyüklerini kullanıyorum.Oldukça yorucu ve çok akıntı olduğundan ve çok kalabalık olduğundan çok da zevk aldığımı söyleyemem fakat balık olduğunda yorgunluk unutuluyor.

İç denizlerde Lüfer ve Çinekop ;

Suadiye - Kartal arası av yapıyorum. Buralarda akıntı olmadığından 50-75 gr kurşun yetiyor.Daha çok Dragos tarafına gidiyorum. Klasik yemli olta ile buralarda avlanıyorum daha çok. Kaşık veya Rapala kullanmıyorum. Mantarlı hırsız iğneli bildiğimiz takım yani. Sabahları 06:00 - 09:00 ve akşamda hava karardıktan sonra 24:00 a kadar güzel balıklar aldım bu bölgeden. Sahilin düzenlenmesi, güvenliği ve ışıklandırılması ile çok zevkli oluyor burası. Kıyıdan yemli oltayı atıp kamışın ucuna bir fosfor, bekleki balık vursun.Hele birde büyükse değmeyin keyfe.2001 de 52cm lik kofanayı Dragostan almıştım. Kamış motor hepsi parçalandı el ile çekmiştim. Onun içindirki bu bölgeyi herzaman boğaza tercih ederim.

Başka konularda yardımcı olabileceğim birşeyler olursa seve seve yardım ederim. Herkese zevkli ve bol avlar dilerim.

burman
04-06-2007, 16:29
Levrek Hakkında birşey diyemeyeceğim ama Lüfer ve Çinekop uzmanlık alanıma giriyor diyebilirim. Hem Boğaz hemde iç denizlerde. Kısaca Yöntemlerimi paylaşayım sizlerle.

Boğazda Lüfer ve Çinekop ;

Ben daha çok Üsküdar Salacak tarafında avlanıyorum boğazda.
2m civarında bir beden ve Klips e 150-200g fırdöndülü bir kurşun takıp.Surf kamışla mümkün olan en uzağa atıp seri bir şekilde zaman zaman yavaş zaman zaman hızlanarak(tecrübeyle daha iyi yöntem bulunuyor) at-çek yapıyorum. Çinekop zamanı küçük rapala veya kaşık. Lüfer zamanı ise daha büyüklerini kullanıyorum.Oldukça yorucu ve çok akıntı olduğundan ve çok kalabalık olduğundan çok da zevk aldığımı söyleyemem fakat balık olduğunda yorgunluk unutuluyor.

İç denizlerde Lüfer ve Çinekop ;

Suadiye - Kartal arası av yapıyorum. Buralarda akıntı olmadığından 50-75 gr kurşun yetiyor.Daha çok Dragos tarafına gidiyorum. Klasik yemli olta ile buralarda avlanıyorum daha çok. Kaşık veya Rapala kullanmıyorum. Mantarlı hırsız iğneli bildiğimiz takım yani. Sabahları 06:00 - 09:00 ve akşamda hava karardıktan sonra 24:00 a kadar güzel balıklar aldım bu bölgeden. Sahilin düzenlenmesi, güvenliği ve ışıklandırılması ile çok zevkli oluyor burası. Kıyıdan yemli oltayı atıp kamışın ucuna bir fosfor, bekleki balık vursun.Hele birde büyükse değmeyin keyfe.2001 de 52cm lik kofanayı Dragostan almıştım. Kamış motor hepsi parçalandı el ile çekmiştim. Onun içindirki bu bölgeyi herzaman boğaza tercih ederim.

Başka konularda yardımcı olabileceğim birşeyler olursa seve seve yardım ederim. Herkese zevkli ve bol avlar dilerim.

Üstad sanada çok teşekkür ederim drogos olayı ilğimi çekti.Belli bir nokta iskele vesaire varmı orda önercegin.Bide rapala falan kulanmıyorum demişsin ve dediğin gibi bogazda çok kalabalık oluyor.Keşke oralardada yapsa balık.

hauki
04-06-2007, 16:32
burak bey bogazda su durumu bilmiyorum ama sana soyle birsey anlatayim...

rapala aldiktan sonra yuzusunu bir dene eger hosuna gitmediyse aldgiin yere iade et ve iyi bir rapala al....levrek avi icin rapala cok super bir sistem degildir...benim deneyimlerime gore levrek icin en iyi canli yem ve subyedir..cali yemde tek igne veya uclu yarim metre arkayada 2-3 numara gecezer kursun ve firdondudur...zaten bircok bilgi var bu konuda sitede...rapala kullanimi cok ince bir isdir...rapala sabah erken ve aksam ustu genelde is yapar gun dogumu ve batimi baligin en yirtici oldugu zaman....takim hazirlarken hava sarti ve derinlik onemli eger kiyidan atiyorsan kursuna gerek yok rapalandan olursun...ama 20-30 metre avlaniyorsan yarim metre arkaya firdondu ve makinenin atari kadar kursun ekleyip daha dipten cekersin ve boylece lahoz sinagrit veya her hangi bir orta su ve dip baligi yakalama sansin artar...herzaman orta bir hizda cekmen gereklidir ve kiyiya rapala yanasinca hizlanmalisin...cinekop veya lufer icin 9 cm rapala uygun olur flotin olmali yani yuzucu...ve 5-6 metrenin ustundeki derinlerde kursunlu sistem uygulayabilirsin...ve yine normal bir hizda cekmelisin...dalgali havalarda ise buyuk genis damakli rapala kullanmalisin dalga icinde dibe inebilsin ve dengesi bozulmusun...sana bu rapalayi tavsiye ederim bulabilirsen...kesinlikle is yapacaktir....
yo-zuri mag-minnow serisi floting 9 cm....gece gunduz kullan kafasi fosforlu gece avlari icin ve renginin beyaz olamasi baligin dikkatini con uzaktan cekiyor ve icinde denge saglayici kursunlar ve bu kursunlar suda ses yaparak baligi kendine cekiyor levrek icinde etki saglar...
[/IMG] (][IMG)

murat303
04-06-2007, 22:02
Saol Dostum ama sende egeyi yaz akdenizi yaz ben hersene gelirim oralara:):D

Üstad sanada çok teşekkür ederim drogos olayı ilğimi çekti.Belli bir nokta iskele vesaire varmı orda önercegin.Bide rapala falan kulanmıyorum demişsin ve dediğin gibi bogazda çok kalabalık oluyor.Keşke oralardada yapsa balık.

Dragosta SEMA HASTANESİ karşısı tekelin önüne kadar 1-2 km lik sahil şeridinde durum hep aynı. Raporları takip edip sabah veya gece takılacaksın artık.Oralarda rapala ve kaşık olayı çok nadir gördüm. Daha çok yemliye geliyor.
Sarıkanat Lüfer mevsimi Eylül - Şubat arası verimli olur. Şu sıralar yaprak var tek tük ama çok yosunlu.Arasırada çinekop çıkıyor. Geçen akşam 4 tane aldım hepsini iade ettim denize küçük diye.

burman
05-06-2007, 08:34
burak bey bogazda su durumu bilmiyorum ama sana soyle birsey anlatayim...

rapala aldiktan sonra yuzusunu bir dene eger hosuna gitmediyse aldgiin yere iade et ve iyi bir rapala al....levrek avi icin rapala cok super bir sistem degildir...benim deneyimlerime gore levrek icin en iyi canli yem ve subyedir..cali yemde tek igne veya uclu yarim metre arkayada 2-3 numara gecezer kursun ve firdondudur...zaten bircok bilgi var bu konuda sitede...rapala kullanimi cok ince bir isdir...rapala sabah erken ve aksam ustu genelde is yapar gun dogumu ve batimi baligin en yirtici oldugu zaman....takim hazirlarken hava sarti ve derinlik onemli eger kiyidan atiyorsan kursuna gerek yok rapalandan olursun...ama 20-30 metre avlaniyorsan yarim metre arkaya firdondu ve makinenin atari kadar kursun ekleyip daha dipten cekersin ve boylece lahoz sinagrit veya her hangi bir orta su ve dip baligi yakalama sansin artar...herzaman orta bir hizda cekmen gereklidir ve kiyiya rapala yanasinca hizlanmalisin...cinekop veya lufer icin 9 cm rapala uygun olur flotin olmali yani yuzucu...ve 5-6 metrenin ustundeki derinlerde kursunlu sistem uygulayabilirsin...ve yine normal bir hizda cekmelisin...dalgali havalarda ise buyuk genis damakli rapala kullanmalisin dalga icinde dibe inebilsin ve dengesi bozulmusun...sana bu rapalayi tavsiye ederim bulabilirsen...kesinlikle is yapacaktir....
yo-zuri mag-minnow serisi floting 9 cm....gece gunduz kullan kafasi fosforlu gece avlari icin ve renginin beyaz olamasi baligin dikkatini con uzaktan cekiyor ve icinde denge saglayici kursunlar ve bu kursunlar suda ses yaparak baligi kendine cekiyor levrek icinde etki saglar...
[/IMG] (][IMG)

Dragosta SEMA HASTANESİ karşısı tekelin önüne kadar 1-2 km lik sahil şeridinde durum hep aynı. Raporları takip edip sabah veya gece takılacaksın artık.Oralarda rapala ve kaşık olayı çok nadir gördüm. Daha çok yemliye geliyor.
Sarıkanat Lüfer mevsimi Eylül - Şubat arası verimli olur. Şu sıralar yaprak var tek tük ama çok yosunlu.Arasırada çinekop çıkıyor. Geçen akşam 4 tane aldım hepsini iade ettim denize küçük diye.

Bilğiler içinde ikinizede çok teşekkürler.İşime yarıyacaktır hepside..

senjizucan
08-06-2007, 18:39
merhaba... ben biyerde görmüştüm yeşil rapala üstü siyah hologram 7 ile 10 cm arası ebat... çinekop- lüfer ve kofana süper netice almışlar... ben sipariş verdim denemekte fayda var

poseidon911
08-06-2007, 19:21
Ahmet isine yaradiysa ne mutlu bana.Rapalaya o kadar para vermek yerine bu yontemi uygulayin.Tup konusunda artik yaraticilik sizlere kalmis.Sizlere garantisini veriyorum rapalalardan cok daha iyi is yapiyor.Yakinda Insallah bunlarla yakaladigim baliklarida filme cekicem canli canli.
Vallahi balik kesildi gibi bisey oldu burada iki uc oldu gidiyorum ellerim bos donuyorum.Gecen sefer gittigimde yagmura ve simsege yakalandim.Biraz film cektim ve eski fotolarla birlestirip kisa bir film yaptim bende.Buradaki levreklerde ayni hepsi ayni iste:)Illaki pesinden kosturtuyorlar.

deePblue
08-06-2007, 19:24
merhaba... ben biyerde görmüştüm yeşil rapala üstü siyah hologram 7 ile 10 cm arası ebat... çinekop- lüfer ve kofana süper netice almışlar... ben sipariş verdim denemekte fayda var

bahsettiğiniz galiba PRINCESS marka suni balık.
burda efsane olarak bahsediliyor..gerçektende öyle ama.forumda bir çok değerli abimizde ısrarla tavsiye ediyor zaten..
ben almaya niyetendim ancak internet üzerinden sipariş veremedim.çünkü bahsettiğiniz rengi kalmamış..ankarada da bu ürünü bulabileceğimi hiç sanmam. :(
siz acaba nerden sipariş verdiniz

uskudarlı
08-06-2007, 19:37
burak abi bak bu dedin rapalalın gerçeği çok iyi iş gördü bu sene kofananın senin kulandın markanın sahtesini kırdına şahit oldum:eek: abi bence cinakop lüfer için biraz daha beklemen lazım eylül ekim kasım bu balıkın asıl ayları ;)

svr0607
16-06-2007, 17:31
Ya sevgili abilerim geçenlerde istanbula geldim ve 3 tane sahte balık oldum yozuri ama biri şamandıra gibi suyun üstünden yüzüyor aldığım yerdeki adam iyi biliyor gibiydi bu haliç köprüsünün karaköy tarafında bir pasajın içinde her neyse balığı denedim yüzüşü pek hoşuma gitmedi kullanan varm ı yardımcı olunursa sevinirim ürün mdeli:Yozuri hydro pencil LSGR-Luminous Red Gill şimdiden tşk

Huseyin Alp Arslan
16-06-2007, 17:46
Kafasinda su tutan kuregi yok mu onun?Resim var mi?

dionysos
16-06-2007, 19:54
[/IMG] (][IMG)

svr0607
16-06-2007, 21:00
en sos dionysos resim koymuş ya alttan 3. işte çok garibime gitti ...bilgisi olan varsa iyi olur

poseidon911
16-06-2007, 21:24
Bu tip sahte baliklarin su uzerinden gelmeleri normaldir.Agiz kisimlarinda dalmalarini saglayan kasikciklar olmadigi ve icleri bos oldugu icin su uzerinden gelirler.Bu tur yemleri duz cekerek hic bir verim alinmaz.Popperlar haric.O yuzden hafif gramajli kamislarla (5/15,15/30,40,60...)yeme saga sola yon vererek canli,yarali havasi verilir.Avlanacak balik ilk once yuzeyde tarama yaparak aranir.Bu yuzden senin aldigin yem yuzeyde tarama yapmak icin yapilmis.Eger yuzeyde balik varsa ama isirmiyorsa rengi degistirilerek denenir.Eger yuzeyde ne takip nede isirma yoksa bir alt tabakaya inilir oda suyun ikinci tabakasidir.Ikinci tabakaya uygun uretilmis yemlerde vardir.Iste boyle boyle dibe kadar inilir.Benden bu kadar:).

svr0607
16-06-2007, 21:31
tşk bilgilendirdiğin için sonuç olarak bu balığa saydığım 20 kağıt suya atılmış oluyor:(:(

poseidon911
16-06-2007, 21:35
Neden suya atilsin.Tam anlayamadin:)Eger balik su uzerinde avlaniyorsa normal olarak su uzerinde tarama yapicaksin.Ikinci tabakada ise ikincide.Yada dipte Anil.Levrekler genelde yuzeyde ve ikinci tabakada oluyorlar.Begenmiyorsa yemini bana yolla Anil benim isime yarar:).

svr0607
17-06-2007, 07:38
:):)anladım şimdi sabahları iskelede akya benzeri balıklar yüzeye kadar geliyolardı o zamanlardamı kullanmalıyım birde merak etme uzun bi süre bişey yakalayamayıp sinirlenirsem sana göndereyim bi işe yarasın:):)teknden mi daha iyi av verir kıyıdan mı??

poseidon911
17-06-2007, 12:41
Her zaman sabah erken satleri ve gunes batimina yakin saatlerde avlan Anil.Tekneden veya kiyidan her ikisindede sonuc alirsin.Kamisinin 5/15yada 10/40 atarli olmasi lazim.Cok atarli kamislarla bu tur yemi kullanamazsin.Atinca hemencik onune duser yoksa.Atip cekerken yeme kamis yardimiyla animasyonlar vermen gerekiyor.Bol sanslar:)

svr0607
17-06-2007, 13:18
Tşk ben kamışın özelliklerini tam bilmiyorum ama uzağa atıyor.:) birde animasyon olayı çok kol yoruyor ben kamışın ucunu sarsıyorum bazen durdurup öyle çekiyorum falan..balığa gelen ışık kırılıp onu belli etsin diye önümüzdeki bi tekne deneyecez heralde inşallah yakalarız bişeyler İyi günler

burman
04-07-2007, 23:52

burman
04-07-2007, 23:55
Kaşığın boşu yoktur:)

esabi
04-07-2007, 23:59
burak tebrikler kardeş kısa bir zamanda güzel bir set yapmışsın kendine allah hepsiyle güzel balıklar tutmak nasipetsin kardeş

burman
05-07-2007, 00:13
burak tebrikler kardeş kısa bir zamanda güzel bir set yapmışsın kendine allah hepsiyle güzel balıklar tutmak nasipetsin kardeş

Sağolasın Aytekin abim inşallah hep beraber.

NİHATSUNAR
05-07-2007, 01:27
Burak,sahteler çok güzel.Bol nasipler dilerim.Bunlardan hangisi iyi çalışıyor.Bir mahsuru yoksa yazabilirmisin?Gerçi bölgelerimiz farklı ama denemekte fayda var.

burman
05-07-2007, 08:41
Burak,sahteler çok güzel.Bol nasipler dilerim.Bunlardan hangisi iyi çalışıyor.Bir mahsuru yoksa yazabilirmisin?Gerçi bölgelerimiz farklı ama denemekte fayda var.

Teşekkürler Nihat Abi. Şimdi bu sahtelerin çogu yeni olduğu için denemediklerim var. Ama yukardan aşşağı 3-5-6-8 . sahtelerin hepsiyle gölde turna aldım. 4. sıradakide zaten namı diyar Maria Princes denizde levreğe palamuta lüfere bir numara olduğunu herkez kabul edip destekliyor o yuzden bende takımıma koydum bıtane.En alttaki kaşıgımıda çok berrak bır gölde tatlı su kefaline atıyorum ve onun dışında hiçbir kaşık işe yaramadı daha. Bu arada 3.sıradaki sahtem tekne arkasında sırtıda kulanmak içinmiş ama ben gölde turnaya atçek yapıyorum ama oltayı turnadan daha fazla çekiyor:)

ufukkula
05-07-2007, 10:27
Burak Abi umarım avların da hep boyle guzel olur...Malzemelerin çok güzel...

Yalnız aklıma takılan; şu tatlı su kefali için kaullandığın takım..nerden bulabilrim acaba?? başka versyonları da var mı? İş yapıyomu?

gelibolu erhan
05-07-2007, 10:32
sagdaki cercevede LURE ye tikla.. model ve cesitler var

burman
05-07-2007, 10:43
Burak Abi umarım avların da hep boyle guzel olur...Malzemelerin çok güzel...

Yalnız aklıma takılan; şu tatlı su kefali için kaullandığın takım..nerden bulabilrim acaba?? başka versyonları da var mı? İş yapıyomu?

Bu böcegin iş yapmaması imkansız ufukcum.İyi gizlenip agaç altlarında atıp hafıf hafıf ceker bırakırsan sonuç alırsın.Ben bunu büyükçekmece sahıl tarafında subay evının yanında yenı acılan bır malzemecıden aldım.Bir kaç rengi var ama benım avlandıgım yer berak oldugu için koyu renk tercıh ettım

NİHATSUNAR
05-07-2007, 10:57
Vermişolduğun bilgiler için teşekkür ederim.Benimde dikkatimi 4 numara çekmişti.Yeşil olan sahteyide buralarda birkaç kişide gördüm amma çalışıyormu bilmiyorum.Sağlıcaklakal.

ufukkula
05-07-2007, 11:00
Bu böcegin iş yapmaması imkansız ufukcum.İyi gizlenip agaç altlarında atıp hafıf hafıf ceker bırakırsan sonuç alırsın.Ben bunu büyükçekmece sahıl tarafında subay evının yanında yenı acılan bır malzemecıden aldım.Bir kaç rengi var ama benım avlandıgım yer berak oldugu için koyu renk tercıh ettım

Teşekkür ederim,en kısa zamanda izmirdeki av marketlerden araştıracağım bunu..

burman
05-07-2007, 11:07
Teşekkür ederim,en kısa zamanda izmirdeki av marketlerden araştıracağım bunu..

bulamazsan yardım ederim ama degermi bilmem malzeme 8 ytl kargo en az 6 :) görüşmek üzere

gelibolu erhan
05-07-2007, 11:37
bunlarda benim sahteler ise yarayanlar kullananlar var mi yazin bakalim..

yilmaztaha
05-07-2007, 12:06
Erhan abi, Hepsi iş yapar yeterki balık olsun.Yeşil renkli sırt deseni olan,alttan üçüncü tatlı sularda da çok iyi çalışıyor.Kırmızı kafalı olan beyaz sahtede Çinekop ve lüfer için çok iyi çalıştığı söylendi. Bendede var ama henüz deneyemedim.Aslında Lüferin hastası sensin. Tavsiyeleri senden almak lazım.

gelibolu erhan
05-07-2007, 12:11
Erhan abi, Hepsi iş yapar yeterki balık olsun.Yeşil renkli sırt deseni olan,alttan üçüncü tatlı sularda da çok iyi çalışıyor.Kırmızı kafalı olan beyaz sahtede Çinekop ve lüfer için çok iyi çalıştığı söylendi. Bendede var ama henüz deneyemedim.Aslında Lüferin hastası sensin. Tavsiyeleri senden almak lazım.

o zaman gelsin yazarim tabi.. hepsi de calisiyor..haklisin ama ben denizciyim tatlisu pek bilmiyorum.. bilmiyorunm dedimse yanlis anlama.. bir cok balik tuttum tatlisuda da lezzet vermiyor..

gelibolu erhan
05-07-2007, 12:17
degisik boy ve agirliklari var renk hareket ses .. herbiri farkli yani..

birde bunlar sadece yuzey ve sahil baliklarina ..

dalanlar var onlar ayri.. gerci bunlari da daldirdim ya neyse..

KRAL_BALIKÇI
05-07-2007, 12:26
Burak

1 nolu oyuncağın yüzeylediği zaman sinatir avında kullanılır.. Daha önceleri bunun metal gagalı ve dalan tipi kullanılır;)

2 nolu oyuncağının bir sırrı var..! Yüğeyde setreden tüm balıkların altı gibi bunun altıda beyaz görünür ve beyaz bir çok avda 1. tercihdir;)

4 nolu oyuncağın palamutta veya kıyı levreğinde güzel iş çıkartır

9 nolu oyuncağında genel yüzey sırtısında verimlidir

Rastgele:) ;)

Rapala dedimmi aklın cıkıyor valla ;) pazartesi ben sana kısıktan sorarım 1000 çeşit rapalı resimleyimde gör.:D :D :D

KRAL_BALIKÇI
05-07-2007, 12:41
Kısık stoğu bitince beni arıyor..;) Namık abi elimizde kalmamış şu koddun sende açılmamışı var mı diye:D :D :D

Dispiratörlük Antalyayamı geçti:D :D :D

burman
05-07-2007, 13:03
Burak

1 nolu oyuncağın yüzeylediği zaman sinatir avında kullanılır.. Daha önceleri bunun metal gagalı ve dalan tipi kullanılır;)

2 nolu oyuncağının bir sırrı var..! Yüğeyde setreden tüm balıkların altı gibi bunun altıda beyaz görünür ve beyaz bir çok avda 1. tercihdir;)

4 nolu oyuncağın palamutta veya kıyı levreğinde güzel iş çıkartır

9 nolu oyuncağında genel yüzey sırtısında verimlidir

Rastgele:) ;)

Sağolasın Namık.Bizim burda sinarit falan zor olduğu için bı turnaya kulandım bu cocukları.Ama guneye doğru bı tatıl yapmak lazım:)

burman
05-07-2007, 13:04
Bu da benim en sevdiğim oyuncağım:D:D:D

Yozuri crystal minow 85 cm lik iyi seçim.Balıları yutarak yakalıyor:)

poseidon911
05-07-2007, 14:01
Erhan abi bunlarin hepsinin is yapacagindan kuskun olmasin helehele levrekte. fakat bunlar yuzey degil.Birinci tabaka icin agizlarinda kasik olmayan yemler kullaniliyor.Suyun ikinci tabakasina dalan turlerden.Yanilmiyorsam 1 veya 1.5 mt daliyorlar.

gelibolu erhan
06-07-2007, 08:51
En fazla 50 cm dalarlar;)

herkese gunaydin..ben bunlari daldirdim derken 8-10 metre daldirdim diye yazmadim.. bulundugumuz bolgede geliboluda tekne avinda kullandim..
kiyidan kursunla kullandim verim de aldim ..

yani 50 cmye daldiginda istedigim balik gelmiyor.. dalan tip atarsak da ilisken cok oldugundan aninda ya gaga kiriliyor ya takiliyor.. pahali da oldugundan gir suya dipten cikar agir geliyor. zaten agirliklari hafif oldugundan atmaya kursun ek istiyorlar..

ama arkadasin dedigi gibi hepsi de calisti verim aldi

gelibolu erhan
06-07-2007, 08:55
bazi arkadaslarin el yapimi rapala imal ettiklerini duyuyorum ..
bilgisi olan yapan resmi olan var mi yazabilir mi..

Canazor
06-07-2007, 09:08
bazi arkadaslarin el yapimi rapala imal ettiklerini duyuyorum ..
bilgisi olan yapan resmi olan var mi yazabilir mi..

Olta Malzemeleri ("") kısmında bulabilirsiniz;)

gelibolu erhan
06-07-2007, 09:54
Olta Malzemeleri ("") kısmında bulabilirsiniz;)

canazor... tskler

Canazor
06-07-2007, 09:55
canazor... tskler

tskler ne oluyor abi:confused:

Türk silahlı kuvvetlerimi:confused:

gelibolu erhan
06-07-2007, 10:13
tskler ne oluyor abi:confused:

Türk silahlı kuvvetlerimi:confused:

eline saglik.. beni guldurdun .. askerlik yapali 25 sene oldu..

ben yurtdisindan yaziyorum sizlere klavyemde türkce harf yok.. tesekkürlerin.. kisaltilmisi valla ben bulmadim.. okudum hosuma gitti .. cunku mersi lafini sevmem.. ne diyelim.. kisaca tsk..

gelibolu erhan
11-07-2007, 11:16
bu sahteler hakkindaki fikirlerinizi rica edeyim sayin balikci dostlarim.. malum cok para eleme sart gibi..

tarcan
11-07-2007, 11:23
Balıkları bilmem ama Ben alt taraftakine bittim.

gelibolu erhan
11-07-2007, 11:33
levrek icin iyidir olsa gerek..

ama denemeden belli olmuyor ki ..
bizi mi baliklari mi kandirmak icin.. onu belirlemek lazim..

cemalsel
11-07-2007, 12:39
Ben de İkinzcisine Bittim Tekeyi Andırıyor sanıırm.

poseidon911
12-07-2007, 18:13
En fazla 50 cm dalarlar;)
Abi hepsinin boylari ve gagalari bir degil

blubber
05-09-2007, 20:07
Arkadaşlar bir saat kadar araştırdım ancak net bir bilgi bulamadım.
Kıyıdan at-çek için edineceğimiz bu suni balıklar gördüğüm kadarıyla 3 gram, 5 gram, 15 gram. Kıyıdan kamışla avlanırken bu suni balıkları nasıl uzun mesafeli atabiliriz? Özellikle boğazda, biraz da rüzgar varsa 15 gramlık ağırlık ne kadar uzağa gidebilir? Kurşun kullanılabiliyor mu? Kullanılıyorsa beden nasıl oluşturuluyor ve kurşun nereye takılıyor?

Teşekkürler

hauki
05-09-2007, 20:21
Arkadaşlar bir saat kadar araştırdım ancak net bir bilgi bulamadım.
Kıyıdan at-çek için edineceğimiz bu suni balıklar gördüğüm kadarıyla 3 gram, 5 gram, 15 gram. Kıyıdan kamışla avlanırken bu suni balıkları nasıl uzun mesafeli atabiliriz? Özellikle boğazda, biraz da rüzgar varsa 15 gramlık ağırlık ne kadar uzağa gidebilir? Kurşun kullanılabiliyor mu? Kullanılıyorsa beden nasıl oluşturuluyor ve kurşun nereye takılıyor?

Teşekkürler

merhaba 10 gr rapalayi 0,30 mm misine ve iyi bir makine kamis takimi ile 30-40 mt atmak mumkun ama daha uzaga atmak gereksini ve dipten yuzdurmek isterseniz asagidaki amator resimdeki:) gibi hazirlayabilirsiniz..ama 0,35 mm misineden en az.
[/IMG] (][IMG)

yamac6
06-09-2007, 12:54
merhaba 10 gr rapalayi 0,30 mm misine ve iyi bir makine kamis takimi ile 30-40 mt atmak mumkun ama daha uzaga atmak gereksini ve dipten yuzdurmek isterseniz asagidaki amator resimdeki:) gibi hazirlayabilirsiniz..ama 0,35 mm misineden en az.
[/IMG] (][IMG)

Mustafa Bey rapalayla ilk fırdöndü arası mesafe ne kadar olmalı acaba?

hauki
06-09-2007, 13:36
bir metre yeterli..kursun önlerine birer bocukta takarsaniz iyi olur...kursunun 10 cm lik mesafede gel git yapmasi hem denge sagliyacak hemde atarken karismasini engellemeye yardim edecektir..olta atildiginda suya dusmeden once elle frenlenirse misine takim karismamis olur ve orta bir devirde makine kolu cevirilerek misine toplanir ve atcek olayina devam edilir....

lecharmeur
12-09-2007, 09:35
Selam
Resimdeki aynı markadaki rapalaları istanbulda nerden tmein edebilirim bilgisi olan varmı?
İlgi ve alakaya şimdiden teşekkür ederim....

lecharmeur
12-09-2007, 10:04
Selam
Resimdeki aynı markadaki rapalaları istanbulda nerden tmein edebilirim bilgisi olan varmı?
İlgi ve alakaya şimdiden teşekkür ederim....

Araştırmadan yazdığım için özür dilerim kusuruma bakmayın.Paylaşım amaçlı aşağıya linki vericeğim herkese bol lüferli günler.... :-)

birkan
18-09-2007, 23:04
arkadaşlar boğazda palamut ve lüfere nasıl bir yapay balık kullanabilirim :confused: kaç santimlik olması lazım rengi nerenk olsun bilgilendirirseniz sevinirim:confused:

SİNARİT
19-09-2007, 00:04
arkadaşlar boğazda palamut ve lüfere nasıl bir yapay balık kullanabilirim :confused: kaç santimlik olması lazım rengi nerenk olsun bilgilendirirseniz sevinirim:confused:

Evet arkadaşlar bu soruya bende acil cevap bekliyorum özellikle lüfere hangi tür rapala kullanmalıyım.

oamac
03-10-2007, 16:07

Ben de çok araştırdım sonunda bana Prince S marka 9 cm. Yeşil ve Mavi sırtlı sahte balığı önerdiler. Kime gösterdiysem de bu palamut alır dendi bakalım göreceğiz ama kullananlar memnun denemek lazım.
Selamlar

BlackwinD
06-11-2007, 02:01
10 cm civarı uskumru rapalayla kofana da aldım 8 parça levrek aldım geçen hafta assos ta :) 1 er kiloluk levrekler ( bir tanesi de balığın ağzında kaldı :( ama şimdiye kadar görmediğim kadar büyük bi levrekti )

rapala da 3 tane çarpma var ama rapalanın orjinal çarpmaları ufak geldiği için ve çabuk paslandığı için galvanizle kaplanmış çarpma bağladım :D

Rapala nın fiyatı 7-8 ytl arası Prince S marka rapala alırsanız 3-4 kiloluk levrek sakız diye çiğner onu diğer markaları araştırın derim arkadaşlar. Çünkü kopan rapala Prince S ti.

Yakaladığım levreklerin bir kaçını canlıyken video ya almıştım fırsat bulursam onları da yollayacağım :)

ayrıca rapalayı dalgalı bulanık suda atmak kıyıdan rapala için süper.
Bir tane iskele bulun hele o iskelenin etrafında gümüş balıkları varsa kesin o bulanık suda levrekler onları yemek için doluşur. İskeleden fazla ses gürültü çıkarmadan rapalayla levrekleri tek tek toplayın ;)

yaban-cı
06-12-2007, 23:15
arkadaşlar biliyorum defalarca sorulmuş okudum gözüme çarpanların hepsini. benim sorum şu daha doğrusu sorunum ben sahte balık yapıyorum iki senedir ve ardıç ağacından yapıyorum. sizler balsa ağacı tavsiye etmişsiniz bende kullanmak istiyorum ancak int. satın alabilirim ve verdiğiniz siteyi inceledim. vermeyi taahhüt ettikleri ürünlerin ölçüleri hakkında net bir fikir oluşmadı kafamda. eni boyu verilmiş tamam ama ben yükseklik meselesine takıldım bana kullandığınız ebatları yazarsanız aldıktan sonra pişman olmamış olurum. şimdiden teşekkürler.

MyStiLe54
08-12-2007, 20:02
Acaba Deniz de kullanılan kaşıklar tatlı suda etkili olurmu ? ßilgisi olan varsa yardımcı olabilirmi ?

celal
17-01-2008, 14:52
saygıdeger üstadlar acaba gümüş ten kaşık yapsam etkili olurmu bide gümüşün üstüne pilatin kaplamada yapa bilirim ne dersiniz?hemde saf gümüşten 1000 ayar

Alper Çentez
17-01-2008, 19:54
bu sunilerden deneyen var mı?
Zincir eklemli suni balık,
10,5cm boy,
20gr ağırlık,
Batan yem,
Mükemmel yüzme hareketi ile çok cezbedici özel bir yem,
Denizde ve gölde kullanabilirsiniz.

STRIKE-PRO BONE HEAD SAKANA EG-067A ("]STRIKE-PRO FLEX EG-056AL SUNİ BALIK[/URL]

bu alttakiler biraz büyüz gibi geldi ama ağırlıkları daha yüksek

Sakana grubu zincir eklemli suni balık,
17cm boy, 60gr ağırlık,
14cm boy 53gr ağırlık,
Batan yem,
EFFTEX en iyi yem ödülü almış çok iddialı bir yem,
Denizde ve gölde büyük balık avında kullanabilirsiniz.

[URL=")

bangbang
19-01-2008, 23:00
YAPAY YEM SEÇİMİNDE MAKSİMUM FAYDA

Sanırım pek çoğumuzun alışverişini en sevdiği balıkçılık malzemelerinden biri de albenili renkleriyle yapay yemlerdir. Takım çantalarımızdan taşıp onlar için ayırdığımız alanları da onlarcasıyla, yüzlercesiyle dolduran buna rağmen yenilerini almak için kendimizi rahatlıkla kandırdığımız bu nesneleri acaba yeterince amacına uygun olarak kullanabiliyor muyuz. Eğer, avlanırken, bu araçlardan her aldığını deneyebilen azınlıktan biriysek, şimdi ki sorunumuz da arzu ettiğimiz randımanı alabiliyor muyuz. Bu soruya da evet diyenler yazının geri kalanını okuyarak boşuna zamanlarını harcamasınlar.

Yapay yem endüstrisi gerek yerel gerekse uluslararası üreticileriyle ciddi boyutlarda ekonomik değer ifade eden bir sektör olduğuna göre, firmaların günün birinde “ey amatör balıkçı, işte falan balık ve derinlik için şu renk, filan cüsse için bu boy, şöyle hava için şu kadar ağırlık…” diyerek hepi topu 40-50 çeşit yapay yem üzerinde anlaşabileceklerini ve üretim yelpazelerini daraltacaklarını hiç sanmıyorum.

O halde bu ürünleri henüz satın almadan önce, biz amatörler oturup biraz düşüneceğiz. Ülkemizin bizlere sağlayabildiği ortalama refah düzeyini de işin içine katarsak bu “düşünme “ ve “araştırma” işini oldukça ciddiye almamız gerektiğini de söyleyebiliriz.

Bu yazı, “yapay yemler, balık değil ama balıkçıları yakalamak için dizayn edilmiştir” diyen düşünceden uzaktadır. Bununla beraber her üretilen yapay yemin de mutlaka işe yaradığı görüşünde de değildir – şüphesiz özellikle ve öncelikle taklit ürünlerin – kısacası, yapay yemlerin çalıştığını gerek bu paylaşım forumlarında bizlere aktarılanlardan gerekse kendi deneyimlerimizden biliriz. Bu yazının amacı da yapay yemlerden kaçınmayı önermek değil, bu tür malzemenin seçiminde bazı genel ilkelere dikkat çekmektir.

Önce biraz teorik bilgi için, fizik derslerinde ele alınan bir iki konuyu hatırlayalım;

Bildiğimiz gibi beyaz ışık (gün ışığı) aslında bir çok renklerin (dalgaboyları) birleşiminden oluşmuştur. Gerçekten de, beyaz ışığı bir cam prizmadan geçirirsek bir başta mor, diğer başta kırmızı olmak üzere, indigo (mora çalan koyu bir mavi ya da çivit mavisi ), mavi, yeşil, sarı, turuncu temel renklerine ( dalgaboylarına) ayrıldığını görürüz. Elde ettiğimiz bu temel renkleri ise tekrar prizmadan geçirirsek bu kez herhangi bir ayrışma olmaz. Söz gelimi sarı ışık, prizmadan yine sarı olarak çıkar. Bu temel renkler, renk spektrumunu oluştururlar, aynı gökkuşağında gördüğümüz renklerdir. Bu renklerin ( dalgaboylarının) toplamı bize beyaz ışığı verir.

İkinci adımda bir diğer bilgimizi tazeleyeceğiz. Beyaz ışık bir cisme vurduğunda, söz konusu cismin bazı dalgaboylarını emdiğini bazılarını ise yansıttığını biliriz. Yansıyan dalgaboyları (renkler) gözümüzden beynimize gider, burada yorumlanır ve biz o cismi yansıttığı renk ya da renklerde görürüz. Eğer cisim tüm renkleri yansıtıyorsa, biz cismi beyaz olarak görürüz. Eğer cisim tüm renkleri emiyorsa bu kez cismi siyah olarak görürüz. Limon diğer renkleri (dalgaboylarını) emip sarı rengi yansıttığı için, onun sarı olarak görürüz. Balıklar için de benzeri ilkeler geçerlidir.

Mekanizmayı bu şekilde hatırladıktan sonra artık sulara dönebiliriz.

Gün ışığı “temiz su” içinden geçerken dalgaboyları değişik oranlarda emilirler. Uzun dalgaboyları ( kırmızı, turuncu gibi ) su molekülleri tarafından kolayca emilirken, kısa dalgaboyları ( mor, indigo, mavi ) düşük oranda absorbe olarak suyun derinliklerine kadar nüfuz ederler. Yüzeyin hemen yakın derinliklerinde ilk önce kırmızı ve turuncu görünmez olur. Bu renkler artık yansımazlar tümüyle emilirler diğer bir ifade ile bunlara bakan bir balık onları siyaha dönük koyu bir gri olarak görür. Daha sonra sırasıyla sarı, yeşil, mavi, indigo ve nihayet mor yavaş yavaş tükenerek yok olurlar. Belirli bir derinlikten sonra yapay yem artık koyu bir gri hatta siyah olarak görünecektir.

Toparlarsak, havanın açık ve güneşin tepede olduğu, sakin bir yaz öğleninde, açık denizde ve berrak suda ( ideal şartlar ) kırmızı 5 metreden sonra, turuncu 15 metreden sonra, sarı 30 metreden sonra, yeşil 60 metreden sonra, mavi 75 metreden sonra, indigo 85 metreden sonra, mor + 100 metreden sonra ortamdaki su tarafından emilecektir. Diğer bir ifade ile yapay yemimizdeki renkler yukarıda sıralanan derinliklere kadar görünebilecekler daha sonra grileşeceklerdir.

Yukarıda ki ideal şartlarda ( açık deniz, kristalize-berrak, temiz- su,yaz mevsimi, öğle vakti ) avlanabilmek günümüz şartlarında artık okyanus balıkçıları için bile pek kolay değildir. Kirlilikten okyanusun açık suları bile payını giderek almaktadır. Ayrıca, bizler sadece yaz öğlelerinde avlanmayız. Hatta, pek çok tür için verimsiz olan bu mevsimde daha az avlanıldığı bile söylenebilir. Şu halde konumuza ortamı çeşitli şekillere sokarak devam edelim.

Suyun berraklığı ve suyun rengi ele alınması gereken hususlardan olabilir. Berraklık ( açıklık –bulanıklığın tersi- ) suda asılı parçacıkların bulunmamasıdır. Eğer suda, alüvyon, algler, organik hücresel yapılar ve benzerleri yoksa o suyun berrak olduğunu söyleyebiliriz. Bu tür sularda gün ışığı suyun derinliklerine kadar inebilir. Aksi durumda ise sudaki bu asılı parçacıklar ışığı türlü yönlere yansıtacaklar onu dağıtacaklar ve emilimini artıracaklardır. Bu da bazı dalgaboylarının ama özellikle de kırmızının (kısa dalgaboylarının) çabuk tükenmesine neden olur. Burada altı çizilmesi gereken bir nokta da açık denizlerden, kıyılara ve iç sulara gelindikçe, kirlilik, erozyon, alg gelişimi gibi nedenlerle berraklık derecesinin azaldığının görülmesidir. Kıyılarda ve iç sularda henüz gözümüzle bir bulanıklık görmesek de ışığın tüm dalgaboyları ile suya girişinde bir azalmadan sözedebiliriz.

Bu tür sularda ilk 10 metrede sırasıyla önce kırmızı ( 2.5 metre civarında) sonra turuncu ( 5 metre civarında) en nihayet sarı ( 10 metrede) renkler tükenir.Daha sonra yeşil ( 20 metre civarında), mavi (25 metre civarında ), indigo ( 30 metre civarında) ve son olarak da mor ( 35 metre civarında) yok olur.

Suyun rengine gelince, bu rengi belirleyen tipik neden gözle görülemeyen materyallerdir. Özellikle karasal veya suda yaşayan bitki örtüsüne ait organik asitlerin çürüyerek suda çözünmesi suyun rengini belirler. Ancak bu su da berraktır. Konuyu daha iyi anlamamıza yardımcı olabilecek güzel bir örnek çaydır. Bir bardak çay berrak ancak oldukça koyu kuvvetle renkli bir sıvıdır. Suyun rengi, ışığın dalgaboylarının derinliklere inmesini azaltıcı bir etki yapar. Özellikle bazı dalgaboylarını diğerlerine göre daha fazla emer. Mavi ve yeşil dalgaboyları bundan en çok etkilenirler. Bilhassa bazı göl ve akarsularda tabii organik asitlerin bolluğu nedeniyle sular sıra dışı yoğunlukta renklidir. Bu ise mavi ve yeşil dalgaboyunun, suyun hemen bir iki santimetre altından öteye gidememesini sonuçlar.

Ortalama renklilikteki sular için, kırmızı 5 metre, turuncu yaklaşık 12.5 metre, sarı 15 metre, yeşil 15 metre, mavi 12.5 metre, indigo 7.5 metre, mor ise 5 metrede tükenirler.

Üzerinde durmamız gereken bir diğer konu da mevsim döngüsüdür. Göl örneğini ele alırsak yazın alglerin yoğunlaşması nedeniyle bir tür gıda kirliliği söz konusu olur. Artan ve bir araya toplanan bu yapılar, ışığın sudaki yolculuğunu kısıtlarlar bundan özellikle kırmızı, turuncu ve sarı renkler en olumsuz olarak etkilenirler. Alg yoğunluğunun zirvesi sonbahardır. Bu dönemde tüm dalgaboylarının su içinde derinliklere doğru ilerlemesi azalır. Ama yine de özellikle kırmızı, turuncu ve sarı renkler en olumsuz etkilenir. Kışın algler ölür. Güneşin açısı ve ışığın şiddeti düşük olmakla beraber, kış mevsimi ışığın suya nüfuz edebildiği en elverişli mevsimdir. İlk baharda ise yağışlarında etkisiyle suya alüvyon akışı olur. Bu ise tüm dalgaboylarının sudaki emilimini artırır. Ama özellikle mavi dalgaboyu bundan en çok etkilenir.

Daha somut konuşursak, yazın; kırmızı 5 metre, turuncu 7.5 metre, sarı 10 metre, yeşil 15 metre, mavi 20 metre, indigo yaklaşık 22 metre, mor yaklaşık 25 metre derinlikten sonra yok olur. Sonbaharda; ilk 5 metrede önce kırmızı sonra turuncu ( yaklaşık 2.5 metre ) ve sarı ( 5 metre ) sonra yeşil ( 10 metre ), mavi ( 12.5 metre ), indigo ( 15 metre ) ve mor ( yaklaşık 17.5 metre ) renkler kaybolurlar. Kışın; kırmızı ( 5 metre ), turuncu ( 15 metre ), sarı ( 20 metre ), yeşil ( 27.5 metre ), mavi ( 32.5 metre ), indigo ( 36 metre ), mor ( 40 metre ) derinlikten sonra tükenir. İlk baharda ise aşağı yukarı sonbahardakinin aynı derinlikler geçerlidir.

Gün içerisindeki farklılıklar da dile getirilebilir. Nitekim, öğle güneşi altında gördüğümüz gök ile gün batımı sırasında gördüğümüz gökyüzü arasında farklılıklar vardır. Güneş ışınlarının geliş açısındaki değişikliklere bağlı olan bu renk değişiklikleri, suyun altındaki dünya içinde geçerlidir bu ışığın geliş açısı farklılıkları, dalgaboylarının su altındaki görünüş mesafelerini de etkiler. Güneş ışınlarının vuruş açıları dikliğini yitirip, eğilmeye başlayınca dalgaboylarının su altında görülebilme derinliklerinde azalmalar olur.

İlk 7.5 metrede önce kırmızı ve turuncu, 15 metre civarında sarı, 40 metre civarında yeşil, 50 metre civarında mavi, 55 metre dolaylarında indigo ve 65 metreye kadar ise mor renk görülebilir, bundan sonra bu renkler tamamen emilip artık görünmez olurlar.

Güneş ışınlarının eğilmesinin, su altı için bir diğer sonucu da, suyun altında ( dalgaboylarının ulaşabildiği en derin noktalarda) günün, suyun sathına yakın derinlik katmanlarından ve elbette suyun dışından, erken sona ermesidir. Diğer bir ifadeyle sözgelimi mavi rengin ideal şartlarda 75 metrede görünebilme süresi aynı rengin 10 metrede görünebilme süresinden çok daha kısadır.

devamı "yapay yem seçiminde maksimum fayda 2 "de...

bangbang
19-01-2008, 23:02
Sözünü edebileceğimiz bir diğer faktör, yazın güneş ışınları dik durumda iken az miktarda kısa dalga boyları dağılır, başka bir söyleyişle kısa dalga boyları daha yoğun olarak dünyaya ulaşır böylece biz ışığı daha parlak ve şiddetli olarak hissederiz. Kışın ise güneşten gelen ışık daha az parlak ve güçlüdür. Çünkü; kısmen ışığın atmosferde daha uzun yol katetmek zorunda kalması ( güneş ışınlarının eğik gelmesi nedeni ile) kısmende bu mevsimdeki bulutlanmanın atmosfere su buharı katkısı yapması sebebiyle daha fazla ışık filtre edilir. Bu ise dalgaboylarının suya nüfuzunu olumsuz etkileyecektir. Diğer bir ifadeyle, öteki şartların eşit olduğu kabul edildiğinde, suyun 5 metre altından gelen bir yapay yemin renklerinin görüntüsü yazın ve kışın birbirinin aynısı olmayacaktır.

Bunlar dışında bazı başka etkilerden de bahsedebiliriz, örneğin, su yüzeyinde çalkantı ya da hafif dalga olması halinde ışığın dağılımı ve emilimi artacaktır. Bu ise ışığın suya nüfuzunu azaltacaktır. Yine hem hava hem de su kirliliği ışığın dalgaboylarının sudaki ilerlemesini olumsuz etkiler. Dolayısıyla yapay yemin renkleri de bundan etkilenecektir.

Şimdi birazda somut öneriler;

- Gece avlarında koyu renkler kullanınız. Bu tavsiye deneyimsiz birine tuhaf gözükebilir. Ancak geceleyin karanlıkta tüm renkler bize siyah ya da koyu gri tonlarındaymış gibi görünür. Onları karartılar halinde seçebiliriz. Bir cisim bu karartıyı, karanlık gölgeyi ne kadar belirgin verirse biz onu o kadar iyi fark edebiliriz. İşte en yoğun ve seçilebilir karartıları ise koyu renkli cisimler verir. Geceleyin, düşük ışık ortamlarında maksimum faydayı veren koyu renkli yapay yemlerdir. Çünkü, böyle ortamlarda yemler net olarak görülmezler ama silüet verirler ve koyu renkli yemler en iyi silüeti verirler. Günün bu zamanlarında siyah, lacivert (koyu mavi ) ve mor renkli yapay yemler iyi seçimlerdir.

- Kışın, kırmızı ve turuncu renkler en çabuk emilip, filitre edilen dalgaboylarıdır. Bu nedenle tavsiye edilmez. Sarı, yeşil ve mavi renkli yapay yemler ile yine flüoresanlı sarı ve yeşil renkli yapay yemler önerilebilir.

- Kırmızı, turuncu, sarı, gümüş ve metalik renkler, parlak yaz günlerinde berrak ve sığ sularda etkilidirler. Metalik renklerin parıltılanma eğilimi olduğu için derin sularda da kullanılabileceği söylenebilir. Çok ışıklı parlak günlerde, tüm renkler suda görünebilir ama balıkların aktif bir biçimde beslendiklerini gözlemlerseniz şüphesiz en iyi yapay yem, hedef balığın yoğun bir şekilde avladığı yem balığına benzeyen renk ve ölçüde olandır. Söz gelimi bu yem balığı mavi tonlarını taşıyan bir türse, ideal yapay yem mavi renkte olacaktır.

- Çok derin sularda ışık son derece azdır yine yoğun bir şekilde renkli sularda ya da çok kirli sularda yapılan avcılıkta renk seçiminin önemi tartışılabilir hale gelir çünkü bunlar ya az ışıklı ortamlardır ya da ışığın dalgaboylarının süratle emildiği ortamlardır. Bu tür yerlerde avcılıkta önemli olan yapay yemin boyutu, şekli ve aksiyonudur ( hareketi ).

- Yine su üstünden gelen yemlerle avlanırken renk daha az önemlidir. Buna karşın yemin boyutu, şekli ve aksiyonu değer kazanır. Balık yüzeyin altından yeme saldıracaktır, diğer bir ifade ile yem neredeyse arada bir su tabakası olmaksızın ışığı direkt olarak arkasından alır. Böylece yapay yem gerçek renginden uzaklaşır ve griye, siyaha yaklaşır. Bunu kendiniz de bir yapay yemi, gözünüz ile güneş ışığının arasına alıp ona altından bakarak deneyebilirsiniz. O nedenle bu tür avlarda, siyah ve koyu renkler en verimli olanlarıdır. Çünkü bunlar, yüzeyden gelirken aşağıya en yoğun silüeti sağlar.

- Boyalı, tanenli ( tannic asit etkisiyle lekelenmiş ), renkli sularda kırmızı, turuncu ve flüoresan renkler faydalı olur.

- Yakalamayı planladığımız balığı göremiyorsak, öncelikle, hedef balığın bulunduğumuz avlakta beslendiği muhtemel yem balığı ile aynı boyutta bir yapay yem seçmeliyiz, ikinci olarak, o yapay yem, hedef balığın bulunması olası derinlikte işleyebilecek nitelikte olmalıdır. Renk bunlardan sonra düşünülmelidir. Buna karşın, avlamayı planladığımız balığı avlakta beslenirken görebiliyorsak bu kez baskın olarak saldırdığı yem balığına uygun boyut ve renkte yapay yem seçmeliyiz.

Saygı ve sevgilerimle…

NOT: Yukarıdaki (ikiye bölünmek zorunda kalınan)yazının kaynağı, Greg Vinall’ın “ Exploding The Myths With Some Truths About Lure Color” isimli makalesidir.

geneben
19-01-2008, 23:10
Benim bu yazıdan çıkardığım sonuç mor sahte yemin en çok derinlik olarak dayandığı sonucudur. Mor renkli bir sahte gecede koyu renk olmasından yararlanılır gündüzde orta suda iyi iş yapar. O zaman ben mor renkli bir sahte alayım bari deneyeyim ;):D

nahita
25-01-2008, 14:26
bangbang verdiğin bilgiler süper, eline sağlık...

Atos
13-05-2008, 16:01
Arkadaşlar bu günü rapala için ayırdım ve hemen hemen tüm konuları okudum.
şimdi

1. levrek için batmayan yüzen rapala iyi sonuç verecek. ( doğru )
2. renk secimleri hava durumuna göre belirlenecek ( doğru )

peki ben rastlamadım. kıyıdan avlanacağım at-cek yaparak. misina ince olacak. verilen bilğilerde sağlıklı sahte için aşagıda link verilen malzeme önerilmiştir.

ama bu malzemenin agırlıgı 4 gr civarındadır. Nasıl bir düzenekle bu sahteyi çekerken hareketlerini bozmanadan ve suyun altına batırmadan mümkün olan en uzağa atabilelim.

nolongerregistered
13-05-2008, 16:14
Arkadaşlar bu günü rapala için ayırdım ve hemen hemen tüm konuları okudum.
şimdi

1. levrek için batmayan yüzen rapala iyi sonuç verecek. ( doğru )
2. renk secimleri hava durumuna göre belirlenecek ( doğru )

peki ben rastlamadım. kıyıdan avlanacağım at-cek yaparak. misina ince olacak. verilen bilğilerde sağlıklı sahte için aşagıda link verilen malzeme önerilmiştir.

ama bu malzemenin agırlıgı 4 gr civarındadır. Nasıl bir düzenekle bu sahteyi çekerken hareketlerini bozmanadan ve suyun altına batırmadan mümkün olan en uzağa atabilelim.
Selam Bülent bu bilgileri sanırım sitede yazılanlardan almışsın.

Nacizane benim sana 3 adet yüzen rapala önerim olacak..

RH,S,BRH..(Floating)Bu modeller levrekte ençok verim alınan rapaladır..
13gr ağırlıkları ile uygun kamış ve misina ile yeterli mesafeye atılabilir..Ki bu mesafe çok uzak değildir..20-30 metrelik bir atış kafi olup önemli olan balığa kendini göstermemektir.
.

Atos
13-05-2008, 17:28
Abi teşekkür ederim ama bunların hiç biri stoklarda kalmamış :D

Peki abi bu rapala lar için 4.20 kamış ve surf makina uygunmudur ? alternatif bakılabilir mi ?

nolongerregistered
13-05-2008, 17:37
Abi teşekkür ederim ama bunların hiç biri stoklarda kalmamış :D

Peki abi bu rapala lar için 4.20 kamış ve surf makina uygunmudur ? alternatif bakılabilir mi ?

Vaybeee:eek:

Linki verir vermez bitirmişler:p :D :D

Bülent bu sahteler sanırım bayilerde vardır..Çok verimli model olduklarından bayiler fazla alıyor;)

Bu sahteler için encok 3metre ve 20-40gr atarlı kamış kullanman gerek..4,20 ile atmak imkansızdır..hele birde surf olunca imkansız.:)

Atos
14-05-2008, 08:20
Erdal abicim bana makina ve kamış için bi link verebilirmisin tecrübelerden faydanalım. Benim elimde 2.70 boy 20-40 gr atarlı balzer kamış mevcut uygunmudur ve bu kamışa sadece rapala için nasıl bir makina kombinasyonu yapmalıyım ?

araştırıcı
14-05-2008, 12:07

13gr ağırlıkları ile uygun kamış ve misina ile yeterli mesafeye atılabilir..Ki bu mesafe çok uzak değildir..20-30 metrelik bir atış kafi olup önemli olan balığa kendini göstermemektir.
.[/QUOTE]

Merhaba Erdal Bey.....

Belirttiğiniz yapay balıkların yüzme derinliği 1.2 / 3 mt civarında....Lakin kıyıdan atıp çekerken genellikle su sığ... Hatta hatta en uzak atış mesafemiz 30-50 cm derinlite... Sizin tecrübeleriniz doğrultusunda bu yapay balık bu tür sığ sularda da verimli olur mu?

Levrek genellikle kıyıya yakın yerlerde olduğu için önerdiğiniz yapay balıkları kullanan ve sizin gibi ustadan onaylamak istedim :)

Selamlar...

hauki
14-05-2008, 15:44
eger su sida kullanacaksaniz benim tavsiyem rapala x-rap walk modelleri olur..ve asagidaki linkteki rapalalardan daha etkili olacagi kanisindayim...aslinda levrek icin en etkili yem canli yemdir kefal,tirsi,sardalye,karides,subye,gupes vb.ak yemler her turlu sahteden daha iyi sonuc verir...
RAPALA X-RAP WALK

Vedat Abayoğlu
14-05-2008, 20:02

.

Belirttiğiniz yapay balıkların yüzme derinliği 1.2 / 3 mt civarında....Lakin kıyıdan atıp çekerken genellikle su sığ... Hatta hatta en uzak atış mesafemiz 30-50 cm derinlite... Sizin tecrübeleriniz doğrultusunda bu yapay balık bu tür sığ sularda da verimli olur mu?

Levrek genellikle kıyıya yakın yerlerde olduğu için önerdiğiniz yapay balıkları kullanan ve sizin gibi ustadan onaylamak istedim :)

Selamlar...[/QUOTE]

Sevgili Levenmerhaba
Seninle daha evvel başka biryerlerde karşılaşmış ve yazışmıştık değilmi.
Buradada katşılaşmak güzel bir duygu.
Sevgiler

araştırıcı
14-05-2008, 20:30
Sevgili Levenmerhaba
Seninle daha evvel başka biryerlerde karşılaşmış ve yazışmıştık değilmi.
Buradada katşılaşmak güzel bir duygu.
Sevgiler[/QUOTE]

Merhaba Sayın Abayoğlu....

Evet, başka bir yerde karşılaşmıştık... Daha doğrusu ben sizin izinizi sürüp sizi bulmuştum....:)
Burada karşılaşmak güzel...

Selamlar...

araştırıcı
14-05-2008, 20:49
eger su sida kullanacaksaniz benim tavsiyem rapala x-rap walk modelleri olur..ve asagidaki linkteki rapalalardan daha etkili olacagi kanisindayim...aslinda levrek icin en etkili yem canli yemdir kefal,tirsi,sardalye,karides,subye,gupes vb.ak yemler her turlu sahteden daha iyi sonuc verir...
RAPALA X-RAP WALK

Merhaba Mustafa Bey...

Levrek avı ile ilgili yeterince teorik bilgim var.... Teorik bilgi konusunda sorun yok ama zaman buldukça uygulama şansı buluyorum.... X rap modeli son zamanlarda popüler bir yapay balık.... bu modelin Türkiye de satışı yok... Fırsat bulanlar Yurtdışından getiriyor... Ayrıca bana göre x rap walk biraz tombul ve büyük bir yem.... Aynı yüzme aksiyonunu (WTD) sergileyen başka markaların oldukça başarılı modelleri var... Örn: River2sea Rower 128....
Erdal Bey saygı duyduğum ustalardan birisi.... Onun önerdiği yapay balıklarla ilgili daha önce bu denli kesin bir ifadeye pek rastlamamıştım.... Diğer yandan bu kesin ifadeyi kimin söylediği de önemli... Bu bağlamda Erdal beye önerdiği model ile ilgili küçük bir teferruatı sormak istedim... Teferruat dediğime bakma... gözden kaçırılmayacak kadar da ehemmiyetli... Erdal beyin yazısında bana göre iki önemli nokta var;
1) kullandığınız ya da önerilen yapay yem
2) Balığa görünmeden avlanabilmek....

bunlar benim önemli gördüğüm hususlar....

Erdal beyin önerisini yada sorduğım konudaki fikrini hala bekliyorum..:)

sizin yazdıklarınızın da önemini biliyorum...Bu konuda diğer arkadaşlarımın yazılarınızdan faydalanacağını düşünüyorum...

Selamlar....

ooztekin
16-05-2008, 21:37
Formu baştan sona okudum aradığım konu "silikon şasi içine iğne ve ağırlık nasıl konur?" umarım konu geçişleri ve diğer sorular arasında gözden kaçırmamışımdır

İğnenin konulmasi ile birlikte daha da önemlisi atarken ağırlık da olması gerekeceğinden özel ve yüzüşü bozmayan ağırlıklar var mıdır varsa terminolojik özel bir adı var mıdır (malzemecilerden isterken tabu oynar gibi olmayayım :D )

Ben yozuri ve strike pronun sert sahtelerini kullandım ama silikon şasi (5 cm) gerçekçi kuruk hareketi ile daha iyidir diyen çok hobici olduğu için bunu da denemek isterim..Denizde kıyıdan atış düşünüyorum (levrek için)

Sevgiler Saygılar
Özgür Öztekin

ahmetbr
17-05-2008, 17:17
Özgür kardeşim silikon yem için jig zoka kullanabilirsin.Detaylı bilgi almak için
suniyem aksesuar menüsünü incelemeni tavsiye ederim sevgilerimle.

ooztekin
20-05-2008, 10:36
Sağolun..Ben bugüne kadar hep yemli olta veya sert sahtelerle avlandım..Silikonluların yabancısıyım..
Teşekkür ederim.. inceleyeyim..

Özgür kardeşim silikon yem için jig zoka kullanabilirsin.Detaylı bilgi almak için
suniyem aksesuar menüsünü incelemeni tavsiye ederim sevgilerimle.

merkury33
21-02-2012, 13:02
şu en baştaki mesajda yazan tiş fırçalarıyla balık tutan varmı?