PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : mırmır avı teknikleri

SHARK
17-04-2006, 11:06
Değerli arkadaşlar Mırmır ile ilgili bir kaç bilgi vermek istiyorum sizlere.

Hepinizin bildiği gibi kumlukl zeminde bolca bulunur, yem yöreye göre değişir ama sülünez, boru kurdu tektek mamun bunlarla avı daha verimli olur. Bunlara ek olarak av yapacağımız bölgede dalgaların kıyıya vurduğu kumu biraz eşeleyip deniz suyu ile temas ettirirsek çıkacak olan kurtlarda çok iyi verim almamızı sağlar oranın besin zincirinde mevcut olan yemdir nihayetinde balık bu yemi dalga kıyıya vurdukça bu kurtlar denize gidiyor, balık bu yem ile besleniyor ve yemi tanıyor.

Av zamanında en verimli olduğu dönem akşam suyu diye tabir ettiğimiz güneşin batmaya başladığı saatleri tercih edebiriz. Günün her saatinde avlamak mümkün fakat akşam suyunda hem daha fazla hemde daha irilerini yakalama şansına sahibiz. Herkese rastgelsin. SAYGILARIMLA

kykh
25-02-2007, 12:02
Alıntıdır!

"Çipura oltası 0.35 misinadan, üç köstek artı bir hırsız, dört köstekli olmalıdır, ben hırsız olta bağlamaya müsait iki tarafı delik 75 gr kurşun kullanmaktayım, Çipura dip balığı olduğu için benim tercihim takımın 50 cm de sınırlandırılmasıdır, bir köstek kurşunun boyunu geçmeyecek kadar yaklaşık 7-8 cm alt delikte bir köstek yine kurşunun boyunu geçmeyecek kadar üst delikte, 15 cm kadar üste bir köstek uzunluğu 10 cm civarı, onunda 15 cm üzerine dördüncü köstek uzunluğu 10 cm civarı, onun 25 cm kadar üstüne de bir fırdöndü, fırdöndüden sonra 0.40 misina hava sert ise misinanın toplandığında karışmasının azalması veya karışıklıkların daha kolay çözülmesi için 0.45-0.50 misina,Derin suda Çipuranın vurusu sanılanın aksine genelde çok hafif, yemi almış gitmiş oluyor ve fark ettirmiyor, onun için en ufak bir tıkırtıda oltayı birkaç kulaç çekmeniz gerekir, birkaç kulaç çünkü oltayı ağzında tutmakta ve bırakmamaktadır, olta bu tasmalama anında genelde damağa veya dudaklara geçmemiş oluyor, ve çipura hayrettir ki, sizin çekiş hızınız ile aynı hızda bazen daha da hızlı yukarıya doğru yüzmektedir, bu an oltacıyı aldattığı andır, oltada balık yok dersiniz, bir durup oltada balık var mı diye kontrol etmek istersiniz, çipura ağzını açar ve iğneyi bırakır, çarpraz iğne bu kurtuluşu engelliyor görünse de, bir saniye beklediğiniz an da genelde oltayı bırakmış oluyor"

çipura ve mırmır dip balıkları olduğu için avları aynı yöntemlerle yapılabilir ben ben genelde gece avını tercih ediyorum ve yemde midye yada sübye kullanıyorum zaman zamanda dalıp ahtapot çıkarıp bacaklarından yem yaparım fosforlu ve de kokulu oklduğu için iyi iş yapıyor rast gele.

ömer65
25-02-2007, 19:48
mırmır için en iyi yem boru kurdu ve mamundur arkadaşlar özellikle gece avı daha verimli olur mümkünse zokalı iyne kullanın gezer kurşunlu olta yapmakta fayda var zokalı takımla daha iri balık alma şansınız artıyor avlak yerinde sabırlı ve sessiz olmakta büyük fayda var genelde guruplar halinde gezerler ilk balıgı yakaladıktan sonra çabucak oltayı yemleyip aynı yere atmakla sürüyü o çevrede oyalarsınız daha verimli olur
benim bildiklerimde bunlar arkadaşlar gerisi rastgele:)

alperalg
25-02-2007, 20:27
biz izmir denizköy'de mırmırı basit bir 2'li ya da 3'lü yemli takımı kuma yatırarak karadan avlarız. özellikle gece mırmır yeme daha çok saldırıyor. belki gündüz yemi didikleyen küçük balıkların olmamasındandır.

ömer65
25-02-2007, 20:37
mırmır aslında 12 yakalanabilecek bir balıktır diyebilirim ama 10 nuncu aydan sonra kıyıda yeminizi telef edecek ufak balık kalmadıgı için 3 veya 4 ncü aya kadar yakalama şansı yaza nazaran daha fazladır
kendi tecrubelerime göre sevgiler:) :)

ser788
09-04-2007, 22:02
Selam arkadaslar foruma yeni katildim ve benimde bir katkim olsun istedim
Ben yaklasik 10 senedir bu balikla ilgileniyorum simdiye kadar deneyimlerimde bu balik daha cok geceleri(Aksamdan karanligindan sabaha Kadar)kumlu diplerde (CAy agizlarinda) daha cok bulunuyor.Kiyidan yakalamak icin en verimli ay Eylul ayidir(gerci butun Yaz bulurunur ama)ve en iyi yem bence bula bilirseniz kirmizi denis solucani (biz burda trihia diyoruz) Bu yem tam bu balik icin. BU yemle kesin sonuc alirsiniz.Ve yemide bulmak cok kolay kumlu sahilde tam dalganin vurdugu yerde elle kazarsaniz bula bililrsiniz.

simendifer
14-04-2007, 20:06
Ben de Mehmet Pekmezci'nin bana msnden verdiği mırmır dersini sizlere aktarayım. İşinize yarayabilecek taktikler var. Çalışkan bir öğrenci olarak, notlarımı düzenleyip saklamıştım ;) :p

MIRMIR

Mırmır öyle uzun soluklu göçler yapmaz, sürekli o yakınlardadır. Mırmır en güzel geceleri av verir. Özellikle ayın parlak olduğu zamanlarda, gece yarısından sonra iri mırmır olur. Seyrektir ama iridir. Yem çok önemli, mamun olmalı. Bazen oltan boş geliyor sanacaksın, bir bakacaksın dana gibi bir mırmır. Bazen de oltan yerinden gidecek gibi olacak. İnanılmaz kafalar atacak, ödün kopacak kaçacak diye. Ama şunu unutma mırmır kolay kolay kaçamaz. Çünkü mırmır genelde yemi yutar. Ameliyat yapman gerekir iğneyi kurtarmak için, alışkınsan çıkarırsın ama değilsen çıkaramazsın iğneyi.

Mırmırın bir özelliği de yemi aldığında kıyıya doğru hareket etmesidir. Misinan pat diye düşer, hiçbir şey yapamazsın. Bak tam olarak nasıl olur; eğer rüzgar ve dalga varsa, kamışın ucu, hafifçe belli belirsiz hareket eder. Sonra birden bir asılma olur ve mırmır iğneyi hissettiği anda ileri doğru hareket eder. İki ihtimal vardır; ya yakalanmıştır ya da yemi almıştır. Bu durumda beklemeli ve oltayı hareket ettirmemelisin. Misinayı izle, misina bir gerilir bir boşalır, bu biraz devam ederse balık üzerindedir. Hareket kesilirse ve daha yem olduğunu düşünüyorsan, hafifçe boşluğu al ve beklemeye devam et. Üç köstek varsa, mutlaka üçüncüde yakalanır. Bazen de özellikle iri mırmırda kamışın ucu kısa frekanslarla hareket eder. Bu süreklilik gösteriyorsa hazır ol, mırmır çok iridir ve yemi yutmuştur. Yemi yutar, bekler öyle. Kalama mutlaka açık olmalıdır çünkü kıyıya geldiğini anladığında, eğer yarım kilo civarında bir mırmır ise, kamışı elinden alabilecek kadar sert asılır, kafa atar. Kalama açık değilse balığa elveda deme ihtimalin çok yüksektir. Takımına güveniyorsan başka tabi ama iri mırmırdan bahsediyorum. Bazen parmak kadar mırmır öyle bir asılır ki, bu ya çupra ya da levrek dersin. Mırmır esas aylı havalarda olur özellikle ayın önünden bulut geçişi varsa tam zamanıdır. Ama bir nokta var aslında, her havada olur fakat özellikle rüzgarın karadan denize doğru estiği fakat dalga kaldırmadığı havalarda daha güzel olur yada çok durgun havalarda.

Mırmır avında oltan asla çok gergin olmamalı kamışı asla dikme suya 45 dereceden fazla açı yapmasın bu senin yemlerini kumun üstünde tutacaktır. Unutma mırmır kumda beslenen bir hayvandır, avlağının da kum olması senin için bir avantajdır, kumda mırmır çok olur, başka yerde olmaz demiyorum ama illa kum bulunacak. Mesela Antalya Lara. Alabildiğine kum ya da benim avlandığım körfez dediğimiz yer zemin hep kumdur. Çupra ve mırmır yemi almadan önce onunla oynar az önce sana hatırlarsan kamışın ucunda küçük hareketler olur sonra asılma gelir demiştim hatırladın mı, asılma gelir işte durgun havada yani rüzgar ve denizde dalga, bu gördüğün hareket işte o oynamadır yemi alır oradan kaldırıp başka yere koyar. Özellikle çupra çok yapar bunu eğer kurşun çok yakında olursa balık bu oynama esnasında misina çabuk gerileceği için kurşunun ağırlığını fark eder. Kurşunu uzun ve oltayı gevşek bırakmanın esas sebebi budur işte. Balığın bu oynamayı yaparken kurşunu hissetmemesini sağlamak. Gezer kurşunlu takımlar işte bu yüzden daha avcıdır. Balık yemi alır ama misina kurşunun içinden serbestçe geçtiği için şüphelenmez bir şeyden. Fakat bizim avlarımızda ufak balık olduğu için biz gezer kurşun kullanmıyoruz. Çünkü tek bir yem oluyor ve daha ilk vuruşta gidiyor. Ufak balık varsa mutlaka büyük balıkta vardır ama ufaklardan fırsat bulup da yeme yaklaşamaz. İşte o yüzden bırakmalarda madya ve yengeç kullanırız. Bu hareket esnasında, balık bunu görsün ve yeme gelene kadar yem bitmemiş olsun diye. Mırmıra boru kurdu, sülünez de olur ya da teke ama bir numaralı yemi mamundur.

ilkermalay
14-04-2007, 22:59
yazın bu balığın ben,den benim ondan çekeği var:) 2-3 ay önce k.çekmece gölünden çıkan kurtlarla 8 tane tutmuştum ama tamamen rastlantı bence. avlanma ve beslenme şekillerini öğrenince böyle bir fikir oluştu bende. teşekkürler bilgi için

cranberries666
12-05-2007, 16:33
mırmırı nasıl takımla ve hangi yemi kullanarak tutuyorsunuz

volkan
12-05-2007, 17:55
mırmırı nasıl takımla ve hangi yemi kullanarak tutuyorsunuz

Selam..
Mırmırı 0.35 mm misina ,Hava durumuna göre 50-60 gr kurşun ve albastarın kırmızı renkli mırmır kancasıyla tutabilirsiniz kullandığınız kanca numarası Levrek ve minokop vurma ihtimaline karşı büyük olmasında fayda var.
Mırmır oltasını normal dip oltası şeklinde yapabilirsin ama burda önemli olan, mırmır kumda dibe yapışık yemlendiğinden, köstekleri uzun tutmanda fayda var,benim yaptığım takımlarda birinci kösteği kurşunun 4 parmak altına kadar uzatırdım.
Mırmırı avlarken oltayı 35-40 m açığa fırlatıp (kumlu zeminde) çok yavaş sürümende fayda var mırmır harekelti yeme daha iyi atlar ama bunu çok ağır ağır yapman gerekiyor. Olta suda sabit kalmamalı ara sıra kurtları hareket ettirirsen tam bu esnada mırmır oltaya basacaktır.
Yem olarakta deniz kurdu kullanmalısın tabi onunda benim bildiğim 5-6 çeşidi var ama hepsine vuruyor tabi dişli kurt en harikası..
Umarım yardımcı olabilmişimdir..Saygılarımla

dolgit
13-05-2007, 09:13
biz unkapanında 5kötek 0.20 asso beden 0.26 takımla avlandık köstekler yanlız uzun olmalı kum kurdunuda yem olarak kullandık ben 2 kez mırmır avlıyorum gerçekten çok zevkli

56561
12-06-2007, 22:23
valla ne diyim mırmır ilginç bir balık, ayvalık sarımsaklıda dipte mırmır sürülerini saatlerce gözlemleme fırsatım oldu özelliklerini aşağıda vereceğim av yeri seçerken bunlara dikkat ederseniz iyi av yapma ihtimaliniz artar diye düşünüyorum..
1- Küçük mırmırlar(iri ispari boyunda) kalabalık guruplar halinde beslenirler(100-400)
2-Bu guruplar birbirlerinden ayrılmaksızın kilometrelerce koyun gibi gezerek kumlukları eşeleyerek beslenirler
3-Büyük olanlar (25-40 cm) maksimum 3-6 lı gurup olarak gezerler ve çok ürkektirler
4-Gündüzleri sadece açık deniz diplerinde beslenirler, plajlardan avlanıcaksanız havanın kararmasını bekleyin 1m suya kadar geliyolar.
5-olta tavsiyem tek iğne 7 numara çapraz tatlısu için kullanılan iğneler
6- oltanızı sakın kıpırdatmayın, tek parça kurtu bütün olarak takın, kurt iğneyi kuma gömecektir, merak etmeyin zaten mırmır yemini görerek bulmuyor
7-Yemi tek seferde alıyor, en ufak vuruşta direk tasma yapın, eğer yapmazsanız ve iğneyi hissederse bidaha dokunmaz, böyle olursa oltanızı çekin ve farklı bir yere atın
8-Mırmırları sakın ürkütmeyin, biri bile ürkse hemen açık denize doğru kaçmaya başlıyolar.

capoiera
20-06-2007, 22:53
mırmır avı aslında çok kolay gibi görünür ama zordur.ben zoka ile avlıyorum o,22 misina ve zoka ile avlıyorum.bu balık akıntı oldugu zaman daha fazla basar vurmaz yemi emer ve igneye basar onu hissetmek mütiş bir duygu onun için ince misina sana bir teknik daha vereyim hayatında kiloluk mırmır yakalamdıysan dene mırmırın çizgileri parmak kalınlıgında düşün o kadar büyük çok basit bir yöntem usta küçük midyeleri bilirsin0,25 misinanın ucunu çupra ignesi bagla onun 25 santim üstüne sıkıştırma kurşun tak bunu yapabilmen için iskele bacaklarının oldugu bir yer olmalı iskele bacaglarındaki midyeleri emmeye gelen mırmır senin taktıgın midyeyide emerse emin ool kiloluk mırmır çıkıyor.

Suatreis
22-06-2007, 17:16
MIRMIR AVI

Benim bildiğim en meraklı balık türüdür, ılıman kumluk sahil kesimlerini mera edinmiş bütün gece keyifle fırıl fırıl dolaşıp ne bulsa yiyen gündüzleri ise vaktini derin sularda tembellik yaparak geçiren son derece ürkek, görünümü şirin ve göründüğünden çok daha kuvvetli bu balığa neden mırmır dendiğini çok daha iyi anlıyorum. Bir zamanlar tatil için bulunduğum sahil kasabasında davranış biçimlerini resmen belgesel niteliğinde incelemiş olduğum bu türün avcılığının etik şartlar altında nasıl yapılması gerektiğinden detaylıca bahsedeceğim.

Mırmıra ait genel davranış şekillerini gözden geçirecek olursak, yavru mırmırlar tek başına ve gece gündüz ayrımı yapmadan sığ kumluk alanlarda durmaksızın ancak aheste aheste sürekli yiyecek bişeyler arayarak gezinirler. Sığ sularda avcı türlerin daha nadir olması nedeni ile bu şekilde tehditten uzak kalırlar. Yetişkin hemtürlerine oranla çok daha meraklı oldukları gözlenen yavru mırmırlar istisnasız olarak kendilerinden küçük her şeyi yemeye çalışarak oltamızın sürekli müşterisi haline gelirler. Sirkülerde bu tür için zaman ve boy kısıtlaması yoktur ancak ergin hali 1 kg.’a yakın olan ve eskisi kadar sık rastlanamayan bu balığın yavrusunu evine sağ sağlim göndermek ciddi bir ahlak unsurudur. Orta boy olarak bahsedecek olursam iri bir çinekoptan hallice sarı kanat kadar büyüklüktedir. Ergin mırmır ise gündüzleri bahsettiğim gibi zamanını nispeten derin sularda bulduğu omurgasızlarla atıştırarak ve tembellik yaparak geçirir hava karardığı ve sahil kesimlerindeki hareketlilik azaldığı zaman sığ kumsallara doğru yönelir, genellikle 3 lü gruplar halinde gezinirler. Bütün gün sahilin altüst olduğu ciddi bir hareketlilik yaşandığı bölgelere ürkekliği nedeni ile yanaşamayan gruplar merakları ve gece yemlenmeleri nedeni ile harekete geçerler. Suyun 50cm. derinlikte olduğu yerlerde dahi dolaşırlar. Kesinlikle avcı bir balık değildir hazırı sever. Öyle bir gezinme tarzı vardır ki, bulunduğu alanın her yerini defalarca karış karış dolaşır. Yemini bulduğu zaman yaklaşık 1 karış üstünde aniden duruş yapar, etrafında kuşkulandığı bir hareketlilik olmaz ise ortalama 45 derecelik ani bir dalışla ağızlar ve aynı açı ile yan yukarı doğru sert bir atılım yapar sanki bir şeyi kumdan kopararak alma tarzı gibi olan bu hareket, oltanızda inanılmaz bir vuruş ve tansiyon oluşturur. Kösteğin bedenden koptuğu, iğnenin köstekten sıyrıldığı ya da açıldığı an burasıdr. Sert kemiksi ağzı ile iğneyi damaklayan mırmır bu esnadan sonra size doğru yani çekildiğini hissettiği yöne yüzecek ve mütemadiyen yanlara doğru aynı sertlikle direnç gösterecektir. Bu durumda misinada boşluk bırakmanız aleyhinize olacaktır. O kadar sert vuruşlarla karşılaşırsınız ki, trofe diyesiniz gelir oysa kıyıya aldığınız mırmır ın cep telefonu kadar bir şey olduğunu görmeniz, ilk tecrübeniz ise sizi hayretler içinde bırakır. Artık bu noktadan sonra aynı levrek te olduğu gibi iflah olmaz bir mırmır avcısı haline dönüşürsünüz. Bu son derece sert balığın avcılığından alınan lezzet birçok türe karşı üst sıralardadır.

Avlanma şekli ve zamanı

Birkaç püf noktasından başka özel bir şekli yoktur. Kumsal yada sahilden atışınızı yaptıktan sonra kamışı deniz seviyesine, mümkün olan en paralel noktaya kadar indirerek yaklaştırınız. Kamış sabitlendiğinde mutlaka sahil çizgisine paralel (yan) durmalıdır. Boşluğunu aldığınız ve kalamasını yeterince gevşettiğiniz andan itibaren zil yada ışık tertibatı ile kontrol etmeli oltayı gereksizce oynatmamalısınız. Aksi halde bu durum mırmırın ürkmesine neden olur. Birinci iğneye av olan mırmırın sert vuruşlarla takımı hareket ettirdiğini ve etraftaki diğer mırmırları da ürküttüğünü söyleyecek olursam bunun ne denli önemli olduğunu anlayacaksınızdır. Av veriminin olduğu zamanlar gece 23.00 dan sabah 6.00 a kadardır. Dip yapısı temiz ve kumluk olan Marmara, Ege, Akdeniz bölgelerindeki hemen hemen tüm kumsal ve koylardan avlanılabilir. Haziran ayının ortasında suların ısınmasıyla başlayan mırmır zamanı Eylül sonuna kadar devam eder.

Kullanılabilecek Yemler

Mırmır ın belirli bir yem tercihi yoktur. Herşeyi yer, ancak bazılarının kendisi için özel bir yeri vardır. Bunlar başta kurtlar olmak üzere çalı karidesleridir. Gece avında bilhassa canlı kurt ve teke kullanılması hatta balık iç organları ile mazmuz yapılması av verimini kesinlikle etkileyecektir. Bahsettiğim kurtlar boru kurdu da olabilir kırmızı kurtta yeterki canlı olsun ve iğneye takarken az zedelensin.

Çalı karidesinin ise kafa kısmında yakamoz altında parlayan kendine has bir organı vardır hareketli olmasa dahi balık tarafından tespiti daha kolay olacaktır. Bunların haricinde denediğim ve verim aldığım bir yöntemden bahsetmek isterim. Hamur kullanımı. Sardalye yada hamsiden yapılmış salamurayı yeterince un ve yumurta ile blander den geçirerek bu hamuru elde edebilirsiniz. Blanderin temizlenmesi zor olacağından bu işi balıkları çatalla ezerekte yapabilirsiniz. Zira katlanmanız gereken feci koku sorunu ile baş etmek zorundasınız. Bu hamuru mazmuz olarakta kullanabilirsiniz.

Takımın Hazırlanması

İhtiyacımız olan, beden için 0,25, köstek için 0,20 iyi kalite kum rengi yada şeffaf misina, 6-7 no.çapraz siyah yüksek kalite iğne. İğne olarak aynı mumarada tatlı su için kullanlan bronz türlerde kullanılabilir. Benim kendi tercihim 7 no kısa pala extra sharpnes karbon iğneler olmuştur. İllede marka vermek gerekirse mustad bunun için yeterlidir. İğnelerin kösteklere bağlanması aşamasında düğüm yerine çok az miktarda Japon yapıştırıcısı sürülmesi olabilecek cözülmeyi engeller. Hatta iğneyi bağlarken çaparide olduğu gibi tek tel sim de takılabilir ancak bu tek tellik sim iğne boyunu aşmamalıdır. Aksi halde abartı bir parlama olacak ve balıkta yemden çekinmeye neden olacaktır.

Köstek boyları ortalama 22-23 cm beden boyu ise üç köstekli takım için 1,5-2 mt kadar olmalıdır.Takımın oltaya bağlı klips ucuna 10 gr.lık bir zeytin yada kıstırma kurşun bağlanmalı bu sayede takımın dibe tam yatması amaç edilmelidir. Ana kurşunun sığ ve akıntısız ortamda bulunacağınızdan 35-50 gr arasında olması yeterlidir, daha hafif olması oltayı atacağınız mesafeyi olumsuz etkileyecektir. Ana kurşunu kaşık kurşunu olarak bilinen yassı oval çakıltaşına benzer ve parlak olmayan türden tercih etmeniz biraz avantaj sağlar.

Kaşık kurşunu bulamazsanız kendinizin de imal etmesi mümkündür. Kalıp olarak bir çorba kaşığını alınız orta hararet ile ısıtınız erimiş ve gramajı belli olan kurşunu bu kaşığa dengeli biçimde boşaltarak katılaştığı an soğuk suya daldırarak ve matkapla deliğini açarak işinizi görebilirsiniz. Daha önce kurşun dökme tecrübeniz yok ve yardım alabileceğiniz kimseniz bulunmuyor ise bunu yapmaya kalkışmayın. Buharı dahi zehirli, erimiş haldeki bir metal oldukça tehlikelidir. Deneme aşamasında dahi kendinizi yaralayabilirsiniz. Bu imkanınız yok ise normal armut kurşunlarda işinizi görecektir. Dediğim üzere kaşık kurşunu sadece biraz avantaj sağlar, şart değildir.

Bir başka takım örneği ise gezer kurşunla yapılanıdır.Bu takımdaki asıl amaç yemin dalga ve çalkantılar ile kendi kendine yer değiştirmesidir.

1,5-2 m.lik 0,20 beden kullanılır bedenin bir ucuna 2 tane bahse konu iğneden hırsızlı şekilde bağlanır diğer ucu drek oltanın klipsine takılr. Gezer kurşun ise olta misinası üzerinde ve klipsten önce takılı olmalıdır. Bunların dışında kullanılan daha teferruatlı takımlarda mevcut ancak kanımca fazla teferruatlı takımlar bu ürkek balığı rahatsız
edecektir.

Admin notu : Burada yazılı tüm bilgiler ve çizimler Suat Pastırmacı'ya aittir. Verdiği bilgiler için kendisine teşekkür ederiz.

İSMAİL
22-06-2007, 18:06
Yaklaşık on yıldır mırmır avcılığı yaptığımdan usta olmasamda kalfa olduğumu söyleyebilirim. Havalar ısındığı zaman mırmır avcılığı muhakkak gün batımında gün doğumuna kadar yapılmalıdır. İğne olarak kesinlikle küçük iğne tavsiye etmem. Ben 3 veya 4 no kullanırım ama genelde 3 no iğne kullanırım ve genelde iğneyi balığın midesinden çıkarırım. Birde kösteklerin uzun olması (30-35cm) taraftarıyım. Bana göre mırmır yemi olduğu yerde yemez. Yemi ağzına alıp oradan uzaklaşmak ister ve köstek kısa olduğu zaman balık yemi tam yutmadan oltanın ( sabit kurşundan dolayı ) gerginliğini hisseder ve yemi bırakır ama kösteği yeterli uzunlukta yaparsak balık oltanın gerginliğini hissedene kadar yemi yutmuş olur. Birde mırmırda yeterli verimi alabilmek için en az 3-4 takım oltayla avlanmanız gerekir.

ocaklar
26-06-2007, 11:11
mırmır avında havanın önemi nedir.geçen gün foça gencerliye gittik.sabaha kadar olta oynamadı bile.hava durgundu.yaprak kımıldamıyordu.dalga olması gerekiyormuş.denizden karaya rüzgar olması gerekiyormuş.varmı böyle bir muhabbet.bu konuda bilgi verirseniz seviniriz.

deePblue
27-06-2007, 09:22
mırmır avında havanın önemi nedir.geçen gün foça gencerliye gittik.sabaha kadar olta oynamadı bile.hava durgundu.yaprak kımıldamıyordu.dalga olması gerekiyormuş.denizden karaya rüzgar olması gerekiyormuş.varmı böyle bir muhabbet.bu konuda bilgi verirseniz seviniriz.

akıl fikir ermez bu işe :D
bizde mırmır çekerken birden dalga başladı v bıçak keser gibi kesildi balık.
yani dalgasız durumda cok iyidi ama dalga işmizi bozdu ;)

turkkan74
27-06-2007, 10:20
hayatımın mırmırlarını 6 ay evvel sanırım kurban bayramı arefesi idi Mersin Kızkalesi girişinde Mavi kız kamp alanında yakaladım, üç saat boyunca at çek, takım bir hırsız 10 cm, üstte 35 gram armut delikli kurşun ve üstünde 10 cm köstek, iki makinemiz vardı, hanım ve ben diğeri aynı sistem ama misinalar, makinenin birinde 25'lik diğerinde 40'lık misina sarılı idi, takımlarda fırdöndü falan yok, kurşunun altına da sigara izmaritini bağlayarak stopper olarak kullanmıştım, öğleden sonra 2 civarıydı, mevsim kış, oltayı daha dibe inmeden yağmalıyordu mırmırlar resmen, sonuç yaklaşık 100 ile 150 gram arası 42 adet mırmır, bu arada hanım acemi, oltayı hep ben yemliyorum, kendi oltama doğru dürüst bakamıyorum, vesselam zaman kaybı da epey yaşamıştık av esnasında. hava kararır kararmaz balık kesti... burada mırmır kışın daha verimli özellikle öğleden sonra hava kararana dek... hava kararınca da karakulak bekleyeceksin... bu arada yem hem boru hem de kum kurdu idi, mırmırın en sevdiği yemler bunlar bence, iğnelerim 7 numara, 6 yada 5 ile sınırlı bu balıkta... aynı yere daha sonra da defalarca gittim ama nafile, deniz hafif dalgalı ve berrak, avlak kumluk kıyıları kayalık bir yerdi. Mersiinli olanlar bilir... mırmırı bunun dışında tırtar marinası batı tarafından da bolca avladığımız oldu... bence mırmır bir Kış mevsimi ve gündüz av veren balık türü... en azından bana böyle denk geldi şu ana kadar... düşlediğiniz balığı yakalamanız temennisiyle...

Suatreis
28-06-2007, 11:00
Değerli arkadaşım, sayı ve ağırlık oranına bakılırsa 37/2 No.sirkülere göre limitleri aşmışsınız. Aslında sınır bir noktada, bu durum yoruma açık. Ancak avladığınız mırmır lar gerçekten çok küçük. Bu konuda hassasiyetinizi rica ediyor, iyi niyetli temenniniz için teşekkür ediyorum.

turkkan74
28-06-2007, 11:44
Sevgili Suat kardeşim, dürüstçe söylemek gerekirse, şu ana kadar sirkü inceleme şansım olmamıştı:o ... kendi adıma utanç duyuyorum... uyarın için teşekkürler... forumda sirküleri inceleme şansı yakaladım sayende... yalnız sirküde Mırmır türünü göremedim, karagözle yada çupra ile kıyaslanabilir bir balık olarak düşündüğümüzde boy limiti 15 cm, kg olarak 5'i geçmemesi gerekiyor, ve yine kabaca sınırı biraz aşmış bulunuyorum kg olarak... boya gelince 100 gramlık bir mırmır 15 cm'yi aşar diye düşünüyorum... hoş ölçmedim ama... bu konuda ciddi anlamda aydınlattığın için teşekkürler.. şu an bir çıktısını da aldım boy limitlerinin... eğer bilgin dahilindeyse yaklaşık kaç gramlık bir mırmırın boyunun ne kadar olduğu ile ilgili bilgi verirsen inan çok sevinirim... şimdiden teşekkürler... bilgilendirirsen sevinirim..

Lucky45
28-06-2007, 11:55
Sayenizde güzel fikirler edindim, teşekkürler.

Suatreis
28-06-2007, 12:09
Sevgili Suat kardeşim, dürüstçe söylemek gerekirse, şu ana kadar sirkü inceleme şansım olmamıştı:o ... kendi adıma utanç duyuyorum... uyarın için teşekkürler... forumda sirküleri inceleme şansı yakaladım sayende... yalnız sirküde Mırmır türünü göremedim, karagözle yada çupra ile kıyaslanabilir bir balık olarak düşündüğümüzde boy limiti 15 cm, kg olarak 5'i geçmemesi gerekiyor, ve yine kabaca sınırı biraz aşmış bulunuyorum kg olarak... boya gelince 100 gramlık bir mırmır 15 cm'yi aşar diye düşünüyorum... hoş ölçmedim ama... bu konuda ciddi anlamda aydınlattığın için teşekkürler.. şu an bir çıktısını da aldım boy limitlerinin... eğer bilgin dahilindeyse yaklaşık kaç gramlık bir mırmırın boyunun ne kadar olduğu ile ilgili bilgi verirsen inan çok sevinirim... şimdiden teşekkürler... bilgilendirirsen sevinirim..

Memnuniyetle bilgilendiririm. Yeterki sizin gibi bu konulara hassasiyet gösteren değerli dostlarımız istesin. :)

Öncelikle adınızı bilmediğim için size "dostum" diye hitab edeceğim umarım bir mahsuru yoktur.

Sirküleri incelemenize vesile olan aslında ben değil bu plartformdur, asıl amaç ise bilgilendirme paylaşım olmakla beraber kalıcı dostlukların kurulmasıdır.

37/2 No.lu sirküleri incelediğinzde yasaklanmış ve kısıtlanmış olan türler listesinin en altında "Diğer" şeklinde bir bölüm vardır. Bu bölümde orada yazılmayan tüm türlerden bahseder. Karşısında ise boy limiti yazılı olmayıp ağırlık sınıfında yanlızca "kg" şeklinde bir ibare mevcuttur. Listenin devamındaki açıklamayı okuduğumuzda bu "kg" imgesinin boy limiti aranmadan drek ağırlık miktarı olduğu bununda 5 kg.ı geçemeyeceği anlatılmıştır. Hukuk dilinin farklı kullanılması ve bazı konuların net yazılı olmaması bir takım anlaşılma güçlükleri doğurrmaktadır. Sizinde bu durumda kalmış olmanız gayet normal. Zira konu hakkında karşılıklı tartışmalar ve paylaşımlarda bulunmasaydık bende öyle anlayacaktım. Ne demek diğer türler, ne bu "kg" imgesi....gibi...

Sanırım bu kg ve limit meselesi anlaşıldı.

Gelelim mırmır a, ortalama boyda ve popilasyona zararı olmayacak avlanması etik diyebileceğim oran iri bir çinekop büyüklüğüdür, buda yanılmıyorsam 20 cm yi ve 400-800 gr.ağırlığı bulur.

Bilgi edinmek ve doğru olanı öğrenmek adına nazik tavrınızla konuyu cevapladığınız ve de konu üzerindeki hassasiyetiniz için tekrar teşekkür ederim.

Sağlıcakla kalınız.:)

ArcameneL
26-11-2007, 11:02
bu mamun dediginiz sey ve boru kurdu sanirim sadece izmirde var yada antalyada hic yoq varsada ben gormedim ama sanmiorum olsa gorurdum biz antalyada tavuk gogsu ve yanes(tekteke) ile avliyoruz mirmiri finikeli arkadaslar arutana gelemden 100 metre gerisi gusel mirmir yapio levrek bile cikio arada tatli su varaya :) arkadas yakaladi biliyorum levregi:)

mallaca
26-11-2007, 14:29
bu mamun dediginiz sey ve boru kurdu sanirim sadece izmirde var yada antalyada hic yoq varsada ben gormedim ama sanmiorum olsa gorurdum biz antalyada tavuk gogsu ve yanes(tekteke) ile avliyoruz mirmiri finikeli arkadaslar arutana gelemden 100 metre gerisi gusel mirmir yapio levrek bile cikio arada tatli su varaya :) arkadas yakaladi biliyorum levregi:)

Boru kurdunu Bursa da rahatlıkla temin edebiliyoruz.Ama mamun buralarda yok..

ArcameneL
26-11-2007, 14:32
aslinda bikere izmire gittigimde karsiyaka sahillerinde isparoz yakaliolardi garip biseyle sanirim o olasa gerek die tahmin ediorum ama antalyada hic gormedim mamunuda bilmiorum belki ilerde antalyaya da getirirler ama gerekte yok aslinda karides ve teke(yanes) yetio antalyaliya bide tavuk gogsu :)

spilefe
10-12-2007, 12:32
mırmır geçen senelerde avladığım en zevk aldığım balıklardandı epeydir avlamadım.bundan 3 4 sene önce yaz aylarıydı haziran gibi her hafta 2, 3 tane alırdım sarayburnundan.takım olarak 60 cm 70 cm dip takımı çift köstek deniz kurdu kırmızı en sevdiği yemdir.fakat 2 sene önce şarköye tatil yapmak için gitmiştik arkadaş gurubuyla beraber biz takımları filanda götürmüştük şinorkel gözlük palet vs.de vardı yanımızda arkadaşlar denizde güneşlenirken, yüzerken, biz kardeşim said ile beraber gözlük palet sürekli dipteki yavru balıkları izliyorduk, bunlarda mırmır yavruları idi hep merak ettiğim konu olan bu mırmır yeme nasıl vuruyordu.sahile koştuk tek iğne 7 numara 2.5metre 0.25 misina ile bileğimize bağlayıp gözlemlemeye başladık orada acil kurt bulamadığımız içinde kayalık bir yerden midye çıkardık.tek iğneye midyeyi bütün hali ile sardık,ve başladık hem yüzmeye hemde izlemeye 1. si küçük balıklar ayaklarımıza 1m mesafeye kadar yaklaşıyorlar üzerlerine hareket edersek kaçıyorlar ama tekrar geri geliyorlar, kumların dalgalardan ötürü kaldırdığı böcekimsi midyekabuklarının içinde birde deniz kurtları var avlandıkları eşeleyip karıştırıyorlar.takımı suya attıktan sonra kısa bir sürede 4 der li 5er guruplar halinde saldırıp kenarından köşeşinde vurmaya başladılar bende şinorkel yok sadece gözlük var nefesimi tutup 30 40 sny izleyip nefes alıyorum derinlik 1.50 cm sahilden 150 m. uzaklıkta derin sular 10 metre sonra zaten başlıyor.bu arada enterasandır bir adet büyük bir mırmır geldi yeme 1metre kala bir dalış yaptı ufak balıklar kaçıştı, önce yeme bir iki burun darbesi ile dürttü sonra ağzına aldı çiğnedi 2 veya üçsefer çiğnedi iğne batınca kaçmak istedi fakat kendi kendini tasmaladı, bende çektim balığı suyun içinden çıkarttım aynı anda 5 metre arkamdan said eha yakladım dedi aynı boylarda yetişgin iki mırmırla sahilin yolunu tuttuk sahilde takım atan iki kişi vardı biz balıkları görüp takım yapmak için çıktığımızda bize sormuştu, ne yapıyorsunuz diye, bizde balık tutacağız dedik:) öyle tutamazsınız ona gelmez o balık demişti bizim amacımız balık vururken yeme nasıl vuruyor canlı gözlem yapmaktı.o adamlar öyle elimizde balıklar geldiğimizi görünce yaşlı adam oğlunuda bizim yanımıza gönderdi elinde misina tek iğne ama biz 13 14tane o kadar iri olmasda balık aldık o gün diğerleri 13 15 cm filandı aslında hepsi hemen hemen aynı şekilde yemi aldıktan sonra kendilerini tasmalıyorlar.yalnız bütün midye takılırsa küçük balıklar kenarından köşesinden yeme vuruyor almaya çalışıyorlar büyükleri ise sakız çiğner gibi yemi ağzına alıyor.yer mürefte ile şarköy arasında bir yerdi.gözlemlerimiz sonucu büyükler ürkek fakat küçükler öyle hareketten filan kaçmıyorlar ancak hamle edip tucakmış gibi yaptığımız hareketlere tepki veriyorlar oda yine fazla uzaklaşmıyorlar.

seckint
11-12-2007, 21:37
paylaşım için bilgi veren herkese teşekkürler
yazın antalya kumlucada bu mırmırdan yakalamak istiyorum :)

deePblue
12-12-2007, 09:48
paylaşım için bilgi veren herkese teşekkürler
yazın antalya kumlucada bu mırmırdan yakalamak istiyorum :)

çok iyi bir fikir :)
kumlucada bolca mırmır yakalayabilirsiniz.tavuk göğsü güzel iş yapıyor ;)

heykelci41
16-12-2007, 23:59
merhaba arkadaşlar.mırmır avında çakıl taşlarıyla başım dertte.kopardığım kurşunun.kaçırdığım balığın sayısını unuttum.beni bu dertten kurtaracak öneri bekliyorum.

nolongerregistered
17-12-2007, 00:33
merhaba arkadaşlar.mırmır avında çakıl taşlarıyla başım dertte.kopardığım kurşunun.kaçırdığım balığın sayısını unuttum.beni bu dertten kurtaracak öneri bekliyorum.

Kumsalda avlan:)

hem mırmır kumda dahaçok olur;)

mufi
23-12-2007, 18:28
mırmırı kumluk sahillerde bildiginiz kum midyesi ile tutarım..hani şu beyaz kabuklu midye ..kumsallardan çocukların kabuklarını topladıkları midye..
1 karış suda elinizi kumun içinde gezdirin biryerlerde parmagınıza deger
menderes deltası kumsalında çok var..

tarcan
24-12-2007, 16:30
mırmırı kumluk sahillerde bildiginiz kum midyesi ile tutarım..hani şu beyaz kabuklu midye ..kumsallardan çocukların kabuklarını topladıkları midye..
1 karış suda elinizi kumun içinde gezdirin biryerlerde parmagınıza deger
menderes deltası kumsalında çok var..

Muvaffak Amcam,
Hani bu konuda değinildimi bilmiyorum ama .

Birde Kumsalda Su ile Kumun birleştiği yeri kürek ile kazıyoruz.
Parıl Parıl fosforlu Solucanlar çıkıyor,

Bulması ve toplaması biraz zahmetli ama iş yapıyor.

Arkadaşlara bilgi olarak yazmak istedim.

nbariso
26-12-2007, 08:59
Suatreis yazmıştı galiba, temiz kumsal diye. Benim sorum şu: Florya daki eski adı ile Güneş Plajı (yeni adını bende bilmiyorum,Uludağ restoran önü vs.) bu sınıfa girermi?
Yaza doğru oralarda denenebilirmi veya oralarda mırmır tutan arkadaşlar var mı?
...yahu 1 sefer olsun, eve yakın bi yerde balık tutalım allasen:) ...

pianist
29-03-2008, 01:03
mrb
tavukgöğsü mırmır için olur mu acaba

mallaca
29-03-2008, 01:15
Kadir arkadaşım Tavuk göğsü kullanılıyor fakat boru kurdundan çok daha fazla randıman alırsın.O yoksa tuzla sertleştirilmiş karides.Bu arada 27 nisan da Bursa fıstıklı organizasyonumuz var .Sizi de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

avantgarde
31-03-2008, 21:01
Mırmır sülines ile de avlanır ama ben de boru kurdunu tek geçerim mırmır avında. ama farklı bir bölgemizde daha iyi bir yemi olabilir onu bilmiyorum.

levrekçi59
01-04-2008, 08:40
mırmır hakkında bende bişeyler yazmadan geçemicem...

benim şarköyde ve yeniçiftlikte en çok oltama takılan balık mırmırdır bilmiyorum belkide marmarada çok bu yüzden....

sülünez ve kurtla yakalıyorum çok kolay bir av balığın oltaya yakalandığındaki mücadelesi çok sert bu yüzden kıyıya çekerken büyük bir balık yani kiloluk bir levrek gibi geliyor..

bana göre tadı pekte güzel olmayan bir balık ve birde gölet balığı gibi bir kokusu var mırmırın..

kısacası yakalaması zevkli ve çok olduğu için en azından boş dönmüyoruz...

cools
07-04-2008, 00:13
Mırmır ile ilgili bir soru sormak istiyorum. 1 sezonluk tecrübeden sonra yeni sezona başlamak için,

Bursa ve bölgesinde Mırmır'ı kıyıdan ne zaman avlamaya başlayabiliriz. su sıcaklığı ile alakası varmı?

şimdiden tşk.

nolongerregistered
07-04-2008, 00:26
Mırmır ile ilgili bir soru sormak istiyorum. 1 sezonluk tecrübeden sonra yeni sezona başlamak için,

Bursa ve bölgesinde Mırmır'ı kıyıdan ne zaman avlamaya başlayabiliriz. su sıcaklığı ile alakası varmı?

şimdiden tşk.

Bursa ve çevresinde Mırmırı mayıs başından itibaren avlayabilirsiniz..Derin sulara daha önce gelebilir..Deniz suyu sıcaklığı 13-14 dereceler civarında kıyılamaya başlar..Şu anda deniz suyu sıcaklığı Bandırmada 10 derece...;)

mulker
15-04-2008, 12:39
mrb
tavukgöğsü mırmır için olur mu acaba

iri mırmır gece ve bulutlu ayda olur..mırmırın yemi sülines ve boru kurdudur..akşamdan canlı teke toplarsan oda işe yarar..

cawboy
28-05-2008, 16:44
[/IMG] (][IMG)

mallaca
28-05-2008, 16:50
Şerif abim gerçekten iştah açıcı ve iç gıcıklayıcı olmuş.Hafta sonu fıstıklıda bir mırmır yaparım artık.

sedatk
28-05-2008, 17:54
mırmır zamanı gelmiş sanırım:)

themad2
28-05-2008, 18:08

benim şarköyde ve yeniçiftlikte en çok oltama takılan balık mırmırdır bilmiyorum belkide marmarada çok bu yüzden....

sülünez ve kurtla yakalıyorum çok kolay bir av balığın oltaya yakalandığındaki mücadelesi çok sert bu yüzden kıyıya çekerken büyük bir balık yani kiloluk bir levrek gibi geliyor..

bana göre tadı pekte güzel olmayan bir balık ve birde gölet balığı gibi bir kokusu var mırmırın..

Siteye girdiğimden beri soracağım birşey:)
Tekirdağ-şarköy de bir arkadaşımla teledfonda konuşrken balığa merak sardım falan demiştim çocuk mırmır mı tutyosun deyip glümüştü böyle bir küçümsedi sanki balığı .Ama burada mırmır gözüme çor çarptı(sitede yani)
Cidden kolay bir av mı ?

levrekçi59
17-06-2008, 15:53
Tekirdağ-şarköy de bir arkadaşımla teledfonda konuşrken balığa merak sardım falan demiştim çocuk mırmır mı tutyosun deyip glümüştü böyle bir küçümsedi sanki balığı .Ama burada mırmır gözüme çor çarptı(sitede yani)
Cidden kolay bir av mı ?

Evet tekrar söylüyorum şarköyde en çok oltama gelen balıktır mırmır.Yakalaması zevkli tabii.

Eğer yemini takıp denize attıysan ve mırmır da bunu gördüyse yakalandı demektir.Bence hiçbir taktik gerektirmez.Yeterki oltayı attığın bölgede mırmır olsun oltaya da çok iyi vuruş yaptığı için kaçma şansı kesme şansı yok bu yüzden garanti balık yani.

levrekçi59
17-06-2008, 15:57
Cidden kolay bir av mı ?

Evet benimde dikkatimi çekti burada çok mırmır muhabbeti oluyor ama sonuçta herkezin tutmaktan zevk aldığı bir balık vardır.

Bende oltamı mırmıra atmak istemem açıkçası levrek avlığı olan bir bölgede gelmese bile levrek geleceğini umut etmek daha heyacanlı benim için ama balıksız zamanlarda mırmır avıda eğlendiriyor...:)

levrekçi59
17-06-2008, 16:10
Birşey daha eklemek istiyorum,belki tesadüftür ama çok defa mırmır yakalandığında vuruş yaparak değil de misinayı boşaltarak yakalandığını anlıyorum yani balık yemi alıyor ve kıyıya doğru geliyor,ben misinayı gerdirmeye diye gidiyorum bakıyorum balık var.

Sülünez kum kurdu ve tekeyle mırmır aldım bugüne kadar bunun dışında başka yem kullananlarda vardır mutlaka...

mallaca
17-06-2008, 16:13
Birşey daha eklemek istiyorum,belki tesadüftür ama çok defa mırmır yakalandığında vuruş yaparak değil de misinayı boşaltarak yakalandığını anlıyorum yani balık yemi alıyor ve kıyıya doğru geliyor,ben misinayı gerdirmeye diye gidiyorum bakıyorum balık var.

Sülünez kum kurdu ve tekeyle mırmır aldım bugüne kadar bunun dışında başka yem kullananlarda vardır mutlaka...

Doğan tamamen katılıyorum tesadüf değil.Mırmır yakaldığını anladığı anda kıyıya doğru yüzmeye başlar zannedersin ki balık kaçtı.Tam kıyıda iken kuvvetli şekilde direnir.

levrekçi59
17-06-2008, 18:48
Doğan tamamen katılıyorum tesadüf değil.Mırmır yakaldığını anladığı anda kıyıya doğru yüzmeye başlar zannedersin ki balık kaçtı.Tam kıyıda iken kuvvetli şekilde direnir.

Belki biraz daha uğraşsak sadece iğneyle yemsiz yakalıcaz şu mırmırı yavv:) :) :)

fishdream
29-06-2008, 11:09
kıymetli bi bilgi.tşk

56561
29-06-2008, 16:10
Belki biraz daha uğraşsak sadece iğneyle yemsiz yakalıcaz şu mırmırı yavv:) :) :)
Ne diyim yemsiz de gelecek bir balık değil, özellikle kaba ve iri takılmış yemlere bir zaafiyeti var.

levrekçi59
05-07-2008, 13:28
Tabiki yemsiz olmaz ,,,,,oltama gelmesini istemediğim tek balık,,bıktırdı artık,

OrhanCinoglu
10-07-2008, 11:44
mırmırda kurdu komple mi takıyoruz yoksa kesip parçalar halinde mi takıyoruz beyler

sedatk
10-07-2008, 11:46
[QUOTE=OrhanCinoglu;500656]mırmırda kurdu komple mi takıyoruz yoksa kesip parçalar halinde mi takıyoruz beyler[/QUOTE
iğneyi kapatacak kadar takıyorsun

OrhanCinoglu
10-07-2008, 11:48
[QUOTE=OrhanCinoglu;500656]mırmırda kurdu komple mi takıyoruz yoksa kesip parçalar halinde mi takıyoruz beyler[/QUOTE
iğneyi kapatacak kadar takıyorsun

sedat bey kurdun kesilip takıldıktan sonra da canlılığını koruduğu doğrumudur

sedatk
10-07-2008, 12:18
[QUOTE=sedatk;500658]

sedat bey kurdun kesilip takıldıktan sonra da canlılığını koruduğu doğrumudur

belli bir müddet evet

carpe
10-07-2008, 14:08
Eee o kadar bahsi olmuş ..Yakışıklı bir resmi de olsun bari..:D :D

[/IMG] (][IMG)
[/IMG] (][IMG)

levrekçi59
10-07-2008, 15:50
Mırmır için ufak iğne kullanmalıyız bu yüzden zaten kurdu bütün olarak takmamız zor.Ancak çok ufak kurt varsa takılabilir.Zaten mırmır için bu kadar detaya girmeye gerek yok kurttan bir parça olması yeterli bence.

En son Çorlu Plajındaki Nato Limanında 6 adet mırmır almıştım en son yakaladığım mırmırı yemim olmadığı için çok az bir kurt parçasıyla almıştım.

İğnemiz ufaksa eğer yakalamak her yönden daha kolay olacaktır.V e bugüne kadar yakaladığım hiçbir mırmır oltadan düşmedi yani kurtulamadı çok sağlam atlıyor yeme ve çene yapısıda oltaya yakalanmaya çok müsait...BENCE.......

crazy_fısher
10-07-2008, 18:42
Hakan ortada kefale benziyen balık ne? kefal mi?

Aynen abi;)

OrhanCinoglu
10-07-2008, 20:10
Eee o kadar bahsi olmuş ..Yakışıklı bir resmi de olsun bari..:D :D

[/IMG] (][IMG)
[/IMG] (][IMG)

maşşallah süper balıklar.bana da nasip olur inşallah.:D :D :D :D

crazy_fısher
11-07-2008, 16:34
sanırım tersten baktım bir ara çizgili levrek sandım dı valla:D

Yalnız fazla küçük galiba:(

ozan
11-07-2008, 16:47
sanırım tersten baktım bir ara çizgili levrek sandım dı valla:D

:D :D :D :D

volkanyaman
12-07-2008, 00:52
Paylaşım için teşekürler ...

sekom.sekom
12-09-2008, 20:46
bilgiler için teşekkürler arkadaşlar aranıza ye katıldımçok faydalı bilgiler ögreniyorum allah razı olsun hepinizden

sekom.sekom
14-09-2008, 00:46
çok teşekküeler allah razı olsun

Ordinaryus
01-10-2008, 13:28
yazın bu balığın ben,den benim ondan çekeği var:) 2-3 ay önce k.çekmece gölünden çıkan kurtlarla 8 tane tutmuştum ama tamamen rastlantı bence. avlanma ve beslenme şekillerini öğrenince böyle bir fikir oluştu bende. teşekkürler bilgi için

gölden çıkan kurtla nası denizde avlanıyorsun bozulma yapmıomu tatlı sudan tuzlu suya gırınce örnegin solunca n 10 cm ise 20 cm oluo tuzl suda ve ölüyor
buyuk ihtimal rastlantısaldır

mırmır için 1)boru kurdu
2) kum solucanı dalgaın wurdugu yerlede cıkar yosunların altında
3)patlak solucan kum solucanına benze fakat arka tarafı tırtıklıdır ve fosforlu bi solucandır

memisayata
08-10-2008, 14:23
""

bilgiler tamamen gezip dolaşıp denediğim şeyler,

coğu zaman doğru oluyo fakat net budur demem yanlış olabilir

""

Mırmır yeri belirleme bilgim,
antalya'da olanlar bilir , konyaaltı plajının bitiminde boğacayı wardır ordan tutun kemere kadar denize akan nehir ucları ve yanları mırmır için hep idealim olmuştur,

kum değil ama çakıl taşları ile karışık yarı kumluk bölüm oluyor.

mırmır herşeyden önemlisi kar suyunu sevdiğini düşünüyorum ki mart nisanda daglardan eriyen kar suyunun denize döküldüğü bölümün sağ - sol taraflı atarım oltamı hep,

yem olarak tavuk ve tektek kullanıyorum,

boğacayı denize akarken ki artık akmıyo o bölgede akşam üzeri alırdım.

ki artık o bölgede özel nedenlerden dolayı önünden bile geçmiyorum da :)

+++

yeni mekan olarak lara plajını uygun buldum kendime lara sahili kumluk güzel bi yer ama öyle güzel bir av çıkardıgım olmadı daha, inşallah güzel bişiler çıkartırımda paylaşırız tekrardan

ama söylenen ve ordaki sürekli gelip giden amatör balıkçı arkadaşlardan duyduklarım, o bölgenin verimli oldugu yönde...

Saygı ve Sevgilerle...

halil76
11-10-2008, 14:31
Dün hayatımda ilk defa tavsiyeler üzerine mırmır avına çıktım, forumdan edindiğim bilgilerle aldığım boru kurtları ile , normal izmarit için kullandığımız dip oltası ile bir kamışımı suya saldım, daha sonradanda mustad 7 numara çapraz iğne ile (kefal için kullanıyorum) tek iğneli dip takımı hazırladım, 140 gr lık kurşunu (boğazın dezavantajı) klipse bağladıktan sonra yaklaşık 50 cm köstek hazırladım misina olarakta okomanın 20 lik yeşil misinasını kullandım, almış olduğum kurtlar hernekadar ölü olsalarda, büyük boy bir kurdu komple iğne görünmeyecek şekilde taktım, boğazın akıntısından dolayı vuruşları net anlamak zor oluyor, ama arkadaşların bahsettiğine göre mırmır vurduğunu belli edermiş, kıyıdan yaklaşık 30-40 metre ilerisine ez kazara salladığım oltam yaklaşık 2-3 dakika sonra muthiş sallanmaya başladı benide tabi aldı bi panik, biraz bekledim, forumda yazılanlar aklıma geldi ve sakin oldum 2. vuruşuda alınca tasmalama yapıp balığı çekmeye başladım ilkten bayağ boşluk oldu hatta kendi kendime kaçırdık balığı dedim ama daha sonradan paşam başladı asılmaya bende karşılık verdim kıyıya kadar keyifli bir mucadele yaptık, almış olduğum balık ölçümlerime göre 32 cm boyunda yaklaşık 400 gr ağırlığındaydı, bana göre hatırı sayılır bir buyulukteydi ve çok keyifliydi sanırım zehiri aldım kurtları nasıl kullanacağımı falan tecrube ettim, en kısa surede tekrar gideceğim, anlayacağınız gibi istanbul :) akşam vakti guzle mırmır yapıyor, ha unutmadan benim gibi havaya bakıpta yağmurluk almamazlık etmeyin şuan geberik vaziyette yazıyorum yazıyı, fotografta koymak isterdim ama malesef tutacağımı hiç ümit etmedğimden almadım yanıma :D , bu mırmırı bana bulaştıran ve tavsiyeleriyle yakalamamı sağlayan siz değerli mırmırsever kardeşlerime Allah sizi nası biliyosa öle yapsın diyorum :D :D :D

murad
12-10-2008, 17:46
Boğazda böyle mırmır nerde çıkıyor?

gececibarış
12-10-2008, 23:03
bölgelerin yem durumu değişiyor mırmır için mesela ben erdek'te patlak solucanla avlanıyorum,boru kurduyla tutanıda biliyorum bölgedeki balık neye alışıksa onu yiyiyor aslında.
ama kayalık yerden kaya kurduyla şansınız çok yükseliyor zira kaya kurduna hayır diyen balık tanımıyorum.
aralık ayında galata köprüsünün ayakları çok iri mırmır yapıyor mesela onlar batak kurduyla avlanıyorlar.

pulserkan
20-10-2008, 11:53
arkadaşlar ben mırmırı kış aylarında fethiye iskelesinden tutuyorum tavuk etine ama göğüs eti olacak çok iii geliyor bide benden size tavsiye eğer bırakma sistemini kullanıyorsanız oltanızı çok sağlam bir yere koyun çünkü eğer gelen mırmır 0,5kg ın üzerideyse ve oltanızı sağlam bir yere koymamışsanız oltanızın arkasından el sallama ihtimaliniz çok yüksek

sulhi yücel
21-10-2008, 11:00
bilgilendirici paylaşımlarınız için teşekkürler.

murad
21-10-2008, 20:08
Mırmır avı tekniklerini öğrendik sayenizde. Herkese teşekkürler. Şimdi uygulama için Anadolu yakasında yer tarifi verecek arkadaşlar var mı? Marmara tarafı veya Boğaziçi olabilir. (Aynı zamanda izmarit için de olabilir.) Şimdiden teşekkürler.

cetinsoft
04-11-2008, 13:15
Ben de Mehmet Pekmezci'nin bana msnden verdiği mırmır dersini sizlere aktarayım. İşinize yarayabilecek taktikler var. Çalışkan bir öğrenci olarak, notlarımı düzenleyip saklamıştım ;) :p

MIRMIR

Mırmır öyle uzun soluklu göçler yapmaz, sürekli o yakınlardadır. Mırmır en güzel geceleri av verir. Özellikle ayın parlak olduğu zamanlarda, gece yarısından sonra iri mırmır olur. Seyrektir ama iridir. Yem çok önemli, mamun olmalı. Bazen oltan boş geliyor sanacaksın, bir bakacaksın dana gibi bir mırmır. Bazen de oltan yerinden gidecek gibi olacak. İnanılmaz kafalar atacak, ödün kopacak kaçacak diye. Ama şunu unutma mırmır kolay kolay kaçamaz. Çünkü mırmır genelde yemi yutar. Ameliyat yapman gerekir iğneyi kurtarmak için, alışkınsan çıkarırsın ama değilsen çıkaramazsın iğneyi.

Mırmırın bir özelliği de yemi aldığında kıyıya doğru hareket etmesidir. Misinan pat diye düşer, hiçbir şey yapamazsın. Bak tam olarak nasıl olur; eğer rüzgar ve dalga varsa, kamışın ucu, hafifçe belli belirsiz hareket eder. Sonra birden bir asılma olur ve mırmır iğneyi hissettiği anda ileri doğru hareket eder. İki ihtimal vardır; ya yakalanmıştır ya da yemi almıştır. Bu durumda beklemeli ve oltayı hareket ettirmemelisin. Misinayı izle, misina bir gerilir bir boşalır, bu biraz devam ederse balık üzerindedir. Hareket kesilirse ve daha yem olduğunu düşünüyorsan, hafifçe boşluğu al ve beklemeye devam et. Üç köstek varsa, mutlaka üçüncüde yakalanır. Bazen de özellikle iri mırmırda kamışın ucu kısa frekanslarla hareket eder. Bu süreklilik gösteriyorsa hazır ol, mırmır çok iridir ve yemi yutmuştur. Yemi yutar, bekler öyle. Kalama mutlaka açık olmalıdır çünkü kıyıya geldiğini anladığında, eğer yarım kilo civarında bir mırmır ise, kamışı elinden alabilecek kadar sert asılır, kafa atar. Kalama açık değilse balığa elveda deme ihtimalin çok yüksektir. Takımına güveniyorsan başka tabi ama iri mırmırdan bahsediyorum. Bazen parmak kadar mırmır öyle bir asılır ki, bu ya çupra ya da levrek dersin. Mırmır esas aylı havalarda olur özellikle ayın önünden bulut geçişi varsa tam zamanıdır. Ama bir nokta var aslında, her havada olur fakat özellikle rüzgarın karadan denize doğru estiği fakat dalga kaldırmadığı havalarda daha güzel olur yada çok durgun havalarda.

Mırmır avında oltan asla çok gergin olmamalı kamışı asla dikme suya 45 dereceden fazla açı yapmasın bu senin yemlerini kumun üstünde tutacaktır. Unutma mırmır kumda beslenen bir hayvandır, avlağının da kum olması senin için bir avantajdır, kumda mırmır çok olur, başka yerde olmaz demiyorum ama illa kum bulunacak. Mesela Antalya Lara. Alabildiğine kum ya da benim avlandığım körfez dediğimiz yer zemin hep kumdur. Çupra ve mırmır yemi almadan önce onunla oynar az önce sana hatırlarsan kamışın ucunda küçük hareketler olur sonra asılma gelir demiştim hatırladın mı, asılma gelir işte durgun havada yani rüzgar ve denizde dalga, bu gördüğün hareket işte o oynamadır yemi alır oradan kaldırıp başka yere koyar. Özellikle çupra çok yapar bunu eğer kurşun çok yakında olursa balık bu oynama esnasında misina çabuk gerileceği için kurşunun ağırlığını fark eder. Kurşunu uzun ve oltayı gevşek bırakmanın esas sebebi budur işte. Balığın bu oynamayı yaparken kurşunu hissetmemesini sağlamak. Gezer kurşunlu takımlar işte bu yüzden daha avcıdır. Balık yemi alır ama misina kurşunun içinden serbestçe geçtiği için şüphelenmez bir şeyden. Fakat bizim avlarımızda ufak balık olduğu için biz gezer kurşun kullanmıyoruz. Çünkü tek bir yem oluyor ve daha ilk vuruşta gidiyor. Ufak balık varsa mutlaka büyük balıkta vardır ama ufaklardan fırsat bulup da yeme yaklaşamaz. İşte o yüzden bırakmalarda madya ve yengeç kullanırız. Bu hareket esnasında, balık bunu görsün ve yeme gelene kadar yem bitmemiş olsun diye. Mırmıra boru kurdu, sülünez de olur ya da teke ama bir numaralı yemi mamundur.

Arkadaşlar bu bilgilere can-ı gönülden katılıyorum. Bana çok yardımcı oldular... Uygulayın tavsiye ederim... Ayrıca bu bilgileri paylaştığınız için de ayrıca teşekkürler..

çarkçı
04-11-2008, 13:15
Herkese merhaba
sitede yeniyim ve bilgilerini burada bizlere aktaran herkese çok teşekkür ediyorum.
sormak istediğim kurutulmuş(ölü)boru kurdu kullanmak ne kadar verimli olur?
Herkese taşımakta zorlanacağı kadar balık tutması temennisiyle şimdiden teşekkürler.

cetinsoft
04-11-2008, 13:27
Ben yem olarak mırmır vs. için boru kurdu ve sülünez kullanıyorum. daha çok sülünez. elimde kalanları ise güzelce temizleyip bir gazeteye seriyorum. 3-5 saat serin yerde suyu çekilsin diye bekletiyorum. sonra dipfirize atıyorum. bu şekilde normal sülünezden daha dayanıklı ve tercih edilebilirliği azalmamış bir yem elde ediyorum. kurutmadan da koydum dipfirize çok kötü oldu. cıvıdı yemler...
soruna gelince kuru yem dediğin tuzlanmış kurutulmuş yemlerse civarda balık varsa işe yarıyor. 1-2 dk suda kalınca salıyor kendini... çok kullanışlı değil bence...

çarkçı
04-11-2008, 13:50
Ben yem olarak mırmır vs. için boru kurdu ve sülünez kullanıyorum. daha çok sülünez. elimde kalanları ise güzelce temizleyip bir gazeteye seriyorum. 3-5 saat serin yerde suyu çekilsin diye bekletiyorum. sonra dipfirize atıyorum. bu şekilde normal sülünezden daha dayanıklı ve tercih edilebilirliği azalmamış bir yem elde ediyorum. kurutmadan da koydum dipfirize çok kötü oldu. cıvıdı yemler...
soruna gelince kuru yem dediğin tuzlanmış kurutulmuş yemlerse civarda balık varsa işe yarıyor. 1-2 dk suda kalınca salıyor kendini... çok kullanışlı değil bence...

Bilgilendirmen için teşekkür ederim dostum.
Birde sormak istediğim midye kullandığını söyleyen bi arkadaş vardı (tam hatırlamıyorum)sizce midye gerçekten iş yaparamı(hani olurda yemsiz kalırasak acil durum halinde)

caner_1907
09-12-2008, 18:54
Bizim yazlığımız Fıstıklıda.Dedem ve abim her akşam hava kararmadan önce fiber tekneyle istavrite çıkıyorlar.Şimdi sorum şu olacak.Onlar el oltasıyla istavrit tutarken ben kamış ile mırmır tutabilir miyim??Balık o zamanlar diptemi olur??

ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

a_kadir77
09-12-2008, 20:44
Evet caner kardeşim. neden olmasın, Ama mırmır genelde kumluk yerlerde ve kıyıya yakın kısımlarda olur. Yem olarakta mamun ve teke bir numaradır. şimdiden rasgele.

şahin1964
09-12-2008, 20:59
mırmır avının inceliklerinden biri yemdir. özellikle yemin canlı olması gerekir.yem olarak mabun(kaça marmara) veya teke kullanabilirsin.genellikle kumluk alanlarda mırmır alabilirsin.

caner_1907
24-12-2008, 17:45
mustad 530 2 numara mırmır için nasıl sizce??

Cranium
24-12-2008, 19:23
mustad 530 2 numara mırmır için nasıl sizce??

Selam Caner,
Bence kullanacagin kancanin cinsi,boyutu ve diger ozellikleri en son dikkat edilmesi gerek nokta. Benim dikkat ettigim noktalara gelince,
Ilk basta "AYIN DURUMU" cok onemli. Daha sonra "HAVANIN DURUMU" geliyor. Daha sonra da "BALIGIN DURUMU". Ve de kullanacagin "YEMIN DURUMU". En son da kullandigin kancanin sekli.
Benim tecrubelerime gore tavsiyem, dolunaya yakin gunlerde mirmira gitmen , bu en azindan yaz aylari icin boyle. Tamam diger gunlerde de olur ama bu gunlerde daha cok oluyor. Ve bu gunlerde bircok kanca cesidi ile denedim, hic birsey farketmiyor. Ama kancalarinin keskin uclu olmasi avlanmani arttirir.

Mirmir konusunda o kadar cok tecrubeler dinledim ki, bende sasirdim.
Kuflu, buyuk boyutta, kucuk boyutta, her turlu yem ile mirmir tutani duydum ve gordum. Denemedigim yem kalmadi, ama dikkat ettigim bir nokta var bazi gunlerde belirli yemlere cok istahi kabariyor. Onemli olan bulundugun bolgede sik sik baliga gidip bunlari tecrube etmen. Ama kullanabildigin kadar kucuk kanca kullanirsan bence daha iyi. Genelde buyuk boy kancalarda nedense kucuk mirmirlar oluyor. Mirmir buyuyene kadar olta tecrubelerinden sonra daha dikkat cekmeyen ve kucuk kancalara geliyor. En azindan benim tecrubelerim bunlar.

Bol sanslar.

caner_1907
24-12-2008, 19:45
Selam Caner,
Bence kullanacagin kancanin cinsi,boyutu ve diger ozellikleri en son dikkat edilmesi gerek nokta. Benim dikkat ettigim noktalara gelince,
Ilk basta "AYIN DURUMU" cok onemli. Daha sonra "HAVANIN DURUMU" geliyor. Daha sonra da "BALIGIN DURUMU". Ve de kullanacagin "YEMIN DURUMU". En son da kullandigin kancanin sekli.
Benim tecrubelerime gore tavsiyem, dolunaya yakin gunlerde mirmira gitmen , bu en azindan yaz aylari icin boyle. Tamam diger gunlerde de olur ama bu gunlerde daha cok oluyor. Ve bu gunlerde bircok kanca cesidi ile denedim, hic birsey farketmiyor. Ama kancalarinin keskin uclu olmasi avlanmani arttirir.

Mirmir konusunda o kadar cok tecrubeler dinledim ki, bende sasirdim.
Kuflu, buyuk boyutta, kucuk boyutta, her turlu yem ile mirmir tutani duydum ve gordum. Denemedigim yem kalmadi, ama dikkat ettigim bir nokta var bazi gunlerde belirli yemlere cok istahi kabariyor. Onemli olan bulundugun bolgede sik sik baliga gidip bunlari tecrube etmen. Ama kullanabildigin kadar kucuk kanca kullanirsan bence daha iyi. Genelde buyuk boy kancalarda nedense kucuk mirmirlar oluyor. Mirmir buyuyene kadar olta tecrubelerinden sonra daha dikkat cekmeyen ve kucuk kancalara geliyor. En azindan benim tecrubelerim bunlar.

Bol sanslar.

teşekkürler ben boru kurdu ile avlanacağım.eğer bulamazsam kurutulmuş veya tavuk göğüs ile avlanabilir miyim??verimi düşermi

murad
25-12-2008, 11:33
teşekkürler ben boru kurdu ile avlanacağım.eğer bulamazsam kurutulmuş veya tavuk göğüs ile avlanabilir miyim??verimi düşermi

Caner ne tarafta avlanmayı düşünüyorsun? İstanbul'da mırmır pek tavuk etine rağbet etmiyor. Ve bu zamanda mırmır olacağını pek sanmıyorum. Boru kurdu kullanırsan da sırtı tırtıklı iğneleri tavsiye ederim. Rastgelsin.

caner_1907
25-12-2008, 19:40
Caner ne tarafta avlanmayı düşünüyorsun? İstanbul'da mırmır pek tavuk etine rağbet etmiyor. Ve bu zamanda mırmır olacağını pek sanmıyorum. Boru kurdu kullanırsan da sırtı tırtıklı iğneleri tavsiye ederim. Rastgelsin.

yalova fıstıklı

Cranium
27-12-2008, 19:45
Sevgili Caner,
Murad beyinde dedigi gibi, avlanacagin bolge cok onemli. Bircok forum sitesinden de takip ettigim kadariyla yemlerin verimi bolgeden bolgeye degisiyor. Tavuk gogsu ile avlanma ve verim yuksekligi daha cok Antalya bolgesinde oluyormus. Bende denedim birkac defa ama verim aldigim soylenemez. Boru kurdu yem olarak iyidir. Sana daha once de yazdigim gibi, ya bulundugun bolgedeki eski balikcilara danisacaksin ya da kendin deneye deneye tecrube edeceksin.

Eger bu zamanlarda mirmir yakalamak istersen de cok derin ve dibi kumlu sularda sansini dene. Sahillerde su sicakligindan dolayi mirmir bulma sansin cok az. Kiyidan 20 metre uzaklikta derinligi 15-20 metre olan sular var. Bu sularda belki mirmir yakalayabilirsin.

Bol sanaslar yeniden.

OrhanCinoglu
29-12-2008, 22:48
antalya bölgesinde neden mırmırların çoğu ufacık oluyor.iri mırmıra rastlamak neden bu kadar zor.sahilde kimi görsem parmak kadar mırmırları tutuyor.nerde bulcaz biz bu iri ırmırları:( :D

murad
30-12-2008, 12:14
antalya bölgesinde neden mırmırların çoğu ufacık oluyor.iri mırmıra rastlamak neden bu kadar zor.sahilde kimi görsem parmak kadar mırmırları tutuyor.nerde bulcaz biz bu iri ırmırları:( :D

Orhan Bey, o küçük mırmırları geri salarsak, kesinlikle büyüyüp geleceklerdir:) .

OrhanCinoglu
30-12-2008, 14:24
Orhan Bey, o küçük mırmırları geri salarsak, kesinlikle büyüyüp geleceklerdir:) .

abi ben zaten tutmuyorum tutanları gördüm ondan öle dedim.iri mırmır gibisi var mı hiç:D ben sadece antalyada ki mırmırlar neden bu kadar ufak oluyo onu merak ettim kafama takıldı.acaba farklı meralara mı gidiyorlar büyüyünce

murad
01-01-2009, 12:11
abi ben zaten tutmuyorum tutanları gördüm ondan öle dedim.iri mırmır gibisi var mı hiç:D ben sadece antalyada ki mırmırlar neden bu kadar ufak oluyo onu merak ettim kafama takıldı.acaba farklı meralara mı gidiyorlar büyüyünce

Yok üstadım ben zaten sana söylemedim. :) Ben Antalya'da Manavgat Çayı'nın denize döküldüğü yerin yanındaki kumsal'da avlanıyorum hep iri balık vardı. Mevsime göre de farklılık gösterebilir. Vakti geldiği zaman da İstanbul'da iri mırmır alabileceğin bir yer söylerim. Selamlar.

korni
01-01-2009, 12:32
Yok üstadım ben zaten sana söylemedim. :) Ben Antalya'da Manavgat Çayı'nın denize döküldüğü yerin yanındaki kumsal'da avlanıyorum hep iri balık vardı. Mevsime göre de farklılık gösterebilir. Vakti geldiği zaman da İstanbul'da iri mırmır alabileceğin bir yer söylerim. Selamlar.

banada söylermisin abi?:D:D

murad
01-01-2009, 12:38
banada söylermisin abi?:D:D

Müşteri çoğaldı. Vakti gelince demiştim ama:) Söz veriyorum.

korni
01-01-2009, 12:51

çok teşekkürler ederim deiğim gibi vakti gelince sen beni bulursun biraz armut piş oldu ama yap kardeşlerine bir kıyak :)

caner_1907
03-01-2009, 12:50
bir şey daha soracağım mırmırda iğnenin ucunun görünmesi gerekiyormu

onurt47
03-01-2009, 14:12
bir şey daha soracağım mırmırda iğnenin ucunun görünmesi gerekiyormu

Takacagın yeme göre degısır kardesım . mırmır ıcın özel bır ayrım oldugunu sanmıyorum.

caner_1907
03-01-2009, 19:12
Takacagın yeme göre degısır kardesım . mırmır ıcın özel bır ayrım oldugunu sanmıyorum.

boru kurdu ve tavuk göğsü kullanacağım

onurt47
03-01-2009, 19:28
boru kurdu ıcın cıkarmana gerek yok fakat tavuk göğsünu tuzladıgımız ıcın sertlesme olabılıyor .bence parmagınla hıssedecegın kadar cıkar yumusaksa onada gerek yok dıyorum .

nejat vardar
04-01-2009, 00:17
ben size bir yer söyleyeceğim arkadaşlar:)
riva adacıklar denilen bölgede kumlukta mırmır kayalıklarda ise eşkina çıkıyor. tabi bu mevsimde oraya gitmek ve balığı bulmak çok zor. ancak amatörlüğün de keyfi burada.:D araştırıp bulacaksın,öğreneceksin :D öğreteceksin:D :D
iyi avlar.:)

OrhanCinoglu
04-01-2009, 21:40

murat abi bu aralar vakti gelmişmidir iri mırmırların ne dersin:D :D :D :D :D

murad
06-01-2009, 14:48
murat abi bu aralar vakti gelmişmidir iri mırmırların ne dersin:D :D :D :D :D

Kusuruma bakma geç gördüm mesajını. Yaza kadar iri mırmırı unut derim bana sorarsan:) .

yaprak
02-04-2009, 11:05
arkadaşlar balık tutmak istiyorum ama bu konuda hiç bi bilgim yok olta seçimi , olta nasıl atılır, balığın geldiği nasıl anlaşılır , olta tutmanın bi şekli varmı, bunlara cevap bekliyorum yada öğreten bi video yokmu.

cetinmeyrili
02-04-2009, 11:14
Elif balık tutmak istediğin şehir ve yer(bölge) konusunda daha ayrıntılı bilgi verirsen ne tür bir takım oluşturman ve neler yapman konusunda daha ayrıntılı bilgiler ben ve bu konuyu gören diğer arkadaşlardan tarafından verilecektir.

roen
02-04-2009, 16:13
arkadaşlar bu balığı bu gün tuttum, bu balık mırmır mı?

tqyline
03-04-2009, 19:18
bu balık mırmır deil;)

roen
03-04-2009, 22:07
evet balık gün balığıymış,arkadaşlar aydınlattılar sağolsunlar...sinarit avında yem olarakta kullanılabiliyor muş...her gün yeni birşey öğreniyoruz işte...

hepinize rastgele...

sulhi yücel
04-04-2009, 09:13
paylaşımlar için teşekkürler.

bayka
20-05-2009, 08:57
merhabalar... ben izmir urla daki ada yakınlarında birkaç mırmır tuttum.. ama özellikle akşam saatlerinde ilk sitek iğneye ve süleneze vurdu.. daha sonra gece geç vakitlere takar tık yoktu... günü karı diyip 20 santim civarı iki mırmırla eve döndüm...

LapinCash
19-06-2009, 09:46
En sevdiğim balıktır.Bir sinarit bir mırmır.Bayılıyorum.Bu teknikler için teşekkürler..

ADANALI_01
29-06-2009, 16:33
tüm bilgilerden dolayı teşekkür ederiz insallah nasipse 20 gün sonra bu anlatılanları yaparak iyi avlar yapmayı planlıyorum

avniatay
01-07-2009, 09:46
Günaydın arkadaşlar ben bu güne kadar genelde gönderilen mj ları okumakla yetinmiştim ama o kadar sıcak bilgiler varki artık izninizle bene bi amatör olarak siz profesyönellerden bilgi almak istiyorum Bu hafta sonu marmaris - kızkumu tarafına gitmeyi düşünüyorum o bölgede cupra mırmır ve karagöz avlayabilecegim yerler hakkında bilgisi olan arkadaşlara rica ediyorum (Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkğr ederim.)

molgun
05-08-2009, 15:59
mırmır avının inceliklerinden biri yemdir. özellikle yemin canlı olması gerekir.yem olarak mabun(kaça marmara) veya teke kullanabilirsin.genellikle kumluk alanlarda mırmır alabilirsin.

Şahin Abi merhaba,

kocaeli bölgesinden çok az insan var bu formda yada yazmıyorlar :confused:

Ben geçen senelerde kaça marmara ( MAMUN ) ile avlanıyordum. Aslında ilk zamanlarda TEKE ile avlandım fakat yöre halkı mamun'a alıştırdıkları için bir süre sonra teke iş yapmadı.Bu sene MIRMIR'ı denemedim hiç...siz denedinizmi acaba?

Egerceli
19-08-2009, 10:45
Şahin Abi merhaba,

Ben geçen senelerde kaça marmara ( MAMUN ) ile avlanıyordum. Aslında ilk zamanlarda TEKE ile avlandım fakat yöre halkı mamun'a alıştırdıkları için bir süre sonra teke iş yapmadı.Bu sene MIRMIR'ı denemedim hiç...siz denedinizmi acaba?

Ben Bursa Egerce den attım kıyıdan ama hep kefal geldi, hiç mırmır gelmedi.

marebito
21-08-2009, 17:19
Herkese merhaba Bende yeni üye oldum foruma çok hoşuma gitti. ortam arkadaşlık yardımlaşma muhabbet çok güzel. bende yeni yeni balıkçılığa heves saran acemi balıkçılardanım :) bu gunlerde mırmır çıkarmı acaba boğazın kumluk kısımlarından 4 eylül gecesi tam dolunay var boru kurdu kullanmayı planlıyorum. akşam 5 gıbı başlayıp kaça kadar gider bilmiyorum ama nasibimi aramayı deneyeceğim boşa mı gitmiş olurum?

Cranium
22-08-2009, 15:05
Evet tekrar söylüyorum şarköyde en çok oltama gelen balıktır mırmır.Yakalaması zevkli tabii.

Eğer yemini takıp denize attıysan ve mırmır da bunu gördüyse yakalandı demektir.Bence hiçbir taktik gerektirmez.Yeterki oltayı attığın bölgede mırmır olsun oltaya da çok iyi vuruş yaptığı için kaçma şansı kesme şansı yok bu yüzden garanti balık yani.

Bu yuzden mi mirmirin kilosu kalamardan daha pahali sence Levrekci ?
Bu kadar kolay yakalandigindan mi ? ne dersin?

molgun
24-08-2009, 16:56
Levrekçi kardeşim ağzından bal akıyor valla. keşke bu kadar kolay olsa bu balığı yakalamak. Her balığın olduğu gibi bu balığında yakalama teknikleri var. Bu kadar üstad'ların bulunduğu bir forum sitesinde ben bu bilgileri aktarmak istemem. Biraz Forum'da geinti yapılır ise MIRMIR hakkında daha geniş bilgilere ulaşılabilinilir.

gökhan3239
29-08-2009, 10:13
arkadaşlar mırmır için bu iğneleri almak istiyorum sizce nasıl kullanıp daha memnun kaldığınız iğneleride önerebilirsiniz teşekkürler...

KARAHANLI07
04-09-2009, 13:44
aaah ah şu deniz kurdunu antalyada bi bulabilsem!:=((

murad
04-09-2009, 17:57
aaah ah şu deniz kurdunu antalyada bi bulabilsem!:=((

Deniz kurdu ile boş yere vakit kaybetme. Mırmırın Antalya civarındaki favori yemi tavuk göğsüdür. Rastgelsin:)

KARAHANLI07
04-09-2009, 22:02
abi ben tavuk göğsüyle mırmır tutmayı sevmiyorumyaa.hayvan oltaya dalarken sanki biraz isteksiz gibi geliyo bana!bunu ben ıstanbulda kurtla yaptığım yılları hatırlıyorumda peeeeh çok değil 2 yıl önce!olta zangırdardı resmen!işte ben ona aşığım.:=)

ugur58
04-09-2009, 22:09
bencede deniz kurdunun yerini bir şey dolduramaz.

er41han
04-09-2009, 23:53
Şahin Abi merhaba,

Kocaeli bölgesinden, yeterince insan varda, mübarekler soğuk nevaleler, irtibat kurmak ,tanışmak paylaşımcı olmak, işlerine gelmiyor sanırım, d.deredende var bir tarihte birine yazmıştım, hem, milleti davet ediyordu buyrun gelindiye, ama özelden mesaj attım cecap vermeye tenezzül bile etmemişti, eveli seneydi k.mürsel izmit, gölcük birkaç yer daha vardı, ulaşlıda hem tanışma hem avlanma için orğ. düzenlediler , takip ettim bir hafta yazışmayla geçti, hafta sonu başladı mazeretler, org yattı, kısacası samimiyet olmassa hiçbirşey olmuyor. Ben bu sene darıcada 1 ay kadar önce 1 adet 500 gr mırmır aldım, eylül sonuna doğru sanırım daha bollaşır gibime geliyor, kısmet...:) Cümleten RASTGELE

er41han
06-09-2009, 17:32
Kocaelililer, beni yanıltmadı, hoş olmasada, sevindim, yalancı çıkmamış oldum, :) Teşekkürler, Koceliler, her nerede, merada avlanıyorsan, :D

molgun
07-09-2009, 11:55
Kocaeli bölgesinden, yeterince insan varda, mübarekler soğuk nevaleler, irtibat kurmak ,tanışmak paylaşımcı olmak, işlerine gelmiyor sanırım, d.deredende var bir tarihte birine yazmıştım, hem, milleti davet ediyordu buyrun gelindiye, ama özelden mesaj attım cecap vermeye tenezzül bile etmemişti, eveli seneydi k.mürsel izmit, gölcük birkaç yer daha vardı, ulaşlıda hem tanışma hem avlanma için orğ. düzenlediler , takip ettim bir hafta yazışmayla geçti, hafta sonu başladı mazeretler, org yattı, kısacası samimiyet olmassa hiçbirşey olmuyor. Ben bu sene darıcada 1 ay kadar önce 1 adet 500 gr mırmır aldım, eylül sonuna doğru sanırım daha bollaşır gibime geliyor, kısmet...:) Cümleten RASTGELE

sana katılmıyor değilim aslına bakarsanız. ben o mesajı göndereli kaç zaman oldu yeni siz mesaj gönderiyorsunuz. baktım maillerime cevap veren yok üç güne bir giriyorum siteye. samimiyet, dürüstlük, içtenlik yok milletimizde. allah sonumuzu hayır etsin inşallah. geçen haftalarda d.dere'de şansımı denedim ama niyetli olunca pek dayanamadım sıcağa. erken kalkıp kuşluk vaktinde gitmek gerekiyor. allah'ın izni ile bitsin mübarek ay benim avlarım başlar artık.

lodoscubarbaros
30-09-2009, 10:45
en az 1 kiloluk mırmır almak için;gece ayın yaptığı yakamozdan sonra(ay ışığında değil),ay midilli'nin arkasına batarken oltayı atıyorum.3 gün önce oltayı haldır huldur çekerken(biraz sinirli idim çünkü)kıyıya kadar çektim ama iğnenin başı misinayı kesti.En az 1.5 kiloluk mırmırım kaçtı.Misina 0,26'lıktı.4 numara 496 kodlu iğneyle avlanıyorum.Fakat o mırmır bu gece bende olur.yalnız boru kurdum bitti. kalamar veya sardalya atacağım.En fazla 15 dakika beklerim.

karam66
02-10-2009, 07:15
burda bilgisini paylaşan bütün arkadaşlara teşekkürler çok faydali bilgiler hepsi :) ben bir gece giddim mirmir avina uçmak dereye ama yakalayamadim :( kısmet olmadi yine ...ama tek amacim bende mirmir yaklamak istiyorum güzel avi var ....

storm my heart
02-10-2009, 17:06
slm arkadaşlar,
ben geçen sene galata'da eylül ayında karides ile izmarit ve istavrit avlarken tesadüfen oltama atladı mırmır galiba şans ama karidesede gelebiliyor demekki

bilmiyorumabi
13-10-2009, 16:25
bir izmitli olarak yazayım :) herkese bolca selamlar. bu sene kocaelide balık olmadıgındanmıdır nedir, ben bile forumu eskisi gibi takip etmiyorum. ayda bi kez. heves kalmadı her gittiğim yerden boj dönmekten.arabamın arkasındaki 4 olta ve malzemeleri boja tajıdığma inanmaya bajladım. birileri, mırmır çıkıyor, ben yakaladım desede eski heyecanıma tekrar kavujsam diye bekliyorum. diğer taraftan, soğukluk ve samimiyet olmamasına kesinlikle katılıyorum.

tufan27
19-10-2009, 20:26
mırmır ların akıbetini bileniniz varmı acaba ne oldu bu balığa sevgili ustalarım bu zamanlarda mırmır bol olur diye biliyordum ama eylül ortasından bu zamana kadar sadece dört tane yakalayabildim yani haftada bi tane bende bi sorun var dicem ama herkesin aynı dertten muzdarip olduğunu görüyorum gittiğim yerin mudavimlerine de sordum onlarda günde ya bi tane ya iki tane çıkıyor diye dert yanıyolar sonu hayır olur inşallah

nevzattasdonduren
19-10-2009, 20:50
İyi akşamlar ben yapamadığım için bilgi almak isterim.
Palomar köstek nasıl yapılabilir. Bilen varsa rica. Floracarbon misina düğüm tutmadığı için kopuyor. Beden vede köstek olarak kullanmak istiyorum ama maalesef kopuyor. Bilen varsa H E L P
nevtas@hotmail.com

tufan27
19-10-2009, 20:58
nevzat amca forumları biraz araştırırsan düğümlerle ilgili bir bölüm olması gerekiyor sana yardımcı olacağını düşünüyorum

56561
19-10-2009, 21:01
İyi akşamlar ben yapamadığım için bilgi almak isterim.
Palomar köstek nasıl yapılabilir. Bilen varsa rica. Floracarbon misina düğüm tutmadığı için kopuyor. Beden vede köstek olarak kullanmak istiyorum ama maalesef kopuyor. Bilen varsa H E L P
nevtas@hotmail.com

linkteki konuyu şncelerseniz Yakup ERDEM hocamızın(Karayel) mesajındaki köstek-beden düğümünü kullanabilirsiniz. Şahsen ben kullanıyorum çok da menunum. Attığınız düğümü tekrar gözden geçirin. 2 farklı iğne bağlama metodu mevcut. Özellikle konu başındaki çapari iğnesi bağlanırken kullanılan yöntem fc misinada daha başarılı.

aacaipman
30-12-2009, 12:38
ben cipuranin oyle yorumlarda yazdigi gibi hafif vurus yaptigi yorumuna katilmiyorum...ben kiyi avcisiyim,bu tecrubeme dayanarak sunlari soyleyebilirim,hayvan acsa zaten hic durmaz alir yutar,zaten oyle bir basarki kamisin ucunu yerde gorursunuz...ama eger dikkatini ceken bir yemse,ilk vurusu agzina aldigi yemdir ve emmege baslamistir,kursunu hissederse de onu tukurur...cogu avcilarin yaptigi hatadir o ilk cinlamada kamisini sarmaya baslamalari,bence 2. ya da 3. cinlamada kamisi geriye asilmakta fayda var.tecrubelerinizi paylasirsaniz sevnirim.

Vedat Abayoğlu
30-12-2009, 13:23
ben cipuranin oyle yorumlarda yazdigi gibi hafif vurus yaptigi yorumuna katilmiyorum...ben kiyi avcisiyim,bu tecrubeme dayanarak sunlari soyleyebilirim,hayvan acsa zaten hic durmaz alir yutar,zaten oyle bir basarki kamisin ucunu yerde gorursunuz...ama eger dikkatini ceken bir yemse,ilk vurusu agzina aldigi yemdir ve emmege baslamistir,kursunu hissederse de onu tukurur...cogu avcilarin yaptigi hatadir 0ilk cinlamada kamisini sarmaya baslamalari,bence 2. ya da 3. cinlamada kamisi geriye asilmakta fayda var.tecrubelerinizi paylasirsaniz sevnirim.

Yorumların doğrudur sevgili Volkan,Rasgele

superalli
02-01-2010, 01:29
Merhabalar arkadaşlar sıkılmadan bütün yorumları okudum gerçekten çok sağlıklı bir paylaşım olmuş. Bende bu sene Çanakkale boğazıba kıyısı olan yazlığımızdan mırmır yakalama şansım oldu ama bilmediğimizden hep gündüzleri çıktık balığa bu nedenle çok büyük değildiler. Sadece bir tane 750 gr civarı bir mırmır aldık oda akşam saatleriydi havanın kararmasına yakın. Ve bu balıkları tutarken oldukça acemice davrandığımızı anladım. Önümüzdeki sezon inşallah daha bilgili bir şekilde gideceğim sayenizde. Aslında yakın zamanda tekrar gideceğim ama bu zamanda olmaz heralde değilmi. Yada olurmu acaba denesekmi.

cem sanyeli
12-03-2010, 12:11

s.a kardeşim anladığım kadarınca tutmayı düşünüyorsunda nerelerde düşünüyorsun semt olarak mırmırı...

CABBARİ
24-04-2010, 18:12
Deniz kurdu ile boş yere vakit kaybetme. Mırmırın Antalya civarındaki favori yemi tavuk göğsüdür. Rastgelsin:)

aynen dediğin gibi ben alanyadayım mırmır en ıyı tavuk göğsüne atlıyor ama çok tuzlayıp sert olmemesı lazım hafif kulak memesi kıvamı çok ideal

OyUnBoZaN
26-04-2010, 01:20
açıkçası akdenizde denetimler hiç iyi değil orhan abi yakalamasada trol çeken balıkçı gemileri sahile kadar iner oldu büyüklerini satıp küçüklerini rakı masalarına meze ediyorlar. mersinde kumluk bölgede kendi teknemle sarkıtma olta kullanıyorum 6-7 sene önce o güzel 25-30 cm'lik mırmırları tarayarak üstelik gündüz öğle sıcağında yakalamak hiç zor değildi. ilk defa balığa çıkardığım kız kardeşim bile yakalardı. artık sadece kızıldenizden gelen ve diğer balıklara zarar veren hiçbir işe yaramayan balon balıklarından başka birşey yok. bütün balık iştahım kaçmış durumda.

CABBARİ
26-04-2010, 14:14
Arkadaşlar dün mırmıra gittim sabah güneş doğmadan gittim 9 gibi döndüm fakat iri mırmır yine bulamadım b unun zamanı ne zaman ?
balıklar küt küt vuruyor ama bir türlü alamadım 7 numara çapraz 3 lü olta takımım var 2 tane küçük ama yenecek derecede tuttum geldim başka tık yok

Gorgoroth
08-09-2010, 17:08
Selamlar, mırmır için şu deniz dibinde kumlarda bulunan minarelerin içindeki canlılar kullanılabilir ve verim alınabilir mi?

ozgur.ozerdem
09-09-2010, 03:37

herkese verdigi bilgiler için sonsuz tesekkurler...
Bende bu ıse yeni gonul werenlerdenım.İş yerindeki bır abımızın sayesınde oldu:) yaklasık 3 aydır formlaı dıdık dıdık edıp okuyorum.
vede cok bılgı sahıbı oldum ama pıratıkte eksık!!!
en buyuk sorunlarımdan bırı ıse avlak secımı oluyor ne yazıkkı :confused:
murat usta bayramın 2.cı gunu aksam tekırdaga gelmeyı pılanlıyoruz.bana boru kurdu cıkarabılecegım yerlerı ve de guzel bır mırmır av gecırebılecegım yerler konusunda yardım edermısın? yazılanlara gore ay ve ruzgar musayıt degıl ama sonucta tıcaret degıl amacımız ya allah ya nasıp dıyecez ve bahtımızda ne warsa olacak...
tabı bu yardımları sadece murat ustadan degıl bu bolgeyı bilen arkadaslardan abılerden de beklıyorum...

eskibalikci
09-09-2010, 14:03
mırmır her türlü oltaya gelir yeterki yemi görsün geldikten oltaya vurdugu anda takılır cekmesi cok zevklidir ama akdeniz kıyılarında mırmır azaldı

tufan27
11-09-2010, 11:34
arkadaşlar avrupa yakasından mırmır tutan oldumu:confused:

ahmet35
14-09-2010, 17:08
deniz kurdu dediğiniz boru kurdumu oluyo ?

ErenSaruhan
30-06-2011, 12:53
uzun zamandır mırmır la ılgılenen yok galıba ölmüş baslık.. hortlatalım bari cansız kalmasın..

elimde MUSTAD 220N 8 numara iğne var bir kutu.. düz parlak kısa palalı iğne. bununla mırmırda veri alabılırmıyım yoksa illaki çapraz iğnemı olması gerekir?
iğne bu. almışız zamanında duruyor.

denizleri aşta gel
30-06-2011, 14:15
uzun zamandır mırmır la ılgılenen yok galıba ölmüş baslık.. hortlatalım bari cansız kalmasın..

elimde MUSTAD 220N 8 numara iğne var bir kutu.. düz parlak kısa palalı iğne. bununla mırmırda veri alabılırmıyım yoksa illaki çapraz iğnemı olması gerekir?
iğne bu. almışız zamanında duruyor.

Eren abi daha önce yazmıştım ama tekrarlamak istiyorum :D bu tip dip balıkları avlarken (hemen hemen hepsinde) çapraz iğne kullanmak av verimini arttırır vuruşları ziyan etmez düz iğnelerde mırmır gibi balıkları dahi kaçırma şansımız artıyor tecrübe ettiğim bir olaydır.

ErenSaruhan
01-07-2011, 07:12
sagol onur tesekur ederım.. demekkı yazlıktan once bı av bayisinin yolunu tutacaz :)

ufukozkan12
03-07-2011, 12:29
Arkadaşlar Ben En son mırmır avımı eriklide Yaptım max. derinlik 1,25 m ydi yem olarak tavuk göğüsü kullandım gelen balık yaklaşık olarak 25 30 cm di gelirken beni hiç zorlamadı tabiki o kadar balığı geri saldım çünkü ondan önceki günde amcam tutmustu oranın biraz ilerisinde sahil vardı orda daldı ve yaklaşık 1,5 cm bir balık vurdu çıkarmak zor oldu bu balığı denizden çıkardığımızda 1,30 saat ölmedi aslında uslu bir balık. Sorucak sorunuz varsa sorabilirsiniz.

Erhan BASOGLU
14-07-2011, 10:35
Mırmırlar Kaç Cm Boyutuna Kadar Büyüye Bilmektedir Arkadaşlar

Amenthalas
14-07-2011, 11:36
Arkadaşlar Ben En son mırmır avımı eriklide Yaptım max. derinlik 1,25 m ydi yem olarak tavuk göğüsü kullandım gelen balık yaklaşık olarak 25 30 cm di gelirken beni hiç zorlamadı tabiki o kadar balığı geri saldım çünkü ondan önceki günde amcam tutmustu oranın biraz ilerisinde sahil vardı orda daldı ve yaklaşık 1,5 cm bir balık vurdu çıkarmak zor oldu bu balığı denizden çıkardığımızda 1,30 saat ölmedi aslında uslu bir balık. Sorucak sorunuz varsa sorabilirsiniz.

1.25 m 1.5 cm bişey anladıysam ne olayım...

balli
14-07-2011, 21:26
Mırmırlar Kaç Cm Boyutuna Kadar Büyüye Bilmektedir Arkadaşlar

Hayırdır, mırmır yatağı mı buldun?:p

Fazla değil, 30 cm. civarı olabiliyorlar.

Gerçi günlük 5 kg.ye kadar avlanabilir ancak Mercanlarla hısımlıkları olduğundan alt limit olan 15 cm. yi de gözetmek gerekir diye düşünüyorum.:)

yikow
21-08-2011, 20:44
bilgiler icin cok tesekkur ederım herkeze cok yararlı oldu.Benım sorum ben floryadan mırmır denıyorum 3 4 gundur gündüz denedigim icin hep yavru balıklar gelıyor.Ben yasal limiti sormak ıstıyorum size tuttum balıklar avuc ıcıne cok rahat sıgıyor yaklasık 150 200 gram arası bende yasal lımıtı bilmedimden ve gunduz avladım ıcın %90 yavrudur dedigimden balıkları sevip geri salıyorum.Arada kefal de geliyor kurtla deniyorum.Daha gece deneyemedım ınsallah yarın gece denıyecegım tavsıyelerınız varsa her zaman acıgım herkeze iyi aksamlar..

SahEmre
21-08-2011, 21:19
bu sene marmaradaki mırmır popülasyonunun hemen hemen tamamına yakını yavrudur. Balık yeni yavrulamış ve yumurta tutarak çok sayıda yavru kıyılara inmiştir, lütfen avlamayalım avlasak bile zarar vermeden geri iade edelim. Zira hemen hemen her yerde balıkların uzunlupu 7-10 cm civarında, seneye için umut veriyor ama bu sene avlanmaması gerekiyor.

bassiptar
22-08-2011, 02:59
bu sene marmaradaki mırmır popülasyonunun hemen hemen tamamına yakını yavrudur. Balık yeni yavrulamış ve yumurta tutarak çok sayıda yavru kıyılara inmiştir, lütfen avlamayalım avlasak bile zarar vermeden geri iade edelim. Zira hemen hemen her yerde balıkların uzunlupu 7-10 cm civarında, seneye için umut veriyor ama bu sene avlanmaması gerekiyor.

hatırlatman için teşekkürler emre, ayrıca bu balıklar 40 cm ye 1000 gr ila 1250 gr arasına kadar büyüyorlar. avuç kadar mırmırdan ne istersiniz?

Allah rızası için bırakın şu hayvanlar büyüsünler..

Ayrıca mırmır avında 6,7, 8 nurmara iğneler kullanmak bana göre doğru değil 1,2.3.4 veya 5 numaraya kadar olabilir ama izmarit kadar mırmır için atacaksanız atmayın kardeşim oltayı. gidin izmarit tutun 2 senedir mırmrır yoktu denizlerde.. bu sene havyar döktü mırmır bırakın büyüsün lütfen..

BaLıKSıZ oLMaZ
27-08-2011, 13:25
hatırlatman için teşekkürler emre, ayrıca bu balıklar 40 cm ye 1000 gr ila 1250 gr arasına kadar büyüyorlar. avuç kadar mırmırdan ne istersiniz?

Allah rızası için bırakın şu hayvanlar büyüsünler..

Ayrıca mırmır avında 6,7, 8 nurmara iğneler kullanmak bana göre doğru değil 1,2.3.4 veya 5 numaraya kadar olabilir ama izmarit kadar mırmır için atacaksanız atmayın kardeşim oltayı. gidin izmarit tutun 2 senedir mırmrır yoktu denizlerde.. bu sene havyar döktü mırmır bırakın büyüsün lütfen..

Ben tatlısudan tuzlusuya yeni geçiş yaptım. Şu aralar en çok mırmır çıkıyor. Sabah 5-11 arası avlanıyorum. Ama boyları 17-22 arası oluyor genelde. El kadar mırmıra olta atmayın demişsiniz peki büyüğünü yakalamanın özel bi yolu yordamı varmı? Varsa yardımcı olun lütfen:rolleyes: Şayet 10 tane 20 cm tutacağıma 2 tane 30 cm tutayım çok daha güzel olur benim için.

can şayan
05-09-2011, 22:39
mırmır geçen hafta kurşunlu sahilinde 2 tane en az yarım kilo gelen mırmırlar tuttum akşam üstü 5 -6 sularında ..
diğerleri küçük mırmırdı

texaslı
06-10-2011, 22:28
bildiğim kadarıyla mırmırın yasal av boyutu 15 cm minimumla ve toplamdagunluk 5 kg yi gecmeyecek şekildedir.yasal boyut 15 cm olması bizim 17 cm lik bir balıgı muhakkak almamız ve kovamıza atmamız gerektiğini ifade etmez duyarlı bir balıkcı 5 kg hakkım var deyip bu 5 kg limitin hepsini doldurmak zorundada değildir.orda harcadıgımız zaman ve oltanın ucunda gorunmesi bile yeterli oluyor zaten gercek bir sportmen için .Lutfen biraz daha duyarlı avlanalım.

waybe
07-10-2011, 11:15
izmitte mır mır nerede yakalanabilir?

texaslı
07-10-2011, 20:23
izmitte mır mır nerede yakalanabilir?

izmite yabancıyım ama kum varsa avlakda mırmırda vardır. kum zeminli her sahilde çıkar marmarada mırmır.

cankiri
07-10-2011, 20:27
yeşilköyde polat otelin orda bazen çapari atıyorum.oralarda çiroz plajında filan mırmır avlanabilir mi? daha önce hiç mırmır avlamadım.

waybe
30-11-2011, 23:12
izmitte nerelerde vardır mırmır?

atabey1970
16-12-2011, 20:53
merhabalar, geçen yaz kuşadası sahil kesiminde gözlükle daldığımda ilk kez gördüğüm o balık (mırmır) 10dk 1.70 cm derinlikte takip ettim izledim sürekli kumu ağzıyla eşeliyip duruyordu ,bayağı büyük görünüyordu, yaz gelene kadar sürekli bu balık hakkında bilgi edinmeye çalışıyorum çünkü anlatılanlara göre bu balığı avlamak = adrenalin gibi bir şey olmalı fakat bu balığın tadı acaba hangi balığa yakın pek anlatılmamış acaba balık tezgahında kefal gibi satılmaması tadının kötü olmasından mı veya değeri mi yok anlayamadım neyse bu yaz yakalayınca tadına bakarım . Okuduğum bilgilere göre avlanma yöntemim :
1- plaj gece vakti
2-tavuk göğsü
3-olta kamış 0.30 -0.40 misine kurşun
4- iğne konusunu anlayamadım ? (araştırıyorum)

zeppelin
18-12-2011, 19:21
Tadı oldukça güzeldir. Kefal ile karşılaştırılamaz. Sonuçta mercangillerin önemli bir ferdi.

denizaltı
28-02-2012, 17:35
arkadaşlar mersinde mamun satılıyormu acaba

lepricon
10-03-2012, 23:32
arkadaşlar mersinde mamun satılıyormu acaba

bende merak edıyorum bu sorunun cvbını :D

gtakgoa
11-03-2012, 16:07
17 sayfa okudum hala İstanbulda mırmır varmı, yokmu anlamadım :)

balli
11-03-2012, 17:54
17 sayfa okudum hala İstanbulda mırmır varmı, yokmu anlamadım :)

Önceki yıl Ekim ayında Yenikapı'da geceleyin lüfere yemli atmıştık. (ben atamamıştım, aslında atmıştım da dengeli savuramayınca takım kıyıya çok yakın düşmüştü, bu da pek atma sayılmadı haliyle. Zira epey uzağa atmak gerekiyormuş) O gece sağ yanımdaki komşunun oltasına 15 cm. bir adet mırmır düştü. Orada bulunan herkes anında haberdar oldu.

Sonuç: İstanbul'da mırmır var.:D :eek:

ahmetbag
12-03-2012, 14:34
bende merak edıyorum bu sorunun cvbını :D

mamun bulma imkanınız çok kısıtlı, bizim bölgede canlı boru kordu ile de gayet güzel sonuçlar alabilirsiniz arkadaşlar , tecrübeyle sabittir. rasgele

Rıdvan BALCI
18-08-2012, 09:52
İÇİNE SU DOLAN ŞEFFAF TOPLAR KULLANIN,

hhbayraktar
11-11-2012, 04:36
izmirden gelen dondurulmuş sülinez çok zor iş yapar. ama kendi çıkardığınız sülinezi canlı takın bakın neler oluyor. sülinez kesilse bile canlılığını devam ettiriyor. benim favorim sülinez. kurt da iş yapıyor. yapmaz mı? ama çıkarması çok zor. kum midyesi de iyi. tavuk marmarada iş yapmadı. 3 lü takım yaparım. 5-6 numara sazan iğnesi kullanırım. köstekler 40cm dip köstek 50-60cm. kurşun 75gr. beden misinası 30mm. dalganın çatladığı yere atarım. en fazla 75cm. derinliği var. gece...

Okan Sezer
11-11-2012, 06:19
izmirden gelen dondurulmuş sülinez çok zor iş yapar. ama kendi çıkardığınız sülinezi canlı takın bakın neler oluyor. sülinez kesilse bile canlılığını devam ettiriyor. benim favorim sülinez. kurt da iş yapıyor. yapmaz mı? ama çıkarması çok zor. kum midyesi de iyi. tavuk marmarada iş yapmadı. 3 lü takım yaparım. 5-6 numara sazan iğnesi kullanırım. köstekler 40cm dip köstek 50-60cm. kurşun 75gr. beden misinası 30mm. dalganın çatladığı yere atarım. en fazla 75cm. derinliği var. gece...

5,6 sazan iğnesi ile tabiki iş yapamazsın. çapraz 7-8 i dene fileto tavukla

hhbayraktar
19-11-2012, 00:05
5,6 sazan iğnesi ile tabiki iş yapamazsın. çapraz 7-8 i dene fileto tavukla

iş yapamadığımı söylemedimki. bu yaz 150 ye yakın mırmır çektim. bunun 50 tanesi büyük en az 20 tanesi baba. 7-8 iğnede yaprak çok alıyorsun. yazık günah. tavuğa gelince antalya da iş yapıyor ama marmarada iş yapmıyor nedense.

chekich34
30-11-2012, 12:16
merhabalar, geçen yaz kuşadası sahil kesiminde gözlükle daldığımda ilk kez gördüğüm o balık (mırmır) 10dk 1.70 cm derinlikte takip ettim izledim sürekli kumu ağzıyla eşeliyip duruyordu ,bayağı büyük görünüyordu, yaz gelene kadar sürekli bu balık hakkında bilgi edinmeye çalışıyorum çünkü anlatılanlara göre bu balığı avlamak = adrenalin gibi bir şey olmalı fakat bu balığın tadı acaba hangi balığa yakın pek anlatılmamış acaba balık tezgahında kefal gibi satılmaması tadının kötü olmasından mı veya değeri mi yok anlayamadım neyse bu yaz yakalayınca tadına bakarım . Okuduğum bilgilere göre avlanma yöntemim :
1- plaj gece vakti
2-tavuk göğsü
3-olta kamış 0.30 -0.40 misine kurşun
4- iğne konusunu anlayamadım ? (araştırıyorum)

Bu balığın tadı mükemmel.
Hafif çipura balığını andırıyor ama daha lezzetli.
Fakat size tavsiyem balığı buzlukta çok bekletmeyin.
Yakaladıktan sonra bir hafta içinde tüketin.
Beklemiş balıkta haliye tadında biraz değişme oluyor.

İğne konusuna gelince iki tırnaklı 3-4 no bildiğimiz çipura iğnesi kullanıyorum çok verimli. Özellikle boru kurdu kullanacaksan kıyıdan atarken bu iğneler çok faydalı oluyor. Kurdun iğneden çabuk düşmesini engelliyor.

Rastgele...

Doğuş Divrik
09-01-2013, 09:28
merhaba abilerim ben 16 yaşındayım kumburgazda oturuyorum,zıpkınla daldığım zaman birsürü mırmır görüyorum ancak bunları oltayla tutmak neredeyse imkansız olutor çünkü kumburgaz sahilinde hez zaman yosunlar mevcut ve oltayı atar atmaz her yeri yosun sarıyor temizlemeside ikence resmen ancak bu yosunları geçecek tekneniz varsa çok güzel mırmır avı yapılacağını düşünüyorum.

nirvana
01-08-2013, 15:00
antalyada mırmır avlamak için en ideal yerler nerelerdir arkadaşlar?tayinim antalyaya çıktı ve benim gibi mırmırcı arkadaşlarla tanışıp kaynaşmak istiyorum.şimdiden teşekkürler...

safaklarda
03-08-2013, 21:48
antalyada mırmır avlamak için en ideal yerler nerelerdir arkadaşlar?tayinim antalyaya çıktı ve benim gibi mırmırcı arkadaşlarla tanışıp kaynaşmak istiyorum.şimdiden teşekkürler...

Bi önceki sayfalarda okuduğum kadarıyla lara sahilinde mırmır yapıyormuş...

Bilgilerinize...

dowso
17-09-2013, 15:46

umıdınızı kırmak gıbı olmasın ama ben boru kurdu sulunez tavuk bu yaz hepsını kullandım lara sahılınde mırmır ıcın lokum denılen balık gelıyor sureklı gece gunduz aydınlık dolunayda buyuk mır mır alamadım yanımdakı kımse alamadı trt kampı yanında avladım sureklı ben bılmıyorum sız yenı bır avlak bulursanız mırmır yapan bana da haber verısınız :)

Cuneyt1972
02-11-2013, 12:18
Mırmır Antalya'da daha çok kış aylarında akşam saatlerinde yani gün batımından hemen önce başlayıp gece 24.00 sıralarına kadar devam ediyor ve yem olarak sülünez, boru kurdu ve yannıç (teke, tektek) hepsi için de tek ortak nokta canlı veya en azından taze olmaları... Deniz çok hafif dalgalı, hava hafif rüzgarlı, deniz dibi kumluk ayrıca iğneler 7 numara çapraz gerisi nasip ve şans...:) Antalya için avlak yerleri olarak insanların balığı çok rahatsız etmediği dibi kumluk her yer ve bu yerler de şehir merkezinden oldukça dışarıya çıkmayı gerektiriyor. Özellikle Kemer istikametine biraz yol almanız gerekiyor. Herkese rastgelsin...

tayfunksk
18-11-2013, 20:41
mırmırı avlamak çok sabır isteyen bir balık ve yakalaması da o kadar zevkli bir balık. en güzel yakaladığım mırmır bostanlı nikah sarayı civarları tarafındaydı 1 kg' ma yakındı.

ARIKANNNN
13-01-2014, 21:33
Haftasonu Tekirdağ-Gaziköy taraflarına mırmır ve levrek denemesi yapmaya gidicem.
O bölgelerde daha once mırmır deneyen abilerimden oraların meralarına uygun kullanmam gereken takımım nasıl olmalıdır?
yem ne kullanmalıyım ?
istanbuldan gidecegim, yemleri nasıl tedarik edebilirim?

takım bilgileri sunarsanız cok tesekkur ederim.Ayrıca samandıralı raglou takımınında nasıl hazırlamam gerektigini onerırsınız.

herkeze cok tesekkur ederim

mehmetsaka
17-01-2014, 10:27
güzelyalı - mudanya tarafında kıyıdan mırmır nerelerde olabilir. ilk defa gidicem. tecrübeli avcı arkadaşlar yarıdımcı olabilirse sevinirim.