Afyon usülü Sazan çorbası (diğer balıklar da olur)

Konu, 'Balık Yemekleri' kısmında babacakka tarafından paylaşıldı.

1. babacakka

babacakka Murat Turan

Favori Kamış:
    OLTA,ZIPKIN
    En İyi Avı:
    YAYIN 12 kg,LEVREK (DENİZ)2-3 kg
    Sazanın nerde bulunacağını anlattım,Sazanın fletosu için tarifi verdim,kafa ve kılçık kısmı için çorba tarifini de vereyim ki herşey tam olsun.:)Bu usül bizim oralar da (Afyon-Sultandağı) yapılır.Bir zamanlar Eber gölünden çok sazan çıkardı,malesef Eber den eskisi kadar sazan çıkmıyor,çevre göllerden gelenlerle idare ediyoruz.Gelelim tarife..Bir tencereye halka kesilmiş soğanları atıp salça ile beraber kavuruyoruz.Daha sonra balığı (kafayı sakın parçalamayın) ters yüz ederek biraz tencerede bekletip,kızartıyoruz.Üstüne limon ya da limon tuzu ,2 diş sarımsak,3-4 çorba kaşığı yoğurt ve kaynar su ilave edip kısık ateşte pişiriyoruz.(Tencereye konulan su çok olmamalı,baharat isteğe göre atılır)
    NOT:İlla sazanın kafası ve kılçıklarının çorbası olacak diye bir kural yok etli kısımlarını da aynı şekilde yapabilirsiniz.Bu şekilde hertürlü tatlısu balığının çorbasını yapabilirsiniz,Deniz balığını bu tarifle hiç denemedim ama ilk fırsatta niyetim var özellikle norveç somonunun kafasını denemeyi düşünüyorum.İlk fırsatta resimlerde koyucam.Herkese afiyet olsun..Rastgele..

2. flazer

flazer mehmet ali filizer

Favori Kamış:
    YILMAZ 90 LIK ZIPKIN SHEAKPER MAKARALI OLTA VEDE ALBA NIN KAMIŞLARI
    En İyi Avı:
    TATLI SUDA 43 KG AYNALI SAZAN(rüyamda)5,5kg aynalı sazan,6KG DÜZ SAZAN, DENİZDE 2KG MIGRI
    eline sağlık ilk fırsatta denicem güzel olmazsa başını ağrıtırım bak;)

3. geneben

geneben Aşkın

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Deniz turnası 70 cm 900 gr.
    bugün bütün balık yemekleri konularında iştirak ettim bu olmazsa olmaz artık soru da var aklımda zaten kılçıkları sazanın çok büyük mü gözden kaçmasın çorbanın içinde.

4. babacakka

babacakka Murat Turan

Favori Kamış:
    OLTA,ZIPKIN
    En İyi Avı:
    YAYIN 12 kg,LEVREK (DENİZ)2-3 kg
    Kılçıkları kaçmaz merak etme.:)

5. geneben

geneben Aşkın

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Deniz turnası 70 cm 900 gr.
    Turgay abiye sözüm var org. geçinceye kadar tatlısu balığı tadına bakamıyacam ama daha sonra bu tarifleri hayata geçiririm sağolasın Murat arkadaşım.