PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Akvaryum bölmü....

SüperAcemi
29-07-2007, 19:48
Akvaryum Bölümü
Ben yeni katılım göstemiş bir üyeyim zaten belirttiğim gibi olta balıkçılığı veya zıpkın yani kısacası balıkçılık konusunda bilgisizim sizlerden bilgi almak paylaşım yapmak sizlerden birşeyler öğrenmek çok güzel olacak.Ancak iyi bir akvaryumcuyum diyebilirim o çok bilmiş bir sürü akvaryumcudan bu işi çok daha iyi bilir ve bu işi ticarete dökmem para için canlıların hayatını yok saymam.Bu anlamda akvaryum ilgisi olan arkdaşların sorularını cevaplamak sorunlarını gidermek isterim.Bir akvaryum bölümü açsak çok güzel olur düşüncesindeyim.Eğer olursa iyi bir paylaşım ortamı olur kanısındayım...Saygılar ve sevgiler.

gülbaharlar
29-07-2007, 19:52
ibrahim arkadaşım bu isteğini adminlerimiz okuyup değerlendireceklerdir banagörede güzel olur kanısındayım şimdiden selamlar kolay gelsin

SüperAcemi
29-07-2007, 20:00
ibrahim arkadaşım bu isteğini adminlerimiz okuyup değerlendireceklerdir banagörede güzel olur kanısındayım şimdiden selamlar kolay gelsin

Ali abi desteğin için teşekkür ederim....

Huseyin Alp Arslan
29-07-2007, 22:32
Akvaryum konusunda bir veri olarak goruslerinizi bekliyorum.

eozsoyeri
29-07-2007, 22:38
+1 Ben de evimde akvaryuma sahibim,böyle bir bölüm açılırsa güzel olur bencede..

SüperAcemi
29-07-2007, 23:45
Arkadaşlar olumlu olumsuz görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim.

korni
29-07-2007, 23:45
namık abiye sormam lazım:D

SüperAcemi
29-07-2007, 23:50
O tanıdığım kadarıyla Akya Baracuda hatta Marlin Kılıç için atan bir kalbe sahip:) akvaryum küçük gelecektir ona....:D

oz0735
30-07-2007, 00:06
evet aslında çok güzel olur..ben ve kankam haukide akvaryum balığı üreiminde çalıştık ve kendimize güvenecek kadar bilgimiz var.elimizden gelen yardımıda yaparız...

SüperAcemi
30-07-2007, 01:02
evet aslında çok güzel olur..ben ve kankam haukide akvaryum balığı üreiminde çalıştık ve kendimize güvenecek kadar bilgimiz var.elimizden gelen yardımıda yaparız...

Sağolun arkadaşlar....

nolongerregistered
30-07-2007, 01:07
Benim akvaryumum yok ama;)
işyerindeki küçük havuzda sazan besliyorum ;)
Büyük yangın havuzunada geçen yıl 2 tane yayın attım;)
Yayınları zaman zaman görüyorum baya büyüdüler.Havuzda kurbağa kalmadı:D :D :D attığımda 3'er kilo civarındaydılar şimdi çok büyümüşler
akşamüstü hava kararırken sesleri duyuluyor

SüperAcemi
30-07-2007, 07:13
Yayınları zaman zaman görüyorum baya büyüdüler.Havuzda kurbağa kalmadı:D :D :D attığımda 3'er kilo civarındaydılar şimdi çok büyümüşler

Cidden sazan yayın mı attın abi ? Oooo sen aşmışsın abi ya...:p Valla aslında benim rüyalarım koooocaman bir gölet oluşturup içine yayın sazan turna akbalık kefal levrek vs hepsinden doldurmak ve üretmek ardından aradabir tutup tutup geri salmak.......Ne güzel olurda önce çok para lazım gölet sahibi olmak kolay değil malum....:o

Kelanj
30-07-2007, 12:14

Akşama ordayım mangalı hazırla.:D :D

xDJx
30-07-2007, 13:10
Bende Akvaryumumu tanıtayım sizlere olmazsa;

Umarım beğenirsiniz:)

MESUT_GULAN
30-07-2007, 13:15
ben yokken neler olmuş ..
bir yenilik daha güzel olmuş,avladıgmız gibi bakmasıda zevkli bende uzun zamandır balık besliyorum,zaman zaman ara verdigim dönemler oldu.

şimdi ciklet besliyorum ...

dinlendirici bir hobi herkese tavsiye ederim:)

hauki
30-07-2007, 18:04
Akvaryum Bölümü
Ben yeni katılım göstemiş bir üyeyim zaten belirttiğim gibi olta balıkçılığı veya zıpkın yani kısacası balıkçılık konusunda bilgisizim sizlerden bilgi almak paylaşım yapmak sizlerden birşeyler öğrenmek çok güzel olacak.Ancak iyi bir akvaryumcuyum diyebilirim o çok bilmiş bir sürü akvaryumcudan bu işi çok daha iyi bilir ve bu işi ticarete dökmem para için canlıların hayatını yok saymam.Bu anlamda akvaryum ilgisi olan arkdaşların sorularını cevaplamak sorunlarını gidermek isterim.Bir akvaryum bölümü açsak çok güzel olur düşüncesindeyim.Eğer olursa iyi bir paylaşım ortamı olur kanısındayım...Saygılar ve sevgiler.

merhaba bende eski akvaryumculardanim eski uretim yapmisligimda var 50 yillik bir ureticinin yaninda ve bir kac akvaryum buyumuz tarafindan yetistim 2-3 yildir akvaryumdan uzaktayim....kankam ozkan ile birlikte sizinle bilgi paylasabiliriz burda...tatli ve tuzlu su akvaryumlarinda akdeniz akvaryumlarinda filtre sistemlerinde uretimde yem hazirlamda ne istersen....ozkan ve ben 10 yilin ustunde bir calismisligimiz var musterilerim halen arar...sizinle hem fkirde olup hasta veya sorunlu balik satmadim hic ve her zaman bilgilendirdim musterimi...
saygilarimla

SüperAcemi
31-07-2007, 01:43
ben yokken neler olmuş ..
bir yenilik daha güzel olmuş,avladıgmız gibi bakmasıda zevkli bende uzun zamandır balık besliyorum,zaman zaman ara verdigim dönemler oldu.

şimdi ciklet besliyorum ...

dinlendirici bir hobi herkese tavsiye ederim:)

İnşallah güzel olacak...Çiklitler iyi hoştur ama şuan bilen bimeyen almaya başladı çok zaiyat veriliyor üzülüyorum valla...Paylaşımalrınızı bekleriz...

Çok güzel akvaryumun yanında duran tatlı kız sizin kızınız mı? Allah bağışlasın o daha tatlı ama.....

merhaba bende eski akvaryumculardanim eski uretim yapmisligimda var 50 yillik bir ureticinin yaninda ve bir kac akvaryum buyumuz tarafindan yetistim 2-3 yildir akvaryumdan uzaktayim....kankam ozkan ile birlikte sizinle bilgi paylasabiliriz burda...tatli ve tuzlu su akvaryumlarinda akdeniz akvaryumlarinda filtre sistemlerinde uretimde yem hazirlamda ne istersen....ozkan ve ben 10 yilin ustunde bir calismisligimiz var musterilerim halen arar...sizinle hem fkirde olup hasta veya sorunlu balik satmadim hic ve her zaman bilgilendirdim musterimi...
saygilarimla

Teşekkürler desteğinizi görmek çok güzel, keşke tüm akvaryumcular sizin gibi olsa....

nolongerregistered
31-07-2007, 01:59
Akşama ordayım mangalı hazırla.:D :D
Mangal bölümü bahçede:D :D
Aıpsın abi sen gel gerisi kolay;)

Huseyin Alp Arslan
31-07-2007, 02:09

Oncelikle kucugumuzu Allah(cc) bagislasin.Nesirin sey oyle...:)

Mehmet Bey bu super bir akvaryum, baliklar cok guzel, envai cesit.
Keske boyle sutun gibi linkler verecginize guzel bir konu acip, icersindeki baliklari tanitan, onlarla paylastiginiz duygulari anlatan bir paylasim cikarsaydiniz.Pek cok insan bu linkleri acip bakmaz ama oteki turlu herkes bu guzelliklerin tadina varir.

Keyifle kalin...Muthis bir akvaryum.

xDJx
31-07-2007, 08:07
Hocam çok teşekkür ediyorum bu başlık Akvaryum bölümü için ilk adım oldu eh talepte görüyor sanırım 30 yıla yakın Petshop işletmeciliği ve üretimhane ile yaptığım uğraşıların neticesinde edindiğim tecrübelerimi seve seve büyük bir mutlulukla sizlerle paylaşırım tabiki,yukarıda resimlerini eklediğim tankta yaklaşık 24 farklı çeşit balık ve 16 farklı türden bitki ile 5 farklı türden su canlısı yaşamakta ayrıntıları Akvaryum Bölümü başlıklı bir forum açarsa yönetim elimden geldiğince resimli olarak eklerim.
saygılar...

hauki
31-07-2007, 16:06

guzel bir akvaryum genelde labirentli baliklar...altin,coliza,mermer,opusen gurami ramirazi,copcu vataz,melek,tricolor...resimdeki melek erkek..black neon lepistes ve bitki..guzel bir tropikal akvaryum...birde sag ve sol koseden ikiser kok kriptokolin uzun ca yaprakli ,,,olsa cok daha guzel gorunur:)paylasim icin tesekkurler yillardir uzak kaldim akvaryumdan...

SüperAcemi
31-07-2007, 16:10
Hocam çok teşekkür ediyorum bu başlık Akvaryum bölümü için ilk adım oldu eh talepte görüyor sanırım 30 yıla yakın Petshop işletmeciliği ve üretimhane ile yaptığım uğraşıların neticesinde edindiğim tecrübelerimi seve seve büyük bir mutlulukla sizlerle paylaşırım tabiki,yukarıda resimlerini eklediğim tankta yaklaşık 24 farklı çeşit balık ve 16 farklı türden bitki ile 5 farklı türden su canlısı yaşamakta ayrıntıları Akvaryum Bölümü başlıklı bir forum açarsa yönetim elimden geldiğince resimli olarak eklerim.
saygılar...

Abicim desteğin için teşekkürler.İnşallah açılır ben neler ekleyecem neler dur bak...Seninde bilgilerinle ve anlayan daha çok arkadaş var bence süper olur.

guzel bir akvaryum genelde labirentli baliklar...altin,coliza,mermer,opusen gurami ramirazi,copcu vataz,melek,tricolor...resimdeki melek erkek..black neon lepistes ve bitki..guzel bir tropikal akvaryum...birde sag ve sol koseden ikiser kok kriptokolin uzun ca yaprakli ,,,olsa cok daha guzel gorunur:)paylasim icin tesekkurler yillardir uzak kaldim akvaryumdan...

Mustafa kardeş sende de var bu işin bilgisi sevgisi ;) hemen nasılda saydın balıkları, bu arada o melek dişi gibi...;) :D :D Desteğin için sağol

mallaca
31-07-2007, 16:43
Zamannda bende beslemiştimGüzel bi hobi. Fakat amatör balıkçılık forumunda işlenemeyecek kadar ayrıntılı ve geniş bir konu.Şahsen ben amatör olarak tecrübelenmeye çalıştığım balıkçılık konusunda güzel bir ortam olduğu için bu foruma katıldım.Akvaryum işin içine girdiği zaman biraz ana konudan ayrılıyormuşuz gibi geldi bana.Ama açılırsada bi şey demem :)

SüperAcemi
31-07-2007, 17:15
Ama açılırsada bi şey demem

Sağol Barış abi, sadece Akvaryum diye olacak öyle çok teferruatlı değil. Dediğin gibi zaten çoook geniş konu....Zaten dolu akvaryum forumu var ama benim amacım buradaki sevgi saygı, aile ortamı içinde birşeyler paylaşmak, olmazsa olmaz canımız sağolsun ama bayağıda bir istek var.

hauki
31-07-2007, 19:09
Abicim desteğin için teşekkürler.İnşallah açılır ben neler ekleyecem neler dur bak...Seninde bilgilerinle ve anlayan daha çok arkadaş var bence süper olur.

Mustafa kardeş sende de var bu işin bilgisi sevgisi ;) hemen nasılda saydın balıkları, bu arada o melek dişi gibi...;) :D :D Desteğin için sağol

sahibine sormak lazim:)gozler hafiften disi gibi bakiyor ama erkek:):rolleyes:

SüperAcemi
31-07-2007, 20:38

Ünisex olmasın?:D :D

oz0735
31-07-2007, 23:02

kanka...balık erkek.emin ol.:cool: .ayrıca nabıon?

xDJx
01-08-2007, 13:30

Balık erkek arkadaşım dişisi üstte uç kısımda kaldığından net görülemiyor 1 yıldır yaklaşık 4000 civarında yavrunun babası olmuştu:D :D :D

hauki
01-08-2007, 17:02
Balık erkek arkadaşım dişisi üstte uç kısımda kaldığından net görülemiyor 1 yıldır yaklaşık 4000 civarında yavrunun babası olmuştu:D :D :D

bak olay bu dur ibrahim bey sahibi verdi cevabi:)cinsiyet ayriminda kolay kolay sasmam;)

xDJx
02-08-2007, 11:37
bak olay bu dur ibrahim bey sahibi verdi cevabi:)cinsiyet ayriminda kolay kolay sasmam;)

Sizlere ilerleyen zaman içerisinde bilgi birikimlerimi fırsat buldukça aktararak güzel bir paylaşım oluşturabiliriz arkadaşlar.;)

hauki
02-08-2007, 14:56
Sizlere ilerleyen zaman içerisinde bilgi birikimlerimi fırsat buldukça aktararak güzel bir paylaşım oluşturabiliriz arkadaşlar.;)

tabiki burda akvaryumcu arkadaslar olarak bilgilerimizi paylasabilir....ben bugun sunu dusundum...birlikte site arkadaslarina akvaryum baliklarini tanitsak...mesela siz torpikallerden labirentli baliklra kdar olan bolumu resimleriyle ve kisa bilgeriyle verseniz ben ciklitler konusunda,ibrahim bey tetra turleri hakkinda ozkan arkadasimiz etcil turler hakkinda astronot challenger vs...nasil olur??yapalim bu isi??

Samet Eryavuz
02-08-2007, 17:36
bencede guzel olur.bendede var merak.

crazy_fısher
02-08-2007, 17:42
Aslında güzel olur.Deniz akvaryumu yapmayı düşünüyorum ben.Çünkü envayi türlü balık tutuyorum rengarenk.Küçük diye salıyorum .

hauki
02-08-2007, 18:42
bencede guzel olur.bendede var merak.

insallah yapicaz arkadaslardan onay gelsin...ben hazirim....

hauki
02-08-2007, 18:42
Aslında güzel olur.Deniz akvaryumu yapmayı düşünüyorum ben.Çünkü envayi türlü balık tutuyorum rengarenk.Küçük diye salıyorum .

akdeniz uzerine bir cok akvaryum kurdum...her turlu konuda yardimci olmaya hazirim arkadasim...

duman071
02-08-2007, 19:39
bende beta var akvaryum haricin de nasıl yavru alabilirim çift ler ikiside köpürmeye başladı fakat dişi erkeğe saldırıyor kuyruktan küçük parcalar alıyor ne yapmalıyım
şimdiden teşekkürler

hauki
02-08-2007, 19:58
bende beta var akvaryum haricin de nasıl yavru alabilirim çift ler ikiside köpürmeye başladı fakat dişi erkeğe saldırıyor kuyruktan küçük parcalar alıyor ne yapmalıyım
şimdiden teşekkürler

bahattin bey 20-30 cm lik bir akvaryuma veya o olculerde plastik seffaf bir kap icine baliklarin bulundugu suyu koyun veyahut taze su koyup az bir 1-2 cay kasigi kaya tuzu atip 4-5 gun beklemeye alin ama bu sure icinde bu suyu kucuk bir motorla filtre edin ve havalandirin...akvaryumuzda veya fanusunuzdaki dinlenmis suya once erkek baligi koyun akvaryum veya kullanacaginiz tank 20 cm yuksekligi pek gecmesin..erkek baligi koyduktan sonra disi baligida erkek baligin gorebilcegi bir sekilde baska bir tankta muhafaza edin..erkek su ustunu kopukle doldurmaya baslayinca disi baligi yanina salin yanliz disi baligin hayvar dolu olduguna dikkat edin yani karni cok siskin olmali...cunku erkek balik disiyi havyara hazir edip yumurtlatmak icin surekli disinin karin bolgelerine vururak disiyi zorlar ve yuzgeclerini isirarak disiyi yipratir..ve bir cok zaman disi balik olur..her sey yolunda olursa erkek disiyi yuzeye kopuklerin oldugu alana ceker bu islemi disi baligi govdesine dayayip ters cevirerek kopuge yanasir...disi yumurtalari dokerken erkekde doller..yumurtlama isleminden sonra disi balik tanktan cikarilir..ve 3 gun yavrular cikana kadar erkek balik yumurtalara oksjen vererek yuzgecleriyle ve yere dusen yumurtalari kopuge yerlestirrek babaligini yapar...bu sure icinde tanktaki isi sabit tutulmalidir etrafina strafor yerlestirerek ve ust kisma kismi olarak isi sabitlenebilir..eger 1-2c isi oynarsa yumurtalar mantar kapip beyazlasacak ve yavrular olecektir..yavrular yumurtadan cikinca erkek balikta tanktan cikarilir..yavru baliklar ilk 2-3 gun kairnlarinda bulunun yumurta sarisi ile beslenir ve daha sonra siz iyice haslanmis bir yumurtanin sarisini mercimek buyuklugunde her gun suyun icine ezerek yemliyebilirsiniz..yumurta sarisi suda infusaria larvalarini olusturur ve yavrular bunlarla beslenir veyahut kucuk bir parca muz kabugu olabilri bu islem icin yanliz muz kabugu curumeye basladikca akvaryumdan alinmalidir...eger temin edebilirseniz 2- haftalik surec sonu artemia salina larvasi verebilirsiniz..pakette yumurta olarak satilir ve tuzlu suda hava yani oksijenle larvalar yumurtadan cikar bir bezle suserek larvalari yavrulara yedirirseniz daha saglikli ve hizli buyurler...2 haftalik curec sonu her gun bir parmak su tazelenir tankta..ve yavrular cm e yaklasinca erkek ve disiler ayri tanklara alinarak baliklar boylandirilir...
atlamis olabilirim cunku 5-6 yildir beta uretmedim akvaryumdan uzagim..ama isinize yaracagina inaniyorum...
saygilarimla

oz0735
02-08-2007, 20:51
tabiki burda akvaryumcu arkadaslar olarak bilgilerimizi paylasabilir....ben bugun sunu dusundum...birlikte site arkadaslarina akvaryum baliklarini tanitsak...mesela siz torpikallerden labirentli baliklra kdar olan bolumu resimleriyle ve kisa bilgeriyle verseniz ben ciklitler konusunda,ibrahim bey tetra turleri hakkinda ozkan arkadasimiz etcil turler hakkinda astronot challenger vs...nasil olur??yapalim bu isi??

ok kanka.sen iste yeterki..bende elimden ne geliyorsa yaparımm...

hauki
02-08-2007, 21:00
ok kanka.sen iste yeterki..bende elimden ne geliyorsa yaparımm...

diger arkadaslari bekliyelim bakalim bildigin uzere cesit binlerce bu yuzden herkez bir gurub uyelerini tanitirsa burasi cok guzel bir bilgi edinmis olacak ve akvaryum kurmak isteyen veya akvaryumu olan insanlar bu adresten faydalanabilecek....

oz0735
02-08-2007, 21:12
diger arkadaslari bekliyelim bakalim bildigin uzere cesit binlerce bu yuzden herkez bir gurub uyelerini tanitirsa burasi cok guzel bir bilgi edinmis olacak ve akvaryum kurmak isteyen veya akvaryumu olan insanlar bu adresten faydalanabilecek....

evet arkadaslar...katılım yapmak isteyenleri bekliyoruz..

Canazor
02-08-2007, 21:15
evet arkadaslar...katılım yapmak isteyenleri bekliyoruz..

Akvaryum için icatlar yapmaya başlayayım artık:D :D :D

beyazkartal
02-08-2007, 21:18

Aman ha geç kalma :D Serdar sana rakip olmayı kafaya takmış :D o çoktan bunun üzerinde çalışmaya başlamıştır bile:D :D

Canazor
02-08-2007, 21:19
Aman ha geç kalma :D Serdar sana rakip olmayı kafaya takmış :D o çoktan bunun üzerinde çalışmaya başlamıştır bile:D :D

Benim tırnağım dahi olamaz zerredar;) :D :D

beyazkartal
02-08-2007, 21:26
Benim tırnağım dahi olamaz zerredar;) :D :D

Valla ben orasını bilmem arkadaş çok iddalı benim icatlarımın yanında Canın icatları çocuk oyuncağı kalır diyo:D hırgız hep icatlarımı çalıyor benim icatlarım:D diyor diyo o diyo:D :D

oz0735
02-08-2007, 21:29

oooo can abi.sen geç kalmışsın.benim elimde şuanda 2 icat hazır bile....:D :D :D

beyazkartal
02-08-2007, 21:31
oooo can abi.sen geç kalmışsın.benim elimde şuanda 2 icat hazır bile....:D :D :D

Ahanda bir rakip daha :D sen emekli ol artık Can yerini gençlere bırak:D :D

oz0735
02-08-2007, 21:34
:D Ahanda bir rakip daha :D sen emekli ol artık Can yerini gençlere bırak:D :D

:D :D :D

Canazor
02-08-2007, 21:37
Ne haliniz varsa görün, akvaryumculara icat micat yok :mad: :mad:

oz0735
02-08-2007, 21:46

ya kızma can abi.sen bizim üstadımız sayılırsınn;)

hauki
02-08-2007, 22:39

kanka dikkat et can abinin avatoru bile bamliyo:D :D kizdirma kafasini:)ne tur icatlar yapmayi dusunuyrsun can abi bu arada??filtreleme konusunda tum icatlara acigiz abi:)

Canazor
02-08-2007, 22:42
kanka dikkat et can abinin avatoru bile bamliyo:D :D kizdirma kafasini:)ne tur icatlar yapmayi dusunuyrsun can abi bu arada??filtreleme konusunda tum icatlara acigiz abi:)

Bana ne kardeşim, temizlikçi tutun:mad: :D :D

hauki
02-08-2007, 22:45
Bana ne kardeşim, temizlikçi tutun:mad: :D :D

oynamayacak gelin yerim dar dermis:D

Canazor
02-08-2007, 22:50
oynamayacak gelin yerim dar dermis:D
Ver gazı gitsin kes gazı dursun;) :D :D

hauki
02-08-2007, 23:00
Ver gazı gitsin kes gazı dursun;) :D :D

gaz dedin de havada bir gaz kokusu var bizim tup mu acik kaldi acaba:D
ne gazi canim sitemizin en buyuk beyinlerinden birisin can abi icatlarin fikirlerin olsun daima takip ediyorum...sen kesin bu ise el atar bu alanda yeni icatlar yaparsin saka bir yana cok buyuk para var akvaryumda:)

crazy_fısher
02-08-2007, 23:03
akdeniz uzerine bir cok akvaryum kurdum...her turlu konuda yardimci olmaya hazirim arkadasim...

İlk soru.
Nasıl kurmalıyım.Denizdemi evdemi.Evde kurabilirsem deniz suyunu filtrelemek için ve oksijen için 1m^3 için kaçlık motor gerekir.Yada canlı yosun ve midye kullanmam suyu temizlemeye yetermi:D
Yoksa başka şeylermi gerekli:D
Uzun olmamıştır umarım:o

Canazor
02-08-2007, 23:07
gaz dedin de havada bir gaz kokusu var bizim tup mu acik kaldi acaba:D
ne gazi canim sitemizin en buyuk beyinlerinden birisin can abi icatlarin fikirlerin olsun daima takip ediyorum...sen kesin bu ise el atar bu alanda yeni icatlar yaparsin saka bir yana cok buyuk para var akvaryumda:)

Neeee paramı:o iş değişir o zaman:D

Zaman aleyhime işliyor ben çalışmalara başlıyayım:D

hauki
02-08-2007, 23:18
Neeee paramı:o iş değişir o zaman:D

Zaman aleyhime işliyor ben çalışmalara başlıyayım:D

cidden en kucuk akvaryum motoru toptan 7-8 ytl alti degil...hele birde kova filtre(motor) yani buyuk dis motor yaparsan vede kaliplarsan sur 50 ytlden piaysaya..tum memlekete satsan kose olursun vede mal iyi calisirsa satarsin...sirf istanbul bolgesinde 400-500 adet akvaryumcu var tahminimce her biri mutlaka bu tur urunlerden en az 3-5 adet alir..ortalamada 5 adet dersek 500*5=2500 adet 2500*50=125000 ytl:D :D

SüperAcemi
03-08-2007, 03:39
Arkadaşlar herkesten özür dilerim abimin ameliyatı gibi bir durum söz konusu oldu ve uğrayamadım. Güya kan bağışına katıldım zaten gittiğim yerde 2 gün hastane köşelerinde 1 litre kanım gittide neyse...Devlet hastaneleri işte...Küçük bir ameliyat ama işte uğraştırdılar, belgeler vs vs. Neyse valla bayağı gelişme olmuş bana bir arkadaşımız özelden soru sormuş pengasuslar hakkında çok güzel oldu gibi...Bayağı ilgili arkadaş var.Zaten Mustafa bey siz ve diğer arkadaşlarla bu işi çeviririz ayrıca öneriniz süper Tetralar benimdir;) Diğerleriylede bilgi veririzde herkes daha uzman konusunda bilgi verirse daha iyi olur. Ayrıca ben o dişi erkek olayını şaka yapmıştım ya, balığa bakmadım dahi:D :D

hauki
03-08-2007, 14:49
Arkadaşlar herkesten özür dilerim abimin ameliyatı gibi bir durum söz konusu oldu ve uğrayamadım. Güya kan bağışına katıldım zaten gittiğim yerde 2 gün hastane köşelerinde 1 litre kanım gittide neyse...Devlet hastaneleri işte...Küçük bir ameliyat ama işte uğraştırdılar, belgeler vs vs. Neyse valla bayağı gelişme olmuş bana bir arkadaşımız özelden soru sormuş pengasuslar hakkında çok güzel oldu gibi...Bayağı ilgili arkadaş var.Zaten Mustafa bey siz ve diğer arkadaşlarla bu işi çeviririz ayrıca öneriniz süper Tetralar benimdir;) Diğerleriylede bilgi veririzde herkes daha uzman konusunda bilgi verirse daha iyi olur. Ayrıca ben o dişi erkek olayını şaka yapmıştım ya, balığa bakmadım dahi:D :D

gecmis olsun calismalara basliyalim o zaman:)

hauki
03-08-2007, 15:08
Cyphotilapia Frontosa
[/IMG] (][IMG)
[/IMG] (][IMG)
frontosa baligi akvaryum dunyasinin en muthis baliklarindan biridir..bir chiclid besleyicisinin varacagi son nokta diyebilirim..bu balik afrika kokenli olup yasam alani tanganika goludur...frontosa yaklasik 40-70mt derinlikler arasinda yasar..ortalama 25cm boyutlari ulasir..alti ve yedi bantli turler vardir ama 6 bantlar daha populer turlerdir..genelde geceleri aktf bir balik olup diger yavru baliklari yuzeyden dibe inen olu baliklari ve cesitli kabuklular ile beslenir...bu tur genelde 2,5 yasindan sonra cinsel erginlige erisir...diger cikletlerde oldugu gici cinsiyet ayrimi yuzgec bitimlerinin uzun ve kisa olmasina bakildigi gibi erkekler olgunlastikca daha cok yunus gibi bir gorunum alarak kafasinda siskinlik baslar....bu turun diger cesitleri ise soyle;

1-Burundi

2-Mpimbwe

3-Kigoma

4-Zaire

5-Zambia

6-Tanzania

7-Kasanga

8-Kavalla

hauki
03-08-2007, 15:19
Sarı Prenses,latince ismi Labidochromis Caeruleus
[/IMG] (][IMG)

sari prenses barışçıl bir akvaryum balığıdır. Ülkemizde sarı prenses ismi ile satılmaktadır. 10-12 cm boylara ulaşabilirler. Anavatanı Afrika kıtasının Malawi gölü olan bu balık sığ kayalıklarda yaşamayı sever.Doğada daha çok 10-40 metre arası derinliklerde kayalık kıyılarda yaşarlar. Akvaryumlarda diğer Labidochromis türleri (zebroides, chisumulae) ve Cyrtocara moorii ile beraber bakılabilirler.Hepçildirler fakat bitkisel ağırlıklı beslemek sağlıklarını olumlu etkileyecektir. Temel besinleri diğer tipik Mbuna (Malawi kayalık bölge çiklitleri) türleri gibi kayaların üstünü kaplayan yosun tabakasıdır. Kayalar üzerindeki yosun tabakalarının içindeki küçük kabuklular, böcekleri de avlamayı severler. Tropikal bir balıktır su sıcaklığı 20 derece üstünde ideal 28 derece civarında olmalıdır. Akvaryumları bol saklanma yeri ve optik bölge sınırları oluşturacak şekilde kayalarla dekore edilmelidir. Bir erkek, yaklaşık 40-50 cm çapındaki bir bölgeye sahip çıkar. Her erkeğe en azından üç dişi düşmesi şartıyla, çok geniş ve kalabalık akvaryumlarda birden fazla erkek de barındırılabilir. Karma akvaryumlarda aynı gölden barışçıl cichlidler örneğin yunus cichlid bakılması uygundur.Cichlid ailesinin üyelerinden bu balığın ağzında yumurtaları kuluçkaya yatırma gibi ilginç bir özelliği vardır. Yaklaşık 1 ay boyunca dişi balık ağzında yumurtaları saklı tutarak onları başka balıklar tarafından yenilmekten korur. Bu kuluçka döneminde balık 1 ay boyunca aç kalarak oldukça fazla kütle kaybına uğrar ve hassas bir hal alır. Bu yüzden doğumdan önce ve sonra anne balığı iyi beslemek sağlığı açısından iyi olacaktır.

SüperAcemi
03-08-2007, 15:31
Evet start verilmiş.:) Çok güzel bilgiler . Ne yapalım bizi dinleyen olmadı bölüm açılmadı ama bizde buradan yardımcı oluruz biraz arananı bulmak zor olabilir ama arama bölümüne mesela çiklit ahli yunus sarı prenses yazan onunla ilgili yazıyı bulur;) Mustafa bey teşekkürler yararlı bilgiler.

SüperAcemi
03-08-2007, 15:48
Tetra dedin mi Türkiyede ilk akla gelen Tetrazon, bir Amerika Tetrsı olan Piranhadır. Ondan da en tutulan Natteridir. Natteriler Piranhaların hasıdır, diyebilirim. Şimdi Tetra deyince aklınıza hemen Piranha gibi saldırgan canlılar gelmesin bizde en tanınan Piranhadır o kadar... Ancak diğer Tetra türleri bu kadar sert değildir. Natterilerin en belirgin özelliği karınlarının başa doğru kısımı turuncu koyu turuncu veya kırmızıdır. Dayanıklı balıklardır ancak soğuğu sevmezler.En sert Piranha türüdür denebilir. Yetiştirme önemldir. Zahmetli bir bakımı vardır ancak çok zevklidir.

[/IMG] (][IMG)

Resimdeki arkadaş çok sağlıklı bir Natteridir. Kırmızı rengin nasıl bir güzellik kattığı ortada... Biraz dağınıktır.Akvaryumu çok kirletir. Canlı yeme ihtiyaç duyar içindeki saldırgan ruhu yemden çıkarmalıdır yoksa diğer eşlerine saldırır.Aç kalırsa akvaryumdaki herşeyi yer elinize bile saldırır.

hauki
03-08-2007, 16:19
SNOW (ALBINO)PRENSES
[/IMG] (] (][IMG)
(][IMG)
Latince Adı: Pseudotropheus socolofi

Habitatı ve Anavatanı: Malawi Gölü'nün kayalık kesimleri.

Beslenme Biçimi: Otçul

Davranış Biçimi: Orta derecede agresif. Kendi Türlerine Davranısı: Orta derecede agresif.

Üreme: Dişiler ağızda kuluçka yaparlar. Erkek dişi oranının 1/5 olması önerilir.

Sıcaklık: 25 - 26 °C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 15 cm

Su Sertliği: Sert

pH: 7.5- 8.5

Genel Yorum: Sık rastlanan bir balıktır, akvaryumu bol kayalık olmalıdır. Dişiler ile erkeklerin net bir farkı yoktur. Dişiler biraz daha küçük, karınları daha şişkin ve yumurta benekleri daha az sayıda olur.sari prenste olan bircok ozellik mevcuttur...

hauki
03-08-2007, 16:20
Evet start verilmiş.:) Çok güzel bilgiler . Ne yapalım bizi dinleyen olmadı bölüm açılmadı ama bizde buradan yardımcı oluruz biraz arananı bulmak zor olabilir ama arama bölümüne mesela çiklit ahli yunus sarı prenses yazan onunla ilgili yazıyı bulur;) Mustafa bey teşekkürler yararlı bilgiler.

NE YAPAYIM KIMSE ATILMADI BEN BASLIYIM BARI DEDIM:)BIR YANDAN TAKIM HAZIRLAYIP BALIGA BIR YANDAN DA BURAYLA UGRASIYORUM BIRAZ YAVAS OLUYO AMA SONUNDA GUZEL BIR ARSIZ OLACAK HADI DURMA DEVAM ET..........:D

hauki
03-08-2007, 16:29
Sciaenochromis fryeri (Ahli)
[/IMG] (][IMG)
[/IMG] (][IMG)
[Sciaenochromis fryeri (Ahli)]
Latince Adı: Sciaenochromis ahli

Habitatı ve Anavatanı: Malawi Gölü'nün yarı kayalık yarı kumluk kesimleri.

Beslenme Biçimi: Etçil

Davranış Biçimi: Orta derecede agresif. Kendi Türlerine Davranısı:nisbeten Agresif.ama yavrudan beraber buyudugu diger malacihiclidleri ile sorunsuz yasar eger akvaryumda iki adte erkek olursa birisi rengi koyu olup baskinlik yaparken digeri ise disi bir ahli rengine burununerek koseye cekilir...

Üreme: Dişiler yaklaşık 20 gün ağızda kuluçka yaparlar. Erkek dişi oranının 1/5 olması önerilir.

En Fazla Büyüdüğü Boy: 17-18cm

pH: 7.7- 8.5

hauki
03-08-2007, 16:34
Aulonocara Stuartgranti)İmparator Chiclid
[/IMG] (][IMG)

Köken:Malawi Gölü Afrika
Cinsel Özellikler:Erkeklerin yüzgeçleri sivri.
Beslenme:Kolay.
Yem:Her tür yem
Üretme:Kolay
Üretme Yöntemi:Ağızda kuluçka
Su:Orta sert.
pH:7,5-8,5
Isı:25˚ C
Tank Tipi:Malawilerle uyumlu
Yüzme Seviyesi:Her seviyede
Özel Gereksinim:Kayalar ve dehlizler.

İmparator cichlid olarak bilinen bu balık Malawi gölü balıklarının Aulonocara ailesindendir.Malawi gölünün kumlu ve kayalı alanlarında yaşarlar.Doğal ortamlarında omurgasızlarla beslenen imparatorlar akvaryumlarda kuru yem ve evde yapım proteinli yemlerle bakılabilir.Kendilerinden küçük Malawilerle bakıldıkları zaman daha fazla verim alınır.Bol kayalı ve mağaralı alanları severler.Strese dayanamayan hassas balıklardır.

hauki
03-08-2007, 16:40
(Cyrtocara Moorii)Yunus Chiclid
[/IMG] (][IMG)
[/IMG] (][IMG)
Boy:25-22cm
Su:sert.
Isı:26˚ C
Yüzme Seviyesi:Üst seviyeler ve kayalıklar
Yunus cichlid Haplochromis Moori ailesine ait bir türdür.Bu tür Malawi gölünde yaşayan endemik bir türdür.Yunuslar doğal ortamda 25cm ye akvaryum şartlarında ise 20cm ye ulaşabilen bir türdür.Yunus cichlid Malawi gölünün en pahalı türü olarak ta bilinir. Yunuslar genellikle gölün sığ kısımlarında yaşadıkları için akvaryumlara çok iyi uyum sağlamışlardır.Gölün kıyı kısımlarının taşlık olmasından dolayı akvaryumda kayalık bölgeler oluşturmak bu türü üretebilmek için uygun olacaktır.Yunus’lar sıcaklık olarak 26-28 derecede yaşarlar.pH 7,2-8,8,GH 10-18 arasında olmalıdır.Yunuslar için en az 200 litrelik bir akvaryum olması gerekmektedir.İyi bir gelişim için her hafta %33 lük su değişimi çok iyi olacaktır.Mevcut yunuslarınızı diğer Malawi türleri hatta Tanganyika türleri ile de beslemek mümkündür.Beslenmeleri bir Malawi gölü balığı için çok seçicidir.Genelde bitkisel ve havyasal gıdaları aynı anda vermek balığınızın aç kalmaması içim çok iyidir.Yunuslarda diğer cichlid türlerinin çoğunda olan kuma yuva yapma özelliğine de mevcuttur.Tabi bu olay bitkiler açısından hiç iyi değildir.Çünkü dışarı çıkan bitki kökleri cichlidler için inanılmaz bir cazibeye sahiptir.Kökü yenen bitki ise çürümeye mahkumdur.Akvaryuma konulması düşünülen bitkiler ; Anubias ve Cryptocorine türlerini koymak uygun olacaktır.Anubias’ların ise kayalara ve kütüklere bağlamak iyi sonuç verecektir.

Yunusların türlerini belirlemek hiçte kolay değildir.Genelde erkeklerin kafa yapıları dişilere göre daha büyüktür ama bu ayırım devamlı olarak sonuç vermeye bilir.Kesin sonuç ise üreme dönemlerini beklemekle olur.Üreme dönemlerinde erkekler kuma yuva yaparlar, dişiler ise erkeklerin çiftleşme çağrılarını akvaryumun bir kenarında grup olarak bekleyerek geçirirler.Üreme zamanına 2 senede ulaşırlar bu süre bir Malawi cichlidi için çok uzun ve risklerle dolu bir dönemdir.Malawi gölünün en nazik ve çekici bir türüdür.Yunuslar akvaryumcularda buluna en pahalı Malawi gölü cichlididir (5-55YTL).Yavru boylarda alacağınız yunusları büyütürken çok çeşitli yemler kullanılmalı ve sevdiği yem tespit edilip onla beslemek daha doğru olacaktır.

SüperAcemi
03-08-2007, 16:41
Ders: Akvaryum 03.08.07Konu: Piranhalar.... Cuma

[/IMG] (] (][IMG)

Dünya üzerinde farklı bölgelere dağılım göstermişlerdir. Genel olarak Amerikan tetraları diye bilinme sebepleri ise tetra türlerinin büyük oranda Amazon Havzası’nda dağılım göstermiş olmasıdır. Neon tetra, kırmızı burunlu tetra, siyah tetra gibi sevilen birçok akvaryum balığı bu kategori içerisindedir. Bunun haricinde en iri karasinlerden olan piranhalar da bu kategoridedir. Afrika’nın ve Amazon’un çeşitli bölgelerinde piranhalardan çok daha büyük karasinler olmasına rağmen onlar akvaryumlara uygun canlılar değillerdir ve biz hobiciler için en büyük karasinler piranhalardır.
“Piranha” kelimesi “Makas” anlamına gelir. Amazon yerlileri makas gibi birbirine kenetlenen dişleri dolayısı ile onlara makas demişlerdir. Ayrıca kuruttukları piranha çenelerini saç ve sakal kesmek gibi işlemlerde de kullanırlar ve gerçekten piranha çeneleri makas görevi taşır. ( alındır )

Şimdi en ayrıntılı ve gerekli konuya geldik. Akvaryumcuların sattığı Paculara bunlar Piranha demeleri beni çıldırtacak. Pacuların üst çeneleri daha öndedir piranhalarda ise alt çene ileridedir ve dişler çok belirgindir.PAcularda dişler gelişmemiştir ve avını dil bölgesinin altında emerek eritir. Pacular barışçıl ve otçuldur.Ama etde yiyebilirler.Sonuçta balıktır yani...Büyüyebilirler oldukça irileşirler.Siyah Pacuların görünümü çok güzeldir.

Bu da olta ile tutulmuş bir Pacu....

(][IMG)

Paculara verilecek yemler.....

Pond Yemleri; Havuz balıkları için özel olarak hazırlanmış yemlerdir. İri granül çubuklar halinde yada yuvarlak olabilirler. Suda çok çabuk yumuşayarak özellikle dişsiz balıklar için iyi bir besin olurlar. Bu sebeple Pacu gibi dişli balıklar için bir anda çok miktarda suya atılması yanlıştır. Kısa sürede yumuşayan yemleri pacular yemeyecek ve bu yemlerin suyu kirletmesine sebep olacaktır. Bu yüzden azar azar yedikçe takviye edilmesi gerekir.

Meyve ve Meyve Kuruları; Kuru üzüm gibi ufak kuru meyveleri iştahla yerler, Ayrıca onlar için besleyicidir. Bunun haricinde taze üzüm, salatalık, marul gövdesi(sert kısım) ve ufak doğranmış meyve parçaları da verilebilir. Hangi meyveleri verebileceğinize deneme yanılma yolu ile kendiniz karar verebilirsiniz. Yedikleri her tür meyveyi vermeniz mümkündür. Fakat elma, armut gibi sert yapıda meyveleri verirken ya çok ufak taneler halinde verin yada bu tip sert meyveleri vermeyin. Çünkü sindirimlerinde güçlük yaratabilmektedir.

Tavuk Eti; Haşlamadan çiğ olarak verilmelidir. Bazı kaynaklarda haşlanarak verilebileceği yazar ancak bu şekilde et yemesinin hiçbir anlamı kalmaz. Çünkü etin faydalı olan her şeyi suda kalır ve yavan bir et vermiş olursunuz. Sadece tokluk hissi uyandıracaktır. (Tavuk verirken kemiksiz ve kıkırdaksız olmasına özen gösteriniz)

Balık ve Balık Eti; Ağızlarına sığabilecek her boyda balık ve balık etini verebilirsiniz. Ancak tamamıyla tatlı su balıklarını tercih ediniz. Deniz balıkları tatlı su balıkları için iyi bir besin değildir ve bünyelerinde barındırdıkları tuz onlara zarar verebilir. Ayrıca deniz balıkları genellikle yağlı olurlar ve suyunuzu bozmaları kuvvetle muhtemeldir.

Kırmızı Et; Yürek, Ciğer gibi etler verebilirsiniz. Ancak bu tip etler çok fazla verildikleri taktirde balıkta aşırı yağlanma, renk kaybı, pul dökülmesi gibi sonuçlara yol açar. Bu yüzden kırmızı eti çok fazla tavsiye etmiyorum. Ara sıra Değişik besin almaları amacı ile kullanabilirsiniz.

Böcekler, Kurtlar; Çekirge, Danaburnu, Solucan vs. canlılarda verebilirsiniz...

NOT: Et verirken etleri büyük parçalar halinde vermeyiniz. Doğalarında pacular etleri kopartarak yemezler. Buldukları ufak parçaları yerler. Diş yapıları da buna göre gelişim göstermiştir.. Ceviz kıracağı gibi şekle sahip ağızlarındaki dişler birbirine makas gibi kenetlenerek kapanmaz. Bu yüzden de etleri kopartıp yiyemezler. Onların dişleri meyveleri ve meyve tohumları ezmek içindir. Yada kabuklu tohumların kabuklarını kırmak içindir. ( alıntıdır. )

hauki
03-08-2007, 16:42
nerdesin ya bende sana ozelden yazdim yanliz birakma beni burda:D

hauki
03-08-2007, 17:04
AILONOCARA TURLERI 1
Aulonocara stuartgranti "Ngara"
[/IMG] (] (][IMG)
(] (][IMG)
Aulonocara "Black Top"
(] (][IMG)
Aulonocara "Cobue"
(][IMG)

SüperAcemi
03-08-2007, 17:04
nerdesin ya bende sana ozelden yazdim yanliz birakma beni burda:D

Aaa ayıp ettin yalnız bırakır mıyım seni? Anca beraber kanca beraber....:)

SüperAcemi
03-08-2007, 17:06
[/IMG] (][IMG)

Bu Tetra çeşidine Afrika Tetrası, Gana Kırması, Siyah Kuyruk denir.Farklı isimleride mevcuttur.Çok gezgin ve hareketlidirler küçüklüklerine bakmayın sert balıklardır grup tutarlar.

SüperAcemi
03-08-2007, 17:11
[/IMG] (][IMG)

Tavsiye edebilecğim ama yalnız diğer Tetra türleriyle tavsiye edeceğim bir türdür.Sert ve etçilliği ağır basar. Akvaryuma bişekilde düşen sinek karınca böcek türlerini kaçırmazlar.

hauki
03-08-2007, 17:17
AULONOCARA TURLERI 2
Aulonocara ethelwynnae
[/IMG] (] (] (][IMG)
Aulonocara hueseri
(] (][IMG)
Aulonocara "Yellow Top
(] (][IMG)
(][IMG)
(][IMG)

hauki
03-08-2007, 17:32
aulonocara gurubu cesitler asagida ve resimler olarak 3 konu halinde sunulmustur arkadaslar ..malawi golu kokenli bu baliklar akvaryum icerisinde diger turler ile iyi gecinirler yanliz akvaryumda bulunan en yasli veya iri erkek bir malavi erkek akvaryumun lideri durumuna gelip diger malavileri yonetecektir...bu tur baliklar akvaryum dunyasinin en guzel renklere sahip guruburdur...hepsi vucut yapisi olarak birbirine benzesede bircok ayri cesidi vardir..imparator chiclidde oldugu gibi ayni ozelliklere sahiptirler...
Su:Orta sert.
Isı:25˚ C
Yüzme Seviyesi:Her seviyede

Aulonocara korneliae
[/IMG] (] (][IMG)
Aulonocara "Lupingu"
(] (][IMG)
Aulonocara rostratum
(] (][IMG)
Aulonocara steveni
(] (][IMG)
Aulonocara stuartgranti "Mbanji"
(][IMG)

hauki
03-08-2007, 17:47
Placidochromis electra
[/IMG] (][IMG)

Latince Adı: Placidochromis electra

Habitatı ve Anavatanı: Malawi Gölü'nin kumluk bölgeleri

Davranış Biçimi: Barışçıl

Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede saldırgan.

Üreme: 20  30 Yumurtayı ağzında 21 gün kuluçkaya yatırır

pH: 7,8-8,6

hauki
03-08-2007, 17:51
Nimbochromis venustus (Venüstüs)

[/IMG] (][IMG)
Latince Adı: Nimbochromis venustus

Habitatı: Malawi gölünün derin orta kısımları

Davranış Biçimi: Agresif

Kendi Türlerine Davranışı: Agresif

Üreme: Dişiler ortalama 100 adet yumutrayı 28 gün ağızda kuluçka yapar

Sıcaklık: 26 - 28 Derece

En Fazla Büyüdüğü Boy: 25cm

Su Sertliği: çok sert

pH: 7.8 - 8.6

hauki
03-08-2007, 17:54
Nimbochromis livingstonii (Yaşayan Kaya)

[/IMG] (][IMG)

Latince Adı: Nimbochromis livingstonii

Habitatı: Malawi gölünün sığ çamurlu kesimleri

Üreme: Dişiler ortalama 100 adet yumutrayı 28 gün ağızda kuluçka yapar

Su Sertliği: çok sert

SüperAcemi
03-08-2007, 17:56
[/IMG] (][IMG)

Bu tetra çeşidi akvaryum kültürü olan bir balık yani akvaryumlara çok olumlu davranışlar sergilerler ve bu yaşama iyi uyum sağlamışlardır. Diğer balıkların yavrularına karşı çok acımasızdır. En sevdiği yem onlardır. Ayrıca sert bir türdür. Ama tabii yine söüyorum yetiştirmeye bağlı daima pul yemle az popülasyonlu akvaryumda bu canlılar çok kibarlaşabilir. Ama yine söylüyorum yavruyu affetmez. 50 litreden az tanklarda mutsuzluk yaratırlar. En azından 6lı bir grup kurmalısınız. Çok hareketlidirler.

hauki
03-08-2007, 17:57
Dimidiochromis compressiceps- at surat (Yaprak Cichlid)

[/IMG] (][IMG)
Latince Adı: Dimidiochromis compressiceps

Habitatı: Malawi gölünün sazlık bölgeleri

Beslenme Biçimi: Etçil.

Davranış Biçimi: Orta derecede agresif

Kendi Türlerine Davranışı: Orta derece agresif

Üreme: Dişiler büyük ağızları sayesinde 200-250 adet yumurtaya kadar ağzında kuluçka yapabilir.

Sıcaklık: 26 - 28 derece

Su Sertliği: Çok sert

hauki
03-08-2007, 17:59
[/IMG] (][IMG)

Bu tetra çeşidi akvaryum kültürü olan bir balık yani akvaryumlara çok olumlu davranışlar sergilerler ve bu yaşama iyi uyum sağlamışlardır. Diğer balıkların yavrularına karşı çok acımasızdır. En sevdiği yem onlardır. Ayrıca sert bir türdür. Ama tabii yine söüyorum yetiştirmeye bağlı daima pul yemle az popülasyonlu akvaryumda bu canlılar çok kibarlaşabilir. Ama yine söylüyorum yavruyu affetmez. 50 litreden az tanklarda mutsuzluk yaratırlar. En azından 6lı bir grup kurmalısınız. Çok hareketlidirler.

serpaye koymayi unutma cok guzel sakin hayvanlar:D

SüperAcemi
03-08-2007, 17:59
Neonlar çok güzel ve küçücük tatlı balıklardır.Grup dolaşırlar ve akvaryuma çok güzel bir hava katar. Küçüktür ama yeri gelnce sertleşebilir. Birçok çeşidi vardır.Hatırladığım Kardinal, Penguen, Siyah Neonlar vardır.Tek negatif yönü biraz zariftir ve yeni alımlarda ölümler çoktur.

[/IMG] (][IMG)

SüperAcemi
03-08-2007, 18:00
serpaye koymayi unutma cok guzel sakin hayvanlar:D

:D :D :D Hem güzel hem sakin ..Benim favorilerimdendir...:)

hauki
03-08-2007, 18:02
Pseudotropheus socolofi (Mavi Prenses)

[/IMG] (][IMG)

Latince Adı: Pseudotropheus socolofi

Habitatı: Malawi Gölü'nün kayalık kesimleri.

Davranış Biçimi: Orta derecede agresif.

Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif.

Üreme: Dişiler ağızda kuluçka yaparlar. Erkek dişi oranının 1/5 olması önerilir.

Sıcaklık: 25 - 27 C

pH: 7.7- 8.5

Genel Yorum: Piyasada pek bulunmayan bir balıktı ama simdilerde her akvaryum,cuda bulmak mumkundur. Özellikle Sarı
Prenses'e alışmış kişilere oldukça ilginç gelmektedir. Aynı alt grupta
olmasına rağmen (Mbuna), aynı cins değildir. Mavi Prensesler tamamen
otçuldur ve Sarı Prenseslere göre daha agresiflerdir..

hauki
03-08-2007, 18:03
:D :D :D Hem güzel hem sakin ..Benim favorilerimdendir...:)

penguen tetra-kirmizi burun, bunlarida unutma:)devam durmak yok guzel gidiyoruz....:)

hauki
03-08-2007, 18:07
Copadichromis borleyi (Kadango)
[/IMG] (][IMG)
Latince Adı: Copadichromis borleyi

Habitatı: Malawi gölünün kayalık bölgeleri Beslenme biçimi: Etçil

Davranış Biçimi: Genelde Sakin

Kendi Türlerine Davranışı: Sakin

Üreme: dişiler ortalama 50,60adet yumutayı 30gün ağızda kuluçka yaparlar

En Fazla Büyüdüğü Boy: 15cm

hauki
03-08-2007, 18:10
Protomelas similis (Similis)

[/IMG] (][IMG)

Latince Adı: Protomelas similis

Habitatı: Malawi gölünün sığlık, tortulu koyları

Kendi Türlerine Davranışı: Orta derece agresif

Üreme: dişiler ortalama 50edet yumurtayı ağızda kuluçka yaparlar

Sıcaklık: 26 - 28 En Fazla büyüdüğü boy: 15cm

SüperAcemi
03-08-2007, 18:12
Tetra akvaryumunda olmazsa olmazlar...

Tetralar yumuşak suyu sever.Suyun Phı ilaçlarla düşürlmelidir. Asiti düzenleyici kütük ve bol bitki iyi olur. Balıkları akvaryuma koymadan akvaryumu hazırlayın ve 3 gün balık varmış gibi filtre havataşı çalışsın.Midye kırığı büyük taşlar uygun olmaz.İnce kum iyidir veya ufak taşlar...

hauki
03-08-2007, 18:13
Fossorochromis rostratus (Kral Cichlid)

[/IMG] (][IMG)
Latince Adı: Fossorochromis rostratus

Habitatı: Malawi gölünün sığ kumlukları

Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif

Üreme: Dişiler ortalama 100 adet yumurtayı kuluçka yapar

En Fazla Büyüdüğü Boy: 40cm

hauki
03-08-2007, 18:14
benden biraz ara...yoruldum yav..:o

SüperAcemi
03-08-2007, 18:19
penguen tetra-kirmizi burun, bunlarida unutma:)devam durmak yok guzel gidiyoruz....:)

Bencede süper :D süper:)

Adı çıkmış dokuza iner mi sekize ?

Piranha

Katil ruhlu, doyumsuz ve kana susamış... Başka hiçbir hayvan bu yağmacılar kadar canavarlaştırılıp lanetlenmemiş. Yine de haksızlık etmemek gerekiyor; piranhalar bizim bildiğimiz gibi değiller.

Kurbanının hiç şansı yoktu... Hayvanat bahçesinde piranhalar için ayrılan havuzda saniyelik bir karmaşa yaşandı. Alabalık havuza atılır atılmaz, katil balıklar üstüne çullandılar. İçlerinden biri, kaçmakta olan balığın sırtından ceviz büyüklüğünde bir parça kopardı. İşte sinyal gelmişti. Avlanma güdüsü ve karın doyurma hırsının yarattığı kamçılayıcı etkiyle, ilk gruptan altı piranha daha saldırıp balığın her yerinden et parçaları kopardılar. Karın bölgesi yırtılmıştı, ama yaşam savaşı veren alabalık, içgüdüsel olarak son bir hamle yapmış ve ellerinden kurtulmuştu. Aynı anda 20 üyelik ikinci bir piranha sürüsünün saldırısına uğradı. Küçük et ve bağırsak parçaları, yeni piranhaları da içine çeken bulanık bir buluta dönüştü. Yağmacıların sanki hırstan gözleri dönmüştü. Biraz sonra kurbandan geriye hiçbir şey kalmamıştı. Suyun içindeki sesler dindi, piranhalar yavaş yavaş sakinleşti.
Piranhanın yemlenmesine tanık olan biri, bu anı ömrü boyunca unutmayacaktır. O an yaşanan duygular, insanda korku uyandıran çağrışımlar yaratıyor. Dracula ve beyaz köpekbalığı hariç, başka hiçbir yaratık bu kadar kötü bir üne sahip değil. Güney Amerika'da yaşayan bu yırtıcı balığın sadece adı bile insanların tüylerini diken diken etmeye yetiyor.
Piranhalar hakkında kendilerine ulaşan ilk haberler, Avrupalıların kanını dondurmuştu. 1553'te İspanyol istilacı Francisco Pizarro'nun Amazon havzasında yaptığı yağmalama seferine eşlik eden bir papaz, "Kurşun ve saçmayla yaralanan Kızılderililer, çığlık çığlığa kanodan nehre düşüyorlardı. Düştükleri noktada, nehirdeki canavar piranhalar tarafından parçalanarak bir-iki dakika içinde iskelete dönüştürüldüler" diye anlatmıştı, Öyle görünüyor ki, din adamını, yırtıcı balıkların vahşeti, silahlı Hıristiyanların Kızılderililere uyguladığı vahşetten daha çok etkilemişti.
Üstü kaşınmış küçücük bir sivrisinek ısırığı bile, testere dişli hayvanın ilgisini sıcak kanlı avlara çekmek için yeterli. "Yıkanmak için nehrin ılık suyuna girmiştim ki, çıplak olarak sudan fırlayıp kendimi nehrin kıyısına zor attım: Sivrisinek ısırdığı için kaşıdığım yerden bacağımı bir piranhanın ısırdığını fark etmiştim" diyor, 30 Mart 1859'da Guyana’da bu olayı yaşayan Alman araştırmacı Carl Ferdinand Appun.
Piranhalar sanki cehennemden çıkıp gelen canavarlar gibi. Peki gerçekten de bunlar insanları bile yiyen katil balıklar mı? 30 yıl boyunca bu tropik yırtıcılar üstünde araştırma yapan Alman biyolog Wolfgang Schulte, piranhaların canavarlaştırılarak abartılmasını saflık olarak nitelendiriyor. Ancak, onları masum, insanlar için hiçbir tehlike yaratmayan balıklar olarak göstermenin de yanlış olduğunu düşünüyor. Gerçek, tam bu iki tanımlamanın ortasında yer alıyor.
Güney Amerika'da, genellikle küçük balıklar, çalı karidesleri, leş ya da böceklerle beslenen 30 piranha türü yaşıyor. Ve bunların içinde sıcak kanlı canlıları görmezden gelemeyenlerin sayısı ancak bir elin parmakları kadar, kırmızı ve siyah piranhaların (en tehlikeli olarak bilinen türler) bulunduğu çok az bir bölüm. "Bir yavru balıkçıl kaza ile yuvasından düşüp çaresizce suyun içinde çırpınmaya başlamıştı. Sinyali alarak toplanan balık sürüsünün yarattığı saniyelik karmaşanın ardından geriye sadece tüyler kalmıştı" diye anlatıyor gözlemlerini Schulte. Yaşlandıkça renklerinde köklü değişiklikler meydana gelen piranhaları, Schulte bile türlerine ayırmak konusunda zorlanıyor. Ancak, en saldırgan türlerin bile en büyük avını genellikle leşler oluşturuyor. Canlı memeli hayvanlara ya da insanlara çok nadir saldırıyorlar; genellikle de kuraklık dönemlerinde yaşam alanlarının daralmasıyla ya da bu canlıların kanayan bir yaraları olduğu takdirde... İşte o zaman, o ürkütücü parçalama sesleri başlıyor ve ortaya çıkan kan kokusu daha başkalarını da buraya çekiyor.

Amazon Nehri'nin yan kolları 30'a yakın piranha türünün de anavatanı. Bu türlerin arasında dört tanesi, kuraklık baş gösterdiğinde sıcak kanlı canlılara da saldırabiliyor. Yağmur mevsimlerinde yeterli besin olduğu için balıklar da sakin oluyorlar. Bu dönemlerde Kızılderili çocuklar da hiç korkmadan piranhalarla dolu ırmakta eğlenebiliyorlar.

Gerçekten de yırtıcı piranhaların saldırganlıkları, yılın dönemlerine göre değişiyor. Bol yağmur yağan mevsimlerde, Amazon ile Orinoco'da su seviyesi 15 metre kadar yükseliyor ve taşarak çevredeki toprakları da su altında bırakıyor. Amazon ve kollarının doğduğu And Dağları'nda karlar eriyip, dünyanın en büyük nehrini doldurunca, çevredeki tropik ormanlar bile su altında kalıyor. Daha önce kuşların tünedikleri ağaç tepelerinin üstünden, bu dönemlerde kanoyla geçiliyor; ağaçların dalları arasında da balıklar yüzüyor.
Bölgedeki sık ormanlar, koşullara mükemmel uyum sağlamış: suyun altında kaldığı dönemde de ağaçlar yapraklarını dökmüyorlar. Piranhalar için bile bol miktarda yiyecek seçeneği oluyor bu dönemde. Yerliler bunu biliyor ve bu mevsimlerde hiç endişe duymadan rahatlıkla yıkanıyor ya da yüzüyorlar. Piranhalarla dolu Orinoco'da zenginler su kayağı yapıyorlar. Turist kayıklarına rehberlik eden yerliler, serüvenci tatilciler piranha avlarken suya atlayıp yüzüyorlar.

SüperAcemi
03-08-2007, 18:19
Ancak bu manzara kurak mevsimlerin gelmesiyle birlikte değişiyor. Küçük nehirler, ince akıntılara dönüşüyor. Büyük nehirlerin su seviyesinin düşmesiyle, her yerde, içinde balıkların, kaymanların (Güney Amerika'da yaşayan bir timsah türü) ve nehir yunuslarının tutsak kaldığı lagünler, su birikintileri ve kilometrelerce uzunlukta kıyı gölleri oluşuyor. Yiyecek kıtlığı ve stres, piranhayı olağanüstü saldırganlaştırıyor ve suyun içinde hareket eden her şey iştahını kabartıyor. Her şeyden habersiz nehre su içmeye gelen atlar, inekler aniden dudağının bir parçasını kaybedebiliyorlar. Hiçbir yerli, kuraklık döneminde nehre girmeyi aklından bile geçirmez.
Kızılderililer üstünde araştırmalar yapan ve Amazonları en iyi tanıyan araştırmacılardan biri olan Harald Schultz, Güney Amerika'da kaldığı 20 yıl içinde piranhalar tarafından saldırıya uğramış sadece 7 insan tanıdığını belirtiyor. Biri dışında diğerleri hafif yaralanmış. Schultz, Avrupalıların yağmur ormanlarına ilişkin önyargılı yaklaşımlarını eleştiren alaylı bir anekdot yazmış: "Babam 15 yaşındayken kendine saldıran Kızılderililerden kurtulmak için, eski bir kanoya binerek nehirde kaçmaya çalışmış. Bir süre sonra kayık ters dönünce, yoluna yüzerek devam etmek zorunda kalmış. Kıyıya ulaşıp da nehirden çıktığında sadece iskeleti kalmış. Ama, o günden sonra bir daha başına böyle bir şey gelmedi."
Piranhalarla yaşanan kazaların çoğunluğu, avlanırken meydana geliyor. Yırtıcı balıklar, yağmur ormanlarında yaşayanlar için önemli bir protein kaynağı ve lezzetli bir yiyecek. Yakalanması bütün balıklardan daha kolay. Çelik telle yapılmış bir oltayı atıp, kamışıyla suya vurarak yaralanmış bir balığı taklit etmek yeterli. Hemen el büyüklüğünde bir piranha oltaya takılıyor. Küçük bir sürüye rastlanırsa, dakikada bir piranha avlanabiliyor. Ancak balığın ağzından iğneyi çıkarırken dikkatli olmak gerekiyor. Balık, vahşice çevresindeki her şeyi ısırmaya çalışırken, balıkçının parmağını da koparabiliyor. Ölmüş olsa da, sinirsel refleks nedeniyle aniden ağzıyla çevreden bir şeyleri kapabiliyor. Piranhaların korkutan dişleri, dudak derileriyle örtülü. Bu nedenle bu hayvanlar fazla dikkat çekmiyor ve sakin bir görüntü sergiliyor. Bu deri yukarı kaldırıldığı zaman (kurutulmuş hayvanlarda rahatça görülebiliyor) ustura keskinliğindeki üçgen dişler ürpermeye yetiyor. Balık ağzını kapattığında, kama şeklindeki alt ve üst dişler bir fermuar gibi kilitleniyor.
Piranhalar, yiyeceklerini yerken sergiledikleri tavır açısından da tatlı su balıkları içinde eşsiz. Bu yönleriyle köpekbalığına benziyorlar. Dişlerini avına geçirdikten sonra, hızlı kuyruk hareketleriyle vücudunu oradan oraya atıyor ve sahip olduğu bütün güçle bir parça eti koparıyor. Ağzında kısa süre çevirdikten sonra hemen yutuyor, sonra yeniden avına yükleniyor: bir parça ve bir parça daha... Böylelikle piranha, her büyüklükte avla rahatça baş edebiliyor.
Yine de suların kralı değil. Kaymanlar ve büyük yırtıcı balıklar için de piranhalar lezzetli yiyecekler. İnsanlar için de oldukça tehlikeli bir hayvan olan Mata Mata adlı sukaplumbağası, balıkçıl ve nehir yunusu da piranhaları zevkle yiyorlar. İşte o zaman ava giden avlanıyor. Düşmanları piranhaları yerken, öldürdüklerinden iyice emin oluyorlar. Canlı bir piranhayı yemek, daha sonra midede harekete geçen bir testereyi yutmaya benziyor.
Bu vahşi canlıların dikkat çeken yönleri sadece dişleri değil. Kan ve çürüme kokusuna karşı gösterdikleri hassasiyet de inanılır gibi değil. Ama bunun bir amacı var. Balçık nedeniyle genellikle bulanık olan Amazon Nehri'nde görüş uzaklığı 10 santimetreye bile ulaşmıyor. Bilim adamları, aynı köpekbalığı gibi, piranhanın da kanı, 1/1,5 milyon oranında sulandırılmış haliyle bile seçebildiklerini tahmin ediyorlar. Bu olağanüstü koku duyuları sayesinde bulanık sularda bile anında avına ulaşabiliyor.
İşitme duyusu da mükemmel işliyor. Yüzen balıklar, düşük frekansta karakteristik ses dalgaları oluşturuyor. Ses dalgası suyun altında havadakinden yaklaşık 5 kat daha hızlı yayıldığı için, piranhalar, çırpınan yaralı balıkların oluşturdukları yüksek frekanslı basınç dalgalarını en bulanık sularda bile hızla algılayabiliyor. Ancak, sanıldığı gibi bir türlü doymak bilmeyen birer canavar da değiller. İngiliz zoolog Richard Fox, yaptığı bir deneyde, havuza aynı anda 25 süs balığı attı. Ancak beklenen çılgınlık gerçekleşmedi. Piranhalar ortaklaşa her gün sadece bir tane balık yiyorlar, günlük açlıklarını giderecek kadarını tüketiyorlardı. Ancak, diğer bütün balıkların hemen ilk gün yüzgeçlerini ısırmışlardı. Kaçma olanakları kalmayan süs balıkları, sanki yaşayan yiyecek depoları gibi baş aşağı suyun içinde öylece asılı kalmışlardı.
Piranhalar anavatanlarında yerleri doldurulamayan birer sağlık bekçisi gibiler. Leş yiyen bu balıklar olmasaydı, nehrin taşmasıyla yaşamlarını yitiren vahşi hayvanlar, suyun içinde öylece çürüyecekti. Ortaya çıkan mikroorganizmalar, bu sıcak bölgede bulaşıcı hastalıklara neden olacak; yarattığı tehdit, kapısı bacası açık yaşayan insanlara kadar ulaşacaktı. Orinoco'da yaşayan bazı Kızılderili kabileleri, suyun nehir yataklarından taştığı dönemlerde ölülerini toprağa gömemediği için, piranhalardan yararlanıyorlar. Guaranos kabilesinden Kızılderililer, böyle dönemlerde ölülerini seyrek örülmüş ağlarla suya indiriyorlar ve cesetleri kemirmeleri için piranhalara sunuyorlar. Çıkarılan iskeleti daha sonra tüylerle süsleyerek cenaze törenini yapıyorlar.
Amazonlarda, yağmur mevsiminin dışında da su baskınları yaşanıyor. Ayda iki kez, yeniay ve dolunay dönemlerinde, Atlantik Okyanusu'nun kabaran suları kıyıdan içeriye doğru baskı yaratarak, nehir suyunun akış yönünü değiştiriyor. Dev su dalgaları oluşuyor ve 700 kilometre kadar anakaranın içine girebiliyor. Nehir normal seviyesinde akarken, kilometrelerce uzaklıkta yaşayan, otlanan hayvanlar bile bu olaylar sırasında yaşamlarını kaybediyorlar.
Tatlı suların akbabaları sayılan piranhalar, su baskınının yaşandığı bölgeleri, leşlerden temizliyor. Leşlerin çürümesi sonucu oluşan salgın hastalıklar, öncelikle yaralı ve hasta hayvanları etkilediği için piranhalar önemli bir ekolojik işlev görüyorlar. Piranhalarla yakın akraba bir sombalığı türü olan Pacu, bir vejetaryen olarak yağmur ormanlarının korunmasına yardımcı oluyor. Güçlü dişleriyle tohumların kabuklarını kırıyor, su taşkını sırasında yediği meyvelerin çekirdeklerini başka yerlere taşıyarak bitkilerin yayılmasına katkıda bulunuyor.
Güney Amerika'daki yağmur ormanlarında piranha, yaşamın tamamen bir parçası. Çok sayıda kent ve ırmağa adını vermiş. Kızılderililer eskiden bu yana, piranhanın alt dişlerini zehirli ok ucu olarak kullanıyorlar. Piranha, Kızılderili dilinde "makas" anlamına geliyor. Rio de Janeiro'da, cıvıl cıvıl ortalarda dolaşan kısa etekli bir grup kız gördüklerinde bunlara "piranhas" diyorlar.
Avrupa ve Amerika'daki balıkçılar, göller ya da ırmaklarda avlanırken zaman zaman piranhaya rastlayabilirler. Korkmalarına gerek yok, bunlar genellikle bakımı sahiplerine ağır gelmeye başlayan akvaryum balıklarıdır. Piranhalar doğal ortamda ılık sularda yaşayabiliyorlar...
Umarım bu balığa iğrenç diyenler bu yazıyı okuduktan sonra belki fikirlerini değiştirirler. Hiç bir canlı boşyere yaratılmamıştır.
Alıntı:Focus dergisinden bilgi amaçlı alınmıştır.

SüperAcemi
03-08-2007, 18:20
benden biraz ara...yoruldum yav..:o

Tamam dostum rahat ol, daha önümüzde uzun ve mutlu yıllar var:)

SüperAcemi
03-08-2007, 18:21
Tetraların tüm özelliklerini taşır.Yumuşak suyu sever.Çok barışçıldır. Hareketli balıklardır. 26 derece ısı idealdir.

[/IMG] (][IMG)

xDJx
03-08-2007, 18:22
Değerli akvaryum severler,
Belkide pek çoğunuzun bildiği veya bilmediği bir konuyu sizlerle paylaşmak istedim.Mekanlarınızda kurduğunuz mini su altı dünyasını pek çoklarınız kendi zevkinize göre dekore etmeye çalışıyorsunuz!
Ancak yaptığınız dekorasyon çalışması ve kullanılan ekipmanlar bu dünyada yaşayacak olan ev sahipleriyle ne kadar uyumlu hiç düşünüyormusunuz?

İşte bu konuda acizane sizlerle bir kaç noktada deneyimlerimi paylaşmak istiyorum. Dostlarım öncelikle mümkün olabildiğince tankınızda plastik malzemeler kullanmamaya gayret edin nedeni plastik ve naylon suda uzun süre kaldığı zaman mutlaka bakteri üretimine kuluçkalık yaparak su değerlerini bozduğu gibi kokuşmaya ve balıklarınızın sağlığını tehdit etmeye başlayacaktır.

Ayrıca tankınızdaki türleri satın alırken onların doğasındaki uyum nedir ne tür ortamları benimserler bilmelisiniz ki bu şirin su altı dostlarınız onlara kurduğunuz mini dünyalarında sağlıklı yaşarken sizede keyif verebilsinler.

Örneğin bir canlı doğuran tankında olmazsa olmaz bazı materyaller ; Bol bitki, Kaya veya kütükler olmalı bu malzemeleri zevkinize göre yerleştirirken balıklarınızıda düşünerek onlara gezinme saklanma zeminlerinide hazırlamalısınız.
(]

Bir Çiklit tankına ise bol kaya ve kütüklerde yığınaklar yapmalısınız.Çiklitlerin çoğunluğu bitkileri yediğinden bazı akvaryum severler tankında yeşil renklerinde olmasını arzular ve tank içerisine plastik bitkiler yerleştiriler verilen yemlerin bazıları bu malzemenin arasında kalarak suda bakterilerin oluşumuna neden olur. Buradada dikkat edilecek nokta plastik ürünlerin haftada enaz 1 kez tank dışına alınarak bol suyla ovalanarak yıkanması gerekmektedir.
(]

Discus tankınız içinse ya zeminde çok ince kum ve bol bitki yada çıplak zeminde bir köşede cam veya topraktan saksıda bir kaç bitki bulundumalısınız...
(][img)

Küçük tetra grupları içinse bol bitki ile kütük ve kayalardan dekore edeceğiniz bir tank size her zaman huzur verecektir...
(][img)
Şİmdilik kısada olsa sizlerle bazı noktaları paylaşmak istedim umarı yararı olur.Bu konuda sizlerde yorumlarınızı yazarak bilgi alış verişimize destek olabilirsiniz...
saygılarımla...

hauki
03-08-2007, 18:24
Tamam dostum rahat ol, daha önümüzde uzun ve mutlu yıllar var:)

ahanda baliga gidiyom ben:)ya biraz gidiyim olta atip geleyim golde gece devam ederim ben:)

hauki
03-08-2007, 18:27
Belkide pek çoğunuzun bildiği veya bilmediği bir konuyu sizlerle paylaşmak istedim.Mekanlarınızda kurduğunuz mini su altı dünyasını pek çoklarınız kendi zevkinize göre dekore etmeye çalışıyorsunuz!
Ancak yaptığınız dekorasyon çalışması ve kullanılan ekipmanlar bu dünyada yaşayacak olan ev sahipleriyle ne kadar uyumlu hiç düşünüyormusunuz?

İşte bu konuda acizane sizlerle bir kaç noktada deneyimlerimi paylaşmak istiyorum. Dostlarım öncelikle mümkün olabildiğince tankınızda plastik malzemeler kullanmamaya gayret edin nedeni plastik ve naylon suda uzun süre kaldığı zaman mutlaka bakteri üretimine kuluçkalık yaparak su değerlerini bozduğu gibi kokuşmaya ve balıklarınızın sağlığını tehdit etmeye başlayacaktır.

Ayrıca tankınızdaki türleri satın alırken onların doğasındaki uyum nedir ne tür ortamları benimserler bilmelisiniz ki bu şirin su altı dostlarınız onlara kurduğunuz mini dünyalarında sağlıklı yaşarken sizede keyif verebilsinler.

Örneğin bir canlı doğuran tankında olmazsa olmaz bazı materyaller ; Bol bitki, Kaya veya kütükler olmalı bu malzemeleri zevkinize göre yerleştirirken balıklarınızıda düşünerek onlara gezinme saklanma zeminlerinide hazırlamalısınız.

Bir Çiklit tankına ise bol kaya ve kütüklerde yığınaklar yapmalısınız.Çiklitlerin çoğunluğu bitkileri yediğinden bazı akvaryum severler tankında yeşil renklerinde olmasını arzular ve tank içerisine plastik bitkiler yerleştiriler verilen yemlerin bazıları bu malzemenin arasında kalarak suda bakterilerin oluşumuna neden olur. Buradada dikkat edilecek nokta plastik ürünlerin haftada enaz 1 kez tank dışına alınarak bol suyla ovalanarak yıkanması gerekmektedir.

Japon balığı türleriniz varsa dekorasyona mutlaka zemin döşemesinden başlayınız kesinlikle küçük çakıllar kullanmayın zira Japon balıkları sürekli taban karıştırma özellikleri olduğu için bu karıştırma sırasında çakıl tanesini yutarak boğulabilir.O nedenle zeminde ya ince kum veya iri çakıl kullanmalı dekorasyondada kesinlikle kesici veya batacak yanları olmayan malzemeleri tercih etmelisiniz...

Discus tankınız içinse ya zeminde çok ince kum ve bol bitki yada çıplak zeminde bir köşede cam veya topraktan saksıda bir kaç bitki bulundumalısınız...

Küçük tetra grupları içinse bol bitki ile kütük ve kayalardan dekore edeceğiniz bir tank size her zaman huzur verecektir...

Şİmdilik kısada olsa sizlerle bazı noktaları paylaşmak istedim umarı yararı olur.Bu konuda sizlerde yorumlarınızı yazarak bilgi alış verişimize destek olabilirsiniz...
saygılarımla...

mehmet bey paylasim icin tesekkurler su an okuma vaktim yok aksam ukuyacagim...sizde el atsaniz baliklari tanitmaya...siz labirentli ve tropikal turleri tanitabilirsiniz burda :D :D chiclidler bende tetralar ibrahim beyde japon ve kedi baligi turleri ozkanda:D :D

SüperAcemi
03-08-2007, 18:33

Japon balığı türleriniz varsa dekorasyona mutlaka zemin döşemesinden başlayınız kesinlikle küçük çakıllar kullanmayın zira Japon balıkları sürekli taban karıştırma özellikleri olduğu için bu karıştırma sırasında çakıl tanesini yutarak boğulabilir.O nedenle zeminde ya ince kum veya iri çakıl kullanmalı dekorasyondada kesinlikle kesici veya batacak yanları olmayan malzemeleri tercih etmelisiniz...

saygılarımla...

Süper paylaşım çok teşekkürler.

ahanda baliga gidiyom ben:)ya biraz gidiyim olta atip geleyim golde gece devam ederim ben:)

Hadi rastgele kaç bakalım kaç:D

mehmet bey paylasim icin tesekkurler su an okuma vaktim yok aksam ukuyacagim...sizde el atsaniz baliklari tanitmaya...siz labirentli ve tropikal turleri tanitabilirsiniz burda :D :D chiclidler bende tetralar ibrahim beyde japon ve kedi baligi turleri ozkanda:D :D

Hadi biz bu işi başarıcaz ben inanıyorum;)

SüperAcemi
03-08-2007, 18:35
[/IMG] (][IMG)

Malum ismi renklerinden geliyor. Sert balıklardır. Yavru balğa bunlarda asla hayır demez. En az altılı gruplar halinde bakılmalıdır. Sürü şeklinde beslendiklerinde ortama çok rahat alışabilen balıklardır. Yumuşak ve temiz suda renklerini çok güzel gösterirler. Bitkili akvaryumlar onlar için idealdir.

SüperAcemi
03-08-2007, 18:39
[/IMG] (][IMG)

Penguen tetralarla aynıdır.Grup dolaşırlar en önemli özellikleri çok dayanıklılardır ve erken eş tutarlar.Dişi erkek ayırımı çok zordur.

SüperAcemi
03-08-2007, 18:41
[/IMG] (][IMG)

X Ray Tetra..............İçi görünen Tetra:D

Böyle gariban durduğuna bakmayın tam teröristtir.Akvaryumda terör estirir. Çok geçimsizdir. Grup kurmayı sevmez ya tek takılır yada küçük gruplar kurar.

SüperAcemi
03-08-2007, 18:47
Akvaryum Sözlüğü

Abyssal Fishes: Okyanusların çok derinlerinde yaşayan balıklar.

Acclimatization: Balığın yeni bir ortama veya farklı ilklim şartlarına adaptasyonu.

Acidic (Asidik,Asidite): Su içindeki hidrojen iyonlarının sayısının pH 7.0 altında olması. Ayrıca suyun asidik olması aşırı yemlemeninde işareti olabilir.

Actinic (Aktinik): Güneş ve benzeri ışınların kimyasal değişikler meydana getirme özelliği. Güneş ışınlarının potosentez için tam bir ışık spekturumu sağlaması.

Activated Carbon (Aktif Karbon): Deniz,tatlı su ve sudaki pisliklerin katı karbon tarafından absorbe edilmesi.

Adipose Fin (Adipoz Yüzgeç): Kuyruk yüzgeçine yakın, önünde ve sırt yüzgeçin gerisinde bulunan küçük dolgun bir tip yüzgeç. Tropheus'larda Adipoz yüzgeç yoktur, genelde yayın balıklarında görülür.

Adnate: Yapışmak, birlikte büyümek.

Aeration (Havalandırma): Oksijenleme amacı ile suyun hareket ettirilmesi, havayla teması.

Alkaline (Alkalinite): Su içindeki hidrojen iyonlarının sayısının pH 7.0 üstünde olması.

Air Pump (Hava Motoru): Akvaryuma hava vermeye yarayan elektrikli motor.

Algae (Alg): Küf, mantar ve şapkalı mantarlarıda içeren tek hücreli mikroskobik tiplerden büyük deniz yosunlarına kadar uzunan ilkel su bitkileri.

Alimentary Tract: Sindirim sistemi veya kanalı.

Alveolus, Alveoli (Alveol): Akciğerlede bulunan, bal peteklerine benziyen çukurumsu hücre.

Ammonia (Amonyak): NH3 Azot döngüsünün ilk adımıdır. Amonyak genellikle balıkların idrarı, ölü balık ve bitki artıkları sonucu oluşmaktadır. Balık ölümlerinin muhtemel sebeblerindendir. Balıkların büyük çoğunluğu için çok zehirli bir maddedir. Akvaryumunuzda sıfır olmasına dikkat edin.

Ammonia Tower: Biyolojik filtrasyonda kullanılan, biyolojik filtrasyon malzelerinin kullanıldığı plastik bölme. Su filtre malzemeleri arasından geçerken hava ile temas edip bakteriler sayesinde zehirli amonyak ve nitritin atılmasına yardım edilmesi. Bu ıslak/kuru filtrelerde bakteri gelişimini hızlandırır.

Amphibious (Amfibi): Karada ve suda yaşama yeteneği.

Anaerobic Bakteriler: Oksijensiz ortamlarda yaşayan bakteri çeşidi.

Anal Fin (Anal Yüzgeç): Balığın kuyruk bölgesine yakın, üreme organları ile kuyruk arasındaki yüzgeç.

Anabatoids: Atmosfer havasını soluyan balıklar, gurami,betta gibi.

Aerobic Bakteriler: Oksijenli ortamlarda yaşayan bakteri çeşidi.

Aragonite (Aragonit): Bazı deniz kabuklarının ve resif mercanlarının kalsiyum karbonat iskeletini oluşturan mineral.

Bacteria (Bakteri): Yaşamın başlangıçından beri varolan en ilkel tek hücreli canlılar, nitrojen çevrime yardım ederler.

Ballast (Balast): Floresan ve metal halide lambaların güç kaynağı.

Biological Filtration (Biyolojik Filtrasyon): Zehirli maddelerin parçalamasıyla oluşturulan süzme süreci. Bu parçalanma sürecinde yararlı bakteriler yardımı ile zararlı maddeler ayrıştırılarak daha zararsız hale getirilir, filtreler malesef zararlı maddeleri tamamen filtre edemiyor.

Barbel: Bazı balıkların ağız kenarlarında bulunan duyargalar kedi balıkları,yayın balıkları ve Loache türlerinde genelde yiyecek aramak için kullanılan anten benzeri organlar.

Berlin Method of Filtration: Canlı kaya ve protein skimmer kullanılarak yapılan biyolojik filtrasyon yöntemi.

Bicolor: İki renkli.

Brachiae: Solungaçlar, balığın solunumu ile ilgili organları.

Brachiocranium: Solungaçların yapısını destekleyen kılçıklı iskelet.

Brachiopoda : Saç gibi kaplı, kalp gibi atan bir beslenme organı ve sırt ile göğüs altı sübapları olan bir deniz yumuşakçası.

Brackish Water (Acı Su): Tatlı su ile deniz suyu arasında kalan bir çeşit su tipi, genellikle büyük göllerin veya nehirlerin okyonuslara aktığı yerlerde bulunur, tuzluluk oranı tatlısuya göre daha azdır.

Bubble Nest (Köpük Yuva): Kabaracık yuvası, labirentli balıkların yumurtalarını suyun yüzeyinde oluşturdukları kabarcıkların içene yerleştirdikleri yuva.

Buccal Incubation: Yumurtaları ağızda kuluçkaya yatırma.

Buffer (Tamponlayıcı): Suyun, içindeki pH değişimlerine dayanmasını sağlayan süreçtir. Suyun kalsiyum karbonat içeriği ne kadar fazlaysa tamponlama kapasiteside o kadar yüksek olur.

Caudal Fin : Kuyruk yüzgeçi, kuyruk.

Canine (Kanin): Diğerlerinde daha uzun,büyük ve konik şekilde olan diş.

Cannister Filter (Dış Filtre): Motoru ve haznesi akvaryumun dışında olan ve bir çift hotum yardımıyla suyu alıp temizleyen filtre.

Carbon Dioxide (Karbon dioksit): CO2 Canlıların ürettiği atık madde, bitkilerin fotosentez için kullandıkları temel ihtiyaç maddelerinden biri.

Carnivorous (Karnivor): Etçil, canlı balık avlayanlar.

Caudal Penduncle: Balığın kuyruğunu gövdesine bitiştiren dar kısım.

Calcium Carbonate (Kalsiyum Karbonat): CaCO3 Sert suda yüksek konsantrasyonlarda bulunan beyaz, kristalize bir mineral.

Cephalic Fins: Kafanın hemen yanında bulunan yüzgeçler.

Cheek: Balığın gözü ile kafası arasındaki bölge.

Chemical Filtration (Kimyasal Filtrasyon): Kimyasal reaksiyonla çözümlenmiş artıkların arıtılması.

Chiller (Soğutucu): Akvaryumun ısısını düşürmek için kullanılan soğutucu, akvaryum kliması.

Chloramine (Kloramin): Sular idaerisinin veya belediyelerin içme suyundaki mikropları öldürmek amacı ile kullandıkları kimyasal, balıklar için öldürücü, çeşitli su düzenleyiciler ile sudaki etkisi engellenebiliyor. Suyu uzun süre havalandırarak dinlendirmek kloraminin etkisini azaltmak için yeterlidir.

Chlorine (Klor): CL2 Sular idaerisinin veya beledeyelerin içme suyundaki mikropları öldürmek amacı ile kullandıkları kimyasal, balıklar için öldürücü olabiliyor, çeşitli su düzenleyiciler ile sudaki klorun etkisi engellenebiliyor. Suyu bir süre havalandırarak dinlendirmek klorun uçması için yeterlidir.

Chromatophores: Renkli pigment hücresi.

Cichlid: Asya, Afrika ve Güney Amerika'ya kadar uzanan bölgede yaşayan bir tür tatlı su balığının genel adı.

Cirri: Bazı soğuk su türlerinin gözünün üzerinde bulunan kısa bir organ.

Coitus,Copulation: Çiftleşme.

Conductivity (İletkenlik): Suyun geçirgenliği,iletkenlik.

Coral Sand (Mercan Kırığı): Mercanların ezilerek kum haline getirilmesi.

Cutis: Derinin iç tabakası,ikinci katmanı.

Daphnia (Su Piresi): Göllerde ve havuzlarda yaşayan küçük canlılar, su piresi

Deionizer: Mekanik ve kimyasal filtrasyonda çeşme suyunu akvaryuma vermeden önce suyun temizlenmesi işi yapan aygıt, bölüm.

Denitrification (Denitrifikasyon): Sudan azot ve azotlu bileşiklerin çıkarılma süreci.

Detritus: Akvaryum tabanına toplanan artıklar.

Diaphanous: Yarı saydam.

Diatoms: İçeriği klorofil ve besleyici lipit olan, okyanus ve tatlısularda bulunan tek hücreli organizmalara verilen genel isim.

Diatom Filter: Özel filtre ortamı sayesinde tek hücreli organizmaları filtre edilmesini sağlayan filtre tipi.

Dorsal Surface: Balığın sırt bölgesi.

Dorsal Fin: Balığın kafa ile kuyruk arasında bulunan yüzgeçi, sırt yüzgeçi.

Dustus Pneumaticus: Yemek borusunu air/swim bladder'e bağlayan tüp.

Ectoparasite (Dış Parazit): Balığın vücudunun dışında yaşayan yaşayan parazit.

Egg-Layer (Yumurta döken): Dişi yumurtladıktan sonra döllenen yumurtalar.

Egg Spots (Yumurta Beneği): Erkeklerin anal yüzgeçlerinde bulunan noktalar.

Epidermis: Derinin dış katmanı, üst deri.

Esophagus: Ağız ile mideyi birbirne bağlayan tüp.

Eye in snout: İktayologların kullandığı, gözün orantılı bir şekilde adım adım ölçülmesi olarak ifade edilen bir ölçü tekniği.

Fertilization (Döllenme): Sperm ve yumurtanın birleşmesi.

Filaments: Sivri yüzgeç, kuyruk ucu.

Fry: Yeni doğmuş veya yumurtadan yeni çıkmış yavru balık.

Forehead: Kafanın önündeki eğim.

Fungus: Balığın gövdesinde oluşan pamuğa benzeyen mantar.

Genus: Türleri ayırt etmede kullanılan ve büyük harf ile başlayan bilimsel ifade.

Gill: Solungaç, balığın solunum işlemi sırasında kullandığı organ, Sudaki O2'ni süzer.

Gill Cover: Solungaçı koruyan sert, kemikli tabaka.

SüperAcemi
03-08-2007, 18:49
Gonopodia: Canlı doğuranların erkeklerinin, dişilerinin içine sperm koymakta kullandığı uzun bir görünüme sahip anal yüzgeçler.

Gravid: Hamile balık, yumurta dökmeye hazır dişi.

Guanin: Pulların altında bulunan, ışığın yansımasını temin eden madde, genelde tatlısu balıklarında bulunur.

Hard Water (Sert Su): Su içersinde çözünmüş tuz miktarının yoğun olması.

Herbivore (Otçul): Besin ihtiyacını bitki ve yosunlardan karşılayan balık grubu.

HO lighting: Yüksek verimli floresan lamba.

Hybrid (Kırma, Hibrid): İki farklı türün çifleşmesi sonucu ortaya çıkan tür.

Hydrogen Sulfide: Hidrojen sulfit.

Ich, Ichtyophthirius (Beyaz Benek): Beyaz nokta olarak bilinen, tek hücreli bir parazit.

Ichtyology: Balıkları inceleyen bilim dalı.

Internal Filter (İç Filtre): Akvaryum içinde kullanılan filtrelere verilen genel isim, iç filtre.

Invertebrates (Omurgasızlar): Omurgasız tuzlusu hayvanları.

Iodine: İyot.

Kalkwasser: Suda çözülmüş olarak bulunan kalsiyum hidroksit.

Killifish: Yıllık balıkları olarak geçen çok değişik renklere sahip olan fakat ömürleri kısa,üremeleri emek isteyen bir tür. Serkan Alasya'nın sitesinde detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Labyrinth Organ (Labirent Organı): Beta Gurami labirentli balıklarda bulunan solunum organı.

Lamprey: Yılan balığı şeklinde yuvarlak ağızlı, emici bir su hayvanı.

Lateral Line: Balığın her iki yanında ve deri içinde uzanan, sudaki titreşimleri sinir sistemine ileten duyu organı.

Live Rock (Canlı Kaya): Canlı kaya. Deniz akvaryumlarında kullanılan küçük yumuşakça ve alg'lerin işgaline uğramış normal kaya.

Livebearer (Canlı Doğuranlar): Yumurtaların balığın vücuduna döllendiği ve yavrularını canlı olarak dünyaya getiren balık türü.

Mechanical Filtration (Mekanik Filtrasyon): Mekanik olarak arıtma(süzme) işinin yapılması.

Metal Halide Lighting (Metal Halide): Reef tanklarının aydınlatılmasında kullanılan en iyi ışıklandırma yöntemlerinden biri, geniş spektrumda doğal ışığa en yakın ışığı veren lamba tipi.

Milt: Balıkların spermi.

Mineral: Suda doğal olarak bulunan inorganik maddeler.

Mouth Brooder: Yumurtalarını veya yavrularını ağızda büyütüp,barındıran balıklara verilen isim.

Nacreous: İnci pulu çekirdeği.

Nitrification (Nitrifikasyon): Bakteriler tarafından, zehirli amonyağın, nitrit ve nitrata dönüştürüldüğü kimyasal süreç.

Nitrate (Nitrat): (NO3) Biyolojik süzme ile alınan azot bileşiği.

Nitrites (Nitrit): (NO2) Süzme işlemiyle alınan amonyak ve nitrat arası bileşik.

Nuchal Hump (Kafa): Erkek cichlidlerdeki geniş alın.

Operculum, Opercle: Solungaç kapağı

Otoliths: Balığın işitmesini ve sesin dengelenmesini sağlayan, kulaktaki üç kemik.

Ovary: Dişinin üreme için salgı yapan organı,bezesi.

Overfeed: Aşırı besleme.

Ovipositor: Ucu sivri tüp şeklinde olan ve yumurta bırakmaya yarayan uzuv.

Ozone: Ozon.

Peat (Turba, torf): Çürümüş bitkilerden elde edilen kömür, turba yosunu. Suyun pH'nı düşürmek için kullanılan bir tür yosun.

Pectoral Fins: Göğüs yüzgeçi.

Pelvic Fins: Anal yüzgeçin önünde bulunan yüzgeç, çıkış yüzgeçi.

pH: Suyun asit ve alkalitesini anlatan logoritmik ölçü birimi.

Pharyngeal Teeth: Balığın boğazındaki dişler.

Photosynthesis: Işık yardımı ile besin biriktirme süreçi.

Piscovore: Diğer balıkları yiyen balık grubu.

Planktivore: Plankton ile beslenen balık grubu.

Pleco (Vatoz, vatos): Pleco veya Plecostomus.

Powerfilter: İç elektrik motoru olan filtre.

Powerhead: Güç kafası

Prefilter: Ön filtre.

Ray: Yüzgeç zarlarını tutan sert ince kemikler.

Redox: Bir su kütlesindeki azalma ve oksidasyon potansiyeli için kullanılan kısaltma. Yüksek redox potansiyelli bir su berrak,iyi kaliteli ve yüksek düzeyde O2'e sahiptir. Düşük redox potansiyelli bir su ise düşük kalitesi ve yetersiz düzeyde O2 içerdiğini gösterir.

Reverse Osmosis: Çeşme suyunu arıtma yöntemlerinden biri.

Phosphorous (Fosfor): Fosforlu. Deniz akvaryumları için önemli trace elementlerden biridir. Genetik madde bloklarının inşasında ATP (adenosine triphosphate) oluşumuna yardım eder.

Plankton: Besin zincirindeki en ufak ve ilkel yaratıklar.

Protein Skimmer: Protein toplayıcısı, deniz akvaryumlarında, elektrik yüklü, aktive edilmiş bir köpük oluşturarak sudan atık maddeleri toplayan bir çeşit filtre.

Salt (Tuz): Anyon ve katyonların genel adı.

Saggita: Kulaktaki en büyük otolith.

Scale: Pul.

Scalpel: Cerrah balığının sırtındaki dikenler.

School (Sürü): Aynı tür veya cins balıkların grup halinde bir arada yüzmeleri.

Scute: Yayın balıklarının sert sırt pulu .

Sediment: Akvaryum tabanında biriken atıklar,yem,bitki,ölü balık, tortular.

Shaol: Aynı türden balıkların bir arada bulunması.

Shimmies: Üşüyen balıkların hareketsiz, yan yana durmaları.

Silicon (Silikon): Silisyum, deniz sistemlerindeki eser elementlerden biri.

Soft Water (Yumuşak Su): Su içersindeki çözünmüş tuz miktarının çok az olması.

Spawning: Yumurtlamak .

Species: Tür, cins.

Specific Gravity (Öz Ağırlık): Saf suya göre, bir sıvının yoğunluk oranı.

Strain: Aynı özellikteki balıklar,türdeş.

Strontium: Mercan resiflerinin büyümesi için gerekli temel elementlerden biri.

Subspecies: Alttür.

Substrate (Substrat): Akvaryum tabanında kullanılan çakıl,mercan kırığı,midye kırığı,nehir kumu. Alt tabaka,alttaş.

Substratum: Doğada tabanda bulunan maddelerin(çakıl,mercan,kum)farklı katmanları.

Swim Bladder,Air Bladder: Balığın suyun içersinde dengede durabilmesini sağlayan içinde gaz dolu olan organ.

Trace Elements (Eser Elementler): Tatlısu ve tuzlu su akvaryumlarında gerekli olan birçok elemente verilen genel isim, çok az miktarda bulunur, kalsiyum, stransiyum, iyot, ozon, kobalt, demir, bakır, selenyum.

Trickle Filter: Bölmelerde biyolojik filtrasyon malzelerinin kullanıldığı, suyun filtre malzemeleri arasından geçerken hava ile temas edip yararlı bakteriler sayesinde zehirli amonyak ve nitritin atılmasına yardım edilmesi. Bu ıslak/kuru değişim filtrelerdeki bakteri gelişimini hızlandırır.

Tubercle: Tatlısu balıklarının solugaç kapaklarında görünen küçük beyaz sivilce benzeri kabarcıklar.

Turbulence: Hızlı ve güçlü su hareketi.

Ultraviolet Sterilizer (UV): Zararlı bakteri ve mikro organizmalardan UltraViole ışığı kullanarak arıtma yöntemi.

Undergravel Filter: Tabanda oluşan pisliklerin, çakılların altındaki tabla aracılığı ile temin edilen süzme yöntemi.

Ventral Fin (Ventral Yüzgeç): Karınaltı yüzgeçi.

Ventral Surface (Karın Bölgesi) : Balığın midesinin ve üreme organlarının olduğu bölge.

Venturi: Silindirik bir yapıya sahip olan, havanın suyun içinden hızlı bir şekilde geçtiği popüler bir protein skimmer dizaynı.

VHO Lighting: Yüksek verimli floresan ışığı. Bu tip ışıklar özel balats ile kullanılır ve geniş spektrumda ışık verir.

Wet/Dry Filter (Islak Kuru Filtreler): Islak/Kuru filtre, bölmelerinde biyolojik filtrasyon malzelerinin kullanıldığı, suyun filtre malzemeleri arasından geçerken hava ile temas edip yararlı bakteriler sayesinde zehirli amonyak ve nitritin daha hızlı atılmasını sağlayan filtre tipi.

Zeolite (Zeolit): Amonyağı kendi üzerinde toplayarak akvaryumdan atılmasını sağlayan madde, sadece tatlısu akvaryumlarında kullanılır.

Kaynak:

SüperAcemi
03-08-2007, 18:50
Popüler İlaçlar ve Kullanım Alanları

Alıntıdır.......

Sera Baktopur
Tatlı su akvaryumlarında kuyruk çürümesi ağız mantarı ve dış bakteri yel enfeksiyonlarda kullanılır.
Mikrobik hastalıkların belirtileri şunlardır: Beyaz ile gri arası leke, deri üstünde şişkinlik, deri altında kan oturması, cinsel bölgelerde ve yüzgeç kenarlarına kanlı iltihaplar,karın boşluklarında su toplaması, başta ve yüzgeçlerde beyazımsı gri renkte kabarcıklar, dikleşen pullar, fırlamış gözler, akvaryum dibinde veya köşelerde huzursuz sallanmalar, Yüzgeçlerin kenarında beyazlaşmalar, yüzgeçlerde çürüme, veya tamamen erimesi, gibi durumlar gözükebilir.
Kullanım esnasında ana tankta yararlı bakterileri yok eder, karantina akvaryumunda kullanılmalıdır.

Sera Baktopur Direct
Ağır bakteriyel iç enfeksiyonlarda, dropsy, tatlı ve tuzlu su akvaryumlarda balık ülserlerine karşı çok etkilidir.
Karınların şişkin olmasından balıklarınız iç parazit rahatsızlığı olduğunu anlayabilirsiniz.
Hastalığı geç fark etmiş olsanız bile Sera bactopur direkt kullanarak tedavi edebilirsiniz.
Kullanım esnasında ana tankta yararlı bakterileri yok eder, karantina akvaryumunda kullanılmalıdır.

Sera Ectopur
Tatlı ve tuzlu su akvaryumlarında mantar ve parzit mücadelesinde kullanılır, bünyesinde serbest oksijenli tuz mineralleri içerir, oksijeni uzun süre suda barındırır, ayrıca tedavi sonrası balık stresinin giderilmesi içinde kullanılır.
Bir akvaryumda ektoparazit ve mantar gelişiminin ,fazla yüklenmeden doğan stres, birbirlerine uygun olmayan balıkların kombinasyonu, çok yüksek veya çok düşük sıcaklık,dengesiz beslenme gibi bir çok soru olabilir, sürekli oksijen yetersizliği hem balık hem de bitkiler için diğer bir sorun olarak ortaya çıkar. Diğer bir özelliği ise tatlı ve tuzlu su akvaryumlarında özel içeriği sayesinde sürekli bir iyileşme sağlar.

Sera Mycopur
Tatlı su akvaryumlarında saprolegnia (mantar) galsame, solungaç ve deri fluke’leri tedavisinde kullanılır. Bu parazitler tipik özellik olarak yumurtlama kuluçka larva ve yetişkin evrelerinden geçen parazitleridir.

Sera Costapur
Tatlı ve tuzlu su akvaryumlarında balık üzerine yerleşen ichthyophthırıus (beyaz benek) ve diğer deri parazitleri olan costia, chilodonella ve trichodina tedavisinde kullanılır. Bu parazitler tipik özellik olarak yumurtlama kuluçka ,larva ve yetişkin evrelerinden geçen parazitleridir.Sera cortapur bu parazitleri her devresinde özelliklede larva döneminde etkisiz hale getirerek parazitin akvaryumunuzdan tamamen yok olmasını sağlar.

Sera Oodinopur
Tatlı su akvaryumlarında Kadife Hastalığı için kullanılır. Bünyesinde bakır ihtiva ettiği için tuzlu su akvaryumlarında kullanılmaz. Tatlı su balıkları karantina akvaryumlarında tedavi edilmelidir.

Mikofish
Pamuğumsu mantarlara ve büyük virüslere etkilidir. Bakteriyel deri ve yüzgeç çürümesinde kullanılır. Balığın ağzında yoğunlaşan pamuğumsu mantarlarda etkilidir. Balık yaralanmalarında da kullanılabilir.

Biyo-Ichthyo
Beyaz benek, deri ve solungaçlarda kızılımsı görünüşlerde, deri üzerinde mavi beyaz lekeler için kullanılır.

Contra-Ichthyo
Beyaz benek hastalığı için yaygın olarak kullanılan bir ilaçtır.

TetraMedica ContraSpot
Beyaz benek, buğulu gözler, hızlı solungaç hareketleri hastalıklarında etkilidir.

Kaynaklar :

SüperAcemi
03-08-2007, 18:51
[/IMG] (][IMG)

xDJx
03-08-2007, 19:15
Arkadaşlar aranızda bu sevimli şirin canlıları besleyenler mutlaka vardır peki hiç yavru aldınzmı ?
Sizlere bir az bu konuda bilgi aktarmak istedim;
(]

(][img)

Palaeomonetes (Hayalet Karides)
Latince Adı: Palaeomonetes
Habitatı ve Anavatanı: Tayvan
Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul.
Davranış Biçimi: Barışçıl.
Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl
Üreme: Üremeleri kolaydır. Erkekler fazla döl vermezler, yumurtalar ise incedir ve dişiler tarafından rahatlıkla görülebilecek şekilde taşınır.Yavrular üretim tankında microplactonlar ve yosunlarla beslenirler. Büyük boyutlu yemleri yiyebilme aşamalarından hemen önce ebeveyn tankına alınabilirler.Tatlı su cinsleri kolay ürerken, acı ve tuzlu su türlerinin yavrularının büyüme olasılığı akvaryum şartlarında yok denecek kadar azdır.
Sıcaklık: 15 - 26 C
En Fazla Büyüdüğü Boy: 4 - 5cm
Su Sertliği: Orta - Sert
pH: 7 - 8
Ek bilgiler : Küçük tetra grubu balıklar ve canlı doğuranlarla mükemmel uyumlu sert karakterli balıklara yem olabilir bol bitkili özel tanklarda üretimi mümkün her tür yemi ve özellikle yosunları çok sever sakal yosunu başlıca yiyeceği... Öncelikle tankınız karideslerin yaşamları için doğal olarak bol bitkiler ve kütük-kaya türü gereçlerle dekore edilmelidir ayrıca suya hareketlilik vermesi açısındanda küçük bir akıntı motoruda eklemelisiniz.
Tatlı su, acı su ve tuzlu suda yaşayan türleri bulunmaktadır. Palaeomonetes kadakensis tatlı suda yaşarken, Palaeomonetes pugio acı veya tuzlu suda yaşamaktadır. Bu 2 türün dış görünüşünde bir farklılık bulunmamaktadır, fakat kadakensis yumuşak sulara tolere edebilirken, pugio'nun suyuna tuz eklenmelidir. Hayalet karideslerin ömürleri 1 - 1.5 yıldır ancak üreme çağına çok çabuk ulaşırlar. İlk defa akvaryum dekoru ustası Takashi Amano tarafından sergilenmiştir, hatta bu yüzden Amano karidesi de denmektedir. Balık dışında bir canlı olarak akvaryumlara farklılık getirir. Yosunları tüketirler, ancak akvaryumda yere düşen yemler ve yumuşak yapraklı bitkiler varken, yosunları tercih etmezler. pH ve sertliğe tolereleri yüksek olsa da amonyak ve ağır metallere tolerele edemezler. Astronot,Pirana, Amerikan Zebra, Discus gibi etçil balıklara yem olabilirler. Balıklara karşı barışçıl olsa da hasta veya ağır balıkları tırtıklayabilirler.
Erişikin boya gelen dişi ve erkekler gece karanlık ortamda çiftleştikten sonra dişi karın altındaki boşlukta oluşturduğu yumurtalarını taşımaya başlar onları sürekli olarak o bölgedeki küçük ayakçıklarıyla havalandırır ve temizler kuluçka süresi yaklaşık 20 gün civarıdır. Tankta balıkta varsa 15 ci günden itibaren dişi karidesinizi başka bir tanka almalısınız zira yavrular doğumun hemen sonrası balıklarınıza artemia misali zengin bir besin olacaktır.
Yavrular çıktıktan sonra akvaryum içerisinde bitki ve deorasyon malzemeleri üzerindeki gözle görülemeyecek oranda küçük olan mikroorganizmaları ve mikroplaktonları yiyerek beslenmeye başlarlar sonrası biraz daha büyüdükçe yosunlar ve yem artıklarından oluşan diğer besinleri almaya başlarlar...
Isı genellikle serin olmalı 15-20 derecelik ısı yeterlidir.Yetişkinlerin ençok severek aldıkları besin sakal yosunu tabir ettiğimiz tür yosun ve diğer yosun türleri olup granül yemlerede hayır demezler.
Sert karakterli veya et obur balıklar dışında diğer tüm balıklarla uyumludurlar hatta akvaryumunuzda yumurta bırakan veya yaralanmış balıklarınızada doktorluk yaparlar desem yanlış olmaz.Yaralı balığın o bölgesindeki bakterileri temizleyerek tedavisine destek oldukları gibi killifish türü balıklar başta olmak üzere diğer bazı balıklarında yumurtaları üzerindeki oluşan mukoza fazlasını yiyerek yumurtanın mantarlaşmasını engellerler...

Ayrıca tankınızda gözden kaçmış ölen balıklarınız olursa tıpkı bir cenaze levazımatcısı gibi onu yok edip mikrop üretimini engellerler...

Akvaryumlarımızda çoğunuzun beğenisini kazanan bu şirin dostlarımız hakkında küçük bir birikimimi paylaşmak istedim umarım faydalı olur...
saygılarımla.

nolongerregistered
03-08-2007, 19:31
Buda benim daha önce bahsettiğim iş yerimdeki havuzda beslediğim balıklar.
Bu ufak ciklet zebra havuzun kabadayısı.yarım kiloluk sazanlara kafa tutuyo
efe efe dolaşıyo tüm gün.Yemleri birktiriyo bi köşeye ve kimseyi yaklaştırmıyo oraya:D :D :D

(][IMG)[/IMG]

Avciperdeci
03-08-2007, 19:35
Buda benim daha önce bahsettiğim iş yerimdeki havuzda beslediğim balıklar.
Bu ufak ciklet zebra havuzun kabadayısı.yarım kiloluk sazanlara kafa tutuyo
efe efe dolaşıyo tüm gün.Yemleri birktiriyo bi köşeye ve kimseyi yaklaştırmıyo oraya:D :D :D

(][IMG)[/IMG]

Sörüm cikletten yumurta alabildinmi hiç
Eşi varmı yada bunun _?
Yumurta ve yavrularını korurken görmek lazım bir de bunu
Aslan kesiliyor Aslan:eek: :D

nolongerregistered
03-08-2007, 19:50
Sörüm cikletten yumurta alabildinmi hiç
Eşi varmı yada bunun _?
Yumurta ve yavrularını korurken görmek lazım bir de bunu
Aslan kesiliyor Aslan:eek: :D

Evet eşide var ve büyük bir salyangozun içine yumurtalarını döşedi ..ama henüz yavrular çıkmadı.
Önce tekti sonra sazanlara taktı kafayı :D baktık olmayacak birde dişi aldım
şimdi biraz sakinleşti:D :D
Ben akvaryumla ilgilenemem evde.Ama bu havuz yetiyor.Acayip keyifli.
Haftaya 2 de pirana gelcek bi arkadaştan.Büyüdükleri için bakımı zor oluyormuş
Havuz karışaçak haftaya:D :D :D

hauki
03-08-2007, 21:27
Evet eşide var ve büyük bir salyangozun içine yumurtalarını döşedi ..ama henüz yavrular çıkmadı.
Önce tekti sonra sazanlara taktı kafayı :D baktık olmayacak birde dişi aldım
şimdi biraz sakinleşti:D :D
Ben akvaryumla ilgilenemem evde.Ama bu havuz yetiyor.Acayip keyifli.
Haftaya 2 de pirana gelcek bi arkadaştan.Büyüdükleri için bakımı zor oluyormuş
Havuz karışaçak haftaya:D :D :D

makkum ciklit diger adi ile zebra ciklit bu baliklar 8-10 gune bir yumurta birakabilir..yumurtladigi zaman arkek ve disi beraber yumurtalari korurlar...agrasif bir baliktir...elinizi yumurtalara uzatmaya calisirsaniz kucuk isiriklara magruz kalirsiniz...ciklit ve sangiller familyasi olan jopon,koi gibi turlerin beraber beslenmesi iyi degildir...vede bu balik yumurta doktunten sonra cok iyi su sartlari ister yoksa 200-300 yumurtadan geriye 50-100 tane kalir bunlarin cogu ilk iki haftada mefta olur ve 5-10 yavru buyutulur:)

hauki
03-08-2007, 21:29
Arkadaşlar aranızda bu sevimli şirin canlıları besleyenler mutlaka vardır peki hiç yavru aldınzmı ?
Sizlere bir az bu konuda bilgi aktarmak istedim;
(]

(][img)

Palaeomonetes (Hayalet Karides)
Latince Adı: Palaeomonetes
Habitatı ve Anavatanı: Tayvan
Üreme: Üremeleri kolaydır. Erkekler fazla döl vermezler, yumurtalar ise incedir ve dişiler tarafından rahatlıkla görülebilecek şekilde taşınır.Yavrular üretim tankında microplactonlar ve yosunlarla beslenirler. Büyük boyutlu yemleri yiyebilme aşamalarından hemen önce ebeveyn tankına alınabilirler.Tatlı su cinsleri kolay ürerken, acı ve tuzlu su türlerinin yavrularının büyüme olasılığı akvaryum şartlarında yok denecek kadar azdır.
Sıcaklık: 15 - 26 C
En Fazla Büyüdüğü Boy: 4 - 5cm
Su Sertliği: Orta - Sert
pH: 7 - 8
Ek bilgiler : Küçük tetra grubu balıklar ve canlı doğuranlarla mükemmel uyumlu sert karakterli balıklara yem olabilir bol bitkili özel tanklarda üretimi mümkün her tür yemi ve özellikle yosunları çok sever sakal yosunu başlıca yiyeceği... Öncelikle tankınız karideslerin yaşamları için doğal olarak bol bitkiler ve kütük-kaya türü gereçlerle dekore edilmelidir ayrıca suya hareketlilik vermesi açısındanda küçük bir akıntı motoruda eklemelisiniz.
Tatlı su, acı su ve tuzlu suda yaşayan türleri bulunmaktadır. Palaeomonetes kadakensis tatlı suda yaşarken, Palaeomonetes pugio acı veya tuzlu suda yaşamaktadır. Bu 2 türün dış görünüşünde bir farklılık bulunmamaktadır, fakat kadakensis yumuşak sulara tolere edebilirken, pugio'nun suyuna tuz eklenmelidir. Hayalet karideslerin ömürleri 1 - 1.5 yıldır ancak üreme çağına çok çabuk ulaşırlar. İlk defa akvaryum dekoru ustası Takashi Amano tarafından sergilenmiştir, hatta bu yüzden Amano karidesi de denmektedir. Balık dışında bir canlı olarak akvaryumlara farklılık getirir. Yosunları tüketirler, ancak akvaryumda yere düşen yemler ve yumuşak yapraklı bitkiler varken, yosunları tercih etmezler. pH ve sertliğe tolereleri yüksek olsa da amonyak ve ağır metallere tolerele edemezler. Astronot,Pirana, Amerikan Zebra, Discus gibi etçil balıklara yem olabilirler. Balıklara karşı barışçıl olsa da hasta veya ağır balıkları tırtıklayabilirler.
Erişikin boya gelen dişi ve erkekler gece karanlık ortamda çiftleştikten sonra dişi karın altındaki boşlukta oluşturduğu yumurtalarını taşımaya başlar onları sürekli olarak o bölgedeki küçük ayakçıklarıyla havalandırır ve temizler kuluçka süresi yaklaşık 20 gün civarıdır. Tankta balıkta varsa 15 ci günden itibaren dişi karidesinizi başka bir tanka almalısınız zira yavrular doğumun hemen sonrası balıklarınıza artemia misali zengin bir besin olacaktır.
Yavrular çıktıktan sonra akvaryum içerisinde bitki ve deorasyon malzemeleri üzerindeki gözle görülemeyecek oranda küçük olan mikroorganizmaları ve mikroplaktonları yiyerek beslenmeye başlarlar sonrası biraz daha büyüdükçe yosunlar ve yem artıklarından oluşan diğer besinleri almaya başlarlar...
Isı genellikle serin olmalı 15-20 derecelik ısı yeterlidir.Yetişkinlerin ençok severek aldıkları besin sakal yosunu tabir ettiğimiz tür yosun ve diğer yosun türleri olup granül yemlerede hayır demezler.
Sert karakterli veya et obur balıklar dışında diğer tüm balıklarla uyumludurlar hatta akvaryumunuzda yumurta bırakan veya yaralanmış balıklarınızada doktorluk yaparlar desem yanlış olmaz.Yaralı balığın o bölgesindeki bakterileri temizleyerek tedavisine destek oldukları gibi killifish türü balıklar başta olmak üzere diğer bazı balıklarında yumurtaları üzerindeki oluşan mukoza fazlasını yiyerek yumurtanın mantarlaşmasını engellerler...

Ayrıca tankınızda gözden kaçmış ölen balıklarınız olursa tıpkı bir cenaze levazımatcısı gibi onu yok edip mikrop üretimini engellerler...

Akvaryumlarımızda çoğunuzun beğenisini kazanan bu şirin dostlarımız hakkında küçük bir birikimimi paylaşmak istedim umarım faydalı olur...
saygılarımla.

paylasim icin tesekkurler...ustadim..

hauki
03-08-2007, 21:46

(]

(]

(][img)

(][img)
saygılarımla...

hocam tank icinde ki plastik maddelerin avantajlarida vardir..plastik maddeler ornegin bir akvaryum motorunun ustundeki plastik sudaki nitrati dengede tutar...buda su sartlarinin kotuye gitmesini engeller..ama dediginiz uzere lastik maddeler haftada bir yikanmali cunku algler ve diger bakteriler icin ev olabilir...

ayrica akvaryumlarin suyunu bircok insan ya tamemen degistirir yada yari yariya..ve bu islem sirasinda akvaryum kumunu karistirarak yikarlar....bu islem cok zararlidir....akvaryumda su degisimi sadece buyuk sorunlarda yapilir hastali veya suyun bozulmasi gibi...normal olarak haftada bir bir karis dinlenmis su ilave etmek yeterli olacaktir...bilindigi uzere akvaryumdaki kum bir filtre gorevi gorur..sudaki amonyak nitrat vs.icerisinde haps eder..akvaryum kumu asiri bir sekilde karistirilirsa bu nitrat ve amonyak acigacikarak baliklari zehirler...

bitkileriniz icin en iyi vitaminin ne oldugunu bilen var mi?en guzel vitamin dogum kontrol hapidir...:)ayrica gubre olarak keci gubresi..bir zeytin cekirdegine benzer ve buyuk bitkili akvaryumlarda bitki ekerken kokune bir adet ilave edilebilir.....
ciklit akvaryumlarinda canli bitki isteyenler icinse anubias turleri uygundur..kokleri iyi bir sekilde kuma yerlestirilirse cikletler birkac denemeden sonra cikmadigi icin rahat birakacaktir.ve bu turlerin yapraklari plastik bitkiler kadar sert ve dayanikldir...

biraz ekleme yaptim paylasim acisindan:D

xDJx
04-08-2007, 08:33
Mustafa bey sudaki amonyak ve nitrat dengesi açısından pek çok kimyasal üretildi bakteriler tabiki su için gerekli ama bunlarında oluşumları için yine bir takım tanlet ve sıvı şekilde piyasada satılan maddeler var hatta su değişiminde eski sudan 2 tas bir kanarda ayırmak ve taze suyu onunla mayalamakda yeterlidir suyu sertleştirmek için mercan kırıntıları veya bir mercan kayasını suya koymak yada aksine suyu yumuşatmak isterseniz suya mongovre kökü koymanız yeterlidir doğal ve sağlıklı olma açısından kesinlikle plastik ürünler en aza indirilmelidir hatta mümkünse hava hortumlarını dahi cam kılcal borularla uygulamak daha yerindedir zira suya faydalı olan bakterilerin aksine plastik suyu bozacak zararlı bakteri üretim yuvası haline gelir o nedenle yanlış bilgi aldığınızı belirtmek isterim.
saygılar...

SüperAcemi
04-08-2007, 09:52
[/IMG] (] (][IMG)

(][IMG)

SüperAcemi
04-08-2007, 10:03
[/IMG] (] (][IMG)

(][IMG)

SüperAcemi
04-08-2007, 10:06
Aklıma yepyeni bir fikir geldi:eek:

Akvaryum Bölümü açalım:D :D :D :D

Dalga konusu olduk ya, :( :D :D :D

Huseyin Alp Arslan
04-08-2007, 10:39
Guzel gidiyorsunuz. Aranizdaki dostlugun pekismesi acisindan bir kardes ve abi uyarisi. Birbirinizin yazisi uzerine " sen yanlissin bu dogru seklinde " belirtmeler yaparak yazmayiniz. Sadece eksikligi kapatan, yada daha saglikli bilgiyi aktariniz ve okuyucuya gerisini birakiniz. Boylece hepimiz , karsilastirmali olarak ogrenecek, butunlugumuzde uzun vadede korunacaktir. Saygilar dostlar , super gidiyor, emeklerinize ve tecrubelerinize saglik.

joker_selo
04-08-2007, 11:15
güzel bir fikir neden olmasın ki

mirsat
04-08-2007, 11:26
Yıllardır akvaryumlarım var. Şu anda boş olan tanklarım yakında Piranhalarımı misafir edecek. Buraya tür bilgi aktarımı yerine Yaptığımız tanklar ve beslediğimiz hayvanlar hakkında bilgi aktarsak daha faydali sanırım.

Subat ayındaki yavrularımdan iki foto.

[/img] (][img)[/img] (][img)

hauki
04-08-2007, 12:24
Yıllardır akvaryumlarım var. Şu anda boş olan tanklarım yakında Piranhalarımı misafir edecek. Buraya tür bilgi aktarımı yerine Yaptığımız tanklar ve beslediğimiz hayvanlar hakkında bilgi aktarsak daha faydali sanırım.

Subat ayındaki yavrularımdan iki foto.

yaptigim tanklari koymam icin 1 ay ugrasmam lazim burda binlerce buyuk ve ufak akvaryum kurdum bende bilmiyorum.sayisini ..haftada 4-5 akvaryum kurardim...

hauki
04-08-2007, 12:30
Mustafa bey sudaki amonyak ve nitrat dengesi açısından pek çok kimyasal üretildi bakteriler tabiki su için gerekli ama bunlarında oluşumları için yine bir takım tanlet ve sıvı şekilde piyasada satılan maddeler var hatta su değişiminde eski sudan 2 tas bir kanarda ayırmak ve taze suyu onunla mayalamakda yeterlidir suyu sertleştirmek için mercan kırıntıları veya bir mercan kayasını suya koymak yada aksine suyu yumuşatmak isterseniz suya mongovre kökü koymanız yeterlidir doğal ve sağlıklı olma açısından kesinlikle plastik ürünler en aza indirilmelidir hatta mümkünse hava hortumlarını dahi cam kılcal borularla uygulamak daha yerindedir zira suya faydalı olan bakterilerin aksine plastik suyu bozacak zararlı bakteri üretim yuvası haline gelir o nedenle yanlış bilgi aldığınızı belirtmek isterim.
saygılar...

mehmet bey ben bu bilgiyi ve tecrubeyi bu iste 40 yildir uretim yapanlardan ogrenmistim ve bir plastik motaordaki plastigin hic bir zaman suda zarari oldgunu gormedim veya tecrube etmedim...fazlasi zararli oldugunuda soyledim ama...ben dogal akvaryumdan baska akvaryum kurmamdin asla plastik bitkimiymis fosforlu tasmis...ben baliga gore dekor hazirlarim..suyu yumusatmadin 10 larca yolu var zaten bir cogumuzun bildigi...bakteriler konusunda bir cok ilac sera tetra gibi markalarda mevcut baslamistir ve fiyatlari tuketci ve meraklilar icin cok pahalilar...bir amator gozle bakarak sudaki sertligi veya problemi goremez...bunun icin testler vs almasi lazim ki iyi bir su sarti olustursun..balik uretimlerini gezin ve ureticilere bu bir plastik parcasnin nitratla ilski nedir deyin cevap gelir:)

SüperAcemi
05-08-2007, 02:07
Neyse arkadaşlar, plastik falan bırakalım bunları, Mustafacım hadi ama sen durdun iyice...Arkadaşlar paylaşımlara devam;) Bu arada Akvaryumu sabitlesek bari, nasıl olur? Birde mirsat senin akvaryumdaki canavarlarda çok iyi görünüyor teşekkürler.

oz0735
05-08-2007, 03:25
Cyprinus Auratus (Japon Balığı)
Japon balıkları 'Japon Süs Balığı' adıyla anılırlar. Aslında Çin kaynaklıdırlar. Tüm dünyada, akvaryum ve havuzlarda çok yaygın biçimde sevilerek yetiştirilen bu balıkların Çin kaynaklı olan aslı gri-yeşil renkte bir sazangildir.

Çin yetiştiricilerin bu gösterişsiz türden, değişik ve çekici renkte süs balıklarını elde etmeleri 1000 yıllarına rastlar. Japon balıklarının Japonya'ya geçmesi ise çok daha sonra olacaktır; İngiltere'de 1600, Fransa'da 1750 yıllarında görülecek, Amerika'ya ise XIX. yy.'ın ikinci yarısında ulaşacaktır. Çin ve Japon yetiştiriciler 66 çeşidinin olduğunu söylemekteyseler de, bugün Avrupa'da 12 tanesi bilinmektedir.

Bütün Japon balığı türleri, şekil olarak fark gösterirlerse de, önemsiz derecede ufak ayrılmalar dışında, gerek yaşama, beslenme ve gerekse üreme konusunda birbirlerine benzer karakter gösterir.

Bunlar oldukça uzun ömürlü balıklardır. Çoğunlukla 10-15 sene yaşarlar. Her şeyi yiyerek beslenebilirler ancak kesinlikle ekmek verilmemelidir. Su kurtçularını, böcek, salyangoz, supiresi, enfüzvuar ve bitkisel besini ayırmaksızın yerler.

Serin sulardan hoşlanırlar. En sevdikleri ısı 15-20 derece arasıdır. Bu sebeple oda hararetinde yaşayabildikleri gibi soğuk ortamda ayrıca ısıtılmaya ihtiyaç göstermezler.

Ortalama olarak 7-10 santim boyunda sakin karakterde bir balıktır. Ancak bazı tür balıklar tarafından kuyrukları didiklenerek rahatsız edildiğinden, ayrı olarak beslenmesi tercih edilmelidir. Bol havaya ihtiyaç gösterdiğinden eğer hava pompası yoksa, bir japon balığına 20 litre su hesap edilmeli ve akvaryum Myriophillum, Elodea gibi bitkilerle bitkilendirilmelidir. Dikkat edilmesi gereken şeylerden biri, bitkilerin sağlam ve balığın hareketlerini engellemeyecek biçimde dikilmesidir. Aksi taktirde bitkiler balığın hareketleri ve dolaşması sırasında köklerinden söküleceklerdir. Akvaryumda yer tutacak ve balığı zedeleyebilecek dekoratif taş ve süsler çıkartılmalıdır. Tül Kuyruk'ların sularının temizliğine dikkat edilmeli, sık sık pipetle akvaryumun dibi arıtılmalıdır.

Bunların cinsiyetlerini ayırt etmek oldukça zordur. En güvenilir yol, yumurtlama zamanı karnı yumurtayla dolacak olan dişinin dolgunluğu ile, erkeğin bu devrede solungaç kapaklarında ve göğüs yüzgeçlerinde meydana gelecek parlak bandı izlemektir. Bazı akuaristlere göre, bunların cinsiyeti anüs bölgesinin durumundan da anlaşılabilmektedir. Dişilerin anüs yöresi dışarı çıkık, erkeklerinki içeri girik olmaktadır. Bir başka yöntem de yumurta dökme sırasında erkeğin dişiyi kovalamasından cinsiyet ayrımı yapmaktır.

Japon balıklarının üretiminde eşleştirme çok önemlidir. Üreme değişik nitelikte ve ayrı döllerden gelen çiftlerden yararlanılarak yapıldığında, yeni türler elde edebilme olasılığı vardır. Böyle bilinçli ve planlı bir seçimle yapılan eşleştirmelerde üstün nitelikte yavru elde etme oranı yüksektir. Bunun aksine, sürekli olarak bir çiftin dölleri arasında döl alınmaya girişildiğinde, ilk başlangıç noktasına gelinir. Elde edilen yavrular artık pek beğeninizi kazanmayacak bir biçime, yani aslına döner.

Bilinen belli başlı Japon Balığı üyelerini şöyle sıralayabiliriz:

1- Japon Havuz Balığı

Havuzlarda çok rastlanan bir türdür. Biçimli gövdeleri, parlak renkleriyle bahçeli evlerin süsü olarak ilgi çekerler. Çoğunlukla portakal rengi ve kırmızıdırlar. Beyaz, sarı, siyah, alacalı olanları da vardır. İlk balık sevgisi duyanlar için iyi bir başlangıç balığıdır. Dayanıklıdırlar, kolay ürerler, uzun ömürlüdürler.

2- Şabankin

Havuz balıklarından daha küçük boyludurlar. Dayanıklı ve uzun ömürlüdürler. Ortalama 12 yıl yaşarlar. Gövdeleri ince uzun ve biçimlidir. Kuyrukları geniş ve uzundur. Anal yüzgeçleri gelişmiştir. Anca en çekici yönleri renkleridir. Şeffaf olan pullar derinin renk ve desenlerini aynen dışa yansıtır. Çok değişik renk düzenine sahip balıklar olmakla birlikte temel renkleri mavi ve menekşe rengi üzerine kırmızı, siyah, sarı beneklerdir.

3- Komet

Gövdesi biçimsel olarak aynen Şabankin gibidir. Uzun, biçimli gövdeye ve gelişmiş bir kuyruğa sahiptir. İdeal bir havuz balığıdır. Fazla su gerektirdiğinden büyük akvaryumlarda beslenebilirler. Kışın donmayan havuzlar onlar için idealdir. Çoğunlukla kırmızı iseler de sarı ve metal rengi olanları da vardır.

4- Yelpaze Kuyruk

Bu tür, gövde yapısının değiştiği ilk kuşaktır. Gövde kısalmış, kalınlaşmış ve yuvarlak bir biçim almıştır. Kuyruk yüzgeci birbirinden ayrı iki parça halindedir ancak bu parçalar çatal biçiminde değil, düz kenarlıdır. Sırt yüzgeci ve anal yüzgeç son derece gelişmiştir. Bu tür, özellikle kış ayları içinde, havuzlarda bırakılmamalıdır. Çünkü 15 ile 20 derece ısıyı gerektirirler. İyi bir beslenme sağlandığı, özellikle canlı yem verildiği zaman Nisan-Ekim ayları arasında dört kez döl alma olasılığı oldukça yüksektir.

5- Tül Kuyruk - Peçe Kuyruk

Japon süs balıklarının kral ailesidir. Sırt, karın ve göğüs yüzgeçleri kuyruk yüzgeci gibi son derece gelişmiştir. Akvaryumlarda yetiştirilmeleri gerekir. Duyarlı ve nazik balıklardır. Karma akvaryumlar pek tavsiye edilmez. 18-22 derece su ısısı, berrak su, geniş akvaryum, bol oksijen, dengeli beslenme sağlıkları için gereklidir.

6- Teleskop

Gözler dışarı doğru çıkık olup kuyruk tek veya çift lobludur. Canlı yemleri, yeşillik ve algler kadar severek yerler. Göz biçimleri nedeniyle özenli beslenmeyi gerektirirler ve fazla ışıktan hoşlanmazlar.

7- Çelestial

Teleskop Japon balığının benzeridir. Bunda gözler yanlara doğru değil yukarıya doğru çıkıktır. Çok özenli bir beslenmeyi gerektirirler. Asla yukarıdan ışıklandırma kullanılmamalıdır. Yemlerinin yüzen yemlikler içinde verilmesini öneririz.

8- Torbagöz

Bu balık çoğu akvaryum severler tarafından çirkin bulunmasına rağmen az bulunan değerli bir türdür. Bunlara "Ağlayan Göz" de denilmektedir. Bakımları konusunda Teleskop ve Celestial da olduğunca özen gerektirirler.

9- Aslanbaş

Baş biçiminin değişikliğiyle diğer Japon balığı türlerinden ayırt edilir. Baş iri, yuvarlakça ve aslan başını andırır biçimindedir. Alın kısmında yele yerini tutan köpüksü teşekküller başı süsler. Aslanbaşlarda sırt yüzgeci görülmez. Çok değişik renk düzenine sahip olanları vardır.

10- Oranda

Baş biçimi olarak yukarıda belirtilen Aslanbaş'a benzer. Ancak Oranda'da, Aslanbaş'ın aksine sırt yüzgeci görülür.

11- İnci Gövde

Bu tür Japon balıklarının gövdesinde bulunan inci taneleri görünümündeki teşekküller balığa çok çekici bir görünüm kazandırır.(ALINTIDIR)

oz0735
05-08-2007, 04:00
[/IMG] (] (][IMG)
Shot at 2007-08-04
(][IMG)
Shot at 2007-08-04

oz0735
05-08-2007, 04:10
[/IMG] (] (][IMG)
Shot at 2007-08-04
(] (][IMG)
Shot at 2007-08-04
(] (][IMG)
Shot at 2007-08-04
(] (][IMG)
Shot with at 2007-08-04
[URL=][IMG] (]Deluxe Classic Cam[/URL)
Shot at 2007-08-04

oz0735
05-08-2007, 04:13
JAPON BALIĞININ AKVARYUMDA ÜRETİMİ

Dişiler ve erkekler, bir diğerinden kış ayları içinde ayrılarak ayrı ayrı akvaryumlarda beslenmeye başlanır. Bulundukları akvaryumun suyu temiz ve berrak olmalı, çok iyi havalandırılmalıdır. Serin geçen Aralık-Ocak döneminden sonra Şubat ayı başında akvaryum suyunun ısısını 16 dereceye yükseltmeli ve özel bir beslenme uygulamalısınız. Bu beslenme yüksek nitelikte kuru yem (karides unu), haşlanmış ıspanak ve özellikle canlı yemle yapılmalıdır. Gün aşırı, fazla oranda olmamakla birlikte su kurdu, su piresi gibi yemler mutlaka verilmelidir. Bunları her zaman bulamayabilirsiniz. Böyle durumlarda bahçenizdeki küçük toprak kurtlarından (solucanlardan) yararlanabilirsiniz. Ancak kesinlikle belirtmek isteriz ki, "Özel Beslenme"de amaç balığa fazla besin vermek değil, çeşitli ve dengeli besin vermektir. Fazla besleme balıklarda şişmanlığa, şişmanlıksa kısırlığa neden olur. Bu arada yenmeyen yem artıklarının ve dışkıların suyun niteliğini bozmasına olanak tanınmamalıdır.

Erken döl almak için çoğunlukla, yapay aydınlatma ve yapay ısıtma aracılığıyla balık erken döl vermeye zorlanır. Her ne kadar yapay aydınlatma ve yapay ısıtmadan yararlanma kaçınılmaz ise de, yeterince alacakları gün ışığı, doğal gelişmelerini, sağlıklarını, dolayısıyla üreme gücü ve verimlerini olumlu yönde etkileyecektir. Bu ve benzeri tekniklerle mevsimsiz olarak döl almak mümkünse de en iyi döl alma zamanı olarak Nisan ayını öneririz. Doğaya uymak ve en doğal ve uygun yöntemdir. Doğaya katkıda bulunabiliriz, ancak doğanın dışına çıkmak çoğunlukla iyi sonuç vermez. Kontrollü yöntem dediğimiz bu teknikle üremeye girecek çiftler, su ısısı, oksijen durumu, ışık, suyun niteliği ve diğer bazı koşullar istenildiğince düzenlenip, istenildiği anda üretim işlemine geçilebilir.

Üreme için her şey hazır olduğunda ilk önce erkek "Japon Süs Balığı" üreme akvaryumuna konulur. Bu akvaryumun en elverişli ölçüleri 60x30x30 cm. olarak belirlenebilir. Ancak konulacak suyun derinliği 22 santimi hiçbir zaman geçmemelidir. Yumurta dökümünden önce uygulanabilecek iki ayrı yöntem için karar verilmeli ve üreme akvaryumunun bitkilendirilmesi ona göre yapılmalıdır. Eğer çiftleşme sonucu elde edilecek yumurtalar aynı akvaryumda bırakılacak ve anne-baba başka bir akvaryuma alınacaksa, çiftleşme akvaryumu toprağa bağlı bitkilerle çok sık bir biçimde bitkilendirilmelidir. Eğer çiftleşen balıklar akvaryumda bırakılacak ve yumurtalar başka akvaryuma alınacaksa, bu kez akvaryum toprağa bağlı olmayan, üzerindeki yumurtalarla kolayca başka bir akvaryuma alınabilecek yumurta saklayıcı bitkilerle bitkilendirilir. Her iki durum için de önerebileceğimiz bitki Elodea'dır.

hauki
05-08-2007, 12:01
JAPON BALIĞININ AKVARYUMDA ÜRETİMİ

Dişiler ve erkekler, bir diğerinden kış ayları içinde ayrılarak ayrı ayrı akvaryumlarda beslenmeye başlanır. Bulundukları akvaryumun suyu temiz ve berrak olmalı, çok iyi havalandırılmalıdır. Serin geçen Aralık-Ocak döneminden sonra Şubat ayı başında akvaryum suyunun ısısını 16 dereceye yükseltmeli ve özel bir beslenme uygulamalısınız. Bu beslenme yüksek nitelikte kuru yem (karides unu), haşlanmış ıspanak ve özellikle canlı yemle yapılmalıdır. Gün aşırı, fazla oranda olmamakla birlikte su kurdu, su piresi gibi yemler mutlaka verilmelidir. Bunları her zaman bulamayabilirsiniz. Böyle durumlarda bahçenizdeki küçük toprak kurtlarından (solucanlardan) yararlanabilirsiniz. Ancak kesinlikle belirtmek isteriz ki, "Özel Beslenme"de amaç balığa fazla besin vermek değil, çeşitli ve dengeli besin vermektir. Fazla besleme balıklarda şişmanlığa, şişmanlıksa kısırlığa neden olur. Bu arada yenmeyen yem artıklarının ve dışkıların suyun niteliğini bozmasına olanak tanınmamalıdır.

Erken döl almak için çoğunlukla, yapay aydınlatma ve yapay ısıtma aracılığıyla balık erken döl vermeye zorlanır. Her ne kadar yapay aydınlatma ve yapay ısıtmadan yararlanma kaçınılmaz ise de, yeterince alacakları gün ışığı, doğal gelişmelerini, sağlıklarını, dolayısıyla üreme gücü ve verimlerini olumlu yönde etkileyecektir. Bu ve benzeri tekniklerle mevsimsiz olarak döl almak mümkünse de en iyi döl alma zamanı olarak Nisan ayını öneririz. Doğaya uymak ve en doğal ve uygun yöntemdir. Doğaya katkıda bulunabiliriz, ancak doğanın dışına çıkmak çoğunlukla iyi sonuç vermez. Kontrollü yöntem dediğimiz bu teknikle üremeye girecek çiftler, su ısısı, oksijen durumu, ışık, suyun niteliği ve diğer bazı koşullar istenildiğince düzenlenip, istenildiği anda üretim işlemine geçilebilir.

Üreme için her şey hazır olduğunda ilk önce erkek "Japon Süs Balığı" üreme akvaryumuna konulur. Bu akvaryumun en elverişli ölçüleri 60x30x30 cm. olarak belirlenebilir. Ancak konulacak suyun derinliği 22 santimi hiçbir zaman geçmemelidir. Yumurta dökümünden önce uygulanabilecek iki ayrı yöntem için karar verilmeli ve üreme akvaryumunun bitkilendirilmesi ona göre yapılmalıdır. Eğer çiftleşme sonucu elde edilecek yumurtalar aynı akvaryumda bırakılacak ve anne-baba başka bir akvaryuma alınacaksa, çiftleşme akvaryumu toprağa bağlı bitkilerle çok sık bir biçimde bitkilendirilmelidir. Eğer çiftleşen balıklar akvaryumda bırakılacak ve yumurtalar başka akvaryuma alınacaksa, bu kez akvaryum toprağa bağlı olmayan, üzerindeki yumurtalarla kolayca başka bir akvaryuma alınabilecek yumurta saklayıcı bitkilerle bitkilendirilir. Her iki durum için de önerebileceğimiz bitki Elodea'dır.

kanka cok guzel bir paylasim yapmissin devamini bekliyorum...forumda bulunmayan diger turler hakkinda da bilgi ekle...mesela canli doguranlar...

oz0735
05-08-2007, 12:04
kanka cok guzel bir paylasim yapmissin devamini bekliyorum...forumda bulunmayan diger turler hakkinda da bilgi ekle...mesela canli doguranlar...

ok kanka hemen hazırlayayım ama biraz işim var..en kısa zamanda sizlerle olacak.;)

hauki
05-08-2007, 12:18
ok kanka hemen hazırlayayım ama biraz işim var..en kısa zamanda sizlerle olacak.;)

ok..ben devam ediyorum chiclidlerden

hauki
05-08-2007, 12:31
Altolamprologus calvus "yellow" (Sarı Calvus)
[/IMG] (][IMG)

Ticari İsmi: Sarı Kalvus

Yaşadığı Bölge: Nkamba Bay, Tanganyika gölü içerisinde Zambia bölgesi

Maksimum Büyüklüğü: Erkekler 5"(15 cm.) Dişiler 4"(10 cm)

Cinsiyet Farkları: Erkekler aynı yaşda dişilerden daha büyükler.

Yaşama Ortamı: Kayalık bölgeler.

Önerilen su şartları: pH ve sertlikte öenmli bir sorun olmamasına rağmen pH 8-8,5 sertlik: 12-15 DH olmalı. Su ısısı: 24-26 C arasında sabitlenmeli. Üretim devresinde sıcaklık 1-2 derece daha fazla olabilir.

Gıdaları: Ufak karidesler, kabuklular, ve bazen çok ufak balıklar (1cm'den daha ufak). Kuru gıdaları kabul eder ancak canlı ve donmuş protein ihtiva eden gıdalar daha çok tercih edilir.

Davranış Şekilleri: Uzunlamasına ve genişliğine göre basık bir bedene sahiptirler. (Yaprak misali) Kayalıklarda dar yerlere bu nedenle kolayca girebilirler, vücutlarını tüm açılarda çevirebilirler. Tabanda av peşinde dolaşırlar ve ne zaman av bulurlarsa yakalayabilmek için kafa üzerine kendilerini aşağıya dogru süratli bir şekilde iterler. Bunu akvaryumda da aynı şekilde yaparlar; gözlerini durağan tutarlar kafalarını ve bedenlerini bütün açılarda hareket ettirebilirler. "Altolamplar" çok agresif görünebilirler fakat vucutlarının yaprak şeklinde olamasından ötürü çok fazla sert ve uzun sürebilecek bir kavgaya girmezler.

Bakım: Diğer balıklara karşı fazla kavgacı değildirler; Fakat kendi türüne agresif davranır. 120 cm.+ uzunlukdaki akvaryumda büyük kayalar ve oyuklar ile dekore edilmiş bir akvaryumda diğer cichlidler ile yaşatılabilirler. Çok agresif göründükleri halde aynı akvaryumdaki kendi türü dışındaki balıklara pek dokunmazlar. Aynı akvaryumda ağızda kuluşka yapan diğer cichlidlerin yumurtlamaları sırasında araya girerek yumurtalarını çalarak beslenebilirler. Bu sırada anne ve babanın ısırıklarından korunmak için vücutlarında bulunan sert pullu kısımlarını balıkların ısırmalarına müsade ederler. Böylece yumurtlayan çiftlerin ağızları belli bir süre sonunda tahriş olarak geri çekilmek zorunda kalırlar. Bu pullu kısımları aynı zamanda vahşi yaşamda kayalıklar ve dar yerlerde dolaşırken veya saklanırken hayvanın vücudunun aşınmasını ve zedelenmesini engeller.

Üretim bilgileri: Substrate yetiştiriminde; dişiler erkeklerin giremeyeceği boyda ufak mağarada yavrularlar.Eşleşmede erkek-dişi arasındaki bağlar çoğu zaman gevşektir. Erkekler çoğu zaman polygamous (Çok eşli) şeklinde bir üreme tercih ederler. Erkekler genelde kurdukları harem içinde bir dişiyi diğer dişilerden daha üstün tutar. Üstün tuttuğu bu dişiye bölgesinde bulunan en iyi üreme bölgesini ona verir. Dişi üreme bölgesindeki yumurta dökeceği deniz kabuğu içine girdikten sonra yumurta dökerken erkek dışardanda içeri girmeyerek tam kapı girişinden spermlerini atarak gazlamaları vasıtasıyla spermlerinin kabuğun içine dolmasına çalışır. Böylece yumurtaları dışardan döllemiş olur. Bu sırada akvaryumunuzdaki yüksek sirkülasyon spermlerin yumurtaları bulamayarak yumurtdan çıkacak yavru sayısını azaltabilir bu nedenle sikülasyon sevmeyen bu balıkları üretmeye çalışırken dikkatli olmanızı öneririz. Yumurtlama sonucu dişi yaklaşık 50-200 arasında yumurta bırakabilir. Yavrular kabuk içinde yumurtadan çıktıktan sonra bakımları içerde devam edilir. Bu sırada Erkek ortamdan uzaklaşırılırsa veya deniz kabuğu dişi ile birlikte aynı su ortamından oluşturduğunuz başka bir ortama alınırsa kabuk ağzından çıkmaya çalışan yavrular baba tarafından yenmeden muhafaza altına alınmış olunur. Kalvuslar gelişim süreci ağır olan balıklar arasındadır. 3-4 cm.'e gelmeleri 4-6 ay süre içinde gerçekleşebilir. 1,5-2 yılda da ancak cinsel olğunluğa erişebilirler. Bu balık cinsine bakmayı düşünüyorsanız sabırlı olmanız ve balığınızı hızlı büyüteceğim diye aşırı beslemeniz gerekmetedir. Aşırı beslenmiş dişiler ilerde vucutlarında oluşan aşırı yağlanma sonucu yumurtalamama problemleri ile karşılaşabilirler.

Yorumlar: "Yellow" Sarı Kalvus diğer çeşitlere göre daha nadir yakalanırlar. Vahşi yakalananlar daha yüksek fiyatlardadırlar. Amatör akvayum severlerin "Altolamprologus compressiceps" ile karıştırmaları çok normal karşınanılabilinir.

hauki
05-08-2007, 12:34
Latince Adı: Altolamprologus compressiceps
[/IMG] (][IMG)

Habitatı ve Anavatanı: Tanganyika Gölü'nün kayalık kesimleri

Üreme: Bir kabuğun içine 50-250 arası yumurta dökerler.

Sıcaklık: 26 C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 15cm

Su Sertliği: Çok Sert

pH: 8

Genel Yorum: Piyasada Sarı Calvus olarak pazarlanırlar fakat Sarı Calvus değil Compressicepslerdir. Tanganyika Gölü'nde geniş alana yayılmışlardır. Çok sayıda renk varyasyonu vardır. (Gold Head, Fire Fin, Red Fin .) Avcı balıklardır, akvaryumdaki küçük balıkları aç kalırlarsa yerler.

hauki
05-08-2007, 12:38
Latince Adı: Chalinochromis brichardi
[/IMG] (][IMG)

Habitatı ve Anavatanı: Tanganika Gölü'nün kayalıkları

Davranış Biçimi: Orta derecede agresif

Üreme: Bir kovuğa 120 kadar yumurta dökerler. Yuvanın etrafı çok iyi korunur. Anne ve babayı yuvayı beraber korurlar. Yavrular 10 günde serbest yüzer hale gelirler.

Sıcaklık: 26 ° C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 16 cm

pH: 8,6–9,1

Genel Yorum: Dayanıklı bir balıktır, kayalık bölgeleri severler, akvaryumda kayalık bölgeler bulunmalıdır. Yavruların vücudunda boyuna 2 adet çizgi bulunur, bu çizgiler büyüdükçe kaybolur. Proteinli yemlerle beslenmeli, ara ara canlı yem takviyesi yapılmalıdır. Yavaş büyüyen bir türdür.

hauki
05-08-2007, 12:44
Latince Adı: Cyprichromis microlepidotus
[/IMG] (][IMG)

Habitatı ve Anavatanı: Tanganika Gölü’nün kuzeyi. Dik kayalıkların yanında bulunurlar.

Beslenme Biçimi: Etçil (Micropredator)

Üreme: 10 – 20 Yumurtayı Ağzında Kuluçkaya Yatırır

Sıcaklık: 24 - 26 °C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 12 cm

Genel Yorum: En az 6'lı gruplar halinde beslenmelidir. Geniş yüzme alanı isterler.

hauki
05-08-2007, 12:52
Latince Adı: Eretmodus Cyanostictus
[/IMG] (][IMG)

Habitatı ve Anavatanı: Tanganyika Gölü'nün kayalık, dip bölümü.

Beslenme Biçimi: Otçul. Selüloz ağırlıklı bitkisel yemler verilmeli. Ara sıra Artemia gibi küçük canlılar verilebilir.

Kendi Türlerine Davranışı: Eş tutmamış balıklar birbirine agresif davranır.

Üreme: Ağızda kuluçka yaparlar. İlk 12 gün yumurtaları anne ağzında taşır. Ardından babaya devreder.

Sıcaklık: 25-27 °C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 20 cm

pH: 7.5-9

Genel Yorum: Dipte yaşarlar, bol saklanma yeri yapılmalıdır. Erkek ile dişi arasında belirgin bir fark yoktur.

oz0735
05-08-2007, 13:03
CANLI DOĞURANLAR

Renk: Kırmızı, mavi, sarı, beyaz, pembe,siyah vs....

Sıcaklık: 25°-28°C

pH: 7-8.5

Su Sertliği: Orta-Yüksek

Üreme: Canlı doğururlar, yavrulaması ve yavruların büyütülmesi kolaydır.

Genel Yorum:canlı doğuranlar gerek barışçıl yapılarıyla, gerekse kolay üretilmeleriyle akvaryum severlerin gönüllerinde ve akvaryumlarında taht kurmuşlardır. Pek çok hobicinin ilk başladığı balıklar olmuştur. Akvaryumda doğal seleksiyonla çok değişik renk ve biçimlerde üretilmiştir. Erkekleri dişilerin yarısı kadar olup dişilerden daha gösterişlidirler. Gebelik süresi yaklaşık olarak ortalama28 gün olup bu süre sıcaklık ve genetik faktörler yüzünden 21-40 gün arası değişebilmektedir. Aynı dişilerin erkekler tarafından devamlı kovalanmaması için dişi sayısını erkek sayısının 2 katından fazla tutmakta fayda var. Balıklar 3 aylık olduklarında cinsel olgunluğa ulaşırlar.
[/IMG] (][IMG)
[/IMG] (][IMG)
Shot with Canon EOS-1Ds Mark II at 2007-08-05

hauki
05-08-2007, 13:04
Latince Adı: Julidochromis dickfeldi Habitatı ve Anavatanı: Tanganika Gölü'nün Kayalık Bölgeleri
[/IMG] (][IMG)

Beslenme Biçimi: Hem etçil hem otçul. Doğada küçük omurasızlarla, ve kumdaki diatomik parçacıklarla beslenirler. Akvaryumlarda kuru yem ve dondurulmuş yemlerle beslenilmelidir.

Davranış Biçimi: Davranışı: Orta derecede agresif

Kendi Türlerine Davranışı: Davranışı: Orta derecede agresif

Üreme: 50–100 arası yumurtayı Kovuklara Bırakır

Sıcaklık: 24 ° - 26 ° C

hauki
05-08-2007, 13:09
Latince Adı: Julidochromis ornatus Habitatı ve Anavatanı: Tanganika Gölü'nün Kayalık Bölgeleri
[/IMG] (][IMG)
Beslenme Biçimi: Doğada küçük omurasızlarla beslenirler.

hauki
05-08-2007, 13:12
Latince Adı: Julidochromis transcriptus Habitatı ve Anavatanı: Tanganika Gölü'nün Kayalık Bölgeleri
[/IMG] (][IMG)

Beslenme Biçimi: Hem etçil hem otçul. Doğada küçük omurasızlarla, ve kumdaki diatomik parçacıklarla beslenirler. Akvaryumlarda kuru yem ve dondurulmuş yemlerle beslenilmelidir.

hauki
05-08-2007, 13:16
Latince Adı: Lepidolamprologus kendalli
[/IMG] (][IMG)

Habitatı ve Anavatanı: Tanganika Gölü'nde kalabalık bir popülasyon oluşturmasa da çamurlu diplerde de kıyıdaki kayalıklarda da görülebilmektdir.

Davranış Biçimi: Çok sert

Kendi Türlerine Davranışı: Çok sert

Üreme: 500'e kadar yumurtayı kayalık bölgeye bırakır ve korurlar. Üremeleri için akvaryumda loş ışık olmalıdır.

Sıcaklık: 24 ° - 28 ° C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 22 cm

Genel Yorum: Balık avcısı bir balıktır tek beslenmelidir. Akvaryumun üstü çok iyi kapatılmalıdır, en küçük boşluktan bile atlayabilirler. Dişiler erkeklerin 3/4 ü kadar olurlar.

hauki
05-08-2007, 13:19
Latince Adı: Neolamprologus brichardi
[/IMG] (][IMG)

Habitatı ve Anavatanı: Tanganika Gölü'nün Sığ Kayalıkları

Davranış Biçimi: Saldırgan

Kendi Türlerine Davranışı: Orta Derecede Agresif

Üreme: 100–200 Yumurtayı Kovuklara Bırakır

En Fazla Büyüdüğü Boy: 10 cm

Genel Yorum: Kolay üreyebilen, dayanıklı bir balıktır. Kayalık alanları sever. Eş tutturmak için küçük boyda 10 adet balık alıp aralarından kendi eşlerini seçmesi, eş tutmada kesin sonuç verir. Yavrularını korurlar, çıkan yavrular büyüdüklerinde bir sonraki nesil kardeşlerinin korunmasına da yardımcı olurlar.

hauki
05-08-2007, 13:22
Latince Adı: Neolamprologus leleupi
[/IMG] (][IMG)

Habitatı ve Anavatanı: Tanganika Gölü'nün Kayalık Bölgeleri

Üreme: 100–200 Yumurtayı Kovuklara Bırakır

Sıcaklık: 26 ° - 28 ° C

Genel Yorum: Tanganyika Gölü'nün en sempatik balıklarındandır. Onları bir kayanın veya yaprağın altında ters durmuş olarak görebilirsiniz. Kayalık alanları çok severler, üretilmeleri kolaydır. Üremeleri için ortadan bir delik açılmış testi akvaryuma ters olarak koyulmalıdır. Siyah, mor, sarı turuncu gibi renk varyasyonları vardır. Tetra Bits gibi karotein oranı bol yemlerle beslenirse sarı varyasyonlar da turuncu renk alırlar. Koyu renkli kum üstünde renklerini karartırlar, renklerini tam gösterebilmeleri için açık renkli kum tercih edilmelidir.

oz0735
05-08-2007, 13:23
[/IMG] (] (]Canon EOS-1Ds Mark II[/URL)
Shot at 2007-08-05
(] (] (][IMG)
Shot at 2007-08-05 (][IMG)
Shot at 2007-08-05
(] (]Canon PowerShot A540[/URL)
Shot at 2007-08-05
(][IMG)
Shot at 2007-08-05

oz0735
05-08-2007, 13:25
Poeciliidae, Goodeidae, Hemirhamphidae
Canlı doguranlar günümüzde en iyi bilinen ve akvaryum hobisi için milyonlarca yetistirilen tür balıklardır. Canlı doguranlar denince hemen akla Lepistes, Plati, Kılıçkuyruk ve Moli gibi balıklar akla gelir.

Adi üstünde canlı doguran balıkların yavruları canlı olarak dogar. Yumurtalar annenin vücudunun içindeyken döllenir ve yumurtanın gelismesi ve yavrunun yumurtadan çıkması annenin vücudunda tamamlanır. Yavrular anne tarafından 'dogurulduktan' hemen sonra yüzmeye ve beslenmeye baslarlar.

Çogu canlı doguranlar grup halinde yüzmeyi severler, bu yüzden ayni türden birkaç taneyi bir arada tutmak gerekir. Grupta disiler erkeklerden daha fazla olmalı yoksa erkekler disileri çok fazla kovalayıp (çiftlesmek için) onların yorulmalarına ve gücsüz düsmelerine yol acabilir. Akvaryumlarinin arka ve yanları sıkca bitkilendirilmis ve orta kısımında ise bolca yüzme mesafesi bırakılmalıdir. Bitkisel maddeler çogu canlı doguranın besin kaynaklarının onemli bir kısmını olusturur (Özellikle Molilerin).

Bir disi ve bir erkek canlı doguranın bulundugu her akvaryumda bu balıklar ürerler. Canlı doguranlar genellikle akvaryumseverlerin ilk ürettigi balıklar arasındadir. Uretmek icin hamile balıgı ayırmak yeterlidir, isin geri kalan kısmını disi balık halleder.

Eger karma akvaryumunuzda birkaç yavru yetistirmek istiyorsanız, akvaryumcularda satılan canlı doguran uretme kutularından alabilirsiniz. Bunlar plastikten yapılmıs küçük iki kompartmanlı su yuzeyinde duran kutulardır. Ana hucreye hamile canlı doguran konur ve dogum yaptıgında yavrular deliklerden ikinci kompartmana inerler ve anne tarafından yenilmeden kurtulurlar. Fakat dikkat edilmesi gereken bir husus yavrular dogumdan birkaç saat sonra iyice hareketlenince bir yolunu bulup tekrar ana hücreye girip annelerine yem olabilirler, bu yüzden hamile balıgı hücreye koyduktan sonra devamlı dogumun yapılıp yapilmadigini kontrol etmek lazımdır ve dogum biter bitmez anne balıgı hücresinden çıkarın. Iri canlı doguranlar bu hücrelerden hic hoslanmazlar. Özellikle velifera gibi turleri bu hücrelere koyarsanız hemen hemen her seferinde yavruların ölü dogmasina neden olursunuz.

Diger dogal üretme yolu ise hamile balıgı kendi küçük, çok bitkilendirilmis (fazla yapraklı bitkilerle) bir akvaryuma koyarak, burada dogum yapmasini beklemektir. Bu yöntemle hem hamile balık daha sakin olur hemde benim deneyimlerime dayanarak daha fazla yavru kurtaracagınızdan eminim. Ayrıca bu akvaryumda yavrularıda büyütebilirsiniz.

Ayrıca arada sırada (tabii bu akvaryumunuzunda baska ne tür balıklar olduguna bakar) karma akvaryumunuzdan yeni dogmus yavruları kurtarabilirsiniz. Yavrular dogdukları zaman yumurtlayan balıkların yavrularına nazaran daha gelismis ve iri olduklarından beslemede hiç zorluk çekilmez. Canlı doguran yavruları hazır toz yavru yemlerini veya iyice ufalanmis pul yemleri rahatlıkla yer ve gelisirler.

Belli basli canli doguranlar:
Kılıçkuyruk (Xiphorus helleri)
Plati (Xiphorus variatus ve Xiphorus maculatus)
Lepistes (Poecilia )
Moli (Poecilia schenops)
Velifera (Poecilia velifera)

hauki
05-08-2007, 13:26
atince Adı: Tropheus duboisi
[/IMG] (][IMG)

Habitatı ve Anavatanı: Tanganyika

Davranış Biçimi: Nispeten Barışçıl. Diğer türlere zarar vermese de aşırı hareketliliği diğer balıkları rahatsız edebilir.

Üreme: 10-15 Yumurtayı ağzında kuluçkaya yatırır.

Sıcaklık: 25-27 °C

pH: 8,0-8,5

Genel Bilgi: Tropheus türlerinde tecrübeniz yoksa, başlamak için en uygun türdür. Duboisiler akrabası olan diğer türler kadar agresif değildir. 150 cm lik kayalıklarla dekore edilmiş bir akvaryumda az sayıda erkek ve çok sayıda dişiden oluşan bir grup halinde bakmak en doğrusu olacaktır. Tanka daha sonra başka tropheus türleri eklenirse (moori, annectens, brichardi and spec.) çaprazlama olabilir, dikkat edilmelidir. Yavruları oldukça güzel; siyah üzerinde beyaz noktalı olur.
tanganika golundeki tropheus turlerinin dagilimi
[/IMG] (][IMG)

hauki
05-08-2007, 13:30
Latince Adı: Cyathopharynx furcifer
[/IMG] (][IMG)
[/IMG] (][IMG)

Habitatı ve Anavatanı: Tanganika Gölü’nde kayaların kumluk bölgeyle buluştuğu bölgeleri.

Davranış Biçimi: Barışçıl. Erkekler bölgesine giren balıklara karşı agresiftir.

Üreme: 20-50 kadar yumurtayı yaklaşık 21 günlük bir süre zarfında ağzında kuluçkaya yatırır.

Sıcaklık: 26 ° C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 22 cm

Genel Yorum: Çok gösterişli balıklardır, özellikle sabah saatlerinde renklerini çok daha güzel gösterirler. Renk almaları için erkeklerin minimum 10 cm boya gelmesi gereklidir. Dişiler ise renksiz ve küçük kalırlar, ventral yüzgeçleri ise erkeklerinki kadar uzamaz. Akvaryumda kendisini rahatsız edecek hızlı ve/veya kavgacı türlerin bulunmamamsı gerekir. Leptosoma, Kum Kelebeği gibi balıklarla bakılabilir. Erkekler geniş çaplı yuva kazarak dişilere kur yaparlar. Tubifex gibi canlı yemlerle beslemek bu balıklarda, özellikle de yavrularda Bloat'a ve parazite sebep olacaktır. Akvaryumda ince kum bulunmalı, geniş yüzme alanları bırakılmalıdır. Büyük boyutlara ulaştıklarından 300 litreden küçük akvaryumlarda kesinlikle beslenilmemelidirler.

hauki
05-08-2007, 13:32
ozkan ozeline bir bak

oz0735
05-08-2007, 13:36
[/IMG] (] (] (][IMG)
Shot at 2007-08-05
(][IMG)
Shot at 2007-08-05 (][IMG)
Shot at 2007-08-05

smyrna
05-08-2007, 16:18
Paylaşımlar harika omuş, teşekkürler :)

oz0735
05-08-2007, 16:21
Paylaşımlar harika omuş, teşekkürler :)

teşekkürler sevil hanım..

hauki
05-08-2007, 16:23
teşekkürler sevil hanım..

kanka eger bostaysan labirentli baliklarida ekle...beta ve gurami turleri felan...biliyosun benim cesit cok fazla..4-5000 chiclid..turkiyeye gelenleri ekliyorum ben ok..

oz0735
05-08-2007, 16:26
kanka eger bostaysan labirentli baliklarida ekle...beta ve gurami turleri felan...biliyosun benim cesit cok fazla..4-5000 chiclid..turkiyeye gelenleri ekliyorum ben ok..

ok..başlayayım o zaman..

hauki
05-08-2007, 16:30
ok..başlayayım o zaman..

ben de gidem biraz olta atayim..dunden yemledim...belki bir sazan alirim bu defa:)dogum gununde balik tutmayami gidiyon deme hanim dogum gunu 11 de bu ayin beraber kutuyacagiz yeni fly imla biraz atis dersleri yapayim:):D

oz0735
05-08-2007, 16:36
LABIRENTLI BALIKLAR
Guramiler ve Dövüsen Siyam balıkları (beta) bu gurubu olustururlar. Labirentli balıkların hemen hemen hepsi Asya'da bulunurlar, sadece birkaç cins Afrika'dada bulunur. Doga genellikle fazla akintisi olmayan sakin, kalici ve oksijen seviyesi az olan sulardan gelirler. Bu baliklarin labirentli baliklar denmesinin sebebi labirent denilen bir organa sahip olmalarıdır. Bu organ sayesinde havadanda oksijen gereksinimlerini saglayabilirler
Bu tür baliklar karakteristik olarak üreme zamaninda hava damlaciklarindan (köpük) su yüzeyinde yuva yaparlar. Erkek balik tarafindan yapilan bu yuvaya çiftlesmenin ardindan yumurtalar konur ve erkek balık bu yuvayı korur. Ayrica bazi cinsler agizda ürerler.

oz0735
05-08-2007, 16:37
Parlak kirmizi ve mavi renkleri ile erkek gurami deniz baliklari kadar güzeldir. Biraz dikkatle bu baliklari rahatlikla karma akvaryumunuzda tutabilirsiniz.

Cüce Guramilerde erkek balik daha renklidir. Erkege kiyasla disi baligin renkleri donuk kalır, ve nitekim disi baligin rengi gümüsi gridir. Cüce Gurami denildigi halde bu balıklar 6 ila 7.5 cm arası büyükluge ulasirlar. Dogada Kuzey Hindistan'dan Bangladesh'e kadar genis bir alanda bulunurlar. Yavas akan nehirler ve gölcüklerde bitkilerin yogun oldugu alanlarda yasarlar. Labirentli balık olduklarından havadan nefes alabilirler. Dogada bitkilerin arasindaki böcekler temel besin kaynaklaridir. Akvaryumda ise pul yemi rahatlıkla yerler. Eger akvaryumunuzda algae (yosun) büyüyorsa Cüce Guramiler bunlarida didiklemeyi severler
[/IMG] (][IMG)
Shot at 2007-08-05

oz0735
05-08-2007, 16:40
[/IMG] (][IMG)
Dovusen Siyam Balıkları veya kısaca Betalar, kuçuk akvaryum ve kaplar için ideal bir balıktır. Onemli faktor bu balıklarin sicak bir iklimden geldigini unutmamaktır, eger bu balıkların bulundugu odada kazak ile dolasıyorsanız bu ısı bu balıklar için soguktur.

Bu balıkların erkekleri olumune kavga ederler. Bu yuzden akvaryumlarda birden fazla erkek beta beslemeye çalısmak, çok kotu bir fikirdir. Bu balıklar Guney Dogu Asya'da pirinç tarlalarında bulunurlar. Akvaryumcularda satılan Betaların aksine, dogada bulunan Betalar kısa yuzgeçlidirler.

oz0735
05-08-2007, 16:56
Ilginc kahverengi tonlarında bir Beta turudur. En onemli ozelligi kopuk yuva yapma yerine, yumurtaları agızda kuluçkaya yatırmasıdır. Ciklitlerin aksine bu balıklarda erkek balık yumurtaları agızında korur. Asagidaki ilk fotografta erkek dimidiata'yi normal halinde iken rengini goruyorsunuz.
[/IMG] (] (][IMG)
Shot at 2007-08-05
Ilk çift tek baslarına 30cm'lik bir akvaryuma, diger çift ise yıllık balıkların ve bazi canlı doguranların bulundugu karma bir akvaryuma kondu. Ilk çift bir sure boyunca sadece siyah kurt ile beslendi, karma akvaryumdaki ise siyah kurdun yanında, su piresi (daphnia) vede kuru pul yem ile besleNDİ. Ilk once tek basına beslenen çift, bir hafta sonrada karma akvaryumdaki çift uredi.
(] (][IMG)
Shot at 2007-08-05
Yavrular yumurtadan çıktıktan bir sure sonra bile erkek dimidiatanın agızında kalmaya devam ediyor. Yavrular salındıktan sonra erkek balıgın gorevi bitmis oluyor onu akvaryumdan çıkarmanın yararı var. Yavrular kuru toz yem, mikrokurt ve artemia ile kolayca beslenebiliyor
(][IMG)
ALINTIDIR

oz0735
05-08-2007, 17:00
[/IMG] (][IMG)
Cok çekici bir Beta turudur. Fotograftada goruldugu gibi kısa yuzgeçli bir turdur. Diger beta gibi kavgacı olmasada yinede erkek ve disi balıklar biribirlerini hiç rahat birakmazlar bu yuzden B.rutilans'in beslendigi akvaryumlarda birçok saklanacak yer olmalıdır ki kavgada kaybeden kaçıp saklanabilsin. B.splendens bildiginiz gibi su yuzeyinde kopuk yuva yapar, ama B.rutilans su ortalarinda bir yapragın altına kopuk yuva yaparak urer.
Erkek ve disi balıgı ayırt etmek cok zordur. Renk, boy, ve yuzgec farkları yoktur.
ALINTIDIR

oz0735
05-08-2007, 17:01
ben de gidem biraz olta atayim..dunden yemledim...belki bir sazan alirim bu defa:)dogum gununde balik tutmayami gidiyon deme hanim dogum gunu 11 de bu ayin beraber kutuyacagiz yeni fly imla biraz atis dersleri yapayim:):D

ADİİİİ:mad: BOL ŞANSLAR;) ;)

oz0735
05-08-2007, 17:06
[/IMG] (][IMG)
Latince Adı: Macropodus opercularis

Habitatı ve Anavatanı: Doğu Asya kıtasında Çin, Kore, Tayvan bölgeleri

Beslenme Biçimi: Etçil, Otçul

Davranış Biçimi: Ilımlı Kendi Türlerine Davranısı: Ilımlı

Üreme: Su yüzeyinde köpük yuva yaparlar. Üretilmesi kolaydır
Hazır bir çift ayrı bir akvaryuma alınır, su seviyesi düşük tutulur, sıcaklık 28 derece yapılır. Büyük bir bitkinin yanına erkek bir köpük yapar ve bu yuvaya dişinin yumurtladığı yaklaşık 1000 yumurtayı dizer. Dişi yumurtlamadan sonra ayrılmalıdır. Yavrular ilk etapta infuseria, biraz büyüdükten sonra Artemia ile beslenebilir.

Sıcaklık: 16-26°C

Su Sertliği: Orta

pH: 6.5 - 7.5

Genel Yorum: Yaşadığı habitat itibariyle Kore,Çin,Vietnam ve Tayvan'ın deniz seviyesinde bulunan ırmakların denize döküldüğü yerlere yakın yaşarlar, bu yüzden akvaryum suyunda tuza azda olsa tahammül edebilirler. Her 50 litreye atılan bir çay kaşığı tuz cennet balığının sağlıklı yaşamasına destek olacak ve mantar, beyaz benek gibi hastalıklara karşı direnç oluşturacaktır. Beta, Cennet balığı, Gurami gibi türler Labirentliler olarak adlandırılır bunun nedeni bulundukları sudaki oksijen miktarı çok düştüğünde hayatta kalmalarını sağlayan labirent adı verilen ek solunum organlarınada sahip olmalarıdır, doğrudan havadan oksijen temin edebilirler. Doğada bitkilerin yoğun olarak bulunduğu kıyı kesimlerinde yaşadıkları göz önüne alınırsa akvaryumlarıda bol bitkilendirilmiş olmalıdır. Beslenme konusunda seçici davranmaz, yosun ve kuru yemlerle sağlıklı bir biçimde beslenebilirler, haftada bir canlı yem veya dondurulmuş yem vermek balığın renklenmesi açısından yararlı olacaktır. Üremeleri su yüzeyinde erkek cennet balığının yaptığı köpük yuvada gerçekleşir, erkek yere düşen yumurtaları yuvaya taşır. Üreme bittikten sonra cennet balığı yumurtaları mutlaka ayrı akvaryuma alınmalıdır. Mümkünse dişi ile erkek ayrı akvaryumlarda bakılıp kondüsyon kazandırılmalıdır. Genç Cennet Balıkları çok iyi bir karma akvaryum balığıdır, ancak büyüyüp agresifleştiklerinde problem yaratabilirler.

oz0735
05-08-2007, 17:09
[/IMG] (][IMG)
Latince Adı: Helostoma temminckii

Habitatı ve Anavatanı: Tayland

Beslenme Biçimi: Hem etçil hem otçul.

Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl.

Üreme: Diğer labirentliler gibi su üstüne köpükten yuva yapmazlar. Yüzlerce hatta sayısı bine varan yumurta dökerler. Yumurtalamadan sonra anne baba akvaryumdan ayrılmalıdır.

Sıcaklık: 24-28 C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 30 cm

Su Sertliği: Yumuşak-Orta

Genel Yorum: Labirentli balıklar az oksijen bulunan suzlarda yaşamak için evrimleşmişlerdir. Su bol oksijenli de olsa solungaçları yeterli oksijen alamaz bu yüzden ara sıra su yüzeyine çıkarak hava alırlar. Adlarını öpüştükleri için alırlar, öpüşmelerinin nedeninin güç gösterisi olduğu sanılmaktadır.

oz0735
05-08-2007, 17:15
[/IMG] (][IMG)
Mermer gurami normal Trichogaster trichopterus baliginin yapay bir renk cesitidir. Nitekim bakimi ayni normal Trichogaster trichopterus gibidİR.Ozel bir gereksinimleri yoktur. Sikca bitkilendirilmis, bazi yuzen bitkilerin oldugu akvaryumlari tercih ederler. Boylari 12 cm'ye kadar ulasir. Dogada (normal form) Endonezya ve Malezya'nin hareketsiz hatta bulanik camurlu su birikintilerinde bulunur. Karma akvaryumlarda onlarin uzun yuzgeclerini isiran tetrazon turu baliklar olmamali, vede es tutup uremeye calistiklari taktirde, ureme oncesi ve zamani erkek Trichogaster trichopterus diger baliklara karsi ic gidusel 'yavrulari korumak' amaci ile yirtici ve kavgaci olabilir.Disiler biraz daha kucuk ve yuvarlak uclu sirt yuzgecli olup, erkek daha iri ve disiye kiyasla daha sivri sirt yuzgecli olur.

oz0735
05-08-2007, 17:17
[/IMG] (][IMG)
Güneydogu Asya'da sakin ve agır akan sularda, su yüzeyi bitkilerle kaplı alanlarda bulunurlar. Akvaryumda beslenmesi problemsizdir. Her türlü yeme çabuk alışır. Boyları 12 cm'ye ulaşır. pH 5.5 ila 7.5 arası, ısı ise 23 ila 27 derece arası olmalıdır.İnci Gurami Trichogaster leeri, karma akvaryuma fazla uygun degildir.Sadece su dibinde yüzen balıklarla anlaşabilir, ve diger bütün balıklara problem çıkarabilir. Bu balik genç ve boyu küçükken problem yaratmaya bilir, fakat üreme çagına gelince sıkıntılar yaşanabilir. Akvaryumda üretmek kolay olmakla beraber (köpük yuva ile) üretme akvaryumunda dişi balıgın saklanabilecegi yerlerin olması yararlıdır.

oz0735
05-08-2007, 17:25
Kedi balıklarını diğer balıklardan ayıran birkaç özellik vardir. Bunlardan en önemlisi kedi balıklarının pulsuz olmalarıdır. Ayrıca kedi balıklarının adı ustunde aynı kediler gibi bıyıkları vardır.

En sık rastlanan kedi balıkları 'çöpçü' diye adlandırdıgımız Corydoras cinsindendir. Su anda 120 ile 150 arasi çöpçü balığı cinsi oldugu tahmin ediliyor. Çöpçüler mukemmel bir akvaryum balığıdır ve hemen hemen her cins balıkla birlikte tutulabilir (Çok büyük ve yırtıcı balıklar hariç). Pek bilinmeyen birşey ise çöpçülerin bir sürü balığı oldugudur. Eğer mümkünse en az 6 tane çöpçü bir akvaryuma konmalı ve böylece onların doğal hareketleri gözlenebilir. Sahsen birçok çesit çöpçü balığı akvaryumlarımda bulunmakta ve üremektedir.

oz0735
05-08-2007, 17:44
CORYDORAS KEDIBALIKLARI
[/IMG] (][IMG)
Akvaryum hobisine basliyan hemen herkes ülkemizde 'çöpçü' diye anilan Corydoras kedibaliklarini akvaryumlarinda tutmuslardir. Çöpçülerin vücutlarini pul yerine sert plakalar kaplar. Dogada çöpçüler Güney Amerika ve çevresindeki adalardaki nehirlerden gelirler. Amazon nehrine akan her küçük irmagin kendi çöpçü cinsi oldugu iddia ediliyor. Günümüzde 150'ye yakin corydoras kedibaligi oldugu saniliyor.

Kayitlara göre çöpçü baliklari ilk kez Avrupa'ya 1880 yillarinda getirtilmistir. Eskiden çöpçü baliklari akvaryumlarda birtek artik yemleri yesinler diye tutulurdu, bunun sebebi bu baliklarin hic durmadan akvaryum kumununda yiyecek aramalaridir. Fakat günümüzde baliklar hakkinda bilgilerimiz artikça çöpçülerin ihtiyaçlarini yillardir nasil ihmal ettigimiz ortaya çikmistir.
Bugünlerde akvaryum hobisi içinde bulunanlar daha bilgili ve akvaryumlarinda bulunan bütün balik ve bitkilere en iyi yasama kosullarini saglama gayreti içindedirler. Biliyoruzki çöpçülerin artik yemlerle beslenmeleri yeterli degildir, zaten eger baliklariniza verdiginiz pul yem dibe ulasiyorsa fazla yem veriyorsunuz demektir. Karma akvaryumlari beslerken dibe yem ulasmasi çöpçüler için çok önemlidir. Dibe çöken granül yemler çöpçüler tarafindan istahla yenir. Veyahutta bir bardaga akvaryumunuzdan su koyup bu suyun içine biraz pul yem koyup karistirin, pul yem iyice islanip bardagin dibine çökünce akvaryumunuza dökün. En ideal besleme iki yöntemide aralikli kullanmaktir.

oz0735
05-08-2007, 17:45
Çöpçüler sürü baliklaridir. Bu yüzden çöpçülerin akvaryuma daha çabuk ve kolay alismalari için birkaç tanesinin birarada tutulmasi gerekir. Çöpçü sürünüzün ayni cinsten olusmasi gerekmez. Mesela 2 komando çöpçü (Corydoras paleatus) ile 2 albino çöpçü (Corydoras aeneus) sürü halinde yüzerler. Aslinda gurup için en uygun sayi 6'dir fakat 4 balikta hiç yoktan iyidir. Yani eger akvaryumunuzda bir veya iki tane çöpçünuz varsa, iki uc tane daha çöpçü almanizi tavsiye ederim. Dogada çöpçüler sayilari yüz hatta binleri bulan sürüler halinde bulunurlar.

Çöpçü baliklari iyi kosullar altinda 6-7 sene yasarlar vede pek sik hastalanmazlar. Üretmekte o kadar zor degildir. Dogal olarak bir erkek birde disi baliga ihtiyaciniz var. Tamam! Peki erkek ve disi baligi nasil ayirt edeceksiniz? Ancak üreme çagina gelmis çöpçülerin erkek veya disi oldugu tespit edilebilir. Genç çöpçülerde bu olay hemen hemen imkansiz gibi birseydir. Genellikle akvaryumcularda satilan çöpçülerin hepsi genç baliklardir, bu yüzden ancak akvaryumunuzda bir sene geçtikten sonra bu baliklarin ergenlik çagina eristiklerini söylemek yanlis olmaz sanirim. Erginlesmis baliklarda disiler derin ve genis vücutlu, erkekler ise ince ve uzun vucütlu olurlar. Disiler ayni zamanda daha büyük boya ulasirlar. Bazi cins çöpçülerde disi ve erkekler pelvis yüzgeçlerine bakilarak ayirt edilebilirler. Erkeklerin pelvis yüzgeçleri sivri uçlu, disilerin ise pelvis yüzgeçlerinin ucu yuvarlaktir. Bu olay komanda çöpçülerde belirgindir.

Çöpçü baliklari gurup halinde yumurtlarlar. Genellikle üretmek için iki erkek ile bir disi çöpçü kullanilir. Fakat bazilari gurubu daha büyük tutarlar ama her seferinde erkek çöpçüler disilerden daha fazla olmasi gerekir. Benim üretmek için kullandigim en büyük gurup 3 disi ve 5 erkek çöpçüden vede en küçük gurupta sadece bir disi ve erkekten olusmustu. Üretmek için çöpçüleri ayri bir akvaryuma almaniz gerekir. Çöpçüler karma akvaryumdada ürerler fakat yumurtalarin hiçbirini kurtaramazsiniz. Kullanacaginiz üretme akvaryumu asagi yukari 40cm uzunlugunda olmali. Benim üretme için kulandigim akvaryumlar 38 cm boyunda 30cm genisligindeler, yani taban alani 1140cm kare. Kullanacaginiz akvaryumun boyu ve genisligini çarpin, eger taban alanini 1140 cm kare civarinda bulursaniz bu akvaryum çöpçü üretmek icin idealdir.
Bugünlerde akvaryum hobisi içinde bulunanlar daha bilgili ve akvaryumlarinda bulunan bütün balik ve bitkilere en iyi yasama kosullarini saglama gayreti içindedirler. Biliyoruzki çöpçülerin artik yemlerle beslenmeleri yeterli degildir, zaten eger baliklariniza verdiginiz pul yem dibe ulasiyorsa fazla yem veriyorsunuz demektir. Karma akvaryumlari beslerken dibe yem ulasmasi çöpçüler için çok önemlidir. Dibe çöken granül yemler çöpçüler tarafindan istahla yenir. Veyahutta bir bardaga akvaryumunuzdan su koyup bu suyun içine biraz pul yem koyup karistirin, pul yem iyice islanip bardagin dibine çökünce akvaryumunuza dökün. En ideal besleme iki yöntemide aralikli kullanmaktir.

Çöpçüler sürü baliklaridir. Bu yüzden çöpçülerin akvaryuma daha çabuk ve kolay alismalari için birkaç tanesinin birarada tutulmasi gerekir. Çöpçü sürünüzün ayni cinsten olusmasi gerekmez. Mesela 2 komando çöpçü (Corydoras paleatus) ile 2 albino çöpçü (Corydoras aeneus) sürü halinde yüzerler. Aslinda gurup için en uygun sayi 6'dir fakat 4 balikta hiç yoktan iyidir. Yani eger akvaryumunuzda bir veya iki tane çöpçünuz varsa, iki uc tane daha çöpçü almanizi tavsiye ederim. Dogada çöpçüler sayilari yüz hatta binleri bulan sürüler halinde bulunurlar.

Çöpçü baliklari iyi kosullar altinda 6-7 sene yasarlar vede pek sik hastalanmazlar. Üretmekte o kadar zor degildir. Dogal olarak bir erkek birde disi baliga ihtiyaciniz var. Tamam! Peki erkek ve disi baligi nasil ayirt edeceksiniz? Ancak üreme çagina gelmis çöpçülerin erkek veya disi oldugu tespit edilebilir. Genç çöpçülerde bu olay hemen hemen imkansiz gibi birseydir. Genellikle akvaryumcularda satilan çöpçülerin hepsi genç baliklardir, bu yüzden ancak akvaryumunuzda bir sene geçtikten sonra bu baliklarin ergenlik çagina eristiklerini söylemek yanlis olmaz sanirim. Erginlesmis baliklarda disiler derin ve genis vücutlu, erkekler ise ince ve uzun vucütlu olurlar. Disiler ayni zamanda daha büyük boya ulasirlar. Bazi cins çöpçülerde disi ve erkekler pelvis yüzgeçlerine bakilarak ayirt edilebilirler. Erkeklerin pelvis yüzgeçleri sivri uçlu, disilerin ise pelvis yüzgeçlerinin ucu yuvarlaktir. Bu olay komanda çöpçülerde belirgindir.

Çöpçü baliklari gurup halinde yumurtlarlar. Genellikle üretmek için iki erkek ile bir disi çöpçü kullanilir. Fakat bazilari gurubu daha büyük tutarlar ama her seferinde erkek çöpçüler disilerden daha fazla olmasi gerekir. Benim üretmek için kullandigim en büyük gurup 3 disi ve 5 erkek çöpçüden vede en küçük gurupta sadece bir disi ve erkekten olusmustu. Üretmek için çöpçüleri ayri bir akvaryuma almaniz gerekir. Çöpçüler karma akvaryumdada ürerler fakat yumurtalarin hiçbirini kurtaramazsiniz. Kullanacaginiz üretme akvaryumu asagi yukari 40cm uzunlugunda olmali. Benim üretme için kulandigim akvaryumlar 38 cm boyunda 30cm genisligindeler, yani taban alani 1140cm kare. Kullanacaginiz akvaryumun boyu ve genisligini çarpin, eger taban alanini 1140 cm kare civarinda bulursaniz bu akvaryum çöpçü üretmek icin idealdir.
[/IMG] (] (] (][IMG)
İyi beslenmis çöpçüler yumurtalarina dokunmazlar fakat yavrular yumurtalardan çikinca onlari istahla yerler. Bu yüzden yumurtlama bitince ya çöpçüleri yada yumurtalari baska akvaryuma ayirin. Suyun isisina göre yumurtalar 3 ila 8 gün arasinda açilirlar. Suya 'Methylene Blue' gibi bir ilaçtan birkaç damla damlatmak yumurtalari korur. Yumurtadan tam çikmadan önce yavrular yumurtanin zari icinde kipirdadigi görülebilir. Yumurtadan çikan yavrular dibe inerler.
(][IMG)

Ilk iki gün hala mevcut olan yumurta sarilarindan beslenirler. Ikinci günden itibaren yavrulari beslemeniz gerekir. Ilk yem olarak mikro kurtlar, yumurtadan yeni cikmis Artemia salina ve piyasada pekçok çesitte bulunan toz yemler kullanilabilir. Toz yem kullanirken yemin dibe çökmesini saglamak gerekir. Yavrular kirli suya çok hassastirlar bu yüzden asiri beslemekten uzak durup iki üç günde bir suyun 25%'ini degistirmek lazimdir. Yavru büyütme akvaryumuna on tane kadar salyangoz atmak yararlidir.Salyangozlar artik yemleri yer ve salyangozun diskilari tek hücreli organizmalarin artmasini saglar. İlk baslarda yavrular bu organizmalarlada beslenirler. Yavrularin yasamlarindaki en hassas dönem ilk üç haftadir. Bu sürede bazi yavrularin ölmesi kaçinilmazdir. Yavrular 1 ila 2 sene arasi üremeye hazir duruma gelirler.
(][IMG)
Akvaryumcularda çesitli çöpçü baliklari her zaman mevcuttur. Çöpçüler hem karakter dolu ilginç baliklardir, hemde akvaryumunuzun diger baliklar tarafindan kullanilmayan dibine hareket getirirler.

oz0735
05-08-2007, 18:50
Corydoras sp. C46, Peru'nun Rio-Branco nehirinde bulunur. Henuz uzerinde bilimsel arastirma yapilip isimlendirilmemis bir turdur.
[/IMG] (] (] (][IMG)

Corydoras panda, Peru'da bulunur.Boyu 4,5-5cm'ye ulasir.
(] (][IMG)

Corydoras schwartzi, Brazilya'nin Rio Negro ve Rio-Aiuana nehirlerinde bulunur. Boyu 5-6cm'ye kadar ulasir
(][IMG)

Corydoras trilineatus, Brazilya'nin Rio Parnahyba nehirinde bulunur.Boyu 4,5-5cm'ye ulasir. Uretimi cogu corydoras cinsine gore daha kolaydir
(][IMG)

oz0735
05-08-2007, 18:55
Ancistrus temmincki
[/IMG] (][IMG)

Fırça Burunlu Vatoz (Ancistrus temmincki), Güney Amerika'da bulunur. Amazon nehirinin hem durgun hemde akıntılı bölgelerinde yaşarlar. Bu balıkların boyu 14 cm'ye kadar ulaşır. Bu balıkların ağızları kaya ve odun gibi yerlerin üzerinde büyüyen yosunları yiyebilmek için gelişmiştir. Agızlarındaki sıra halindeki dişler ile kaya ve odunları saatlerce kemirirler. Birçok kişi Ancistrus cinsi balıkların akvaryumlarında muhakkak tahta ve odun bulunması gerektiği kanaatinde. Tahtanın içinde bulunan 'Tannin' maddesinin Ancistrus cinsi balıkların sağlığı açısından gerekli oldugu tahmin ediliyor. Tabii bu bir teori, belki tahtadaki başka bir madde bu balıklara iyi geliyor. Fakat tahtanın Ancistrus cinsi balıklara yararlı olduğu kesin. Bu balıklar normal dibe batan granül yemler haricinde, akvaryumda oluşan yosunlari, hafif kaynatılmiş ıspanak yaprakları ve kabak dilimlerinide istahla yer.
[/IMG] (][IMG)
Bu balıkların isimindende anlaşılacağı gibi, erkek Fırça Burunlu Vatozun yuzunde resimdede görüldüğü gibi uzuvlar çıkar. Dişi balıkta bu bulunmaz veya erkege oranla çok küçük olur. Erkek balığın uzuvları uzamaya başladığında (7-8 cm boyda iken) bu balıklar ergenlik çagına erişmiş ve üremeye hazır duruma gelmişlerdir.

Yetiskin bir çift Fırça Burunlu Vatozunuz varsa bu balıkları üretmek fazla zor değildir. Uretmek için bu balıklar birkaç hafta boyunca iyi ve kaliteli yemlerle beslenir. Uremeye yakin dişi balığın karnı taşıdığı yumurtalardan dolayı şişman gözükür. Fırça Burunlu Vatoz mağaralarda ürer ve erkek balık yumurtaları ve yavruları korur. Taşlardanda mağara oluşturabileceginiz halde Fırça Burunlu Vatoz tahtadan mağaralari tercih eder. Ayrica bu mağaraların oldukça sıkışık, yani balıgın içine zarzor girebileceği şekilde olmalıdır. Mağaranın yokluğunda benim Fırça Burunlu Vatoz çiftlerinden bazıları çok sık bitkilerin içinde bir oyuk kurabilirlerse oraya veyada çoğunlukla köşede bulunan filtrenin arkasına girip orada yumurtluyorlar. Dişinin boyuna göre üreme sırasında 20 ila 60 civari yumurta yumurtlanır. Yumurtalar oldukça iri ve portakal rengindedirler. Biraraya ve üstüste minik bir tepe halinde yumurtlanan yumurtalar döllenir döllenmez erkek balık dişi balığı kovar. Eger akvaryumunuz küçük ise dişi balığı akvaryumdan çıkarmanızı tavsiye ederim. Erkek balık yumurtalar çatlayana kadar onların üzerinde yatar ve onları temizler.

Yavrular yumurtadan çıktıkları zaman portakal rengi ve kuyruklu birer topa benzerler. Birkaç gün içinde bu iri yumurta sarısını hazmeder ve gelişirler. Erkek Fırça Burunlu Vatozun işi yavru balıklar kendi kendilerine yüzmeye baslayinca bitmistir. Istenilirse ya yavrular yada erkek Fırça Burunlu Vatoz akvaryumdan çıkarılabilir. Eğer iyi besliyorsanız erkek balığıda ayırmaniza gerek yoktur

oz0735
05-08-2007, 19:09
[/IMG] (] (][IMG)
. Avustralya'nın çeşitli nehir ve göllerinde rastlanır. Ayrıca bu balıgın renk olarak degişik olsada Yayin balıgını (Silurus spp.) hatırlatmaktadır.

(][IMG)
Cok ilginc bir balık olan Ters-Yuz Synodontis Afrika'nın cesitli ırmak ve nehirlerinde bulunur. Gurup halinde yasamayi seven bu baliklar 10 cm boya ulasırlar. Karma akvaryumlara son derece uygun bir secim olmakla beraber akvaryumun belirli bolgelerinin sıkca bitkilenmis olması, onların akvaryuma cok daha cabuk uyum saglamalarını saglar.

Bu balıklara Ters-Yuz denilmesinin sebebi hemen hemen her zaman bas asagı yuzmelerinden gelir. Evet, kaza ile fotografı ters koymadım, bu balık gercekten bas asagı yuzmeyi tercih eder.

pH olarak 6-7.5 ısı olarakta 24 ila 28 derece arasını tercih eder

oz0735
05-08-2007, 19:32
albino cory cat
[/IMG] (] (][IMG)

Arius_seemani
(] (][IMG)

glass catfish
(][IMG)

oz0735
05-08-2007, 19:33
green catfish
[/IMG] (] (] (][IMG)

Plecostomus_sp
(][IMG)

Synodontis_sp
(][IMG)

hauki
05-08-2007, 20:57
Latince Adı: Altolamprologus calvus
[/IMG] (][IMG)
Habitatı ve Anavatanı: Tanganika Gölü'nün Sığ Kayalıkları

Davranış Biçimi: Kendi bölgesinde agresif.

Üreme: 25 – 150 Yumurtayı Kovuklara Bırakır

En Fazla Büyüdüğü Boy: 12 cm

pH: 8,6 – 9,1

Genel Yorum: Kongo, Black Kamerun gibi varyasyonları vardır. Üreme zamanı saldırganlaşır. Ortalama 1.5 yaşında üreme çağına gelir. Yumurtalamadan sonra mümkünse dişiyi akvaryumda bırakarak, akvaryumdaki diğer balıkları, değilse de kabukla beraber dişiyi ayrı bir akvaryuma almak yavruların kurtulması açısından en iyisi olacaktır. Kabukların içine yumurtlarlar ve kabukları bölge edinirler.

hauki
05-08-2007, 21:01
Latince Adı: Astronotus ocellatus

[/IMG] (][IMG)
[/IMG] (][IMG)
Habitatı ve Anavatanı: Güney Amerika

Davranış Biçimi: Çok sert

Yüzme Seviyesi: Dip-Orta-Yüzey

Cinsiyet Ayrımı: Cinsiyet ayrımı çok zordur. Ancak üreme dönemlerinde tüp çıkaran balıkların tüplerine bakarak ayrım yapılabilir. Dişinin üreme tüpü geniş ve oval uçlu, erkeğinki ise dada dar ve sivri uçludur. Erkekler dişilere oranla daha hızlı büyürler.

Üreme: Düz kaya gibi yüzeylere, yumurta dökerler. Üretilmesi geniş akvaryumlarda mümkündür. Dişi erkek ayrımı zor olduğundan 8-10'arlı bir grup alınıp eş tutmuş balıkları ayırarak üretim yapılabilir.

Sıcaklık: 26 °C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 35 cm

En Az Akvaryum Hacmi: 900lt

pH: 7

Zorluk Seviyesi: 3

Genel Yorum: Astronotlar büyük boyutlara ulaşabilen, gösterişli, avcı balıklardır. Özellikle küçükken oldukça hareketlilerdir. Astronotların bir diğer özelliği ise çok akıllı olmalarıdır, alışınca zıplayıp su üstünden yemi elinizden alabilirler. Bu balıkları küçük akvaryumda beslemek balıklar için yapılabilecek en büyük yanlıştır, hızlı büyüdüklerinden küçük akvaryum onlara yetmeyecektir. Yutabileceği boydaki balıklara karşı tehlikelidir. Çeşitli renk varyasyonları vardır. Resimlerde sırasıyla: Tiger Astronot, Red Astronot, Albino Astronot ve Zebra Astronot görülmektedir.

hauki
05-08-2007, 21:04
Latince Adı: Thorichthys meeki
[/IMG] (][IMG)

Habitatı ve Anavatanı: Guatemela, Meksika

Yüzme Seviyesi: Dip-Orta

Cinsiyet Ayrımı: Dişiler erkeklere nazaran daha küçük ve renksiz olurlar. Erkeklerin üzt ve alt yügeçleri daha büyüktür.

Üreme: Düz yumurta dökerler. Tek eşlidir. Eş tutan balıklar akvaryumun bir köşesinde yuva yaparlar. Dişi 500 kadar yumurta bırakır. Dişi,erkek beraber yumurtalara bakarlar. Çiftleşme sırasında isimlerinin hakkını verirler. Ağız çevreleri kıpkırmızı olur. Dişi erkek birbirlerine kur yaparken bu renkler daha da güzelleşir.

Sıcaklık: 24-25 °C

En Az Akvaryum Hacmi: 150lt

Su Sertliği: Orta sertlikte

pH: 7.0

Zorluk Seviyesi: 2

Genel Yorum: Cichlide başlangıç için uygun bir türdür. Büyük boyutlu Orta Amerika Cichlidleri arasında en barışçıl cichliddir. Her canlı gibi üreme dönemi biraz agresifleşse de karma akvaryumlar için uygun bir balıktır. Gökkuşağı cichlidle beraber uygun boyutlu akvaryumlarda bakılabilir. Erkekler zaman zaman kavga etseler bile kavgalar o kadar şiddetli olmaz. Akvaryumda saklanma yerlerinin yanına, geniş yüzme alanları da bırakılmalıdır.

hauki
05-08-2007, 21:06
Latince Adı: Vieja argentea
[/IMG] (][IMG)
Habitatı ve Anavatanı: Meksika, Guetemala

Beslenme Biçimi: Hem etçil, Hem otçul

Kendi Türlerine Davranışı: Çok agresif

Cinsiyet Ayrımı: Kesin cinsiyet ayrımı zordur. Erişkin balıklarda erkek nispeten daha iri olur ve azıcık kafa yapabilir. Üst ve alt yüzgeçleri daha uzun ve ihtişamlıdır.

Üreme: Düz yumurta dökerler. Dişi erkek beraber yumurtalara bakarlar. Düz bir kayanın üzerini temizledikten sonra dişi yumurtaları çıkarır. Bir kaç güne kadar yavrular serbest yüzmeya başlarlar.

Sıcaklık: 24-26 °C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 25 cm

En Az Akvaryum Hacmi: lt

pH: 7.0-8.0

Genel Yorum: Farklı renk varyasyonları vardır. Oldukça şirin bir vücut yapısına sahiptir. Kendilerinden küçük olan balıklara karşı tehlikeli olabilirler. Akvaryuma saklanma yerleri dışında, geniş yüzme alanları da bırakılmalıdır.

hauki
05-08-2007, 21:09
Latince Adı: Mikrogeophagus ramirezi
[/IMG] (][IMG)

Habitatı ve Anavatanı: Kolombiya, Venezuella

Cinsiyet Ayrımı: Dişiler; erkeklerden biraz daha küçük olurlar ve üreme dönemlerinde karınları kırmızı, pembe arası bir renk alır.

Üreme: Yaprak veya düz bir kayanın üstüne yumurta dökerler. Yumurtalarını korurular. Erkek dişi beraber yumurtalara bakarlar. Yaklaşık olarak 200 yumurta bırakırlar. Yavrularını Malawi ve Tanganyika cichlidleri gibi ağızlarında korudukları görülmüştür.

Sıcaklık: 26-28 °C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 7 cm

En Az Akvaryum Hacmi: 75lt

Su Sertliği: Yumuşak

pH: 6.0-7.0

Zorluk Seviyesi: 4

Genel Yorum: Bu balığı sağlıklı bir şekilde yaşatabilmek için en önemli nokta sağlıklı bir balık almaktır. Genelde alınan balıklar sağlıksız olduğundan sorun yaşanmaktadır. Üremeleri kolaydır ama yumurtaların çıkması için suyun yumuşak, iletkenliğinin düşük olması gerekir. Alındığında ilk bir kaç gün artemia, su piresi gibi canlı yemlerle kondisyon kazandırılmalıdır. Geniş bitkili akvaryumlarda, diğer barışçıl Amazon türleri ve canlı doğuranlarla birlikte bakılabilir. Bitkilerin yanız sıra saklanma yerlerine de ihtiyacı vardır. Çeşitli varyasyonları vardır. Doğada olamayan varyasyonları da bulunabilir. Akvaryuma başlangıç balığı değildir. Akvaryum suyunu balığın istedği gibi tutmak tecrübe gerektirir.

hauki
05-08-2007, 21:15
Latince Adı: Yok
[/IMG] (][IMG)
Habitatı ve Anavatanı: Yok

Beslenme Biçimi: Flower Hornlar çok obur hayvanlardır ve çok hızlı gelişler. Doğal olarak iyi bir yemlemeye ihtiyaç duyarlar. Günde en az 2 kez karınları tam doyacak şekilde, Cichlidler için hazırlanmış palet yem veya Flower Hornlar için özel hazırlanmış yemle beslenmelidirler.

Davranış Biçimi: Aşırı agresiftir, kendinden küçük balıkları yiyecektir.

Kendi Türlerine Davranışı: Büyük bir Flower Horn'un akvaryumda başka bir balığa tahammülü yoktur.

Cinsiyet Ayrımı: Erkekler nisbeten daha büyük boydadırlar. Dişiler 4cm boyutuna geldikleri zamandan başlayarak yumurta dökmeye başlarlar. En çok bilinen yöntem anüse bakmaktır. Erkek balık V şeklinde anüse sahipken; dişi balık U şeklinde anüse sahiptir.

Üreme: Üreticiler farklı Amreikan Cichlidleri kullanarak bu balığı üretmişlerdir. Amaç büyük hörgüçlü, bol renkli, siyah noktaları koyu, zarif kuyruklu, geniş vücutlu balık üretebilmek.

Sıcaklık: 28 - 31 °C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 40 cm

En Az Akvaryum Hacmi: 1200lt

Su Sertliği: Orta sertlikte.

pH: 7.5 - 8.0

Zorluk Seviyesi: 4

Genel Yorum: Bazı Amerika Cichlidleri'nin (örneğin C. trimaculatus, C. festae, Papağan vs.) melezlenmesiyle üretilen bir balıktır. Çok farklı renk ve desenlerde varyasyonları vardır ve halen de üretilmektedir. Bu yönden Discus'a benzese de Discus gibi saf bir tür değildir. Su değişimlerinde kafalarındaki şişkinlik küçülüp büzüşebilir, birkaç gün sonra tekrar eski halini alacaktır. Henüz yeni üretildiğinden kesin bir bilgi olmamasına rağmen ömrünün minimum 6 sene olduğu tahmin edilmektedir. Tek başlarına bakılmalıdırlar. Uzak doğuda bu balık Buda'ya benzetilmekte ve bazı bölgelerde kutsal sayılmaktadır. ve uzakdoguda essiz renklere sahip olanlari 10 binlerce dolara alici bulmaktadir...

hauki
05-08-2007, 21:19
Latince Adı: Symphsodon discus
[/IMG] (][IMG)
Habitatı ve Anavatanı: Amazon nehri

Cinsiyet Ayrımı: Cinsiyet ayrımı çok çok zordur. Kesin tahmin yapılan balıklarda bile yanılma payı olduğu görülmüştür. Eş tutan ve tüp çıkaran balıklarda kesin tahmin yapılabilir.

Üreme: Dik bir yüzeye düz yumurta dökerler, yavrularını korurular. Üretim için beslenebilecek boyda 10 adet balığın birlikte büyütülerek, eş tutan balıkların 50*50*50'lik bir akvaryuma ayrılmasıyla sağlıklı üretim yapılabilir. Eş tutan balıklardan yumurta almak zor; yavru almak daha zor; çıkan yavruları büyütmek daha da zordur. Sudaki en ufak değişmelere karşı bile yumurtalar hassastır. Yavrular çıktıkları zaman erkek, dişi beraber yavrulara bakarlar. Yavrular anne-babalarının mukozalarını yiyerek beslenirler.

Sıcaklık: 28-30 °C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 25 cm

En Az Akvaryum Hacmi: 500lt

Su Sertliği: Yumuşak

pH: 6.0-7.0

Zorluk Seviyesi: 5

Genel Yorum: En gösterişli tatlı su balığı olarak bilinir. Anne ve baba yavrularını üzerinden salgıladıkları mukoza tabakasıyla beslerler. Çok akıllı balıklardır. Sera'nın kitapçığında bir discusun kafada delik (hole in head) hastalığına yakalınışı ve balığın tedavi edilişi anlatılırken şöyle ilginç bir olaya değinilmektedir; balık her gün yakalanıp kafasına ilaç sürülmektedir, bir süre sonra tedavi edildiğini anlayan balık akvaryuma kepçe konulduğunda kendisi yüzerek içine girmiştir. Sık sık hastalanmasıyla hobicilerin gözünü korkutsa da uygun şartlar sağlanıp, sağlıklı bir balık alındığında size uzun seneler seyir keyfi yaşatacaktır. Çok tecrübe ister. Her gün düzenli dip çekimi balığın sağlıklı yaşaması için şarttır. Çok çabuk hastalandığı için, besleyen hobici hastalıklara karşı tecrübeli olmalıdır. Sürekli temizlik istediğinden, cama cam akvaryumlarda besleyen hobici çok fazladır. Yanlız olarak bakılması tavsiye edilen bir türdür. Günümüzde akvaryum ortamında beslenen discus balığının Amazon Nehiri'ndeki atasıyla pek bir alakası kalmamıştır. Ülkemiz ve dünya piyasasına asya kökenli, akvaryum üretimi balıklar hakimdir. Onlarca varyasyonu vardır.

hauki
05-08-2007, 21:26
Latince Adı: Cichlasoma nigrofasciatus
[/IMG] (][IMG)
Habitatı ve Anavatanı: Orta Amerika

Davranış Biçimi: Çok agresif.

Kendi Türlerine Davranışı: Çok agresif.

Cinsiyet Ayrımı: Erkekler yaşlandıkça kafa yaparlar, dişilerin ise karnında pembeleşme ve parlaklık görülür. Üreme zamanı dişilerin turuncu renkleri iyice belirginleşir. Resimlerde üstteki balık erkek, alttaki dişidir.

Üreme: Kolaydır, düz yumurta dökerler, anne ve baba yumurtalara beraber bakarlar. Tek eşlidir. Uygun dişi, erkek sağlandığı zaman üreme olacaktır. Dişi; bir kovuğun, testinin içine yumurtalarını döker. Eğer akaryumda başka türler yoksa yavrularını büyütürler. Başka türler varsa yavrular kendilerini kurtaracak boya ulaşamazlar. Yavru kaybı olmaması için erkek ayrılabilir.

Sıcaklık: 23-27 °C

En Az Akvaryum Hacmi: 150lt

pH: 7

Zorluk Seviyesi: 2

Genel Yorum: Çok dayanıklı ve kavgacı balıklardır. Kötü su şartlarını yüksek oranda tolere edebildikleri ve kolay üredikleri için yerni başlayan hobiciler için uygun olsalar da kavgacı yapıları hobicileri bu balıklardan soğutabilir. Albino varyasyonu da bulunur. Türün saflığını korumak için albino türler albinolarla çiftleştirilmelidir.

hauki
05-08-2007, 21:32
Latince Adı: Cichlasoma citrinellus (Herichthys cyanoguttatus)
[/IMG] (][IMG)
Habitatı ve Anavatanı: Orta Amerika nehirleri

Yüzme Seviyesi: Orta-Dip-Yüzey

Cinsiyet Ayrımı: Erkekler daha büyük olur ve kafaları daha şişkin olur. Tek eşlidir. Erkeklerin kuyruk yüzgecinin sonunda siyah leke bulunur.(Siyah leke bulunmayan erkeklerde olabilir.)

Üreme: Dikey bir yüzeye 1000 civarı yumurta dökerler. Dişi yumurtaları korur, erkekse bölgeye başka balık yaklaştırmaz. Yavrular 5 günlük olunca serbest yüzmeye başlarlar, küçük canlı yemlerin yanında anne babanın mukozasıyla da beslenirler.

Sıcaklık: 24-26 °C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 30 cm

En Az Akvaryum Hacmi: 500lt

pH: 7.0

Genel Yorum: Büyük boyutlara ulaşan balıklardır. Akvaryumda taşlardan mağaralar yapılmalı ortada geniş yüzme alanı bırakılmalıdır. Beyaz, sarı, turuncu, kırmızı renkte olabilr. Büyük akvaryumlarda diğer Orta Amerika Cichlidleri'yle beraber bakılabilir. Çeşitli renk varyasyonları vardır. Kendinden küçük balıklara karşı tehlikelidir. Birleşik Amerika'nın tek yerli cichlid türüdür.

SüperAcemi
07-08-2007, 18:05
Birazda tuzlu su canlılarından bahsedelim.Akvaryumda bakılması en kolay deniz canlısıdır.

Yaşama Alanı: Batı Pasifik. Anemon balığı olarak da geçer, bazı tür anemonlara konakçılık yapar. Pasifik Carpet Anemonu tercihi olacaktır.

Beslenme : Kuru yemi kabul eder. Canlı yem ihmal edilmemelidir.

Davranış : Barışçıl

Üreme: Üremeyi sağlamak için 2 adet yavru balık almak uygun olacaktır. Bu türün yavrularının tamamı erkektir, akvaryumda dominant balık gelişip dişi olur. Kalan balıklardan biri aktif erkek diğerleri ise pasif erkek olarak kalır. Erkek dişiye göre daha küçük kalır. Anemonlar üremede önemli rol oynar ancak Anemon olması şart değildir, güvenli gördükleri başka yerlere de yumurtlayabilirler.

Tuzluluk: 1.023

Sıcaklık: 25 - 28 ºC

pH: 8.2 - 8.5

Çok sempatik ve hareketli balıklardır. Çizgi film kahramanı Nemo ile ünlerine ün katmışlardır. Dayanıklı olması sebebiyle deniz akvaryumuna yeni başlayacaklar için de uygun bir balıktır. Akvaryuma çabuk adapte olur.

[/IMG] (][IMG)

SüperAcemi
07-08-2007, 18:11
Habitatı ve Anavatanı: Güneydoğu Asya

Yüzme Seviyesi: Dip

Cinsiyet Ayrımı: Cinsiyet ayrımı konusunda çok az şey bilinir.

Üreme: Akvaryumda ürediği görülmemiştir. Güneydoğu Asya'da büyük çiftliklerde üretilir.

Sıcaklık: 26 °C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 28 cm

En Az Akvaryum Hacmi: 200lt

Su Sertliği: Orta Sertlikte

pH: 7.3

Zorluk Seviyesi: 2 ( alıntıdır )

[/IMG] (][IMG)

SüperAcemi
07-08-2007, 19:47
Akvaryum kuracaksanız kesinlikle önceden iyi bir planlama yapmalısınız. Eğer bu tür planlama, programlama yapmazsanız; kurduğunuz akvaryum, amacına ulaşmaz, aldığınız canlılar rahat edemez, en önemlisi akvaryumunuz kesinlikle uzun süreli olmaz.

Bunları yaşamak istemeyenler besleyeceği balığı önceden seçmelidir ve kuracağı akvaryumu ona göre dizayn etmelidir. Karma akvaryum genelde acemilerin seçimidir ve aslında en profesyonellik gerektiren akvaryum çeşididir.

Takdir edersiniz ki, balıklarda hayvandır ve avlanma içgüdüleri vardır. Balıkların hepside etçildir. Yani otçul denen balıklar ne kadar otçul olabilir ki, hepsi karides, solucan yer. Ama diğer balıklara saldırma olayı daha avcılara özgüdür.

Bir göleti düşünün ve küçük olsun ayrıca bitkilendirilmemiş olsun. Yani herşey apaçık ortada... O gölete Turna, Yayın, Sazan, Kefal, Piranha, Güneş Balığı, Sis Balığı, Bekir, Kızılkanat, Alabalık atalım. Ooo sen neyaptın diyenleri duyar gibiyim.

Bu gölette tabii ki vahşet olur. Turnalar, Yayınlar, Piranhalar, Alabalıklar ziyafet çeker. Hatta büyük Yayınlar;Turnaları Alabalıkları vs. onlarıda yer. turnalar küçük alabalıklarıda yer. Yani herkes birbirini yer. Hele bu avcıların dışında olan Sazan vs. direk göletim yemi niteliğinde ortada dolaşırlar.

Anlatmak istediğim karma akvaryuma onu koyayım buda güzel, aa bunun rengi ne güzelmiş bunuda koyayım derseniz; o balıklara eziyet edersiniz. Ben özellikle çok karışık akvaryumu tavsiye etmem ve kolay kolay kurmam.

Neden kolay kolay dedim? Kurarım ama açıkcası mütevaziliğe gerek yok, ben bu işi bilirim o yüzden kurarım ama acemiler kurmamalıdır. Ayrıca hep Tetra türü koyarsanız, o karma olmuş olmaz. Ben örneğin Tetraların anına birkaç iyi cins çikliti besleyebilirim. Hiçte sorun çıkmadı hepside mutluydu. Ama çok araştırma lazım. Yani aynı tip balıkların karması olabilir.

Mesela bir gölde hep Sazan türü olsa bir sorun çıkmaz. İsrail sazanı hariç...:) Şimdi gelelim akvaryuma; balığımızı seçtik ve benim en sevdiğim tip olan Tetra bakacağız akvaryumumuzda...

3-4 tür balığı seçtik. Şimdi sayı önemli... Örneğin Tetralar sürü balığıdır ve akvaryuma 2 tane 1 tane alınmaz en az 6-8 arası olmalıdır. 10-20 olsa daha iyi olur.Ayrıca dişi ekek sayısı oranlı olmalıdır. 3 dişi bir erkek uygundur. Farklılıklar olabilir. Toplamda 20 balık aldık. O balıklar akvaryumda tıkış tıkış olmamalıdır.

Litre hesabı yapılmalı ve onlar için düzgün ve geniş bir yaşama alanı kurulmalıdır. Bitkilendirme ve balıkların doğal ortamı için taşlar kumlar konulmalıdır. Ama her balıkta bitkyi sevmez. Balık hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Bilgi sahibi olmadan fikir sahbi olmayalım.

Evet Tetralar bitkiyi sever, mağaraları sever. Saklanma ihtiyaçları vardır. Yumurtalarını savunurlar. Doğal ortam hazırlanmalıdır onlara...

Su sertliği ve sıcaklığı balıklara uygun olmalıdır.

Bunlarla birlikte su nasıl hazırlanır? Çeşme suyu bir kapta 2-3 gün dinlendirilmelidir. Ardından çeşitli kimyasallarla su hazırlanmalı akvaryuma konmalıdır.Ardından diğer materyaller ve bitkiler konulmalıdır. Daha sonra 5-6 gün hava motoru ve filtre boş çalışmalıdır. Daha sonra balıklar tek tip halinde önce poşetleriyle suyun yüzeyinde 10-12 dakika bekletilerek konmalıdır. Her tip balık 1 gün arayla salınsa daha doğru olur. Balıklara doğru yem kullanmalıdır. Çok canlı yem akvaryumu çabuk kirletir. Akvaryumu tam temizlemek doğru olmaz. 2 haftada bir dipten 5te 1 oranında su çekmek ve yerine taze su koymak temizlik için idealdir. Tabii konan suyla mevcut suyun ısısı aynı olmalıdır. Ardından balıklarınızı seyre dalın.

SüperAcemi
09-08-2007, 13:04
Arusetta asfur (Asfur Angel)

Latince Adı: Arusetta asfur

Habitatı: Hint Pasifiki, Kızıldeniz, Avusturalya.

Davranış Biçimi: Orta derecede agresif.

Kendi Türlerine Davranışı: Diğer meleklere karşı saldırgandır.

Işık: Normal

Tuzluluk: 1.021 - 1.023

Sıcaklık: 25 - 27 ºC

Reef Uyumu: Uyumsuz

pH: 8.1 - 8.3

Genel Yorum: Asfur angel Kızıl denizden gelmiştir ve bazen Arap Meleği olarak adlandırılır. Asfur dayanıklı bir balıktır ve iyi beslenir. Kendi türüyle ve aynı boydaki diğer melek balığı türleriyle nadiren anlaşabilir.

[/IMG] (][IMG)