PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Levrek en çok ne sever??

svr0607
11-08-2007, 18:59
Size şöyle bi sorum olacak her sabah levrek gördüğüm sabit bir yer var..Ama iyice kalıcılaştırmak ve hatta daha iri balıklarıda çekmek istiyorum bölgeyi nasıl yemlerim..Ne atarım yada delikli bir poşete taş bağlayıp dibe miş atmalıyım yem olarak ne kullanmalı yani levreği oraya çekecek ne kullanabilirim??

adra
11-08-2007, 19:04
Size şöyle bi sorum olacak her sabah levrek gördüğüm sabit bir yer var..Ama iyice kalıcılaştırmak ve hatta daha iri balıklarıda çekmek istiyorum bölgeyi nasıl yemlerim..Ne atarım yada delikli bir poşete taş bağlayıp dibe miş atmalıyım yem olarak ne kullanmalı yani levreği oraya çekecek ne kullanabilirim??

kardeş levrekçi olan sensin sen daha iyi bilirsin tabiyki .benim görüşüm levrek etcil bir hayvansa o bölgeye ufak balık atabiliriz. hamsi olabilir mesela veya daha değişik balıklar

svr0607
11-08-2007, 19:12
Saol:)levrekçiyim ama zıpkınla:D:D yani oltayla daha deneyimim olmadı sadece birkaç kez sahteye peşlettirdim...O zman biraz sardalya benzeri balık toplayıp kanlı kokulu o bölgeye atayım ne dersiniz??

adra
11-08-2007, 19:15
Saol:)levrekçiyim ama zıpkınla:D:D yani oltayla daha deneyimim olmadı sadece birkaç kez sahteye peşlettirdim...O zman biraz sardalya benzeri balık toplayıp kanlı kokulu o bölgeye atayım ne dersiniz??

bomba olur bence:)dene bakalım sonuç istenilen gibi olcakmı

sertach
11-08-2007, 19:26

levrekçi sensin ama bu bilgilerde işine yarayabilir.ama şunu söliim bu bilgiler benim tecrübelerim değil büyüklerimden öğrendiklerim daha deneme fırsatım olmadı :)
levreğin temel besini yavru balıklardır.eğer yapabilirsen küçük kefelleri ve ısparozları böleyi yemlemek için kullanabilirsin.birde sardalyeleri ince buzdolabi poşetine (veya kadın çorabı) koy taşla ez ama poşet çok parçalanmasın.sonra poşetlere taş bağlayıp bölgeyi yemle.sardalye çok yağlı ve kokulu bir balıktır emin ol birçok avcıyı o bölgeye toplayacaktır ;) ama bu işlemi birkaç gün tekrarlamadı tavsiye ederim...

umarım işine yarar...

svr0607
11-08-2007, 19:33
Çok saol sertaç abi acaba bu sardalyeleri nasıl sağlayabilirim migros un konserveleri biraz pahalı olack gibi:D:D

hauki
11-08-2007, 19:34

anil levrek yengec,karides,subye,midye,sulunez,tavuk eti,sardalye ve cesitli yavru balik yer ve sever...benim tavsiyem subye,yengec,kokmus sardalye isini gorecektir....geceden veya aksam ustu yemleme yapabilirsin..geceden yaparsan sabah daldiginda etraftaki levreklerin o bolgede turladigini gorebilrsin abicim...

eozsoyeri
11-08-2007, 19:36
Ben de ayrıca bu koyucağın poşet ya da çorabı görevi bitince tekrar alıp çöpe atmanı tavsiyte ederim:)

svr0607
11-08-2007, 19:44
Çok saolun ya içimden geldi söyleyecem birazda gaza geldim de:D:D bu siteyi seviyorum..Herkes çok saolsun önümüzdeki hafta deneyeceğim bu yemleme olayını..

OTTOMAN
11-08-2007, 19:47
Çok saolun ya içimden geldi söyleyecem birazda gaza geldim de:D:D bu siteyi seviyorum..Herkes çok saolsun önümüzdeki hafta deneyeceğim bu yemleme olayını..

bu sitede seni seviyor anılcım:D :D
rastgele;)

hauki
11-08-2007, 19:54

bizde seni seviyoruz anil...yemlemede poset veya herhangi birseye gerek yok...ok..yemleme yaptigin yer kumluk veya parca kayalikli olsun ki muren veya orfoz yavrulari yemi bitirmesin hemen...dipte mutlaka bir iki parca yem koku salar ve istegin gerceklesir...

svr0607
11-08-2007, 19:57
çok saol Mustafa abi ya bu sabah 2 kg civarı sanrıım kocaman levrekler de gördüm de biraz konsantrasyon eksiklği vardı hemen tüydüler önümüzdeki hafta geçiş bölgelerine bolca bırakacm peki sardalyeyi nerden temin edeyim??

eozsoyeri
11-08-2007, 20:04

Anladın tabi yöntemin işe yarıyıp iyi balıklar göreceğini:) Sitemiz çok güzel Allah nazarlardan saklasın;)

56561
11-08-2007, 20:08
ben çanakkale geyikli/dalyan köyünde 1 metre suya atılan 1 kasa güneşte bekleyip kokuşmuş sardalyanın çektiği 5+kg levrekler gördüm, yemleme özellikle sığlık yerlerde başarılı oluyor.Derin yere atarsanız zaten mürendir isparozdur bişey kalmaz

svr0607
11-08-2007, 20:18
bilgi için saolun yer sığ zaten en fazla 1 metre derinliğe atacam..Çok tşk

hauki
11-08-2007, 20:21
çok saol Mustafa abi ya bu sabah 2 kg civarı sanrıım kocaman levrekler de gördüm de biraz konsantrasyon eksiklği vardı hemen tüydüler önümüzdeki hafta geçiş bölgelerine bolca bırakacm peki sardalyeyi nerden temin edeyim??

balik hallerinden sardalye temin edebilirsin kardesim...iri levrekler pek zipkina yaklasmaz bunun icincok soguk kanli olmali ve acele etmiceksin...ya baligi kendine agasonla cekeceksin yada baligi kiyiya cevirip tas altina sokmaya calisacaksin..bu islemde balik tedirgin olup bir kaya altina kendini gizlemek istiyecek o zaman av garantidir...

gözde86
11-08-2007, 20:23
bildiğim kadarıyla levrekler canlı yemlere daha çok geliyor.küçük balıklarla bırakma yapabilirsin:)

svr0607
11-08-2007, 20:25
olta işi zor da zaten çok vaktimde yok:( ama yemlemeden sonra zıpkınla girerim..

sertach
11-08-2007, 21:14

git bi limana sandıklardan ezilmiş sardalyeleri topla ;) yada balıkçıları gez kocaman bi leğen içinde bisürü sardalye görüceksin kilosu 5 lira pazarlıkta 4 e bağlarsın işi ;) sana lazım olan tazesi değil unutma,yemleme yapacağın için ezik ve bayatları seçki pazalıkta şansın artsın:)

mersinli
12-08-2007, 00:36

Şöyle güzel dişi levrek bul solungaca ip bağla oralarda gezdir ve sonuca bak.:eek: :D

svr0607
12-08-2007, 11:18
iyi fikir Nuri abi:):) aslında bu sabah farkettimde yemleme yapmaya gerek yok gibii..Ya inanılmaz levrek var...

turkkan74
13-08-2007, 08:08
bence sardalya. Keza en iyi koku yayan ve etini bir çok avcının beğendiği bir balık. bir fikir olarak, Levreklerin yaşamak için nasıl bir fiziki mekan seçtiklerini araştırıp çevresel bir iki düzenleme yapabilirsin bence. Örneğin, avlağın kumluksa, bir kaç taş yada kaya parçası midyelerin yengeçlerin yuvalanmasını sağlayabilir, bu sayede balıklar için bir uğrak yeri haline gelebilir.:rolleyes:

mertdikici
13-08-2007, 08:38
anılcım levrek avcı bir balıktır bildiğin gibi bana kalırsa levreği yemlicene levreğin avlanacağı balıkları yemlersen daha iyi bir sonuç alırsın levrek herzaman için canlı yemi tercih eder senelerdir avlandığım şekillerde herzaman canlıyı tercih etmiştir mesela canlı karidesle avlanıp levrek tutarken aynı anda daha yeni ölmüş veya sersemlemiş karidesi almıyordu canlıyı ve hareketliyi istiyordu.şimdi sen orda kefal,sardalya,karides gibi hayvanları yemlersen levrek zaten bunları avlamak için oraya gelecektir karides denizlerin çöpçüsü gibi çlışır ve ölü balıkları yer kefal malum herşeyi yer küçük yengeçlerde aynı keza ama yemlicen balığı bilirsen atacağın yemide bilirsin ve levrek yakalama şansın artmış olur aynı zamanda çipurada yakala şansın yükselir benim görüşlerim böyle ne kadar yemlik küçük balık olursa o kadar onları avlamaya gelen levrek ve avcı balık çeşidi olur besin piramiti mantığı.sana rastgelsin umarım işine yarar......

svr0607
17-08-2007, 19:58
Teşekkür ederim...Biraz önce bir haftadır sabırsızlıkla beklediğim şeyi yaptım..Halden aldığımız yarım kilo sardalyayı bazı yerlerinde ufak bıçak yaraları açarak 2 poşetin işinde üzerine birde büyükçe birtaş koyup iyicene bağlayıp suya attım...Ama batmadı:(:(:(poşetlerde delikde bol sanırım birsüre sonra batacaktır ama umarım istediğim yere yakın biryerde batar..Tabii bu benim için biraz moral bozucu oldu..

ayavlal
17-08-2007, 22:19
Birdahaki sefere naylon torba yerine soğan filesine koy hani şu delikli olan birkaç parça taşla rahatça battığını göreceksin

carpe
25-08-2007, 20:56
Levrek encok canlı balıga gelir.Dalgalı denizde olu sardalye yi de butun olarak takıp kıyıdan 5-10 metreye atarsan gelme ihtimali vardır..

serdar43
25-08-2007, 23:51
en iyi yöntem sanırım sardalye
Gecen sene edremit - fenerde her zaman avlandığım bölgede havanın soğuk olması nedeniyle cevremde 1kaç balıkcıdan başka kimse yoktu. Yıllardır levrek avlamak için denemedik yöntem bırakmadım:) o gün yanıma 2 kilo sardalye almıştım sabahtan başlayarak akşama kadar sardalyeleri oltama takarak denemeler yaptım 2 defa sağlam oltama basan balık oldu alamadım.. Akşam üzeri kalan tüm sardalyeler kokmuştu ve oltamın olduğu bölgeye atarak ailemle birlikte yemek yemeye başladık o anı unutmam tam güneş batmış ve hava kızıllaşmıştı.. Yemeğimizi yedik çayımı yudumlarken oltanın ucunun bir anda kıvrıldığını gördüm elimdeki bardağı atıp koştum oltamın başına darbe verdim inanılmaz bir güc çekti o anda kendine ve sonra salı verdi tam kaçtı derken suyun uzerinde çırpındığını gördük. Eşimi ve biraderimi aldı bir telaş yavaş yavaş ve zevk alarak çekmeye başladım yaklaşık 15 dk keyfini çıkartarak çekmiştim eeee nede olsa yılların özlemi vardı suyun kenarına geldiğinde alıp ilk işim foto çektirmek olmuştu..
[/URL][/IMG]
(][IMG)[/IMG]
o günden sonra levrek avlamak için 1 numaralı yemim sardalyedir. Özellikle kokmuş sardalye ama dikkat gazeteye sarmayın gazete kokusunu aldığında yeme yaklaşmıyor ve mumkunse yem takarken elinizi deniz suyunda yıkayın kokunuz sinmesin unutmamak lazım levrek çok kurnaz ve zeki bir balık ;)

tarcan
26-08-2007, 18:38
Peki Soğan filesinden yapacağımız yemleme torbamızın
içerisine kanlı kanlı Tavuk ciğeri koyup bıraksak nasıl olur acaba?

xDJx
28-08-2007, 13:15
Saol:)levrekçiyim ama zıpkınla:D:D yani oltayla daha deneyimim olmadı sadece birkaç kez sahteye peşlettirdim...

O zaman levrek dişileri bırakın o bölgeye :D
Şaka şaka levrek benim bildiğim kadarıyla kefal ve gümüş yavrularına bayılıyor imkanınız varsa bir miktar bulur o bölgeye salarsanız levrek akını olur diye düşünüyorum.;)
Rast gele...

svr0607
28-08-2007, 15:35
Ya kefal çok var..Gümüş yavrusuda dolu ama bilmiyorum son bi haftadır levrek yok..Bakalım bu hafta varsa vururum gene..Cuma akşamından beri poşet içinde yarım kilo sardalye suyun içinde bekliyor..Perşembe günü anlayacağız..

nolongerregistered
28-08-2007, 15:41
Şöyle güzel dişi levrek bul solungaca ip bağla oralarda gezdir ve sonuca bak.:eek: :D

bu yazdığınız sadece levreğin çiftleşme zamanında uygulanan çok az kişi tarafından bilinen ve genelde zıpkın ile yapılan avlarda kullanılan bir yöntemdir yani gerçektir.Dişi balık vurulup kösteğe takıldığında erkek levrekler suya yayılan fenomenleri izleyerek yakınınıza kadar gelir..ancak bu tür av etik değildir.Bu nedenle su içinde ki levrek sürüsünden hangisinin dişi olduğunun nasıl anlaşılacağını yazmayacağım;)

Av Malzemesi: 220VEn İyi Avı: 2,8KG TURNA
Bu 220V'u biraz açarmısınız nedir???:cool:

themad2
30-08-2007, 16:43
bi bilgim yok ama site büyük bilenler çoktur

themad2
01-09-2007, 19:40
valla abi bi kaç kişiye sordum:sardalyayı atman yeterli olur-muş zaten kokulu balık extra bişiler e ne gerek var

birkan
24-09-2007, 22:13
bu sardalyeyi konserve alsak nasıl olur:confused: :confused:

hauki
24-09-2007, 22:17
bu sardalyeyi konserve alsak nasıl olur:confused: :confused:

olmaz:D sardalye yi balik hallerinde cok rahat bulabilirsin neden konserve almayi dusunuyorsun ki hem dahali pahaliya gelir...konserve baliklar bir sekilde pismis ete sahip olur yani suya attiginda cok caik dagilir ve avru baliklarca didiklenir...;)

birkan
24-09-2007, 22:39
olmaz:D sardalye yi balik hallerinde cok rahat bulabilirsin neden konserve almayi dusunuyorsun ki hem dahali pahaliya gelir...konserve baliklar bir sekilde pismis ete sahip olur yani suya attiginda cok caik dagilir ve avru baliklarca didiklenir...;)

bende tek olarak iğneye takarım diye düşündüm :confused: demek pişmiş et olmuyomuş bunuda öğrenmiş oldum ;)

MURAT44
25-09-2007, 07:47
günaydın arkadaşlar

MURAT44
25-09-2007, 08:05
arkadaş bu iş bayağı zormuş her balığın yemek menüsü ayrı bunlarla başa çıkmak bir hayli zor hepsinin ağız tadı farklı o kadar çeşidi nerden bulcaz anlamadım gitti

hauki
25-09-2007, 15:15
dogada hepsi mevcut yemlerin:Dyerterki bulmak isteyin....levrek icin illa sardalye olacak diye bir sey yok kefal yavrusu,kupes,ispari,atherina,yengec,karides-teke,sulunez, bircok cesit var her ava gittiginizde bulabileceginiz..takim birini avlayin...
:)

deePblue
25-09-2007, 15:20
arkadaş bu iş bayağı zormuş her balığın yemek menüsü ayrı bunlarla başa çıkmak bir hayli zor hepsinin ağız tadı farklı o kadar çeşidi nerden bulcaz anlamadım gitti

bu menüyü büyüten yine biziz gibime geliyor..
balık alamadıkça çeşit çoğalıyor:D
ama deneme yanılma yolundan da geçmek zorundayız.
hepimize rastgele..

mokur
13-12-2007, 16:52
Selam,

Levrek tutmanın tek yolu canl yemdir. Bunun başka seçeneği yoktur. Diğer yemlere balık vurmazmı? elbette vurur ama hiçbir yem levrek avında canlı yemin yerini tutmasına imkan dahi yoktur.

1. Canlı Kuppes veya izmarit yavrusu
2. Canlı karides veya mamun
3. Canlı kaya balığı yavrusu

Kıyıdan et karidesle yemlediğinin sinek oltalı takımla tutacağınız küçük balıkları 1/0 no'lu iğneye takarak fazla savurmadan denize bırakıp avınızı yapın. Ama unutmayın levrek kafadan saldırır onun için canlı yemi ya balığın alt dudağından ya da kafanın arkasından takın ve kesinlikle ince misina kullanın.

baklawaci
25-12-2007, 21:17
Benim kuşadası mevkii güzelçamlı'da avlanan cok degerli bir balıkçı abim gece saat 3 civarlarinda iskeleden kıyıya dogru tek buyuk igne ile kokmus veya tuzlanmıs sardalye (ikisinden biri hic farketmez) ile avlanır ve sabaha selesinde kucuk veya buyuk 4-5 levrekle evine donerdi.Tavsiye ederim deneyin;)

celal
04-01-2008, 16:50
bodrumlu bir agbim avlagı çiflik balıklarının yemleriyle yemlerdi hersabah daha sonrada kurşunsuz tek igneli bir takım ignenin ucuna çiflik balıklarının yemlerinden kıstırıp iskeleden denize sallıyordu o yemlere alışık olan levrek agbilerde bir anda levrek olduklarını unutup sazan gibi atlıyolardı tabiki bu benim duydugum ama görmedigim bir hikaye fakat denemeye deger bence zaman ve imkanları uyan arkadaşlarıma ufak bir tavsiyem:)

önder güdücüler
06-01-2008, 18:19
hangi yaz olduğunu hatırlamıyorum çanakkale geliboluda sahilden saat 14:00-18:00 arası 2'li dip oltasına sülünez takıp 2 adet 500 gr civarında levrek yakalamıştım tüm avcılık zamanımda yakaladığım levrekler onlarla sınırlı bu bülgede 2 günboyunca ufak kum midyelerini kırıp yemleme yapmıştım

gülbaharlar
06-01-2008, 18:22
bana göre levrek en çok yanında tekirle yenilirse onu sever:eek: :eek: :D :D

oktopus
07-01-2008, 21:54
Sevgili Namik,

bu yogurtlu Adana, kuzu fraksiyonunun levrek fraksiyonuna bir satasmasi mi yoksam? Yasasin (müzevazi) levrekcilerin dayanismasi!!!

Sevgiler
Tarik

ALABORA21
08-01-2008, 14:01
selamlar....
Yemlemek istdiğiniz meraya göre değişir fakat genel olarak düşünürsek biz genelde levrek avına çıkmadan önce (kıyıdan) 2-3 gün öncesinden avlanacağımız yeri Kokmuş sardalya yada kokmuş sübye ve kalamar parçalarıyla yemlerdik. Yukarıda çok güsel bir noktaya dikkat çekilmiş. Yemlenecek olan bölgenin derinliği 1 ila 1.5 m arası ve 1mt. de aşağı yerler için çok etkili olur kaldı ki sadece levreği hedeflememk lazım deniz bu ne çıkarsa bahtına :) bir yöntem dah avarki gerçekten ilginç ama denedim ve verimini de aldım.Güneşte bekletipip kokmuş yarım kasa hamsiye ince elenmiş 4-5 kg. civaında kum (harhangi bir kum ara kuru) eklenir.Hamur yoğurulur gibi olmasada tamamen karışacak şekilde karıştırılır.Karışım tamamen bittikten sonra kartopu büyüklüğünde (10 cm kadar) toplar yapılır ve avlanılacak gölgeye atılır. Bu yöntem dier yemleme yöntemlerinden sonra yapılır ve kesin sonuç alınmasını sağlar.Sadece hamsi deil sardalya,tirsi,vs. yağlı baklırla d yapılabilir. Kum karıştımamızdaki sebep balığın menziline grebilecek şekilde atmamızı kolaylaştırması açısında yardım olmasıdır.ŞİMDİDEN KOLAY GELSİN.....RASTGELE

selimlee
16-03-2008, 13:00
en iyi yemleme yağı ve kokusuyla sardalyadır

levrekçi59
01-04-2008, 16:25
arkadaşlar bende bir yorum katmak istiyorum;

levrek en çok ne sever demişiz,;; birazda bulunduğu bölgede ne ile beslendiğine bağlı kaya balığı, yavru kefal,teke ,boru kurdu ben tüm bu yemlerle aldım balığı yani hepsine gelebiliyor...

kesin şunu çok seviyor demek yanlış olur eğer o anda çok aç ise bence yazdıklarınızın hepsine gelir.ve tabii o anda misinanın kalınlığı sezsizlik veya buna benzer faktörlerde balığı kaçırır....

Serkan.ist
02-04-2008, 10:43
En iyi yemleme sardalyadır. Ancak bir keresinde bir balıkçının ağına dolanmış yengeçleri mecburen parçalayarak çıkardıktan sonra suya attığımızda 2 m mesafede kumsalda 10larca ispendeğin deli gibi yengeç artıklarının başında dolaştığını görmüştüm.

kralyemci
03-04-2008, 12:47
anil levrek yengec,karides,subye,midye,sulunez,tavuk eti,sardalye ve cesitli yavru balik yer ve sever...benim tavsiyem subye,yengec,kokmus sardalye isini gorecektir....geceden veya aksam ustu yemleme yapabilirsin..geceden yaparsan sabah daldiginda etraftaki levreklerin o bolgede turladigini gorebilrsin abicim...
arkadaşım o saydığın yemlerin içinden enaz birkaçtanesi o merada mevcuttur büyük ihtimalle benim tavsiyem hiçbi şekilde kokmuş yem veya sardalye atılmaması olucak çünkü bu uygulamalar oraya sadece kefalleri toplucaktır lewrek ölü hiçbişeyi yemez emin olaabilirsiniz sadece oradan uzaklaşır lewreği biyere toplamak gibi bi şansın yok sewerse kalır leş gibi nesneleri atarsan bidaha görme şansında kalmaz bizzat paragatçılık yaptığım için biliyorum öyle olsaydı bizde toplar hepsini yakalardık:) :) bidaha düşün istersen

ateş-01-34
05-04-2008, 17:55
levrek balığı için bircok sey yazılıyor.sana sadece sunu diyebiliriim.avlandığın merada yada bolgede avlanan arkadaslardan bilgi alman daha doğru olur.çunku balık neye alışmışsa onu yer illa şunu yapacaksın illa su yemi kullanacaksın dersem bu yanlış olur. bunu en iyi sen analiz edip deneyerek bulacaksın.ama sunu unutma levrek=canlı yem canlı yem=karides karides=kum karidesi bu karidesi bulursan ava doyarsı

nolongerregistered
05-04-2008, 18:53
Levrek avı gerçekten teferruatlı fakat uygun yem ve donanımla avlandığında oldukça basittir.
Bunları kısaca belirtmek gerekirse lavreğin gece,gündüz avlanma alışkanlıkları,bölgelere göre avlanma alışkanlıkları,avlandığı dönem,denizin sakin yada dalgalı olması gibi etkenler levrek avında çok önemlidir.Sakin bir havada kumsaldan kurt ile avlamaya çalışmak çok verimli olmazken canlı yem ile avlamak faydalı olur.Yada derin sullarda özellikle liman içlerinde çevresinde sardalya ile yapılan av verimli olurken kumsaldan yapılan sardalya avlarının verimli olduğunu söylemek zordur.Çünkü levrek liman içlerine teknelerden gelen balık atıklarını yemek için vardır ve bu doğal beslenme alışkanlığıdır. fakat Kumsalda dolaşmasının sebebi uygun av arayışıdır..

Bu konu ile ilgili oldukça detaylı ve kapsamlı bir konu hazırlıyorum.Bittiğinde eminim herkes için çok faydalı olacak:)

hauki
05-04-2008, 22:20
arkadaşım o saydığın yemlerin içinden enaz birkaçtanesi o merada mevcuttur büyük ihtimalle benim tavsiyem hiçbi şekilde kokmuş yem veya sardalye atılmaması olucak çünkü bu uygulamalar oraya sadece kefalleri toplucaktır lewrek ölü hiçbişeyi yemez emin olaabilirsiniz sadece oradan uzaklaşır lewreği biyere toplamak gibi bi şansın yok sewerse kalır leş gibi nesneleri atarsan bidaha görme şansında kalmaz bizzat paragatçılık yaptığım için biliyorum öyle olsaydı bizde toplar hepsini yakalardık:) :) bidaha düşün istersen

bildiginiz uzere balik yasadigi ortama göre yem aliskanliklari kapar ve bu yemler degisir..akdenizde alanya bölgesinde bes kasa sardalye ile yemleme yap 1 kefal alamazsiniz cunku balik sadece ekmege vurur...gazipasada hem ekmek ile kiyilarda limanda ise sardalye ile kefal avlanir sebebi ise limanda bulunan orkinos gemilerinden dusen yemlik sardalyalardir...biz akdenizde genelde canli yemle avlaniriz yanliz liman iclerinde ve gece avlarinda sardalye ve subye ile avlaniriz bizim oralarda sistem budur...ege veya bati akdenizde levregi rapala ile avlamak bile mumkun olabilir ama akdenizde alanya ve cevresinde ben yillarca hic kayde deger buyuklukte bir levrek tutan görmedim ve duymadim silikon yemle bazen ispendek alanlar olur sadece...paragate bizler icin uygun bir av yöntemi degildir zaten o sistemlede baligi bir yere toplamak gerekmiyor kanimca eger ag ile cevirme yapmiyacaksaniz:cool: :cool:

nolongerregistered
05-04-2008, 22:46

Hüseyin bey öncelikle küçük bir hatırlatma yapmak isterim.Forum kurallarımız gereği "W" harfi Türkçemizde olmadığından kullanmamaya özen gösteriyorruz.:)

2. bir nokta ise Levreğin asla ölü yem yemediği yönündeki görüşünüz..Ben kendim bizzat denemiş biri olarak sardalya levrekte oldukça verimli bir yemdir.Kokmuş yem konusuna gelince ben kendim 2 gün dışarıda kalmış Sülünez ile çok sayıda levrek aldım..

Paragat ile levrek sürüsünü yakalamak oldukça zordur..sebebini bir önceki mesajımdayazdım..Yakalanan levrek su içinde panik halinde olduğundan diğer levrekler meradan uzaklaşır..Kendinizi paragatçı olarak tanımlamışsınız.Siz yan yana iğnelere levrek yakalandığını gördünüzmü ??..Genelde uzak iğnelere yakalanır..Bu tüm taş balıkları için geçerlidir..Dip balıklarında etken değildir..Çuprada ise çupra yemini diğerlerinden kıskanıp önce ve çok yemek istediğinden verim alınmaktadır..Levrek yemi aldıktan sonra diğerlerinden uzakta yemi rahat yiyebileceği bir yere götürür ve yutar..Bırakmalardaki 7-8 kulaç boşa misina bırakma espriside bu davranıştan gelir..

mufi
06-04-2008, 15:09
Yani sonuç olarak her balık gibi nerede?hangi yem e ? alışık ise onunla tutulacak en çok sevdiği bir şey yok demekki...
teşekkürler arkadaşlar

decins
28-11-2010, 21:21
balıkesir burhaniyede oturuyorum gecen ay sardalye ile levrek tutmuştum en son [/IMG] (][IMG)

Uploaded with ImageShack.us

decins
28-11-2010, 21:27
geçen sahilde avlanıyordum abinin birisi bana canlı fare tak demişti işe yaramı acaba

0utlaw
02-12-2010, 08:25
Tabiki ise yarar bizzat denemedim ama mantikli...Adaptasyon meselesi neticede.Surekli sardalyaya maruz kalan liman icindeki otcul kefaller sardalya tuketmeye basliyorsa,solucanla kefal tutuluyorsa,taslik-kumluk yerlerde ozellikle balikcinin yemine gelmis olan farelerde suya dusup 1-2...illa ki levregin yemi olacaktir.Manavgat bogazda-ustalarim hatirlayacaktir-2 sene once sazanlar denize tabir-i caizse dokulmustu artik bazi "ihtiyac sahipleri!" kepceyle iskeleden toplar olmustu sazanlari.Sazanlarin fazla zamani yoktu neticede tuzlu su...1 haftanin sonunda hatta daha kisa zamanda kiyida cok sayida yarim sazan gorduk, keza o sazanlarla levrek tutan bircok balikci da vardi.Yem olmayan sazanlarda buzusup,sertlesip oldu tuzdan.Fareye gore biraz farkli bi ornek oldu belki ama:-):-)Neticede adaptasyon diyorum naçizane..Saygilar