kerevit avı ...?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Suatreis tarafından paylaşıldı.

1. Suatreis

Suatreis

herkese selam, kıyıdan kerevit avı hakkında beni bilgilendirebilecek kimse varmı?
    uyguladığım bişey var davul sepet: içine yemiyle beraber bide taş koyup çamaşır ipine bağlayıp suya sallıyorum 1-2 saat sonra geri çekiyorum işimi görüyor ama doğrusu hedef verim noktasına gelemiyorum. yem tercihim sakatat ve kokuşmuş balık yönünde... sevgiler.

arkadaşlar yanlış bölüme yazdım galiba nasıl düzelir bilmiyom kusura bakmayının.

Son düzenleme: 15 Haziran 2006
  2. GEZGİNBALIKÇI

GEZGİNBALIKÇI birkan

Favori Kamış:
    Okuma eı 80 makina,effe carbonflex kamış
    En İyi Avı:
    Henüz avladığım en büyük balık yok
    benim bi deneyimim var

Merhaba ben geçen sene Kayseride incesu göletinde Turna avındayken inamayacaksın ama 2 kg kadar kerevit yakaladım.Nasıl mı?Anlatayım;Normal turna avında kullandığımız yapay silikon yemle...Yalnız çelik bedene yemi taktım.Silikon balığın rengi kırmızı idi kırmızı renk turnanın dikkatini daha fazla çektiği için kırmızı renk kullandım.Daha sonra yemi çıkardım ve yerine beyaz silikon yemi taktım.At çek yaparken oltanın ağırlaştığını hissttim.Çok ağır bi turna geliyo sanarken birde baktım ki kerevit.Beyaz silikon balıkla tam 2 kiloya yakın çektim.İlginç bi deneyimdi benim için.:rolleyes:

3. Suatreis

Suatreis

şaşırdım doğrusu toplamda mı 2 kg tek bir tane mi çünkü bu ıstakoz türünün en fazla 20-22 santim boylanabildiğini biliyorum. Aynı şeyden mi bahsediyoruz.

4. Suatreis

Suatreis

Morfolojik Özellikleri:

Vücut, başla birleşmiş göğüs (sefalotoraks) ve karın (Abdomen) olarak iki kısımdır. Sefalotoraks tek parça sert bir kabuk (Karapax) ile örtülüdür. Bu sert kabuğun başta ileriye doğru uzanan ve iki göz arasında oluşan çıkıntısına Rostrum adı verilir. Yine başta bir çift birleşik göz ile bir çift uzun anten ve bir çiftte antencik (duyu organı) bulunur. karın tarafından bakıldığında sefalotoraksın bölümlerinin her birinden 1 çift olmak üzere 5 çift yürüme bacağının çıktığı görülür. Bunlardan birinci çiftin uçları fevkalade gelişmiş ve uçları makas şeklini almıştır. Bunu avlarını yakalamada da kullanırlar. Altı bölümden oluşan karının her bölümünden birer çift yüzme bacağı çıkar. Vücudun son bölümünde ise, yanlarda iki çift ve ortada 1 adet olmak üzere, yüzmeyi kolaylaştıran kuyruk yelpazesi vardır. Canlı, taze, donmuş ve konserve edilerek değerlendirilirler. Ekim-Kasım'da çiftleşir, Kasım-Aralık'ta yumurtlar, Kasım-Temmuz'da yumurta gelişir, Nisan-Temmuz'ta yumurta açılır.

M.U.= 20 c C.O.Y.= 3-4 yaş
    O.U.= 10 cm. C.O.U.= 8-9 cm.
    M.A.= 30 gr. C.O.A.=10 gr.
    O.A.= 15 gr.

mu: max uzunluk / ma: max ağırlıkresim için :http://www.kkgm.gov.tr/Birimler/Su_Urunleri/icsu2/kerevit.html

Son düzenleme: 7 Temmuz 2006
  5. diyafram

diyafram Selçuk ÖZŞENER

Favori Kamış:
    Lineaeffe s-curve surf kamış 4.50
    Favori Makine:
    OKUMA POWER LINER PL 865 MAKİNE
    En İyi Avı:
    Mırmır 2.2 kg
    Bütün arkadaşlar ve büyük ustalar kollarınızı sıvayın lütfen.
    Forum içinde dağılmış olan bilgilerinizi balık türleri konularının altına toplayalım lütfen. Konu başlığındaki tür hakkında kısa öz bilgiyi balıkçı ve melih reis vermişler zaten. Konunun devamını bizler doldurmalı ve güzelleştirmeliyiz. Herkesin el atması lazım. Çok güzel bir arşiv olacaktır.
    Neler yazılabilir: Knu başlığındaki balık türü hakkında herşey, ama herşey. Avlanabilecek yerleri, avlanma takımı, avlanma incelikleri, ustaların engin tecrübeleri (bu balık hakkında), vs.. vs.. gerekirse diğer konularda görüp çok beğendiğiniz bu tür hakkındaki yazıyıda alıntı yapabilirsiniz. Buna izin verileceğini sanıyorum. Önemli olan Balık türleri konu içeriğini (tür adedi değil) genişletmek. Forumda Mezgit hakkında aranılan her türlü bilgi MEZGİT konusunda olursa çok güzel bir forum olur. İlerledikçe sizler sayesinde çok güzel bir arşivimiz olacaktır.

Özellikle Sadece Konu başlığındaki Balık Türü İçin Yazı Yazmamız Çok Önemli. Yazacağımız Yazının Faydalı Olmasınada Özen Gösterelim. Gereksiz Özel Sohbetlerden Kaçınalım.
    Bunu yazmamdaki amaç sitemizin daha güzel olmasıdır.
    Şimdiden bütün duyarlı forum dostlarına teşekkür ediyorum.

6. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası

Suatım kerevit avında ekmek içi kullanıyorum, ekmek içlerini kerevitin bulunduğu kıyılara serpiştiriyorsunuz, ardından temiz bir kevgir ile ekmekleri yemeye gelen kerevitleri topluyorsunuz. Limit olarak diğer türlere girerek5 kg ile sınırlandırılmakla birlikte, 9 cm boy ölçüsünde olmalı.

7. kurtuluş

kurtuluş kurtuluş

Favori Kamış:
    turna fresh surf carbon 4.20 250 atar kamış + okuma 5 bilyalı makine
    kerevit resmi istiyoruz sayın arkadaşlar

8. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
  9. carpe

carpe

Favori Kamış:
    olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    3.7kg levrek 8kg sazan
    Datli oli mi bu kerevit Serdar kardaş..:confused:

10. FERİKO

FERİKO İLKAY

En İyi Avı:
    LEVREK 4,5 KG BİRÇOKTA PALAMUT
    istanbulda kerevit avlamak için nereye gitmeliyiz daha doğrusu nasıl bir kıyı tipi seçmeliyiz diye sormalıyım birde tuzak sepetler kullanmak doğrumudur kullana bilirmiyiz (daha önce hiç avlamadımda :D :D )

11. yakup

yakup Yakup

Favori Kamış:
    Elime hangisi gelmişse
    Favori Makine:
    Hangisi takılmışsa
    En İyi Avı:
    Daha değil
    Bu ne be :eek: :eek:

En büyük fobisi böcek olan birisine yapılırmı bu :mad: İzlerken bile her tarafım kıpır kıpır oldu:p

Birde bunu yakalamak ve üstüne üstlük yemek:eek: Size kolay gelsin:D