Altınkaya Oymaağaç sazan avımızın videosu

Konu, 'Videolar' kısmında darkdream1977 tarafından paylaşıldı.

1. darkdream1977

darkdream1977

Favori Kamış:
    mantarlı - makinalı takım
    En İyi Avı:
    yayın 8 kg ( elle :) )
    Geçtiğimiz günlerde gitmiş olduğum hazin ve acı verici sazan avının videosunu ekliyorum

http://www.youtube.com/watch?v=yvCS_EHF-tc

Videonun hikayesi aşağıda :

Aylardır gitmek istediğim ama iş güç nedeniyle bir türlü gidemediğim balık avına sonunda Mustafa kardeşimle 10 Ağustos'ta gitmek nasip oldu.

Uzun uzun anlatıp canınızı sıkmak istemem.Altınkaya-Oymaağaç'a gitmeye karar verdik ve gerekli hazırlıkların tamamlanmasından sonra yola çıktık ve Altınkaya'da geçen yılda gittiğimiz ve oldukça güzel bir avlak olan yere gittik.Ama Adapazarı'dan gelen arkadaşlar bizden önce davranmış yerimize kamp kurmuşlardı.Bizde biraz ilerde olan buruna tezgah açtık

Büyük bir heyecanla oltalarımızı dizmeye başladık.Kullandığımız takımlar makinalı olta ve kasnaklara takılmış 4 kancalı sazan dip takımı ve mısır küspesi.Arada ayçiçek küspesi de kullandık.Fakat bu yıl yaşanan kuraklığın en güzel izlerini Altınkaya'da görmek mümkün.Zamanında küspelileri attığımız bölgeler birle şu an su kıyısından 5-6 metre uzakta.Aşırı bir su çekilmesi var.Zaten bizi olumsuz etkileyen de bu oldu.Çok tatlı bir eğimle ve kumluk olan,sazanların sürüler halinde yemlendikleri yerler suların çekilmesiyle su dışında kalmış.Onun yerine ,birden derinleşen ve dibi tamamen kayalık ve takıntı olna bir Altınkaya ortaya çıkmış.Şimdi size bazı rakamlar vermek istiyorum :

Tutulan balık : 4
    (1ile 2 kg.arası balıklar ve Altınkaya için oldukça küçük sayılırlar.)

Kaçırılan balık : 10-15
    (Mükemmel vuruşlar sonunda tasmalanan ve normal şartlarda kendini livarda görecek olan sazan sayısı.Birçok kere tasmalanan ve tarafımızdan çekilmeye başlanan balıklar 2-3 metre çekildikten sonra oltanın takılması sonucunda yakalanamadı.Hem balık gitti hemde küspeli takım.Bu arada ,bu balıklar içinde tecrübelerimize ve oltanının durumuna bakarak diyebilirim ki 1-2 kg lık ufak balıkların yanısıra abartmıyorum,10 - 15 ve hatta bir olayda yaşandığı üzere 20 kg a yakın olduğunu söyleyebiliriz.0.70 kaliteli misineyi bir kafa darbesinde kopartan bir balık en az o kadar olmalıdır diye düşünüyorum.Sazan kardeşlerimden biri de benim makaralı takımı çok sevmiş olsa gerek ki oltayı söküp götürürken Mustafa kardeşim son anda yakalamış.10 kg dan büyük olduğunu tahmin ettiğimiz bu balıkta Mustafa tarafından 4-5 mt.çekildikten sonra oltanın dibe takılma sonunda alınamadı.

Kaybedilen takım : 25
    (Önceki günden hazırlanan 16 takımın tamamı,önceden var olan küspe aparatlarındanen az 10 tanesi Altınkaya Barajı'nın serin ve derin sularında kaldı. 25x4 =100 kanca çevreye verdiğimiz zarardan dolayı özür dileriz.Bizde istemezdik ama oldu işte )

Sinirleri bozulan ve tutamayacağı halde ;''Buraya bir daha gelirsem Fatih Ürek oluyum ,Ankara'nın Dikmeni ... '' diyen fakir ama gururlu balıkçı sayısı:2

Özetle sevgili dostlar,bol bol olta kopardığımız ve o çat sıcakta kızılderililere döndüğümüz 10 Ağustos Altınkaya - Oymağaç serüvenimiz bu şekilde sonuçlandı.
    Eğer o taraflara gitmeyi tasarlayanlar varsa tavsiyem,yanlarına bol bol küspeli takımı,küspe ve bir kaç tane yatıştırıcı ilaç almaları.Oltanın ucunda 8-10 kiloluk sazan varken ve güzel güzel oltay ıçekmeye başladığınızda gidip bir kaya veya ağaç köküne takıldığında,balık ve takıma elveda dediğinizde ve daha fazlası,oltayı kurtarmaktan artık vazgeçip kopsun diye uğraştığınızda misina tarafından eliniz kesildiğinde sinir yatıştırıcı ilaçlara oldukça fazla ihtiyaç duyacaksınız. Konuyla ilgili güzel kamera çekimleri yapmak istiyordum ama sinirimin şalterleri attığı için çok kısa bir çekim yaptım.İlerleyen günlerde eklerim sanırım.

2. darkdream1977

darkdream1977

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Bu ne hız yav.Daha bismillah konuyu yeni açtım.
    Turnayla bir akrabalığın var mı:D

3. Selim hoşgeldin, özlettin
    Bebek nasıl büyüdümü :)

4. darkdream1977

darkdream1977

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    videosunu ekleyeceğim
    Orada görürsünüz artık(youtube da beklemede video,onay gelsin hemen ekleyeceğim)

5. eozsoyeri

eozsoyeri Erdem Özsoyeri

Güzel video olmuş teşekkürler..

6. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    tebrikler guzel video..davamlarini bekliyoruz...ama soyle 5-10 kg lik baliklarla:)

7. darkdream1977

darkdream1977

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
  8. çiroz

çiroz ahmet

kardesım ben gıdıyom cok guzel sazan alıyom turhala geldımı bıde beraber gıdelım cıroz