PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zargana avı teknikleri

Pages : [1] 2 3 4

balikci
01-04-2006, 01:01
Zargana balığını anlatmak gerekirse, resimdede gördüğünüz gibi ince ve uzun bir yapısı ve kılıç balığına benzer bir çenesi vardır. Rengi gümüş olmakla beraber ağırlıkları 200, 300 grama kadar ulaşmaktadır. Boyları ise 60 santime kadar uzar, Gözleri iri ve her iki çeneside gaga gibi uzundur. Bulundukları bölgeler ege, akdeniz, karadeniz de bulunmaktadır, Ayrıca zargana balığı istanbulda kofana, lüfer; ve akya balıkları için ise başlıca yem olarak kullanılıyor.. zargana balığının avcılığı nisan, mayıs, haziran, temmuz, ağustos ve eylül ayına kadar devam etmektedir. Amatör balıkçılar için en güzel yönü ise kıyıdan avlanmasıdır, zargananın avında kullanılabilecek yemleri genel olarak sayacak olursak fileto sardalya gümüş, hamsi, kefal yavrusu ve zargana ipeği ile avcılığı yapılabilir.

Zargana avında kullanacağımız yemler yukarıdada bahsettiğimiz gibi sardalya, kefal yavrusu ve sülünes olacaktır, zargana su üstüne yakın yüzdüklerinden en iyi takım şamandıralı takımdır. Oltamızın misinası fazla kalın olmamalıdır, zargana azda olsa mücadeleci bir balıktır ancak buna rağmen misinanıza kolay kolay zarar veremiyecektir, bu nedenle misina kalınlığı normalde 0,20 olmakla beraber en fazla 0,30 numarayı geçmemesi gerekmektedir. Beden 0,20 misinadan yapılır ve benden uzunluğu en fazla 90 santimi geçmemesi önerilir çünkü zargana yüzey su balığı olduğu için daha fazla bedeni uzatmanız avcılıkta işinizi azda olsa zorlaştıracaktır. Not: denizde şiddetli akıntı varsa beden 100 santime kadar uzatılabilir, akıntı bu uzantıyı su yüzüne çekmektedir, oltamızda kullanacağımız iğne 8 veya 10 numara, çapraz beyaz ince iğne yada sinek iğnedir, şamandıra seçimi olarak benim tavsiyem heryerde rahatlıkla bulabileceğiniz zargana topu (renkli) yada ince uzun hafif şamandıralar kullanabilirsiniz, her iki seçimde gayet uygundur. Ancak zargana topu kendiliğinden ağır olduğu için oltanızı kontrol etmek vede uzağa atış yapmanız daha kolay olacaktır, böylece oltanıza ekstradan ağırlık takma gereği duymazsınız.

Takım görseli için forumdan Emre ÜSEL arkadaşımıza teşekkür ederiz.

Son yıllarda tercih edilen zargana ipeğiylede atçek yaparak zargana avcılığı yapılmaktadır, forumdan konunun müdavimlerinden Murat ve Ali ağabeylerimizin notları şöyledir;

En son iğne yem yerine altta resimlerde görülen ipek takılıyor.
Zargananın diş yapısı geriye doğru testere dişi şeklinde olduğundan, yakalanınca kolay kolay kurtulamıyor. Tabiki at çek yapmak şart. Turuncu renk olan çoğu kişi tarafından tercih edilmektedir.

ÖNEMLİ:

Yukarıda görülen şemedaki ipek modeline misinanızı bağlarken Düğümden bağlamayacaksınız. Düğümler sağda ve solda kalacak çekilde ipekten bağlayacaksınız. Nedenine gelince. Balık gelince O düğüme atlarsa tutulmaz dişlerinin ipek üstüne gelmesi lazım. yazni ipeğin bol olduğu noktaya bazı bağlayan arkadaşların düğümden misina bağladıklarını görüyorum tamamen yanlış bir uygulamadır.

Sevgiler.

BALIKAVI.NET

Yakamoz
08-04-2006, 15:11
Sayın balıkçı zargana avı ile ilgili açıklayıcı bilgileriniz için teşekkürler.Benimde çorbada tuzum olsun diye birkaç ekleme yapmak istiyorum.
Zargana balığı sahil şeridinde taşlık ile kayalıkların kenarlarında iskele ayaklarının kenarlarında ve küçük liman ile koylarda daha çok bulunduğundan bir avlama yöntemide genelde profosyonel olta balıkçılarının kullandığı bir yöntem olan gece teknenin başında babaya bağlı bir lüküs yakarak uzun saplı bir geniş ağızlı kepçe ile sudan süzülerek yakalanma yöntemidir ama bu yöntem dediğim gibi profosyonellik gerektiren zahmetli bir yöntemdir.
Diğer bir av usulü ise ipek ile yakalamaktır.Bu yöntemde sarı veya turuncu renkte floş ipek halka şeklinde (yaklaşık 8-10 cm boyunda) bir fırdöndüye 0.20 misina ile bağlanarak su yüzeyine yakın gezdirilerek kullanılır.Buna saldıran zargana balığı ağız ve diş yapısı itibarı ile dişlerine dolanarak balığın neredeyse kurtulmasını imkansızlaştırır.Bu floş ipek her 2 veya 3 zargana yakalanmasından sonra değiştirilmelidir.
Zargana avı ile bildiklerim bundan ibaret olup umarım yazdıklarım tüm arkadaşlara bir nebze olsun yardımcı olur.

balikci
08-04-2006, 19:13
Sayın yakamoz, bu değerli bilgileri bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler, ipekle zargana avını site üyelerimizden biri anlatmıştı, dediğiniz gibi ağız yapısı nedeniyle ipeği ağzına alır almaz dişlerine dolanıyor ben detaylı bir şekilde araştırmamıştım ancak hazır siz konuyu açmışken bir soru sormak istiyorum;

zargana ipeği kaç seferde bir değiştirilmeli? mesela 10 zarganada bir aşınma olayı varmı yoksa bir ipekle uzun süreler av yapılabiliyormu

REİS
08-04-2006, 20:00
Selamlar,
Zargana ipeğinin yapımını ben anlatmıstım site tasınmadan önce.
ipeğin belirli bir zamanda değiştirilmesi diye bir kural yok.
Ne zaman bozulursa o zaman yenilenir.
Bozulduğunu ise ipeğin liflerinin birbirine yapışarak açılmaması,renginin solması gibi durumlar bize anlatır.Tarifi de zor.Hani taze balıkla bayat balığın tanınması gibi. Biri ütülü elbise gibi durur,diğeri buruşuk.
Tekneden avcılıkla kıyıdan avcılık doğal olarak farklı.Kıyıdan ipeği uzağa atıp çekme imkanınız yok çünkü ağırlık bağlayamazsınız.balık suyun yüzüne yakın olduğu için ipek de su üstünde kalmalı.Ayrıca o denizde yaşayan bir kurt olduğundan hareket etmeli,kaçmalı.<Bu da sandalın peşinden çekmekle sağlanıyor.İpeğin bir yerine iğne de takılablilir ama genelde sadece ipek maksada kafi geliyor.
Karadan ise iğneye kıraça filetosu takılabilir.
Bu arada yakamoz doğru söylüyor.Gece sandaldan kepçeyle yakalanır.Sandal ağır yolla hareket eder.Pruvadaki lüksün ışığı balığı kabartır.Kepçeciye de toplamak düşer.
Tabii hareket eden sandalın başüstünde ayakta durup kepçeyi istediği gibi sallayabilen ve bu arada denize düşmeyenler için.:)

Yakamoz
10-04-2006, 11:53
Sayın balikçi öncelikle iltifatınız için teşekkürler baksttiğiniz ipeğin değiştirilmesi konusu sayın Reis abimizin dediği gibi zaten ipek bozulduğu zaman kendini belli edecektir.Bu birazda balığın saldırış hızına ısırmasına ve sizinde ipeği balığın ağzından çıkarmanıza bağlıdır.Saygılarımla

ArtofDragon
10-04-2006, 12:30
yukarıda degerli arkadaslarımızın soylediği bilgilere ek olarak:
zargana avının asıl yemi zargananın kendisidir :D :D :D
evet yanlış duymadınız zargananın kendisidir...
tecrübelirim ve denemelerim sonucu bu bilgiyide siz degerli dostlarıma ileteyim.
(anlatayım da dinleyim.benim asıl memleketim kdz.eregli.zamanında limandan şamandralı olta ile günde 25-30kg (yanlış duymadınız) zargan yakalardım tek basıma.sabah gunun ilk ısıkları ile gider limandaki en köşedeli babaya otuturdum.gelelim işin özüne.biz zarganaya asıl yem olarak taze hamsi takarız.ama cok taze olmalı.jiletle flatosunu cıkarıp öyle takardık oltaya.ancak hamsi ne kadar taze olusa olsun eti gevsek oldugundan oltadan cok çabuk dökülüyor yada zargan yemi oltadan sıyırıp alıyor.baktım olacak gibi degil.zargana parlak yemi cok sever.lufere sürtme yaparken bile kasıkla zargan yakaladıgımı biliyorum.eeee bu hayvan ipege de geliyor.yani zargan cezbedici yemlerden cok hoşlanıyor.bende tuttugum taze zarganın kuyruk kısmının parlak yerinden ince bir filato çıkardım.aynen kurt gibi.taktım oltaya salladım.oda ne atar atmaz geldi.ondan sonra birdaha hamsi eti kullanmadım zargana avıda.
topla zargana tutarken fosforlu agır toplardan kullanın.uzaga atmak rahat oluyor.zargan oltaya vurupda şamandırayı batırınca hemen çekmeyin.bırakın yemi yesin zaten yemi oltadan alamıyor.ne zamanki şamandıra su yüzeyünde ya 5-10cm. altında sörf yapmaya baslarsa işlem tamamdir.size sadece balıgı çekmek kalır.
tecrübelerime dayanrak bir ilave daha zarganın bir vurdugu yemi yada yakaladıgınız yemi 1 daha kullanmayın.yeni yem takın.nasıl olsa 1 zargan=10-15 zargan :D :D :D
insanlar ben zarganları çekerken bana bakakalıralrdı.işin en zor kısmı bence zarganın etini kancaya takarken göstermemekte.:p
hepinize rastgele dostlar...kalın saglıcakla

MELİH_REİS
12-04-2006, 13:35
buda benden :)

mehmetc
14-04-2006, 10:23
0.25 misina 100 metre.ucuna tercihen turuncu zargana ipeği 50 cm üstüne 25 cm bedenli bir turuncu zargana ipeği daha hepsi bu
tekne arkasından 30 kulaç kadar bırakıp yavaş yolda sürütme ile bu takımı gezdirdiğinizde suda zargana varsa yakalamamanız imkansız nerdeyse........
zargana ipege vurdugunda asla acele etmeyin.ipek dişlerin arasına takıldığında balığın kurtulması imkansıza yakındır.
her balığı aldıgınızda ipeği kontrol edip oltanızı suya ondan sonra bırakın

kral balıkçı
14-04-2006, 21:47
herkese merhaba bu konuya bir ekte ben yapmak istedim.ustalarımın yani sizlerin tavsiyesine ek olaraktan yem konusunda iki yemde ben söyleyim solucan ve sübye solucan kurtu anımsatması ile güzel zargana yemi oluyor bulmasıda pratik olduğu için bence en basit yemlerden birisi sübye ise suyun koyu renk olduğu zamanlar işimizi görücek bir yem yemi oltaya takıp attıktan sonra balık ve kurt endamında şamandırayı çekerek arkasındaki yeme vuran zargananın suyu kabartması şimdi yakalanacak diye iç geçirmenin zevki banbaşka yakalandıktan sonra ise sağa sola şamandırayı sürüklemesi bazen havalara sıçraması neyse daha fazla anlatmayayım tadı kaçmasın inşallah bi katkım olmuştur saygılarımla şimdiden rastgele

Yavuz
22-04-2006, 20:22
bende bir dahaki haftasonu gidicem zargana yakalamaya tekne ile ipek ile avlanıcam kayalıklara yakın yerlerde tutma şansım ne kadar olur acaba?

REİS
22-04-2006, 22:41
Nereden cıkacağını söyleseydin belki daha iyi birşey söylerdik.
Genel olarak,kıyıya yakın, sığ sular ve koylar daha uygun oluyor.
Rastgele.

Yavuz
22-04-2006, 23:05
kilyosa yakın yerler oralarda çok koy var acaba zamanı mı şimdi

REİS
22-04-2006, 23:10
Kilyos'a kadar çıktı mı bilmiyorum ama Sarayburnu'nda arkadaşlar kıyıdan çarpmayla almışlar.
Muhtemelen ve inşaallah Kilyos'ta da tutulur.
Rastgele.

Yavuz
22-04-2006, 23:14
inşallah haftaya bir şansımızı deneriz olmazsa biraz açılır istavrit tutarız

hezekiel
24-04-2006, 10:03
cumartesı sabah maltepe sahılden bende ıkı tane zargana aldım cok ugrasamadım genelde bogazda balık tutugum ıcın malzemelerım karsıda ben maltepede oturuyorum yanımdakı ufak bır oltayla gıttım sabah mıllet ne alıyor bakayım dıye caparı attım gumus vardı herkezın aldıgı ıstavrıt yoklıyım dıye salladım caparıyı zargana yapıstı boyuda fena degıl hemen ıpeklı zargana takımını taktım salladım ıkıncı atısta ıpegede yapıstı zargana ondan sonra ıkı uc daha attım ama fazla ugrasamadım ugrassak sabah erken saatten baslayıp 9.30 10 a kadar baya bır zargana alınırdı ama tutuguma eve gıttgımde bın pısman oldum hayvanın bırınde ıcını actıgımda bır dunya yumurta vardı cok ama cok uzuldum ama yapacak bırsey yok keske zaten ısıme yaramaz kımı doyuracak dıyıp bıraksaydım dedım kendı kendıme ama cok gec oldu kolay gelsin herkeze

giresunlu
24-04-2006, 14:44
bende bir dahaki haftasonu gidicem zargana yakalamaya tekne ile ipek ile avlanıcam kayalıklara yakın yerlerde tutma şansım ne kadar olur acaba?
kardesım o balığın durmuna bağlı ipekle süreteceğini yazmıssın kıyıdan bıraz 15 20 metre acıkta surutme yapacaksın ve eğeripeğin kaliteli ise bayağı avlarsın ama dikkat etemn gereken nokta ipekle 1 tane balık tututuktan sonra ipeğin ucundan sarkacak kısmı kesip halka seklınde olmasını sağlamalısın bu ipekle avlan mada onemlibir nokts
saygılarımla
bolsans

bydd35
20-05-2006, 10:25
*****zargana diyelim ve başlayalım *****gelelim zargana avcılığına çok zevkli ve verimli bir avlanma yöntemi anlatayım : turuncu sarı kırmızı vb.. renklerde ipekler satılıyor balık malzemesi satan yerlerde bunlardan birer paket alın. bir tanede sağlam 0,20-0,22 lik bir misina alın aynı beden üzerine bunların her renginden birer adet takın eğer tekne ile sırtı çekecekseniz 5-6 tane rahat rahat takın kıyıdan at çek yapacak sanız 2-3 tane yeter iğne falan yok sakın ha iğne takmayın sadece aynı beden üzerine bağlayın kol falan çıkartmayın -----====---====----====----===== gibi ==ipek --- miisna ,,,,, fırdöndü takmayın zargana fırdöndüyede saldırır daha sonra balık geldiğinde sadece çekin ve tekneye yeda kıyıya alın çekerken hiç korkmayın kurtulamaz 10 numara bir zargana avlama yöntemi deneyin kesin zargana sevenlere bol avlar

ilhanmania
20-05-2006, 10:34
arkadaşlar bende hepinize teşekkürlerimi sunar başlarım
arkadaşlar dip kıbrısı herkezin bildiği ama genelde pek verimli olmayan bir av tekniğidir. verimli olmamasının sebebi ise yanlış yerlerde kullanılması bence. dip kıbrısı katil gibidir yanından geçen balığı bile afetmez şekil olarak biliyorsunuzdur diye düşünüyorum tek bir beden üzerine dizilmiş 7 adet iğ. hazır satılan hiçbir takımı almayın her işinizi kendiniz yapın iyi yada kötü. iğneler mustad 496 serisinin 6-7-8 numaralı iğneleri en idealidir. arkadaşlar malzeme alırken sakın malzemeye verdiğiniz paradan kaçmayın 10 misina alcağınıza 1 tane alın iyisini alın.neyse devam edelim bu iğneleri sağlam bir şekilde bağladık. artık geldi yem seçimi yemi takmak ; yemimiz sardaye ama bütün olarak değil filatosunu çıkrtarak (liman içinde bu şekilde liman dışında bütün sardalye takmak sureti ile ) ben şimdi liman içine göre anlatayım.limana gidilir ve izin aldığımız teknenin üzerine çıktık bu teknenin özelliği limanın en karanlık yerinde bulunması vede sudan çok yüksek olmaması teknenin içindeyiz. saat 20:00 yavaş yavaş sardalyelerin filatosunu çıkartıyoruz ve hiç ses yapmıyoruz . balığın kılçıklarını yavşça suya bırakıyoruz (hemen önümüze gelecek şekilde ama cimrilik etmeyin atın bütün kılçıkları merak etmeyin doymaz balıklar )saat 21:00sularında yemimiz takılmış vaziyete suda bekleyen 3-4 oltamız var .(iğnelerin hepsini sardalye filatosunu batırıyoruz iğneleri saklamak için fazla uğraşmayın yemide fala mıncıklamayın .) *** yem yere deydiktek sonra 1 karış kadar yukarı kaldırıyorum ve kasnağın üzerine bir taş veya bir cisim koyuyorum. *** bir diğerini ise 2 kaış yukarı kaldırıyorum - diğerini ise teknenin burun tarafından ileriye doğru atıyorum***ondan sonra kendime uygun bir zemin bulup kefal avlamaya başlıyorum amaç boş dönmemek kefale yukarıda anlattığım gibi bir teknikle yaklaşıyorum tabki . dikkatli olun sardalyeli dipkıbrıslarına kefalde gelebilir . saatbaşı kontrol edin asıl amaç levrek kefale kapılıp levreği unutmayın . bu şekilde avlanmaya mayıs sonu başayın taki deniz soğuyuncaya kadar .dipkıbrısına kurşun takılabilir akıntının durumuna ve derinliğe göre değişir yüzeyde yüzen birsürü minik balık varsa kurşun şart misal.daha pek çok yazacak şeyvarda pek vaktim olmuyor ama vakit buldukça yazacağım iyi günler bol avlar ********** malzemenin en iyisini alın başınız ağrımaz unutmayın kaçan balık büyük olur **********bir sonrakine titanyum alşımlı örme iplerden ve levrekten bahsedeceğim liman içinde levrek avcılığı inşallah sırtıyada geçeceğiz mesaj yazarsanız daha iyi olur sırtı için sırtıda favori yemim 5,5 ragot şefaf simli hazırlanışını anlatacağım tam bir katil !!!!! DEVAMI GELECEK ...

abi peki sardalyenin oltaya takılışını biraz daha ayrıntılı anlatabılırmısın ???

bydd35
20-05-2006, 11:02
arkadaşım asrdalyenin filatosuna iğneleri nasıl takacağını anlatmaya çaışayım: filato eline al tam ortasına iğneleri koy ve filatoyu ikiye katla iğneleri sağın soluna batır vede şunuda unutmadan söyleyim son iğneyi taktıktan sonra balığın üzerine kördüğüm gibi birşey atki balık dağılmasın yani balık iğnenin ucunda sallanmasın misina tutsun balğı şunuda belirteyim balığın iç kısmı yani parlak olamayn etli kısmı dışarıya gelecek iğnelerde dışarı doğru olacak......

arkadaşlar fikirlerinizi ve bilgilerinizi yazın ki bir işe yarasın korkmayın kimse kimsenin nasibini yakalamaz sevgilerle

acemi balıkçı
20-05-2006, 16:59
abi zargana kendi filatosunada çok iyi geliyor eti sert olduğu içinde dağılmıyor ve aynı yemi bir kaç kez daha kullana biliuorsun.dışıda fosforlu olduğu için daha çok dikkat çekiyor.

bydd35
20-05-2006, 18:57
ama yemle falan uğraşmaya deymey amaç zargana ise kesin çözüm 10 balıktan 1 belki kurtulur iğne derdide yok çokda zevkli

zarganacı34
16-06-2006, 21:33
evet ipek zevkli ve kolay bir avlanma yöntemi bence de ama dikkat edilmesi gereken bir husus da denizin temiz olması yoksa hiç işe yaramıyor ipek nedeni ise hemen kirlenmesi.

natrix2
30-09-2006, 20:49
Arkadaşlar konu bayağı önceden açılmış fakat, bizim buradaki iki yöntemden bahsedim. Birincisi topa ipek takma. Bildiğimiz yemli takımda olduğu gibi, sadece kanca yerine ipek takılıyor. Topa ençok 0,20 lik misinadan yaklaşık kamışın boyunda misina bağlanıyor ve en uca ipek bağlanıyor. Tabi bunda atçekin yemliye göre daha seri ve hızlı olması gerekiyor. Bekletme yapılmıyor. Balığın ağzından ipeği çıkartırken bozulmaması için itinalı olmak gerekiyor.
İkinci yöntem ise daha önce başka bir yerde bahsetmiştim. Rize usulü denen bir yöndem var. Kırık antenin içine kurşun dökülüyor ve en üstede fırdöndü gömülüyor. Bu küçük bir sargan yavrusu gibi balığın dikkatini çekmek ve ağırlık olarak kullanmak için. Daha sonra bedene biri en alta olmak üzere, iki adet ipek bağlanıyor. Anten en üste bağlanıyor. Bu oltayı suyun bir iki kulaç aşağısından çekiyoruz. Ama ben yemli oltaya hiç birini değişmem. Resimli anlatamıyorum, çünkü canım makinem bu gün denize düştü. Selamlar.

ceko
01-10-2006, 19:19
[/IMG] (][IMG)

basitçe ipekli zargana takımı

sümer34
16-10-2006, 22:41
arkadaşlar gece zarganayı yakalamak mümkünmü mümkünse ne kullanmak gerekiyor bilgilerini paylaşırsanız sevinirim kıyıdan 5 ila 10 metre açıktan sürü halinde geçiyorlar

kral balıkçı
16-10-2006, 23:20
sümer hocam şamandıralı takım gayet uygundur
yem olarak zargananın kendi etini veya istavrit hamsi çok güzel iş yapar
saygılarımla:)

SahEmre
18-10-2006, 12:33
Sümer abi

Gündüz zargana yakalama teknikleri gece içinde aynen geçerli.
Yani şamandırlaı takım (zargana topu ve 9 no tek iğne)
Ancak avlandığın mekanda bir miktar ışık olması gerekiyor.
Gerisi aynı bildiğim kadarıyla.

Samet Eryavuz
20-06-2007, 13:41
Herkese Merhaba.
Verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim.
ben bulgaristanda ogrenciyim.Genelde burda sadece Zargana cıkıyor yaz aylarında.0.40 misina ile samandıralı ( burdaki adı Bombardi diye geciyor Turkcesini tam bilemiyorum) ucune sadece 1 tane Sinek igneden biraz daha buyuk bir igne.Yem olarak kullandıgım ise bildigimiz Kırmızı Kurdela.Artık sansımamı geliyor her gittigimizde en fazla oltayı suda 1 dakika bekletiyorum ve Normal ebatlarda zargana cekiyorum.Sizler daha iyi bilirsiniz ben amatorum Belki kullandıgım misina ve igne yanlıs olabilir ancak kurdela hangi ebatta igneye takarsan tak ise yarıyor.Saygılarla

ozan
20-06-2007, 13:48
Herkese Merhaba.
Verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim.
ben bulgaristanda ogrenciyim.Genelde burda sadece Zargana cıkıyor yaz aylarında.0.40 misina ile samandıralı ( burdaki adı Bombardi diye geciyor Turkcesini tam bilemiyorum) ucune sadece 1 tane Sinek igneden biraz daha buyuk bir igne.Yem olarak kullandıgım ise bildigimiz Kırmızı Kurdela.Artık sansımamı geliyor her gittigimizde en fazla oltayı suda 1 dakika bekletiyorum ve Normal ebatlarda zargana cekiyorum.Sizler daha iyi bilirsiniz ben amatorum Belki kullandıgım misina ve igne yanlıs olabilir ancak kurdela hangi ebatta igneye takarsan tak ise yarıyor.Saygılarla

samet geçenlerde danimarkada zargana avlayanları gördüm o kadar çok balık varki kovayı kıyı koysan akşam gelsen alsan balık dolacak öyle çok ki. zargana bu kalabalıkta ne atsan yer yeterki hareketi görsün

serkan67
25-07-2007, 16:56
arkadaşlar bu zargana karadeniz kıyılarından da tutulabilirmi bilgisi olan varsa bi yazsın ben kdz ereğlideyim.

nolongerregistered
25-07-2007, 19:05
arkadaşlar bu zargana karadeniz kıyılarından da tutulabilirmi bilgisi olan varsa bi yazsın ben kdz ereğlideyim.
Cevap çok yakınınızda;)
Sizden önceki 19 mesaja bir bakın.Hala sorularınız var ise memnuniyetle cevaplarız:)

iboli007
19-08-2007, 17:33
Arkadaşlar bu zarganalar için makaralı kullanabilirmiyiz

egehan
19-08-2007, 20:13
Zargana ;

Aslında denizlerimizin fosfor bakımından zengin balıklarından olup, tüketilmesi konusunda tavsiye edilebilir bir balıktır.

Avlanmasına gelince misina mümkün olduğu kadar ince olmalıdır. Olta ucunu yüzeyde tutmayı sağlayan mantar vb. malzemeler mümkün olduğu kadar küçük ve uzunca olmalıdır.

Kıyıdan avlanmada ileriye atma açısından küçük mantarın handikapı tabi ki tartışılamaz bu yüzden bu özellik mecburen gözardı edilebilir.

Bu arada İzmir'de bulunduğum dönemlerde 1990-1999 yılları arası özellikle Tuzla İskele'de ve Tuzla havzasında tekne ile zargana avı yaptığımız günlerin sohbetleri zaman zaman tekrar gündeme gelir.

Zargana avında yem olarak aslında özel bir yem hazırlığına gerek yoktur.
Diğer balıklara kullandığınız yemlerle avlanabilirsiniz. Ancak kullanılan yemin bozulmaması açısından yine zargananın kuyrukaltı filetosu tartışılmaz güzeldir. Bizler zargana avı dönüşü balıkları temizlerken kuyruklarını keser ve derin dondurucu da özellikle saklardık.

Özel bir durum ile karşılaşma...

Yine İzmir'de bu kez teknemizi Aliağa Nemrut körfezine götürdükten sonra ,aile büyükleri ile ava çıktığımız 1998 yılının sonbaharında bir akşamüstü avında normal dip oltaları ile avlanır iken , yem olarak tuzlu sardalya kullanıyorduk.

Karagöz , izmarit , mercan ve kopes güzel av verirken bir ara gözüme teknenin etrafında doşalan karaltılar dikkatimi çekti. Dikkatlice baktığımda vay vay vay süper zarganalar ve üstelik bir hayli boyutlu...

Tabi ki yanımızda malzeme mevcut anında şamandıralı olta takımı ve ucuna küçük bir sardalya parçası... Sal teknenin arkasına.. Geliyor bu ne beeee...
Millet herkes dipleri toplasın... Teknede 4 kişiyiz.. 2 olta çalışıyor diğer 2 kişi balık çıkartmaya ve kovadan fırlayanları zaptediyorlardı. Hava kararmasına rağmen bırakmak ne mümkün.. Evdekiler meraktan ölmüş daha cep telefonumuz henüz yok tabi ki... Bereket elimizde zarganalar ve aile büyükleri olunca çabuk yırtmıştık..

Burada dikkati çeken konu tuzlu sardalya parçaçıklarının dip olta çalışmaları esnasında etrafa dağılmış olması konusu olduğunu bir dahaki seferde deneyerek buldum ki küçük küçük parçacıkları akşamüstü teknenein sağına soluna serpiştirdim ve yine aynıu manzara ile karşılaştık..

Bu tecrübeyle ne zaman zargana avına gitsem tuzlu sardalya hep yanımızda idi.

Kıyıdan bile avlanmada bu tekniği kullandık ki zargana olmasa bile diğer küçük balıklar nasiplendiler.

Balık avının verdiği zevkler açısından zargana avı zevki üst sıralarda kesinlikle yer alır.. Hele bir de az iri olursa değmeyin keyfe...

muratsadioglu
23-08-2007, 11:11
Zargana avı teknikleri --------------------------------------------------------------------------------
Bu sayfadaki bilgiler C-site copyright ofisi tarafından lisanslanmıştır, orjinal sayfaya adresinden ulaşabilirsiniz.

Sayın balikci
Administratör

Zargana bilgisi çok güzel..Yararlanma şansı verdiğiniz için teşekkürler..
Genç adaşım ben,özellikle bilgilerin kaynağını belirttiğiniz için sizi kutlarım.
Bu tür bilgiler çok büyük çabaların ürünü..Kişiler,heyetler tehlikeli yolculuk ve araştırmalar yaparak bu bilgileri toplarlar.
Tuttuğumuz balığın başkası tarafından,izinsiz alınışı ne kadar hoşumuza giderse,bu tür alınteri ve göz nuru eserleri,en az gerçek sahiplerini anmadan kendimize mal etmemiz de kadar hoş olur.
Bütün Dünyada ve ülkemizde suçtur bu..
Ama siz,kaynak bildirerek çok iyi etmişsiniz.
Gençlerin deyimi ile:''Zargana'ya hastayım''.Bu bilgiler bana ve diğer arkadaşlarıma çok yararlı olacak.Sağ ol.
Rastgelsin!..

ahmet58
29-08-2007, 17:37
arkadaşlar zargana suyun üstünde gezen bir balık mıdır takıma baktım da kurşunu göremedim

adra
29-08-2007, 20:52
arkadaşlar zargana suyun üstünde gezen bir balık mıdır takıma baktım da kurşunu göremedim

evet yüzeyde dolanır kurşunluk bi durum yok

ikus26
30-08-2007, 08:32
zarganaya takılacak yem konusunda daha önce kansu arkadaşımız konu açmıştı..

yem konusunda zagananın kendi etini tek geçerim.müthiş iş yapıyor.

zargana etinin oltaya takılması konusunda kansunun anlatıklarını dikkate almanızı tavsiye ederimm..

birkan
08-09-2007, 15:29
selam arkadaşlar zarganayı yakaladığımız ipeği uzağa nasıl atabiliriz ağırlık olarak zargana topu bağlasak topun uçunada ipekli misina yı bağlasak olurmu

cerb
08-09-2007, 17:58
Başlarda gördüm kefal yavrusu demiş.Peki cansız yemle olur mu?Birde atıp beklemek mi gerekiyor yoksa çapari gibi yaaş yavaş çekicek miyiz?

FOX
08-09-2007, 19:11
selam arkadaşlar zarganayı yakaladığımız ipeği uzağa nasıl atabiliriz ağırlık olarak zargana topu bağlasak topun uçunada ipekli misina yı bağlasak olurmu

zargana topundan yaklaşık 80 cm kadar bi misina ucunada ipeği bağla topun diğer kısmınada bi 25 cm lik bi misinayla beraber fır döndüye bağla ,ve fırlat..30 luk kurşun kadar gidiyo ben denedim:) rüzgarıda es geçme tabi :cool:

birkan
09-09-2007, 00:27
zargana topundan yaklaşık 80 cm kadar bi misina ucunada ipeği bağla topun diğer kısmınada bi 25 cm lik bi misinayla beraber fır döndüye bağla ,ve fırlat..30 luk kurşun kadar gidiyo ben denedim:) rüzgarıda es geçme tabi :cool:

onur bu topu direk kopcasından klipsli fırdöndüye taksak da olurmu :confused:

FOX
09-09-2007, 14:52
onur bu topu direk kopcasından klipsli fırdöndüye taksak da olurmu :confused:

olur ama ne biliyim hocam ben öyle yapıyom iyide uzağa gidiyo walla :)

zargana_avcisi_03
23-09-2007, 00:03
SeLam AbiLerim,
Ben 7 senedir tuzlu suda avlanıyorum.kocaeli/darıcadan burada zargana tutmaktan çok zevk aLıyorum.
yem olarak,
yemler:İstavrit,karides,midye kuLLanmaktayım...

Ve özellikLe istavrit de baya bi randıman alıyorum istavritim oLmayınca isemidyeyi açtıgımızda en kıyıdakji uzun bölümünü kesim iğneye siyah kısmını biras batırıp doladıktan sonra atıyorum...
takım:
takım olarak 40 gr lık zargana topu,2.5 metre uzunlugunda 20 cm kalınlıgında misina ve tek iğne olarakda 7-8 numara iğne kullanıyorum...

burada şuan zargananın tam mevsimi günde 1-2 saatde yaklaşık 15-20 tane zargana tutuyorum..

Herkeze boL şans

RaStGeLe !!!

lathander
23-09-2007, 12:22
oh maşalah amma bolmuş zargana orda :)

zargana gece ipekle tutulabiliyormu karanlıkta acaba diye yeni merak etme konusu buldum kendime :D

ayastafanos Balıkçısı
26-09-2007, 22:46
Ben zarganada hırsızlı takım kullanıyorum. iğne no 10,hırsız iğne (uçtaki iğne) no 7 beyaz iğne.Misina 0.10 (iki kg çekerli kaliteli bir misina) bir kulaç. bu takıma yem olarak ta tavuk göğsü. tavuk göğsünü ince fletolar halinde kesip,bu filetolardanda ince kurt şeklinde keserek baş tarafını no10 iğneye ve art tarafınıno 7 hırzız iğneye takıyorum. bu yem gelirken bir kurt gibi kuyruk sallayarak geliyor ve zargana buna asla hayır diyemiyor. denemenizi tavsiye ederim.

AMCA
01-10-2007, 01:14
peki zargana topunu kulelideki kayalığın orda kullanabilirmiyiz.malum orası akıntı burnu.orda deneyen yada kullanıldığını gören varmı? misal ben dün tuzla sahilindeydim.yanımdaki iki kişi hatrı sayılır büyüklükte zargana aldılar ama orda akıntı pek yoktu.

BB1750
02-10-2007, 14:08
bunlarıda can sıkıntısından iş yerimde yaptım.

şamandırası yaklaşık 27 gr. resimde görüldüğü gibi beden fırdöndüye bağlı.diğer tarafı da kamıştaki klipsli fırdöndüye bağlanacak.

beden 0,21 mm viking optiflex 4.5 kg çekerli bir misinadan oluşuyor.uzunluğu 1 mt.
turuncu takımın uç kısmında ufak klipsli fırdöndü koydum ipek takmak için.
sarı takım ise önde sinek 8 arkada sinek 6 siyah çapraz iğneden oluşuyor.yemli artmak için.

umarım avcı olurlar henüz denemedim zaten mevsimde geçti :)

[/IMG] (] (][IMG)
(][IMG)

simendifer
04-10-2007, 12:48
Bunların ikisi de iş yapar, eline sağlık güzel bir çalışma olmuş. Ama bence balığı ürkütmemek için, ipeği fırdöndü yerine direk misinaya bağlasan daha iyi olurdu. İki iğneli takımın, ipek olana göre daha fazla iş yapar, eğer bütün bir kurdu takar ve biraz da alttan mesafe bırakırsan. Ben bunu 3 iğne ile yapıp, bir bütün kurdu bu üç iğneye doluyorum ve altından pay bırakıyorum. İpeğe göre daha verimli olduğunu söyleyebilirim. Hatta civarda başka balıklar varsa, dayanamayıp onlar da atlıyorlar. En azından başka neler var diye kurtla nabız da yoklayabilirsin. ;)

Bir de, iğnelerin bence biraz daha küçük olabilir. Ben 10 noyu tercih ediyorum. Zargananın gagasını düşünürsen, 10 no iğneyi alması ve bu iğnenin batması daha kolay olacaktır. Rast gelsin. :)

AMCA
05-10-2007, 22:19
bu zargana topunu akıntılı bölgelerde kullanıp verim alabilirmiyiz yoksa sadece az akıntılı bölgelerdemi çalışır sistem.

silentfisher
28-10-2007, 22:04
zarganacılara bir sorum olacak.üsküdar cengiz balıkçılıktan zargana için bir silikon içinden zoka geçen bir minik mavimsi fransız malı olduğu söylenen bir sahte balık aldım.bunlarla avlanan oldu mu hiç?ya da bilgisi olan var mı?resim de koyacağım.av tekniğini belirtirseniz sevinirim...mesela sürekli sürütmemi yapacağız yoksa balık görünce bekleyecek miyiz?gibi..

mallaca
29-10-2007, 08:11
Dediğin sistemi anlamadım belki resim olsa daha anlaşlır olurdu.Ama zargana topu ile çok fazla sürtme yapmana gerek yok.BEkleyim arada sırada yerini değiştiriyorum hareket vermek için.Ama ipek de devamlı at çek yapman gerekiyor.

blubber
29-10-2007, 09:32
Herhangi bir yerde zargana varsa zaten floş ipekle yakalamak olası ve bu yöntemle yakalandıktan sonra kaçması da neredeyse imkansız. Buna rağmen nedense insan farklı yöntemler denemek isteyebiliyor. Ben de aşağıdaki silikonu en kısa zamanda yine toplu bedene bağlayarak deniyeceğim. Ve fakat görece dalgalı deniz durumunda at/çek yöntemiyle zargana yakalamak daha zor olabiliyor. Öyle durumlarda en iyisi canlı yem ya da parça et.

Görebileceğin mesafede silikonun yüzüşünü ve nasıl göründüğünü kontrol et. Sonuca göre de at/çek yap. Ama dediğim gibi silikonla yakalanacaksa zaten ipekle de yakalanabilir. Neden silikon denemek istiyoruz anlayabilmiş değilim. :) Sanırım balığın kaçma şansı olmadığı bir yöntem içimize sinmiyor.

ayastafanos Balıkçısı
29-10-2007, 14:18
bunlarıda can sıkıntısından iş yerimde yaptım.

şamandırası yaklaşık 27 gr. resimde görüldüğü gibi beden fırdöndüye bağlı.diğer tarafı da kamıştaki klipsli fırdöndüye bağlanacak.

beden 0,21 mm viking optiflex 4.5 kg çekerli bir misinadan oluşuyor.uzunluğu 1 mt.
turuncu takımın uç kısmında ufak klipsli fırdöndü koydum ipek takmak için.
sarı takım ise önde sinek 8 arkada sinek 6 siyah çapraz iğneden oluşuyor.yemli artmak için.

umarım avcı olurlar henüz denemedim zaten mevsimde geçti :)

[/IMG] (] (][IMG)
(][IMG)

Sarı takım (hırsızlı takım) kesinlikle avcı bir takımdır ama büyük iğneyi öne olirsan (yani hırsız iğne) çok daha iyi randıman verecektir. Zira nırsızlı takimlarda balığı tutan öndeki hırsızlı iğnedir. Ben arkada 10 önde hırsız olarak 7 no iğne kullanırım ve denemeni tavsiye ederim.

ayastafanos Balıkçısı
29-10-2007, 14:21
zarganacılara bir sorum olacak.üsküdar cengiz balıkçılıktan zargana için bir silikon içinden zoka geçen bir minik mavimsi fransız malı olduğu söylenen bir sahte balık aldım.bunlarla avlanan oldu mu hiç?ya da bilgisi olan var mı?resim de koyacağım.av tekniğini belirtirseniz sevinirim...mesela sürekli sürütmemi yapacağız yoksa balık görünce bekleyecek miyiz?gibi..

Ben silikon balık denedim ama randıman alamadım. Silikonun peşinden geliyor ama atlamıyor. Klasik takımım hırsıklı tk ve tavuk göğsüne dönünce zargana toplamaya başladım. Tabii ki bu benim deneyimim belki sizin orda farklı olur bir denemek lazım.

ayastafanos Balıkçısı
29-10-2007, 14:23
bu zargana topunu akıntılı bölgelerde kullanıp verim alabilirmiyiz yoksa sadece az akıntılı bölgelerdemi çalışır sistem.

Zargana,durgun güneşli sakin havaları sever ve o tür havalarda çok av verir.Bununla birlikte orta ve kaba dalgalı akıntılı havalarda da (hatta güneşsiz kapalı havalarda da) zargana aldım.

Balıkçı Amatör
16-11-2007, 19:34
Merhabalar,

Burada Kızıldeniz'de bayağı bir zargana var. Yukarıda bahsedilen türde oltalarla biz de avlanıyoruz. En son dün en az 5 tane zargana misinayla birlikte iğneyi de kesip götürdü. Kullandığım misina krokodil 0,25'lik. Sorun misinada diye düşünüyorum. Ama yine bu misinayla aşağıda resmi olan zarganayı da yakaladım. Boyu tahminen 50 cm. Sorun misinada mı sizce?

Bir de zargana ipeği kullanacağım burada. Yumurtadan az daha büyük oval bir zargana topum var. Bununla atttığımızda bir olumsuzluk yaratır mı ve düşünce geri çekiş hızı nasıl olması gerekir?
(Kusura bakmayın resni direk buraya kopya edemedim. Linkini verdim sadece.)

blubber
16-11-2007, 19:44
Merhabalar,

Burada Kızıldeniz'de bayağı bir zargana var. Yukarıda bahsedilen türde oltalarla biz de avlanıyoruz. En son dün en az 5 tane zargana misinayla birlikte iğneyi de kesip götürdü. Kullandığım misina krokodil 0,25'lik. Sorun misinada diye düşünüyorum. Ama yine bu misinayla aşağıda resmi olan zarganayı da yakaladım. Boyu tahminen 50 cm. Sorun misinada mı sizce?

Bir de zargana ipeği kullanacağım burada. Yumurtadan az daha büyük oval bir zargana topum var. Bununla atttığımızda bir olumsuzluk yaratır mı ve düşünce geri çekiş hızı nasıl olması gerekir?
(Kusura bakmayın resni direk buraya kopya edemedim. Linkini verdim sadece.)

Zargana topu, çok önemlimi bilmiyorum ama, kırmızı renk, çekerken birkaç cm de olsa suyun altından gelen toplardan seçilirse daha randımanlı oluyormuş gibime geliyor.

Çekiş hızına gelince takımın ucundaki ipek açılmayacak şekilde minumum hızda çekebilirsiniz. (Anlık ivmelerle de zarganayı kandırmak için ipeğe canlıymış havası katabilirsiniz.) Hızlı çeksenizde olur aslında ama ipeğin suda kalma süresini arttırmak adına yavaş çekmekte fayda var.

mallaca
16-11-2007, 23:05
Zargana topu, çok önemlimi bilmiyorum ama, kırmızı renk, çekerken birkaç cm de olsa suyun altından gelen toplardan seçilirse daha randımanlı oluyormuş gibime geliyor.

Çekiş hızına gelince takımın ucundaki ipek açılmayacak şekilde minumum hızda çekebilirsiniz. (Anlık ivmelerle de zarganayı kandırmak için ipeğe canlıymış havası katabilirsiniz.) Hızlı çeksenizde olur aslında ama ipeğin suda kalma süresini arttırmak adına yavaş çekmekte fayda var.

Bizim buralarda ipek yerine yemli takım daha iyi iş yapıyor.Yemli de çok fazla at çek yapmazsanız daha iyi oluyor.Ama ipek kullacaksanız kısa hareketle çekersen daha verimli olur.

getlan
09-01-2008, 02:22
öncelikle merhaba arkadaşlar.ben yeni bir üyeyim. sinopta yaşıyorum.burda zarganayı gece denizden toplarız biz desem yanılmış olmam herhalde. bir kişi küreğe geçer bir kişide alır eline koca ağızlı bir kepçe başlarız dolaşmaya.tabi kayığın baş kısmınına bir lüks veya başka bir aydınlatma cihazı ilave ederiz. ne kadar çok aydınlık olursa o kadar iyi olur. çünkü bazen balığı çok geç farkedebiliyorsunuz buda onu kaçırmanıza neden oluyo. tek yapmanız gereken balığı görünce kepçeyi daldırıp onu almak. çok kolay bir av gibi görünsede aslında çok zahmetli ve beceri isteyen bir av tekniğidir.ama bi kaç denemede başarılı olursunuz. bizim burda zarganayı yemek için tutmayız tabiki. tek bir amaç vardır oda lüfer. zarganan varsa lüferinde olacak demektir. hatta ne kadar zarganan varsa ondan biraz daha fazla lüferin olcak demektir. bişey daha eklemek isterim. biliyorum çok fazla bizim buralardan bahsettim ama son bişey daha, bizim buralarda zarganaya sarkan deriz...

yanlış bişey söylediysem affola...

kursatozbey
20-01-2008, 20:58
Arkadaşlar herkese selamlar.Benim sizlerden öğrenmek istediğim zargana balığını nasıl yakalayabilirim ve yakaladıktan sonra nasıl pişirebilirim :) teşekkür ederim

tarcan
20-01-2008, 21:11
şu linke bakabilirsiniz.

kursatozbey
20-01-2008, 21:25
selamlar. eğer mümkünse bana zargana ipeğinin nasıl kullanıldığını resimli bir şekilde gösterebilirmisiniz.elimde zargana ipeği var ama nasıl kullanılacağını bilmiyorum.teşekkür ederim

eskina
20-01-2008, 21:49
Selamlar,
Zargananın en yi yemi kurttur. Diğer yemler sardalya, istavrit, teke, tavuk göğsü vs.vs kurtun yanında esamesi okunmaz. Zargana topuna 1,5 mt uzunluğuda 0,18 mm. misinaya 11/10 numara çarpraz beyaz iğne takıp hafif hafif çek çek bırak zaten anlarsın arada zargana hz.leri acı bir fren yaptırır.
En ideali budur. Eğer kurtun elinde bol ise hırsızlı bağlayıp iri kurt koyman durumunda balık çekmekten yorulursun...
Avlanması en zevkli türlerdendir..
İyi avlar..
Mehmet

yalicapkini
23-01-2008, 15:06
arkadaşlar ben aranıza yeni katıldım ve zargana ile bilgi paylaşımı istiyorum ben istanbul güngörende oturuyorum bana yakın ipek ile zargana nerede tutabilirim yardımlarınız için teşekkürler.

istanbulteam
23-01-2008, 15:55
arkadaşlar ben aranıza yeni katıldım ve zargana ile bilgi paylaşımı istiyorum ben istanbul güngörende oturuyorum bana yakın ipek ile zargana nerede tutabilirim yardımlarınız için teşekkürler.

Yeşilköyde galata köprüsünde daha bir çok yerde güngörenin neresinde oturuyorsun

Avciperdeci
23-01-2008, 16:11
yukarıdaki linkten yardım alabilirsiniz, keyifli paylaşımlar.

yalicapkini
23-01-2008, 19:27
arkadaşlar bu zargana istabulda ipekle akşam saatlerinde nereden çıkıyor yardımlarınıza ihtiyacım var. rasgele

tarcan
23-01-2008, 19:39
arkadaşlar bu zargana istabulda ipekle akşam saatlerinde nereden çıkıyor yardımlarınıza ihtiyacım var. rasgele

Akşam saatlerinde gece karanlığında kıyıdan şansınız pek yok .

tekne , sandal varsa yasallığını bilmiyorum ama lüx yakıp kepçe ile avlanıyor.

akinkaptan
23-01-2008, 19:46
abi desekki bi deniyelim şansımızı nereyi tavsiye edersin bende böyle bir yer arıyorum. tarkan abi bu gün istoça gitti hem turuncu hemde sarı aldım bu arada dünkü bilgiler için saol

aslanhan
23-01-2008, 19:48
Gökova(Akyaka) da zargana var mı?Varsa nasıl tutabiliriz? İpekle tutulur mu? Sorularımı cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden herkese teşekkürler:) :)

tarcan
23-01-2008, 21:05
abi desekki bi deniyelim şansımızı nereyi tavsiye edersin bende böyle bir yer arıyorum. tarkan abi bu gün istoça gitti hem turuncu hemde sarı aldım bu arada dünkü bilgiler için saol

1) Kıyı olacak,
2) Güneş olacak
3) Su üzeri çalkantısız ve düz olacak
4) Takım bahsettiğimiz gibi en az 2 kulac 0,10civarı misina olacak.

Yer : Boğaz, ve her yer olabilir.

ALİCO
23-01-2008, 22:19
sarı renk genelde çalışmaz turuncu daha iyi iş yapar.

Ayrıca hava kararmış olacak. tepede ay olmayacak. 2*400 2 adet ampul olacak. jenarotore bağlayacaksın. elinde kepçe toplayacaksın yemleri. kullanılan en sağlıklı yöntem....kaç adet yem yapacaksan o kadar balık tutabılırsın.

sevgiler

Suatreis
24-01-2008, 01:18

yasal değildir. 100 lümen e kadar sınırı var.

Avcılığın türü ne olursa olsun tuzak kurulması yasal değildir. Bu şekilde yapılan avlanmanın tuzak kurmaktan hiçbir farkı yok. Açıkçası tırıvırı ile aynı kategoriye girer. Av her zaman kaçma, kurtulma, aldanmama hakkına sahiptir. Avına saygı göstermeyen sporcu aynı saygısızlığı misli ile doğal yaşamdan görecektir.

ALİCO
24-01-2008, 11:13

Avcılığın türü ne olursa olsun tuzak kurulması yasal değildir. Bu şekilde yapılan avlanmanın tuzak kurmaktan hiçbir farkı yok. Açıkçası tırıvırı ile aynı kategoriye girer. Av her zaman kaçma, kurtulma, aldanmama hakkına sahiptir. Avına saygı göstermeyen sporcu aynı saygısızlığı misli ile doğal yaşamdan görecektir.

100 watt- 8000 Watt arası ışıkla avcılık konusu 37/1 sirküler konusudur. 37/2 sirküler ve yasaklamalar dahilinde boyle bir sınırlama ben göremedm. (Lümen=ışık gücü olarak geçmiyor)

mağaralarda ışıkla fok avcılığı ve zıpkıncılıkta ışıkla avlanma konusu haricinde.....(Yargı sürecinde olan durumlar kesin olarak. hüküm altına alınmamışsa zaten böyle bir kısıtlama olmamıştır.)

Bu konunun tırıvırı ile mukayesesi bence esastan yanlış olmuş. Biz ki imzamıza koyduğumuz kelimeleri yaşayan insanlar grubundan değiliz.

Benim savunduğum kelimelerin kaçma kurtulma vs gibi haklarının. aynen bu şekilde yazılması gerçekten beni çok rahatsız ettiki. Doğal yaşamı kurtarma uğruna katıldığımız onca eyleme yaptığımız onca çalışmaya yazık olur gibime geliyor.

Sevgiler......

tarcan
24-01-2008, 11:26

Suat ;
Bu mesajında Bana bir atıfta bulunmadığını düşünüyorum.

* Benim mesajımda altını çizerek belirttiğim gibi yasallığını bilmiyorum.
* Ancak gece bu şeklide avlanıldığını biliyorum.
* Zaten Bende bu şekilde avlamıyorum.

Ayrıca Işık ile avlanmayıda nasıl TırıVırı illeti ile
aynı kategoriye soktuğunuda anlayamadım.

İzah edersen sevinirim.

getlan
24-01-2008, 13:04
arkadaşlar kepçeyle zargana yakalamayı nasıl tırıvırıyla aynı kategoriye koyabilirsiniz. kepçeyle yakalamak için insnaların ne kadar emek sarf ettiğini bilseydiniz aynı şeyleri söylemezdiniz sanırım.. bu işten ekmek yiyen insanların kullandığı bi tekniktir zaten bu. amatörler için değildir..ayrıca bazı arkadaşlar balığa kaçma şansı tanınması gerektiğini belirtmiş sanırım o arkadaşlar daha önce bu şekilde avlanmamışlar.eğer avlansalardı kesinlikle böyle bişey söylemezlerdi..kendimden biliyorum:) hadi rastgele..

ayastafanos Balıkçısı
24-01-2008, 13:11
kepçeyle zargana toplamanın (benim teknem olmadığı için yapamıyorum ama) tırıvırıyla bir tutulması,elmayla armutları toplamak gibi bi şey. suat,seni matematikten sınıfta bıraktım.ikinci dönem iyi çalış dersine...

güroloflu
24-01-2008, 13:56
Yasalmı değilmi bilmiyorum ama ben eskiden bildiğimiz pompalı lükslerle gece balığa gidiş ve dönüşlerde teknenin başında durup kefal ve sarganları teke kepçesiyle yani torla yakalardık.Sanırım ondada kaçma şansı var ve yasal olmadığını düşünmüyorum ama çokda iddialı değilim.Tekeleride gece ışıkla aynı şekilde yakalıyoruz ve yem yapıyoruz.Sarganıda ya balığa yada kendimize yem yapıyoruz.Pek bir farkı olduğunu düşünmüyorum.:p

Suatreis
24-01-2008, 22:27
Seviyeli yorumlarınız için teşekkür ederim.

Tırıvırı ile bu yöntemi aynı kefeye koymuş olmamın nedeni "tuzak ve kapan" ile ilgilidir. Avı kendi iradesi dışında bir yöntem ile yakalamaktan bahsediyorum. En azından sardalya ya neden ateş balığı dendiğini düşünün.

Tarkan dostum, üzerine alınmakta haklısın ama böyle bir niyetim yok. Uzun zamandır bu sitedeyim ve bir konuyu kişiselleştirdiğimi, dolaylı yolla atıfta bulunduğumu gören olmamıştır. Seni üzdüysem özür dilerim. :)

acquis_communautaire
31-03-2008, 23:52
Merhaba değerli arkadaşlar,

Zargana soruma gecmeden once kisa bir bilgi vereyim.

Ben ve bu forumu takip eden bir arkadaşım geçen sene çıktığımız mavi tur öncesi, hiçbir umuda kapılmadan, sadece belki hoş anılar yaşarız diye vasat kalitede sırtı kamışları ve makineler aldık. Hicbir bilgi ve tecrube birikimimiz yoktu ama, bir hafta icinde, yatla bir koydan digerine giderken iki tane 3-3,5 kiloluk torik torik tuttuk, iki tane de kaçırdık :) Bugun anliyoruz ki bu isin pek cok ince nuansi var ve bizimkisi tamamiyla sans. Ama bir kere o tadi aldiktan sonra icimize balikcilik kurdu dustu. Simdi artik diger arkadaslarimiz bu sene giyecekleri mayolarin renklerini planlarken, biz forum forum dolasip teknik kapmaya, malzeme detayi ogrenmeye calisiyoruz :) Hele ben, yaza kadar Ingiltere'de oldugumdan belki ozel alet edevat tedarik ederim diye en ince ayrintiya kadar forum tariyorum :)

Ogrendik ki, bir sürü para sayip aldigimiz Yozuri, Rapala gibi sahteler bir yere kadar calisiyor, canli yem gibisi yok. Bu sene gecen seneki gibi aciktan giderken yattan degil de, sabah cok erken ve aksamlari demir attigimiz koy ve cevresinde, özellikle derin kiyi topografyasi olan bolgelerde yatin motorlu sisme botundan sirti cekmeyi planliyoruz. Anladigimiz kadariyla zargana denizlerimizin yaygin bir baligi oldugundan ideal bir canli yem olabilir. Ipekle zargana avlama yontemi cok ilgimi cekti. Anladigim kadariyla hemen hemen hicbir ozel beceri gerektirmiyor ve bolgede zargana varsa kisa zamanda tutmak mumkun. Asil av icin gereken zamani canli yem tutmaya calisarak kaybetmeyiz sanirim boylece...

Ve sorular:

Sinarit ve lagos gibi dip baliklari veya akya gibi yuzeye daha yakin baliklar icin zargana sizce uygun bir canli yem midir? Temmuz sonu gibi Marmaris-Datça arasında bu baliklar icin canli yem olmaya uygun buyuklukte zargana tutabilir miyiz?

serdargoller
01-04-2008, 00:09

Zargana soruma gecmeden once kisa bir bilgi vereyim.

Ben ve bu forumu takip eden bir arkadaşım geçen sene çıktığımız mavi tur öncesi, hiçbir umuda kapılmadan, sadece belki hoş anılar yaşarız diye vasat kalitede sırtı kamışları ve makineler aldık. Hicbir bilgi ve tecrube birikimimiz yoktu ama, bir hafta icinde, yatla bir koydan digerine giderken iki tane 3-3,5 kiloluk torik torik tuttuk, iki tane de kaçırdık :) Bugun anliyoruz ki bu isin pek cok ince nuansi var ve bizimkisi tamamiyla sans. Ama bir kere o tadi aldiktan sonra icimize balikcilik kurdu dustu. Simdi artik diger arkadaslarimiz bu sene giyecekleri mayolarin renklerini planlarken, biz forum forum dolasip teknik kapmaya, malzeme detayi ogrenmeye calisiyoruz :) Hele ben, yaza kadar Ingiltere'de oldugumdan belki ozel alet edevat tedarik ederim diye en ince ayrintiya kadar forum tariyorum :)

Ogrendik ki, bir sürü para sayip aldigimiz Yozuri, Rapala gibi sahteler bir yere kadar calisiyor, canli yem gibisi yok. Bu sene gecen seneki gibi aciktan giderken yattan degil de, sabah cok erken ve aksamlari demir attigimiz koy ve cevresinde, özellikle derin kiyi topografyasi olan bolgelerde yatin motorlu sisme botundan sirti cekmeyi planliyoruz. Anladigimiz kadariyla zargana denizlerimizin yaygin bir baligi oldugundan ideal bir canli yem olabilir. Ipekle zargana avlama yontemi cok ilgimi cekti. Anladigim kadariyla hemen hemen hicbir ozel beceri gerektirmiyor ve bolgede zargana varsa kisa zamanda tutmak mumkun. Asil av icin gereken zamani canli yem tutmaya calisarak kaybetmeyiz sanirim boylece...

Ve sorular:

Sinarit ve lagos gibi dip baliklari veya akya gibi yuzeye daha yakin baliklar icin zargana sizce uygun bir canli yem midir? Temmuz sonu gibi Marmaris-Datça arasında bu baliklar icin canli yem olmaya uygun buyuklukte zargana tutabilir miyiz?
bence canlı veya cansız uygun yemdir.uygun büyüklükte zargana tuta bilirsiniz

Avciperdeci
01-04-2008, 19:46

Ve sorular:

Utku bey yukarıda vermiş olduğum linkten, akya avı ile ilgili bilgilerin tamamına ulaşabilirsiniz.
Yine yemlik olarak kullanılacak zarganalar ile ilgili detaylı bilgilerde vermiş olduğum linkte bulunmaktadır. Şimdiden rast gelsin. Keyifli paylaşımlar;)

acquis_communautaire
01-04-2008, 20:02
Tekrar sağolun. Ne güzel insanlarsiniz hepiniz. Deniz boyle birsey iste :)

mustafa_sami
01-05-2008, 23:20
Bu sayfadaki bilgiler C-site copyright ofisi tarafından lisanslanmıştır, orjinal sayfaya adresinden ulaşabilirsiniz.

ZARGANA BALIĞININ AVCILIĞI

Zargana balığını anlatmak gerekirse, resimdede gördüğünüz gibi ince ve uzun bir yapısı ve kılıç balığına benzer bir çenesi vardır. Rengi gümüş olmakla beraber ağırlıkları 200, 300 grama kadar ulaşmaktadır. Boyları ise 60 santime kadar uzar, Gözleri iri ve her iki çeneside gaga gibi uzundur. Bulundukları bölgeler ege, akdeniz, karadeniz de bulunmaktadır, Ayrıca zargana balığı istanbulda kofana, lüfer ve akya balıkları için başlıca yem olarak kullanılıyor.. zargana balığının avcılığı nisan, mayıs, haziran, temmuz, ağustos ve eylül ayına kadar devam etmektedir. Amatör balıkçılar için en güzel yönü ise kıyıdan avlanmasıdır, zargananın avında kullanılabilecek yemleri genel olarak sayacak olursak sardalya, sülünes, hamsi, kefal yavrusudur. Zargana balığını yakından incelemek isterseniz aşağıdaki resimi inceleyebilirsiniz.

Nasıl Avlanır?
Zargana avında kullanacağımız yemler yukarıdada bahsettiğimiz gibi sardalya, kefal yavrusu ve sülünes olacaktır, zargana su üstüne yakın yüzdüklerinden en iyi takım şamandıralı takımdır. Oltamızın misinası fazla kalın olmamalıdır, zargana azda olsa mücadeleci bir balıktır ancak buna rağmen misinanıza kolay kolay zarar veremiyecektir, bu nedenle misina kalınlığı normalde 0,20 olmakla beraber en fazla 0,30 numarayı geçmemesi gerekmektedir. Beden 0,20 misinadan yapılır ve benden uzunluğu en fazla 90 santimi geçmemesi önerilir çünkü zargana yüzey su balığı olduğu için daha fazla bedeni uzatmanız avcılıkta işinizi azda olsa zorlaştıracaktır. Not: denizde şiddetli akıntı varsa beden 100 santime kadar uzatılabilir, akıntı bu uzantıyı su yüzüne çekmektedir, oltamızda kullanacağımız iğne 8 veya 10 numara, çapraz beyaz ince iğne yada sinek iğnedir, şamandıra seçimi olarak benim tavsiyem heryerde rahatlıkla bulabileceğiniz zargana topu (renkli) yada ince uzun hafif şamandıralar kullanabilirsiniz, her iki seçimde gayet uygundur. Ancak zargana topu kendiliğinden ağır olduğu için oltanızı kontrol etmek vede uzağa atış yapmanız daha kolay olacaktır, böylece oltanıza ekstradan ağırlık takma gereği duymazsınız. Alttaki resimde oltamızın örnek halini görebilirsiniz.

resimde görüldüğü üzere sardalyayı ilk kuyruğundan ardındanda kulakçığından iğneleri saplıyoruz, eğer ufak kefal kullanıcaksanız iğneyi burnundan saplayabilirsiniz, kefal'in ağzı çok hassastır en ufak harekette iğne ağzını yırtabilir.. bu yüzden kefal de herzaman iğneyi ağzından saplayın. Sardalya ise eti çok yumuşak olduğu için oltayı atarken veya balık vururken dağılabilir, bunuda ilk kuyruğundan sonra ise sırtından ve en son kulağından iğneyi saplarsanız hem balık vurduğunda kolay kolay dağılmamasını sağlarsınız hemde atıp çekerden oltadan düşmez. Akıntılı veya hafif hareketli sularda zargananın avı daha verimli olmaktadır bunun nedeni oltadaki yem sürekli hareket halinde olup balığı tamamen kışkırtmaktadır.. durgun havalarda gerekirse elle hafifçe oltaya hareket vererek yemin suda ilgi çekici olmasını sağlayabilirsiniz. Rast gele.

BALIKAVI.NET

mrb
aslan çok güzel anlatmışsın azına sağlık deniyelim bakalım yeni tekneyle :)

fuatsarikaya
14-05-2008, 09:33
arkadaşlar yazılarınız bilgileriniz gerçekten çok hoş. ben yeşilköyde yaz aylarında ipekle, silikonla, gümüş balığı ile çok denedim ama en verimli yem olarak kaya kurdu diyebilirim. kaya kurdu hem dayanıklıdır hem ufak bir parçayla 5 zargana aldığımı bilirim. (ara sıra kefalde gelmektedir) bir keresinde kaya kurdu çıkaramamıştım geceden gelen balıkçıların taze denilebilecek karideslerini bulmuştum oltanın ucuna karidesi temizledim ve zargana topuyla suya attım. kayalıklara yatıp hem güneşlenip hem müzik dinlemeye başladım.olta bir anda gerildi ve kesin yine kayalıklara taktım topta gitti diye üzülürken oltaya çekmeye başladım baya ağır geliyordu. o an suda o zargananın çırpınması nı gördüm yeşilköyde tuttuğum en büyük zarganaydı ölçmedim ama 60 cm vardı herhalde buda ayrı bir tecrübeydi gününde tek balığıydı. sorarsanız yine gitsen kurt mu karidesmi yine kurt derim.
saygılar,

sulhi yücel
16-05-2008, 23:24
bütün arkadaşlarıma bu hararetli nefis paylaşımları için allah razı olsun.

alpdoruk
22-05-2008, 14:08
zargananın en kolay avalanma teknigi bence ipekle avlanmadır

memsteak
07-06-2008, 15:33
Zargana için önerilen her şeyi yapıyorum fakat zargana yerine her zaman kefal rastgeliyor bunun sebebi ne.

ethernet
12-06-2008, 14:19
Arkadaşlar İstanbul'da zargana yakalamak istiyorsanız toptan sonra misineyi biraz uzun tutmalısınız. Ben ortalama2 metre uzun tutuyorum ucunada arka arakaya 2 adet düz gelecek şekilde 10 numara iğne takın yem olarak istavrit gövdesinin beyazını kurt şekilde olacak şekilde kesip kullanın ama bulabilirseniz kaya kurdu kullanın emin olun çok işe yarayacaktır.

xbluex897
12-06-2008, 15:04
Selam arkadaşlar.

Öncelikler bilgileriniz için teşekkürler bence çok faydalı bilgiler.Zargana avlaması en zevkli balıklardan birtanesi bence birçok yöntem var ama kıyıdan tutmak için benim kullandığım yöntemi söylemek isterim.Öncelikle top şeklinde şamandıralar var.. onların ucuna yaklaşık bir buçuk metre kadar misina bağlıyorum ve misinanın ucuna altlı üstlü 2 tane kanca takıyorum ama kancalar küçük olması daha iyi oluyor bazıları ipek kullanıyor kanca yerine fakat herzaman kandıramıyorsun kapalı havalarda işe yarıyor fakat açık havada olmuyor .Ben midyenin kenar kısımlarını çıkarıyorum o böle solucan gibi oluyor ve onu birinci ve ikinci kancalara takıyorum ama ucu yine sarkıyor sonra topun agırlığı ile kamış ve misinan güzel yeterince uzağa atayorum tabi ne kadar uzağa atarsam o kadar iyi bence sonra başlıyorum ağır ağır sarmaya topun arkasında gelen midye çekim hızıyla suyun yüzeyine çıkıyor ya sağ sol yaparak suda yarıklar oluşturuyor bence bu hayvanı kışkırtan bu hareket ve sonra hayvan peşine düşüyor görülüyor tek tek darbeler vuruyor ve sonra işte o müthiş an bir sağa bir sola bir yukarı bir aşağı insanın hiç sudan çıkarası gelmiyor ama hayvan işte bizde yaradılana saygı göstermemiz lazım ben böyle yapıyorum genellikle kartal ve atalar sahilinde avlanıyorum tekrar teşekkürler herkese bol balıklı bir av sezonu diliyorum tabi rabbim nasip ederse ve insanlarımız bu av konusunda biraz daha duyarlı davranırsa sevinirim yani bu işi zevk için yaparken bir anda ticarete dönüştüren insanlardan bahsediyorum kovalarını doldurduğu halde hala tutmaya devam eden veya el kadar balıkları tutup birde marifet gibi fotograf çektiren insanlardan inşallah dogruyu görürler.Kusura bakmayın konuyu biraz saptırdım herkese rastgele .. iyi günler

denizci07
12-06-2008, 20:51
bu konuda ozan resim eklemekten bıktı artık konu bile açmıyor

ethernet
13-06-2008, 14:00
Arkadaşlar ben bu sene zarganaya hiç çıkmadım. Eğer çıkan varsa zargana durumu nasıldır, çıkıyormu çıkmıyormu bilgi verirmisiniz ?

ozan
13-06-2008, 14:07
bu konuda ozan resim eklemekten bıktı artık konu bile açmıyor

:D :D :D :D :D :D
abi bu sabah bitane kaçırdım sudan kuma çıkardım kesti ve geri döndü. rekorum olacaktı olamadı:( .

ethernet
13-06-2008, 14:22
hehe :D bi tanemi ben geçen sene en kötü günümde 20 tane yakalıyordum. Rekorum 48 tane :D

ethernet
13-06-2008, 14:23
Temmuzda zarganalar irileşmş olurlar Temmuz tam zamanı

ozan
13-06-2008, 14:30
hehe :D bi tanemi ben geçen sene en kötü günümde 20 tane yakalıyordum. Rekorum 48 tane :D

raporları okumadığını görüyorum. zargana konusunda bişey söylemeden önce raporlara bakmanı tavsiye ederim. 1 tane kaçırdım 8 tane aldım 5 kg civarı gelir 8i.;)

30-40 balık limiti 5 kere aşar benim avladığım boylarda

bunlar gibi
[/QUOTE]

dronur
13-06-2008, 17:05
Ozan bey,size sormak istediğim,canlı yemi yeme zarar vermeden kıyıdan o kadar uzağa nasıl fırlatıyorsunuz ve yemi neresinden takıyorsunuz.Bu arada canlı isparoz kullansak zargana avlayabilirmiyiz:)

ozan
14-06-2008, 18:22
Ozan bey,size sormak istediğim,canlı yemi yeme zarar vermeden kıyıdan o kadar uzağa nasıl fırlatıyorsunuz ve yemi neresinden takıyorsunuz.Bu arada canlı isparoz kullansak zargana avlayabilirmiyiz:)

canlı balık olsun ne olursa olsun farketmez. yemi yere koyarak atarsanız mutlaka darbeden hasar görür onun için yemi yere koymadan atmalısınız. ayrıca 20-50 m arası atışlarda okadar uzak sayılmaz. genellikle 40 m civarına atıyoruz. yemi gözlerinden takıyorum. gözlerinde derken gözleririn hemen önündeki boşluktan gözlere zarar vermeden takıyorum.

denizci07
14-06-2008, 19:52
anlat anlat forum zarganacı dolacak haberin yok
bak ben bugün tuttuğum mercanlardan bahsediyormuyum

ozan
14-06-2008, 20:17
anlat anlat forum zarganacı dolacak haberin yok
bak ben bugün tuttuğum mercanlardan bahsediyormuyum

zargana işi çok profesyonel kolay kolay öğrenemezler çıraklıkları 2 sene sürer:D

ethernet
15-06-2008, 13:49
ozan zargana geliyormu birazdan çıkacam eğer zargana gelmeye başlamadıysa boşuna gitmiyimm. Bu sene ilk defa gitcem

hızır şeref gültekin
15-06-2008, 18:12
Usta Hani Sahte Solucanlar Oluyor Ya Snipper Felan Ben Turuncusunu Kullandim Yem Yoktu Yanimda 22 Nisan Da 70 Cm Lik 8 Tane Aldim Ama Bi Daha Iş Yapmadi Neden Acaba

dronur
16-06-2008, 09:11
teşekkürler ozan bey.Bu yaz anlattıklarınızı zarganada deniycem

ozan
16-06-2008, 09:37
ozan zargana geliyormu birazdan çıkacam eğer zargana gelmeye başlamadıysa boşuna gitmiyimm. Bu sene ilk defa gitcem

en son 14 haziranda gittim vardı antalyada

ozan
16-06-2008, 09:39
Usta Hani Sahte Solucanlar Oluyor Ya Snipper Felan Ben Turuncusunu Kullandim Yem Yoktu Yanimda 22 Nisan Da 70 Cm Lik 8 Tane Aldim Ama Bi Daha Iş Yapmadi Neden Acaba

birden kestiyse ya balık bölgeyi terk etmiştir (avcılar falan sütmüştür) yada hava durumu o yemi alması için aratık uygun değildir

Laedri
16-06-2008, 13:33
verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla zargananın en iyi tutulma zamanı sabahın erken saatleri. Zargana avı sabah kaçta başlar ve nezamana kadar devam eder? Öğle saatlerine kadar devam eder öğleden sonra keser ve akşama doğru yenidenmi başlar? Sarayburnundan zarganaya atıcamve bu konuda bilgilendirinizi rica ediyorum...

ethernet
16-06-2008, 16:01
Valla arkadaşlar dün çıktım balığa zargana traş bırak tutmayı vurma yok. İstanbul sahilinden zarganaya çıkacaklara duyurulur Temmuz 15 ten önce zargana çıkacak gibi değil.

ozan
16-06-2008, 16:11
verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla zargananın en iyi tutulma zamanı sabahın erken saatleri. Zargana avı sabah kaçta başlar ve nezamana kadar devam eder? Öğle saatlerine kadar devam eder öğleden sonra keser ve akşama doğru yenidenmi başlar? Sarayburnundan zarganaya atıcamve bu konuda bilgilendirinizi rica ediyorum...

istanbulda zargana gün boyu avlanır. su üstünden çekeceğiniz şerit kesilmiş hırsızlı iğneli her türlü etle avlamak mümkün. ancak büyük zargana sabah erken saat 9 a kadar çıkıyor burda sabah saat 5-530 da başlıyor

mufi
16-06-2008, 16:12
Benim deneyimlerimde hava / su durgun olursa günüğ her saati geziyor ama sabah erken gün dogarken ve akşam üstü gün batmadan / hava kararmadan önce daha iyi..
kısacası hareket eden her şeye saldırıyor..
denemelerimde kullandıgım yem+malzeme:
-kırmızı kurt+
-istavrit veya beyaz bir balıgın ince şerit halinda kesilmiş derisi eti+
-ince şeit sülünes
-beyaz floş
-çapari tekli
-yaldızlı çapari
-en ufak bok çinekop kaşıgı
-1/2 cm lik silikon yemler
-boş ignenin sapına aluminyum folyo sardım 1/2 cm boyunda gele atladı..

-

ethernet
16-06-2008, 16:22
Ben zarganayı mevsiminde boru kurdu ile avlıyorum sağıma doğru 35-40 derece dönüyorum akıntıya doğru atıyorum çekerken akıntının tersine geliyor tabi eğer avlanılan bölgedeki akıntının ne yöne doğru olduğunu saptarsanız o tarafa doğru atın ve tersine doğru çekin emin olun çok verimli olacaktır.

Laedri
16-06-2008, 17:42
zarganada ipek kullanacak olursak rengin önemi varmıdır? sabah için şu renk akşam içinde şu renk iyidir denebilirmi? ipek alıcam renk olarak sarı, turuncu ve kırmızı renkler var. acaba bunlardan hangisi daha iyi iş görür?

avantgarde
16-06-2008, 21:00
Valla biz daha ziyade sarı tercih ediyoruz izmirde. iş de yapıyor. ama değişkenlik gösterirmi bilmiyorum üstadlar daha iyi bilir.

Suatreis
16-06-2008, 21:25
zarganada ipek kullanacak olursak rengin önemi varmıdır? sabah için şu renk akşam içinde şu renk iyidir denebilirmi? ipek alıcam renk olarak sarı, turuncu ve kırmızı renkler var. acaba bunlardan hangisi daha iyi iş görür?

Sarı ve turuncu her zaman işini görür ancak kırmızı hakkında endişeliyim. O renk ipek ile zargana bolluğu olduğu zaman dahi avlandım ve verimi ciddi şekilde düşürdüğünü tespit ettim. Bir kaç zaman denedikten sonra ipeklerim eskimişti. Günün farklı saatlerinde olsun diye ısrarla denemek için yenisini almaya gittiğimde malzemecim, "tercih edilmiyor o nedenle firmadan sarı renk ile değiştirdim" şeklinde bir yanıt ta almıştım.

Suatreis
16-06-2008, 21:51
bende turuncu diyorum ama beyazı deneyen var ise de aklım onda?

Sana beyaz ipek gönderebilirim. Bildiğim bir yerde var, Ancak halkayı el yordamı ile kendin yapacaksın. Bu sene ilk defa bende deneyeceğim.

Laedri
16-06-2008, 22:37
Bilgi için teşekkür ederim. Bu akşam Sarayburnuna gittim. Fenerin önünde balık tutan arkadaşlara zargananın durumunu sordum. Hiç çıkmadığından bahsettiler bu sene yüzü göstermedi ne hikmetse dediler. İstanbul'un genelinde durum böylemi acaba?

ethernet
17-06-2008, 12:05
Bilgi için teşekkür ederim. Bu akşam Sarayburnuna gittim. Fenerin önünde balık tutan arkadaşlara zargananın durumunu sordum. Hiç çıkmadığından bahsettiler bu sene yüzü göstermedi ne hikmetse dediler. İstanbul'un genelinde durum böylemi acaba?

Ben geçen pazar gittim zargana için ozan çıkıyor dedi diye bi bakiim durum nedir diye gittim tık yok. Oradaki devamlı balıkçı arkadaşlarımda zargananın Ağustostan önce çıkmasına pek ihtimal vermiyorlar Temmuzda gelse bile tek tük alırsın diyorlar.

ozan
17-06-2008, 16:25
Ben geçen pazar gittim zargana için ozan çıkıyor dedi diye bi bakiim durum nedir diye gittim tık yok. Oradaki devamlı balıkçı arkadaşlarımda zargananın Ağustostan önce çıkmasına pek ihtimal vermiyorlar Temmuzda gelse bile tek tük alırsın diyorlar.

burda mayıs 15 haziran 15 zargana tutulur onun dışında ancak yemlik boylar oda tek tük çıkar;)

ali1856
29-06-2008, 16:36
22.06.2008 tarihinde Avcılar Ambarlı sahilde zargana avı yaptım. Oradaki arkadaşlar daha mevsimi değil çıkmaz derken 38 cm boyunda 1 adet zargana çektim. Yem olarak midye kullandım.Zevkini anlatmaya gerek yok tutanlar zaten biliyorlardır. Ama 1 tane ile kaldı sonra da balık yapmadı. Yanımda makina olmadığından resmini çekemedim. Ama arkadaş telefona çekti. Becerebilirsem resmini koyacağım. Bu avımda avlanma teknikleriyle ilgili bilgiler çok yardımcı oldu. Emeği geçen herkese tekrar teşekkür ederim.

ayastafanos Balıkçısı
29-06-2008, 16:45
22.06.2008 tarihinde Avcılar Ambarlı sahilde zargana avı yaptım. Oradaki arkadaşlar daha mevsimi değil çıkmaz derken 38 cm boyunda 1 adet zargana çektim. Yem olarak midye kullandım.Zevkini anlatmaya gerek yok tutanlar zaten biliyorlardır. Ama 1 tane ile kaldı sonra da balık yapmadı. Yanımda makina olmadığından resmini çekemedim. Ama arkadaş telefona çekti. Becerebilirsem resmini koyacağım. Bu avımda avlanma teknikleriyle ilgili bilgiler çok yardımcı oldu. Emeği geçen herkese tekrar teşekkür ederim.

Aslında zamanı degil çıkmaz diyenler haklı. bizim sularda 'Zeytinburnu,Bakırköy,yeşilköy,k çekmece,avcılar) zargana zamanı ağustos sonuna doğru başlar ama bu sene tek tük te olsa dolaşıyorlar bu sularda. burdada yakalandı o boyda...

56561
29-06-2008, 22:18
Size küçük bir tavsiye. ipek bulamadınız elinizde de yem yok, zaten yeme de gerek yok, bildiğiniz örgü ipini yem niyetine kullanın renk olarak sarı,turuncu,açıkmavi ve yeşil, beyaz kulanabilirsiniz. Normal hırsızlı takıma taktığınız yem kadar ipe takımınızı dolayın aynı işi her daim görür.

hasan_BASRİ
29-06-2008, 23:25
ne balık ama yakanmak ıcın bahane arıyo ne atarsan at ben gelırım dıyo:D:D

ömer çetin
30-06-2008, 13:34
Arkadaşim Ben Daha Yeni Başladim Ve Hiç Bir şey Bilmiyorum
Balim Avi Hakkinda Bir Oltam Var Elimde Dün Akşam çanakkale/ayvacik Kadirga Koyunda Balik Avlayan Arkadaşlar Gördüm Ve Zarganayi Ilk Defa Orda Gördüm Dün şimdi Avlamak Istiyorum Yarimci Olabilirmisiniz

HAMSYLOS
02-07-2008, 14:20
Selam arkadaşlar;
Herkes zargana avı konusunda bilgilerini aktarmış. Hepinize teşekkürler.
Dikkat ettiğim kadarıyla kimse izmaritle zargana avına değinmemiş(gözümden kaçmış olabilir). İzmarit taze, yani yeni yakalanmış ise zargana avında çok etkili bir yemdir(Sabah yakalanan bir izmarit bile su dışında akşama kadar beklerse eti çok çabuk bozuluyor ve gevşek oluyor). Derisi parlak olduğu için zarganaya cazip geliyor.
Kullanım tekniği ise şöyle;
İri olmayan izmaritlerimizi (8-10 cm kadar) pullarını kestikten sonra fileto çıkarıyoruz. Çıkardığımız filetoları ( balığın kuyruğa yakın 4 cm kısmını kullanmanızı tavsiye ediyorum ) 0.5 cm şerit halinde kesin. Yeminiz kullanılmaya hazır.
Olta düzeneği ise şöyle;
Ben zargana avında topun arkasına bedeni kısa tutmuyorum. Topu fırdöndüye geçirdikten sonra tam kamış boyunda bir beden bırakıyor ve ucuna 10 no sinek iğne takıyorum. Kısa bedene göre balığı daha az ürküttüğü inancındayım. Zaten benim avlandığım bölgede(Sinop İskelesi) kısa beden pek iş yapmıyor.
Zargana topunu hazırladıktan sonra yemi iğneye kalın kısımdan takıyorum(yemi iğneye dolamanıza gerek yok, tek geçirme yeterli, zaten izmaritin derisi iğneden kurtulmaya olanak bırakmıyor) ve atıp sarmaya başlıyorum. Yemin peşinde balığı gördüğünüzde topu sarmayı anında bırakıp balığı huylandırmayın. Balığın yemin peşine takıldığını gördüğünüz anda sarış hızınızı biraz daha arttırarak 2-3 metre daha sarın ve orada bırakın. Bu yeminizi kaçmaya çalışan bir balık gibi gösterir ve zarganayı daha da kızdırır. Neticede zargana yeme daha iştahlı saldırır ve sonuç kaçınılmaz olur...
İnanın izmarit yemi, istavritten çok daha iyi av yapılmasını sağlıyor. Tabi zargananın kendi eti hem sağlamlık, hemde parlaklık açısından oldukça iyi iş yapan bir başka yem. İzmariti deneyin derim, oldukça memnun kalacaksınız.
Değinmek istediğim başka bir konu var;
Gece ışık ve kepçe ile zargana avını amatör balıkçılıkla pek bağlaştıramıyorum. Eğer yemlik zargana yakalamak isteniyorsa ipek ve yemli avcılık ile de oldukça iyi zargana yakalanıyor. Açıkçası, küçük bırakma ve serpme ağlarla yemlik balık yakalanmasını bile doğru bulmayan biri olarak, bu yöntem bana pekte sağlıklı gelmiyor. Katılan yada katılmayanlar olabilir. Hepsini saygıyla karşılarım...

mustafaarkac07
03-07-2008, 22:32
ben antalyadan sahıl tarafında konyaaltında zargana avı denemek ıstıyorum ama canlı yem bulma ımkanı pek olmuyor basıt yem ne kullanabılırım bırde bu bızım sahıllerde ne kadar uzaklıga atmam gerekıyorkı

ömer çetin
07-07-2008, 23:09
(img)(img)

ömer çetin
07-07-2008, 23:19
abiler ve ustalar ben kırmızı ipek ile tutamadım ben bir şeyleri mi yanlış yaptım
ama zargananın kendisini yem olarak kullandım ona takıldı
belkide güzel olan 17 aylık kızım DENİZNESLİ'nin şansı idi çünkü kamışı ona tutturuyordum yene bilecek ilk avım çok sevindim

avantgarde
08-07-2008, 20:29
Ömer bey, zargananın kendi eti zaten en iyi yemdir bana göre. tabiki sardalya ile de yakalayan var boru kurduyla da. ipek rengine gelince en iyi iş yapan renkler sarı ve turuncudur. özellikle sarı tavsiye ederim.

ethernet
17-07-2008, 13:28
Arkadaşlar Zeytinburnunda bu hafta sonu zargana çıkmayı düşünüyorum durum nedir çıkıyormu bilen varmı?

XboX
20-07-2008, 18:00
benim aldığım zargana ipeğinin boyu 95,5 cm anlatılanlardan fazla bişey anlamadım kaç cm misineye bağlıyoruz ? Bide bağlama şeklini anlatırmısınız... saygılar...

olcay
21-07-2008, 10:34
Evet arkadaslar...
Zargana avinda son nokta. Zargana topu yok, beden yok, kanca yok ... vs.
Sadece at-çek oltamiz, ucunda klipsli fırdöndü, klipse baglanmis turuncu zargana ipeği ve klipsin agzina takilmiş kucuk bir kursun.
Hepsi bu sonuc :

KaraKurt
21-07-2008, 10:35
Güzel bir av tebrik ederim...

Son zamanlarda bu zargana ipeği moda olmaya başladı iyice :D

Avciperdeci
21-07-2008, 10:54
Olcay tebrikler, güzel bir av olmuş.

themad2
21-07-2008, 11:04
Güzel av güzel.

olcay
21-07-2008, 11:07
Boyları, agırlıkları da gayet iyiydi arkadaslar... (70cm geliyorlardi)
Sanirim 350-400 gr vardir tanesi...

cakirta
26-07-2008, 21:53
Hepinize merhabalar...
Zargana avıyla ilgili değil ama zarganacıların cevaplayacağını düşündüm. Ben Yalova' da açılmış tekneyle balık tutarken birden epey geniş bir alanda zarganalar zıplamaya başlamıştı bir keresinde. Cidden baya yoğunlardı. Kepçe daldırsanız dopdolu alırsınız yani o şekilde. Pekala sevgili abilerim, ablalarım bu zarganaları taa derinlerde hangi balık böyle zıplatır?
Saygılar...

olcay
26-07-2008, 22:02
Hepinize merhabalar...
Zargana avıyla ilgili değil ama zarganacıların cevaplayacağını düşündüm. Ben Yalova' da açılmış tekneyle balık tutarken birden epey geniş bir alanda zarganalar zıplamaya başlamıştı bir keresinde. Cidden baya yoğunlardı. Kepçe daldırsanız dopdolu alırsınız yani o şekilde. Pekala sevgili abilerim, ablalarım bu zarganaları taa derinlerde hangi balık böyle zıplatır?
Saygılar...

Yunuslardir...
Yunuslarin zargana ziyafeti ile ilgili site icinde ilginc bir video vardı...
Yunuslari gormediyseniz
Luferler de olabilir...

ayastafanos Balıkçısı
28-07-2008, 09:08
Hepinize merhabalar...
Saygılar...

lüfer dir...

a_kadir77
28-07-2008, 10:22
evet lüfer olabilir. bende duymuş idim:D

cengiz16
28-07-2008, 18:27
bütün balıkçı arkadaşlara merhaba ben bu sitenin yeni üyesiyim .beni aranıza kabul ederseniz cok sevinirim. bana stoper hakkında bilgi verirseniz ve baglama şeklini çizerseniz memnun olurum

ayastafanos Balıkçısı
28-07-2008, 18:44
bütün balıkçı arkadaşlara merhaba ben bu sitenin yeni üyesiyim .beni aranıza kabul ederseniz cok sevinirim. bana stoper hakkında bilgi verirseniz ve baglama şeklini çizerseniz memnun olurum

stoperin bağlama şelli olmaz.genellikle 10 ar adetlik şekilde ince tellere takılmış olarak satılırlar,misinanın ucunu biraz bu delin ucundaki kasadan geçirip stoperi misinaya doğru çekerseniz o misinanın üzerine geçer zaten. yalnız stoperi alırkene kaçlık misinaya takacağını satıcıya söyle...

yunisef
02-08-2008, 09:03
Herkese bol selamlar, arkadaşlar bu zargana denen yakışıklıyı hiç yakalamadım fakat bayılırım kendisine. bu bölüme şöyle yakalama tekniği ve zargana ipeği hakkında resimli bilgi verebilecek babayiğitler arıyorum:) varmıdır bu sitede böyle babayiğitler. :D iyi gaz veririm ama bu gaz tutarsa diğer konularda da böyle hareket edeyim :) :)

arkadaşlar özür diliyorum zargana avı teknikleri hakkında bilgi buldum fakat ipeğin kullanılışı hakkında bilgi alayım :)

sorulardan vazgeçiyorum okudum bölümü herkesin ellerine sağlık.

monuraslan
03-08-2008, 23:37
merhabalar ;
yaklaşık on yıldır amatör balıkçılık en büyük meraklarımdan biri ,daha çok küçükken bile koşturup duruyodum iskelede :D hatta tatile bile yüzmeye gezmeye değil balık tutmaya gidiyorum :) gerçi zaten burda ki pek çok arkadaşım ve abim de benimle aynı duyguyu paylaşıyor sanırım.

bu forumu çok beğendim ,pek çok konuda tecrubelerimi arttırmamı sağlayacağına inanıyorum ,şimdiye kadar bu konuda msj yazmış herkeze çok teşekkürler.

Bende uzun süredir zargana avlıyorum ve kesinlikle avından en çok zevk aldığım balık zargana :) gerçekten çok ayrı bir zevk.

Öncelikle kendi tecrübelerimi yazıyım sonrada bir sorum olucak ,
zargana takımım daha önceki arkadaşlarında söylediğine benzer ; zargana topu(şamandırası) ardından 70-100 cm arası 0,18-0,20 lik misina ve onun da ucuna 10 numara kanca ,hiç kurşun yok. Hırsızlı oltanın mantığını pek kavrayamadığım için hiç kullanmadım. Yem olarak ise tavuk ve zargana kuyruğu kullanıyorum. Pek çok kişi tavuğun iyi bir yem oldugunu düşünmez ama ben tavukla her türlü balıkta çok iyi performans alıyorum ,tabiykide daha iyi yemler var ama tavuğunda çok iyi avantajları var ,örneğin ;
parayla satın alınan diğer yemlerden genel olarak daha ucuz ,ve benim için en önemlisi yem takarken hiçbir canlıya eziyet etmemiş oluyorsunuz ,boru kurdu ve sülüneze acıyorum açıkcası :( yazık günah oda canlı sonuçta. (ayrıca tavuk eti hiç kokmuyor da :) )
herkeze yem olarak tavuk göğüsünü filato yapıp bir kez denemesini öneririm ,sadece zarganada değil her türlü balıkta iyi sonuç alırsınız ,yıllardır hiç şaşmadı. geçen senden bir örnek veriyim ,zargana kıtlığı oldugu günlerden biriydi :) iskeledeyim benden başka zarganaya top atan en az 9 kişi var ve sanırsam çoğu zargana kuyruğu -sülünez-kalamar atıyor. (O günkü şansımın da yardımıyla )ben 8 adet zargana tutarken diğer 9 kişi hiç zargana tutamadı ,tabiyki burda şans faktörü çok yüksek ama en azından bu olay tavuğun o kadar da kötü olmadığı açısından çok iyi bir örnek :)

gelelim soruma :) daha önce hiç iplikle zargana tutmadım burda görünce bi kaç tane zargana ipliği aldım ,fakat nasıl takıcağım hiç kafama yatmadı ,bir arkadaş resim yollamış sağolsun ama o resimdende pek anlayamadım ,sizden ricam ,şu iplik nasıl bağlanır ayrıntılı olarak bi anlatırmısınız ,eğer resimde olursa duacınız olurum :) Cevap vericek herkeze şimdiden teşekkürler ;

herkeze bol ve keyifli avlar :)...

sfenksant
03-08-2008, 23:40
verdiğin bilgiler için saol

ayastafanos Balıkçısı
03-08-2008, 23:45
Zargana ipeği küçük bir çile şeklinde,o çileyi direk klipse bağlayıp tekne ardından sürtüyorsun. kıyıdan atarsan topa bağladğın bedenin ucuna bi klips tak ona da ipeği. zira eğer kıyıdan ipekle tutabilirsen (ki ben burada ipikle kıyıdan atçekle tutan kimse görmedim. bunu bir genelleme olarak söylemiyorum,sadece benim sahilim için) birkaç balık sonra o ipek bazulur yenisiyle değişmek ister...

monuraslan
03-08-2008, 23:57
Zargana ipeği küçük bir çile şeklinde,o çileyi direk klipse bağlayıp tekne ardından sürtüyorsun. kıyıdan atarsan topa bağladğın bedenin ucuna bi klips tak ona da ipeği. zira eğer kıyıdan ipekle tutabilirsen (ki ben burada ipikle kıyıdan atçekle tutan kimse görmedim. bunu bir genelleme olarak söylemiyorum,sadece benim sahilim için) birkaç balık sonra o ipek bazulur yenisiyle değişmek ister...

Çok teşekkür ederim şimdi anladım :) ya ben sürekli o ipek açılcak ağ gibi bişey olucak diye kuruyorum kafamda :D o yüzden anlayamamıştım nasıl bağlıyacağımı. Çok teşekkür ederim ,umarım kıyıdan çekebilirim çünkü bi 8 tane falan aldım boşa gitmese bali :) internetten aldığım için kargoyu ödemişken ne gördüysem işime yarayan alıyım demiştim de :)

rockchy
04-08-2008, 15:51
ben kendim bi takım yaptım beden 1 mt galiba 0,20 misinadan altına iki tane siyah çapraz iğne bağladım hırsızlı takım oldu
1. olarak ben bu iğnelerin no sunu bilmiorum ama yaklaşık olarak 1 buçuk santim uzunluğunda bu iğneleri kullanmamın bi sakıncası varmı?
2. olarak bu iğnelere midyenin dudak kısmını yani kurda benziyen kısmını iki iğneyede ayrı mı takıcam?

ayastafanos Balıkçısı
04-08-2008, 16:15
1. o iğneler çok büyük,no 7 iğne yeterli, hatta ben no 8 kullanıyorum.
2. ben o yemi hiç kullanmadım,ama tavuk gğsünü liflerine kurt gibi incecik kesip tek olanak her iki iğneye tak.

CoNTRoLLeR
04-08-2008, 16:22
Çok teşekkür ederim şimdi anladım :) ya ben sürekli o ipek açılcak ağ gibi bişey olucak diye kuruyorum kafamda :D o yüzden anlayamamıştım nasıl bağlıyacağımı. Çok teşekkür ederim ,umarım kıyıdan çekebilirim çünkü bi 8 tane falan aldım boşa gitmese bali :) internetten aldığım için kargoyu ödemişken ne gördüysem işime yarayan alıyım demiştim de :)

Ben istanbul üsküdarda zargana ipeğiyle kıyıdan zargana tuttum ;) bulunduğunuz bölgede zargana varsa ipekle tutma şansınız oldukça yüksek, ayrıca misinanın ucuna klips takmadan direk misinanın ucunu ipeğe bağlayarak kullanmıştım, rastgele ;)

kurtuluş
04-08-2008, 16:25
Ben istanbul üsküdarda zargana ipeğiyle kıyıdan zargana tuttum ;) bulunduğunuz bölgede zargana varsa ipekle tutma şansınız oldukça yüksek, ayrıca misinanın ucuna klips takmadan direk misinanın ucunu ipeğe bağlayarak kullanmıştım, rastgele ;)

bekirim yapalım bir zargana operasyonu
ama benim gözlemlerim sonucu kadıköyde daha çok rahat çıkıyor bu zargana
bence kadıköy daha verimli gibi
sevgiyle kal

rockchy
04-08-2008, 16:49
bi org düzenleyelim ozaman ufak çaplı sizin gibi üstadlarımdan öğrenicek çok şeyim var

ayastafanos Balıkçısı
04-08-2008, 16:54
bi org düzenleyelim ozaman ufak çaplı sizin gibi üstadlarımdan öğrenicek çok şeyim var

Bekir ağabeyin (CoNTRoLLeR) ayarlıyor bi stanbul orgu.6-7 eylül tarihinde. Konulardans takip et...

CoNTRoLLeR
04-08-2008, 16:58
bekirim yapalım bir zargana operasyonu
ama benim gözlemlerim sonucu kadıköyde daha çok rahat çıkıyor bu zargana
bence kadıköy daha verimli gibi
sevgiyle kal

Aga bugüne kadar üsküdar,kartal ve izmit marinada zargana yakalama imkanı buldum. üsküdarda ipekle tuttum, kartalda kaya kurduyla, izmit marinada ise ölü tekenin içini kullanarak. üsküdarda ve kartalda yakaladıklarım izmit marinada yakaladıklarıma göre çok küçüktü. benim düşüncem ya istanbuldakiler küçük ya da büyük zarganalar tekeye geliyor :) o yüzden operasyon yapacaksak ya teke bulalım ya da izmit marinaya gidelim :D benim aracım yok bir araç ayarlarsan bir haftasonu operasyonu yapabiliriz :D

CoNTRoLLeR
04-08-2008, 16:59

organizasyon düzenliyoruz furkan aşağıdaki linkten takip edebilirsin.

ayastafanos Balıkçısı
04-08-2008, 17:00
Aga bugüne kadar üsküdar,kartal ve izmit marinada zargana yakalama imkanı buldum. üsküdarda ipekle tuttum, kartalda kaya kurduyla, izmit marinada ise ölü tekenin içini kullanarak. üsküdarda ve kartalda yakaladıklarım izmit marinada yakaladıklarıma göre çok küçüktü. benim düşüncem ya istanbuldakiler küçük ya da büyük zarganalar tekeye geliyor :) o yüzden operasyon yapacaksak ya teke bulalım ya da izmit marinaya gidelim :D benim aracım yok bir araç ayarlarsan bir haftasonu operasyonu yapabiliriz :D

Bekir onları geçen sezon tuttuysan.geçen sezon zarganar küçüktü.

CoNTRoLLeR
04-08-2008, 17:48
Bekir onları geçen sezon tuttuysan.geçen sezon zarganar küçüktü.

Evet abi geçen sezon tuttum. Bu sene büyük olma ihtimali var yani öylemi? Yaşasııın :p

ayastafanos Balıkçısı
04-08-2008, 17:51
Evet abi geçen sezon tuttum. Bu sene büyük olma ihtimali var yani öylemi? Yaşasııın :p

heheheheheeeeeeeee. Umudumuz.:D :D :D :D

CoNTRoLLeR
04-08-2008, 17:55
heheheheheeeeeeeee. Umudumuz.:D :D :D :D

Abi bizim oraganizasyona kadar zarganalar büyür adalar civarında zargana yatağımı bulsak ne yapsak? :D

ayastafanos Balıkçısı
04-08-2008, 18:25
Abi bizim oraganizasyona kadar zarganalar büyür adalar civarında zargana yatağımı bulsak ne yapsak? :D

Lüfer akını başlayacak o zaman.;)

CoNTRoLLeR
04-08-2008, 18:36
Lüfer akını başlayacak o zaman.;)

Vahiy mi geldi abi parmaklarından bal damlıyor :p

kurtuluş
04-08-2008, 20:09
bu zarganayı silikon yavru balıklarla tutmak mümkün mü acaba
yada bu ipek olayı şartmı...

ayastafanos Balıkçısı
04-08-2008, 22:05
bu zarganayı silikon yavru balıklarla tutmak mümkün mü acaba
yada bu ipek olayı şartmı...

yok yav,yemliye de gelir. Ben yemli kullanırım. istavrit kuyruk altı,kendinin kuyruk altı,kaya kurdu,kaya kurdu gibi keselmeş tavuk eti hepsine gelir. ben burada ipekle ve silikonla tutamadım.

Suatreis
04-08-2008, 22:28
Avlandığınız meraya göre yemlenme değişiklikleri pek ender rastlanan bir türdür. Hareketli ve canlı yemleri daima tercih eder. Silikon yemler ile bu güne kadar verim almış kimseye rastlamadım. Akıntı olmayan suda yeme hareket sağlamak, akntılı suda ise yeme kıpırtı vermek esastır. Her iki şekilde de canlı teke ve canlı kaya kurdu kullanılmasını tavsiye ederim.

Bol olduğu zaman ise kendi etini dahi yer, kuyruk altı, kafa kenarı, kütük parlak falan her ne varsa saldırır ve avlanılabilir.

İpek kullanımı apayrı bir husustur. Tekneden bu iş kolay. Ancak kıyıdan avlandığınız zaman denizin durumuna göre şamandıra tipini ve türü ile sarım hızınızı dengelemeniz gerekmektedir. Zargana daima kyıya paralel hareket eden bir balıktır. Kıyıya paralel hareket eden bir balığa dikey açıdan ipek salamak ancak, balığın bol olduğu zaman işe yarar. Bu durumda at çek yapmak yerine at-bekle yöntemini yada seğirterek çekme yolunu canlı yem ile tercih edersek daha verimli olduğunu görürürüz.

rockchy
05-08-2008, 19:26
ben değerli üstadlarımdan şu midye olacak zıbıdının:D kenarlarının hırsızlı iğneye nasıl takıldığını fotolu gösterirmisiniz denedim ama ya olmadı yada yanlış oldu sonuçta hüsran:(

rockchy
08-08-2008, 13:24
bu zarganalar için bi boy kısıtlaması varmı acaba ben göremedim:confused: :confused: :confused:

olcay
11-08-2008, 09:35
Arkadaslar...
Haftasonu (c.tesi gecesi) daha once 70-75cm liklerini yakaladigim meramdaydim Linki ("")... Yine ayni teknikle... (Turuncu ipekle) limandan at-cek yaptim...
Bir tane bile alamadim acayip sinir oldum. Hem bu sefer 1 mt uzerinde o kadar cok balik vardi ki :( Acayip baba zarganalardi. Bir arkadasimla beraber gitmistik deli olduk deli. Pesinden kosuyorlar vuruyor ama dolanamiyor bir turlu. 4-5 kere bu sekilde oldu...
Yemli denemek icin yanimizda yem de yoktu maalesef. Gitti 2 saat ve en az 3-4 kilo zargana :(

kuthan
14-08-2008, 14:56
evet gerçektende işe yarayacak bilgiler çok teşekkürler sayın balıkçı

Crazy_Fish
06-09-2008, 12:33
Çok teşekkür ederiz paylaşım için teşekkürler.Bende böyle bir şey arıyordum.

dagkekligi
06-09-2008, 17:28
biz kumkapı da gümüş takarak çok zargana yakaladık gümüş canlı olacak kılıç balıgı gibi mücadele ediyorlar yakalandıklarında

Crazy_Fish
09-09-2008, 09:00
Çok teşekkür ederim mükemmel bir paylaşım olduuuuuuuu:) :) :) :) :) :)

chaqaron
03-10-2008, 13:11
Çok teşekkür ederim mükemmel bir paylaşım olduuuuuuuu:) :) :) :) :) :)

Şimdi size sahte yem söyleyecem şaşıp kalcanız paket lastiği hırsızlı olarak takın deneyin:) yem derdine son:D hem istedigi kadar uğraşsın alamıyor ama hırsızlı yapmassanız 2. kez saldırmıyor yeme:D

rockchy
03-10-2008, 17:38
kurt niyetine güzel iş yapıyomu bari

zarganacı34
04-10-2008, 01:29
Yazıların geneli çok güzel olmuş. Arkadaşlardan bir tanesi Sardalya diye yazmış yemime çok yaklaşmış. Ben de yem olarak Hamsi kullanıyorum genelde. Bu güne kadar sitede yazılan avlanma metodlarından sahte yem ve paket lastiği hariç bütün yemleri kullandım. En iyi verimi Hamsi ile aldım. Sardalya da Hamsi'ye benzediği için iyi av veriyor. Ancak bunu kusura bakmazsanız büyük harfle yazıyorum HAMSİYİ ANCAK ATICILIĞINA GÜVENEN KİŞİLERİN KULLANMASINI TAVSİYE EDERİM. Çünkü eti yumuşak olduğu için hemen dağılıyor. Ancak tahminimce suda bıraktığı koku izi gayet mükemmel olduğundan derisi düşmüş olsa dahi balık aynı iştahla atlayıp yemi bir hamlede yutuyor. Bir de Hamsi ile avlanacaksanız kesinlikle hırsızlı takım kullanmayın. Çünkü alttaki iğne kesinlikle yemi bozuyor ve hemen düşürüyor. Yazılanların bazılarına katılmıyorum. Çünkü Zargana sadece güneşli ve durgun suda yapmaz. Ayrıca yaz başı da yapar. Ancak ne zaman yapacağını bilmek gerekir. O merada zargana olduğunu anlamak için gümüşleri takip edin yeter. Su üstüne atlayıp duruyorlarsa kesin zarganadır. Eğer Marmara harici bir yerse avlandığınız yer; zargana denediniz ve yoksa Levrek için uğraşın derim. Zargana her türlü hava şartında yapar. Ancak çırpıntılı havada bedene bir kıstırma kurşun takarsanız yemin dalgaların üstünde çırpınmasını engellemiş olursunuz balık bu nedenle dalgalı havalarda atlamaz yeme çünkü suyun biraz altında gezer. Şimdi diyeceksiniz balığın geldiğini nasıl anlayacağım; açıklayayım: Yem suyun altında gezerken şamandırada bir çekiştirme hissedersiniz. Yok ben daha acemiyim derseniz2-3 sarımda bir 1dk kadar bekleyin şamandırada olağanüstü bir hareket yoksa aynen kıyıya gelene kadar devam edin. He bu arada sakın ama sakın şamandıra kıyıya geldi artık hızlı çekeyim demeyin. Çünkü balık bazen kıyıya kadar takip eder sonra atlar yeme. Mümkünse yukarıdan bir yerden atın ki gelen balığı net görün. Bir de dikkat ettiğim kadarıyla iri zarganalar tam yüzeyde değil de yüzeyin 0,5-1m altında gezmekte ve yemlenmekte. Yani eğer doğru aksiyonu verdirebilirsek sahte ile yakalamak gayet mümkün gözüküyor bana, ama kullanacağımız sahte Hamsi veya Gümüş benzeri olmalıdır. Yani parlak olmalıdır. Çünkü zargana da avlanma davranışı olarak lüferle aynı biçimde avlanır. Yani parlak olan her objeye atlar. Yukarda bahsettiğim gibi eğer denizden biraz yüksekte takip ederseniz balığın yemin peşinden nasıl geldiğini ve yemi biraz gezdirdikten sonra nasıl fişeklediğini göreceksiniz. Dehşet zevkli bir manzaradır.
Zargana avında her zaman çekmeye gerek yoktur. Eğer yem olarak canlı balık kullanıyorsanız gümüş gibi, kesinlikle çekmenize gerek yok diyebilirim. Kendileri balığı çekecektir zaten. Hızlı atmanıza gerek yok kıyıdan 20-25 m uzağa yavaşça atmak yeterli olacaktır ki gümüşler zaten o mesafelerde gezer.

nidya78
04-10-2008, 02:32
Paket lastiği uzun zamandır aklımda olan bir malzeme. Hatta paket lastiğinden daha ince ve daha çok kurt renginde olan bir lastik buldum o da takım çantamda duruyor. Zargananın çıktığı bir anda denemeyi düşünüyorum. Paket lastiğini daha başka deneyen var mı ?

güntan külekçioğlu
08-10-2008, 22:28
Büyük Avci Arkadaşlarim.bu Zargana Avciliğina Merak Saldim.bu Hafta Sonu Kiyidan Hem Ipekle Hem De Yemli Deneyeceğim.zamanini Kaçirdik Mi Acaba Diye Düşünüyorum.iş Yapar Miyiz Acaba?

sedatk
08-10-2008, 22:36
birbuçuk ay önce foçada rastgele oltama takılan bir zargana tüm av taktiklerimizi değiştirmişti...işin ilginç yanı kuppes çekmekten yorulmuş ve bıkmış bir halde oltamı teknenin kenarına dayamış bekliyordum...iğnelerde sülünez ve boru kurdu takılı bir vaziyetinde ölesine suya bir karış batmış bir durumda idi.bi an oltamın titremesi ile gayri ihtiyari oltama el attım.oltamı sadece sudan çıkartmıştımki iğnelerden bir tanesi zargaganın karın bölgesine saplanmış zarganada kıvrım kıvrım bükülüyordu....

işte o andan itibaren teknedeki arkadaşlar zargana toplarını oltaların monte ettiler.yem olarak yakalanmış zarganının kuyruğundan bir parça kesip oltaları denize attılar...ne olduysa o andan sonra oldu....

20 parçaya yakın zargana yakalandı.aramis ve portos ve ezgi35 adlı üyelerimiz zargana cennetine düşmüşlerdi bir anda...
[/IMG] (][IMG)
[/IMG] (][IMG)

güroloflu
08-10-2008, 22:46
Şimdi size sahte yem söyleyecem şaşıp kalcanız paket lastiği hırsızlı olarak takın deneyin:) yem derdine son:D hem istedigi kadar uğraşsın alamıyor ama hırsızlı yapmassanız 2. kez saldırmıyor yeme:D

Arkadaşım bu hırsızlı paket lastiğini biraz daha açarmısın,ben pek anlayamadım.

güroloflu
08-10-2008, 22:47
Şu zargana avında üstadlık gösteren arkadaşlarım(büyüklerim hariç, o zamanlar digital icad olmamış atmasyon bozulmamıştı:D) hele bir şu üstadlıklarını resimlerle sunsa ya:cool: :cool:

Merak ediyorum valla:o çatlıyacam şimdi:D

Seni 20 kilo tnt bile zor çatlatır.:D :D :D

ozan
08-10-2008, 22:52
YOk hayır kızdığım şu

lafa gelince kimse de bitmiyor:confused:

Eee git tut gelllllll:confused: Feyz alalım;) Tekniği taktiği aklımıza mıh gibi işleyelim;)

Yoksa bence en iyi yem jilatin kağıdı yani:cool: Ama marlbora box olacak illa:cool:

sen yemin iyisini bilirsin abi.;)

sedatk
08-10-2008, 23:02
Ozan benim bilmem mühim değil ki. Bilmiyorsam tutamam hepsi o ve bu da benim çerçevemden ibarettir;)

Mühim olan burada bir şeyler paylaşıyor ve iddea ediyorsak bunun da biraz tatmin edici olması gerekiyor.;)

İnsanlar bize inanıyor. Bu teknikleri gidip fefalarca deniyorlar

Paylaşımın amacı internet başında oturup ahkam kesip alkış almak değil birilerine doğru şekilleri en çok verim alınan teknikleri ispatlarıyla avıyla beraber sunabilmek..

Yoksa üstad olmaktan kolay ne var.

Otur magazinsen bir konu yaz idealı da teknik bir başlık koy gene üstad olur gene alkış alırsınki bunu defalarca yaşadık:cool:

Bu iş gönül işi. Amaç almak değil vermek olmalı;)

budur......

ozan
08-10-2008, 23:04
Ozan benim bilmem mühim değil ki. Bilmiyorsam tutamam hepsi o ve bu da benim çerçevemden ibarettir;)

Mühim olan burada bir şeyler paylaşıyor ve iddea ediyorsak bunun da biraz tatmin edici olması gerekiyor.;)

Paylaşımın amacı internet başında oturup ahkam kesip alkış almak değil birilerine doğru şekilleri en çok verim alınan teknikleri ispatlarıyla avıyla beraber sunabilmek..

Otur magazinsen bir konu yaz idealı da teknik bir başlık koy gene üstad olur gene alkış alırsınki bunu defalarca yaşadık:cool:

bende bunu diyorum abi. :D smile lere alkış koymalıyız;)

güroloflu
10-10-2008, 09:05

Kardeşim demek istediklerini açık bir dille anlatsanda benim gibi ihtiyarlar veya çok genç olanlarda anlasa:mad:
Yazdıklarından bazılarını anlayıp sana hak vermek isterdim ama tamamını anlamayınca yorum yapamıyorum.Diyeceksinki yapmasan yapma.:D :D :D

güroloflu
10-10-2008, 09:06
hatta sesli olmalı;)

teşekkür ederim:o

:D

Bende seslisi var göndereyimmi.:p :D :D :D

zarganacı34
10-10-2008, 22:48
Şu zargana avında üstadlık gösteren arkadaşlarım(büyüklerim hariç, o zamanlar digital icad olmamış atmasyon bozulmamıştı:D) hele bir şu üstadlıklarını resimlerle sunsa ya:cool: :cool:

Merak ediyorum valla:o çatlıyacam şimdi:D

Eğer ki taş banaysa ben tuttuğum balığı birilerine göstermek zorunda değilim. Bırakın bana kalsın. İsteyen istediğini düşünsün ben atmadığımı sallamadığımı gayet net biliyorum. Tuttuğumuz balığı detaylı yazmıyoruz diye hiç balık tutamıyoruz anlamına da gelmiyor. Kaldı ki ben şöyle balık tuttum böyle tuttum diye sallamıyorum. Sadece tecrübelerime dayanarak nasıl olduğunu/olabileceğini, birazcık da fikir yürüterek yazmaya çalışıyorum ama hata etmişim ben yeniden çok daha derin bir sessizliğe bürünsem sanırım iyi olacak. Teşekkür ederim yine de.

zarganacı34
10-10-2008, 23:49
Önder alınganlığın için teşekür ederim ama inan taş sana değil;) keşke başkaları da bu kadar alınsa;) Sen paylaşımlarını gerçek bir zemişne oturtan bir arkadaşımızsın;) :)

İçimi rahatlattın Namık abi sağol. Benim mesajın arkasından gelince bana yazdığını sandım kusura bakma. Alınganım bu ara herhalde.

hızır şeref gültekin
12-10-2008, 17:26
namık abi ben hiç zargana tutamıyorum bu sene yaaw marmarada kalmamış heralde her sabah yunuslar trol yapıyor bize de kalan yanlız olta oluyo

nidya78
13-10-2008, 12:38
namık abi ben hiç zargana tutamıyorum bu sene yaaw marmarada kalmamış heralde her sabah yunuslar trol yapıyor bize de kalan yanlız olta oluyo

Yanlız değilsin. uzun zamandır zargana haberi bekliyorum bende. Birileri bir yerlerden zargana tuttum dese oraya gidip şansımı deneyeceğim ama çıt yok.

fishin fever 97
14-10-2008, 18:38
abi valla çok tşekkürler anlattığınız için.

benim bi sorum olcak bu zargan insana uyum sağlarmı

balık kurdu
14-10-2008, 19:06
arkadaşlar şu sıralar sarayburnu zindanların önü çarpmayla güzel zargana yapıyor ilgilenenlere duyurulur bol şanş

balık kurdu
14-10-2008, 19:08
Yanlız değilsin. uzun zamandır zargana haberi bekliyorum bende. Birileri bir yerlerden zargana tuttum dese oraya gidip şansımı deneyeceğim ama çıt yok.

sarayburnu zindanların önü çarpmayla zargana yapıyor orayı deneyebilirsin rastgele

zarganacı34
14-10-2008, 20:52

Maalesef ben de bu sene pek gidemedim zarganaya. Ama gidenler de balık olmadığını söylüyorlar. Ağustos ayında 1 kere gitmiştim. Çok balık vardı ama ufaktı. 2 tanesini alıkoymak zorunda kaldım, diğerlerini geri saldım. Sonra araya ramazan girince kaldı işte.

hızır şeref gültekin
14-10-2008, 21:37
ben zargana üstadı değilim ki bana ne soruyorsun:confused:

ben anca yemsiz kaldığımda teknenn ardından ya 2,5 cm lik rapala ya da ipek çekerim:) Ama bu da zargananın en verimli av şekli değildir;)

sen herşeye üstadsın yaa ondan abi sana anca yemlkik olur bu zargana zaten canııım :D :D aman neyse abi seninde bu aralar halin yok meşaj yazmaya heralde balıksızlık seni de vurmuşş :D :D

nidya78
15-10-2008, 17:56
sarayburnu zindanların önü çarpmayla zargana yapıyor orayı deneyebilirsin rastgele

Orayı bir ziyaret etmek lazım o zaman. Gece mi gündüz mü alınıyor ? Ben çarpmayla avlanmayı pek doğru bulmuyorum. Denemek istediğim kendi yapımım bazı sahteler var.

mallaca
16-10-2008, 08:56
Orayı bir ziyaret etmek lazım o zaman. Gece mi gündüz mü alınıyor ? Ben çarpmayla avlanmayı pek doğru bulmuyorum. Denemek istediğim kendi yapımım bazı sahteler var.

Çarpmayı bende doğru bulmuyorum.Zarganayı toplu takım kullanarak avlamayı tercih ediyorum.

balık kurdu
16-10-2008, 17:46

akşam suyu daha verimli oluyor.ipek yada zargananın kendisinde deneyebilirsin.Geçen hafta arkaşım 25 tane zargana aldı ordan... bol şanslar

nidya78
16-10-2008, 17:55
Çarpmayı bende doğru bulmuyorum.Zarganayı toplu takım kullanarak avlamayı tercih ediyorum.

Ben topda kullanmamak için yeni bi sistem geliştirdim ve en kısa zamanda bu sistemi denemek istiyorum.

nidya78
16-10-2008, 17:56
akşam suyu daha verimli oluyor.ipek yada zargananın kendisinde deneyebilirsin.Geçen hafta arkaşım 25 tane zargana aldı ordan... bol şanslar

Çok teşekkür ederim bilgiler için.

whitemasters
19-10-2008, 01:53
Ben topda kullanmamak için yeni bi sistem geliştirdim ve en kısa zamanda bu sistemi denemek istiyorum.

Sevgili "Nidya78",
Bahsettiğin "yeni sistem"i denedikten sonra bize de anlatıp, öğretirsen memnun oluruz. Rastgele!:)

ooztekin
20-10-2008, 17:16
26 Eylül-18 Ekim tarihleri arasında Bodrumdaydım....

Bir marinada isim vermeyeceğim..resmen zargana kaynıyordu.

0,20 lik oltaya sinek iğne ve tavuk bağlayıp 3 metrelik kamıştan kamışın boyu kadar sağıp rüzgarın da yardımı ile at çek yaptım..yemli iğneyi atıp biraz sürütünce hepsi geliyor.. Yemi ağızlarına alıp biraz yüzüyorlar bu arada misinayı hafif sağmanız veya gerginliğini boşaltmanız gerekiyor...güvenince yutuyorlar..gerginlik olunca yemi kusuyorlar..

aralıklı olarak farklı günlerde de olsa iznim boyunca 25 adet zargana tuttum boyları 50-60 cm kadar.. Etleri ise çok sıkı ve yağsızdı ama kesinlikle lezzetliydi ve çok beğendim..(ilk defa zargana yedim )

Ayrıca o zarganalardan biri ile yanımda yakalanan bir lambuka vardı ki telefonla videosunu çektim yayınlayacağım..

İyi bir video kameram olsaydı zargana sürülerinin sıçramalarını ve eşli 2 lambukanın bunları birbirleri üstüne sürüşlerini çekmeyi çok isterdim..Resmen görsel şölen..Ayrıca lambuka da bir kaç kez zarganalarla eş zamanlı su üstüne çıkıp altın rengi görüntüsü ile herkesi büyüledi..

Lambukalar 16 ekimde bahsettiğim zarganalarla yakalandı hem de marinadan.

Acı olan o müthiş balık 50 liraya lokantaya satıldı diye duydum sonradan..Yan yüzgeçleri mor ,sırtı kırmızı sarı yeşil mavi çok güzel renklerdeydi..

Madem yemeyeceksin o kadar güzel bir balığa 50 lira için kıymamak lazım..

Aynı şekilde 2,5 kg lık levreği 10 liraya "sigara param çıksın" diye satan vatandaşları da duyduk..(yakalanan levreği görmüştüm,zaten sattığını da arkadaşları söyledi sohbet sırasında)..

adiyez
26-10-2008, 12:32
Merhaba arkadaşlar,

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki burada olmak benim gibi acemi balıkçılar için büyük bir şans. emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Geleyim zargana avlama tekniğine.

dün izmitte iskeleden balık avlamaya gittim.
evde kendim hazırladığım 5 köstekli 10-11 no iğneli takımımı taktım. yem olarak ta daha önceden 1 cm genişliğinde 4-5 cm uzunluğunda keserek buzluğa attğım ve akşamdan buzluktan çıkararak tuzlayıp peçeteye sardığım tavuk göğsünden 0,5 cm gibi 5 parça keserek iğnelere taktım ve atıp beklemeye ara sıra çekip yemi kontol ederek tekrar atmaya başladım. (at çek gibi yapıyordum ama ağır ağır) Bu böyle 1 saat kadar sürdü.

bazı kancalarda yem gidiyor ama dipte mi takılıyor balık mı alıyor pek anlayamadım.

yaklaşık bir saat sonra kurşun dipte takıldı. asıldım asıldım, dipten 2. kancadan kurşun koptu. (demekki fazla gerdirmişim.)
Neyse işte olta kopunca çekmeye başladım hızlı hızlı yaklaşık 20-30 metre önümde yemler tam yüzeye geldi ve ben hızlıca sarıyorum. birden bir hengame, su bir şapırdadı. aha dedim o da ne zargananın biri bize nasip olmuş. ne asılıyor. suyun içinde bi oraya bi buraya. sarmaya devam ediyorum zargana gelmek istemiyor. sonunda çektim onu kenara. kaldırdım aldım oltayı. kancalardan birini yutmuş ağzının kenarında kanca birine de dolanmış sırtından saplanmış. taklaşık 50-60 cm gibi boyu vardı. hayatımda aldığım ilk zarganaydı. hem de 50 gr kurşunlu olta ile...:)

Nasip işte.
Ama merak ettiğim o kadar hızlı sararken nasıl atladı yeme? normalde zarganaya atınca hafif hafif hareketlendiriyodum ben.?

ooztekin
27-10-2008, 23:16
26 eylül-19.ekim arası iznim sırasında sadece 0.20lik misinaya 14 numara sinek iğne- tavuk takarak aldığım zarganalar..avlak bölgem beton marina olduğundan zarganalar yukarıdan gözle görülüp kontrol edilebiliyordu ..bir de aklınızda olsun..su üstü titreşime çok duyarlılar..bir kaç kez atıp boş çektiğiniz kancaya bile atlayabiliyorlar..Ve tüm sürü bir süre sonra hep sizin attığınız yerde gezmeye başlıyorlar..bu sistemin tek mahsuru 5-6 kez iğneyi kesip yeniden bağladım çünkü iğne midelerine gidiyor..çıkarmak temizlerken yapılıyor ..yanınızda 10-15 tane yedek iğneniz olsun..

k.mahir
28-10-2008, 07:52
Neyse işte olta kopunca çekmeye başladım hızlı hızlı yaklaşık 20-30 metre önümde yemler tam yüzeye geldi ve ben hızlıca sarıyorum. birden bir hengame, su bir şapırdadı. aha dedim o da ne zargananın biri bize nasip olmuş. ne asılıyor. suyun içinde bi oraya bi buraya. sarmaya devam ediyorum zargana gelmek istemiyor. sonunda çektim onu kenara. kaldırdım aldım oltayı. kancalardan birini yutmuş ağzının kenarında kanca birine de dolanmış sırtından saplanmış. taklaşık 50-60 cm gibi boyu vardı. hayatımda aldığım ilk zarganaydı. hem de 50 gr kurşunlu olta ile...:)

Nasip işte.
Ama merak ettiğim o kadar hızlı sararken nasıl atladı yeme? normalde zarganaya atınca hafif hafif hareketlendiriyodum ben.?

Zargana denizde yüzen torpildir, sen onun ince çelimsiz haline aldanma, eti neden serttir acaba diye düşünürsen hızlı yüzmek konusunda bir fikir oluşur kafanda... denizdeki en uyuşuk balık bile senin en hızlı çektiğin yemden kat kat hızlı yüzebilir, yeter ki yiyebileceğini ya da yenilebileceğini anlasın... :)

cakirta
20-12-2008, 22:52
herkese merhabalar.
istanbulda (özellikle boğaz veya haliç) bu mevsimde kıyıdan zargana avlayabileceğim bir yer önerebilir misiniz?
saygılar...

emrahmavi
22-12-2008, 18:32
merhaba ben emrah maltepe de oturuyorum maltepedende epey bir zargana tutmuşluğum vardır.bir tiyoda benden kıyıdan şamandıralı takımı yaparken şamandıradan sonra atabildiğiniz kadar beden mesafesini uzun tutarsanız balığın yeme gelmesi çok daha kolay oluyor..ben kamış boyu kadar yaklaşık 3-3,5 mtbedenden sonra çift yani hırsızlı sinek iğne ile yemli olarak alıyorum zargana hareketli yemi çok sevdiğinden oltayı ileri attıktan sonra yavaş yavaş sarıyorum ama ne hızlı ne yavaş aynı rölantide sararsanız balık eninde sonunda arkasına düşüyo ve yeme dalıyor..bu taktikle bundan bir ay önceye kadar günde 8-10 arası zargana alıyordum malum şimdi dip zamanı hayvanın..şimdide pek av vermesede ara sıra canlı yem ile (ufak gümüş yavrusu ile )atıp bekleterek alınıyor..canlı yemi iğne iç organlarına zarar vermeden takarsanız yem suda sürekli hareket halinde oluyor..buda etraftaki zarganayı cezbediyor..bilginize...iyi avlar arkadaşlar...

cemmeydan
07-01-2009, 13:58
Herkese merhaba, siteyi uzun zamandır takip edemedim ama kısmetse bu günden sonra sık sık yazarım. Zargana diyince benim için akan sular durur. Hayatımda yakaladığım ilk zargana en büyük zarganam oldu. Acemilikten nerdeyse istavritin yarısı kadar bir yem bağlamıştım ve 50 cm' den büyük bir zargana çekmiştim. Tutmayı ve yemeyi en sevdiğim balıklardandır. Kıyı balıkçılığında yemim yoksa midyenin kurta benzeyen kısmıyla başlarım ava. İlk balıktan sonrada hemen zargananın kuyruk altından 4 adet yem çıkarırım kendime. İstavrittende olur ama en güzeli zargananın kendi eti ve kurttur. Özellikle kurtla zarganaya atıp kefal, çinekop çektiğimde olmuştur. Bu yüzden kurt bulabildiğim zaman balık tutmuş kadar sevinirim. Benim kendi görüşüm ilk başta yazılanın aksine bedeni uzun tutmaktır. 200 cm e kadar çıkartırım. Duruma görede at çek, ara ara çek deniz durgunsa süreki bırakırım oltayı. Zargananın yeme gelirken denizaltı gibi yüzeye çıkması, yemi birkaç kere teğet geçip, dönüp tekrar saldırması ve yakalanınca verdiği güzel görüntüleri kolay kolay hiçbişeye değişmem. Benim için denizde zargana gölde turna tutmak ayrı bir zevktir.

R.Yetik
21-01-2009, 16:36
Merhabalar;

Ben Samsun'luyum ama yaklaşık 4 sene önce İstanbul'a taşındım. Samsun'da bulunduğum sürede genelde tekne ile avlanıyordum ancak kıyıdan vazgeçemediğim bir av vardı. Zargana !! Costal denilen mevkii de sabah tan ağarırken dalgasız olan denize kasık çizmelerimle girer ve birinci adanın sonuna kadar ilerleyerek yanımda getirdiğim uzun demiri kuma saplayıp filemin yarısı suya girecek şekilde bu demire asar ve 3.60 oltamı açarak 35 gr. lık topa bağlı 1,80 - 1,90 m. boyundaki 0,15 - 0.20 mm kösteğin ucundaki 11 numara siyah iğneye daha önce zargana kuyruklarından hazırladığım 0,5 cm - 1 cm arasındaki yavru balığa benzeyen yemleri takıyor ve at-çek avıma başlıyordum. Bir kere balığı bulduysam gerisi gelmeye başlıyor (çoğunlukla) ve her oltamı atıp çekişimde sürü biraz daha bana yaklaşıyor. Artık onları suyun yüzeyinde ve yüzeye yakın yerlerde rahatlıkla görebiliyorum böylece de en irilerini seçme şansım oluyor : ) Bu şekilde 150 den fazla zargana tutuğum oldu ama artık o hatalara düşmüyorum çünkü ileride çocuğum olduğunda onunla beraber aynı zevki yaşamak istiyorum..

EMRE KALECİK
09-02-2009, 15:57
zargananın kancasına toprak solucanı taksam olurmu

nejat vardar
09-02-2009, 19:07
zargananın kancasına toprak solucanı taksam olurmu

çok iyi olur:)

kese_lee
13-02-2009, 00:52
çok iyi olur:)
merhaba toprak solucanı demişken tuzlu su balıklarında toprak solucanı kullanılıyor mu acaba?kullanılıyorsan hangi balıklarda?

onsilva
14-03-2009, 14:27
abi bu zargana avında geçen sene tavuk göğsünü kibrit çöpü kadar kesip tek iğneyle attım ve bir kaç tane tuttuydum zargana topuda wardı..bu hırsız iğneli olanı nasıl bişey oluyo onu pek anlayamadım o iğneli takımın bi resmi varsa sizden görebilirmiyim.şimdiden teşekkürler

korni
14-03-2009, 14:40
abi bu zargana avında geçen sene tavuk göğsünü kibrit çöpü kadar kesip tek iğneyle attım ve bir kaç tane tuttuydum zargana topuda wardı..bu hırsız iğneli olanı nasıl bişey oluyo onu pek anlayamadım o iğneli takımın bi resmi varsa sizden görebilirmiyim.şimdiden teşekkürler

hoşgeldin fatih öncelikle hırsızlı iğne sadece zargana takımı için değil başka avlardada kullanılır fakat zarganadaki düzeni senin tutuğun gibi zargana topu beden ve sonunda ardına iki iğne :) alttada videosu var sevgili keremin hazırladığı bir videodur hırsızlı iğne nasıl bağlanacağınıda öğrenebilirsin :)

onsilva
14-03-2009, 15:19
teşekkür ederim abi saolasın

korni
14-03-2009, 20:31
teşekkür ederim abi saolasın

rica ederim :)

Boga
24-05-2009, 16:42
selam arkadaslar öncelikle (rastgele)sizlerden bir ricam olacak. ben ve 22 yasindaki oglumla hollanda,da zargana avliyoruz gecen yil okadar boldu ki tahmin edemezsiniz gercekten cok verimliydi avlanma seklimiz tek igneli oltayla ve alabaligin parlak olan derisini yem olarak kullandik bu yilda oglumla iddiaya girdim ve tek oltayla 3 balik birden tutarim dedim dedim demesinede nasil becerecegimi cözemiyorum lütfen yarm edin

Boga
24-05-2009, 16:53
selam arkadaslar öncelikle (rastgele)sizlerden bir ricam olacak. ben ve 22 yasindaki oglumla hollanda,da zargana avliyoruz gecen yil okadar boldu ki tahmin edemezsiniz gercekten cok verimliydi avlanma seklimiz tek igneli oltayla ve alabaligin parlak olan derisini yem olarak kullandik bu yilda oglumla iddiaya girdim ve tek oltayla 3 balik birden tutarim dedim dedim demesinede nasil becerecegimi cözemiyorum lütfen yardim edin

s60
24-05-2009, 19:48
selam arkadaslar öncelikle (rastgele)sizlerden bir ricam olacak. ben ve 22 yasindaki oglumla hollanda,da zargana avliyoruz gecen yil okadar boldu ki tahmin edemezsiniz gercekten cok verimliydi avlanma seklimiz tek igneli oltayla ve alabaligin parlak olan derisini yem olarak kullandik bu yilda oglumla iddiaya girdim ve tek oltayla 3 balik birden tutarim dedim dedim demesinede nasil becerecegimi cözemiyorum lütfen yardim edin.

Nasıl avlandığınızı tam anlayamadım(avlanırken zargana topu kullanıyormusunuz).Eğer kullanıyorsanız belki size bir nebze yardımcı olabilirim.Yanılmıyorsam tek kanca ile 3 balık birden tutarım dememişssiniz,tek oltayla 3 balık birden tutarım demişşsiniz.O zaman iş biraz daha kolay.Zargana topunun arkasına 1-1,5 kulaçlık misina bağlıyoruz ve bu 1,5 kulaçlık bedenin en sonuna kanca yerine turuncu renkde ipek floş bağlıyorsunuz sonra 0,5 kulaç arayla 2 tanede daha bağlıyorsunuz.(Bu sistemde 2li ipek takıp zargana tutulmuştur ama 3lü hiç denemedim).Balık topun arkasından gözüktüğünde yemlideki gibi oltayı çekmeyi bırakmıyorsunuz sürekli çekmeye devam deceksiniz.Rastgele...

Boga
29-05-2009, 10:01
selim kardesim sana cok tesekkür ederim

mertcan41
09-06-2009, 14:14
Sizlere bir şey danışmak istiyorum şu ana kadar hiç zargana avlayamadım.Zargananın yakalanması konusunda yeterli teknik bilgiye sahip olduğumu düşünüyorum fakat zarganayı bulmak temel sorunum.Zargana nasıl avlanır nerelerde bulunur?
(mendirek,iskele,kumluk alan,taşlık alan vs.) sürekli hareket halinde olan bir balıkmıdır?Sahilden kamışla tutulamaz heralde(kuşun olmadığı için) Yardımcı olursanız çok sevinirim

mallaca
09-06-2009, 15:13
Sizlere bir şey danışmak istiyorum şu ana kadar hiç zargana avlayamadım.Zargananın yakalanması konusunda yeterli teknik bilgiye sahip olduğumu düşünüyorum fakat zarganayı bulmak temel sorunum.Zargana nasıl avlanır nerelerde bulunur?
(mendirek,iskele,kumluk alan,taşlık alan vs.) sürekli hareket halinde olan bir balıkmıdır?Sahilden kamışla tutulamaz heralde(kuşun olmadığı için) Yardımcı olursanız çok sevinirim

Zargana topunun ağırlığı kıyıdan zargananın dolaştığı mesafeye atman için gayet yeterlidir.Zaten zargana da kıyıya yakın mesafelerde olur.Kıyıdan zargana topunu kamışa takarak avlananları hiç görmedin mi? Kıyıdan,iskelelerden zargana avlanabilir.

LapinCash
19-06-2009, 09:44
Çok sağolun.

skoylu
27-07-2009, 16:47
Şunu iyice tarif et de ben de yapayım.

Elbette ustam, olur tabi ki.. Ama aslında kıyak olan zargana takımı değil, mekan meselesi..

İğne var mı takımda?

Genelde çift iğne..

Ama iğne hususu cidden önemli bu takımlarda.. Olabildiğince keskin ve sağlam olması gerekiyor. İnce olması da zorunlu olmasada çok gerekli.. Bu tanıma uyan bir kaç model şunlar: Gamakatsu LS-5314, Hayabusa UMT-209, OWNER'in bir iki modeli..

İğneler küçük olmak durumunda, çünkü, yemler küçük. 5 - 9 cm arası, genelde 7-7.5 cm kadar.

Takımın öyle çok fazla başka esprisi yok:

Örnek takımda, iğnelerden uçtaki Gamakatsu LS-5314, diğeri Hayabusa UMT-209..

Öncelikle biraz çelik telden 1 cm kadar bir ucu halka olup iğne takılmış bir parça yapıyoruz. Sonra diğer ucuda halka yapıyoruz. Bunun üzerine küçük bir kıstırma kurşun kıstırıyoruz. Kurşunu ezip, para gibi dümdüz yapıyoruz. Çok incelmesin, çok büyümesin, aşağıya sarksın kafi, resimdeki gibi.. Dikkat edilmesi gereken, kıstırmanın düzlemiyle, deliklerin düzlemininin dik olması, yani iğnenin kurşuna dik durması.

Devamında, ikinci bir iğneyi de ilkinden 2 - 3 cm geride olacak şekilde çelik telle bağlıyoruz. Arada fırdöndü olmaması daha iyi olur, zira fırdöndü gereksiz ağırlık yapar. Ama eğer yem biraz bayat gibiyse, bayat, tatlı sudan çıkmış istavrit vs. ise, fırdöndülü yapmak gerekir, çünkü bu durumda son iğneyi iki kere geçirmek gerekiyor.

Sonra bu kurşunu iyice perdahlayıp, zoka parlatır gibi yapıp, kırmızı boya ile boyuyoruz.

Takıma, kurşun ile iğne arasından, 0.17 - 0.25 arası bir FC misinaya bağlıyoruz. Eğer lüferler musallat oluyorsa, bu durumda buraya 6 lb AFW çelik telden 10 cm kadar bağlayıp, FC misinayı takıyoruz. Bir kol boyu kadar. Takiben küçük, olabildiğince küçük bir fırdöndü, 1 - 1.5 kulaç kadar 0.28 - 0.30 FC misina ve zargana topu..

İstavridi fileto kesiyoruz. 7-9 cm kadar boyda, en geniş yeri 8-10 mm olacak şekilde, kuyruğa doğru incelen bir sülük yem çıkarıyoruz. Sülük yemin kalın tarafını kurşunun üzerine yatırıp dış halkaya takılmış alüminyum veya yoksa bakır tel ile sarıp tutturarak iğneleri geldiği yerlere birer kez saplıyoruz. Kurşun vs. dışarıda kalmamalı. Sonra atabildiğimiz kadar uzağa atıp, bekliyoruz.. O sırada oralardan geçen her ne olursa dayanamıyor atlıyor yemimize :)

Kurşun, denge görevi görüyor..Yem suda yatay duruyor, yada durmaya çalışıyor. Ama şamandıra dalga ile oynarken duramıyor. İnerken bir yan çıkarken bir yana, deli gibi aksiyon yapa yapa "jigging" yapıp duruyor.. Eğer FC misina olmazsa zor.. Çünkü klasik misina sudan hafifçe.. FC ise ağır ve su tutmuyor, bu nedenle suda şamandıranın hareketi daha iyi aksiyona sebep oluyor. Normal misina olursa, verimi çok çok daha kötü oluyor...

Elbette, top kıyılayıp dibe yakın oynamaya başlayınca dip balıklarının da dikkatini çekiyor.

REİS
27-07-2009, 22:45
Güzel güzel giderken, zargana topu ve atabildiğin kadar uzağa deyince iş bozuldu.:p
Ben hiç kıyıdan atmam, atamam.
Bu takımı tekneden, hareket halindeyken kullanacağımı sanıyordum, o zaman tekneden atıp bekleyeceğiz, beklemek de hiç sevmediğim bir kelime, hayy Allah.
Sağol Serdar, konuyu anladım, sadece şunu sorayım, kurşunun önündeki teli mi yemin üzerine sarıyorsun?

skoylu
27-07-2009, 23:08
Güzel güzel giderken, zargana topu ve atabildiğin kadar uzağa deyince iş bozuldu.:p
Ben hiç kıyıdan atmam, atamam.
Bu takımı tekneden, hareket halindeyken kullanacağımı sanıyordum, o zaman tekneden atıp bekleyeceğiz, beklemek de hiç sevmediğim bir kelime, hayy Allah.
Sağol Serdar, konuyu anladım, sadece şunu sorayım, kurşunun önündeki teli mi yemin üzerine sarıyorsun?

Topu çıkarıp, yerine 5 kulaç misina, bir ağırca kurşun ile tekneden de çekilebilir elbette, ama değmez, tekneden daha iyi iş yapacak şeyler varken..

Ama tekneden, bir şamandıraya bağla bunu ustam. 15-20 kulaç neyse pay bırak. Sal suya, sen aşağılara bakarken, o gezinsin dursun.. Hiç olmadık şeyler bulup çıkarabilir, gerçekten hiç umulmadik şeyler hemde..

Evet, o teli yemin içinden geçirip üzerine sararak ezmeyecek şekilde sıkıyoruz. Böylece yem sadece en uç noktadan tutuyor. Yemin kalanı, bayrak gibi dalgalanıyor, ses ve aksiyon yapabiliyor.. Kıyılayacak vs. olunca sarıyoruz, yemin gelişi öyle düzgün öyle kıvrak oluyor ki, o zaman neden önüne gelenin atladığını anlıyorsunuz ustam..

Aslında tek iğne ile yemi tek noktadan geçirip işi bitirebilirsin. Ama bu durumda iğne balıkları ürkütüyor. İki iğne olması, hınzır lüfer nesli için.. Onlar -en azından bizim burada- yeme çok dadanıyorlar.

Uzağa atmanın esprisi şu.. Açıktaki bir şeyler gümüşü, hamsiyi vs. kıyılatıyor bizim burada. Normalde, bu durumda, avcı o sürüyü karaya sürer.. Ama bizim avlaklar öyle yoğun, kalabalık avcı barındırmaz.. Hamsiler, gümüşler vs. neyse kıyıya yakın gezer durur. İşte biz onların arkasına ve altına atıyoruz top ile.. Oralara avcılar muhakkak uğruyor..

Bazen gelip ağ atıyorlar, 1m kadar boyda balıklar çıkarıyorlar sık sık gırgırcılar az öteden, en fazla olsun bizim topların 50m ötesinden..

dragut
27-07-2009, 23:25
hos sohbetler diyerek diyerek konuya katilmak istiyorum ipek kullanirken kıyıdan avlanma sirasinda zargana topu

dragut
27-07-2009, 23:26
kullanirsaniz uzak atma sansiniz olur rahatca sirti yapabilirsiniz

ALİCO
28-07-2009, 01:18
1-Zargana avı için en ideal takım ipek kullanmaktır.

2-İpek renginin turuncu olmaı tercih nedenidir. (İpeği misinanıza bağlarken kaç misina kullandığınız onemlı değil 0,22-0,28 gibibir misinanın önüne turuncu renklı ipeği bağlayınız. (Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta o ipeklerin içerisinde karşılıklı 2 tane düğümşü nokta vardır. misina oradan bağlanmayacak bu iki düğümün tam orta noktasından bağlamanız gerekmektedir.balık düğüme gelmeyecek gelse bile tutulmayacaktır. düğümler beden misinasının sağında ve solunda kalacaktır.

3- çok ince sinek iğne ve kesebildiğiniz kadar ince yem bir istavrit yarısından çıkartılmış gümüş balığının dahaa ufak yem ile yem ince olmalı ve uzun tutulmalı biraz. (Kıyıcı arkadaşlarda rahatça kullanabılırler.)

4-Suların kuvvetli aktığı yerlerde kamış ucuna takılan çarpma ile avcılık

5-Canlı gümüş balığını kuyruktan tek iğne takılarak avcılık

6- Kepçe ile yem toplama.

7-İpek çaparisi ile zargana avcılığı. Bu iş te bir beden üstüne 6 tane ipek bağlanır. fakat ipekleri bağlarken birinin sağa birinin sola bakması icap eder. yoksa bedene dolaşması çok kolay olur. BU zargananın bol olduğu meralarda bilhassa yenı kapı taşlarının arkasında sonuç verir.

Sevgiler.

ugur58
07-08-2009, 15:57
sizce zargana topunu atıp beklemekmi daha güzel netice verir yoksa hafif bir tempoyla hiç durmadan çekmekmi:confused:

ALİCO
07-08-2009, 15:59
sizce zargana topunu atıp beklemekmi daha güzel netice verir yoksa hafif bir tempoyla hiç durmadan çekmekmi:confused:

beklemekle zargana tutulamaz arkadaşım hangi halıkarda olursa olsun yürütmek gerekir takımı

skoylu
07-08-2009, 16:27
sizce zargana topunu atıp beklemekmi daha güzel netice verir yoksa hafif bir tempoyla hiç durmadan çekmekmi

Avlandığınız yere, kullandığınız takıma bağlı..

Bir kaç yerde, benim tarif ettiğim bir takım mevcut. Bununla, zargana topunu atıp bekleyerek son derece güzel av yapabiliyorsunuz. Ama örneğin, ipekle avlanıyorsanız, bol bol seyredersiniz, hiç bir şey tutamazsınız bu şekilde..

Olayın iki ciheti var. Birisi yem.. Ben, kuyrukaltından sülük yem yaparak kullanıyorum. Bu, 1.5 - 2 kulaçlık bir tür şeytan oltası oluyor. Ağırlığı, misina sağlıyor ve gayet güzel süzülerek dibe iniyor. dibe inerken duruşu yatay ve aksiyonu sanki yüzen bir balık gibi. İyice indiğinde, bu kez topun dalga ile hareketi yemi hareketlendiriyor. ama ipek veya kurt için, yada klasik misinayla vs. yapılmış bir takımla bu neticeyi alamıyorsunuz.

Diğer ciheti ise, zarganaların nerde olduğu. Büyük zarganalar, su üstüne çok yakın olmuyor çoğu zaman (en azından benim denediğim avlaklarda). Su üstüne yakın gezenler küçükler oluyor. Eğer, lüfer vs. ortalıkta ise, ancak o zaman hatırı sayılır boyda zarganayı su üstüne yakın görebiliyorsunuz. Bunun dışında kalem denecek ufaklar, su sütünde, 60-80cm gelen bilek kalınlıkta harbi zarganalar ise, 1.5 - 2 kulaç derinlerde geziyor.

Bu durumda, eğer yemi attıktan sonra beklemezseniz, sardığınızda yem su yüzeyine çıkıyor, o büyük zarganaların olduğu yere inmiyor zaten. Ancak küçükleri tutabiliyorsunuz.

Şimdi bunlaır söyleyince "siyah - beyaz" gibi bir ifade düşünmeyin. Uygun bir takım ve yemle atar ve beklerseniz, büyük zargana (+ uskumru, lüfer, eşek istavridi vs. vs.) alma şansınız artar. Küçük zargana da alırsınız elbette.. Ama çekerseniz, bilhassa büyük zargana alma ihtimaliniz azalır, bunlardan daha azını yakalarsınız..

Çekme yönteminde, sık başınıza gelecek olan şey, zargananın ayağınızın dibine kadar takip edip yemi almamasıdır. Beklemede bu sorun olmaz. Ama yemin beklemeli ava uygun olması şarttır haliyle. Midye dudağını, kurdu, ipeği vs. yem olarak takıp, beklerseniz, (ipek hariç) sadece istavridiniz olur belki en fazla..

3182
07-08-2009, 16:42
Zargana avı ile ilgili nacizane tecrübelerimi paylaşayım. Öncelikle klipse 1 adet zargana topu ben büyük olan zargana toplarını tercih ediyorum. Sörf kamışla aya fezaya atış yapabiliyorsunuz. Toptan itibaren 3 metre misina 0.14 (Berkley trilene) ve bir adet sinek iğne. Düzenek basitçe bu.

1. Florya atatürk köşkünün sağ tarafındaki parkta kurt ile at çek ile zargana yakaladım. En verimlisi bu noktada kurt.

2. Biraz daha ilerisi menekşe avcılar arası canlı gümüş ile verimli avlar yaptım. Canlı gümüş kullanırsanız atıp çekmenize gerek yok zaten olta suya düştükten azami 2 dakika içinde yem ya gider ya balık yakalanır.

3. Silivri de canlı taze hamsi ile at bırak, teke ile at çek, gümüş parçaları ile at çek her türlü zargana yakalanabiliyor. İlginç olan silivride canlı gümüş ile av diğerlerinden daha verimsiz.

Netekim bunlar benim kendi av tecrübelerim den kaynaklı bilgiler muhakkak ki farklı şekilde daha iyi avlar yapanlar vardır.

cemal doğan
07-08-2009, 17:22
beklemekle zargana tutulamaz arkadaşım hangi halıkarda olursa olsun yürütmek gerekir takımı

Aliço burada bir ifade hatası var galiba.
Bende dahil bir çok kişi bekleterek zargana almıştır.
Hareketli (at-çek)tarzında tabiiki daha çok şans vardır,ama bu (alınamaz) ifadesi olmamış, alınır ve alınmıştırda.
Senin ustalığın tartışılmaz ancak;bu ifade hatası yeni başlayanlarda çelişki yaratabilir.
Çok durgun sular haricinde beklenerek zargana alınır.

ugur58
07-08-2009, 18:12
genelde yem bulmada zorluk çektiğim için midyenin kenarını yani kurda benzer tarafını kurt şeklinde takıyorum.bunla randıman alabilirmiyim.çarşamba gününden belli deniyom fakat yakalayamadım.acaba hava çok poyrazlı olduğundan olabilirmi.malum son 3 gündür marmarada rodos var

skoylu
07-08-2009, 18:50
genelde yem bulmada zorluk çektiğim için midyenin kenarını yani kurda benzer tarafını kurt şeklinde takıyorum.bunla randıman alabilirmiyim.

Bir yere kadar randıman alabilirsin.. Büyük zarganalar bu yemi pek tercih etmiyor. Top ile iğne arasında, olabildiğince uzun beden kullan. İğnenin bir kol boyu kadar ilersine olabildiğince küçük bir fırdöndü tak.

Midye ile yemleyip topu uzağa attıktan sonra, düşer düşmez boşlupu alıp, topu yarım metre kadar sertçe çek. Akabinde takım boyu olana kadar yavaş yavaş sar ve bekle.. Çok değil, 15-20 sn.. Akabinde kamışı kullanıp tekrar bir takım boyu tekrar sertçe çek. Çekme hızın, topun suda şapırdamadan çekebileceğin en yüksek hız olsun.. Takiben, gene sert ama kısa bir çekiş yap, top şapırdasın. Gene 15-20 sn. bekle. Bu, suya atlayan kuşların sesi gibi bir sese yolaçar, zargananın dikkatini çeker. Bunları tekrarlayarak çekmeye devam et. Ta ki, derinlik 2-3 kulactan az olan yere gelene kadar bu şekilde çekmeye devam et. Bu noktadan sonra, beklemeden, gayet ağır şekilde, çekmeyi bırakmadan ara ara biraz hızlarnıp, biraz duraksayarak kıyıya kadar çek..

Zargana topunda en büyük sorun, balığın vurduğu anı tespit edememektir. Çünkü, zargana yeme atlar ve onunla önce oynar. Zargana genelde o durakladığın anlarda atlayacaktır. Eğer topta oynama görürsen, bekle, top iyice gemeye başlasın, sakın sarma. Çekerken, zargananın kendini görürsen, atladığını hissedersen vs. sarmayı bırak, hatta biraz boşluk ver..

Midye kenarı, kurt vs. ile zargana tutrken, takımı biraz farklı yapmak daha iyi netice verir.

Bildiğiniz zargana takımınıntopa bağlanan yerine bir fırdöndü takın. 1 - 1.5 kulaç kadar bir misina bağlayın. Topun deliğinden kaçmayacak şekilde, bir şeffaf boncuk, pul vs. geçirin, hafif bir şey olsun, topu geçirin ve diğer ucu kamıştan gelen oltaya bağlayın.. Böylece top, o 1 - 1.5 kulaç kadar misina üzerinde gezebilir olacaktır.

Bu takımı aynı şekilde kullanabilirsiniz. Fakat, dikkatli olun ve zargana geldiğini düşündüğünüz, hissettiğinz anda, yeterince boşluk bırakın. Zargana yemi alır, oynayarak bir kulaç kadar gider. Bu esnada yük hissederse, yemi bırakır. Bu gibi gezer toplu düzenek bu sorunu giderir.

ugur58
07-08-2009, 21:36
hııı, ben hiç durmadan yavaş bir şekilde çekiyodum.belkide ondan yakalayamadım:rolleyes: :cool:

skoylu
07-08-2009, 21:57
hııı, ben hiç durmadan yavaş bir şekilde çekiyodum.belkide ondan yakalayamadım:rolleyes: :cool:

Böyle yapınca, olmaz, gelmez diye bir şey yok.. Ama bu tür çekiş, daha az etkili olur. Zira, tüm canlılar, değişimi çok iyi farkeder. Yani, hareketi..

Sürekli giden bir şey, farkedilmeyebilir. Ama biraz gidip duran bir şey, birden dikkat çeker. Duran bir şeyin ani hareketi de aynı şekilde..

Takımı ani, sert çekmek, ses çıkarmak için. Bu ses avcı balığın dikkatini çeker mi? Evet.. Ama daha önemlisi, av balıkların, mesela gümüşlerin kaçışmalarına sebep olur ve avcının dikkatini çeker bu hareket.

Takımı çekip durdurmak ise, yemin biraz dibe doğru inmesini, akıntıda süzülüp giden diğer şeylere tezat bir görüntü oluşmasını sağlar. Ve dahası çekmeye başladığınızda, bu bir ani harekettir ve avcının dikkatini çekecektir.

osmandursun
07-08-2009, 22:16
selam aleyküm arkadaşlar tavukla zargana tutulmazmı bilgilendirir senin sevinirim ok?

skoylu
07-08-2009, 22:33
selam aleyküm arkadaşlar tavukla zargana tutulmazmı bilgilendirir senin sevinirim ok?

Sen bir dene bakalım, bizde görelim.. Tavukla yayın tuttuk ama, zargana denemedik.. Zor iş, denize, sahile tavuğu taşı, pisletir, kafayı çıkarmak ister, çırpınır eder, birde kaçarsa seyret cümbüşü..

Ha, elbette tavuğu kesip göğsünü filan yem gibi kullanmak mümkün olur kolayca.. Ama hiç denemedim. Midye dudağına bile gelen zargananın, düzgün kesilmiş tavuk göğsüne gelmemesi için hiç bir sebep göremiyorum şahsen, benim oyum, "olur" dan yana..

Belki, tavuğu bir gün önceden kesip, yolup, göğüs etini şeritler halinde kestikten sonra ertesi güne kadar balık yağı içinde bekletmek fayda verebilir. Bunuda denemek lazım, ama elbette hiç gerekte olmayabilir..

Tereddüdüm şu.. Malum zargananın belalıllarından biri su kuşlarıdır. Ve tavukta kuştur, karabatakta.. Eğer zargananın karabatağın (mesela, genel olarak kuşların) kokusuna karşı bir tepkisi varsa, böylece karabataktan sakınabiliyorsa, anyı kokunun tavuktada olabilecke olması, ters tepki yapabilir. Ama bu bir ihtimal ve test etmek lazım.. Bakarsınız, daha iyi netice verir, denemek lazım..

Ben şahsen istavrit ve/veya zargana kuyruk altından başkasını pek kullanmam yem olarak. Zira bunlar, zargana işinde başarılı oldukları gibi, her zaman sürprizlere gebe olan yemler..

ALİCO
08-08-2009, 00:40
Aliço burada bir ifade hatası var galiba.
Bende dahil bir çok kişi bekleterek zargana almıştır.
Hareketli (at-çek)tarzında tabiiki daha çok şans vardır,ama bu (alınamaz) ifadesi olmamış, alınır ve alınmıştırda.
Senin ustalığın tartışılmaz ancak;bu ifade hatası yeni başlayanlarda çelişki yaratabilir.
Çok durgun sular haricinde beklenerek zargana alınır.

nasıl olacak avlanma şekli dersenizki ben takımın ucuna bir sinek iğne ve kuyruğundan takılmış bir gümüş takarım atarım yemli tutarım tamam. ama başka durarak nasıl olacak? yeni başlayan arkadaşlarda durarak zagana beklemek yerine. hafif hafif hareketlendirirlerse takım daha güzel çalışırhatta bu yöntemle bile.

skoylu
08-08-2009, 01:07
yeni başlayan arkadaşlarda durarak zagana beklemek yerine. hafif hafif hareketlendirirlerse takım daha güzel çalışırhatta bu yöntemle bile.

Eğer bahsettiğim gibi bir takım yaparsanız, şamandıra dalga sayesinde yemi hareketlendirir.

Aslında beklemenin esprisi, sarmaya üşendiğimizden değil.. Büyük zarganalar bilhassa biraz derinde oluyor. Çekince yem yukarı çıkıyor :(

Dahası, büyük zargana yoksada, bu kez küçükce olanlarda derinlerde geziniyor..

Elbette, çekip hareket verme gibi bir lüksümüz olmayınca, yem + takım daha iyi olması gerekiyor..

ugur58
08-08-2009, 14:42
hııı gayet iyi taktik:cool:

ugur58
09-08-2009, 08:31
bu arada dün aklıma bir şey geldi.zargana maden parlak şeylerden hoşlanıyo...buna folyo kullanamazmıyız.solucam şeklinde katlarız olmazmı.hem güzel parlıyo hemde suda gayet güzel kıvraklar yapıyo.

skoylu
09-08-2009, 15:20
zargana maden parlak şeylerden hoşlanıyo..

Zargana parlak şeylerden hoşlanıyor diye bir şey yok..

Parlak, pırıldayan şeyler, elbette ki kolay görülen ve dikkat çeken şeyler olurlar. buda avcıların dikkatini mutlaka çeker. Ama bu avcının o şeyi yemek isteyeceği anlamına gelmez haliyle..

ugur58
09-08-2009, 22:51
peki böle hiç deneyen oldumu acaba bilen varmı:confused:

skoylu
09-08-2009, 23:25
Sevgili uğur, doğada siyah ve beyaz yoktur. Doğa dijital değil, analogtur..

Yani, böyle yaparsan kati billah zargana tutamazsın diye bir şey söz konusu olmaz çoğunlukla. Ona da gelecek olan zargana vardır.

Bakılması gereken şey, ne kadar siyah, ne kadar beyaz? Bu gibi bir şeyle ortalıkta yüz zargana varsa -mesela- kaçı yakalanabilir? Bunu bulmanın da tek yolu, gidip denemek..

Bu gibi düzenekler, zargana yakalar elbette.. Tavsiye edeceğim, 3-4 mm çapında turuncu boncukları iğnenin üstüne, iğneye değil, misinaya dizin, atıp çekin. Kafi miktarda zargana varsa, birini yakalarsınız. Velakin, böyle yapmaktansa, zargana ipeği daha etkili olacaktır sanıyorum..

İğnenin sapına sigara kağıdı sararak çok zargana tutmuşluğum oldu. Ama bunu genelde son çare gibi yapmışımdır..

ugur58
10-08-2009, 12:18
bugün eve gidince deniycem folyoyu.bilgin için saol dostum:rolleyes:

bekr
11-08-2009, 09:41
Doğrusu gençlerin veya aklını çalıştıran herkes için cinfikirler ürünü ve bizim duymadığımız faydalı bilgilere ulaşıyoruz bu forumda.....
Serdar Beyin misinaya turuncu inceboncuk veya sigaradaki folyo kağıdı uygulaması son çare gibi değil herzaman geçerli çare olmasını dilerim çünkü biz kıyıda sargan tutacağız diye günde yedi sargana kadar yemlik harcarız bazen.
Tekrar gibi de olsa arkadaşların bildiği yemleme malzemelerini yazmasının faydasına inanıyorum fakat ipek uygulaması balığın bol olduğu zaman haricinde fazla işe yaramıyor. Bu arada enfazla sevdiğim balık hem yakama hem de tüketmesini seviyorum.. Bizim buralarda onbeş gün sonra başlar mevsimi.. Herkese berketli avlanmalar dilerim...
Selam ve sevgilerimi sunarım herkese

skoylu
11-08-2009, 09:44
Serdar Beyin misinaya turuncu inceboncuk veya sigaradaki folyo kağıdı uygulaması son çare gibi değil herzaman geçerli çare olmasını dilerim çünkü biz kıyıda sargan tutacağız diye günde yedi sargana kadar yemlik harcarız bazen.

Sorma Bekir abi... Çarşıdan bir kilo zargana alıp gidiyorum, onları yem yapıyor, 3 tane zargana tutup mutlu olup geri geldiğim oluyor..

mesapo
13-08-2009, 08:46
Her balıkçının zevk aldığı bir avlanma usulüdür ipekle avcılığı.Bununda bazı usulleri olduğu kaçınılmaz.iki ıskamroz arasına uygun genişlikte bir tahta yı ıskamrozlara geçecek şekilde delin ,uygun açılardaolmak şartıyla sancak ve iskele taraflarına birer delik onlardan birer karış içeriye biraz daha dik olmak şartıyla birer delik daha açın böylece 4 adet ipek bırakmak için çubuklarınıza yer hazırlarsanız daha çok şansınız olur misina boylarınıda farklı uzunlukta yapın.öubuklardan bir adedini isterseniz 0 numara kaşık takın küçük bir kıstırma kurşunla olursa daha verimli olur zargan kaşık lada avlanır biliyorsunuz.Zargan ipeğini misinanın ucuna kasa yaparak bağlarsanız her balık vurduğunda ipeği çevirerek sanki her seferde yeni ipek takmış gibi filizlenmemiş bir ipek olur rastgele

OnurERDOGAN
13-08-2009, 13:15
İpeğin gözünü seveyim ne yem derdi var ne iğne derdi kurtulmasıda imkansız gibi ipeğe yakalandıktan sonra 10-12 sene önce falan paşalimanında lüfer zamanı 3 canlı zarganaya 1 tane lüfer veriyordu kayıkçı abilerimiz 36 tane zargana yakaladım bi gün ipekle kıyıdan adamlar paylaşamadılar zarganaları hey gidi günler.

yasinbakir53
27-08-2009, 14:55
bu zargana istanbulda ipek ve yem hariç kıyıdan oltayla nasıl tutulur. bilen varmı. bir de istanbulda ne zaman başlar kıyıdan oltayla tutulmaya.

3182
27-08-2009, 15:07
bu zargana istanbulda ipek ve yem hariç kıyıdan oltayla nasıl tutulur. bilen varmı. bir de istanbulda ne zaman başlar kıyıdan oltayla tutulmaya.

Toprağım bu zarganayı yeşilköy florya avcılar sahilinde kurt ile at çek yaparak tutabilirsin.

Takımda kısaca şöyle klipse bir tane zargana topu ben büyük olanı tercih ediyorum daha uzağa atabilmek için. zargana topuna 3 metre ince sağlam misina (biraz pahalı ama berkley trilen 0.14 misina çok iyi iş yapar) bir köstek ve ucuna 11-12 no iğne.

Yem olarak kurt at çekte iş yapar. Atıp çekemem diyosan canlı yem gümüş kullanman gerekli. Ayrıca gümüş parçası da takıp at çek yapabilirsin. Ben diğer istavrit ve zargana kuyruk altı ile o kada verim alamadım. Olmadı bir hafta sonu gidersem zarganaya buraya yazarım gideceğimi beraber avlanırız.