ben yengeç toplayamıyorum nasıl olacak

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında su6_kamerası tarafından paylaşıldı.

1. su6_kamerası

su6_kamerası

Favori Kamış:
    kamış-bazen zıpkın
    En İyi Avı:
    eşkina 800 gr
    yem yapmak ıcın yengec toplamak ıstıyorum sıtemızden baska sıtelerden de okudum toplama yontemını kepce vs. ıslemlerı ıcın ama hemn tıp tıp denıze atlıyorlar kayaların araına gırıyolar ne yapayım sızce baska bır yontem varmı

2. steelrock

steelrock Burak

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Mercan-Ağırlığı mühim değil,ben onun gelişini sevdim...
    Sevgili Murat, sen böyle her yazacağın mesaj için yeni bir konu açarsan işimiz var...

Yapman gereken önce forumda güzel bir araştırma yapman, ne var ne yok bir görmen, daha sonra aradğını bulamazsan ilgili bölüme konu açman..!

3. djgoldıe

djgoldıe Gürkan

Favori Kamış:
    iş yapan tüm setler :)
    Favori Makine:
    Remixon
    En İyi Avı:
    2.5 kg levrek
    arkadaşımız her defasında yeni konu açmamayı öğrenicektir tabik,i ancak şimdilik kendisini mazur görüp ihtiyacı olduğu bilgiyi kendisine verelim

öncelikle sevgili kardeşim yengeci kepçe ile süzme işlemini gerçekleştirebilirsin ama kayaların üzerinden toplama işlemi çok zahmetli ve uğraştırıcıdır yengeç asla yerinde durmaz seni görünce kaçar

bunun yerine kepçeni eline alıp eğer bulunduğun yerde yada avlanacağın yerde liman marina cb var ise gemilerin yanaştığı taş kısımların içine doğru yani taşın alt kısımlarına doğru yosun tutmuş yere suyun altına tabiki yosunlara sürterek 3 5 metre kadar sürterek yosunlara gitmeye devam et daha sonra kepçeni kaldır ve yengeçlerin kepçenin içerisinde olduğunu görüceksin kesin alırsın yani buna amin ol bide yine limanlarda olur genelde küçük sandalların yanaştığı kesimler vardır saldalcılar kendilerne 5 6 metre uzunluğunda minik iskele tarzı rampaya benzer şeyler yaparlar sanladdalrını yanaştırıp bağladıktan sonra onların üzerinden karaya çıkarlar bu minik iskelelerşn ayaklarındaki yosunlarada aynı tekniği uygulayarak kesin sonuç alabilirsin tabiki kepçe şart

umarım azda olsa yardımcı olabilmişimdir hadi kolay gelsin bol alar :)

4. su6_kamerası

su6_kamerası

Favori Kamış:
    kamış-bazen zıpkın
    En İyi Avı:
    eşkina 800 gr
    kızma abi bi daha yapmıyacagım arastırdım ama o yontemle yapamadım onu anlatmak ıstıyorum

5. su6_kamerası

su6_kamerası

Favori Kamış:
    kamış-bazen zıpkın
    En İyi Avı:
    eşkina 800 gr
    sagolasın abi deneyecegim bu yöntemi

6. djgoldıe

djgoldıe Gürkan

Favori Kamış:
    iş yapan tüm setler :)
    Favori Makine:
    Remixon
    En İyi Avı:
    2.5 kg levrek
    bencede dene murat kardeşim çünki hemen hemen başka çarende kalmıyo yengeç için sanırım en azından bilgim dalinde konuşuyorum

7. ozan

ozan Ozan

dalganın gelip gittiği kırma taşlıklarda taşları yavaşça kaldırıp elinle yakalayacaksın. ben hiç kepçe ile yemlik yengeç yakalayan görmedim biz hep elle yakalarız hızlı ve kolay olur. kolay gelsin

8. ozgurcan

ozgurcan Özgürcan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Çapari ile havada uçan martı ve tabii ki hemen serbest bırktık! (Gülmeyin, şahitlerim bile var)
    Sana bi tavsiye verebilirim... Ben kayakurdu çıkarırken sıpatula ile bel hizasına kadar olan kayalarda sıpatulamı daldırıorum midyelerin altından sıpatula genişliğinde midyleri diplerinden kazıyarak kaldırıp hemen ters çeviriorum ve elimin içinde her seferinde belki inanmazsın enaz 7-8 tane yengeç çıkıyo. Bu nu bi dene istersen gayet guzel sonuç alacaksın. Öyle uğraşma keğçe mepçe ile...;)

9. gülbaharlar

gülbaharlar gulbaharlar

Favori Kamış:
    el oltası, kamış
    En İyi Avı:
    13 kilo aynalı sazan
    en güzeli ne yap biliyormusun tanesi 1 ytl ye 50 kuruşa satılan yerler var oralardan almanı tavsiye ederim aramana gerek yok

10. simendifer

simendifer Sennur

Yukarıdaki alıntıda, sanırım aşağıdakiler anlatılmak isteniyor. Erinç kerdeşimiz yazmış, ben düzenledim. Bundan sonra yazılarına dikkat edeceğini düşünüyorum. Verdiği bilgi için de, teşekkür ederiz. Hoş ben açıkça anlatılan yerler dışında, bazı yerleri yine de anlamadım ama, düzeltebildiğim budur arkadaşlar. CD kalınlığında halat nasıl oluyor mesela ? CD'nin çapı mı kastedilmiş, yoksa orda CD demek istememiş de ben mi yanlış anladım ? Ya da paragrafın en başında halat kelimesini ben ekledim ama doğru mudur ? Bilmiyorum.

Benim fikrimi sorarsanız eğer, müsait bir yer varsa ve eski, kalın ama baya kalın bir halat veya dış lastik de olabilir, onu denize sal, iple bağla. Çektikçe içlerinden yemler çıkar. Veya yıllarca denize sarkmış, yosunlaşmış lastik veya halat da olur. Bunları gözlemle ama benim söylediğim de cd kalınlığında bir halat, yani biraz zor. Oturduğun yere yakın liman yada çekçek yerleri varsa, oralara bakmanı tavsiye ederim :) Umarım anlatabilmişimdir. Bu tarz şeylerle her türlü yemi çıkarabilirsin.

Not : Konu içindeki, Türkçe kullanımı ile ilgili mesajlar, aşağıdaki linke taşınmıştır.

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=8485

Son düzenleme: 27 Eylül 2007
  11. tiyanşan

tiyanşan

Favori Kamış:
    oLta...
    En İyi Avı:
    ÇiPuRa , LevReK , aKya , KeFaL
    Cd kalınlığındaki halat ..

gemi halatı gibi yani , "cd kalınlığındaki halat" belki biraz daha kalın olabilir tabi ki.. ama yani uzun değil bi 1.5 ila 2metre de olabilir onu denize salıp bir yerden bağlaman lazım veya oyle birşey bulabilirsen yosunlaşmış gibi denizin içinde fakat bir ucu karaya bağlı.. umarım anlatabilmişimdir ben anlatmak istediğim gibi bir halat bulmuştum ve her gün o halatı çekip yem çıkarıyordum.. bu arada halatın uçları saçaklı olacak, nasıl diyeyim halatın denize bıraktığın işlemeli kısımları. Örnek arap saçı gibi :) açılmış olarak düşün..

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 28 Eylül 2007
  12. eLaLeMBiaLeM

eLaLeMBiaLeM Ercan

Favori Kamış:
    Lineaeffe S-FLEX / Okuma PL 865
    En İyi Avı:
    Yakaladığımda yazacağım:)
    ya arkadaşlar sakın dalga geçtiğimi düşünmeyin lütfen ama bu yengeçler ısırmıyormu :) yengeç gördüğümde veya elime ayağıma değdiğini farkettiğimde insanüstü çabayla kendimi karaya atarım o derece ürkütücü geliyor bana o küçük insan yiyen tipli canavarlar:eek: küçüklerindenmi bahsediyorsunuz elle yakalıyoruz derken?

13. kuki35

kuki35 Oğuz Unaler

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Çipura 1.9 kg
    slm

bu yengeçlerin küçükleri ısırmıyo büyükleri için bişey söyleyemem

14. surfcasting

surfcasting Bülent

Favori Kamış:
    Shimano Aspire TE 430-150
    Favori Makine:
    Daiva
    En İyi Avı:
    2.5 kg cipura
  15. evwt

evwt engin

Favori Kamış:
    Cormoran
    En İyi Avı:
    levrek 1,2 kg
    Benim Gibi Yengeci eliyle tutanayanlara Taktik .Öncelikle Kepçen varsa kepçe Yoksada Kepçe Büyüklüğünde bi kumaş parçasının kenarlarında İp geçirerek Kepçe şeklini vererek kullanabilirsiniz.Kepçeyi yengecin olduğundan emin olduğunuz bölgenin 10-15 cm ilerisine suyla kumun yada kayanın bileştiği noktaya bırakın.Hatta dalga çarpınca kepçenin içine sular girsin.kepçenin içine Sülünez kabuğu yada ufak parça sülünezi misinayla bağlayım misinanın ucunu büyük bi taşa bağlayınki sülünezi çekip götürmesinler.Sonra o bölgeden uzaklaşın.15-20 dk sonra Geldiğinizde kepçenin içinde yengeç ordusunun sülüne kabuğunu denize doğru çekmeye çalışğını göreceksiniz.

Tecrübe Şöyle oldu.Birgün avdayken sülünez kabukları etrafı kirletmesin diye yanından ayırmadığım kepçemin içine atıyordum o sırada oltam taşlara takılınca çıkarmak için 20 dk kadar uğraştım sonra oltayı kopunca sinirlenip tam gitmek üzereyken kepçeye bir baktım üzerinde envayi tip ve boyutlarda yengeç dolu.Büyükleri hoop Geri denize Ufaklarıda Çipraya :)