PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dörtyol/İskenderun/Arsuz/Samandağ/Hatay Hattı

Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14

bilge kağan
31-12-2012, 10:32
Arkadaşlar merhabalar, bir konu hakkında düşencelerinize ve tecrübelerinize ihtiyacım var. paylaşan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim. Hediye olarak bir kardeşim 330cm. ve 30-80 gr. atarlı bir spin kamış hediye etti. Ben buna rapala takarak kullanabilirmiyim, kaç metre uzağa atabilirim veya küçük bir kurşun takarakmı atmalıyım, spin için çokmu uzun? Düşünce ve tecrübelerinizi yazarsanız çok sevinirim. Saygılarımla.

abi kamışın uzunluğu ile ilgili bir problem yok, bu uzunlukta kamışla da at çek yapılabilir. ancak kamışın atarı sahte atışları için oldukça yüksek. biz genelde 5-20, 10-30, 15-40 gibi düşük atarlı kamış kullanıyoruz ki hafif sahteleri uzağa atabilelim. bu kamışla atılmaz mı dersen atılır, ama ne kadar uzağa atılır, onu deneyerek görmek lazım. yalnız kaşık, ges, jig gibi daha ağır yemleri rahatlıkla atar, hemde epeyce bir mesafeye atar.

biz burada sahtelere kurşun vs. takmadan kendi ağırlığı ile atıyoruz, çünkü kıyılarımız sığ. ama istanbul'da uzun mesafelere atmak, derin ve güçlü akıntılı sularda avlanmak için çeşitli ağırlıklarda kurşun ilaveleri, yapılıyor. o konu da serkanın alanına girer ben bilmem :)

barakuda33
31-12-2012, 10:52
Estarifullah, dediklerine aynen katiliyorum spinci sensin. Bizim kiyilar malum,sizinle olan avda benim sahteler minik diye 25gr lik kursun arkasi sahte attim daha suya indi takildi. Oyuzden Serif abi kiyida tavsiye etmem ama acikta olabilir
İstanbuldada zaten bizim spinler is yapmiyor surf kamisa 100 gr dan baslayip 200 grama kadar kursun takilip atiliyor

serif1961
31-12-2012, 11:26
Arkadaşlar düşünceleriniz için çok teşekkürler. Yarın denemelerde bulunacağım, ayrıntıları paylaşırım. Saygılarımla.

seikott
31-12-2012, 12:50
Bilge olsun beslemek lazım arada;büyüsün keratalar yoksa geri gelmiyorlar.Mehmet bey Honda sizinmiydi demek;yeşil olan daha ilerde duruyordu.Siz biraz daha geride kayaların orda atçek yapıyordunuz demekki sizmişsiniz.Sabah mendireğin ucuna gitmeden ordan geçtim,çok güzel at-çek yapıyordunuz.Arabanın içinden birkaç dakika izledim sizi,belki siz beni görmediniz.Siz olduğunuzu bilseydim durup bi selam verirdim.Kısmet birdahakine denk gelirse uğrarım.
Bilge bizde bugun tatlı su takıldık biraz 4-5 tane 2 şer kiloluk sazan aldık döndük.Çayın çok aşağılarında perch varmış; bi gün at-çek yapmak lazım.

evet serkan bey :) bir şeyler yapmaya çalışyoruz..O gün o hattı boydan boya denedim ama nafile ..:( Öyle dalıyoruz ki dünyadan haberimiz olmuyor maalesef:D keşke gelseydiniz bir dahaki sefere inşallah..

UZM-36
31-12-2012, 19:30
30.12.2012 günü İskenderun Konacık tekne avımız

mehmet0625
01-01-2013, 15:45
bölgemizin değerli avcıları bu başlık hakkındaki fikirleriniz nelerdir?

bilge kağan
01-01-2013, 16:02
bölgemizin değerli avcıları bu başlık hakkındaki fikirleriniz nelerdir?

şahsım adına bunu derim, başka da bir şey demem ;)

rüzgarların yönleri sabit ama Türkiye'nin kıyıları hep aynı yöne bakmıyor. örneğin kuzeyden esen rüzgar bizim sahillerde denizi yatırırken karadenizde kıyıya doğru estiği için denizi kabartıyor.

yani rüzgarın adına takılma, denizden esen hafif rüzgar, 3-5 dalga ve hafif bulanık su genelde at çek için ideal havalardır. 4-6, 5-7 dalga şiddeti de av verir ama bu havada denize yaklaşmak, olta atmak çok zor oluyor. böyle dalgalı havalarda kıyıdan yemli ile de güzel balıklar alınır.

yarın için iskenderun - dörtyol kıyılarında 90 - 100 cm dalga gözüküyor. havaya bakılırsa su da bulanıktır. aslında dalga biraz daha az olsa daha rahat avlanılır ama işim olmasa gidip bir yoklamak isterim. sen daha avantajlısın, benim gibi denizi görebilmek, duruma bakabilmek için 40 km. yol gitmene gerek yok.

seikott
03-01-2013, 15:44
Bilge bey hafta sonu oralardayım, görürseniz uğrayın:) pazar günü sbah suyunda..

bilge kağan
03-01-2013, 19:26
bacanakla bu gün görüştük ama plan yapmadık. yalnız bacanak salı günü arkadaşlarıyla gitmiş, yaklaşık 60 cm.lik bir kofananın yarım kiloluk kefali yemesini izlemiş, acayip doluydu :) ben de biraz grip olmuşum 3-4 gündür. son duruma göre bakacağız artık.

seikott
03-01-2013, 23:54
Geçmiş olsun diyelim o zaman size.iyi bir kofanaymış vallahi iyi denk gelmiş onlarada.

metallurgist
04-01-2013, 08:39
geçmiş olsun bilge

bilge kağan
04-01-2013, 10:13
teşekkürler, arkadaşlar.

bu aylar kofanaların kıyıya yakın yerlerde kefalleri suyun dışına kadar kovaladığı aylar. geçen yıl da aralık - ocak ayında böyle manzaralara çokca şahit olmama rağmen kofanaları sahte ile kandıramamıştım. canlı balık salıp oturup beklemek de bana göre iş değil, sıkılıyorum.

seikott
04-01-2013, 14:08
Bilgi bey bana çok büyük olmasada 43-45 cm lik 2 sefer denk geldi.Hatırlarsanız , gerçi aldığım sahte suya iade oldu ama yenileri bu hafta elimde olacak; biri bulanık su için yeşil-beyaz diğeri max rap deki fayu renklerinde.Su üstü ile almıştım(suyun hemen 1 karış altından yalpalama hareketi ile geliyor) ancak bu sahteler biraz büyük ,15 cm ve tombuldu.Bende levrekciyim ama bunlar denk gelmişti son avlarda. Canlık balık sıkıcı oluyor zaten zevk aldığımız şet at-çek atraksiyonu:)

umutemin
04-01-2013, 14:37
Herkese merhaba;
Ocak 25 gibi dörtyola geleceğim yaklaşık 10 gün kalacağım.
Bu süre zarfında genellikle atçek yapmayı düşünüyorum çapari ile çok uğraşmak istemiyorum.
Canlı balık bırakma sisteminide denemek istiyorum fakat kefal yakalamaya çalışarak vaktimi öldürmek istemiyorum.
yemlik kefal yakalamak için bilgidiğiniz etkin bir yöntem var mı?

bilge kağan
04-01-2013, 14:53
Bilgi bey bana çok büyük olmasada 43-45 cm lik 2 sefer denk geldi.Hatırlarsanız , gerçi aldığım sahte suya iade oldu ama yenileri bu hafta elimde olacak; biri bulanık su için yeşil-beyaz diğeri max rap deki fayu renklerinde.Su üstü ile almıştım(suyun hemen 1 karış altından yalpalama hareketi ile geliyor) ancak bu sahteler biraz büyük ,15 cm ve tombuldu.Bende levrekciyim ama bunlar denk gelmişti son avlarda. Canlık balık sıkıcı oluyor zaten zevk aldığımız şet at-çek atraksiyonu:)

ben lüfer için hep su üstü denedim, rover 98, bubble pop 80, bubble pen falan. özellikle böyle kovalamacaların olduğu anlarda popper öneriliyor ama benim henüz popperle siftahım yok.

barakuda33
04-01-2013, 15:30
Kardeşim geçmiş olsun,dikkat et balıklar seni bekliyor.iyleş bir an evvel.

seikott
04-01-2013, 22:51
ben lüfer için hep su üstü denedim, rover 98, bubble pop 80, bubble pen falan. özellikle böyle kovalamacaların olduğu anlarda popper öneriliyor ama benim henüz popperle siftahım yok.

Anlıyorum bende bilmiyordum bu durumu ama o avlar ile olayı biraz anladım:) Umarım sizin istediğiniz ölçülerde tatminkar bir av yaparsınız bu aralar.Ayırca su üstü konusunda daha iyiyseniz bahsettiğim sahteyi inceleyin derim.Türkiyede satıcısı yok, yani var ama eline uzun zamandır parti gelmedi.ben fransadan e-bay ve bir fransız sitesi ile alıyorum sadece bu sahte için:) açık arttırmaya girdim satıcı saolsun 2si için + kargo dahil çok uygun bir fiyat verdi bizde aldık.(xorus asturie) denke gelirsek denemniz için birini size veririm.

bilge kağan
05-01-2013, 11:31
Kardeşim geçmiş olsun,dikkat et balıklar seni bekliyor.iyleş bir an evvel.

teşekkürler kardeşim.

bilge kağan
05-01-2013, 11:35
Anlıyorum bende bilmiyordum bu durumu ama o avlar ile olayı biraz anladım:) Umarım sizin istediğiniz ölçülerde tatminkar bir av yaparsınız bu aralar.Ayırca su üstü konusunda daha iyiyseniz bahsettiğim sahteyi inceleyin derim.Türkiyede satıcısı yok, yani var ama eline uzun zamandır parti gelmedi.ben fransadan e-bay ve bir fransız sitesi ile alıyorum sadece bu sahte için:) açık arttırmaya girdim satıcı saolsun 2si için + kargo dahil çok uygun bir fiyat verdi bizde aldık.(xorus asturie) denke gelirsek denemniz için birini size veririm.

benim asıl merakım su üstü sahteler. xorus'u da epeyce araştırdım ama benim esas beğendiğim patchinko modeli. uygun fiyata patchinko denk gelirse bir tane edinmek isterim. ama şu da var ki balık eğer açsa ve avlanıyorsa bubble pen 80 bile çok iyi bir avcı.

UZM-36
05-01-2013, 14:26
İZNİN SON GÜNLERİNDEN SİZLERE BİR RAPOR :) 15 tatilde buluşmak üzere, esen kalın.

seikott
05-01-2013, 16:40
benim asıl merakım su üstü sahteler. xorus'u da epeyce araştırdım ama benim esas beğendiğim patchinko modeli. uygun fiyata patchinko denk gelirse bir tane edinmek isterim. ama şu da var ki balık eğer açsa ve avlanıyorsa bubble pen 80 bile çok iyi bir avcı.

Muhakkak iyidir bubble pen .Ben kullanmdadım , bu arada bende asıl patchinko için araştırma yaparken xoruslara denk geldim ilk alışımda patchinko100 (cabot)aldım bir tane.Şöyle söyleyeyim atış erimi gayet güzel ,roverdan daha iyi atış erimi var , wtd yaparken ayrıca küçük şapırtdatmalar ,kabarcıklar oluşturuyor yani gayet başaralı buldum.tavsiye ederim karşılaşırsak denersiniz bendekini.

seikott
06-01-2013, 22:04
Bilge bey merhabalar ,konuştuğumuz gibi patchinko almaya niyetli iseniz bende asturie alacağım.Aşağıda renk kodları mevcut 06 numara (500) hariç hepsi var.
Sahte 45 tl kargo toplamda 30 tl payşalırsak 15 tl sini siz geri klanaını ben öderim. TNT kargo ile en geç 1 haftada elimizde olur.
Ben yinede daha uygununu araştıracağım.Bana ne kadar erken dönerseniz iyi olur.Hemen sipariş geçerim.Bu arada benden sonra bir şey çıktı mı? :)
[/IMG] (][IMG)

seikott
06-01-2013, 22:04
Bnedeki cabot (049 numara)

Turkish
07-01-2013, 12:32
Sabah erken saatlerde yakaladığımız 1 tanesi 25cm diğeri 32 cm gelen 2 kefal'i hızlı bir şekilde bağlayıp denize saldık,her ikisini de 250-300 metre kadar açığa çıktıktan sonra sabitledik.Boş durmamak için sahte ile avlanmaya başladık,ilk atışta bu çatal kuyruk geldi,daha sonrasında 1 saldırı ve 2 takip oldu,yağmurun şiddetini artırası nedeniyle avdan erken ayrıldım :( canlı oltalarımıza herhangi bir saldırı olmadı,kefalleri avlanmakta olan başka bir arkadaşa vererek oradan ayrıldım.

Selamlar

bilge kağan
07-01-2013, 13:24
Bilge bey merhabalar ,konuştuğumuz gibi patchinko almaya niyetli iseniz bende asturie alacağım.Aşağıda renk kodları mevcut 06 numara (500) hariç hepsi var.
Sahte 45 tl kargo toplamda 30 tl payşalırsak 15 tl sini siz geri klanaını ben öderim. TNT kargo ile en geç 1 haftada elimizde olur.
Ben yinede daha uygununu araştıracağım.Bana ne kadar erken dönerseniz iyi olur.Hemen sipariş geçerim.Bu arada benden sonra bir şey çıktı mı? :)

04 kodlu olan güzel duruyor, ondan olsun. net tutar kesinleşince bana özelden IBAN numaranla birlikte mesaj at.

senden sonra deniz yattı, güneş açtı. hatta güneş gözlüğümü getirmediğime pişman oldum. hiç balık tutamadık. barınağın içine baktık, olta atacak yer yoktu. gene de popper ile bir kaç atış yaptım. poppera bir saldırı geldi, sonra ikinci atlayışı yaptı ama iğneye denk gelmedi, onun dışında aksiyonda olmadı.

bilge kağan
07-01-2013, 13:26
Sabah erken saatlerde yakaladığımız 1 tanesi 25cm diğeri 32 cm gelen 2 kefal'i hızlı bir şekilde bağlayıp denize saldık,her ikisini de 250-300 metre kadar açığa çıktıktan sonra sabitledik.Boş durmamak için sahte ile avlanmaya başladık,ilk atışta bu çatal kuyruk geldi,daha sonrasında 1 saldırı ve 2 takip oldu,yağmurun şiddetini artırası nedeniyle avdan erken ayrıldım :( canlı oltalarımıza herhangi bir saldırı olmadı,kefalleri avlanmakta olan başka bir arkadaşa vererek oradan ayrıldım.

Selamlar

çok güzel akyaymış, tebrikler. dün de avda laf açıldı, şimdi demirçelikte olmak vardı, akyalarla boğuşmak vardı dedik :)

seikott
07-01-2013, 22:44
04 kodlu olan güzel duruyor, ondan olsun. net tutar kesinleşince bana özelden IBAN numaranla birlikte mesaj at.

senden sonra deniz yattı, güneş açtı. hatta güneş gözlüğümü getirmediğime pişman oldum. hiç balık tutamadık. barınağın içine baktık, olta atacak yer yoktu. gene de popper ile bir kaç atış yaptım. poppera bir saldırı geldi, sonra ikinci atlayışı yaptı ama iğneye denk gelmedi, onun dışında aksiyonda olmadı.

Daha uygun şekilde orada oturan birine ulaştım ondan haber bekliyorum size özelden haber veririm bilge bey.
Demek takip felan oldu ne iş herşey müsaitti kısmetimiz değilmiş.:)
bende ip misina ilgili araştırıyorum benim bu kopmanın önüne geçmem lazım, birde sahtenin ipe dolanma sorununu tabiki..
bugün yarın haber veririm.

Turkish
08-01-2013, 08:53
çok güzel akyaymış, tebrikler. dün de avda laf açıldı, şimdi demirçelikte olmak vardı, akyalarla boğuşmak vardı dedik :)

Teşekkürler Bilge,

Ne zaman istersen gelebilirsin kardeşim,hava kapalı olsun denizde de hafif dalga o zaman işe yarıyor burası.Böyle bir ortam oluşursa haber veririm,özel'den cebini atarsin ya da Gultekin'den ben alirim.

Selamlar.

metallurgist
08-01-2013, 10:40
çulcu maşallah çok güzel devamına rstgelsin

mehmet0625
08-01-2013, 11:45

Selamlar

maşallah güzel av olmuş fakat sakıncası yoksa bu küçük devi aldığınız sahtenin tam özelliklerini öğrenebilirmiyim ayrıca hangi ilde aldınız bu balığı avlak neresi yani?

Turkish
08-01-2013, 13:24
Gultekin bu siralar gayet verimli,bos gelme ihtimalin dusuk.Benden sonra arkadaslarimdan birisi yine catal kuyruk digeri de kofana almis.

Mehmet;

Adana El yapımı mika sahte ile su uzerinde yuzdurerek Iskenderun Demir Celik sahilinde, kiyiya 15 metre mesafede yakaladim.

bilge kağan
08-01-2013, 15:07
Daha uygun şekilde orada oturan birine ulaştım ondan haber bekliyorum size özelden haber veririm bilge bey.
Demek takip felan oldu ne iş herşey müsaitti kısmetimiz değilmiş.:)
bende ip misina ilgili araştırıyorum benim bu kopmanın önüne geçmem lazım, birde sahtenin ipe dolanma sorununu tabiki..
bugün yarın haber veririm.

evet, iki kez atladı ama alamadı. gençler hamsi ile avlanıyordu, sordum, bu gün alamadık ama geçen hafta lüfer almıştık dediler.

ip misinanın kopmasındaki en önemli şey atarken uca dolanmasına dikkat etmemek. bazan ben de gözden kaçırıyorum ama kullandığım misina beni hiç yarıyolda bırakmadı. aynısını bulamadığımdan o markanın başka bir modelinden istedim, az önce elime ulaştı. bu model diğerine göre daha yuvarlak yapılı ve biraz daha sert. yani diğeri ipek gibiydi bu biraz mono gibi sert. belki kullanınca bu da yumuşar.

sahtenin dolanma sorunununa gelirsek:

öncelikle çok dalgalı enizde dolaşma olabiliyor. onun dışında seni biraz izledim. WTD yaparken kamışı çok sert vuruyorsun ama makinan o misinayı toplayamıyor. kamışı biraz daha yavaş vurarak sarmayı dene. makinanın kafası küçük olduğundan misina toplama hızı birazcık yavaş.

bilge kağan
08-01-2013, 15:08
Gultekin bu siralar gayet verimli,bos gelme ihtimalin dusuk.Benden sonra arkadaslarimdan birisi yine catal kuyruk digeri de kofana almis.

Mehmet;

Adana El yapımı mika sahte ile su uzerinde yuzdurerek Iskenderun Demir Celik sahilinde, kiyiya 15 metre mesafede yakaladim.

o adana işi mikalar var ya, onlar çoğu su üstüne fark atıyor aslında. ne yazık ki osmaniye'deki bütün bayileri gezdim, kafama göre bulamadım.

Turkish
08-01-2013, 15:25
o adana işi mikalar var ya, onlar çoğu su üstüne fark atıyor aslında. ne yazık ki osmaniye'deki bütün bayileri gezdim, kafama göre bulamadım.

Haklısın Bilge,

Bu hafta aynı anda 2 adet Kefal göndermeme rağmen hayvanın gelip bu Mika Sahte'ye saldırmasına çok şaşırdım,zira benim kefaller dahil o esnada 4-5 kefal yüzdürülüyordu ve hiçbirine dokunmadılar.Benim adana işi mika ile ilk avımdı,genelde strike pro kullanıyordum ve onların yanında bu meymeletsiz şey'e balık saldırır mı derken sahtenin arkasından su yüzeyine çıkıp takip ettiğini görünce şok oldum :eek: yalnız ilkinde sarma hızını stabil tuttum hiç hızlandırmadan ya da yavaşlatmadan sardım,takip etti ama kıyıya yaklaşınca döndü,ikincide peşine tekrar düştüğünü görünce sarma hızını düşürdüm,yavaşlatmamla birlikte aldı sahteyi.

umutemin
08-01-2013, 16:26

Mehmet;

bilmediğimden soruyorum Iskenderun Demir Celik sahili dediğiniz yere elini kolunu sallayarak girebiliyormuyuz yoksa oranın personeli olmak gerekiyor mu?

bilge kağan
08-01-2013, 18:19
bilmediğimden soruyorum Iskenderun Demir Celik sahili dediğiniz yere elini kolunu sallayarak girebiliyormuyuz yoksa oranın personeli olmak gerekiyor mu?

malesef her isteyen giremiyor :) sadece oranın personeli ve onlara gelen misafirler. onlar da belirli bir iki nokta dışında avlanamıyor. ( o da şimdilik )

bilge kağan
08-01-2013, 18:21
Teşekkürler Bilge,

Ne zaman istersen gelebilirsin kardeşim,hava kapalı olsun denizde de hafif dalga o zaman işe yarıyor burası.Böyle bir ortam oluşursa haber veririm,özel'den cebini atarsin ya da Gultekin'den ben alirim.

Selamlar.

sağolasın, ben genelde ayda bir siteye gelip bir iki gün kalıyordum. bu yıl çocuk okula başlayınca gelemez oldum. eğer gelebilirsem şubat tatilinde bir iki gün geleceğim.

Turkish
09-01-2013, 11:55
sağolasın, ben genelde ayda bir siteye gelip bir iki gün kalıyordum. bu yıl çocuk okula başlayınca gelemez oldum. eğer gelebilirsem şubat tatilinde bir iki gün geleceğim.

Bekleriz hocam.

Umut Emin,Bilge'nin belirttiği gibi buranın personeli olmak veya bizlerden birine ev ziyareti için gelmen bizim de kapıya bu şekilde beyanat vermemiz ile girilebiliyor.

umutemin
09-01-2013, 13:20
Tamam gelirim kapıdakilere Murat abimin yanına geldim derim :) olmaz mı?

Turkish
10-01-2013, 08:45
Tamam gelirim kapıdakilere Murat abimin yanına geldim derim :) olmaz mı?

Olur tabi kardesim ne demek,herzaman bekleriz :thumb:

umutemin
10-01-2013, 10:03
Sağolasın Murat abi...
Hazırlıklar devam ediyor makinelere yeni misinalarımı sardım yeni sahteleri aldım sabırsızlıkla 15 günün geçmesini bekliyorum bu aralar hergün rüyamda atçek yapıyorum :) bakalım neler olacak :)

bilge kağan
12-01-2013, 21:56
buyrun bakalım değişik bir rapor

seikott
12-01-2013, 23:10
Bilge bey patchinko iş yaptı :)

metallurgist
13-01-2013, 10:11
maşallah ikinizede.

mehmet bey bizim buralardaki avlakmı bu levreklerin menşei

seikott
13-01-2013, 19:28
maşallah ikinizede.

mehmet bey bizim buralardaki avlakmı bu levreklerin menşei

Gültekin bey teşekkür ederim..Daha iyisi sizlerin olsun.. Evet avlak yeri bizim buralar..

bilge kağan
14-01-2013, 17:13
Bilge bey patchinko iş yaptı :)

ondan şüphem yoktu zaten :)

seikott
14-01-2013, 21:57
Bilge siz daha çok iş yaptırısınız tecrübeniz daha fazla bende saygı duyarım bu işe zaten.:)
Bu arada bizim kargo değil ama benim xorus asturieler vardı 2 tane(15 cm lik olanlar) aldım fransadan birinden teklif usulü, kargo ortalarda yok.Çok canım sıkıldı.Adamdan bir takip numarası zar zor aldık ,o takip numarasına göre paket teslim yeri ispanya! herifçioğlunu günde 2 sefer mail atıyorum ingilizce,fransızca :) baktım olacak gibi değil posta firmasına mail attım dedim adıma paket var mı? Adam ben 3 ocakta verdim diyor takip no farklı ,bu işin aslı nedir diyorum geveliyor ben hırsız değilim diyor yahu ben hırsızsın demedim paranın derdinde değilim yeterki sahteler gelsin diyorum vs... bakalım sonuç ne olucak:) umarım elime ulaşır..

bilge kağan
14-01-2013, 22:35
Bilge siz daha çok iş yaptırısınız tecrübeniz daha fazla bende saygı duyarım bu işe zaten.:)
Bu arada bizim kargo değil ama benim xorus asturieler vardı 2 tane(15 cm lik olanlar) aldım fransadan birinden teklif usulü, kargo ortalarda yok.Çok canım sıkıldı.Adamdan bir takip numarası zar zor aldık ,o takip numarasına göre paket teslim yeri ispanya! herifçioğlunu günde 2 sefer mail atıyorum ingilizce,fransızca :) baktım olacak gibi değil posta firmasına mail attım dedim adıma paket var mı? Adam ben 3 ocakta verdim diyor takip no farklı ,bu işin aslı nedir diyorum geveliyor ben hırsız değilim diyor yahu ben hırsızsın demedim paranın derdinde değilim yeterki sahteler gelsin diyorum vs... bakalım sonuç ne olucak:) umarım elime ulaşır..

kesinlikle patchinkoyu asena gibi dans ettiririm, ama balığı kandırabilirmiyim onu bilemiyorum :D işte.

inşaallah sağ salim sahtelerine kavuşursun. o satıcı da madem dürüst adam, ya takip nosunu doğru versin, ya da yenisini göndersin.

metallurgist
17-01-2013, 15:34
osmaniyeye her daim boru kurdu gelmeye başladımı? şu getiren arkadaşa söylekte sülinez getirtse 1 gün bekleyeni dondurucuda saklasa. dondurulmuş sülinez ile levrekte aldım iş yapıyor yani. hafta sonu osmaniyede olunca balığa gidip gitmeyeceğim belli olmuyor tam gaza geliyorum yem yokcyrr

bilge dostum sen yaparsın gibi geliyor bu işi

barakuda33
17-01-2013, 19:34
Tebrik ederim Gültekin sülünezle levrek almışsın.denk geldimi herşeye atlıyor garip bi balık.
Valla Osmaniyeye herdaim boru kurdu gelmiyor,hatta sülünez hiç gelmiyor.En son bizde Bilge ile balıkçı Aliden istedik buraya dolmuşl gönderdi.hala bir pakete yakın dolapta bekletiyoruz.Havalar kötü diye kesin Boru kurdu bile gelmiyordur iskenderuna.Bizim burdaki balıkçı pazartesinden cumaya kadar sipariş alıp cumartesi günü getirtiyor yani haftada bir gün.
Ne varsa İskenderunda var bence.Tekrar tebrik ederim avların daim olsun.

mehmet0625
17-01-2013, 21:45
bu aralar bu bölgeden balık alan yokmu ben bu sabah at-çek yapmaya gidiyorum bakalım ne çıkacak kısmetimize

bilge kağan
17-01-2013, 22:51
osmaniyeye her daim boru kurdu gelmeye başladımı? şu getiren arkadaşa söylekte sülinez getirtse 1 gün bekleyeni dondurucuda saklasa. dondurulmuş sülinez ile levrekte aldım iş yapıyor yani. hafta sonu osmaniyede olunca balığa gidip gitmeyeceğim belli olmuyor tam gaza geliyorum yem yokcyrr

bilge dostum sen yaparsın gibi geliyor bu işi

ben geçen sordum, biri surf avına meraklıymış, o istiyormuş, hatta yem ipiyle falan bağlayıp atıyormuş. onun için az miktarda sülünez geliyormuş. fiyatını sordum tanesi 35 kuruş deyince sardalyanın gözünü seveyim deyip çıktım.

kurtların halini ise serkan da biliyor. bir paketten 6-7 kabuk çıkıyor, onlarında 2'si 3'ü dolu. kurtları dersen incecik, ezilmiş, erimiş, kafasından başka iğneye takacak yeri yok. parayı verip alasım gelmiyor. hani parasından kaçtığımdan değil, adana'da, iskenderun'da kaç liraya hangi kalitede yem alındığını bildiğim için vereceğim paraya acıyorum.

serkanın da dediği gibi geçenlerde rica ettik iskenderun'dan dolmuşla gönderdiler, onlardan kalan 8-10 tane sülünezim acil durum yemi olarak dolapta. çözülünce gevşese de artık yem ipimiz var ya :D salla sallayabildiğin kadar

metallurgist
18-01-2013, 08:04
ben geçen sordum, biri surf avına meraklıymış, o istiyormuş, hatta yem ipiyle falan bağlayıp atıyormuş. onun için az miktarda sülünez geliyormuş. fiyatını sordum tanesi 35 kuruş deyince sardalyanın gözünü seveyim deyip çıktım.

kurtların halini ise serkan da biliyor. bir paketten 6-7 kabuk çıkıyor, onlarında 2'si 3'ü dolu. kurtları dersen incecik, ezilmiş, erimiş, kafasından başka iğneye takacak yeri yok. parayı verip alasım gelmiyor. hani parasından kaçtığımdan değil, adana'da, iskenderun'da kaç liraya hangi kalitede yem alındığını bildiğim için vereceğim paraya acıyorum.

serkanın da dediği gibi geçenlerde rica ettik iskenderun'dan dolmuşla gönderdiler, onlardan kalan 8-10 tane sülünezim acil durum yemi olarak dolapta. çözülünce gevşese de artık yem ipimiz var ya :D salla sallayabildiğin kadar

o surfe meraklı olan serdar hoca kendisi ile av yapmışlığımız var dost bir arkadaş başka bir forumda moderatör kendisi

bilge kağan
18-01-2013, 12:41
o surfe meraklı olan serdar hoca kendisi ile av yapmışlığımız var dost bir arkadaş başka bir forumda moderatör kendisi

doğrudur, satıcı ismini de söyledi ama ben tanışmadığım için unutmuştum.

bilge kağan
21-01-2013, 12:36
serkan rapor istiyordun, buyur. ahmet abi, serkan baksın bakalım, sabah kaçanlardan birisi bu olabilir mi ? dedi :)

barakuda33
21-01-2013, 21:28
Valla Tebrik ederim ustayı tekrar bu başlıktan yeni gördüm çünkü.Valla olabilir de olmayabilirde ben ona kordinatları verdim.Israrcı olan kazanır:)
Yanarımda neye yanarım;o gün tüm şartlar mükemmeldi sonradan deniz biraz cozutsada;daha güzel bi skor bekliyordum sizden.Kısmet bi dahaki sefere diyelim.

bilge kağan
22-01-2013, 13:10
Valla Tebrik ederim ustayı tekrar bu başlıktan yeni gördüm çünkü.Valla olabilir de olmayabilirde ben ona kordinatları verdim.Israrcı olan kazanır:)
Yanarımda neye yanarım;o gün tüm şartlar mükemmeldi sonradan deniz biraz cozutsada;daha güzel bi skor bekliyordum sizden.Kısmet bi dahaki sefere diyelim.

enlem boylam tam senin yerdi, onun için sorduk belki kaçarken plakasını almışsındır diye :) biz bulduğumuza şükrederiz, yaz boyu balık çıksında ısparoz olsun dediğimiz günler çok oldu ;)

arif-a
22-01-2013, 14:13
nato islelesine 23 olta seren uyanığın kısmeti

metallurgist
22-01-2013, 16:02
nato islelesine 23 olta seren uyanığın kısmeti

o günün akşamı bende gittim iskeleye. o balığı yakalayan arkadaş geldi yanıma tüm gün boyunca bir adet o yakalamış jumbo karidesle dedi bir tanede başka biri 750 gramlık minekop (harmadar) almışlar bende o ara 15 cmden hallice bir sargoz alıp saldım birde mırmır vardı baktım saatte bir vuruş oluyor bıraktım avlamayı. bir gün bekle tek balık gelsin bizde nerde okadar vakit idk denk gelecekte ancak:laughing:

arif-a
22-01-2013, 16:17
*** gültekin bey pazar günü sabahtan akşama kadar bende iskeledeydim .tek bir vuruş aldık(zargana fileto) onuda çekemedik karideslerde tık yok .anladığım kadarıyla iskelede kıyıda çupra mırmır var uç kısımda iri balık var. yemleri buna göre ayarlamak lazım diye düşünüyorum.

mehmet0625
22-01-2013, 16:24
iskenderunda adam gibi levrek nerelerden hangi saatlerde çıkar ? ayrıca 2 yıldır iskenderundayım süreklide balığa giderim hiç lüfer yada kofana denk gelmedi varmı yakalayan bizlerden

metallurgist
22-01-2013, 16:30
*** gültekin bey pazar günü sabahtan akşama kadar bende iskeledeydim .tek bir vuruş aldık(zargana fileto) onuda çekemedik karideslerde tık yok .anladığım kadarıyla iskelede kıyıda çupra mırmır var uç kısımda iri balık var. yemleri buna göre ayarlamak lazım diye düşünüyorum.

açık konuşmak gerekirse ben normalde iskeleye gitmeme kararı aldım ama dip dalgası vardı kıyılarda diye oraya gittim. dediğin doğrudur. ufak balık kıyıdada şu sıra kıyıda mırmır harici balık yok.şubatta gelir çupra daha 15 gün sonra çıkmaya başlar. belki minekop levrek falan denk gelir diye gittim. kasım gibi gittiğimizde çıkan çupralar limit altı idi kıyıdan daha irilerini tutuyordum ondan gitmeme kararı aldım. kalabalığa aldanmamak lazım :)

arif-a
22-01-2013, 17:48
İskeledeki kalabalığa bakarsak balık çok ama tutan yok 5 kez denedim iskeleyi tık yok .iri balık var ama bol sabır+bol zaman+kısmet diyelim.Tespitiniz doğru kıyıda daha iyi balık var .

umutemin
24-01-2013, 15:50
Heyecan tavan yaptı...Yarın öğleden sonra yola çıkıyorum bir aksilik olmazsa Cumartesi sabah barınağın oralarda olurum takım taklavat herşey tamam...
Havala nasıl gidiyor meteorolojinin sayfasında önümüzdeki 5 gün yağmulu gözüküyor gerçi meteorolojiye göre burasıda sağnk yağışlı ama 3 gündür hava günlük güneşlik...
Merak ediyorum Dörtyolda hava nasıl?

bilge kağan
25-01-2013, 13:34
Heyecan tavan yaptı...Yarın öğleden sonra yola çıkıyorum bir aksilik olmazsa Cumartesi sabah barınağın oralarda olurum takım taklavat herşey tamam...
Havala nasıl gidiyor meteorolojinin sayfasında önümüzdeki 5 gün yağmulu gözüküyor gerçi meteorolojiye göre burasıda sağnk yağışlı ama 3 gündür hava günlük güneşlik...
Merak ediyorum Dörtyolda hava nasıl?

meteoroloji buraya da yağmur diyor ama az önce ince bir sweatle ve montla terledim dışarıda. ama bu güneşin arkası yağmur, yağmurun arkası balık inşaallah.

barakuda33
25-01-2013, 17:57
meteoroloji buraya da yağmur diyor ama az önce ince bir sweatle ve montla terledim dışarıda. ama bu güneşin arkası yağmur, yağmurun arkası balık inşaallah.

Hadi işallah,hayırlı avlar.bende yarın Tarsusa gidiyorum,Ahmet abinin mekanları yoklayacağım

bilge kağan
25-01-2013, 18:48
Hadi işallah,hayırlı avlar.bende yarın Tarsusa gidiyorum,Ahmet abinin mekanları yoklayacağım

ooo esas mekana gidiyorsun ha, rastgele. ailene selam söyle, enişteye de ;)

barakuda33
25-01-2013, 23:44
Aleyküm Selam kardeşim,bakalım işler iy giderse at-çek yapacam.ama genelde orda yemli takılıyorlar klasik boru kurdu ve sülünez,Enişteye özellikle söylerim.

seikott
26-01-2013, 17:49
Serkan bey yolunuz açık olsun ,benim memlekete demek:)

bilge kağan
26-01-2013, 21:25
bu haftanın raporu

barakuda33
28-01-2013, 00:54
Ceylan hayırlı olsun kardeşim ihtiyar yapmış yine yapacağını,şansı daim olsun

barakuda33
28-01-2013, 00:57
Serkan bey yolunuz açık olsun ,benim memlekete demek:)

Mehmet Bey bilmiyordum Tarsus lu olduğunuzu.Valla bizim av işleri yattı,gidemiyeceğiz.Enişte gece vardiyasındaymış.Bilgenin bahsettiği eniştede fena hasta bizim iş yatar,bana yine baraj gölü göründü tek başıma,sudakla szana devam.Cuma günü dörtyola geçiyorum orda devam edeceğiz artık.

umutemin
28-01-2013, 11:44
Herkese merheba dörtyoldayım tatil çok iyi gidiyor bilge abi ve ahmet abiyle görüşüp onlardan taktiği ögrendikten sonra dün akşam suyuna sahte katili merama gittim 3 adet maxrap kaybettigım merada bu kez nispeten daha ucuz sahteler denedim deniz tamda ahmetabinin dedigi gibi dalgalıydı limoni renkte sahtemle birkac atıs yaptım ve yarım kıloluk bır levregı kandırdım o ankı heyecqnımı anlatamam bırcok fotograf cektım suan telefondan gırdıgım ıcın hala yuklemeye calısıyorum eger becerebılırsem yukleyecegım... Bugun sabah suyunada ufak bır ıspendek aldım onu da gerı suyuna ıade ettım vıdeosunu tatıl sonunda toplu raporumda yuklerım herkese ıyı gunler :-)

umutemin
28-01-2013, 12:58

metallurgist
28-01-2013, 13:27
tebrikler emin şansın daim olsun daha irilerine rastgelsin

bilge kağan
28-01-2013, 16:44
Herkese merheba dörtyoldayım tatil çok iyi gidiyor bilge abi ve ahmet abiyle görüşüp onlardan taktiği ögrendikten sonra dün akşam suyuna sahte katili merama gittim 3 adet maxrap kaybettigım merada bu kez nispeten daha ucuz sahteler denedim deniz tamda ahmetabinin dedigi gibi dalgalıydı limoni renkte sahtemle birkac atıs yaptım ve yarım kıloluk bır levregı kandırdım o ankı heyecqnımı anlatamam bırcok fotograf cektım suan telefondan gırdıgım ıcın hala yuklemeye calısıyorum eger becerebılırsem yukleyecegım... Bugun sabah suyunada ufak bır ıspendek aldım onu da gerı suyuna ıade ettım vıdeosunu tatıl sonunda toplu raporumda yuklerım herkese ıyı gunler :-)

tebrikler, şeytanın bacağını kırdın inşallah :thumb:

barakuda33
28-01-2013, 22:53
Emin tebrik ederim,çok sevindim valla aylardır bu anı bekliyordun,İhtiyarın sözünden çıkmamak lazım bugunlerde.

seikott
30-01-2013, 22:42
Tebrikler..

bilge kağan
03-02-2013, 00:09
yeni rapor :)

UZM-36
03-02-2013, 18:56
iznimin ilk raporu :)

omergul
04-02-2013, 01:25
iskenderun-arsuz arasında nerede varmı tutulacak alan hepsini denedik tık yok. 2 hafta boyunca her gece gittik toplamda 3 mırmır 1 tanede gümüş yakaladık.

barakuda33
04-02-2013, 13:18
Sevgili ömer,deneyeceksin,deneyeceksin bıkmayacaksın.Bu iş sabır ve sevgi işi,ben kendi adıma tutmuşum tutmamışım hiç önemli değil,maksat muhabbet,o denizin havasını bi soluyup gelmek.Amaç balık tutmak elbette ama,bunlara harcadığımız zaman ve parayı hesaplarsak işinde içinden çıkılmaz,tüm Türkiyeyide balık yönünden doyururduk.

O yüzden hobi maksat muhabbet,Şansın açık olsun.Umarım güzel avlar yaparsın

umutemin
04-02-2013, 16:01
Benim rapor :)

UZM-36
04-02-2013, 19:42
iznimin 2.nci raporu :)

mehmet0625
06-02-2013, 13:10
bu akşam iskenderun ve çevresinde balığa giden olursa rapor yayınlarsa sevinirim bu akşam tam balık havası görünüyor kum ile kayalıkların birleştiği yerlerde özellikle levrek arayın hava tam levrek havası gösteriyor meteoroloji yanılmıyorsa tabi akşam hava tam poyraz

metallurgist
06-02-2013, 15:44
arkadaşlar hepinizi tebrik ediyorum fazla vakit ayıramadığım için bakıp çıkıyorum ayrı ayrı yorum yazamıyorum ama avlarınız insana iç geçirtiyor

omergul
06-02-2013, 19:00
bu akşam iskenderun ve çevresinde balığa giden olursa rapor yayınlarsa sevinirim bu akşam tam balık havası görünüyor kum ile kayalıkların birleştiği yerlerde özellikle levrek arayın hava tam levrek havası gösteriyor meteoroloji yanılmıyorsa tabi akşam hava tam poyraz

belki bugün çıkabilirim ben ama belli değil tabi dediğin gibi hava tam balık tutmalık

bilge kağan
06-02-2013, 22:57
akşam 18:00 civarı ava başladım. iki saldırı olduysa da oturtamadım. saat 19 civarı birini yakaladım, kıyıya epeyce de yakalaştırdım ama geri kurtuldu. ne olduğunu göremedim, sadece suyun üzerindeki şapırtılarını gördüm. zaten hemen sonra da geri döndük.

Turkish
07-02-2013, 08:26
Bilge;

Muhtemelen Lüfer'dir zira aynı senaryo gündüz şartlarında benim de başıma geldi,Çinekop'tan Lüfer sınıfına geçen balıkların çene yapısı henüz tam olgunlaşmadığı için çok çabuk yırtılıyor,bu hadiseye son günlerde çok rastlar olduk malesef.Bir arkadaşımda sıcak su drenajın olduğu yerde yaşamış aynı olayı.

bilge kağan
07-02-2013, 15:41
Bilge;

Muhtemelen Lüfer'dir zira aynı senaryo gündüz şartlarında benim de başıma geldi,Çinekop'tan Lüfer sınıfına geçen balıkların çene yapısı henüz tam olgunlaşmadığı için çok çabuk yırtılıyor,bu hadiseye son günlerde çok rastlar olduk malesef.Bir arkadaşımda sıcak su drenajın olduğu yerde yaşamış aynı olayı.

kaçana yanmıyorum da ne olduğunu göremeden gittimi meraktan çatlıyorum :)

birkaç gün önce de yaklaşık 60-70 cm.lik bir balık, su üstü sahtenin arkasında anaforlar yaparak iki kez atladı denk getiremedi. acaba akya mıydı, iri bir kofana mıydı, o muydu, bu muydu ? insan merak ediyor işte :D

gaddar1
07-02-2013, 20:06
herkese selamlar.iskenderunda yaşıyorum.balık avına 2 aydır merak sardım çok acemiyim.forumu takip ediyor ama yazmıyordum.geçmiş bütün yazıları okudum.herkesin güzel avları ,dostlukları ve anıları olmuş.bundan sonra devamlı yazmaya çalışacağım..sizlerden öğreneceğim çok şeyler var.o kadar çok okudum ki sanki sizleri uzun zamandır tanıyormuşum gibi geliyor artık.herkese saygılar

metallurgist
08-02-2013, 08:21
herkese selamlar.iskenderunda yaşıyorum.balık avına 2 aydır merak sardım çok acemiyim.forumu takip ediyor ama yazmıyordum.geçmiş bütün yazıları okudum.herkesin güzel avları ,dostlukları ve anıları olmuş.bundan sonra devamlı yazmaya çalışacağım..sizlerden öğreneceğim çok şeyler var.o kadar çok okudum ki sanki sizleri uzun zamandır tanıyormuşum gibi geliyor artık.herkese saygılar

hoşgeldin ali keyifli paylaşımlar dilerim. umarım gaddarlığım ufak balıklara karşı değildir:laughing: reeling

gaddar1
08-02-2013, 10:04
Hiç sorma değiştiremedim forumlara üye olurken ne yazsam dolu. yok yok çok şükür kimseye gaddarlığım yok :)

metallurgist
08-02-2013, 12:59
Hiç sorma değiştiremedim forumlara üye olurken ne yazsam dolu. yok yok çok şükür kimseye gaddarlığım yok :)

espirisine söyledim zatenreeling keyifli avlar. kısa zamanda güzel balıklar yakalayacağından şüphen olmasın

bilge kağan
08-02-2013, 14:40

aramıza hoşgeldin, inşaallah balıklı raporlarını ve paylaşımlarını bekliyoruz

bilge kağan
08-02-2013, 14:42
yarın ve pazar günü isdemir sitede olacağım ama avlak yoklaması yapacak fırsat olur mu bilemem :)

seikott
08-02-2013, 21:39
Yaparsın sen bilge bey:)

bilge kağan
08-02-2013, 22:34
Yaparsın sen bilge bey:)

sadece ben gitsem, evine gittiğim bacanak balığa gitmeye dünden razı ama başka misafirlerde olacak. o yüzden fırsat olmayabilir. :rolleyes:

metallurgist
10-02-2013, 09:44
vallaha bilge balık çok iyi yaptı akşam avdaydım kısmet olursa rapor açayım(resim yüklemek dert oldu yeni telefon alınca işyeri bilgisayarı tanımıyor). 2 minekop, 2 ispendek diyelim elbette yasal ve vicdani limit üstü, 1 çipura bolca sargoz ki sargozlar hatırı sayılır 25-30 cm 4 kişi saat 21:30-05:00 arası 34 balık 7 kg civarı

bilge kağan
10-02-2013, 19:14
vallaha bilge balık çok iyi yaptı akşam avdaydım kısmet olursa rapor açayım(resim yüklemek dert oldu yeni telefon alınca işyeri bilgisayarı tanımıyor). 2 minekop, 2 ispendek diyelim elbette yasal ve vicdani limit üstü, 1 çipura bolca sargoz ki sargozlar hatırı sayılır 25-30 cm 4 kişi saat 21:30-05:00 arası 34 balık 7 kg civarı

dün öğlen sonu sitedeydim. aynı zamanda bacanağım olan dayımlarla beraber, sitede oturan bacanağa misafirliğe gittik. akşam üzeri biraz dolaşmaya çıktık, bir ara da nato iskelesi denen yere uğradık.

ben iskelenin başlangıcında kenarında taşlar dizili yolun olduğu yerde durup balık varsa buradadır, ileri gitmeme gerek yok deyip sol tarafa atmaya başladım. deniz ve hava çok güzeldi ama yarım saatlik uğraşta hiç hareket olmaması beni hayal kırıklığına uğrattı. oradan ayrılıp biraz ilerledim, o sırada bacanak bana az önce olta attığım yeri işaret etti.

kafamı çevirip bakınca gördüm ki tam da üzerinden olta attığım taşın üzerine, sudan çıkan bir zıpkıncı var ve kemerinde her biri 1-2 kg arasında 7-8 levrek asılı :eek: demekki ben tesbiti doğru yapmışım ama zamanlamam yanlışmış. idk sonrasında çok durmadık, dayım sıkılınca döndük.

gece de balığa çıkmak istemedim, bacanak biraz rahatsızdı. sabah 7 -9 arasında, kahvaltıya kadar azıcık eğleşelim dedik. akıntıya gitmek istiyordum ama cüruf sahasından geçip gitmek istemediğimden hemen cüruf sahasının altına indik. ilk 5 dakika ima ile su üstü çalıştım. sonra sammy'i taktım ve daha ikinci atışta bacağım boyunda bir akya, 10 m. kadar önümde yunus balığı gibi suyun üzerine çıkıp, sahteye yanlamasına, tepeden daldı ama iğnelere temas etmedi banghead sahteyi azıcık hızlandırıp ikinci atlayış için hazırlandıysam da atlamadı. o gazla yaklaşık bir saat atıp çektim ama '' yiğit bin yaşar, fırsat bir düşer '' hesabı giden gitti :o

ama o gürüntü gözümün önünde, balık resmen suyun dışına çıktı ve boyutunu tam olarak gördüm, hatta liça, liçia vb. adlarla anılan gerçek akya (Lichia Amia) olduğunu net olarak seçebildim.

seikott
10-02-2013, 19:41
Bilge bey sende bu aralar herkesin her zaman göremeyeceği anılara şahit oluyorsun:) ne mutlu sana..Ulan o kadar levreği ne yapacaksın da diziyorsun kemere zıpkıncılara uyuz oluyorum.

bilge kağan
10-02-2013, 20:01
Bilge bey sende bu aralar herkesin her zaman göremeyeceği anılara şahit oluyorsun:) ne mutlu sana..Ulan o kadar levreği ne yapacaksın da diziyorsun kemere zıpkıncılara uyuz oluyorum.

bana bir kafa kamerası şart da fiyatları yüksek. benim fotoğraf makinasından yaptığım çakma kafa kamerası var, onun da kayıt süresi kısa, hem de epeyce ağır :D

adam satacaktır büyük ihtimalle. ama orda da trofe levrekler varmış ha. yakında hepsini talan ederler :rolleyes:

metallurgist
11-02-2013, 07:56
akya biraz geç olsun pek atlamıyor birkere mayıs ayında nato iskelesinin ordaki yunus kayasında peş peşe 3 4 atış ta resmen topla oynar gibi oynadı yakalanmadı kerata.

balık şu sıra kıyıda herhalde bizim denizin en kısır zamanı aralık şubat arası şubat dedimi hepsi doluşuyor kenarlara.

metallurgist
11-02-2013, 11:52
sizden fırsat bulup yapabildiğim bir avı raporudur :)

metallurgist
11-02-2013, 11:53

bilge kağan
11-02-2013, 14:11

hem de iyi bir fırsat yakalamışsın tebrikler.

metallurgist
11-02-2013, 15:33
teşekkürler

seyfiklim
11-02-2013, 16:11
raporlar gelince forum biraz canlandı sanki.
Tebrikler gültekin çeşit çeşit almışsın yine

metallurgist
11-02-2013, 17:01
raporlar gelince forum biraz canlandı sanki.
Tebrikler gültekin çeşit çeşit almışsın yine

teşekkürler seyfullah epeydir görünmüyordun

ulusenes
12-02-2013, 10:13
Herkeze iyi günler ben dörtyolda üniversitede öğrencisiyim bu 2. senem memleketim mersin/tarsus forumu bayadır takip ediyorum bütün yazıları okudum :) ancak yeni üye olma fırsatım oldu bende sizler gibi balık tutkunuyum nerdeyse her hafta sonu kıyıdan avlanmaya çalışıyorum (kayda değer birşey olmasada )
bundan sonra daha çok görüşmek dileğiyle
herkese iyi günler...

seyfiklim
12-02-2013, 11:10
teşekkürler seyfullah epeydir görünmüyordun

2 aydan fazla oldu çocukların hastalığıyla uğraşıyordum. çok şükür şimdi biraz iyiler. Balığa çok fazla çıkamadım. en son geçen perşembe akşam çıktım mırmır ve akya aldım ama resim olmayınca raporlamadım.
Ayrıca kara avcılığı da yaptığım için balık bu aralar 2. planda kaldı.

metallurgist
12-02-2013, 12:20
2 aydan fazla oldu çocukların hastalığıyla uğraşıyordum. çok şükür şimdi biraz iyiler. Balığa çok fazla çıkamadım. en son geçen perşembe akşam çıktım mırmır ve akya aldım ama resim olmayınca raporlamadım.
Ayrıca kara avcılığı da yaptığım için balık bu aralar 2. planda kaldı.

çocuklara geçmiş olsun. 2 aydır hakikaten iskenderunda çocuklar iskenderunda kırıldılar hastalıktan

metallurgist
12-02-2013, 12:26
Herkeze iyi günler ben dörtyolda üniversitede öğrencisiyim bu 2. senem memleketim mersin/tarsus forumu bayadır takip ediyorum bütün yazıları okudum :) ancak yeni üye olma fırsatım oldu bende sizler gibi balık tutkunuyum nerdeyse her hafta sonu kıyıdan avlanmaya çalışıyorum (kayda değer birşey olmasada )
bundan sonra daha çok görüşmek dileğiyle
herkese iyi günler...

enes herhalde bu yıl son sene. gündüz avı ise dörtyolda kayda değer pek birşey olmaz barınak içinde atçek yada fleto yatırarak lüfer alırsın bu mevsimde

ulusenes
12-02-2013, 15:24
enes herhalde bu yıl son sene. gündüz avı ise dörtyolda kayda değer pek birşey olmaz barınak içinde atçek yada fleto yatırarak lüfer alırsın bu mevsimde

evet abi kısmetse son sene araç olmayınca gece avı yapamıyoruz malesef gidiş dönüş problem oluyor :(

metallurgist
12-02-2013, 16:45
evet abi kısmetse son sene araç olmayınca gece avı yapamıyoruz malesef gidiş dönüş problem oluyor :(

ah işte öğrencilik. sana şöyle tavsiyede bulunayım ozaman gündüz yemlide çok nadir ancak eylül ekim gibi oda denk gelirse balık yakalanır.

bu mevsimde sabah ilk minibüsle git kıyıdan kefal yakala.

1- çelik telli üçlü kancalı takım yap. 1 kulaç yukarısına strafor bağla sal
2- yine çelik telli tek ama kocaman barikat iğnesi bağla zaten hazır satar mustafa yada salo bu bahsettiklerimi. gezer kursunlu 30-50 gram yine canlı takıp tabana sal
3- 2. maddede bahsettiğim takıma kefal felto yapıp iğneyi iyice kaplayacak şekilde yatır.

bu 3 oltayı kasnaklı yaparsan yatır bekle üzerinede kasnağı çekerse ses çıkartması için kola kutusu koyabilirsin. yoksa daldığında alıp götürebilir takımı. sonra ister çay iç muhabbet et ister atçek yap istersen yemlide takıl. o oltalardan birine denk gelirse ya levreğin büyüğü ya lüfer yada akya gelir. ben bu teknikle kefal fleto ile 2-2,5 kiloluk kofana yakaladığına şahit oldum mazlum hocanın hemde 2011 in şubatın ortasıydı. atacağın noktada uzun tarafın en uçtan 50-60 metre içerisi.

ulusenes
12-02-2013, 16:59
ah işte öğrencilik. sana şöyle tavsiyede bulunayım ozaman gündüz yemlide çok nadir ancak eylül ekim gibi oda denk gelirse balık yakalanır.

bu mevsimde sabah ilk minibüsle git kıyıdan kefal yakala.

1- çelik telli üçlü kancalı takım yap. 1 kulaç yukarısına strafor bağla sal
2- yine çelik telli tek ama kocaman barikat iğnesi bağla zaten hazır satar mustafa yada salo bu bahsettiklerimi. gezer kursunlu 30-50 gram yine canlı takıp tabana sal
3- 2. maddede bahsettiğim takıma kefal felto yapıp iğneyi iyice kaplayacak şekilde yatır.

bu 3 oltayı kasnaklı yaparsan yatır bekle üzerinede kasnağı çekerse ses çıkartması için kola kutusu koyabilirsin. yoksa daldığında alıp götürebilir takımı. sonra ister çay iç muhabbet et ister atçek yap istersen yemlide takıl. o oltalardan birine denk gelirse ya levreğin büyüğü ya lüfer yada akya gelir. ben bu teknikle kefal fleto ile 2-2,5 kiloluk kofana yakaladığına şahit oldum mazlum hocanın hemde 2011 in şubatın ortasıydı. atacağın noktada uzun tarafın en uçtan 50-60 metre içerisi.

yardımcı olduğun için çok teşekkür ederim abi ilk fırsatta deniyeceğim geçen cumartesi sardalya yı fleto yapıp tuzlamıştım pazar günü de dip oltası yapıp salladım barınagın ortasına doğru 5-6 saat takıldım bir kaç mırmır geldi onlarıda geri saldım :)

UZM-36
15-02-2013, 21:52
izin günlerinden bir rapor :)

mehmet0625
16-02-2013, 11:30
üstatlar ben şunu sormak istiyorum hafif sahtelerle at-çek nasıl yapıyorsunuz hafif atarlı kamış takış teknikleri vsss hariç yani mesela şu küçücük ve hafif sahtelerin uzaklara atılmasını nasıl sağlıyorsunuz küçük atarlı kamışlar bu sahteleri 50-100 metre ileriye atabiliyormu hele denizden rüzgar estiği zamanlar bu hafif sahteler nasıl uzaklara atılabilir zargana topuna veya kurşunamı bağlıyorsunuz ve nasıl bir düzenekle ileri atılabilir çok soru sordum ama idare edin at-çek olayına merak sarıyorum:)

bilge kağan
16-02-2013, 11:48
üstatlar ben şunu sormak istiyorum hafif sahtelerle at-çek nasıl yapıyorsunuz hafif atarlı kamış takış teknikleri vsss hariç yani mesela şu küçücük ve hafif sahtelerin uzaklara atılmasını nasıl sağlıyorsunuz küçük atarlı kamışlar bu sahteleri 50-100 metre ileriye atabiliyormu hele denizden rüzgar estiği zamanlar bu hafif sahteler nasıl uzaklara atılabilir zargana topuna veya kurşunamı bağlıyorsunuz ve nasıl bir düzenekle ileri atılabilir çok soru sordum ama idare edin at-çek olayına merak sarıyorum:)

bu sahteyle niye uğraşasın ki ? denizde at çek yapacaksan sahten en az 7 -8 gr. 9-10 cm. olsun. 20 cmlik balık 17 cmlik sahteye atlıyor yerine göre. 0,26 misina, 2,40 -2,70 civarı 5-20 gr. atarlı bir kamış ile sahtenin ağırlığına, şekline, markasına, kalitesine göre 20,30,40,50 m. atabilirsin. havada takla atmadan giden sahte uzağa gider. mantara, kurşuna gerek yok.

benim kullandığım sahteler genelde 10 -15 gr. civarı ve 30 - 50 m rahat rahat gidiyor, o da bana yetiyor. uzağa atınca çok balık gelecek, ya da büyük balık gelecek diye bir şey yok ki. bazen 3 kg. levrek 3 m. önünde saldırıyor. bazen uzakta oynak oluyor o başka tabi, o zaman kaşık ya da jig ile şansımızı deniyoruz.

rüzgarda uzağa gitmeyi etkileyen şey ağırlıktan ziyade şekildir. ağırlığı aynı olsa da ince yapılı sahteler toparlak yapılı sahtelerden daha uzağa gider.

mehmet0625
16-02-2013, 12:02
bu sahteyle niye uğraşasın ki ? denizde at çek yapacaksan sahten en az 7 -8 gr. 9-10 cm. olsun. 20 cmlik balık 17 cmlik sahteye atlıyor yerine göre. 0,26 misina, 2,40 -2,70 civarı 5-20 gr. atarlı bir kamış ile sahtenin ağırlığına, şekline, markasına, kalitesine göre 20,30,40,50 m. atabilirsin. havada takla atmadan giden sahte uzağa gider. mantara, kurşuna gerek yok.

benim kullandığım sahteler genelde 10 -15 gr. civarı ve 30 - 50 m rahat rahat gidiyor, o da bana yetiyor. uzağa atınca çok balık gelecek, ya da büyük balık gelecek diye bir şey yok ki. bazen 3 kg. levrek 3 m. önünde saldırıyor. bazen uzakta oynak oluyor o başka tabi, o zaman kaşık ya da jig ile şansımızı deniyoruz.

rüzgarda uzağa gitmeyi etkileyen şey ağırlıktan ziyade şekildir. ağırlığı aynı olsa da ince yapılı sahteler toparlak yapılı sahtelerden daha uzağa gider.

bilge abi cevabın için *** ler fakat benim kullandığım 8-10- 13-15 cm lik sahtelerden bazıları bile uzağa gitmiyor ve uzaklara gitmesi çok büyük balıktır diye demiyorum ama çok yakında düşerse sahte dk da bir sahte sallamak zorunda kalıyor insan biraz uzağa giderse en azından bir kaç saniye daha fazla sarma zevkini alıyor insan ondan dolayı

ayrıca şu linkteki r1140b kodlu ve 005 kodlu sahteyi çok övüyorlar bunların ağırlıkları uzunlukları avcılıkları nasıldır sence bilge abi bizim akdenizde iş yaparmı bunlar

bilge kağan
16-02-2013, 12:11
strike prolar genel olarak uygun fiyatlı, iş yapan orta sınıf sahteler. gidişleri de güzel. ama renkler her bölgeye göre değişiyor. yumurtalık - karataş tarafında 005 çok güzel iş yapıyor ama ben de 2 tane var bir yıldır siftahı yok. r114b de öyle, bacanakta vardı o renk iş yapmadı. senin orada hangi renk iş yapar bilmiyorum.

bir kez atayım uzun uzun sarayım diyorsan da kaşık atacaksın, sar sar bitmiyor :)

mehmet0625
16-02-2013, 12:25
strike prolar genel olarak uygun fiyatlı, iş yapan orta sınıf sahteler. gidişleri de güzel. ama renkler her bölgeye göre değişiyor. yumurtalık - karataş tarafında 005 çok güzel iş yapıyor ama ben de 2 tane var bir yıldır siftahı yok. r114b de öyle, bacanakta vardı o renk iş yapmadı. senin orada hangi renk iş yapar bilmiyorum.

bir kez atayım uzun uzun sarayım diyorsan da kaşık atacaksın, sar sar bitmiyor :)

abi öyle bir yazmışsınki sanki benim avlandığım bölgelerde sen hiç avlanmıyormuşsun gibi:) yada avlaklarımız arasında kıtalar varmış gibi:D neyse bu at-çek olayına tam el atınca senin iş yapan sahteler konusunda bilgi almak için ararım seni abi ayrıca sorularıma cevap verdiğin içinde ayrı bir teşekkür ederim saygılarımla.

bilge kağan
16-02-2013, 13:27
abi öyle bir yazmışsınki sanki benim avlandığım bölgelerde sen hiç avlanmıyormuşsun gibi:) yada avlaklarımız arasında kıtalar varmış gibi:D neyse bu at-çek olayına tam el atınca senin iş yapan sahteler konusunda bilgi almak için ararım seni abi ayrıca sorularıma cevap verdiğin içinde ayrı bir teşekkür ederim saygılarımla.

döryol'da iş yapan sahte, burnaz'da iş yapmıyor, arası 15 -20 km idk balığın tercihlerini etkileyen değişkenler çok, biz bunları tam olarak bilemediğimizden deneme yanılma yapıyoruz.

kaderaniz
20-02-2013, 14:12
Merhabalar,

Aranıza yeni katıldım. Zaman buldukça Arsuz, Dörtyol v.s. civarlarında şansımı deneyeceğim. Başlığı okumaya bir ucundan başladım. Güzel tecrübeler var.

Meraları bilmiyorum. Nereler uygundur fikrim yok. Arsuz tarafında bir iki yer denedim. Dün de Denizciler sahilindeydim. Gerçi hava ve deniz oldukça sakindi fakat en ufak vuruş olmadı. Benimki hem at-çek hem gezi oluyor bir bakıma. :)

Denizciler at-çek olayında nasıl? Kışlanın hemen altındaki kayalıklar yemli avlananlarla dolu oluyor. Ama bugüne kadar at-çek yapana rastlamadım. Balık alan var mı buradan? Kısacası Denizciler tarafında ısrar edeyim mi yoksa Dörtyol ya da Arsuz mu, ne dersiniz?

gaddar1
20-02-2013, 14:36
Hoşgeldin Aramıza...Dün Akşam Üstü Kışlanın Altında At Çek Yapan Sendin Sanırım...Kayalıkların Solunda Kumlu Bölgede

metallurgist
20-02-2013, 14:53
Merhabalar,

Aranıza yeni katıldım. Zaman buldukça Arsuz, Dörtyol v.s. civarlarında şansımı deneyeceğim. Başlığı okumaya bir ucundan başladım. Güzel tecrübeler var.

Meraları bilmiyorum. Nereler uygundur fikrim yok. Arsuz tarafında bir iki yer denedim. Dün de Denizciler sahilindeydim. Gerçi hava ve deniz oldukça sakindi fakat en ufak vuruş olmadı. Benimki hem at-çek hem gezi oluyor bir bakıma. :)

Denizciler at-çek olayında nasıl? Kışlanın hemen altındaki kayalıklar yemli avlananlarla dolu oluyor. Ama bugüne kadar at-çek yapana rastlamadım. Balık alan var mı buradan? Kısacası Denizciler tarafında ısrar edeyim mi yoksa Dörtyol ya da Arsuz mu, ne dersiniz?

hoşgeldin dostum. orası kayalıklar sabah av verebilir. akşam bende pek rastlamadım. atçek işi bu bölgede biraz sabır isteyen bir av malesef

kaderaniz
20-02-2013, 17:33
Hoşgeldin Aramıza...Dün Akşam Üstü Kışlanın Altında At Çek Yapan Sendin Sanırım...Kayalıkların Solunda Kumlu Bölgede

Muhtemelen benimdir. Başka kimse yoktu çünkü. Ama attığım yer kayalık gibi geldi bana. Kumlu olduğunu sanmıyorum. Acaba İskenderun tarafına doğru biri daha mı vardı? Ben kışla ile Denizciler sahili arasında attım.

kaderaniz
20-02-2013, 17:34
hoşgeldin dostum. orası kayalıklar sabah av verebilir. akşam bende pek rastlamadım. atçek işi bu bölgede biraz sabır isteyen bir av malesef

Sabah uykularıma kıyabilsem güzel olacak. :)

bilge kağan
20-02-2013, 17:59
Merhabalar,

hoşgeldin, dörtyoldan ötesinin at çek durumunu bilmiyorum. doğrusu ben de merak ediyorum. dörtyolda ise balıktan çok balıkçı var. hele de biri balık yakalamışsa oraya olta yağıyor. bazen benim levrek yakaladığım yere ekmekle çarpan yakalayanlar bile toplanıyor, sanki onların oltasına gelecek gibi.

kaderaniz
20-02-2013, 20:19
Teşekkür ederim, hoşbulduk.

Anlaşılan o ki Dörtyol tarafında da iş şansa kalmış.

Bu arada konu dışı olacak ama Konacık ile Çevlik arasındaki yol şu mevsimde kullanılabilir mi? Gidip gelen, o yolu kullanan var mı?

Turkish
21-02-2013, 16:02
Yol tamamen stabilize,irili ufaklı çukurlar süspansiyonu zorluyor,bir yerde dere yatağından geçiyorsun,genellikle su falan olmuyor ama aşırı yağışlarda ne olur bilemem.Şu anda mevsim normalleri üzerinde gittiğimiz ve çok fazla yağış almadığımız için sorun teşkil edeceğini sanmam.Yaz aylarında aracını çok seviyorsan girme derim,zira araç çevliğe vardığında Dakar rallisinden çıkmış gibi toz duman içinde kalıyor,defalarca yıkamak gerek...

omergul
21-02-2013, 16:48
arkadaşlar bugün ben iskenderun arsuz denizciler arasında balığa gitmeyi düşünüyorum akşam 10 gibi çıkacağız önce arsuz tarafındaki başak sitesi var oraya bakacağız sizlerin başka önerebileceği yerler varmı yada bugün gidecek olan varsa beraber avlanabiliriz uygun olursa.

kaderaniz
21-02-2013, 17:33
Yol tamamen stabilize,irili ufaklı çukurlar süspansiyonu zorluyor,bir yerde dere yatağından geçiyorsun,genellikle su falan olmuyor ama aşırı yağışlarda ne olur bilemem.Şu anda mevsim normalleri üzerinde gittiğimiz ve çok fazla yağış almadığımız için sorun teşkil edeceğini sanmam.Yaz aylarında aracını çok seviyorsan girme derim,zira araç çevliğe vardığında Dakar rallisinden çıkmış gibi toz duman içinde kalıyor,defalarca yıkamak gerek...

Teşekkürler...

Tek başıma gidersem yolda kalma ihtimalim var mı? Yani o derece bozuk bir yol mu? Yoksa bir şekilde yol tamamlanır mı?

mehmet0625
21-02-2013, 22:50
bugün rüzgar denizden esiyordu kıyı biraz bulanıktı 3 saat at-çek yaptım bir vuruş bile alamadım iskenderun kıyısından

gaddar1
22-02-2013, 01:14
Bugün bizde öğleden akşama kadar sarıseki tarafındaydık .... Tek mırmır aldık bir tane deniz bulanık ve dalga vardı... çok fazla vuruş olmayınca karanlık olmadan ayrıldık...iyi avlar arkadaşlar

metallurgist
22-02-2013, 09:50
Bugün bizde öğleden akşama kadar sarıseki tarafındaydık .... Tek mırmır aldık bir tane deniz bulanık ve dalga vardı... çok fazla vuruş olmayınca karanlık olmadan ayrıldık...iyi avlar arkadaşlar

kilit nokta bu işte karanlık olmadan ayrıldık. yemli avlar gece bereketli ve büyük balıklı geçer bölgemizde

metallurgist
22-02-2013, 09:51
arkadaşlar bugün ben iskenderun arsuz denizciler arasında balığa gitmeyi düşünüyorum akşam 10 gibi çıkacağız önce arsuz tarafındaki başak sitesi var oraya bakacağız sizlerin başka önerebileceği yerler varmı yada bugün gidecek olan varsa beraber avlanabiliriz uygun olursa.

isos otelin oraya bir sürü T iskeleler yapmışlar. gözüm kaldı geçenlerde arsuza giderken. isos otelin oraya gelirken solda tepede bir fener var. o fenerin karşısındada bir iskele güzel yerler oralar denemeni tavsiye ederim

Turkish
22-02-2013, 12:02
Teşekkürler...

Tek başıma gidersem yolda kalma ihtimalim var mı? Yani o derece bozuk bir yol mu? Yoksa bir şekilde yol tamamlanır mı?

Aracında bildiğin ve seni yolda bırakacak teknik bir arıza olmadığı sürece kalmazsın,öyle çok korkulacak bir yer değil,sakin güzel bir yol ama stabilize.Tabi parkura girmeden yakıt ikmalini de göz önüne al,çünkü kale'den sonra petrol istasyonu yok.Google Earth ve wikimapia'dan bakabilirsin.
Ben yaz aylarında 2011 Astra H ile gittim geldim,sorun yok.Sadece araba çok kirlendi o kadar.

omergul
22-02-2013, 16:05
isos otelin oraya bir sürü T iskeleler yapmışlar. gözüm kaldı geçenlerde arsuza giderken. isos otelin oraya gelirken solda tepede bir fener var. o fenerin karşısındada bir iskele güzel yerler oralar denemeni tavsiye ederim

evet genelde oralara gidiyoruz.şirinnar sitesinin tam önünde T iskeleler var orası mırmır için ideal sol köşeden atınca mırmır sağ köşeden atınca gümüş ortadan atıncada çipura filan geliyor.tabi devamlı olmuyor bu iş geç saatlerde oluyor.

bilge kağan
22-02-2013, 16:16
mırmırın adını unuttum iki yıldır, hep at çek, at çek. havalar az daha ısınsında serkan'la gidip biraz mırmır yakalayalım.

omergul
22-02-2013, 16:54
ben ilk defa denk geldim iskenderun kıyılarında yılan balığı çok var arkadaşlar özellikle öğretmen evinin karşısındaki belediyenin yeri var oralarda çok fazla denk geliyor yılan balığı. boru kurdu ile mırmır ve çipura şansı bol oluyor sülünez güzel yem ama artık buradaki yerlerdede taze canlı bulmak zorlaştı.

mehmet0625
23-02-2013, 00:57
ben ilk defa denk geldim iskenderun kıyılarında yılan balığı çok var arkadaşlar özellikle öğretmen evinin karşısındaki belediyenin yeri var oralarda çok fazla denk geliyor yılan balığı. boru kurdu ile mırmır ve çipura şansı bol oluyor sülünez güzel yem ama artık buradaki yerlerdede taze canlı bulmak zorlaştı.

bahsettiğin sanırım kayış balığı kimi yerdede palaska balığı diyorlar yılan balığı dediğinin fotosunu koyarmısın yada googlede aratıp bir foto eklermisin buraya mümkünse

omergul
23-02-2013, 07:34
bahsettiğin sanırım kayış balığı kimi yerdede palaska balığı diyorlar yılan balığı dediğinin fotosunu koyarmısın yada googlede aratıp bir foto eklermisin buraya mümkünse

mehmet0625
23-02-2013, 12:41
evet bu kayış değil

kaderaniz
23-02-2013, 12:59
Balığın adını "mığrı" olarak biliyorum. Yanlışsa düzeltin.

Çok küçükken Arsuz tarafında yakalamıştım. O zamanki aklımla kefal sarma oltasına canlı yem olarak takıp saatlerce beklemiştim. :)

Aşağıda bir mığrı avı var:

kaderaniz
23-02-2013, 21:31
İskenderun'da taze ve uygun fiyatlı boru kurdu ve sülünez bulabileceğim nereler var acaba?

omergul
23-02-2013, 22:41
İskenderun'da taze ve uygun fiyatlı boru kurdu ve sülünez bulabileceğim nereler var acaba?

erciyes balıkçılık

kaderaniz
24-02-2013, 00:23
erciyes balıkçılık

Teşekkürler...

Bu arada arkadaşlar,

Tekne ile açıkta avlanırken su üstü canlı balık bırakmak istiyorum. Hatta bugün şöyle bir tasarladım ve kendime göre bir takım yaptım.

60'lık misinaya 60 gr'lık zargana topunu bağladım. Toptan sonra yaklaşık 1 mt misina bıraktım ve misinaya iki büyük iğne bağladım. Teknede canlı yem olabilecek balık çektiğimde hemen takacak ve atabildiğim kadar uzağa atacağım. Aslında çelik tel kullanmalıydım ama biraz aceleye geldi. Bana çok mantıklı geliyor ama sonuç ne olur bilemiyorum. İş yapar mı bilemiyorum, siz ne dersiniz?

gaddar1
24-02-2013, 01:15
Arkadaşlar bu gün boru kurdu almak için erciyes balıkçılığa uğradım ... hafta sonu turları düzenliyorlar...büyük gezi teknesi ile ... kişi başı 30 tl sabah sekizden akşam 8 e kadar...haftaya gitmek isteyen olursa beraber gidelim hem tanışmış oluruz...saygılar

mehmet0625
24-02-2013, 14:09
Arkadaşlar bu gün boru kurdu almak için erciyes balıkçılığa uğradım ... hafta sonu turları düzenliyorlar...büyük gezi teknesi ile ... kişi başı 30 tl sabah sekizden akşam 8 e kadar...haftaya gitmek isteyen olursa beraber gidelim hem tanışmış oluruz...saygılar

selam gaddar büyük gezi teknesine kaç kişi alıyorlar tıka başa doldurmasınlar onu sordunmu tamam güzel bir şey ama teknede rahat edip balık avlayabileceğin yer bulabilirmisin ayrıca tekneye alınan kişiler balicimi tinercimi içen sıçan varmı teknede bilmekte fayda var sen çıkarsan paylaşımlarını buraya yazarsan sevinirim memnun kalırsan güzel bir organizasyonla çıkılabilinir.

gaddar1
24-02-2013, 15:37
en fazla 15 kişi aldıklarını söyledi...herkes rahat etsin diye. zaten forumdan rahat bu kadar kişi çıkacağını düşünüyorum... genelde müşterilerini götürüyor sanırım öyle abuk subuk insanların olacağını sanmıyorum...yinede sormakta fayda var.

omergul
24-02-2013, 16:08
selam gaddar büyük gezi teknesine kaç kişi alıyorlar tıka başa doldurmasınlar onu sordunmu tamam güzel bir şey ama teknede rahat edip balık avlayabileceğin yer bulabilirmisin ayrıca tekneye alınan kişiler balicimi tinercimi içen sıçan varmı teknede bilmekte fayda var sen çıkarsan paylaşımlarını buraya yazarsan sevinirim memnun kalırsan güzel bir organizasyonla çıkılabilinir.

hep düzgün insanlar gidiyor abi resimleri burda

omergul
24-02-2013, 16:12
en fazla 15 kişi aldıklarını söyledi...herkes rahat etsin diye. zaten forumdan rahat bu kadar kişi çıkacağını düşünüyorum... genelde müşterilerini götürüyor sanırım öyle abuk subuk insanların olacağını sanmıyorum...yinede sormakta fayda var.

ben devamlı oradan malzeme alırım tarık abiyle konuştum oranın sahibi ile sohbet etmiştik öğretmenler gidiyor bankacılar yani işinde gücünde adamlar gidiyor genelde öyle sakat tipleri almıyorlar zaten :) eğer gidecek varsa ben gitmeye hazırım düşünüyorumda arkadaş devamlı olarak deniz tutar diye sonra sonra diye diye daha gidemedik :)

omergul
24-02-2013, 16:15
teknede bu

mehmet0625
24-02-2013, 18:38
ben devamlı oradan malzeme alırım tarık abiyle konuştum oranın sahibi ile sohbet etmiştik öğretmenler gidiyor bankacılar yani işinde gücünde adamlar gidiyor genelde öyle sakat tipleri almıyorlar zaten :) eğer gidecek varsa ben gitmeye hazırım düşünüyorumda arkadaş devamlı olarak deniz tutar diye sonra sonra diye diye daha gidemedik :)

gitmek lazım gerçekten böyle ise ortam seviyeli gibi ve deniz tutması bendede oluyor fakat büyük teknede kolay kolay olmaz sanırım ayrıca yemek işini nasıl yapıyorlarmış sabahtan akşama kadar yeme içme lavabo ihtiyacı nasıl oluyor gördüğüm kadarıyla bayanlar felanda oluyor wc felan yoksa teknede ihtiyaç durumunda zor olur gidersen fotoğraflamayı unutma lütfen:)

ayrıca bu turda tekne ile balığa çıkmak için belge lazım mı? lazımsa nasıl bir gelse

gaddar1
24-02-2013, 19:40
gitmek lazım gerçekten böyle ise ortam seviyeli gibi ve deniz tutması bendede oluyor fakat büyük teknede kolay kolay olmaz sanırım ayrıca yemek işini nasıl yapıyorlarmış sabahtan akşama kadar yeme içme lavabo ihtiyacı nasıl oluyor gördüğüm kadarıyla bayanlar felanda oluyor wc felan yoksa teknede ihtiyaç durumunda zor olur gidersen fotoğraflamayı unutma lütfen:)

ayrıca bu turda tekne ile balığa çıkmak için belge lazım mı? lazımsa nasıl bir gelse

5 yıldızlı konfor bekleme sende :) kaç metrekare yer ki zaten .. yemek işini herkes kendisi getiriyor çaylar bizden demişti :)

mehmet0625
24-02-2013, 19:47
5 yıldızlı konfor bekleme sende :) kaç metrekare yer ki zaten .. yemek işini herkes kendisi getiriyor çaylar bizden demişti :)

tamam sağol

omergul
24-02-2013, 19:58
tuvaleti var diye biliyorum eğer haftaya gidecek olan varsa bana mesaj atabilir çünkü ben kesin gideceğim ama benim kamışların birisi 270cm diğeri 300cm acaba nasıl yapacağım bilmiyorum küçük bitane tekne için almak gerekecek bide normal el oltasının çevirmelisinden satıyorlardı bikaç yerde onlarda iş yapar yem olarak sülünez boru kurdu karides sübye ve sardalya oldumu bide yanına evde hazırlanmış tüm ekmek tost ve meyva suyu on numara olur :D canım çekti valla hafta içide olsa çok iyi olur

mehmet0625
24-02-2013, 20:07
tuvaleti var diye biliyorum eğer haftaya gidecek olan varsa bana mesaj atabilir çünkü ben kesin gideceğim ama benim kamışların birisi 270cm diğeri 300cm acaba nasıl yapacağım bilmiyorum küçük bitane tekne için almak gerekecek bide normal el oltasının çevirmelisinden satıyorlardı bikaç yerde onlarda iş yapar yem olarak sülünez boru kurdu karides sübye ve sardalya oldumu bide yanına evde hazırlanmış tüm ekmek tost ve meyva suyu on numara olur :D canım çekti valla hafta içide olsa çok iyi olur
öyle bir iç çekerek anlattınki tekneciye söyle seni götürdüğü yerde denize atsın hasretini gider:D birde bu tura katılmak için amatör balıkçı belgesi sarı belge felan lazımmı? ve bu tur hangi gün cumartesi günü mü? pazar günü mü?

omergul
24-02-2013, 20:13
yok gerekmiyormuş ben sordum herşeyini belgenin gerekli olduğu yer eğer olurda 4-5 arkadaş birleşir normal tekne kiralar giderler ozaman istiyorlar amatör balıkçılık belgesi çünkü erciyes turun götürdüğü tekne gezinti teknesi yani biz gezinti yapmaya gidiyoruz :D

bilge kağan
24-02-2013, 20:53
Teşekkürler...

Bu arada arkadaşlar,

Tekne ile açıkta avlanırken su üstü canlı balık bırakmak istiyorum. Hatta bugün şöyle bir tasarladım ve kendime göre bir takım yaptım.

60'lık misinaya 60 gr'lık zargana topunu bağladım. Toptan sonra yaklaşık 1 mt misina bıraktım ve misinaya iki büyük iğne bağladım. Teknede canlı yem olabilecek balık çektiğimde hemen takacak ve atabildiğim kadar uzağa atacağım. Aslında çelik tel kullanmalıydım ama biraz aceleye geldi. Bana çok mantıklı geliyor ama sonuç ne olur bilemiyorum. İş yapar mı bilemiyorum, siz ne dersiniz?

ben defalarca yaptım, herseferinde canlı balığı balon balıkları yedi. ama denemek lazım, herşey olabilir.

kaderaniz
24-02-2013, 22:02
Bugün sabah 8 gibi Arsuz civarı bir yerden 3 arkadaş tekne ile açıldık. Aslında 4 arkadaş Konacık Barınağı'na gidip at-çek yapıp biraz da yemli avlanacaktık ama son dakikada bir arkadaşın gelmemesiyle 3 kişiye düştük ve tekne ile çıkmaya karar verdik. Hava çıkarken gayet güzeldi. Gideceğimiz yere vardık 20-25 dakika içinde 1,5-2 kg kadar kırmızı aldık. Olta aşağı iner inmez vuruyor çoğunda ikili ikili çekiyorduk. Boyları da gayet iyiydi. Aradan yarım saat geçmemişti ki arkadaşın birini deniz tutmaya başladı. Yat, uyu, sigara iç, kola iç, poğaça ye v.s. falan değiştirmedi. :) Arkadaş çıkmak istedi. Biz de kıyıya doğru yanaştık. Onu bırakıp devam etmek istemedim. Kıyıda baş dönmesi biraz daha az olacaktı, arkadaşa anlattım, gerçekten de bir süre sonra toparladı. Tekrar açılalım dedik. Bu kez başka bir meraya açıldık. Yanımızda yöremizde 2-3 tekne olmasına rağmen (ki çapa atmışlardı) tek bir vuruş bile alamadık. :) Sonrasında arkadaş tekrar kötü olmaya başlayınca kıyıya çıktık. Tekne avını sonlandırdık. İlk gittiğimiz yerde dursaydık bayağı güzel balık alacaktık ama kısmet...

Bu arada tekne ile durduğumuz kıyıya yakın bir yerde teknenin etrafındaki ufak balık oynakları dikkatimizi çekti. Muhtemelen sardalya idi. Yanımda at-çek takımı yoktu. Ben de 4.20'lik surf kamışa Rover98 ve Bubble Walker takıp birkaç denemede bulundum. Sonuç yok elbette.Tekneden at-çek yapan ilk acemi ben miyim bilmiyorum... :)

Dün canlı bırakmayı sormuştum. Bugün canlı için her şey hazırdı. Ancak canlı olarak atacağım balık tutamadık. Kırmızılar çok çabuk öldüğünden canlı yem olamazlardı. Bir adet gümüş de olamazdı. Sonuçta bu denemeyi de yapamadım. :)

Tekne ile giderken de sırtı çektik. StrikePro, Daiwa, Kendo az dalarlı sahteleri denedim sonuç alamadım. :)

Tekne işini de çabuk sonlandırdığımızdan hırsımı alamamıştım. :) Arkadaşları uğurladıktan sonra biraz at-çek yapmaya karar verdim. Tulumu giydim. Suyun biraz içerisinden at-çek yapmaya başladım. Su üstü sahte kullandım. Rover98, Bubble Walker bir de Lineaeffe'nin bir su üstüsünü kullandım. Tek vuruş dahi alamadım. :)

Kısmetsiz bir gün olmasına rağmen ve aşırı derecede yorulmuş olmama rağmen yine de arkadaşlarla geçirdiğim şu güzel gün, deniz havasını teneffüs etmek paha biçilemezdi. İnsan bedence yoruluyor ama kafaca acayip rahatlıyor.

Herkese rastgelsin diyeyim...

bilge kağan
24-02-2013, 22:32
Bu arada tekne ile durduğumuz kıyıya yakın bir yerde teknenin etrafındaki ufak balık oynakları dikkatimizi çekti. Muhtemelen sardalya idi. Yanımda at-çek takımı yoktu. Ben de 4.20'lik surf kamışa Rover98 ve Bubble Walker takıp birkaç denemede bulundum. Sonuç yok elbette.Tekneden at-çek yapan ilk acemi ben miyim bilmiyorum... :)

açıkta su üstü sahteyle avlanan ilk kişi değilsin, olsan olsan ikinci olursun ;)

biz de bu gün incirli tarafına gittik. deniz tam balık deniziydi ama olmadı. ben biraz at çek yapınca vazgeçtim, zaten sıkıntılı olan belim ağrıyınca yanımda getirdiğim iki adet sülünez ve bir arkadaşın geçen hafta verdiği :thumb: sübye bacağıyla yemli ava başladım. çok az olan yemim bitene kadar biri küçük diğeri 25 cm gelen iki sargoz, bir küçük karagöz, iki gelin balığı ve bir de yarım kg civarı orfoz yakaladım. sadece sargoz işe yarardı. onu da sübye bacağıyla yakaladım. orfoz iki iğneli takımın her iki iğnesini de yutmuştı.

kıyıya yakın oynaklar vardı, istavrit ya da sardalya. yanımızda çapari olmayınca yakalayamadık.

bacanak da 650 - 700 gr. civarı bir grida yakalamış sahteyle.

zaten sonrasında ayağı kayıp düşmüş. eli sahtenin üzerine gelmiş, iğne çok derin saplanmış hooked yanımdaki kargaburnunun keski kısmıyla üçlü iğneyi kestim, karga burnuyla iğneyi itip diğer taraftan çıkarmak için çok uğraştıysam da gücüm yetmedi, idk eti çok sertmiş. iğnenin ucu azıcık derinin altından çıkınca bıçakla deriyi kestik ve karga burnunu ahmet abiye verdim. acıya dayanabileceğin kadar kendin zorla dedim. o da eğeyce uğraştı ama sonunda iğneyi çıkardık. sonra sahte değiştirip bir süre daha atçek yaptık.

eve dönüşte tetanoz aşısı için hastaneye gittik, bir aşı için yaklaşık 1,5 saat sıra bekledik ama sonunda işi hallettik.

[/IMG] (] (][IMG)

(][IMG)

seikott
25-02-2013, 01:13
Bacanağına ve sana Geçmiş olsun bilge. Allahtan hastanelik olmadan çıkarmışsın..
Birde düşüşte sakat bir durumda olabilirdi daha kötü allah korusun diyelim herpimiz dikkat etmeliyiz bu balık sevdasına gümbürtüye gitmemeliyiz.Özellikle kayalık bölgelerde önce yere bakıp sonra balğı bakmak en sağlamı:9
tekrar geçmiş olsun..

kaderaniz
25-02-2013, 10:59
açıkta su üstü sahteyle avlanan ilk kişi değilsin, olsan olsan ikinci olursun

Neyse rahatladım şimdi... :)

Kıyıdan beni görenler ne gülmüşlerdir diyordum, bundan sonra biraz da abartarak tekneden at-çek ile balık alanlar varmış diye anlatırım. :)

Bu arada geçmiş olsun. Zor bir durum. Bayağı canı yanmıştır bacanağının. Buna da şükür yine de...

bilge kağan
25-02-2013, 12:52
Bacanağına ve sana Geçmiş olsun bilge. Allahtan hastanelik olmadan çıkarmışsın..
Birde düşüşte sakat bir durumda olabilirdi daha kötü allah korusun diyelim herpimiz dikkat etmeliyiz bu balık sevdasına gümbürtüye gitmemeliyiz.Özellikle kayalık bölgelerde önce yere bakıp sonra balğı bakmak en sağlamı:9
tekrar geçmiş olsun..

teşekkürler. aynen geçen gün seninle konuştuğumuz durumlardan birisi işte. yanında birilerinin olması çok iyi. burası uğursuz bir yer. bacanağın gözü burada sakatlandı, ben iki kez düştüm, birinde spin kamışı, birinde daiwa makinanın çevirme kolunu kırdım. en değerli sahtelerimi burada denize verdim. hatta dün de biri elimden denize düşüp dalgaların arasında kayboldu :)

geçen yaz yeniyurtta benim de dudağımla çenemin arasına bir yere, dudağımın 1-1,5 cm altına battı. benimki ince yapılı ve çok keskin bir iğneydi, daha önce kullanılmamıştı. tekli iğne olduğundan arkadan misinayı kesip çevirerek itince 1 cm kadar ilerde bir yerden ucu çıktı ve tereyağından kıl çeker gibi çıktı. ama bu iğne üçlü iğne olduğundan biraz uğraştık. deri de kalın olunca iğnenin ucu çıkmadı deriyi kestik. yanımda balıklardan iğne çıkardığım karga burnu vardı neyse ki. iğneyi kesip yine çevirerek ittik ve ucunu çıkardık. aklınızda olsun, böyle bir durum başınıza gelirse iğneyi çekmeyin, iterek başka bir yerden ucunu çıkarın ve oradan iğneyi çekin. aksi halde iğnenin damağı hem hasar verir, hem de çok acı verir. yok benim yüreğim kaldırmaz derseniz de hastane yolu gözükür.

böyle bir şey olmaz inşaallah, ama yazdan bu yana bizim ikinci vukuat. daha öncesinde de dayımın ve ahmet abinin bir arkadaşının eline batmıştı. yani sizin başınıza da gelebilir.

bilge kağan
25-02-2013, 12:56
Neyse rahatladım şimdi... :)

Kıyıdan beni görenler ne gülmüşlerdir diyordum, bundan sonra biraz da abartarak tekneden at-çek ile balık alanlar varmış diye anlatırım. :)

Bu arada geçmiş olsun. Zor bir durum. Bayağı canı yanmıştır bacanağının. Buna da şükür yine de...

teşekkürler, canı yandı ama dayandı. ben zorlayınca biraz kıpırdandı onun için işi kendine bıraktım, ayarını kendin yap dedim.

geçen yaz sabaha karşı denizin üzerinde oynamalar oldu. yanımdaki bubble pen 80 HD13'ü attım. onun karnı fosforlu, ışığa tutunca bir süre parlıyor.

birkaç saldırı oldu ama zifiri karanlıkta denk getiremedim, sanırım orkinostular. ben açıkta yanımda hep sahte bulundururum. ne olur, ne olmaz.

metallurgist
25-02-2013, 16:45
yahu bilge bir kurşun döktürün siz iyisimi. bir senin dudağa saplanır bir ahmet abinin eline. geçmiş olsun

bilge kağan
25-02-2013, 17:05
yahu bilge bir kurşun döktürün siz iyisimi. bir senin dudağa saplanır bir ahmet abinin eline. geçmiş olsun

teşekkürler, aslında incirli'ye bir okutup üfletmek lazım. vukuatların % 90'ı orda oluyor.

kaderaniz
25-02-2013, 23:59
Dünden bu yana perte ayrılmış durumdayım. Önce tekne sonra at-çek derken canım çıkmış da haberim olmamış. Üstelik bir de vücudum bayağı hamlamış. Kolumu kaldıracak dermanım yok derler ya o hesap. Sırtımda herhangi bir noktaya el değmiyor, o derece ağrıyor. Sırtımın tamamına kas gevşetici sürdüm, bakalım sabaha ne olacak.

Bu tip zamanlarda balıktan ve avdan soğuyorum ama en fazla 2 gün sürüyor bu soğukluk. Zaten bir şey vurmuyor bari at-çek yapmasaydın diyorum kendi kendime ama bir yandan da attığım sahtelerin aksiyonları gözümün önüne geliyor. Nasıl bir tutku ise?.. :)

karayel80
26-02-2013, 00:06
iskenderun bölgesinde ROVER 98 in hangi renk olanı daha iyi iş yapıyor bugün osmaniyede satan bir yer buldum kısmet olursa alacamda

omergul
26-02-2013, 01:09
teşekkürler. aynen geçen gün seninle konuştuğumuz durumlardan birisi işte. yanında birilerinin olması çok iyi. burası uğursuz bir yer. bacanağın gözü burada sakatlandı, ben iki kez düştüm, birinde spin kamışı, birinde daiwa makinanın çevirme kolunu kırdım. en değerli sahtelerimi burada denize verdim. hatta dün de biri elimden denize düşüp dalgaların arasında kayboldu :)

geçen yaz yeniyurtta benim de dudağımla çenemin arasına bir yere, dudağımın 1-1,5 cm altına battı. benimki ince yapılı ve çok keskin bir iğneydi, daha önce kullanılmamıştı. tekli iğne olduğundan arkadan misinayı kesip çevirerek itince 1 cm kadar ilerde bir yerden ucu çıktı ve tereyağından kıl çeker gibi çıktı. ama bu iğne üçlü iğne olduğundan biraz uğraştık. deri de kalın olunca iğnenin ucu çıkmadı deriyi kestik. yanımda balıklardan iğne çıkardığım karga burnu vardı neyse ki. iğneyi kesip yine çevirerek ittik ve ucunu çıkardık. aklınızda olsun, böyle bir durum başınıza gelirse iğneyi çekmeyin, iterek başka bir yerden ucunu çıkarın ve oradan iğneyi çekin. aksi halde iğnenin damağı hem hasar verir, hem de çok acı verir. yok benim yüreğim kaldırmaz derseniz de hastane yolu gözükür.

böyle bir şey olmaz inşaallah, ama yazdan bu yana bizim ikinci vukuat. daha öncesinde de dayımın ve ahmet abinin bir arkadaşının eline batmıştı. yani sizin başınıza da gelebilir.

geçmiş olsun abi aslında hepimizin dikkat etmesi gerekiyor.

bilge kağan
26-02-2013, 12:10
iskenderun bölgesinde ROVER 98 in hangi renk olanı daha iyi iş yapıyor bugün osmaniyede satan bir yer buldum kısmet olursa alacamda

muhtemelen ferhat abide bulmuşsundur, siparişlerini ben vermiştim :) eğer varsa g15R, ha16r, g12r, g13. bu sıraya göre bak. bunlardan yoksa bubble pen 80 hd13 al. ama bunlara aksiyon veremezsen balık yakalayamazsın, haberin olsun.

bu aksiyonu vermen gerekli

bilge kağan
26-02-2013, 12:11
geçmiş olsun abi aslında hepimizin dikkat etmesi gerekiyor.

teşekkürler, çok dikkatli olmak lazım, ama bazen dikkat etsek bile kazalar oluyor.

karayel80
26-02-2013, 12:52
muhtemelen ferhat abide bulmuşsundur, siparişlerini ben vermiştim :) eğer varsa g15R, ha16r, g12r, g13. bu sıraya göre bak. bunlardan yoksa bubble pen 80 hd13 al. ama bunlara aksiyon veremezsen balık yakalayamazsın, haberin olsun.

bu aksiyonu vermen gerekli

teşekkür ederim bilge abi fem dershanesinin olduğu ara sokakta bir malzeme satan yer var hamamların yanında orda ver belkide sizin dediğiniz abi dir
videodaki aksiyon wtd aksiyonu değilmi seahorse su üstülerle wtd aksiyonu denemelerim oldu ilk denememe rağmen tam olmasada baya yapabiliyorum biraz çalışırsam yapabileceğimi düşünüyorum sorduğum sorulara gösterdiğiniz ilgiden dolayı tekrardan çok teşekkür ederim.

bilge kağan
26-02-2013, 13:03
teşekkür ederim bilge abi fem dershanesinin olduğu ara sokakta bir malzeme satan yer var hamamların yanında orda ver belkide sizin dediğiniz abi dir
videodaki aksiyon wtd aksiyonu değilmi seahorse su üstülerle wtd aksiyonu denemelerim oldu ilk denememe rağmen tam olmasada baya yapabiliyorum biraz çalışırsam yapabileceğimi düşünüyorum sorduğum sorulara gösterdiğiniz ilgiden dolayı tekrardan çok teşekkür ederim.

aksiyon WTD aksiyonu, dediğin yer de aynen o orası. elinde olan malzeme konusunda yardımcı olur, olmayanı getirtir, her durumda senin işini halleder.

eğer daha önce aksiyonu denediysen mesele yok. seahorse su üstüler biraz ağır, aksiyon vermek zor, rover daha kolay aksiyon alır.

karayel80
26-02-2013, 16:07
aksiyon WTD aksiyonu, dediğin yer de aynen o orası. elinde olan malzeme konusunda yardımcı olur, olmayanı getirtir, her durumda senin işini halleder.

eğer daha önce aksiyonu denediysen mesele yok. seahorse su üstüler biraz ağır, aksiyon vermek zor, rover daha kolay aksiyon alır.

teşekkür ederim bu hafta sonu dörtyol barınağına gitmiyi düşünüyorum allah izin verirse bir aksilik olmazsa orda elimdeki sahteleri deyecem inşallah

karayel80
26-02-2013, 20:59

bugün rover 98 almaya gittim ama malesef elinde yoktu 128 vardı ben de remıxon zargana 6.5 silikon yemlerden , iğne ve misina falan aldım

bilge kağan
27-02-2013, 20:25
bu gün mehmet ( seikott ) arkadaşımızla sabah suyunu bir kontrol edelim dedik. çarşaf gibi durgun, cam gibi tertemiz suda, araya araya balıkların yerini bulduk.

suyun içinde yüzen, levrek, kefal vs. balıklar net şekilde görünüyordu. su üstü ve dalan sahtelere bolca takip ve küçük saldırılar olsa da bir türlü istediğim haşin, agresif vuruş olmadı. sonunda 4-5 m. kadar önümüzden parlayarak geçen iri bir balık sürüsünün üzerine sammy'i attım. hemen bir saldırı oldu ama ıskaladı, arkasından ikinci saldırı oldu ve işlem tamam.

balık sağa sola yüzerken levrek değil kofana olduğunu gördük. ama arabadan inip suya doğru ilerlerken eyvah, kepçe arabada kaldı demiştim ama 100 m. kadar uzaklaştığımdan geri de dönmeye erinmiştim. şimdi balığı nasıl çıkaracağım derdine düştüm. daha önce defalarca yaptığım, bir daha asla yapmam dediğim hatayı yine yaptım :) hem de herkese kepçesiz ava gitmeyin deyip dururken :p

balığı yakına getirdim ve oltayı mehmet'e verip ben taşların üzerinden suya yaklaşabildiğim kadar yaklaştım. durduğum yer dengesiz ve sudan az yüksekçe olduğundan balığı tek elimle almaya uğraştım durdum. solungacına parmağımı sokamadım, taşa doğru sıkıştırayım dedim olmadı, kuyruk kökünden tutayım dedim gene olmadı, elimi ağzına soksam ya iğne batacak, ya balık parmağımı parçalayacak idk

ne ettiysem bir türlü olmadı. sonunda fikir birliğiyle balığı karga tulumba çıkarmaya karar verdik. elimle sahteyi sağlamca kavradım, yavaşça kaldırdım, tam balık sudan havaya kalktı ama ağırlık nedeniyle iğne balığın dudağını kopardı ve cup suya banghead tam bir acemi gibiydim :) bu zamana kadar lüfer - kofana cinsinden yana hiç şansım olmadı zaten :rolleyes:

lüfer cinsinin kilosunu pek kestiremiyorum ama boy olarak 40 cm.den büyük, 50 cm.den küçük diye tahmin ediyorum. çünkü hesap yaparken boyutlara çok bakamadım :D

ah kepçe ah, ne vardı her zamanki gibi kemerimde olaydın. banghead

orası neresi demeyin arkadaşlar, nokta atışı söylemeyeceğim artık. çünkü bir kaç gün önce bir olay oldu ve artık mekanlar bende saklı, kimse kusura bakmasın.

seikott
27-02-2013, 23:24
Evet arkadaşlar, epeydir bilge beyle bir av planlıyorduk bugüne ksımet oldu.Av hikayesine geçmeden önce bilge beyle bolca sohbet etme imkanı bulduk , benim için keyifli bir av(balık yok ama :) ) oldu. Saolsun bilge benden daha tecrübeli olduğundan fikir alışverişlerinde benim için ayrı değeri oldu.
gelelim av olayına ; bir iki deneme yerinden sonra bilgenin bildiği yere önce o arkasından ben sağı solu sahteyle tarayarak gittik.Bilge öyle bir noktada konuşlanmıştıki 5 mt sağında veya 5 mt solunda hareket olmamasına rağmen tam bulunuğu noktada film gibi gelen geçen balıkları bana sayıyordu:) bahsettiği gibi takip vs.. ne yaptıysa kandıramadı bir ara ama benim suya düşün 15 cm lik sahteyi bana yardımcı olmak için 20 dk sonra kandırıp sudan aldı, saolsun:)
neyse tam avlak yerini değiştirilem derken hafif dalgalanan denizde az önce bana dolaşan iri balıklar olduğunu söyledikten2-3 dk sonra balık önce bir atladı sahteyi alamadı 2nci seferde bilgenin sahteyi balık kaptı , dediği gibi kıyıya yakın bir yerdi balık gelince bir levrek değil kofana olduğunu gödük ,heyecanımız biraz daha arttı çünkü bilgenin kofana sendromuna son veriyorduk aslında verdi de kepçe meselesinden:) her yolu denedi ama en kötü senaryo maalesef gerçekleşti.balıkla ilgili bilgileri zaten paylaştı.Sonrasında başka bir avlağa vardık birazda oarada takıldık öğlen saatlerinde bu keyifli buluşmamızı sonlandırdık..

barakuda33
28-02-2013, 00:56
Arkadaş yine zevkle okudum ve ordaymış gibi yaşadım.Ve yine bi replik geldi aklıma;BUDAMI GOOL DEĞİL BEE
Olsun sıkmayın canınızı,dışarı almamışsın ama hedef kofanayı tutmuşsun,İşallah bi dahakine dışarı aırsın keratayı.

demir01
28-02-2013, 06:48
bu gün mehmet ( seikott ) arkadaşımızla sabah suyunu bir kontrol edelim dedik. çarşaf gibi durgun, cam gibi tertemiz suda, araya araya balıkların yerini bulduk.

suyun içinde yüzen, levrek, kefal vs. balıklar net şekilde görünüyordu. su üstü ve dalan sahtelere bolca takip ve küçük saldırılar olsa da bir türlü istediğim haşin, agresif vuruş olmadı. sonunda 4-5 m. kadar önümüzden parlayarak geçen iri bir balık sürüsünün üzerine sammy'i attım. hemen bir saldırı oldu ama ıskaladı, arkasından ikinci saldırı oldu ve işlem tamam.

balık sağa sola yüzerken levrek değil kofana olduğunu gördük. ama arabadan inip suya doğru ilerlerken eyvah, kepçe arabada kaldı demiştim ama 100 m. kadar uzaklaştığımdan geri de dönmeye erinmiştim. şimdi balığı nasıl çıkaracağım derdine düştüm. daha önce defalarca yaptığım, bir daha asla yapmam dediğim hatayı yine yaptım :) hem de herkese kepçesiz ava gitmeyin deyip dururken :p

balığı yakına getirdim ve oltayı mehmet'e verip ben taşların üzerinden suya yaklaşabildiğim kadar yaklaştım. durduğum yer dengesiz ve sudan az yüksekçe olduğundan balığı tek elimle almaya uğraştım durdum. solungacına parmağımı sokamadım, taşa doğru sıkıştırayım dedim olmadı, kuyruk kökünden tutayım dedim gene olmadı, elimi ağzına soksam ya iğne batacak, ya balık parmağımı parçalayacak idk

ne ettiysem bir türlü olmadı. sonunda fikir birliğiyle balığı karga tulumba çıkarmaya karar verdik. elimle sahteyi sağlamca kavradım, yavaşça kaldırdım, tam balık sudan havaya kalktı ama ağırlık nedeniyle iğne balığın dudağını kopardı ve cup suya banghead tam bir acemi gibiydim :) bu zamana kadar lüfer - kofana cinsinden yana hiç şansım olmadı zaten :rolleyes:

lüfer cinsinin kilosunu pek kestiremiyorum ama boy olarak 40 cm.den büyük, 50 cm.den küçük diye tahmin ediyorum. çünkü hesap yaparken boyutlara çok bakamadım :D

ah kepçe ah, ne vardı her zamanki gibi kemerimde olaydın. banghead

orası neresi demeyin arkadaşlar, nokta atışı söylemeyeceğim artık. çünkü bir kaç gün önce bir olay oldu ve artık mekanlar bende saklı, kimse kusura bakmasın.

geçmiş-olsun-kepçe-şart;)

metallurgist
28-02-2013, 08:24
güzel bir av macerası imrenerek okudum açıkçası. şu sammy den edinsekmi ne

umutemin
28-02-2013, 09:36
bilge abi ben olmalıymışım orda büyük bir ustalıkla kepçelerdim onu:)

umutemin
28-02-2013, 09:40

Canını sıkmışlar herhalde bilge abi...

bilge kağan
28-02-2013, 10:37
Evet arkadaşlar, epeydir bilge beyle bir av planlıyorduk bugüne ksımet oldu.Av hikayesine geçmeden önce bilge beyle bolca sohbet etme imkanı bulduk , benim için keyifli bir av(balık yok ama :) ) oldu. Saolsun bilge benden daha tecrübeli olduğundan fikir alışverişlerinde benim için ayrı değeri oldu.
gelelim av olayına ; bir iki deneme yerinden sonra bilgenin bildiği yere önce o arkasından ben sağı solu sahteyle tarayarak gittik.Bilge öyle bir noktada konuşlanmıştıki 5 mt sağında veya 5 mt solunda hareket olmamasına rağmen tam bulunuğu noktada film gibi gelen geçen balıkları bana sayıyordu:) bahsettiği gibi takip vs.. ne yaptıysa kandıramadı bir ara ama benim suya düşün 15 cm lik sahteyi bana yardımcı olmak için 20 dk sonra kandırıp sudan aldı, saolsun:)
neyse tam avlak yerini değiştirilem derken hafif dalgalanan denizde az önce bana dolaşan iri balıklar olduğunu söyledikten2-3 dk sonra balık önce bir atladı sahteyi alamadı 2nci seferde bilgenin sahteyi balık kaptı , dediği gibi kıyıya yakın bir yerdi balık gelince bir levrek değil kofana olduğunu gödük ,heyecanımız biraz daha arttı çünkü bilgenin kofana sendromuna son veriyorduk aslında verdi de kepçe meselesinden:) her yolu denedi ama en kötü senaryo maalesef gerçekleşti.balıkla ilgili bilgileri zaten paylaştı.Sonrasında başka bir avlağa vardık birazda oarada takıldık öğlen saatlerinde bu keyifli buluşmamızı sonlandırdık..

bu avlardaki sohbet ortamını seviyorum. balık tutmaktan daha güzel. avcılıkta çok kullandığım bir söz vardır: kaçan av bizim av, yaşadığı sürece yine karşılaşma ihtimalimiz var.

dün de dediğim gibi, balığın tok olduğu saatlerde, hele de cam gibi denizde balığı kızdırıp sahteye atlatmak zor iş, ama oldumu da tadından yenmez :D

inşaallah böyle sohbetli, eğlenceli avlarda yine görüşürüz.

bilge kağan
28-02-2013, 10:42
Arkadaş yine zevkle okudum ve ordaymış gibi yaşadım.Ve yine bi replik geldi aklıma;BUDAMI GOOL DEĞİL BEE
Olsun sıkmayın canınızı,dışarı almamışsın ama hedef kofanayı tutmuşsun,İşallah bi dahakine dışarı aırsın keratayı.

ben de gol dedim ama meğerse offside varmış :D

sana söylemeyi unuttum. geçenlerde hani benim zil hafif tıngırdamıştı da ben bakmamıştım. akşam oltayı çektim, yaprak zarganadan çok küçük bir parça kalmıştı. kalan parçada düzgün ısırık izleri vardı, senin dediklerin aklıma geldi. iki iğneli takımdan yemi alıyorlar dediydin :)

ne bileyim kardeşim, ben lüferi hiç yemli avlamadım ki. aslında biraz da hedef büyük olunca iğneler de yem de büyüktü, ondan oldu.

bilge kağan
28-02-2013, 10:43
geçmiş-olsun-kepçe-şart;)

teşekkürler, ''kepçesiz çıkmam abi '' diyenlerdenim ama Allah şaşırttı işte :)

bilge kağan
28-02-2013, 10:49
güzel bir av macerası imrenerek okudum açıkçası. şu sammy den edinsekmi ne

aslında sammy'nin esprisi şuydu :

olayın hemen öncesinde mehmet'in değerli bir sahtesi suya uçmuştu. benim oltada bubble pen 80 takılıydı, ve takip de alıyordu. ama sammy daha ağır olduğu için sudaki sahteye daha isabetli atışlar yapmak için ikimiz de sammy'leri takıp suyun üzerinde gezen sahteye sırayla atışlar yapmaya başladık. bir süre sonra sahteyi alınca da madem sammy'i taktım onunla devam edeyim dedim. zaten birkaç dakika sonra da suyun içinde ışıl ışıl kofana sürüsü geçmeye başladı :)

ama sammy iş yapar, hele de sizin oralarda. zaten geçende o cüruf sahasının altında saldıran akyadan sonra sammy'e olan güvenim artmıştı.

bilge kağan
28-02-2013, 10:50
bilge abi ben olmalıymışım orda büyük bir ustalıkla kepçelerdim onu:)

ah emin ah, sen olaydın. bende kepçe olmasa sende olurdu. zaten işi de öğrendiydin :D

bilge kağan
28-02-2013, 10:51
Canını sıkmışlar herhalde bilge abi...

aynen öyle, çok fazla takip altındayız :(

mehmetar79
28-02-2013, 13:06

Bilge madem kepçe yoktu keşke bu kadar vakit kaybedeceğine balığı kamışla bi anda karaya atsaydın :(

Ben kıyıda değilde yüksek bir yerdeysem ve balık 50 cm den büyük değilse kamışın ucunu suya iyice yaklaşana kadar sarıyorum ve kalamayı iyice sıkıp hooop karaya sallıyorum. Kamış vsystem 240 misina da 0,26 okuma seabass. Tabi kepçe en sağlıklısı ama kepçe yoksa balığı fazla debelendirmemek lazım bence.
Daha iyileri rastgelsin.

mehmet0625
28-02-2013, 16:25
şuan iskenderun yağmur yağıyor meteoroloji sayfasından denizin durumuna bakıyorum bayağı dalgalı aklımdan ne geçiyor biliyormusunuz ne balık vardır şimdi deniz kenarında olup balık avlamak vardı...

bilge kağan
28-02-2013, 22:38
Bilge madem kepçe yoktu keşke bu kadar vakit kaybedeceğine balığı kamışla bi anda karaya atsaydın :(

Ben kıyıda değilde yüksek bir yerdeysem ve balık 50 cm den büyük değilse kamışın ucunu suya iyice yaklaşana kadar sarıyorum ve kalamayı iyice sıkıp hooop karaya sallıyorum. Kamış vsystem 240 misina da 0,26 okuma seabass. Tabi kepçe en sağlıklısı ama kepçe yoksa balığı fazla debelendirmemek lazım bence.
Daha iyileri rastgelsin.

balığı çıkarmadaki en riskli yoldur. yoksa benim ana beden 14 kg çekerli lineaeffe 0,15 örgü, lider ise 19 kg çekerli 0,37 nippon ghost. kırılmasından yana korkum yok.

ama o yönlemle ne turnalar, levrekler, hele de alabalıklar kaçırdım da, ondan sonra kepçesiz dolaşmaz oldum ya. bu gün yine aynı yerde aynı balığı yakalasam, yine balığı yorarak kenara yanaştırırım. ama elimle tutmak yerine çantamdaki kargaburnunu grip gibi kullanıp çenesinden tutarım, ( aslında mehmet söyledi ama ben gevşek davrandım, çünkü iğne oldukça derin saplanmış gözüküyordu ) yine de kaldırıp atmam. çünkü balık bitkin vaziyette iken, ben dikkatlice yavaş yavaş kaldırdığımda yırtılan o ağız, balığın güçlü zamanındaki asılmada kesin yırtılırdı. zaten attığımı varsayalım, balığın düşeceği yerde onu ben tutana kadar taşların arasına girer ve oradan almak imkansızdır.

ama sahillerde, sığ yerlerde genelde kepçe kullanmıyoruz, dalgada daha zor oluyor. misinayı uzun tutup dalga geldiğinde geriye doğru yürüyoruz ve dalga çekildiğinde balık kumda kalıyor.

kaderaniz
01-03-2013, 23:58
Aklımdaki birkaç soruyu yanıtlarsanız sevinirim:

1. Tebliğ her yıl yenileniyor mu? Tebliğe ulaşabileceğimiz birincil bağlantı adresi verebilir misiniz?

2. Tebliğde yer almayan balık türlerinin boyutu ne olursa olsun alıkonulabilir mi?

3. İskenderun Barınağı dediğimiz yerin girişinde "Balık avlamak yasaktır" tabelası var. Yağmurlu bir havada önünden geçtim, içine girmedim. Balık avlanmıyorsa tabela neden var, tabela varsa neden balık avlanıyor? Bu barınaktan at-çek yapmak için nereleri önerirsiniz? Bir de barınağa arabayla girebiliyor muyuz?

4. Sahildeki Teysir'den başlayıp Yelken Kulübü'ne kadar olan şeritte at-çek ile balık alınabilir mi?

5. At-çekteki öncü misinanın esprisi nedir? İllaki kullanmalı mıyım?

6. Yan tarafta yazılı kamış ve makineyi kullanıyorum. Makinenin üzerinde 150 mt kadar Okuma SeaBass 0.26'lık misina var. Misina uzunluğu ve kalınlığı yeterli midir?

Şimdiden teşekkürler...

omergul
02-03-2013, 01:20
arkadaşlar yarın ben erciyes balıkçılık ile birlikte balığa gideceğim akşam 8 den pazar sabah 8'e kadar gelmek isteyen varsa birlikte gidebiliriz?

kaderaniz
02-03-2013, 08:35
Az önce sabah sporundan döndüm. Sabah sporu diyorum çünkü en ufak bir vuruş bile olmadı. Yelken Kulübü'nün oradan 1-1.5 saat arası at-çek yaptım. Su üstülerden başladım. Az dalarlı sahtelerle devam ettim. Herhangi bir vuruş olmadı.

En son geçenlerde aldığım GES'i denemek istedim. Dip yapısını bilmediğimden takılabilme ihtimalini göz önüne alarak ilk atışımda hemen sarmaya başladım. GES'lerin su üstünden geldiğini bilmiyordum. Bayağı şaşırdım. Çekmeyi kestiğim anda batmaya başlıyordu. Ve herhangi bir aksiyon vermeye gerek kalmıyor. Normal bir sarış hızıyla gayet güzel geliyordu. Ağır olduğu için atış mesafesi de güzeldi. GES'i tuttum ama balıklar tutmadı o ayrı... :)

Benden önce biri silikon atıyordu. O da bir şey alamamış. Yine benden 10 dakika önce gelen bir ekip vardı. Yemli atıyorlardı. Onlar da ben ayrılana kadar bir şey alamadı. Çay ağzı olması nedeniyle biraz daha hareketli olur demiştim ama kısmet...

Sabah erken kalkmak... Güneşin, dağların arkasından doğuşuna şahit olmak... Deniz havası teneffüs etmek... Pancar motorların sesini duymak... Spor yapan insanlar... İşine gitmek için koşturanlar... Hele de bir kayanın üstüne oturup şöyle denize karşı bir sigara tüttürmek var ya!

Her şey güzeldi ama o sonuncuyu yapamadım işte! :)

1.5 yıldan fazla oldu bırakalı, unutamadım daha mereti! :)

mehmet0625
02-03-2013, 10:02
Aklımdaki birkaç soruyu yanıtlarsanız sevinirim:

1. Tebliğ her yıl yenileniyor mu? Tebliğe ulaşabileceğimiz birincil bağlantı adresi verebilir misiniz?

2. Tebliğde yer almayan balık türlerinin boyutu ne olursa olsun alıkonulabilir mi?

3. İskenderun Barınağı dediğimiz yerin girişinde "Balık avlamak yasaktır" tabelası var. Yağmurlu bir havada önünden geçtim, içine girmedim. Balık avlanmıyorsa tabela neden var, tabela varsa neden balık avlanıyor? Bu barınaktan at-çek yapmak için nereleri önerirsiniz? Bir de barınağa arabayla girebiliyor muyuz?

4. Sahildeki Teysir'den başlayıp Yelken Kulübü'ne kadar olan şeritte at-çek ile balık alınabilir mi?

5. At-çekteki öncü misinanın esprisi nedir? İllaki kullanmalı mıyım?

6. Yan tarafta yazılı kamış ve makineyi kullanıyorum. Makinenin üzerinde 150 mt kadar Okuma SeaBass 0.26'lık misina var. Misina uzunluğu ve kalınlığı yeterli midir?

Şimdiden teşekkürler...

cevaba 3.sorunuzdan başlayayım

cevap3: barınakta balık avlamak yasak denilsede millet girip avlıyor arabayla giriş 5 tl ama bisiklet ile yada yaya olarak girebiliyorsun tabi ordaki güvenlikçilerin tanıdıkları oranın daimi serseri soytarısı her türlü bedava girip çıkabiliyor oranın işsiz güçsüz serseri birkaç daimi elemanı var ne zaman gitsem elemanlar orda buda demektirki hemen hemen hergün ordalar sabahta gitsen akşamda gitsen ordalar bir defa birbirlerine bıçak çektiklerine bile şahit oldum. kafa hoş nede olsa... barınakta balık çıkıyor arasıra ama ben ortalama 20-30 gidişimden birinde ancak yenilebilecek balıklar alabiliyorum orda kaşık ve silikon ile bir kaç defa at-çek yöntemi ile balık aldım.

4. Sahildeki Teysir'den başlayıp Yelken Kulübü'ne kadar olan şeritte at-çek ile balık alınabilir mi? evet alınır yazın orda zarganayı canlı yüzdürüp avcı balıklar alan oluyormuş ama ben hiç alamadım ayrıca at-çek ile o aradan avcılar denk gelirse sahteye atlar

5. At-çekteki öncü misinanın esprisi nedir? İllaki kullanmalı mıyım? onun amacı şok dedikleri olay olması lazım sahteyi savururken ileri atmak için uyguladığın kuvvet kamışın ucunda bir kaç metrelik misinaya bindiği için en uca şok denilen misina uygulanır bu benim bildiğim kadarı.

6. Yan tarafta yazılı kamış ve makineyi kullanıyorum. Makinenin üzerinde 150 mt kadar Okuma SeaBass 0.26'lık misina var. Misina uzunluğu ve kalınlığı yeterli midir? uzunluğu bana göre iyi bahsettiğiniz markayı denemedim ama kullananlar memnun genelde kalınlık ise at-çek için ideal

benden bu kadar bu işin profesyonelleri daha iyi açıklayacaklardır saygılar.

mehmet0625
02-03-2013, 10:06
arkadaşlar yarın ben erciyes balıkçılık ile birlikte balığa gideceğim akşam 8 den pazar sabah 8'e kadar gelmek isteyen varsa birlikte gidebiliriz?

dostum senden bir ricam gidersen ava gittiğin tekneden içindeki ortama yakalanan balıklara kadar fotoğraflarsan sevinirim çünkü tekne büyükse ortam iyi ise balık vuruşu olursa bende gelmek istiyorum ilerleyen haftalarda sebebine gelince küçük teknede beni deniz tutuyor ondan tekne büyük olmalı ki dalgada çok sallanmasın yoksa midemin içindekiler yayık ayranı gibi oluyor ortamda çok önemli bu iş zevk işi ortam kalabalık ise bir tat alamazsan heleki hesabını bozacak bir iki seviyesiz olursa teknede günün zehir olur o açıdan fotoğraflarını merakla bekleyeceğim güzel bir organizasyon ise ilerde tanışma ve beraber avlanma fırsatıda olur ***. saygılarımla.

kaderaniz
02-03-2013, 14:36
...
benden bu kadar bu işin profesyonelleri daha iyi açıklayacaklardır saygılar.

Çok teşekkürler...

omergul
02-03-2013, 16:41
dostum senden bir ricam gidersen ava gittiğin tekneden içindeki ortama yakalanan balıklara kadar fotoğraflarsan sevinirim çünkü tekne büyükse ortam iyi ise balık vuruşu olursa bende gelmek istiyorum ilerleyen haftalarda sebebine gelince küçük teknede beni deniz tutuyor ondan tekne büyük olmalı ki dalgada çok sallanmasın yoksa midemin içindekiler yayık ayranı gibi oluyor ortamda çok önemli bu iş zevk işi ortam kalabalık ise bir tat alamazsan heleki hesabını bozacak bir iki seviyesiz olursa teknede günün zehir olur o açıdan fotoğraflarını merakla bekleyeceğim güzel bir organizasyon ise ilerde tanışma ve beraber avlanma fırsatıda olur ***. saygılarımla.

tamam abi ben bugün gittim sordum bulamadım yer sonra anıtın arkasındaki teknelere gittim sordum zar zor ayarladılar bugün bakacagız işte eğer güzel olursa gideriz yine tekne turuyla yada olmadı barınaktan buluruz balıkçı teknesiyle gideriz çünkü bugünkü ortamı bende merak ediyorum bizde.bide büyük tekne var onuda 10-15 kişi toplanılıp öyle kiralayabiliriz tekneyi kişi başı 25-30 lira tutar artık siteden sağlam kişilerle toplanıp bur organizasyon yapılıp gidilir :D :D hem tanışma olur hemde zevkli olur

mehmet0625
02-03-2013, 18:57
tamam abi ben bugün gittim sordum bulamadım yer sonra anıtın arkasındaki teknelere gittim sordum zar zor ayarladılar bugün bakacagız işte eğer güzel olursa gideriz yine tekne turuyla yada olmadı barınaktan buluruz balıkçı teknesiyle gideriz çünkü bugünkü ortamı bende merak ediyorum bizde.bide büyük tekne var onuda 10-15 kişi toplanılıp öyle kiralayabiliriz tekneyi kişi başı 25-30 lira tutar artık siteden sağlam kişilerle toplanıp bur organizasyon yapılıp gidilir :D :D hem tanışma olur hemde zevkli olur

+1 iyi olur

ayrıca sana rast gele hava bugün çok tatlı umarım bol bol balıktan dönersin

kaderaniz
03-03-2013, 12:11
Seri üretime geçsem mi?.. :)

omergul
03-03-2013, 20:18
+1 iyi olur

ayrıca sana rast gele hava bugün çok tatlı umarım bol bol balıktan dönersin

dostum dün gittim ortam çok iyiydi ama bi türlü balık denk gelmedi sabaha karşıda fırtına çıktı geri döndük.çok fena sallanıyordu tekne bir an yan yatacağız diye korktum valla ama tek sıkıntı vardı oltalar akıntıdan dolayı karışıyor.bütün gece dolaştık hani iyi balık yakalayan oldu ama genel itibariyle toplamda 2 kilodan az tuttuk 14 kişi zaten kimisi atmadı bile bi süre sohbet filan edenler oldu yada güzel iskenderunun gece denizden manzarası güzel oluyor.balık sabaha karşı yaptı ama ondada fırtına çıktı diye geri döndük. balık olarakta 2 tane çipura tutan oldu 1 kaya balığı ,1 tane baya güzel büyük gümüş levrek gibiydi :D bide bol bol kırmızı :D

kaderaniz
03-03-2013, 21:54
Ortam güzelse gerisi laf-ı güzaf...

Önümüzdeki günlerde şöyle güzel bir organizasyon yaparsak ben de katılabilirim. Gezi teknesinin zevki ayrı olacaktır. Gerçi 15 kişi bayağı kalabalık. Rüzgarlı havalarda oltaların karışması sinir bozucu olabilir. Sakin bir havada açılmak gerek.

Bir de merak ediyorum, herkes tek olta ile mi çalışıyor? Çift takımla avlansak sorun olur mu acaba?

mehmet0625
03-03-2013, 22:13
dostum dün gittim ortam çok iyiydi ama bi türlü balık denk gelmedi sabaha karşıda fırtına çıktı geri döndük.çok fena sallanıyordu tekne bir an yan yatacağız diye korktum valla ama tek sıkıntı vardı oltalar akıntıdan dolayı karışıyor.bütün gece dolaştık hani iyi balık yakalayan oldu ama genel itibariyle toplamda 2 kilodan az tuttuk 14 kişi zaten kimisi atmadı bile bi süre sohbet filan edenler oldu yada güzel iskenderunun gece denizden manzarası güzel oluyor.balık sabaha karşı yaptı ama ondada fırtına çıktı diye geri döndük. balık olarakta 2 tane çipura tutan oldu 1 kaya balığı ,1 tane baya güzel büyük gümüş levrek gibiydi :D bide bol bol kırmızı :D

Ortam güzelse gerisi laf-ı güzaf...

Önümüzdeki günlerde şöyle güzel bir organizasyon yaparsak ben de katılabilirim. Gezi teknesinin zevki ayrı olacaktır. Gerçi 15 kişi bayağı kalabalık. Rüzgarlı havalarda oltaların karışması sinir bozucu olabilir. Sakin bir havada açılmak gerek.

Bir de merak ediyorum, herkes tek olta ile mi çalışıyor? Çift takımla avlansak sorun olur mu acaba?

ilerleyen haftalarda hava-deniz tahminlerine önceden bakıp ona göre çıkıp çıkmayacağımıza karar verip öyle gidebiliriz hem tanışmış oluruz hemde güzel bir av yaparız umarım
tekneciler hava kötüde olsa iyide olsa alacakları paraya bakacakları için her türlü götürmeye çalışırlar ama biz balık havasında güzel bir havada çıkmalıyızki tat alalım tekneciler alacağı paraya bakar olta karışmış tat almışsın almamışsın umurlarında olmaz aslında bu siteden güzel insanlarla önce bir hafta sonu güzel bir kara avı organizasyonu yapıp sonra da daha sonra yapacağımız avlar konuşulabilinir aslında zaman ve kısmet olursa yaparız birşeyler.

ayrıca kendimiz bir grup olsak atıyorum 10 kişi olsak teknecilerle pazarlık yapıp 15 kişi yerine 10 kişi ile aynı paraya çıkabiliriz balık avına ve biraz daha para verirsek yemek ikram içecek vsss bile yaptırabiliriz

omergul
03-03-2013, 22:29
ilerleyen haftalarda hava-deniz tahminlerine önceden bakıp ona göre çıkıp çıkmayacağımıza karar verip öyle gidebiliriz hem tanışmış oluruz hemde güzel bir av yaparız umarım
tekneciler hava kötüde olsa iyide olsa alacakları paraya bakacakları için her türlü götürmeye çalışırlar ama biz balık havasında güzel bir havada çıkmalıyızki tat alalım tekneciler alacağı paraya bakar olta karışmış tat almışsın almamışsın umurlarında olmaz aslında bu siteden güzel insanlarla önce bir hafta sonu güzel bir kara avı organizasyonu yapıp sonra da daha sonra yapacağımız avlar konuşulabilinir aslında zaman ve kısmet olursa yaparız birşeyler.

ayrıca kendimiz bir grup olsak atıyorum 10 kişi olsak teknecilerle pazarlık yapıp 15 kişi yerine 10 kişi ile aynı paraya çıkabiliriz balık avına ve biraz daha para verirsek yemek ikram içecek vsss bile yaptırabiliriz

bencede olur kara avcılığı yapmak.ben sordum bikaç yere normal balıkçı teknesiyle kendi grubunuz olursa dedi kişi başı 25 liraya götürürüm sizi dedi ama belge lazım onada çünkü dün biz gezinti teknesiyle gitmemize rağmen sahil güvenlik etrafımızda döndü durdu sonra yoluna devam etti. hani bugün hava tam levreklikti ama gerekli aparatlar olmadıgı için ve at çek konusunda pek deneyimli olmadıgım için çok bulasmadım. bu zamanlarda iskenderun sahilinde baracudalar bolmuş onu duydum yeni sahte takımları ve kamış alıp bende at çek olayına girmek istiyorum artık :D

kaderaniz
03-03-2013, 23:20
bencede olur kara avcılığı yapmak.ben sordum bikaç yere normal balıkçı teknesiyle kendi grubunuz olursa dedi kişi başı 25 liraya götürürüm sizi dedi ama belge lazım onada çünkü dün biz gezinti teknesiyle gitmemize rağmen sahil güvenlik etrafımızda döndü durdu sonra yoluna devam etti. hani bugün hava tam levreklikti ama gerekli aparatlar olmadıgı için ve at çek konusunda pek deneyimli olmadıgım için çok bulasmadım. bu zamanlarda iskenderun sahilinde baracudalar bolmuş onu duydum yeni sahte takımları ve kamış alıp bende at çek olayına girmek istiyorum artık :D

Amatör Balıkçı Belgesi'ni anlamıyorum ben arkadaş!

Gezi teknesinde balık avlanıyorsa ve sahil güvenlik sormuyorsa burada bir yanlışlık vardır. Sırf, tekne gezi teknesi diye olacak iş mi? Bence burada yanlış bilgilendirme söz konusu. Belge isteniyorsa herkesten istenir. İstenmiyorsa kimseden istenmez. Üstelik tebliğde açık olarak "İSTENMEZ" diye belirtilmiş.

İKİNCİ BÖLÜM

Amatör Balıkçılık Yapılması

Türk vatandaşlarının amatör balıkçılık yapmaları

MADDE 4 – (1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerçek kişiler, bu Tebliğ ile getirilen yasak, sınırlama ve sorumluluklara uymak şartıyla amatör balıkçılık yapabilirler. Bu kişilere müracaatları halinde, veriliş tarihinden itibaren beş yıl geçerli olmak üzere, il ve ilçe müdürlüklerince Amatör Balıkçı Belgesi verilir. Bu belgenin alınması veya avcılık sırasında bulundurulması zorunlu değildir.

(2) Gönüllü amatör balıkçılık kuruluşları, üyelerinin belge alma işlemini topluca yaptırabilirler.

(3) Amatör Balıkçı Belgesi ek-1’de yer alan forma uygun olarak düzenlenir.

Türkiye’de yabancı uyruklu kişilerin amatör balıkçılık yapmaları

MADDE 5 – (1) Ülkemizde devamlı olarak ikamet eden, resmi misafir veya geçici olarak görevli bulunan yabancı uyruklular Misafir Amatör Balıkçı Belgesi ile avlanabilirler. Bu kişilere durumlarını belgelemek kaydıyla, il müdürlüklerince iki yıl süre ile geçerli olmak üzere Misafir Amatör Balıkçı Belgesi verilir. Misafir Amatör Balıkçı Belgesi ek-2’de yer alan forma uygun olarak düzenlenir.

(2) Yabancı turist amatör balıkçılar bu Tebliğde geçen kurallara uymak kaydıyla;

a) Denizlerimizde tekne ile içsularımızda ise kıyıdan veya tekne ile avlanmak istemeleri halinde;

1) Amatör balıkçılık turizm iznine sahip olanlar vasıtasıyla,

2) İl/ilçe müdürlüklerinden alacakları, en fazla üç gün geçerli izin kapsamında,

b) Herhangi bir izin veya belge almaksızın;

1) Amatör veya sportif balık avcılığı yarışmaları kapsamında,

2) Denizlerde sadece kıyıdan olmak üzere,

avlanabilirler.

Amatör balıkçılık turizm izni

MADDE 6 – (1) Amatör balıkçılık turizmi faaliyetinde bulunacak olan vergi mükellefi gerçek ve tüzel kişilere, alındığı tarihten itibaren 2 yıl geçerli olmak üzere il müdürlüklerince Amatör Balıkçılık Turizm İzni verilir. Bu belge sahibi gerçek ya da tüzel kişiler, avlandırdıkları amatör balık avcılarının bu Tebliğde belirtilen kurallara uygun olarak avlanmasından sorumludur. Bu Tebliğ ile belirlenen kurallara aykırı olarak balık avlatan, avlanmasına engel olacak tedbirleri almayanların belgesine el konularak iptal edilir. Bunlara iki yıl süre ile yeni belge verilmez.

(2) Amatör Balıkçılık Turizm İzni Belgesi ek-3’de yer alan forma uygun olarak düzenlenir:

Kimsenin günahını almak istemem ama müşteri diğer teknelere kaymasın diye söylenen bir şehir efsanesi gibi görünüyor bana...

Yalnız koyu harflerle belirttiğim "Amatör balıkçılık turizm izni" belgesine sahip olanlar tercih edilmeli diye düşünüyorum. Gerçi sahil güvenlik bildiğim kadarıyla önce teknenin ismiyle sorgulama yapıyor; ona göre işlem yapıyor ya da yapmıyor.

Her neyse konuyu bayağı dağıttım galiba. Güzel bir program yapalım...

omergul
04-03-2013, 01:18
yok abi zaten benim dediğim gezinti teknesi için değil normal balıkçı teknesi barınaktaki tekneler onlarda istiyorlar belgeyi yoksa gezinti teknesinde istemiyorlar.ben hani çekindim yine sahil güvenlik bir anda karanlıkların içinden çıkıp etrafımızda dönünce hani acaba isterlermi bi sorun olurmu diye düşündüm :D

omergul
07-03-2013, 14:55
dün yeni bir avlak keşfettik :D nato iskelesine gidecektik ilk başta ama artık kapatmışlar arabalar filan girmiyor içeriye kadar bizde hiç kimse yok diye pek şansımızı zorlamadık ondan sonra arabayla yavaş bir şekilde sağdan gidip balık tutabileceğimiz yer varmı diye bakıyordukki birkaç yere uğradık sonrasında daha ilk atışlarımızda çok güzel büyük mırmır gümüş geldi bikaç tanede küçük karagöz. sonra 1 saat boyunca tık yoktu saat 12 den sonra tekrardan yapmaya başladı. toplamda 2.5-3 kiloluk bir av oldu bizim için.

mehmet0625
08-03-2013, 00:03
dün yeni bir avlak keşfettik :D nato iskelesine gidecektik ilk başta ama artık kapatmışlar arabalar filan girmiyor içeriye kadar bizde hiç kimse yok diye pek şansımızı zorlamadık ondan sonra arabayla yavaş bir şekilde sağdan gidip balık tutabileceğimiz yer varmı diye bakıyordukki birkaç yere uğradık sonrasında daha ilk atışlarımızda çok güzel büyük mırmır gümüş geldi bikaç tanede küçük karagöz. sonra 1 saat boyunca tık yoktu saat 12 den sonra tekrardan yapmaya başladı. toplamda 2.5-3 kiloluk bir av oldu bizim için.

güzel güzel iskenderunda balığın olması umutlandırıyor insanı bende az önce at-çek ten geldim ne bir vuruş ne bir takip hiç bir şey yok arasıra şunu düşünüyorum tüm denizi süzgeçten geçirmişler gibi sanki... balıkları almış suyu geri dökmüşler:mad:

omergul
08-03-2013, 00:33
güzel güzel iskenderunda balığın olması umutlandırıyor insanı bende az önce at-çek ten geldim ne bir vuruş ne bir takip hiç bir şey yok arasıra şunu düşünüyorum tüm denizi süzgeçten geçirmişler gibi sanki... balıkları almış suyu geri dökmüşler:mad:

kefali canlıya attık ama kayaların arasına sıkıştı kayaların arasında çok bariz belli oluyorlar artık yavaş yavaş kefaller su yüzeyine çıkıyor :D bu haftasonu anamur-bozyazıya gideceğim takımları oraya götürüp deneyecegim buradan boru kurdu ve sülünez alacagım bolca.oralardada şansımı deneyeceğim.bide en son gidişimdi bitane balık malzemesi satan yer buldum bozyazıda piyasa fiyatının çok altına sahteler satıyordu kullanılmış oltalar makinalar satıyordu hep oraya yazın tatile giden kişilerin alıp sonradan iade ettikleri onlardan bir takım oluşturup bu yaza kendi takımlarımı baya genişletmeyi düşünüyorum :D

mehmet0625
08-03-2013, 10:18
kefali canlıya attık ama kayaların arasına sıkıştı kayaların arasında çok bariz belli oluyorlar artık yavaş yavaş kefaller su yüzeyine çıkıyor :D bu haftasonu anamur-bozyazıya gideceğim takımları oraya götürüp deneyecegim buradan boru kurdu ve sülünez alacagım bolca.oralardada şansımı deneyeceğim.bide en son gidişimdi bitane balık malzemesi satan yer buldum bozyazıda piyasa fiyatının çok altına sahteler satıyordu kullanılmış oltalar makinalar satıyordu hep oraya yazın tatile giden kişilerin alıp sonradan iade ettikleri onlardan bir takım oluşturup bu yaza kendi takımlarımı baya genişletmeyi düşünüyorum :D

o iş yerinin adını yazda bizde gidersen aklımızda kalsın bu arada bu başlığın en aktiflerinden oldun tebrik ederim seni.

kaderaniz
08-03-2013, 18:22

Ooo maşallah...

Nato İskelesi'ni Dörtyol tarafına doğru geçtikten hemen sonra bir çay var. Düzgün bir sahilin ortasından denize akıyor. Avlak yeri orası diye tahmin ediyorum. Her gelip geçtiğimde buradan iyi balık çıkar diye düşünüyorum. :)

kaderaniz
08-03-2013, 18:26
Bir aksilik olmazsa pazar sabahı, Çevlik limanı ve Çevlik-Kale arası muhtelif yerlerde at-çek yapacağım. İskenderun bölgesine göre daha verimli olacağını düşünüyorum. Sonuçları yazarım.

bilge kağan
08-03-2013, 19:08
Ooo maşallah...

Nato İskelesi'ni Dörtyol tarafına doğru geçtikten hemen sonra bir çay var. Düzgün bir sahilin ortasından denize akıyor. Avlak yeri orası diye tahmin ediyorum. Her gelip geçtiğimde buradan iyi balık çıkar diye düşünüyorum. :)

geçen yıl oradan çok güzel sargoz ve çipura aldığım olmuştu

omergul
08-03-2013, 20:14
Ooo maşallah...

yok abi orası değil nato iskelesine gelmeden benzinlik var oradan aşağı doğru iniliyor orada barınak var orası. zaten nato iskelesinin önüne barikat çekmişler araç giremiyor. yarın öğlenden gideceğiz bakalım oraya bu sefer şansımız ne olacak bugün hava güzel olsaydı gitmeyi düşünüyorduk ama yarına kaldı.sonrada bozyazıya yolculuk ve oradada deniyeceğim.

kaderaniz
08-03-2013, 21:17
geçen yıl oradan çok güzel sargoz ve çipura aldığım olmuştu

Bir ara at-çek için deneyeceğim. Dişsiz varsa dişli de vardır. :)

yok abi orası değil nato iskelesine gelmeden benzinlik var oradan aşağı doğru iniliyor orada barınak var orası. zaten nato iskelesinin önüne barikat çekmişler araç giremiyor. yarın öğlenden gideceğiz bakalım oraya bu sefer şansımız ne olacak bugün hava güzel olsaydı gitmeyi düşünüyorduk ama yarına kaldı.sonrada bozyazıya yolculuk ve oradada deniyeceğim.

Benzinliğin aşağısının kayalık olduğunu biliyorum ama hiç gitmedim.

Bu arada Bozyazı'ya giderken Silifke'den sonra Yeşilovacık var. Hatta küçük bir barınağı da var. O barınağın ucundan at-çek ile çok güzel akya alınıyor. İmkan varsa denemeni tavsiye ederim.

mehmet0625
08-03-2013, 21:29

denizcilere girmeden soldaki benzinliğimi diyorsun karşısında askeriye arazisi var ordanmı bahsediyorsun orda nerede barınak var bir kaç küçük tekneyi kıyıya çekmişler her zaman orada bir kaç tane oluyor oradanmı bahsediyorsun?

omergul
08-03-2013, 21:45
denizcilere girmeden soldaki benzinliğimi diyorsun karşısında askeriye arazisi var ordanmı bahsediyorsun orda nerede barınak var bir kaç küçük tekneyi kıyıya çekmişler her zaman orada bir kaç tane oluyor oradanmı bahsediyorsun?

büyük ihtimal orası olabilir.yarın gideceğiz bakalım eğer kürek bulursak arkadaşla biraz açılabiliriz :D

omergul
08-03-2013, 21:50
Bir ara at-çek için deneyeceğim. Dişsiz varsa dişli de vardır. :)

Benzinliğin aşağısının kayalık olduğunu biliyorum ama hiç gitmedim.

Bu arada Bozyazı'ya giderken Silifke'den sonra Yeşilovacık var. Hatta küçük bir barınağı da var. O barınağın ucundan at-çek ile çok güzel akya alınıyor. İmkan varsa denemeni tavsiye ederim.

valla abi oralarda çok güzel yerler var hani giderken hep düşünüyorum acaba burda ne tür balık vardır vayy burada sağlam balık olur off keşke otobüs burada arıza yapsada bende balık için bi deneme yapsam diye içim gidiyor her seferinde :D haziran-temmuza kadar imkan olarak biraz sıkıntılı olabilir ama sonrasında deneyeceğim oraları :D

kaderaniz
08-03-2013, 21:56
Mersin Antalya arasında o kadar bakir yerler var ki, gerçekten çok büyük canavarlar çıkabilir oralardan.

omergul
08-03-2013, 22:55
Mersin Antalya arasında o kadar bakir yerler var ki, gerçekten çok büyük canavarlar çıkabilir oralardan.

aynen abi oraya organizasyon şeklinde gidilecek aslında max.4 kişi ortak depoyu doldurup haydi ver elini yeni avlak yerleri :D reeling

karayel80
08-03-2013, 23:22

*** mehmet abi ömerin dediği yer sizin bahsettiğiniz yeri geçin sonra büyük bayrağı geçtikten sonra sol tarafta petrol ve bir balık lokantası var ismi aklıma gelmedi şimdi bilmem ne ustanın yeri diye ordan aşağı inerseniz küçük bir barınak var ömer ordan bahsediyor orda tekne sahiplerine ait barakalar var hatta baya işlek bir barınak geçen yaz orda bol bol çırpan tutmuştum başka hiç birşey tutamamıştım. Ama kışın nasıl olur bilmem.
Bu arada ömer beye aramızda 2 yaş olduğu için direk ömer diye hitap ettim bir sakıncası varsa lütfen uyarınız saygılarımla

kaderaniz
08-03-2013, 23:58
Ömer'in sözünü ettiği yerde ben de barınak hatırlamıyorum. Acaba olabilir mi dedim, google earth'e baktım ama yok. Kışlanın tam karşısındaki petrolün aşağısı gibi anlatmış Ömer ama muhtemelen barınak dediği için Denizciler sahilini kast ediyordur. Çünkü Payas'a kadar tek, barınak sayılabilecek orası var. Her neyse çok da kurcalamayalım. Bir sonraki ava balık kalsın avlakta. :)

omergul
09-03-2013, 00:48

kaderaniz
09-03-2013, 01:02
Denizciler'deki barınak...

Geçen gittiğimde at-çek yapmıştım orda. Yarım saat denedim sonuç alamadım. 3 kişi yemli avlanıyordu. Çırpan'dan başka bir şey alamamışlardı.

karayel80
09-03-2013, 01:06
Denizciler'deki barınak...

Geçen gittiğimde at-çek yapmıştım orda. Yarım saat denedim sonuç alamadım. 3 kişi yemli avlanıyordu. Çırpan'dan başka bir şey alamamışlardı.
bende 2 hafta önce oradaydım çırpandan başka bişe çıkmıyo orda

omergul
09-03-2013, 01:14
bize denk gelenler bunlardı hatta birisi daha geldi tavuk gögsüyle oda tuttu ama onun derdi kefal tutup canlıya atıyordu :D

karayel80
09-03-2013, 01:23
bize denk gelenler bunlardı hatta birisi daha geldi tavuk gögsüyle oda tuttu ama onun derdi kefal tutup canlıya atıyordu :D

maşallah haftaya denizcilere gidecektim hangi merayı denesem diye düşünüyordum
yem ve takım hakkında bilgi verirmisiniz buraya yazmak istemezseniz özelden atın sakıncası yoksa

omergul
09-03-2013, 01:42
boru kurdu - sülünez - tavuk gögsü. balıkçılarda satılıyor 3lü dip olta seti mırmır için dersen verirler ağırlık olarak ben 75 gram kullandım arkadaş 50 gram kullandı benden daha iyi sonuç aldı. ama erkenden gitmen gerekiyor :D çünkü balık 6-8 arası yaptı

karayel80
09-03-2013, 10:05
boru kurdu - sülünez - tavuk gögsü. balıkçılarda satılıyor 3lü dip olta seti mırmır için dersen verirler ağırlık olarak ben 75 gram kullandım arkadaş 50 gram kullandı benden daha iyi sonuç aldı. ama erkenden gitmen gerekiyor :D çünkü balık 6-8 arası yaptı

teşekkür ederim ev oraya yakın geç kalmam :D gerekirse geceden giderim :D

mehmet0625
09-03-2013, 10:14
osmaniye-iskenderun-antakya da yaşayıp foruma girenler çoğalıyor maşallah paylaşımlar güzel herkese teşekkürler

kaderaniz
10-03-2013, 01:39
Yarın sabahki Çevlik planım çeşitli nedenlerden ötürü yattı. cyrr

Kalkabilirsem yarın İskenderun civarında bir yerlerde, artık neresi denk gelirse at-çek yapacağım.

Bu arada bugün tam levrek havası vardı. Hafif rüzgarlı. Kıyılar çalkantılı. Çocuğu parka götürmüştüm, her denize baktığımda olta hayali kuruyordum ama atamadım. Kısmet sabaha...

omergul
12-03-2013, 02:11
arkadaşlar dün bozyazıya geldim ama üzücü bir olaya tanıklık ettim öğlen 5 civarlarında silifkeyi geçtik bozyazıya giderken yeni yapılan tünellerin oraya doğru dönerken bir trafik kazasına şahit olduk çok kötü moralim bozuldu arabanın bir tanesi denize uçtu resmen olayın haberide burada çok kötü bir olaydı benim için cidden böyle birşeye tanık olmak gerçekten çok kötü :( Allah rahmet eylesin vefat edenlere ailelerine Allah sabır versin

metallurgist
12-03-2013, 07:56
arkadaşlar dün bozyazıya geldim ama üzücü bir olaya tanıklık ettim öğlen 5 civarlarında silifkeyi geçtik bozyazıya giderken yeni yapılan tünellerin oraya doğru dönerken bir trafik kazasına şahit olduk çok kötü moralim bozuldu arabanın bir tanesi denize uçtu resmen olayın haberide burada çok kötü bir olaydı benim için cidden böyle birşeye tanık olmak gerçekten çok kötü :( Allah rahmet eylesin vefat edenlere ailelerine Allah sabır versin

allah rahmet eylesin. insan haberlerde okuyunca pek sarsılmıyor ama tanık olmak ayrı bir üzüntü

mehmet0625
15-03-2013, 23:11
bölgede avlanan arkadaşlar balık durumu nasıl yokmu birşeyler

omergul
16-03-2013, 00:09
abi ben iskenderunda degilim ama bozyazıda denedim bugun çok berbat gecti bana göre av yani kendime göre hiç bişey tutamadım ama etraftakilere göre iyi av yapmışım. bizim gümüş dediğimiz balığa burada lokum diyorlar çırpan büyüklüğünde birsürü var 4lü dip olta takımı hiç boş gelmedi ama hepsi çırpan boyundaydı ben denize bıraktım hepsini ama burada bu boydakileri hamsi niyetine yiyorlarmış hiç hoşuma gitmedi.yarın tekrardan deneyecegim.gözünü sevim iskenderunun keşke orda olsaydımda 1-2 mırmır gelse ona bile razı olacak durumdayım :/

metallurgist
16-03-2013, 13:05
abi ben iskenderunda degilim ama bozyazıda denedim bugun çok berbat gecti bana göre av yani kendime göre hiç bişey tutamadım ama etraftakilere göre iyi av yapmışım. bizim gümüş dediğimiz balığa burada lokum diyorlar çırpan büyüklüğünde birsürü var 4lü dip olta takımı hiç boş gelmedi ama hepsi çırpan boyundaydı ben denize bıraktım hepsini ama burada bu boydakileri hamsi niyetine yiyorlarmış hiç hoşuma gitmedi.yarın tekrardan deneyecegim.gözünü sevim iskenderunun keşke orda olsaydımda 1-2 mırmır gelse ona bile razı olacak durumdayım :/

gündüz yaptın herhalde avı. gece çupra yapması lazım o bölgenin gümüş varsa

kaderaniz
16-03-2013, 19:22
Rüzgara ve denizin berbatlığına rağmen gönül ferman dinlemiyor olmalı ki soluğu Arsuz tarafında aldım bugün. Su üstü, az dalarlı ve GES sahtelerle yaptığım denemelerde her zamanki gibi elim boş döndüm. :)

Yaklaşık 2 saat spor yapmış oldum. Deniz havası aldım. Stresimi attım, geldim. :)

Aslında tam levrek havası gibiydi. İskelelerden kıyıya tam paralel olarak avlandım. Dalgaların hemen arkasına attığım sahtelere her an bir levrek yapışmasını bekledim ama olmadı. Kısmet başka sefere...

okorkmaz1
18-03-2013, 00:53
GEÇEN HAFTA ÇEVLİK DENİZALTI KAYALIKLARINDAN ALDIĞIM ŞU ZAMANA KADAR Kİ EN İYİ AVIM :)) KEDİ OLALI BİR (BALIK) MESELESİ :))YEM OLARAK BORU KURDU GECE AVLANDIM GÜNDÜZ TIK YOKTU . YEM BİTMESEYDİ REKORA KOŞARDIM HERALDE :) UNUTULMAZ BİR AVDI BENİM İÇİN HERKESE RASTGELE....

arkadas
18-03-2013, 01:26
GEÇEN HAFTA ÇEVLİK DENİZALTI KAYALIKLARINDAN ALDIĞIM ŞU ZAMANA KADAR Kİ EN İYİ AVIM :)) KEDİ OLALI BİR (BALIK) MESELESİ :))YEM OLARAK BORU KURDU GECE AVLANDIM GÜNDÜZ TIK YOKTU . YEM BİTMESEYDİ REKORA KOŞARDIM HERALDE :) UNUTULMAZ BİR AVDI BENİM İÇİN HERKESE RASTGELE....

tebrikler dostum

metallurgist
18-03-2013, 14:50
tebrik ederim maşallah ne güzel av olmuş dahasına rast gelsin

bilge kağan
18-03-2013, 16:55
tebrikler, bu sıralar kıyılar yemli avda güzel netice veriyor. ama uykusuzluk ve soğuk havayı göze alıp gece avlanmak gerekiyor.

okorkmaz1
19-03-2013, 00:58
TEŞEKKÜR EDERİM HERKESE . HAVA SOĞUK AMA DEĞİYOR HERŞEYE

metallurgist
22-03-2013, 11:51

kaderaniz
23-03-2013, 10:19
Dün gündüz saat 12 gibi babam aradı. Tekneyle balığa çıkacakmış, istersen gel dedi. Aslında çok yorgundum ve çok da işim vardı. Ancak Alageyik filmindeki Cüneyt Arkın misali aldım malzemeleri düştüm yola. :)

Yem olarak karides, biraz da sardalya aldım. Aslında babamlar hep karidesle avlanıyor. Sardalyayı sadece deneme amaçlı aldım.

Saat öğleden sonra 2 gibi denizdeydik. Motorumuzun sesi hoşumuza gitmedi. Karbüratörde sorun olma ihtimali yüksek gibi geldi. O nedenle çok fazla uzaklaşmadık. Yaklaşık 30 metrelerde falan bir merada oltalarımızı attık. Sağ taraftan el oltalarını sol taraftan kamışları indiriyorduk suya. İki kişi toplamda dört olta. Yalnız ben kamışa büyük parçalar halinde sardalya taktım. Vurursa düzgün bir şeyler olsun dedim. Yaklaşık 3 saat avlandık. Bu süre içinde el oltaları daha çok iş yaptı. Babam 2 kg kadar tuttu, ben de 1 kg kadar tuttum. Sonuçta tek olta ile avlanmıştım. Sardalya ile 3 adet balık alabildim. 2 adet kılkuyruk dediğimiz evrim geçirmiş balık, 1 adet de fotoda görülen kırlangıç. Sardalya pek iş yapmadı, denemiş yanılmış oldum böylelikle... :)

Babamın tuttuğu bir çuprayı canlı olarak bıraktım. Bir iğneyi sırtına birini de kuyruğuna geçirdim ve attım. Balık doğal olarak dibe gitti. Bir ara çekip zargana topu bağlayayım, su üstünde kalsın dedim ama bu yöntemden pek umudum olmadığından üşendim.

Tekneyi saat 5 gibi karaya aldıktan sonra kıyıdan yaklaşık 100 metre açıkta bayağı iri balıkların hopladığını gördüm. Oysa kaşık ve Daiwa sahte ile sırtı da çekmiştim ama kısmet. :)

Balıklar çoğunluğu kılkuyruk olmak üzere, kırlangıç, çupra, gümüş idi. Her balığa gittiğimde şöyle foto çekeceğim böyle foto çekeceğim diyorum ama yine foto açısından kıt bir av oldu.

Herkese rastgele...

metallurgist
23-03-2013, 11:56
[QUOTE=kaderaniz;1094064]Dün gündüz saat 12 gibi babam aradı. Tekneyle balığa çıkacakmış, istersen gel dedi. Aslında çok yorgundum ve çok da işim vardı. Ancak Alageyik filmindeki Cüneyt Arkın misali aldım malzemeleri düştüm yola. :)

Yem olarak karides, biraz da sardalya aldım. Aslında babamlar hep karidesle avlanıyor. Sardalyayı sadece deneme amaçlı aldım.

Saat öğleden sonra 2 gibi denizdeydik. Motorumuzun sesi hoşumuza gitmedi. Karbüratörde sorun olma ihtimali yüksek gibi geldi. O nedenle çok fazla uzaklaşmadık. Yaklaşık 30 metrelerde falan bir merada oltalarımızı attık. Sağ taraftan el oltalarını sol taraftan kamışları indiriyorduk suya. İki kişi toplamda dört olta. Yalnız ben kamışa büyük parçalar halinde sardalya taktım. Vurursa düzgün bir şeyler olsun dedim. Yaklaşık 3 saat avlandık. Bu süre içinde el oltaları daha çok iş yaptı. Babam 2 kg kadar tuttu, ben de 1 kg kadar tuttum. Sonuçta tek olta ile avlanmıştım. Sardalya ile 3 adet balık alabildim. 2 adet kılkuyruk dediğimiz evrim geçirmiş balık, 1 adet de fotoda görülen kırlangıç. Sardalya pek iş yapmadı, denemiş yanılmış oldum böylelikle... :)

Babamın tuttuğu bir çuprayı canlı olarak bıraktım. Bir iğneyi sırtına birini de kuyruğuna geçirdim ve attım. Balık doğal olarak dibe gitti. Bir ara çekip zargana topu bağlayayım, su üstünde kalsın dedim ama bu yöntemden pek umudum olmadığından üşendim.

Tekneyi saat 5 gibi karaya aldıktan sonra kıyıdan yaklaşık 100 metre açıkta bayağı iri balıkların hopladığını gördüm. Oysa kaşık ve Daiwa sahte ile sırtı da çekmiştim ama kısmet. :)

Balıklar çoğunluğu kılkuyruk olmak üzere, kırlangıç, çupra, gümüş idi. Her balığa gittiğimde şöyle foto çekeceğim böyle foto çekeceğim diyorum ama yine foto açısından kıt bir av oldu.

Herkese rastgele...

tekne avlarını sevmiyorum illa bir aksilik oluyor. takdiri ilahi. kısmet nedersin yinede paylaşım için teşekkürler

kaderaniz
23-03-2013, 19:41
tekne avlarını sevmiyorum illa bir aksilik oluyor. takdiri ilahi. kısmet nedersin yinede paylaşım için teşekkürler

Gültekin Abi, aslında bölgemizde tekne avları çok sıradan yapılıyor. Klasik 3'lü dip oltası karides ile atılıyor. Son birkaç yıldır kılkuyruk çıkıyor. Onun öncesinde çupra ve cerbit dediğimiz mercan çıkardı. Boyları da güzel olurdu. Artık çok kalmadı o boy çupra ve mercanlar...

Tekne avında değişik teknikler kullanılsa çok daha fazla verim alınabilir aslında. Jig ile güzel balıklar alan var Konacık tarafında. Değişikliklere açık olmak lazım. Söz gelimi büyük parça sardalyayı yem olarak kullandığımda en çok ondan heyecan duydum. Çünkü vuracak balık diğerlerine göre büyük olacaktı. Öyle de oldu. Az oldu ama öz oldu. Teknenin bu yönü güzel. Her an her şey olma ihtimali var. Bunu seviyorum. Ama diğer yandan senin de dediğin gibi abi, vasatın üstüne çıkılamıyor. Aksilikler oluyor insanın hevesi kaçıyor. Bir de yorucu oluyor tekne. Hiçbir şey yapmasan bile en az 4-5 saatin gidiyor.

Herkese rastgele...

mehmet0625
23-03-2013, 23:15
Gültekin Abi, aslında bölgemizde tekne avları çok sıradan yapılıyor. Klasik 3'lü dip oltası karides ile atılıyor. Son birkaç yıldır kılkuyruk çıkıyor. Onun öncesinde çupra ve cerbit dediğimiz mercan çıkardı. Boyları da güzel olurdu. Artık çok kalmadı o boy çupra ve mercanlar...

Tekne avında değişik teknikler kullanılsa çok daha fazla verim alınabilir aslında. Jig ile güzel balıklar alan var Konacık tarafında. Değişikliklere açık olmak lazım. Söz gelimi büyük parça sardalyayı yem olarak kullandığımda en çok ondan heyecan duydum. Çünkü vuracak balık diğerlerine göre büyük olacaktı. Öyle de oldu. Az oldu ama öz oldu. Teknenin bu yönü güzel. Her an her şey olma ihtimali var. Bunu seviyorum. Ama diğer yandan senin de dediğin gibi abi, vasatın üstüne çıkılamıyor. Aksilikler oluyor insanın hevesi kaçıyor. Bir de yorucu oluyor tekne. Hiçbir şey yapmasan bile en az 4-5 saatin gidiyor.

Herkese rastgele...

bence balığın kökünü kurutmak üzereler küçük balık kalmadı jig ile azıcık kalan yavru balıkların anne babalarını tutuyorlar bir kaç yıla jiglede balığa hasret kalırsak bilinki balığın kökü kurudu.