PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kıyıdan lüfer hangi saatlerde avlanırsa daha verimli olur

serkan67
21-09-2007, 12:49
Arkadaşlar yağmura rağmen kıydan lüfere olta atmayı düşünüyorum. sizden ricam hangi saatlerde lüfer daha çok iş yapar.

güroloflu
21-09-2007, 13:09
Serkan kardeşim ben samsundayım ama lüferler burdan geldiği için farketmez sanırım.:)
Genelde sabah günaçmasına yakın ve gün açarken,aynı şekilde akşam gün batarken daha randımanlı olur.
Eğer olta attığın yerde ışık varsa gece boyumca lüfer olabilir.Rastgelsin.

araştırıcı
21-09-2007, 14:35
Serkan kardeşim ben samsundayım ama lüferler burdan geldiği için farketmez sanırım.:)
Genelde sabah günaçmasına yakın ve gün açarken,aynı şekilde akşam gün batarken daha randımanlı olur.
Eğer olta attığın yerde ışık varsa gece boyumca lüfer olabilir.Rastgelsin.

Sayın Ofluoğlu nun yazdıklarına katılmakla birlikte, lüferin gün boyu değişik saatlerde kıyılayabileceğini unutmamak gerek, bir gün içerisinde sabah-akşam gündönümü av verimlilik oranı %60 sa gün içerisinde de % 30 ihtimal vardır...
% 10 mu? eh oda KISMET:)
selamlar,
rastgele...

murat303
21-09-2007, 15:13
:) Bence %90 kısmet. %5 gece , % 5 gündüz Lüfer kıyıdan alınabilir. :)

serkan67
21-09-2007, 15:29
:) Bence %90 kısmet. %5 gece , % 5 gündüz Lüfer kıyıdan alınabilir. :)

desene şansımız yok

onder1905
21-09-2007, 15:29
arkadasım bırde yem olayını unutma kesıinlikle taze yem özellikle izmarit tecrübelerime göre günlük dolaba girmiş yemi bile yemiyor. hele bu günlerde deniz istavrit, izmarit... kaynıyor o kadar canlı yem içinde yem begendirmesi biraz zor:)

56561
21-09-2007, 15:51
kanı çekilmiş balık kesinlikle iş yapmıyor, yanına gelip bakar gider, balığı parçalarken bir miktar kanlı ve diri olursa, lüfer de varsa kesin iş yapar

serkan67
21-09-2007, 16:06
Abi bu lüfere yem beğendirmek kadınlara elbise beğendirmekten daha zor.

sodda
21-09-2007, 16:51
Abi bu lüfere yem beğendirmek kadınlara elbise beğendirmekten daha zor.

Serkan kardeşim olayı çözmüşsün sen:D

birkan
21-09-2007, 17:56
beyler ben bu gece lüfere çıkmayı düşünüyorum kıyıdan:) tavsiye edebileceginiz bir nokta varmı boğazda :confused:

sodda
21-09-2007, 18:28
beyler ben bu gece lüfere çıkmayı düşünüyorum kıyıdan:) tavsiye edebileceginiz bir nokta varmı boğazda :confused:

Birkan, özel mesajlarına bakar mısın kardeşim. Mesaj attım sana, gelmedi mi acaba?;)

dede
21-09-2007, 19:01

emirgan tokmak burnu ras gele dede

muratsadioglu
21-09-2007, 19:41
Araştırıcı:gün içerisinde sabah-akşam gündönümü av verimlilik oranı %60 sa gün içerisinde de % 30 ihtimal vardır...
murat303: Bence %90 kısmet. %5 gece , % 5 gündüz Lüfer kıyıdan alınabilir.
serkan67:Bence %90 kısmet. %5 gece , % 5 gündüz Lüfer kıyıdan alınabilir.

Değerli Arkadaşlar..

Çok güzel şeyler yazmışsınız..İyi güzel de,ustalıktan,tecrübeden söz eden yok.
Balık varlığı açısından kısır,verimsiz bir dönem yaşıyoruz.Öyle at-çek bolluğu yok.Bu işi en iyi bilen kazanıyor..
Bu nedenle de ben %75 ustalık diyorum.
Bize öğretilen şunlar:
Elindeki oltayla bütünleşeceksin;olta artık kolunun bir uzantısı olacak..
Kalbin derinlerde atacak,his edeceksin..Deniz altında neler oluyor duyacaksın.
En ufak bir kemirmeyi,küçük bir dokunuşu algılayacaksın.
İğneyi yutmuş balığı nasıl,hangi hızla ve nerede gevşetip,nerede kasacağını bilecek, bu zeki ve latif yaratığı kazanacaksın.
Yem seçimini arkadaşlar ne güzel anlattılar.Bayatlamış yem'e,hatta aynı renkteki yeme yanaşmaz.His eder.Çünkü ayrıcalıklı bir balıktır Lüfer..
Bizim herhangi bir iddiamız yok.Söz ustaların.Elbette ki onlar,daha iyi anlatacaklardır.
Saygılarımla..

arm59
22-09-2007, 00:05
Arkadaşlar yağmura rağmen kıydan lüfere olta atmayı düşünüyorum. sizden ricam hangi saatlerde lüfer daha çok iş yapar.

Kardeşim ustalardan öğrendiğime göre
1. Çinekop-lüfer-sarıkanat gündüzleri sahte balık çeşitleri, kaşıklar ve canlı yemlerle yakalanıyor.
2. Gece akşam ezanından sonra sadece ve sadece yaprak yemle yakalanıyor. kofana da birtek gece yemli ile yakalanıyor.
3. Eğer kayıkla gece çıkma imkanın varsa çapayı atıp,lüksü(pikniktüpü ile yapılan ışıldak türü) küreğin iskarmozuna bağlayacaksın kısa bir süre sonra istavritler toplanır lüferlerde altta toplanır istavritleri sinek oltası ile yakalayıp yaprak şeklinde yem kesip kurşunlu zoka ile dipden bir karış yukarı kaldırıp lüferleri bekleyeceksin (aman camgözlere dikkat) rastgele.

istavrit
22-09-2007, 00:16
Birkan, özel mesajlarına bakar mısın kardeşim. Mesaj attım sana, gelmedi mi acaba?;)

gidiyon mu hakkat bu gece ???

çapari_bilgehan
22-09-2007, 00:25
arkadaslar ben birsey sormak ıstıyorum niçin lüferin yemi genelde zargana oluyor bazı arkadaslar zarganasız lüfer dusunulmuyor dıyorlar kokusunamı gelıyor yoksa tadındamı bır farklılık var :D sadece sordum bır fıkrı olan var benı aydınlatırsa sevınırım?:D :D

AFUSTA
22-09-2007, 08:07

boğazda istinye veya kireçburnundan at derim. yeşilköy rönesans parkın önündeki dalgakırandan atabilirsin. ben haftaortası bi tane aldım ordan. ama çok yosunlu. yem olarak hamsi kullandım. zaten deniz istavrit kaynıyor. değişiklik olsun diye attım ve vurdu.
saatler ise akşam 20.00-24.00 ve sabah 04.00-07.00 arası. gündüz saatlerinde lüfer alman çok zor.

56561
22-09-2007, 08:22
arkadaslar ben birsey sormak ıstıyorum niçin lüferin yemi genelde zargana oluyor bazı arkadaslar zarganasız lüfer dusunulmuyor dıyorlar kokusunamı gelıyor yoksa tadındamı bır farklılık var :D sadece sordum bır fıkrı olan var benı aydınlatırsa sevınırım?:D :D

rengi farklı, suyun içinde zargana daha çok dikkat çeker derisi çok fosforlu bir balıktır, hatta gece avında kullanılacak en iyi yemdir zargana

MURAT44
22-09-2007, 09:44
günaydın arkadaşlar

serkan67
22-09-2007, 09:52
Evet sağolun arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için. Lüfer sonbahar balığı malum havalar oldukca soğuk ve denizlerimizde fırtına, denizlerimizde akıntı mevcut buna rağmen kıyıdan yakalama ihtimali hala varmı?

MURAT44
22-09-2007, 10:10
Evet sağolun arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için. Lüfer sonbahar balığı malum havalar oldukca soğuk ve denizlerimizde fırtına, denizlerimizde akıntı mevcut buna rağmen kıyıdan yakalama ihtimali hala varmı?

walla serkan soruna cvp vermeyi okadar çok isterdimki ama acemiyim onun için senin bu sorunun cevabını bende dikkatlice takip edicem :(

ufukkula
22-09-2007, 12:57
Lüfer şu döenmde marmarada sık sık üst suda gezinir.Pek çok teknik olmasına karşın genelde sabah ve gün batımı sonrası( ki bu saatler zaten genel olarak hep balık yapan saatlerdir) lüfer avı kıyıdan verimli olur.saygılarımla..

birkan
22-09-2007, 13:20
evet boğaç abicim dün gece boğazdaydım malesef sonuç yok :( benim kamış 4.50 havada çok rüzgar vardı kamışı zor zaptediyodum çinekop çaparisi taktım biraz denedim ama bişey yok :( sonra takımları toplayıp döndüm :o bu arada akşam diderken boğaza sahilden karaköy istikametinden geçtim belki açık malzemeci bulurum diye vardı bikaç dükkan ama alba satmıyodu:confused: balatta da bir dükkanda alba makine sordum adam bana satmıyom dedi üstüne üstlük alba alınırmı baksa na şu markayı vereyiim albaya beş basar vb vb :D neyse anladınız siz:D güzel bi geceydi tabiki balık ta olsaydı iyi olurdu :o

ufukkula
22-09-2007, 13:28
Birkan Kardeş bugunlük kısmet değilimiş...Başka sefere inşallahh,ama tecrübe yakaldın,en önemlisi bu.

manblue60
22-09-2007, 13:43
arkadaşlar dün iki tane daha aldım sarayburnundan günler kısalınca saat 6 gibi hava kararıyor o zaman 4 te bailıyor lüfer şimdi 19-21 arası yapıyor ama seyrek küresel ısınmadan lüferlerde nasibini almışlar bu sene arkadaşlar herkese rastgele

birkan
22-09-2007, 14:29
arkadaşlar lüfer ve çinakop için kullanacağımız sahte balık istavrit şeklinde olmasımı gerek resimdeki gibi olandan mı almam lazım :confused:

corint
25-09-2007, 13:04
arkadaşlar lüfer ve çinakop için kullanacağımız sahte balık istavrit şeklinde olmasımı gerek resimdeki gibi olandan mı almam lazım :confused:

slm birkan kardeş .Lüferin tam ilacı resim de gördüğümüz rapala.ben evelki sene cankurtaran dan,fenerin 100m solundan sabah erken ,öğlen saatlrinde günde 15 20parça lüfer aldım.yalnız markası pelican diil princess ti. daha geç yıpranıyordu.başka renkli rapalalar iş yapmıyordu.genelde ekim ortasın dan sonra yapıyordu.RASGELE...

promap
25-09-2007, 14:15
arkadaslar ben birsey sormak ıstıyorum niçin lüferin yemi genelde zargana oluyor bazı arkadaslar zarganasız lüfer dusunulmuyor dıyorlar kokusunamı gelıyor yoksa tadındamı bır farklılık var :D sadece sordum bır fıkrı olan var benı aydınlatırsa sevınırım?

Bende kuzu tandırı severim, bir açıklaması yok :) Bu arada Yücel'in dediğide doğru, en ilgi çeken balıklardandır. Zargana ile sinarit, akya, levrek trofeleride alınır...

Rastgele

mallaca
25-09-2007, 14:46
Bu cumartesi bende çıkıyorum.Allah yardımcım olsun.