boru kurdu

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında ist balıkcısı tarafından paylaşıldı.

1. ist balıkcısı

ist balıkcısı

Favori Kamış:
    şeyan olta -surf kamış
    En İyi Avı:
    daha öğrenecek çok şey var
    melih reisin yemler ve yemleme bölümünde bahsettiği boru kurdu sadece ege bölgesine özgü bir yemmi? yoksa marmara'da da bulunabilirmi? aslında en önemlisi bu yem denizden mi toplanıyor? yani açıkçası bu yemi nasıl temin edebilirim.

bu konu ile ilgili bilgi ve tecrübelrinizi paylaşırsanız sevinirim.

2. Emin Ali

Emin Ali

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Istavrit 14cm :)
    Merhabalar Halit Bey,

Bildiğim kadarıyla Türkiye nin heryerinde var. Çıkarması biraz zor, daha dogrusu bulması biraz zor (en azından ben öyle biliyorum) suyun içinde kumluk alanlarda bulunuyor. Büyükçe bir kürek ve elek ile çalışarak çıkarabilirsiniz. Suyun içindeki kumu kürek le eleke atin ve elekten geçirin.

Daha kolay bir yolu var mi bilmiyorum ama bilen birileri varsa kesinlikle yardımcı olacaktır bol şans.

3. sailor499

sailor499

Favori Kamış:
    Olta,Zıpkın,Baragat
    En İyi Avı:
    14.2 kg lık Kılıç (hiç gelmeyecek sandım)
    ben hemen hemen izmirden antalya ya kadar tüm kıyılarda balık avladım.ama bu boru kurdu en çok izmir civarında çıkıyor.genelde kirli suları tercih ediyor.zaten o tür sularda oluyor yiyeceği şeyler :) kendiniz çıkarmayı denemeyin derim çünkü bu şeyi kendiniz çıkaracağınıza para verip alsanız daha karlı ve SAĞLIKLI olursunuz.çünkü o sulara bana para verseler girmem. :) diğer balık yemlerini de satan dükkanlara sorarsanız bulursunuz.etrafı acaip böyle ıslak gazete kağıdı gibi bişeyle kaplı.bu dış kabuğu.bunu kesip çıkarırsanız içinden kırmızımsı renkte kırkayak gibi bi kurt çıkar.bunu iğneye göre uygun şekilde kesip kullanabilirsiniz.levrek,çipura,mırmır,fangri,mercan hertürlü harami balıkta iş yapar.özellikle gece...

4. ist balıkcısı

ist balıkcısı

Favori Kamış:
    şeyan olta -surf kamış
    En İyi Avı:
    daha öğrenecek çok şey var
    arkadaşlar ilginize teşkkür ederim.
    ben aslında kum kurdu ile evlanıyorum. ama bu sene hikmetse çoz az olanlarda cok ince iğneye takmaya bile deymiyor.
    ayrıca istanbulda yem satan kimse yok o yüzden kendimiz çıkarmak zorunda kalıyoruz.

5. nusyc

nusyc

Favori Kamış:
    ÇIKRIK
    En İyi Avı:
    ORFOZ 5 KĞ
    boru kurdu Sülünez mi?

6. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    halit bu aralar kurtlarda yavrulama doneminde ondan cok ufak ve ince daha igneye takarken dagılır yakında düzelir normale doner

7. Suatreis

Suatreis

nusyc akşehirli, meraba boru kurdu ile sülünezin birbirleri ile hiç ilgisi yok.

Midye Türü Sülünez
    Kumun altında yaşayan ve "sülünez" denilen bir midye türü. Her balığa makbul bir yem olan bu midyeler, kumun üzerinde hiç görünmüyor, sadece 8 gibi iki küçük delik bulunuyor. Özel şiş bu deliğe sokularak midyeler toplanıyor. Midyeleri kavurup yiyen de bulunuyor, balık yemi olarak kullanan da. Özellikle teneke altı çıkarılıp macunla cam konuyor, bu şekilde deniz dibinin yüzeydeki dalgalardan etkilenmeden net olarak görünüm sağlanıyor. Mercek gibi seyredilen kum yüzeyde midyeler avlanıyor.
    bir yerlerden alıntı yaptığım bu bilgi heralde açıklayıcı olur fotoğrafını bulunca daha doğrusu bir fotoğraf makinesi bulunca onu da eklerim.selamlar.

8. zarganacı34

zarganacı34 önder

Favori Kamış:
    lineaeffe s-curve kamış+Okuma synex 660 makina, Lineaeffe fire spin trabucco makina
    En İyi Avı:
    Levrek
    ben biliyom galiba.

kadıköyde o kırkayağa benzer kurtlardan çıkıyor ben zamanında çıkarıyordum uzun zamandır denemiyorum ama. Bu dediğiniz kurt ağzında kanca gibi 2 tene çıkıntısı olan canavar mı tuttumu fena ısırıyo kerata.:D

9. simendifer

simendifer Sennur

Senin tuttuğun boru kurdu değil sevgili zarganacı34 :p İstanbul'da bulman da çok zor zaten. Bizim burada kullandıklarımız menekşe denen yerden çıkarılan kurtlar ama senin bulduğun o da değil :p Sen başka birşey bulmuşsun :D Sanırım gerçek bir kırkayak ya da çıyan falan olabilir :)

Bu arada sülünez ve boru kurdu arasında en ufak bir benzerlik yok arkadaşlar. Midye türü ama Midye gibi de değil :p İçi benziyor ama... Zaten sülünezin kabuklarını açınca da aynı midye gibi kokuyor... Ama bozulmuş sülünezin berbat bir kokusu var hiç tavsiye etmem :eek: Kokusundan bozulduğunu derhal anlayabilirsiniz :p İstanbul'da olsa resmini koyardım ama yok malesef. İzmir'li arkadaşlar bir ara siteye sülünez fotosu koyarlarsa seviniriz :)

10. selim78

selim78

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    2 tane istavrit :)
    arkadaslar o kurtları var yaa mesela galatada satıyorlar catalca dan cıkarıyorlar mıs ya bızde gıdelım :) aramızda kura cekerız 3 - 5 kişi kime cıkarsa o gırer göle cıkarır :)

11. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    boru kurdu bumu?

12. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..
    Bunlar adamı yer :eek: :eek: :eek:

13. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    vallaha yer de ne oldugunu bilmiyorum siteden bir abi sagolsun bayagı resim yolladı yemlerle ilgili hiçbirininde ismini bilmiyorum boru kurdu deyince bunu yolladım bumu diye en azından ne oldugunu ogrenirim

14. ebaşarıcı

ebaşarıcı

Favori Kamış:
    olta
  15. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    hımm deniz patlıcanı o ne yaw ilk defa duydum bundan karnı yarık olurmu:D :D :Dneyse bu vesileyle ogrenmiş olduk peki bu patlıcan ne avında kullanılıyor bayagı büyük merak ettim

16. simendifer

simendifer Sennur

Resim daha önce Melih Reis tarafından siteye eklenmiştir... Kendisine teşekkür ederiz...

Boru kurdu bu Erdem :) Seninkiler başka bir kurt :p

Bunlar da sülünez (balikavi.org adresinden)

17. ebaşarıcı

ebaşarıcı

Favori Kamış:
    olta
    Ben hiç kullanmadım.Neye atarlar bilmiyorum.Araştırayım size bilgi veririm.

18. simendifer

simendifer Sennur

Bu arkadaşları sığ sularda kuma yatmış olarak görmen mümkün Erdem :p Suyun içinde kıpırdamadan saatlerce aynı yerde durabilirler... Bunun 2-3 katı büyüklüğünde olanları da var... Ama karnıyarık yapılır mı bilmem :D

19. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    bunun nerede nasıl kullanıldıgını bayagı merak ettim

20. İLAHİ ERDEM :D , ONLAR YEMMİ??*
    BORU KURDU