Rapalalar???

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında fevzidiron tarafından paylaşıldı.

1. fevzidiron

fevzidiron ahmet

bundan iki tane var birde mamuna benzer var bunlarla neler yapabilirim bir yardım edinnn???

birde yavru zargana rapala var suni zargana bunlada neler yapabilirim bir yardım edinnn...

2. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    ikiside levrek alır bunların

3. Madem konu açıldı yapay yemler (rapala) ile ilgili kullanılma zamanları ve renkleri hakkında birkaç not verelim.

Rapalayı 2 türlü ele almamız gerekli
    Dip ve yüzey balıklarının avında kullanılır, bu balıkların renk seçimleri ise

a. Dip Balıkları için,
    Dip Balıkları renkleri beyaz ve siyah olarak görürler.

b. Yüzey Balıkları ise,
    Genelde tüm renkleri görüp seçebilirler

Rapala Renkleri....................................Kullanılabilecek Zaman

Siyah, Mavi, Pembe..............................Sabah alaca karanlıkta

Pembe ve Açık Yeşil.............................Sabah Güneş ilk ışıdığı zaman

Sarı kırmızı Turuncu Yeşil ve Mat Renkler..Güneş öğlen üstümüzdeyken

Gri ve Kahverengi tonları.......................Güneşin parlaklığı yoğun olduğunda

Parlak rengler Turuncu Kırmız.................Güneş batıp grup olurken

Gümüş rengi, cavcav sarı......................Dolunaylı gecelerde

Fosforlu suni yemler ve
    Yeşil, Mavi forforlu...............................Aysız karanlık gecelerde

Fosforlu suni yemler ve
    Fosforlu Yeşil, Mavi sade tonları..............Kurşun ağırlık ile derin suda

Siyah Gümüş Renkli Kırmızı......................Metal Kaşık onları bulanık suda

4. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    sagdakinden bende bir adet var tavsiye etmem..yuzusu cok kotu..ve siftahi olmayan tek rapalam:(

5. Girdap

Girdap

rapalayı uzaga atmak için at çek yapmak için ne yapmak gerekiyor kıyıdan?

6. Girdap

Girdap

evet arkadaşlar yokmu cevap verecek olan?

7. berk43

berk43

Favori Kamış:
    olta, sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 7 Kg.
    Aslinda son derece basit. Bu is icin gerekli bir spin kamis, kamisa uygun spin veya match makina, makinaya ve hedeflenen ava da uygun bir misina. Ondan sonrasi at gitsin...:D

8. Girdap

Girdap

tamam hepsi ok ama uzaga gitmiyor!!

9. berk43

berk43

Favori Kamış:
    olta, sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 7 Kg.
    Uzaktan kastin nedir??

10. ayastafanos Balıkçısı

ayastafanos Balıkçısı İbrahim Şevki Karanlık

Favori Kamış:
    Kamış ve makina
    En İyi Avı:
    İskorpit(20cm)-sarıkanat(22cm)-gelincik(27cm)-zargana (52cm). istavrit,ispari,izmarit,kupes,kalamar.
    50-75-100 gr kurşunu klipse tak.yine aynı klipse,ucuna rapala bağlanmış 1/1.5 kulaç bedeni tak. Rapala bağı özeldir,rapalanın rahat hareket edeceği bir kasa olması lazım. Veeeee at atabildiğin kadar ve bekletmeden orta hızda sarmaya başla. Yavaş hızda rapala doğru hareket yapmaz. gelirken rapalanın yaralı bir balık gibi kaçınması lakım.
    Bu arada birgün el yapımı rapala yapmayı da anlatırım.

11. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    merhaba profilinizdeki resmi dgistirme imkaniniz varmi acaba biraz buyuk kaciyor galiba veya yazinin uzun olmasindan kaynaklaniyor...:eek: rapala ve sahte yemler yapma hakkinda bir konu var oraya sizin nasil hazirladiginizi eklerseniz guzel olur...verdiginiz bilgilerde cok dogru yanliz kursunlu rapala takiminda 2-3 no delikli kursun kullanmak daha iyi olur ve bu kursunu 1-1,5 mt bedenin arkasina 10cm icine arakasina ve önune bir firdönlu ile sabitlemek gerek yoksa buyuk ihtimal havada rapala karisacak ve rapalanin yuzus dengesi bozulacaktir..birde bu sistem en az 3mt derinlik bulunan bir yerde uygulanmali atar atmaz sailmazsa buyuk ihtimal rapala dipte kalabilir:D

12. berk43

berk43

Favori Kamış:
    olta, sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 7 Kg.
    Bana göre kiyidan atislarda wobbleri kursunlu bir misinaya baglamak gereksiz. Zaten hedef balik büyük bir ihtimalle levrektir. Onda da 20- 30m. atsaniz kafi gelir...

13. promap

promap

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Balina yemdi...
    İğnelerini çıkar, güzel anahtarlık olur :)

14. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    arkadas alanya da avlaniyor...alanya da kiyidan rapala ile levrek almak yolda yururken altin bulmak kadar zordur...canli balikla 5-10 mt atmak bile yeterli ama rapalaya cok cok nadir vurur..sebebi ise kiyilarda bol miktarda yavru kefal,atherina,tepegöz ve gupes olmasidir..bu kadar yavru balik icindende gelip rapalaya vurmaz..arkadasin alanyada kiyidan rapala ile alacagi balik akya,lufer,turna,trall olur..;)

15. Girdap

Girdap

ahhh birde alabilsem
    hauki sende bir öneride bulun ne takayım ben bu rapalanaın ucuna
    ileriye atamıyorum

16. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    didim ya ben sana daha onceden...sabah gun dogmadan sabah ezanindan önce sahil guvenligin bagli oldugu merkez liman mendireginin ucundan veya yeni liman mendireginin ucundan rapala at cek yapacaksin ve rapalan iyi yuzuyorsa mutlaka bir kac turna ve lufer alma sansin var...uzaga atmak icin
    1-makinen kamisinla orantili olacak..yani 3mt bir kamisa 40 lik maksimum 50 bir makinen olacak.
    2-kamistaki porselen halka sayisi az ve halkalar daha genis olacak.
    3-sardigin misine o,25-0,30 u gecmeyecek..kiyidan atcek icin 9-11 cm arasi rapalan olacak..
    4-oltayi atarken sag elinin bas parmagi makinenin takili oldugu yerin ustunde,orta ve yuzuk parmagi arasinda makinenin sapi olacak..isaret parmak ile misineyi tutucaksin teli acmadan once..teli actiktan sonra kamis 3mt ise atmadan once rapala ile kamis arasindaki mesafeyi 1,5mt gibi ayarlicaksin..bu mesafe en az 1 mt olmali daha kisa olursa kamisi salladigin an yem sap diye 5-10 mt dusecektir...
    5-atislarda direkt kamisa yuklenmeyeceksin...gucunu kamisin sapina verip uc kisma dogru cok esnek ve yaylandirarak bir atis yapmalisin..söyleki bir ince yayi bas ve isaret parmaginla bir ucundan tuttugunu dusun sonra diger elin isaret parmaginla yayi saga veya sola yatir ve birak...o zaman goreceksin ki tum baskinin tuttugun kutupta oldugunu ve bosta kismin cok esnek ve hizli bir sekilde ilk konumuna
    geldigini..iste oltayi sallamak ve uzaga atmak böyle birseydir...:D
    6-sarim hizinda söyle olacak ne cok hizli nede cok yavas orta bir hizda saricaksin makineyi ki balik alabilesin...kamis hassas ise sararken oltanin ucunda rapalanin yuzusunu hissedersin eger bu yuzusu hissediyorsan bu yuzus titresimi kafanda bir balik olarak canlandir ve hizini yarali bir baligin yuzusune dusur...yarali baligin nasil yuzdugunu bilmiyorsan söyle..genelde dengesiz saga sola yatarak veya oldugu yerde daire cizerek agir agir yuzer..avci balik veya bir tehlike hissettiginde hizli cikislar yapar ve tekrar yavaslar...

Son düzenleme: 5 Ekim 2007
  17. oz0735

oz0735 Özkan

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    En İyi Avı:
    28.2 kg sarıkuyruk(kuzu);4.7 kg levrek;1.5kg kofana;4.5 kg deniz turnası;2cm gümüş(alanya)
    kanka okuyup üfle yav..belki bakarsın siftahı yaparsın...(attım agzına getti boğazına hesabı):D :D :D

18. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    $yok len döne döne yuzuyor..damagi guzel yapilmamis...

19. Girdap

Girdap

sevgili hauki bu bilgilerle bende balık tutamazsam yuhh yani:)
    şaka bi,r yana havasını kolluyorum bu aralar biraz sıcak hava hiç çekilmez şimdilerde:)

20. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    bana hauki deme artik ya:mad: cecen diye tanirlar alanyada beni..iki limaninda usta ve eski tum amator balikcilari bilir...sen mustafada diyebilrsin:D saka bir yana alanyada en iyi balik alacagin zaman sabah erken ve gun batimidir rapala ile...lufer yakalamak istersen veya sirtikara sana tavsiyem yeni liman olur...gitmeyi dusundugunde bana özelden yaz ben sana orda baligin dolastigi ve surekli oldugu iki nokta adresi vericem ve hayatinda görmedigin buyuklukte luferler göreceksin...ahh simdi orda olsam sen gör tutulan baligi;) o yeni liman ilk yapildigi yillarda bana her sabah 40-70 arasi lufer verirdi bizim ve mahalle lufere doyardi..mangalda da ne guzel olurdu...ama orda lufer teknigi cok farkli ve degisik
    benim teknigim ve sistemim is yapar orda:D