Küspe nedir?

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında ooztekin tarafından paylaşıldı.

1. ooztekin

ooztekin Özgür

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Kefal &tesadüfen Akya....ama tartmadım..
    Merhaba,
    Forumda arama yaptım ama bulamadım...Ramazan bayramında bodrumda tanıştığım balıkçı bir abimiz kokusu nedeniyle küspe ile çipura avladığını söyledi..Küspe mısırdan yapılıp tatlısu avculığında kullanılıyor diye biliyordum..acaba başka türleri de mi var..Yoksa çipura mısır da mı yiyor ?

ayrıca küspe denen şey yapı olarak sert mi cıvık mı nasıldır? hangi tip olta ile kullanılır? piyasada bulunma şekli nedir ?

Bİlgilendirirseniz sevinirim..

Herkese sevgiler sayğılar bol balıklar :)

2. ufukkula

ufukkula ufuk

En İyi Avı:
    Henüz yakalamamış olduğum
    Merhaba,

Bu konuda bilgisi olan varsa neler çıkacak merak ediyorum???:confused:

3. eskisehirli_omer

eskisehirli_omer Ömer

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Bahcecik sazan 3,5kg ,sakarya 1.700 Dargın
    biz tatlı suda kullanıyoruz ben sadece mısır ve ayçiçiği küspesini biliyorum preslenmiş şekilde satılıyor verimde alıyoruz

4. Conqueror

Conqueror Ahmet Fatih Eryılmaz

Favori Kamış:
    Silstar at makara 50 lik , Silstar Bx makara 50 lik ,Silstar 2,70 m iki adet kamış
    En İyi Avı:
    100 gr israil sazanı
    küspe mısır,ayçiceği,susam,pamuk vs. preslenerek yapılır ,genelde tatlı su balıkçılığında kullanılır fakat denizde bende bir kez şahit oldum sarozda küspe atarken fakat görmedim ne cins balık çıktığını

5. burak77

burak77

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    Küspe Küçükbaş Ve Büyükbaş Hayvan Yemidir .kirsal Kesimdee Kişin Kullanilir.genelde Kuzulara Verilir

6. ufukkula

ufukkula ufuk

En İyi Avı:
    Henüz yakalamamış olduğum

Teşekkürler...

7. tr16hunter

tr16hunter H.Cahit ÇİÇEK

Favori Kamış:
    Yasal olan tüm takımlar.
    En İyi Avı:
    sazan 5.300gr
    Geçenlerde balık takımlarımı düzenlemeye evimin bodruma inmiştim 10/12 sene evvel aldığım, hızarda biçtirdiğim koca bir koli yaklaşık 50 kilo civarı ayçiçeği ve mısır küspelerimi kendi yaptığım Boili'lerimi buldum. Hayret ettim bişey olmamış, bozulma yok hepside kullanılabilir durumda .En az 2 sene idare eder beni sanırım sadece birbirilerinin kokuları sinmiş üzerlerine belki böyle kullanırsam daha verimli olabilir diye düşünüyorum.8-9 senedir tatlısu avlarına gitmiyordum artık aktif olarak tekrar tatlısuya'da başlarım herhalde.O zamanlarda demekki parayı koyacağımız yeri bilmiyormuşuz paso balık malzemesine yatırım yapmışız bu balık işi büyük hastalık vesselam.Herkese hayırlı geceler, oltalar boş kalmasın...

8. gülbaharlar

gülbaharlar gulbaharlar

Favori Kamış:
    el oltası, kamış
    En İyi Avı:
    13 kilo aynalı sazan
    sen hayvanlara vermeye devem et millet balık çıkarıyor boş ver hayvanlar aç kalsın sen hepsini al bi balığa çık küspelerle

9. cinetci

cinetci

Meal

Biz küspenin ithalatını yapıyoruz.
    Genelde tercih edilen mısır ve ayçiçek küspesi sebebi ise bu iki ürünün yağının çıkarılması esnasında arta kalan fazlalık kısım hayvanlarda yem olarak kullanılıyor. Bu ürünleri leblebi tozuna benzetebiliriz. Fakat nakliyesi sorun olduğu için buhar ile skıştırılıp pellet haline getiriliyor. Gemiden tahliye ederken denize dökülenler için balıkların oldukça iştahlı olduğunu biliyorum. bu tarz ürünlerin net sonuç vereceğine inanmıyorum. Yüksek ücretler ödeyipte temin etmeye çalışmayın bence. Ne diyelim rasgele.

10. gülbaharlar

gülbaharlar gulbaharlar

Favori Kamış:
    el oltası, kamış
    En İyi Avı:
    13 kilo aynalı sazan
    cüneyt ithalatını yaptığına göre ben çok kullanıyorum büyük plakalardan bana biraz gönderiver selamlar

11. Aramis

Aramis

Açıkcası küspe ile çipura yakalayan balıkçı abimizi merak ettim zoru başaran imkansızlık için biraz zamana ihtiyacı olan bir abimiz herhalde.Çünkü bildiğim kadarı ile küspe tatlı suda özellikle sazan avında kullanılır.

12. cinetci

cinetci

Ali abi müsait bi zamanda ortaya bi karışık yapıp sana haber veririm.

13. MESUT_GULAN

MESUT_GULAN mesut

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    çuvalla MAVRAKİ
    selam arkadaşlar....

küspeyi biz kefal avında mazmoz yapmak için kullanıyoruz böylelikle etrafta olan blıkları topluyoruz yem olarak kullanmuyoruz kefal avcıları bilir:rolleyes:

cüneyt arkadaşım ayçiçek küspesine bende talibim çok pahalı demişsin ben kg 750 ykr alıyorum okadarda pahalı degil siz toptancımışsınız sizde daha ucuzdur....

arkadaşlarımız alınıp darılmasınlar bir çok kişi küspeyi sagdece tatlı suda kullanıldıgnı sanırlar ve birçok kişide bir haberdir bu malzemeden biz burda denizde balıkları toplamak için kullanıyoruz ege havelesinde ençok balık alsancak limanında bulunur nedenini arkadaşım söylemiş gelen küspe gemilerinden dökülen yemler sayesenide girip avlanmak yasak zaten serbest olsa da sanırım kimse orda avlanmaz...

herkese rasgelsin

14. cinetci

cinetci

Mesut abi çok pahalı demedim aksine yüksek paralara satın alınmaması gerektiğini söyledi kullandığım ifade aynen şu " bu tarz ürünlerin net sonuç vereceğine inanmıyorum. Yüksek ücretler ödeyipte temin etmeye çalışmayın bence." dedim.
    Yanlış anlaşıldı galiba. Yardımcı olmaya çalışırım tabi neden olmasın.

Saygılar

15. Mehmet Demirörs

Mehmet Demirörs Mehmet

Favori Kamış:
    Oltanın her türü
    En İyi Avı:
    Hatırlamıyorum öyle çok ki
    küspe denizde kullanılırmı. kullanan veya bilgisi olan varsa lütfen yazsın. özelliklede kefal için.

16. Küspe nedir??

Küspe budur..;)

[​IMG][/URL][/IMG]

17. osman1950

osman1950 osman denksoy

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    sazan ADANA-SEYHAN barajında 6 kg.
    Arkadaşlar burada amatör balıkçılık yaparken kanunlar karşısında suçlu duruma düşmememiz için bir hatırlatma yapmakta fayda var.2/2 numaralı amatör(sportif)amaçlı su ürünler avcılığını düzenleyen tebliğ(TEBLİĞ NO:2008/49) ile Küspeli olta kullanımı yasaklandı.

Küspeyi yasaklayan madde
    (2) Küspeli olta, parakete, sualtı tüfeği, zıpkın, yemlik uzatma ağı dışında her türlü ağ (germe, uzatma, sürütme,
    çevirme, serpme) ile pinter, sepet gibi tuzakların kullanılması yasaktır

Maddenin 5.11.2008 tarihinde yapılan değişiklik şekli.

(2) Küspeli olta, parakete, sualtı tüfeği, zıpkın, pinter ve sepet gibi tuzakların kullanılması yasaktır. Boyutları belirlenerek ilan edilmiş olan yemlik uzatma ağı dışında her türlü ağın (tırıvırı, germe, uzatma, sürütme, çevirme, serpme vb.) avlakta bulundurulması ve kullanımı yasaktır. (Değişiklik, 5.11.2008 tarih/27045 sayılı RG)

Son düzenleme: 17 Ocak 2010
  18. dumancafe

dumancafe nurettin küçükalioğlu

İki gün önce deniz kıyısında 50 yaşlarında bir abiye ne var ne yok balık var mı dedim, adam küspe ile 4 tane levrek aldım dedi, aval aval baktım adama. Küspeyi ilk orda öğrendim :) Tuttuğu levreklerin büyük ihtimalle yakın civardaki çiftliklerden kaçanlar olduğunu düşünüyorum o yüzden yeme alışık olaibilirler. Genelde etkisi ne olur, onu uzmanlar daha iyi bilir

19. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    çocuk küspeyi attıktan bir saat sonra su kaynamaya başladı. şöyle 5 6 tane attı sırayla. Kefal e olta atıyorlardı. tabi attıktan ilk 1 saat kefal kesti, balıkçılar diğer taraftan kızdılar balıkları doyurdun diye :D
    Bence beze sarıp mazmoz yapsan daha iyi olur diye tahmin ediyorum