kaya ve yosunlara taktırma

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında ertugrul tarafından paylaşıldı.

1. ertugrul

ertugrul ertugrul

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1,5 kg sazan
    öncelikle herkese merhaba arkadaşlar tanışma bölümü hariç bu aileye yazdıgım ilk msj ım sizlere danışmak istedigim konu;

denizde kıyıdan avcılık konusunda 1 - 2 kez gerek çapari olsun gerek kamışla olsun balık tutmaya çalıştım fakat herseferinde attığım takım kaya ,yosun vs takılıp zorlamam sonucu suda kaldı.

bu konu bana sıkıntı veriryor sizler ne şekilde aşıyorsunuz bu olayı ¿

tatlı suda balık deneyimim kendime göre iyi derecede ama denizde balık avlamak hakkında fazla bilgi ve beceriye sahip degilim.

birde iyibir kamış ve makina almak istiyorum tatlı ve tuzlu suda kullanabilecegim cinsten olmalı bukonuyu formda arastırdım aslında gereklı bilgiyi edindim ama tavsiyeniz daha makbul olur benim için

ilginize şimdiden teşekkürler dilerim

rastgele

2. balikci

balikci

Kamış ve makine satın alma konusunda yorum yapamayacağım ancak diğer sorunu yanıtlıyayım.

Benim uyguladığım bir taktik vardır taktırmama olayı ile ilgili ancak buna pek taktik denmez.

Oltayı suya fırlattığında hiç bir zaman yerini değiştirme, attığın gibi suda kalsın. Biraz daha geriye çekeyim uzak gitti, orda balık yoktur v.b. gibi düşünüp bunu yaparsan mutlaka biyerlere takılacaktır oltan.

Oltayı karaya çekmek istediğindede yapman gereken şey, kurşunun havaya kalkmasını sağlayacak hızlı bir şekilde kamışı kendine doğru çek, bunu yapar yapmaz misinayı hızlı dolamaya başla, kayalıklara takılmadan çekebilirsin böylece.

Bir de oltanın takılmaması ve kayalıkların arasına bile gelse sıyrılıp çıkabilecek kurşunları kullan, örnek: iskandil ve armut kurşunlar.

Diğer bir tavsiyem ise oltanda köstekleri fazla uzun yapma, 10-15cm uzunluktan fazla yapılan köstekler mutlaka yemi bitince kayalıklara yada yosunluklara takılacaktır. Köstekleri olabildiğince kısa tutmaya bak, 10cm yeterli.

Umarım faydalı olur senin için, şansın bol olsun ;)

3. zarganacı34

zarganacı34 önder

Favori Kamış:
    lineaeffe s-curve kamış+Okuma synex 660 makina, Lineaeffe fire spin trabucco makina
    En İyi Avı:
    Levrek
    Denizde balık tutarken

Kayalık bölgeye yaklaşırken hızlı çekersen takma derdin olmaz.

4. sailor499

sailor499

Favori Kamış:
    Olta,Zıpkın,Baragat
    En İyi Avı:
    14.2 kg lık Kılıç (hiç gelmeyecek sandım)
    bende tam tersine tatlı suda çok taktırıyorum.:rolleyes:

5. morcher

morcher

Favori Kamış:
    Boğazda çapari ve diğer avlar için 3.90 surf kamış ve Banax Helicon 5600 serisi makina
    En İyi Avı:
    Kofana 1.80 kg
    Ertuğrul bey,

Genelde oltaların çapari kullanımı esnasında kayaya veya taşa takılma durumları karaya yakın yerlerde gerçekleşiyor. Oltanızı çekerken karaya yakınlaştığınızı gördüğünüz zaman oltanızı kesintisiz ve biraz hızlı çekerseniz takılmaları büyük ölçüde engellemiş olursunuz. Yemli dip oltalarında ise oltanın taşlara veya kayaya takılmaması ile ilgili tavsiyem Murat beyin tavsiyesi ile aynıdır.

Kamış ve makina alırken bunu tatlı su ve tuzlu su da kullanabileceğiniz bir kamış ve makina yerine ayrı ayrı almanızı tavsiye ederim. Denizde izmarit yakalamak için kullanacağınız hassas bir kamışla, yayın yakalamak için kullanacağınız kamış bir olamaz. Bundan dolayı muhakkak orta ölçülerde bir kamış ve makina almak durumunda kalacaksınız. Aldığınız orta ölçülerde kamış ve makina ise size zaman zaman problem çıkartacaktır.

Haddim olmayarak size kendimden örnek vermek istiyorum. Şu an için farklı boy ve özelliklerde 4 ayrı kamış ve 4 ayrı makinam var. O gün ne yakalamayı düşünüyorsam yanıma uygun olan kamış ve makinayı alıyorum. Böylece yemli küçük balıkları yakalarken büyük kamış ve güçlü makinayı veya büyük balık yakalamak isterken hassas kamış ve küçük makinayı kullanmaktan kaçınmış oluyorum.

Saygılarımla.

6. ALİ_1907

ALİ_1907

Favori Kamış:
    olta
    kıyıdan 4 metre kala kamışı havaya kaldır ve cek balık varsa hafif kaldır cek

7. fakirbalıkçı

fakirbalıkçı Necmi Özgül

Favori Kamış:
    mitchell privilage
    Favori Makine:
    shekspire
    En İyi Avı:
    Çarşı dostluğu
    bence bu durum av yerine göre değişir hangi kıyıdan avlandığınıza bağlıdır
    benim şöyle bir tavrım vardır bilmediğim bir avlakta avlanıyorsam ilk yarım saat avcıları seyr ederim hangi takım kullanıyorlar hangi yöne atıyorlar ve ne zaman tasmalardan sonra son çekime başlıyorlar bu en az yarım saat sürer
    denizde de böyledir tatlı su avlağında da o bölgenin avcıları davranışları ile çok şey anlatırlar

8. la-traviata

la-traviata Ercan Hacıoğlu

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    eşkine-mırmır-minakop
    Kayalık ve yosunlara en fazla takılan kısım takımımızın ucundaki kurşundur, ben bunun için şöyle bir çözüm geliştirdim ve daha önce de hakkında bir konuda yazmıştım ama şimdi bulamadım; öncelikte takımın en ucuna yani kurşunu bağladığımız yere bir iğne daha bağlıyoruz, irice bir midye alıp ikiye ayırıyoruz, midyenin etinin kabuğa daha sağlam olduğunu düşündüğümüz tarafını en uçtaki iğneye dolayıp atıyoruz, midye kabuğunun yapısı onu eti yukarıda kabuğu aşağıda kalacak şekilde dibe oturtuyor, ola ki takılırsa misineyi çektiğimizde midyenin eti kabuktan ayrılıp takımımızla birlikte bize geliyor.

9. Mezzy

Mezzy

Valla cumartesi günü 7 kurşun kaybettim. Gerçi 2 tanesi falan dandik çapari yüzünden oldu :) Sonuçta hiç istavrit yakalayamadım :)

10. Aramis

Aramis

Kayalık bir yerde avlanıyorsan eğer şamandıralı takım kullan başka türlü mutlaka bir şekilde takılacaktır.

11. Bu soruna bi çöüm şart:(

bu sene başında 30 kg kurşun döktüm geçen baktım yarısından fazlası bitmiş..

Şu balıklarda taşlık kayalık yerde dolaşmasa ne iyi olurdu..:rolleyes:

12. ahmetcem

ahmetcem Cem

Favori Kamış:
    el,parmak,diş :)
    En İyi Avı:
    Ben ne yakalamıştım ya ?
    Vallaha kayalığa takma nedenlerimizden bazıları kayanın üzerindeki hayin midyelerdir :) ben çapara ile çok midye toplamışımdır :) tabiki kayanın arasına alt kısımdaki misina girer ve kurşunda o incecik aradan çıkamayacağı için son çare kopartılır ben her sene yaşıyorum :D:D ama her sene daha aza iniyor :) :D inşallah daha başımıza gelmez :D