Zehirli Balıklar

Konu, 'Denizdeki Canlılar' kısmında sodda tarafından paylaşıldı.

1. sodda

sodda

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    15 tane orta boy istavrit ;)
    Arkadaşlar, site içeriğinde çeşitli yerlerde zehirli balıklar hakkında bilgiler var, ama ben hepsinin bir arada olduğu bir yazı göremedim. Bu yüzden bulduğum zehirli balıkların bir listesini yaptım. Sizin de bildiğiniz zehirli balık varsa listeye ilave ederseniz, herkes için yararlı bir liste çıkar ortaya. Çünkü Gürpınar'da irice bir balık tuttum. Ne olduğunu bilmiyordum, tipini beğenmeyince çevredeki balıkçılara sordum. Meğer denizlerimizdeki en zehirli balık olan Trakonya'yı tutmuşum. Allah'tan hiç elimi sürmedim. Tanımadığınız balıklara sakın dokunmayın. Zehirli Balıkların listesi aşağıda. Paylaşımlarınızı bekliyorum. Resimli olursa çok güzel olur... Ben resimleri yapıştıramadım:(

ELEKTRİK BALIĞI Torpedo Marmorata ZEHİRLİ

FENER Lophius Piscatorius ZEHİRLİ

KEDİ BALIĞI Scyliorhinus Canicula ZEHİRLİ

KUM TRAKONYASI Trachinus Araneus ZEHİRLİ

LİPSOS Scorpaena Scrofa ZEHİRLİ

MÜREN Murenea Helena ZEHİRLİ

RİNA Dasyatis Pastinaca ZEHİRLİ

TRAKONYA Trachinus Draco ZEHİRLİ

VATOZ Raja Clavata ZEHİRLİ

İSKORPİT Scorpaena Porcus ZEHİRLİ

İSKORPİT HANİSİ Polyprion Americanus ZEHİRLİ

BALON BALIĞI (fufu) (Yenmesi durumunda zehirliyormuş)

Son düzenleme: 7 Kasım 2007
  2. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.

ELEKTRİK BALIĞI
    Torpedo Marmorata,Zitterrochen,Torpille Marbree
    Bir köpek balığı türüdür. Sıcak ve ılıman denizlerin 100 - 150 m'ye varan diplerinde fazla göç etmeden yaşar. Boyu 150 cm. olabilir. Genelde avlanmak için veya tehlike halinde 100-220 volt'a varan, insan için tehlikeli fakat öldürücü olmayan kısa süreli elektrik çarpması yapar. Bahar - yaz aylarında çiftleşerek ürer. Dişileri 14 - 15 canlı yavru yapar. Eti yenebilir, fakat ülkemizde fazla tüketilmez

3. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.

FENER BALIĞI
    Vücut koni şeklinde olup arkaya doğru küçülmektedir. Gözleri gövdesinin yarısından fazlasını oluşturan kafanın üzerindedir. Ağız çok geniş ve yukarı doğru kalkık olup, içinde kesici, tutucu ve batıcı dişler sıra halinde oluşmuştur. Baş üstten yassılaşmıştır. Sırt yüzgecinin önünde 2 tane büyük diken vardır. Vücut ince pullarla kaplıdır. Sırt yüzgeci iki tanedir. 1'incisi anten durumundadır. Yan yüzgeç gelişmiştir. Renk sırtta koyu esmer, karında beyazdır. 300-350 m. kadar derinliklerde, kırma taşlık yerlerde ve dipte yaşarlar.

4. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:

KEDİ BALIĞI

Bu küçük köpek balığı , ince vücut şekliyle, körlenmiş başı ,yuvarlak uzun burnu ve küçük sırt yüzgeçleri ile tanınmaktadır.Burun delikleri , hayvanın uzun burnunun alt kenarına yerleşmiş ve eğri bir gelişmeyle ağzına doğru yaklaşmıştır Beş çift solungaç yarığı bulunmaktadır.Bu solungaçların son iki tanesi göğüs boşlu-ğuna ait yüzgeçleri üzerinde üst üste binmiş bir şekildedir.Köpek balığının gözle-ri geniş ve yatay bir şekilde uzanmıştır.İkinci sırt yüzgeci birincisinden daha kü-çüktür.İkinci sırt yüzgecinin kökeni , anal yüzgecin son kısmının üzerinden oluş-muştur.Kum kağıdına benzer bir dokuda tırtıklı bir deriye sahiptir.

[B]İnsanlara karşı zararsızdır.[/B]

5. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Paylaşım için teşekkürler.

6. suates

suates suat ateş

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    fangri
    mercanı bilemedim :cool:

7. mkirac

mkirac mustafa

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sazan
    teşekkürler dragon balığı da var mı?

8. sodda

sodda

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Haklısın, Mercan balığı zehirli değil. Denizdeki Mercanlar'ın bazıları zehirliymiş. Bizim konumuzdan biraz bağımsız sayılır. Uyarın için teşekkürler... Kafaları karıştırmamak için listeden çıkarıyorum...

9. sodda

sodda

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Bilmem, araştırıp bizi de bilgilendirirsen çok sevinirim...:D

10. mkirac

mkirac mustafa

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sazan
    slm

belki bu ilk elektrik balığı dragon dur
    resimleri olsa güzel olacaktı

11. simendifer

simendifer Sennur

Sanırım siz mercanları karıştırmışsınız arkadaşlar. Orada behsedilen mercan balık değil evet, sanırım mercan kayalıklarında bulunan zehirli mercanlardan bahsedilmek istenmiş. Ama latince ismi, mercan balığını işaret ediyor. Orda bir yanlışlık yapılmış olabilir.

12. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    değerli arkadaşım 2. mesajda elektrik balığının resmi mevcut diğer balıkların resimlerinde ekleyeceğim arkadaşın yazdığı listeye uygun olarak.

sevgiler

13. sodda

sodda

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Ali Bey ilginize teşekkürler... Diğer arkadaşların da paylaşımlarını bekliyorum. Mutlaka benim atladığım zehirli balıklar vardır...

14. seckinacar

seckinacar

Favori Kamış:
    surf kamış,cormoran big ben 6000 pi makina
    Zehir Danışma: O 800 314 79 00 (ücretsiz telefon) her balıkçının telefon rehberinde olmasında fayda var

15. ÜMİTTAMİS

ÜMİTTAMİS

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    çupra kırlangıç,400 gr
    herkeze merhaba gerçekten çok iyi bir konuya değinmişsiniz bundan dört yıl önce izmir ahmetbeylide kardeşimle tekneden balık avlıyorduk o zamanlar bilmedigimiz bir balık yakaladık[trakonya] kardeşim iğneden çıkarmak için balığı tuttu balığın sırtındaki üç adet diken eline battı batar batmaz elinde bir yanma ve ardından sancı hemen kıyıya çıktık polikliniğe gidinceye kadar ağrı ve yanma kalbine kadar ulaştı daha sonra iki şişe serum ve dört adet iğne buda bize ders oldu birdaha bilmediğimiz balıkları daha dikkatli çıkardık

16. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Maalesef trakonya cinsi balıklar dikenleri ile zararlı olabiliyorlar iskorpiti ağzından tutarsanız herhangi bir zararı olmaz ama trakonyanın yan yüzgeçleri dahil dokunmamak gerekli. kalbe yakın bir noktadan darbe almışsanız. zaten direkt kalbe vurur. Bazı bünyelerde bu zehirlerden hiç etkilenmez Rumeli kavak ve Beykozda oturduğumuz yıllarda dedem İskorpiti normal istavrit gibi ayıklardı. ama ben hiç denemedim tabii.Bu gibi balıklarda kan akışını engelleyebilme şansımız var ise engellemekten ziyade basınç uygulayabılırsek. ve amonyak takviye edebilirsek acıyı kesebiliriz eğer derseniz amonyak yok. o zaman bu işi idrar yardımıyla belli bir süre çözebilirsiniz. Zaten eski balıkçılar soyler trakonyaya çarpılan denizin üstünde koşmaya başlar diye.

sevgiler

17. MURAT44

MURAT44 Murat İNCE

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    :))))
    eyv.olcay kardeşim bu konuyu açtığın iyi oldu bu arada dün konuştuğumuz mevzuyu ibrahim abiye sordum özel bir avlanma cinsi değilmiş kardeşim normal bizim yaptığımız sadece adı oymuş :D :D :D

18. MURAT44

MURAT44 Murat İNCE

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    :))))
    arkadaşlar biz olcay kardeşimle şöyle bi karar aldık bildiğimiz zehirli balıklar zaten belli eğer bilmediğimizde olursa tipine bakıyoruz zaten zehirli balıklar tipten kaybediyo biraz kumar misali oluyo ama mecbur yaşamayı herşeye rağmen seviyorum;) ;)

19. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    müren,fener ve elektrikli folya balığı zehirli sınıfına girmiyor bence

20. PAŞŞA

PAŞŞA Remzi

Favori Kamış:
    Vega Potenza Supercore,Lineaeffe Fury Caster
    Favori Makine:
    Daiwa Windcast Z 5000,Ryobi AP Power
    Benimde faydam dokunsun..
    TRAKONYA
    Trachinus Draco,Grosses Petermanchen,Grand Vive
    Denizlerimizde (tüm Akdeniz havalisinde: Karadeniz-Kızıldeniz ve Marmara'da) yaşayan en zehirli balıklardandır. Ortalama 17 - 18, en çok 35 - 40 cm. boya erişir. Hareketsiz bir balıktır. Fakat deniz dibinde avlarına karşı çok süratlidir. Zehiri (kendi vücut proteini) bir insanı sakat bırakabilir. Çare: çarpılan yere 40 derecenin üzerinde ısı uygulanması ve proteinyapısının parçalanmasının sağlanmasıdır. (Balıkçı ayağını egzos amyantına dayar) Bu nedenle dikkat edilmelidir. Denizden çıktıktan, hatta öldükten sonra dahi zehirliliği devam eder. Özel olarak avcılığı yapılmaz. Aynı zamanda Çarpan Balığı olarak adlandırılan Trakonya, küçük balık ve kabuklularla beslenir. Kış aylarında derinlere çekilir. Eti lezzetli olmakla beraber, az avlandığından ekonomik değeri yoktur.