sazan

Konu, 'Balık Yemekleri' kısmında emrecan tarafından paylaşıldı.

1. emrecan

emrecan Emrecan

Favori Kamış:
    Shimano
    En İyi Avı:
    turna 95 cm
    SAZAN BALIK DOLMASI - 1 (BİLECİK)

Sazan balığı 3-5 kilo Pirinç 1 su bardağı
    Soğan 4 adet Maydanoz 1 demet
    Nane 1 demet Dereotu 1 demet
    Zeytinyağı 1 bardak Tuz Yeteri kadar
    Kuş üzümü yeteri kadar Şeker Yeteri kadar
    Biber Yeteri kadar Çam fıstığı Yeteri kadar
    Salça Yeteri kadar

Sazan balığının içi dışı iyice temizlenir. Zeytinyağında soğan kavrulur. İçine fıstık ilave edilir. Fıstıklar sararınca haşlanmış pirinç ilave edilir. Pirinçler şeffaflaşıncaya kadar kavrulur. Üzerine çıkacak kadar su konup, yıkanmış kuş üzümünü, tuzu ve şekeri eklenir. Orta hararetli ateşte suyunu çekene kadar pişirilir. Ateşten alınca baharat, maydanoz, nane ve dereotu kıyılarak katılır. Hepsini birden karıştırıp balığın içi doldurulur. Sazan balığının içi iyice dolunca karnı bir iplikle dikilir. Üzeri salça ile sıvanarak fırına sürülür. Balığın üzeri kızarınca fırından çıkarılıp sıcak ikram edilir.
    http://www.yemekicmek.com/ sitesinden alınmıştır
    :cool: :cool: :cool:

2. emrecan

emrecan Emrecan

Favori Kamış:
    Shimano
    En İyi Avı:
    turna 95 cm
    KÖZDE AYNALI SAZAN
    Bu balık pişirme yöntemini evde yapmanız oldukça zor neden derseniz arazi yapısının buna uygun olmaması derim közde sazan için malzemeler
    — En az 4 veya 5 kilo gelebilecek bir aynalı sazan
    — 1/2 kğ domates
    —5 veya 6 adet tercihe göre acı veya tatlı sivri biber
    — Bir miktar maydanoz 10 -15 yaprak
    — 5 – 6 Diş sarımsak
    — Tuz, Pul biber, Karabiber
    Yapılışı:
    Balığın sırt üstü yani karın kısmı yukarıya bakacak şekilde sığabileceği bir alana oldukça bol miktarda köz oluşturabilecek bir ateş yakılır.
    Balığın derisi yüzülmeden karın boşluğu yani içi temizlenir. Bolsuyla yıkanır balık hazırlandıktan sonra domatesler 4'e bölüp balığın karın boşluğuna koyun aynı işlemi biberler içinde yapın sebzelerin üzerine maydanoz, tuz, pul biber, karabiber ve sarımsakları ekleyin malzemenin tümünü balığın karın boşluğunda harmanlayın yalnız koyduğunuz malzemeler balığın boşluğundan dışarıya taşmamasına dikkat edin harmanlama işlemi bittikten sonra balığın sığabileceği bir çukur oluşturun bu çukurun alt kısmına bir miktar köz koyun ve balığı da bu közün üstüne sırt üstü yatırın sonra balığı taşmayacak şekilde kenarlarında közle besleyin.
    Dikkat edeceğiniz bir konuda balık ne közlerin dışında kalmalı nede közlerin içinde kaybolmalı yani sıfıra sıfır olmalı köz ve balık ortalama olarak 20 ile 30 dakika arası bir sürede pişer servisi içinde mevsim salata veya soğan,turp ve limon ile servisi yapılır servis içinde oldukça genişi bir tepsi veya altına serilebilecek birkaç kat kağıtta olabilir haydi afiyet olsun.
    İnanıyorum ki tadına doyamayacaksınız biraz zahmetli bir iş ama oldukça lezzetlidir.

http://www.sinankurt.com/main.asp?dey=70&id=10 sitesinden alınmıştır
    :cool: :cool: :cool:

3. ArtofDragon

ArtofDragon Cenk

birde karadeniz usulu sazan yemegi :) sahane olur deneyin
    sazanı tuzlayın ve mısır ununa bulayın(kavrulmuş mısır unu tercihimdir)
    tavaya az miktar ayçiçek yağı ve 2 kaşık tereyağı tavada eritin.
    sallayın sazanı içine.
    kısık ateşte yavaş yavaş kızartın.
    afiyet olsun.
    burda dikkat edilecek husus ateşin kısık olması.biraz geç pişer amaaaaaaaaa
    çok lezzetli olur çokkkkkkkkkkkkkk :D

4. kya55

kya55 K.Yılmaz Aytekin

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan 13,5
    sazanı temizleyip tuzladıktan sonra en az 5-6 saat buzdolabında bekletin.sazan balığının yağlandığını göreceksiniz.(bazıları sazan yavan balıktır der)sonra afiyetle yiyin.deniz balığından farkı olmadığını hatta bir çok deniz balığından lezzetli olduğunu göreceksiniz..

5. GÜRKAN

GÜRKAN

Favori Kamış:
    Olta,Tüfek
    En İyi Avı:
    Sazan 1,3 kg
    Sazan Dolması

Arkadaşlar herkese selam geçen perşembe Kanal 7 de yayınlanan Şoray Uzun Yolda programında Isparta Eğirdir Gölünde yakalanan 15kg sazanı dolma yaptılar.Resimlerini bulamadım ; yemeğin tarifini yazayım dedim.belki yararı olur...Valla izlerken ağzım sulanmadı dersem yalan söylerim.Nasıl bir balıktır öle ;fırından çıktığında kuzu gibi olmuştu...

MALZEMELER
    (6 kişilik yemek)
    2 kg sazan balığı
    1 su bardağı bulgur
    1,5 bardak su
    1 yemek kaşığı salça
    1 yemek kaşığı kuru nane
    1 baş soğan
    1 çay bardağı sıvı yağ
    İğne iplik

HAZIRLANIŞI
    Sazan balığı pulları temizlendikten sonra yıkanır, tuzlanır. Su ve sıvı yağ kaynayıncaya kadar ateşte bekletilir. Kaynadıktan sonra içine 1 tatlı kaşığı tuzla birlikte bulgur ilave edilir. Suyunu çekinceye kadar pişirilir. İçine nane ve karabiber konulur ve ağzı kapatılıp 10 dk. dinlenmeye bırakılır. Hazırlanan bulgur pilavı boyuna yarılan balığın içine doldurulduktan sonra iğne iplikle dikilir. Ayrı bir kapta soğan salça ve yağ kavrulup sos hazırlanıp balığın üstüne dökülür. Fırına sürülür ve yarım saat pişirilir.

6. rastgele1985

rastgele1985

Favori Kamış:
    tırıvırı ve ağ hariç tüm olta malzemeleri
    En İyi Avı:
    sazan 8,5 ve gümüş balığı 850gr
    sazan baliği köftesi

mağzemeler: sazan baliği,yağ,köfte harcı "knor" tuz karabirer v.s....
    yapılışı: ilk önce sazan balığının etli kısımlarından ayırıp mixserde karıştırınızş
    ondan sonra köfte harcı ile karıştırdıktan sonra elips şeklinde bildiğimiz köfte şeklinde ayırınız tavada yada mangalda yakmadan kızartınız:)
    afiyet olsun..
    kılçığını sevmeyen kişiler ve çocuklar için ideal bir "köfle":) :) :) :)

7. smyrna

smyrna Sevil Kurtoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    olacak inşallah
    bu kadar anlatıldığına göre leziz olmalı

8. umarım güzeldir ben sazan yakaldım ama ben hiç o balığı yiyemedim veya benim yakaladıklarım çok kılçıklı idi : ) ama kılçıksız balık bir harika oluyor terayağlı ve kaşarlı sazanda

9. balıkadam

balıkadam ibrahim

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    En İyi Avı:
    1 kiloluk aynalı sazan ve 1 kg 900 gr lık alabalık
    sazan dolmasını tek geçerim

ıspartaya musafir olun beraber tutup beraber yiyelim.Ispartalı olarak sazan dolmasını tek geçerim.Şap şap ağzımın suyu akıyor şimdi klavyeyi bozucam akşam akşam olurmu bu kızdım:mad: dur bi eğirdire gidip 5-6 kiloluk sazan tutiyimde akşama dolma yaptırayım:D :D :D

10. bak ben çok gezen adamım birgün kapını çalarım sazan dolması isterim ona göre:D

11. mu38

mu38

Favori Kamış:
    MAKARALI OLTA
    En İyi Avı:
    SAZAN 1,5 KG
    Tavada SAZAN süperdir...

Arkadaşlar öncelikle bu sitede emeği olan herkese teşekkürler o kadar güzel bilgiler tecrübeler varki onlara bişeyler ilave etmez isek ayıp etmiş oluruz diye düşünüyorum :) Malum baraj ve göllerden yakaldığımız en klas balık sazan peki bu bol kılçıklı sert derili balığı en lezzetli nasıl yemeli işte siz bizaat uygulanmış şahane ve basit bir tarif ancak bildiğiniz gibi yöresel olarak balık lezzetleri değişebilir ;)
    İşte tarifimiz: Öncelikle yakaladığımız sazanın içini güzeeelce temizleyip buzluğa atıyoruz bir gün bu şekilde dinlenen balığımızı buzluktan çıkartarak çok fazla olmamak kaydıyla içini ve dışını tuzlayıp tekrar buzdolabına koyuyoruz (buzluğa değil) yaklaşık 10-12 saatte buzdolabında bekleyen dinlemiş ve iyice çözülmüş balığımız pişrilmeye hazıııır. :rolleyes: balıklarımızın her iki tarafını buğday ununa güzelce batırıp sadece 2 kaşık evet evet :D 2 kaşık sıvı yağ koyduğumuz KAPAKLI TEFLON tencerede ortalama 15-20 dakika olmak üzere her iki tarafını ayrı ayrı KISIK ATEŞTE pişirerek servis tabağına alıp yanını bol soğan ve domatesle süslüyoruz (limonuda unutmayın) Afiyet olsun....

Belki çok klasik tarif gibi gelecek ama denerseniz göreceksinizki bence sazanın en lezzetli hali

Son düzenleme: 23 Ağustos 2006
  12. AVCIYILMAZ

AVCIYILMAZ Şaban YILMAZ

Favori Kamış:
    Lineaffe 420 10kilos
    Favori Makine:
    Shimano ultegra 4500-5500
    En İyi Avı:
    3 kg Levrek
    mısır unu daha güzel olmazmı.

13. mu38

mu38

Favori Kamış:
    MAKARALI OLTA
    En İyi Avı:
    SAZAN 1,5 KG
    Olabilir aslında ama mısırunu deniz balıkları ile daha güzel oluyor benim tavsiyem buğday unu ama yapması bedava :)

14. ahmet38

ahmet38

Favori Kamış:
    kamış olta
    slm

ufak olmayan sazanı hiçtemizlemeden mangalda az harlı olacak yaptınızmı .bence deneyin.

15. carpangler

carpangler

Favori Kamış:
    olta
    Bence kızgın bol yağda, kıpkırmızı olana kadar pişirmek en idealidir;şöyle içine birazcık da rendelenmiş ya da dövülmüş sarımsak sürülecek..:) sazanın ince çatal kılçıklarını farkedilmez hale getiriyor.Tabii bu dediğim en az 700gr ve üzeri sazanlar için,zaten daha küçük olanları kızgın yağda cips gibi olurlar.:D
    zevkler ve renkler hadisesi aslında...:p

16. sedo38

sedo38

sazanın lezzeti

dostum bence balığın lezzetini tuzlayıp birgün bekletmek çok fazla artırmaktadır.artık bu tecrübeyi diğer tutacağımız balıklarda deneyerek pekiştirebiliriz.rastgele

17. uzman78

uzman78

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    9KG SAZAN/3.750KG GÖKKUŞAGI
    Arkadaşlar BalIğI SIfirdan Tuzlamak BalIğIn Vucudundaki öz Suya Zarar Verir.piştikten Sonra Yada Pişmesine Birkaç Dakika Kala Tavsiye Olunur.balIga Limon SIkIlmaz
    Ama Yinede Zevkler Ve Renkler TartIşIlmaz
    01.01.1967 Türcan

18. SİNAN

SİNAN Aziz

Favori Kamış:
    Surf casting olta
    En İyi Avı:
    900Gr - Mırmır
    Aynalı

Selamlar
    Ben hiç göl balığı tutmadım
    Dolayısıyla göl balık yemeği kültürüm gelişmedi
    Ama her pazara gittiğimde aynalılar gözümde kalıyor
    Lakin beceremem diye cesaret edemiyorum

Şöyle iddialı bir aynalı yemek tarifi istiyorum ustalarından
    Öyleki herkeze tavsiye ederim

Şimdiden teşekkürler

19. karacabeyli

karacabeyli Lütfi ALAGÖZ

En İyi Avı:
    turna-2,5 kg.
    aynalı sazan

Arkadaşlar benim aynalı sazan yerken tercihim şöyle,mümkünse biraz irice bir balık seçiyorum daha sonra boylamasına ikiye kesip sırt kemiğini çıkarıyorum. bir pens yardımıyla kılçıkları tek tek çekiyorum. balığı bir parmak kalınlığında dilimliyorum iyice temizledikten sonra tuzlayıp bir saat kadar bekletiyorum. güzelce elenmiş una batırıp fazla unları silkeledikten sonra iyice kızdırılmış bolca sıvı yağda iki tarafıda kızarıncaya kadar tutuyorum. çıkarıp kağıt havlu üzerine alıyorum. yanında taze karacabey domatesi ve dörde bölünmüş karacabey soğanı ile sıcak sıcak servis yapıyorum. şimdiye kadar daha yokmu ? demeyen arkadaşım olmadı. herkese afiyet olsun ve rastgele diyorum.