PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : dolunayın balık avında etkisi


hüseyin solak
27-11-2007, 18:26
arkdaşlar cumartesi çupraya çıktık 10-15 tane civarında yakaladık pazar günü tekrar gittik etrafımızdaki tekneler dahil hemen hemen hiç yakalayan olmadı dolunay dan dolayı balık olmadığını duyduk ve muhakkak inandık çünki hata bizde olsa tamam ama onlarca teknenin hepside sıfır çekti ayın durumu ile bilgisi olanlardan faydalanabilirsek memnun oluruz(hangi tarihlerde dolunay olur.vs.)

hüseyin solak
27-11-2007, 18:27
söylemeyi unuttum çupraya gittiğimiz yer çeşme ıldırı slmlr

KANCA
27-11-2007, 18:36
degerli arkadaşım
bildiğim kadarıyla dolunay sudaki yakamoz oluşumuna engel oluyor
bu nedenle dolunayda gece balıkçıları pek balıga çıkmaz diye biliyorum
yece balıgına çıkmak için aysız,bulutlu sisli havalar tercih edilir
böyle havalarda suda yakamoz oluşur ve balık yemi daha iyi görür
ben şahsen böyle yapıyorum

Atos
27-11-2007, 18:54
Hemen ekleme yapalım... Bizim burada yakamoz oldugunda balıga cıkılmaz. Çünki yakamoz su içineki cisimleri çok fazla büyük gösterir. Bu arada yakamoz karada yaşayan ateş böcekleri gibi savunma mekanizması ısık olan gözle görülmeyen tek hücreli bir canlıdır. ayın suya vuruşunda saçtıgı ısık çok fazla oldugundan dolayı attıgınız misinanın + iğnenin + yemin ve kurşunun büyüklüğü çok fazla olacaktır. Yakamoz fazlalaıştıgında balık kendi gölgesinden korkup derinlere çekilir.

monse
27-11-2007, 19:34
Balık dünyasında yaygın bir inanış vardır,dolunay zamanı kurtbalık'lar ortaya çıkar ve diğer balıkları yer,bu yüzdendirki dolunay zamanı balıklar evlerinden dışarı pek çıkmaz .....:p
Biraz senorya yazıp espirik yapayım dedim, alınmayın emi.

KANCA
27-11-2007, 19:43
Hemen ekleme yapalım... Bizim burada yakamoz oldugunda balıga cıkılmaz. Çünki yakamoz su içineki cisimleri çok fazla büyük gösterir. Bu arada yakamoz karada yaşayan ateş böcekleri gibi savunma mekanizması ısık olan gözle görülmeyen tek hücreli bir canlıdır. ayın suya vuruşunda saçtıgı ısık çok fazla oldugundan dolayı attıgınız misinanın + iğnenin + yemin ve kurşunun büyüklüğü çok fazla olacaktır. Yakamoz fazlalaıştıgında balık kendi gölgesinden korkup derinlere çekilir.
yazdıklarınız bilmsel tebrik ederim :rolleyes:
yanlız bunu denedinizmi:confused:

BARIŞ
27-11-2007, 19:46
Ben bu olaya katılmıyorum çünkü bu sene başıma geldi ve tam tersi oldu dolunay olduğu günlerde o kadar güzel balık aldıkki ama ne hikmetse ay olmadığı geceki avlarımızda sabaha kadar iki yada üç tane balık alabildik bu yaz

KANCA
27-11-2007, 20:15
konu dagılmaya başladı arkadaşlar peki hangi balıklar için konuşuyoruz:confused:
ben deniz balıklarından kaya cinsi balıklar için cevap veriyorum:cool:
örnek olarak:karagöz,eşkina,çupra gibi:confused:

nolongerregistered
27-11-2007, 20:19
konu dagılmaya başladı arkadaşlar peki hangi balıklar için konuşuyoruz:confused:
ben deniz balıklarından kaya cinsi balıklar için cevap veriyorum:cool:
örnek olarak:karagöz,eşkina,çupra gibi:confused:

bu balıkların ay olan gecelerde avlanması zordur..;)

eozsoyeri
27-11-2007, 20:31
Balık dünyasında yaygın bir inanış vardır,dolunay zamanı kurtbalık'lar ortaya çıkar ve diğer balıkları yer,bu yüzdendirki dolunay zamanı balıklar evlerinden dışarı pek çıkmaz .....:p
Biraz senorya yazıp espirik yapayım dedim, alınmayın emi.

:D:D kurt balıklar auuuu: :D

covanny
27-11-2007, 21:04
Arkadaşlar bencede ay olan gecelerde mırmır vs daha iyi oluyor.
Buda bence yemin görülmesiyle alakalı.Yani ay ışığı olduğu zaman yem fosforu parlıyor.Antalyada mırmıra genelde ay olduğu geceler gidilir.

karayel
27-11-2007, 22:15
Bazı bilgiler ağ balıkçılığından duyma bazıları olta balıkçılığı tecrübesi, bazıları tesadüf olduğu için birbirinin aksi görüşler iletilmiş.

Öncelikle konuyu hiç bilmeyenler için söyleyelim.

Ay ışığı varsa yakamoz olmaz.

Yakomoz varsa suda hareket eden ve duran her şeyin etrafında bir ışık topu oluşur.

Balığı arayarak bulan ağ balıkçıları aysız geceleri tercih eder, o nedenle aysız gece balık olur şeklinde duyumlarını ileten arkadaşların bu bilgileri ağ balıkçılığıyla alakalıdır. Diğer yandan ağını yatıya bırakan balıkçılar ay ışığı olan geceleri tercih eder.

Olta balıkçılığı ise en iyi ay olan gecelerde randıman verir. Bu balığına göre değişir. Sadece bazı balıklar yakomozdan çok fazla etkilenmeyebilir.

arkdaşlar cumartesi çupraya çıktık 10-15 tane civarında yakaladık pazar günü tekrar gittik etrafımızdaki tekneler dahil hemen hemen hiç yakalayan olmadı dolunay dan dolayı balık olmadığını duyduk


bildiğim kadarıyla dolunay sudaki yakamoz oluşumuna engel oluyor bu nedenle dolunayda gece balıkçıları pek balıga çıkmaz diye biliyorum

Bizim burada yakamoz oldugunda balıga cıkılmaz.

tam tersi oldu dolunay olduğu günlerde o kadar güzel balık aldıkki ama ne hikmetse ay olmadığı geceki avlarımızda sabaha kadar iki yada üç tane balık alabildik bu yaz

MESUT_GULAN
27-11-2007, 22:47
selam arkadaşlar....

bende bilgim kadar size yanıt vereyim ay ışıgında balıklar dagnık şekilde yemlenirler ay karanlıgı tabir ettigimiz zamanlar tam tersi balıklar korunmak maksatlı toplu halde yemlenirler..

bu deniz balıkları için geçerli,sürü balıkları için geçerli saygılar:)

tommasi
28-11-2007, 00:46
biz çiftlikte avlanırken dolunaydan sonraki sabah çipura yapmazdı...Yapsada genelde çok nadir tek tük vururdu...Bizim orada gece avlama imkanımız olmadığı için dolunaylı geceden sonra sabah çıkmayız balığa...Çünkü ay ışığında balık yemlenebiliyor...

balikicimurat
28-11-2007, 03:40
ay isiginda daha iyi balik olur

Atos
28-11-2007, 09:01
Ayışığının suya yansıması (mehtap) ile karıştırılan yakamoz, uyarıldığında ışık saçan tek hücreli bir deniz canlısıdır. Denizin ateş böceği olarak da düşünülebilir çünkü iki canlının biyolojik olarak ışık saçması (Biyoluminesans) onları özel kılar. Boyut olarak küçük olan bu canlının birçoklarının bir araya gelip, ışık saçmasına da yakamoz denir. Yakamozun gözlemlenebilmesi için diğer ışık kaynaklarının (Güneş, Ay ve Şehir ışıkları) yakamoz ışıklarını bastırmaması gerekir. Yakamoz oluştuğunda denizde uzun floresan lambalar yanıyormuş gibi gözükür.

Noctiluca scintillans balonsu bir görünüme sahip bir Ökaryottur. Diğer Ateşrengi alglerin gibi sert bir zırha sahip değildir ve balonsu bir görünümü vardır. İki kamçısından uzun ve yapışkan özelliği bulunanı ile deniz yüzeyine yakın seviyede avlanır. Rastgele hareketleri sonucu kamçısına yapışan diğer mikroskopik deniz canlılarıyla beslenir. Çapları 1-2 mm kadardır. İnce bir elek veya bir tül ile sudan ayrılıp büyük bir mercek ile incelenebilinirler. Genelde bölünme yoluyla çoğalan canlının çiftleşmesi de görülen bir olaydır.

Yakamozu özel kılan ışıma olgusu luciferin-luciferaz enzim substrat çiftinin reaksiyonu sonucu oluşur. Bu kimyasallar sitoplazma içinde dağılmış halde bulunan binlerce küresel organelde saklanırlar.

Söz konusu canlıların ışık saçması bir savunma mekanizması olarak düşünülmektedir. Saldırı altında kalan tek hücreli ışık yayarak, daha büyük avcıların kendisine saldıranı fark etmesini sağlar. Bu özellik balıkçılar tarafından da kullanılır. Bazı balıkçı teknelerinde yüksek bir direk ve bu direğin ucunda oturulacak bir yer vardır. Gırgır motorlarının köprülerinin çok katlı ve en üst kattan bile kumanda edilebiliyor olmalarının bir sebebi de budur. Balıkçılardan biri buraya oturarak ay olmayan geceleri balıkların yakamoz yaparak geçtikleri yolları görüp dümenciyi yönlendirirler veya doğrudan kendileri tekneye kumanda ederler. Yine yakamoz ışığı dolayısıyla Lüfer avlarken Lüks ışığı kullanılır; ışık balık gelsin diye değil misinanın değdiği, yakamozların çıkardığı ışıktan Lüfer korkmasın diye Lüks ışığı kullanılır. Lüks ışığı yakamoz ışığını bastırdığından Lüfer'in misinayı farketmesini engeller.
Kaynak : Vikipedi

ozan
28-11-2007, 09:26
olta balıkçılığı açısından balık en iyi ayın yarım aya kadar olan döneminde olur. dolunaya doğru ise balıklar misinayı farketmeye başlar bide iyice ufak balıklarda hareketlenir ve yeme rahat vermez. Ay olmalı ama çok parlakta olmamalı bu benim tecrübelerime dayanarak yazdığım bişey yani yanlış olma olasılığıda vardır. ama en azından benim açımdan doğrudur.

deePblue
28-11-2007, 11:06
fosforlu yemlerin kullanımı açısından bende az miktarda olan ay ışığının fayda getireceği düşüncesindeyim..
yarım ay ideal :)

ALİCO
28-11-2007, 11:29
Ayın olduğu gecelerde balık olmaz (Oltacılık açısından), hatta zargana bile toplanmaz. ki çok süreler denedik zargana bile ayın suya vuran görüntüsüne kapılıp sürüler dağınık halde hareket etmeye başlarlar. Yemli lüfer bile olmaz. olta suyun içerisinde şerit şeklnde gözükür. lüküs yakmakta bu görüntüyü kesmek içindir.Ağcılar için durum ayın olduğu geceler pek farklı değildir. Tabı torık yakomozda çakmadığı sürece

sevgiler.

ozan
28-11-2007, 14:03
basedilen balıklar dip balıkları.

eğer kolyoz, zargana vb ışığa tolanacak balıklardan basedersek ay olmaması gerekir (teorik olarak). fakat bu durumda bile en iyi balığı ayın doğduğu ilk 2 gün avlayabileceğimizi düşünüyorum. ay karanlığındakinden fazla balık oluyor.

karayel
28-11-2007, 17:04
Şimdi sebeplere gelelim;


Ay ışığı varsa yakamoz olmaz (yada çok belirsiz olur)

Diğer yandan yakamoz varsa hareket eden yada duran cisimlerin etrafında bir ışık topu oluşur


demiştik.


Yakamoz varsa olta yüzeyden dibe uzanan bir florosans lambaya döner... Yem yada kancanın balıklara verdiği uyarıcı misinanın yakamozu nedeniyle etkisiz kalır.

O nedenle aysız yani yakamozlu gecelerde ışık ile olta atılan yer aydınlatılır. Yani yakamoz önlenir.

Ay var ise yakamoz oluşmaz, dolayısıyle ne misina ne yem kendi özel uyarıcıları (titreşim, koku, görünme) dışında uyarı yaymaz.

Hem yemi görerek hem de koklayarak bulan balıklar bu nedenle ay olan gecelerde oltayı daha kolay bulurlar. Çünkü; Ayın varlığı hem yakamozu önleme hem de yemin görünmesini etkiler.

Maalesef sorudan çok cevap geldiğinden esas konu atlanmaktadır.

Kimse aya göre en iyi av zamanı ne zamandır diye sormuyor.

Zira ay balık avcılığını çok etkiler, doğuşu, batışı, hilal yada dolunay oluşu, doğrudan olta balıkçılığını etkilemektedir.

Ama nasıl?

ilkayde
29-11-2007, 18:50
Lise yıllarında Mersin'de teyze oğluyla balığa çıkardık çupra, sargoz, mercan, lagos, mırmır, kargur vs. Dolunay çıktığında teyze oğlu balığa çıkmazdı, balık çıkmaz derdi. Dolunay olmadığı günler gece Mezitli açıkları tekne dolu olurdu. Dolunaylı gecelerde tekne göremezdik. Bizde evin önünden iskeleden avlanırdık ama balık çıkmazdı.

Bu sene Antalya Belek'e gittik tatil için. Bir hafta boyunca gece dolunay vardı. ilk gece 1 tane çipura tuttum başka tık yok. Dalyan ağzında gece çipuraların, kefallerin kol gezdiği bir yerde oltayı tepelerine attım dönüp bakmadılar bile. Dolunay sebebiyle herhalde.

karayel
29-11-2007, 19:55
Gök yüzünde dolunay kaç gün kalıyor?
Cumartesi yokken Pazar dolun ay oluyor mu?
Bir hafta boyunca dolunay olabiliyor mu?

Sahi dolunay nedir?

Algılamalar arasında bir uyumsuzluk var gibi.

-*-
arkdaşlar cumartesi çupraya çıktık 10-15 tane civarında yakaladık pazar günü tekrar gittik etrafımızdaki tekneler dahil hemen hemen hiç yakalayan olmadı dolunay dan dolayı balık olmadığını duyduk


Bir hafta boyunca gece dolunay vardı.

ahmetcem
29-11-2007, 21:04
Eğer ay varsa balık kancayı oltayı görür ( lüfer avı için ) Eğer yakamoz varsa lüfer alamassın ama oraya ışık vurarak yakamozu dağıtırsan şansın artar . Yakamoz olan suda taş balıkları daha iyi sonuç verir bu sene araştımacı bir kaç abiden dinlemiş ve görmüştüm saygılar

ilkayde
29-11-2007, 23:00
Selamlar Yakup bey,
Konuyu bende bilmiyordum ama araştırdım, bulduğum bilgiler aşağıdadır.

Ay dolunay şekline birdenbire girmiyor. Dünyanın bir yerinde doğma ve batma zamanları sürekli değişiyor.Yani ay her gece 50 dakika farkla doğuyor ve batıyor. Her gün bir önceki günden 50 dakika geç doğuyor.Bunun sebebi ay dünyanın dönüşü ile aynı yönde dönüyor olmasından. Yaz günlerinde güneşin saat 8.30da battığını düşünelim. Eğer 1. gün ayın dolunay batışı güneşin battıktan sonraki alaca karanlıkta olduysa ışıktan dolayı yada ufka yaklaştığından farkedilmemiş olabilir. 2. günkü batışıda 50 dakika ileriye gideceğinden saat 21.30 a doğru ayı batarken görürsünüz. Bir önceki gün balık tutabilirken bu gün tutamayabilirsiniz(eğer dolunay tezi doğruysa).Ama 3. gün siz balıktayken batış 22.30 sularında olacağından ayı uzun bir süre görürsünüz.

Gelelim ay kaç gün dolunay olarak kalır sorusuna.

Bu resimde ayın hangi evrede kaç gün kaldığı görülüyor. Takvim eski ama bu döngü 29.5 günde bir devam ediyor.Ben Antalya'da 26-30 ağustos tarihlerinde 5 gün kaldım dolayısıyla her gece ayı gördüm.
Buradaki linkte gördüğünüz takvimde o tarihlerde ayın dolunay olduğu görülüyor.

Balıkların aydan etkilenip etkilenmediğini bilmem ama insanların ruh halini etkileyebiliyor, gel git olaylarına sebep oluyor. Ayrıca her yıl 12.5 cm dünyadan uzaklaşıyormuş. Bir süre sonra ay dünyanın yörüngesinden çıkıp gidebilir. Bizde kurtuluruz böylece rahat rahat balık tutarız.:D

İnşallah başınızı ağrıtmamışımdır.
Sağlıcakla kalın.

silentfisher
30-11-2007, 10:33
Şimdi sebeplere gelelim;


Ay ışığı varsa yakamoz olmaz (yada çok belirsiz olur)

Diğer yandan yakamoz varsa hareket eden yada duran cisimlerin etrafında bir ışık topu oluşur


demiştik.


Yakamoz varsa olta yüzeyden dibe uzanan bir florosans lambaya döner... Yem yada kancanın balıklara verdiği uyarıcı misinanın yakamozu nedeniyle etkisiz kalır.

O nedenle aysız yani yakamozlu gecelerde ışık ile olta atılan yer aydınlatılır. Yani yakamoz önlenir.

Ay var ise yakamoz oluşmaz, dolayısıyle ne misina ne yem kendi özel uyarıcıları (titreşim, koku, görünme) dışında uyarı yaymaz.

Hem yemi görerek hem de koklayarak bulan balıklar bu nedenle ay olan gecelerde oltayı daha kolay bulurlar. Çünkü; Ayın varlığı hem yakamozu önleme hem de yemin görünmesini etkiler.

Maalesef sorudan çok cevap geldiğinden esas konu atlanmaktadır.

Kimse aya göre en iyi av zamanı ne zamandır diye sormuyor.

Zira ay balık avcılığını çok etkiler, doğuşu, batışı, hilal yada dolunay oluşu, doğrudan olta balıkçılığını etkilemektedir.

Ama nasıl?

dün akşam dolunaya yakın bir şekli vardı ayın ve 3 tane eşkina aldım.sonuncusuda gayet tatmin ediciydi.balık vurdumu vuruyor bence.yada sürüye denk geldim sanırım..:o

geneben
30-11-2007, 10:53
Sonra uzunca bir süre sessizlik ve gün batımını takiben Volkan abinin yakaladığı ve ilk defa ben varken teknemize teşrif olan çok güzel bir çipura ve elbetteki videosu .Çipura digital tartıda tam 404gr geldi.:D

Hava kararınca sıra yılan balıklarına gelmişti üçümüzde birer tane sırasıyla yılan balığı yakalayınca geri dönme zamanının geldiğine karar verdik ve avı noktaladık. .


Arkadaşlar bu çipura avlanırken, benim kamera çekiş yönüme doğru tam arkamda kalan tarafta, kırmızı koca bir dolunay tepelerin ardında ortaya çıkmıştı.Daha sonraları oltalara hep yılan balıkları geldi. Daha dursak heralde bir kova yakalardık yılan balığı. Tüm yakaladığımız yılan balıklarını da geri saldık;)
Dolunayın etkisi bulunduğumuz konuma görede değişiyor olabilir mi?

karayel
30-11-2007, 11:02
İşte budur. Çok doğru bir saptama. Baştan da sizin ilk saptamanızın doğru olduğunu biliyordum ama diğer mesajlardan, özellikle konunun temelini oluşturan mesajdan sanki dolunay bir gün çıkıp diğer gün kayboluyor gibi bir ifade ortaya çıkmış.
Ben fırsattan istfade konu hakkındaki bilgilerimi de aktarayım.

BALIK VE AY

Aysız gecelerde ışık ile olta attığınız yeri aydınlatırsanız balık avlayabilirsiniz.
Dolunayda ise her zaman yemli ve sahte yemli oltalarla balık avlamak mümkündür.

Ama balıklar ayın tepede olmasını pek sevmez. Bütün avcılar ortalıkta bu alaca karanlık fırsatını değerlendirmektedir.

Bu nedenle ay olan gecelerde ay batımı ve doğumu ile onun 1 saat önü ve arkası olta balıkçılığı açısından daha verimlidir.

Ay doğarken yada batarken daha tetikte beklenmeli ve bu güzel fırsat değerlendirilmelidir.
Selamlar Yakup bey,
Konuyu bende bilmiyordum ama araştırdım, bulduğum bilgiler aşağıdadır.

Ay dolunay şekline birdenbire girmiyor. Dünyanın bir yerinde doğma ve batma zamanları sürekli değişiyor.Yani ay her gece 50 dakika farkla doğuyor ve batıyor. Her gün bir önceki günden 50 dakika geç doğuyor.Bunun sebebi ay dünyanın dönüşü ile aynı yönde dönüyor olmasından. Yaz günlerinde güneşin saat 8.30da battığını düşünelim. Eğer 1. gün ayın dolunay batışı güneşin battıktan sonraki alaca karanlıkta olduysa ışıktan dolayı yada ufka yaklaştığından farkedilmemiş olabilir. 2. günkü batışıda 50 dakika ileriye gideceğinden saat 21.30 a doğru ayı batarken görürsünüz. Bir önceki gün balık tutabilirken bu gün tutamayabilirsiniz(eğer dolunay tezi doğruysa).Ama 3. gün siz balıktayken batış 22.30 sularında olacağından ayı uzun bir süre görürsünüz.

Gelelim ay kaç gün dolunay olarak kalır sorusuna.
Bu resimde ayın hangi evrede kaç gün kaldığı görülüyor. Takvim eski ama bu döngü 29.5 günde bir devam ediyor.Ben Antalya'da 26-30 ağustos tarihlerinde 5 gün kaldım dolayısıyla her gece ayı gördüm.
Buradaki linkte gördüğünüz takvimde o tarihlerde ayın dolunay olduğu görülüyor.

Balıkların aydan etkilenip etkilenmediğini bilmem ama insanların ruh halini etkileyebiliyor, gel git olaylarına sebep oluyor. Ayrıca her yıl 12.5 cm dünyadan uzaklaşıyormuş. Bir süre sonra ay dünyanın yörüngesinden çıkıp gidebilir. Bizde kurtuluruz böylece rahat rahat balık tutarız.:D

İnşallah başınızı ağrıtmamışımdır.
Sağlıcakla kalın.

esk balık timi
30-11-2007, 11:03
bu yakamoz dediğiniz şeye gemlik narlıda denk geldim kıyıda gümüş balıkları yan döndüğünde sanki palamut gibi gözüküyordu,benim bildiğim dolunayda balıkların dağınık gezdiği karanlık gecelerdede tehlikeye karşı toplanıp sürü oluşturdukları.

karayel
30-11-2007, 11:26
dün akşam dolunaya yakın bir şekli vardı ayın ve 3 tane eşkina aldım.sonuncusuda gayet tatmin ediciydi.balık vurdumu vuruyor bence.yada sürüye denk geldim sanırım..:o

Eşkina her türlü gece şartlarında özellikle az çırpıntılı denizde iyi av vermektedir.

Arkadaşlar bu çipura avlanırken, benim kamera çekiş yönüme doğru tam arkamda kalan tarafta, kırmızı koca bir dolunay tepelerin ardında ortaya çıkmıştı.Daha sonraları oltalara hep yılan balıkları geldi. Daha dursak heralde bir kova yakalardık yılan balığı. Tüm yakaladığımız yılan balıklarını da geri saldık;)
Dolunayın etkisi bulunduğumuz konuma görede değişiyor olabilir mi?

Bulunduğumuz konum değil de suyun sıcaklığı ve denizdeki besleyici elementlerin bolluğu nedeniyle yakamoz bazı yerlerde ay yoksa bile oluşmayabilir.

Sizin avınızda da kuralına uygun olarak, ayın çıkış zamanı anahtar zaman olmuş.

bu yakamoz dediğiniz şeye gemlik narlıda denk geldim kıyıda gümüş balıkları yan döndüğünde sanki palamut gibi gözüküyordu,benim bildiğim dolunayda balıkların dağınık gezdiği karanlık gecelerdede tehlikeye karşı toplanıp sürü oluşturdukları.

Aynen dediğiniz gibi, planktonun yoğun olduğu yerlerde parmak kadar gümüş palamut kadar büyüklükte yeri aydınlatacak yakamoza neden olabilir.

Thunderbolt
29-01-2008, 00:58
arkdaşlar cumartesi çupraya çıktık 10-15 tane civarında yakaladık pazar günü tekrar gittik etrafımızdaki tekneler dahil hemen hemen hiç yakalayan olmadı dolunay dan dolayı balık olmadığını duyduk ve muhakkak inandık çünki hata bizde olsa tamam ama onlarca teknenin hepside sıfır çekti ayın durumu ile bilgisi olanlardan faydalanabilirsek memnun oluruz(hangi tarihlerde dolunay olur.vs.)

Üstadım benim bildiğim kadarıyla dolunay'ın ilk günü avcı balıkların saldırganlığının fena olmadığı ama diğer günlerin hiç iyi olmadığı şeklindedir.Yine dolunay'lı günlerde sabah avları daha verimlidir.Saygılar...

ooztekin
29-01-2008, 09:56
Komik gelecek şimdi ama :D

Dolunay kedilerde de huzursuzluk yarattığından ve sahipleri bunu bilmek istediğinden pek çok ünlü zincir kitapevinde bulunan "Kedigiller" masa takviminde ilk dördün, dolunay, son dördün ve yeni ay olarak tüm ay dönemleri gerçekleşecek gününe göre sembollerle belirtilmiş...

Başka masa-duvar takvimlerinde olabilir incelemek lazım.
Bu takvime bakarak hangi ay ne gün dolunay çok net görülebiliyor

Hatta bir kaçını ben söyleyeyim (masamda duruyor bakıp yazıyorum)
Ocak ayı geçti ama 22 siydi
Şubat ve Mart ayın 21 i
Nisan ve Mayıs ayın 20 si
Haziran ve Temmuz ayın 18 i
Ağustos ta 16sı
Eylülün 15 i
Ekimin 14 ü
Kasımın 13 ü
Aralığın 12 si dolunay günleri olarak belirtilmiş..


arkdaşlar cumartesi çupraya çıktık 10-15 tane civarında yakaladık pazar günü tekrar gittik etrafımızdaki tekneler dahil hemen hemen hiç yakalayan olmadı dolunay dan dolayı balık olmadığını duyduk ve muhakkak inandık çünki hata bizde olsa tamam ama onlarca teknenin hepside sıfır çekti ayın durumu ile bilgisi olanlardan faydalanabilirsek memnun oluruz(hangi tarihlerde dolunay olur.vs.)

Thunderbolt
29-01-2008, 14:48
Özgür kardeşin Yazdığı günler doğru , benim önümdeki takvimde tek fark mayıs ayında dolunay 19 una denk geliyor.Tabi bir de bunu ay'ın kendisi ile veya değişik kaynaklardan doğrulamak gerekli.Sadece dolunay'ın ilk günü balıklar saldırganlaştığı için önemli.Çünkü dolunay'ın yüzeyinin azalmaya başladığı diğer günler diğer ay fazlarına göre en kötü günler oluyor.Balıklar geceleri aradıklarını derinlerde de ay ışığı sayesinde bulabiliyor diye düşünüyorum.Bu sadece benim teorim ama yurtdışı kaynaklarında dolunay avının kötü olduğu yıllarca araştırılmış.Sondördünde gece avları (ki 2 gün Kaldı) , Yeniayda Öğlen ve öğleden sonra avları , İlkdördünde ise günboyu (hatta geceye kadar)çok verimli oluyormuş.Saygılar...

ooztekin
29-01-2008, 16:58
Son dördün ocak ayı için 30 u gözüküyor benim önümdeki takvimde..Ama ilk dördünleri de verebilirim isterseniz :)

Özgür kardeşin Yazdığı günler doğru , benim önümdeki takvimde tek fark mayıs ayında dolunay 19 una denk geliyor.Tabi bir de bunu ay'ın kendisi ile veya değişik kaynaklardan doğrulamak gerekli.Sadece dolunay'ın ilk günü balıklar saldırganlaştığı için önemli.Çünkü dolunay'ın yüzeyinin azalmaya başladığı diğer günler diğer ay fazlarına göre en kötü günler oluyor.Balıklar geceleri aradıklarını derinlerde de ay ışığı sayesinde bulabiliyor diye düşünüyorum.Bu sadece benim teorim ama yurtdışı kaynaklarında dolunay avının kötü olduğu yıllarca araştırılmış.Sondördünde gece avları (ki 2 gün Kaldı) , Yeniayda Öğlen ve öğleden sonra avları , İlkdördünde ise günboyu (hatta geceye kadar)çok verimli oluyormuş.Saygılar...

ooztekin
29-01-2008, 17:22
İlk Dördün******Dolunay****Son Dördün***Yeniay

29 Şubat******21 Şubat****14 Şubat****7 Şubat
29 Mart*******21 Mart*****14 Mart*****7 Mart
28 Nisan******20 Nisan*****12 Nisan*****6 Nisan
28 Mayıs******20 Mayıs*****12 Mayıs****5 Mayıs
26 Haziran*****18 Haziran***10 Haziran****3 Haziran
25 Temmuz****18 Temmuz***10 Temmuz**3 Temmuz
23 Ağustos****16 Ağustos****8 Ağustos**1 Ağustos
22 Eylül*******15 Eylül******7 Eylül*****29 Eylül
21 Ekim*******14 Ekim******7 Ekim******28 Eylül
19 Kasım******13 Kasım****6 Kasım******27 Kasım
19 Aralık******12 Aralık*****5 Aralık*****27 Aralık

rabsola
05-03-2008, 11:09
selam arkadaşlar
buradaki ay hakkındaki bilgilerinizi okudum ve sizlere ayın balıklar uzerinde nasıl etkili olduğu konusunda biraz olsun bildiklerimi yazmak ve sizlerle paylaşmak istedim.

Ay:deniz canlıları için çok büyük anlamı vardır.Tüm balıklar geçim zamanlarını aya göre düzenler ilk ayın çıkması ile bazı balıkları çok kolay bulabilirsiniz gene ayın ilk çıktığı zaman kırmızılık evresinde atmış olduğunuz yemi balık teretdütsüz olarak yutar ve yakalanır.bu zamanda çok hızlı hareket etmeniz gerekir 10 dakikalık zaman sahipsiniz.ne yaparsanız bu zamanda gerçekleşir ve tuttuğunuz yanınıza kalır.dolun aylarda balıklar kıyı sulara gelirler profosyonel balıkçılık yapanlar bu durumları çok iyi bilirler.takımlarını da bu durumlara göre atar ve çekerler.bu yazdıklarım kaliteli balıklar için geçerlidir.mesala geçe palamutu olta yada yalancılar ile yakalayamazsınız.Ama bir mercan.tonga baş,lagos turna ve buna benzer balıkları yakalarsınız.

mallaca
06-03-2008, 23:17
Bende ay ışığı olan gecelerde daha iyi av yapıyorum.Özellikle mırmırda.

elmexicano
22-03-2008, 18:53
merhabalar dostlar,

sizlere bazı gözlemlerimi ve tecrübelerimi aktarmak isterim.

ben İskenderun`da surf-fishing yapıyorum. takımlar kayalar arasında durmuş, ilk gelecek vuruşun habercisi olmayı beklerken ben de el oltası ile denemeler yaparım.

ilk olarak şunu belirtmek isterim ki gece avında dolunay tam tepede iken, deniz yeterince yüksek ise, hayatınızın en büyük avlanırını yapabilirsiniz. öncelikle bunun için çok sağlam teçhizat lazım. böyle gecelerde, genelde mayıs-haziran gecelerine denk gelir, mutlaka kıyıdan el oltası ile yakalayacağınız ufak balıkları sağlam teçhizat ile beraber büyük balık için bırakmalısınız.

böyle gecelerde 2-3 saat beklemeniz gerekebilir. ama sonuç süperdir. bazı zamanlar çelik misina bile dayanmıyor. :))

bir diğer gözlemim ise hava tamamen kapalı, zifiri karanlık iken kayalar arasında çok büyük lahozlar alabilirsiniz. 6-7 kiloluklardan bahsediyorum. canlı yemede gerek yoktur. parça sardalya iş görür. sadece bulutlu, sıcak, zifiri karanlık akşamlarda denizin yüksek olduğu anlarda bunları yakaladım.

herkese kolay gele,

Ahmet Can

hızır şeref gültekin
22-06-2008, 18:14
bende bildiğim kadarını söylemek isterim ben nerdeyse her gece çıkarım balığa ama fabrika da çalıştığım için saatlerim değişir biraz ben iki olta atarım hep bir dip oltası kumluğa birde şamandra atarım kayaların arasına ay ışığı olduğu gece şamandra da sadece istavrit koca eşkine kancalarıma doluşur ama dip ise mırmır yapar izmarit felan ama karanlık gecelerde dip oltasına hep sağlam vuruşlar alırım şamandra ile de eşkine bide eğer 12 den sonra balığa gideceksem ay ışığına bakarım varsa sabaha doğru giderim balığa bence ürkek olan balıklar ay ışığı etkisini kaybedince ve hava aydınlanmadan önceki evrede yemleniyorlar bide mesela dün dolunay varsa bugün akşam üzeri alaca karanlıkta oltamı atarım ve pek yanılmam

crazy_fısher
22-06-2008, 18:38
bende bildiğim kadarını söylemek isterim ben nerdeyse her gece çıkarım balığa ama fabrika da çalıştığım için saatlerim değişir biraz ben iki olta atarım hep bir dip oltası kumluğa birde şamandra atarım kayaların arasına ay ışığı olduğu gece şamandra da sadece istavrit koca eşkine kancalarıma doluşur ama dip ise mırmır yapar izmarit felan ama karanlık gecelerde dip oltasına hep sağlam vuruşlar alırım şamandra ile de eşkine bide eğer 12 den sonra balığa gideceksem ay ışığına bakarım varsa sabaha doğru giderim balığa bence ürkek olan balıklar ay ışığı etkisini kaybedince ve hava aydınlanmadan önceki evrede yemleniyorlar bide mesela dün dolunay varsa bugün akşam üzeri alaca karanlıkta oltamı atarım ve pek yanılmam

Ay ışığında balıklar taze yem buluyorlar.Muhtemelen o yüzden oltaya pek bakmıyorlar bence.

crazy_fısher
22-06-2008, 22:53
O zaman sen neden oltaya taze yem takmıyorsun?:confused: ;) :D

:mad: :mad: Anladın sen onuda kıllık yapıyosun bana:D:D :D

KaraKurt
22-06-2008, 23:11
Ağzına sağlık n@mık abi çok faydalı bilgiler döktürmüşssün gene

KaraKurt
22-06-2008, 23:15
sen bana şimdi bunu okumadınmı demek istiyon çok hızlı okurum abi ama kesinlikle opkudum a dan z ye adı üstünde 4 dakika sen konuyu yazar yazmaz ben yenilemişim sayfayı görmüşüm...

derya__kuzusu
22-06-2008, 23:17
ben bu koyuya mutlak yazmışımdır ya gene yazayım...

Dolunayın balık avı konusundaki etkisi anladığım kadarıyla bizim daha çözemediğimiz bir boyuttadır.

Dolunayda gelgit? ülkemiz de kim kaç santim geliyor kaç santyim gidiyor Allah aşkına?


Eğer ışıksal etki ise:
Ben dolunayda en verimli avlarımı yaptığımı bilirim. Özellikle dolunayda yakalanan türler vardır tepegöz mercan gibi.;)

Dolunayda balık taze yem bulur?:confused: Gündüz bulamıyor mu? Balığın en verimli olduğu saat dilimleri yani sabah ve akşam suyu, dolunaya yakın bir alacakaranlık değil midir?

Eğer kütlesel etki ise:
Dolunayda neden gündüz av yapılıyor? Dolun ay veya ona yakın evrelerinde gündüz avı, diğer evrelerindeki gündüz avlarına nazaran kesiliyor mu?

Tamam dolunayda ağ atmazlar zira ağ görünür ve ağı da gece atarlar. Dolunayda gündüz görünen olta gece daha az gözükür.

Benim düşüncem Dolunaylı gecelerin balığın beslenme ve hareket eylemlerinde değişiklik gösterdiğidir. Yani av trekniğini avlağını yemini değiştirmek sonuca gider.

Dolunayda kıyıda av yoksa, teknede vardır, derinde vardır. o kıyıda değilde başka kıyıoda vardır. Bu ise tüm balıklar için değil yanlızca bazı türler için geçerlidir.

Tüm balıkları etkilemez. yanlızca aynı avı aynı yöntemle hep aynı avlakta yapanlar için verim değişebilir.

Ama ben dolunayda mırmır, trança, minekop ve lidaki veriminin yüksek olduğu gece avlarında bulundum.:confused:

İşte paylaşım ellerine sağlık kardeşim kopyala yapıştır değil emek harcanarak yazılmış ve denenmiş bilgiler tekrardan ellerine sağlık kardeşim sağolasın;) :)

slckznl2007
23-06-2008, 16:19
Ay ın çekim etkisi ile sulardaki (gel -git ) hareketin balıkların da hareketlerini değiştirme (içgüdüsel olarak) ihtiyacı duyabilme olasılığınıda düşünüyorum.Ne dersiniz...?

parsun
01-06-2011, 15:31
Ben bu olaya katılmıyorum çünkü bu sene başıma geldi ve tam tersi oldu dolunay olduğu günlerde o kadar güzel balık aldıkki ama ne hikmetse ay olmadığı geceki avlarımızda sabaha kadar iki yada üç tane balık alabildik bu yaz

USTA BENDE SANA KATILIYORUM NEDENSE BİZDE 3 ARKADAŞ DOLUNAYDA 100 ADET SÜLÜNEZ İLE 120 PARÇA BALIK ALDIK VE 15 HAZİRAN 2011 DOLUNAY VAR TEKRARDAN ÇEŞME ILDIR TARAFINA GİTMEYİ PLANLIYORUZ
2011 DOLUNAY TAKVİMİDE AŞAĞIDAKİ LİNKTE VAR

OMMG
01-06-2011, 15:57
Yemli avda çok fazla bir iddiada bulunamayacağım ama atçekte aldığım en büyük balıkları dolunayda ve koyu renk sahteler ile aldım...

merkury33
01-06-2011, 23:16
konu biraz eski ve zamanlama açısındanda ters ama eklemek isterim ki, 11-2007 i hatırlıyorum, dolunay da tekneyle avlarımız verimli geçmişti. yine 11 2007 de kapalı havada da avlarımız iyi geçmişti (kaya balıkları açısından). tabi aylardan etkileniyorsa balıklar onu bilmiyorum.

33orfoz
02-06-2011, 09:19
Arkadaşlar ben dolunayda sırtı çekerek o kadar çok baraküda ve palamut yakaladım ki anlatamam. Aysız gecelerde de tuttum ama özellikle baraküda dolunayda patlama yapar ve bu yıllarca yaşanan tecrübenin sonucudur .
Dip denemelerinde ise mercan , sargoz , karagözü de çok tuttum , çok olmamakla beraber çupra bile aldım .
Ve yaşamış olduğum bu tecrübelerden çıkarttığım sonuç şu : dolunayda balık olmaz diye birşey söz konusu bile değildir .
Ancak şöyle olabilir , dolunayda kesinlikle tutulamayacak türler de olabilir . Onuda ben bilmiyorum .

crazy123
20-06-2011, 12:32
bence ay olunca balık yapıyor...

merkury33
20-06-2011, 13:49
hoşgeldin crazy123, bencede çıkıyor, ama dolunay tutulması oldu geçende o zaman her nedense tutulma anında kimse balık tutamadı, belkide kalabalık ve gürültüden olacak

Gugul
21-12-2013, 02:11
S

Balıkların aydan etkilenip etkilenmediğini bilmem ama insanların ruh halini etkileyebiliyor, gel git olaylarına sebep oluyor. Ayrıca her yıl 12.5 cm dünyadan uzaklaşıyormuş. Bir süre sonra ay dünyanın yörüngesinden çıkıp gidebilir. Bizde kurtuluruz böylece rahat rahat balık tutarız.:D


Ay olmasa bildiğimiz yaşam olmazdı. Mevsimler olmazdı.(Ay olmasa biz olamazdık!)
Boyutuna göre en büyük uydusu olan gezegen bizim dünyamız. Tek uydusu var. Gezegen statüsünden çıkarılan Plüto'nun bile 5 uydusu var. (plüto bizim ayımızdan küçüktür)

Peki, dolunayda balık avlanamaz mı? Olası en iyi yöntem var mı?

Yoksa .çımızı serip yatalım mı?

Gugul
22-12-2013, 23:15
Kendim çalıp söylemiş gibi oluyorum ama:

Dolunayda kıyı avı çok verimsiz. (Uygun mekanda dip oltası hariç)

At-çek'çiler güzel kofana avlıyorlar burada !

Gugul
27-12-2013, 01:34
Yok mu dolunayda nasıl balık avlanır önerisi olan usta?

%100 florokarbon çare olur mu?

İzinli olduğum dolunaylı günlerde balık tutmak istiyorum.

İnan01
27-12-2013, 12:03
Yok mu dolunayda nasıl balık avlanır önerisi olan usta?

%100 florokarbon çare olur mu?

İzinli olduğum dolunaylı günlerde balık tutmak istiyorum.

En verimli avlarımı dolunay olan gecelerde yaptım (Surf, kıyı yani) Işığın bol olduğu yerlerde FC misinalar her zaman avantajlıdır ki zaten kullanım amacı da budur. Dolunaya takılmayın. Sizler sadece denizin durumunu kontrol edin yeterli (Su sıcaklığı, dalga vs..) Rastgelsin :)