PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kurşun Yapımı (dökümü)..

nolongerregistered
13-01-2008, 18:36
Hepimizin özellikle kıyı avcılığı yapan biz amatörlerin en büyük sorunlarından biri Kurşunun sık sık çeşitli nedenlerden dolayı kopmasıdır..Son zamanlarda artan Kurşun fiyatları biz amatörlere fazladan ekonomik Yük getirmektedir..Özellikle benim gibi Taş balıklarını (çupra,karagöz,levrek..vs) avlamayı seven kişilerde kurşun kopması çok fazla olmaktadır..Ben uzun zamandır kendi Kullanacağım kurşunu kendim Dökerek hem istediğim ağırlıklara sahip olurken,hemde ekonomik açıdan oldukça fayda sağlamaktayım..

Bu işlem için sanayi bölgesindeki dökümcülere yaptıracagınız bir kalıp ile kendi kurşunlarınızı ömür boyu yapabilirsiniz..Bu kalıbın maliyeti encok 40 ytl 'dir.Hurda kurşun fiyatı yaklaşık 2 ytl/kg civarındadır..100gr kurşunun Malzemecilerde 1ytl'ye satıldığını düşünürsek oldukça karlı bir işlem olduğunu görebiliriz Dökeceğiniz kurşunu Hurdacılardan çok ucuza temin etmek mümkün..Bunları sağladıktan sonra yapmanız gerekenler aşağıdaki gibi çok basit ;)

Aşağıda resimlerle Kurşun dökmeyi basamak basamak göstermeye çalıştım..

ÖNEMLİ NOT:Sağlık açısından Kurşun dökme işlemi mutlaka açık havada yapılmalıdır..Balkon,bahçe gibi...Kapalı alanda asla kurşun dökmeyiniz.Kurşun dökümü esnasında ortaya çıkan gaz'lar sağlığımız için zararlıdır

Kurşun dökmek için gerekli malzemeler..Kalıp,Tüp,Kurşunu eritecek bir kap,Hurda kurşun

Kurşunu erittikten sonra dikkatlice Kalıbımıza döküyoruz..Kurşunu eritirken eriteceğimiz Kaba sadece kurşunu koyarak ateşin üzerine bırakıyoruz..Kaba Başka ilave malzeme koymuyoruz

Erimiş kurşunu döktükten sonra kalıbı açarak sertleşmiş kurşunları tornavida yardımı ile alıyoruz

Kurşunları döktükten sonraki hali..Güle güle kullanuyoruz:)

sazan58
13-01-2008, 18:47
ellerinize sağlık,verimli avlar.

balikci
13-01-2008, 18:48
Erdal abi eline sağlık.. paylaşım için teşekkürler, tam konular haricinde kurşun döküyorum mesajını gördüm yeni sezon için demişsin, onla ilgili birşey sormaya hazırlanıyordum ki sen merak ettiğim herşeyi görsel ve yazılı olarak açıklamışsın.

Konuyu sabitledim abi, merak eden arkadaşlarımızın herzaman faydalanmaları için.

deepex
13-01-2008, 18:51
çok güzel bir paylaşım, teşekkürler.

nolongerregistered
13-01-2008, 18:52
Erdal abi eline sağlık.. paylaşım için teşekkürler, tam konular haricinde kurşun döküyorum mesajını gördüm yeni sezon için demişsin, onla ilgili birşey sormaya hazırlanıyordum ki sen merak ettiğim herşeyi görsel ve yazılı olarak açıklamışsın.

Konuyu sabitledim abi, merak eden arkadaşlarımızın herzaman faydalanmaları için.

Çok teşekkürler Murat..:)

Umarım arkadaşlarımıza faydalı olur:)

Avciperdeci
13-01-2008, 18:56
Ellerine sağlık abi, kesinlikle harika bir paylaşım oldu.

simendifer
13-01-2008, 18:58
Erdal çok güzel anlatmışsın arkadaşım, eline ve emeğine sağlık. :) Çok kişinin fayalanacağına inanıyorum... Dilerim arkadaşlar bu işi açık havada yapmaları gerektiği uyarısını unutmazlar. :)

korni
13-01-2008, 19:06
paylaşımın için teşekkürler erdal abi :)

themad2
13-01-2008, 19:54
babam bu işlerle ugraşıyo denk gelse bi kaç yüz tane yaptırıcam:D

murat41
13-01-2008, 20:12
çok güzel bir paylaşım, teşekkürler.:)

nolongerregistered
13-01-2008, 20:57
Hrekese çok teşekkürler.Umarım faydalı olur:)

nolongerregistered
13-01-2008, 20:59
Erdal çok güzel anlatmışsın arkadaşım, eline ve emeğine sağlık. :) Çok kişinin fayalanacağına inanıyorum... Dilerim arkadaşlar bu işi açık havada yapmaları gerektiği uyarısını unutmazlar. :)

Teşekkürler Sennur.:)

Bu uyarı seninde belirtttiğin gibi çok önemli..Tatsız olayların yaşanmasını,hiçbir arkadaşımızın zarar görmesini asla istemem:)

saitcan
13-01-2008, 22:15
Erdal abi elerine sağlık süper bir anlatım ve paylaşım.

dionysos
13-01-2008, 22:39
kurşunların dökümü bitmişken birde kamufle edelim dedim.en alt resimdekiler boya vernik veya yapıştırıcı gibi bir maddeyle boyanarak ve kuma daldırılarak yapılabilir,diğer yontemde kullanılan boya hakkında pek bilgim yok ,elektrostatik toz boya veya silikon toz boya gibi bir adı olabilir.bu boya hakkında bilgisi olan arkadaş varsa boya ismi, marka ve bulunabileceği yer hakkında bilgi verirse sevinirim ,boyanın rengi askeri yeşil, kahverengi ,veya siyah da olsa olur .

nolongerregistered
13-01-2008, 22:43
kurşunların dökümü bitmişken birde kamufle edelim dedim.en alt resimdekiler boya vernik veya yapıştırıcı gibi bir maddeyle boyanarak ve kuma daldırılarak yapılabilir,diğer yontemde kullanılan boya hakkında pek bilgim yok ,elektrostatik toz boya veya silikon toz boya gibi bir adı olabilir.bu boya hakkında bilgisi olan arkadaş varsa boya ismi, marka ve bulunabileceği yer hakkında bilgi verirse sevinirim ,boyanın rengi askeri yeşil, kahverengi ,veya siyah da olsa olur .

Bu resimleri copy/paste yaptığınız sitede sorduğunuz sorunun cevabı var..

istanbulteam
13-01-2008, 22:44
Abi şimdi ben dökümcüye gitsem ne diyeceğim abi konu için çok teşşekürler bu bende olsa sabaha kadar kurşun yaparım :D :D :D

dionysos
13-01-2008, 22:48
Bu resimleri copy/paste yaptığınız sitede sorduğunuz sorunun cevabı var..aldığım site bulgarca ve tam bir çözüm getirememişler, belli ki başka bir sitede daha var ,link verirsen sevinirim.

nolongerregistered
13-01-2008, 22:53
aldığım site bulgarca ve tam bir çözüm getirememişler, belli ki başka bir sitede daha var ,link verirsen sevinirim.

Benim yıllardır üye olduğum SURFTALK isimli (yabancı)sitede Carp sinkers isimli başlıkla arama yaparsan buraya koyduğun gibi 35-40 çeşit kurşun yapımı bulabilirsin..

fakat şunu söyleyebilirim..Bir tür cam elyafı..Kurşunu yapışkan bir mayi'ye batırıp bu malzemeyle kaplayıp ısıtılarak eriyen elyafın kurşuna yapışması sağlanmakta..

Resimlerdeki yeşil olan kurşunlar yosunlu,otlu kahverengi olanlar toprak,çamurlu dipler için yapılıp kullanılmakta..

Palamutum
14-01-2008, 00:18
Erdal Bey,
birde akıntılı sularda kurşunu kuma sabitlemek için teller ile "X" şeklinde yapıyorlar. (tam göbekte kurşun var) ve bu teller çıpa gibi kuma gömülüp kurşunu sabitliyor,

umarım anlatabilmişimdir.

böyle bir sistemi nasıl yaparız?

teşekkürler.

nolongerregistered
14-01-2008, 00:25
Erdal Bey,
birde akıntılı sularda kurşunu kuma sabitlemek için teller ile "X" şeklinde yapıyorlar. (tam göbekte kurşun var) ve bu teller çıpa gibi kuma gömülüp kurşunu sabitliyor,

teşekkürler.

Bahsettiğiniz kurşun sanırım aşağıdaki olmalı..Bende bu kurşun içinde kalıp mevcut..Fakat şu an bir arkadaşımda olduğu için resimleme şansım yok..
Kalıp sistem olarak aynı sadece tellerin geçmesi için İlave kanallar var.Telleri bu kanallara yerleştirip Kurşunu döküyorsunuz;) Aşağıdakilerden daha kullanışlı oldu.

[/IMG] (][IMG)

Palamutum
14-01-2008, 00:35
()
Evet bahsettiğim sistem bu idi,

şu anda 100gr. kurşuna 4 adet uzun çivi çakıp yapmaya çalışıyorum ama
hem uğraştırıyor hemde zamanla çiviler yerinden çıkıyor. birde şekilsiz oluyor.

Kalıp işini başka bir şekilde yapmayı deneyeceğim.
Sizin konunuz "neden olmasın" şeklinde bir fikir verdi.

Tekrar teşekkürler.iyi akşamlar.

gülbaharlar
14-01-2008, 00:48
Hepimizin özellikle kıyı avcılığı yapan biz amatörlerin en büyük sorunlarından biri Kurşunun sık sık çeşitli nedenlerden dolayı kopmasıdır..Son zamanlarda artan Kurşun fiyatları biz amatörlere fazladan ekonomik Yük getirmektedir..Özellikle benim gibi Taş balıklarını (çupra,karagöz,levrek..vs) avlamayı seven kişilerde kurşun kopması çok fazla olmaktadır..Ben uzun zamandır kendi Kullanacağım kurşunu kendim Dökerek hem istediğim ağırlıklara sahip olurken,hemde ekonomik açıdan oldukça fayda sağlamaktayım..

Bu işlem için sanayi bölgesindeki dökümcülere yaptıracagınız bir kalıp ile kendi kurşunlarınızı ömür boyu yapabilirsiniz..Bu kalıbın maliyeti encok 40 ytl 'dir.Hurda kurşun fiyatı yaklaşık 2 ytl/kg civarındadır..100gr kurşunun Malzemecilerde 1ytl'ye satıldığını düşünürsek oldukça karlı bir işlem olduğunu görebiliriz Dökeceğiniz kurşunu Hurdacılardan çok ucuza temin etmek mümkün..Bunları sağladıktan sonra yapmanız gerekenler aşağıdaki gibi çok basit ;)

ÖNEMLİ NOT:Sağlık açısından Kurşun dökme işlemi mutlaka açık havada yapılmalıdır..Balkon,bahçe gibi...Kapalı alanda asla kurşun dökmeyiniz.Kurşun dökümü esnasında ortaya çıkan gaz'lar sağlığımız için zararlıdır

Kurşun dökmek için gerekli malzemeler..Kalıp,Tüp,Kurşunu eritecek bir kap,Hurda kurşun

Kurşunu erittikten sonra dikkatlice Kalıbımıza döküyoruz..Kurşunu eritirken eriteceğimiz Kaba sadece kurşunu koyarak ateşin üzerine bırakıyoruz..Kaba Başka ilave malzeme koymuyoruz

Erimiş kurşunu döktükten sonra kalıbı açarak sertleşmiş kurşunları tornavida yardımı ile alıyoruz

teşekkürlerb arkadaşım

seckint
14-01-2008, 01:02
emeğine sağlık erdal abi teşekkürler paylaşımın için

Kalkandağ
14-01-2008, 12:00
Eyvallah,ellerine sağlık üstad...Ancak ben bir şey sormak istiyorum.Anlaşılan en büyük marifet uygun kalıp oluşturulmasında...Her dökümcü bunu başarabilir mi acaba...Kalıp hazırlanırken örnek bir kurşundan mı hareket ediliyor...
En kısa zamanda ben de bir dökümcü ile fizibilite çalışmasına gireceğim....
Teşekkürler....

alihandaghan
14-01-2008, 12:12
paylaşım için teşekkkürler.Kalıbınıda kendisi yapan yokmudur acaba

burakeren
14-01-2008, 12:20
Verdiğin bilgiler için sağol erdal abi. Şansa bak bizim burada kalıp yaptıracağımız dökümcüde yok. Artık başka bir yolunu arayacağız.

tarcan
14-01-2008, 12:59
Erdal,
Gene güzel bir konuya değinmişsin.
Yanlız burada en büyük sorun Kalıp oluşturmakta Bence.

Dur bi bakim,
Kalıp konusunda değişik fikirlerim olabilir,
bende hafta sonu bir fikir geliştirip burada sunayım.

Eline Sağlık.

zephyr
14-01-2008, 22:10
Erdal abi harika fikir ellerine sağlık:) Benim de söyle bir katkım olsun isterim. Madem ki bu işte en masraflı ve zor kısım kalıp yapmak o zaman biz de 40 ytl vermeden alacağımız bir kaç kilo alçı ile çözebiliriz. ucuz kolay bulunur kolay işlenir ve döküme çok uygun bir maddedir. hele bir tarafından vidalı bir metal kapaklının içine dökülüp hafif sertlesince örnek kursunu simetrik olarak yerleştirip diğer tarafını da aynı şekilde kapatıp kurumasını beklersek ve sonra bunu da bir güzel fırınlasak kaya gibi olur kanaatindeyim. ama kurşunu koymadan kalıba azıcık pudra koyarsak daha iyi olur kanaatindeyim:) Belki kalıpcı aramaya bile gerek yok ne dersiniz? Erdal abi tesekkurler tekrar rastgele ...

Wetblue
15-01-2008, 11:51
Şayet benim burada kalıp yok diyorsanız!!!!!

Demekki sizin oralarda SU KAMIŞI/KARGI var demektir. Çubuk şeklinde iskandil yapmak için bu kamışlardan kalıp yapılıyor. Ben denemedim ama yapan oltacı arkadaşım var bende ondan alıp kullandım çok başaraılı oluyor. Döküm öncesi kamışın dışını nemlendirmek pratik oluyormuş.

Bandırmalı
15-01-2008, 18:43
sağol dostum beni büyük bi derten kurtardın bende videolu çekerim diyordum artık gerek kalmadı :) ellerine sağlık harika paylaşım olmuş:)

macir_ertan
15-01-2008, 18:56
manasıyla bu yoklukta kendimiz için de kurşun dökmeye iyi gelecek galiba;) Erdal bey emeğinize sağlık

Bandırmalı
15-01-2008, 18:58
Erdal abi harika fikir ellerine sağlık:) Benim de söyle bir katkım olsun isterim. Madem ki bu işte en masraflı ve zor kısım kalıp yapmak o zaman biz de 40 ytl vermeden alacağımız bir kaç kilo alçı ile çözebiliriz. ucuz kolay bulunur kolay işlenir ve döküme çok uygun bir maddedir. hele bir tarafından vidalı bir metal kapaklının içine dökülüp hafif sertlesince örnek kursunu simetrik olarak yerleştirip diğer tarafını da aynı şekilde kapatıp kurumasını beklersek ve sonra bunu da bir güzel fırınlasak kaya gibi olur kanaatindeyim. ama kurşunu koymadan kalıba azıcık pudra koyarsak daha iyi olur kanaatindeyim:) Belki kalıpcı aramaya bile gerek yok ne dersiniz? Erdal abi tesekkurler tekrar rastgele ...

malesef alcı sıcaklığa pek fazla dayanmıyor randıman alacağını zannetmiyorum :confused: tavsiyem pirinç plakalardan malzemeniz varsa(şekil vermek için) kalıp yapabilirsiniz veya bulabilirseniz kömür kalıbı ben kömürden yaptığım kalıbı kullanıyorum aliminyum plakalar bulabilirseniz bu malzemede kalıba uygundur ;)

Balikci34
15-01-2008, 19:34
Birde silikonkaucuk diye bir madde var,kurşun dökümüne çok uygun,şekil verildikten sonra sıcaklıkla sertleştiriliyor kilosu 15-20 dolar arasında olmalı,bu çeşit kalıpları altın dökümündede kulanıyorlar bildiğim kadarı ile....

simendifer
16-01-2008, 10:08
Erdal Bey,

teşekkürler.

Aşağıdaki linkten bu kurşunların yapımı ile ilgili bilgi alabilirsiniz. :) Sitedeki arkadaşlarımızın hepsi birbirinden yetenekli maşallah. :)

Bandırmalı
17-01-2008, 00:06
Erdal gibi bilgili ve paylaşımcı sitede kaç kişi var arkadaşlar ben merak ediyorum her konuya cevap verecek kadar bilgili
Hangi konuyu okusam erdal var boş muhabbet değil hepsi dolu cevaplar herkezin faydalanacağı bilgiler kardeşim emeğine ve yüreğine sağlık
SİTEMİZDE PARMAKLA GÖSTERİLECEK NADİR İNSANLARDAN BİRİSİN

tekraradan yüreğine sağlık braderim en buyuk alkış sana

doğru söze ne hacet:) sitenin ayaklı ansiklobedisi gibi :) her konuda aydınlatıcı bilgiler veriyor ;)

burakeren
17-01-2008, 09:32
Erdal abi şu kalıp işini balıkesirde kim yapıyor telefonu var mı bir tanede biz yaptırsak nasıl olur acaba

nolongerregistered
17-01-2008, 14:02
Eyvallah,ellerine sağlık üstad...Ancak ben bir şey sormak istiyorum.Anlaşılan en büyük marifet uygun kalıp oluşturulmasında...Her dökümcü bunu başarabilir mi acaba...Kalıp hazırlanırken örnek bir kurşundan mı hareket ediliyor...
En kısa zamanda ben de bir dökümcü ile fizibilite çalışmasına gireceğim....
Teşekkürler....

Sinan bey hemen hemen her dökümcü bu kalıbı dökebilir.İstediğiniz kurşunun genelde alçıgan yada ağaçtan ölçüsü alınacak bir kalıp yapılıyor..Bu kalıp ilede dökülüyor..
Bu kalıp işinde en önemli konu dökümden sonra kalan çapakların temizlenmesi..Bu işlemi ben iş yerimdeki imkanlar çok iyi olduğundan kendim yaptım..Dökülen yüzeyin cam gibi pürüzsuz olması gerekiyor..Bu işlemi tornacılarda yaptırabilirsiniz;)

nolongerregistered
17-01-2008, 14:06

Alçıyı fırınlasanızda kurşunun sıcaklığına dayanamayacağını düşünüyorum..Alçı sertleştikten sonra dökülen kurşunun ısısı ile genleşir..esneme olmayacağından kırılır..Ciddi yaralanmaya sebep olabilir..Testi,güveç yapımında kullanılan ısıya dayanıklı çamur bile olmuyor;)

nolongerregistered
17-01-2008, 14:08
Erdal gibi bilgili ve paylaşımcı sitede kaç kişi var arkadaşlar ben merak ediyorum her konuya cevap verecek kadar bilgili
Hangi konuyu okusam erdal var boş muhabbet değil hepsi dolu cevaplar herkezin faydalanacağı bilgiler kardeşim emeğine ve yüreğine sağlık
SİTEMİZDE PARMAKLA GÖSTERİLECEK NADİR İNSANLARDAN BİRİSİN

tekraradan yüreğine sağlık braderim en buyuk alkış sana

doğru söze ne hacet:) sitenin ayaklı ansiklobedisi gibi :) her konuda aydınlatıcı bilgiler veriyor ;)

Güzel düşünceleriniz için çok teşekkür ederim..:)
Amacımız bildiklerimizi paylaşmak..Birkişi bile faydalansa amaca ulaşılmış demektir:)

nolongerregistered
17-01-2008, 14:10
Erdal abi şu kalıp işini balıkesirde kim yapıyor telefonu var mı bir tanede biz yaptırsak nasıl olur acaba

Burada birçok kalıpçı bu işi yapıyor..Bulunduğunuz yerde kalıpçı var ise eminim size en azından yol gösterecektir:)

tarcan
17-01-2008, 14:32
Erdal,

Şu olabilirmi ?

Küçük bir leğenin içerisine bildiğimiz Kumu doldursak.
silme şekilde doldursak,iyice sıkıştırsak, üzeri dümdüz olsa.

yapmak istediğimiz Kurşunlardan bir tanesini bu kuma koyup kumda şeklinin çıkmasını sağlasak.

sonrada eritilmiş kurşun ile doldursak?

nolongerregistered
17-01-2008, 14:35
Erdal,

Şu olabilirmi ?

yapmak istediğimiz Kurşunlardan bir tanesini bu kuma koyup kumda şeklinin çıkmasını sağlasak.

Kuşun eriyik halde olduğundan çok kum tutar..:(

zephyr
22-01-2008, 00:43
pekiii biz 500 gr kursun eritmek için ortalama ne kadarlık bir tüp harcıyoruz acaba erdal abi. Yoksa sanayii tüpü mü kullandın sen ama fotograflarda küçük piknik tüpü görülmekte lütfen aydınlatın bizleri :) :)

tarcan
22-01-2008, 09:30
pekiii biz 500 gr kursun eritmek için ortalama ne kadarlık bir tüp harcıyoruz acaba erdal abi. Yoksa sanayii tüpü mü kullandın sen ama fotograflarda küçük piknik tüpü görülmekte lütfen aydınlatın bizleri :) :)

Bir tane çorba kaşığı alın,
İçine Kurşun koyun ve küçük tüp olur, ocak olur, üzerine tutun.
yaklaşık 3 dakika sonra kurşun eriyik hale gelecektir.

*** aman dikkat -- kurşun buharı zehirlidir. hava sirkülasyonu olan bir yerde yada dışarıda yapın bu işlemi

kemalbrkc
26-01-2008, 09:49
Ellerine sağlık erdal bey güzel olmuş bende kurşun döküyorum ama benim kalıbım farklı.

kemalbrkc
26-01-2008, 10:53
Arkadaşlar ben de kurşun döktüm piknik tüpü yeterli 5 dk kada eriyor.Fazla tüp harcamıyorsunuz.Ama açık hava da yapın .Kokusu etkiler.

HasanYILDIZ
26-01-2008, 10:58
elinize sağlık çok faydalı oldu

burakeren
26-01-2008, 11:11
[QUOTE=kemalbrkc;415797]Ellerine sağlık erdal bey güzel olmuş bende kurşun döküyorum ama benim kalıbım farklı.[/QUOTE

Kemal sen nasıl kalıp kullanıyorsun

kemalbrkc
26-01-2008, 16:37
Benim kalıbım pirinçten yapılmış 2 li ve 4 lü ortasında tel sokacak kadar boşluk var.teli kalıba koyuyorum ve kurşunu döküyorum sertleşir sertleşmez kalıptan çıkarıyorum

kemalbrkc
26-01-2008, 17:01
Kalıplarımın fotoğrafı va ama nasıl gönderecem bilmiyom ilgilenenlere

korni
26-01-2008, 17:14
Kalıplarımın fotoğrafı va ama nasıl gönderecem bilmiyom ilgilenenlere

aşahadaki linkten ikinci mesajı okursanız görsel bir anlatım var eminim gönderebilirsiniz incelerseniz :)

burakeren
26-01-2008, 17:23
kalıpları kendin mi yaptın yoksa hazır varmı?

cihat76
29-01-2008, 18:50
surfcasting atislarda kesinlikle bu tarz kursunlar kullanmayalim arkadaslar kursun bicimsiz oldugundan dolayi atis anindan itibaren havada donmeye basliyo ve kostekleri bedene sariyo burkulmanin etkisiyle bunu engellemek icin ikili 3 lu serbest rahat donen firdondu kullanilir buda ayretten para demektir bu yuzden mumkun oldugunca kanatli kursun kullanalim ve tek firdondu mutlaka kullanalim

burakeren
29-01-2008, 18:52
bahsettiğin kurşunun bir resmi varmı

cihat76
29-01-2008, 19:01
bahsettiğin kurşunun bir resmi varmı

[/IMG] (][IMG)

burakeren
29-01-2008, 19:03
iyi güzelde bunları nerede bulacağız

nolongerregistered
29-01-2008, 19:36
surfcasting atislarda kesinlikle bu tarz kursunlar kullanmayalim arkadaslar kursun bicimsiz oldugundan dolayi atis anindan itibaren havada donmeye basliyo ve kostekleri bedene sariyo burkulmanin etkisiyle bunu engellemek icin ikili 3 lu serbest rahat donen firdondu kullanilir buda ayretten para demektir bu yuzden mumkun oldugunca kanatli kursun kullanalim ve tek firdondu mutlaka kullanalim

Bu kurşunlar surf amaçlı yapılmadı ..normal kullanım için yapıldı..

Fakat şunu da belirteyım..Tüm surf kurunlar eğer milimetrik yan rüzgar var ise eksenleri etrafında döenerler..Suda %100 dönerler..Bu kurşundan kaynaklanmaz

Surf kurşun kalıbımda var..bir ara buraya ilave ederim..

ayrıca kurşun konusunda diğer konuma bakarak detaylı bilgi edinebilirsiniz;)

nolongerregistered
29-01-2008, 19:37
iyi güzelde bunları nerede bulacağız

Bu kurşunlar Türkiyede yok..Sadece çapalı kurşun satılmakta..;)

mahbub43
29-01-2008, 19:37
Herkeze iyi akşamlar arkadaşlar. Erdal bey kolay gelsin yine kurşun mu döküyon?

nolongerregistered
29-01-2008, 19:43
Herkeze iyi akşamlar arkadaşlar. Erdal bey kolay gelsin yine kurşun mu döküyon?

Hayır abi..Bu konuda arkadaşların sorularını yanıtlıyorum..:)

20kg döktüm bu sezon yeter:D

mahbub43
29-01-2008, 19:45
Hayır abi..Bu konuda arkadaşların sorularını yanıtlıyorum..:)

20kg döktüm bu sezon yeter:D

125 ve 150 liklerden isterim.

cihat76
29-01-2008, 19:49
kanadi olan kursun yani ucak dusun havada donermi donse bile minimum seviyede doner buyuk avantaj saglar ben bunlarin hepsini denedim de yaziyorum kafadan sallamiyorum evet kaliplarida var 15 avrodan satiliyo zaten arkadaslar boyle bir duzgun dokum kanatli kursun temin edin markaya aldanmayin duzgunluk onemli birde mumkun oldugunca serbest donen kursunu tasiyabilcek buyuklukte firdonduyle bedeni baglayin normal dugumle malzeme dahi kullanmadan kosteklerinizi baglayin kostekler bedene asla dolanmiyacaktir

nolongerregistered
29-01-2008, 19:53
kanadi olan kursun yani ucak dusun havada donermi donse bile minimum seviyede doner buyuk avantaj saglar ben bunlarin hepsini denedim de yaziyorum kafadan sallamiyorum evet kaliplarida var 15 avrodan satiliyo zaten arkadaslar boyle bir duzgun dokum kanatli kursun temin edin markaya aldanmayin duzgunluk onemli birde mumkun oldugunca serbest donen kursunu tasiyabilcek buyuklukte firdonduyle bedeni baglayin normal dugumle malzeme dahi kullanmadan kosteklerinizi baglayin kostekler bedene asla dolanmiyacaktir

Bahsettiğiniz kurşun surfcastingde winged surf sinker olarak bilinir..Kanatçıklar dönmeden ziyade kurşunun gidiş yolundaki düzlemi sağlarlar..;)
eğer yan rüzgar var ise bu kurşun daha çok ekseninde döner;)
Hava aerodinamiğinde yön arka kanatçıkla sağlanır ve ters etkiden faydalanılır..Uçakların kuyruğu,kuşların kuyruğu bu prensipten dolayı arkadadır..Gemilerin dümenide buna iyi örnektir

tello58
08-02-2008, 20:18
güzel paylaşım teşekürler :)

ALİCO
09-02-2008, 00:19
Erdal tebrik ederim konu 10 numara ışık tutar nitelikte arkadaşlara teşekkürler

dozer1219
09-02-2008, 07:34
Emeğiniz ve paylaşımızın için teşekkürler.

harun91
09-02-2008, 21:37
teşekkürler erdal abi :) çok yararlı bilgiler ;)

troster
10-02-2008, 10:24
bu güzel bilgiler için teşekkürler..alçı olayını denedik arkadaşlar malesef olmuyor..kurşunu içerisinde sabit tutmak ve daha sonra ortadan ikiye ayırmak zor..bunun en güzel çözümü araştırmalarımız neticesinde CNC EREZYON tezgahı olan bir firmada kalıpları yaptırmak veya ince kalıp işçiliği yapan birilerini bulmak.ama EREZYON tezgahının mükemmel sonuç verdiği söyleniyor.yanlız elimizi cebimize atmamız gerekiyor..:rolleyes:

murat41
10-02-2008, 11:18
bu güzel bilgiler için teşekkürler..alçı olayını denedik arkadaşlar malesef olmuyor..kurşunu içerisinde sabit tutmak ve daha sonra ortadan ikiye ayırmak zor..bunun en güzel çözümü araştırmalarımız neticesinde CNC EREZYON tezgahı olan bir firmada kalıpları yaptırmak veya ince kalıp işçiliği yapan birilerini bulmak.ama EREZYON tezgahının mükemmel sonuç verdiği söyleniyor.yanlız elimizi cebimize atmamız gerekiyor..:rolleyes:

Yağmur yağdıda yağmamı dedik ilhan atalım ozaman elimizi cebimize:D Gerçi ERDAL kardeşimiz bize bu konuda yardımcı olacaktı ama ne oldu bilmiyorum:confused: Özel mesajda atılmlyor bakalım hayırlısı bekliyoruz:)

ozan
21-03-2008, 13:58
Erdal,

Şu olabilirmi ?

kurşun kum tuz gibi gözenekli malzemeye döküldüğünde kaybolup gidiyor. yani kum yapışır diye düşünebilirsiniz ama kurşun kayboluyor kumun içinde nereye sızdığını bile anlayamıyorsunuz

nolongerregistered
22-03-2008, 01:28
Yağmur yağdıda yağmamı dedik ilhan atalım ozaman elimizi cebimize:D Gerçi ERDAL kardeşimiz bize bu konuda yardımcı olacaktı ama ne oldu bilmiyorum:confused: Özel mesajda atılmlyor bakalım hayırlısı bekliyoruz:)

Murat abi konu aklımda.Fakat şu ara mesailerimiz çok yoğun ve uzun..Ben bilgi vereceğim.:)

yapalak
30-04-2008, 00:03
Arkadaşlar, sitede yeniyim. Ama çok bilgi edindim. Siteye emeği geçen herkese sevgilerle. Bence, biz kendimiz yaptırmaktansa, bize bu kalbı nereden satın alabileceğimiz konusunda bilgi verirseniz, daha yararlı olur; düşüncesindeyim. Teşekkürler.

isotek
30-04-2008, 01:09
erdal abi eline sağlık süper olmuş benim merak ettiğim kalıbın malzemesi ne abi

nolongerregistered
30-04-2008, 09:24

Ben Aliminyumdan yaptırdım..Demirde yapılabiliyor fakat hem ağır hemde paslanıyor;)

nolongerregistered
30-04-2008, 09:25
Arkadaşlar, sitede yeniyim. Ama çok bilgi edindim. Siteye emeği geçen herkese sevgilerle. Bence, biz kendimiz yaptırmaktansa, bize bu kalbı nereden satın alabileceğimiz konusunda bilgi verirseniz, daha yararlı olur; düşüncesindeyim. Teşekkürler.

Bu kalıbı ticari amaçla satan bir yerin Ülkemizde olduğunu sanmıyorum..Ancak sanayide kendiniz yaptırabilirsiniz;)

yapalak
30-04-2008, 09:37
Bu kalıbı ticari amaçla satan bir yerin Ülkemizde olduğunu sanmıyorum..Ancak sanayide kendiniz yaptırabilirsiniz;)

Teşekkürler.

isotek
30-04-2008, 18:22
teşekkürler abi dediğiniz gibi kalıp minimum 50 ytl ye mal olur. ama uzun ömürlü güzel bir kalıp tabiki orası ayrı bende kendim yapmaya karar verdim kurşunlarımı alçı kalıba çok rahat bir şekilde döküm yapabiliyoruz fakat ömrü çok kısa max 3-4 döküm ömrü oluyor.Ancak mermerleri yapıştırmak için kullanılan malzemedende kalıp çıkarmak mümkünmüş araştırdım gördüm ve ömrüda baya uzun oluyor.onuda deneyeceğim başka bişeylerde deneyeceğim ondan sonra naipse kendi yaptığımız kalıblara kendi kurşunlarımızı dökeriz tüm proje bitip faliyete geçince sizlerle paylaşacağım.Ama kafaya koydum kesin yapacağım:D :D

nolongerregistered
30-04-2008, 18:27
teşekkürler abi dediğiniz gibi kalıp minimum 50 ytl ye mal olur. ama uzun ömürlü güzel bir kalıp tabiki orası ayrı bende kendim yapmaya karar verdim kurşunlarımı alçı kalıba çok rahat bir şekilde döküm yapabiliyoruz fakat ömrü çok kısa max 3-4 döküm ömrü oluyor.Ancak mermerleri yapıştırmak için kullanılan malzemedende kalıp çıkarmak mümkünmüş araştırdım gördüm ve ömrüda baya uzun oluyor.onuda deneyeceğim başka bişeylerde deneyeceğim ondan sonra naipse kendi yaptığımız kalıblara kendi kurşunlarımızı dökeriz tüm proje bitip faliyete geçince sizlerle paylaşacağım.Ama kafaya koydum kesin yapacağım:D :D

Şimdiden kolay gelsin..İnşallah başarılı olur..Sonucu bize bildirmeyi unutma:)

mallaca
30-04-2008, 18:28

Merak ettiğim şu ham kurşun nerede bulunur.

nolongerregistered
30-04-2008, 18:34
Merak ettiğim şu ham kurşun nerede bulunur.

Sanayide ve özellikle Hurdacılarda tonlarca bulmak mümkün..Aslında ham kurşun değilde hurdaya çıkmış kurşun..2.25ytl/kg

ÇARŞI
30-04-2008, 18:36
Erdal abi çok emek vermişsin ve güzel çalışmalar yapmışsınız.Ellerinize sağlık.

Ben bi konuya değinmek istiyorum herkesin bildiği gibi kurşun doğa ve canlılar için zararlı.Sizce kurşun kullanılması uygunmu?
Yazımı yanlış anlamayın konunuzu saptırtmak amaçlı değil.
Daha neler kullanılabilir kurşun yerine.Bunu öğrenmek istedim.

nolongerregistered
30-04-2008, 18:42
Erdal abi çok emek vermişsin ve güzel çalışmalar yapmışsınız.Ellerinize sağlık.

Ben bi konuya değinmek istiyorum herkesin bildiği gibi kurşun doğa ve canlılar için zararlı.Sizce kurşun kullanılması uygunmu?
Yazımı yanlış anlamayın konunuzu saptırtmak amaçlı değil.
Daha neler kullanılabilir kurşun yerine.Bunu öğrenmek istedim.

Tabiki kurşun doğaya zararlı..Sitemizde bu sorunu çözmek içn Buna Benzer ("") konular açıldı ve tartışıldı..Ama kurşunun yerini alabilecek bir fikir gelmedi..Gelenlerde pratikte pek kullnımı mümkün olmayan fikirlerdi.:)

Suatreis
30-04-2008, 20:00
Teşekkür ederiz Erdal :)

Müsadenizle önemli bir uyarı ve hatırlatmada bulunmak istiyorum.

Almış olduğunuz hurda kurşunların daha önce nerede ve ne maksatta kullanıldığını bilmemiz oldukça güçtür. Bir çok zararlı kimyassal ile temas etmiş ve üzerlerinde atık şeklinde halen bu kimyassalları bulundurabilirler. Bu neden ile bol tatlı su ile hurda kurşunularınızı yıkayıp temizlemeden kesinlikle eritmeyiniz. Olası atık maddeler ısı ile rekasiyona girince yaşamsal tehdit içeren gazların çıkışına neden olabilirler.

Esenlikle kalınız.:)

beyhan
30-04-2008, 20:17
bende ekleyeyim mutlaka havadar ortamda döküm yapın erime esnasında kendinizden uzak tutun ben kendi kurşunlarımı kendim dökerim herzaman açık havayı tercih edin :)

isotek
30-04-2008, 21:52
bütün hurdacılarda bulabilirsiniz abi ve kilosuda oldukça ucuzdur
max. 2-3 ytl arası

Bandırmalı
01-05-2008, 00:54

başka bir malzeme çeşitide sıkıstırılmış kömur kalıplarıdır senin işini görür yumuşak bir malzemedir ve şekil vermesi daha kolaydır resmini image hosting sorun olduğu için koyamıyorum;)

ÇARŞI
01-05-2008, 12:23
Tabiki kurşun doğaya zararlı..Sitemizde bu sorunu çözmek içn Buna Benzer ("") konular açıldı ve tartışıldı..Ama kurşunun yerini alabilecek bir fikir gelmedi..Gelenlerde pratikte pek kullnımı mümkün olmayan fikirlerdi.:)
Anladım Erdal abi siteye yeni girmeye başladığım için geçmiş konuları bilmiyorum burada tartışılan fakat;Taş ağırlıkların kullanılmaya başladığını duymuştum tabi bu nekadar verimli olur tartışılır.:)

selimlee
31-05-2008, 00:27
kurşunun özgül ağırlığı 11.34 altının 19.3 bunu deneyin bide:D :D :D :D

İCEMAN
31-05-2008, 12:55
Selim döktürmüşsün yine :rolleyes: :eek: :eek: :eek: hanımları kafalayıp bilezik falanmı eritsek:confused: :confused: :D :D :D :D

selimlee
31-05-2008, 18:50

ben ZAMAK dökümden ökçe kalıbı yapıyorum .sanırım bu kalıbıda yaparım.farklı gramajlarda 20 gözlü falan olabilir.zamak bu aliminyum dökümlerden daha temiz çıkıyor.iyi bir işçilikle ayna gibi parlatılabilir.yakında yapmaya başlarım aksilik olmazsa.ZAMAK (çinko,aliminyum.magnezyum ve bakır karışımı aşağı yukarı 400 derecede eriyor):rolleyes:

Suatreis
31-05-2008, 22:10
Kurşunun erime derecesi 328 C dir. eridikten sonra ısı artışıda devam edecektir.

sasa61
09-09-2008, 01:45
Erdal abi paylaşım için teşekkür ederim.Benim sorum; bu bahsettiğiniz gösterdiğiniz kalıpları internet üzerinde satın almak bulmak gibi bi şansımız varmı..?

kudret41
07-02-2009, 21:30
elinize sağlık teşekkürler