İstavritten levrek yemi olur mu?

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında disli_levrek tarafından paylaşıldı.

1. disli_levrek

disli_levrek Gürcan

Favori Kamış:
    olta,Banax SX 5000
    En İyi Avı:
    2.5 kg sudak nevşehir kızılırmak
    Arkadaşlar küçük istavritlerden (ölü) levrek için dip oltası ile atsak şansımız ne olur. İstavriti bütün taksak nasıl olur?
    Bir de şamandıralı atsak şansımız olur mu?

2. sky

sky

levreğin sağı solu belli olmaz ama işin zor istavritle.sardalya yada kradeniz hamsisini dene

3. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    istavritten çok güzel tava olur :D:Dabi yem zor ama denemek lazım levrek bu oltadaki mırmıra saldırdığını gördüm :D:D

4. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    ölüsüyle şansın olacağını sanmıyorum ama canlısı iş görebilir

5. ottoman fishing team

ottoman fishing team taykan AKTUNA

Favori Kamış:
    orjinal makineler..japan gs9..gibi koleksiyon
    En İyi Avı:
    tarhi limiti eski üst üste tutulmuş tırofeler
    ölü istarvitlerle şansın olucagını zannetmiyoum ,yinede sana lbol şans diyelim ,önere bileğeceyim yemlerin canlı olması şartıyla /ilarya yani ufak kefal gümüş balıgı teke kaya kurdu ,birde rapalayla ramdımam alabilirsin rasgele,,,,,,,,

6. Tuna Hunter

Tuna Hunter Deniz

En İyi Avı:
    Hannos
    Hic kimsenin tecrübesi yoksa dene.

Millet telle ölü sokarla kuzu yakaliyor, sende ölü istavritle baligini yakala.... her sey sansa bagli...... :D

7. balikci

balikci

İstavrit taze ise, levrek için akyem yapılır. Ayrıca sardalya ve uskumrunun filetosuda dip takımlarında kullanılabilir, ölü olması önemli değil, taze olması önemli.

Taze olmayan, rengi soluk, buzda bekleyen istavrit, sardalya ve uskumrudan akyem yapılmaz.

Şamandıralı olarak bırakma'yı kastettiniz sanırım, ondada verim alabilmeniz için canlısını kullanmanız gerek. Örneğin gelincik, kefal ve minik ısparozlar çok uygun bunun için.

Selamlar.

8. ahmetcem

ahmetcem Cem

Favori Kamış:
    el,parmak,diş :)
    En İyi Avı:
    Ben ne yakalamıştım ya ?
    Murat abiye ekleme yapmak istiyorum kaya balığı ve barbun balığıda canlı yem olarak randıman alınıcak yemlerdir .

9. balikicimurat

balikicimurat murat

Favori Kamış:
    olta,kamis,siyirti,birakma
    En İyi Avı:
    akya....13.5 kg----levrek4.3 kg
    bence olmaz diye birsey yok,,,,levrek bu ac ise hic farketmez,,,ama bir sardalyenin yerini asla tutmayacaktir

10. KaraKurt

KaraKurt Fatih

Favori Kamış:
    Olta ve Sabırrrr
    En İyi Avı:
    Kötü av yok :)
    üstat gene döktürmüş valla

11. İstanbuldan

İstanbuldan İbrahim

Favori Kamış:
    D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA
    En İyi Avı:
    7 kilo istavrit+2 kilo sardalya
    Ben Levrek avına bir kere çıktım. Rapala ile denedik olmadı yanımızdaki abiler...
    Levrek rapalaya iyi gelir ama canlı olursa Sardalya, İstavrit ve İzmarit idealdir, diyor.

12. dursun0548

dursun0548 DURSUN

Favori Kamış:
    albastar kk50 makine,albastar 360cm kamış
    En İyi Avı:
    1,5 kilo çipura
    levrek

levrek en iyi canlı küçük kefale (8-9cm)lik olana. suni olarakta silikon yemlere atlar.

13. Hırçın Karadeniz

Hırçın Karadeniz GÖKMEN

Favori Kamış:
    Okuma VSystem 2.40
    Favori Makine:
    Shimano Stradic CI4 4000f
    Merhaba sevgili balıkçı arkadaşlar aranıza yeni katıldım ortamınız çok güze,l biz balıkçılar için bulunmaz bir bilgi paylaşım platformu..

Levrek balığı hakkında diyeceğim ölü istavritle bu balığı yakalamanız sadece şansınıza kalmış, çünkü levreğin bol olduğu bir alanda bu yemleme sistemini denedim olumlu hiçbir sonuç alamadım.

En iyi canlı levrek yemleri

1- Teke
    2- Canlı kaya balığı ve canlı kefal balığı yavruları
    3- Deniz solucanı

Yapay olarakta: rapalalar levreğin oldukça dikkani çeker bu tür avlanma başarınız %95 tir.. renk olarak ( yeşil ve mavi )

Unutmamalıyız ki levrek balığı en çok hakaretli yemlere vurur.

Anlatım bozuk olmuşsa kusura bakmayın.. hepinize rast gele arkadaşlar..

14. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    şöyle anlatayım; levrek 1-2 istisna dışında sürü balıklarını sevmez. sürü balıklarını sürü balıkları sever. genel hatlarıyla böyle düşünün, lüfer, palamut, akya gibi sürü halinde gezen avcılar sürü balıklarıyla beslenir.

levrek için istisnalar;

- yavru kefal (bulunduğu sığ muhitlerde denk geldiği içindir belki)
    - sardalya
    - gümüş balığı.

neden? bence levrek sığ su balığı olduğu için daha derinde ikamet eden sürü balıklarına adapte bir besin ihtiyacı yok. peki neden gümüş ve kefal yavrusu (ilarya) sever? bu balıklar sığa sokuldukları için kendi ortamında bulunur ve besin değerleri yüksektir.

peki neden sardalya sever? aslında her yerde ve zamanda sardalya sevmez, normalde de sardalya ile pek aşinalığı yoktur ama sardalyadaki büyük miktarda yağ ve bunun kokusu ve besleyiciliği; levreğin önüne çıktığı durumlarda beğenilmesine yol açabilir.

levrek ilk olarak böcek arar. karides sever, kayaların arasından çok güzel yutar bunları. sonra kurt sever, kaya kurdu kum kurdu demez, yüksek protein içeriğinden dolayı tercih eder böcekleri.

levrek ikincil olarak dip balığı sever. gezindiği sığ sularda kayalıklarda yaşayan kaya balığı, iskorpit, lapin, ispari gibi balıkların yavrularını ve küçük boylarını yer. çünkü bu balıklar neredeyse önüne konan bir tabak yemek gibidir. bulunduğu muhitte varlardır ve besin özellikleri levreğe uyar. hiç canlı küçük lapin ile levrek yakalamayı denediniz mi? deneyin derim... sizin tadını sevmediğiniz bir balığı levrek de sevmeyecek demek değildir.

anlatmak istediğim şudur; balıklar genelde bulundukları muhitlerde bulunan balıklar ile beslenmeyi sever. bu yüzden yemlik balık seçerken bu durumu her balık için göz önünde bulundurmanız daha verimli avlar yapmanıza sebep olacaktır. hatta bu durum bazı şartlar dışında sahte yem kullanımında da geçerlidir.

15. ozan

ozan Ozan

levrek tutacaksanız birincisi ölü yemden uzak durun. yemezmi yer elbette ama diğer bütün koşullar tam olursa (aç olmalı-gürültü vb olmamalı-deniz dalgalı olmalı gibi). canlı yemle güzel av verir. önerim levreğin bölgede olduğuna eminseniz (gördünüz yada balıklara saldırdı ise) canlı yemi sırtından yaralayın ve kısa süre canlı kalamsını sağlayın bu kısa sürede yemi alacaktır. levrek ne kadar avcılar arasında ünlüde olsa tembeldir kovalamak yerine önüne çıkan yaralıyı yutmayı tercih eder.;)

16. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin hızır şeref gültekin

Favori Kamış:
    sawagear predatör 20 60 300
    Favori Makine:
    shimano biomaster sw4000xg
    En İyi Avı:
    kilosunu bilmiyorum ufo gibi bişeydi :)
    evet abi dendim hemde çok evet söyldiklerinin çoğuna katılıyorum helede teke için bahsettiklerin tam marmaranın şartlarına uygun ama kırmızı çizilen yere dikkat ona katılmıyorum onunla sadece iskorpit tutluyor abi iri olmak fark değil koca ağzı ile yutuyorlar bide eklemk istediğim tecrübe edindiğim bişe marmarada iş yapan sahtelerle edinebildiklerimden karadenizde denemelerimin tamamı boşa çıkmıştır arada alabalık benzeri yemler kullanılıyor vede damaksız 17 cm civarı yemler am lapin asla iş yapmayacaktır tabi balık açlıktan ölmek üzere değilse :D :D namık abiii yazsana bişeler burda yoksunn:D :eek: :eek:

17. meranın durumuna göre ufak tekıre asla dayanamaz. tecrübe ile sabıttır. ve benım ençok verım aldığım canlı yem 8/10 cm ,lik ilaryadır. canlı tekır her zaman bulunmuyor. meranın durumu bence cok önemlı bazı meralarda çapari çok iş yapıyor ama bıraz tehlıkelı çapari kullanmak...

18. Ordinaryus

Ordinaryus osman

Favori Kamış:
    shimano
    En İyi Avı:
    6.9kg levrek imzadaki:D
    snn gordugun mırmır kaç kg de saldırabılıo bizim burdaki mırmırlar ortalama 1kg.
    20de 1 falan 500 gr lık gelıo araada 20 da1 de +1.5kg pek saldırcağını düsünmüyorum anca çok açken mırmıra saldırır cünnkü dikenli balıkları yemeyi fazla sevmez bogazına takılır:D

istavrite gelince ölü sünü anca lüfere yedirdiğimi hatırlıorum bide iskorpit atlamıştı ölü istavrite denedigimde

canlı takarak levrek yakaladım .(canlı tak ölü takma )

canlı gümüs izmarit ispari istavrit sardalya ilarya hepsiyle levrek yakaladım hırsızlı duzenek yaparsan daha iii yi olur çunku bu balık agzına aldıgı yemı önce bi çene kuvvetiyle sıkar suyunu çıkartır tehlike hissederse yutmadan geri kusar
    kaşıkla yapılan avda kancalar 3 lü oldugundan kusma olayı gözlenmez çünkü direk dudagına agzının içine kanca geçmis olur

Son düzenleme: 1 Ekim 2008
  19. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    lapin işi, yem bulamadığında denemen gereken taktiklerdendir. yani yemlik balık bulamadığın için bir avdan mahrum kalmaman içindir. lapinde mekan fark edebilir. 4-5 cm boyunda düz yeşil lapini kumluk bir yerde canlı olarak kullanmayı bence bir kez dene. kayalıkta itibar etmiyor ama kumluk yerde ilgisini çekiyor. eğer yosunlu, kayalık yerde lapini canlı olarak bırakırsan saklanabilir, ayrıca kayalık yerde ispari, kaya balığı, iskorpit gibi daha fazla sevdiği balıklar olunca lapine bakmayabilir.

bilirsin, balıklar değişimi merak eder ve dikkati cezbedilir. kumluk yerlerde aniden beliren kayalıkların civarında ne kadar çok balık olduğunu şüphesiz biliyorsun. ya da kayalık yerdeki bir küçük kumluğa itibar ettiklerini de. normalde kumluk alanda görmeyi ummayacağı ve kumluğa göre renklenmemiş bir yavru balığı gördüğünde dikkati çekilecektir. son derece meraklı olan levreği bu heyecandan alıkoyma. :)

merak sadece kediyi öldürmez :) rasgele kardeşim...

20. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin hızır şeref gültekin

Favori Kamış:
    sawagear predatör 20 60 300
    Favori Makine:
    shimano biomaster sw4000xg
    En İyi Avı:
    kilosunu bilmiyorum ufo gibi bişeydi :)
    abi dün akşam denedim 6 7 cm arası bi tane çır çır kepçe ile teke avlarken çıktı direk muhabbete dahil olsun diye kayalıklar 15 mtre ilerde bitiyordu derinlik 12 mt felan 25 metre ileri attım sırtından takıp aslında işin gerçeği büyük bi tane iskorpit geleceğini düşünüyordum evet bişe geldi ama fazla iri olduğu çok açık balığı taşta çıkaranmadım çok bekledim serbest bıraktım deli gibi kafa vuruyordu beklerken çıksın diye bana fırdöndüyü yolladı takımı midyeler kesti heralde ama tekrar deneyeceğim ve o gece 8 kg kadar iskorpit aldım palamut ciğerini herkese de tavsiye ederim çok faydalı bir yemiş ilk defa denedim ve olduğu sürece başka yem deneyeceğimi sanmıyorum inanın çok memnun kaldım