yemlik kefal nasıl bulunur

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında hızır şeref gültekin tarafından paylaşıldı.

1. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin hızır şeref gültekin

Favori Kamış:
    sawagear predatör 20 60 300
    Favori Makine:
    shimano biomaster sw4000xg
    En İyi Avı:
    kilosunu bilmiyorum ufo gibi bişeydi :)
    selamlar ben kefal yavrularını yem için kullanan abilere soruyorum diyelim parageta yaptım bhunca kefali nasıl bulacam bi anda ayrıca bu kefallerin 4 cm ile 12 cm arası olması lazım sizin abilerimin mutlaka parlak fikirkeri vardır dinlemek isterim gerçekten sezon başlamadan donanımlarımın tamamlanmasını istiyor ve bunun için çalışıyorum size güzel resimler sunabilmek için şimdiden alakanıza teşekkürler

2. balikci

balikci

Öncelikle şunu söylemliyim ki parakete kullanımı denizlerimiz için tebliğlerde belirtilmemiş olsada, bana göre amatör balıkçı'nın işi değildir, bu sebeple ben amatörce deneyimlerimi paylaşayım sizinle.

Ben 3-5 iğneli bırakmalar yapıyorum yaz aylarında, her biri köstek aralıkları 2'şer metredir, canlı kefal kullanıyorum bunun için, yavru kefal yakalamak kolay olduğundan su yüzeyi bırakması kullanıyorum, tabirimizce: kefal kıbrısı. Bu sebeple 3-5 kefal avlayıp bırakma takımında kullanabilirsiniz, bunun için yüzlercesine gerek yok ;)

Kefal haricinde canlı yavru sarpa, karagöz, ısparoz v.b. yine bırakmada kullanabilirsiniz, kefal'den sonra en etkili canlı balıklardır bunlar, hatta bırakmaya çeşit bile yapabilirsiniz.

Bu 3-5 iğneli bırakma takımı ve kefal avlarken kullandığım hakkında bilgi almak isterseniz yazın, onlarıda paylaşabilirim.

Selamlar.

Son düzenleme: 14 Şubat 2008
  3. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Şeref kardeşim selam.
    Amatör balık avcısı olalarak parakete kullanma bu bir...
    (Tarım ve Köyişleri Bakanlığından:
    AMATÖR (SPORTİF) AMAÇLI SU ÜRÜNLERİ AVCILIĞINI DÜZENLEYEN
    1/2 NUMARALI TEBLİĞ
    (TEBLİĞ NO:2007/44)

ikincisi bu balıgı yem için kullanacaksan ki zaten boy sınırı var(vicdanen zaten yazıktır/günahtır hayvana.)buda olmaz..iyisimi ispari/izmarit/istavrit
    kullan mesela levrek kaya balıgınada saldırır..
    hadi kolay gelsin

4. levrekci_burak

levrekci_burak

Favori Kamış:
    olta zıpkın
    En İyi Avı:
    levrek 5,5 kg
    levrek levrek olsun boyuna posuna bakmaz kefale atlar sen bir iki tane yakala dene ne demek istediğimi anlarsın hemo dediğin boylarda olmasıda çok iyi sayılmaz daha büyükleri daha çok iş yapar bence , düşün şimdi takmışsın kiloluk kefali :)

5. Kiloluk kefal ile hiç Levrek yakaladınmı??..ama ben 1000gr olan gerçek bir kefal ile yakalandımı onu merak ettim...

6. hızır şeref gültekin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    abi sedece merak için yazmıştım bu parageta yok zaten o kadar yemli denedim bu güne kadar ama nasip 1 numara çinekop kaşığını denk geldi
    selam lar hepinize çok teşekkür ederim

7. deePblue

deePblue na

8. Suatreis

Suatreis

Değerli kardeşim, paragatın ne olduğunu biliyorsun ve bizlerde bunu etik bulmuyoruz. Seninde aynı fikirde oluğunu ve sadece misal anlamında sormuş olduğunu tahmin ediyoruz. Yavru kefali avlamak oldukça basittir. Yüzeye yakın hatta burnu suyun dışında sürü halinde gezer. Teke yakalamak için kepçemizi suya daldırdığımız zaman bazen hiç ummadığımız kadar yavruyuda yakaladığımız olur. Hedef zargana ise vicdanımıza dayanarak eti iğne tutabilecek olanlarını ayırır yem kovamıza atarız. Eğri oturalım doğru konuşalım. Ancak, bu teknik kasıt değil tesadüf içeriklidir. Kefal yavrusu (ilayda) yakalamak için ayrı bir yöntem kullanmak gerekir. Yavru sürüsü üzerine kepçeyi vurmakla yapılır ve açıkçası bu katliamdır. Yavrudan kasıt var birde..yavru ayrı bebek ayrı konudur.

Vicdanınıza güvenin, onu dinleyin. Asıl söz sahibiniz odur. Aklınızdan geçenler ile vicdanınınız her zaman bir olmaz. Levrek avı için ise her boy kefale saldırır ve yemlenir fikri ise oldukça yanlış. Levrek gözüne kestirmediği yeme asla saldırmaz. Nedeni ise o yemi diğer levreklerden kaçırıp gizlice bir yerde yutamayacağı ve paylaşmak vede kaptırmak endişesindendir. Kefal cüssesine oranla denizlerimizde yaşayan en hızlı manevra yeteneğine sahip ve en az levreğin kendisi kadar mücadeleci balıklardandır.

Size levrek konusunda canlı gümüş kullanmanızı tavsiye ediyorum. Elde edilmesi oldukça güçtür ama o merada levrek var ise ve takım seçeneğiniz o mera için uygun ise sizi mahçup etmez. Levrek için kullanılan sahte yemlere baktığınızda genel tercihin suyun 90 cm altında gümüş benzeri geliş yapanlar olduğunu göreceksiniz.

Dersen ki, ben paragat kullanacam arkadaş, bu konuda bir kısıtlama yok. Yasalar emretsin kullanmam. O durumda paragatta canlı yem kullanmanız levrek avı için kesinlikle uygun değildir. İspendek hatta daha azı olanları yakalar yeni bir hataya ve mera katliam olgusuna düşersin. Levrek avı pagat(paragate) ile yapılamaz. Birde ayrıca yemlik balıkların öz nitelikleri 1/2 no lu tebliğde açıkça belirtimiştir.

Son düzenleme: 12 Mayıs 2008
  9. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    sevgili şeref kardeşim levrek denen o muhteşem o kurnaz balığı yakalamak okadar kolay değildir hele hele paraketeyele yakalamak çok daha zordur gel sen tek iğneli 3-4 adet bırakma yap hem yüzlerce kefal yavrusunuda yakalamak zorunda kalmazsın hem yorulmazsın hemde kefaller telef olmaz ;)
    kefalleride serpmeyle veya kıbrıs olatasıylada yakalayabilirsin unutmaki serpme denizlerde amatör avcıya serbesttir:)
    sana bir tavsiyemde profil ayarlarındaki favori olatalarının arasındaki pinteri çıkart sadece olta kalsın çünki biz amatörlere pinter yasaktır ;)
    güzel kardeşim en güzel levrekler senin olsun keyifli paylaşımlar diliyorum:) :)

10. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    .

Aytekin

Pinter nedir?

11. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    pinter eşittir sepet;)
    sepet eşittir profesyonel balıkçılık:(

12. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    .

Aytekin . yanlış anlama sadece bilmek için soruyorum .

resimde uzun kamış gibi birşey var. sepet gibi birşey göremedim.

Nasıl olduğunuda bilmiyorum bu arada

13. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    ama bir şey belirteyim yemlik yavru balık yakalamak için küçük basit sepetler (pinterler) var bunlara bir sözüm yok ama genede burada belirtilmemeli

14. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    av marketime gir kepçeler
    ve sepetler bölümüne bak;)

15. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    tamamdır sağolasın.

selamlar.

16. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    rica ederim tarkanım:)
    küçük pinteri umarım tahmin edebiliyorsundur genelde elde yapılan basit sepetlerdir genelde tel veya dal parçalarıyla yapılır :) :)

17. hızır şeref gültekin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    ben bırakma yapmaya başladım ama bir sorun var heralde bnen ne zaman bıraksam 150 mtre misnem ziyan oluyo hap kasnak boş kalıyor yaw

18. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    hızır kardeş 150 mt misinayı nasıl ziyan ediyorsun onu anlayamadım:confused:
    kasnak nasıl boş kalıyor onu hiç anlayamadım:confused: :confused:

19. hızır şeref gültekin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    [şöyle oluyor ben gece bırakıyorum ama sabah bi bakıyorum kasnak bom boş tahmin edersin heralde balıkla birlikte yola çıkmışlar işte durum bundan ibaret

20. crazy_fısher

crazy_fısher burak sökmen

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    5kg levrek:)3,5 kilo beyaz laos(kum gridası)
    Birşey söyleyebilirmiyim.Arkadaşın paragadiside amatöre aykırı değilmi yoksa benmi yanlışım:(