PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Paragat Amatöre yasak mıdır? Serbest midir?

N@mık
03-04-2008, 02:49
Daha önceleri defalarca tartışmıştık. tekrar tartışmakta sanırım zarar yoktur.

Sirküler veya tebliğde tatlı suda parakatın yasak olduğunu belirtmesinin yanında denizlerde bu ibareyi düşmemesi,

Bir hak mıdır?
Başka maddelerde ima edildiği için bir dolaylı anlatım mıdır?
Bir ihmal midir?

Kısacası parakat amatöre yasakmıdır değil midir?

Öncelikle 6 iğneli parakattan bahsetmiyorum bildiğimiz leğenli sepetli parakat:)

Hadi forum yapalım biraz:)

yilmaztaha
03-04-2008, 08:31
Paragatın amatörlere yasak olması gerekir.Bildiğim kadarıyla ''yanlış biliyorsam lütfen bilen arkadaşlar tarafından düzeltilsin'' amatör balıkçılığı düzenleyen sirkülerde Amatör balıkçının kullanacağı olta sayısında (teknede 4 taneden fazla olmaması gibi) ve çapari hariç olta düzeneklerinde iğne sayısında sınırlamalar var. Eğer amatör balkçıların kullanacağı iğne sayısında sınırlamalar varsa paragat kesinlikle yasak olmalı diye düşünüyorum.

Ayrıca paragat,amatör ve sportif balıkçılığın ruhuna da ters bir durum.
Yönetmeliklere göre Amatör balıkçılar tarafından avlanılacak balıkların kilo, adet ve tür sınırlamaları var. Paragatta onlarca bazen de yüzü gecen sayıda iğneden yasal sınırların üzerinde balık tutulabilinir.Paragatlardada kaç adet veya kaç kilo balığın tutulacağını önceden bilmek mümkün değil. Bu yüzden Paragat amatör balıkçılık için yasak olmalı.

esabi
03-04-2008, 09:02
içsularda kesinlikle yasak olmakla beraber denizlerde serbesttir ama bu serbestlikten yararlanmak veya yararlanmamak vicdani sirkülere (tebiğlere)kalmıştır

mallaca
03-04-2008, 09:32
Bence
Tatlı su ve tuzlu su diye ayırmamak gerekli
iç sularda yasak ise,denizlerde de ametör balıkçılığa yasak olması lazım

Sirkülerde olta ve iğne sınırlaması olduğuna göre paragat yasaktır düşüncesindeyim.Fakat Turgay abim tatlı sularımız ile denizlerimizin kapasite,çevre,su sirkülasyonu vb. gibi şartları farklı olduğundan yasaklar konusunda da aynı olması bence düşünülmemelidir. Saygılar sevgiler.

mallaca
03-04-2008, 09:41
Başımıza ne geliyorsa zaten bu amatörlük yüzünden değil mi Turgay abim.

Conqueror
03-04-2008, 09:43
Cahilliğimi mazur görün ,görmediğim ve bilmediğim bir takım olduğu için belki saçmayalayabilrim kusura bakmayın ,

Paragat denen düzenekle ,kıbrıs oltası veya sıra olta denen düzenek aynı mı yoksa farklı şeyler mi bunları açıklayabilirmsiniz acaba ? şimdiden teşekkürler

istanbulteam
03-04-2008, 09:45
benim gördümüğüm leğenin içinde belki 100 yada 150 tane iğne bunlara hepsine sardalya takıyordu ve atıyordu baya da iri balık geliyordu bildiğim bu

Yörük Efe
03-04-2008, 09:49
Daha önceleri defalarca tartışmıştık. tekrar tartışmakta sanırım zarar yoktur.

Sirküler veya tebliğde tatlı suda parakatın yasak olduğunu belirtmesinin yanında denizlerde bu ibareyi düşmemesi,

Bir hak mıdır?
Başka maddelerde ima edildiği için bir dolaylı anlatım mıdır?
Bir ihmal midir?

Kısacası parakat amatöre yasakmıdır değil midir?

Öncelikle 6 iğneli parakattan bahsetmiyorum bildiğimiz leğenli sepetli parakat:)

Hadi forum yapalım biraz:)

Namık !...

Gene yaptın yapacağını....:eek: :confused: :rolleyes: ;) :p :D

simendifer
03-04-2008, 09:52
Bana sorarsanız, bence yasak. Madem bir daha yazacağız üşenmem ben yazarım. :)

Şimdi, öncelikle tebliğ ne demiş ona bir bakalım ;

o) Olta takımı: Olta ipi, beden, köstek ve iğneyi bir arada bulunduran avlanma kabiliyeti olan vasıtayı,

ö) Parakete (paragat, barigat, barikat): Suyun içinde asılı veya dibe uzanmış, serili olarak duracak şekilde düzenlenmiş, bir beden üzerinde çok sayıda kösteğe bağlı iğne taşıyan balık avcılığı aracını,

ifade eder demiş.

Kısacası olta takımını tanımlamış, ama pareketeyi olta takımı içerisine sokmayıp, sadece av aracı demiş ve geçmiş. Kısacası, paragat olta takımı olarak adlandırılmıyor ve dolayısı ile 6 iğne kapsamına girmiyor. Yani bu bir av aracı ve her av aracı olta takımı değildir diyebiliriz. Buraya kadar tamam da, paragat nelerden oluşuyor bakalım ;

olta ipi, beden, köstek ve iğne...

Peki olta takımından farkı nedir? Hiçbir farkı yok.

Bir fark arayacaksak, sadece oltaya göre oldukça heyecansız bir av yöntemi olduğunu söyleyebiliriz.

Paragat tanımında, olta takımı yerine av aracı denmiş olması, amatör olup da paragatla av yapmak isteyenlerin işine gelecek şekilde bırakılmış bariz bir yasal boşluktur tamamen.

Ya paragat olta takımı olarak tanımlanıp 6 iğne kısıtlamasına tabi hale getirilmeli ya da olta takımı olarak tanımlanmayıp, av aracı olarak tanımlanacaksa, kullanılmasının yasak olduğu açıkça belirtilmelidir.

Amatör balıkçının esas amacı nedir? Balıkla mücadele etmek, o heyecanı hissetmektir yanılıyor muyum? Peki paragat kullanırken mücadele ve heyecan nerede? İkisi de yok kesinlikle. Ser paragatı, balıklar yakalansın sonra da topla. Hiçbir şekilde amatör balıkçılığa uymadığı kanaatindeyim.

mallaca
03-04-2008, 09:57
Cahilliğimi mazur görün ,görmediğim ve bilmediğim bir takım olduğu için belki saçmayalayabilrim kusura bakmayın ,

Paragat denen düzenekle ,kıbrıs oltası veya sıra olta denen düzenek aynı mı yoksa farklı şeyler mi bunları açıklayabilirmsiniz acaba ? şimdiden teşekkürler

Sıra olta süzeneği daha uygun bir tabir olur Fatihçim.25-50-100 hatta özel siparişe göre daha fazla köstekten oluşan böylu boyunca uzanan bir misina düşün.İŞte böyle bir düzenek.

BARIŞ
03-04-2008, 10:04
Bütün yasak ve sınırlamalar zaten tatlı suculara:)

Conqueror
03-04-2008, 10:06
Sıra olta süzeneği daha uygun bir tabir olur Fatihçim.25-50-100 hatta özel siparişe göre daha fazla köstekten oluşan böylu boyunca uzanan bir misina düşün.İŞte böyle bir düzenek.

Teşekkürler Barış abi

simendifer
03-04-2008, 10:16
Paragatın amatörlere yasak olması gerekir.Bildiğim kadarıyla ''yanlış biliyorsam lütfen bilen arkadaşlar tarafından düzeltilsin'' amatör balıkçılığı düzenleyen sirkülerde Amatör balıkçının kullanacağı olta sayısında (teknede 4 taneden fazla olmaması gibi) ve çapari hariç olta düzeneklerinde iğne sayısında sınırlamalar var. Eğer amatör balkçıların kullanacağı iğne sayısında sınırlamalar varsa paragat kesinlikle yasak olmalı diye düşünüyorum.

Ayrıca paragat,amatör ve sportif balıkçılığın ruhuna da ters bir durum.
Yönetmeliklere göre Amatör balıkçılar tarafından avlanılacak balıkların kilo, adet ve tür sınırlamaları var. Paragatta onlarca bazen de yüzü gecen sayıda iğneden yasal sınırların üzerinde balık tutulabilinir.Paragatlardada kaç adet veya kaç kilo balığın tutulacağını önceden bilmek mümkün değil. Bu yüzden Paragat amatör balıkçılık için yasak olmalı.

Bana sorarsanız, bence yasak. Madem bir daha yazacağız üşenmem ben yazarım. :)

Şimdi, öncelikle tebliğ ne demiş ona bir bakalım ;

o) Olta takımı: Olta ipi, beden, köstek ve iğneyi bir arada bulunduran avlanma kabiliyeti olan vasıtayı,

ö) Parakete (paragat, barigat, barikat): Suyun içinde asılı veya dibe uzanmış, serili olarak duracak şekilde düzenlenmiş, bir beden üzerinde çok sayıda kösteğe bağlı iğne taşıyan balık avcılığı aracını,

ifade eder demiş.

Kısacası olta takımını tanımlamış, ama pareketeyi olta takımı içerisine sokmayıp, sadece av aracı demiş ve geçmiş. Kısacası, paragat olta takımı olarak adlandırılmıyor ve dolayısı ile 6 iğne kapsamına girmiyor. Yani bu bir av aracı ve her av aracı olta takımı değildir diyebiliriz. Buraya kadar tamam da, paragat nelerden oluşuyor bakalım ;

olta ipi, beden, köstek ve iğne...

Peki olta takımından farkı nedir? Hiçbir farkı yok.

Bir fark arayacaksak, sadece oltaya göre oldukça heyecansız bir av yöntemi olduğunu söyleyebiliriz.

Paragat tanımında, olta takımı yerine av aracı denmiş olması, amatör olup da paragatla av yapmak isteyenlerin işine gelecek şekilde bırakılmış bariz bir yasal boşluktur tamamen.

Ya paragat olta takımı olarak tanımlanıp 6 iğne kısıtlamasına tabi hale getirilmeli ya da olta takımı olarak tanımlanmayıp, av aracı olarak tanımlanacaksa, kullanılmasının yasak olduğu açıkça belirtilmelidir.

Amatör balıkçının esas amacı nedir? Balıkla mücadele etmek, o heyecanı hissetmektir yanılıyor muyum? Peki paragat kullanırken mücadele ve heyecan nerede? İkisi de yok kesinlikle. Ser paragatı, balıklar yakalansın sonra da topla. Hiçbir şekilde amatör balıkçılığa uymadığı kanaatindeyim.

Kesinlikle yasak, sadece ciddi bir yasal boşluk bırakılmış, canı isteyen de kullanıyor bu boşluğu. Yukarıda yazılanlara istinaden, yasak olmaması yönünde fikir beyan edecek kimse yok mu? Yani, "siz bu nedenlerden ötürü yasak olmalı diyorsunuz ama aslında şu nedenden ötürü de serbest olmalı" şeklinde fikri olan kimse yok mu? Ya da tam tersi, şunu yazmayı unutmuşsunuz, bu nedenden ötürü de yasak olmalı diyecek arkadaşlarımız, fikirlerinizi yazın, en azından yetkili merciler buna nokta koyamıyorsa bile, kendi aramızda açıklığa kavuşturalım.

Conqueror
03-04-2008, 10:41
Kesinlikle yasak, sadece ciddi bir yasal boşluk bırakılmış, canı isteyen de kullanıyor bu boşluğu. Yukarıda yazılanlara istinaden, yasak olmaması yönünde fikir beyan edecek kimse yok mu? Yani, "siz bu nedenlerden ötürü yasak olmalı diyorsunuz ama aslında şu nedenden ötürü de serbest olmalı" şeklinde fikri olan kimse yok mu? Ya da tam tersi, şunu yazmayı unutmuşsunuz, bu nedenden ötürü de yasak olmalı diyecek arkadaşlarımız, fikirlerinizi yazın, en azından yetkili merciler buna nokta koyamıyorsa bile, kendi aramızda açıklığa kavuşturalım.

Bu paragatın ne olduğu hakkında bir bilgim yoktu ve bu konunun açılmasıdan sonra öğrendim ,paragat değilde sıra oltası denen aynı paragat gibi olan ,çamaşır ve ya paraşüt ipi dediğimiz ipin üzerine köstekle bağlanmış 20-30-40-50 adet iğneden oluşan bu iğneler kasap kancası kadar olabiliyor ,bir düzenek bununla genelde üzerine kurbağa ,canlı balık takarak yayın avlıyorlar ,nehirde gördüm gözlerimle ,ipi iki adet demir çubuğa bağlayıp ,çubukları suya gömüyorlar ,1 gün sonra gidip hasılatı alıyorlar .

Merciler buna çözüm getiremezler ,bunu kullanan kişiler bunu bir şekilde suyun içerisine gömüyor ve gözükmüyor atıldığında ,gecede gidip kaldırıyor ,denetimim çok sıkı olması lazım ki yakalansınlar . Bence amatör balıkçıysak bunu kullanmamalıyız aynı tırıvırı gib buda kalpazan işi

İstersen Sennur abla bununla ilgilide video ve foto getirebilriim ,ne dersin

simendifer
03-04-2008, 10:47
Daha ne isterim Allah'tan. Ama bana P.tesiye kadar ulaştırman gerek, çünkü en geç Salı günü rapor göndermem gerekiyor, bilgin olsun. Ama yetiştiremesen bile gönder, belli olmaz başkasının raporuna iliştirip yollayabilirim. ;);)

Conqueror
03-04-2008, 10:49
Daha ne isterim Allah'tan. Ama bana P.tesiye kadar ulaştırman gerek, çünkü en geç Salı günü rapor göndermem gerekiyor, bilgin olsun. Ama yetiştiremesen bile gönder, belli olmaz başkasının raporuna iliştirip yollayabilirim. ;);)

hafta sonu gidebilirim ancak ,gideceğim yer biraz sapa ( ıssız) o yüzden hafta sonu ablacım ,yinede göndericem ,bir aksilik olmazsa

Tuna Hunter
03-04-2008, 10:51
Paragat, en az baska yasak bir illet kadar cevre kirliligi yaratiyor ;)
Dibe takilan paragatlardan kimse bahsetmiyor..... ucunda cüremis baliklari bile düsünmek istemiyorum.....!

Paragat'in sadece ve sadece bir amaci vardir...... bir seferde en cok balik almak..... boy, kilo farki olmaksizin.

Burda defalarca yayinlanan paragat av haberlerin, detaylarini istiyoruz.... madem paylasiyoruz.... takimin uzunlugu, igne sayisi, ve toplam kilo alinan balik sayisi, boy vs vs.... ;)

Mesela bir Lagosu almak icin allah bilir limit alti kac balik can vermis..... veya en kötüsü, kac metrelik/kilometrelik misina derin sularimizda takilmistir ;)

Saygilarimla.......

Aramis
03-04-2008, 11:00
Amatör ruha aykırı,tamamen ticari amaçla yapılmış olta düzeneği.Ama şu varki keşke ve keşke Geçimlerini denizden sağlayan balıkçılarımızın hepsi parakat kullansa.(hamsi,sardalye,barbun,tekir vs.vs avcıları hariç).

Ağlardan,trollerden,denizin dibinde üstünde ne varsa silip süpüren lanet olası aletlerden çok daha iyi bir avlanma yöntemi olduğu aşikardır.Ama dediğim gibi amatör ruha aykırı bence.

Suatreis
03-04-2008, 11:03
Paragat, balığın yönlendiği yol üzerine (gece kıyılaması gibi) koyulan bariyerdir. dolayısı ile balığın tercih şansı kalmamaktadır. Hayvan karnını doyurmak maksadı ile kıyılıyor yada geziniyor. Bu av aracını kullanan balıkçı nereye sereceğinide bilir. Tesadüfe yer yoktur kısacası. Siz gidipte aç kedinin önüne mamayı koyun o da yemem desin...olucak işmi.. Peki bu durumda bu av gerecinin adı "tuzak" olarak ifade edilmesi doğru olmaz mı. Tuzak kurarak avlanmanın yasallığında tartışılacak bir yan varmı?

Tuzak olarak kullanıldığı için bu av gerecinin amatör balıkçılıkta kesinlikle yeri yoktur. Bu neden den yola çıkarak yasaklanmalıdır.

Conqueror
03-04-2008, 11:18
Paragat, balığın yönlendiği yol üzerine (gece kıyılaması gibi) koyulan bariyerdir. dolayısı ile balığın tercih şansı kalmamaktadır. Hayvan karnını doyurmak maksadı ile kıyılıyor yada geziniyor. Bu av aracını kullanan balıkçı nereye sereceğinide bilir. Tesadüfe yer yoktur kısacası. Siz gidipte aç kedinin önüne mamayı koyun o da yemem desin...olucak işmi.. Peki bu durumda bu av gerecinin adı "tuzak" olarak ifade edilmesi doğru olmaz mı. Tuzak kurarak avlanmanın yasallığında tartışılacak bir yan varmı?

Tuzak olarak kullanıldığı için bu av gerecinin amatör balıkçılıkta kesinlikle yeri yoktur. Bu neden den yola çıkarak yasaklanmalıdır.

Ne kadar güzel anlatmışsın abicim ,ağzına ,fikrine ,ellerine sağlık :)

56561
03-04-2008, 12:05
Paragatta takım çok uzun sürelerle suda bırakıldığından yakalanan balıkların limitlere uygun olması ve limitaltı balıkların yakalandıktan sonra canlı olarak geri bırakılması imkansızdır.Sırf bu yüzden yasaklanmalıdır.Yasaklanmıyacaksa da paragata kıyı mesafesi ve derinlik sınırı konulmalıdır. Ticari av yasaklarından muaf olmamalıdır. Çünkü paragat bir olta türü değildir, aynı ağ gibi ticari bir av aracıdır.

simendifer
03-04-2008, 12:13
Ticari bir av aracı olarak nitelersek, zaten direk olarak amatöre yasaklanmalıdır da diyebiliriz sanırım.

Conqueror
03-04-2008, 12:21
Ticari bir av aracı olarak nitelersek, zaten direk olarak amatöre yasaklanmalıdır da diyebiliriz sanırım.

Sennur hanım , balikavi.net@gmail.com adresine bir mail gönderdim ,mümkünse sitemizde yayınlayabilirmisiniz acaba

ozan
03-04-2008, 12:35
altı iğne sınırı olduğuna göre ve paragata ticari balık avı aracı olduğuna göre yasaktır:)

ayrıca ben iki iğneli takımları bile zor kullanıyorum. tek iğne tercihimdir.

simendifer
03-04-2008, 12:55
Sennur hanım , balikavi.net@gmail.com adresine bir mail gönderdim ,mümkünse sitemizde yayınlayabilirmisiniz acaba

Fatih mailin boş geldi, tekrar gönderir misin. Boş geldiği için ne olduğunu anlayamadım bu arada tabi. ;)

Huseyin Alp Arslan
03-04-2008, 13:04
Yasaktir efendim. Nokta...

Ticari bir takimdir. Olta olmasi bile tartisilir. Ne firlatabilirsiniz, ne de kiyidan cekebilirsiniz, huner gerektirmez, onlarca ve bagzen binlerce igneye yem takip , bazen ilkel yontemlerle bazen oldukca teknolojik yontemlerle denize dosersiniz, amaciniz balikla temasa etmek, keyif almak degildir, bohcaliyabildiginiz kadar baligi takiminizda bohcalayip cikarmaktir.

Dunyada su kuslarinin, deniz memelilerinin, deniz kaplunbagalarinin , oldukca degerli , soyu tukenmekte olan baliklarin(orfoz gibi) yok olmasinda yem kullandigi icin en buyuk etken, cevre kirliligine yol acar, amator balikcilikla ilgisi yoktur, amator olta balikciliginin sokagina bile ugramaz.

6 igneli oltaya pareketa zaten hayatta denmez. Zaten altidan fazla igne bir oltada kullanilmasi yasaktir. Kisaca pareketada yasaktir. Sirkuler 6 dan fazla coklu igneli klasik oltalardan capariyle istisna getirmisken pareketeyi bu istisna icine sokmamis.Anliyacagimiz burdan da yasak. Sirkuler her seyin adini vererek yasak koyamaz. Limitini vererek yasak koyar. Der 6 dan fazla igneli olta kullanamazsin capari haric. Amator balikcida , ticari balikcida balikciysa gercekten bunun nedemek oldugunu anlar. Ha bohcaciysan sulandirirsin...Onlarin isi zaten balikcilik degil ayran calkalamak kurallari bulandirmaktir.

Arada sirada arkadaslari goruyorum, pareketa katli baliklar sergiliyorlar. Bunlar bu baliklara verilen deger dogrultusunda, onlarin resimlerini paylasalim amacinda oldugu icin anlayisla karsiliyorum. Ama bazi sitelerde biliyormusunuz pareketa paylasim koseleri var. Neyse sozun kisasi parakete balikciligini ve urunlerini mumkun oldugunca sergilemiyelim ve bu amatorlukle hic bir alakasi olmayacak
kitle kiyim aletinden uzak duralim.

Guzel konu sevgili Namik Ustadim, tesekkurler .Saglicakla, sevgiyle kal.Ozlettin...

korni
03-04-2008, 13:47
Yasaktir efendim. Nokta...

Ticari bir takimdir. Olta olmasi bile tartisilir. Ne firlatabilirsiniz, ne de kiyidan cekebilirsiniz, huner gerektirmez, onlarca ve bagzen binlerce igneye yem takip , bazen ilkel yontemlerle bazen oldukca teknolojik yontemlerle denize dosersiniz, amaciniz balikla temasa etmek, keyif almak degildir, bohcaliyabildiginiz kadar baligi takiminizda bohcalayip cikarmaktir.

Dunyada su kuslarinin, deniz memelilerinin, deniz kaplunbagalarinin , oldukca degerli , soyu tukenmekte olan baliklarin(orfoz gibi) yok olmasinda yem kullandigi icin en buyuk etken, cevre kirliligine yol acar, amator balikcilikla ilgisi yoktur, amator olta balikciliginin sokagina bile ugramaz.

6 igneli oltaya pareketa zaten hayatta denmez. Zaten altidan fazla igne bir oltada kullanilmasi yasaktir. Kisaca pareketada yasaktir. Sirkuler 6 dan fazla coklu igneli klasik oltalardan capariyle istisna getirmisken pareketeyi bu istisna icine sokmamis.Anliyacagimiz burdan da yasak. Sirkuler her seyin adini vererek yasak koyamaz. Limitini vererek yasak koyar. Der 6 dan fazla igneli olta kullanamazsin capari haric. Amator balikcida , ticari balikcida balikciysa gercekten bunun nedemek oldugunu anlar. Ha bohcaciysan sulandirirsin...Onlarin isi zaten balikcilik degil ayran calkalamak kurallari bulandirmaktir.

Arada sirada arkadaslari goruyorum, pareketa katli baliklar sergiliyorlar. Bunlar bu baliklara verilen deger dogrultusunda, onlarin resimlerini paylasalim amacinda oldugu icin anlayisla karsiliyorum. Ama bazi sitelerde biliyormusunuz pareketa paylasim koseleri var. Neyse sozun kisasi parakete balikciligini ve urunlerini mumkun oldugunca sergilemiyelim ve bu amatorlukle hic bir alakasi olmayacak
kitle kiyim aletinden uzak duralim.

Guzel konu sevgili Namik Ustadim, tesekkurler .Saglicakla, sevgiyle kal.Ozlettin...

e güzel bir açıklama :)

smyrna
03-04-2008, 13:59
Bu tip konuların sadece burada tartışma boyutunda kalması, bu tip konulardan soğumama sebep oluyor. Tırıvırıda da olduğu gibi, çabalayıp yasak getirilmesine rağmen, görüyoruz ki denetim mekanizmaları sıfir bilgiye sahip. Dönüp dolaşıp aynı noktaya gelmek daha çok moral bozuyor benim için :( Her bir illet için yıllarca çaba sarfediliyor ve sonuç alınamıyor ne yazık ki :( Asıl bu kısır döngüden nasıl kurtulabiliriz onu bulmamız gerekir diye düşünüyorum :confused:

Conqueror
03-04-2008, 14:40
Bu tip konuların sadece burada tartışma boyutunda kalması, bu tip konulardan soğumama sebep oluyor. Tırıvırıda da olduğu gibi, çabalayıp yasak getirilmesine rağmen, görüyoruz ki denetim mekanizmaları sıfir bilgiye sahip. Dönüp dolaşıp aynı noktaya gelmek daha çok moral bozuyor benim için :( Her bir illet için yıllarca çaba sarfediliyor ve sonuç alınamıyor ne yazık ki :( Asıl bu kısır döngüden nasıl kurtulabiliriz onu bulmamız gerekir diye düşünüyorum :confused:

Ablacım Sorun bizde ,insanlarmızın cahillihiğinden kendilerini düşünmelerinden kaynaklanıyor ,elin avrupalısının ,insanlara ,doğaya ,hayvanlara saygısı var adamlar bir balık yakalıyorlar ,sonra suya iade ediyorlar eee adamlar çocuklarınada bu hobiyi tatmaları için uğraşıyorlar ,bizde ise çuvalla tut ,yarın boşver ,buda nasıl olur okumakla falan değil aile terbiyesiyle ,vicadanla olur ,küçüklükten verilecek aile terbiyesi bunu öneleyeceğine inanıyorum ,yaptırımlarda çözüm getirmez buna ,zaten yaptırım uygulayanda yok o yüzden tek yol budur bence ,

ve mesajımı bitiyorum ' Okumak cehaleti giderir ,eşşeklik bakidir '

Wetblue
03-04-2008, 15:18
Bence amatörler çok konuda haksızlık ediliyor. Amatör adı üstünde usta değil ve ticari değil. Ya zevkini tatmin yada evine götürmek için avlanıyor. Zaten teknik imkanları çok sınırlı. Bu ülkede tekne almak lüx aldın denize çıkmak bir o kadar zor. Bu nedenle amatöre konan sınır ve kaideler profesyone uygulansa denizle balıkla dolar taşar. sANKİ AMATÖRE SEN TUTAMAZSIN KARDEŞİM YASSAK diyen bir mantıkla bakılmakta. Sanmayınki profesyoneller sirküle falan dinliyor gidin balık pazarına sirküler ölçülerine bir bakın. O balık oraya gelene kadar yığınla denetimden nasıl geçmekte ben anlamıyorum. Zıpkıncıların çoğunluğu ticari av yapıyor yapmıyorum diyen bana anlatmasın. Gezin dolaşın tüm av yasağı zamanı restronlarda satılan kaya da yaşıyan balıklarda zıpkın izi vardır. Diyeceğim o ki amatöre çıkan sirküler ne mantıkla yapılmışsa bence ÇOK YANLIŞTIR.

yilmaztaha
03-04-2008, 15:46
Bu konuda yerden göğe kadar haklısınız. Amatör denizcilere Motorlu taşıt vergisi otomobillere göre beygir gücü kıyaslandığında 4-5 kat fazla alınıyor. Denizden para kazanan ticari tekne ve gemilerden vergi alınmıyor.Profesiyonel balıkçılardan da vergi alınmıyor. Onlar para kazanıyorlar, kazandıkları para vergilendirilmiyor, bizim ise vergilendirilmiş kazançlarımızla aldığımız teknelere, üstelik amatör ve sportif amaçlı faaliyetlere diz boyu vergi.:mad: :mad:
Yıllar önce temmuz ayında çanakkale ecabatta balık almak için meydandaki tezgaha gittiğimde ağızım açık kaldı. Çünki tezgahta sazan ve alabalık satılıyordu. İlkdefa deniz kıyısı olan bir yerde, üstelik hem egede hem marmarada boğazda sahili olan bir yerde böyle bir şeyle karşılaştım.
Balıkçıya sorduğumda; abi deniz balıkları yunanistana satılıyor, orada bu mevsimde av yasağı var dedi. İlginç olan eylül ayına kadar bizdede büyük teknelerin av yasağı vardır. Ve yasağa ramen avlanan balıklar her halde birde gümrükten geçerek yunanistana ihraç ediliyor.Ne kadar acı bir durum her iki ülke karadan ve denizden komşu. Birisi balıkların üremesi için yasağa uyuyor ve balık ithal ediyor,öbür komşu yakalayıp satıyor, pardon ihraç ediyor.:mad:

simendifer
03-04-2008, 17:08
Ben Namık'ın bu yazısına bayılıyorum. Pek çok şeyi çok güzel anlatıyor. Biz burada ticari balıkçıların ne yaptığını konuşmuyoruz, onların yaptıkları da bizim yasaları çiğnememize bahane değil, lütfen arkasına sığınmayalım. Şu anki konumuz, paragatın amatörler için yasak olup olmadığı konusu ve nereden bakılırsa bakılsın, paragatın amatörler için yasak olduğu gerçeğine varılıyor.

Aynı şeyleri yazmaktan ve konuşmaktan sıkıldıysanız, mesaja bu linkli verebilirsiniz.;)

Var mı sizinde ekleyeceğiniz ve gözümden kaçan genel bahaneler.?;)

Balık ölmüştü salmadım
Eğer boy limitleri altında bir balık çektiyseniz ve ölü olduğu için geri salmadıysanız bunu ayırıp fotosunu çekmeyelim. Bu diğer av ve raporlarda küçük balık resimlerine aynı bahane hakkını verecektir

Trolcüler gırgırcılar hanutuyla götürüyor
Trol de gırgır da yasaldır ve ülke ekonomisine büyük faydası bulunmaktadır. Onların yasal sınırlar dışına çıkmış olmaları bizlerin yasa dışı av yapmamıza sebep olamaz. Bu durumlarda ihbar edebilirsiniz.

Ağcılar, tırıvırıcılar tüpçüler ve dinamitçilerle uğraşsanıza
Onlarla da uğraşıyoruz ama başkalarının yasayı çiğnemesi bizim suç işlememize hak kazandırmaz.

Ben sirküleri tanımam önemli olan vicdani sirkülerdir.
İşinde her ay başı patronun vicdanına göre mi maaş alıyorsun yoksa belirli kurallar var mı.? Aman işlerimizi vicdana bırakmayalım hele hele insan vicdanına

Oltacının tuttuğuyla balık tükenmez.
Bu ucuz bahanedir. Sorumluluğu başkasına atmaktır bence hiç sığınmayalım

Ben balığımı satarak geçiniyorum
Tabi ki bu senin seçimin. Sana aç kal diyemeyiz ama biz burada hobi için bulunuyoruz. Öyleyse farklı yerlerde bulunmalıyız

Ama benim profesyonel belgem var
Biz burada amatör avcılığı paylaşıyoruz. Profesyonel balıkçılığı değil. Lütfen amatör balıkçılıkça yasak olan paylaşımlarda bulunmayalım

Bu balığın yasak olması anlamsız.
Haklı olabilirsiniz ve bunu da beraberce eleştirebiliriz ama yasalar ne diyorsa onu paylaşmakla yükümlüyüz

Ama biz 5 kişiydik
Lütfen bunu paylaşımınızda belirtin ki polemikler çıkmasın. Aksi taktirde bahane olarak algılanabilirsiniz

Bu balıkların neresi küçük
Lütfen yasal sınırların altında algılanabilecek avlarınızda resimde hiç bir şaibeye gerek kalmayacak şekilde ölçüt kullanınız. Unutmayın ki o balığın yeterli vasıflarda olduğunu ispat etmek öncelikle sizin göreviniz.

Ama bu balık daha büyümez ki?
Büyümese bu kural konulmazdı. Mutlak büyüyordur biraz araştır istersen

Bu balık burada göç halinde. Biraz daha büyüyünce buradan gidiyor
Yok aslında öyle değil. Büyümesine müsaade edilmediği için hep küçük kalıyor nve gittikçe küçülecek ta ki yok olana kadar. Varsayalım sizin dediğiniz doğru. Gene de bu tür paylaşımlarda bulunmamız yasaktır

Avımı kıskanıyorsunuz çekemeyenler yazmasın
De get...!:mad: Modundan bul:D

İşte Geçerli Bir Sebep( yeni üyeler için geçerli)
Sirkülerden, balıklarda limit ve yasak olduğundan haberim yoktu
Hoş geldiniz kardeşim. Gayet doğaldır. Lütfen 37/2 nolu sirküleri okuyunuz. Anlamadığınız yerlerde yardımcı olabileceğimize emin olun. Yasal sınırlar içinde iyi paylaşımlar

nolongerregistered
03-04-2008, 17:36
Şu ana kadar yazılanların tamamını okudum ve genel kanının "paragat"ın yasak olmamasına rağmen kullanımının uygun olmadığı yönünde görüşler bildirilmiş.Bu güzel fikirlerden sonra aslında haklı olmadığı halde haklıymış yada çaresizlik kaynaklı olarak Ticari balıkçılıkla uğraşanların yasal sınırlamaları göz ardı ederek yaptıkları avların yanında kurallara uymayan amatörlerin avlarının devede kulak olduğu yönünde görüşler bildirilmiş.
Benim şahsi düşüncenm paragat'ın tebliğlerdeki bir boşluk sonucu yasak olması gerekirken serbestmiş gibi algılanmasıdır.Oysaki amatörlerin kaç olta ve kaç iğne kullanabilecekleri açıkça yazılmış.Ve çaparide bu limitin yani 6 iğnenin artırılabileceği yazılmış.Buradan çıkan sonuç şudur.Bir amatör bir oltada 6 iğneden fazla kullanamaz.Olta ve paragatın tanımları farklı olsada bu iğne sayısı sınırlaması ile aslında yasak olan yöntemler arasına alınmıştır..Çünkü paragatın tanımında iğne sayısı değil düzeneğin şekli açıklanmıştır..Bu nedenle av aracı olarak algılanması ve yasal sayılması kesinlikle uygun değildir..Av aracı tanımı ilede yakın bir anlam benzerliğide yoktur..Ancak çoğu kaynakta olta çeşitleri arasında paragat da sayılmaktadır..
İkinci değinmek istediğim husus ise ticari avcıların yaptıkları kurallara uymayan avların çokluğu ve amatörlere oranla verdikleri zararların misliyle olduğunun beyan edilmesi..Arkadaşlar biz burada amatör olarak ve ayrı bir kulvarda yürümekteyiz.Eminim ticari balıkçılarda kendi aralarında bu durumdan şikayetçidirler..Fakat ticari avcılar yazılı kuralları bizim gibi tartışmaya başlamadılar..Eminim onlarda zaman içerisinde kendi kuyularını kazdıklarını anlayacaklar ve bu konuyu kendi aralarnda bizim gibi tartışmaya başlayacaklar..Aslında başladılar bile..Benim şahsen tanıdığım çok gırgır sahibi var ve anlattıklarından çıkan sonuç önlemlerin artırılması ve gırgır sahiplerinin dikkatli olmaları yönünde..Bir örnek vermek gerekirse..1992 yılında 22 metrelik ve donanımı tam olmayan bir gırgırın avladığı lüfer,palamut ile 2007 yılında 55 metre ve son teknoloji donanıma sahip bir teknenin avladığı rakamlara bakıldığında 92 ylında avlanan balığın sayıca fazla olduğu yönündedir..Oysaki 2007 yılındaki 55 metrelik teknedeki radar,sonar,uydu bilgi verileri ve birçok özellikle 1 günde marmaranın 5/2 lik bölümü taranabilmekte ..3 deniz mili mesafedeki sayısı 100 ü geçen her sürü tespit edilebilmekte..Hal böyle olunca teknolojinin olmayan balıkta işe yaramayacağını tecrübeyle gördüler ve şimdi tedbirleri konuşmaya başladılar..Kimbilir belki çok yakında güzel haberler duyarız..
Sonuç olarak bizler amatör olarak balığı eti için değil keyfi için avlıyoruz..Avımızıda yiyerek bunun keyfini yaşıyoruz..Diyelimki 100 kg istavrit,50 levrek tuttuk ne yapacağız??..istediğimiz skor olmamalı..İşi tadına vararak ve bizden sonra çoculkarımızında bu keyfi yaşamalarına yaşatmalarına imkan tanımak zorunda olduğumuzu unutmamalıyız..

serdargoller
03-04-2008, 19:35
Bodrumda ticari olmayan herhangi bir teknede parakede bulundurulması yasaktır. ticari derken turculardan bahsetmiyorum.

tommasi
03-04-2008, 20:48
arkadaşlar biz havuzlar yokken 5-6 iğneli parekete yapıyoduk...(bi 10 yıl önce :) ) şimdi kıyıdan 5-6 tane olta atan kişiyle bizim bi farkımız yok gibi gözüküyo...Bence çok iğneli olmadıktan sonra yasak olmamalı...

balli
04-04-2008, 15:55
Sevgili ve saygıdeğer balikavi.net üyeleri, üstatlar, kardeşler;

Bunlar Amatör Balık avcılığını düzenleyen tebliğden;
DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
Yöntem ve Sınırlamalar
İçsularda amatör avcılık
MADDE 10- (1) Parakete haricindeki her türlü olta takımı ve yemlik uzatma ağı ile içsularda amatör avcılık yapılabilir. Olta ucuna ağ (tırıvırı, paraşüt vb.) düzeneği takılarak avcılık yapılması doğaya verdiği tahribat nedeniyle yasaktır.
Denizlerde amatör balıkçılık
(2) Denizlerde amatör avcılık her türlü olta takımı, serpme ve yemlik uzatma ağı ve sualtı tüfeği ile yapılabilir. Yemlik uzatma ağının uzunluğu 5 metre, yüksekliği 1.5 metre, göz açıklığı 28 mm.’den büyük olamaz.
(3) Bir amatör en fazla 4 olta takımı kullanabilir. Bir amatörün bir olta takımındaki iğne sayısı, çapari hariç 6 adedi geçemez.

Bunlar da Ticari Balık avcılığını düzenleyen tebliğden;

ğ) Parakete ile yapılan su ürünleri avcılığında, 14 numaradan küçük (ebat olarak) iğnelerin kullanılması yasaktır. Orkinos ve Kılıç avcılığında kullanılan paraketelerde yalnızca 1 ve 2 numaralı iğneler kullanılabilir.

(2) Sazangillerin avcılığının yasak olduğu dönemlerde ise yalnızca parakete ile sudak ve tatlı su levreği avcılığı yapılabilir.

(5) Bütün karasularımızda, 15 Haziran-31 Temmuz tarihleri arasında her türlü istihsal vasıtası ile orfoz ve lagos avcılığı yasaktır. Ancak, bu dönemde 9 numaradan küçük (ebat olarak büyük) olta iğnesi kullanmak şartıyla parakete ile lagos avcılığı yapılması serbesttir.
p) Balıkesir ili, Ayvalık limanı’nda, Dalyan boğazı girişindeki geçit fenerlerinden ilk iki geçit fenerini birleştiren hattın doğusunda kalan sahada her türlü istihsal vasıtası ile su ürünleri avcılığı yasaktır. Ancak, bu alan içerisinde dalarak ve/veya elle toplama suretiyle midye avcılığı dönem boyunca, 1 Mayıs- 31 Ağustos tarihleri arasındaki dönem dışında ise 10 numaralı ve daha küçük numaralı paraketelerle avcılık yapılması serbesttir.

) Tırıvırı-paraşüt olarak adlandırılan av aracının üretimi, satışı, istihsal yerleri civarında bulundurulması ve su ürünleri avcılığında kullanılması yasaktır.

Muğlak, anlaşılmayan bir durum varsa belki, ancak, ortada tebliğ varken “sence” “bence” gibi öznel yaklaşımlar olmamalı. “sence”, “bence” ile başlayan ve bir sürü duygusal ifadelerle konuya katkı sağlayan siz değerli forum sakinleri gibi bende “bence”:) diyerek parakete konusuna bir çimtik tuz atayım dedim. Her ne kadar saygı değer üstadım, sevgili Hüseyin Alp beyefendi parakete konusunda “nokta”yı yazısının başına koymuş olsa da, ben en sonda nokta koyma taraftarıyım.:)

Ancak, en başta bir uyarım olacak. Lütfen özellikle istirham ediyorum. Yazılan hususlardan, isim vermeden atıflar yapacağım. Bu, konuyu izah babında ve örneklemeler içindir. Her hangi bir şahsi yönü olmayacaktır. Kişi veya kurum aleyhtarlığı ya da lehtarlığı olarak görülmesin lütfen.:rolleyes:

“Bence Tatlı su ve tuzlu su diye ayırmamak gerekli iç sularda yasak ise, denizlerde de amatör balıkçılığa yasak olması lazım” Konuya, Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 1/1 Numaralı Tebliğ (No: 2007/43) ve Amatör (Sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 1/2 Numaralı Tebliğ (No: 2007/44) açısından bakmak gerekir. Yani; tatlı su, tuzlu su ayrımı ya da iç sular ve denizler gibi mekânsal bir ayrım olarak değil. Diğer bir ifade ile balık avcılığının Ticari olması ve de amatörce olması açısından tebliğlerin içeriği farklılaşmıştır. Tebliğler incelenirse, Parakete av aracı Amatör için her yerde yasak. Ticari için ise belli şartlarda ve de, sadece denizlerde serbesttir.

“Sirküler veya tebliğde tatlı suda parakatın yasak olduğunu belirtmesinin yanında denizlerde bu ibareyi düşmemesi” Burada da mekan ayrımı yapılmış. Ancak, Tebliğ konusu amatör-ticari bağlamında ve de denizlerde serbest olduğu ibaresi düşülmüştür. Yani denizlerde bu ibarenin düşülmemesi, ticari avcılık açısından serbest olduğundan kaynaklanıyor.

“Paragat tanımında, olta takımı yerine av aracı denmiş olması, amatör olup da paragatla av yapmak isteyenlerin işine gelecek şekilde bırakılmış bariz bir yasal boşluktur tamamen” “Av aracı” tanımı, ticari amaçlı olduğu için kullanılmıştır. Trol gibi, pelajik balık, orkinos ve Trata gibi. Bunlar Ticari su ürünleri avcılığı terimleridir. Amatör avcılık literatüründe “av aracı” teriminin karşılığı yok.

Bu hususta aşağıdaki alıntı konuyu derleyip toparlamış sanırım. “Paragatta takım çok uzun sürelerle suda bırakıldığından yakalanan balıkların limitlere uygun olması ve limitaltı balıkların yakalandıktan sonra canlı olarak geri bırakılması imkansızdır.Sırf bu yüzden yasaklanmalıdır.Yasaklanmıyacaksa da paragata kıyı mesafesi ve derinlik sınırı konulmalıdır. Ticari av yasaklarından muaf olmamalıdır. Çünkü paragat bir olta türü değildir, aynı ağ gibi ticari bir av aracıdır.”

“Ticari bir av aracı olarak nitelersek, zaten direk olarak amatöre yasaklanmalıdır da diyebiliriz sanırım.” Aynen öyle, zannımca parakete hususunda bu kadar “forum” yapılmasının nedeni de bu hatalı tanımdan kaynaklanıyor. Çünkü tebliğde parakete ticari bir av aracı olarak görüldüğü halde, bu tanımlama amatör balıkçılığı düzenleyen tebliğ kapsamına alınmak isteniyor. Oysa parakete bir olta türü değildir.

“Sirkülerde olta ve iğne sınırlaması olduğuna göre paregat yasaktır düşüncesindeyim.” Yasak konusu Amatör tebliğde zaten adıyla sanıyla anılıyor ve de yasak. “Tuzak olarak kullanıldığı için bu av gerecinin amatör balıkçılıkta kesinlikle yeri yoktur. Bu neden den yola çıkarak yasaklanmalıdır.” Parakete yasak ancak, paraketenin “tuzak” oluşu ayrı bir husustur diye düşünüyorum. Hemen bütün yasal av aletlerinin kullanımı, kıyısından köşesinden ya da bizzat kendi özelliği dolayısıyla tuzaktır.( iğneyi yemin içinde saklamak, balığı cezbetme amacıyla yeme çeşitli şekil ve renkler vermek, mazmuz yapmak v.b.) Yapılacak avın insani ve amatör sınırlar içerisinde kalması önemlidir.

“Bence amatör balıkçıysak bunu kullanmamalıyız aynı tırıvırı gibi buda kalpazan işi” o) Tırıvırı-paraşüt olarak adlandırılan av aracının üretimi, satışı, istihsal yerleri civarında bulundurulması ve su ürünleri avcılığında kullanılması yasaktır. Bu ibare ticari avcılığı düzenleyen tebliğden. Aynı ticari tebliğ, parekete=tırıvırı gibi bir özdeşlik kurmuyor. Yani parakete için belli şartlarda izin varken, tırıvırı için, ister amatör ister ticari olsun her halükarda yasak söz konusu.

“siz bu nedenlerden ötürü yasak olmalı diyorsunuz ama aslında şu nedenden ötürü de serbest olmalı" şeklinde fikri olan kimse yok mu? Ya da tam tersi, şunu yazmayı unutmuşsunuz, bu nedenden ötürü de yasak olmalı diyecek arkadaşlarımız, fikirlerinizi yazın, en azından yetkili merciler buna nokta koyamıyorsa bile, kendi aramızda açıklığa kavuşturalım.” Yasak olmasının nedenleri bütün amatör balıkçı dostlarımızın ifadelerinde dile getirilmiş. Serbest olması için de bir neden olamaz. “çünkü en geç Salı günü rapor göndermem gerekiyor” Gönderilecek raporun içeriği hakkında bilgim olmamasına rağmen, eğer kastedilen “yasal boşluk” ise, kanaatimce büyük ihtimalle amatör ve ticari tebliğ ayrımı konacak önümüze. Bu durumda belki de bu konuyu bu haliyle rapora hiç almamak gerekir. Yeter sayıda gerekçe olmasına rağmen, paraketenin Ticari amatör balıkçılığı düzenleyen tebliğde yasaklanmaması ilgili kurumun olaya lakayt kaldığının göstergesidir. Asıl tartışmamız gereken husus, bu konuyu ilgililerin gündemine aldırmanın etkili yolları nasıl bulunur olmalıdır. Bu katliam makinesinin bir daha geri dönüşü olmaksızın yasaklanmasına ilişkin olmalıdır.

Selamlar saygılar… Nokta.

simendifer
04-04-2008, 16:28
Nuri bey, açıklayıcı yazınız için teşekkürler. Ancak burada benim anlayamadığım bir husus var.

“Sirküler veya tebliğde tatlı suda parakatın yasak olduğunu belirtmesinin yanında denizlerde bu ibareyi düşmemesi” Burada da mekan ayrımı yapılmış. Ancak, Tebliğ konusu amatör-ticari bağlamında ve de denizlerde serbest olduğu ibaresi düşülmüştür. Yani denizlerde bu ibarenin düşülmemesi, ticari avcılık açısından serbest olduğundan kaynaklanıyor."

demişsiniz. Şimdi, paragatın ticarilere serbest olması nedeni ile olta takımı olarak tanımlanmamış ve av aracı denmiş. Tebliğe de bu nedenle yasak olarak eklenmemiş. Olta takımı olarak tanımlanmasın, bu tamam ama neticede ticari tebliğ ile amatör balıkçılık tebliği ayrı şekilde yayınlanıyor, ikisi bir değil. o zaman amatör balıkçılık tebliğinde denizlerde amatör balık avcılığı bölümüne madde düşülerek, paragatın yasak olduğu belirtilebilir diye düşünüyorum. Bu yazdığınıza istinaden ben bir kavram karmaşası içine düştüm. Fikrinizi belirtirseniz sevinirim.

Bu arada raporun içeriğinden söz etmişsiniz. Bugüne dek hem kendi belirlediğim hem de sitede bahsedilen sorunların toplandığı, tebliğin tümünü kapsayan bir rapor bu. Ayrıca, değerlendirilmek üzere, fotoğraf ve videoların olduğu bir de CD göndereceğim. Tebliğ toplantısından önce, KKGM ye sunulacak raporlar arasında yer alacak. Umarım bu raporlar dikkate alınır.

Suatreis
04-04-2008, 17:08
“Sirkülerde olta ve iğne sınırlaması olduğuna göre paregat yasaktır düşüncesindeyim.” Yasak konusu Amatör tebliğde zaten adıyla sanıyla anılıyor ve de yasak. “Tuzak olarak kullanıldığı için bu av gerecinin amatör balıkçılıkta kesinlikle yeri yoktur. Bu neden den yola çıkarak yasaklanmalıdır.” Parakete yasak ancak, paraketenin “tuzak” oluşu ayrı bir husustur diye düşünüyorum. Hemen bütün yasal av aletlerinin kullanımı, kıyısından köşesinden ya da bizzat kendi özelliği dolayısıyla tuzaktır.( iğneyi yemin içinde saklamak, balığı cezbetme amacıyla yeme çeşitli şekil ve renkler vermek, mazmuz yapmak v.b.) Yapılacak avın insani ve amatör sınırlar içerisinde kalması önemlidir.

Siz bana avlanma şekli açısından tuzak ile yöntem arasındaki farkı izzah edin, ben şu an itibarı ile balık avcılığını terk ediyorum.

Mazmuz, fly, sahte yemler vs. bunların tamamı cezbedici ve canlı tarafından tercih nedeni olabilecek malzemelerdir ve av yöntemi olarak kullanılabilir. Balığın bunlara yönelmesi ve kurtulma şansı olması esastır. Tuzak ise tırıvırıdır, bent ağlarıdır, legal ticari yöntemlerdir. Balık aç, yemlenmek için geliyor, izlediği yol biliniyor ve önüne yem koyulup avlanıyor. Tesadüfe burada yer kalmıyor ki..:)

Bu husustaki yaklaşımızıa katılmıyorum.

geneben
04-04-2008, 19:07

Siz bana avlanma şekli açısından tuzak ile yöntem arasındaki farkı izzah edin, ben şu an itibarı ile balık avcılığını terk ediyorum.

Mazmuz, fly, sahte yemler vs. bunların tamamı cezbedici ve canlı tarafından tercih nedeni olabilecek malzemelerdir ve av yöntemi olarak kullanılabilir. Balığın bunlara yönelmesi ve kurtulma şansı olması esastır. Tuzak ise tırıvırıdır, bent ağlarıdır, legal ticari yöntemlerdir. Balık aç, yemlenmek için geliyor, izlediği yol biliniyor ve önüne yem koyulup avlanıyor. Tesadüfe burada yer kalmıyor ki..:)

Selam Suat bende senin mesajındaki kırmızıyla işaretlediğim noktaya takıldım. Bu şekilde yaklaşırsak ticari avcılıkta bazı geçiş bölgelerine paragat serilmesinin yasak olduğu belirtilmiş ticari sirkülerde. Peki ben geçmiş zamanda 6 iğneli yaklaşık kıyıdan 1-1,5 metre bel hizzası derinliğindeki suda bir amatör balıkçı abimin paragatı suya yerleştirmesine yardım ettim yemleyip , yaklaşık 40 lı dk larda ki 1 saat olmadığını çok iyi hatırlıyorum gidip baktığımızda 1,5 kg nun çok az üstünde bir levrek yakalandığını farkedip topladık. Peki bu türlü bir paragat avcılığı etik mi onu merak ettim sonuçta biz balığın yolunu kesmedik .İğne sayısı minimum düzeyde sayılır ve iğne aralıkları bile 70cm civarında olmalı çünkü uzunluğu bayağı vardı.
Şu an için yaptığım bu avın doğruluğunu savunmuyorum sadece senin yazdığına istinaden yanlış anlaşılma olmaması için belirtmekte fayda gördüm.;)

balli
04-04-2008, 21:21
Nuri bey, açıklayıcı yazınız için teşekkürler. Ancak burada benim anlayamadığım bir husus var.

“Sirküler veya tebliğde tatlı suda parakatın yasak olduğunu belirtmesinin yanında denizlerde bu ibareyi düşmemesi” Burada da mekan ayrımı yapılmış. Ancak, Tebliğ konusu amatör-ticari bağlamında ve de denizlerde serbest olduğu ibaresi düşülmüştür. Yani denizlerde bu ibarenin düşülmemesi, ticari avcılık açısından serbest olduğundan kaynaklanıyor."

demişsiniz. Şimdi, paragatın ticarilere serbest olması nedeni ile olta takımı olarak tanımlanmamış ve av aracı denmiş. Tebliğe de bu nedenle yasak olarak eklenmemiş. Olta takımı olarak tanımlanmasın, bu tamam ama neticede ticari tebliğ ile amatör balıkçılık tebliği ayrı şekilde yayınlanıyor, ikisi bir değil. o zaman amatör balıkçılık tebliğinde denizlerde amatör balık avcılığı bölümüne madde düşülerek, paragatın yasak olduğu belirtilebilir diye düşünüyorum. Bu yazdığınıza istinaden ben bir kavram karmaşası içine düştüm. Fikrinizi belirtirseniz sevinirim.

Bu arada raporun içeriğinden söz etmişsiniz. Bugüne dek hem kendi belirlediğim hem de sitede bahsedilen sorunların toplandığı, tebliğin tümünü kapsayan bir rapor bu. Ayrıca, değerlendirilmek üzere, fotoğraf ve videoların olduğu bir de CD göndereceğim. Tebliğ toplantısından önce, KKGM ye sunulacak raporlar arasında yer alacak. Umarım bu raporlar dikkate alınır.

sayın ve sevgili sennur hanım, aynen sizin gibi düşündüğümü ifade etmek isterim.
belki düzgün ifade edemedim ancak,bu kavram karmaşası aslında her iki tebliğin
paraketeye bakışından kaynaklanıyor.yani amatöre yasak koymak fakat, ticari avcılık
için belli şartlarda serbest bırakmak. kabul edilebilir bir durum değil ancak,
bu maalesef şu an böyle. yani bir çifte standart söz konusu. benim amatör balıkçılık
tebliğinden anladığım şu ki; ister tatlı su,ister denizler olsun her durumda
amatör için parakete yasağı söz konusu. ancak benim vurgulamaya çalıştığım kısaca
şu: her kes için ve her yerde parakete yasak olmalıdır.

"Rapor" için de söyleyeceğim şudur; inşallah "amatör bir ruh taşıyan" bedelsiz,
hesapsız ve en insani bir bakış açısıyla hazırlanmış olan bu rapor dikkate alınır.
güzel ülkemizin güzel insanlarına, yarınımızın varisleri çocuklarımıza yaşanacak
bir çevre oluşturulması hususunda katkı sağlar. nihayetinde "tebliğ" yayınlamanın
bir maksadı da budur."Rapor"umuz sayesinde KGM'de işin bilincinde olacak, olayın
farkına varacak ve kalıcı-etkili düzenlemeler yapılacaktır. Bu rapor ışık olacaktır
inşallah.

göz nuru döktünüz, ve emeğinizi esirgemediğiniz için şahsınıza hasseten teşekkür eder, saygılar sunarım.

balli
04-04-2008, 21:22

sevgili suatım, sayın ustam, değerli reisim. galiba sözlerim maksadını aştı. özür dilerim.
sizin gibi candan dostların balık avcılığını bırakmasına haklı dahi olsam (ki değilim.)
gönlüm asla razı olmaz.lütfen, tuzak hakkındaki ifadelerimi "amatörlüğüme" veriniz.
affediciliğinize sığınıyorum.bu hususta şefkatli ve affedici sözünüzü duymak beni pek
bahtiyar edecektir, inanın.

hürmetlerimle, tekrar selamlar, saygılar.

Suatreis
05-04-2008, 01:28
Selam Suat bende senin mesajındaki kırmızıyla işaretlediğim noktaya takıldım. Bu şekilde yaklaşırsak ticari avcılıkta bazı geçiş bölgelerine paragat serilmesinin yasak olduğu belirtilmiş ticari sirkülerde. Peki ben geçmiş zamanda 6 iğneli yaklaşık kıyıdan 1-1,5 metre bel hizzası derinliğindeki suda bir amatör balıkçı abimin paragatı suya yerleştirmesine yardım ettim yemleyip , yaklaşık 40 lı dk larda ki 1 saat olmadığını çok iyi hatırlıyorum gidip baktığımızda 1,5 kg nun çok az üstünde bir levrek yakalandığını farkedip topladık. Peki bu türlü bir paragat avcılığı etik mi onu merak ettim sonuçta biz balığın yolunu kesmedik .İğne sayısı minimum düzeyde sayılır ve iğne aralıkları bile 70cm civarında olmalı çünkü uzunluğu bayağı vardı.
Şu an için yaptığım bu avın doğruluğunu savunmuyorum sadece senin yazdığına istinaden yanlış anlaşılma olmaması için belirtmekte fayda gördüm.;)

Sevgili Aşkın, kullanmış olduğun takımı açıkçası ben paragat olarak nitelendiremiyorum. Paragat dediğimiz av gerecinin ortalama kaç iğne ile yapıldığı malumdur ve burada belirtmeye dahi luzum görmüyorum.

Sen, maksimum iğne sayısı kullanarak basbayağı dip oltası kullanmışsın :) İğne sayısını 6 olarak tutman amatörlüğe olan saygını açıkça ifade etmektedir zaten.

Bunun etik olup olmadığını tartışmanın anlamı ve yeri olmadığı düşüncesindeyim:)

Suatreis
05-04-2008, 01:38
sevgili suatım, sayın ustam, değerli reisim. galiba sözlerim maksadını aştı. özür dilerim.
sizin gibi candan dostların balık avcılığını bırakmasına haklı dahi olsam (ki değilim.)
gönlüm asla razı olmaz.lütfen, tuzak hakkındaki ifadelerimi "amatörlüğüme" veriniz.
affediciliğinize sığınıyorum.bu hususta şefkatli ve affedici sözünüzü duymak beni pek
bahtiyar edecektir, inanın.

hürmetlerimle, tekrar selamlar, saygılar.

Değerli büyüğüm, sevgili ağabeyim...ben sizi affedemem ki...

Affetme büyüklüğü sizlere yakışır, ona hürmet göstermekte bizlere...:)

geneben
05-04-2008, 13:39
Sevgili Aşkın, kullanmış olduğun takımı açıkçası ben paragat olarak nitelendiremiyorum. Paragat dediğimiz av gerecinin ortalama kaç iğne ile yapıldığı malumdur ve burada belirtmeye dahi luzum görmüyorum.

Sen, maksimum iğne sayısı kullanarak basbayağı dip oltası kullanmışsın :) İğne sayısını 6 olarak tutman amatörlüğe olan saygını açıkça ifade etmektedir zaten.

Bunun etik olup olmadığını tartışmanın anlamı ve yeri olmadığı düşüncesindeyim:)

Teşekkür ederim Suat arkadaşım ama bence eskiden yapmış olduğum bu avda etik değildir. Namık ustanın söylediği gibi o iğneleri akıntı veya başka bir yolla kaybetme gibi bir olgu yaşama ihtimali vardı. Sonuçta başında beklemedik ayrıca 6 iğnede levrek yakalayabilirdi ve limitleri aşabilirdik ve daha fazla bekleseydik o balıkların geri salınma ihtimali de olmazdı. Yakalanması yasak bir balık türüde yakalayabilirdik.
Bence amatör balıkçılıkta bir amatör yaptığı av şekli itibarıyla ve bu işten keyif almak istiyorsa her zaman düzeneğinin başında olmalıdır.;)

nolongerregistered
05-04-2008, 14:39
Benim şahsi kanaatım iğne sayısının 6 olarak belirlenmesi eğer göz kararı değilse balıkların avlandıkları durumda gösterdikleri davranış ile ilgili olabilir..
Hepimiz biliriz av esnasında özellikle taş balıklarında bir balık yakalandıktan sonra çekilirken balığın gösterdiği panik çevresindeki diğer balıkların kaçmasına sebep olur.Özellikle eşkine avında yakaladığınız bir eşkine takımın kopması sonucu avlakta takılıp kalır ise o bölgeden eşkine almak çok zor olur..Diğer balıklar yakalanan balığın panik kareketlerini hissedip tehlikenin farkına varır ve meradan uzaklaşırlar..Bareketelerdeki iğne aralarındaki mesafeler bu nedenle çok uzun tutulur..Bazı yörelerde yaşayan kişiler avlaklarına dışarıdan avcı gelmemesi için bu dediğime benzer bir yöntemi kullanarak avlaklarında balık avlanılmasını engellerler ve bu inanılmaz başarılı olur..(bu yöntem etik olmadığından yazmayacağım) ..

tarcan
05-04-2008, 18:46
Arkadaşlarım.

zaman darlığımdan şunu hala anlayamadım .

Paragat Amatöre yasak mıdır? Serbest midir ?

Amatöre yasak ama Profosyonele serbestmidir?

Mesela Cunda adasına gidiyorum.
Balıkçı babalar kahve önünde paragat bağlıyorlar.
:(

nolongerregistered
05-04-2008, 19:01
Arkadaşlarım.

zaman darlığımdan şunu hala anlayamadım .

Paragat Amatöre yasak mıdır? Serbest midir ?

Amatöre yasak ama Profosyonele serbestmidir?

Mesela Cunda adasına gidiyorum.
Balıkçı babalar kahve önünde paragat bağlıyorlar.
:(

Aslında bizim tartışarak bulmaya çalıştığımız sonuç senin sorduğun soru..Fakat henüz kesin karar verilmemiş olsada "paragat" ın isim olarak yasak olmadığı fakat Amatör balıkçılık için etik olmadığı görüşü hakim durumda..

Ve ben şahsen bu görüşün yaygın olmasından çok mutluyum.:)

mykaraguney
05-04-2008, 20:59
Arkadaşlar,
Son tahlilde "Paragat"ın amatöre yasak olduğunu var sayalım.. veya etik olmadığını .. Peki insanın aklına ister istemez şu takılıyor.. 6 kösteği bulunan 4 adet dip oltasını şamandıraları yardımıyla tekneden bıraktık .. birkaç saat sonra topladık.. ee bu ne oldu şimdi ? 24 iğneli değişik bi şey.. ne paragat .. ne de tam anlamıyla olta ?

serdargoller
05-04-2008, 21:42
Paragat yani parakede ikiside aynı şey .Çok iğneli sepet etrafına dizilmiş düzenek.Amatör balıkçının sandalında,teknesinde,yatında,botunda bulundurması yasaktır.bodrum liman içinde bir arkadaşın 8metre teknesinin içinde paragat bulundurduğu için ceza yazdılar.

mykaraguney
05-04-2008, 21:54
Namık bey.. fiyatı nedir ? leğen pahalımı ?

balli
05-04-2008, 21:57
Yeni Mustad leğen aldım:D Kullanayım mııı? Kullanmayayım mııı?:D

tamam site yönetimi parakatı sorsunlar ancak, siz de kendi sorunuzu KKGM'ye sorsanız derim:D çünkü büyük ihtimalle kullanmanızda bir sakınca olmadığı yönünde cevap alırsınız. :D :D

Bandırmalı
05-04-2008, 22:44
benim bi salkım takımım var gecen sene 2 sefer denedim cupraları 2şer 2şer çekmiştim acaba oda paragattan sayılırmı aynı normal mırmır takımı ve iki köstekli ama iki köstekte toplam 6 iğne var :rolleyes:

balikci
05-04-2008, 22:46
Sevgili dostlar,

İlk önce şunları kendimize bir sormamız lazım:

(a) Amacımız balık tutmak mı?

(b) Amacımız balık yemek mi?

(c) Yoksa bir çok iri balığın geçiş yaptığı hatlara paragat serip yakalanmalarını izlemek mi?

Amatör balıkçılık bir spordur, doğayı ve yaşamı tanımak tanımak açısından faydalı ve bir okadar eğlenceli bir spordur. Balığın oltaya vuruşu bile yürekleri hoplatmaya yeter, gerçek bir amatör balık yakalmasa da bundan bile keyif alır. Amatör "akşama balık yakalayalımda bir ziyafet çekelim" düşüncesiyle balığa gitmez, sportif amaçlı balık avcılığını düzenleyen tebliğlere uyarak balık avını yapar, limitlere uymayan, olgunluğu tamamlamamış, henüz oltasına yakalanmış yavru balıkları suya geri iade eder. Hepsinden güzeli amatör balıkçı, balıkları tuzağa düşüreyim, tek seferde hepsini yakalayım diye teknikler geliştirmez/aramaz. Birinci önceliği doğaya saygısıdır, sonra balık yakalamaktır, balık yemek için yakalamak hiç değildir. İçsularda paragatın yasaklandığı belirtilmiştir, ancak her ne kadar tebliğlerde denizlerimiz için "paragat amatörün kullanımına yasaklanmıştır" ibaresi konulmamış olsa da, 6 iğne sınırlaması dışında, çaparinin bu sınırlamadan hariç tutulması "amatör paragat kullanabilir" anlamına gelmemektedir.

6 iğne x 4 olta = 24 iğne. Buraya dikkat edilmeli, bu demek değildir ki, 4 oltada bu uygulama yapılabiliyorsa paragat yapılabilir. Paragat en az 25 iğneden oluşur ve tek bir düzenektir, 6 iğneden paragat yapılmaz, 6 iğneden her nekadar köstek aralıklarına 2'şer 3'er metre aralık verilesede bu paragat düzeneği olmaz, zira bu sistem zaten amatörlerinde bildiği "bırakma" takımının kıyıdan şamandıralı versiyonu olur. Aşağıda 3 iğneli bir bırakma takımı var, bunun 25 ve üstü iğnelisi paragat olur, 1000 iğneye kadar paragat düzenekleri vardır, etik mi değil mi konusuna güzel bir örnek olur sanıyorum, buyrun siz yorumlayın:

Kısacası, amatörün eline 25-50-100 iğneli paragat düzeneği yakışmaz, ha ben olsun genede kamışın ucuna bağlar bir şekilde atarım, gerekirse balık yakalamak için onuda yaparım diyen arkadaşlarımız olursa, forumda avcılık tekniklerini araştırıp, vakit kaybetmelerine gerek yok zaten :D

Paragat düzeneğinin, amatöre yasak mı yoksa serbest mi, konusu için KKGM'de görevli Hamdi beye cuma sabahı eposta yollamıştım, cevabı gelir gelmez sizlerle paylaşacağım.

Bandırmalı
05-04-2008, 23:11
Sevgili dostlar,

(c) Yoksa bir çok iri balığın geçiş yaptığı hatlara paragat serip yakalanmalarını izlemek mi?

Amatör balıkçılık bir spordur, doğayı ve yaşamı tanımak tanımak açısından faydalı ve bir okadar eğlenceli bir spordur. Balığın oltaya vuruşu bile yürekleri hoplatmaya yeter, gerçek bir amatör balık yakalmasa da bundan bile keyif alır. Amatör "akşama balık yakalayalımda bir ziyafet çekelim" düşüncesiyle balığa gitmez, sportif amaçlı balık avcılığını düzenleyen tebliğlere uyarak balık avını yapar, limitlere uymayan, olgunluğu tamamlamamış, henüz oltasına yakalanmış yavru balıkları suya geri iade eder. Hepsinden güzeli amatör balıkçı, balıkları tuzağa düşüreyim, tek seferde hepsini yakalayım diye teknikler geliştirmez/aramaz. Birinci önceliği doğaya saygısıdır, sonra balık yakalamaktır, balık yemek için yakalamak hiç değildir. İçsularda paragatın yasaklandığı belirtilmiştir, ancak her ne kadar tebliğlerde denizlerimiz için "paragat amatörün kullanımına yasaklanmıştır" ibaresi konulmamış olsa da, 6 iğne sınırlaması dışında, çaparinin bu sınırlamadan hariç tutulması "amatör paragat kullanabilir" anlamına gelmemektedir.

6 iğne x 4 olta = 24 iğne. Buraya dikkat edilmeli, bu demek değildir ki, 4 oltada bu uygulama yapılabiliyorsa paragat yapılabilir. Paragat en az 25 iğneden oluşur ve tek bir düzenektir, 6 iğneden paragat yapılmaz, 6 iğneden her nekadar köstek aralıklarına 2'şer 3'er metre aralık verilesede bu paragat düzeneği olmaz, zira bu sistem zaten amatörlerinde bildiği "bırakma" takımının kıyıdan şamandıralı versiyonu olur. Aşağıda 3 iğneli bir bırakma takımı var, bunun 25 ve üstü iğnelisi paragat olur, 1000 iğneye kadar paragat düzenekleri vardır, etik mi değil mi konusuna güzel bir örnek olur sanıyorum, buyrun siz yorumlayın:

Kısacası, amatörün eline 25-50-100 iğneli paragat düzeneği yakışmaz, ha ben olsun genede kamışın ucuna bağlar bir şekilde atarım, gerekirse balık yakalamak için onuda yaparım diyen arkadaşlarımız olursa, forumda avcılık tekniklerini araştırıp, vakit kaybetmelerine gerek yok zaten :D

Paragat düzeneğinin, amatöre yasak mı yoksa serbest mi, konusu için KKGM'de görevli Hamdi beye cuma sabahı eposta yollamıştım, cevabı gelir gelmez sizlerle paylaşacağım.

en iyisi ben şu takımı yeniden yapayım pazartesi bu konuya fotolayımda nasıl olduğu anlaşılır ;) töhmet altında kalmayayım;)

nolongerregistered
05-04-2008, 23:21
sen hille yaparsın iyisimi ben oraya geleyım hafta sonu

Evet evet..Kesin hile yapar bu bizim dayı:cool: :cool:

Haftaya gel beraber kontrol edelim..;)

Şinasiyide getir..:D

tarcan
06-04-2008, 00:01
Algılamayadığım konu şu :

Ayvalığa gittim. kahvede babalar paragateyi bağladılar.
Babalarda belge, evrak yok.
Profosyonel olmak için evrak lazım değilmi.
yoksa kanunen onlarda amatör o zaman...

sahile indik . Sardalye leri taktılar, Kırmızı leğene dizdiler, suya açılıp kerterize koydular ipi.

Ne var ne yok topladılar.

Bu olay : dinamit,ışıkla avlanmak,yada herhangi yasak bir tarz bir yasak gibi birşeymidir.Kanuni olarak yasakmıdır?

yoksa sadece "biz amatörlere akışmaz ayıptır...!" denilen ve bu sitede ayıplanan bir ahlaki kuralmıdır.

Mesela Bende Ege'de bir yerlerde paragete uygulasam.
Hani olur ya , denk geldi, Kolluk kuvveti Bana cezamı yazacak.
ceza yazarsa YASAK(Kanun dışı) ,
yazmaz ise (KANUNI) yasalara uygun
olmayacakmı?
------------------------
Tuttuğum balıkları PARAGETE malı diyerek bu sitede sergilesem
bana "AYIP" denilecek ama yasaya uygun olacak.
Yasaya uygunsa neden ayıp olsun.

işte ben bu kısmı anlayamadım?

Not : Paragete ye şahsen Bende karşıyım.sadece konuyu hala anlayabilmiş değilim.
Yasaya uygyun ama siteye yanlış mı oluyor.

.

.

tarcan
06-04-2008, 00:36
tarkan
[/IMG] (][IMG)

1: parakat kullanabilmen için bu belgeden lazım
2:bu profosyonel balıkçılarda var
bende var fakat balıkcı ruhsatlı teknelere binemiyordum bu olmadığı için bu amaçla aldım

Yücel.

İki foto bir ikemetgahla bu kağıttan alıp (yada prosodur neyse)
Yasal olarak paragat yapmak yasal hale geliyorsa....

sağolasın , kafama takılan sorulardan birinin cevabını buldum.

* eğer evrakın varsa "yasaldır" ( Prof. sundur)
* eğer evrakın yoksa "kaçak"sındır( Prof. sundur)

Yücel.
Yanlış anlaşılma olmasın kardeşim.

her iki ucuda boşta duruyor.
Kendime göre cevap arıyorum.

Suatreis
06-04-2008, 00:42
Arkadaşlar şu tebliği tekrar dikkatlice bir okuyun lütfen...Yada ilk defa da olsada gözatmaktan ziyade inceleyin.. Paragat kullanmak için şu lazım bu lazım konuları bitsin artık..Sarı kağıt ile paragatın ne ilgisi var.... Biz burada bahse konu av aletinin amatör avcılar için ne derece etik olduğunu tartışıyoruz. Bu av aleti yasaklansın mı acaba diye fikir yürütüyoruz....yanlışım varsa düzeltin lütfen...;)

tarcan
06-04-2008, 00:44
Yücel.

İki foto bir ikemetgahla bu kağıttan alıp (yada prosodur neyse)
Yasal olarak paragat yapmak yasal hale geliyorsa....

sağolasın , kafama takılan sorulardan birinin cevabını buldum.

* eğer evrakın varsa "yasaldır" ( Prof. sundur)
* eğer evrakın yoksa "kaçak"sındır( Prof. sundur)

bu kadar basit tarkan çok güzel yazmışsın
sonrasını nasıl yorumlarsan yorumla;)

Yücel.
Yanlış anlaşılma olmasın kardeşim.

her iki ucuda boşta duruyor.
Kendime göre cevap arıyorum.

Yücel Kardeşim

Canımsın..

Selamlar saygılar.

.

Suatreis
06-04-2008, 00:50
yanlış bir bilgimi yazdık suat
yazılanın neresi yanlış?

Yücel Bey, paragat denilen avlanma aletini kullanmak için herhangi bir belgeye ihtiyacınız yoktur. Bu hususta yasalarımızda bir sınırlandırma bulunmamaktadır.

Suatreis
06-04-2008, 01:03
suat çım sen bu kelimeyi yazdıktan sonra bunu tartışmaya gerek yok
sen bilmiyorsun

Yücel abicim..bilmiyorsam bana bi öğretiver lütfen..gerçekten sevinirim...Sarı kağıt ile paragat kullanılabildiği ancak bu belge olmadan kullanılamayacak olduğunu hangi yasa, yönetmelik vs. ye dayanarak söyelemektesiniz.

Suatreis
06-04-2008, 01:14
tecrübelerime dayanarak
ve sahil güvenliğin kestiği cezalardan

Sahil Güvenlik Komutanlığı na bu konuda bilgi edinme hakkıma dayanarak bahsettiğiniz konu ile ilgili danışımda bulunacağım. Benzeri bir konuda daha öncede danışmış ve tatmin edici bir cevap almıştım. Tecrübelerinize dayanarak bunu söylüyorsunuz. Bunu takdir ederim. Ancak bu konu ile alakalı bir makbuzun fotokopisini sizden rica etmemde bir sakınca yoktur umarım. Bahsetmiş olduğunuz cezai müeyyide hukuka aykırıdır. Hukuka aykırı davrandığını bahsetmiş olduğunuz kurum Sahil Güvenlik Komutanlığıdır.

Suatreis
06-04-2008, 01:26
suat ceza bana kesildi demedim işin kolayına kaçıp ceza makbuzunu istemen hiç hoş değil
hem bu ceza kesme işi sahil güvenliğin değil
o tutanağını tutar mahkemeye sevkeder ceza oradan gelir

Ben size kesilen makbuzdan bahsetmiyorum..herhangi bir makbuz..yada tutanak...onu istiyorum...tecrübelerinize dayanarak bunları söylüyorsunuz ve benim bu konuda bilgisiz olduğumu belirtiyorsunuz...İşin kolayına kaçıcak adam olsam bu konuda hiçbir diyeceğim olmazdı. Hoş veya değil o sizin kendi görüşünüz. Benim takip etmiş olduğum konu yayınlamış olduğunuz belgenin paragat kullanımı ile olan ilişkisidir. Tekrar söylüyorum bilmiyorsam bana bu durumu hukuki dayanakları ile beraber öğretin lütfen.

Suatreis
06-04-2008, 01:41
ben bildiklerimi yazdım sende bildiklerini yaz bu konuyu daha iyi bilenler yorumlasın kımın ne demek ıstediğini bu kadar basıt
ben hukukcumuyumkı hukukı dayanaklarını yazayım
Ben yazacağımı yazdım:) Yasalarımızda böyle bir uygulamaya esas teşkil edecek madde yok..Yeteri kadar bu konuyu araştırdığıma inanıyorum.Sahil Güvenlik Komutanlığı na da yazarız..derdimizi anlatırız. Gelecek olan cevabıda burada yayınlarız...Bu şekilde yapmamızın daha değerli ve paylaşılabilir sonuçlara ulaşılmasında örnek teşkil edeceği inancındayım.;)

mykaraguney
06-04-2008, 10:41
benim bi salkım takımım var gecen sene 2 sefer denedim cupraları 2şer 2şer çekmiştim acaba oda paragattan sayılırmı aynı normal mırmır takımı ve iki köstekli ama iki köstekte toplam 6 iğne var :rolleyes:

Bende yukarıda işte bunu sormuştum.. tekneden açıkta oltaları bırakıp siz tekrar tekneyle kaşık çekmeye gittiniz .. iki saat sonra oltaları toplamaya geldiniz .. Balilklar gani;) .. bunu nasıl adlandıracağız ?

geneben
06-04-2008, 14:29
Sevgili dostlar,

Bu konuya en iyi Murat kardeşim açıklık getirdi. Bende yaptığım 6 iğneli bırakmanın yanlış olduğunu düşünüyorum paragat olmasada yakalanan balıkların sirküleri aşıp geri salamama , yasak olan yada ölçülere uymayan bir balık yakalanıp geri salamama gibi bir durum söz konusu olduğu için.:(

Suatreis
07-04-2008, 01:20
Arkadaşlar kimse kıvırmasın ben bırakın 6 iğneyi 50 iğneli parakat döşeyen bile görmedim.

Yok ayak taşı yok yemleme yok bilmem ne kim uğraşacak?

Parakat dedimi 100 iğmeden başlar;)

Tartışmayı masumane boyuta çekmenin anlamı yok:confused:

Keyif, deneme merakı yada oyalanmak için 6 lı 10 lu falan olabilir onu yalanlayamayız. Ancak gel gelelim bu konuda Namık haklı, eğer avcı kendisi hazırlamayorsa leğeni ile beraber satın alacaktır dimi? Ben daha 100 iğneden daha az satılan paragat görmedim 100 ve 500 ü bulmak kolay 1000 lik ise sipariş üzerine temin edilebiliyor.

balli
07-04-2008, 08:54
Bu kadar “forum”dan sonra bi soru soracağım fakat, hikayeyi dinledikten sonra "ee, Leyla Mecnun’un nesi olur?” diyen kişinin duruma da düşmek var.:D Ama yine de ben sormak istiyorum. Sayın balikavi.net sakinleri, kardeşler. Bu “leğen” denilen alet neyin nesi? Tahmini bir durum olarak şöyle düşünüyorum, acaba doğru mu? Makara benzeri bir sarım aletine 100,200 veya daha çok köstekli bir paraketenin bobin gibi sarılmış hali. Ya da bir kasnak etrafına dolanmış durumu.

Sizlerden ricam, bir resmi yok mu? Bakalım, görelim, anlayalım. “evet, demek ki leğen buymuş” diyelim.

Selamlar saygılar…

simendifer
07-04-2008, 09:06
Nuri bey, bu leğen dedikleri bildiğiniz leğen. :) Ya da sepet ya da küpeşteye kaplanmış kauçuk ya da bu iş için kullanılacak herhangi bir materyal. Misina kısmı leğen, sepet ya da tekne güvertesinde sağılı olarak kalıyor ama iğneler bu leğen, sepet ya da kauçuğa saplanıyor ki karışmasın diye. Yanlışım varsa arkadaşlar düzelteceklerdir. Benim bildiğim bu. :)

tarcan
07-04-2008, 11:07
Bu kadar “forum”dan sonra bi soru soracağım fakat, hikayeyi dinledikten sonra "ee, Leyla Mecnun’un nesi olur?” diyen kişinin duruma da düşmek var.:D Ama yine de ben sormak istiyorum. Sayın balikavi.net sakinleri, kardeşler. Bu “leğen” denilen alet neyin nesi? Tahmini bir durum olarak şöyle düşünüyorum, acaba doğru mu? Makara benzeri bir sarım aletine 100,200 veya daha çok köstekli bir paraketenin bobin gibi sarılmış hali. Ya da bir kasnak etrafına dolanmış durumu.

Sizlerden ricam, bir resmi yok mu? Bakalım, görelim, anlayalım. “evet, demek ki leğen buymuş” diyelim.

Selamlar saygılar…

Tarif vermemde mahsur yoksa:
eğer mahsurluysa mesajım silinebilir.

Mesela :

Araç lastiğini alın
Yanaklarını kesin
içini dışına çevirin
kaç iğneniz varsa yanaklara o kadar yan yana çentik atın.

en az 2no civarı bir bobin misinayı alın
başına bağlantı için pay verin.

her bir kulaça önceden hazırlanmış uzun köstekleri bağlayın.
bu köstekli iğneleri lastikteki çentiklere tutturun.

Şimdi bana paraketeci diyen çıkabilir.
Ben sadece Takım meraklısıyım.buda bildiğim yöntemlerden bir tanesi.

.

simendifer
07-04-2008, 11:14
Herhangi bir mahsuru yok Tarkan, için rahat olsun. :) Zaten kullanmak isteyen, senin tarifinden yola çıkarak kullanmayacak. Her yerde bulunan bir şey bu. Sen sadece nasıl bir şey olduğunu açıklayarak bilgi veriyorsun. Kimsenin doğru düzgün bilmediği, duymadığı bir şey olsaydı, kaldırmamız gerek diyerek uyarırdık zaten, ama parakete aşağı yukarı herkesin bildiği bir şey.

Bandırmalı
07-04-2008, 18:08
en iyisi ben şu takımı yeniden yapayım pazartesi bu konuya fotolayımda nasıl olduğu anlaşılır ;) töhmet altında kalmayayım;)

Bende yukarıda işte bunu sormuştum.. tekneden açıkta oltaları bırakıp siz tekrar tekneyle kaşık çekmeye gittiniz .. iki saat sonra oltaları toplamaya geldiniz .. Balilklar gani;) .. bunu nasıl adlandıracağız ?

üsten ikinçi konuyu alıntı yapıp kendinize göre sanki beni suçlar gibi cevap vermişsiniz
1- ben yıllardan beri kıyıdan avlanırım bırakma nedir bilmem hele hele paragat nasıldır hiç görmedim hiçte merak etmiyorum lütfen bunu varsayımlar üzerine birşeyler katıpta olmuş gibi göstermeyelim işte geçen sene 2 sefer kullandığım dediğim takım ama malesef pek ısınamadım bu takıma neden dersen 3-4 atımda birbirine dolanıyor ve takıldığı vakitte 6 iğne birden gidiyor onun için bir dahada kullanmadım o takımda aşağıda belki anlaşılır

[/IMG] (] (][IMG) (][IMG)

tarcan
07-04-2008, 21:26
Birde şöyle düşündüm şimdi...

Paragat atmaya uygun bir yerde yaşıyorsam ve asıl işim balıkçılık değil ise.
ve para için balık tutmuyor, tuttuğum balıkları satmıyorsam.
500iğneli Paragat ile nereden baksan 30~50 adet baya iri ve sağlam balık yakalarım.

1)bu balıklardan ihtiyacım olandan fazlasını ne yapacağım.
2)Ben balığı klasik olta düzenekleri ile avlamayı seviyorum. Bu şekilde ne hazz alacağım.
3) yavru yada türü yok olmaya yakın balıklarıda iğnede görünce üzülmeyecekmiyim.
4)Bütün bunların üstüne Paragat yapmak için tekneye , paragata ve yemlere neden para vereyim.? zaman harcayayım.?

Ben Paragat yapıyorum diyen varsa balık dışı kazanç peşinde koşuyor demektir.
bu para olabilir,şöhret olabilir,kişisel değişik bir hırs olabilir.

Amatör işi değil bence.

.

tarcan
07-04-2008, 21:29
[/IMG] (] (][IMG) (][IMG)

Vay bee Evine Salonuna sistem kuranıda ilk defa görüyorum hani.
Üstadım terlik balığımı tutuyorsun ?

:D

Mustafa Abi Selamlar saygılar.

.

Tuna Hunter
07-04-2008, 21:36
Birde şöyle düşündüm şimdi...

Paragat atmaya uygun bir yerde yaşıyorsam ve asıl işim balıkçılık değil ise.
ve para için balık tutmuyor, tuttuğum balıkları satmıyorsam.
500iğneli Paragat ile nereden baksan 30~50 adet baya iri ve sağlam balık yakalarım.

1)bu balıklardan ihtiyacım olandan fazlasını ne yapacağım.
2)Ben balığı klasik olta düzenekleri ile avlamayı seviyorum. Bu şekilde ne hazz alacağım.
3) yavru yada türü yok olmaya yakın balıklarıda iğnede görünce üzülmeyecekmiyim.
4)Bütün bunların üstüne Paragat yapmak için tekneye , paragata ve yemlere neden para vereyim.? zaman harcayayım.?

Ben Paragat yapıyorum diyen varsa balık dışı kazanç peşinde koşuyor demektir.
bu para olabilir,şöhret olabilir,kişisel değişik bir hırs olabilir.

Amatör işi değil bence.

.

Bu konu altinda #19 mesajda yazdigim gibi...... bir daha yazayim :D :

"Paragat'in sadece ve sadece bir amaci vardir...... bir seferde en cok balik almak..... boy, kilo farki olmaksizin."

Tuna Hunter
07-04-2008, 21:37

"Paragat'in sadece ve sadece bir amaci vardir...... bir seferde en cok balik almak..... boy, kilo farki olmaksizin."

Ha, bir "cins" eklemis olsaydim tam olacakti herhalde.... :)

tarcan
07-04-2008, 21:42

Eee aklın yolu bir demekki...

balikci
08-04-2008, 02:57
Sevgili arkadaşlar,

Bir önceki mesajımda konuyla ilgili KKGM'de görevli su ürünleri mühendisi sayın Hamdi ARPA'ya eposta attımı ve cevap beklediğimi belirtmiştim. Şuan itibariyle cevabı bana ulaşmıştır ve sizlerle paylaşıyorum.

Benim sorum:

Merhabalar sayın Hamdi bey,

Konuyu bir süredir platformdaki arkadaşlarımızla tartışmamıza rağmen, bu konuda henüz bir çözüme ulaşabilmiş değiliz. Bazılarımızca bir oltada en fazla 6 iğne sayısını geçtiğinden dolayı paragat, amatörün kullanımına yasaktır demekte, kimilerimizce kullanılabilir ama sportif avcılığa etik değildir denmektedir. Sportif amaçlı balık avcılığını düzenleyen 1/2 nolu tebliğlerde, "Denizlerde amatör balıkçılık" madde 11 fıkra 3'te "(3) Bir amatör en fazla 4 olta takımı kullanabilir. Bir amatörün bir olta takımındaki iğne sayısı, çapari hariç 6 adedi geçemez." şeklinde belirtilmiştir. Eğer bir amatörün oltasında 6 iğne sınırlaması varsa, paragat denilen düzenek en az 25-50 iğneden oluşuyorsa ve bu olta değil bir avlanma yöntemi olduğuna göre, amatörün kullanımına yasakmıdır yoksa değilmidir? kafalarda her zaman soru işareti bırakmış bu konuya açıklık getirebilirseniz çok memnun olurum.

Saygilarimla,
Y.Murat ORHAN

KKGM'de görevli Hamdi ARPA beyin cevabı:

Murat bey Merhaba,

Amatör avcılıkla ilgili tebliğde bu konuda net bir ifade yazılmadığı için, bir karışıklık olduğu görülüyor. Ancak avcılık için izin verilen iğne ve takım sayısı dkkkate alındığında parakete kullanmak mümkün görülmüyor.
Bu karışıklığı dikkate alarak, yeni dönemde bu hususun açıkca yer almasına özen göstereceğiz.

Selamlar
Hamdi ARPA

Suatreis
08-04-2008, 03:05
Bu maili hazırlayarak konuya yaklaşım biçimlerini değerlendirdiğin için, ayrıca zaman ayırarak yanıtladığı için Sana ve Hamdi Bey e teşekkür ederiz.

Söylendiği üzere önümüzdeki sezon için yayınlanması beklenen ve hazırlıkları sürdürülen yeni tebliğ içerisinde, birçok konuya açıklık getirileceğinden kuşkumuz yok. Bu hazırlıklar için çaba gösteren herkese memnuniyetlerimizi ifade etmek isterim.

geneben
08-04-2008, 10:37
Yeni tebliğ yayınlanasıya kadar serbest mi şimdi? değil mi?

Avciperdeci
08-04-2008, 10:42
Murat bey Merhaba,

Amatör avcılıkla ilgili tebliğde bu konuda net bir ifade yazılmadığı için, bir karışıklık olduğu görülüyor. Ancak avcılık için izin verilen iğne ve takım sayısı dkkkate alındığında parakete kullanmak mümkün görülmüyor.
Bu karışıklığı dikkate alarak, yeni dönemde bu hususun açıkca yer almasına özen göstereceğiz.

Selamlar
Hamdi ARPA

Bu durumda Hamdi bey de yasaklarda bri eksiklik olduğunu kabul ediyor ancak, şu cümlesinde ''Ancak avcılık için izin verilen iğne ve takım sayısı dkkkate alındığında parakete kullanmak mümkün görülmüyor'' belirttiği üzere yasak olduğunu söylüyor Aşkın ım.
Yeni tebliği yayınlandığında daha anlaşılır olması için bunu açıkça belirteceklerini yazmış.
Yani paragat kullanmak amatör balık avcıları için yasak.

geneben
08-04-2008, 10:44
Demek istediğim bu zaten kardeşim madem yasaklanacak yeni tebliği beklemeye gerek var mı yani;)

Avciperdeci
08-04-2008, 10:47
Demek istediğim bu zaten kardeşim madem yasaklanacak yeni tebliği beklemeye gerek var mı yani;)

Yasaklanacak değil Aşkın ım, şu anda da yasakmış ama yeni tebliğde yasak olduğu daha açık olarak belirtilecekmiş.;)

geneben
08-04-2008, 10:57
Yasaklanacak değil Aşkın ım, şu anda da yasakmış ama yeni tebliğde yasak olduğu daha açık olarak belirtilecekmiş.;)

Anlamadım kardeşim çünkü gelen mesajda seninde alıntı yaptığın yerde ''avcılık için izin verilen iğne ve takım sayısı dkkkate alındığında parakete kullanmak mümkün görülmüyor'' '' ifadesi kullanılmış , bu ifade ucu açık bir ifadedir kesinlik bağdaştırmaz. Çünkü parekete için olta düzeneğinden farklı bir avlanma yöntemi denirse gene karışıklık çıkar ki bunun örneği çaparidir ve çapari pareketeden farklı olarak tebliğde isim kullanılarak belirtilmiştir. Ama sen ayrıyetten başka bir mesajdan yada kendi bilgilerinden dolayı kesin yasaktır diyorsan o ayrı.

balikci
08-04-2008, 23:10
Sevgili arkadaşlar,

Bir önceki mesajımda konuyla ilgili KKGM'de görevli su ürünleri mühendisi sayın Hamdi ARPA'ya eposta attımı ve cevap beklediğimi belirtmiştim. Şuan itibariyle cevabı bana ulaşmıştır ve sizlerle paylaşıyorum.

Benim sorum:

Merhabalar sayın Hamdi bey,

Konuyu bir süredir platformdaki arkadaşlarımızla tartışmamıza rağmen, bu konuda henüz bir çözüme ulaşabilmiş değiliz. Bazılarımızca bir oltada en fazla 6 iğne sayısını geçtiğinden dolayı paragat, amatörün kullanımına yasaktır demekte, kimilerimizce kullanılabilir ama sportif avcılığa etik değildir denmektedir. Sportif amaçlı balık avcılığını düzenleyen 1/2 nolu tebliğlerde, "Denizlerde amatör balıkçılık" madde 11 fıkra 3'te "(3) Bir amatör en fazla 4 olta takımı kullanabilir. Bir amatörün bir olta takımındaki iğne sayısı, çapari hariç 6 adedi geçemez." şeklinde belirtilmiştir. Eğer bir amatörün oltasında 6 iğne sınırlaması varsa, paragat denilen düzenek en az 25-50 iğneden oluşuyorsa ve bu olta değil bir avlanma yöntemi olduğuna göre, amatörün kullanımına yasakmıdır yoksa değilmidir? kafalarda her zaman soru işareti bırakmış bu konuya açıklık getirebilirseniz çok memnun olurum.

Saygilarimla,
Y.Murat ORHAN

KKGM'de görevli Hamdi ARPA beyin cevabı:

Murat bey Merhaba,

Selamlar
Hamdi ARPA

Kısacası tebliğde gözden kaçan bir madde eksiliği olduğu ve amatörün paragat kullanmasının mümkün olmadığı, yeni dönemde hazırlanacak tebliğde de buna yer verileceği belirtilmiş olup, amatörün paragat düzeneği kullanmasının yasak olduğu görülmektedir.

Konu sahibi Namık abiye, böyle önemli bir hususu gündeme getirdiği ve açıklığa kavuşmasını sağladığı için şahsım adına teşekkür ederim. Tüm amatörlere rast gele.