Balık Yağı??

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında banudemirel tarafından paylaşıldı.

1. banudemirel

banudemirel Banu

Arkadaşlar
    Biraz araştırdım forumu, umarım konu tekrarı yapmıyorumdur, ama bir sorum var.

Yemleme için balık yağı kullanılırmı?? Hatta alabalık yağı o feci kokuyor...

Teşekkürler...

2. Suatreis

Suatreis

Yemleme amacı ile hayvansal yada bitkisel yağların kullanılmasını önermiyorum. Av verimliliği açısından faydalı olabilir ancak yaratmış olduğu kirlilik tartışılmaz boyutlardadır. Şöyle ki, kullanılan yağ su üzerinde toplanacaktır, bu yağa havada bulunan toz, partikül, polen her ne varsa yapışacaktır bir zaman sonra ise kirlenmiş ve iyice ağırlığı artmış olan yağ suyun kaldırma kuvvet sınırlarını aşarak dibe çökecektir. Moleküler bağlarının kuvvetli olması nedeni ile parçalanmayacak ve uzun yıllar kirlilik yaratmaya, ekolojik sistemi tahrib etmeye devam edecektir.

Bu neden ile yemleme sürecinde sıvı yağ kullanılmaması gerektiğini hatırlatmak isterim.

Konu hakkında Diren Hanım ın akademik kariyerine dayanarak daha detaylı bilgiler vereceğine inanıyorum.

Son düzenleme: 7 Nisan 2008
  3. banudemirel

banudemirel Banu

Teşekkür ederim, denize zararı olup olmadıgını bilmediğim için önce sizlere sormak istemiştim...

4. themad2

themad2 Serdar

Kirlilik yaratır.

5. istanbulteam

istanbulteam Alparslan Altan

Favori Kamış:
    Yasal olan tüm oltalar
    En İyi Avı:
    96 adet istavrit
    Bunun için niye konu açtınız onu anlamadım

6. geneben

geneben Aşkın

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Deniz turnası 70 cm 900 gr.
    Serdar Suat ın yaptığı açıklamadan başka bir bilgin varsa nedenleriyle birlikte yazarsan kısa ve öz cümlen daha çok anlam kazanır.;)

Balıkavıyla ilgili olduğu için bu sitede konuyu açmış olabileceğini düşünmeni tavsiye ederim Alparslan kardeşim.;)

7. istanbulteam

Favori Kamış:
    Yasal olan tüm oltalar
    En İyi Avı:
    96 adet istavrit
    Bunun için konu gereksiz bence

8. geneben

geneben Aşkın

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Deniz turnası 70 cm 900 gr.
    Öneri şikayet bölümümüze mesaj yazarmısın lütfen rahatsızlığınla ilgili.
    Konulara yazmıyoruz bu tip mesajları .

9. steelrock

steelrock Burak

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Mercan-Ağırlığı mühim değil,ben onun gelişini sevdim...
    Alparslan, nedir anlayamadığın güzel kardeşim, beğenmedin mi konuyu ya da gereksiz mi buldun ? Boş laf edip neden açtınız diyene kadar yazılanları oku ve bilmediğin var ise öğrenmeye bak.
    Ama sen de haklısın bir yerde, bilgi edinme amaçlı açılan konulara yorumda bulunmaya bünye alışık değil sanırım, yadırgaman ondan olsa gerek...

10. istanbulteam

Favori Kamış:
    Yasal olan tüm oltalar
    En İyi Avı:
    96 adet istavrit
    Yooo her mesaja yorummu yazıcam okur geçerim işime yarayan bişeyse yorum yazarım yoksa geçerim onun yerine mısır alıp atsa yada ekmek daha iyi yok balık yağı ile yemleme olurmu ... bence saçma bi konu

11. steelrock

steelrock Burak

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Mercan-Ağırlığı mühim değil,ben onun gelişini sevdim...
    Alparslan..Ne zaman bu dik başlılığından vazgeçeceksin kardeşim :)
    Yorum yazmanı beklemiyoruz, sadece olur da bir şeyler yazarsan bunlar mantıklı ve saygılı olsun, bilgi edinmek isteyen insanların söylemlerine "saçma, gereksiz" gibi tepkiler verme!

12. beyhan

beyhan beyhan karaca

evlat sitenin amacı bilgi paylaşımı bilmediği konuyu sordu gerekli cevabı öğrendi sen yazı yazmak zorunda değilsin hem onlar senin büyüğün insanları küçümsemen hiç hoş davranış değil önünde çok uzun bir hayat var nasıl yetişirsen öyle gidersin saygılı ol :mad:

13. Suatreis

Suatreis

Sevgili alparslan kardeşim,

Mesajın gerekliliği olup olmadığını, alışık olmadığımız ve senin gibi bir kardeşimize hiç yakıştıramadığımız uslüpte eleştirmişsin. Önce mesaj hakkındaki eleştirini yanıtlıyim. Anlayabileceğin üzere sitemizin hedefleri arasında amatör balıkçılık ile ilgili yanlış bilinen konuların, dolayısı ile zarar verici uygulamaların düzeyli paylaşımlar ile ve yeri geldiğinde tartışma-sonuç modelide kullanılarak asgari düzeye indirilmeside vardır. Yanlış uygulamaların en başında ise yasal olmayan avlanma metodları, yasal olmayan avlar ve doğa tahribatına neden olan uygulamalar vardır.

Yemleme ve mazmuz uygulamalarında, amatör balıkçılarımızın arasıra ve sonuçlarını farketmeden tüm iyi niyetlerine karşı bu tip yanılgılar içerisine düştükleri görülmektedir. Naylon çorap ile yapılan mazmuz yöntemi buna iyi bir örnektir. Yağ ve türevlerinin ise yaratacağı kirlilikten bir önceki mesajımda bahsettim.

Hanımefendi bahsetmiş olduğu "yağ kullanma" metodunu uygulamadan önce sitemizde sorarak bunun verimliliği hakkında fikirlerimizi sormuş ancak hiç tahmin etmedği bir bir cevapla karşılaşarak bu uygulamanın zararlı sonuçları olduğunu öğrenmiştir. Emin olunabilecek sonuç, hanımefendinin bu yöntemi kullanmayacağı ve çevresinde kullanan var ise onlarıda yazılan açıklamalara istinaden ikaz edeceğidir.

Çevre kirliliğinin, bilhassa sularımızdaki kirlenmenin önlenmesine yönelik bilgilendirici ve destekleyici mesajlar ( takip ediyorsan eğer ) sitemiz konuları arasında sıkça vardır ve olmayada devam edecektir.

Konunun gerekliliğini anlayabildinmi?

İkinci bahsedeceğim ise senin uslübün hakkında...

Bu güne kadar bir çok konuda yapmış olduğun eleştiri ve söylemlerin seni bu ailedeki herkesin küçük bir kardeşi olarak gördüğü ve hata yapabileceği ancak hatasınıda düzeltebilecek kabiliyette olacağı kanaati ile hoş görülmüştür. Ancak bu son davranışını kim nasıl yorumlar, ve ne yapar bilmiyorum ama, ben bunu saygısızlık olarak nitelendiriyorum.

Bundan sonra daha dikkatli ol lütfen. Bu tip mesajlarına tekrar rastlamam halinde tüm üyelerin rahatsızlık duymasından evvel kendi kannat notumu kullanarak yönetimden üzülerekte olsa senin ihraç edilmeni talep edeceğim.

Şaka yapmadığımın farkındasın değil mi...Şimdi efendi gibi konuyu cevapla butonuna "tık" lamalı ve bütün büyüklerinden özürdilemeli vede bu davranış biçimini birdaha tekrarlamamalısın.:)

Bu mesajı sana PM olarak ta gönderebilirdim, ancak bunu yapsaydım mesajlarını okuyan her abi ve ablan sana "saygısızlık yapma" demeye devam edecekti. İyi niyetimizi suistimal etme lütfen.;)

Üyelerimizden ricam ise bu husus hakkında konunun devamına mesaj yazmamalarıdır. Alparslan kardeşimizden özürdilemesini ve birdaha bu şekilde mesajlar yazmayacağına dair söz vermesini bekliyoruz.;)

14. küçükhoroz

küçükhoroz ahmet

nerede yemleme yapmak istiyorsun?

15. banudemirel

banudemirel Banu

Merhaba Ahmet galiba artık yemleme yapmak istemiyorum :D

Şaka bir yana, anladım ki aslında soru sormadan önce daha çok okumalıymış, ilgine çok teşekkür ederim ama aradığım cevapları buldum diyebilirim...

Bu arada şunuda söylemek isterim, Suatin cevabına teşekkür ederim, haklı olduğu nokta ne yağ kullanırım, ne kullandırırım bundan sonra...

Rasgele arkadaşlar...

16. Suatreis

Suatreis

Banu Hanım,

Aslında farkında olmadan yaptığımız ve kirletici olarak nitelendireceğimiz okadar çok eylem var ki, insanın aklına şuradan başlayalımda anlatalım şeklinde bir planlama gelmiyor.

Sormuş olduğunuz soru bir yanlış bir uygulamanın nedenleri ile beraber bilinmesine yol açtı. Sadece bilgi vermenin paylaşım olarak nitelendirmesini destekleyenler ne derece büyük bir yanılgı içerisinde olduklarının farkında olsunlar.

Soru sormak çok daha önemlidir. Asıl ben teşekkür ederim.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 12 Nisan 2008
  17. simendifer

simendifer Sennur

Paylaşımın sadece bilgi vermek olmadığı ve soru sorarak bilgi akışı sağlanmasının da paylaşım olduğu konusunda, ben de hemfikirim. Bu konuda içiniz rahat olsun Banu hanım. Balıklar ve balıkçılıkla alakalı her sorunuz, yeni bilgiler edinmemiz konusunda başlangıç olacaktır. Bu doğrultuda, size keyifli paylaşımlar dilerim. :)

Son düzenleme: 12 Nisan 2008