PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tatlısu Kefali (Kasna) avcılığı

Pages : [1] 2

Vedat Abayoğlu
01-05-2008, 15:07
Değerli üyeler.
Tatlısu kefalinin bölgelere göre değişken kullanım adları vardır.Bu balığın şeklinden başka kefalle en ufak bir familya birliği olmamasından ötürü,ayrıca yaşadığım bölgeye yakın Balıkesir yöresinde Kasna adı kullanılması sebebiyle
mezkur balığı bu adla anmaktayım.
Bilindiği gibi Midilli adasının tam karşısı ve yakınında,arada Müsellim boğazı ile ayrılan genelde Sivrice diye adlandırılan bir bölgede yaşamaktayım.
Deniz talanından nispeten hem konumu itibariyle ve hemde dip yapısı sebebiyle diğer bölgelere nazaran daha az nasibini almış bir bölgedir Sivrice.
Esasen Sivrice adı bölgede yer alan bir Koyun adıdır.
Buralarda maalesef tatlısu balığını balıktan ve avcılığınıda balıkcılıktan saymazlar.Bu durum balıkcılık acısından olmasada benim için bu tür balığın hem cok ve hemde adeta ellenmemiş bir konumda bulunması açısından bir avantaj teşkil etmektedir.
Alternatif av meraklısı kardeşlerim ziyaretime geldiklerinde,ayrıca bu hazıda taddırmak acısındanda benim icin bir olanak sunmasıda önemli olmuştur.
Öyleki bütün denizlik av gecmişinde bir türlü irice bir balığı yakalayamamış kardeşlerime kilo ve üstü balık yakalatabilmek yönündende beni hayli sevindirmektedir.
Balıkcılık gecmişiminde,kücücük cocukluğumunda ilk balığıdır Kasna.Ayrıca neredeyse 30 seneyi geckin kıyı atçek Levrek avcılığımın,sezonu dışı sanki antremanını yapar,yada edindiğim yeni bir tür sahtenin aksiyonunu,verimliliğinide deneme imkanınıda sağlamaktadır.
Şöyleki,bu balığın ilk peşine düştüğümde yemli avdan cabucacık suni yem kullanımına gecmiştim.Meppsle atcek yapmak hem benim icin verimli bir av yöntemi ve hemde alabalık avlarım icin alternatif bir olanak sağlamaktaydı.Nokta atışlarımı geliştirebilmek,formumu zirvede tutabilmek açısındanda önemliydi.
Şimdilerde Mepps kullanımınıda bir kenara bıraktım.Avlarımda benim Böcek Rapalaları tabirini verdiğim hemen her çeşit uçar,hoplar,gezinir muhtelif kınkanatlı,cekirge,kurt,kelebek,mayıs böceği,yusufcuk taklitleriyle avlanıyor ve eski avlarıma nazaran cok daha başarılı neticeler alıyorum.
İlişikte sizlere kullandığım bu kabil sahtelerle ve ayrıca muhtelif avlarımdan kareleri sunuyorum.
Sevgiyle kalınız dostlarım.

Not;Avlarımda olabildiğince kücük ve hafif(Ultralight)takımlar kullanmakta ve misina kalılığımıda aynı alabalık avında olduğu gibi 0,18 olarak tutmaktayım.
[/IMG] (] (][IMG)

(] (][IMG)

(][IMG)

adrenalin
01-05-2008, 15:21
Sevgili üstadım sayın abim , ağzına sağlık nede güzel anlatmışsın.

Saygılarımla...

Conqueror
01-05-2008, 15:43
Vedat amca ellerinize sağlık bende arasıra tatlı su kefali avına gidiyorum fakat genelde ,kaşar peyniri ,çekirge ve kaşıkla tuttum ,sunni balık hiç denemedim ama ilk gittiğimde deneyeceğim :)

DicentrarchusLabrax
01-05-2008, 15:47
Vedat Ağabey güzel anlatımın için teşekkürler.Emeğinize sağlık.
Bu arada ilk fotoğraftaki kamış Shimano Alivio 2-8 gr. atarlı sanırım.Şu aralar aynı kamışı kullanıyorum da görünce sevindim sizin gibi bir ustanın da tercihi olduğunu görmekten. :)

balikci
01-05-2008, 15:47
Değerli büyüğüm Vedat ağabey,

Her nekadar tatlısu balık avcılığına izmirde ikamet etmem sebebiyle uzak olsamda, Kasna hakkında bu değerli makalenizi keyifle okuduğumu belirtmek isterim. Tatlısu kefalinin diğer yöresel isimlerinide eklemek gerekirse, bunlar; Ak balık (Ak kefal), Kepenez olarakta bilinmektedir. İngilizcede Chub olarak geçen "Leiciscus cephalus" latince adıyla ayrıca bilinen, sitemizde nadir olarak raporlarını gördüğümüz Kasna'nın, fotoğraflarını yolladığınız değerli görsellerin sitemize renk kattığını söylemeden geçemeyeceğim.

<konu dışı>
Sevgili Vedat ağabey, geçtiğimiz günlerde sohbetini yaptığımız "Havalar ısınıyor, Sinarit kıyılara sokuluyor" adlı konumuzuda unuttum sanmayın, en kısa zamanda kaldığımız yerden devam etmek ümidiyle, sizden daha öğreneceğimiz çok şey var, ellerinizden öperim sevgiyle kalın.
</konu dışı>

Vedat Abayoğlu
01-05-2008, 16:34
Sevgili üstadım sayın abim , ağzına sağlık nede güzel anlatmışsın.

Saygılarımla...

Sağol Sevgili Necati beğendiğine sevindim.
Sevgiyle kal

Vedat Abayoğlu
01-05-2008, 16:39
Vedat amca ellerinize sağlık bende arasıra tatlı su kefali avına gidiyorum fakat genelde ,kaşar peyniri ,çekirge ve kaşıkla tuttum ,sunni balık hiç denemedim ama ilk gittiğimde deneyeceğim :)

Sevgili Kardeşim Ahmet
Elbette kasna muhtelif tabii yemlerle tutulur.Hatta tavuk ciğeri ile her mevsimde kışın buz altında bile tutulur.Hatta canlı balık kücük kurbağalarlada hayli büyükleri alınabilir.
Ancak randımanlı cabuk,neticeli ve bence daha zevkli herzaman en büyüklerini böcek taklitleri ile tutabilirisn.
Hatta kasna uygun renkte 9 cm'lik rapalalara bile atlar.Özellikle turuncu renkleri etkindir.
Sevgiyle kal

Vedat Abayoğlu
01-05-2008, 16:40
Vedat Ağabey güzel anlatımın için teşekkürler.Emeğinize sağlık.
Bu arada ilk fotoğraftaki kamış Shimano Alivio 2-8 gr. atarlı sanırım.Şu aralar aynı kamışı kullanıyorum da görünce sevindim sizin gibi bir ustanın da tercihi olduğunu görmekten. :)

Aynen sevgili Ulaş.O dediğin kamıştır.Ancak benim favori kamışım değildir.Arasıra kullanırım.
Sevgiyle kal

Vedat Abayoğlu
01-05-2008, 16:47
[QUOTE=balikci;466103]Değerli büyüğüm Vedat ağabey,

Her nekadar tatlısu balık avcılığına izmirde ikamet etmem sebebiyle uzak olsamda, Kasna hakkında bu değerli makalenizi keyifle okuduğumu belirtmek isterim. Tatlısu kefalinin diğer yöresel isimlerinide eklemek gerekirse, bunlar; Ak balık (Ak kefal), Kepenez olarakta bilinmektedir. İngilizcede Chub olarak geçen "Leiciscus cephalus" latince adıyla ayrıca bilinen, sitemizde nadir olarak raporlarını gördüğümüz Kasna'nın, fotoğraflarını yolladığınız değerli görsellerin sitemize renk kattığını söylemeden geçemeyeceğim.

<konu dışı>
Sevgili Vedat ağabey, geçtiğimiz günlerde sohbetini yaptığımız "Havalar ısınıyor, Sinarit kıyılara sokuluyor" adlı konumuzuda unuttum sanmayın, en kısa zamanda kaldığımız yerden devam etmek ümidiyle, sizden daha öğreneceğimiz çok şey var, ellerinizden öperim sevgiyle kalın.

Sevgili Kardeşim Murat
Bu saydığın adlardan kepenez hayli yaygındır.Güney bölgelerinde ise Agzı büyük diye anılır.Hayli büyüyebilir.Bu sene inanılmaz bir yer buldum heran 2,3 kg lıklarını yaakalama ümidim var.
Ben onları hafif levrek atceğinde kullandığım takımlarla avlıyorum.Böylece levrek zamanı gelene kadar hayli antrenmanda yapmış oluyorum.Avlandığım bölge cok bakir.Keklik sesleri arasında yamacları ormanlık bölgelerde,muhtelif su kuşları,yabani hayvanlar gözleyerek avlanıyorum.Bu benim icvin bir nevi terapi oluyor.Herkese tavsiye ederim.Şayet gelirsenizde sizleri götürürüm.
Sinarit konusunu biriki gün icersinde tekrar ele alacağım.Resimlerimi aramaktayım.Bulurbulmaz karşınızda olacağım.
Sevgiyle kal

geneben
01-05-2008, 16:48
Vedat abi yeniden çok güzel bir bilgi birikimi konuyla aramızdasın teşekkür ederiz.Yalnız ben oyuncaklara (sahteler) bayıldım hepsi birbirinden güzel :)

point.shot
01-05-2008, 16:52
Vedat abi aklımızı mı okuyorsun nedir anlamadım ki. Neyi merak etsem onla ilgili konu açıyorsun bize :D Kasna avının (bizim burada tatlısukefali ve genel olarak adı yanlış anılıyor olsa da çapak) özellikle alabalık avına çok benzediği ve aynı alabalık gibi mücadeleci oluşu nedeniyle ben de peşindeyim. Hatta geçen hafta sonu alabalık için çalıştığım esnada mepsime üç kez sertçe vuran ve sonunda kıyıladığım yaklaşık 20cm lik bir kasna idi. Güzelliğini resmeyleyip saldım yeniden sulara. Ancak böcek taklidi olarak kullandığınız yemler haricinde 9cmlik rapala ve turuncu renk olayı dikkatimi çekti. En kısa zamanda bende balıklara selamınızı iletip deneyeceğim.

Bir de ne olur bizim gibi acemi balıkçılara özellikle kullanımından çok hoşnut olduğunuz kamış, makine ve misina tercihinizi söylerseniz müteşekkir olurum. Selam ve saygıyla...

Vedat Abayoğlu
01-05-2008, 17:30
Vedat abi aklımızı mı okuyorsun nedir anlamadım ki. Neyi merak etsem onla ilgili konu açıyorsun bize :D Kasna avının (bizim burada tatlısukefali ve genel olarak adı yanlış anılıyor olsa da çapak) özellikle alabalık avına çok benzediği ve aynı alabalık gibi mücadeleci oluşu nedeniyle ben de peşindeyim. Hatta geçen hafta sonu alabalık için çalıştığım esnada mepsime üç kez sertçe vuran ve sonunda kıyıladığım yaklaşık 20cm lik bir kasna idi. Güzelliğini resmeyleyip saldım yeniden sulara. Ancak böcek taklidi olarak kullandığınız yemler haricinde 9cmlik rapala ve turuncu renk olayı dikkatimi çekti. En kısa zamanda bende balıklara selamınızı iletip deneyeceğim.

Bir de ne olur bizim gibi acemi balıkçılara özellikle kullanımından çok hoşnut olduğunuz kamış, makine ve misina tercihinizi söylerseniz müteşekkir olurum. Selam ve saygıyla...

Sevgili Kardeşim Rıfat
Kasna zaten hemen her alabalık suyunun alt kısımlarında bulunmaktadır.Alabalığın artık kesilmeye başladığı alt bölümlerde kasna ile karışık alabalık yakalanabilir.Ancak bu bölgelerdeki kasnalar nispeten kücüktür.
Avlarımda kullandığım sahtelerin artık en büyük kasnaları yakaladığına inanıyorum.Elbette meppslede cok yakalamışlığım vardır.Ancak bu böcek taklitleri ile yakaladıklarım hep büyükleri oldu.OLtama 20 cm lik olanı gelmez bile.Sahtelerimin arasında en favorileri Crawfish denilen tatlısu kereviti sahtesi ile Yo-zurini Aile Goby'sidir.Hele o Aile Goby yokmu tam bir katildir.
Rapala marka sahtenin turuncu altı beyaz olan ayrıca birleşik tipide olan eski bir model olduğundan ismini anımsayamadığım ceşidi en büyük kasnaları almaktadır.Resmini cekebilirsem yollarım.Sanırım bazı okurlar Abi bu sahte Sinaritte iş görmekte diyeceklerdir.Evet o aslında bir sinarit sahtesidir ama kasnaında en büyüğünü almaktadır.
Eski bir avcı olduğumdan artık bazı takımlarımın miyadı dolmaktadır.Ayrıca heran yeni model kamış ve makaralarda piyasaya cıkmaktadır.Bazı kardeşlerimin ellerinde gördüklerime imrenmekteyim.Bedn ise şu sıralar Shimano Alivio kullanıyorum.Misina olarakta son olarak Okuma Trout kullandım.Fena değil.
Sevgilerimi sunuyorum.

korni
01-05-2008, 18:27
Vedat amca verdiğin bilgiler için teşekkürler :)

eozsoyeri
01-05-2008, 18:36
Vedat abi ne güzel anlatmışsın yav..verdiğin güzel bilgiler için çok teşekkür ederim..

Vedat Abayoğlu
01-05-2008, 18:43
Vedat abi yeniden çok güzel bir bilgi birikimi konuyla aramızdasın teşekkür ederiz.Yalnız ben oyuncaklara (sahteler) bayıldım hepsi birbirinden güzel :)

Kıymetli Kardeşim Aşkın
Kasna benim ilk göz ağrımdır.Sonları edinebildiğim makaralı oltamla her fırsatta peşine düştüğüm bir balıktırda.Erzincan günlerimde cok daha büyüklerini 5 No Meppsle bile tutardım.
Sonraları bu tür böcek rapalalarını yabancı yayımlardan tanıdım.Rahmetli Esen abimiz ise Ankaradaki dükkanına getirtti ve bizlerde edinmeye başladık.Sonraları İzmirdeki Hisar balıkcılı sahibi Rasim Saracoğulları kardeşim Sure Catch modelini ithal etti ve piyasaya verdi.Nispeten daha ucuz olan modeller arasında Amerikan Rebel marka olanları rekabet edebilen,hatta üstünlük sağlayan modellerde vardı.Örneğin Sure catch'in Craw Fish ve Super Hopper modellerini sayabilirim.
Bu tip Kandırıcıları ilk defa Sivrice Yakınlarındaki ırmaklarda denedim ve şaşırtıcı başarılar sağladım.Artık iddia edebilirimki bu sahteler en yaman tatlısu kefali avcılarıdır.
Forumumuzda yeniyim.İnşallah tekneme kavuşunca sizleri israrla davet edecek ve belkide sizlere hayatınızın trofelerini yakalattırabileceğim.Bu arada arzu edenleri tatlısuyada götürür bu keyfide yaşamalarını sağlarım.
Sevgiyle kal kıymetli kardeşim.

Vedat Abayoğlu
01-05-2008, 18:45
Vedat amca verdiğin bilgiler için teşekkürler :)

Sağol sevgili Koral

Vedat Abayoğlu
01-05-2008, 18:46
Vedat abi ne güzel anlatmışsın yav..verdiğin güzel bilgiler için çok teşekkür ederim..

Sağol Sevgili Erdem,beğendiğine sevindim.
Sevgiyle kal

burman
01-05-2008, 20:17
Sevgili Kardeşim Rıfat
Kasna zaten hemen her alabalık suyunun alt kısımlarında bulunmaktadır.Alabalığın artık kesilmeye başladığı alt bölümlerde kasna ile karışık alabalık yakalanabilir.Ancak bu bölgelerdeki kasnalar nispeten kücüktür.
Avlarımda kullandığım sahtelerin artık en büyük kasnaları yakaladığına inanıyorum.Elbette meppslede cok yakalamışlığım vardır.Ancak bu böcek taklitleri ile yakaladıklarım hep büyükleri oldu.OLtama 20 cm lik olanı gelmez bile.Sahtelerimin arasında en favorileri Crawfish denilen tatlısu kereviti sahtesi ile Yo-zurini Aile Goby'sidir.Hele o Aile Goby yokmu tam bir katildir.
Rapala marka sahtenin turuncu altı beyaz olan ayrıca birleşik tipide olan eski bir model olduğundan ismini anımsayamadığım ceşidi en büyük kasnaları almaktadır.Resmini cekebilirsem yollarım.Sanırım bazı okurlar Abi bu sahte Sinaritte iş görmekte diyeceklerdir.Evet o aslında bir sinarit sahtesidir ama kasnaında en büyüğünü almaktadır.
Eski bir avcı olduğumdan artık bazı takımlarımın miyadı dolmaktadır.Ayrıca heran yeni model kamış ve makaralarda piyasaya cıkmaktadır.Bazı kardeşlerimin ellerinde gördüklerime imrenmekteyim.Bedn ise şu sıralar Shimano Alivio kullanıyorum.Misina olarakta son olarak Okuma Trout kullandım.Fena değil.
Sevgilerimi sunuyorum.

;Vedat Abi bende bu tatlısu kefallerini atçekle yakalama konusunda takıntılıyım.Bir göletim ver 2numara mepsle avlandığım.Daha öncede böcek seklinde sahteler kulandım fakat basarı saglıyamadım belkıde sabırla denemedim. Bu yazdıgınız bılgılerden sonra gerçekten heveslendim.Fakat yazınızda Crawfish ve " Rapala marka sahtenin turuncu altı beyaz " diye tasvir ettiğiniz sahtelerın resimleri varmıdır.yada gönderdiğiniz resimde görünüyorlarsa hangı sıradalar gösterirsen içimdeki merak belki bıraz söner:)

Ayrıca bunları çekerken yavasmı kesik kesikmi yoksa baska ne türlü bir tekniğiniz varsa paylaşabilirmisiniz.

Verdiğiniz bilgiler içinde ayrıca teşekkür ederim.

point.shot
02-05-2008, 08:38
Vedat abi çok teşekkür ederim. Bahsettiğiniz Yo-Zuri Aile Goby'den en kısa zamanda temin etmek istiyorum. Yalnız Aile Goby'nin alabalıktaki verimi ve özellikle hangi renk tonunun alabalık avı için daha baskın olduğu konusunda da görüş belirtirseniz çok ikrama geçecek. Teşekkürler..

özgür14
02-05-2008, 11:16
sevgili vedat abi.Oltanızdan balık yüzünüzden tebessüm ruhunuzdan yaşama sevinci ve doğa sevgisi hiç eksik olmasın dileğiyle hem tebrik ederim hemde rastgele derim....:D

tancetin
02-05-2008, 16:53
Vedat bey,
Bir makale değerindeki mesajınızı okudum resimlerinizi imrenerek izledim, tebrik ederim diyemiyorum, çünkü balık avı sizin de yaşam biçiminiz olmuş, siz balığı avlamıyor adeta yaşıyorsunuz...
Benim de favori avım kasnadır, Ankara'da fırsat buldukça avına gitmeye çalışıyorum, yemli, ciğerli, tek kanca, çıt çıt, gümüş, arı ve benzeri yapay yemler hepsi ile avladım, şimdi kendi yaptığım fly iğnelerle avlanmaya çalışıyorum, Sizenle de avlanmak, tecrübelerinizden faydalanmak isterim, kim bilir bir gün kısmet olur...
Teşekkür ederim,

Conqueror
02-05-2008, 17:05
Aynen sevgili Ulaş.O dediğin kamıştır.Ancak benim favori kamışım değildir.Arasıra kullanırım.
Sevgiyle kal

Çok teşekkür ederim Vedat amca ,deneyceğim sizin bilgilerinizden faydalanacağımız için çok şanslı hissediyorum kendimi ,sağolun ellerinziden öperim

Vedat Abayoğlu
02-05-2008, 17:20
Vedat bey,
Bir makale değerindeki mesajınızı okudum resimlerinizi imrenerek izledim, tebrik ederim diyemiyorum, çünkü balık avı sizin de yaşam biçiminiz olmuş, siz balığı avlamıyor adeta yaşıyorsunuz...
Benim de favori avım kasnadır, Ankara'da fırsat buldukça avına gitmeye çalışıyorum, yemli, ciğerli, tek kanca, çıt çıt, gümüş, arı ve benzeri yapay yemler hepsi ile avladım, şimdi kendi yaptığım fly iğnelerle avlanmaya çalışıyorum, Sizenle de avlanmak, tecrübelerinizden faydalanmak isterim, kim bilir bir gün kısmet olur...
Teşekkür ederim,

Sevgili Kardeşim Tufan
Ben Ankarada doğdum,büyüdüm,Ankara Kolejini bitirdikten sonrada >Üniversite tahsili icin İstanbula geldim ve yerleştim.Dört sene evvelde herseyi terkederek balıgın bol olduğu bu Asos yakınlarındaki Sivrice Bölgesine yerleştim.
Kirmir Irmağı İlkokulun 4.sınıfında ilk balıklarımı(kasna) yakaladığım yerdir.
Tabii yemden,sunilere gecişim cabuk gercekleşmiş ve ilk defa meppsle daha büyüklerini Düzce yakınlarındaki Kücük Melen Irmağı üstlerinde yakalamısımdır.
Sonraları buralarda bu böcek taklidi sahtelerle avlanmaya başladım.Rahmetli Esen abinin önerilerileriyle.Sonuc harika cıktı.En büyüklerini özellikle Crawfish le alabiliyorum.Yeni bulduğum bir yer var bu sene oradan daha irilerini yakalayabileceğimi ummaktayım.
Buradaki yaşantımda bircok Ankaralı kardeşimde gelmişlerdir.Onlarla cok güzel av günleri yaşadık.Seni de burada görmek mutluluğum olacaktır.
Sevgiyle kal

Huseyin Alp Arslan
03-05-2008, 05:42
Sevgili Vedat Abi, degerli Ustadim,

Muhtesem avlar ve bilgilerle suslediginiz paylasimlarinizla bulusmak her zaman buyuk zevk. Is yogunlugum nedeniyle su siralar yorumlarimla katkida bulunmuyorsam sakin okumadigimi dusunmeyiniz. Oylesine degerli bilgiler veriyorsunuz ve oylesine degerli gorsel metaryalle destekliyorsunuz ki bu calismalari amator balikciyim diyenin hayran kalmamasi icten degil. Bir gun denizlerde oteki gun daglardasiniz. Yasinizi da goz onune aldigimda butun gucumle "sana helal olsun" diyorum.Butun genclere tas cikarip, hepsine buyuk bir sevk ve ask asiliyorsunuz...

Dahasina da bulusalim sevgili Ustadim.

Saglicakla kaliniz.

Rast gelsin.

Vedat Abayoğlu
03-05-2008, 06:27
Sevgili Vedat Abi, degerli Ustadim,

Muhtesem avlar ve bilgilerle suslediginiz paylasimlarinizla bulusmak her zaman buyuk zevk. Is yogunlugum nedeniyle su siralar yorumlarimla katkida bulunmuyorsam sakin okumadigimi dusunmeyiniz. Oylesine degerli bilgiler veriyorsunuz ve oylesine degerli gorsel metaryalle destekliyorsunuz ki bu calismalari amator balikciyim diyenin hayran kalmamasi icten degil. Bir gun denizlerde oteki gun daglardasiniz. Yasinizi da goz onune aldigimda butun gucumle "sana helal olsun" diyorum.Butun genclere tas cikarip, hepsine buyuk bir sevk ve ask asiliyorsunuz...

Dahasina da bulusalim sevgili Ustadim.

Saglicakla kaliniz.

Rast gelsin.

Kıymetli Kardeşim H.Alp
Elbette her kardeşimin yorumları makbulumdür,sevindiricidir.Ancak senin gibi hakikaten,bazı yazılarımda,uzun balıkcılık geçmişimde pek rastlayamadığımdan ötürü üzüntü duyduğumu belirttiğim,müstesna bir avcı ve doğa sever tarafından olumlu yorumlar alabilmek,her şeyin üstünde bir duygudur.
Sevgi ve saygılarımı yolluyorum kıymetli kardeşim

Vedat Abayoğlu
03-05-2008, 06:52
;Vedat Abi bende bu tatlısu kefallerini atçekle yakalama konusunda takıntılıyım.Bir göletim ver 2numara mepsle avlandığım.Daha öncede böcek seklinde sahteler kulandım fakat basarı saglıyamadım belkıde sabırla denemedim. Bu yazdıgınız bılgılerden sonra gerçekten heveslendim.Fakat yazınızda Crawfish ve " Rapala marka sahtenin turuncu altı beyaz " diye tasvir ettiğiniz sahtelerın resimleri varmıdır.yada gönderdiğiniz resimde görünüyorlarsa hangı sıradalar gösterirsen içimdeki merak belki bıraz söner:)

Ayrıca bunları çekerken yavasmı kesik kesikmi yoksa baska ne türlü bir tekniğiniz varsa paylaşabilirmisiniz.

Verdiğiniz bilgiler içinde ayrıca teşekkür ederim.

Sevgili Kardeşim Burak
Ben bunları Bayramic Baraj gölündede denedim,netice aldım.Ancak ırmakta sanki dahada başarılı kandırıcılar.Resimde o turuncu rapala yok.Crawfish'lerden ise hayli var.En alt sırada ucları takdığım mantardan dışarı cıkmış 3 ayrı rengi olanlar crawfishlerdir.
Özellikle akşamüstü saatlerinde iri kasnalar ortaya cıkar ve avlanmaya başlarlar.Bazen bu hareketlenme bir düğmeye basmışcasına birden başlar.Bu vakti yakaladığında üst,üste almaya başlayabilirsin.
Böcekler suya düştüklerinde ilk önce hareketsiz kalırlar,sonradan cırpınmaya başlarlar.Hamleleri telaşlı fakat kısa kesintiler halinde sürer.Kasnayı cezbetmenin en güzel yönü bu hareketleri taklit etmektir.
Bazı sahteler icin iseki bunlar su üstü değilde yavaş batan tiplerdir,devamli cekip arada duralayıp cekme seklinde aksiyon isterler.Örneğin Bahsettiğim Yo-zurinin Aile Goby'si bu şekilde bir sahtedir.Bu kandırıcıdan elde edip denemen halinde üstün başarısını gözlemleyebilirsin.
Karaköydeki Spot mağazasında Sinan ile konuş ismimi ver sana yardımcı olacaktır.
Sevgiyle kal

Vedat Abayoğlu
03-05-2008, 06:58
Vedat abi çok teşekkür ederim. Bahsettiğiniz Yo-Zuri Aile Goby'den en kısa zamanda temin etmek istiyorum. Yalnız Aile Goby'nin alabalıktaki verimi ve özellikle hangi renk tonunun alabalık avı için daha baskın olduğu konusunda da görüş belirtirseniz çok ikrama geçecek. Teşekkürler..

Sevgili Kardeşim Rifat
Aile Goby kücük boyuna rağmen büyük işler becerebilen bir sahtedir.Muhtelif Renkleri vardır.Hepsi iş görmüşlerdir.Alabalıkta ise şu sıralar mevsimi başlayan tombul ucamayan,uzun bacaklı,yeşil cekirgelerin mevsimidirki bunlar alabalığın katiyen dayanamadığı tabii yemlerdir,bunlara uygun yeşil renk agırlıklı olanların daha iyi iş göreceğini sanıyorum.
Sevgiyle kal

Vedat Abayoğlu
03-05-2008, 07:00
sevgili vedat abi.Oltanızdan balık yüzünüzden tebessüm ruhunuzdan yaşama sevinci ve doğa sevgisi hiç eksik olmasın dileğiyle hem tebrik ederim hemde rastgele derim....:D

Sevgili Kardeşim Özgür
Temennilerin beni hakikaten cok sevindirmiştir.Sana tesekkür ediyorum oğlum.
Sevgiyle kal

mertcan
04-05-2008, 22:02
güzel bir av olmuş tebrikler

Vedat Abayoğlu
05-05-2008, 09:41
güzel bir av olmuş tebrikler

Sağol Sevgili Mertcan
Sevgiyle kal

Vedat Abayoğlu
05-05-2008, 09:46
Makalenizi zevkele okudum.
Bir kefal sevdalısı olan benim için paylaşımlarınızın değeri çok büyük. Ben avcı bir ailenin 4 kuşağı olarak bu geleneği sürdürüyorum ve kara avcılığındaki partnerim ustam Babamın dizinin sakatlığından beri onunla beraber olabilmek için balık avına ağırlık verdim. Sizin gibi çocukluğumun ilk balığı kefal çekirge ile Kimirde ve memleketim Çorum Sungurluda; Delice çayı ve Kızılırmakta bana balık tutmayı öğreten balık kefal. Şimdi ise kara avının verdiği alışkanlıkla yerinde duramayan benim peşine düştüğüm her ulaştığım bilgiyi değerlendirip uygulamaya çalıştığım sevdam.
Bu yolda bana ve tüm kefal sevdalılarına tuttuğunuz ışık için teşekkür ederim.

Sevgili Kardeşim Birol
Bir Ankaralı olarak diyebilirimki en yaman tatlısucular Ankaradadır.Balıkcı Dükkanlarıda İstanbulda bile bulunamayacak tatlısu ekipmanı ile doludur.Tatlısuyun ruhu,zevki bambaşkadır.Ben şimdi tutsam mercan avlarımla ilgili bir rapor göndersem,herhalde Kasna ile ilgili olanın cok fevkinde cevap ve görüntü alabilirim.Benim gayretlerim ise aksi yöndedir.Tatlısuyun zevkini olabildiğince cok kişiye aşılamak görevim olacaktır.
Sevgiyle kal

fakirbalıkçı
05-05-2008, 11:18
Sevgili Vedat Agabey Sizi Üsküdardan tanırım azda olsa üsküdara geldiğiniz de nadir en bir kaç sohbetinizi dinleme imkanı buldum kısmetse o bölgeye geldiğim de ziyaret etmek İsterim .Bilgilerinizden faydanlanmakta tabiki,teşekkür ederim bu güzel bilgiler için saygı ile

Vedat Abayoğlu
05-05-2008, 13:13
Sevgili Vedat Agabey Sizi Üsküdardan tanırım azda olsa üsküdara geldiğiniz de nadir en bir kaç sohbetinizi dinleme imkanı buldum kısmetse o bölgeye geldiğim de ziyaret etmek İsterim .Bilgilerinizden faydanlanmakta tabiki,teşekkür ederim bu güzel bilgiler için saygı ile

Sevgili Kardeşim Necmi
Keşke kendin tanıtsaydın.İnşallah bir dahaki geldiğimde görüşür,tanışırız.
Bende seni burada görmekten mutlu olacağım.
Sevgiyle kal

fakirbalıkçı
05-05-2008, 14:34
Sevgili Kardeşim Necmi
Keşke kendin tanıtsaydın.İnşallah bir dahaki geldiğimde görüşür,tanışırız.
Bende seni burada görmekten mutlu olacağım.
Sevgiyle kal
Agabey Şöyle diyim Recep Agabeyler var Üsküdarda oltacı Ali ile oltacı Ahmet'in arkada banklarda sohbet etmiştik gördüğünde hatırlarsın 100 de 100. İnşallah çanakkalede görüşme imkanı buluruz levreklerin efendisi :) Vedat agabeyim

Vedat Abayoğlu
10-06-2008, 06:02
Agabey Şöyle diyim Recep Agabeyler var Üsküdarda oltacı Ali ile oltacı Ahmet'in arkada banklarda sohbet etmiştik gördüğünde hatırlarsın 100 de 100. İnşallah çanakkalede görüşme imkanı buluruz levreklerin efendisi :) Vedat agabeyim

Sevgili Kardeşim Necmi
Bu mesajını yanıtlamayı atlamışım.Kusuruma bakma.İnşallah rastlarda okursun.
Saydığpın isimler yakın dostlarımdır.Kendilerini görürsen muhakkak selamlarımı gönderiver.
Seni buralarda görmek,beni ziyadesiyle sevindirecektir.
Sevgiyle kal

alikemalmetin
10-06-2008, 06:14
baba gene yapmışsın yapacağını.. eline koluna sağlık.. güzel bilgilendirme için binlerce teşekkür ederim...

yakup
10-06-2008, 10:31
Bu balıkla ilk tanışmam 5-6 yıl önce Beyşehir gölünde olmuştur. Ve benim sazandan başka hiç tecrübem yoktu. O gün hedef avımız ise Sudak'tı. Zokalarımızda sahte beyaz kurtlarla, akşamdan başladığımız at-çek'ler oldukça bereketli geçmiş, hemen hemen herkez sudak yakalamıştı.

Fakat sabah olup tekrar at-çek'e başladığımızda akşamki hareket yoktu. Sabah'ın 5'inden saat 10'a kadar çalışmama rağmen hiç balık tutamamıştım. Hal böyle olunca her avcının yaptığı gibi bende durmadan yemleri değiştirip tekrar deniyorum. Böyle yaparken en sonunda kurşun renkli 9cm rapalayı takarak at-çek yapmaya başlamıştımki hemen ilk akbalığımı aldım. Arkasından bir kaç tane daha yakaladım. Ben tabi sudak ve sazan dan başka balık bilmediğim için yakaladığım balığın sazan olduğunu düşünmüştüm.

Kamp yerine vardığımda arkadaşlarım balığın "akbalık" olduğunu söylediler. Ama yüz ifadelerinden sanki değersiz bir balıkmış gibi bir izlenim edinmiştim.

Daha sonraları Sudak için Beyşehir'e gittiğimizde, öğle sıcağı çöküpte Sudaklar kaybolduğunda bu gümüş renkli rapalayı takıp akbalık avlardım. ortalama 1-1,5 kilo civarında epey yakaladığım olmuştur.

Özetle söylemek istediğim; Sudak, sabah erken ve akşam üstleri ile geceleri iyi av verir. akbalık (Kefal) ise öğle sıcağında dahi av verir. En azından Sudak için ava gidenler öğle sıcağında zaman geçirmek için bu balığı düşünebilirler :)

takacoğlu
17-06-2008, 03:17
sevgili vedat ağabey makaleni zevkle okudum verdiğin bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim.

SERDARDAŞDEMİR
18-06-2008, 14:07
vedat ağabey tatlı su kefali için yapay yemler neler olabilir.
ben bu zamana kadar yapay çekirgeler ile tuttum.

benim oltam shimano,makinam shimano,misina kalınlığı 0,25.

SEVGİLER...:D :D :D :D

yaban-cı
19-06-2008, 01:04
abi üstad olmak zor olsa gerek.:) tebrikler ve teşekkürler.

Vedat Abayoğlu
19-06-2008, 21:29
abi üstad olmak zor olsa gerek.:) tebrikler ve teşekkürler.

Bence hayır.Yeterki bu aşkı icinizde her daim muhafaza edin.
Sevgiler

azdiha
12-08-2008, 20:35
Sevgili Kardeşim Rıfat
Sevgilerimi sunuyorum.

verilen bilgilerden cok istifade ettim. aile goby hangi rengi daha basarılı. 4 farklı rengi var ama ben koyu renklerini bulabiliyorum. siyah ,füme
renk önemlimidir.

baydaf
18-08-2008, 15:07
merhaba benim gibi amatör balıkçılar bende akdenizden tatlı su balıgı vedenizden balık tutuyorum bir tek şeye karşıyım balık katliyamına ben en fazla 2kğ tutmuşumdur nedeni birdahaki sefere balık bulayım herkese bol sanslar

klima
19-04-2010, 12:03
Üstadım gerek verdiğiniz bilgiler, gerekse de leziz üslubunuz için teşekkür ederim,

Ben aslen Manisa, Kırkağaç'lıyım. Doğduğum ve büyüdüğüm köy Bakır Çayı yakınlarında olduğu için, ben de olta balıkçılığına kasna ile başladım. halen de bulduğum her fırsatta babamla birlikte kasna avına gideriz. Yalnız, gerek civardaki bütün atıkların çaya dökülmesinden, gerek her geçen yıl kuraklık nedeniyle çayın kurumasından, gerekse de yoğun avlanmadan dolayı artık Bakır Çayında balık bulmak pek mümkün değil, o nedenle genellikle Balıkesir Savaştepe civarındaki çaylara gidiyoruz.

Avlarımızda bahsetmiş olduğunuz at-çek yöntemini kullanıyoruz. Burada muhtelif yemlerden bahsetmişsiniz, belki size ve diğer usta balıkçılara son derece iptidai gelecek ve güleceksiniz ama biz kasna avında yem olarak sadece ve sadece pamuk kullanıyoruz. Evet, bildiğiniz bakkalda satılan pamuk:)

balli
19-04-2010, 16:47
Üstadım gerek verdiğiniz bilgiler, gerekse de leziz üslubunuz için teşekkür ederim,

Ben aslen Manisa, Kırkağaç'lıyım. Doğduğum ve büyüdüğüm köy Bakır Çayı yakınlarında olduğu için, ben de olta balıkçılığına kasna ile başladım. halen de bulduğum her fırsatta babamla birlikte kasna avına gideriz. Yalnız, gerek civardaki bütün atıkların çaya dökülmesinden, gerek her geçen yıl kuraklık nedeniyle çayın kurumasından, gerekse de yoğun avlanmadan dolayı artık Bakır Çayında balık bulmak pek mümkün değil, o nedenle genellikle Balıkesir Savaştepe civarındaki çaylara gidiyoruz.

Avlarımızda bahsetmiş olduğunuz at-çek yöntemini kullanıyoruz. Burada muhtelif yemlerden bahsetmişsiniz, belki size ve diğer usta balıkçılara son derece iptidai gelecek ve güleceksiniz ama biz kasna avında yem olarak sadece ve sadece pamuk kullanıyoruz. Evet, bildiğiniz bakkalda satılan pamuk:)

İyi ki de geldin, Esat merhaba, hoşgeldin.:)

Sen anlatmadan önce bir tahminde bulunayım, bir dahaki gelişinde de işin doğrusunu anlatıverirsen pek sevinirim. Şimdiden teşekkürler, selamlar.;) :)

Yaklaşık 3 cm boyunda 2 cm eninde pamuk demetinin bir kısmını iğnenin palasına parmak uçlarımızla yuvarlayarak doluyoruz. Boşta kalan kısmı iğneyi saklıyacak şekilde serbest kalıyor. Bir nevi tüylü çapari iğnesi elde ediliyor. (mu?) :confused: :)

oltacı 61
23-04-2010, 22:15
selam trabzondan katılıyorum aranıza bir hafta önce gittiğim avlakta solucan,mepps,ekmek ,tavuk ciğeri ,silikon yem rapala elimde bulunan bütün malzemeleri kullandığım halde 3 saat hiç bir şey alamadım tık yok yani gittiğimyer akarsu. havada suda güzeldi yanlış olan şey neydi yarım ederseniz sevinirim

balli
23-04-2010, 22:41
selam trabzondan katılıyorum aranıza bir hafta önce gittiğim avlakta solucan,mepps,ekmek ,tavuk ciğeri ,silikon yem rapala elimde bulunan bütün malzemeleri kullandığım halde 3 saat hiç bir şey alamadım tık yok yani gittiğimyer akarsu. havada suda güzeldi yanlış olan şey neydi yarım ederseniz sevinirim

Sayısız kere başıma gelmiş hadisedir. "Nasip" derim.

Tersi de vaki olmuştur ona da "Nasip" demişimdir.

Birini diğerinin ölçüsü saymam. Fırsat bulunca balığa giderim tatlı bir heyecanla, ilk kez olta atacakmış gibi. :)

eskina_man
23-04-2010, 22:43
Sayısız kere başıma gelmiş hadisedir. "Nasip" derim.

Tersi de vaki olmuştur ona da "Nasip" demişimdir.

Birini diğerinin ölçüsü saymam. Fırsat bulunca balığa giderim tatlı bir heyecanla, ilk kez olta atacakmış gibi. :)

Nuri abim, 23 Nisan skorunuzu rica etsek?

balli
23-04-2010, 22:57
Nuri abim, 23 Nisan skorunuzu rica etsek?

Balli: 10 adet irice kefal, 2 adet orta boy gökkuşağı.

Edoç: 5 adet irice kefal, 5 adet gökkuşağı. (3'ünü küçük diye saldı)

Stres efendi: 18 adet irice kefal, 13 adet gökkuşağı. (6'sını küçük diye saldı)

Küçük kefaller ve gümüşlerin tamamı da salındı.

Öğlende balık kızartmaca, afiyetle yemece işlemi de başarıyla ifa edildi.:)

Sen ne yedin?:confused:
Hiiç. :eek:

:D :p

Hooijdonk
23-04-2010, 23:09

Nuri abi tebrik ederim resim yok mu :( kefalleri görmek isterdim :(

balli
23-04-2010, 23:25
Nuri abi tebrik ederim resim yok mu :( kefalleri görmek isterdim :(

Sağolasın Mustafam.

Malesef balık resmi yok ama, emin ol içi kefal doluydu.:p ;)

eskina_man
23-04-2010, 23:28

ha ha ha ben açım :(

Hooijdonk
23-04-2010, 23:41
Sağolasın Mustafam.

Malesef balık resmi yok ama, emin ol içi kefal doluydu.:p ;)

Tahmin edebiliyorum Nuri abi :) 2-3 hafta sonra ben de gitcem umarım Nasip olur:)

balli
23-04-2010, 23:56
ha ha ha ben açım :(

Açlık adamı işte böyle güldürür, kendimden de bilirim nitekim.;)

:eek: :D

İyi geceler kardeş, bu son mesajımdı. Hoşcakal, selamlar.;) :)

balli
23-04-2010, 23:59
Tahmin edebiliyorum Nuri abi :) 2-3 hafta sonra ben de gitcem umarım Nasip olur:)

Desene sen yanmışsın. 3 hafta nasıl beklenir yahu?:confused: :(

Neyse yinede 3 hafta sonrası için rastgelsin dileklerimi şimdiden kabul ediver abicim. Güzel gönlüne göre tatlı-tatlı kefallerin olur inşallah.:) :)

Vedat Abayoğlu
24-04-2010, 07:07
verilen bilgilerden cok istifade ettim. aile goby hangi rengi daha basarılı. 4 farklı rengi var ama ben koyu renklerini bulabiliyorum. siyah ,füme
renk önemlimidir.

Sevgili Mehmet
Aile Goby'nin tüm renkleride balık alır.Ben özellikle Turuncu renklere sahip olanlarnla daha çok balık aldım.Bu arada Strike Pro'nun Frog'u(siyah altı beyaz)keza aynı markanın,benzer renklerine sahip Arı imatasyonu çok iyi netice vermektedir(Arının kanatlarını kesmelisin).Son favorimlerinden biriside Yo-zuri'nin Slavko Bug'udur.
Sevgiler

muresli
21-07-2010, 19:53
Selamun aleykum,
Vedat Abaylioglu gibi birisi olduktan sonra ansiklopediye gerek yok.Emeklerinize saglik,bilgi ve tecrube aktarimlarina devam.Selamlar.

sofi-5454
22-07-2010, 12:42
Tek Kelimeyle Harika Av Abicim Saygilar

f1r1nc1_72
15-09-2010, 08:51
SAyın üstadım sizden bir konuda yardım isteyeceğim ben river2sea markalı bee cnk 40 arı yı alamak istiyorum fakat çok iri olduğundan (Boy 4 cm) korkuyorum iriliğin balıkla alkası var mı ?

Vedat Abayoğlu
20-09-2010, 08:02
Selamun aleykum,
Vedat Abaylioglu gibi birisi olduktan sonra ansiklopediye gerek yok.Emeklerinize saglik,bilgi ve tecrube aktarimlarina devam.Selamlar.

İlgi ve yorumlarına teşekkürler sevgili Mistan

Vedat Abayoğlu
20-09-2010, 08:03
Tek Kelimeyle Harika Av Abicim Saygilar

Sağol sevgili Metin,teşekkürler

Vedat Abayoğlu
20-09-2010, 08:10
SAyın üstadım sizden bir konuda yardım isteyeceğim ben river2sea markalı bee cnk 40 arı yı alamak istiyorum fakat çok iri olduğundan (Boy 4 cm) korkuyorum iriliğin balıkla alkası var mı ?

Sevgili Delikanlı
Yukarıdaki bazı cevaplarımdada belirttiğim üzere,STrike Pro'nun özellikle Kurbağa Taklidi sahtesinin siyah beyazı ve ayrıca aynı markanın bahsettiğin arısı (sarı turuncu reni hakim olanı)her zaman günü kurtaran,her an en büyük tatlısu kefalini avcısına verebilecek değerde kandırıcılardır.
Bunlar ağırca ve büyükcedirler.
Nispeten küçük balıklarıda kandırabilmektedirler.Ama hedef iri balık oluncada,her an bunlarla en irilerini yakalayabilirsin.
Hatta bu akarsuda bukadar büyüğüde varmıymış diyede şaşırabilirsin.
Arıda kanatlarını kesmende büyük fayda vardır.
Bunlardaki tek eksiklik iğnelerinin zayıf olmasıdır.İri balıklarca kolayca açılabilmektedirler.
En iyisi onları daha sağlam olanlarla değiştirmektir.
Sevgiyle kal

oscars
22-09-2010, 12:16
sevgili Vedat abi.. 0 numara meps ile her avımda 30cm üzerinde en az bir iki kefal almakta iken suyun bir miktar bulanık akmasıyla artık derinlerden balık tutamamaktayım.. mevsim gereği suyun eskisi gibi berrak akacağıda şüpheli.. kasna avının belirli bir mevsimi var mıdır? yoksa mepps yerine bahsettiğiniz yem sahtelerini kullanarak sonuç elde edebilir miyim..?

not: balıkçılık geçmişim 2-3 aydır.. yazınızı okuyarak başladım desem yeridir.. :)

oscars
23-09-2010, 10:35
sevgili Vedat abi.. 0 numara meps ile her avımda 30cm üzerinde en az bir iki kefal almakta iken suyun bir miktar bulanık akmasıyla artık derinlerden balık tutamamaktayım.. mevsim gereği suyun eskisi gibi berrak akacağıda şüpheli.. kasna avının belirli bir mevsimi var mıdır? yoksa mepps yerine bahsettiğiniz yem sahtelerini kullanarak sonuç elde edebilir miyim..?

not: balıkçılık geçmişim 2-3 aydır.. yazınızı okuyarak başladım desem yeridir.. :)

dün bunu yazıp gittim, 2 saatte hiç tutmadığım kadar balık tuttum iyimi.. :)

sagarmata
23-09-2010, 13:58

güzel av tebrıkler ama ufak balıkları gerı salmayı unutmayalım,, bu avda ne kullandınız yem veya sahte olarak, bolu golcukdede guzel kefaller cıkıyor , tavuk cıgerı kullanıyorum genelde ama bu hafta ıcınde meps de denıyecem 2 numara , bırde vedat abının tavsıe ettıgı Yo-zuri Aile Goby Maket Balık ı denıyecem bakalım nasıp ne olacak

oscars
23-09-2010, 15:36
güzel av tebrıkler ama ufak balıkları gerı salmayı unutmayalım,, bu avda ne kullandınız yem veya sahte olarak, bolu golcukdede guzel kefaller cıkıyor , tavuk cıgerı kullanıyorum genelde ama bu hafta ıcınde meps de denıyecem 2 numara , bırde vedat abının tavsıe ettıgı Yo-zuri Aile Goby Maket Balık ı denıyecem bakalım nasıp ne olacak

12cm nin altında balık yok resimdekinde üstadım.. zaten hayvanda kan görmezsem bırakıyorum o boydakileride.. yaralıları diğer balıklara yem edeceğime eşe dosta veriyorum güzel hayır duası alıyorum.. =)

en fazla kullandığım mepps bu.. fakat neredeyse her kullandığım mepps sonuç verdi..

Yo-zuri Aile Goby'yi bende sipariş ettim.. av malzemesi satan amcam getirecek haftaya umarım..

şunu tavsiye etti birde.. en yakın zamanda deneyeceğim..

fikret maden
26-09-2010, 11:34
forumda yeniyim.bulunduğum ilçeye de adını veren dalaman çayında avlanmak istiyorum.araştırmalarıma göre tatlı su kefali ve kefale göre daha kızılımsı olan şiraz denilen balık var.daha önceki denememde 3 no gümüş zemin üzerinde kırmızı benekli mepps kullandım fakat hiçbir sonuç alamadım.çay balık kaynıyordu.irili ufaklı balıklar suda zıplayıp duruyordu fakat benim meppse hamle yapan bile olmadı.nerede yanlış yaptığımı anlamadım.yapay kurbağa veya çekirge denesem işe yarar mı acaba?teşekkürler

Vedat Abayoğlu
26-09-2010, 18:07

Ufaklarını lütfen sal olurmu

Vedat Abayoğlu
26-09-2010, 18:08
forumda yeniyim.bulunduğum ilçeye de adını veren dalaman çayında avlanmak istiyorum.araştırmalarıma göre tatlı su kefali ve kefale göre daha kızılımsı olan şiraz denilen balık var.daha önceki denememde 3 no gümüş zemin üzerinde kırmızı benekli mepps kullandım fakat hiçbir sonuç alamadım.çay balık kaynıyordu.irili ufaklı balıklar suda zıplayıp duruyordu fakat benim meppse hamle yapan bile olmadı.nerede yanlış yaptığımı anlamadım.yapay kurbağa veya çekirge denesem işe yarar mı acaba?teşekkürler

Yarar elbet,rasgelsin

oscars
26-09-2010, 20:48
Ufaklarını lütfen sal olurmu

belkide en zevk aldığım kısım balığı salmak sevgili Vedat abi.. ama takdir edersiniz küçük balıklar kaşığa genelde ağızlarından değil solungaçlarından burnundan hatta gözünden bile takılabiliyor.. hatta bugün başıma geldi yavrucuk balığın gözüne girmiş kanca.. böyle olunca salmak içimden gelmiyor.. onun dışında aldığım balıklar 15cm nin altında olmuyor.. tabii tavsiye verirseniz bunu daha yukarıda çekebilirim.. sonuçta yemekten zevk aldığım bir balık değil.. eşe dosta dağıtıyorum hep..

sagarmata
26-09-2010, 21:49
bugun bolu golcukde saat 08:00 den 12 ye kadar yaklasık 10-15 arası balık aldım tavuk cıgerı ıle,genelde kadife geldı ama 1 tane guzel kefal da aldık:D , 50-60 defa muhtelıf meps denemelerım hıc bı sonuc vermedı ,vedat abının tavsıye ettıgı katıl Yo-zuri Aile Goby de haftaya denıyecem , bana pek uymuyo bu at cek olayı hem yorucu hemde tık yok :D ,hava kapalı ıdı belkıde ondandır, acaba ozel bı puf noktasımı var? kullandıgım mepslerın bazıları

sagarmata
26-09-2010, 21:50
bugun bolu golcukde saat 08:00 den 12 ye kadar yaklasık 10-15 arası balık aldım tavuk cıgerı ıle,genelde kadife geldı ama 1 tane guzel kefal da aldık:D , 50-60 defa muhtelıf meps denemelerım hıc bı sonuc vermedı ,vedat abının tavsıye ettıgı katıl Yo-zuri Aile Goby de haftaya denıyecem , bana pek uymuyo bu at cek olayı hem yorucu hemde tık yok :D ,hava kapalı ıdı belkıde ondandır, acaba ozel bı puf noktasımı var? kullandıgım mepslerın bazıları

Vedat Abayoğlu
28-09-2010, 09:14

Sevgili Hakan
Bolu Gölcükte inşallah birgün rastlarsın,sahte ile öylesine üst,üste Kasna alırsınki şaşırabilirsin.
Göllerde tavuk ciğeri ile randımanlı av yapmak olağandır.
Ancak akarsularda en büyük kasnalar hep muhtelif sahtelerle alınabilmektedir.
Hayatımın ilk balığıdır tatlısu kefali.Hep yemli, avalanırdım.Ancak arık emin ve biliyorumki muhtelif böcek rapalaları,kurbağa ve sair benzer sahteler inanılmaz iri ve randımanlı kefal tutma sahteleridir.
Bir yerde hep beklemek yoktur.Aşağıdan yukarı bölgelere hep atıp çekerek hemen her vadeden yeri deneyebilerek hem iri ve hemde adetli balık alırsın.
Keşke imkanın olsada gelsen olayı fiilen yaşasak.
Bolu Gölcük herzaman meppsle av vermez ama gününe rastlarsan dediğim gibi üst,üste alırsın.Burada avalandığım için söylemekteyim.
Muhtelif sahtelerle geç sonbahar ve ilkbahar ile yaz ayalarında böcek hayatının devam ettiği günlerde randımanlı av yapılır.Kış aylarında sular iyice soğuduğunda ise devreye tabii yemler girer.Sahteler böyle aylarda asla iş görmez.

Sevgiyle kal

Vedat Abayoğlu
28-09-2010, 09:22
belkide en zevk aldığım kısım balığı salmak sevgili Vedat abi.. ama takdir edersiniz küçük balıklar kaşığa genelde ağızlarından değil solungaçlarından burnundan hatta gözünden bile takılabiliyor.. hatta bugün başıma geldi yavrucuk balığın gözüne girmiş kanca.. böyle olunca salmak içimden gelmiyor.. onun dışında aldığım balıklar 15cm nin altında olmuyor.. tabii tavsiye verirseniz bunu daha yukarıda çekebilirim.. sonuçta yemekten zevk aldığım bir balık değil.. eşe dosta dağıtıyorum hep..

Sevgili Emin.
Senin için demiyeceğim ama,küçük balığıda alıkoymanın bahanesi,hep balığın can alıcı yerlerinden yakalanmış olması gerekcesidir.
Ama lkütfen inanki,böylesine yerlerinden yakalanmış olsada salıverilen balıkların çoğu yaralarını iyileştirip hayatlarına devam edeceklerdir.Yeterki iğneyi çıkarma aşamasında balığı elle çok sıkı olarak tutmamak,üzerindeki sümüğümsü koruyucu saydamsı tabakayı pek bozmamak gerekir.Yoksa salınan balık esas bu tabakası iyice bozulursa mikrop kapıp ölür.
En iyisi salınması amaclanan balıktan iğne çok kolay eczacılık malzemesi satılan yerlerde bulabileceğin,makass görünümlü ancak ucu forseps olan yakanada kilitleyerek asabileceğin aletle salmaktır.
Komşularada dağıtmak için alıkoyma.Lütfen yemeyeceğinden fazla olanları bir şekilde sal.
Sevgiyle kal

oscars
28-09-2010, 11:23
Sevgili Emin.
Senin için demiyeceğim ama,küçük balığıda alıkoymanın bahanesi,hep balığın can alıcı yerlerinden yakalanmış olması gerekcesidir.
Ama lkütfen inanki,böylesine yerlerinden yakalanmış olsada salıverilen balıkların çoğu yaralarını iyileştirip hayatlarına devam edeceklerdir.Yeterki iğneyi çıkarma aşamasında balığı elle çok sıkı olarak tutmamak,üzerindeki sümüğümsü koruyucu saydamsı tabakayı pek bozmamak gerekir.Yoksa salınan balık esas bu tabakası iyice bozulursa mikrop kapıp ölür.
En iyisi salınması amaclanan balıktan iğne çok kolay eczacılık malzemesi satılan yerlerde bulabileceğin,makass görünümlü ancak ucu forseps olan yakanada kilitleyerek asabileceğin aletle salmaktır.
Komşularada dağıtmak için alıkoyma.Lütfen yemeyeceğinden fazla olanları bir şekilde sal.
Sevgiyle kal

Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim sevgili Vedat abi.. bir işi ustasından öğrenmek sanırım böyle birşey.. ben kargaburun kullanıyordum çıkarmak için ama bahsettiğiniz makası az önce eczacı yakınımı arayıp bulmasını istedim.. hiç şüpheniz olmasın ki hassasiyetle ve büyük zevkle ufak balıkları yaşamlarına geri salacağım.. aslına bakarsanız suya bıraktığım balığın topuklayıp uzaklaşmasını izlemekte zevk aldığım bir hobi haline geldi..

Vedat Abayoğlu
28-09-2010, 16:13
Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim sevgili Vedat abi.. bir işi ustasından öğrenmek sanırım böyle birşey.. ben kargaburun kullanıyordum çıkarmak için ama bahsettiğiniz makası az önce eczacı yakınımı arayıp bulmasını istedim.. hiç şüpheniz olmasın ki hassasiyetle ve büyük zevkle ufak balıkları yaşamlarına geri salacağım.. aslına bakarsanız suya bıraktığım balığın topuklayıp uzaklaşmasını izlemekte zevk aldığım bir hobi haline geldi..

Hassasiyetine teeşekkür ederim sevgili Emin

sagarmata
29-09-2010, 16:02
sevgılı vedat abi sızın kefal ıcın onerdıgınız YO-zuri Aile goby olan modelını aldım ,, fakat bu maket balık 0,3cm ve 2,5gr agırlıgında bana baya kucuk geldı resımlerde cok buyuk duruyodu :D ,, sımdı ben bu yemı nası gol ortasına kadar atarım dıye kara kara dusunuyorum, kursun eklesem yemın ozellıgı kaybolur dıye dusunuyorum ne yapmalıyım ??

[/IMG] (][IMG)

Uploaded with ImageShack.us

bu arada bugunde gıttım at cek denedım meps ve dıger kasıklarla tık yok 1-ve 2 numara meps kullandım ama gelen gıden olmadı galıba bız yeme talım edıcez yada su yo-zurı benı yem derdınden kurtaracak

fikret maden
29-09-2010, 20:07
ben de 3 no fransız malı gümüş zemin üzerine kırmızı benekli mepps kullandım.misina kalınlığı da 0.16 idi.balıklar nispet yaparcasına suda oynaşıyordu lakin benim meppse hamle yapan bile olmadı.dip oltasıyla solucan kullanarak iki adet 25 cm civarı tatlı su kefali alabildim.3 adet de yayın tuttum ama hepsini geri saldım tabi.çok küçüklerdi.vedat abiden bu konuda ben de yardım isteyeceğim.mepss kullanımının özel bir yöntemi,sırrı mı var?

hüseyingözel
13-10-2010, 12:25
sazan sezonu kapanıyor artık kefale yönelme zamanı geldi ankarada nerede avlayabiliriz

KULL64
14-10-2010, 17:29
Ben bu konuyu henuz gordum.
Vedat Dayim.Tecrubelerini bizlerle paylastigin icin cooook tesekkur ederim.
Bu aralar merak saldigim konular arasindaydi bu konuda zaten.
Cok guzel olmus bu konu.
Ayrica kucuk bir sorum olacakti.O resimlerdeki sahtelerden en cok hangisi is yapti acaba?
Ben kendi video arsivlerimi kurcaladigimda buranin nehirlerinde genel olarak turuncu crankbait tarzi sahtelerin is yaptigini gordum.Acaba renk olayi her akarsuda degisirmi kasna icin? (Tabii ki de farkli renkdeki sahteler ile de tutuluyor fakat acaba sence turuncu olmasinin bir ayricaligi olabilirmi Vedat Dayi ? )
Tekrar tesekkur ederim bu degerli paylasim icin.
RASTGELE...

sagarmata
26-10-2010, 12:16
bu sabah 2 saatlık kacamak yapıp avlağıma gıttım :D , yagmur yagdıgı ıcın 1,5 saat sonra avı sonlandırdım,Av sonunda 4 tane kefal aldım ıste resımlerı
kullanıgım ekıpman
DAIWA MİNİ SWİNG KAMIŞ 180CM 1-10GR
SHIMANO EXAGE 2500 RB MAKİNE
0.22 tarabucco mısına
STRIKE-PRO EG-A02AE SUNI YEM

[/IMG] (] (]ImageShack.us[/URL)

Uploaded with

[IMG] (]ImageShack.us[/URL)

Uploaded with

[URL=] (]ImageShack.us[/URL)

Uploaded with [URL=]ImageShack.us

exselance01
28-03-2011, 12:58
s.a vedat abi benim adım mesut kamu da çalışıyorum ve 20 günlük iznimi olabildiğince balık avlayarak geçirmeye çalışıyorum özellikle de sizin kasna olarak bizimse sarı balık olarak tabir ettiğimiz balığı yakalamakla geçiriyorum bu balık için ben dip oltası, yem olarakta hamur ve taşların altındaki böcekleri kancaya takarak avlanıyorum ama buraya üye olduktan sonra özellikle alabalık ve kasna için bilgi toplamaya çalıştım ve benim için çok faydalı olduğu kanatindeyim sizden istiramım aşağıda vermiş olduğum linteki malzemelerin hem alabalık ama özellikle kasna için yeterli olup olmadığıdır.Yeterli görürseniz hemen siparişini vereceğim şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
1-
2-
3-
4-
5-
6-
7-
8-
Vereceğiniz bilgiler için tekrardan teşekkür ederim..

alphinist-fisherman
04-04-2011, 21:51
Hakan kardeş çok güzel balıklar yakalamışsın,bende kasna avcılığını çok severim.Birçoklarının idda ettiği gibi kasnanın eti yavan falanda değildir bence diğer bir çok balığa göre ağır olmayan hafif ve ağızda helva gibi dağılan bir tadı vardır.
Yalnız senin tuıttuğun kasnalardan ancak yedi tanesi limit üstü,keşke diğelerini nefsine ve hırsına yenilip almasaydın be kardeşim.Keşke onları suya itina ile iade etseydin,sonra büyüyünce ve havyar bırakınca yakalasaydın da hem onlara çoğalma ve büyüme fırsatı verseydin...

çırak balıkçı :)
23-04-2011, 21:01
merhaba. abi ben daha 16 yaşındayım balık tutmayı çok seviyorum . daha çırağım. bizim buralarda tatlı su kefali(kasna,kasma) balığı tutuyorum. bu yaz yeni teknikler kulanmak istiyorum. aç çek oltasıyla balık tutmak istiyorum. sen bana bi oltam nasıl olmalı söylermisin.. bide yem önerirmisin link atarsan sewinirim. . senin gibi ustalar benm gibi çıraklara yardım eder sanırım :)

balli
23-04-2011, 21:10
merhaba. abi ben daha 16 yaşındayım balık tutmayı çok seviyorum . daha çırağım. bizim buralarda tatlı su kefali(kasna,kasma) balığı tutuyorum. bu yaz yeni teknikler kulanmak istiyorum. aç çek oltasıyla balık tutmak istiyorum. sen bana bi oltam nasıl olmalı söylermisin.. bide yem önerirmisin link atarsan sewinirim. . senin gibi ustalar benm gibi çıraklara yardım eder sanırım :)

Selahattin hoşgeldin. Yaza kadar bol vaktin olur sanırım. İstersen başta bu konuyu ardından benzerlerini iyice bir okuyuver.

Yaşın da yanlış olmuş, farkettin mi?:)

23-04-2011, 21:16
abi ben 16 yaşındayım . 5 senedir balık avlıyorum. bizim buralarda tatlı su kefali(kasma) çok . hep bunu tutarım. bana güzel bi at çek yemi önerirmisin. link atarsan sewinirim. senin gibi ustalar benim gibi çıraklara yardımcı olur sanırım :)

balli
23-04-2011, 21:43
abi ben 16 yaşındayım . 5 senedir balık avlıyorum. bizim buralarda tatlı su kefali(kasma) çok . hep bunu tutarım. bana güzel bi at çek yemi önerirmisin. link atarsan sewinirim. senin gibi ustalar benim gibi çıraklara yardımcı olur sanırım :)

Ben sana yıldızları gösterdim, sen parmağıma bakmak istiyorsun gubani.:p

Kasna için bu mevsimde tavuk ciğeri veya solucan kullanabilirsin çünkü sahte yeme pek rağbet etmez kasnalar. Sıcak yaz günlerinde ise şu yazıştığımız konu başlığında Sevgili Vedat abimizin önerilerini okuman yeterli olur. Etkili sahte yem tavsiyeleri mevcut.:)

sinekci-fly
23-04-2011, 23:50

sen aşağıdaki konuyu iyice oku

24-04-2011, 08:42
abi tamamda "sinekle" bana zor gelir.. sahtaler kullanıcam .. mesela bu sahte işimi görürmü ?

HakanDurgut
29-12-2011, 00:33
bende kullandığım ve epey verim aldığım sahteyi paylaşayım..
özellikle sabah güneş doğmadan alaca karanlıkta başlayıp saat 9a kadar çok balık yakaladık bunula.. güneş dereye vurmaya başlayınca takip edip bırakıyorlar.. atlayanda oluyor ama nazlanıyorlar güneş yükseldikten sonra..

c33 kullandık..

Vedat Abayoğlu
29-12-2011, 06:53
özellikle sabah güneş doğmadan alaca karanlıkta başlayıp saat 9a kadar çok balık yakaladık bunula.. güneş dereye vurmaya başlayınca takip edip bırakıyorlar.. atlayanda oluyor ama nazlanıyorlar güneş yükseldikten sonra..

c33 kullandık..

Stike Pro'nun bu sahteleri sahteleri hakikaten kasna avında etkindirler.

En üstteki ise benim favorimdir.
,
Ancak iğneleri iri kasnada açılabiliyor,değiştirmekte yarar olacaktır.

Sevgiler

islex
29-12-2011, 11:01

c33 kullandık..

bu sahteler levreğe gelir mi veya kefalden başka hangisine kullanabiliriz?

Kadir Altuntaş
29-12-2011, 11:36
:) Sayın Vedat Abim,Merhabalar.

Sizinle bir yazışma fırsatım olmadı,öncelikle Tebrikler.

Kasna avına ilgi olmasada,Benim içinde,hiç tutmasamda Mükemmel bir paylaşım,aynı zamanda sportif açısından alternatif,haklısınız.

Ayrıca verdiğiniz sahteler konusunda Teşekkürler.

Çanakkale'ye yolum düşerse size bir Merhaba demek istiyorum.Kısmet..

Avlarının devamı Dileğiyle,Rastgele.

Hoşça Kalın...

crowtattoo
30-12-2011, 18:23
aynı sahteden bende aldım nasıl bi aksiyon vercez buna?

Vedat Abayoğlu
30-12-2011, 22:13
:) Sayın Vedat Abim,Merhabalar.

Sizinle bir yazışma fırsatım olmadı,öncelikle Tebrikler.

Kasna avına ilgi olmasada,Benim içinde,hiç tutmasamda Mükemmel bir paylaşım,aynı zamanda sportif açısından alternatif,haklısınız.

Ayrıca verdiğiniz sahteler konusunda Teşekkürler.

Çanakkale'ye yolum düşerse size bir Merhaba demek istiyorum.Kısmet..

Avlarının devamı Dileğiyle,Rastgele.

Hoşça Kalın...

Sevgili Kadir

Herzaman beklerim.Ankara doğma,büyüme olduğumdan tatlısukefali hayatımın ilk balığı olmuştur.

Ancak yaşadığım yerdeki akarsular bu balığın en iri ve coğunu vermektedir.Bu yerler üstelikte gayet bakir,bir av günü boyunca hemen her zaman başka bir avcıya rastlayamayacağanız tenhalıktadır.

Keyfle avlanır bazen bir,ikisini alıkoysamda gerisini salarım.

Sevgiler

Vedat Abayoğlu
30-12-2011, 22:14
aynı sahteden bende aldım nasıl bi aksiyon vercez buna?

Sadece atıp orta hızda çekeceksin,yeterlidir.

crowtattoo
03-01-2012, 19:43
2 gr lık sahteyi 10-30 gr atarlı kamışla atamıyorum uzaga (: şeffaf samandıra denedim buseferde dolaşma yapıyo ve balıgı ürkütme riski var bildiniz başka sitiller varmı (:

HakanDurgut
03-01-2012, 21:55
Yusuf pek pahalı olmayan atarı ufak bir kamışın bulunsun kenarda ;)
bu balık avı için ben almıştım 1.80 boyunda kamış sadece kasna için kullanıyorum, zevkli bir avcılığı var ilk defa mayıs ayında gitmek nasip oldu hayatımın en güzel günlerinden biri oldu çok balık yakaladık, çoğunuda geri saldık bir kamış almaya değer diye düşünüyorum. rasgele..

crowtattoo
04-01-2012, 09:49
evet almayı düşünuyom daivanın 1-10 gr atarlı olanları var acaba bu 2 gr lık sahteyi atıyomu uızaga (: merak içindeyimm boşa almış olmayayım

HakanDurgut
04-01-2012, 15:49
kamışlar bölümüne konu açıp sor bilenler elbet vardır.. ;)

Vedat Abayoğlu
04-01-2012, 16:12
evet almayı düşünuyom daivanın 1-10 gr atarlı olanları var acaba bu 2 gr lık sahteyi atıyomu uızaga (: merak içindeyimm boşa almış olmayayım

Sevgili Yusuf

Ben bu tip kandırıcıları Kasna avında kullanırken 2-6 ve 0-5 gr atarlı boyları ise 1,65 ila 1,80cm boyunda olan kamışları kullanmaktayım.

Ancak bu tip kamışları kullanırken,balığı sudan kesme aşamasında ,kamışınızı dikine kaldırmayınız.Hassas ve nazik kamışlardır kırılabilirler.

Böyle kamışların kullanılmasının artısı ise sahtelerle nokta atşı yapabilmeye yardımcı olmaları,ayrıca kullanılacak ince ve kaliteli misinayla uzağa erebilmek,etrafı ağaçlık sarp yerlerde kullanma kolaylığı ve nihayet mücadele esnasında çok büyük bir balıkla mücadele eder gibi avcıya haz vermesidir.

Sevgiler

crowtattoo
04-01-2012, 17:24
sağolasın bey amca avların daim olsun başımızdan eksilme...

balli
04-01-2012, 19:53
Sevgili Yusuf

Ben bu tip kandırıcıları Kasna avında kullanırken 2-6 ve 0-5 gr atarlı boyları ise 1,65 ila 1,80cm boyunda olan kamışları kullanmaktayım.

Ancak bu tip kamışları kullanırken,balığı sudan kesme aşamasında ,kamışınızı dikine kaldırmayınız.Hassas ve nazik kamışlardır kırılabilirler.

Böyle kamışların kullanılmasının artısı ise sahtelerle nokta atşı yapabilmeye yardımcı olmaları,ayrıca kullanılacak ince ve kaliteli misinayla uzağa erebilmek,etrafı ağaçlık sarp yerlerde kullanma kolaylığı ve nihayet mücadele esnasında çok büyük bir balıkla mücadele eder gibi avcıya haz vermesidir.
Sevgiler

Üstadım saygılar.;)

Geçtiğimiz Cumartesi günü Tortum’da Muharrem hocamla (KorkutAta) birlikteyiz. Günün 3 çeyrekten fazlası gitmiş bir vuruş bile alamamışken birden Hoca “ Ya Allaaaah!!!” deyip sağ tarafına doğru tasmayı attı. Kamış bir büküldü, neredeyse hocanın etrafında bir daire çizip tekrar sapıyla birleşecek. Balık gelmek bilmiyor. Döndü sol tarafa, bu kez aynı durum tersten vuku buldu. Hoca yine dairenin içerisinde, kamışı zapdetmeye çabalıyor nefes-nefese. Aha beklenen trofe geldi zannıyla kepçeyi kaptığım gibi saniyeler içerisinde yanında dikildim.reeling

Bir ara bu balık hocayı da götürür, ne yapsam hocayı mı tutsam acaba diye de düşündüm, öyle basıyor balık.:o Kan-ter içinde çok yorulsa da hocanın pehlivanlığı balığı tuş ettirdi sonunda. Aldı dışarı; 25 cm.lik bir siraz.:laughing:

Saldığı balığın ardından ellerini göl suyuyla yıkıyor. Olsun, değdi valla, yaşattığı adrenalin yeter. O ne balıktı bee, helal olsun.:p :D

crowtattoo
04-01-2012, 19:57
aldıgı sahteyide yazsaydın bari.ha birde bu bizim bildimiz kefallerdemi hani derelerde bazen tuzlu su da gördümüz burda ya kimse bilmiyo yada yanılıyom kefal sahteye atlamaz diyolar (:

crowtattoo
05-01-2012, 18:43
up up upupupupupup

KorkutAta
08-01-2012, 15:41
Vallahi öyle. Dünkü sıfır vuruşlu avdan sonra adrenalin salgılayan yerlerim ağrir:D :D :laughing:
Üstadım saygılar.;)

Geçtiğimiz Cumartesi günü Tortum’da Muharrem hocamla (KorkutAta) birlikteyiz. Günün 3 çeyrekten fazlası gitmiş bir vuruş bile alamamışken birden Hoca “ Ya Allaaaah!!!” deyip sağ tarafına doğru tasmayı attı. Kamış bir büküldü, neredeyse hocanın etrafında bir daire çizip tekrar sapıyla birleşecek. Balık gelmek bilmiyor. Döndü sol tarafa, bu kez aynı durum tersten vuku buldu. Hoca yine dairenin içerisinde, kamışı zapdetmeye çabalıyor nefes-nefese. Aha beklenen trofe geldi zannıyla kepçeyi kaptığım gibi saniyeler içerisinde yanında dikildim.reeling

Bir ara bu balık hocayı da götürür, ne yapsam hocayı mı tutsam acaba diye de düşündüm, öyle basıyor balık.:o Kan-ter içinde çok yorulsa da hocanın pehlivanlığı balığı tuş ettirdi sonunda. Aldı dışarı; 25 cm.lik bir siraz.:laughing:

Saldığı balığın ardından ellerini göl suyuyla yıkıyor. Olsun, değdi valla, yaşattığı adrenalin yeter. O ne balıktı bee, helal olsun.:p :D

Vedat Abayoğlu
08-01-2012, 15:56
[QUOTE=balli;899662]Üstadım saygılar.;)

Vurgulamaya çalıştığım nokta bu işte sevgili Nuri.

Hafif bir takımla irice bir balık dahi,avcısına adrenalin dolu anlar yaşatır.Helede çok ince ip misina kullanılırsa vuruş,mücadele,kurtulma çabaları hepten kuvvetli hissedilecektir.

Sevgiler

Vedat Abayoğlu
08-01-2012, 16:04
aldıgı sahteyide yazsaydın bari.ha birde bu bizim bildimiz kefallerdemi hani derelerde bazen tuzlu su da gördümüz burda ya kimse bilmiyo yada yanılıyom kefal sahteye atlamaz diyolar (:

Siraz yada benzer familyadaki bazı balıklar sahtelere pek itibar etmezler.Ancak şu bir gerçektirki arada sahte hemen burunlarının dibinden geçerse kimi zaman atlar ve yakalanırlar.

Tuzlu suda gördüğünüz kefallerle tatlısularda yaşayanların familya birliği yoktur.Sadece şeklen benzerler.

Tatlısukefali(Kasna)hemen her türlü sahtelere itibar eden,mesela çeşitli küçük kaşıklar,meppsler,7 cm ve altı rapalalar,muhtelif imitasyon fly(sinekler)muhtelif aynı suları paylaşan böcek ve kınkanatlı mahlukatın sahteleri,bu arada kurbağa,danaburnu ,çekirge,arı,yusufcuk,tırtıl,semender ve küçük kertenkele,tatlısu istakozu,karınca imitasyonlarına,usulünce sunulduğunda hışımla atlarlar.

İnanızki kasnanın en iri bireylerini bu sahtelerle yakalamak mümkündür.

Sevgiler

crowtattoo
09-01-2012, 21:27
s.a bi kamış aldım 3-15 gr atarlı 1.80 lik lakin 2 gramlık sahteyi ortalama tahminen 10 metre var yok mesafeye attı misina 0.18 lik makina güzel alab alık için bide 5 gramlık rapala floting miniklerinden denedim onuda 15 metre felan attı lakin bu sefer misina 0.25lik di bunlar normal degermi yoksa nerde hat yapdım kamış biraz pahalı daiva nın

buyrun bi bakın kamışa

laborant1986
17-01-2012, 23:05
vedat abi çok teşekür ederim verdiğin bilgiler için daha önce balıkesirde çekirge ile
500 600 gram kasna yakaldım bu yaz gittiğimde 3 4 tane sahte böcek ve 2 tane maps götürdüm 3 4 gün boyunca gunluk 1 2 saat denedim hıc balık alamadım sanırım bizim ordaki büyük balık yok çünkü 500 600 gramlık balığı tuttuğum da baya dikkat cektim :) orda
Vedat abi kasna için önerebileveğin kamış ve makina varmı

Vedat Abayoğlu
18-01-2012, 07:19
s.a bi kamış aldım 3-15 gr atarlı 1.80 lik lakin 2 gramlık sahteyi ortalama tahminen 10 metre var yok mesafeye attı misina 0.18 lik makina güzel alab alık için bide 5 gramlık rapala floting miniklerinden denedim onuda 15 metre felan attı lakin bu sefer misina 0.25lik di bunlar normal degermi yoksa nerde hat yapdım kamış biraz pahalı daiva nın

buyrun bi bakın kamışa

Hem kasnada hemde alabalıkta en fazla 0,20 mm misina kullanmanı tavsiye ederim.
Misinan ne kadar inceyse okadar uzağa erersin.

balli
18-01-2012, 20:54

buyrun bi bakın kamışa

Ustam Allah bilir ya uykusuz kalmış olmalısın.:o

Kardeşimiz gerçi 0,25mm.lik misinayla da atış yapmış ancak 0,18 mm.lik misina ile de yaptığı atışlarda istediği mesafelere erememiş. Zaten soru da kamış ve atarıyla ilgili.

Konu içeriğine ters düşsün istemedim, dikkatinize sunma gereği hissettim nacizane.;)

Vedat Abayoğlu
19-01-2012, 01:17
Ustam Allah bilir ya uykusuz kalmış olmalısın.:o

Kardeşimiz gerçi 0,25mm.lik misinayla da atış yapmış ancak 0,18 mm.lik misina ile de yaptığı atışlarda istediği mesafelere erememiş. Zaten soru da kamış ve atarıyla ilgili.

Konu içeriğine ters düşsün istemedim, dikkatinize sunma gereği hissettim nacizane.;)

Yok be Nuri,24 saatte sadece birkaç saat uyuyan birisiyim.

Bazı noktaları defaetle bilerek tekrarlarım.İsterimki dimağlarda yer etsin.

Ancak bugüne kadar gelen ziyaretci kardeşlerimin maalesef hiçbirisinde,genel anlamdada olsa tüm yazıp çizmelerime karşın halende çok önemli eksiklikler olduğunu görmekteyim.

Hani bazen diyorumki,herhalde balık yok edebiyatının gerçek sebebi buudur.

Sevgiler

enverfrat
15-02-2012, 12:48
Merhaba Vedat Abi. Bu siteye yeni katıldım. Malatya'da yaşıyorum ve genelde Fırat baraj göletine sazan avı için gidiyoruz. Yazılanları baştan sona okudum çok faydalı bilgiler vermişsin. Çok teşekkür ederim, birçok konuda yazdıklarından faydalandım. Kasna avı konusunda yeni yeni ilgilenmeye başladım işin doğrusu bizim buralarda bu balığa Karaca derler ve birçok arkadaşın belirttiği gibi pek ticari değeri olmamasından dolayı rağbet edilen bir balık değildir. Fakat yakalaması ve avlaması çok zevkli bir balıktır. Burada bazen dip oltasına takılan kasnaları çoğu zaman bırakmışızdır. Bir de bunların dışında sadece Fırat ve Dicle'de bulunan buralarda turna-kurşun denilen ama asıl adı Caner veya sis balığı olan bir tür var. Gerçekten 60-70 kg üstüne çıkmaktadırlar. bahsettiğin böcek sahtelerini bu sene bu balık üzerinde deneyeceğim. Bakalım nasıl sonuç verecek. Bir de Vedat Abi akarsu değilde gölette ve durgun suda avlanma teknikleri ve tüyoları hakkında bilgi verirsen çok sevinirim. sevgiyle kalın.

Mardukhan
28-02-2012, 19:11

Vedat abi, 0,18'lik tavsiye edebileceğin bir misina markası varmıdır? Çok pahallı olmazsa sevinirim tabiki:) Bir de yozuri aile goby'nin hangi renk tercihini öneriyorsunuz ben baya bi araştırdım ancak bulamadım.

Vedat Abayoğlu
01-03-2012, 07:30
Merhaba Vedat Abi. Bu siteye yeni katıldım. Malatya'da yaşıyorum ve genelde Fırat baraj göletine sazan avı için gidiyoruz. Yazılanları baştan sona okudum çok faydalı bilgiler vermişsin. Çok teşekkür ederim, birçok konuda yazdıklarından faydalandım. Kasna avı konusunda yeni yeni ilgilenmeye başladım işin doğrusu bizim buralarda bu balığa Karaca derler ve birçok arkadaşın belirttiği gibi pek ticari değeri olmamasından dolayı rağbet edilen bir balık değildir. Fakat yakalaması ve avlaması çok zevkli bir balıktır. Burada bazen dip oltasına takılan kasnaları çoğu zaman bırakmışızdır. Bir de bunların dışında sadece Fırat ve Dicle'de bulunan buralarda turna-kurşun denilen ama asıl adı Caner veya sis balığı olan bir tür var. Gerçekten 60-70 kg üstüne çıkmaktadırlar. bahsettiğin böcek sahtelerini bu sene bu balık üzerinde deneyeceğim. Bakalım nasıl sonuç verecek. Bir de Vedat Abi akarsu değilde gölette ve durgun suda avlanma teknikleri ve tüyoları hakkında bilgi verirsen çok sevinirim. sevgiyle kalın.

Sevgili Enver

Batı Fıratta 3 sene boyunca avlandım.

Orada Kasnanın en büyük boyları bulunmaktadır.

Canere gelince mahalli olarak bu balığa Diyarbakır yörelerinde Şabotta demektedirlerki,hayatımın hatırlayabildiğim ilk balığıdır.
Ben İlkokula Diyarbakırda başladım.Ama Dicle ve Şabotla başlamadan evvel tanıştığımı net hatırlıyorum.
Rahmetli babam askerliğini orada şantiye mühendisi olarak yapmıştı.

Batı Fıratta Kasnaları 4 veya 5 nO yani en iri meppslerle avlardım.

İki kerede Caner yakalamışlığım vardır meppsle.

Bu balık özellikle kış aylarında av veren,kaşığa ve benzer sahtelere ilgi duyan bir balıktır.

Tabii olarak Turna balığıyla katiyen bir familya birliği yoktur.Ancak benzer yöntemlerle yakalanır.

Keza uygun yerlere canlı ufak balık bırakılırsa,en büyükleri böyle yakalanacaktır.

Sevgiler

Vedat Abayoğlu
01-03-2012, 07:33
Vedat abi, 0,18'lik tavsiye edebileceğin bir misina markası varmıdır? Çok pahallı olmazsa sevinirim tabiki:) Bir de yozuri aile goby'nin hangi renk tercihini öneriyorsunuz ben baya bi araştırdım ancak bulamadım.

Piyasada o kadar çok misina markası varki bende şaşırdım.Ancak ben normal misina olarak Tubertininin Lake and River misinasını şu an kullanmaktayım.

Bazı makaralarımda ise 0,08 ip misina sarılıdır

Sevgiler

shatin
01-03-2012, 11:12
Sabırsızlıkla bekliyorum zamanını tatlısu avcılığını çok seviyorum çok özledim

Vedat Abayoğlu
01-03-2012, 12:40
Sabırsızlıkla bekliyorum zamanını tatlısu avcılığını çok seviyorum çok özledim

Bende öyle,oralarda kendimi gerçek bir cennette hyissetmekteyim

sevgiler

Mardukhan
01-03-2012, 13:17
Piyasada o kadar çok misina markası varki bende şaşırdım.Ancak ben normal misina olarak Tubertininin Lake and River misinasını şu an kullanmaktayım.

Bazı makaralarımda ise 0,08 ip misina sarılıdır

Sevgiler

Çok teşekkürler vedat amca. Mart ayı geldi artık yakında sahtelerle başlarız herhalde değil mi? Bir de angel kiss'in 0,18 soft serisini öneriyorlar baya bi yerde ustam

pitbull
01-03-2012, 13:56
Bu yaz kefal avcılığına ben de gireceğim. Memlekette çok büyük kefaller yakalanıyor ama onların kefal olduğunu bilen yok. Ağ ile tutuyorlar hep. 2 sene önce adamın biri sasi ile at-çek yaparak 50-60 cm büyüklüğünde kefal yakalamış. ''Ne tuttunuz bir bakayım'' dedim, adam livarı bir çıkarttı en küçüğü 35-40 cm, en büyüğü 50-60 cm vardı. Bu sene bana da nasip olur inşallah.

Vedat Abayoğlu
01-03-2012, 19:26
Bu yaz kefal avcılığına ben de gireceğim. Memlekette çok büyük kefaller yakalanıyor ama onların kefal olduğunu bilen yok. Ağ ile tutuyorlar hep. 2 sene önce adamın biri sasi ile at-çek yaparak 50-60 cm büyüklüğünde kefal yakalamış. ''Ne tuttunuz bir bakayım'' dedim, adam livarı bir çıkarttı en küçüğü 35-40 cm, en büyüğü 50-60 cm vardı. Bu sene bana da nasip olur inşallah.

Hadi bakalım delikanlı rasgelsin

pitbull
07-03-2012, 16:41
Bu misinalar kefal ve alabalık için uygun mu acaba?

Aşağıdakinin 30luk olanını kullanıyorum ve memnunum ama alabalık ve kefal için 20liğini bulamadım, daha doğrusu tükenmiş. 16'lık uygun olur mu?

Vedat Abayoğlu
07-03-2012, 17:03
Bu misinalar kefal ve alabalık için uygun mu acaba?

Aşağıdakinin 30luk olanını kullanıyorum ve memnunum ama alabalık ve kefal için 20liğini bulamadım, daha doğrusu tükenmiş. 16'lık uygun olur mu?

0,20 olanı bence daha uygundur sevgili Furkan.Diğeride olur ama hayli risklidir.Büyük balıkta kopabilir üstelik takmalardada dayanmaz.

Sevgiler

Not Bende benzer İtalyan misinalarından Lake and River olanını kullanmaktayım.

pitbull
07-03-2012, 19:40
O zaman üstekini alayım, hem 300 metre, bol bol kullanırım :).

Kullandığınız Tubertini marka Lake and River modelini daha önceki yorumlarınızdan öğrendim, ancak avmarketi'nde gözükmüyor. Alışverişi avmarketi'nden yapmayı planlıyorum.

Mardukhan
07-03-2012, 23:05
Vedat amca selamlar bir kasna üstadı olarak size birşey sormak istiyorum. Mart ayında havaların sıcak olduğu bu günler gibi günlerde. Böcek sahteleriyle kasnaları kandırabilirmiyiz? Bu konudaki tecrübelerinizle bana bu konuda ne söyleyebilirsiniz?

Vedat Abayoğlu
08-03-2012, 04:42

Kullandığınız Tubertini marka Lake and River modelini daha önceki yorumlarınızdan öğrendim, ancak avmarketi'nde gözükmüyor. Alışverişi avmarketi'nden yapmayı planlıyorum.

Kısık Balıkcılığın bir ithalidir,sorarsan yardımcı olurlar

Vedat Abayoğlu
08-03-2012, 04:47

Kısık Balıkcılığın bir ithalidir,sorarsan yardımcı olurlar

Vedat Abayoğlu
08-03-2012, 04:50
Vedat amca selamlar bir kasna üstadı olarak size birşey sormak istiyorum. Mart ayında havaların sıcak olduğu bu günler gibi günlerde. Böcek sahteleriyle kasnaları kandırabilirmiyiz? Bu konudaki tecrübelerinizle bana bu konuda ne söyleyebilirsiniz?

Mart ayı bu iş için biraz erken sevgili Semih.

Böcek hayatı zaten tam başlamamış olup,Kasna beslenme alışkanlığını bu tür avlarına daha çevirmemiştir.
Zaten akarsularda bu mevsimde hem çok kabarık ve hemde bulanık olurlar,av daha beklemelisin.

Sevgiler

Mardukhan
08-03-2012, 12:04
Mart ayı bu iş için biraz erken sevgili Semih.

Böcek hayatı zaten tam başlamamış olup,Kasna beslenme alışkanlığını bu tür avlarına daha çevirmemiştir.
Zaten akarsularda bu mevsimde hem çok kabarık ve hemde bulanık olurlar,av daha beklemelisin.

Sevgiler

Teşekkürler Vedat Üstadım nisan ayını beklerim ben de artık reeling

Vedat Abayoğlu
09-03-2012, 04:28
Teşekkürler Vedat Üstadım nisan ayını beklerim ben de artık reeling

Yağışların etkisi,karların erişmesi gibi sebepler nehirlerin kabarıklık ve bulanıklık ayrıca soğukluk durumlarını etkiler.

Dolayısıyla randımanlı kasna avının ne zaman başlayacağı her sene aynı günlerde olmaz.Arada gidip denemelisin.

Bende o az kalan günleri iple çekiyorum,arada gidip yoklamayı planlıyorum.

Ayrıca böylesi durumlarda,batan veya yavaş batan tip sahte yemleri kullanmalısın.

Örneğin Sure catch'in Super Hopper'i Yo-zuri'nin Aile Goby'si gibi.

Bunların beyaz renklerinle daha iyi verim alırsın.

Sevgiler,rasgelsin

Mardukhan
09-03-2012, 11:55
Yağışların etkisi,karların erişmesi gibi sebepler nehirlerin kabarıklık ve bulanıklık ayrıca soğukluk durumlarını etkiler.

Dolayısıyla randımanlı kasna avının ne zaman başlayacağı her sene aynı günlerde olmaz.Arada gidip denemelisin.

Bende o az kalan günleri iple çekiyorum,arada gidip yoklamayı planlıyorum.

Ayrıca böylesi durumlarda,batan veya yavaş batan tip sahte yemleri kullanmalısın.

Örneğin Sure catch'in Super Hopper'i Yo-zuri'nin Aile Goby'si gibi.

Bunların beyaz renklerinle daha iyi verim alırsın.

Sevgiler,rasgelsin

Gayet iyi anladım Vedat amca:) Arada denemeler yapacağım artık hem temiz hava alıp stres atmış olurum hem de antrenman yapmış olurum. Surecatch Super Hopper'ın üretimi durmuş artık ama bir adet edindim beyaz pembe kafalıdan. Aile goby'i bulamıyorum. Strikepro eg097 Warted Toad kurbağa sahtesi de iş yaparmı peki ?
Teşekkürler ..

Vedat Abayoğlu
09-03-2012, 16:51
Gayet iyi anladım Vedat amca:) Arada denemeler yapacağım artık hem temiz hava alıp stres atmış olurum hem de antrenman yapmış olurum. Surecatch Super Hopper'ın üretimi durmuş artık ama bir adet edindim beyaz pembe kafalıdan. Aile goby'i bulamıyorum. Strikepro eg097 Warted Toad kurbağa sahtesi de iş yaparmı peki ?
Teşekkürler ..

Alegoby'i Kısıkta bulabilirsin.

Bahsettiğn kurbağa sahtesi benim en güvendiğim ve iri balık aldığım kandırıcıdır.

Oda iş görecektir amayüksek ve bulanık sularda Super Hopper daha etkili olmaktadır.

Sevgiler

Mardukhan
09-03-2012, 17:26
Alegoby'i Kısıkta bulabilirsin.

Bahsettiğn kurbağa sahtesi benim en güvendiğim ve iri balık aldığım kandırıcıdır.

Oda iş görecektir amayüksek ve bulanık sularda Super Hopper daha etkili olmaktadır.

Sevgiler

Anladm peki hopper'ın yeşili var bende o da iş görür mü sizce? Bu arada balıkesir tarafına gelirseniz beraber balığa gideriz Vedat amca misafir edebilirim sizi Balya yakınlarında :) reeling

Vedat Abayoğlu
10-03-2012, 08:36
Anladm peki hopper'ın yeşili var bende o da iş görür mü sizce? Bu arada balıkesir tarafına gelirseniz beraber balığa gideriz Vedat amca misafir edebilirim sizi Balya yakınlarında :) reeling

Sevgili Semih

Hopperin iki farklı rengi vardır,ikiside iş görür.

İlkbaharda sular yüksek ve bulanıkca olduğundan daha iyi görünmesi açısından beyaz rengi tercih etmekteyim.

Balya yakınlarındaki Madra ırmağında güzel kasna yakaladımdı.Hatta v ideosu bile var.Ancak oranın avcıları o ırmakta 4,5 kg lık kasnaların varlığından söz ettilerdi bana pek inandırıcı gelmediydi.Senin bu konudaki fikrin ne acaba.

Seninle o bölge ırmaklarında sahtelerle güzel bir kasna avı yapmak isterim.

Sevgiler

pitbull
10-03-2012, 12:34
Vedat Amca, beyaz sasi denesek iş yapar mı acaba? Ya da turuncu?

Mardukhan
10-03-2012, 12:47
Sevgili Semih

Hopperin iki farklı rengi vardır,ikiside iş görür.

İlkbaharda sular yüksek ve bulanıkca olduğundan daha iyi görünmesi açısından beyaz rengi tercih etmekteyim.

Balya yakınlarındaki Madra ırmağında güzel kasna yakaladımdı.Hatta v ideosu bile var.Ancak oranın avcıları o ırmakta 4,5 kg lık kasnaların varlığından söz ettilerdi bana pek inandırıcı gelmediydi.Senin bu konudaki fikrin ne acaba.

Seninle o bölge ırmaklarında sahtelerle güzel bir kasna avı yapmak isterim.

Sevgiler

Saygıdeğer Vedat Amca öncelikle hemen hemen her mesajıma cevap verip sorularıma çözümler sunduğun için teşekkür ederim. 4.5 kg'lık kasnaların olduğunu tam olarak bilmemekle beraber el değmemiş güzel avlaklar keşfettim geçen sene. Çok gezdim fakat deneyip olta atamadığım yerler de mevcut. Yalnız benim gittiğim yerler biraz fazla ağaçlık düzgün açık bir yer bulma konusunda şu an için sıkıntılarım var ama sezonun açılmasıyla birlikte sizinle birlikte güzel bir av yapmayı çok isterim. Teşekkürler saygılar

Vedat Abayoğlu
10-03-2012, 16:23
Vedat Amca, beyaz sasi denesek iş yapar mı acaba? Ya da turuncu?

Küçük boyların ın iş yapacağını sanıyorum delikanlı,denemeni tavsiye ederim.

Vedat Abayoğlu
10-03-2012, 16:25
Saygıdeğer Vedat Amca öncelikle hemen hemen her mesajıma cevap verip sorularıma çözümler sunduğun için teşekkür ederim. 4.5 kg'lık kasnaların olduğunu tam olarak bilmemekle beraber el değmemiş güzel avlaklar keşfettim geçen sene. Çok gezdim fakat deneyip olta atamadığım yerler de mevcut. Yalnız benim gittiğim yerler biraz fazla ağaçlık düzgün açık bir yer bulma konusunda şu an için sıkıntılarım var ama sezonun açılmasıyla birlikte sizinle birlikte güzel bir av yapmayı çok isterim. Teşekkürler saygılar

İstersen Alpinist avım adlı konuma bir göz at.

Orada senin o bahsettiğin yerlere geçen sezon gitmiştim.Sanırım kısacık bir videoda olacak

Sevgiler

Mardukhan
10-03-2012, 17:02

Orada senin o bahsettiğin yerlere geçen sezon gitmiştim.Sanırım kısacık bir videoda olacak

Sevgiler

Vedat amca ben o başlık altında bir konu bulamadım acaba silinmiş olabilir mi?

Mardukhan
10-03-2012, 17:15

Sevgiler

Şimdi buldum o kunuyu:) başka bir yerdeymiş. Benim gittiğim yerlere hayli benziyor fakat fotoğrfaların azlığından dolayı tam olarak emin olamadım

Vedat Abayoğlu
14-03-2012, 05:52
Şimdi buldum o kunuyu:) başka bir yerdeymiş. Benim gittiğim yerlere hayli benziyor fakat fotoğrfaların azlığından dolayı tam olarak emin olamadım

O Irmak Madra dağlarından doğan bir ırmak.Sarp arazilerden geçerek birkaç kolda alarak geliyor.Yaz aylarında kristal gibi berraklaşıyor.

Sanırım bu ay sonunda büyük göçe maruz kalacak ve insanlar ellerine ne geçi,irirlerse yayın,turna kasna yada ne bulurlarsa çarpma tırıvırı gir,işeceekler.

Mardukhan
17-03-2012, 22:21
O Irmak Madra dağlarından doğan bir ırmak.Sarp arazilerden geçerek birkaç kolda alarak geliyor.Yaz aylarında kristal gibi berraklaşıyor.

Sanırım bu ay sonunda büyük göçe maruz kalacak ve insanlar ellerine ne geçi,irirlerse yayın,turna kasna yada ne bulurlarsa çarpma tırıvırı gir,işeceekler.

O insanlar inşallah yasal sınırlara uyarlar

pitbull
18-03-2012, 17:29
Hocam, 0-3 gr atarlı mı yoksa 1-11 gr atarlı mı bir kamış almalıyım?

0-3 gr atarlı olan Mitchell Privilege II UL 150 cm spin kamış. (24tkarbon'dan yapılmaymış)

1-11 gr atarlı olan Shimano Alivio BX UL 165 cm spin kamış. (XT30 + EPOXY GLASS'tan yapılmaymış)

Haftalardır kamış alacağım diye araştırıyorum, ama bir türlü karar veremedim. Shimano Alivio biraz daha cazip geliyor atarı nedeni ile çünkü bazen turnada filan kullanırım diyordum. Ama Shimano'nun alt modellerini önermiyorlar.

Siz ne derseniz onun siparişini vereceğim. Yoksa bu işin içinden çıkamayacağım.

Mardukhan
19-03-2012, 00:06

0-3 gr atarlı olan Mitchell Privilege II UL 150 cm spin kamış. (24tkarbon'dan yapılmaymış)

1-11 gr atarlı olan Shimano Alivio BX UL 165 cm spin kamış. (XT30 + EPOXY GLASS'tan yapılmaymış)

Haftalardır kamış alacağım diye araştırıyorum, ama bir türlü karar veremedim. Shimano Alivio biraz daha cazip geliyor atarı nedeni ile çünkü bazen turnada filan kullanırım diyordum. Ama Shimano'nun alt modellerini önermiyorlar.

Yaklışık 15 gün öncesine kadar müthiş indirim bombardımanı vardı shimano bir indirim patlattı ardından okuma patlattı. Ben oltamı aldım o sırada 200 milyon verecekken 140 liraya geldi bana. Ben daha fazla atarlı aldım yalnız. 5-25 gr. benim aldığım.

Sebastian
19-03-2012, 00:45
eline koluna yüreğine saglık rastgele vedat amca :)

Vedat Abayoğlu
19-03-2012, 08:29

Sevgili Furkan

Benim sonunda emin olduğum gerçek şudur.

Karbon kamışların önemli artıları varsada,bunların illaki karbon oranı yüksek dolayısıyla fiyatıda ona göre yüksek olanları kullanılmalı,ayrıca fujilerinin ip misinaya sdayanıklı olanları seçilmelidir.

Sırf Fuji durumu bile fiyatı menfi etkiler zaten.

Yoksa illaki kırarsınız.Kırmasanız dahi tedirgin avlanırsınız.Kimi zaman sarp yerlerde asla balığı sudan dikey kesmemeniz lazım gelirken,dikine kamışınızı iyiçe bükülüp,üstelik kepçenizde yoksa kaldırdığınızda ortalama bir kg civarında bir balık dahi çırpındığında bu zarif kamışı kırar.

Ancak aynı durumun Epoxy Glass kamışlarda olmayacağını iddia ederim.

Alivio böyle oolsada onun turna avında eksik kalacağınıda söylemek gerekir.

Atarı daha yüksek boyu biraz daha uzun bir kamış turnada daha iyi olacaktır.

Dere spin kasna ve alabalık avlarında ise SavageAR Troutizimo 190 lık kamışı tavsiye ederim.

Sevgiler

Vedat Abayoğlu
19-03-2012, 08:31
eline koluna yüreğine saglık rastgele vedat amca :)

Sağol sevgili Murat teşekkürler

pitbull
19-03-2012, 10:03
Sevgili Furkan

Benim sonunda emin olduğum gerçek şudur.

Karbon kamışların önemli artıları varsada,bunların illaki karbon oranı yüksek dolayısıyla fiyatıda ona göre yüksek olanları kullanılmalı,ayrıca fujilerinin ip misinaya sdayanıklı olanları seçilmelidir.

Sırf Fuji durumu bile fiyatı menfi etkiler zaten.

Yoksa illaki kırarsınız.Kırmasanız dahi tedirgin avlanırsınız.Kimi zaman sarp yerlerde asla balığı sudan dikey kesmemeniz lazım gelirken,dikine kamışınızı iyiçe bükülüp,üstelik kepçenizde yoksa kaldırdığınızda ortalama bir kg civarında bir balık dahi çırpındığında bu zarif kamışı kırar.

Ancak aynı durumun Epoxy Glass kamışlarda olmayacağını iddia ederim.

Alivio böyle oolsada onun turna avında eksik kalacağınıda söylemek gerekir.

Atarı daha yüksek boyu biraz daha uzun bir kamış turnada daha iyi olacaktır.

Dere spin kasna ve alabalık avlarında ise SavageAR Troutizimo 190 lık kamışı tavsiye ederim.

Sevgiler

Teşekkürler Vedat Amca, haftalardır kafama takılan soruları cevaplamış oldun.

Savagear'ın o kamışını ben de çok beğendim ama maddi olarak aşıyor beni.

Turna işini bir kenara bırakarak sadece alabalık ve kefalde kullanmaya Alivio alıyım o zaman.

Turna için yine Shimano Alivio var 270 cm'lik, onu kullanmaya devam ederim.

Vedat Abayoğlu
19-03-2012, 10:20
Teşekkürler Vedat Amca, haftalardır kafama takılan soruları cevaplamış oldun.

Savagear'ın o kamışını ben de çok beğendim ama maddi olarak aşıyor beni.

Turna işini bir kenara bırakarak sadece alabalık ve kefalde kullanmaya Alivio alıyım o zaman.

Turna için yine Shimano Alivio var 270 cm'lik, onu kullanmaya devam ederim.

Tamam delikanlı bu iki takım senin için gayet uygundur.Bence başkasına gerek dahi duymayacaksın,rasgele.

Sevgiler

Özkan KILIÇARSLAN
15-04-2012, 17:35
Sayın üstadım balıkesir yöresinde çocukluğumda kasna avını hep canlı yemlerle yapardık. Şimdi ankara.dayım ve at-çek'e inanılmaz alıştım, uzun süredir de kasna avına çıkmamıştım. Acaba sahte yemle kasna avında hareket tarzı nasıl olmalıdır, yavaş yavaş mi yoksa bırak çek mi yaparsak daha başarılı oluruz. Şimdiden teşekkürler. Rastgele:)

Vedat Abayoğlu
15-04-2012, 20:20
Sayın üstadım balıkesir yöresinde çocukluğumda kasna avını hep canlı yemlerle yapardık. Şimdi ankara.dayım ve at-çek'e inanılmaz alıştım, uzun süredir de kasna avına çıkmamıştım. Acaba sahte yemle kasna avında hareket tarzı nasıl olmalıdır, yavaş yavaş mi yoksa bırak çek mi yaparsak daha başarılı oluruz. Şimdiden teşekkürler. Rastgele:)

Sevgili Özkan

Kasnanın av değeri olan bir balık türü haline gelmesinde Ankaralı avcıların rolü büyüktür.

Eh bende esasen Ankaralı bir avcıyım.

Rahmetli Esen Özdilli ağabeyimiz,şimdilerde geniş olarak kullanılır olan muhtelif böcek rapalalarını ilk defa getirip lanse etmiştir.

İşte Çekirge,karınca,arı,gibi sahteler bu şekilde piyasada av alanlarında boy gösterir hale gelmiştir.

Ancak bazı sahteler bunlara ilave olup kimisi dahada etkin hale gelmişlerdir.

Sayarsak,Sure Catch'in super Hopperı,keza aynı markanın Craw Fish'i gayet etkin ve iri kasna alan sahtelerdir.

Benim favorimi sorarsan,Strike-Pro'nun kurbağasını tek geçerim.
Ayrıca Yo-zurinin Slavko Bug'larınıda çok severim.

Kasna avı gayet keyfli,aksiyonu bol,insanı tam manasıyla bir atçek ustası haline getiren bir balıktır.

İstanbul Boğazının bence en usta kıyı avcısı olan Yıldıray kardeşim geçen hafta buradaydı ve ilk defa denediği kasna avından olağanüstü keyf aldı ve aşağıda resmini yolladığım kasnanın yanısıra, gayet irilerini tuttu.

Kasna şayet sahte yakınlarına biryerlere düşerse hışımla atlar,ıskalamazsada muhakkak yakalanır.

Super Hopper,Kurbağa ve Crawfish haricindeki sahteleri suya indiği andan itibaren 1,2 saniye bekletip çekmekte fayda vardır.

Zira bu sahtelerin tabiileri suya düştüklerinde onlarda 1,2 saniye beklerler ve sonrasında kaçma hamlelerine başlarlar.

Hafif akıntının geldiği yöne çapraz ve genelde akıntının geldiği yöne atarak,akıntının getirdiğini sanmasını teminen atıp ve çekmelisin.

Akıntının bir geniş alana girdiği bölgelerde iiri kasnalar özellikle akşamüstleri kafalarını akıntının geldiği yöne çevrili beklerler.Sahte bu durumda asla arkadan gelmemelidir.Bu kasna için ürkmesine sebep bir durum olur.

İşte böyle yerlerde sahtenizi akıntının tam üstüne atıp sonrasında durgunlaştığı yere sürüklenmesinin akabinde hareketlendirirseniz illaki iiri bir tanesini yakalarsınız..

Sevgiler.

[/IMG] (][IMG)

Özkan KILIÇARSLAN
15-04-2012, 21:36
Hocam verdiğiniz bilgiler için size çok teşekkür ederim. Sizin gibi bir ustadan alacağımız daha çok şey var. Kendinize iyi bakın. Görüşmek üzere. Rastgele...

Vedat Abayoğlu
16-04-2012, 04:52
Hocam verdiğiniz bilgiler için size çok teşekkür ederim. Sizin gibi bir ustadan alacağımız daha çok şey var. Kendinize iyi bakın. Görüşmek üzere. Rastgele...

Birşey değil sevgili Özkan

Sevgiler

merve189
18-04-2012, 21:15
merhaba guzel bilgiler var tnx..

Vedat Abayoğlu
20-04-2012, 04:03
merhaba guzel bilgiler var tnx..

Sağolunuz Merve Hn.

nicholai hel
20-04-2012, 12:24
Baştan sona okudum, sayfalarca not aldım, teorik olarak hemen herşeyi çözdüm, şimdi bana verimli bir avlak bulmak kaldı üstadım. :)

Bu altın değerindeki bilgiler için sana ne kadar teşekkür etsek az...

Vedat Abayoğlu
30-04-2012, 03:50
Baştan sona okudum, sayfalarca not aldım, teorik olarak hemen herşeyi çözdüm, şimdi bana verimli bir avlak bulmak kaldı üstadım. :)

Bu altın değerindeki bilgiler için sana ne kadar teşekkür etsek az...

Mevsim olarak biraz erken daha sevgili Aykut.

Yağışlar iyice azalıp akarsular normal akışlarına ve berraklığına kavuştuğunda,üstelik sucul ve hemen yakın çevresindeki yaşam iyice hareketlendiğinde,bereketli tatlısu avlarıda başlayacaktır.

Sevgimle kal

köstereç
09-05-2012, 08:25
Yav Vedat abi sen var ya sen FELAKETSİN ya. Yani bir kefal avı bukadar net özetlenir. Yani hayatında hiç kefal tutmamış bir acemi bile hiç zorlanmadan yapar bu işi. ayrıca vermiş olduğun sahte yem bilgileri içinde bilahare teşekkür ederiz. Kefaller süper bizimde çocukluğumuzun balığı. Trakya bölgesi dere ve nehirlerinin, barajlarının balığı. doğal beslendiği için tadıda güzel bir balıktır. Fakat ağcılar bizi canımızdan bezdirdiler. Nerdeyse hiç iri kefal kalmadı. 10 saat atıp 3-4 tane kefal tuttukmu ayaklarımız tavana vuruyo be abi.
bide şu tek geçerim dediğin sahte türlerinin resimlerini ayrıca bi verirsen ellerinden öperiz abicim.

Sevgi ve saygılar kıymetli abim.

Vedat Abayoğlu
10-05-2012, 11:25
Yav Vedat abi sen var ya sen FELAKETSİN ya. Yani bir kefal avı bukadar net özetlenir. Yani hayatında hiç kefal tutmamış bir acemi bile hiç zorlanmadan yapar bu işi. ayrıca vermiş olduğun sahte yem bilgileri içinde bilahare teşekkür ederiz. Kefaller süper bizimde çocukluğumuzun balığı. Trakya bölgesi dere ve nehirlerinin, barajlarının balığı. doğal beslendiği için tadıda güzel bir balıktır. Fakat ağcılar bizi canımızdan bezdirdiler. Nerdeyse hiç iri kefal kalmadı. 10 saat atıp 3-4 tane kefal tuttukmu ayaklarımız tavana vuruyo be abi.
bide şu tek geçerim dediğin sahte türlerinin resimlerini ayrıca bi verirsen ellerinden öperiz abicim.

Sevgi ve saygılar kıymetli abim.

Sevgili Cengiz

Sanırım beni yeni keşfettin.Oysa ben 10 senedir böylesine platformlardayım ve herkesten fazlada benzer konular amış birisiyim.

Ama olsun,gayet hevesli olduğun görülmekte.

Trakyanın birçok yerinde avlandım.Çok alabalık tuttum çokda kasna.

Alabalık avında mepps'in önüne geçececek bir sahte henüz bulunmamış olsada,kasna avında bazı sahteler en iribalıkları illaki yakalar hale gelmiştir.

Tatlıısukefali(kasna)akıllı ve kendini iyi korur bir balıktır.Bu bakımdan bir akarsu ne kadar fazla tahrip edilsede,illaki bir yerlerinde iri kasna barındırır.

Bu kasnaları yakalamanın yolu ise asla kendini göstermeden,vaad eden yerleri anlattığım kandırıcılarla güzelece taramaktan geçer.

Özellikle sure catch'in beyaz fosforlu Super Hopperi ile bu yerleri neredeyse hava kararmak üzereyken denersen,hiç ummmadığın irilikte birkacını kandırabilirsin.

Resimleri bilahere yollmaya çalışacağım.

Sevgiler

köstereç
10-05-2012, 15:12
Sevgili Cengiz

Sanırım beni yeni keşfettin.Oysa ben 10 senedir böylesine platformlardayım ve herkesten fazlada benzer konular amış birisiyim.

Ama olsun,gayet hevesli olduğun görülmekte.

Trakyanın birçok yerinde avlandım.Çok alabalık tuttum çokda kasna.

Alabalık avında mepps'in önüne geçececek bir sahte henüz bulunmamış olsada,kasna avında bazı sahteler en iribalıkları illaki yakalar hale gelmiştir.

Tatlıısukefali(kasna)akıllı ve kendini iyi korur bir balıktır.Bu bakımdan bir akarsu ne kadar fazla tahrip edilsede,illaki bir yerlerinde iri kasna barındırır.

Bu kasnaları yakalamanın yolu ise asla kendini göstermeden,vaad eden yerleri anlattığım kandırıcılarla güzelece taramaktan geçer.

Özellikle sure catch'in beyaz fosforlu Super Hopperi ile bu yerleri neredeyse hava kararmak üzereyken denersen,hiç ummmadığın irilikte birkacını kandırabilirsin.

Resimleri bilahere yollmaya çalışacağım.

Sevgiler

Kıymetli abicim pek internetle işim olmaz. Turna ya takılalım demiştim sen çıktın. İyiki çıktın. Teşekkür ederim. Tüm anlattıklarını haziranın 15 inden sonra Edirnede deniycem. Uzun bir aradan sonra tekrar balık avına başlamak güzel.

köstereç
11-05-2012, 12:23
Sevgili Özkan

Kasnanın av değeri olan bir balık türü haline gelmesinde Ankaralı avcıların rolü büyüktür.

Eh bende esasen Ankaralı bir avcıyım.

Rahmetli Esen Özdilli ağabeyimiz,şimdilerde geniş olarak kullanılır olan muhtelif böcek rapalalarını ilk defa getirip lanse etmiştir.

İşte Çekirge,karınca,arı,gibi sahteler bu şekilde piyasada av alanlarında boy gösterir hale gelmiştir.

Ancak bazı sahteler bunlara ilave olup kimisi dahada etkin hale gelmişlerdir.

Sayarsak,Sure Catch'in super Hopperı,keza aynı markanın Craw Fish'i gayet etkin ve iri kasna alan sahtelerdir.

Benim favorimi sorarsan,Strike-Pro'nun kurbağasını tek geçerim.
Ayrıca Yo-zurinin Slavko Bug'larınıda çok severim.

Kasna avı gayet keyfli,aksiyonu bol,insanı tam manasıyla bir atçek ustası haline getiren bir balıktır.

İstanbul Boğazının bence en usta kıyı avcısı olan Yıldıray kardeşim geçen hafta buradaydı ve ilk defa denediği kasna avından olağanüstü keyf aldı ve aşağıda resmini yolladığım kasnanın yanısıra, gayet irilerini tuttu.

Kasna şayet sahte yakınlarına biryerlere düşerse hışımla atlar,ıskalamazsada muhakkak yakalanır.

Super Hopper,Kurbağa ve Crawfish haricindeki sahteleri suya indiği andan itibaren 1,2 saniye bekletip çekmekte fayda vardır.

Zira bu sahtelerin tabiileri suya düştüklerinde onlarda 1,2 saniye beklerler ve sonrasında kaçma hamlelerine başlarlar.

Hafif akıntının geldiği yöne çapraz ve genelde akıntının geldiği yöne atarak,akıntının getirdiğini sanmasını teminen atıp ve çekmelisin.

Akıntının bir geniş alana girdiği bölgelerde iiri kasnalar özellikle akşamüstleri kafalarını akıntının geldiği yöne çevrili beklerler.Sahte bu durumda asla arkadan gelmemelidir.Bu kasna için ürkmesine sebep bir durum olur.

İşte böyle yerlerde sahtenizi akıntının tam üstüne atıp sonrasında durgunlaştığı yere sürüklenmesinin akabinde hareketlendirirseniz illaki iiri bir tanesini yakalarsınız..

Sevgiler.

vedat abicim selam ve saygılar. Tek geçtiğin bu mu acaba bi resme bakarmısın.

Vedat Abayoğlu
11-05-2012, 13:17
vedat abicim selam ve saygılar. Tek geçtiğin bu mu acaba bi resme bakarmısın.

Evet sevgili Cengiz aynen odur.

Resimdeki balık ise daha geçenlerde ilk defa Kasna avı deneyen İstanbuldan Yıldıray kardeşim tarafından tutulumuş olan 50 cm üstü takriben 1,5kg'lık bir balıktır.

Strike-Pro markalı bu kurbağanın,aynı boyda birbirlerine çok benzeyen gagaları hafif değişik 2 tipi vardır.

İyi çalışanı üstü parlak siyah altı gribeyaz ve sadece kafanın altında kırmızılığı olandır.

Diğeri mat siyah olup altı boyan boya turuncudur.

İki boydadırlar 3 ayrı renktedirler.

Her iki boyda çalışır her renkte iş görür ama benim favorim parlak siyah üstlü olanıdır.

Sevgiler

köstereç
11-05-2012, 14:03
Kıymetli abicim kefal sevdası başladı. turnayı unuttuk. Kardeşimin vefatından dolayı uzun bir süredir balıkla uğraşmıyorum. Kefal benim çocukluğumun balığı. Sizden öyle şeyler öğrendimki. Tekrar döndüm bu sevdaya. Rahmetli biraderimin oltalarını elden geçirdim. birkaçtane de yeni takım aldım. Kısmetse haziranda Edirnedeyim. Meriçi talan edicem. Kısmetse babama 1 yıllık balığını stoklarım. Çok sever balığı.

Tutalan kefalleri kısmet olursa buradan da paylaşırım.

Sevgi ve saygılar abicim.
Cengiz.

Vedat Abayoğlu
11-05-2012, 18:02
Kıymetli abicim kefal sevdası başladı. turnayı unuttuk. Kardeşimin vefatından dolayı uzun bir süredir balıkla uğraşmıyorum. Kefal benim çocukluğumun balığı. Sizden öyle şeyler öğrendimki. Tekrar döndüm bu sevdaya. Rahmetli biraderimin oltalarını elden geçirdim. birkaçtane de yeni takım aldım. Kısmetse haziranda Edirnedeyim. Meriçi talan edicem. Kısmetse babama 1 yıllık balığını stoklarım. Çok sever balığı.

Tutalan kefalleri kısmet olursa buradan da paylaşırım.

Sevgi ve saygılar abicim.
Cengiz.

Benimle irtibatını kaybetme sevgili Cengiz.
BU konuda elimden geldiğince yardımcı olurum

Sevgiler

köstereç
18-05-2012, 09:12
Benimle irtibatını kaybetme sevgili Cengiz.
BU konuda elimden geldiğince yardımcı olurum

Sevgiler

Kıymetli abicim

haziranda nasib olursa EDİRNE'yim. Artık canlı yemi buraktık ne yaş nede zaman elvermiyo bulmaya. Strika Pro veya başka olabilir 1-2 adet kefal için sahte ne alalım. Okadar çok çeşit varki. Kurbağa tamam. Başka neler olabilir.
Tutalan balırları bilahare paylaşıma sunacağım.
Sevgi ve muhabbetle kalın kıymetli abicim.

Tüm avcı arkadaşlara rastgelsin.

Vedat Abayoğlu
18-05-2012, 18:09
Kıymetli abicim

haziranda nasib olursa EDİRNE'yim. Artık canlı yemi buraktık ne yaş nede zaman elvermiyo bulmaya. Strika Pro veya başka olabilir 1-2 adet kefal için sahte ne alalım. Okadar çok çeşit varki. Kurbağa tamam. Başka neler olabilir.
Tutalan balırları bilahare paylaşıma sunacağım.
Sevgi ve muhabbetle kalın kıymetli abicim.

Tüm avcı arkadaşlara rastgelsin.

Sevgili Cengiz

Strike-Pro'nun kurbağası iki ayrı aksiyon veren birbirlerine çok benzeyen,aynı büyüklükte kandırıcılardır.

Bu ikisinin birbirinden farkı,özellikle favori renk olan siyah rengin belirgin olarak sönük olmasıdır.Parlak siyah tercihimiz olmallıdır.

Ayrıca kurbağanın alt kısmında kırmıızılık başın altında olmalıdır.

Diğerinde altta boydan boya turuncu renk vardır.

Bu iki ayrıntı doğru olanını almak için yeterli olacaktır.

Aynı markanın arısıda iyi çalışır.

Bulabilirsen Sure Catch'in küçük gagalı Crawfish'i

Yo-zurinin Slavko Bug'u

Aynı markanın Aile Goby'si gayet iyi iş gören sahtelerdir.

Keza Sure Catch'in Super Hopper'i de super bir kasna avcısıdır.

Sevgimle kal

köstereç
21-05-2012, 11:04
[QUOTE=Vedat Abayoğlu;951926]Sevgili Cengiz

Strike-Pro'nun kurbağası iki ayrı aksiyon veren birbirlerine çok benzeyen,aynı büyüklükte kandırıcılardır.

Bu ikisinin birbirinden farkı,özellikle favori renk olan siyah rengin belirgin olarak sönük olmasıdır.Parlak siyah tercihimiz olmallıdır.

Kıymetli abicim sevgi ve saygılar sunarım.

2 Haziranda ANKARA çanıllı göletinde turna yarışması varmış. Haberiniz olsun. Sincan Balık avcıları derneği düzenliyormuş.

Vedat Abayoğlu
22-05-2012, 10:18
[QUOTE=Vedat Abayoğlu;951926]Sevgili Cengiz

Kıymetli abicim sevgi ve saygılar sunarım.

2 Haziranda ANKARA çanıllı göletinde turna yarışması varmış. Haberiniz olsun. Sincan Balık avcıları derneği düzenliyormuş.

Bu derneğin bazı üyelerini 15 gün önceki Kamader turna yarışmasında görmüştüm.

Sanıırım gidemeyeceğim.Derneklerin çoğalması güzel bir gelişme.

Sevgiler

AhmetUNCU
26-05-2012, 18:53
At-Çek ile tatlı su kefali avı, tatlı su avcılığında en zevkli avlardan birisidir. Herzamanki gibi kusursuz ve bir o kadar müthiş bir av olmuş Vedat amca. Kullandığın sahtelerin yarısından fazlasına bende sahibim. Edirne Meriç Nehrinde 1-2 hafta sonra yağışların bitmesi ile su yüksekliği düşecek ve daha berrak bir akarsu halini alıcak bende tatlı su kefali avıma başlayıp buradan rapor edeceğim. Tekrar tebrik eder, her daim bu şekilde güzel avlar dilerim.

Vedat Abayoğlu
27-05-2012, 09:29
At-Çek ile tatlı su kefali avı, tatlı su avcılığında en zevkli avlardan birisidir. Herzamanki gibi kusursuz ve bir o kadar müthiş bir av olmuş Vedat amca. Kullandığın sahtelerin yarısından fazlasına bende sahibim. Edirne Meriç Nehrinde 1-2 hafta sonra yağışların bitmesi ile su yüksekliği düşecek ve daha berrak bir akarsu halini alıcak bende tatlı su kefali avıma başlayıp buradan rapor edeceğim. Tekrar tebrik eder, her daim bu şekilde güzel avlar dilerim.

Hadi bakalım sevgili Ahmet,sana güzel aar diliyor ve raporun ekinde res.imlerini bekliyorum.

Sevgimle kal

köstereç
28-05-2012, 10:16
Hadi bakalım sevgili Ahmet,sana güzel aar diliyor ve raporun ekinde res.imlerini bekliyorum.

Sevgimle kal

Tebe Amet agam nerdesin be edernede. Bizde Haziranda kısmetse ordayız. Birlikte Kefal avlayalım.

Haydin Rastgelsin beya

24-06-2012, 11:50
Vedat amca , mepss le tutmayı denicem. kaç numara ve nasıl bi mepss olsun bilgi verirsen sevinirim. bide link atarsan daha güzel olur.

TA1PB
01-07-2012, 12:49

Vedat Abayoğlu
02-07-2012, 08:00
Vedat amca , mepss le tutmayı denicem. kaç numara ve nasıl bi mepss olsun bilgi verirsen sevinirim. bide link atarsan daha güzel olur.

2 numara yada 3 numara abcak 3 numaranın iğnesini çıkarırda bir ufağınla değiştirirsen daha avcı olur.

Vedat Abayoğlu
02-07-2012, 08:02
Teşekkürler sevgili Murat

Gayet ustaca hazırlanıyor balıklar.

Sevgiler

glifonsil
04-07-2012, 17:44
Bilgi çin saol abicim tesekürler.

Vedat Abayoğlu
04-07-2012, 18:40
Bilgi çin saol abicim tesekürler.

Sende sağol sevgili Erdem

cengiz_av
06-07-2012, 21:17
Vedat usta bütün teknik bilgilerini takip ediyorum ayrıca teşekkür ediyorum.
Bi sorum olacak kefalin bol olduğu bakir bir gölde hiç bir yeme vurmayan
sadece otla böcekle ve lavrayla beslenen bu kefalleri nasıl bir yöntemle
avlarız.
önerilerin ne olur saygılar.

cengiz_av
07-07-2012, 16:39
Selamlaşmayı unuttum kusura bakmayın sayfayı okurken olmalı heyecandan
Bütün kasna ve balık avı sevdalılarına selamlar.

onur atakan doğan
07-07-2012, 18:27
vedat üstadım abim selamlar ben bu işe yeni başladım ve çok meraklıyım. ağvada yeşil çayda 1 numara mepsle ve 2 numara mepsle avlancam ama kaç cmlik balığı salacağım kaç cmlik balığı alacağımı bilmiyorum ? )

08-07-2012, 11:06
bilgi için teşekkür :)

Ufuk26
08-07-2012, 15:30
Çok şanslı bazılarımız, yaşadıkları yerde gerçekten balık çok benim evimin arkasından porsuk nehri geçiyor bahar aylarında güzel balık alıyorum lakin haziran sonu bir kesiliyor tek parça almak bile imkansız gibi.Bizim burdada bu balığa kepenez deniliyor ve tutması en güzel balık bence lakin oltaya vurduğunda vahşiliğinden dolayı sert çekişler yapıyor.

Vedat abinin aksine ben hep dut ile tutmaya çalısıyorum .Azda olsa solucana geldiği oluyor lakin Dut da iyi iş görüyor ama sahte yemide hemen deneyeceğim daha önce aklıma gelmişti ama sağdan soldan olmaz gelmez deyince almamıstım .Eğer güzel bir kepenez alırsam resmini paylaşırım bu ara

Vedat Abayoğlu
08-07-2012, 23:46
Vedat usta bütün teknik bilgilerini takip ediyorum ayrıca teşekkür ediyorum.
Bi sorum olacak kefalin bol olduğu bakir bir gölde hiç bir yeme vurmayan
sadece otla böcekle ve lavrayla beslenen bu kefalleri nasıl bir yöntemle
avlarız.
önerilerin ne olur saygılar.

Sevgili Cengiz

Balıkıcılık hayatımın ilk balığıdır T.Su kefali.

Şimdi şöyle bir hafızamı yokladım,o zamanlar birisi bana gelipte bu balıkları işte şöyle sahte oltalar var bunlarla yakalarsan daha çok ve irilerini yakalayabilirsin dese,zor inanırdım.

Ama şimdi iddia edebilirimki,uygun su ve ısı şartları oluştuğunda bu balığı muhtelif sahtelerle illaki yakalarım.

Konumda bahsettiğim sahtelerden başka tavsiye edeceğim birşey aklıma gelmiyor.

Sevgiler

cengiz_av
12-07-2012, 21:22
Vedat üstadım teşekkürler en kısa zamanda mühtelif sahtelerden alıp elimde
mevcut olanlarla birlıkte set oluşturacağım ve denemelerime başlıyacağım
şunuda söylemeden geçemeceğim sizi ilk kasna avladığınız memleketliyim
ben inşallah benimde sahteyle ilk kasnam olacak tabiki yakalıya bilirsem
saygılar.
gölümüz tabandan yetişenyüzeyi yapraklı bir göl nasıl sahteler önerirsiniz
verececeğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler.

köstereç
13-07-2012, 11:02
Sevgili Cengiz

Balıkıcılık hayatımın ilk balığıdır T.Su kefali.

Şimdi şöyle bir hafızamı yokladım,o zamanlar birisi bana gelipte bu balıkları işte şöyle sahte oltalar var bunlarla yakalarsan daha çok ve irilerini yakalayabilirsin dese,zor inanırdım.

Ama şimdi iddia edebilirimki,uygun su ve ısı şartları oluştuğunda bu balığı muhtelif sahtelerle illaki yakalarım.

Konumda bahsettiğim sahtelerden başka tavsiye edeceğim birşey aklıma gelmiyor.

Sevgiler

Kıymetli abicim, bu haziran Edirne'ye gittim. Tunca, meriçi arşın arşın karışladım, lakin su bulanık, hala yağmur suları geliyo. Kefalin K,sini bulamadım. Bol bol Sudak tuttum göletlerdi. Bahsettiğiniz sahtelerle. Forumlardan takip ettiğim kadarıyla tavsiyelerinizi değerlendirip denedim bende, göletteki herkez şaşırdı tutulan sudaklara. Adaşım Cengiz Vedat abinin tavsiyelerini dinle, zira bir işi iyi yapmak çok yapmakla olur. Vedat abide çok yapanlardan. Hayatı balık olmuş bir abimizin tavsiyelrinin boş olacağını sanmam nitekim gördüm.

Bizim buralarda. 4,5 metrelik saz kamışa, 20 lik misina bağlanır. etrafta varsa börtü böcekten 1-2 tane yakalanır ve ilk oltaya takılır. Yakalanan ilk balık, yada küçüklerden biri kenara otların arasına konulur. sinek avlamak için kullanılan plastiklerden de bitane alırsın yanına balığın üzerine konak,arı sinek ne varsa vurur takarsın oltaya. Bukadar. Ozamanlar bizde paramı vardı makara olta alıcak. al sana tavsiye kıymetli adaşım.

Haydin bakalım rasgelsin.

Vedat Abayoğlu
13-07-2012, 18:49
Kıymetli abicim, bu haziran Edirne'ye gittim. Tunca, meriçi arşın arşın karışladım, lakin su bulanık, hala yağmur suları geliyo. Kefalin K,sini bulamadım. Bol bol Sudak tuttum göletlerdi. Bahsettiğiniz sahtelerle. Forumlardan takip ettiğim kadarıyla tavsiyelerinizi değerlendirip denedim bende, göletteki herkez şaşırdı tutulan sudaklara. Adaşım Cengiz Vedat abinin tavsiyelerini dinle, zira bir işi iyi yapmak çok yapmakla olur. Vedat abide çok yapanlardan. Hayatı balık olmuş bir abimizin tavsiyelrinin boş olacağını sanmam nitekim gördüm.

Bizim buralarda. 4,5 metrelik saz kamışa, 20 lik misina bağlanır. etrafta varsa börtü böcekten 1-2 tane yakalanır ve ilk oltaya takılır. Yakalanan ilk balık, yada küçüklerden biri kenara otların arasına konulur. sinek avlamak için kullanılan plastiklerden de bitane alırsın yanına balığın üzerine konak,arı sinek ne varsa vurur takarsın oltaya. Bukadar. Ozamanlar bizde paramı vardı makara olta alıcak. al sana tavsiye kıymetli adaşım.

Haydin bakalım rasgelsin.

Cok sevindim sevgili Cengiz.Resimleri yollarmisin

Sevgimle kal

14-07-2012, 10:23
Vedat amca ben mepps le tutmayı denedim ama beceremedim :) misinam 30-28 numaraydı sanırsam. 2numarada meppsim vardı. bu at-çek olayını nasıl yapmalıyım anlatırmısın ?

Vedat Abayoğlu
14-07-2012, 12:24
Vedat amca ben mepps le tutmayı denedim ama beceremedim :) misinam 30-28 numaraydı sanırsam. 2numarada meppsim vardı. bu at-çek olayını nasıl yapmalıyım anlatırmısın ?

Delikanlı bir kere misinan çok kalın.

Bu kalınlıktaki misina ile sıhhatli atış yapamazsın.

2 No Mepps olur Ancak misinanı 0,20'ye falan indirmelisin,kaloma ayarınıda iiyi yapmalısın.

Sevgiler

14-07-2012, 19:00
kaloma dediğin suyun derinliğine göre meppsin suyun dibinden üksekliğimi ?

Vedat Abayoğlu
16-07-2012, 19:17
kaloma dediğin suyun derinliğine göre meppsin suyun dibinden üksekliğimi ?

Hayır delikanlı.

İnce misina kullanıldığında dahada önem kazanan,makaranın üst ve bazılarında altından ayarlanabilen,misinanın kaldırma,kopma raddine gelmeden balıkların ani çekmelerinde bu sayede sağılarak kopmasını,kamışında esnekliğinin yardımıyla önleyen bir ayardır kaloma ayarı.

İstersen konulareımın içinde Kalamo ayarı görseli diye ararsan videosu var açıp bakarsan orada güzelce anlatıyorum.

Sevgiler

Ufuk26
21-07-2012, 17:11
S.a vedat abi saygı ve sevgiyle ellerinden öperim size bir sorum olacak .Kasna avlamasını sevdiğinizi biliyorum.Bende porsuk nehrinde dut ile kasna avladım.Şu an tek vuruş alamıyorum suyun üstünde görsemde yeme saldırıda bulunmuyorlar acaba bunun bir sebebi varmı ?şehrin ortalama sıcaklığı şu an 30 35 derece arası baharda güzel kasnalar aldım ama temmuz başlangıcından beri tık yok.Birde eskişehirde bütün av bayilerine baktım bocek ve çekirge sahtesi bulamadım olanlarda sefaf adi acaba bunları temin edebileceğim bir site varmı yada sizin tavsiye edeceğiniz bir yem şimdiden teşekkür ederim saygılarla

23-07-2012, 12:19
Çok teşekkür ediyorum vedat amca dediklerini uyguladım ve dün ilk balığımı aldım bu tekniklerle. Bilgilerin için çok teşekkür ediyorum :)

Vedat Abayoğlu
23-07-2012, 17:52
Çok teşekkür ediyorum vedat amca dediklerini uyguladım ve dün ilk balığımı aldım bu tekniklerle. Bilgilerin için çok teşekkür ediyorum :)

Hadi bakalım delikanlı devamını bekliyorum

23-07-2012, 22:13
inşallah. Vedat amca bana bi spin kamış+makina+suniyem(mepps veya rapala) önerebilirmisin. Fazla param yok ucuz bişey ama senin onayını almış bi takım istiyorum. Beni yönlendirirmisin?

Vedat Abayoğlu
27-07-2012, 15:41
inşallah. Vedat amca bana bi spin kamış+makina+suniyem(mepps veya rapala) önerebilirmisin. Fazla param yok ucuz bişey ama senin onayını almış bi takım istiyorum. Beni yönlendirirmisin?

Cengiz balıkcılığı ara selamımı söyle sana kargoyla uygun fiyatta yollarlar

Vedat Abayoğlu
27-07-2012, 15:45
S.a vedat abi saygı ve sevgiyle ellerinden öperim size bir sorum olacak .Kasna avlamasını sevdiğinizi biliyorum.Bende porsuk nehrinde dut ile kasna avladım.Şu an tek vuruş alamıyorum suyun üstünde görsemde yeme saldırıda bulunmuyorlar acaba bunun bir sebebi varmı ?şehrin ortalama sıcaklığı şu an 30 35 derece arası baharda güzel kasnalar aldım ama temmuz başlangıcından beri tık yok.Birde eskişehirde bütün av bayilerine baktım bocek ve çekirge sahtesi bulamadım olanlarda sefaf adi acaba bunları temin edebileceğim bir site varmı yada sizin tavsiye edeceğiniz bir yem şimdiden teşekkür ederim saygılarla

Bu sene özellikle bu aylarda Kasna çok nazlı.

Günde 50 tane yakalayabildiğimiz bu balıktan ancak 10 tane alabiliyoıruz.

Sanada Cengiz balıkcılığı önereceğim.Hem muhtelif spinnerler ve hemde Strike-Pro kurbağa taklitleri ayrıca Proligicin sahteleri onlarda var.

Selamımı söylersin uygun şart ve fiyatlarda yollarlar.

Sevgiler

köstereç
30-07-2012, 12:32
Cok sevindim sevgili Cengiz.Resimleri yollarmisin

Sevgimle kal

Ne resmi abi. anlayamadım. Balığa gidince balıkla didişmekten pek resim gelmiyo aklıma. Hadi hayırlısı. Bide forumda alıntı yapmadan mesaj yazamıyorum. oda çok uzun sürüyo

sazancıı
30-07-2012, 16:38
Merhaba Vedat Abi ve değerli üstatlar,
Ben at-çekle turna ve amerikan levreği avını çok seviyorum, burada bazı göllerde kasna var gölde kasna avında nelere dikkat etmeliyim. Yem olarak meps ve ufak silikonlarım var. Geçen gün meps ile ırmakta bir tane tuttum avı çok hoşuma gitti ilk defa göle kasna avı için gideceğim tecrübelerinizi bekliyorum.

fatih
12-08-2012, 03:24
göllerde sürekli göl yüzeyinde hoplayıp zıplayanların kasna olduğunu düşünüyorum .sazan levrek ve yayın bunu yapmaz gibi .zargana topu ve sonrasına 1 mt boşlık bırakıp sahte çekirge yada mepsle sonuç alabilirmiyim.

asenol
14-08-2012, 08:58
Arkadaşlar bir çok konuya yazdım ve burayada yazıyorum. Bu kasnanın koku sıkıntısını giderebilen varmıdır. Yani balık kokudan ve tatsızlıktan yenmiyor.

Kasnanın lezzetli bir yemek tarifi varmı acaba?

Vedat Abayoğlu
14-08-2012, 09:11
Arkadaşlar bir çok konuya yazdım ve burayada yazıyorum. Bu kasnanın koku sıkıntısını giderebilen varmıdır. Yani balık kokudan ve tatsızlıktan yenmiyor.

Kasnanın lezzetli bir yemek tarifi varmı acaba?

Kasnalar yakalandıkları suya göre kimi zaman normalin üstünde kokabilirler.
Bu konunun biryerlerinde bir kardeşim çok güzel fileto videosu yollamıştı.İşte bu şekilde fileto çıkarıldıktan sonra,içine yeter miktar sirke katılmış su içinde bir on dakika bekletirsen kokudan eser kalmaz.

Esasen sazan familyasının diğer üyelerinede tatbik edilmelidir.

Sevgiler

asenol
23-08-2012, 10:26
Vedat abi birde strike pronun 5.5 cmlik A010 kurbağa sahtesini aldım fakat bir tane bile kefal alamadım. Hatta vuruş dahi olmadı. Bu sahteyi nasıl kullanmam gerekir yardımcı olabilirmisin. Avlak olarak S.....I çayına giderim genelde.

Şimdiden teşekkürler abi.

fatih
23-08-2012, 23:50
Kasnalar yakalandıkları suya göre kimi zaman normalin üstünde kokabilirler.
Bu konunun biryerlerinde bir kardeşim çok güzel fileto videosu yollamıştı.İşte bu şekilde fileto çıkarıldıktan sonra,içine yeter miktar sirke katılmış su içinde bir on dakika bekletirsen kokudan eser kalmaz.

Esasen sazan familyasının diğer üyelerinede tatbik edilmelidir.

Sevgiler

elma üzüm sirkesini karıştırdım hafif ılık suda beklettim 1 saat .temizledikten sonra tabiki. sonra süt ve zeytinyağı sürdüm üzerine bol bol küçük çizikler attım .iyice emsin diye 2 saate öyle kaldı dolapta bütün sazan fileto çıkarmadım. .sonra tereyağında kızarttım.

diyebilirimki hayatımda yediğim en lezzetli sazandı. eşim dayım ve yengeminde onayını aldım. eşim de çamur kokusundan hiç yemezdi sazanları.

ertkan
09-09-2012, 18:17
tatli su kefalini ben eniyi kucuk canli kurbaglarla aliyorum abi denemeni tafsiye ederim dip oltasi ile

pitbull
09-09-2012, 20:33
tatli su kefalini ben eniyi kucuk canli kurbaglarla aliyorum abi denemeni tafsiye ederim dip oltasi ile

At-çek daha keyifli, ben de sana at-çek tavsiye ederim :).

Vedat Abayoğlu
19-09-2012, 08:00
elma üzüm sirkesini karıştırdım hafif ılık suda beklettim 1 saat .temizledikten sonra tabiki. sonra süt ve zeytinyağı sürdüm üzerine bol bol küçük çizikler attım .iyice emsin diye 2 saate öyle kaldı dolapta bütün sazan fileto çıkarmadım. .sonra tereyağında kızarttım.

diyebilirimki hayatımda yediğim en lezzetli sazandı. eşim dayım ve yengeminde onayını aldım. eşim de çamur kokusundan hiç yemezdi sazanları.

Ohh afiyet olsun

Sevgiler

achilleus52
24-11-2012, 11:52
Vedat Abicim öncelikle saygılar selamlar

Bildiğin gibi yaklaşık 10 yıldır Gölcük ve Gölköyde avlanıyorum ve tuttuğum en büyük tatlı su kefali 3.2 kilo civarıydı fakat onuda kasıtlı (şurada kesin büyük vardır) diye tutmadım daha sonra tuttuğum ise 1-1.5 kilo civarıydı ve diğerleri hep bir karış 200-300 gramlık belki 2000 tane tutmuşumdur yani bu güne kadar en fazla 2 tane büyük tutabildim, Seninde onaylayacağın gibi bu hayvanı çekmek tatlı suda en zevk veren ikinci balıktır. Gölcük'te büyük kefali nerede aramalıyım, yardımcı olursan çok çok sevinirim

Vedat Abayoğlu
24-11-2012, 18:00
Vedat Abicim öncelikle saygılar selamlar

Bildiğin gibi yaklaşık 10 yıldır Gölcük ve Gölköyde avlanıyorum ve tuttuğum en büyük tatlı su kefali 3.2 kilo civarıydı fakat onuda kasıtlı (şurada kesin büyük vardır) diye tutmadım daha sonra tuttuğum ise 1-1.5 kilo civarıydı ve diğerleri hep bir karış 200-300 gramlık belki 2000 tane tutmuşumdur yani bu güne kadar en fazla 2 tane büyük tutabildim, Seninde onaylayacağın gibi bu hayvanı çekmek tatlı suda en zevk veren ikinci balıktır. Gölcük'te büyük kefali nerede aramalıyım, yardımcı olursan çok çok sevinirim

Sevgili Erkin

Şayet 3,2 kg büyüklüğünde bir Kasna yakalamışsan,bu sıradışı bir olaydır.Keşke resimleseydin.

Kasnalar en fazla 55-60 cm boya erişebilir ve 2 kg ağırlığında olanlar bile çok nadirdir.

Şahsen ben en büyük sanırım 55 cm'ye erişebildim.

Kasna yani tatlısu kefali benim tatlısuda daha ilkokuldayken yakaladığım bir balıktır.

Doğu Anadoluda Batı Fıratta ve kollarında,keza Kızılcahamam civarındaki Kirmirde,Düzce civarındaki K.Melen ve Karasuda,şimdilerde Kuzey Egenin birçok ırmaklarında avlanıp duruyorum.

Avcısı az meralarım var ve sanırımki birgün oradan biryerden kendi rekorumu kırabileceğim.

Tabiiki bana muhtelif yerlerdeki mahalli avcılar ırmaklarında 4-5 kg olanların var olduğunu iddia etmektedirler.

Ancak bu bana inandırıcı gelmemektedir.

Olduğunu idia eden bir köylüye,şayet yakalarsanız beni arayın gelip alacak ve size 500 YTL vereceğim demiştim ama halende bekliyorum aramadılar.

Kasna esasen bir Irmak balığıdır.Baraj göllerini pek sevmez ve şayet o barajı besleyen güçlü bir ırmak yoksada zaman içersinde kaybolur.

Ancak kimi baraj göllerinde ise seyrekte olsa pek irilerine rastlanabilir.

Avlandığın yerlerde genelde ufak balık çıkar.

Ben konumdada görüldüğü gibi bu iri kasnaları Böcek Rapalaları tabir ettiğim bazı böcek ve sucul mahlukatın imitasyonları ve atçek yöntemi avlıyorum.

Bunların bazısı batar tip.Gölcükte bu batar tipleri denemeli,attıktan sonra dibe inmesini iyice bekleyip çekmelisin.

Sevgiler

achilleus52
24-11-2012, 18:28
Vedat Abicim oncelikle yorum ve faydali bilgiler için teşekkür ederim internette chub fishing diye arattirirsan 5-6 kiloluk kasnaları gorebilirsin ki golcukte avlanmaya yasak alanda damizliklarin 9-10 kg ye kadar oldugu söyleniyor ben hic gormedim ki yasak oldugu icin tutanida duymadim. oranin isletmecisi soyledigi icin sehir efsanesi oldugunuda sanmiyorum.
Saygilarimla

balli
24-11-2012, 18:58
Vedat Abicim oncelikle yorum ve faydali bilgiler için teşekkür ederim internette chub fishing diye arattirirsan 5-6 kiloluk kasnaları gorebilirsin ki golcukte avlanmaya yasak alanda damizliklarin 9-10 kg ye kadar oldugu söyleniyor ben hic gormedim ki yasak oldugu icin tutanida duymadim. oranin isletmecisi soyledigi icin sehir efsanesi oldugunuda sanmiyorum.
Saygilarimla

Erkin bahsettiğin "large"leri bulamadım. Link verebilir misin, hakikaten çok merak ettim şu 5-6 kg.lik kasnaları.:)

achilleus52
24-11-2012, 20:25
Erkin bahsettiğin "large"leri bulamadım. Link verebilir misin, hakikaten çok merak ettim şu 5-6 kg.lik kasnaları.:)

Tabiki :)

Yanlış hatırlamıyorsam bu videonun 2. kısmı, 1. kısmında çok daha büyükleri vardı ama bulamadım...
Saygılarımla.

balli
24-11-2012, 21:54
Tabiki :)

Yanlış hatırlamıyorsam bu videonun 2. kısmı, 1. kısmında çok daha büyükleri vardı ama bulamadım...
Saygılarımla.

Evet türünün en irileri ve eminim daha büyükleri de vardır.

Ancak sanki bizdeki o bilindik Leuciscus cephalus kasnalar bunlardan farklı biraz. Aile aynı olsa da tür farklı gibi geldi bana. Enine vermiş anatomik yapı ilk göze çarpan özellik.

Teşekkür ederim yine de, zahmet ettiniz.:)

achilleus52
24-11-2012, 22:02
Evet türünün en irileri ve eminim daha büyükleri de vardır.

Ancak sanki bizdeki o bilindik Leuciscus cephalus kasnalar bunlardan farklı biraz. Aile aynı olsa da tür farklı gibi geldi bana. Enine vermiş anatomik yapı ilk göze çarpan özellik.

Teşekkür ederim yine de, zahmet ettiniz.:)

Rica ederim.. İşte benim 2 yıl önce tuttuğum 3 kiloluk bunlardan biraz daha küçük ama karnı çok doluydu. bunlarıda biraz inceledim, kuyruk yapıları kuyruk renkleri, kafa ve ağız yapısı olarak bizimkilerle tıpa tıp aynı. Chub kasna demek, ama dediğiniz gibi farklı da olabilir, başka bir konu başlığu bu :)
Saygılarımla

achilleus52
24-11-2012, 22:06
Buda benim Remixon oltamı çöpe attıran 1-1.5 kiloluk bir paşa.
Gölcük'ten

balli
24-11-2012, 22:09
Buda benim Remixon oltamı çöpe attıran 1-1.5 kiloluk bir paşa.
Gölcük'ten

Kasnaya maşallah diyelim;) ama kamışta kamışmış ha. Feleği şaşmış garibin.:p

achilleus52
24-11-2012, 22:11
Kasnaya maşallah diyelim;) ama kamışta kamışmış ha. Feleği şaşmış garibin.:p

"kamışta kamışmış ha. Feleği şaşmış garibin" aahahahah :D :D çok iyiydi :D

Vedat Abayoğlu
25-11-2012, 04:58
Saygilarimla

Sevgili Erkin

Kasna avıyla ilgili görselleri izledim.

Şimdi net olarak söylüyorumki oradaki balıkların hiçbirisi ama hiçbirisi öyle 5-6 kg'lık falan değil.

Zaten aralarında en irilerini tutan o ihtiyarda biryerde yanındakine 5 pound gibi
söyledi,buda eh işte 2 kg üstü gibi sayılabilinir.

Aman ERkin,aman oğlum güzelce teatilerde bulunurken böyle 5,6 kg yok 9,10 falan yazma beni sükutu hayale uğratırsın ve üzülürüm.

Sevgiler

bozoklum
29-11-2012, 09:36
Bitanede benden olsun kanak çayında çekirge ile

achilleus52
29-11-2012, 09:44
Sevgili Erkin

Kasna avıyla ilgili görselleri izledim.

Şimdi net olarak söylüyorumki oradaki balıkların hiçbirisi ama hiçbirisi öyle 5-6 kg'lık falan değil.

Zaten aralarında en irilerini tutan o ihtiyarda biryerde yanındakine 5 pound gibi
söyledi,buda eh işte 2 kg üstü gibi sayılabilinir.

Aman ERkin,aman oğlum güzelce teatilerde bulunurken böyle 5,6 kg yok 9,10 falan yazma beni sükutu hayale uğratırsın ve üzülürüm.

Sevgiler

Neyse Vedat abicim senin dediğin olsun, ama kimse o balıkların 2 kilo olduğunu bana inandıramaz :D :D
Saygılar ve hörmetlerimle

achilleus52
29-11-2012, 09:44
Bitanede benden olsun kanak çayında çekirge ile

Serhat hocam maşallah bu arada :) , şu çekirgeleri birde biz görebilsek :)

Vedat Abayoğlu
01-12-2012, 21:20
Neyse Vedat abicim senin dediğin olsun, ama kimse o balıkların 2 kilo olduğunu bana inandıramaz :D :D
Saygılar ve hörmetlerimle

Sevgili Erkin şu videoyu bir izle istersen

Buradaki kasna sadece 4 lb oysa buralarda birisi tutsa 4e kg der çıkar.

Bulursam yollayacağım eski fotoğraflarımda görülen kasnalar o adamlarınkinden hiçte aşağı değil ama ne yazıkki öyle 5,6 kg değillerdi.sadece 2 kg civarındaydılar.

Sevgiler

achilleus52
01-12-2012, 22:36
Vedat abicim, senin gönderdiğin video ile benim gönderdiğim videodaki balıkların aynı boyutta olduğunu mu düşünüyorsun, :( :(

achilleus52
01-12-2012, 22:38
ayrıca benim gönderdiğim video'nun 7. saniyesindeki balık 2-3 kilo ise, biz ayda yaşıyoruz ve yer çekimi biraz az derim :) :)
Saygılarımla Vedat abicim

Vedat Abayoğlu
01-12-2012, 23:09
Vedat abicim, senin gönderdiğin video ile benim gönderdiğim videodaki balıkların aynı boyutta olduğunu mu düşünüyorsun, :( :(

Aynı boyutta değiller elbet birde şuna bak,sanırım yakındır onlara.

[/IMG] (][IMG)

balli
03-12-2012, 21:01
Saygilarimla

Erkinciğim merhaba,

Hani nasıl demişler: Halep oradaysa arşın burada.:) (Yakup hocam, ellerine fikrine sağlık. Attığın tohum tarlanın orta yerinde her daim ürün veriyor, yüreğine sağlık.;) )

Altta verdiğim değerler Tatlısu kefali için Fishbase.org sayfasından aldığım boy/ağırlık değerleri. Tatlısu kefalinin (Kasna) hangi boyda ne kadar ağırlığa ulaşabileceğini belirtiyor. Bilimsel kayıtlara göre bu tür için maximum boy 60 cm. olarak kayıtlanmış. Bir incele ve özellikle bahsini ettiğin damızlıkların o kilogramlara ulaşabileceği boyu yeniden düşün. Damızlıkları gözönüne alırsak neredeyse 100 cm.ye varan bir boydan bahsediyor oluruz. Diğer boy/ağırlık değerlerini de kendi avladığın balıklar ve videolardakilerle bir mukayese ediver.

Sonucu merakla bekliyorum, selamlar.

Boy-cm. Ağırlık-gram
40 ..... 960
50 ..... 1900
60 ..... 3400
70 ..... 5500
80 ..... 8300
85 ..... 10000
90 ..... 12000

achilleus52
03-12-2012, 21:07
Erkinciğim merhaba,

Hani nasıl demişler: Halep oradaysa arşın burada.:) (Yakup hocam, ellerine fikrine sağlık. Attığın tohum tarlanın orta yerinde her daim ürün veriyor, yüreğine sağlık.;) )

Altta verdiğim değerler Tatlısu kefali için Fishbase.org sayfasından aldığım boy/ağırlık değerleri. Tatlısu kefalinin (Kasna) hangi boyda ne kadar ağırlığa ulaşabileceğini belirtiyor. Bilimsel kayıtlara göre bu tür için maximum boy 60 cm. olarak kayıtlanmış. Bir incele ve özellikle bahsini ettiğin damızlıkların o kilogramlara ulaşabileceği boyu yeniden düşün. Damızlıkları gözönüne alırsak neredeyse 100 cm.ye varan bir boydan bahsediyor oluruz. Diğer boy/ağırlık değerlerini de kendi avladığın balıklar ve videolardakilerle bir mukayese ediver.

Sonucu merakla bekliyorum, selamlar.

Boy-cm. Ağırlık-gram
40 ..... 960
50 ..... 1900
60 ..... 3400
70 ..... 5500
80 ..... 8300
85 ..... 10000
90 ..... 12000

Dediğim gibi ben hiç görmedim tutanıda duymadım ama işletmeci (eski işletmecisi) söyledi bana da, yıllar önce orada aynalı tutmuştu bir arkadaş, işletmecisi belki onunla karıştırıyor olabilir. bilmiyorum tam olarak. sizce bi sayfa önce yayınladığım balık kaç cm dir ? kilosunu söylermisiniz bakarak ve tahminen...

balli
03-12-2012, 22:40
Dediğim gibi ben hiç görmedim tutanıda duymadım ama işletmeci (eski işletmecisi) söyledi bana da, yıllar önce orada aynalı tutmuştu bir arkadaş, işletmecisi belki onunla karıştırıyor olabilir. bilmiyorum tam olarak. sizce bi sayfa önce yayınladığım balık kaç cm dir ? kilosunu söylermisiniz bakarak ve tahminen...

Elinle oranlarsam tahminim, 50 cm. var. Bu durumda yaklaşık 2 kg. gibi olur. Yine bu durumda kendi kefaline 1-1,5kg. demekle tevazu göstermiş olursun.:)

achilleus52
03-12-2012, 22:53
:D çok yakın hesap, bukadar yakın tahmin edemezdim :) valla Tebrikler Nuri abi
46 cm 1.58 kg geldi (1.68'de olabilir hatırlayamıyorum) , şimdi ben benim balığa 1.6 kilo dersem ve videodakilere 2 kilo dersem bu gerçekten şaşırtıcı olur :D ki benim tuttuğum gayet cılız ama uzun, videoda 7. saniyedeki 60-65 cm ve aşırı tombul. ben birazda benimki ve videodakilerle kıyasladım... ve Vedat abimin ilk sayfada tuttukları gayet babacan en büyüğü 2-2.5 kilo arası gelir

asenol
04-12-2012, 08:02
[/IMG] (] (][IMG)

(][IMG)

Balık 1.5 kg geldi. Yakın zamandaki bir avdan bu fotolar.

achilleus52
04-12-2012, 14:30
mesela bu güzel bir örnek, sizin tuttuğunuz kasnanın kafa kısmı benimkinin vücuduna oranla birazdaha büyük, buda farklı bir cinsi olduğunu gösterebilir...

Vedat Abayoğlu
04-12-2012, 15:09
mesela bu güzel bir örnek, sizin tuttuğunuz kasnanın kafa kısmı benimkinin vücuduna oranla birazdaha büyük, buda farklı bir cinsi olduğunu gösterebilir...

Göndermeye devam

[/IMG] (][IMG)

sazancıı
04-12-2012, 15:35
(][/URL)

[URL=]

Balık 1.5 kg geldi. Yakın zamandaki bir avdan bu fotolar.

Ahmet tek kelime ile tebrik ederim şahane ötesi bir kasna.

sazancıı
04-12-2012, 15:37
Göndermeye devam

Uploaded with [URL=]ImageShack.us (][/URL)

Vedat Abi siz zaten ayaklı kütüphanesiniz sizin yazdıklarınızı her balıkcının hafızasına alamsı lazım.

asenol
29-01-2013, 08:40
[/IMG] (][IMG)

[/IMG] (][IMG)

Nadirde olsa çıkıyor böyle balıklar :)

Vedat Abayoğlu
29-01-2013, 12:42
[URL=] (][/URL)

Nadirde olsa çıkıyor böyle balıklar :)

Hangi yemle alındı bu dur bende iri bir tanesinin resmini yollayayım.

Bu55 cm uzunluğundaki kasna River2 sea kurbağa takliidi ile alınmıştır

[/IMG] (][IMG)

asenol
29-01-2013, 14:59
O balık strike pro küçük beyaz balık sahtesi ile alındı Vedat abi. Hani gagasının altında pembelik olan sahte...

Vedat Abayoğlu
30-01-2013, 16:09
O balık strike pro küçük beyaz balık sahtesi ile alındı Vedat abi. Hani gagasının altında pembelik olan sahte...

Evet iyi bir sahtedir.Aynısını bende kullanırım

machinist06
12-05-2013, 01:28
SAygı değer vedat abicim! öncelikle engin bilgi ve tecrübelerini biz amatör balıkçılığa yeni gönül vermiş kişilerle paylaştıgın için teşekkür ederiz. Sorum şudur ki; bizim ilçede sulama göletinde kasna balığı çıkmakta. Foruma üye olmadan önce kasna balıgının atçek usulu ile avlanıldıgı duysam inanmazdım galiba :) Acaba hangi sahteleri kullanırsam göllette verim alabilirim. Önerilerin nelerdir vedat abi. Şİmdiden sevgilerimi sunuyorum. Ellerinde öpüyorum.

Vedat Abayoğlu
12-05-2013, 09:57
SAygı değer vedat abicim! öncelikle engin bilgi ve tecrübelerini biz amatör balıkçılığa yeni gönül vermiş kişilerle paylaştıgın için teşekkür ederiz. Sorum şudur ki; bizim ilçede sulama göletinde kasna balığı çıkmakta. Foruma üye olmadan önce kasna balıgının atçek usulu ile avlanıldıgı duysam inanmazdım galiba :) Acaba hangi sahteleri kullanırsam göllette verim alabilirim. Önerilerin nelerdir vedat abi. Şİmdiden sevgilerimi sunuyorum. Ellerinde öpüyorum.

Konumu iyice okursan orada önemli bilgiler bulabilirsin.
,
,Ama özetle derimki şayet bir avcı böcek yada sucul yaşantısı olan muhtelif canlıların sahtelerini layıkıyla kullanırsa,en iri kasnaları yakalayacaktır.

machinist06
13-05-2013, 03:10
Konumu iyice okursan orada önemli bilgiler bulabilirsin.
,
,Ama özetle derimki şayet bir avcı böcek yada sucul yaşantısı olan muhtelif canlıların sahtelerini layıkıyla kullanırsa,en iri kasnaları yakalayacaktır.

SAygı deger abicim anladıgım o ki konu başlığında bahsettigin sahtelerle gölettede verim alabilirim. Hatta senin tavsiye ettigin bir iki sahteyi geçen gün aldım. Strike-pro nun kurbagsıyla beyaz pembe kafalı balık sahtesini edindim. 10 çeşide yakında mepsim mevcut. Bunlarla verim alıbilirim değilmi üstadım? Konuda sürekli akarsuda avlanma anlatıldıgı için aynı sahtelerin gölettede iş yapıp yapmayacagını merak ettim?

asenol
13-05-2013, 07:58
Göletlerde de aynı sahtelerle kefal avlayabilirsin. Ben denemiştim çünkü, herhangi bir sıkıntısı yok. Vedat abim sayesinde edindiğim kurbağa imitasyonu ile oldukça iri kasnalar aldım.

machinist06
13-05-2013, 13:19
Göletlerde de aynı sahtelerle kefal avlayabilirsin. Ben denemiştim çünkü, herhangi bir sıkıntısı yok. Vedat abim sayesinde edindiğim kurbağa imitasyonu ile oldukça iri kasnalar aldım.

Teşekkür ederim ahmet kardeşim.. Sende ankaradansın galiba? forumda bi kaç av raporunuda okudum kasnayla ilgili. Ankarada kefal tutabilecegim avlaklar varmı acaba?

Vedat Abayoğlu
13-05-2013, 19:01
SAygı deger abicim anladıgım o ki konu başlığında bahsettigin sahtelerle gölettede verim alabilirim. Hatta senin tavsiye ettigin bir iki sahteyi geçen gün aldım. Strike-pro nun kurbagsıyla beyaz pembe kafalı balık sahtesini edindim. 10 çeşide yakında mepsim mevcut. Bunlarla verim alıbilirim değilmi üstadım? Konuda sürekli akarsuda avlanma anlatıldıgı için aynı sahtelerin gölettede iş yapıp yapmayacagını merak ettim?

Tatlısu kefali esasen akarsuları seven bir balıktır.Ancak bir göleti oluşturan akarsuyun debisi muntazamsa göletteki yaşantısındada iri boylara erişir.Bir gölette su hacmi daha geniş olduğundan belki balık yakalamada arada zorluk yaşansada,kimi zamanda ard,arda balık alınabilir.Ayn ı yemler kasnanın olduğu her yerde çalışır

achilleus52
13-05-2013, 20:08
Vedat abi saygılar öncelikle, hazır konu yine aktif hale gelmişken bende günah çıkarmak istiyorum.

Geçenlerde Turnaya gittik ve strike pro f serisi 4 gr. kırmızı kafaya bizim burada turna-levrek-Kasna atlıyor. Ben turna mekanına gitmeden önce ayak üstü atçek yapayım dedim yeni takımla fakat ilk atışla 45 cm 1.6 kiloluk (yine aynı kilo) bir kasna geldi ve malesef elimden düşürdüm hayvanı, avlandığım yerde kayalıktı ve yine malesef diyorum ki öldü. Hem yasak mevsimi hemde hayvanın karnında çok fazla yumurta vardı, zaten 1-2 gün haram oldu bana,zaten ben at-çek, yakala-bırak yapıyorum ve yaklaşık 1.5'yılda alıkoymak zorunda olduğum 2. balık, bizede foto çekmek düştü artık. Lütfen art niyet aranmasın zaten yeterince vicdan azabı çektim fakat sormak istediğim şey şu, turnanın yakınlarında, kasna nasıl bukadar büyüye bildi ve varolabildi acaba ?

Buda fotoğraf linkleri

fuat36
13-05-2013, 21:56
Maşallah, baba kefalmiş. Samimiyetinize inanıyorum.Talihsiz bir kaza olmuş.Büyüyebilmesi ve varolması çok garip gelmedi bana. Ancak benim gözlemlediğim bir şey var, turna, levrek gibi yırtıcıların olduğu ortamda kefal oltaya vurmamakta, özellikle de at-çeke yüz vermemekte. Köprüköyde bazen sürüler halinde görüyorum 20'li 30'lu ancak burada at-çekle kefal tutan ne gördüm ne de duydum.
Vedat abi saygılar öncelikle, hazır konu yine aktif hale gelmişken bende günah çıkarmak istiyorum.

Geçenlerde Turnaya gittik ve strike pro f serisi 4 gr. kırmızı kafaya bizim burada turna-levrek-Kasna atlıyor. Ben turna mekanına gitmeden önce ayak üstü atçek yapayım dedim yeni takımla fakat ilk atışla 45 cm 1.6 kiloluk (yine aynı kilo) bir kasna geldi ve malesef elimden düşürdüm hayvanı, avlandığım yerde kayalıktı ve yine malesef diyorum ki öldü. Hem yasak mevsimi hemde hayvanın karnında çok fazla yumurta vardı, zaten 1-2 gün haram oldu bana,zaten ben at-çek, yakala-bırak yapıyorum ve yaklaşık 1.5'yılda alıkoymak zorunda olduğum 2. balık, bizede foto çekmek düştü artık. Lütfen art niyet aranmasın zaten yeterince vicdan azabı çektim fakat sormak istediğim şey şu, turnanın yakınlarında, kasna nasıl bukadar büyüye bildi ve varolabildi acaba ?

Buda fotoğraf linkleri

achilleus52
13-05-2013, 22:50
Maşallah, baba kefalmiş. Samimiyetinize inanıyorum.Talihsiz bir kaza olmuş.Büyüyebilmesi ve varolması çok garip gelmedi bana. Ancak benim gözlemlediğim bir şey var, turna, levrek gibi yırtıcıların olduğu ortamda kefal oltaya vurmamakta, özellikle de at-çeke yüz vermemekte. Köprüköyde bazen sürüler halinde görüyorum 20'li 30'lu ancak burada at-çekle kefal tutan ne gördüm ne de duydum.

Çok garibime geldi açıkçası ve daha avlağa gittiğimde ilk atışımdı hatta atış yaptıktan sonra klavuzu kapatmadım bile bir çatırtı koptu sonra çekmeye başaldım ilk başta hiç birşey anlamadım fakat sonra 2 vuruş aldım zaten en başta takılmıştı kancaya, garibim bütün kış yatınca hiç hareket edemedi, herhangi bir askiyon yaşanmadı, sanki ölü balık çekmiş gibi oldu.
4. atışımdada buna benzer bir güzellik geldi, fakat ona daha nazik davrandık hemen iade ettik ve oradan turna alamayacağımızı anlayınca birdaha atmadık.

Vedat Abayoğlu
14-05-2013, 02:02

Buda fotoğraf linkleri

Birçok avcısı olan bir baraj var yaşadığım yerlere yakın sevgili Erkin.Ben değil ama bir arkadaşımın yakaladığı kasnanın boyutu hakikaten inanılmazdı.Oysa orası Turnasıyla meşhur bir barajdır.

Kimi zaman olabiliyor böyle durumlar.

Bu arada Kasna yasak mevsimdemi dedin.

Sevgiler

achilleus52
14-05-2013, 18:28
Birçok avcısı olan bir baraj var yaşadığım yerlere yakın sevgili Erkin.Ben değil ama bir arkadaşımın yakaladığı kasnanın boyutu hakikaten inanılmazdı.Oysa orası Turnasıyla meşhur bir barajdır.

Kimi zaman olabiliyor böyle durumlar.

Bu arada Kasna yasak mevsimdemi dedin.

Sevgiler

Kasna göllerde şuan yasak Vedat abi akvarsularda serbest, Bolu'da 15 Hazirana kadar yasak, eğer bunu kastettiysen

machinist06
16-05-2013, 07:00
Tatlısu kefali esasen akarsuları seven bir balıktır.Ancak bir göleti oluşturan akarsuyun debisi muntazamsa göletteki yaşantısındada iri boylara erişir.Bir gölette su hacmi daha geniş olduğundan belki balık yakalamada arada zorluk yaşansada,kimi zamanda ard,arda balık alınabilir.Ayn ı yemler kasnanın olduğu her yerde çalışır

İlgin ve alakan için teşekkür ederim Veday abi... Umarım sonuç alırımda av raporumu burda sizlerle paylaşmak nasip olur bana :)