PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : bu takıma nasıl boili takılır?


koray07
09-05-2008, 12:29
bu yedeği internetten aldım. daha önc hiç boili kullanmadığım için boiliyi nasıl takacağımı tam kestiremiyorm. yardımcı olacaklara şimdide teşekkürler

HAMSYLOS
09-05-2008, 13:37
SELAMLAR KORAY ARKADAŞIM;
Resim yanıltması mı bilemedim ama iğne biraz büyük gibi geldi bana, sanki yayın iğnesisi gibi. Sanırım ben yanılıyorum resimden dolayı.
Neyse elimden geldiğince sana yardımcı olmaya çalışacağım. Boili takımlarında resimdede belli olduğu gibi iğnenin altında kalan kısma boili takılıyor. Ama gördüğüm kadarıyla boiliyi sabitleyeceğiniz kısım iğneye tutturulmuş durumda.
eğer o kısım çıkartılabiliyosa boili iğnesi yardımıyla (yada konfeksiyoncularda bulunan iplik çekmek yada düğüm açmak için kullanılan bir iğne var) boilinin içinden geçirilir. Daha sonra boili, atma sırasında çarpmanın tesiri ile içinden geçen kısım parçalamasın diye bir stoper yardımı ile sabitlenir. Bu işlemden sonra alt kısım (boilinin içinden geçen ip) tekrar iğnenin alt kısmına sabitlenir. Almış olduğun takım bu şekilde kullanılır.
Eğer bu açıklama seni tatmin etmediyse Google'da boili yazıp görsellerde arama yaparsan karşına çıkacak resimler sana biraz daha yardımcı olabilir. Hem resme bakarak, hemde açıklama yardımı ile daha başarılı olabilirsin.
Eğer yine yapamazsan tekrar yaz ben biraz daha yardımcı olmaya çalışayım.
PAYLAŞIMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER...
SAĞLICAKLA, EYVALLAH...

koray07
09-05-2008, 15:02
boili takılacak uç sabitlenmiş ve çıkması mümkün değil. ayrıca resimde görüldüğü gibi boili takılacak yerde metal ufak bir halka da var. malesef yapamadım.

HAMSYLOS
09-05-2008, 15:24
Eğer alt düzenek ayrılmıyorsa şöyle dene;
Muhtenelen o halka sağlamdır, halkaya aynı kalınlıkta bir ip yada misina bağla bağladığın ipi yine boilinin içinden geçir ve stoprle boiliyi sabitle.
Yada hiç halka ile uğraşma eğer takımın iğnesine ve çekerine zarar vermiyosa( %90 vermez) kes aynı yere sağlam ve alt ucu boşta kalaak bir şekilde sabitle.
Bunlarda aklına yatmadıysa aynı şekilde kes ve bu kez ipi yada misinayı iğnenin kıç tarafına sağlam bir şekilde sabitledikten sonra ya tekrar iğnenin ortasına (bombe alan kısım) sabitleyerek kullan yada kıç tarafa sabitlediğin ip öyle kalsın boiliyi geçirip sabitledikten sonra ğine ucunun geçebileceği kadar bir düğümü ipe at ve iğnenin ucunu ordan geçir. böylelikle fırlatma sırasında boili düşmez. Düğüm attığın yeri biraz geniş tutup araya köpükte sokabilirsin. O zaman iğneye takmana gerek kalmaz, köpük boilinin düşmesini engeller.
Her şekildede sazan yemi emmek için ağzına çektiğinde farkedip tükürse bile boşta kalan iğneden kurtuluş şansı olmayacaktır.
en iyi yöntem bence boili takmasanda bu şekildeki tek iğne takım yöntemidir.
Zaten tatlı su avında yazdığım yazıdada yaylı ve çok iğneli takımları artık bırakalım çağrısı yaptım tüm arkadaşlara.
Sende okur ve yorumlarını paylaşırsan çok sevinirim.
Olumlu yada olumsuz.
PAYLAŞIMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER...
SAĞLICAKLA, EYVALLAH...

mallaca
09-05-2008, 15:57
Dostlarımın da bildiği gibi ben tatlı su avından anlamam.Burada boiliyi görünce netten araştırdım.Şunu merak ediyorum.BU iğnenin altında kalan boili denen yemi sazan didikliyormu yoksa birden mi atlıyor iğneyi alarak.Didikliyorsa bu hayvan nasıl o iğneye takılıyor.

HAMSYLOS
09-05-2008, 16:22
Sazan balığı yemi didiklemekle uğraşmaz, yemi ağzına alır ve emerek tüketmeye başlar. Yani anlayacağınız boili yönteminde yemi emmek için ağzına alan sazan iğneyi farkedip yemi ağzından atsa bile boştaki iğne mutlaka biryere takılır. Bu nedenle en iri sazanlar bu yöntemle tutulur.
diğer yöntemlerde ise iğne yeme takıldığından fazla iğne payı kalmaz sazan yemi farkedip ağzından attığında fazla payı olmayan iğne genellikle biryere takılmaz. bu nedenlede size sadece zilinizin çalmasıyla yaşadığınız heyecan kalır. Yöntemi sazancılara şiddetle tavsiye ederim. Üstelik bu yöntemi sadece boilide değil mısır, patates ve diğer bakliyatları kullanırkende rahatlıkla deneyebilirsiniz, yeminizin havada kalmasını istersenizde uç tarafa bir köpük bağlayabilirsiniz.
PAYLAŞIMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER...
SAĞLICAKLA, EYVALLAH...

eozsoyeri
09-05-2008, 21:34
Google-image bölümünde D-rig yazıp aratırsanız takımın resimlerini bulabilirsiniz.Boili o metal halkaya ya ip içinden geçirilerek ya da boğma düğümüyle etrafından bağlanarak monte ediliyor.

turna
09-05-2008, 21:40
Koray 07 ,O takım piyasada da satılıyor iki parça,bende de var,onun kendi özel filesi var file ile kullanılıyor.Rastgele.

erhan54
09-05-2008, 22:14
Bu takımda boilie kıl diye tabir ettiğimiz çok ince ip ile kanca arkasındaki küçük halkaya bağlanır.Genelde yüzen tip boililer için kullanabileceğin bir takım.Yaz aylarında gün ortasında sazanın hava almak için su yüzeyine çıktığı zamanlarda süper iş yapar bu takım denemeni tavsiye ederim.Yem olarak ekmek kabuğu takabilirsin.

esabi
09-05-2008, 22:24
sazan avcısı dostlarımız neden özellikle boili kullanmak isterler:confused:
oysa boiliye bizim sazanlarımız alışkın değil ;)
mısır,hububat ve ayçekirdeği bence çok daha fazla iş yapar ve maliyeti çok daha düşük yemlerdir:rolleyes: :cool:

Tuna Hunter
09-05-2008, 22:56
D-rig.....

Rastgele.

dionysos
09-05-2008, 23:41
bu da kullanman gereken düğüm

çiroz
12-11-2009, 16:09
guze olmus ellerıne salık

carphunter66
10-02-2011, 14:30
merhaba. ben boili aldım uçmuyorda uçması mı gerek uçması gerekse ne yapabilirim lutfen yardımcı olun

turty
10-02-2011, 15:34
öncelikle herkeze merhabalar bu arkadaşlarımızında dediği gibi iple baglamalı olarak takılabilir boili birde bu tarz takımları eriyen ip eriyen file ile oltanın düştüğü yeri yemlemek amaçlıda kullanılmaktadır. banada igne biraz büyük geldi ya resimden kaynaklı bi sorun olabilir.

bir diğer hususda arkadaşlarımız demiş nie boili die bunun sebebide büyük sazan balıklarını avlamak için boili kullanılır takoz tarzı balıklar mısır hububat ayçiçeği örneklerini vermişsiniz bbnuları yedikleri için sazan umuduyla bir çok takoz çekebilirsiniz boili pişirildiği için uzun süre suda salam olarak kalan bir yiyecektir artı büyük oldugu içinde büyük sazanların dikkatini çeken bir yeödir. o yüzden boili kullanılmaktadır.