PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Rapala ile levrek avında kullanılacak teknikler

Matchbox
19-07-2006, 15:56
Merhaba arkadaşlar, umarım aşağıda vereceğim bilgiler işinize yarar....:D

İki, üç aydır rapala ile Levrek avı konusunda yaptığım araştırmalar konusunda topladığım bilgileri sizinle paylaşmak istedim arkadaşlar.
Akşam Fransız Chesse Peche (Av ve Balıkçılık) kanalında adamların levrek avında kullandıkları rapalaları görünce doğru bilgilere ulaştığımı bir kez daha anladım.....

Rapala Boyu:
Tercihen, 7 veya 9 cm olmalıdır. Ben 7 cm olanlarını tercih edeceğim. Nedeni ise büyük boy rapalaların levrekleri ürkütecebileceği....

Rapala derinliği:
Rapalanın yüzeceği derinlik en fazla 2 karış olmalı (su yüzeyinden 20 cm.) olmalı. Yani levrek için yüzen (floating) rapalalar tercih edilmeli. Botla çok az gazla (hatta rolantiye yakın) kıyıdan en fazla 30-40 mt. açılarak insanlardan uzak (özelliklede dere yataklarına yakın) sahiller taranmalıdır. Rapala botu 25-30 mt geriden takip etmelidir, kullanılan takımda kurşun kullanmaya gerek yoktur....

Rapala Rengi:
Bence levrek avında en önemli konu rapalanın rengi.Rapalanın sırt rengi YEŞİL ve YEŞİLİN tonu olmalıdır. Karın kısmı fazla parlak olmamalıdır. (Rapala parlarsa levrek ürkebilir)..Şimdi neden Yeşil diyeceksiniz? Biliyorsunuz levrek genelde gümüş balığı (Aterina) sürülerinin peşinde dolaşır. Gümüş balığının sırtı güneşli sularda yeşile yakın bir görüntü almaktadır. (Ben bunu internetteki bazı gümüş balığı resimlerde bizzat gördüm). Akşam Chesse Peche kanalındaki balıkçılarda yeşil tonlu rapalalarla levrek yakalıyorlardı....

Şimdilik edindiğim bilgiler bunlar......
Hepinize rastgele.;)

Torikcan
19-07-2006, 16:00
arkadaşım sana katılıyorum ve bende 3,5 cmlik bir rapala var ona vuran levrekler daha küçük oluyor fakat daa çok vurma olasılığım oluyor

Yakamoz
19-07-2006, 17:38
Verdiğiniz bu değerli bilgiler ve emeğiniz için teşekkürler

Matchbox
19-07-2006, 17:47
Verdiğiniz bu değerli bilgiler ve emeğiniz için teşekkürler
Önemli olan paylaşmak sevgili Mustafa.....

diyafram
21-07-2006, 10:25
Bütün arkadaşlar ve büyük ustalar kollarınızı sıvayın lütfen.
Forum içinde dağılmış olan bilgilerinizi balık türleri konularının altına toplayalım lütfen. Konu başlığındaki tür hakkında kısa öz bilgiyi balıkçı ve melih reis vermişler zaten. Konunun devamını bizler doldurmalı ve güzelleştirmeliyiz. Herkesin el atması lazım. Çok güzel bir arşiv olacaktır.
Neler yazılabilir: Knu başlığındaki balık türü hakkında herşey, ama herşey. Avlanabilecek yerleri, avlanma takımı, avlanma incelikleri, ustaların engin tecrübeleri (bu balık hakkında), vs.. vs.. gerekirse diğer konularda görüp çok beğendiğiniz bu tür hakkındaki yazıyıda alıntı yapabilirsiniz. Buna izin verileceğini sanıyorum. Önemli olan Balık türleri konu içeriğini (tür adedi değil) genişletmek. Forumda Mezgit hakkında aranılan her türlü bilgi MEZGİT konusunda olursa çok güzel bir forum olur. İlerledikçe sizler sayesinde çok güzel bir arşivimiz olacaktır.

Özellikle Sadece Konu başlığındaki Balık Türü İçin Yazı Yazmamız Çok Önemli. Yazacağımız Yazının Faydalı Olmasınada Özen Gösterelim. Gereksiz Özel Sohbetlerden Kaçınalım.
Bunu yazmamdaki amaç sitemizin daha güzel olmasıdır.
Şimdiden bütün duyarlı forum dostlarına teşekkür ediyorum.

mali_80a
12-09-2006, 14:16
iyi günler...Yazılarınızı büyük bir ilgiyle takip ettiğim bu forumdandan bu güne kadar çok faydalandım. Bilgilerini paylaşan tüm dostlardan sonsuz teşekkürler...

Soruma gelince : Sırtının boyu, rengi gibi özellikleri çok güzel açıklamışsınız ama sırtının yüzen mi(floating), havada asılı duran mı(suspending) yoksa batan mı(sinking) olanının daha kullanışlı olduğu ile ilgili bilgi edinmek istiyorum. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum.
Not : Bu arada rapala'yı tekneden kullanmayı düşünüyorum. Kıyıdan at-çek yapmıyorum.

arm59
12-09-2006, 19:56
Arkadaşlar ben rapalayı sanki su üstünde balık yürüyormuş gibi çekmeye çalışıyorum çok memnunum o bölgede levrek varsa kesinlikle alttan doğru yeme strike yapıyor.
Rapalnın rengi levrek için en iyisi mavi veya yeşil renkli alt tarafı beyaz olanları tercih ediyorum.
Benim kişisel tecrübelerime göre rapala tarzı sahte yemle yakaladığım levreklerin midesi hep boştu (Belki bana öyle tesadüf etti) benim bundan çıkardığım sonuç balık çok aç olursa sahte yeme ilgi gösteriyor.

nitro
12-09-2006, 22:48
iyi günler...Yazılarınızı büyük bir ilgiyle takip ettiğim bu forumdandan bu güne kadar çok faydalandım. Bilgilerini paylaşan tüm dostlardan sonsuz teşekkürler...

Soruma gelince : Sırtının boyu, rengi gibi özellikleri çok güzel açıklamışsınız ama sırtının yüzen mi(floating), havada asılı duran mı(suspending) yoksa batan mı(sinking) olanının daha kullanışlı olduğu ile ilgili bilgi edinmek istiyorum. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum.
Not : Bu arada rapala'yı tekneden kullanmayı düşünüyorum. Kıyıdan at-çek yapmıyorum.

merhaba,

tekneden av icin oncelikle suspending sonra floating tercih ederdim ben. tekne ile cekerek gidilcekse bu ikisi daha mantikli gelmekte bana. yanliz her 3 stili de elde tutmak ve denizi sirayla taramak adina kullanilsa daha iyi olur. yani ilk once floating denenir sonra suspending sonra sinking. boylece tum derinlikler taranmis olur..

karayel
13-09-2006, 09:50
Ben de rapalayla levrek avı konusunda kişisel gözlemlerimi ve tecrübelerimi iletmek isterim.

1- Rapalayla levrek avında denizin biraz çırpıntılı olması verimi oldukça artırmaktadır. Zira levrek çok ürkek bir hayvan olduğundan bizim onu görebildiğimiz her ortamda o da bizi görebilmekte, teknenin gürültüsünü duyabilmektedir. Nispeten çırpıntılı zamanlarda ve teknede olta düşürerek, yer değiştirerek takırtı, tukurtu çıkartmadan avlanmak gerekir.

2- Sabah gün doğarken ve akşam gün batarken verim daha yüksek olur. Hatta bu saatlerde çarşaf gibi denizde de verim almak mümkündür.

3- Olabildiğince kıyıda-sığ suda hareket etmek gerekir. Dalganın çatladığı bölge en iyisidir. Küçük körfezleri pas geçmeden kıyı çizgisine uygun rota ile hareket edilmelidir. Bu amaçla su kesimi sığ tekneler tekneden rapala ile avcılıkta ve diğer tip sırtıcılıkta daha iyi kullanım sağlar.

4- Rapalanın boyu balığa göre değişmelidir. 500 grama kadar ispendekler için 7 cm, 1500 grama kadar 9 cm, daha büyük balıklar için 11 ve 13 cm lik rapalalar daha uygundur. Orantısız boyuttaki rapalalar zaten az sayıda alınan vuruşların israf edilmesine neden olabilir.

5- Rapala tipi ve rengi hava ve deniz şartlarına göre ve bazen balığın tercihine göre seçilmelidir. Magnum tip rapalalar verimli olsa da, Hamsi tipliler ile, prencess tip yanlarında tirsi mühürü bulunanlar çoğu zaman daha fazla iş görür.
Rapala Magnum

Yozuri Minnow (hamsi tipli)

Bulutlu havalarda ve nispeten bulanık sular ile sabah ve akşam alaca karanlıkta hamsi renkli parlak krome rapalalar ve kırmızı kafa-beyaz vücutlu magnum tipleri, güneşin parlak, suyun duru olduğu zamanlarda ise bakır sarısı renge kadar koyu sarımsı renkler ile uskumru çizgili modeller daha etkindir.

6- Uygulamada; teknenin hızı (rölanti ayarı), büyüklüğü ve diğer şartlara göre kendimizi ayarlamalıyız. Zaman zaman (durgun ve sığ sularda, plajlarda) ölüm sessizliği modunda en düşük rolantide gitmek gerekirken, çırpıntılı ve bulanık sularda ve derinlerde bazen 3 knot hız az gelebilir.
Salınacak beden miktarı 20 metreden 50 metreye kadar değişir. Kıyının girintililiği, balığın ürkekliği, ve bulanıklık ve dalgalılık gibi görülebilirlik ve gürültü açısından avantajlı zamanlarda daha kısa, diğer zamanlarda ise uzun beden salmak gerekir.

7- Bazen diplemeyi önlemek için rapalanın gagası kesilmelidir. Yine otlu bölgelerde karın altındaki kanca ve halkasını çıkartmak yerinde olur. Balık hassas ise misina doğrudan rapalanın halkasına bağlanmalıdır, diğer zamanlarda arada ufak bir fırdöndü kullanma avı engellememektedir.

8- Çeşitli aksiyonlarda sahteler vardır. Kuyruk sallayanlar, yukarı aşağı dalanlar, su püskürtenler, pervanesi olanlar vs. şartlara göre kullanılabilir. Bunların seçiminde levrek dışındaki türlerden av beklentisi de rol oynar.
Neşeli ve bereketli avlar dilerim

fsekerci
13-09-2006, 10:10
kıyıdan at çek yapılarak tutulabilirmi,bunun için önerileriniz nedir.

Birahas
13-09-2006, 10:16
Bende şunu sormak isterim,
Rapala boyu büyük olduğunda (9cm ve üstü) kullanılan rapala bazen 2'li bazen 3'lü kırma oluyor.
2 ve 3'lü Kırma rapalanın avdaki etkisi nasıldır. Nerelerde kullanılmalı veya Levrek avında bu tip rapala kullanabilirmiyiz.

Matchbox
13-09-2006, 10:27
Yakup Bey, teşekkürler...
Açıklamalarınızın bizlere yararı olacağı kesin....:)

karayel
13-09-2006, 10:29
Kıyıdan at çek ile de gayet verimli avlar yapılabilir.
Bu amaçla kullanmak için mutlaka iyi bir spin kamış ve iyi bir makine (50 lik) ihtiyacınız var. Aksi taktirde uzak ve isabetli atış için kurşun ekleme vs. performansı düşüren yöntemlere başvurmak yada gereksiz atış ve aksiyonlarla yorulmak durumunda kalırsınız.
Kıyıdan atmak için magnum modelleri daha uygundur. Tam yüzeyden yüzen yada mevkiye göre 1-1.5 metre derinden gelen modeller kullanılabilir.
Yine önünden su fışkırtan modeller de olmadık yerde balığın ilgisini çekebilmektedir.
Sarım seri olmalıdır. Bu amaçla 4:1 ve üstü devirde makine kullanılmalıdır. Eğer uzak atma sorunu yaşarsanız kıyıda atışta kurşun kafa ragbar ragloular ve jackjig denilen ağır kaşıklar da verimli olur.
Jackjig

Kurşun kafalı raglou

kıyıdan at çek yapılarak tutulabilirmi,bunun için önerileriniz nedir.

karayel
13-09-2006, 10:38
Bunlar son zamanlarda çıkan zarganaya kadar değişik modellerde olanı var. Kırma modelleri tatlısuda kullandıklarım haricinde denizde denemedim.
Aksiyonuna bakmak lazım, nasıl salınım yapıyor. Derinlik tutturmada sıkıntı çıkartıyormu, kendi üzerine dolanıyor, kancaları birbirine geçiyormu? vs.
Bence bunlar tekneden düzenli çekişlere uygun modellerdir. Kıyıdan atışta yukarda saydığım sakıncalar olabilir. Tekneden düzenli çekişte akya, kuzu, kılıç, marlin, labmuka, torik ve bilhassa kofana avında verimli olacağı ama levrekte aynı hazzı vermeyeceğini tahmin ediyorum.

Bende şunu sormak isterim,
Rapala boyu büyük olduğunda (9cm ve üstü) kullanılan rapala bazen 2'li bazen 3'lü kırma oluyor.
2 ve 3'lü Kırma rapalanın avdaki etkisi nasıldır. Nerelerde kullanılmalı veya Levrek avında bu tip rapala kullanabilirmiyiz.

excalibur
13-09-2006, 10:42
hocam çok teşekkür ediyorum , değerli bilgileriniz için.

fsekerci
13-09-2006, 10:55
yakup abi teşekkürler bilgi için,

Matchbox
13-09-2006, 11:01
Yakup Bey,
Silikon zarganayla levrek avlamayı hiç denedinizmi?

karayel
13-09-2006, 11:09
Bu tip te vitrinlere yeni çıktı. Zarganaları özellikle Karadeniz'de lüfer kofanada denemek gerektiğine inanıyorum. Ragot un kurşunsuz modelleriyle avlandım fakat zargana balığına tıpatıp benzeyenlerle avlanmadım. Raglou Ragot lar da zargana diye anılıyor. Karışıklık olmasın.

Yakup Bey,
Silikon zarganayla levrek avlamayı hiç denedinizmi?

Matchbox
13-09-2006, 11:13
Bu tip te vitrinlere yeni çıktı. Zarganaları özellikle Karadeniz'de lüfer kofanada denemek gerektiğine inanıyorum. Ragot un kurşunsuz modelleriyle avlandım fakat zargana balığına tıpatıp benzeyenlerle avlanmadım. Raglou Ragot lar da zargana diye anılıyor. Karışıklık olmasın.

Benim bahsettiklerimde Raglou Ragot tu Yakup Bey.

skoylu
13-09-2006, 11:24
Mükemmel denecek şekilde, balık gibi davranan kırmalı rapalalar mevcut.

adresinden izleyebilirsiniz.

Ama başka videolarda var. Bir TV kanalı, bu yemi almış test etmiş. Levrek geliyor. Bakıyor şöyle, bir daha bakıyor, "kimi kandırıyonuz, siz beni sazan mı sandınız" der gibi öylesine dönüp gidiyor. Nedendir, bilinmez. Ama programı yapanlar, kötü not vermişler..

Sanırım bizim rapalalar, balığa benzemiyor. Levrek (kofana vs.)'nin ilkel merak dürtüsü balığı ona çekince, balık bu dürtünün "bir bak, anla öğren, neymiş, ne ilginç şey yavv." gibi olan aksiyonunu "kap, yakala onu" gibi anlıyor ve atlıyor yeme. Gerçekten, balığın rapalaya atlayışı ile canlı balığa atlayışı bile farklı.

Suni yemin aslında bu avantajı var. Gerçek yem, ancak gerçeği gibi oluyor. Fakat suni yem, ekstra bir cazibe sağlayabilecek şeylere sahip olabiliyor. Şu kaşıklara bakalım. Canlı yemden vs. defaten etkilidir. Ama, balığa filan benzemez..

Asıl gerçek şu. Rapalaların çoğu, balığın değil, balıkçının zevklerine göre yapılıyor. İşte eskilerden bir usta ve onun rapalası:

[/IMG] (][IMG)

Şimdi zakkumları yolalım, rapalaları ucuz fiyattan satalım mı? Hayır elbette. Bu ustamızın söylediği, öyle her zakkum yaprağının bu işe olmadığı. Boyu, eni, sertliği vs. uygun olursa iş yaparmış..

Kısaca, doğal yemler ayrı bir husus. Yapay yem kullanırken, illaki doğal görünsün diye uğraşmaktansa, balığı cezbedecek bir hale sokmaya çalışmak daha önemli. Bence, sahte bir yeme, doğal görünsün diye uğraşmak, hiç makul sonuçlar vermiyor.

yaban-cı
28-12-2007, 23:40
hey gidi koca çınar. nasılda bakıyor zakkumdan yaptığı sahte yeme. valla hüzünlendim şimdi ha. böle üstadlarla balığa çıkmayalı ne kadar oldu bilmem ki. :(((

yaban-cı
28-04-2008, 22:47
arkadaşlar böyle uzun gagalı sahtelerden aldım 4/5 tane tatlısuda denedim pek işime yaramadı. aceba denizde yarar mı? cevap evetse hangi avda kullanmak daha doğru olur? şimdiden değerli bilgileriniziçin tşk ederim.

avantgarde
29-04-2008, 00:00
Ben gövdesi gümüşi beyaz, başı kırmızı bir strike pro marka sahte almıştım. kurşun takmak yerine zargana topunun gerisine birbuçuk metre kadar misina, sahteyide o misinaya bağlayıp atarak birkaç denemem oldu. gerçi herhangi birşey yakalamadım ama zargana topu balığı ürkütürmü acaba?

nolongerregistered
29-04-2008, 02:12
arkadaşlar böyle uzun gagalı sahtelerden aldım 4/5 tane tatlısuda denedim pek işime yaramadı. aceba denizde yarar mı? cevap evetse hangi avda kullanmak daha doğru olur? şimdiden değerli bilgileriniziçin tşk ederim.

Uzun gagalı sahteler genellikle derin dalış yapan sahtelerdir..Yukarıdaki rapala palamut,torikte kullanım için oldukça uygun;)

nolongerregistered
29-04-2008, 02:13
Ben gövdesi gümüşi beyaz, başı kırmızı bir strike pro marka sahte almıştım. kurşun takmak yerine zargana topunun gerisine birbuçuk metre kadar misina, sahteyide o misinaya bağlayıp atarak birkaç denemem oldu. gerçi herhangi birşey yakalamadım ama zargana topu balığı ürkütürmü acaba?

Mecbur kalmadıkça sahtelerin önüne ağırlık bağlamamak en ideal kullanım şeklidir.:)

ALABORA21
29-04-2008, 09:38
Fakat kıyıdan at-çek yaparken 7-9 cm arası rapala menzile girmiyor.Mecburen balığın menziline rapalayı sokabilmek için gaga kısmına 5-10 gr lık bi yaprak kurşun yada kıstırma kurşun eklemek zorunda kalıyoruz. Avı bozarmı ? bence bozmaz ve boazmadı da. Çünkü kıyıdan at-çek yaparken bu yöntemle 2 kg. civarında levrek avlandığını bizzat kendi gözümle gördüm. Renk seçimine gelince yeşil ve mavinin yanı sıra levrek sahteye genelde alttan strike yaptığı için göbek kısımı beyaz-mat mavi yada mat beyaz renkleri ilgisini daha çeker..

yilmaztaha
29-04-2008, 10:19
Levrek için kıyıdan rapala ile biraz daha uzağa atmak istiyorsnız spin kamış, spin makina ve bunlara uygun misina ile denemeniz uygun olur. 5-25 veya 10-30 gram atarı olan 240cm veya 270cm spin kamışlar rüzgarsız havada veya rüzgarı arkanıza alabildiğiniz ortamlarda güzel netice veriyor. Ağırlık takmak rapalanın kendisine has yüzme hareterini kısıtlıyor. Bu da av veriminizi düşürür. Tabiiki ağılık takarak rapala denemeniz hiç balık tutamayacağınız anlamına gelmez. Bu konuda ustaların tavsiyesi rapala önünde hiç bir ağırlığın takılmaması. Klipsli fırdöndünün bile balığı ürkütebileceği söyleniyor. Balık fırdöndüyü görüp ürkerken rapalanın altındaki iki veya üç adet çarpmayı görmüyormu acaba.:confused: Buda ayrı bir tartışma konusu!

nolongerregistered
29-04-2008, 17:36
Fakat kıyıdan at-çek yaparken 7-9 cm arası rapala menzile girmiyor.Mecburen balığın menziline rapalayı sokabilmek için gaga kısmına 5-10 gr lık bi yaprak kurşun yada kıstırma kurşun eklemek zorunda kalıyoruz. Avı bozarmı ? bence bozmaz ve boazmadı da. Çünkü kıyıdan at-çek yaparken bu yöntemle 2 kg. civarında levrek avlandığını bizzat kendi gözümle gördüm. Renk seçimine gelince yeşil ve mavinin yanı sıra levrek sahteye genelde alttan strike yaptığı için göbek kısımı beyaz-mat mavi yada mat beyaz renkleri ilgisini daha çeker..

Eğer uygun makine ,kamış ve misina kullanıyorsanız atacağınız mesafe yeterli olacaktır..Levrek genelde kıyıya çok yakın dolaşır..Tabiri caizse karnı yere değecek kadar sığlıklarda dolaşır..Şunu belirtmeliyimki 20 yıla yakın zamandır kıyıdan levrek avlayan biri olarak avlarımın %90 kıyayıya 5 metre ve daha yakın mesaafeden alınmıştır..Burada önemli olan kendinizi ve hareketlerinizi balığa asla göstermemek..Bu avın en can alıcı noktasıdır.;)

Levreğin sahteye dalışını yüzlerce kez görmüş biri olarak..Eğer levrek sahteyi avlamak niyetinde ise çoğunlukla sahtenin 1-1,5 metre gerisinden ve altından takip ediyor..Saldırmadan önce yine gözlemlerimin %80 ninde sola doğru açılarak sahteye dik açıya yakın bir şekilde saldırıyor..Bu söylediklerimin hepsine mantıklı bir açıklama getirebilirken neden çoğunlukla sola açılıp daldığı konusunda hiçbir fikrim yok..Bu olay rüzgar yönü,akıntı yönü farklıyken bile genelde saola açılarak oluyor..Biz levrek avında bu durumu lehimize kullanırız..Sahteyi attıktan sonra kamışı sol tarafımıza alır yere çömelerek ve kıyıdan 2-3 metre uzakta sararız..Böylece sarma hareketimizi balığın görmesini engelleriz..

Bu olayı Bandırmada tanıdığım ve 30 yıldır sadece sahte ile avlanan ve hatta bu konuda kendilerine lakap takılmış abilerimizde onaylamışlardır..Kendilerinin söylediği bunun güneşin doğuş yönüyle ilgili olduğunu ve ters tarafta kalan levreğin karanlıkta olan tarafta olması nedeniyle avlanan balık tarafından farkedilmesinin zorluğunun neden olduğunu düşündüklerini söylediler..

Eğer levrek sahteye burnunun ucu ile takip ediyorsa muhtemelen avlamak için değil merak ettiği için takip ediyordur..Böyle durumlarda sahteyi küçültmek farklı rengini kullanmak size inanamayacağınız süprizler sağlayabilir

tommasi
01-05-2008, 19:58
Eğer uygun makine ,kamış ve misina kullanıyorsanız atacağınız mesafe yeterli olacaktır..Levrek genelde kıyıya çok yakın dolaşır..Tabiri caizse karnı yere değecek kadar sığlıklarda dolaşır..Şunu belirtmeliyimki 20 yıla yakın zamandır kıyıdan levrek avlayan biri olarak avlarımın %90 kıyayıya 5 metre ve daha yakın mesaafeden alınmıştır..Burada önemli olan kendinizi ve hareketlerinizi balığa asla göstermemek..Bu avın en can alıcı noktasıdır.;)

Levreğin sahteye dalışını yüzlerce kez görmüş biri olarak..Eğer levrek sahteyi avlamak niyetinde ise çoğunlukla sahtenin 1-1,5 metre gerisinden ve altından takip ediyor..Saldırmadan önce yine gözlemlerimin %80 ninde sola doğru açılarak sahteye dik açıya yakın bir şekilde saldırıyor..Bu söylediklerimin hepsine mantıklı bir açıklama getirebilirken neden çoğunlukla sola açılıp daldığı konusunda hiçbir fikrim yok..Bu olay rüzgar yönü,akıntı yönü farklıyken bile genelde saola açılarak oluyor..Biz levrek avında bu durumu lehimize kullanırız..Sahteyi attıktan sonra kamışı sol tarafımıza alır yere çömelerek ve kıyıdan 2-3 metre uzakta sararız..Böylece sarma hareketimizi balığın görmesini engelleriz..

Bu olayı Bandırmada tanıdığım ve 30 yıldır sadece sahte ile avlanan ve hatta bu konuda kendilerine lakap takılmış abilerimizde onaylamışlardır..Kendilerinin söylediği bunun güneşin doğuş yönüyle ilgili olduğunu ve ters tarafta kalan levreğin karanlıkta olan tarafta olması nedeniyle avlanan balık tarafından farkedilmesinin zorluğunun neden olduğunu düşündüklerini söylediler..

Eğer levrek sahteye burnunun ucu ile takip ediyorsa muhtemelen avlamak için değil merak ettiği için takip ediyordur..Böyle durumlarda sahteyi küçültmek farklı rengini kullanmak size inanamayacağınız süprizler sağlayabilir

erdal ve yakup abi verdiğiniz bilgiler gerçekten benim için iyi oldu...Yarın akyakada at çek yapıcam limanın ucunda (güneş doğmadan ) inşallah verdiğiniz teknikler işeye yarar :)

sahteci
01-05-2008, 20:49
abi bu bahsettiğin fransız kanalı benim bildiğim kadarıyla şifreli sen nasıl iz:confused: liyorsun

sulhi yücel
02-05-2008, 10:09
sağolun dotlar allah razı olsun.

sulhi yücel
02-05-2008, 10:19
nefis video paylaşımınız için allah razı olsun.

yaban-cı
02-05-2008, 22:50
Uzun gagalı sahteler genellikle derin dalış yapan sahtelerdir..Yukarıdaki rapala palamut,torikte kullanım için oldukça uygun;)

verdiğinizi bilgilerden dolayı siz değerli üstadıma teşekkür ederim.

bu balık levrek katili olarak yazılmış. siz buna katılıyor musunuz?

nolongerregistered
03-05-2008, 10:39
verdiğinizi bilgilerden dolayı siz değerli üstadıma teşekkür ederim.

bu balık levrek katili olarak yazılmış. siz buna katılıyor musunuz?

Bu model sığ sularda Levrek avında kullanılabir..Ancak 12,8cm lik boy biraz fazla gibi geldi..Tercihen 9cm ve 11cm yi geçmemeye çalışın..;)

yaban-cı
04-05-2008, 00:22
Bu model sığ sularda Levrek avında kullanılabir..Ancak 12,8cm lik boy biraz fazla gibi geldi..Tercihen 9cm ve 11cm yi geçmemeye çalışın..;)

teşekkür ederim. mutlaka deneyeceğim. özellikle levrek avında kullanmak için 20 kadar sahte balık sipariş ettim. sitede okuduklarımın aynısını bulmaya çalıştım. hatta 3 tane jig 5 pakette değişik model ve boylarda silikon yem sipariş ettim. önceden de zaten halihazırda 60 kadar sahte balığım vardı. kış boyu okuduklarımı yazın bol bol deneyeceğim inşallah. verdiğiniz değerli bilgilerden dolayı sonsuz teşekkürler.

Odeon
07-06-2008, 16:59
yabanci varsa deneyimlerin yeni sahtelerinle paylasabilirmisin ?

rakibalikadam
19-01-2009, 20:27
gerçekten çok güzel bilgiler.çok sağolun

modena
04-11-2009, 10:31
çok faydalı bilgiler bunlar... emeği geçen herkese teşekkürler...bakalım buradan öğrendiklerimi uygulayıp sonuç alabilecekmiyim...takımlarım gelir gelmez akyaka azmak ağzına gideceğim...ve eğer bir sonuç alırsam bunu sizlerle paylaşacağım...

balıkçı umut
19-04-2011, 18:04
müthiş bilgiler hepiniz saolun :)

balli
19-04-2011, 22:35
çok faydalı bilgiler bunlar... emeği geçen herkese teşekkürler...bakalım buradan öğrendiklerimi uygulayıp sonuç alabilecekmiyim...takımlarım gelir gelmez akyaka azmak ağzına gideceğim...ve eğer bir sonuç alırsam bunu sizlerle paylaşacağım...

Turgay, gözüm ne yapıyorsun? Takımları denemiş miydin?

:D :p

Seydihan
16-08-2011, 15:47
arkadaslar bende kıyıdan at cek yapıcam rapalalarla vs... nasıl bı olta düzenegıne sahıp olmam gerekıo resım olarak tarıf edersenız cok sevınırım... nasıl kullanmam gerekıyor baglama seklı vs... sadece misinanın ucuna sahteyımı baglamam lazım?? karadenızde avlancam

mehmetc
16-08-2011, 17:41
....oyle de olur ucuna rapala klipsi ve sahteye takarsin veya asagidaki gibi de yaparsin... ikiside olur ikinci secenekde fc beden oldugu icin gorunmezlik acisindan daha iyi olur..

merkury33
16-08-2011, 21:28
denizde, kıyıda kullanan var mı?

Seydihan
16-08-2011, 21:41
esğirituellıgnıze hayranım ama denız anlamı yanı tuzlu su demek oluyor ;)

merkury33
16-08-2011, 23:01
Seydihan, evet misinanın ucuna sahteyi bağlıyorsunuz. bağlamayı rapala düğümü ile yapıyorsunuz.
Göllerde ve tatlı sularda rapala işe yarıyor biliyorum ama
Benim özellikle merak ettiğim rapalayı denizde ve kıyıda kullanan var mı?

Kadir Levrek Peşinde
16-08-2011, 23:11
Seydihan, evet misinanın ucuna sahteyi bağlıyorsunuz. bağlamayı rapala düğümü ile yapıyorsunuz.
Göllerde ve tatlı sularda rapala işe yarıyor biliyorum ama
Benim özellikle merak ettiğim rapalayı denizde ve kıyıda kullanan var mı?

az sabret şu ağustos çıksın havalar serinlesin ardı ardına görürsün raporları forumda:)

emir şengezer
17-08-2011, 07:46
İlk mesajdaki kullanılacak sahte boyu yorumuna katılmıyorum. Levrek için ne kadar büyük sahte o kadar büyük balık düsturu geçerli benim için. Fakat yemlik balık yoksa daha ufak sahtelere iri levrekler atlayabileceği gibi, 13 cm'lik sahteyle 30 cm civarı ispendek aldığımı da bilirim :)

emir şengezer
17-08-2011, 07:47
2006'nın konusuymuş bu :D

merkury33
17-08-2011, 08:21
daha önce attığım rapalalardan balıklar korkar kaçarlardı, hüsran ederlerdi beni. Hatta bir gün bir attım suyun içinden kaplumbağa çıkmaz mı!. yani bir sahte bu kadar korkunç olurdu, zavallı kaplumbağanın bir kaçısı vardı, patır patır gidiverdi açıklara.

Inanmayacaksın sideprensi07, geçen gün değişik bir sahte attımi, pelikan , az daha martı kapacaktı. martılarn bayağı dikkatini çekti havada dönüp dönüp sldırıyorlar. birde yavaş aksiyon veriyorum sıkı takip ediyorlar. görenleri hayrete düşürüyor. video ya çekmek isterdim hepsini.
Bir günde köpek atlamıştı sahtenin arkasından suya , tabi, o kadar hızlı çektimki kapmasın diye bulamadı.
geçen günde değişik bir tür kaplumbağa gördüm, kahverengi, sırtı çentikli. nasıl olduysa suyun içinden ayağımın dibine kadar gelmiş, sahtenin önünü kesiyordu, birden asıldım sahte karaya ucuverdi, yoksa o kadar saldırgan ki az daha kapacaktı valla
kefalleri yazmıyorum
yengeçler ilgilenimiyor
bakalaım bundan sonra daha ne takipler alacaz, etrafta kofana olsa hayatta bırakmaz herhalde

35fish
17-08-2011, 21:45

Merhaba ,kıyıdan atçek le 17 cm lik sahtelerle bile levrek yakaladım.Genel olarak 11-14 cm aralığındaki sahtelerle onlarca levrek yakaladım.Dolayısıyla,mutlaka 7-9 cm aralığındaki sahtelerle kıyıdan levrek yakalamak daha efektiftir demek,tecrübelerimle bağdaşmıyor.Uzağa atış yapmak gerektiğinde daha uzun boyuttaki sahteleri kullanmında hiçbir sakınca yoktur.
Selamlar,rastgele...

OMMG
18-08-2011, 10:12
Merhaba ,kıyıdan atçek le 17 cm lik sahtelerle bile levrek yakaladım.Genel olarak 11-14 cm aralığındaki sahtelerle onlarca levrek yakaladım.Dolayısıyla,mutlaka 7-9 cm aralığındaki sahtelerle kıyıdan levrek yakalamak daha efektiftir demek,tecrübelerimle bağdaşmıyor.Uzağa atış yapmak gerektiğinde daha uzun boyuttaki sahteleri kullanmında hiçbir sakınca yoktur.
Selamlar,rastgele...

Kesinlikle katılıyorum,neredeyse kendi boyundaki sahtelere bile saldıracak bir balık.Hem İbrahim in dediği gibi uzağa atış yapmanız gereken durumlarda 11-14 cm arası sahtelerin avantajı daha fazla,yerine göre 7-9 hatta daha küçükleri ile de balık alıyoruz ama mutlaka şu boylar arası demek yanlış olur...