PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İzmit Körfezi Kıyı Raporları..

Pages : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

cemates
26-05-2009, 19:31
arkadaşlar birde tavşancıl mendireğini deneyin

Durum nedir?
istavrit ve izmarit güzel çıkıyor mu?

NedimBugrul
28-05-2009, 18:59
değerli kardeşim çapara ile akşamları saat altı ile sekiz arası şu anda tavalık tabir ettiğiz kadar çıkıyor bol şanslar

cemates
28-05-2009, 21:16
değerli kardeşim çapara ile akşamları saat altı ile sekiz arası şu anda tavalık tabir ettiğiz kadar çıkıyor bol şanslar

Teşekkürler..
Lakin geçen cuma Tavşacıl diye yola çıktık arkadaşla ama yine direksiyon muallimköy'e sapmıştı :) bu hafta kesin tavşancıl ı denerim..

heart036
29-05-2009, 11:03
arkadaşlar darıca tarafında bişey yok tık bile demedi.muallim köyü deneyeceğim bu haftasonu.çaparimi yemlimi hangisini tavsiye edersiniz?bide yer olarak rayların beri tarafımı?

AYHAN TÖRE
30-05-2009, 15:16
Arkadaşlar Marina da gece yemliye giden var mı?Ne zaman balık yapacak.Bilgisi olan cevap yazsın.Selamlar DERİNCELİ..AYHAN TÖRE

bilmiyorumabi
01-06-2009, 15:34
3 haftadır her haftasonu marinadayım, yok abi. hiç yok. gerci hep çapari ile attım ama bu haftasonu yemli atmayı düjünüyorum. bir de sorf cast kamıjımı (4,20 cm,200gr atar) göllerde kullanılan ikiparçalı spin kamıjla değiştirip denemeyi düjünüyorum. nekadar uzağa atar isem, belki yosun dan bajka bijey tutarım :)

cemates
01-06-2009, 20:31
3 haftadır her haftasonu marinadayım, yok abi. hiç yok. gerci hep çapari ile attım ama bu haftasonu yemli atmayı düjünüyorum. bir de sorf cast kamıjımı (4,20 cm,200gr atar) göllerde kullanılan ikiparçalı spin kamıjla değiştirip denemeyi düjünüyorum. nekadar uzağa atar isem, belki yosun dan bajka bijey tutarım :)

İstavrit şuan çapari seçiyor yeşilin farklı tonlarını deneyin..

NedimBugrul
02-06-2009, 15:13
sevgili cem kardeşim balık belli olmuyor bazen ÇOK GÜZEL VURUYOR bazen havanın esiş şekline göre değişiyor izmarit tek tük oda yemlide oluyor bizim menekşe tabir ettiğimiz mani renkli izmarit. selamlar.....

cemates
02-06-2009, 15:33
sevgili cem kardeşim balık belli olmuyor bazen ÇOK GÜZEL VURUYOR bazen havanın esiş şekline göre değişiyor izmarit tek tük oda yemlide oluyor bizim menekşe tabir ettiğimiz mani renkli izmarit. selamlar.....

Teşekkürler Nedim Bey..
Gelecek hafta tavşancıl'ı deneyeceğim..

NedimBugrul
02-06-2009, 15:47
sevgili cem biraz önce tavşancıla telefon ettim dolgu çalışmaları hızlanmış siz tavşancılın hereke tarafına doğru karayolları iskelesi taraflarındaki bizim çenelik tabir ettiğimiz kayalıklara gidebilirsiniz selamlar

cemates
02-06-2009, 16:31
sevgili cem biraz önce tavşancıla telefon ettim dolgu çalışmaları hızlanmış siz tavşancılın hereke tarafına doğru karayolları iskelesi taraflarındaki bizim çenelik tabir ettiğimiz kayalıklara gidebilirsiniz selamlar

Teşekkürler..

heart036
03-06-2009, 14:34
arkadaşlar bundan 1 ay öncesine kadar sezondan çok ümitliydim ama yorumları ve raporları okuyorumda umut verici bi tablo yok.ben mi yanlış düşünüyorum acaba?balığa bi doyamadık.

skoylu
03-06-2009, 14:43
Ümit kıracak bir durum yok..

Bu sene gidiş, geçen yıllara göre daha normal.

Gümüşler kıyılarda..

Mezgitler geldi. 3 yıldır hemen hemen yoklardı.

İri istavrtiler akşam sefalarına çıkıyor.

Lüferler gümüşleri dansa kaldırıyor.

Bu zamana göre eksik olan, az biraz sardalya. Çok daha fazla olmalıydılar. Ama onların yerine nurtopu gibi köpek balıklarımız var..

Bakınca, bu zaten bu mevsime göre düşününce normal olan şeyler. Bir iki ay içinde balık iyice başlar sanıyorum.

bilmiyorumabi
05-06-2009, 15:35
3 akjamdır sekapark marinadan olta sallıyorum. dün akjam haric, diğer günler parmak kadar istavrit aldık. iki gündede birer tane iri istavrit geldi oltamıza. balık bajladı yavajtan ama injallah istavritlerin boyu daha büyük olanları gelir kıyıya. yoksa yakaladıklarımız hamsiden farksız.

srcn.41
06-06-2009, 00:11
Bu sabah yarımca sahilde 6-7 adet istavrit aldım 4tanesi kıraça modundaydı denize saldim marti tüyü capari kullandım mezgit de atlar diye ama hiç tık yoktu
ayrıca tavuk gogsuylede yemli 3 köstekli takım attım onda hiç bişey yoktu

emrahim54
08-06-2009, 15:11
Cumartesi ögleden sonra yalova tarafına geçtik mırmır çıkıyor diye altınova tarafından attık ama yosundan başka birşey gelmedi. Taktik değiştirip karamürsel sahiline gittik balıkçılar için özlel liman yapmışlar ışıklandırmalı yada bize öyle dediler bilimiyorum neyse gece orda dibe yattık ufaklı büyüklü biraz istav rit aldık ama sabah hava aydınlandığında güzel mezgit yaptı ve yemli at çek yaptık bayagı miktarda tuttuk bir ara çaparilere hem mezgit hem iztavrit gelmeye başladı bir müttet sonrada sarıkanat gelmeye başladı profilimdeki resim dün çekildi ben bu balıga sarı kanat diyorum ama başkaları koca kafa diyor herkez bir isim söylüyor sizce kim haklı arkadaşlar güzel bir hafta sonunydu saygılar..

heart036
09-06-2009, 14:07
arkadaşlar bir arkadaşım bu sabah ve dün sabah 5-7.30 arasında darıca aslan çimentonun ordan kıyıdan ve sandalla yemli mezgit tutmuş.dediğine göre 2-3 kilo kadar tutmuş.ne dersiniz sabah mı yoksa akşammı yemli ii gider?

emrahim54
09-06-2009, 15:43
Biz karamürselde yemsiz attık gelmedi at cek yaptıgımızda sabah hava aydınlanınca ama boru kurdu kullandık her seferinde geldi tahir kardeşim bayagı iri mezgit aldık 11 kadar hem mezgit hem iri istavrit çıktı ..

AYHAN TÖRE
10-06-2009, 11:50
08.06.2009 Pazartesi akşam 9.30'dan gece 12.30!a kadar marina kamışla yemli denedim.1 adet kıreça ben tuttum.benim oğlan 3 adet kıreça tuttu.Gündüz çaparayla tutanlar oluyormuş ama kıreçalar çok ufak en az 15-20 gün daha var.Marinada zehirli denizanaları dolaşıyor.Gece yemli için 15 gün daha var.

skoylu
10-06-2009, 12:45
emrahim, resim pek seçilmiyor, çok küçük..

Fakat hiç sarıkanata benzemiyor. Sarıkanat, çinekopun büyüğü, lüferin küçüğü..

Sarıkuyruk istavrit diye bir istavrit türü var. Bunu normal istavritten ayırmanın yolu, yan çizgisini gayet iyi görebilmekten geçiyor.

Aslında aralarında bir fark yok dense de yeridir.

emrahim54
10-06-2009, 13:13
Evet bu o zaman sarı kuyruk istavrit ama ben zaten yanlış yazmışım herkez bir şey söylüyor kimi sarıkanat ama sanırım buna koca baş diyolar.

skoylu
10-06-2009, 14:18
Bizde istavridin iki türü var. Biri sarıkuyruk istavrit, diğeri karagöz istavrit.

Genelde, karagöz istavrit marmara için daha yerli bir balık. Sarıkuyruk daha ziyade egenin balığı. Bu açıdan karagöz istavridin büyükleri sıkça denk geliyor. SArıkuyruklar ise genelde ufakları, kıraçaları yakalanıyor.

Karagöz istavridin bu büyük boyda olanlarına bazıları kocabaş diyor.. Sanırım şundan diyor.. Kocabaş, baltabaş karagözün, yani karagöz balığının büyük olanına deniyor aslında.. Sanırım birileri, "karagözün büyüğüne kocabaş" denir şeklinde duymuş. Sonra da "bi sarıkuyruk, birde karagöz istavrit vardır" şeklinde bilgi almış.. Bunları karıştırıp, "Karagözün büyüğü -> Karagöz istavridin büyüğü -> Kocabaş istavrit" gibi bir çıkarıma varmış..

Karagöz ve sarıkuyruk istavrit arasında uzman olmayanın kolay kolay anlayamayacağı çok küçük nüanslar mevcuttur. O nedenle, küçüğüne kıraça, ortancasına istavrit, büyüğüne eşek istavridi diyerek hepsini aynı kefeye koymak bence en makulü..

emrahim54
10-06-2009, 14:24
o zaman benim tuttukları eşşek istavritleri diyelim gittsin yada kocabaş ikisinden biri :)

hilmi5
10-06-2009, 15:13
Merhabalar.
Karamürsel civarlarında hem kıyıdan hemde kayıkla çıkıyoruz.Etrafta aşırı yunus görülmekte.Ağırlıklı olarak istavrit,sardalya ve az da olsa hamsi görülüyor.Sabah erken saatlerde arkadaşlar cinekopa kaşık atıyorlar boş dönmüyorlar.açıktada sarıkanat aldıklarını biliyorum.Benden şimdilik bu kadar gelişmeleri anında bildirmek üzere.herkese bol şanslar...

selam irfan abi ben dereköyden hilmi şu kaşıkla çinekopa atıyorum hiç yakalayamadım senin arkadaşlar boş dönmüyor diyosun nerden atıyorlar nasıl kaşık kullanıyorlar senden yardım istiyorum istavrit ve mezgit bıktırdı
artık yeni balık avları denemek istiyorum

skoylu
10-06-2009, 15:36
Bizim Gebze civarında, balıklar hakkında bilgili olan pek fazla kimse yok..

Mesela, isparinin biraz büyükçe olanına, yani el ayasından irisine, karagöz diyor millet..

erol365
11-06-2009, 06:24
Arkadaşlar Marina veya Seka parkta İstavrit başladımı acaba forumda paylaşırsanız seviririm.

irfan_41
11-06-2009, 11:56
selam irfan abi ben dereköyden hilmi şu kaşıkla çinekopa atıyorum hiç yakalayamadım senin arkadaşlar boş dönmüyor diyosun nerden atıyorlar nasıl kaşık kullanıyorlar senden yardım istiyorum istavrit ve mezgit bıktırdı
artık yeni balık avları denemek istiyorum

Hilmi kardeş geçen senenin raporunu okumuşsun.Bilgilerine...

kazaz61
12-06-2009, 21:57
Herkese merhaba,

Bugün derince taraflarından açıldık körfeze öğleden sonra 4 gibi...
Akşama kadar kaldık, ancak bu kez eskilerinden farklı olarak mezgit bile yoktu.
Arkadaşım ve ben tek vuruş bile alamadık (yem: boru kurdu, klasik 3'lü dip takımı ile).
Mezgit vurmayınca arada çapari ile (martı tüyü) biraz at çek yaptık, bir defa ikili, bir defa dörtlü, bir defa da tekli irice istavrit aldık. Fakat bunlar da çok çok seyrek geldiler, sürekliliği olmadı.Birkaç istavritte dip oltalarımızı çekerken atladı.

başka balık denemek mümkün olmadı çünkü zaten başka balık deneme imkanı da yok körfezde... özellikle şu dönemde...bu da ayrı bir üzücü nokta:( .

Şu izmit körfezinde ağız tadıyla doyasıya balık avlayamayacağız diye düşünmeye başladım artık.:confused: Hayal kırıklıkları mutlu dönüşlerden çok daha fazla:( (bilemiyorum belki biz yanlış zamanda, yanlış yerde, yanlış yöntemle avlanmaya çalışıyoruz)

Ancak güzel hava da denizde dostla geçirilen birkaç saat yanımıza kar kaldı.
balık olmasa da bu yeterdi diyelim.:)

herkese selamlar...

skoylu
13-06-2009, 10:17
bilemiyorum belki biz yanlış zamanda, yanlış yerde, yanlış yöntemle avlanmaya çalışıyoruz

Aslında biliyorsun bak..

er41han
13-06-2009, 11:54
Herkese merhaba,

Bugün derince taraflarından açıldık körfeze öğleden sonra 4 gibi...
Akşama kadar kaldık, ancak bu kez eskilerinden farklı olarak mezgit bile yoktu.
Arkadaşım ve ben tek vuruş bile alamadık (yem: boru kurdu, klasik 3'lü dip takımı ile).
Mezgit vurmayınca arada çapari ile (martı tüyü) biraz at çek yaptık, bir defa ikili, bir defa dörtlü, bir defa da tekli irice istavrit aldık. Fakat bunlar da çok çok seyrek geldiler, sürekliliği olmadı.Birkaç istavritte dip oltalarımızı çekerken atladı.

başka balık denemek mümkün olmadı çünkü zaten başka balık deneme imkanı da yok körfezde... özellikle şu dönemde...bu da ayrı bir üzücü nokta:( .

Şu izmit körfezinde ağız tadıyla doyasıya balık avlayamayacağız diye düşünmeye başladım artık.:confused: Hayal kırıklıkları mutlu dönüşlerden çok daha fazla:( (bilemiyorum belki biz yanlış zamanda, yanlış yerde, yanlış yöntemle avlanmaya çalışıyoruz)

Ancak güzel hava da denizde dostla geçirilen birkaç saat yanımıza kar kaldı.
balık olmasa da bu yeterdi diyelim.:)

herkese selamlar...

Aslında biliyorsun bak..

Arkadaşın doğru bildiğini bildiğinize göre, balığı bulabilmek adına, doğru zamanı, doğru yeri, doğru yöntemi bizlerle paylaşırsanız bizlerde belki biraz balık avlama şansını yakalamış oluruz, şimdiden teşekkürler. :)

kazaz61
13-06-2009, 12:12
Aslında biliyorsun bak..

Sağolun Serdar bey, aydınlatıcı oldu:)
Artık bugün çıkıp iyi bir av yapabilirim körfezde:) :)

Şaka bi yana; ben çok usta avcı değilim, elbette özeleştiri yapmaya çalışıyoruz ''acaba bizim yöntemimiz mi hatalı ?'' diye...belki meslekten gelen alışkanlık diyelim, gelişine iş yapmak benim tarzım değil. Tabiatta herşey belli bir kurallar silsilesi ve düzen dahilinde işler, dolayısıyla gelişine iş yapıp sonuç beklemek pek mantıklı olmaz.Oyunu kuralına göre oynamak gerekir.
Ancak şu da var ki, gerekli doneleri almıştık zaten ve daha önce bahsettiğim şekilde av yapmamız mümkün oldu.

Neyse biz bi de karadenizi deneyelim...
Belki orada kısmetimiz açılır.

Herkese selamlar ve rastgele.

skoylu
13-06-2009, 12:36
elbette özeleştiri yapmaya çalışıyoruz ''acaba bizim yöntemimiz mi hatalı ?''

Çok güzel yapıyorsunuz, bende bunu söylüyorum zaten...

Peki çözüm? Kel benim ve merhemim olsa, başım çok yakınımda.. Bende izmit körfezindeyim aynı dertten muzdaribim..

Ama kellikten kurtulmanın çaresi işte bu bahsettiğiniz şey.. Bir yerde bir yanlış olduğunu görünce, arkası çorap söküğü gibi gelecektir.

Demekki, takımlarımız süper, şuyumuz süper, buyumuz tam, bizim hiç eksiğimiz yok diyerek, aynı düzen devam edersek, bu işte aynı düzen devam edecek: balık olmadna geçen ömür..

O zaman bir şeyleri değiştireceğiz ki, başka şeyler değişebilsin.. Bunun en kolay yolu, en kolay yerden başlamak. Yok burda balık diyerek kızıldenize gitmek zor olduğuna göre, yer değiştirmek çözümler listesinde en altta olmalı..

O zaman ne kaldı:

bilemiyorum belki biz yanlış zamanda, yanlış yerde, yanlış yöntemle avlanmaya çalışıyoruz

Zaman ve yöntem.. Zamanı değiştirmek içinde bir zaman makinesi icat etmek grektiğine göre.. Ya bir zaman makinesi icat edeceğiz, yada değiştirebileceğimiz diğre şeye bakacağız: Yöntem..

Görünen o ki, tek yapabileceğimiz yöntemi değiştirmek..

Kendi adıma, farklı yöntemler kullanarak, tatminkar avlar yapmayı becermişimdir.. Buna da güvenerek diyorum ki, yöntemlerimizi değiştirelim..

Peki nasıl yapalım? Somut bir sürü şey yazabilirim, denenmiş ve netice vermiş şeyler.. Ama şu an vaktim yok, ilerde, zamana yayarak bunu yaparız. Fakat şunu anlamak, farketmek lazım, aynı malzeme, takım, yem vs. ile bu zamanda aynı yere giderseniz, hiç bir şey değişmez: Eliniz boş dönersiniz.. Zaman ve yeri değiştirmediğimize göre, muhakkak başka şeyler denemeli, araştrımalı etmelisiniz..

Örneğin, bilmiyorum, acaba şamandıralı takımlar denediniz mi?

kazaz61
13-06-2009, 13:01
Serdar bey merhaba,

Yöntemlere girecek olur isek hedef balık üzerinden gitmekte fayda var sanırım.
Körfezde şu sıra neyi hedefleyebiliriz; mazgit, istavrit,ispari, eşkina, ismarit vs. (bunlar dışında; kendi gözümle karanlık çökmek üzereyken bir levrek alındığına şahit oldum, ama bu çok nadir olan bişey.camgöz köpekbalığı ise yakalamak istemiyorum zaten. mırmır veya zargana desek zamanı gelmedi diye biliyorum).

Herneyse ikisine değineceğim:

Mezgit: dipte olduğuna göre şamandıra önerisi bunun için değil. Tekneden avlanıyorduk, kenardan olsak bile belki takılma sorununu engellemek için olabilir.
bunun dışında bunun avcılığında rolü olmayacaktır.

İstavrit: Gece yemli avında yemi belli bir yükseklikte tutmak için; evet şamandıralı takım iş görebilirdi. Ancak biz gündüz avlanıyorduk, belki gene de yemli istavrit tutmayı deneyebilirdik bu şekilde (gelecek sefer deneriz artık).
Ancak çapari ile istavrit aldım, hem de iriydiler. Fakat sürekliliği yok, sanırım öyle dolaşan bir iki sürüye denk geldim. Bu da balığın çok seyrek olduğunun göstergesi.

Genel olarak dediğiniz gibi yöntemler üzerinde durmak işin en önemli ayaklarında biri elbette. Denemelere devam edeceğiz.

Kızıldeniz'e yolum düşerse diye soruyorum; acaba neler çıkıyodur oradan bilen var mı :) :)

selamlar.

skoylu
13-06-2009, 15:21
Sevgili Musa, çok farklı ve başka bir yerden bakıyorsun..

Ben ne demiştim: Kullandığımız teknikleri/yöntemleri değiştirmek..

Sen ise gene kullanılan ve bilinen bir yöntemden bahsediyorsun.. O şekilde şamandıra kullanımı demekki ancak öyle iş yapıyormuş, daha fazla değil..

Peki hiç, açığa, yemi dipten bir kol boyu yüksekte tutacak şekilde kullanmayı düşündün mü? Mesela, şamandırayla 100 gr kurşun atarak?

Yada basitçe zargana topunu ele alalım.. Acaba bilinen klasik yöntem/takım iş yapıyor mu?

Şimdi işin sorgulama zamanı.. Sen, bilinen yöntemler arasından birini diğerine göre kıyaslıyorsun. Evet, şamandıra ile mezgit olmaz diyorsun.. Ama ben şamandıra ile mezgit tutuyorum ve tutuklarım kilo ile ölçülüyor oluyor. Neden ? Nasıl yani, yok ya, olur mu hiç?

Oluyor.. Bir kaç yer var.. Derinlik 90m civarı.. Kıyıdan atıyorsan filan ulaşman pek kabil değil.. Ulaşsanda kurşun dibe oturunca, takılıyor, gidiyor takım.. Ne yapmak lazım?

Biraz rüzgarı kollamak lazım.. Şamandıraya bir şeyler yapıyorsun.. Şöyle biraz açığa atıyorsun.. Rüzgar onu açığa sürüklüyor. Bir süre sonra istediğin yere geliyor. Sert bir çekiş yapıyorsun, yem kurtuluyor, başlıyor inmeye, in, in, in.. biraz bekliyorsun, şamandıra gidiyor suya ve çekiyorsun, al sana kocaman bir mezgit.. Haa, aslında ben onu mezgit tutsun diye atmadım ki? Oralardan mercandan, kofanaya kadar her bir şey geliyor aslında..

Benim bahsettiğim işte böyle "farklı" bir yöntem..

Peki klasik yöntemler? Örneğin, benim favori takımım, zargana takımıdır. Zira, bu takım, Hazirandan itibaren, kofana, zargana, uskumru, istavrit, palamut vs. hepsini yakalar.. Bazen mırmır, vatoz, ispari, izmarit, iskorpit vs. de aldığı olur.. Hem öyle tek tük filan değil, ciddi sayıda.. Örneğin, geçen sene, Haziran - Eylül arası en az 45 tane kofana aldım bu takımla..

Ama sen, "amanda bana bir zargana takımı" diyerek malzemeciden vs. alıp gidersen, zargana bile tutamayabilirsin. Benim kullandığım zargana takımlarından ben henüz hiç kimsede görmedim... Bir kaç yerde yapılması nispeten basit olan şekilde, daha optimum takımları defaten tarif ettim. Ama kullanan pek çıkmadı..

Diyebilirsin ki, yok, daha neler..

Dahası şu.. Zargana takımına nasıl yem takıyorsun?

Midye dudağı takıyorsun.. Olmaz, buna gelse gelse istavrit veya zarganacık gelir..
Kurt takıyorsun.. Olmaz. buna gümüşler dadanır, ufak istavritler vs. gelir.
Gümüş takıyorsun (ölü). Zargana belki nadiren gelir. Denk gelirsen iri istavrit.

Peki ne takılacak? Mesela, zargana takılacak.. Ben ava giderken yem olsun diye kiloyla zargana alıp gidiyorum mesela.. Mesela, istavrit takılacak.. Ama bunu kendin tutman lazım, bir şekilde. Mesela hamsi takılacak..

Eğer bunları bu şekilde yaparsan.. Netice almaya başlarsın..

Fakat, bu her zaman sana balık tutturacak bir sihirli değnek değil elbette.. Fakat şöyle bir şey.. Eskiden seneinin 8 haftası verimli av yapıyorsan, bu 13-14 haftaya çıkar demek. Eskiden 3-5 istavrdie talim ederken, dondurucun kofanayla dolar demek..

Bizim körfezde yok bilinen, yok denen, Uskumrudan, kofanaya bir sürü balığı gayet verimli şekilde tutabiliyorum kendi adıma.. Öyle tek tük, raslantı denemeyecek sıklıkta..

Ama istavrit ve mezgit diyorsanız.. Benim için bu ikisi, yem olmaktan başka bir anlam taşımıyor.. Bu yüzden, nasıl bir şey onları da yok dendiği zamanda yakalamaya yarar, hiç bir fikrim yok.. Bunlar ne zaman nerde, nasıl olur, bu konuda da bir fikrim yok.. Ama eğer, zarganası, uskumurus vs. gibi, hiç yok denen şeyler için, yöntemleri değiştirmek iş yapıyorsa, neden onlar içinde yapmasın?

Bir ara Galata köprüsündeyiz.. Balık yok, balık yok.. Yanımda bir iki arkadaş var.. Durun bakalım, bir bakalım dedim kendimce.. Yemli takıma bir kaç fosforlu boncuk taktım, saldım aşağıya.. Termoklinin üstüne indirdim hemen.. yok ya, balık, dakika geçmedi, küt küt küt... Patır kütür istavrit.. diğerleri: Balık yok, balık yok..

Elbette bu tek yönlü değil.. Yanımdaki adam patır patır istavrit, çinekop, izmarit vs.alırken, benim boş boş dikildiğim çok oldu o köprüde... Eğer "balık yok" deseydim, hala öyle dikiliyor olurdum.. Ama "balık var ve aslında bende bir sorun var" diyerek, kendim süratli bir şekilde, burada mevcut türler için takım vs. arayışına giriştim. Bunlar ne yiyor, nerde, ne zaman nasıl, hangi dalga boyların görürler, hangi sesleri duyarlar, yem tercihler nedir vs. vs. bir girişirsin.. Ve bu gayretim boşa gitmedi, şu anda, balık yok denen yer ve zamanda tonla balık aldığım oluyor..

Bilmem, derdimi anlatabiliyor muyum? Balık var.. Olmasa, olmaz.. Ama var.. Nerden biliyorum? Tamam, balık bulucu ve sualtı kamerasıyla yaptığım keşifleri kaale almıyorum. Nerden biliyoum var olduğunu?

Kıyılara gümüş doluşuyor.. gümüş varsa, onu yiyecek olan şeyde olacaktır.
Denizde larva ve havyar son derece bol. Bunlar yiyecek şeyler, onları yiyecek şeyde olacaktır.
Başta köpekbalığı ve yunus olmak üzere, yırtıcılar eksik olmuyor. Yiyecek balık yoksa, bunlar neden var olsun?

Bunun gibi emareler, bize balığın olduğunu zaten gösteriyor..

Bizim yapmamız gereken, onları yakalayacak yöntemleri bulmak.. Hepsi bu..

kazaz61
14-06-2009, 00:31
Sevgili Serdar Abi,

Öncelikle detaylı anlatımınıza teşekkürler.

Eğer balık var ise onu tutacak tekniği elbette geliştirebiliriz. Hedefimizi tanımak noktasında daha bazı noktaları (5N,1K) anlamak gereği var gibi görünüyor.Sonra doğru uygulamayı yapmak mümkün olacak.Yeter ki balık olsun (izmit körfezinin dünü-bugünü hakkında okuduklarımız olmadığına işaret ediyordu hep).Olduktan sonra elbet yakalanır, en azından balık yok, körfez ölmüş vs. diye yarından ümitsiz olmayız.

Tekrar teşekkür ederim.

selamlar.

skoylu
14-06-2009, 23:17
Herneyse biraz rapor yazalım buraya..

Geçen haftanın geçen haftası, Eskihisar'a gitmiştim. Mezgitlerin arasına bir kaç izmarit denk gelince, tamam dedim, bin bir emekle hazırladığım çinekop takımlarıyla attım şöyle ileri..

Ama gözü dönmüş bir takım melun camgözler o güzelim takımlarımı hunharca yediler.. Benimde aslında bu hafta mendireğe gidip ispari zorlamak niyetim vardı ama aklıma geldi. Dur hele sen dedim ve rövanş için sahaya indim..

Cumartesi gününden şöyle güzel bir mantarlı, çelik telli filan takım yaptım. Çarşıdan biraz hamsi aldım, saat 15:00 gibi doğruca Feribot'un arkasına sarktım..

Biraz siftindikten, uyuzlandıktan sonra hamsiyi kütük yapıp, doğru suya.. Az bir şey bekledim.. İskeleye feribot yanaşırken, benim kamışın ucundaki çanlar birileri için çalmaya başladı.. Madem öyle, çek, çek.. Hımm, 0.28 FC + 0.16 dyneema bunu çıkaramaz, baya kalıplı bir şey.. Sahile, kumsala uzadık.. Sürüyüp alıcaz.. Tam çıkaracakken, yanımdaki eleman yardım edeyim diyerek asıldı misinadan, haliyle pıt elinde kaldı.. Hayvanın iflahı kesilmiş, kaçmayı akıl edemedi pek. O sırada orada nazır olan gençlerden biri, takımın mantarından tuttu, suya uzanıp, çekti çıkardı.. Millet başıma toplandı, feribottakilerde geminin kenarına yığıldı.. Orta karar bir mahmuzlu işte..

Neyse, ilgilenmeleri için, gençlere bıraktım.. Sonra kopan yeri düzelttim filan, bir kez daha attım, 3-4 dk. geçmedi, hadi gene.. Gene bir güreş, bir gürültü.. Makinenin kalamasının şeyi suya düşmüştü. O yüzden cayırdamıyor ama, olsaydı eminim taa istasyondan duyulurdu sesi. 5.4:1 devirli, bir devirde 122 cm saran aletle sarmaya yetişemiyorum, ben sarıyorum, o boşaltıyor.. Ama pek fazla direnemedi.. Suyun üstünde bale yaptırarak usulüne uygun şekilde kumsala davet ettik kendilerini..

Evet, ikinci raund sonuç: SKoylu 2 - 0 Camgöz.. Ama bu maç burada bitmez.. Daha çok raund sürer gibime geliyor..

neo2400
15-06-2009, 18:02
Serdar abi,bende Eskihisardan avlanıyorum bu aralar. Sandal kiralayıp motor takıyoruz, ordan aslan çimento önüne gidiyoruz.Ama bahse konu olan mezgitten başka bişi çıkmıyor. Bir gün benimle bu tecrübelerini paylaşmanı çok isterim...

heart036
17-06-2009, 11:24
arkadaşlar geçen hatfa cumartesi sabah 6 da darca aslan çimentonun ordan sandalla açıldık 3 saat gibi zamanda çok güzel mezgit aldık.şanslıydık havada güzedi.tonlarca balık tutsamda hep gözüm kırangıçta.daha önceleri tuttuğum için zevkini biliyorum.acaba şu aralar tutan varmı?

vatos70
17-06-2009, 14:46
kırlangıç yok, bundan olurmu :)

[/IMG] (][IMG)

[/IMG] (][IMG)

oltacı_
17-06-2009, 14:52

("")

Tebrikler, Güzel bir mahmuzlu yakalamışsınız... İnşallah kendiniz için el koymuşsunuzdur, yoksa yazık olmuştur balığa...

Bereketiniz daim olsun.

vatos70
17-06-2009, 15:42
Tebrikler, Güzel bir mahmuzlu yakalamışsınız... İnşallah kendiniz için el koymuşsunuzdur, yoksa yazık olmuştur balığa...

Bereketiniz daim olsun.

Balığı gerekli şekilde değerlendirecek bir arkadaşa hediye ettim:) Bunun bile müptelası olan insanlar varmış:) Eğer anlattığı gibiyse lezzeti, bende üzülmiyeceğim.

oltacı_
17-06-2009, 15:46
Balığı gerekli şekilde değerlendirecek bir arkadaşa hediye ettim:) Bunun bile müptelası olan insanlar varmış:) Eğer anlattığı gibiyse lezzeti, bende üzülmiyeceğim.

Sütle terbiye edip mangalda güzel oluyor diyorlar. Bende denemedim.

cem76
17-06-2009, 15:50
bu ara marmarada heryerde çıkıyo yumurtlama zamanı heralde yada çiftleşiyo kıyılara giriyo.tutar tutmaz hemen temizlemek gerekiyo yoksa beklediğinde etini ekşitiyo.bide bi akşam beyaz şarapta bekledimi ertesi gün direk mangal.resturantlarda kılıç şiş die satılıyo.

heart036
19-06-2009, 15:59
arkadaşlar şu sıralar istavritin durumu nedir?ben geçenhafta bol miktarda mezgit tutmuştum ama istavrit denk gelmedi.darıca ve muallimköyde ne çıkıyo gideniniz varmı?

papiraov
19-06-2009, 21:17
gölcük kavaklıda muhteşem kıraça istavrit biraz büyük istavrit birde mezgit çıkıyor.değirmendere bir şey yok.

skoylu
19-06-2009, 21:50
Ben yarın gidip, köpekbalıklarını bir kolaçan edeceğim. Eğer sağımda solumda bir atraksiyon olursa, yazarım, bakalım nasıl eskihisarın halleri..

bburak
19-06-2009, 22:27
Marinada durumlar fena değil istavritte.

xaupau
20-06-2009, 12:11
Dün akşam gezmek için 60 evler sahile gittim. Yaklaşık elli kişi balık tutuyordu saat 10-12 sularında. Herkesin kovalarda en az 2şer kilo balık ve maalesef %80 kraça. Oltayı suya bırakmasıyla çekmesi arasında 20 saniye var yok. Balık tutmanın keyfi bu olmasa gerek.

cemates
20-06-2009, 14:00
Sevgili Musa, çok farklı ve başka bir yerden bakıyorsun..

Ben ne demiştim: Kullandığımız teknikleri/yöntemleri değiştirmek..

Sen ise gene kullanılan ve bilinen bir yöntemden bahsediyorsun.. O şekilde şamandıra kullanımı demekki ancak öyle iş yapıyormuş, daha fazla değil..

Peki hiç, açığa, yemi dipten bir kol boyu yüksekte tutacak şekilde kullanmayı düşündün mü? Mesela, şamandırayla 100 gr kurşun atarak?

Yada basitçe zargana topunu ele alalım.. Acaba bilinen klasik yöntem/takım iş yapıyor mu?

Şimdi işin sorgulama zamanı.. Sen, bilinen yöntemler arasından birini diğerine göre kıyaslıyorsun. Evet, şamandıra ile mezgit olmaz diyorsun.. Ama ben şamandıra ile mezgit tutuyorum ve tutuklarım kilo ile ölçülüyor oluyor. Neden ? Nasıl yani, yok ya, olur mu hiç?

Oluyor.. Bir kaç yer var.. Derinlik 90m civarı.. Kıyıdan atıyorsan filan ulaşman pek kabil değil.. Ulaşsanda kurşun dibe oturunca, takılıyor, gidiyor takım.. Ne yapmak lazım?

Biraz rüzgarı kollamak lazım.. Şamandıraya bir şeyler yapıyorsun.. Şöyle biraz açığa atıyorsun.. Rüzgar onu açığa sürüklüyor. Bir süre sonra istediğin yere geliyor. Sert bir çekiş yapıyorsun, yem kurtuluyor, başlıyor inmeye, in, in, in.. biraz bekliyorsun, şamandıra gidiyor suya ve çekiyorsun, al sana kocaman bir mezgit.. Haa, aslında ben onu mezgit tutsun diye atmadım ki? Oralardan mercandan, kofanaya kadar her bir şey geliyor aslında..

Benim bahsettiğim işte böyle "farklı" bir yöntem..

Peki klasik yöntemler? Örneğin, benim favori takımım, zargana takımıdır. Zira, bu takım, Hazirandan itibaren, kofana, zargana, uskumru, istavrit, palamut vs. hepsini yakalar.. Bazen mırmır, vatoz, ispari, izmarit, iskorpit vs. de aldığı olur.. Hem öyle tek tük filan değil, ciddi sayıda.. Örneğin, geçen sene, Haziran - Eylül arası en az 45 tane kofana aldım bu takımla..

Ama sen, "amanda bana bir zargana takımı" diyerek malzemeciden vs. alıp gidersen, zargana bile tutamayabilirsin. Benim kullandığım zargana takımlarından ben henüz hiç kimsede görmedim... Bir kaç yerde yapılması nispeten basit olan şekilde, daha optimum takımları defaten tarif ettim. Ama kullanan pek çıkmadı..

Diyebilirsin ki, yok, daha neler..

Dahası şu.. Zargana takımına nasıl yem takıyorsun?

Midye dudağı takıyorsun.. Olmaz, buna gelse gelse istavrit veya zarganacık gelir..
Kurt takıyorsun.. Olmaz. buna gümüşler dadanır, ufak istavritler vs. gelir.
Gümüş takıyorsun (ölü). Zargana belki nadiren gelir. Denk gelirsen iri istavrit.

Peki ne takılacak? Mesela, zargana takılacak.. Ben ava giderken yem olsun diye kiloyla zargana alıp gidiyorum mesela.. Mesela, istavrit takılacak.. Ama bunu kendin tutman lazım, bir şekilde. Mesela hamsi takılacak..

Eğer bunları bu şekilde yaparsan.. Netice almaya başlarsın..

Fakat, bu her zaman sana balık tutturacak bir sihirli değnek değil elbette.. Fakat şöyle bir şey.. Eskiden seneinin 8 haftası verimli av yapıyorsan, bu 13-14 haftaya çıkar demek. Eskiden 3-5 istavrdie talim ederken, dondurucun kofanayla dolar demek..

Bizim körfezde yok bilinen, yok denen, Uskumrudan, kofanaya bir sürü balığı gayet verimli şekilde tutabiliyorum kendi adıma.. Öyle tek tük, raslantı denemeyecek sıklıkta..

Ama istavrit ve mezgit diyorsanız.. Benim için bu ikisi, yem olmaktan başka bir anlam taşımıyor.. Bu yüzden, nasıl bir şey onları da yok dendiği zamanda yakalamaya yarar, hiç bir fikrim yok.. Bunlar ne zaman nerde, nasıl olur, bu konuda da bir fikrim yok.. Ama eğer, zarganası, uskumurus vs. gibi, hiç yok denen şeyler için, yöntemleri değiştirmek iş yapıyorsa, neden onlar içinde yapmasın?

Bir ara Galata köprüsündeyiz.. Balık yok, balık yok.. Yanımda bir iki arkadaş var.. Durun bakalım, bir bakalım dedim kendimce.. Yemli takıma bir kaç fosforlu boncuk taktım, saldım aşağıya.. Termoklinin üstüne indirdim hemen.. yok ya, balık, dakika geçmedi, küt küt küt... Patır kütür istavrit.. diğerleri: Balık yok, balık yok..

Elbette bu tek yönlü değil.. Yanımdaki adam patır patır istavrit, çinekop, izmarit vs.alırken, benim boş boş dikildiğim çok oldu o köprüde... Eğer "balık yok" deseydim, hala öyle dikiliyor olurdum.. Ama "balık var ve aslında bende bir sorun var" diyerek, kendim süratli bir şekilde, burada mevcut türler için takım vs. arayışına giriştim. Bunlar ne yiyor, nerde, ne zaman nasıl, hangi dalga boyların görürler, hangi sesleri duyarlar, yem tercihler nedir vs. vs. bir girişirsin.. Ve bu gayretim boşa gitmedi, şu anda, balık yok denen yer ve zamanda tonla balık aldığım oluyor..

Bilmem, derdimi anlatabiliyor muyum? Balık var.. Olmasa, olmaz.. Ama var.. Nerden biliyorum? Tamam, balık bulucu ve sualtı kamerasıyla yaptığım keşifleri kaale almıyorum. Nerden biliyoum var olduğunu?

Kıyılara gümüş doluşuyor.. gümüş varsa, onu yiyecek olan şeyde olacaktır.
Denizde larva ve havyar son derece bol. Bunlar yiyecek şeyler, onları yiyecek şeyde olacaktır.
Başta köpekbalığı ve yunus olmak üzere, yırtıcılar eksik olmuyor. Yiyecek balık yoksa, bunlar neden var olsun?

Bunun gibi emareler, bize balığın olduğunu zaten gösteriyor..

Bizim yapmamız gereken, onları yakalayacak yöntemleri bulmak.. Hepsi bu..

Serdar Abi,
Bilgiler için çok teşekkürler..

cemates
20-06-2009, 14:03

[/IMG] (][IMG)

[/IMG] (][IMG)

Tebrikler Güzel Balık.. :D
Bana da Tavşancıl hakkında bilgi ve resim lazımdı yaklaşık 2 yıldır uğramıyorum..Sahil bayağı düzene girmiş gözüküyor..

vatos70
20-06-2009, 14:32
Ben yarın gidip, köpekbalıklarını bir kolaçan edeceğim. Eğer sağımda solumda bir atraksiyon olursa, yazarım, bakalım nasıl eskihisarın halleri..

ben bugun senden önce hatırlarını sordum kıymetli kardeşim:) 1 saat olta attım daha fazla atsam herhalde 10-15 tane alırdım.

[/IMG] (] (] (][IMG)

(] (][IMG)

(] (][IMG)

(][IMG)

(][IMG)

skoylu
20-06-2009, 21:21
Söylediğim gibi, bugün köpekbalığı ile müsakabımızın 3. raundu için Eskihisar'a gittim..

Ve hep söylediğim gibi, ben bir aptalım.. Yanıma takım, iğne filan almadan sallanıp gitmişim :( Oysa, Nöbetçi Oltacı'dan makul VMC 7199 - 3/O iğneler bulmuştum ne güzel..

Herneyse, çantayı biraz kurcalayınca, Mustad 92553 mü nedir onlardan denk geldi. Bunlar gaga iğnesidir, köpekbalığına uygun değildir: Kör olurlar.. Ama yokluktan el mahkum kullandık. :Yeterince keskin olmadığı için sürüyle balığı kaçırdık.. Markası "Made In China" olan çelik telimizde yer yer azizlik yapmayı ihmal etmedi haliyle..

Resim çok, ama doldurmanın anlamı yok, altı üstü camgöz işte..

Herneyse, günün sonunda SKoylu: 6 - 2 Camgöz oldu.. 2 takımı yediler, götürdüler gene, gözleri doyasıcalar.. Neyse, zaten adi takımlardıda, mantarlar Lüfer içindi, güme gitti..

Görünen o ki, marmara'da diğer herhangi bir türden çok daha fazla mahmuzlu camgöz var. Bilmiyorum bu iyiye işaret mi, değil mi?

Peki balıklar ne oldu? 2'sine talip çıktı.. Alırım ben, götürürüm dediler ve götürdüler.. Diğerleri, usulünce, olabildiğince az zarar vermek gözetilerek geri bırakıldı.. O yüzden, elimden kamışı bırakınca süratle hayvanı kurtarıp geri salmaya çalıştığım için, ancak böyle pozlar olabildi..

erol4138
21-06-2009, 16:12
körfez sahilini sabah erken saatlerde deneyin pişman olmazsınız...

er41han
21-06-2009, 17:24
körfez sahilini sabah erken saatlerde deneyin pişman olmazsınız...

Merhaba, :) Körfezin neresinden ? Hangi balık için ? hangi yemi tavsiye edersiniz ? detaylı bilgi verirseniz seviniriz; SEVGİYLE kalın. RASTGELE :)

heart036
24-06-2009, 16:21
arkadaşlar ben 2 haftadır sabahları darıcada bol miktarda mezgit tutuyorum.artık istavrit yada zargana tutmak istiyorum.zamanı mı değil yoksa avlanma şeklimi mi değiştirmeliyim.yardımcı olursanız sevinirim.

bburak
25-06-2009, 00:52
bu sabah 4te marinaya iniyorum bakalım sonuçları yazarım.

heart036
25-06-2009, 10:59
istavrit başladımı arkadaşlar?

emice41
25-06-2009, 21:41
istavrit bu sene hayal gibi gözüküyor bi kıyılarda kocabaş istavrit onlarda inceli balık

papiraov
28-06-2009, 20:30
duyduklarım plaj yolunda istavrit varmış.yalnız çapari seçiyorlar.yeşil var.bide turuncu biraz çeşit bulundurun.tabi balık malzemeleri satanlara sorsanız oralara uğrarsanız size yakın yerlerden tüyo alabilirsiniz. birde gölcükte güzel balık çıkıyor.sabırlı olmak gerek.gölcük kavaklı denizde deprem yığınakları olduğundan çok kurşun çapari dökülüyor.yanı oralrda usta olmak gerek denizi hisedemezseniz balık hikaye aslında niye belediye bu yığınskları temizlemezki bu sıkıntı yaşatıyorlar.

whitefoxss
29-06-2009, 01:14
Bu balıkların avlanması sirkülere uygunmu???

oltacı_
29-06-2009, 01:49

evet, gayet uygundur.

oltacı_
29-06-2009, 08:56

Yönetici ve mod arkadaşlardan ricamdır.
Lütfen hiç kimseye sorgulayıcı olmasına müsade edilmesin, Bu tarz işler gönüllülük esası ve tecrübe istediğinden modlar eli ile ifa edilmesi çok uygun düşecektir. Modlar o yüzdendir ki en fazla mesai harcamakta ve konulara vakıf olmaktadır.

Konulara hakim olmadan başlayan sorular zamanla üyeler arası zıtlaşma ve ilerideki ayrışmalara sebep teşkil etmektedir.

Görevden vazife çıkarmak heleki hiç sirkülere bakmadan sormak ne kadar doğru bir yaklaşımdır? diye sormak isterim. Yada bu tarz sorular sadece üyeler içinde rahatsızlık yaratmak olmuyor mu?

Kimse kendini hakim savcı yerine koyupta hiç tanımadıkları kişileri yargılamaya kalkmasın, kendi çevrelerinde hareket tarzını böylesi kamuya açık ve tüm Dünya'dan takip edilen bir forumda futursuzca sormak ne mana taşımaktadır?

Artık bir karar alın ve bir önemli başlık açın ve çok önemli konuda "yetkinin" sadece yönetimde olduğu ve "üyelerin" sadece bu tarz bir durum sezdiklerinde yönetime özelden bildirmeleri gerektiğini açık açık belirtin.

Bunlar yapılmadığı sürece emin olun her an bir karmaşa ile beraber insanlarda rahatsızlık yaratılıp, sonucunda forum zarar görecektir.

Hamit.

skoylu
29-06-2009, 09:29
Sevgili Hamit, belki sadece durumu merak etmişte olabilir.. Altında bir çapanoğlu aramanın pek anlamı yok.. En azından şimdilik..

Dense ki, amanda bunları tutmak sirkülere göre yasak, şöyle ve böyle.. O zaman haklısında, "bunlar sirkülere göre yasak değil mi?" demek, bir itham değil, bir sorgulamadır.

Ve sirkülere uygun olmayan şeyleri -güya- sansürlemek, o sirkülerin öğrenilmesini ve pratik edilmesini engellemekten başka hiç bir işe yaramaz..

Bırakalım insanlar bu konuda fikirlerini söylesin, söylesin ki, tartışılıp yanlış fikirler doğrusuna erişebilsin.. Pek az kimse sireküler/tebliğ neyse açıp okur.. Bununla ilgili konulaır ziyaret eder. Ama bu başlıkları herkes okur, herkese hitap eder. Tebliğlerdeki hususları buralarda vurgulamak, onların kavranması için çok daha etkili bir yoldur..

whitefoxss
29-06-2009, 21:58
Serdar abi,anlayışın için teşekkür ederim.Tabii ki bunda bir suçlama yok,merak etmiştim ve öğrendim.:D Büyük camgözün avlanması yasak onu biliyorum ve sorumun oluşumuda burada başlıyor.Tabiiki her cinsin soy ağacını bilemem sormamın amacı da budur.Sevgili Hamit.Bir de dip not düşmek istiyorum.Burası bir paylaşım ve tartışma platformu olduğundan dolayı,sirkülere uygun olmayan bir av raporu görüldüğünde cevap yazılmalıdır.Neden yazılmasın,yanlışı doğruya çevirmek,hatayı düzeltmek adına ama tabii ki kırıcı olmadan adabıyla olmalı.Yoksa hoyt sen ne tuttun o balığı,sirküye uymuyor demek adaba sığmaz.Moderatör ve administratör dostlarımızda bekçilikten bir nebze kurtulur bu sayede.Ve alenen olacağı için uyarma bilmeyenlerde bilgilenir.Beni yanlış anlamamış olmanızdan dolayı teşekkür ederim.Sevgi ve saygılarımla..
T.KIRTMAN

skoylu
29-06-2009, 22:59
Tolga, işin aslı şu.. Kanun der ki: Kanunu bilmiyor olmak, bahane değildir..

Amatör balıkçılık yapacak olan sirküleri bilmek zorunda..

Zira, bir takım çirkin eylemlere karşılık elimizdeki tek koz bu sirküler.. Ona sahip çıkmak, bir numaralı işimiz olmalı..

Bunun getirisi şu olacaktır.. Eğer, sirkülerlerin sahiplenildiği görülürse, daha iyi sirkülerler için bir yol açılmış olacaktır..

whitefoxss
30-06-2009, 00:31
Sirkülerde geçen büyük camgözün av yasağını biliyorum.Fakat bu balık omudur değilmidir onu bilmiyordum.Sorun oradan kaynaklanıyor.Yoksa sirkü ve tebliğler her zaman aklımda.Ondan sordum zaten soruyu.Amacım başka olsaydı bu balık ne balığı derdim.Niyetim kimseyi kırmak veya üzmek değil.Peki yeniyormu o balık.Bazı cinsleri yeniyor bildiğim kadarıyla.

skoylu
30-06-2009, 09:55
Peki yeniyormu o balık.Bazı cinsleri yeniyor bildiğim kadarıyla.

Resimlerde gördüklerin yenir... Eti biraz sert olsada, süt ile yumuşatılabilir, ama pek çoğu böyle yapmayı tercih etmez.. Aranan ve tercih edilen bir balıktır. Şiş kebabı, portakal limon sulu buğulaması, kızartması vs. her bir çeşit yemeği yapılır. 90'lara kadar, İngilizlerin meşhur fish'n cips'lerinde aranan bir balıktı... Ama o denizlerde tehdit altına girdiği için avcılığı artık yasak..

irfan_41
30-06-2009, 11:56
İYİ GÜNLER Arkadaşlar Karamürselden-değirmendereye kadar ki kısımda istavrit avlayabilen var mı?

heart036
01-07-2009, 12:24
arkadaşlar darıcadan sürekli mezgit tutuyoruz başka balık yokmu şuan? yada yer ve teknik mi değiştirmemiz gerekiyor.tşkrler

mirsat
01-07-2009, 14:25
Geçen hafta o taraftaydım kayıkla 100 metre açıkta balık namına hiç bir şey yoktu. Kıyıda dediğiniz gibi mezgit alıyorlardı. Yemleri tırtıklayacak balık bile bulamadık. Mezgite devam. :)

izmitli_41
03-07-2009, 21:57
arkadaslar ben gecen hafta plajyolundan tekneyle acıldım ıstavrıt namına hıc bırsey yoktu derınce lımanının ora cok harkıa av yapar normalde ama ordada bısey bulamadık sadece yemle bı kac kısı mezgıt alabılmıs su anda kahramanmaras elbıstandayım dereler agzına kadar alabalık dolu arkadaslar tavsıye ederuım buralara yolu dusen olursa elbıstan termık santral kenarında

heart036
07-07-2009, 11:24
arkadaşlar mezgitlerde büyüme var boyları biraz daha iyi gibi.ama halen istavritten ses yok.ne olacak bu işin sonu?

MUSA KURT
07-07-2009, 13:44
slm arkadaşlar.... sandalla cıkacak arkadaslar için eskihisar tübitak civarı istavrit yapıyor bilgilerinize

er41han
22-07-2009, 15:53
Körfezde hareket başlamadımı?, kimselerden ses seda yok! varda yoksa kimseler duymasın mı! yoksa...! kavaklı, d.dere, halıdere, e reğli, ulaşlı, karamürsel, buralardan haberci yokmu? herkes yaz uykusundamı yoksa...! Herkese...:D RASTGELE

skoylu
22-07-2009, 18:05
Dün bir sürü izmarit ve kefal yakaladık. Arada bir kaçta istavrit vardı. Yem ve takım olarak istavrit zaten pek olası değildi gerçi..

Suya, havaya bakınca, balık yok dememiz gereken bir gündü gerçi ama öyle olmadı..

İstavrit için tek söyleyebileceğim şu.. Denize bakıyorum, bir acayip bulanıklık.. Böyle denizde çapari ile netice alabilmek pek kabili mümkün değil zaten.. Ki geceye kalanlar, yemli ile yer yer makul miktarda eşek istavridi alınabildiğini söylüyorlar.

Ama hep söylerim, istavrit beni sevmez, bende istavridi. O sebepten uğraşmadığımı için kendileriyle, şudur yada budur diyemiyorum.. Biraz denk gelenin, birazda ellerin yalancısıyım yani..

Ama izmarit derseniz, kefal derseniz, onlar olması gerektiği gibi, bolca varlar..

heart036
23-07-2009, 10:59
serdar görüşmeyeli epey oldu.sezonu açmışsın rastgele. kefal ve izmarit yakaladığını yazmışsın nerede ?sandallamı açıldınız ?bende dün eskihisardaydım oyalanmak için kıyından apari attım 2 saatte 1,5 kilo kadar istavrit aldım.

skoylu
23-07-2009, 11:56
Feribotun arkasına giderim ben genelde.. Kefal için iyi bir yerdir, sadece kefalciler var malum..

avcımurat
23-07-2009, 20:24
akşamları dolaşmak için seka parka falan gıdıdnce bakıyorum baya ıstavrıt tutuyorlar ama cok cok ufak geldı bana.bende bu nedenle daha balıga cıkmadım.tatlısuya nıyetlenıyorum ama bı fırsat bulamadım onada :)

molgun
25-07-2009, 11:09
Dün bir sürü izmarit ve kefal yakaladık. Arada bir kaçta istavrit vardı. Yem ve takım olarak istavrit zaten pek olası değildi gerçi..

Suya, havaya bakınca, balık yok dememiz gereken bir gündü gerçi ama öyle olmadı..

İstavrit için tek söyleyebileceğim şu.. Denize bakıyorum, bir acayip bulanıklık.. Böyle denizde çapari ile netice alabilmek pek kabili mümkün değil zaten.. Ki geceye kalanlar, yemli ile yer yer makul miktarda eşek istavridi alınabildiğini söylüyorlar.

Ama hep söylerim, istavrit beni sevmez, bende istavridi. O sebepten uğraşmadığımı için kendileriyle, şudur yada budur diyemiyorum.. Biraz denk gelenin, birazda ellerin yalancısıyım yani..

Ama izmarit derseniz, kefal derseniz, onlar olması gerektiği gibi, bolca varlar..

merhaba, güzel av....

bende bu sezon çok uğraştım fakat kayda değer bir istavrit yakalayamadım. izmarite attım bir kaç kez pek bişi çıkmadı...sen nerelarde avlanıyorsun?

er41han
05-08-2009, 18:09
Merhaba....!!! İzmit ve çevresinde balığa giden yokmu? Geçen gece goncadan geçerken gördüm, goncaya araba yağmış sanki, :D goncada ve çevrede neler çıkıyor bilen varmı ?...RASTGELE

heart036
06-08-2009, 10:53
cumartesi sabahı sabah saatlerinde darıca aslan çimentonun ordan kayıkla güzel mezgit aldık.yemli. bu seferkiler iriydi.2 tanede yarımşar kiloluk kalkan tutma şansımız oldu.herkese rastgele.

er41han
13-08-2009, 17:22
HAYRET...!!!!!..Koskoca izmit körfezinden ses seda yok..!!!!!!!!!!!!!!!....CÜmleten herkese....RASTGELE....:confused:

ugursedat
14-08-2009, 21:04
ramazan 1 de mırmır değirmenderede kendini gösterir:cool:

balli
14-08-2009, 21:57
ramazan 1 de mırmır değirmenderede kendini gösterir:cool:

Kesin mi?:rolleyes: :cool:

ugursedat
17-08-2009, 15:09
kayıkla açılırsan şansın yüksek kıyıdan atarsan şansın biraz azalır kaçamarmara kullan veya teke 10gün sonra bizde başlarız.bolşans

cemates
17-08-2009, 16:06
16 Ağustos Pazar Günü Tuzla sahilde 17:00 - 21:00 arası 8 Adet istavrit tutabildik anca..
kayıplarda yine istavrit..

ugursedat
17-08-2009, 16:32
cem kardeş sadece istavritemi olta atıyosun.

molgun
17-08-2009, 16:42
valla istavrit felan bu sene çok fazla yapmadı. mezgit bol miktarda vardı. yakın bir tarihte mırmır boy göstermeye başlar inşallah. öyle ümit ediyoruz ki mırmır durumuda istavrit gibi olmasın....

pazar günü dikili'de avlandık pek bişi çıkmadı. ilk kez gittim dikili'ye kayalıklardan dip yaptım ama nafile, bir vuruş dahi almadım. kısmet değilmiş demek ki....

ugursedat
17-08-2009, 16:54
kaç sıraları olta attın

bburak
18-08-2009, 01:31
dün gece bolca mezgit vardı herkes kovaları doldurdu.

cemates
18-08-2009, 13:35
cem kardeş sadece istavritemi olta atıyosun.

:) Evet istavrit vazgeçilmezim..

molgun
18-08-2009, 14:52
kaç sıraları olta attın

sedat abi,

aslında dikili'ye gitme amacımız denize girmekti. ben yanıma olta takımlarımıda aldım. ( gerçi sürekli arabadalar hiç indirmiyorum ) sabah 10 gibi felan dikili'deydik. biraz etrafa göz attıktan sonra kayalıklardan saldım oltayı denize...1-2 saat felan uğraştım fakat yemlere dokunmadılar bile..kefken'de canlı yem bulamadım. suni yem ve kefal yemleri satıyorlardı hamuradan yapılmış özel ambalajın içerisinde. kocaeli'de sürekli yem aldığım bir mekan vardı ama gittiğimde kapalıydı bende yem olarak tavuk taktım iğneme...tavuk çok iyi sonuç vermedi...midye felan aradım ama deniz çok dalgalıydı cesaret edemedim. kayalıklarda küçük yengeçler bol miktarda vardı...hayvanlar beni görünce nasıl kaçışıyorlardı görmelisiniz sanki biliyorlardı yakalyıp yem olarak balıklara vereceğimi :) bir dahaki sefere daha tedarikli gideceğim ama....

ugursedat
19-08-2009, 15:06
mustafa karadenizden gündüz kefal akşam istavrit gece işkine bazen ispari,çapak,iskorpit alırsın balıkçılık 2saatle olmaz.sen mırmırcısın karadeniz seni kesmez.

drasty41
20-08-2009, 19:35
HAYRET...!!!!!..Koskoca izmit körfezinden ses seda yok..!!!!!!!!!!!!!!!....CÜmleten herkese....RASTGELE....:confused:

erhan abiiii yap bi av döşe şuraya bizimde gözümüz açılsın :)

er41han
21-08-2009, 05:15
erhan abiiii yap bi av döşe şuraya bizimde gözümüz açılsın :)

Recep kardeş, balık vardıda bizmi tutmadık, :D gördün herekeden eli boş döndük, geçen akşam ilhanlarda seymenden boş dönmüşler,ara, ara marina ve sekapark iyi balık yapıyormuş ama denk getiremedik yaptığı zamanı, :( araştırmaya devam, hayırlısı, ;) RASTGELE

erol365
29-08-2009, 23:39
Mırmıra giden oldumu acaba bilgisi olan arkadaşlar varsa, paylaşırsa seviririm.

er41han
30-08-2009, 18:28
İzmitte ne balık vaaaaar, nede balıkçıııııı, mübarek kurudu heryer,:confused:

avcımurat
31-08-2009, 18:38
vala ben ne zamandır gıdemıyorum ama sekanın ordan yada marınadan gecerken her zaman dolu oldugunu goruyorum,herhalde arkadaşlar buraya yazmaya usenıyorlar,

drasty41
31-08-2009, 20:08
Recep kardeş, balık vardıda bizmi tutmadık, :D gördün herekeden eli boş döndük, geçen akşam ilhanlarda seymenden boş dönmüşler,ara, ara marina ve sekapark iyi balık yapıyormuş ama denk getiremedik yaptığı zamanı, :( araştırmaya devam, hayırlısı, ;) RASTGELE

erhan abi 29 ağustos cumartesi sabahı marinada yemli istavrit alanları gördüm geceden kalmışlar ama pek tatmin edici değildi genede

skoylu
31-08-2009, 20:35
Eskihisar, Hafta sonu, gece, her zamanki gibi iri istavrit yapmış, 4-5 tanesi bir kilo filan geliyor, zaten birer kilo filan almışlar. Takımı sıyırtma..

Pazar günü, rüzgar tersti, sağlam lodos.. Lodosta bizim burası pek bir şey yapmaz ve yapmadı da. Bir kaç ufak tefek ispariyi ve kendini aşmış koca kaya balıklarını saymazsak tabi..

erol365
01-09-2009, 09:26
Teşekür ederim arkadaşlar.

metkon
01-09-2009, 09:44
Değirmendere Kavaklı tarafı her sene iyi mırmır yapar...Bu sene de zamanı geliyor...

molgun
01-09-2009, 12:06
mustafa karadenizden gündüz kefal akşam istavrit gece işkine bazen ispari,çapak,iskorpit alırsın balıkçılık 2saatle olmaz.sen mırmırcısın karadeniz seni kesmez.

Gerçekten size hak veriorum balıkçılık 2 saatte olmaz. Ama kısmetinizde var ise 5 dk içerisinde de balık yakalarsınız. Eğer kardenize gerçekten balık avlamak için gitmiş olsaydım bu kadar hazırlıksız gitmezdim. Arabamda her zaman hazır kıta bekleyen oltalarımı şansımı denemek için salladım denize kayalılar üzerinden ama sadece keyif olsun diye salladım.

Aslında balık ayırt etmem. Sadece favori balığım MIRMIR'dır.

NedimBugrul
01-09-2009, 13:50
metin kardeşim değirmenderenin kavaklı tarafı yüzbaşılar mı oluyor.

ugursedat
01-09-2009, 15:12
sabah 95 evlerde kayıkla açılıp ayaklara bağlan yemli yemsiz istavrit gani darıca sahil tek tük işkine çapak

cemates
01-09-2009, 17:17
Rüzgar ve hava şartları bugün uygun gibi gözüküyor..
Körfez de deneyen var mı?

er41han
01-09-2009, 18:09

Merhaba; hayır dediğiniz gibi değil, kavaklı ve yüzbaşılar farklı yerler, gölcüğün çıkışında ışıkların olduğu yerde hipermarket migros olabilir, onu geçince hemen yanından denize sallan oralar yüzbaşılar oluyor, kavaklı ise gölcükte sorsan herkes gösterir, gölcük vapur iskelesinin izmit tarafı komple kavaklı, :) RASTGELE

metkon
02-09-2009, 15:23

Ya evet yanlış yazmışım Yüzbaşılar olacaktı doğrusu...:o Pardon...Küçük Boğaz köprüsünden daha ileri olan kısım...

NedimBugrul
03-09-2009, 16:12
metin kardeşim bilmediğim bir şeyi sordum sen boğaz köprüsünden bahsediyorsun bu ne demek.

er41han
03-09-2009, 16:58
metin kardeşim bilmediğim bir şeyi sordum sen boğaz köprüsünden bahsediyorsun bu ne demek.

Yukarıda vermeye çalıştığım bilgi yeterli gelmedi sanırım, :) sormak istediğiniz başka şey varsa sorabilirsiniz...RASTGELE :D

NedimBugrul
04-09-2009, 11:12
bilginiz için teşekkürler.

metkon
04-09-2009, 23:10

Merhaba; hayır dediğiniz gibi değil, kavaklı ve yüzbaşılar farklı yerler, gölcüğün çıkışında ışıkların olduğu yerde hipermarket migros olabilir, onu geçince hemen yanından denize sallan oralar yüzbaşılar oluyor, kavaklı ise gölcükte sorsan herkes gösterir, gölcük vapur iskelesinin izmit tarafı komple kavaklı, :) RASTGELE

Pardon ben biliyorsunuz sandım oraları...Erhan arkadaş iyi tarif etmiş...Ben de sahilde gezinti yerinde bi köprü var...Gidince görürsün...Orayı kastetmiştim...Ama bilmeyen biri için tarif Erhanınki gibi olmalıydı...

er41han
04-09-2009, 23:15
bilginiz için teşekkürler.

Estağfirullah, nedemek, vazifemiz, :)

adiyez
07-09-2009, 08:01
Merhaba arkadaşlar,

yaklaşık 2 senedir körfezde iyi kötü balık tutuyorum. usta değilim ama, şimdiye kadar hiç eli boş dönmemiştim desem yeridir. hiç tutamazsam bile 1-2 istavrit tutardım. O da olmasa mutlaka kayabalığı. :) Dün karşıyaka iskelede gündüz bi uğradım 2-3 saat. 3 tane canlı teke ve tavuk göğsü vardı. Ama bi tane bile balık yoktu. Kayabalığı bile vurmadı. Körfezin her yeri böyle mi?

Birde biz buralardan eskiden kepçe ile teke alırdık. dün onca uğraşmama rağmen 3 tane bulabildim. zamanlamada mı problem var?

skoylu
07-09-2009, 11:02
Bir kaç sene evvel, lez denen bir pislik vardır suda... Geçenlerde öldü, yok oldu..

Ölüsü dibe çöktü, dipte yaşamı bitirdi, temelli az olan oksijen falan gibi şeyler kalmadı.

İşte körfezin durumu bu. Lezin cesedinin çürümesi ne kadar sürer bilemiyoruz Çok sürmeyeceğini umuyoruz. Eğer lez belli bir oranda çürür, yaşama müsaade eder olursa, tekrar dipte midyeler vs. yayılır, çarklar dönmeye başlar. Yoksa tekeler olmaz, tekeler olmazsa da, balık olmaz.

aranesp
07-09-2009, 12:09
Arkadaşlar forumda yeni olduğum kadar Kocaelide de yeniyim. Uzun süre doğuda Keban kıyılarında görev yaptım bu nedenle bütün balık takımlarım tatlı suya göre. Deniz balıkçılığına epey uzak kaldım. forumda sizlerin yazdıklarını okuyup hangi balıkların olduğunu öğrenmeye çalıştım, balıkları öğrendim ama bu balıların hangi malzeme ile yakalanacağını öğrenemedim. Bu malzemeleri nereden temin edebilirim adres tarifi verirseniz sevinirim. Hepimize rastgele

er41han
07-09-2009, 18:33
Arkadaşlar forumda yeni olduğum kadar Kocaelide de yeniyim. Uzun süre doğuda Keban kıyılarında görev yaptım bu nedenle bütün balık takımlarım tatlı suya göre. Deniz balıkçılığına epey uzak kaldım. forumda sizlerin yazdıklarını okuyup hangi balıkların olduğunu öğrenmeye çalıştım, balıkları öğrendim ama bu balıların hangi malzeme ile yakalanacağını öğrenemedim. Bu malzemeleri nereden temin edebilirim adres tarifi verirseniz sevinirim. Hepimize rastgele

Merhaba; :) izmitin neresindensiniz,acaba? çarşı merkezi iyi bilirmisiniz? balık malzeme satıcılarını tarif etmek için, yok diyorsanız buluşup çarşıyı gezip, malazeme temin edebileceğiniz yerleride görebilir, çevreyide öğrenmiş olursunuz, :D Sevgi ve Muhabbetle kalın.

aranesp
07-09-2009, 21:06
Merhaba; :) izmitin neresindensiniz,acaba? çarşı merkezi iyi bilirmisiniz? balık malzeme satıcılarını tarif etmek için, yok diyorsanız buluşup çarşıyı gezip, malazeme temin edebileceğiniz yerleride görebilir, çevreyide öğrenmiş olursunuz, :D Sevgi ve Muhabbetle kalın.

Plaj yolunda oturuyorum. Aslında İzmite geleli 7 ay oldu. Yoğun iş temposundan dolayı çarşı vs. gezme şansım olmadı. Balık avındanda bu nedenle uzaklaştım. Ancak artık mevsim geldi ava çıkmak lazım tabi doğru ekipman ile. Çarşı merkezi çok iyi bilmem ama kaybolmamda. Tarifle bulurum ama malzemeciyi bulmak değil asıl sorun. Hangi balık hangi bölgede hangi ekipman ile avlanır bunları öğrenmem lazım. İlgilenip cevap yazan herkese teşekkürler.

skoylu
07-09-2009, 21:52
Eğer imkanın varsa, orta halli, surf tipi bir karbon kamış al. Seni yormaz, rahat edersin. Tavsiyem ALBA CLASS 1160 olur. İstanbul aslında çok yakın. Bu boğazda yakın demek. Yarın bir gün çinekop raporları gelir, canın durmaz, boğaza filan muhakkak gidersin. İyi kötü idare edecek bir şey alman faydalı olur, en azından Galata'da, Sarayburnu'nda filan..

Makine olarak büyük kafalı, surf tipi bir makine bak derim.

İzmit civarında uzak atış gerekmez. Ama çapari, istavrit, mezgit, izmarit vs. derken, hassas, hafif bir kamış çok faydalı olacaktır.

Ötesi teferruat.. Çapari olur, sıyırtma olur, yemli olur, duruma göre ya takım alır, yada kendin yaparsın.

nazmix60
07-09-2009, 23:08
merhaba arkadaşlar ben de forumda yeniyim.ama tatlı suda balık avlama hevesim eskiden beri var.şu anda Karamürsel ilçesine yakın oturuyorum.okullar Tatil olmadan önce karamürselde bol bol mezgit alıyoduk.mezgitten bıktım diyebilirim.ben tatil sebebiyle memlekete gideceğim günlerde (temmuz) mezgit bitecek kefal ve istavrit başlayacak diyorlardı.yeni döndüm memleketten ancak karamürselde hala mezgit tutulduğunu gördüm.bir iki kişi de yemli takımla küçük küçük istavrit tutuyodu.acaba ben burda yokken istavritya da mezgit harici başka türde balık hiç yapmadı mı ya da yaptı bitti mi ya da daha mevsimi mi değil.forumda karamürsel de şu anda hangi balık tutulduğuyla ilgili bilgi veren olursa çok memnun olurum.teşekkürler

nazmix60
08-09-2009, 14:07
ses ses ???

hurriyet
08-09-2009, 14:38
sevgili nazmı bizlerde senin gibi beklmedeyiz bayram sonu eşkina mırmır izmarit başlar diye umuyoruz sebebi belli olmayan bir nedenle bu sene körfezde balık yakalamak çok zor olacak sık sık mera değiştirerek balığın merasını bulmak avcıya kalmış rastgele:)

nazmix60
08-09-2009, 20:45
teşekkürler hürriyet

er41han
10-09-2009, 00:39
Plaj yolunda oturuyorum. Aslında İzmite geleli 7 ay oldu. Yoğun iş temposundan dolayı çarşı vs. gezme şansım olmadı. Balık avındanda bu nedenle uzaklaştım. Ancak artık mevsim geldi ava çıkmak lazım tabi doğru ekipman ile. Çarşı merkezi çok iyi bilmem ama kaybolmamda. Tarifle bulurum ama malzemeciyi bulmak değil asıl sorun. Hangi balık hangi bölgede hangi ekipman ile avlanır bunları öğrenmem lazım. İlgilenip cevap yazan herkese teşekkürler.

Öncelikle izmit'e vede semtimize hoşgeldiniz diyeyim, :D Bende plaj yolundaki otoban gişelerinin hemen üstünde oturuyorum, yani birbirimize çok yakınız, cumhuriyet bloklarındada akrabalarım var, şuan randımanlı değil ama, marinada, sekaparkta, körfezin hemen hemen her yerinde istavrit yapar, ama şuan pek yok gibi, mırmır, izmarit, ispari, zargana kefal körfezin muhtelif yerlerinden, el oltasıyla, tek iğneli, minik kıstırma kurşunlu, şamandıralı, düz kamışla (GÖL), makaralı, dip ve şamandıralı, kamışla şartlara göre avlanabilirsiniz...:D RASTGELE

cemates
10-09-2009, 12:01
sevgili nazmı bizlerde senin gibi beklmedeyiz bayram sonu eşkina mırmır izmarit başlar diye umuyoruz sebebi belli olmayan bir nedenle bu sene körfezde balık yakalamak çok zor olacak sık sık mera değiştirerek balığın merasını bulmak avcıya kalmış rastgele:)

Mera aramaktan helak olduk bu sene :(
Madara olmakta cabası :D

molgun
10-09-2009, 16:20
Mera aramaktan helak olduk bu sene :(
Madara olmakta cabası :D

al bendende o kadar. Bu sene böyle artık. Bayramdan sonra umutluyuz aslına bakarsanız. Büyük bir heyecan ile bekliyoruz bayram sonunu. İnşallah amatörce yüzümüz gülecek. Allah kısmetimizi artırsın inşallah.

er41han
10-09-2009, 18:28
al bendende o kadar. Bu sene böyle artık. Bayramdan sonra umutluyuz aslına bakarsanız. Büyük bir heyecan ile bekliyoruz bayram sonunu. İnşallah amatörce yüzümüz gülecek. Allah kısmetimizi artırsın inşallah.

Çok haklısın, dediğin gibi inşallah bayramdan sonra, herşey biz amatörlerin gönlüne göre gerçekleşir, :D herkese, RASTGELE

ugursedat
10-09-2009, 19:14
ereğlide arkadaşlar 2 tane mırmır kaçırdılar ikiside kiloluğun üstünde idi işkine aldılar fakat ufak yüzbaşılarda gece ispari iri istavrit çıkıyor.

nazmix60
11-09-2009, 13:22
pardon anlamadığım birşey var.neden herkes kendini bayramdan sonraya bağlamış.yani bayrama şurda ne kaldı bayramdanm sonra olacak olan balık şimdi de olur diye düşünüyorum.teşekkürler

murat kayadelen
11-09-2009, 16:19
Ben aslen istanbulluyum ama geçen sene ramazan bayramını 3. günü yemli takımla yüzbaşılar sahilden ( denize doğu 4-5 metre giren rıhtım tarzı beton bir platformdan) güzel bir lüfer almıştım. Çevremde mırmır "a atan insanlarda şaşırmıştı. Sanırım biraz da şanstı ,ertesi gün mırmırcılar da lüfer takımlarını açmışlardı fakat vuruş bile alamamıştık..

skoylu
11-09-2009, 21:03
Ben aslen istanbulluyum ama geçen sene ramazan bayramını 3. günü yemli takımla yüzbaşılar sahilden ( denize doğu 4-5 metre giren rıhtım tarzı beton bir platformdan) güzel bir lüfer almıştım. Çevremde mırmır "a atan insanlarda şaşırmıştı. Sanırım biraz da şanstı ,ertesi gün mırmırcılar da lüfer takımlarını açmışlardı fakat vuruş bile alamamıştık..

Pek fazla bilinmez ama, körfez, taaa Tuzla'ya kadar, aslında baya iyi bir lüfer ve palamut yatağı. Sürekli denemekte fayda var. Sorun, noktaların pek iyi tespit edilememiş olması. Boğazdan geniş bir alanı tarif ediyoruz, ama boğazda lüfer yapan noktlar belli başka yerde iş çıkmazken, körfezde bu konuda nerdeyse hiç bir şey bilmiyoruz.

ugursedat
13-09-2009, 14:23
*bayramdan sonra hazır olun*

murat kayadelen
14-09-2009, 14:03
Serdar abi ben Tuzla'da oturuyorum, yeni taşındım bu tarafa, mevsiminde Tuzla burundan çok Nadir de olsa lufer alındığını söylüyorlar. 1 ay kadar önce canlı taktiğim istavritin kafasını geri yolladı. Mera olarak bu bölgede şansımızın daha çok olduğu bir yer varmidir sence, yada kiyaslanirmi eskihisar, bayramoglu, Darıca vs. Gibi..

aranesp
15-09-2009, 20:45
Arkadaşlar bir ara buluşup beraber av yapalım. Hem bilgilerimizi paylaşırız hem tanışırız. Bayram sonrası ilk hafta sonu ben kendimi ava vereceğim gelmek isteyen olursa bende araba var her yere giderim.

er41han
16-09-2009, 23:47
Arkadaşlar bir ara buluşup beraber av yapalım. Hem bilgilerimizi paylaşırız hem tanışırız. Bayram sonrası ilk hafta sonu ben kendimi ava vereceğim gelmek isteyen olursa bende araba var her yere giderim.

Merhaba; :) teklif çok güzelde, inşaAllah ilgi, duyup ses veren olur, gelmek isteyen olursa demişsin, nereyi düşünüyorsun? dilerim katılım olur, bayramdan sonra buluşmak temennisiyle, herkese...RASTGELE

aranesp
17-09-2009, 06:32
Valla hocam ben yabancısıyım buraların neresi balık yapar bilemem. Bilen birlierine uyarız heralde.

murat kayadelen
17-09-2009, 08:43
Ben de bu bölgenin yabancısıyım, ama müsait olduğum takirde katılmaktan mutluluk duyarım.

skoylu
17-09-2009, 10:21
Serdar abi ben Tuzla'da oturuyorum, yeni taşındım bu tarafa, mevsiminde Tuzla burundan çok Nadir de olsa lufer alındığını söylüyorlar. 1 ay kadar önce canlı taktiğim istavritin kafasını geri yolladı. Mera olarak bu bölgede şansımızın daha çok olduğu bir yer varmidir sence, yada kiyaslanirmi eskihisar, bayramoglu, Darıca vs. Gibi..

Nadir olması, başka sebeplerden. Lüfer aslen öyle nadir bir balık değil. Sebep, olan lüferin tutulamaması, bu yüzden insanların lüfer tutmaya çalışmaması. O yüzdende lüfer ne zaman, nerede olur, hangi yemle vs. nasıl tutulur bilinmiyor oluşu.

Tuzla'dan ötesi için bir şey diyemem. Ama Tuzla'dan bu tarafa, lüfer bolluk açısından mevsiminde 2., 3. sırada gelir. Günlük mutad av verir. Boğazda nasıl bugün var 3 gün yoksa, bir saat yapıp sonra kesiyor, akşama kadar yapıp sonra olmuyor, sadece sabah oluyor, sadece akşam oluyorsa, buralarda da aynı düzen sürer. Boğazda sabahtır, ama buralarda suların biraz ısındığı öğleye doğru olur gibi.

Ama buralarda, lüfere uğraşan yok. Asıl sorun bu. Benim bildiğim ciddi ciddi uğraşan tek ben varım. Ve benim gördüğüm kadarıyla, gerek yakalamakla, gerek yarısı yenmiş istavritlerden anlamakla edindiğim gözlem, Lüfer'in bu bölgede gayet makul bir balık olduğu.

Ama.. Boğazın belli koşullarında iş yapan takımların, yemlerin buralarda da aynı randımanı vereceğini düşünmek ilk yanılgı oluyor. Örneğin uzun olta, bu bölgede aynı verimi sağlamıyor. Kaşık iş yapmıyor pek. Fakat jig'ler var, ağır kaşıklar, prizmatik. Bunlar güzel iş yapıyor mesela. Boğazda yemi dibe yapıştırırsınız, ancak öyle gelir, bizim buralarda bir kol boyunun altına inmezsiniz, hatta sık sık su üstünden alırsınız ancak lüferi.

Lüferin kışladığı yerler, karşı sahiller. Tekirdağ tarafına giden lüferler, akıntıyı takip eden lüferler. Onlar gözünü taa Ege'de açıyor. Marmara'da kalanlar, Gemlik, Yalova, Derince hattı boyunca kışlıyor. Çoğu zaman dipte kuma kendini gömüp yatıyor. Bu aslında dipteki bazı termal kaynaklardan çıkan gazlar nedeniyle olan bri şey ama, nihai sonuç değişmiyor.

cemates
17-09-2009, 10:54
Nadir olması, başka sebeplerden. Lüfer aslen öyle nadir bir balık değil. Sebep, olan lüferin tutulamaması, bu yüzden insanların lüfer tutmaya çalışmaması. O yüzdende lüfer ne zaman, nerede olur, hangi yemle vs. nasıl tutulur bilinmiyor oluşu.

Tuzla'dan ötesi için bir şey diyemem. Ama Tuzla'dan bu tarafa, lüfer bolluk açısından mevsiminde 2., 3. sırada gelir. Günlük mutad av verir. Boğazda nasıl bugün var 3 gün yoksa, bir saat yapıp sonra kesiyor, akşama kadar yapıp sonra olmuyor, sadece sabah oluyor, sadece akşam oluyorsa, buralarda da aynı düzen sürer. Boğazda sabahtır, ama buralarda suların biraz ısındığı öğleye doğru olur gibi.

Ama buralarda, lüfere uğraşan yok. Asıl sorun bu. Benim bildiğim ciddi ciddi uğraşan tek ben varım. Ve benim gördüğüm kadarıyla, gerek yakalamakla, gerek yarısı yenmiş istavritlerden anlamakla edindiğim gözlem, Lüfer'in bu bölgede gayet makul bir balık olduğu.

Ama.. Boğazın belli koşullarında iş yapan takımların, yemlerin buralarda da aynı randımanı vereceğini düşünmek ilk yanılgı oluyor. Örneğin uzun olta, bu bölgede aynı verimi sağlamıyor. Kaşık iş yapmıyor pek. Fakat jig'ler var, ağır kaşıklar, prizmatik. Bunlar güzel iş yapıyor mesela. Boğazda yemi dibe yapıştırırsınız, ancak öyle gelir, bizim buralarda bir kol boyunun altına inmezsiniz, hatta sık sık su üstünden alırsınız ancak lüferi.

Lüferin kışladığı yerler, karşı sahiller. Tekirdağ tarafına giden lüferler, akıntıyı takip eden lüferler. Onlar gözünü taa Ege'de açıyor. Marmara'da kalanlar, Gemlik, Yalova, Derince hattı boyunca kışlıyor. Çoğu zaman dipte kuma kendini gömüp yatıyor. Bu aslında dipteki bazı termal kaynaklardan çıkan gazlar nedeniyle olan bri şey ama, nihai sonuç değişmiyor.

Bilgiler için teşekkürler Serdar Abi..

ALİCO
17-09-2009, 11:00
alıntı:Skoylu

Ama buralarda, lüfere uğraşan yok. Asıl sorun bu. Benim bildiğim ciddi ciddi uğraşan tek ben varım.

Vay be. biz zaten artık oltacılığı bıraktık. seni izliyoruz dehşetle

skoylu
17-09-2009, 11:07
Vay be. biz zaten artık oltacılığı bıraktık. seni izliyoruz dehşetle

Seni unutmuşuz Alico.. Sen her hafta, sabah Diliskelesi, öğle Eskihisar, Akşam Tuzla, non-stop lüfer avlarsın evet :)

Alico, Eksihisar'da kaç kere lüfer takımı attın Alico mesela?

Biz hemen her hafta, Tuzla'dan Diliskelesi'nde kadar olan bölgede balığa gidiyoruz 5 senedir. Yok, lüfer ile ciddi ciddi uğraşan pek falza insan yok buralarda, nerelerde: Tuzladan iç tarafta.

Ha, ne olur, lüfer ben burdayım diye bağırır. O zamna herkes paslanmış lüfer takımlarını çıkarır, tutmaya girişir. Bunun dışında hemen hiç kimse, evden çıkarken bugün lüfer tutayım diyerek çıkmaz buralarda.

ALİCO
17-09-2009, 11:27
Seni unutmuşuz Alico.. Sen her hafta, sabah Diliskelesi, öğle Eskihisar, Akşam Tuzla, non-stop lüfer avlarsın evet :)

Alico, Eksihisar'da kaç kere lüfer takımı attın Alico mesela?

Biz hemen her hafta, Tuzla'dan Diliskelesi'nde kadar olan bölgede balığa gidiyoruz 5 senedir. Yok, lüfer ile ciddi ciddi uğraşan pek falza insan yok buralarda, nerelerde: Tuzladan iç tarafta.

Ha, ne olur, lüfer ben burdayım diye bağırır. O zamna herkes paslanmış lüfer takımlarını çıkarır, tutmaya girişir. Bunun dışında hemen hiç kimse, evden çıkarken bugün lüfer tutayım diyerek çıkmaz buralarda.

Banamı soruyorsun bunları serdar ne dedik biz oltacıyız balığın üstüne biz gideriz tuzla defalarca, erdek marmara adası. Kefken akçakoca, amasra alaplı karasu. zonguldak. ereğli. çanakkale. çınarcık esenköy tekirdağ silivri. enez,

tuzla ada sığlığı, askeriye önü. adalar bölgesinin tamamı daha sayayımmı.

Sen birileriyle karıştırdın benı herhalde..

ALİCO
17-09-2009, 11:29
Bugün senin meranda neler tutuldu Serdar:

Bak soylıyım sana hadi işine yarasın 10-12 lüfer tutuldu sabah saatlerinde canlı zargana ile. saat 9.30 gibi kesmiş balıklar.

skoylu
17-09-2009, 11:35
tuzla ada sığlığı, askeriye önü. adalar bölgesinin tamamı daha sayayımmı.

Sen birileriyle karıştırdın benı herhalde..

Alico, senni "Valla aha şurası lüfer yapıyormuş." diye duyum alıp, olan yada en azından olması ihtimali olan balığın üzerine taa Fizan'a gitmen değil bizim meselemiz.

Bizim meselemiz, körfez bölgesinde, sürekli olarak lüfer avına uğraşan çok az kimsenin olması. Bu yüzdende lüferlerin varlığının bile çoğu zaman hissedilmiyor oluşu.

Sen, bizim körfeze senede kaç defa geliyorsun, onu söyle. Hep söylersin: Balığı suda oltası olan tutar. Bizim oltamız hep bu sularda. Hatta şu anda bile suda oltamız var suda. Burada balığın olup olmadığını bilen biziz. Ve, suda olmayan lüfer oltasının lüfer tutamayacağını da bilen biziz.

Ciddi olarak derken. Lüfer işine bir öylesine bakan vardır. alrı bir lüfer takımı, dur bir atayım der. İstavrit vs. yoktur, öylesine takılır. Ben bunu ciddi bir lüfer denemesi olarak görmem, ne burada, ne boğazda. Mesela, ortalıkta olan yemleri deniyor musun? Su üstü vs. deniyor musun? Kısaca lüfer için olası her kombinasyonu deniyor musun? Ciddi ciddi lüfer aramak budur bence.

skoylu
17-09-2009, 11:41
Bak soylıyım sana hadi işine yarasın 10-12 lüfer tutuldu sabah saatlerinde canlı zargana ile. saat 9.30 gibi kesmiş balıklar.

Olmasa şaşarım. Bak ne demişim:

Pek fazla bilinmez ama, körfez, taaa Tuzla'ya kadar, aslında baya iyi bir lüfer ve palamut yatağı.

Bu sene geçen senekinin yarısı kadar bile olsa, cümle aleme yeter burdaki lüfer.

Geçen sene, sağa sola verdiğim, yediğimiz filan hariç, bu vakitlerde sadece buzlukta 45 tane kofana vardı. Hemen hepsini bu civarda yakaladım. Lüfere yemli yapıyoruz, çaparici vs. varsa olmuyor elbette o iş. O yüzden ya tenha yer bakıyoruz, yada kimsenin olmadığı sabahın körü, gecenin ortasında filan ancak uğraşabiliyoruz. Bu da av verimini azaltıyor, akşama kadar lüferin orada olduğunu biliyorsun ama takım atamıyorsun.

ALİCO
17-09-2009, 11:44
Suda olan tutar ama sen tutamazsın Serdar. çünkü suya bıraktığın takımların takım değil. suya takım bırakmak lazım.

Su üstümü. serdar su üstü kofanası ne zaman oynak yapar. nerde şıpırdar hangi saatte çapariye gelir hangi saatte yemlenir. gün içinde önünden ne akmıştır. ilk balığın içinden ne yem çıkmıştır. ne yapmamız lazım yok. biz bunlara bakmıyoruz. bir cahiliz. oturuyoruz lüfer bekliyoruz. sadece. sen biliyorsun sen yapıyorsun. biz bekliyoruz sadece lüferler kofanalar gelsinde kıytırık takımlarımıza vursun dıye. Öylemi gözüküyor uzaktan acaba?

Serdar biz tüm sezon bekleyıp lüferi takip ederiz. anlıyormusun hareketlerını seyrını nerde av vereceğini ne yiyeceğini bak halada beklıyoruz saçma sapan işlerle uğraşmıyoruz. bak yarın akşam çıkıcam sende göreceksın bende. ne olduğunu.

skoylu
17-09-2009, 12:01
Suda olan tutar ama sen tutamazsın Serdar. çünkü suya bıraktığın takımların takım değil. suya takım bırakmak lazım.

Geç bunları Alico.. Senin o nuh devrinden kalma takımların en azından burada iş yapmıyor. Senin lafına mı, bizim tuttuğumuz balığa mı? Ha, tekneylede çok lüfer aldık, teknede belki bir yere kadar. Ve artısı: Belki senin takımların boğazda benimkileri döğer. Bunu bilmem, bilemem. Ama kıyıda o takımlar kırkta bir ancak balık tutuyor.

Bak sana bir şey daha söyleyeyim. Bizim burada kofana balığı oynağa kaldırmaz pek. Genelde karaya çıkarır, ama oynak nadiren olur. Ama kofanası, çinekopu her an orada ayağının dibindedir çoğu zaman.

Senin bu bilgiye ihtiyacın yok ama, bu konuyu takip eden körfez avcısına faydası olacaktır, gelinim sen anla hesabı.

Sağlam bir zargana takımı yapıp su üstü, kuyruk altı takarak 1.5 - 2 kulaç dalacak şekilde atacaksın. Misina en fazla 0.20 ve FC olacak, normal misina ise 0.12'den kalını olmaz. Zargana gelir, o tamam. Ama kofanası, lüferi, çinekopu da bolca gelir. Eğer çelik tel takarsan, kalın misina yaparsan vs. hiç bir şey gelmez. Gidip bu iş için 40 TL verip 5 metre özel çelik tel alacaksın, 9-10 numara olacak ama kofanaya banamısın demeyecek iğnen olacak. Hırsızlı takım yapacaksın, fakat arası kalın misina, çelik tel filan olmayacak. Bak ondan sonra nasıl alıyorsun balıkları.

cemates
17-09-2009, 12:03
Sevgili Serdar ve Alico abilerim..
Biz bu topic de bölgemizdeki balık durumlarını paylaşıyoruz ve lüfer konuları ile daha önceden başlayan anlaşmazlığınızı buraya yansıtmazsanız topiğimizin dışına çıkmamış oluruz.

skoylu
17-09-2009, 12:04
NEyse Cem, cumartesi büyük ihtimal boşum. Eskihisar'a toplaşalım, lüfere bakalım. Kalabalık olursak, çaparici giremez, büyük ihtimal bir şeyler alırız, ne dersiniz?

cemates
17-09-2009, 12:07
NEyse Cem, cumartesi büyük ihtimal boşum. Eskihisar'a toplaşalım, lüfere bakalım. Kalabalık olursak, çaparici giremez, büyük ihtimal bir şeyler alırız, ne dersiniz?

:( çalışıyorum abi ama bayramın 2 veya 3 günü çalışmaz isem Eskihisarımız da deneye biliriz..

ALİCO
17-09-2009, 12:09
yapma ya ciddimisin sen serdar. zargana kuyruk altıylamı tutuyorsun?

hala sen nerelerdesın ben neredeyım ben sana 0,35 misina ile tasmalarım diyorum sen bana neler anlatıorsun çelık tel neden olmaz serdar. neden ikinci balıkta tel duman olur. (Ama bak düzeltmek içinne yapcaksın onuda yazayım sana aklında olsun. çakmakla boylu boyunca ısıtırsan kendıne gelır tekrar) ne gerek varkı bunlara beden 0,35 klasik. ve iğneyi de bağlarsın iki iğneyi 0,60 misinaya basarsın tasmayı. amerika keşfi yapmıyorsun?

Harem salacak arasından orkinosta tutmuyorsun alt tarafı lüfer tutacaksın.

Sen benım ne takımlarla balık tuttuğumu gördünmü yok hala neyin ispatındasın. herkes balık tutar sen yakalayamazsın. Sen benım lafıma inan kendi tuttuğun balıklara inanma onlar hayal çünkü!

skoylu
17-09-2009, 12:09
Bayramın 2. - 3. günüde müsait aslında ama, genelde o günler bir hayli kalabalık olur, yer meselesi zuhur eder. Bu yüzden ben el mahkum boğaza kaçarım o günlerde. Kalsam burada, atacak yer bulmak derdi olacak diye.

Haberleşiriz, duruma göre bir şeyler bakarız Cem, neden olmasın?

cemates
17-09-2009, 12:11
Bayramın 2. - 3. günüde müsait aslında ama, genelde o günler bir hayli kalabalık olur, yer meselesi zuhur eder. Bu yüzden ben el mahkum boğaza kaçarım o günlerde. Kalsam burada, atacak yer bulmak derdi olacak diye.

Haberleşiriz, duruma göre bir şeyler bakarız Cem, neden olmasın?

Tabiki abi ne demek uzun zamandır yazılarından tanıyorum sizi tanışmış oluruz..
Bende araba var hereke ile tuzla arasında da müsait bir merada deneme yapabiliriz..

skoylu
17-09-2009, 12:20
hala sen nerelerdesın ben neredeyım ben sana 0,35 misina ile tasmalarım diyorum sen bana neler anlatıorsun çelık tel neden olmaz serdar. neden ikinci balıkta tel duman olur. (Ama bak düzeltmek içinne yapcaksın onuda yazayım sana aklında olsun. çakmakla boylu boyunca ısıtırsan kendıne gelır tekrar) ne gerek varkı bunlara beden 0,35 klasik. ve iğneyi de bağlarsın iki iğneyi 0,60 misinaya basarsın tasmayı. amerika keşfi yapmıyorsun?

Denecek ki genemi kavga.. Aceleci olmayın ey konunun takipçileri.

O 0.35 misina tasmalama olayı Sarayburnu akıntıdaki suda mükemmel iş yapıyordur, olabilir. Ama burada iş yapmıyor Alico. 0.35 misina yaparsan, o takıma ne adam gibi zargana gelir, nede başka bir şey. Ancak gelirse, bizim çılgın eşek istavritleri gelir, kol gibi istavridin olur bol bol. Eğer lüfer isityorsan, illaki ince misina olacak burada. Yoksa, yok, olmuyor, gelmiyor. Çelik tel olursa, 10cm'i geçmeyecek yemin önünde. Fırdöndü vs. olmayacak arada, tel ile misinayı düğümleyip kullanacaksın. Düğüm minik olacak, yumruk gibi olmayacak. Çelik telde, en fazla 0.20 - 0.25 ince ve esnek, kaliteli bir şey olacak.

İki iğneyi 0.60 misina ile yapamazsın burada. Yaparsan elbette misina çoba dönüşü seni dövecek değil. Ama iş yapmaz. Balık o takıma yüz vermez. Zaten 7-8 cm'lik bir yemin olacak. O misinayı da taşımaz, o misinayı takacağın iğneleri de.

Evet, ne yaparsın alico, zembilden çıkarır, kendin yapar gelir kullanırsın, ama "Nerde benim güzelim Boğaz'ım, ne arar bu habis yerde lüfer" diyerek balık yokmuş diyerek geri dönersin, o olur.

Burada lüfer boğazdaki gibi değil, bin kere daha nazlı. Dertsiz başımıza dert almak için mi o takımları öyle yaptık? Üç kuruştan kaçtığımız için mi? Senni bahsettiğin takımın en alası, VMC iğnesi vs. ile çarşıda 3 senedir duruyor malzemecide, yüzüne bakan yok. Topunu alsam, benim o takımların 5 tanesinin maliyetini bulmaz. Sence deli miyiz biz, uğraşıp edip, bu takımları yapıyoruz?

Sen dilediğini söyle Alico. Ben takımlarımdan memnunum. Şu an dolaptada boş yer var kafi derecede. Ben ve takımlarım o dolabı gene doldururuz bizim şu nacizane körfezden, merak etme sen.

ALİCO
17-09-2009, 12:37
Peki sen haklısın iyi avlar dilerim.

murat kayadelen
17-09-2009, 12:49

Valla arkadaşlar ben de çok isterim böyle birşey yapmayı. Benim de aracım var o yüzden mesafe sorun olmaz. Hem tanışmış oluruz...

skoylu
19-09-2009, 20:14
Sabah geç bir vakitte gittim Eskihisar'a. Kimse yok desem yeridir. Bir kişi vardı, o da uzaklaştı ben gelince.

Giderken bir kilo zargana aldım, yem olarak. İlk atışta gemi geliyor bir daha atayım diye sararken, 25- 30cm kadar ufakça bir eşek istavridi geldi. Tamam dedim, budur dedim, bolca balığımız olacak dedim. Demez olaydım, bir daha tık demedi nerdeyse bir şey. Zarganalar suyun üstünde basbaya oynağa kalktı önce, kaçıştılar, hopladılar zıpladılar ondan sonra bir şey kalmadı ortada.

Bir ara lüfer takımını öbür kamışa hazırladım. Attım dibe gene zarganayla. O beklerken, zargana topuna daha hafif bir iğne bağlıyordum ki bir gürültü.. Baktım benim kamış devrilmiş, dedim rüzgardandır, kedi olamayacağına göre. Ama o da ne, kamış aldı gidiyor, koştum, ardından zor yakaladım, suyun içinde son anda uzanabildim. Kaldırınca Küt.. 1-2-3-4-5 say, Küt şeklinde kafa atışını hissettim, biraz sarar gibi yaptım, yok, gitti. Takımıda aldı gitti ama. Neydi, hiç bir fikrim yok. Ama kafayı sağa sola sallama hızının yavaşlığı büyük bir şey olduğunu belli ediyordu, sanırım camgöz olsa gerek, zamanı değil, bu zamanda pek mümkün değil ama. Kofana filan olsa, daha seri kafa atar ama, o da mümkündür. Ağzımızı açtığımızdan elimizde sadece bir merak kaldı geriye.

Neyse, akşama kadar başka hiç bir şey olmadı. Ha, kendini zargana sanan bir kefali saymazsak. Bir ara bir kaç eleman geldi. Biraz sıyırtma yaptılar, bir kaç istavrit aldılar. Ben hane halkını yolcu edeceğimden erken ayrıldım.

ugursedat
20-09-2009, 07:36
Bütün balıkçı arkadaşlarımızın RAMAZAN BAYRAMINI en içten dileklerimle kutlar nice hayırlı bayramlara kavuşmak dileği ile ALLAH,a emanet olununuz.inşALLAH.

NedimBugrul
20-09-2009, 13:07
tüm balıkçı arkadaşlarımın ramazan bayramını en içten dileklerimle kutlarım.

cemates
20-09-2009, 21:22
Herkesin bayramı kutlu olsun..

nazmix60
20-09-2009, 22:14
bütün arkadaşların ramazan bayramı kutlu olsun

er41han
21-09-2009, 13:42

Hafta sonu katılımcıları bekliyoruz...bakalım kaç kişi çıkacak, merek etmiyorum desem yalan olur :D

murat kayadelen
21-09-2009, 23:26
Bugün değirmenderede mırmır denemeleri yapıldı, birkaç kişinin aldığını görmüşler (gözümle görmedim) Yanımdaki arkadaş mamun kullanıyordu, kendi tabiriyle balıklara bayram şekeri dağıttık. Yemler muhtemelen küçük balıklar tarafından sürekli alındı ve bir balık bile alamadan döndük.

Resul Eray
22-09-2009, 14:47
bayramoğlu basınyayın sitesi ilerisinde şişecem tesisleri yanında kefallerin havada uçuştuğu bilgisi geldi )=

yakın olan ve ilgilenen arkadaşlarımızın dikkatine.
hafta sonu orada olacağım inşallah raporları sunarım sizlere )=

metkon
23-09-2009, 12:20
Bugün değirmenderede mırmır denemeleri yapıldı, birkaç kişinin aldığını görmüşler (gözümle görmedim) Yanımdaki arkadaş mamun kullanıyordu, kendi tabiriyle balıklara bayram şekeri dağıttık. Yemler muhtemelen küçük balıklar tarafından sürekli alındı ve bir balık bile alamadan döndük.

P.tesi gecesi ben de oralardaydım (Değirmendere-Yüzbaşılar tarafı)...Sadece 1 kişi vardı olta atan (normalde bu mevsimde mırmır olduğu zamanlar onlarca olta atan olur)...Yem olarak teke kullanıyordu...Hiçbir şey yok dedi...

skoylu
23-09-2009, 13:38
5 senedir Eskihisar'a balığa giderim, böyle berbat bir Eylül ayı görmüş, duymuş değilim.

Balık yok mu? Hiç yok desek yalan ama, bu kadarda kesatlık olmaz ki?

1. Bayram günü Hariç, 3 gün olta başındaydım. Tık yok. İstavrit yok. İzmarit yok. Zargana yok. Lüfer yok. Yok ta yok.

Şimdi yok denince. Zargana, her zaman olduğu bir mevki vardır. Orada tek tük, akşama kadar atıp çekenler 6-7 tane düşecek şekilde oldu. Çoğu ufacık şeyler. Büyükleri ise hiç, evet hiç yoktu. Orada, büyük zargana bilek gibi olunca olur bence.

İstavrit. Zargana toplarına atlayan istavritler, arada sıyırtmaya gelenler, akşam alacakaranlık çaparisine 3-5 gelen kıraçalar. Bunlar olması gerekenin çok çok altında.

Lüfer. Bir ara, zargana yemini kenarından dişleyen bir şey ki tahminen çinekop yada yaprak. Bir arada zarganaları oynağa kaldıran meçhul bir şeylerin düşündürdüğü. Oysa geçen bu zamanda, lüfer takır takır alınırdı.

Belki 10 tane gır gır geçti önümüzden, onlarda bir şey bulamadı, bastı gitti.

Gerçi biraz şöyle bakmak lazım. Bir garip şekilde, sabah lodos esiyor, hemde bir hayli sertçe. Bizim orada lodos esiyorsa, balık kıttır, genelde bir şey olmaz. Belki havadandır geçicidir. Ama tezgahlara bakıyoruz, balıkçılarda da balık yok. Durum hiç iç açıcı görünmüyor kısaca.

aranesp
23-09-2009, 13:52
Balık kıtlığı birazda mevsimsel gibi geliyor bana, artık mevsimler eskisi gibi değil önceki yıllara göre deniz suyunda meydana gelen sıcaklık farklılıkları balıkların göç güzergahlarını ve dolayısıylada körfeze giriş zamanlarını değiştirmiş olabilir. Biraz daha beklemekte fayda var ara ara çıkıp bakmak lazım.

er41han
25-09-2009, 14:55
Merhabaaa...:)...Yarın hafta sonu başlıyor, yokmu balığa çıkan...? Çıkanlara...:p RASTGELE

skoylu
25-09-2009, 15:03
Merhabaaa...:)...Yarın hafta sonu başlıyor, yokmu balığa çıkan...? Çıkanlara...:p RASTGELE

Büyük ihtimalle sabahın köründe balıkta olacağım. Belki dönüşte uğrarım da, nerde toplanacağınızı bir belirtseydiniz bari.

aranesp
25-09-2009, 15:07
Balığa çıkacağım ama nereye gideceğime karar veremedim. SAhil boyu gezmek de pek işime gelmiyor. Plaj yolunda bir bakarım ne çıkarsa bahtıma artık. Gerçi dün akşam biraz takıldım kefal alırım diye heveslendim ama nafile. Çapariye de bir şey gelmedi. Nerede av tutulacağını bilememek zor be üstadlar.

er41han
25-09-2009, 15:43
Büyük ihtimalle sabahın köründe balıkta olacağım. Belki dönüşte uğrarım da, nerde toplanacağınızı bir belirtseydiniz bari.

Kimseden ses çıkmadığına göre, :D toplanıp, organizasyona yanaşan yok demekki, durum onu gösteriyor....;) Gidenlere...RASTGELE...:p

aranesp
25-09-2009, 15:51
Valla yer mekan verilirse ben koşa koşa gelirim sorun olmaz. Şimdiden hepinize rastgele...

er41han
25-09-2009, 16:01
Balığa çıkacağım ama nereye gideceğime karar veremedim. SAhil boyu gezmek de pek işime gelmiyor. Plaj yolunda bir bakarım ne çıkarsa bahtıma artık. Gerçi dün akşam biraz takıldım kefal alırım diye heveslendim ama nafile. Çapariye de bir şey gelmedi. Nerede av tutulacağını bilememek zor be üstadlar.

Plaj yolunda, bir şeyler çıkacağını sanmıyorum, gece marina yemli istavrit yapabilir, birde karşıları dolaşmakta fayda var,şimdi zargana, işkina, zamanı, kavaklı, yzb.şılar mırmır yapabilir, zamanı, kısaca karşı sahilleri dolaşmakta fayda var, değişik yemleri yanımızda bulundurarak, yerli kurt, boru kurdu, kaça marmara (mamun),canlı teke, midye içi falan, şimdi balık zamanı balıkçılardan balık artığı alıp,soğan çuvalına doldurup,denize bir iple saldıkmı iri kefaller alınacağını umuyorum, geçen senemiydi tam bilemiyorum ereğlide yanımızdakiler, 2 kova balık artığı döktüler, bizde 3-5 parça aldık, tavuk etiyle, misinemiz inceydi dayanamamıştı sonuncu iriyi almaya, plaj yolu yakın bana, balık olmadığından pek inmiyorum, insemde sizi tanımam mümkünde değil zaten, :D KIsmetiniz bol olsun, giderseniz, RASTGELE

ucloy
25-09-2009, 16:43
Herkese Merhaba

Ben Tayfur
Degirmendere yeni taşımdım. iş yerim Karamuselde . İzmir Dikili limanında baglı bır teknem var buraya getirecem. Sizden ricam Degirmendere - Karamursel arasında tekne ile avlanacak en uygun yer neresidir. ( tabii yer bulursam tekneyi baglamak ıcın )

yardımlarınız ıcın tsk ler

hepınıze rastgelsın

hurriyet
25-09-2009, 17:01
Herkese Merhaba

Ben Tayfur
Degirmendere yeni taşımdım. iş yerim Karamuselde . İzmir Dikili limanında baglı bır teknem var buraya getirecem. Sizden ricam Degirmendere - Karamursel arasında tekne ile avlanacak en uygun yer neresidir. ( tabii yer bulursam tekneyi baglamak ıcın )

yardımlarınız ıcın tsk ler

hepınıze rastgelsın

tekne ile karamürsel açıkları değirmendere açıkları diliskelesi açıkları mükemmel av verir tekne oldumu yer sormanıza gerek yoktu ama askeri bölgelerden uzak durun derim:)

skoylu
25-09-2009, 17:07
Kimseden ses çıkmadığına göre, :D toplanıp, organizasyona yanaşan yok demekki, durum onu gösteriyor....;) Gidenlere...RASTGELE...:p

Erhan Abi, böyle "toplanalımsak mı acaba" şeklinde org. daveti tutmuyor. Tecrübeyle sabittir.

Ortaya bir yer koymak lazım. Bir zaman. İşte şu mekanda, şu saatte toplanalım denebilir. buna göre herkes düşünür taşınır.

Ben tahminen, olmadık bir şey çıkmazsa, saat 5:30 gibi denizin ortasında olacağım. Tahminim Tuzla civarında bir yerlerde. Saat 11:00 gibi geri çıkarım karaya herhalde. Eğer nerde toplanacağınızı vs. yazarsınız, oraya uğramak mümkün olur.

Mesela, diliskelesi olabilir. Gebze tarafı buradan gider, izmit tarafı o taraftan gelir, ortada bir yerde buluşulur. Yer, mekan müsait, sohpet edilir, çene çalınır. Büyük ihtimal balık filan olmaz ama bir toplanmışlık olur.

tanbey
25-09-2009, 20:27

Erhan Bey yarın Allah nasip ederse, kavaklı, değirmendere veya karamürsel üçünden birisine önce ya nasip, sonrasında mırmır, sonrasında izmarit hedefleyerek gitmeyi düşünüyorum, biraz önce son hazırlıklarımı da yaptım.

NedimBugrul
25-09-2009, 22:15
karamürsel mendiregine teknenizi koyabilirsiz fakat oranın balıkcılar derneginden müsaede almanız gerekir.degirmenderede mendirek yok teknenizi kiyiya çekemessinizgüvenli olmaz.selamlar.

drasty41
26-09-2009, 15:48
izmit bölgesinde levrek çıkıyormu? çıkıyorsa nerelerde? bilgilere şimdiden teşekkürler.

er41han
26-09-2009, 16:36
Erhan Bey yarın Allah nasip ederse, kavaklı, değirmendere veya karamürsel üçünden birisine önce ya nasip, sonrasında mırmır, sonrasında izmarit hedefleyerek gitmeyi düşünüyorum, biraz önce son hazırlıklarımı da yaptım.

Hadi bakalım hayırlısı, inşaAllah gönlüne göre bir av olur. :D Akşamada raporunuda okursak ona göre bizde avlanmayı düşünürüz sayende...;) RASTGELE

er41han
26-09-2009, 16:39
karamürsel mendiregine teknenizi koyabilirsiz fakat oranın balıkcılar derneginden müsaede almanız gerekir.degirmenderede mendirek yok teknenizi kiyiya çekemessinizgüvenli olmaz.selamlar.

Merhaba; :)
DEğirmenderede mırmır başladımı acaba, bilgilendirirseniz seviniriz.:D Selamlar, Saygılar. :)

er41han
26-09-2009, 16:46
izmit bölgesinde levrek çıkıyormu? çıkıyorsa nerelerde? bilgilere şimdiden teşekkürler.

Merhaba; :D
Diğer balıkları tuta, tuta bıktın galiba, levreklerin yerini soruyorsun, sen bıktıklarının yerini söylemedikçe söylemem, :D nerelerdesin hiç sesin, soluğun duyulmuyor, biryerlere gittinmi, hiç haber vermiyorsun, :D benim gibi evdemi oturuyon yoksa, görüşmek dileğiyle, sağlıkla kal...:D

tanbey
26-09-2009, 18:52
Arkadaşlar, bir önceki mesajda belirttiğim gibi bugün önce o olmazsa mırmır izmarit için balığa gittim.

İlk durağım kavaklıydı, sabah ben biraz gel kalmıştım, kavaklı sahili muhteşem kalabalıktı, balık (mırmır) ise askeriyenin kenarından başlayarak 20-30 metrelik bir alanda oluyordu. Arada İri istavrit alanlar oldu. Ama şuna eminim mırmır alanlar olsada oltacıların çoğu mutsuz ayrılmıştır diye düşünüyorum,

Ben vakit geçirmeden değirmendereye geçtim.Gittiğimde 10 kişiye yakın bir kalabalık vardı saat 10.30. bu on kişi ben de dahil 2 saat içinde avlağı terk ettik, balık sıfır, sadece çok küçük boyda bir iki izmarit var, o da en fazla 3-5 tane.

Saat 14.00 civarı ulaşlı askeriye kenarında uçurum altındaydım, bir balıkçı vardı. Birde ben oldum. O balıkçı bir gün evvel bir adet çupra almış onun hatırına bu günü akşam etmiş, sonuç sıfırmış. Bende gitimişken şansımı deneyeyim dedim, Baktım hala durum 0-0

Bari pozisyon olur diye karamürsele geçtim, balıkçıların takıldığı rıhtım hariç sahilini gezdim, olta attım, izmit tarafından başlayan küçük koydan vapur iskelesinin yanına kadar alanda rasladığım ve denemeler yapan tanıdığım birkaç arkadaşla sohbet ettim, onlarda balık almayı bırakın pozisyon bile bulamamışlar.

Bende denedim yaklaşık 1.5 saat

Gün boyu 100 adet kaça marmara (mamun), 2 paket boru kurdu, bir avuç karides kullanmama rağmen 0-0

Avlakların yerlerini belirttim, kızanlar olabilir, ama balık yok demek için, şu günlerde masraf edip balık tutmak umuduyla gitmeyin diye.

mırmır için zannediyorum denizin dibinin biraz karışıp kıyı şeridi kaplayan yosun ve otların biraz kum altına alması gerekir diye düşünüyorum, Her taraf geçen senenin iki katı ot ve yosun.Kum yok ki balık meralansın, Geçen sene olta attığım full kumluk alanlar şu anda diz boyu ot ve yosunla kaplı.

Oltacılara selam, bol şans ve bereketli avlar dilerim
Saygılar.

cemates
26-09-2009, 20:09
Bilgiler için teşekkürler Tanbey abi..

ucloy
28-09-2009, 12:37
tekne ile karamürsel açıkları değirmendere açıkları diliskelesi açıkları mükemmel av verir tekne oldumu yer sormanıza gerek yoktu ama askeri bölgelerden uzak durun derim:)

biligiler için tsk ederim
sanırım karamursel de yat limanına baglayacagım oradan yer ayarlıyacaklar

er41han
28-09-2009, 14:36
Arkadaşlar, bir önceki mesajda belirttiğim gibi bugün önce o olmazsa mırmır izmarit için balığa gittim.

İlk durağım kavaklıydı, sabah ben biraz gel kalmıştım, kavaklı sahili muhteşem kalabalıktı, balık (mırmır) ise askeriyenin kenarından başlayarak 20-30 metrelik bir alanda oluyordu. Arada İri istavrit alanlar oldu. Ama şuna eminim mırmır alanlar olsada oltacıların çoğu mutsuz ayrılmıştır diye düşünüyorum,

Ben vakit geçirmeden değirmendereye geçtim.Gittiğimde 10 kişiye yakın bir kalabalık vardı saat 10.30. bu on kişi ben de dahil 2 saat içinde avlağı terk ettik, balık sıfır, sadece çok küçük boyda bir iki izmarit var, o da en fazla 3-5 tane.

Saat 14.00 civarı ulaşlı askeriye kenarında uçurum altındaydım, bir balıkçı vardı. Birde ben oldum. O balıkçı bir gün evvel bir adet çupra almış onun hatırına bu günü akşam etmiş, sonuç sıfırmış. Bende gitimişken şansımı deneyeyim dedim, Baktım hala durum 0-0

Bari pozisyon olur diye karamürsele geçtim, balıkçıların takıldığı rıhtım hariç sahilini gezdim, olta attım, izmit tarafından başlayan küçük koydan vapur iskelesinin yanına kadar alanda rasladığım ve denemeler yapan tanıdığım birkaç arkadaşla sohbet ettim, onlarda balık almayı bırakın pozisyon bile bulamamışlar.

Bende denedim yaklaşık 1.5 saat

Gün boyu 100 adet kaça marmara (mamun), 2 paket boru kurdu, bir avuç karides kullanmama rağmen 0-0

Avlakların yerlerini belirttim, kızanlar olabilir, ama balık yok demek için, şu günlerde masraf edip balık tutmak umuduyla gitmeyin diye.

mırmır için zannediyorum denizin dibinin biraz karışıp kıyı şeridi kaplayan yosun ve otların biraz kum altına alması gerekir diye düşünüyorum, Her taraf geçen senenin iki katı ot ve yosun.Kum yok ki balık meralansın, Geçen sene olta attığım full kumluk alanlar şu anda diz boyu ot ve yosunla kaplı.

Oltacılara selam, bol şans ve bereketli avlar dilerim
Saygılar.

Haberler, hoş olamasada, zaman ayırıp bilgilendirdiğiniz için, teşekkürler, Sevgi ve Saygılarımla, herdaim...RASTGELE :D

avcımurat
29-09-2009, 19:06
gecen yıl en cok pısı balıgı avlamak hoşuma gıtmıstı korefezde.umarım bu yılda guzel balıklar alabılırız.

aranesp
29-09-2009, 20:14
Ne yazık ki az önce gençlerin plaj yolunda tırıvırı ile koca koca kefalleri avlamalarına şahit oldum çok acı. Yanlarında biraz takılıp zararlarını anlattımsada onlar balık katletmenin rehavetine kapılmışlardı.

NedimBugrul
29-09-2009, 21:51
tırıvırı.ya hayır.

aranesp
30-09-2009, 16:18
Şu Kocaeline öyle güzel hayallerle geldim ki, her hafta sonu mis gibi balıklar tutarım diye kendi kendime keyifleniyordum. Yazık ya vallahi yazık 3 gündür Marina Cafe nın ordaki iskelede balık tutan emekli abilerimi izliyorum 3 günde 2 istavrit 2 de mezgit aldılar, bunun yanında bolca kaya balığı ve gümüş. Ne olmuş hocam koca marmaraya suda oksijen mi yok nedir? Valla malatya elazığ da kebanda yakaladığım mis gibi alabalıkları özler oldum. Sazanları turnaları gözümde tütüyor şimdi oraların.

drasty41
30-09-2009, 20:30
Merhaba; :D
Diğer balıkları tuta, tuta bıktın galiba, levreklerin yerini soruyorsun, sen bıktıklarının yerini söylemedikçe söylemem, :D nerelerdesin hiç sesin, soluğun duyulmuyor, biryerlere gittinmi, hiç haber vermiyorsun, :D benim gibi evdemi oturuyon yoksa, görüşmek dileğiyle, sağlıkla kal...:D

bi yerlere gitsem haber vercemde abicim inan bi yere gittiğim yok sen gidersen sen bari davet ette manayla balığa gidelim saygılar abicim :)

er41han
01-10-2009, 00:43
bi yerlere gitsem haber vercemde abicim inan bi yere gittiğim yok sen gidersen sen bari davet ette manayla balığa gidelim saygılar abicim :)

Benimde bir yere gittiğim yok, Marinada istv. biraz, biraz başlamış diye duydum, bu akşam düşünüyordum, bugün adapazarında dayının cenazesi vardı, yine yattı, ya millet çayırköde, oklamaları götürüyor sana hadi diyen yokmu? :D gidersem neden olmasın, görüşmek dileği ile, Allah'a emanet ol, Sevgiyle kal, :D

drasty41
01-10-2009, 18:39
marinada bu senenin kraçalarını tutuyo millet ufacık :( tatlı suyu pek sevmiyom ben yav .

drasty41
01-10-2009, 18:42

anlaşılan cevap vericek yok bana :( sizede bırakıcam söz hepsini tutmucam :)

er41han
01-10-2009, 18:44
Merhaba, nevar ne yok? :D

medmarine2
02-10-2009, 21:59
Diliskelesinde deneme yapan oldu mu? Bu gün İstasyonu önündeki iskelelerde çalışan bir abimle konuştum akşam yaklaşık 2kg. levrek almışlar.Lüferde varmış...Cumartesi gecesi allah kısmet ederse bende orda bir deneme yapıcam.

drasty41
04-10-2009, 09:59
Diliskelesinde deneme yapan oldu mu? Bu gün İstasyonu önündeki iskelelerde çalışan bir abimle konuştum akşam yaklaşık 2kg. levrek almışlar.Lüferde varmış...Cumartesi gecesi allah kısmet ederse bende orda bir deneme yapıcam.

raporunu bekliyoz sonercim.

medmarine2
05-10-2009, 09:10
raporunu bekliyoz sonercim.

Abi İstasyon arkasındaki yeni yapılan iskeleden(römörkörlerin bağladığı yer) gece güzel istavrit alındı.Sabaha kadar canlı izmarit,kaya balığı bırakma yaptık.İleride levrek alındı benim bi takımım da aynen suya gitti....Sabah suyundada 3 tane cok güzel karagöz aldım.Samandıralı takım yem ise midye kullandım.Öğlen manevra işi çıktığı için bir ara nuh çimentonun oraya gittim böyle istavrit var ama hiç bişeye bakmadılar.Geri döndüğümüz zarganaya başladım 3-4 tane iri zargana aldım.Ancak hava bozunca bırakıp eve geri döndüm.

drasty41
10-10-2009, 22:11
körfez bitmiş yav ses yok :(

er41han
11-10-2009, 00:39
Seste yooook...! :o
Balıkta yooook...! :(
Sağlıkolsun...belki birgün olur, kısmet...:D

medmarine2
11-10-2009, 01:39
Haftaya yine orda olcam bi aksilik çıkmazsa :) Abi balık varda oltaya pek bakmıyor.

drasty41
11-10-2009, 11:03
Haftaya yine orda olcam bi aksilik çıkmazsa :) Abi balık varda oltaya pek bakmıyor.

hadi bakalım rast gele sonercim..

CLupAdR3Ss
11-10-2009, 17:55
koca gün marinadaydım. hiç birsey alamadan döndüm. yanımdaki arkadaş sadece 2 tane zargana aldı v hiç bir sey yok. Sürüsüyle kaya balıgı var..

kaşıkçı
12-10-2009, 00:43
Temmuz -Ağustos -Eylül Altınova'da sargoz çıkıyordu. Ama şimdi tık yok. Havalar serinledi. Bizim sargozlar kaçtı herhalde. Gölcük'te sahte ve kaşıkla lüfer-levrek çıkıyormuş. Burada yok.

kaşıkçı
12-10-2009, 00:52
Bu arada yakın olan varsa belki gelebilir. Kaytazdere sahilinde askeriyenin dibinden kıyıdan gece yemli takılanlar gördüm ama hiç yanlarına gitme imkanım olmadı. Mutlaka birşeyler çıkıyordur diye düşünüyorum. Yaklaşık 10 gündür aralıksız geliyorlar. Giden olursa haber versinde bizde öğrenelim ne var ne yok. Herkese rastgele.

skoylu
12-10-2009, 15:03
Hafta sonu dikkat çekici iki hususa denk geldim Eskihisar'da..

Birincisi. Lodos esiyor, dipte ne varsa sökmüş, su bulanık, yosunlar vs. Bunların arasında bir şey dikkatimi çekti. Üşenmedim, sudan çıkardım. Bir şeyin hurdası, yani parçalanmış halinden geride kalan bir bölüm. Sağına soluna iyice bakınca sanırım şundandı, ki bu aslında belanın resmi:

Bu bir portekiz savaş adamı: "Portuguese Man of War, Physalia physalis" Bu meredin burada olmaması gerekiyor. Yanılıyor olmak isterim şahsen. Yada en iyi ihtimal, gemilerle oralardan gelip, parçalanıp, hurdaya çıkmış olarak kıyıya vurmuş olması.

Bu son derece can yakan, öldürücü olmasada çok ızdrıap verici bir denizanası. Yelken gibi suyun üstünde yüzer. Bu nedenle sahile çok sık gelir. Kolları son derece can yakan kapsüllerle doludur. Eğer çarpılırsanız, sakın sirke, amonyak vs. kullanmayın. Onlar biz cımbızla vs. sökmeye çalışın. 45 derece kadar sıcak suya daldırın, sıcağa biraz sabredin. Ardından buz koyarak, acıya katlanmaya çalışın. İz vs. bırakacaktır, ama acı çoğu zaman can yaksada geçer bir iki günde.

Bunun burada olmaması gerekiyor. Bu çok uzakların denizanası. Ama renk, kolların durumu vs. gayet tutuyor. Fakat elimde tamamı değil, bir parçası olduğu çin kesin bir şey diyemiyorum. Aklınızda bulunsun, bu resimdekine benzer bir şey görürseniz, ihtlyatlı olun, burayada bildirin.

Bir diğer husus ise, eski dostumuz lez'in geri dönmüş olması. Lez, genelde suyun üstünü kaplayan salya gibi her şeyi berbat eden bir tür pislik. Ne olduğu belli değil, bizim için çokta önemli değil. Ama balıklar bu lezi seviyor (en azından bir kısmı, izmarit, istavrit vs.) Daha önemlisi bu olunca, gırgırlar çalışamıyor, meraları rahat bırakıyorlar, balık nefes alıyor.

Dün itibarıyla lez dipte, nispeten gevşek bir durumdaydı. Sanırım karşıdan gelmiştir. Eğer lodos bir kaç gün daha sürerse ki sürüyor, hatta fırtınaya dönüyor, lezi iyice yığar bizim bu tarafa. Bu da büyük ihtimalle balık işinde nispi bir iyileşmeye sebep olur.

emice41
12-10-2009, 16:12
marmarada balık olmamasının en büyük sebebi lezdir sen olsun diye dua ediyorsun
yanlış çözümleme yapıosunuz lez denen lanet denizdeki tek hücreli hayatı bitirerek balıkların besinsin kalmasına neden oluyor gelen balıkta besinini bulamayınca marmarayı terk ediyor

er41han
12-10-2009, 18:08
Emice, ereğlide zargana, istv, izmarit başlamadımı daha? selamlar...:)

skoylu
12-10-2009, 19:22
yanlış çözümleme yapıosunuz lez denen lanet denizdeki tek hücreli hayatı bitirerek balıkların besinsin kalmasına neden oluyor gelen balıkta besinini bulamayınca marmarayı terk ediyor

Lez zaten tek hücreli hayatın ta kendisi. Plankton membaı resmen. Yüzen bir şey gibi, içi teke vs. dolu oluyor. Bu olunca balık -yakalamak güç olsada- mevcut oluyor. Dahası, gırgırcılar sokulamıyor ki, asıl faydası burada oluyor.

Bu sene lez yok ve işte durum: Balık yok. Geçen sen lez azda olsa vardı, balıkta bol diyemem ama vardı. Evvelki sene lez daha çoktu, balıkta daha çoktu.

Bizim buralarda gırgırcılar resmen gemi azıya aldılar. Bayramoğlu'nda demirli duran tekneyi biçtiler, nasıl gözleri döndüyse, teknedeki adamlar canını kurtarabilmiştir umuyorum.

vatos70
12-10-2009, 20:14

arkadaşın avatarındaki resime bakınca, insan acaba bu arkadaşta o malum gırgırcılardanmı? demeden edemiyor:( doğal olarak lez konusunda fikirler çakışıyor.... tabii yanılıyorsam, arkadaştan (emice41) şimdiden özür dilerim.

skoylu
12-10-2009, 21:13
Vay Oktay'ım iki gözüm, sen sağsın demek :)

Uzun zamandır haber alamıyorduk, meraklanmaya başlamıştım şahsen. Dün kulaklarını çınlattık Eskihisar'da biraz. Nasıl gidiyor, sıhhat afiyet iyidir umarım..

vatos70
13-10-2009, 07:22
Vay Oktay'ım iki gözüm, sen sağsın demek :)

Uzun zamandır haber alamıyorduk, meraklanmaya başlamıştım şahsen. Dün kulaklarını çınlattık Eskihisar'da biraz. Nasıl gidiyor, sıhhat afiyet iyidir umarım..

:) ben sürekli buralardayım ve seni (yorumlarını) uzaktan keyifle izlemeye devam ediyorum.... şu gribi bir atlatayım, seninle mini bir org yaparız artık... seninle muhabbet etmeyeli bayağı zaman oldu.

hurriyet
13-10-2009, 15:39
hareket var ne kadar devam edecek pazar günü avi
[/IMG] (][IMG)

yeknet
13-10-2009, 15:40
Dil iskelesine gitmeyi düşünüyoruz, son durum nedir bilen var mı?

vatos70
13-10-2009, 16:21
[/IMG] (][IMG)

oooooooo Hürriyet abi, şükür kavuşturana:)

balli
13-10-2009, 16:58
[/IMG] (][IMG)

Üst-sağda lüfer mi görüyorum?:confused:

cemates
13-10-2009, 17:20
[/IMG] (][IMG)

Tebrikler çok güzel balıklar..

hurriyet
13-10-2009, 17:28
oooooooo Hürriyet abi, şükür kavuşturana:)

merhaba oktay geçmiş olsun sana
mercan izmarit zargana ve vanos iriliğinde istavrit :)

NedimBugrul
13-10-2009, 21:52
sevgili hürriyet avlak neresi.

er41han
14-10-2009, 00:16
arkadaşın avatarındaki resime bakınca, insan acaba bu arkadaşta o malum gırgırcılardanmı? demeden edemiyor:( doğal olarak lez konusunda fikirler çakışıyor.... tabii yanılıyorsam, arkadaştan (emice41) şimdiden özür dilerim.

Oktay, Nasıl gırgırcıdırlarmı, bilmem ama resimdeki kendilerinin olabilir, bir forumda adaların orada, avlandıklarını vede kayıkla giden onlarla nasıl balık yediklerini anlatan forumdaki kişinin raporundan okumuştum, İnşaAllah, o dip kazıyıcılardan değillerdir. Emicenin yaşı ufak herhalde değildir....:D

Oktay buarda, unutuyordum, geçmiş olsun, acil şifalar dilerim.

vatos70
14-10-2009, 07:28
Oktay, Nasıl gırgırcıdırlarmı, bilmem ama resimdeki kendilerinin olabilir, bir forumda adaların orada, avlandıklarını vede kayıkla giden onlarla nasıl balık yediklerini anlatan forumdaki kişinin raporundan okumuştum, İnşaAllah, o dip kazıyıcılardan değillerdir. Emicenin yaşı ufak herhalde değildir....:D

Oktay buarda, unutuyordum, geçmiş olsun, acil şifalar dilerim.

teşekkür ederim abi....... eskihisarda emice adında bir balıkçı teknesi görmüştüm ve olmadık yerlere ağ döküyordu.... o sebeple bu niki kullanan arkadaş lezden şikayetci..... korkum o ki ; bu şekilde gırgırcılar forumlara girererek , avlak öğrenmeye çalışıyorlar:( bence balıklara yapılacak en büyük kötülük, forumda açık şekilde avlak beyan etmek:(

cemates
14-10-2009, 09:54
teşekkür ederim abi....... eskihisarda emice adında bir balıkçı teknesi görmüştüm ve olmadık yerlere ağ döküyordu.... o sebeple bu niki kullanan arkadaş lezden şikayetci..... korkum o ki ; bu şekilde gırgırcılar forumlara girererek , avlak öğrenmeye çalışıyorlar:( bence balıklara yapılacak en büyük kötülük, forumda açık şekilde avlak beyan etmek:(

iyi bir tespit ama biz zaten kıyı balıkçılığı için bilgi veriyoruz bu konuda..
Balıklara yapılan en büyük kötülük Marmara Denizinin tamamının profesyoneller balıkçıların avlanmasına açık olmasıdır..

Amatör balıkçılık forumunda bulunan profesyonellerin ayıklanmasıda moderatorler tarafından yapılması gerekir bence..

heart036
14-10-2009, 11:28
zaten gırgırçılar ve trolcüler yüzünden ne balık tutabiliyoruz nede tat alabiliyoruz.bu hafta darıca aslançimento tarafına gitmeyi düşünüyorum giden varmı acaba ne çıkıyo? şimdi bunuda gırgırcılar duymasın :))

skoylu
14-10-2009, 12:37
zaten gırgırçılar ve trolcüler yüzünden ne balık tutabiliyoruz nede tat alabiliyoruz.bu hafta darıca aslançimento tarafına gitmeyi düşünüyorum giden varmı acaba ne çıkıyo? şimdi bunuda gırgırcılar duymasın :))

Anılabilecek tür olarak zargana ile kalamar çıkıyordu en son bildiğim, 2-3 gün öncesi itibarıyla.

Çok rüzgar esti, fırtına geçti. Eminim bir şeyler değişmiştir, ama iyi mi olmuştur, kötü mü bilemem. Hangi türler çoğalmıştır onu da bilemem.

O civarda muhakkak su üstü veya dip lüfer denemek lazım. Lüfer oraları çok sık kolaçan ediyor, taa Çayırova'dan diliskelesine varana kadar.

vatos70
14-10-2009, 13:20
c.tesi (09,10,2009) sabah gün doğarken zargana oltama ispendek atladı ve o balığı çekmenin tadını yaşadım:) şimdi aklım kıloluk levreklerde, bütün konsantremi bu olaya yoğunlaştırdım:)

[/IMG] (][IMG)

heart036
14-10-2009, 13:23
Anılabilecek tür olarak zargana ile kalamar çıkıyordu en son bildiğim, 2-3 gün öncesi itibarıyla.

Çok rüzgar esti, fırtına geçti. Eminim bir şeyler değişmiştir, ama iyi mi olmuştur, kötü mü bilemem. Hangi türler çoğalmıştır onu da bilemem.

O civarda muhakkak su üstü veya dip lüfer denemek lazım. Lüfer oraları çok sık kolaçan ediyor, taa Çayırova'dan diliskelesine varana kadar.

lüfer için nasııl bir takım önersisiniz?

er41han
14-10-2009, 13:50

Haklısın, oktay, o emice, o emice ise bizim karşıdan ereğliden, en iyisi bizlerin, açık açık, mera yeri belirtmemesi, ancak güvendiğimiz ve bildiğimiz kişilere özelden, bilgilendirme yapmak gerek, Aslında, körfezin ağzından bu tarafa tüm körfezde küçük balıkçı teknelerin haricindeki bütün balıkçı teknelerine avlanmayı süresiz yasaklamak gerek, ayrıca, körfeze bırakılan karasal, atıkların vede deniz taşıtlarının bıraktığı kirletici tüm nesnelerin önüne bir an evvel geçmek gerek, ama kim yapacak, yetkili arada bulasın, bakın o zaman denizden ne balıklar çıkıyor, bakıyorum şimdi, körfezde bir tane mercan tutan, çakı bulmuş çocuk gibi haklı olarak seviniyor, 1960 lı yılları düşünüyorumda, o yıllarda bu körfezde çıkmayan balık yoktu, ben o yıllarda gölcükte, ilkokula gidiyordum, sahilden 3-5m. uzakta şimdi arayıpta bulamadığımız ispariler, cirit atardı, şimdilerde gençlerin bilmediği uskumru çirozu için ereğlide, sahilde iplerde dizi dizi uskumrular kurumaya bırakılırdı, şimdi arada bul bulabilirsen, Dilerim çok geçmeden, o günlere kavuşuruz, ama millet düşmüş, amatörlüğünü hissetmek için, amatör balık tutma belgen varmı derdine, amatörlük belgesini yüreğine, vicdanına koyabildinmi iş bitmiştir, memlekette her konuda eşkiya türemiş, ama ne gariptirki, çoğuda, konularında tahsilli ve belgeli kişiler, yani yapılacak iş bellidir, ceza gibi ceza kesmek, yasak savar gibi değil yani, şimdi aklıma geldi, olmasın demiyorum ama o zamanlar denizcilik bakanlığıda yoktu, ama insanlar daha bir başka insandılar sevgi vardı, saygı vardı, oto kontrol vardı, kısacası insanlık bu derce seviye kaybetmamişti, doğru birdir, gerisi lafı, güzaf, herkse sevgiler saygılar,

er41han
14-10-2009, 13:52
c.tesi (09,10,2009) sabah gün doğarken zargana oltama ispendek atladı ve o balığı çekmenin tadını yaşadım:) şimdi aklım kıloluk levreklerde, bütün konsantremi bu olaya yoğunlaştırdım:)

[/IMG] (][IMG)

Hadi, iyisin, iyisin, :D RASTGELE

er41han
14-10-2009, 13:54

[/IMG] (]Hadi, iyisin, iyisin, :D RASTGELE

skoylu
14-10-2009, 15:22

[/IMG] (][IMG)

O ispendekler filan bunu hep yapıyor zaten, hınzır şeyler.. Zargana topumuzu zarganadan başka her bir şey talan ettiği için, 2 senedir adam gibi zargana tutmayı beceremedik, bir şey anlamadık o işten. Bende vazgeçtim, zargana tutmakla uğraşmıyorum artık ne yapayım?

İşin kötüsü, insan hazırlıksız oluyor, takımı filan kaptırıyor. Sen gene iyi denk getirip çekmişsin bari..

skoylu
14-10-2009, 15:33
lüfer için nasııl bir takım önersisiniz?

Sevgili Tahir, kullandığımız ve bilffil faydasını gördüğümüz takımları bu forumda konular açıp izah etmeye çalışıyoruz. Açtığım konulara bakarsan, yeterince şey bulursun.

Ama elbette her şeyi yazacak gösterecek zaman bulamıyoruz. Diğer yandan, yapımı çok karmaşık, klasik bir amatörün yapabileceği sınıfa girmeyen daha etkili teknikler, düzeneklerde var yaptığımız. Elektronik, damaklı vs. vs. Bunları anlatamıyoruz haliyle :(

Ama buraya aldığımız takımlar ve teknikler makul seviyede netice veren düzenekler. Bunlardan ötesi takımlar vs. ancak çok kesat olunca balık bir anlam kazanıyor. Tipik bir sezon gününde, anlatılan takımlar kafi gelecektir tatminkar bir ava.

Ama, ben hemen her hafta sonu Eskihisar'da vs. olurum. Belki denk geliyoruzdur. Buyur, gel, canlı canlı gör, anlatayım, yapalım, kullan, dene vs.

Bizim buralarda lüfer işi zor. Lüferin toplandığı, oyalandığı bir bölge değil. O yüzden lüfer avlamak inat ve sabır istiyor. Ama bunlara sahip olsanızda..

Lüfer mesela Eskihisar'da kıyıya doğru sokulunca, muhakkak bir şeyin ardından gelmiş oluyor. Ama tırsi olur, ama gümüş olur, ama başka bir şey. Ne olduğunu bilmek mümkün olmuyor pek. Diğer yandan yem bol oluyor ve klasik takımlara yüz vermiyor. Eğer iyi bir takımın yoksa, lüfer çok kesat avlanabiliyor.

vatos70
14-10-2009, 15:34
O ispendekler filan bunu hep yapıyor zaten, hınzır şeyler.. Zargana topumuzu zarganadan başka her bir şey talan ettiği için, 2 senedir adam gibi zargana tutmayı beceremedik, bir şey anlamadık o işten. Bende vazgeçtim, zargana tutmakla uğraşmıyorum artık ne yapayım?

İşin kötüsü, insan hazırlıksız oluyor, takımı filan kaptırıyor. Sen gene iyi denk getirip çekmişsin bari..

sen zarganamı yakalamakmı istiyorsun :) eğer hafta sonu yağmuru yemeyi göze alıyorsan hazırlan, zargana gidiyoruz:) hatta işi biraz abartarak gece 3 gibi gidip, güneş doğana kadar levreğe uğraşalım derim?

[/IMG] (][IMG)

[/IMG] (][IMG)

skoylu
14-10-2009, 16:05
Severim yağmuru hatta, meraya kimse gelmez, herkes kaçar, meydan bana kalır :) Her haftasonu gözüm meteorolojidedir, yağmur diyorsa, sevinirim, ağzım kulaklarıma varır..

Kötümüyüm, neyim acaba dersin :)

Şaka bi yana.. Yağmura karşı donanım tamam. Yağmur benim için herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Gök yarılsa sorun olmuyor. Sence sorun yoksa, ben hazırım her zaman..

Ne zaman, nerde buluşuyoruz?

Levrek için, çift koldan çalışmak iyidir. Eğer biraz vakitli olursak, biraz kefal, olmadı zargana tutup, canlı bırakma yapmak iyi netice verir. Bırakma kendi kafasına göre takılır, biz usulünce diğer tekniklere bakarız. Böylece şansımız yüksek olur.

vatos70
14-10-2009, 16:18
Severim yağmuru hatta, meraya kimse gelmez, herkes kaçar, meydan bana kalır :) Her haftasonu gözüm meteorolojidedir, yağmur diyorsa, sevinirim, ağzım kulaklarıma varır..

Kötümüyüm, neyim acaba dersin :)

Şaka bi yana.. Yağmura karşı donanım tamam. Yağmur benim için herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Gök yarılsa sorun olmuyor. Sence sorun yoksa, ben hazırım her zaman..

Ne zaman, nerde buluşuyoruz?

Levrek için, çift koldan çalışmak iyidir. Eğer biraz vakitli olursak, biraz kefal, olmadı zargana tutup, canlı bırakma yapmak iyi netice verir. Bırakma kendi kafasına göre takılır, biz usulünce diğer tekniklere bakarız. Böylece şansımız yüksek olur.

gideceğimiz avlak zaten her zaman sakin ve sessiz bir yer.... deniz kumluk ve oldukça sığ..... bir olta canlı atıp, diğer taraftan gece rapala calışmayı düşünüyorum.... gece yarısı gideceğimizden, canlı yem bulmak hayli sorun olur gibime geliyor:( taze sardalyayı tek uzun köstekle, gezer kurşunla atmayı düşünüyorum? Orhan Küçükbiçmen abinin bu konuda bir yazısını okudum ve cok hoşuma gitti...... denemek istiyorum.
senin için uygunsa c.tesi gecesi 3-4 gibi bulusalım? yolda nasıl avlanacağımıza karar veriririz?

skoylu
14-10-2009, 18:28
Cumartesi gece o vakit bana uyar. Ama cuma - cumartesi gecesi mi, cumartesi - pazar gecesi mi? Her ikiside gayet uygun, hatta ikisi birdende gayet uygun :)

Sardalya işi denemeden bilinmez. Ama ortalıkta sardalya yok. Bizim burası pek sardalya yatağı değil. Ama Ege sardalyanın mekanı. O yüzden levreğin itibarı nasıl olur bir şey demek güç. Birde, sardalyaya bilhassa kefal olmak üzere, parazit balıklar çokca musallat olur. Pek iş yapmaz gibime geliyor..

Kesin emin olduğum nadir şeylerden biri, balıkların insanı yalancı çıkarmayı, cahil çıkarmayı çok iyi becerdikleridir. En olmaz denen şey en olmadık avcı olur. En muhteşem görünen teknik ve taktik ise elinizi boş döndürür. O nedenle bu gibi akla gelen şeylerde denemek, hemde bolca denemek derim, başka bir şey demem. Bu şeyleri söylerkende, sorunları söylemek babında söylüyorum. Biraz bolca sardalya saçılırsa, levrek sardalyaya alışabilir. Parazit balıklarada bir şeyler düşünülebilir. Mesele, değmez diyerek kaçmak değil, başarısız olursa sebebini bilip, eksiğini giderip tekniği kullanılabilir kılmak sadece....

vatos70
14-10-2009, 19:11
Cumartesi gece o vakit bana uyar. Ama cuma - cumartesi gecesi mi, cumartesi - pazar gecesi mi? Her ikiside gayet uygun, hatta ikisi birdende gayet uygun :)

Sardalya işi denemeden bilinmez. Ama ortalıkta sardalya yok. Bizim burası pek sardalya yatağı değil. Ama Ege sardalyanın mekanı. O yüzden levreğin itibarı nasıl olur bir şey demek güç. Birde, sardalyaya bilhassa kefal olmak üzere, parazit balıklar çokca musallat olur. Pek iş yapmaz gibime geliyor..

Kesin emin olduğum nadir şeylerden biri, balıkların insanı yalancı çıkarmayı, cahil çıkarmayı çok iyi becerdikleridir. En olmaz denen şey en olmadık avcı olur. En muhteşem görünen teknik ve taktik ise elinizi boş döndürür. O nedenle bu gibi akla gelen şeylerde denemek, hemde bolca denemek derim, başka bir şey demem. Bu şeyleri söylerkende, sorunları söylemek babında söylüyorum. Biraz bolca sardalya saçılırsa, levrek sardalyaya alışabilir. Parazit balıklarada bir şeyler düşünülebilir. Mesele, değmez diyerek kaçmak değil, başarısız olursa sebebini bilip, eksiğini giderip tekniği kullanılabilir kılmak sadece....

:) valla tek balık yakalamsamda, en azından mucade ettımde yakalıyamadım derim.... daha ılerısı varmı?

drasty41
14-10-2009, 19:29
hadi bakalım hemşolar rast gelsin :) oktay ve serdar.

vatos70
14-10-2009, 19:35
hadi bakalım hemşolar rast gelsin :) oktay ve serdar.

saolasın abi....

drasty41
14-10-2009, 19:42
oktay seni başka yerdende tanıyorum :)

vatos70
14-10-2009, 20:00

:) hastalığımız aynı, ondandır......

emice41
14-10-2009, 20:51
mera öğrenme gibi niyetim fln yok ihtiyacımda yok zaten hatta siz sorun ben size söyliyim

er41han
15-10-2009, 00:32

Galiba bende seni biryerlerden tanır gibiyim...:confused: :D
Kargalar söyledi c.tesi uzak biryerlere kaçacakmışsınız galiba, yağmur yağsa bile, hadi bakalım hayırlısı....:D RASTGELE

er41han
15-10-2009, 00:39
sen zarganamı yakalamakmı istiyorsun eğer hafta sonu yağmuru yemeyi göze alıyorsan hazırlan, zargana gidiyoruz hatta işi biraz abartarak gece 3 gibi gidip, güneş doğana kadar levreğe uğraşalım derim

Oktay düzeldin galiba, :D yağmurda bile avlanmayı göze aldığına göre, ;)
İkinizinde kısmeti bol olsun, dilerim gönlünüzden geçen balıkları yakalarsınız....:D RASTGELE

vatos70
15-10-2009, 07:26
mera öğrenme gibi niyetim fln yok ihtiyacımda yok zaten hatta siz sorun ben size söyliyim

gerek yok... ben sizin nereye ağ döktüğünüzü gördüğüm için, mera falan arama ihtiyacınız olmadıgını iyi biliyorum..... utanmasanız, teknenin yarısı kayalığın üzerine cıkacak! bence sizin gibi birinin amatör balıkcılık forumunda hiç bir işi yok..... siz gidin denizi kazımaya devam edin.....
hayır, en azından insan koskoca gırgır teknesini avatar yapmaz, çekinir.... burada dünya kadar insan o gırgırlara beddua ederken???

vatos70
15-10-2009, 07:42
Oktay düzeldin galiba, :D yağmurda bile avlanmayı göze aldığına göre, ;)
İkinizinde kısmeti bol olsun, dilerim gönlünüzden geçen balıkları yakalarsınız....:D RASTGELE[/QUOTE]

yok abi düzeldiğimden değil.... hem burnumu cekerim, hem balığı mantığı :D

zokacı
15-10-2009, 12:13

ihtiyacın yok ve mera kazıma gibi bi niyetin varsa burda ne işin var gırgırınla gezsene sen burası balık dostları yeri

emice41
15-10-2009, 17:25
ben gırgırcı diilim ki öğrenciyim

er41han
15-10-2009, 18:12
Şaka yapma, tanırız birbirimizi,:D

bilmiyorumabi
17-10-2009, 11:59
iyi avlar herkese,

bugünlerde izmit te mırmır bajladımı, yakalayan varmı? bilgi verirseniz cok sevinirim.

er41han
17-10-2009, 18:24
iyi avlar herkese,

bugünlerde izmit te mırmır bajladımı, yakalayan varmı? bilgi verirseniz cok sevinirim.

Evet, tektükte olsa mırmır haberleri geliyor, kavaklıya uğrayın derim, bende gideceğim ama birtürlü nasib olmadı...:D RASTGELE