PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : bot yaması yardım

coast guard
27-05-2008, 15:17
arkadaşlar 1.5 ay önce almış oldugum voyager marka botu patlatdım tahmini 5cm yırtıldı tamir edemiyorum bilgisi olan arkadaşlar var ise lütfen yardımlarınızı bekliyorum nasıl ve hangi yapıştırıcı ile yapıştıra bilirim acaba herkese rasgele

Avciperdeci
27-05-2008, 15:33
Yukarıda verdiğim linklerden yardım alabilirsiniz.

mallaca
27-05-2008, 15:44
Voyager 500 bot bende de var.Allaha şükür daha patlamadı.O yırtık nasıl oluştu.Bir de havasını söndürdükten sonra mı saklıyorsun yoksa uygun yerin olupta şişik vaziyette mi saklıyorsun.

Suatreis
27-05-2008, 19:30
Botun yapılmış olduğu malzemeyi tanımıyorum. solvent içerikli yapıştırıcıları kullanmadan önce mutlaka test et. Tutunmayabilir yada malzemeyi eritebilir. Hazır tamir kiti yada yapıştırıcının kullanma ve uygulama talimatına mutlaka riayet et..15 dak. bekle diyorsa, bekle..aaa bu kurudu yahu deme...yamayı çekiçlemen gerekecektir, lastik tokmak edinemeyebilirsin. Buna ikame olarak kalın bir kumaş tabakasını yama üzerine koyarak havan tokmağı ile vur.

İmkanın var ise satın aldığın yere veyahut başkabir satıcıya başvur. Mutlaka daha iyi bilirler ve ona göre ellerinde de malzemeleri vardır. Yapıştırıcıların neredeyse tamamı kimyassal tepkime ile moleküler çekim sağlayarak iş görürler. Bu durumda kullandığın yama ile ana meteryal ve yapıştırıcı uyumlu olmazsa başta oldu gibi görünsede sonradan sorun çıkartacaktır.

Suatreis
27-05-2008, 19:32
Voyager 500 bot bende de var.Allaha şükür daha patlamadı.O yırtık nasıl oluştu.Bir de havasını söndürdükten sonra mı saklıyorsun yoksa uygun yerin olupta şişik vaziyette mi saklıyorsun.

Sence hangisi daha doğru olacaktır. Gerekçeleri ile beraber anlatabilirmisin.

cutloose
27-05-2008, 19:59
geçmiş olsun...kesinlikle kendin yama yapma...her ne malzeme olursa olsun profesyonel bir botçu da yaptiracağın gibi olmaz...aksine tutmazsa profesyoneller de ilgilenmez ki eğer ilgilenirlerse bile iyi bir iş çıkmaz sonunda...git bir botçu da yamat...15 ytl kadar tutar ama süper olur...ha bi de botu dedildiği gibi şişik vaziyette muhafaza et...çok zor biliyorum ama bu tür orta sınıf botlar da durum bu)))

mallaca
27-05-2008, 20:24
Sence hangisi daha doğru olacaktır. Gerekçeleri ile beraber anlatabilirmisin.

Duyduğuma göre şişik olarak saklanması daha uygunmuş.Katlı saklanırsa birleşim yerlerinden çatlama yapabilir diye okumuştum.Ama bot 3,60 olunca şişmiş olarak saklamak imkansız.Ha yerim müsait olsa zaten tekne veya zodiak alırdım. :) Botu zaten çok fazla kullanma fırsatım olmuyor.Hava rüzgarsız olacak,çapan olacak,fazla açılmayacaksın,yedek küreklerin olacak vs.Ancak kıyıdan 100 mt uzağa kadar açılacaksın yeter.

coast guard
27-05-2008, 20:52
arkadaşlar hepinize teşekkür ediyorum bugün bir araşdırma yapma fırsatı buldum ve bir firma var ismi marston_domsel merkezi karaköyde patlak için bir yapıştırıcı tavsiye etdiler sipariş verdim adını unutdum gelince yazarım inşallah yarın tamir edicez ondan sonrası malüm vira bismillah halatlar fora gelsin balıklar

denizci07
27-05-2008, 22:00
bence hiçç uğraşma 5 tane köpük al bas bota bi daha patlak derdin olmaz

tatlisoy
27-05-2008, 22:24
arkadaşlar hepinize teşekkür ediyorum bugün bir araşdırma yapma fırsatı buldum ve bir firma var ismi marston_domsel merkezi karaköyde patlak için bir yapıştırıcı tavsiye etdiler sipariş verdim adını unutdum gelince yazarım inşallah yarın tamir edicez ondan sonrası malüm vira bismillah halatlar fora gelsin balıklar

Aman ha dikkat et yukarıda arkadaşların çoğu bu işi kendin yapma demiş bence tecrübeli arkadaşlara güven. Birde deniz şakaya gelmez allah korusun.

alpperr
02-06-2008, 18:01
hiç fena bir fikre benzemiyor aslında...
varmı bunu deneyeniniz daha önce?

ömer65
02-06-2008, 19:51
bu konuyu yeni farkettim biraz geç olmuş ama ben yinede paylaşayım istedim aklında olsun pateks yapıştırıcı üstünde cam metal ve pilastik yazanı al senin kullandıgın botta kullanabileceyin ve işe yarayacak bi yapıştırıcı yama olarakta ya botun kendi malzemesinden yada hazır satılan laylon yamalar var her yamayı o bota kullanamassın yılların botçusu olarak tecrubeyle sabittir sevgiler:)

kadir5561
04-07-2010, 17:54
ben geçen yıl 50 liraya explorer 2 kişilik bot aldım bu sene patladı patlağı buldum bisiklet yamasını bali ile yapıştırtım tokmakla ezdim denize girince yama çıktı
Ne qibi bir yama ve yapıştırıcı kullanmalıyım bilgisi olan varmı ???

botun resmi bu

mallaca
04-07-2010, 23:34
ben geçen yıl 50 liraya explorer 2 kişilik bot aldım bu sene patladı patlağı buldum bisiklet yamasını bali ile yapıştırtım tokmakla ezdim denize girince yama çıktı
Ne qibi bir yama ve yapıştırıcı kullanmalıyım bilgisi olan varmı ???

botun resmi bu

Linktende anlaşılacağı üzere bu bir oyuncak.Bunu tamir etmezsiniz.Direk atarsınız.Tamiri için çift komponentli yapıştırıcı kullansan bu botun etini eritir.Bunlar şişme simit gibidir.Patladığı zaman yenisini almalısın.

onur1872
05-07-2010, 14:43
bu bottan bende 20 sene önce vardı :) o zamanlar bu botlardan bir tanesine sahipseniz bütün herkesin gözü sizin üzerinizdeydi :)

şimdi ise 50 liraya yenisini alabiliyorsunuz. patladığı zaman ise tamiri hemen hemen imkansız..benimki patlamıştı türlü yama kombinasyonları denemiştim sonuç hüsran...atmıştım :) kolay gelsin.

kadir5561
05-07-2010, 23:02
bot çok büyük deil ama çok iyi iş görüyor yalandan yere bida para vermektense bi yama bulup yamamayı tercih ederim böyle bi bota aynı malzeme plastik kullansam olurmu ? hangi yapıştırıcı bunu yapıştırabilir ?

bot bu

mallaca
06-07-2010, 07:20
bot çok büyük deil ama çok iyi iş görüyor yalandan yere bida para vermektense bi yama bulup yamamayı tercih ederim böyle bi bota aynı malzeme plastik kullansam olurmu ? hangi yapıştırıcı bunu yapıştırabilir ?

bot bu

Abicim neden israr ediyorsun.Aklın yolu birdir.Bak herkes ne diyor bu botu yamama,neyle yamarsan yama tutmaz diyor.Ben ne dedim yapıştıracağın tek komponentli bir yapıştırıcı bile olsa o senin botu eritir ve tutmaz.Bot yapıştırıcı kitleri var.Bunlara para verene kadar yenisini alacaksın.

adventurer
06-07-2010, 14:15
bu yöntem çok ilgimi çekti uygulayan varmi? yada bu konuda yorumu olan? bendede bi tane patlak vinil bot var gerçekten basarili olursa durduk yerde bi deniz aracim daha olur :)

adventurer
06-07-2010, 14:16
alinti yapmamis telefon.... yöntemden botun içine köpük basmak....

mallaca
06-07-2010, 14:34

:) Bu mantıkla gidersek 3,60 boyunda voyager,seahawk vs. botlar varya onların içine 20 tane köpük al bas.Şeklini aldı mı? Al sana fiber gibi kayık.Üstündeki bot kumaşıda koruması olur.Köpük ne kadar dayanır onu bilemem ama.Dalgalarda kırılabilir diye tahmin ediyorum.Oldu olacak arkayıda köpük kurumadan motor takılabilecek gibi şekil verirsin al sana motor takılabilen köpük bir tekne . :)

denizzzci
06-07-2010, 14:38
metrekaresi 15 lira,3 cm kalınlığında oluyormuş metrekare ebatları,botta hacimsel olarak kullanılacağı için 30 cm küpü 15 liraya geliyor...ortalama bir botun iç hacmi kaç metre küp acaba

adventurer
06-07-2010, 14:40
köpük kirilgan malzeme ama botun tüpleri içinde birikince baya kalin bir tabaka olacak yani mukavemetli olabilir. bana baya orijinal geldi.... tek sorun bu is kaça malolur....bide boston sübaplardan basmak kolay olabilir ama diger sübaplarda zorluk çikarmi....

adventurer
06-07-2010, 14:46
botun içine su doldurup ögrenilebilir....ama 2mt bir botun 1.5 m3 civarinda olmasi olasi....çok yuvarlak attim umarim tutar :)

denizzzci
06-07-2010, 14:50
botun dış şişen kısımlarının ölçüleri nedir acaba,yani etli kısımlar kaç cm gelir?

adventurer
06-07-2010, 14:50
kabaca tas çatlasa bu is en büyük botta bile 200 tlden ucuza çikar....piyasada bisürü pert zodiac var bide onlari adam ettiginizi düsünün....arkadaslar, eger basarili olursa bu paylasim bence su ana degin sitede yayinlanan en faydali paylasim olacak. ben çok ciddi düsünmekteyim....

adventurer
06-07-2010, 14:53
tabii bir botun en büyük özelligi sisirilip indirilmesi, pratik olmasi...ancak yer sorunu yoksa inanilmaz hafif vede rigid bir tekne sahibi olmakda var ....

denizzzci
06-07-2010, 14:55
ben 30 cm et kalınlığıyla hesapladığımda 3 metrelik bir botun dış çevresinde bulunan etli kısımların toplam hacmini ortalama 36 m küp buldum daha inceyse düşecektir bu oran

adventurer
06-07-2010, 14:58
30 m3 desek 150 tl yapiyor.... 3mt lik sert ve hafif bir tekne için hiçte fena diil...
bakin israrla tekne diyorum bu arada....botumuz tekne oluyor:)

adventurer
06-07-2010, 15:03
3.0 m3 demek istedim bu arada...yanlis yazmis olmiim

denizzzci
06-07-2010, 15:03
pardon 0,54 metreküpe denk geliyor tamamı bu da hiçbişey demek metreküp ağırlığı 34 kilo bota artı 17 kilo daha eklenecek bu durumda,tabanı hacmi de var bunun yanında birde

denizzzci
06-07-2010, 15:05
cidden tamamen bi tekne oluyor ve bildiğim kadarıylada 30 cm kalınlığında bi köpüğü kırmakta o kadar kolay değil,kuruduğunda çok sert oluyor

adventurer
06-07-2010, 15:18
evet tek yapmamiz gereken botu su ile doldurmak sonrada bu suyu ölçerek bosaltmak....buna göre gidip köpük alabiliriz...beni tek düsündüren taban, bi tek orada tabaka ince oluyor

alpargun35
06-07-2010, 15:54

Ben bu şekilde yapılmış bir bot gördüm çok buruşuk duruyordu ve çok kötü görünüyordu .
Bu şekilde bir uygulamanın,,!!! botun muhteviyatını değiştireceğinden dolayı , kayıt esnasında , problem oluşturabileceği , kanaatini taşıyorum...!

onur1872
06-07-2010, 19:21
hahahah :D oldu olacak fiber döktürelim nasıl fikir :D

espri birkenara bunu yapanlar var. bildiğiniz fiberden bot yapmışlar. bunun kullanımı nasıl olur? sürat yapsak kırılmazmı? en fazla nekadar güç kaldırır? bunları bilmek gerekiyor.

adventurer
06-07-2010, 22:43
malum sitede 2 tane var örnegi; bir tanesi bemepok motoru ve römorkuyla beraber 900 tl idi yanilmiyorsam. ama fiber isçiligi çok kötüydü pütür pütür sanki paçavra ile kaplanmis gibi....
digeri daha iyi bir isçilige sahipti ve kamuflaj deseni ile boyanmisti
eski perte çikmis zodiaclari kurtarmanin bir baska yolu....

kadir5561
06-07-2010, 23:47
köpük nasıl basılıyo ??

adventurer
08-07-2010, 08:27
dün prefabrik insaat yapimi konusunda bilgisi olan bir arkadasla konustum, tek tek sprey almama gerek olmadigini, prefabrik insaat yapiminda çok güçlü ekipmanlar kullwnildigini, bu ekipmanla botun saniyeler içinde doldurulabilecegini söyledi
köpügünde degisik kaliteli versiyonlari varmis vede bazilari oldukça saglammis

onur1872
08-07-2010, 18:53
dün prefabrik insaat yapimi konusunda bilgisi olan bir arkadasla konustum, tek tek sprey almama gerek olmadigini, prefabrik insaat yapiminda çok güçlü ekipmanlar kullwnildigini, bu ekipmanla botun saniyeler içinde doldurulabilecegini söyledi
köpügünde degisik kaliteli versiyonlari varmis vede bazilari oldukça saglammis

umut abi bu hesaba göre oyuncak vinly malzemeden yapılmış 3.50 bot alıp içini köpükle doldurabiliriz. arkasına da bir ayna yaparız tamamdır. 100 liraya botu alsak köpük de 100 lira tutsa 200 liraya fiber benzeri köpükten botumuz olur.

sizler ciddisiniz değilmi? çünkü cidden yapılabilitesi varsa bahsettiğim şekilde birtane yaptırabilirim.

adventurer
08-07-2010, 19:33
malzeme dayanikli, botun içini doldurmakta teknik olarak mümkün; yani teknik olarak mümkün gözüküyor ama denemek lazim

adventurer
08-07-2010, 19:38
bu arada köpügün çok daha ucuz tutmasi muhtemel....ben ilk olarak fiber tabanli botumun iç kismini düzlestirmek için düsünüyorum zira botun içi (v) formunda ve rahat oturulamiyor. tüplere oturmakta pek rahat diil, ortayi düz bir zemin haline getirince baya rahat olacak hem malzemeyide tanimis olurum

adventurer
08-07-2010, 19:48
bizim yazlikta bir komsu buzdolabi almisti, kutudan çikan koruma amaçli köpükler çocuklarin oyuncagi olmustu. 4 yildir bazen yetiskinlerde üzerine çikip tepine tepine oynuyorlar, bananisin demedi....ne kirildi nede asindi....

adventurer
08-07-2010, 19:52
aklima bi fikir daha geldi aksam aksam :) aslinda kontrplaktan bir kalip üretip malzemeyi içine dökerek tekne bile üretebiliriz....denizde az açiga bi tonoz atar, orda birakiriz....zaten kimse çalmaz ama çalinsada yenisini dökeriz....gayet pratik :)