Bilinmeden alinmis sahte yemlere yardim

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında talisman tarafından paylaşıldı.

1. talisman

talisman Samet

Merhabalar,
    Ozelliklerini bilmeden yurt disindan internetten bazi yemler aldim. Hangi baliklarda kullanilir ve nasil kullanilir bilmiyorum. Bu konuda bilgili arkadaslarin yardimci olacak goruslerine ihtiyacim var.
    Tesekkurler

Son düzenleme: 27 Mayıs 2008
  2. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    Levrek Katilidir Kendisi
    Suyu Şaplata Şaplata gelir.Köpük yapar.

Biraz derin bir yerden kullanırsan daha iyi olur.
    Levrek konusunda iyidir.

3. Bu sahte özellikle levrek avında başarılı olabilir diye düşünüyorum..

Bu sahte ise sinarit avında kesinlikle kullanılabilecek bir sahte

4. Doğrular tekde ondan;)

Madem aynı şeyi yazmışız..seninkini siliyorum:p :D

5. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    hepsi is yapar bunlarin..yo-zuri gözu kapali al bos cevirmez avlarda adami...3-4-6 no resimdekiler kesinlikle turnada is yapar ve levrektede basarili olacaktir...no 1-2 sirti avlarinda is yapar ahtapot taklidi ile guzel akya ve torik alinabilir..en alttaki ise kiyidan atcekte iyi olur levrek lufer iri tral alma sansiniz var ama bu rapalarin nasil cekildigi cok önemli en altaki mesala suda biraz bekletip biraz ceip bazen sicratip suda baligin ilgisini cekeceksiniz bir rapalayi cekerken oltanin ucunu asagi yukari saga sola hareket ettirerek yapaya hareket kazandirmalisiniz...iyi gunlerde kullanin rastgele

6. themad2

themad2 Serdar

sahte ahtapotu ilk kez gördüm.
    umarım iyi avlar yaoparsınız.

7. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Bilmeden aldığın bu kadar sahteye baya bi ödeme yapmış olmalısın :)

8. anil_280

anil_280

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1.4 kilo levrek
    Sanırım bu dalan cins. Sığ suda kullanmayın. Açıkta sırtı için ideal olsa gerek.

Bu crystal minnow serisi mükemmel bir seri. Yüzen(floating) ya da askıda kalan(suspending) tür ise çok iyi iş yapar.Dalan cinsini kullanmadığım için bilmiyorum. Çok güzel deniz turnası alırsınız bununla. Yerine göre levrek te gelebilir.Hem sırtıda hem at-çekte iyi iş yapar. Benim bir favori yapay yemlerim arasındadır crystal minnowlar.
    Bu yo-zurinin boyunu tam kestiremedim ama sanırım bendekinin aynısı. Bununla çok güzel ispendek-levrek yakalamıştım. Bunun düz mavi renkli olanı daha iyidir.Size tavsiye ederim. Ayrıca mavi olanıyla gölde turna yakalayan insanlar da tanıyorum. Ama dikkat edin. Çok sığ suda kullanmayın, çünkü bu yo-zurinin belli bir dalma derinliği olması (0.5-1mt civarı sanırım)lazım.(Ben çok sığda kullanmıştım, 1-2 kere tabana takılmıştı ama kurtardım.) Bunu sırtıda kullanmanızı tavsiye etmem. Neden bilmiyorum. Bende ısrarla misinayı kendine sarmıştı. Farklı misinalarla da denedim ama sonuç aynı oldu. Pek başıma gelmeyen birşey.
    Bu yem jig denen yemlerden.Derin su yemi. Bir nevi tabana yapılan at-çek hareketi denebilir jigging işlemi için. Youtube 'a jigging yazarsanız kullanımına örnek olacak videolar bulabilirsiniz. Yanlış görmüyorsam 80 glık. Bu yemi kullanmak için sanırım, sağlam bir kamışa(mümkünse çıkrık kamışı ve çıkrık kullanın) ihtiyacınız olabilir.Bir de bunu derinliklerden çekmek sizi biraz yorabilir. Ama kol kası için iyidir.:D .İnşallah bu yaz bende bu jig işini deneyeceğim. Bence bu yem çeşidi tam fantezi. Çok dipte sahte yeminiz var. O derinlikten herşey çıkabilir.

Yanılmıyorsam bunlara "popper" deniyordu. Bu tam bir su üstü yemi olsa gerek. Yüzey balıkları için ideal. Ben hiç kullanmadım. Ama bu tip yemlerin levrekte(deniz) iyi sonuç verdiğini duymuştum.Sanırım bu yemi çekerken hafif-sert çekme hareketleri yapmak lazım ki hareketini yapabilsin, su sıçratsın,vs...
    Bu arada sahte ahtapotunuza hayran kaldım. Çok güzel. Boyu kaç cm acaba? Bu ahtapotun da sırtıda çekip çekip bırakmak suretiyle(hızlı ve seri bir şekilde) palamut-orkinos avında başarılı olacağına inanıyorum. Güle güle kullanmanız, koca koca balıklar tutmanız dileğiyle.
    Umarım biraz da olsa faydam olmuştur.Saygılar.

Son düzenleme: 28 Mayıs 2008
  9. Thunderbolt

Thunderbolt Nedim

Hepsi Güzel

Yozuri'nin crystal minnow serisi sahte lüferde daha başarılı.Parlak olması sanırım levreği biraz ürkütüyor.Ama levrek aldığını da biliyorum.Levrek konusunda daha koyu renkli sırttan karına inen dikey çizgili balıklar bayağı başarılı ( Rapalanın FT ve RT serisi ve diğer markaların benzeri ürünleri gibi).Hatta sahte fare de öyle.Alttaki popper modelini bir türlü şehrimde bulamadım.Bunu kullananlardan tecrübelerini öğrenmek isterim.O pembe jig'in önüne iri iğneli bir çapari kösteği takarak aynı bedenin arkasında jig olmak üzere (ikisi arasındaki mesafe 40-50 cm. ve çelik tel kullanılabilir) kıyıdan lüferi kıskandırmak için at-çek yapabilirsiniz.Tabi jig'in asıl işlemi tekneden ve dikine olduğu için ağırdır.Bu yüzden takımı dibe indirmeden çekmek gerekir.
    Ürünlerinizi güle güle ve bereketli avlarda kullanmanızı dilerim.Rastgele...

10. balikicimurat

balikicimurat murat

Favori Kamış:
    olta,kamis,siyirti,birakma
    En İyi Avı:
    akya....13.5 kg----levrek4.3 kg
    bence bunlarin cogu tatli su icin

11. balikicimurat

balikicimurat murat

Favori Kamış:
    olta,kamis,siyirti,birakma
    En İyi Avı:
    akya....13.5 kg----levrek4.3 kg
    arkasini bir okuyun,,,,tatli su icin gibi geldiler,,,ama yaniliyorda olbilirim

12. point.shot

point.shot rıfat kayar

Favori Kamış:
    Spro Precision Hot Spin 210 cm 5-15 gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 3000FI
    En İyi Avı:
    Anadolu Alası Gökkuşağı 63cm
    Üstad Vedat abinin önerisi olan Aile Goby ise özellikle alabalık ve tatlısu kefali(kasna) avlarında çok iyi iş çıkarıyormuş. Diğerleride güzel balıklar. Ancak tavsiyem önce avlamayı planladığınız hedef balıkların tespiti, onların bulundukları sular, suların rengi ve derinliği, avlanma şekliniz (kıyıdan yada su üstünden) gibi bir çok unsuru tespit edip sonra bunlara uyan sahteleri almanızdır. Aksi takdirde geniş bir sahte kolleksiyonunuz ile birlikte su kenarında onu mu taksam bunu mu denesem kararsızlığına düşebilirsiniz. İşin parasal yönündense hiç bahsetmeyelim. :)

Bol kısmetli avlar dilerim..

13. talisman

talisman Samet

Izmirde fiyatlari yuksek soylendi diye intenetten aldim. 115 ytl tuttu 8'i.
    Saygilar

14. avozer

avozer av.özer zayim

Favori Kamış:
    5 litrelik bidona sarılı 90lık misina
    En İyi Avı:
    avcı 16,5 kg
    (yukarıdan aşağı üçüncü) yoziri sarı-metalik olanın aynı bende var... çok baraküda ve ceylan yakalamıştır, üzeri çiziklerle doludur... tekneden sırtı çekerken 30-35 m. bırakarak kullanabilirsin... sabah güneş doğarken kesinlikle iş yapar...

15. talisman

talisman Samet

Selam,
    Ben de ahtapota bayildim, cok hosuma gitti.
    Ozellikleri:
    Brand New DUEL FISHING LURE
    SALTY RUBBER
    Effective with slow retrieve or jigging
    Super Appeal Vibration Tail
    Super Sharp Strong Hook
    Super Glow Tube
    Glow Live Eye
    Flashing Stream Head
    Super Appeal Fine Rubber
    Replaceable hook,fine rubber and viration hook
    F850-CHS
    Weight : 80g

Malesef boyu ile ilgili bir bilgi yok. Henuz elime ulasmadi. Gelince olcusunu alirim.
    Saygilar

16. talisman

talisman Samet

Yazilanlardan anladigim kadariyla 1,2 ve 5 numara sirtta daha basarili. Oncelikle hangisini hangi yontemle kullanacagimi belirlemek benim icin iyi olacak. Kiyidan at-cek ile basari ihtimalimin dusecegini dusunuyorum, ne dersiniz?
    Aile goby'yi nasil kullanabilirim, cok enteresan geldi.
    Bir de umarim Murat beyin yazdigi gibi tatli su icin degillerdir, cunku gole gitmek yerine denize gitmeyi tercih ederim.
    Saygilar