küspe hakkında?

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında aykkajmeran tarafından paylaşıldı.

1. aykkajmeran

aykkajmeran ahmet

ben küspe ile balık tutmayı denedim. attım küspeyi atabildiğim kadar uzağa (gölde). 1 saat sonra falan geri çektim. tabi çekerken dipten sürünerek geldiği için kancaya yakalanan bir balık parçalanmış resmen. içim acıdı. bu küspe böylemi kullanılır acaba?? başka mantıklı bir yolu yordamı varmı acaba. lütfen yardım.
    SAYGILAR......

2. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    Kardeşim merhaba

Tek iğne ve Mısır atmayı denedinmi?
    dip oltası yaparak.

3. aykkajmeran

aykkajmeran ahmet

mısıra gelmiyorlar. ekmek yumurta hamur yaptım yine tık yok. nasıl iş anlamadım. küspe nin nasıl kullanılacağını bi anlasam ona geliyor balıklar anladığım kadarıyla. sucuk falan demişler bi denesemmi acaba?? solucanıda denemedim.

4. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    İmza ayarlarını tam yapmadığın için nereden yazdığını anlayamadım.

Sizin oradan Aynalı Sazan mı
    Kara Sazan mı?
    İsrail Sazanı mı çıkıyor?

Bu arada Yasak konusunada riayet etmeni dilerim...

Son düzenleme: 3 Haziran 2008
  5. aykkajmeran

aykkajmeran ahmet

kocaeli aynalı sazan var genelde.

6. semih91

semih91 Semih

Favori Kamış:
    Dam makina + virax kamış :)
    En İyi Avı:
    5 kg Aynalı Sazan
    Ustamın dediği yöntem benim tatlı suda vazgeçilmezimdir.hem zahmetsiz hemde sazanların vazgeçilmezi :)

7. aykkajmeran

aykkajmeran ahmet

tek kanca dip oltası olayı tam olarak anlayamadım :S biraz açarmısınız.

8. eozsoyeri

eozsoyeri Erdem Özsoyeri

Forumda küspeli takımın resimleri olacaktı bir arama yaparsan bulabilirsin.
    Balık yakalanmasına rağmen,dipten sürünerek geliyorsa ya kurşunun çok ağırdır ya da kurşun ve küspenin ağırlığını bile kaldıramayacak kadar küçük bir balık yakalamışsındır..birincisi ise kurşununu küçült ,ikincisi ise daha az ve daha büyük boy kanca kullan ki biraz daha seçici olsun kancaların.
    Tabii bunu yasal çerçeveye uygun olarak,30 Haziran'dan sonra yap.Şimdiden rastgele..

9. fatih

fatih fatih gürtekin

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    nızı salın gitsin seneye daha büyüğünü yakalarsınız.
    küspe yem olarak değilde kokusu ile sazani çekmek için kullaniliyor .
    küspe etraftaki tüm baliklari kendine çekiyor ufak büyük ne varsa ama iğneye solucan takarsan ufak baliklar solucanida didikliyor.en iisi küspenin etrafina ya boili ya çekirge [irisinden ] bulabilirsen gümüş baliği yada danaburnu takmak bu yemler alacağin baliğin büyük olmasini sağlar .

sürekli yemleme yaptiysan küspeye hiç gerek yok baliklar yemleğe yaptiğin alandadir zaten tek misirda atsan olur.

garanti balik yakalamak için ya yemleme yapacaksin yada küspe kullanacaksin.

yemlemesiz ve küspesiz attiğin tek misir sadece orda olan yada şans eseri ordan geçen baliği yakalatir .küspe veya yemleme orayi balik doldurur .küspeyi oraya attiktan 1 sonra 20-30 metre belkide daha fazla çevredeki tüm baliklari oraya çekmiş olursun yemin ufak baliklarin alamayacaği dana burnu yada gümüş baliği olursa o çevredeki en büyük sazani avlama şansin olur solucan yada misir olursa o şansin azalir. benim bildiğim bu kadar.

benim amacim ufak baliklari es geçip en büyüğünü yakalamak ufaklardan sıkılmış durumdayim bazen küspenin etrafinda 4 iğne var 3 tanesi balik dolu geldi hepside ufak artik küspe etrafinda iğne olayina son verdim helede 4 tane takmiyorum .

avlandiğim gölette gümüş baliği olmadiğindan dana burnu ve boili alternatif olarak kaliyor boilide uğraş istiyor onun için dana burnu kullaniyorum .bulmasi zor olsada gerçekten ii bi yem.en azindan minik sazanlarla muhattap olmuyorum :)

ayrica konuyu deniz kismina açmişsin tatli su kisminda aradiğin danda fazla bilgi bulabilirsin.bende yazdiktan sonra farkettim

Son düzenleme: 4 Haziran 2008
  10. darkdream1977

darkdream1977

Favori Kamış:
    mantarlı - makinalı takım
    En İyi Avı:
    yayın 8 kg ( elle :) )
    Küspeli takım sazan için güzel bir tekniktir ama ne kadar sportmence olduğu,işte o biraz tartışılır.
    Sana tavsiyem,mümkün olduğunca küspeli takımı kendin yap ve yaparkende kanca boyunu büyük tut,kancalara solucan tak.
    Ayrıca küspeliyi uzağa atmak büyük balık tutmak demek değildir,avlandığın yerin özelliğine göre uzaklığı belirle.
    Sazan çok derin yerlerde nadir gelir.
    Ben çok görmüşümdür kiuzağa attığımız makinı olta ucundaki küspeler olduğu gibi dururken nispeten daha yakına düşen kansaklı takımlara balık düştüğünü.
    B'rde aklinda bulunsun sazan dip meyili 20-30 derece olan dibi kumluk veya camur olan yerleri sever/tavuk gibi e;inmedi yerde pek durmaz rast gele

11. aykkajmeran

aykkajmeran ahmet

herkese çok teşekür ediyorum. yasak kalkana kadar bekliyecem ama. bu ara denize gitmieyi düşünüyorum zaten, neyse herkese tekrar teşşekkürler.