PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : gece sahte ile avcılık

hızır şeref gültekin
15-06-2008, 22:47
gece kaşık yada sahte yemlerle balık avı yapılabilirmi ? yapılıyorsa bilgi verebilirmisiniz teşekkürler iyi çalışmalar

hauki
16-06-2008, 00:20
gece kaşık yada sahte yemlerle balık avı yapılabilirmi ? yapılıyorsa bilgi verebilirmisiniz teşekkürler iyi çalışmalar

bölgeye suya ve avlaga göre degisir;) her tur balik gece avlanmaz avlananlarda zaten gece avcisi oldugu icin yeterince yem bulurlar bu yuzden sabah gun dogumu ve aksam gun batimi sahte yemli avlarda en iyi zamandir..geceleri de tek tuk iskarmoz,liman iclerinde levrek lufer alma sansi da olabilir ama genelde husranla dönme sansiniz cok:D gun agarmadan ezan okunmaya baslamadan guzel bir yerde at ceke baslarsaniz mutlaka bir kac balik yakalama veya kacirma sansiniz olacaktir:D ;)

hızır şeref gültekin
16-06-2008, 09:55
sağol da ben bu işin aslını merak ediyorum zatern 5 senedir hüsranlardayım ama teşekkür ederim belki dahaiyi bilenler vardır

mallaca
16-06-2008, 10:00
İnsan çaresizlikten bazen ne yapacağını şaşırıyor.Dün gece etrafımda balılar zıpır zıpır zıplıyor ama ben alamıyorum.O çaresizlikten zargana topuna yem mi takmadım,Kaşık,rapala mı denemedim.Başkası söylese gülerdim.Çaresizlik insana neler yaptırıyor.

yaban-cı
17-06-2008, 00:23
aslında balığın dikkatini çekebildikten sonra gece avıda yapılabilir sahte yemle. mesela fosfor (turuncu , yeşil , sarı ) renkli sahte olabilir bence.

KaraKurt
17-06-2008, 01:10
sahtenin önüne yüzüşü bozmayacak şekilde fosfor çubukları koyarak deneyiniz;)

Sonucu ben de merak ediyorum:D

yok abi bence sahtenin oldugu yere doğru El feneri tutalım :D

hauki
17-06-2008, 01:31
sahtenin önüne yüzüşü bozmayacak şekilde fosfor çubukları koyarak deneyiniz;)

Sonucu ben de merak ediyorum:D

onun yerine sende olan beyaz kafa bölgesi yesil fosforlu yo-zuri marka rapalayi kullanmak daha iyi olmaz mi;) :D :D ha bu arada o rapaladan antalyada 9cm lik felan bulursan ayirttir abi kesin garanti hakketten alicam;) :D

ozan
17-06-2008, 10:14
gece avlarında mümkün olduğunca mat kefal benzeri ve sırtları koyu renkli rapalalarla baraküda avını yapabilrisiniz. gece suda ışıl ışıl parlayan bir balık gördünüzmü hiç. sarı parlak vb. gece avını bozar;)

sırf bu sebebten ben gece bol baraküda yakalıyorum:cool:

hauki
17-06-2008, 12:49
Işık kaynağı olmassa fosforlu boyanın siyahtan farkı yoktur. Oyanlızca renk;) gece parlamıyor;)

gulerim sana gelince göstereyim sana el feneri gibi:D o rapalada benim en cok hosuma giden zaten gece atcek yaparken rapalanin sagladigi isiktarafindan rapalayi takip etmekte zorlanmamam-;)

hauki
17-06-2008, 12:53
gece avlarında mümkün olduğunca mat kefal benzeri ve sırtları koyu renkli rapalalarla baraküda avını yapabilrisiniz. gece suda ışıl ışıl parlayan bir balık gördünüzmü hiç. sarı parlak vb. gece avını bozar;)

sırf bu sebebten ben gece bol baraküda yakalıyorum:cool:

pasifikte mi kizil denizde mi tuttun barakudalari Ozan abi:D o yakaladiklarin iskarmoz olmasin:Disin asli iskarmoz icin rengin hic önemi yok suda hareket eden bir cisim algilasin yeter ama geceleri yakalamak hic te kolay degildir ara sira bir tane denk gelir sansa;) gun batimi ve dogumu aldin aldin en verimli saatidir..ben fösforlu rapala ile sabah ve aksam saatinde cok aldim;) derin sularda yasayan fener baliklarida ayni teknikle avlanmiyor mu:confused: ;) :D
saygilarimla

yaban-cı
17-06-2008, 15:52
bende bunu kastetmiştim ama sanırım başarılı olamadım. :(

ozan
24-06-2008, 17:29
pasifikte mi kizil denizde mi tuttun barakudalari Ozan abi:D o yakaladiklarin iskarmoz olmasin:Disin asli iskarmoz icin rengin hic önemi yok suda hareket eden bir cisim algilasin yeter ama geceleri yakalamak hic te kolay degildir ara sira bir tane denk gelir sansa;) gun batimi ve dogumu aldin aldin en verimli saatidir..ben fösforlu rapala ile sabah ve aksam saatinde cok aldim;) derin sularda yasayan fener baliklarida ayni teknikle avlanmiyor mu:confused: ;) :D
saygilarimla

yanılıyor olabilirsin. aynı efsane kalamar sırtıları içinde geçerli sırf bu sebebten kalamar sırtısına ışık tutan flaş patlatan balıkçılar var. ama sor bakalım antalyada benden fazla kalamar avlayan amatör varmı. ışıklı fosforlu parlak balıkmı var suda ışıl ışıl gelsin de ötekide en çok ona saldırsın. mutlaka her sahteye balık saldırır ama gerçeğe yakın olnalara daha çok saldırır. Barakuda (sen de ıskarmoz) gece sabaha kadar balık kovalar ışıklı sardalya sürüsü yada fosforlu zargana nerden bulacak bu balık yemek için:confused: sahteler önce avcıyı yakalar bir bölümü sonra balık yakalamaya nail olur. renk işini boşver ben yemem bu saatten sonra.:cool: rapalada önemli olan yüzüşü ve hedeflediğin balığın avlandığı boy bunun ötesi koleksiyon yapılabilmesi için boyanmış oyuncaklar. paranın çokluğuna göre alıp koleksiyonunu yapabilirsin. yüzme tekniği nekadar farklı malzeme varsa alınabilir ama rengi için aynı rapaladan 2 tane almam;)

hızır şeref gültekin
11-07-2008, 02:38
ozan abi gece sahre ile avcılık yapılır mı yapılmazmı ben bun meak ettim ama maalesef cevap hala alamadım ne dersin bir bilene sorsakmı?

ozan
25-10-2008, 00:16
ozan abi gece sahre ile avcılık yapılır mı yapılmazmı ben bun meak ettim ama maalesef cevap hala alamadım ne dersin bir bilene sorsakmı?

şeref yukarda yazmıştım zaten cevabı. gece rapala avcılığı yapılır. özellikle su üstü zargana modelli sahteler ve yeşil kahve siyah gibi koyu reklileri iş görür. ancak sabaha karşı ve akşam güneş batımından hemen sonrası en verimli zamanlardır. aslında balığın avına saldırdığını gördüğün saaatler varsa o saatlerde denemelisin. mesala mayıs ayında sardalyayı kıyılatan baraküda (ıskarmoz= avrupa baraküdası bkz KKGM-fishbase) antalyada akşam üzerinden sabaha kadar av verir. bölgedeki avlanmayı izlemek lazım levrek baraküda nezaman ava çıkıyor ona göre taktik geliştirmek lazım. parlak modelleri kullanan arkadaşlarda var. ben mat seviyorum

56561
25-10-2008, 00:45
Işık kaynağı olmassa fosforlu boyanın siyahtan farkı yoktur. Oyanlızca renk;) gece parlamıyor;)
N@mık fotofloresan boya diye bişey var. Bir süre ışık veriyorsun malzeme karanlıkta depoladığı ışığı yayıyor. Sonuç: Çinekop geliyor, eşek istavrit geliyor, zargana kaçıyor, levrek kaçıyor

hızır şeref gültekin
03-11-2008, 22:50
abi peki yakamozlu gecelerde nasıl olacak alıp takımları eve mi döneceğiz
anlayamadım da

kıyıcık
05-11-2008, 19:54
Usta yakomozlu ve mehtaplı gecelerde bir çok üstat yo-zurı nin minnow larının iş yaptıgını söylüyorlar biraz pahalı fakat netice alanlar olmuş inşallah sende alırsın , bilgine

Crazy_Fish
05-11-2008, 19:59
Öncelikle merhaba biraz daha açık olursanız hangi balık tutacaksınız vs. bazı balıklar gece avlanır bunların bazıları sahteye gelir lütfen biraz daha konuyu açalım.

nihat rose
06-11-2008, 00:31
:) slm bilenlere benimde bir sorum var yapay yem hafif olduğundan ileri atılmıyor bunun takımına ağırlık takılıyormu takılıyorsa nasıl takılıyor.YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.!!!:)

nihat rose
06-11-2008, 00:41
LÜFER veya cinekop için hangi yapay yemi tercih etmeliyiz.

kıyıcık
06-11-2008, 11:44
:) slm bilenlere benimde bir sorum var yapay yem hafif olduğundan ileri atılmıyor bunun takımına ağırlık takılıyormu takılıyorsa nasıl takılıyor.YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.!!!:)

Üstad ların yazıları var bi çok konuyla ilgili bunları takib edersen daha güzel sonuçlar alırsın sadece gece lüfer için yemli daha iş yaptıgını söyliyebilirim fakat yapay yemlerde Mehtaplı gecelerde yo-zurı nin minnow larınıda atçekde tavsiye ediyor üstadlar tabiki atışlarında buna agırlık baglaman gerekir40 - 60 gr agırlık yeterli gelir, bu konuyla ilgili üstatların yazılarını takib et derim

hızır şeref gültekin
06-11-2008, 12:59
you zuri minnow iki tane kaybettim bi tane de sea bass 110 kaybettim arkadaşlar ama alamadım bu konu ile araştırmalarım devam ediyor aslında konuya resimlerle ekli olarak yapacağım açıklamamı bi tutup kendime ıspatlayayım

ES_1903
14-12-2010, 13:48
Hızır Şeref kardeşim çok güzel bir konu açmıssın ancak yeterli cevaplar alınamamış kanımca.
Bu konuyla ilgili yeni bilgileri ve deneyimlerinizi paylaşabilir misiniz?
Selamlar,

lüfer_and_kofana
14-12-2010, 23:15
sağol da ben bu işin aslını merak ediyorum zatern 5 senedir hüsranlardayım ama teşekkür ederim belki dahaiyi bilenler vardır

Kendinden fosforlu rapalalar var bunlar gece iyi sonuç verebilir . denemekte yarar var rastgelsin

lüfer_and_kofana
14-12-2010, 23:20
bölgeye suya ve avlaga göre degisir;) her tur balik gece avlanmaz avlananlarda zaten gece avcisi oldugu icin yeterince yem bulurlar bu yuzden sabah gun dogumu ve aksam gun batimi sahte yemli avlarda en iyi zamandir..geceleri de tek tuk iskarmoz,liman iclerinde levrek lufer alma sansi da olabilir ama genelde husranla dönme sansiniz cok:D gun agarmadan ezan okunmaya baslamadan guzel bir yerde at ceke baslarsaniz mutlaka bir kac balik yakalama veya kacirma sansiniz olacaktir:D ;)

Balık yemi her saat içinde bulur sahteye gelmesi sadece merakından yemin haraketli ve ses çıkarması ilgisini çekiyor ( örnek olarak kaşık balığa benzer bir tarafı yok ama suda parlaması ilgisini çekiyor ve saldırma dürtüsünü tetikliyor sonuç malum )
dediğin gibi olsaydı eğer suda calı balık varken oltaya takılan yaprak yemlere tenezül bile etmezdi canlı balık isterdi ve oltaya gece değil gündüz gelirdi
bazı balıklar gece bazılarıda gündüz avlanırlar rastgelsin