Cipura avinda igneye yengec takilmasi

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında DÜSSELDORFLU tarafından paylaşıldı.

1. DÜSSELDORFLU

DÜSSELDORFLU Boran RESNE

Arkadaslar ,
    Bu gün yemler konusundaki yazilarin cogunu okurken ,, yengecin igneye nasil takilacagi konusunda yapilan izahatlarin yeterli olmadigi görüsüne
    Varmam neticesi,, bazi önemli detaylari ilâve etmek ihtiyaci duydum .

Arkadaslar , bilinmesi gereken ilk husus , Yengecin ÖN AYAKLARI KOPARTILMADAN IGNEYE TAKILMIYACAGIDIR .

Zira ilk düstügü yerde kendini araziye uyduracak önlemi hemen Alir , hele kumluksa kendini hemen gömer ! Sizlerde saatlerdir vurmadigi hissine kapilirsiniz ! Bu nedenle ön ayaklari kopartilir ! Yoksa ,, cipura tarafindan görülmesi , kontrol anindaki cekmeniz neticesi dogabilecek görülme olasaligidir ki , cok büyük sans eseridir.

Igneye takilmasi konusundada bildiklerim ,, genelde 4 sekilde yapildigidir .

1 - Bir ayagin kopartildigi yerden gecirilen ignenin ucu vücudun yan tarafindan belirgin sekilde disariya cikacak sekilde takilir .

2 - Yine yengecin ön ayaklari kopartildiktan sonra, arka ayaklarindan biri daha kopartilir ve igne arka ayak kirilma yerinden gecirildikten sonra , ucu ön ayak kirilma yerinden cikacak sekilde takilir .

3 -Yengecin bütün ayaklari kopartilir , yanlardan yapilan baskiyla koruyucu tabaka kirilarak , soyulur ve yengecin beyaz eti igneye gecirilir ,atis anindada dagilmamasi icin , esnek cok ince bir ip Vasitasiyla üzeri sarilarak igneye baglanir . Ip ayni lastik esnekliginde olup, beyaz renktedir.

4 -Yengec ,yine ön ayaklari kopartildiktan sonra cift igneli bir oltaya takilir . Bunu yaparken genelde 2 ayri numara igne kullanilir !(Bir igne 2 # ise digeri 2 numara gibi ) . Her iki igne 30 ar cm lik misinalara baglandiktan sonra , bedene beraberce 10 cm ye yakin bir catal Olusturacak sekilde baglanirlar . Sagdaki igne , koparilan sag ayagin yerinden girip , sag yanda ucu gözünecek sekilde , Sol taraftaki ignede koparilan sol ayak yerinden gecirilip , vücudun sol tarafina ucu görünecek sekilde tutturulurlar ve islem tamamlanir !

Herkeze rastgelsin …

2. saitcan

saitcan İSMAİL

Favori Kamış:
    el oltası
    En İyi Avı:
    850 gr mercan 700 gr çupra .
    boran abi bilgiler için sağolun peki tekneyle avlanırkende yengecin ayklarını koparmak gerekirmi?teknedede aynı şekilerdemi takılmalı yengeç iğneye saygılar .

3. themad2

themad2 Serdar

Çipura avı denemedim ama gerçekten öenmli bilgiler .Yemlerin takılmasını bende okumuştum gerçekten yetersizmiş ;)
    Özellikle ön ayakları kopartmak çok mantıklı geldi.Şuda aklıma takılmadı değil hani ..
    Bir canlıya kanca saplarsas sadece can çekişir başka bir şey yapamaz bence, nasıl kuma gömüyor ne dayanaklı hayvan bu yav.

4. DÜSSELDORFLU

DÜSSELDORFLU Boran RESNE

Arkadaslar ,

Isim benzerligi ve kisisel hatam sonucu yazimi actigim yerin yanlis oldugunu gördüm . Herkezden özür dilerim .
    Gereken insallah admince yapilir/B] ve asil yerine tasinir .
    Simdiden tesekkürler,,

................

Bu arada Ismail , kardesimin sorusuna da yanit vermem gerekirse , tekneden yapilan cipura avciliginda avlanma teknigimiz Dikine olarak yapiliyorsa , bu avlanma seklinde diple temasi sadece kursun yapar ve yem genelde dipten ve kursundan 60-75 Cm yukaridadir . Sayet yem kursuna yakinsa, yere ilk deymeden sonra ÖN TAKIM bir kulaca yakin yukariya cekilir ! Bu nedenle yengec ayaklarinda koparma yapilmasi gerekmez. Fakat,, sipten beklemeli avlaniyorsak ve yengec kullaniyorsak , o zaman yukardaki uygulamalari yapmak gerekir .

Bornovaya Selâm ,

5. saitcan

saitcan İSMAİL

Favori Kamış:
    el oltası
    En İyi Avı:
    850 gr mercan 700 gr çupra .

Abi bilgiler için çok sağolun Bornovadan aleyküm selamlar .

6. HAMSYLOS

HAMSYLOS Mustafa Saatçi

Favori Kamış:
    EL OLTASI
    En İyi Avı:
    Levrek
    Teşekkürler, çok faydalı bilgiler.
    Benim bir sorum olacak;
    Canlı yengeç değilde, yapısına zarar verilmemiş, ölü yengeç kullanmanın, avın randımanını düşürücü bir etkisi olur mu.
    Sağlıcakla kalın...

7. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    Kerem kullanılan yem ne olursa olsun, (Boru kurdu, mamun, sülünez, yengeç) canlı olması, cansız olmasına oranla çok daha fazla verimli geçen bir av gerçekleştirmeni sağlar.

8. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Çok faydalı oldu baya bir eksiğimiz kapattlı bu bilgiler.Teşekkür ederim.

9. HAMSYLOS

HAMSYLOS Mustafa Saatçi

Favori Kamış:
    EL OLTASI
    En İyi Avı:
    Levrek
    Teşekkürler üstadım.
    Sağlıcakla kal...

10. prekazi74

prekazi74 Murat DİKEN

Favori Kamış:
    d.a.m. 60 4+1
    En İyi Avı:
    AynalıSazan 5,5kg
    Teşekkür ederim İzmir Bayraklı sahilden çipura aldıkları söyleniyor yengeç hiç kullanmadığım bir yem sanırım bu bilgiler doğrultusunda kullanıcam bende..

11. jonathandavis

jonathandavis Cem

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    700gr çupra 1.4kg dülger balıgı
    bilgi çok güzel ellerine sağlık fekat sadece çupra avı yapan bir amatör olarak ben sardalya sülünez ve cimcimden şaşmamanızı tavsiye ediyorum.

12. Nicolas79

Nicolas79 Aytaç ÇAKICI

Favori Kamış:
    Remixon 240 cm Spin Kamış
    Favori Makine:
    Okuma Avenger Av-30
    Çok mantıklı geldi.Kesinlikle deneyeceğim. Çok teşekkürler.