Sardalya sorunu :(

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında avcianil tarafından paylaşıldı.

1. avcianil

avcianil Anıl YÜCELER

Favori Kamış:
    Lineaeffe Oyster Cast 390,Dam quick super 340 rd makine,Apnea powerpoint 90 zıpkın,
    En İyi Avı:
    Lambuka 5.5 kg,Levrek 1.5 kg,Akya 3 kg,Fangri 1.1kg,Çipura 500gr
    Merhaba abilerim :) Uzun zamandır forumda değildim sık sık balık avına gidiyodum..Hala Fethiyedeyim :D Ama burda sokar ve lopa isimli balıktan başka balık yakalanmıyor resmen :D 4 gün önce bizim burda tahta bi iskele var orda balık tutmaya gittim yemim mamundu..İşte hazırladım yemleri taktım salladım uzağa hemen vuruş geldi çektim yem taktım attım derken falan 3 lidaki 1 isparoz 1 karagöz falan aldım :D Sonra bide iskelenin en ucunu deniyeyim dedim en uçtan atmaya başladım derken takk sağlam bi vuruş ardına benden sağlam bi tasma güzel bi mırmır aldım bu benim hayatımın ilk mırmırıydı :D İşte sonra tam yemlik bi isparoz aldm yanımdada levrek oltası vardı bi tane işte canlı yem yakalarsam bırakma yaparım diye o isparozu levrek oltasına taktım ve saldım o sırada mamun takıyodum oltama..Aradan ya 10 dk geçti geçmedi kasnak yerinden fırladı birden ayağımla bastım durdurdum..Misinayı elime aldım çektim çektim bi baktım isparoz yok iğne hafif yamulmuş :confused: Sonra dedim büyük bi balık aldı gitti yemi :( Sonra balık tutmak istemedim babamla evin yolunu tuttuk..Eve giderken dedim babama rapor bölümüne açarım gösteririm balıklarımı :) dedim..Babamda bence küçük küçük balıkları koyma dedi rezil olursun :D İyi peki dedik işte ertesi gün botla akyaya baktık akya durumu 0 .. Sonraki günler arkadaşlarımla sokar avına gittik 30-40 tane sokar yakaladık toplam..Trofe sokar rekoru bendeydi o gün kocaman bi sokar çekmiştim :D Bende sıkıldım artık bu küçük balık avından dedim ve dün forumu biraz araştırdım levrek takımı hazırladım kendime yem olarak sardalyanın en etkili olacağını düşündüm işte babamla konuştum tamam dedi sana sardalya alalım limandan at dedi..Bizim bu liman en güzel levrek merasından biri..Hale gitmiş babam sardalya bakmış bana sardalya yok :eek: :confused: :( Fethiye'de de sadece 1 tane hal var :( Vay şansımıza..Sonra babam dedi git bakkaldan konserve sardalya al dedi baba dağalır o dedim bişey olmaz takmaya çalışırız dedi.Gittim aldım geldim ordan limana geçtik..Takamıyoruz sardalyaları dağalıyor olmadı..Sardalyayı takıcam diye iğneyle parmağımı boydan boya yardım :D Artık napalım karides atıcaz karideslede 1000 kere denedik tık yok en etkili yemide sardalya olarak biliyorum neyse bakalım bırakmıyıcam bu sardalyanın peşini

Saygılar..

2. Atto

Atto Atto

Favori Kamış:
    D.A.M Allround Tele Spin 240
    En İyi Avı:
    Levrek (800gr),Çupra (550gr)
    Selamlar

Sardalya harici, yakaladığın herhangi bir balığı denemeye devam etmende fayda var diye düşünüyorum. Yem olarak takılan canlı balık, ölü sardalya dan herzaman için daha iyidir.

Saygılar

3. avcianil

avcianil Anıl YÜCELER

Favori Kamış:
    Lineaeffe Oyster Cast 390,Dam quick super 340 rd makine,Apnea powerpoint 90 zıpkın,
    En İyi Avı:
    Merhaba Atıf abi ;
    Anlattığım gibi sadece tahta iskelede canlı yem yakalayabiliyorum limanın içinden canlı yem yakalamak zor..Tahta iskeleyle limanın arasıda uzak olduğu için balığı canlı getirmeye çalışsam yolda ölebilir.. Saygılar..

4. apache_ilker

apache_ilker Ilker Kanat

Selam Anıl. Fethiye'de nerede avlanıyorsun? Ben Ölüdenizden fırsat buldukça kıyıdan avlanmaya çalışıyorum fakat sanırım bu bölgede balık diye birşey kalmamış ya da ben beceremiyorum bu işi. Sokar olayına gelince daha bu zamana kadar doğru düzgün sokar yakalamışlığım yok. Sana bol şans..

5. Atto

Atto Atto

Favori Kamış:
    D.A.M Allround Tele Spin 240
    En İyi Avı:
    Levrek (800gr),Çupra (550gr)
    Limanda kefal bulabiliyormusun? Eğer var ise şamandıralı kıbrıs takımı ile avlayabilirsen levrek, kefal'a bayılır.

Kefal' de yok ise canlı yem hayal olur demektir. Demek oluyor ki bir balığı hareket ile kandıramıyorsak koku ile kandırmamız gerekiyor.

Sardalya kokusu bakımından balıkları ençok cezbeden bir tür. Sanırım sardalya bulman gerekiyor.

Sardalya da bulamadım dersen, aynı ölçülerde herhangi bir balık bulup fleto (yanlamasına boydan boya) keserek hırsızlı bir takıma takabilirsin.

Herhangi bir balığı sardalya ya benzetmenin en pratik yolu ise, marketlerden edineceğin konserve sardalyanın suyunda biraz bekletmek, okunun sinmesini sağlayıp balığa sardalya süsü vermektir.

Aklıma bunlar geliyor.

Saygılar

Son düzenleme: 24 Temmuz 2008
  6. avcianil

avcianil Anıl YÜCELER

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Teşekkürler yorumlarınız için..Bulmaya çalışacağım sardalyayı..

7. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    sevgili anıl, levrek bölgesel olarak, aynı kefal gibi yem seçen bir balıktır. kimi yörede iki saat beklemiş balığı yemezken ve canlı yem isterken, kimi yörede canlı yeme burun kıvırıp dibe indirdiğin dandik bir takımdaki ölü sardalyaya atlar. bir bölgede levreğin hangi tür yemi sevdiğini anlamak için iki şansın var; balıkçılarla konuş ya da tüm yemleri deneme yanılma metoduyla kullan.

ama işini kolaylaştıracak bir genelleme yapmak gerekirse;

canlı olarak
    - iskorpit (çok dikkatli olmak lazım, dikenleri zehirlidir)
    - ispari
    - kefal
    - izmarit
    - kaya balığı
    - kupes
    - hatta bazen yavru lapin
    - mamun ve karides (iskeleye kepçe sürtüp canlı karides yakala, karidesin kafasındaki keskin kılıcı kır öyle tak oltaya)

ölü olarak bütün takılacak
    - gümüş balığı
    - bölgesine göre yavru yılanbalığı (yavru balıkları yem yapmayı pek etik bulmuyorum)
    - sardalya
    - kupes

akyem olarak, parça halinde takılacaklar
    - izmarit
    - iri gümüş balığı
    - istavrit
    - sübye
    - kafası kesilmiş karides.

bunları deneye deneye bölgedeki en verimli avcılığı keşfedebilirsin. kapaklı bir kovanın içine su koyup yakaladığın balığı ona koyarsan saatlerce canlı yeme sahip olabilirsin.

8. avcianil

avcianil Anıl YÜCELER

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Çok teşekkür ederim Kaan abi..Sübye veya kalamarı parça kesip deneyeceğim burda kefal yakalamak çok zor onu yakalayamam ama kaya balığı çokça yakalıyorum onu canlı yem yapabilirim.Çok teşekkür ederim saygılar..

9. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    rica ederim Anılcım, sübye veya kalamar takarken iğnenin ucunun hafif dışarıda olmasını sağla, iğnenin geri kalanını et gizlesin, ayrıca biraz da sarkmış olursa yem daha çekici görünür, suyun akıntısıyla hareket eder, senin tek yapacağın iş oltayı dibe bıraktıktan sonra kesinlikle oynatmaman.

levrek yeme önce etrafında daireler çizerek gelir ve hafif 1-2 tıklama yapabilir, tadına tazeliğine bakar, beğenirse tek hamlede yutup seri hareketlerle uzaklaşmaya çalışır, o yüzden oltada hafif tıklama hissedersen sakın oynatma, bırak yemi alıp 1 metre falan gitsin, o anda sertçe kısa bir hareketle iki karış kadar oltayı çek ve hayvanın damağına iğneyi geçir, sonrasında oltaya boşluk vermeden kah istediği yolu vererek kah çekerek kıyıya ya da iskeleye getir. boşluk verirsen levrek boş misinayı solungaç kapağının yanından geçirip jilet gibi olan operkülü (solungaç kapağının kenarları) ile oltayı kesiverir.

iskeleden el ayak çekilince gece yapacağın denemeler daha verimli olacaktır, babanla birlikte içeceklerinizi çekirdeğinizi alıp kurulun iskeleye.

verimli avlar dilerim. eğer balık alırsan kesin forumda paylaş. bizim zamanımızda internet olmadığı için gençliğimizi kulaktan dolma teknikler ile geçirdik. bu fırsatları iyi değerlendir.

hadi kal sağlıcakla.

Son düzenleme: 24 Temmuz 2008
  10. avcianil

avcianil Anıl YÜCELER

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Çoook çok teşekkür ederim Kaan abi..Benim için en güzel bilgileri verdin :) İnşallah tutarım şu levreği :) Tekrar teşekkürler :)

Saygılar..