Kurutulmuş Yemler

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında prometheus tarafından paylaşıldı.

1. prometheus

prometheus CENK

arkadaşlar balık malzemesi satan bir sitede güzel yemler gördüm sülünes ve boru kurdunu kurutmuşlar tuzlamışlar vs. poşetin içinde hazır olarak satıyorlar.. sormak istediğim şey canlısı kadar etkilimidir bu kurulmuş yemler ??? bir sorun cıkarır mı ?

2. turan

turan Turan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    oğlum 3,700 kg - 52 cm
    hiç bir zaman canlısın yerını tutmaz. ama ava gıdecegın yerde yem bulamayacaksan, yada canlı yemı sakalayacak yerın yoksa hiç yoktan iyidir. en azından hevesını bastırısın.
    ben aradakı farkı soyle anlatayım: gecen sene ozdere'de yem bulamam dıye ızmırden kurutulmus boru kurdu almıstım. gece ıskeleden avlanmaya basladım .saat 23:00 den sabahın ılk ısıklarına kadar 1 tane lıdakı aldım. yanımda avlaann bir abi canlı boru kurdu ıle livarını doldurdu. takımlar benzer nıtelıktıydı. işin şans kısmını bır yana bırakırsak canlı yemın faydasını gorururz.
    ama dedıgım gıbı hıc yoktan yada oltanın ucuna ekmek takmaktan ıyıdır. cantanın bır kosesınde dursun.

3. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    Avlanacağınız bölgede canlı yem bulma şansınız varsa kesinlikle canlı tercih etmenizi öneririm. ;)

4. SarıFırtına

SarıFırtına Erkan ARSLAN

Favori Kamış:
    Kamış: S Cruve Makina: Okuma Blue Hawk
    En İyi Avı:
    2,5 Kg Sazan & 750 Gr. İskorpit

Herkesin önerisi gibi benimde önerim taze ve mümkünse canlı. Örnekmi sen bir büyük bostandasın ve heryer taze sebze sen kurutulmuş domatesi tercih edermisin... ? :confused: :confused: ;)

5. prometheus

prometheus CENK

hmm haklısınız arkadaşlar teşekkür ederim sagolun öyle yapıcam :) galatada amcalar boru kurdu satıyor,birde tavuk göğsü alırım yanıma oldu bu iş :) teşekkürler

6. SarıFırtına

SarıFırtına Erkan ARSLAN

Favori Kamış:
    En İyi Avı:

Galatada boru kurdumu satıyorlar... :eek: :eek: :eek:
    Nerde, nasıl, kaça :confused: :confused: :confused:

7. balikoltasi

balikoltasi Birol

Galatada satılanlar boru kurdu değil. Çamur kurdudur. Boru kurdu gazete kağıdına sarılı olarak satılır ve kendi borularının içindedirler.

8. Şunu kesinlikle söyleyebilirim..hangi yöntem uygulanırsa uygulansın tazesi kadar verim veren işlem görmüş öbir yem yoktur..Ancak zaman kısalığı,yada hazırlıksız olunduğunda ,yem sıkıntısı çekildiğinde kullanılabilir..Bir örnek vermek gerekirse 24 saat önce sudan çıkartılmış ve bu süre içinde suda bekletilmiş sülünez bile tazesinin verdiği verimi vermez..Çünkü ölen sülünez kendine has kokusunu,tadını,rengini suda bile olsa kaybeder;)

9. SarıFırtına

SarıFırtına Erkan ARSLAN

Favori Kamış:
    En İyi Avı:

Balıkçılıkta staj devresini atlatan bir olarak bende bu sebeple sordum zaten. Bayadır galataya gitmiyorum avlanmak için acaba dedim biz uğramayalı boru kurdu ithalatımı söz konusu... :eek: :eek: :eek: Anlaşıldı K.Çekmece gölünden den ithal çamur kurtları hala revaçta desenize... :D :D :D Bir diğer konuda boru kurdunun maliyeti ve muhafaza durumu Galata onun muhafazası biraz zor sağlanır diye düşünüyorum...

10. prometheus

prometheus CENK

hadi yaa :)) bende diyorum millet neden boru kurdu temin etmekte bu kadar zorlanıyor..peki çamur kurud ile boru kurdu arasında ne fark var ki ? o galatada satılan kurtlar iş yapmaz mı ?

11. sedatk

sedatk Sedat

Kurutulmuş yemin bir tek faydasını görüyorum oda;balığın yemi iğneden kolay alamamasıdır.Örnek yemler ise sülünes ve boru kurdu.

12. SarıFırtına

SarıFırtına Erkan ARSLAN

Favori Kamış:
    En İyi Avı:

Yapmasına illaki yaparda bazı balık türlerinde bahsettiğiniz kurtlar (benim bildiğim karaı ile illaki başka yerlerde vardır ) K.Çekmece göl kenarındaki çamurlu bataklık bölgelerden temin edilir ve küçükçe ve dayanıksızdır. Ancak borukurdu bildiğim kadarı ( Erdem Yılmaz adlı forum üyesi arkadaşımın aracılığı ile tanıştım bu mahlukat ile) ile Ege ve Akdeniz bölgesinde bulunuyor. Ve kendisinin oluşturmuş olduğu kağıtımsı bir boru şeklinde zar ile kendini korumaya alıyor. Ve kendine has" farklı bir kokusu mevcut bunu sen bile hissedersin kaldıki balık hayli hayli hissediyor ve iş yapma ve dayanıklılığı açısındanda çamur kurdunun kat ve kat üstünde. Benim kısaca deneyimlerim doğrultusunda anlatabileceklerim bunlar... Sevgiyle kal...

13. e_yenialp

e_yenialp ekrem

ben bi ara tavuk etini tuzlayarak güneşte iyice kurtmuştum. mırmırda iyi verim almıştım alanya kıyılarında. ama kazık gibi olmuştu yem.

14. İlayda_Av

İlayda_Av Ümit

Kurutulmuş boru kurdu ve sülünes iri balıklar içindir ve serttir..Asıl amacıda kullanılma şeklide bu yüzdendir..