Gece Avı

Konu, 'Zıpkınla Balık Avcılığı' kısmında engin_drmz tarafından paylaşıldı.

1. engin_drmz

engin_drmz engin

Ben zıpkınla balık vurma hakkında arkadaşlardan bilgi alınca bu işin sadece gece yapıldığını sanmıştım.gündüz pek olmaz diye düşünüyordum.bu sitede o kadar başlık okudum mesaj okudum ama kimse gece dalıştan bahsetmiyor.acaba gece dalama etik olmadığı için mi yapılmıyor tehlikeli diye mi yapılmıyıor yasak diyemi yapılmıyor.bilgili olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

2. carpe

carpe

Favori Kamış:
    olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    3.7kg levrek 8kg sazan
    Sevgili dostum;

Geçmişte bilinçsizlikten gece avı yapmış:eek: birisi olarak şu anda gece dalışı yapanlardan enaz trollerden nefret ettigim kadar nefret etmekteyim..

Gece avı hiç etik olmadıgı gibi sportmence de degildir.Kaya oyuntusunda uyuyan ve sana tepki vermeyen balıgı zıpkının ucuyla çevirip kafasına sıkmanın adı da bence av degil katliamdır..

Bizler balık avı konusunda degişik teknikler geliştirerek ve ureterek,farklı yemler ve avlanma yontemlerimizden aldıgımız sonuclarla tatmın olmaktayız..Gece avında ise av zavallı bir durumda ve butun avantaj avlayanın elindedir..Ayrıca gecenın karanlıgından baska da heyecan verici bir tarafı yoktur.Cunku bulundugunuz bolgede ki üç beş tane hayvanda savunmasız olarak orada sizi beklemektedir.Ya uyuyordur yada yumurtasını bırakıyordur..

Ben kesinlikle oldugum bolgede gece avına ızın vermem..bu konu da çok buyuk cezalar da mevcuttur..Kendinizi ifade etme sansı bulamayabilirsiniz..

Bir bakmıssınız ki mahkeme de tarihi eser kacakcılıgından yargılanıyorsunuz..

Benden soylemesi..;)

3. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    "Bir bakmıssınız ki mahkeme de tarihi eser kacakcılıgından yargılanıyorsunuz.."
    Tek kelimeyle mükemmel bir fikir.

4. carpe

carpe

Favori Kamış:
    olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    3.7kg levrek 8kg sazan
    Dostum kendi bilinçsiz av yaptıgım bir donemde ıldırı da gece dalarken ihbar uzerine jandarma gelmişti..Bende telimde tekbir balık bile olmamasına ragmen teli denize bırakıp oyle karaya cıkmıstım..Orada ki gorevli astsubay 'kendini cok zeki sanıyorsun ama sit alanında ve gece dalıyorsun,seni tarihi eser kacakcılıgından alırım 'diyince yaptıgım işin ciddiyetini anladım..Ben gece iki balık alıp cıkıyordum ama bu işte cok katliam yapan insanların oldugunu ,o gece nobetci astsubaydan ogrendim..Daha sonra bu işi yapanlara dusman olanlarla konustum ve bizim dusundugumuz kadar da masum bir olay olmadıgını anladım..Aynı tarihlerde siteye de uye olmustum ve sirkuler hakkında bilgi sahibi olup mumkun oldugunca sirkuler dahilinde av yapmayı ve insanları uyarmayı gorev edindim..Dusunsenize yasak av yapanlara savaş acıp kendin gece dalman ne kadar mantıksızca bir durum..

Benimki mantıksız oldugum için degil ,yanlış bilinçlendirildigim icindi..

Bu sebepten ,devletten de once bizlerin her fırsatta insanları bilinçlendirmemiz lazım derim ben..Keşke devlet kurumları da gorevini guzel bir sekilde yerine getirse tam super olacak..;)

5. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    delikanlı olan gece ışık kaynağı kullanmadan girsin suya da vursun istediğini :D:p

6. sfenksant

sfenksant

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    PALAMUT 2kg
    ben aslında zıpkına karşıyım ama gece zıpkın dedinmi iyice kızıyorum

7. a_kadir77

a_kadir77 abdülkadir

Favori Kamış:
    makilalı olta
    En İyi Avı:
    eşkina-1700gr
    Haklısın bizim insanlarımızın çoğu bilinçsiz ve birazda bencil. geleceği göremiyorlar veya görmek istemiyorlar. anlatıncada "birsey olmaz", "ne olacak yav kaçtane balık" diyorlar ama o kadar basit değil. Elimizden geldiği kadar bilinçlendirmemiz lazım ..

8. simendifer

simendifer Sennur

Sevgili Engin, biz amatör balıkçılar için getirilmiş bazı yasaklar vardır ve bu yasaklar 1/2 nolu tebliğ ile yayınlanmıştır. Çok yakında bu tebliğin de yenisi yayınlanacaktır. 1/2 nolu tebliğe göre, zıpkıncılar için aşağıdaki yasaklar belirtilmiştir;

(6) Denizlerde gece zıpkın ve sualtı tüfeği ile avcılık yapılamaz. Sualtı tüfeği ile yapılacak avcılıkta ışık kaynağı, şnorkel hariç yapay hava kaynağı, tüp, nargile, her türlü soluma cihazı ve yedek hava kaynağı kullanılamaz.

(7) Sualtı tüfeği ile orfoz ve lagos avcılığı yapılamaz.

Bunların dışında zıpkıncılar, tatlısularda da dalış yapamazlar. Ayrıca yine oltacıların tabii olduğu yer, zaman ve miktar yasakları, zıpkıncılar için de geçerlidir.

1/2 nolu tebliği incelemek istersen buraya tıklayarak ulaşabilirsin.

9. engin_drmz

engin_drmz engin

Sakın yanlış anlamayın ben gece falan dalmak istemiyorum sadece ilk dalma ile ilgili bilgi aldığım arkadaş gece daldığından ben bu iş sadece gece yapılır gündüz olmaz diye bilinçaltına yerleştirmiştim onun için merak edip sordum

10. geneben

geneben Aşkın

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Deniz turnası 70 cm 900 gr.
    O zaman hemen seni hipnoz edip bilinçaltından silmemiz gerekecek bu fikri ;):D

11. KaraKurt

KaraKurt Fatih

Favori Kamış:
    Olta ve Sabırrrr
    En İyi Avı:
    Kötü av yok :)
    Bu aralar zıpkıncılarda şaşırdı :D

12. Fishm@n

Fishm@n Şenol Sarıal

Favori Kamış:
    Olta ve Zıpkın
    Favori Makine:
    Var olanlar
    En İyi Avı:
    Hamsi
    Malesef hala gece tüple dalıp katliam yapanlar tanıyorum.Sözüm ona geçimleri buymuş.Birde yanlış hatırlamıyorsam Namık müren yüzünden zıpkın işini bırakmıştı,inşallah gece dalanları mürenler yer:mad: