levrek caparisi

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında yeni121212 tarafından paylaşıldı.

1. yeni121212

yeni121212 oııııtre

arkadaslar forumda biyerlerde gördüm levrek caparisi varmıs bizim burda istavrit gibi balık yokta levrek var acaba levrek caparisi nasıl yapılır?

Son düzenleme: 5 Eylül 2008
  2. filinta_35

filinta_35 haşim özkamalı

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    YOĞURTÇUYU DENİZE ATACAM:))
    ALEMSİN VALLAHİ:D :D :D :D :D :D :D

:cool: :cool: :cool:

3. yeni121212

yeni121212 oııııtre

varki internetten baktım ama yapımını anlatmıyolar:(.anlatacak birisi varmı?

4. filinta_35

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lüfer veya başka bişi olmasın o levrek benim bildihim ya yeme yada sırtıya atlar ama sen on tane rapalayı bağlarsan ne olur bilemem:p :p :p :p

5. hayırlı akşamlar kardeşim evet levrek çaparisi var ama kullanabilmen için teknen olması ve akıntılı merada kullanman lazım.. tekneden kullanacaksan tarif ederim. ama yapabılırmısın bılmem..?

6. yeni121212

yeni121212 oııııtre

yok bizde akıntılı mera nerdeeee:(

7. crazy_fısher

crazy_fısher burak sökmen

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    5kg levrek:)3,5 kilo beyaz laos(kum gridası)
    3-4 tane silikonu alıyorsun.Arka arkaya bağlayıp başlıyorsun çekmeye ve oluyor sana levrek çaparisi:D:D:D

8. filinta_35

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    öyle bişi se tamam ben çapari denince tüylü kıllı bişi zandımdı:D :D :D

9. yeni121212

yeni121212 oııııtre

hayır tüylü bak kaynagı söylüyorum
    Levrek Çaparisi:

Levrek için bir başka avlanma usulü de çaparidir. Levrek çaparisinde 0.40’lık on iki adet köstek kullanılır. Beden san veya yeşil renkte misinadan olup 0.60 numaradır. Köstek uzunlukları 35 cm. olup iğneye bağlanan uçlarına sarma düğüm (çift düğüm) yapılır. İğneler 8 no. ‘dur. İğnelere horozun kırmızı ve beyaz renkte boyun tüylerinden beş adet veya kazın kınaya batırılarak parlak turuncuya boyanmış göğüs tüylerinden üç adet bağlanır. Köstekler, sağlı sollu puntolanmak suretiyle bedene tespit olunur. Kösteklerin birbirine olan mesafeleri 10 cm. ‘dir. Olta 40 kulaç uzunluğundadır. Kullanılan iskandil ise sulara göre 120 - 160 gr. ağırlığındadır. Av yerine gelindiğinde 1 mil süratle giden motordan olta 35 kulaç salıverilir. Balık oltaya atladığında motor durdurulur ve olta yavaş yavaş çekilerek levrek tekneye kepçe yardımıyla alınır.

Son düzenleme: 5 Eylül 2008
  10. yeni121212

yeni121212 oııııtre

reklam olmaması icin simdi silinmistir:D filinta alıntıdaki adresi silermisin?

11. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    8 numara iğne ve çapariyle levrek avımı:confused: :confused: :confused:
    hadi çapariyi anladıkta 8 numara iğne ile levrek nasıl yakalanır onu anlayamadım :p :p

12. filinta_35

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yanahındannn:D :D :D

13. crazy_fısher

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    Bende onu diycektim tam.Benden önce davranmışın abi.Ben5-6 numara iğneyle levrek tutamıyorum.Kurtuluyor oltadan.8 numarayla parmak kadar levrek ancak yakalanır.

14. crazy_fısher

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    Çekemeyenler çatlasın.Sen buraya gelsene.Gelirken bide tekne bul gel.4.25 fiber.9.9 hp motorlu:D

15. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    ciddi olamazsın bende kuyruğundan takılır diye düşünmüştüm demekki 8 numara iğne levreğin ağzına girmekle kalmayıp birde yanağına takılıyor:confused: :confused:
    demekki daha öğrenecek çok şey varmış :(

16. filinta_35

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    çarpma usulü ustam:eek:

ya gelirse hesabı yani:D :D :D

17. Ben levrek çaparisinde 1no kısapala extra kalın galvenız kaplama ığne kullanıyordum. tuyler horoz tuyu ve beyaz olmalı .diğer renkleri denedim ama randıman alınmıyor. ve gece avlanıyordum..;) ve gelen balıklar gerçekten buyuk. bazı yerlerde duyuyorum boğazda levrek yok denıyor.

var hemde babası var ama sabır işi , çok sabırlı olmak lazım ,bilgi lazım

karadeniz eşşek adasının orda luferın sonlarına doğru 10 - 12 kg çıkar ama kım tutacak...?;)

18. crazy_fısher

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    Ben.Ama kim gelecek:eek: :eek:

19. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    abi yakında sorarlar çapariyle köpekbalığı tutuluyomuş nası oluyo diye :D

ege kardeşim sana tavsiyem en iyi bildiğin avı yap yavaş yavaş üstüne koyarsın bizim burda levrek olsa kim uğraşır çapariyle kiralarım bi tekne başlarım sırtıya yokmu seninde teknesi olan bi abin olmadı paranı biriktir bi iki akran daha bul açılın dibe bırakın boşverin levreği mevreği ;)

20. gozutok

gozutok

Merhabalar,
    Bazı yanlış bilgiler müdahale edilmez ise nesilden nesile dahi aynen aktarılabiliyor. 0.16 misina ile ve el ile 2,5 ila 5 kg ağırlığında muhtelif boylarda levreği taktırmış ve bayarak onu kepçe ile kayığa alabilmiş iseniz iğnenin büyüklüğünün bu durumda çok mühim olmadığını da yaşayarak anlıyorsunuz. Hatta zaman zaman iğnenin ufağının daha iyi iş yaptığını da öğreniyorsunuz. 8 numara iğne ile pekala levrek alınır. O iğnenin tek görevi vardır hayvanın ağzında bir yere hatta damak derisine takılıvermesidir. 0.16 misinanın çekerinden az değildir nasıl olsa çelik bir iğnenin çekeri. Ama şunu da ilave etmekte yarar var, levrek için ideal iğne mustad 496 nın 6 numarasıdır.
    Büyük iğne levrek avında iyi değildir. ( bu yazdıklarım kıyıdan iskele veya kayık üzerinden, bilhassa limanlık yerlerde ve barınaklarda, bir kaç boy su olan yerlerde, kurşunsuz yapılan levrek avcılığı içindir. Levrek avına yıllarını veren bir insanın olta ile levrek avlamakta geleceği son noktadır tarif ettiğim usul. İnce misina, küçük iğne, kolay alınan yem, kesin sessizlik ve gizlilik ve de bolca mazmoz şarttır. Ama canlı yem ile yapılan bırakmalar bu yazdıklarımın tamamen dışındadır).
    Hoşçakalınız.