Kalamar ile ilgili bir yöntem.

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında Aramis tarafından paylaşıldı.

1. Aramis

Aramis

Arkadaşlar bilindiği gibi kalamar çok makbul olmamakla birlikte fenada sayılmayacak bir yem çeşitidir.Ancak en büyük handigapı kokusunun olmaması ve ayrıcada (hedef balığa göre değişir) özellikle yemi tırtıklayarak alan balıklar için sert olması vesilesi ile çekici bir yem olarak görülmemesidir.

Bir deneme yapmak istiyorum ve bunu bayram tatilinde alternatif olarak (sardalya,boru kurdu ve sülünesin yanında) kullanmayı planlıyorum.

Kalkamarın kollarını solucan şeklinde kestikten sonra geri kalan kısmınıda ince şeritler yalinde keserek aynı tava yapacakmışız misali soda ve karbonat karışımının içerisinde 15-20 dakka ovaladıktan sonra bir gece bu karışımın içerisinde bekletmeyi düşünüyorum.Ertesi gün iyice süzerek kalamarları kağıt havulunun üzerine koyduktan sonra suyunu çekmesi için bekleteceğim.Yarım KG kadar kabukları temizlenmemiş karides ve balık iç organını bir buzdolabı poşetine koyarak merdane yardımı ile güzelce ezdikten sonra bu karışımın yarısını oval bir kabın en altına koymayı daha sonra üzerine kalamarları sıralamayı ve onların üzerine de kalan karışımı dökerek hiç bir şekilde hava almayacak biçimde kabın üzerini kapakla kapatarak 7-8 katman streç filme sardıktan sonra balkonun güneş görmeyen bir kısmında 3-4 gün bekletmeyi düşünüyorum.

Kuvvetle muhtemel kabı açtıktan sonra insan evladının yanına zor yanaşabileceği bir kokuya sahip olacaklardır.Ayrıca daha önce soda ve karbonat karışımında ovalayarak beklettiğimiz için o sert edasını yitirecektir.Ancak kafamı yoran bir şey var;karides ve balık organı karışımı kalamarı iyice iğnede durmaz hale getirirmi ???? Zira bu yemi kıyıdan avlanmada kullanmayı düşünüyorum.

Konu ile ilgili olarak değerli yorumlarınızı ve ayrıca eklemek istediklerinizi yazabilirseniz çok mutlu olurum arkadaşlar.Şimdiden çok teşekkür ederim.Rastgele.

2. ACARALPER

ACARALPER ALPER ACAR

Favori Kamış:
    KASNAK OLTA
    En İyi Avı:
    500 gr ÇİPURA
    Bora sanırım bunu denemeden bilemeceğiz. Ama muhteşem bir koku kazanacağı aşikar...:p

3. Aramis

Aramis

Denemeden bilemeyiz tabi Alper,zira denedikten sonra gerekli bilgileri bu başlık altında muhakkak vereceğimdir.Ama herkesin bir nacizhane fikri olduğu kanısındayım işe yarayıp yaramayacağı konusunda;)

Bu arada eklemek isterim arkadaşlar kutudan iğneye takmak için çıkardığım kalamarı beyaz rengini kaybetmemesi için deniz suyunda yıkayarak üzerine yapışmış karışım tortusundan ayırmayı amaçlamaktayım.Tabi bunların hepsini kesinlikle eldiven yardımı ile yapacağım :D

Son düzenleme: 21 Kasım 2008
  4. Portos

Portos

Favori Kamış:
    olta çeşitleri
    En İyi Avı:
    palamut
    Eh artık bayram tatilide deneriz kardeşim:D :D :D Dua ette işe yarasın:D :D

5. Aramis

Aramis

Yaramazsa eğer en yakın yemci 35 km bi koşu gidip alıverirsin sana zahmet :D :D

6. geneben

geneben Aşkın

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Deniz turnası 70 cm 900 gr.
    Kıyıdan bir şey diyemiyeceğim tecrübem yok ama tekneden 3 iğneli oltada sardalya, sülünes ve kalamar kolu takmıştım gayet iyi sonuç veriyor. Sardalya ve sülünes koku salarken kalamar koluda sert yem görevini üstlenmişti.

7. steelrock

steelrock Burak

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Mercan-Ağırlığı mühim değil,ben onun gelişini sevdim...
    Bora bana kalırsa; kalamarı yumuşatma işlemi yapmadan sadece kokulandırıp cazibesini artırmaya çalışmak daha iyi gibi.. Kıyıdan avlanılacağına göre yemin sert olması hem atışını rahatlatacağını, hem de ufaklıkların tırtıklayıp ortada yem bırakmamasına engel olacağını düşünüyorum. Yani bence kalamarı ya hiç yumuşatmamak ya da ( karışım içerisinde daha emici olmasını sağlamak düşüncesiyle ) az miktar yumuşatmak daha iyi olur gibi.. Ancak bunlar tabi ki tahmin, benim kalamarı yem olarak kullanmışlığım azdır çünkü..:)

8. Aramis

Aramis

Haklısın Burak karışım içerisinde emiciliği sağlaması için az miktarda yumuşatmak daha akla yatkın.Teşekkürler.

9. Aramis

Aramis

Karışımın içerisine birazda sardalya fileto koyma fikri uyandırdı bu bende Aşkın teşekkürler ;)

10. steelrock

steelrock Burak

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Mercan-Ağırlığı mühim değil,ben onun gelişini sevdim...
    Bu da bende karışımı açarken gaz maskesi kullanman gerektiği fikrini uyandırdı Bora, dayanılmaz bir şey olacak gibi :)

11. geneben

geneben Aşkın

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Deniz turnası 70 cm 900 gr.
    Şimdi ne kadar acemi olduğumuda göstereyim kıyıdan atarken de bir kaç iğne takıyorsunuz değil mi :D eğer benim yaptığım gibi yapacak olursan ilk iğne sülünes orta iğne kalamar kolu son iğne sardalya yapabilirsin. Dediğim gibi sardalya ve sülünes balıkları toplarken , kalamar balık yakalıyordu.;)

12. Aramis

Aramis

Avlanma şekline göre değişkenlik gösteriyor Aşkın.Minumum 2 maksimum 3 iğneli dip takımlarıda yapıyoruz (son iğne kurşunun 1-1,5 karış altında),Gezer kurşunlu tek iğneli takımda yapıyoruz;)

13. fish founder

fish founder Özgür

slm,
    haddime değil ama hazırlamış olduğunuz kokulu karışıma gerçek kalamar yerine sunui slikon kalamarı yatırıp o dayanılmaz kokuyu verseniz,ve bu güzel aromalı silikon sahteyi uygun bir delikli iğneyle kösteğinizde kullansanız?
    sadece bir fikir,
    uygulamışlığım yoktur :)

14. Aramis

Aramis

Estağfurullah her türlü fikre saygımız sonsuzdur keza burası bir paylaşım platformu bazı arkadaşlarımıza düşüncelerimiz kuvvetle muhtemel saçma gelebilir ancak ben Deniz anası ile karagöz yakalandığına şahit olduktan sonra yem olayının bir sınırlandırılması olmadığı kannatine erdim.Sizin fikrinizde ayrıca uygulanabilirliği yüksek bir düşünce.Teşekkürler.