Kum Solucanı Hakkında Bilgi

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında caner_1907 tarafından paylaşıldı.

1. caner_1907

caner_1907 Caner Yıldırım

Favori Kamış:
    Sportex ve Shimano
    Favori Makine:
    Shimano Makine =)
    En İyi Avı:
    Haskefal(6 Kg)Ahtapot(1 Kg)Pullu Sazan(750 Gr.) 103 tane çıplak mezgit =)
    Mırmır tutan arkadaşlarımız veya büyüklerimiz mutlaka bilir Kum solucanı deniz suyunun kumsala vurduğu yerde bolca bulunur tek yapmak gereken kürekle kazmaktır.2 metre altta bulunan kum solucanı mırmırın yanısıra isparininde çok sevdiği bir yemdir.Ancak bu işin bir püf noktası vardır.O da kancaya öldürmeden ve patlatmadan takmaktır.bu sayede yem suda hareket eder ve balıkları cezbeder.patlatmadan takmak için ağzından takıp kuyruğundan çıkarmak gerekir.

HEPİMİZE RASTGELE

2. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    kazdınmı hiç 2 metre kardeşim :)?

3. blue marlin

blue marlin murat elyiğit

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    levrek 700 gr
    2 metreeemiii????????????????????????????*

4. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    evet 2 metre benim bir arkadalış kazıyor gözükmüyor içerde :D:Dbende paçam yemediği için daha basit yemler buluyorum:D:Dama o levrekleri baba mırmırları toplarken :)bizde tek tük birşeyler alıyoruz:)

5. ozan

ozan Ozan

kırmızı solucanmı bu

6. Arkadaşlar konuya yabancı olmayan biri olarak Arkadaşımızın bahsettiği kurt bizim buralarda "patlak kurt" olarak bildiğimiz ve iğneye dikkatli takılmazsa içi çabuk boşalabilen fakat doğru takıldığında gece karanlığında fosforlu derisi nedeniyle balıklar tarafından hemen farkedilebilen ve Esen havalarda levrek avında inanılmazı başaran bir yemdir..
    2 metre olayına gelince..Bahsedilen 2 metre kumsalda suyun kıyıya vurduğu son noktadan denize doğru olan 2 metrelik alan olmalı..Daha doğrusu sulu kumun içinde ve yüzeyden 20-25cm altta ve kürekle kolayca çıkartılabilen bir yemdir..Sakin havada kumla denizin birleştiği yerde kolaylıkla çıkartılabilir..Dalgalı denizde birazdaha zahmetlidir..

Bununla beraber kıyıda denizsuyundan biraz uzakta ve deniz kumunun içinde yaşayan ve bizim buralarda "kurdele" diye bilinen başkabir kurt cinsi daha bulunur..Bu kurt toprak solucanına çok benzemesine rağmen genellikle ince yapılıdır..Bir iğneye 4-5 tane takılarak kullanıldığından Kurdele kurt ismini almıştır..:)

Birde Boru Kurdu var bizim buralarda gazeye sarılmış onlu,onikili paketler halinde dolabın sebzeliğinden çıkıyor..:p :D :D :D

7. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    benim dediğim dibe doğru iki metre :D:ama çıkan kurtlar da en az 10 mm çapımda:D:D

işta o kurdale kurtuda ben çıkartıyorum bende onlara spagetti diyorum :D:D

8. paslıçivi

paslıçivi koray

En İyi Avı:
    ????
    nedense ben hep kazıyorum ama çıkmıyor... iki metre kazmakta işime gelmiyor

9. NİHATSUNAR

NİHATSUNAR

Favori Kamış:
    olta ve çapari
    En İyi Avı:
    22 tane sargan
    Caner yeğenim,senin yazılarını takip ediyorumda,yazdıkların duyumlarından ibaret ve dikkatsizce yazıtlar.Bir konu açıyorsan öncelikle yazıtını bir oku ve konuyu öyle başlatmanı tavsiye ederim.Lütfen yer kirliliğinden kaçınmaya bak.Özenle davran.Yaşın çok genç,için kıpır,kıpır anlıyoruz,ama daha dikkatli ol lütfen.Sitemizde,en azı senin yaşın kadar olmak üzere,bu işlerle uğraşan kişilerin olduğunu da unutma yeğenim.Esenkal.;) :confused:

10. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Arkadaşlar imkanınız olsada bu yemlerin resimlerini çekip buraya koysanız

11. caner_1907

caner_1907 Caner Yıldırım

Favori Kamış:
    Sportex ve Shimano
    Favori Makine:
    Shimano Makine =)
    En İyi Avı:
    Haskefal(6 Kg)Ahtapot(1 Kg)Pullu Sazan(750 Gr.) 103 tane çıplak mezgit =)
    kötü bir şey yaptıysam kusura bakmayın ancak bu benim kendi yöntemim ve herkesle paylaşmak istedim.ve bu konu duyumumdan ibaret DEĞİLDİR. tamamen yazlıkta öğrendiğin bir yöntemdir.eğer yanlış bir şey yaptıysam gerçekten kusura bakmayın

12. NİHATSUNAR

NİHATSUNAR

Favori Kamış:
    olta ve çapari
    En İyi Avı:
    22 tane sargan
    Canım yeğenim,ben öncelikle senden Özür diliyorum.Bizlerinde hata yapacağını unutma.1907'yi görünce isme bakmadan yazı yazdım.Halbuki bahsettiğim kişi sen değildin,bunu da sonradan farkettim.Yani sana yazdığım uyarının"Yazdıklarını tekrar oku"hatasına ben düştüm.Kalbini kırdı isem tekrar özür dilerim yeğenim.:(

13. babili

babili gökhan

Favori Kamış:
    ALBASTAR.2.70
    En İyi Avı:
    12 KG SAPAN

14. Alper Çentez

Alper Çentez Alper

Favori Kamış:
    Lineaeffe Spirit Surf 4,20 - Okuma Safina-X Spin 2,40
    Favori Makine:
    Spro Super Long Cast FD 460 - Ryobi Ecusima 4000Vi
    En İyi Avı:
    30cm civarı geri iade Turnalar
    bilgiler için herkese teşekkürler.
    Bursa Kurşunlu Cavit Çağlar İskelesi kıyılarında aradım bu kurtlardan ama bulamadım. Daha önce görmemiş olduğumdan ve daha büyük bir şey beklemem sebebiyle gözden kaçırmış olabilirim belki.
    Açıçası boru kurdu gibi bir şey bekliyordum. Bir dahaki sefere daha dikkatli bakarım artık.
    Derinlik sahil yapısına göre değişir o konuya hiç girmeyeceğim ama bu bahsedilen kurtlar, kumu kazdığımızda alttan su çıkmadan önce mi bulunuyor? Ya da suya ulaştığımızda çıkan suyu tülbentle süzerek toplayabilir miyiz?

15. eLaLeMBiaLeM

eLaLeMBiaLeM Ercan

Favori Kamış:
    Lineaeffe S-FLEX / Okuma PL 865
    En İyi Avı:
    Yakaladığımda yazacağım:)
    Güzelyalı sahilini köstebek gibi eştim kapattım,her yer öbek öbek oldu ama bahsedilen kurtlardan bende bulamadım hiç acaba Bursa'da yokmu diye düşünmeye başladım :D
    Bilgilerini paylaşan herkese teşekkürler bu arada.

16. zarganacı34

zarganacı34 önder

Favori Kamış:
    lineaeffe s-curve kamış+Okuma synex 660 makina, Lineaeffe fire spin trabucco makina
    En İyi Avı:
    Levrek
    Dalgaların sahilde ulaştığı en son noktayı bulup oraları kazın genelde orada oluyor bu kurtlar. Bir de duyduğum kadarıyla akşam üzeri yüzeyliyormuş bu kurtlar.

17. eLaLeMBiaLeM

eLaLeMBiaLeM Ercan

Favori Kamış:
    Lineaeffe S-FLEX / Okuma PL 865
    En İyi Avı:
    Yakaladığımda yazacağım:)
    Sağol hocam bilgi için,bir dahakine dediğin saatlerde arayacağım benim aradığım saatler sabah saatleriydi çünkü.

18. zarganacı34

zarganacı34 önder

Favori Kamış:
    lineaeffe s-curve kamış+Okuma synex 660 makina, Lineaeffe fire spin trabucco makina
    En İyi Avı:
    Levrek
    Rica ederim. Ancak kulaktan dolmadır bu bilgi. Garantisi yok.

19. duzensizifade

duzensizifade Hüseyin

bu konuya biraz açıklama getireyim. kum solucanı denilen yaratık gerçektende çok sıkı bir yem, atlamayacak balık yok. bir kaç sene evvel keşfettim bu yemi keşke önceki senelerde keşfetmiş olsaydımda anasını ağlatsaydım balığın :p

solucanımızın kumun altında bulunma şekli.

dalan arkadaşlar muhakkak bilirler zeminde solucan gibi izleri bulunur. elinizi atarsınız kumdan başka birşey değildir bu izler. dalarken bu izlerin oluşumuna birçok kez şahit olmuştum. defalarca izin olduğu yeri elimle üşenmeden kazmıştım fakat o izi oluşturan yaratığa ulaşamamıştım :)

bu resimde solucanımızın zemindeki izi.

takarken ellerinizi boyar, yıkamayla kolay kolay çıkmıyor ben çamaşır suyu ile yıkayarak çıkartıyorum eğer elinizde açık yara varsa çamaşır suyunu tavsiye etmem :D

bunlarda solucanımızın kendisi.

bu resimde solucan tarlamızdan bir kesit.

burdaki linkte ise solucanımızı saklama yöntemi gösterilmiş. tuza gömülürse orjinalliğini bozmuyor heralde. ben buzluğa atmıştım buzları çözüldüğünde büzüştüler ve hiçbir işe yaramadılar.

http://codheadbob.tripod.com/topmarks/id36.html

burdaki linkimizde ise elindeki pompa benzeri aparatla solucan çıkartan abimizi görmekteyiz. pimaştan benzer bir aparat yapmayı planlıyorum bende. kürekle çıkartmak yorucu oluyor.

http://www.onetruemedia.com/shared?p=4feed13850f9ecb7a46c7c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url

bu kadar bilgi yeterli sanırım.

20. mimar_06

mimar_06 özcan

Favori Kamış:
    dip oltası şamandıra
    En İyi Avı:
    sazan 5.5kg
    ???

2 Mt Wooow Amma Derinmiş Ya Baliklar Sevdiğine Göre..