Egede levrek avında bu mevsimde hangi yemi tavsiye ediyorsunuz?

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında disli_levrek tarafından paylaşıldı.

1. disli_levrek

disli_levrek Gürcan

Favori Kamış:
    olta,Banax SX 5000
    En İyi Avı:
    2.5 kg sudak nevşehir kızılırmak
    Bir kaç gün sonra tatil başlıyor. Candarlı ve dikili arasında levrek avı yapmak istiyorum avf malzemelrimiz tamam fakat şubat ve mart ayları içinde hangi yem levrek avında daha etkili olur? Mamun veya sardalya kullanmak neticeyi ne kadar değiştirir? tabi balık denk gelirse.
    Herkese iyi avlar diliyorum

2. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    eğer sağlam bir avlak bulursanız işe ilk önce simli silikonlar ile başlayın derim.

sonuç şaşırtıcı olabilir.

3. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Sanırım en iyi av şekli derince bir liman ağzı bulup akşam 5 -11 arası yada sabah 7 11arası, bir olta takımda çok taze tuzlanmış bütün sardalye, ikinci bir olta takımda mamun-kurt yada canlı küçük yengeci zilli olarak kıyı dan derine savurmak, 3. bir takımla da sessizce tercih edeceğin sahteyi ara ara atıp çekmek. Kurt kapanı gibi bir olta olur. Yakalayamazsan bölgede levrek yoktur sanırım.

4. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    Levrek için birinci sırada her zaman teke,mamun, yengeç ve kurt gelir. Bunları bulamazsa son olarak balık kovalamaya başlar. En iyi yöntem bu yemlerle hazırlanmış 2 adet olta bırakıp 3.oltayla spin yapmaktır. Tarcan ın da dediği gibi aslında simli ragot raglou birçok sert sahteye göre daha iyi iş yapıyor. Kullanması sert sahteye göre biraz daha çetrefelli olsada balık aldıktan sonra kullanmaya değer.

5. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Usta sanırım aynı taktikten bahsediyoruz.:) <Raglouyu kurşunla atmaya alışmak biraz zaman alıyor Uzunca bir kamış lazımki atarken kurşunla slikon dolaşmasın. birde su üstünden getirmeli.

Son düzenleme: 21 Ocak 2009
  6. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    Su üstünden gelsin istiyorsan en iyi yöntem içine su doldurulabilen şeffaf tapalı şamandıra, yok ise bullrag kullanmaktır.

7. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    spirolino ya da bazı markalarda bombardini şamandıra diye geçen tip şamandıra son derece başarılı kullanılmakta silikonla. hele de yurtdışı bazı kaynaklarda gördüğüm yassı şamandıralar var ki, türkiye'de henüz göremedim, gelirse hareketli avlardaki tüm şamandıralarımızı kenara bırakırız. bulan varsa da bildirsin lütfen :)

esas olan, tüm ağırlık ve şamandıra takviyelerinde en mühim nokta bedenin kamış boyu müsahade ettiği oranda uzun hazırlanmasıdır.

8. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Şamandralı atçek takımı yapmak gerçekten zor. Çok randmanlı bir takım olacağını sanmıyorum. Zargana avında kullandığımız top çekerken su üstünde haddinden fazla gürültü ve hareket yapmakta. Bunun iyimi kötümü olduğunu bilemiyorum. Ama düşündüğüm bir şey var eski tip merdaneli makinelerin lastiklerinden balık şeklinde ince uzun bir lastik keserek bu lastiği hem ileri atmak için ağırlık olarak kullanmak hemde su üstünden getirmek. Veya Bu işi görecek boru beya hortum benzeri materyallerde kullanılabilir. yalnız yinede çekerken yavaş çekmeli ve şamandırayı kırmızı yada maviye boyamalı. Yinede bu şekildeki takımı suya atmak bir hayli alışkanlık ister. Bedeni uzun tutmak zorunluluğundan kamışıda uzun tutmalı. Bahsettiğiniz şamandıraların şekli neye benziyorduki?

9. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

bu bahsettiğiniz bullrag satılan bir yer biliyormusunuz . ?

10. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

11. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    valla Alperen Bey, şamandıralı at çek takımları kuzey ege de çok randımanlı olarak kullanılmakta, biliyorum... spirolino dediğimiz şey de tam şamandıra değil, yatay yüzen ve/veya batan eliptik bir nesne :) zargana şamandırasına benzemiyor. internetten ve forumdan bir araştırma yapmanızı tavsiye ediyorum. saygılar...