PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çim biçme den dıştan takma motora :)

yelkoma
08-02-2009, 13:07
Merhaba
maddi sıkıntılar yüzünden güzel bir motor alamamamın sonucunda kendi motorumu yaptım.kürekten daha iyi olduğu kesin bütün bir yaz test ettim ve motor bence benim gibi kıyıya yakın sularda sırtı çeken ve küreğe talim etmekten fıtık olanlara tavsiye ederim. toplam maliyeti 300 ytl ama sıfır motor :)

not : bu motoru 300cm seahorse ahşap katlanabilir taban botta kullanıyorum

Wetblue
08-02-2009, 15:30
Ah ekonomik kriz nelere kadirsin. Eline sağlık hemşerim güzel olmuş yinede.

esabi
08-02-2009, 16:34
Merhaba
maddi sıkıntılar yüzünden güzel bir motor alamamamın sonucunda kendi motorumu yaptım.kürekten daha iyi olduğu kesin bütün bir yaz test ettim ve motor bence benim gibi kıyıya yakın sularda sırtı çeken ve küreğe talim etmekten fıtık olanlara tavsiye ederim. toplam maliyeti 300 ytl ama sıfır motor :)

ellerinize sağlık güzel olmuşa benziyor ama şaftı falan hurdacıdanmı aldınız acaba??, keşke yapım aşamasınıda resimleseydiniz :(

balık kurdu
08-02-2009, 16:53
azmin elinden ne kurtulmuşki:D :D tebrikler üstad:)

bluehunter
08-02-2009, 17:46
tebrikler :) motoru sudan koruyucu bir kapak gerekiyor;)

onder1905
08-02-2009, 19:39
Eline emeğine sağlık.

Esasında sitede üyelerin kendi imkanlarıyla yaptıkları ürünleri sergiliyebileceği ayrı bir bölüm olsa motordan tutunda rapala ,takımlar ve akla gelmeyen birsürü degişik fikir.Bunların yapım aşamaları paylaşılsa Diğer üyelerle fikir alışverişinde bulunulsa eminim çok degişik fikir ve görüşler ortaya çıkar...
forum konuları arasında bence;
"Kendin Yap Projeler --Do it yourself--"
"İkinci el ilanlar"
Başlıklarını görmek Siteye ve üyelere çok şeyler kazandırır.

haluk deniz
08-02-2009, 20:23
bu tip motorların alttan grank çıkışı olanları var onlar kullanılırsa motor yan değil dik durur.yaratıcı ruhu olan herkese saygı duyuyorum eline sağlık

turna
08-02-2009, 22:02
Ellerinize sağlık çok güzel olmuş,denizde kullanılır,göl ve göletlerde elektriklinin dışındakiler yasak.

yelkoma
09-02-2009, 06:57
ellerinize sağlık güzel olmuşa benziyor ama şaftı falan hurdacıdanmı aldınız acaba??, keşke yapım aşamasınıda resimleseydiniz :(

yok hayır hiç bir şeyi hurdacıdan almadım almak demek maliyet demek :)
eski şaftı kısaltarak tornada yaptığımız kavramaya monte ettik çok kolay ve sağlam oldu.
kullandığım çim biçme motoru dik çalışan modellerden .
1 saatte 1 litre benzin harcıyor 3/4 yüklemede

ama hala küçük bir sorunum var yapabildiği en yüksek hız 5 mil/h
(2 kişi 300 cm botta ) pervane çapı sanırım büyük geliyor bu nedenle yüksek devirlere çıkamıyor . Yakın zamanda pervaneyi küçülteceğim sanırım bu sorunda ortadan kalkar

yinede ben çok memnunum 10 kg civarında bir ağırlığa sahip

yelkoma
09-02-2009, 07:04
Eline emeğine sağlık.

Esasında sitede üyelerin kendi imkanlarıyla yaptıkları ürünleri sergiliyebileceği ayrı bir bölüm olsa motordan tutunda rapala ,takımlar ve akla gelmeyen birsürü degişik fikir.Bunların yapım aşamaları paylaşılsa Diğer üyelerle fikir alışverişinde bulunulsa eminim çok degişik fikir ve görüşler ortaya çıkar...
"İkinci el ilanlar"

bence çok haklısınız ben internette çok araştırdım ama malesef hiç bilgi bulamadım . Bu nedenle yapım aşamasında çok zorlandım .
konuyu açmamdaki neden belki benim gibi birileri vardır ki eminim vardır motor fiyatları çok yükseldi :( onlara yardım etmek

yelkoma
09-02-2009, 07:06
tebrikler :) motoru sudan koruyucu bir kapak gerekiyor;)
bende öyle düşünmüştüm aslında ama kullandıktan sonra hiçte gerekli olmadığı kanısına vardım. Motor tam bir kapalı kutu suya düşmesin yeter düşersede küreklerim var :)

eozsoyeri
09-02-2009, 11:23
Merhaba

Vallahi helal olsun abi,sitede böyle paylaşımlar görmek süper.

Eline emeğine sağlık.

"İkinci el ilanlar"

Önder abiye katılıyorum,bu siteye böyle başlıklar şart bencede.

sanalbalıkcı
09-02-2009, 12:47
Rüzgarlı havalarda hava emiş yerinden su sıçramasından dolayı motorun bir anda durabilir,kapak konusunu dikkate alsan bence daha iyi bir çalışma olur,ayrıca bu işin birde yağmur kısmı var.Bütün bu imalatı yaptığına göre kapağıda yaparsın,kolay gelsin..

yelkoma
09-02-2009, 13:23
Rüzgarlı havalarda hava emiş yerinden su sıçramasından dolayı motorun bir anda durabilir,kapak konusunu dikkate alsan bence daha iyi bir çalışma olur,ayrıca bu işin birde yağmur kısmı var.Bütün bu imalatı yaptığına göre kapağıda yaparsın,kolay gelsin..

ömer abi değerli yapıcı eleştirilerin benim için çok önemli çok teşekkürler.
yeni daha anlaşılır resimleri çektim. yağmur yağması durumunda eksoz dan yağmur damlaları girebilir evet çok haklısın .
emme gişi ise çok korunaklı ve kapalı çin liler zeki insanlar :)

karbüratör girişini özellikle tekne içine bakacak şekilde ayarladık bu şekilde asla sorun yaratma ihtimali yok arka kısma doğru olsaydı evet serpintiden ve dalgalarda su girme ihtimali olurdu.

sanalbalıkcı
09-02-2009, 15:39
Benim hayalimi gerçekleştirdiğin için projen ile çok ilgilendim,ayrıca motor güzel görünüyor,hava emiş yerine sıvacıların kullandığı süngerden kesip takarsan hem hava girişi kesilmez,hemde su girişi biraz engellenir,zaten orjinal makinelerde süngerli,haberin olsun..

avcı22
10-02-2009, 17:10
Tebrik ederim.Elinize sağlık.İnternetten ikinci el sitelerinde baktığım kadarı ile ikinci el motorlar çok uygun değil mi?

onur1872
11-03-2009, 00:34
selamlar.çim biçme makinasına şaft yapmışsınız peki şaftın alt kısmını nereden bulabiliriz?ben bir adet motor buldum(üst kısım)lakin alt kısmı yani şaftı yok.hurdacılardan şaft bulabilirmiyim?5 hp ye uyabilecek bir şaft arıyorum.

sanalbalıkcı
11-03-2009, 09:54
ömer abi değerli yapıcı eleştirilerin benim için çok önemli çok teşekkürler.
yeni daha anlaşılır resimleri çektim. yağmur yağması durumunda eksoz dan yağmur damlaları girebilir evet çok haklısın .
emme gişi ise çok korunaklı ve kapalı çin liler zeki insanlar :)

karbüratör girişini özellikle tekne içine bakacak şekilde ayarladık bu şekilde asla sorun yaratma ihtimali yok arka kısma doğru olsaydı evet serpintiden ve dalgalarda su girme ihtimali olurdu.

Tam tersi olabilirmi acaba,serpinti gelirse teknenin gidiş istikhametinden , yani önünden gelmezmi??

denizci_kaptan
11-03-2009, 14:12
Tam tersi olabilirmi acaba,serpinti gelirse teknenin gidiş istikhametinden , yani önünden gelmezmi??

[/img] (][img)

Çok süratli gidilmediği için böyle bir sorun olacağını sanmıyorum ama denizde illaki bir yerde ıslanacaktır. Bence bu tip hava soğutmalı motorlara resimdeki menfez türü bir koruma kapakla etrafı kapatılarak gayet randmanlı kullanım sağlanabilir.

Mirmir
12-03-2009, 19:32
Tebrik ediyorum Kıvrak bir Zeka ve azimin göstergesi..

araştırıcı
13-03-2009, 10:50
Helal Olsun...

Düşünen ve üreten akıllar ve öncü olmak bu olsa gerek...

Arkadaşların yazdığı gibi birkaç değişiklikle alanında lider olabilir...

Rastgele..

bnecdet
17-10-2009, 22:00
BRAVO Çok güzel olmuş bende 6 hp çim motoru volvo penta kuyrukla yapmıştım çim motorlarının tek olumsuzluğu bıçağını sökmek zorunda olduğumuzdan balans yapmıyor oda ip çekmeyi çok zorlaştırıyor öylebi teptiki bir haftadır bileğim sarılı bıçak yerine 12 cm lik bi flanş koydum ip çekmek biraz kolaylaştı.

LapinCash
17-10-2009, 22:29
Süpersiniz demek istiyorum.Peki benzin felan ne yakar bu şarj mı oluor ?

gtatas
18-10-2009, 10:29
Valla tebrikler tebrikler.

yelkoma
18-02-2010, 20:02
2009/2 .ayında maddi imkansızlıklardan dolayı kendi imkanlarımla yaptığım .Çimbiçmeden bozma motoruma ilgi ve tavsiyesini esirgemeyen herkese teşekkür ederim.

2010/2 ayındayız ve ben tam 1 yıl kullandım motorumu gün oldu yavaş olmasından dolayı kızıp bağırdım ,gün oldu 2 metrelik dalgalarla boğuştum ama beni hiç yarı yolda bırakmadı .Her zaman güven verdi . 20 yılda tutamadığım balıkları tuttum geçen yaz iskenderun körfezinde .Şimdi ayrılık vakti geldi .
Sonunda bende suzuki 6 hp 4 zamanlı sıfır bir motor aldım dün itibari ile.
(Fuar fiyatı çok uygundu kaçırmak istemedim)

Ama kalbimde her zaman yeri olacaktır dıştan takma çimbiçmeden bozma motorumun.

nacizane eski bir zaman hikayesi.

Deve kaç para?

Çocuk heyecanla koşarak dedesinin yanına gelmiş “Dede dede, pazarda bir pula deve satıyorlar. Ne olur biz de alalım bir tane!” demiş. Dedesi başını sallayarak “Buna sarf edecek bir pulumuz bile yok” diyerek torununu geri çevirmiş. Aradan uzunca bir süre geçmiş, torun bu sefer süklüm püklüm ve üzüntüyle dedesinin yanına gelmiş ve “Biliyor musun o bir pula satılan develeri şimdi bin pula satıyorlar, artık hiç alamayız” demiş. Dedesi gülümseyerek cebinden kocaman bir kese çıkartıp torununa uzatmış “Bununla en az 10 deve alabilirsin demek ki… Al bakalım keseyi koş pazara” demiş.

yelkoma
18-02-2010, 20:13
Süpersiniz demek istiyorum.Peki benzin felan ne yakar bu şarj mı oluor ?

Emre kardeşim ve hemşerim,
Bu 2 zamanlı 2,5 hp lik bir benzinli motor.

şarj olmuyor malesef :)

1 saatte 1 litre civarı benzin tüketiyor.Hava soğutmalı ama 2 saat hiç stop etmeden kullanımda bile şişip kalmıyor.

m-a-v-i
18-02-2010, 20:16
2009/2 .ayında maddi imkansızlıklardan dolayı kendi imkanlarımla yaptığım .Çimbiçmeden bozma motoruma ilgi ve tavsiyesini esirgemeyen herkese teşekkür ederim.

2010/2 ayındayız ve ben tam 1 yıl kullandım motorumu gün oldu yavaş olmasından dolayı kızıp bağırdım ,gün oldu 2 metrelik dalgalarla boğuştum ama beni hiç yarı yolda bırakmadı .Her zaman güven verdi . 20 yılda tutamadığım balıkları tuttum geçen yaz iskenderun körfezinde .Şimdi ayrılık vakti geldi .
Sonunda bende suzuki 6 hp 4 zamanlı sıfır bir motor aldım dün itibari ile.
(Fuar fiyatı çok uygundu kaçırmak istemedim)

Ama kalbimde her zaman yeri olacaktır dıştan takma çimbiçmeden bozma motorumun.

nacizane eski bir zaman hikayesi.

Deve kaç para?

Çocuk heyecanla koşarak dedesinin yanına gelmiş “Dede dede, pazarda bir pula deve satıyorlar. Ne olur biz de alalım bir tane!” demiş. Dedesi başını sallayarak “Buna sarf edecek bir pulumuz bile yok” diyerek torununu geri çevirmiş. Aradan uzunca bir süre geçmiş, torun bu sefer süklüm püklüm ve üzüntüyle dedesinin yanına gelmiş ve “Biliyor musun o bir pula satılan develeri şimdi bin pula satıyorlar, artık hiç alamayız” demiş. Dedesi gülümseyerek cebinden kocaman bir kese çıkartıp torununa uzatmış “Bununla en az 10 deve alabilirsin demek ki… Al bakalım keseyi koş pazara” demiş.

Öncelikle hayırlısı olsun, sonrasıda bir sitem, bir de temmennim olacak.;)

Sitem
keşke geçen yıl avladığınız 20 yılın en iyi avlarından bir kaçını bizlerle paylaşsaydınız.:)

Temenni
İnşallah yeni motorunuz ile daha güzel avlara imza atıp paylaşırsınız.:)

yelkoma
18-02-2010, 20:39
Öncelikle hayırlısı olsun, sonrasıda bir sitem, bir de temmennim olacak.;)

Sitem
keşke geçen yıl avladığınız 20 yılın en iyi avlarından bir kaçını bizlerle paylaşsaydınız.:)

Temenni
İnşallah yeni motorunuz ile daha güzel avlara imza atıp paylaşırsınız.:)

İyi dilekleriniz için çok teşekkürler. Bu yıl da nasip olursa hepsini paylaşacağım sizlerle.

onur1872
20-08-2010, 01:31
aykut selamlar. elimde 4 hp evinrude motor var. sorun yok ama yinede sorun çıkarırsa diye sıfır parsun ve tohatsu motorlara baktım. yeni oldukları halde oldukça uygun fiyatlara bulabiliyoruz. fakat ben 4-5 hp(tabi 4-5 hp çim biçme motoru varsa) bir çim biçme motoru alıp 4hp evinrude şaftını kullanarak motor yapmak istiyorum. projeyi bana göndermeniz mümkünmü? özelden yada buradan gönderebilirseniz yada mail adresime gönderebilirseniz sevinirim. teşekkürler.

adventurer
20-08-2010, 07:47
onur kardes durum bu kadar ümitsizmi....tamamdir uygun fiyata hemde sifir 4 zamanli bir çim biçme motoru bulabilirsin ancak elindekide orijinal evinrude....vede omc nin omc oldugu yillara, 80li yillara ait bir deniz kurdu....nolursa olsun böyle hazin bir sonu haketmiyor bence....tecrüben ve çevrenle ayaga kaldirabilirsin bence evinrude unu; sonuçta orijinal marin motorun yeride baska....

çim biçme motorundan makina yapma projen içinse hesapli bir kuyruk bulabilirsin hurdaya ayrilmis; motor olarak ise en hesaplisi datsu idi aklinda bulunsun

RamazanUsta
20-08-2010, 12:49
Umuta katılıyorum. Evinrudeyi komple söküp pistonlarını değişmek bile söylediğin işi yapmaktan hem daha ucuz hemde kolay olur.

Hava soğutmalı motorlar su soğutmalı motorlara göre daha güçlü olsa da çıkarttıkları ses sürekli duyma kaybına neden olacak kadar çoktur. Ayrıca çok daha fazla duman attığından egzoz gazı teknedekileri daha çok etkiler. Bu iş birazda zevk işidir. Denizden dönüldüğünde şişen bir kafa ve mide bulantılarına değmez sanıyorum.

onur1872
20-08-2010, 18:19
evet sanırım haklısınız. evinrude u kullanmaya devam :) zaten bir süredir araştırma yapıyorum parsun 3.6 hp 1000 dolardan 850 dolara düştü, hidea 6.8 hp 4 zamanlı 1800 lira civarı..tohatsu iki zamanlı 3.5 hp 1200 lira civarı..15 hp tohatsu 3300 lira civarında alınabiliyor..(sanırım bütün bunlarda sezon sonu indirimi olmuş)

bu nedenle çim biçme makinasından motor yapmak gerçektende bedavaya gelecek bir hurda şaft olmadıktan sonra gereksiz.

mhin
24-11-2010, 22:27
Değerli arkadaşım,yaptığınız şey çok spesifik olmasa da aslında buradan tüm insanlara çok önemli ve anlamlı bir mesaj vermişsiniz.
1-Azmin elinden hiçbir şey kurtulmaz.
2-Türk insanı çalışkandır,zekidir.
3-Hayattan zevk almak için illa zengin olmak gerekmez.Belki de bu motorun size verdiği keyifi tiko para sayıp en iyi marka modeli alıp denize açılanlar bulamıyorlardır.

Bir makine mühendisi olarak sizi tebrik ve takdir ediyorum.

Saygılarımla
M.Hüsameddin İNAL

BALIKÇIHOROZ
25-11-2010, 16:29
Bence Gayet Güzel Olmuş Tebrikler ...

karadeniz81
16-10-2011, 16:48
slm yelkoma çim motorundan yapmış olduğunuz dıştan takma motor aynı güçteki dıştan takmalara göre randımanı nasıldırbilgilendirirseniz.

mufi
16-10-2011, 17:43
ellerine saglık.. yaratmak hazır almaktan çok daha degerlidir..

İHTİYAR_BALIKÇI
16-10-2011, 19:00
slm yelkoma çim motorundan yapmış olduğunuz dıştan takma motor aynı güçteki dıştan takmalara göre randımanı nasıldırbilgilendirirseniz.

şimdi ben sölüyim. 2 beygir hava soğutmalı motorla iki beygir su soğutmalı motor arasıda her ikiside iki zamanlıysa tabi yük ve dalga yoksa hava soğutmalı daha iyi ve seri gider.
ama hava soğutmalı çok ses yapar.
haaa dalga ve yük varsa hava soğutmalı çok ısınır zayıflar su suğutmalı her şartta aynı derecede aynı ısıda çalıştığıdan bundan çok fazlaca etkilenmez. yani etkilenirde hava soğutmalı kadar etkilenmez
su soğutmalı daha sessiz çalışır kafa yormaz.

cakra59
16-01-2012, 12:44
bebdede 6 hp kıctan takma var çif silindir motoru çok rektefiye gördü motorunu yenilek istedimden internette çim motoru ararken benim yapmak istedimi yaptınızı gördüm tebrikler. merak ettim eksozu kuyruk içinde sulu tahliye düşündünüzmü ???

cakra59
16-01-2012, 12:49
bende 6 hp kıçtan takma makinamın motorunu degiştirmek için internette çim bicme motoru arastırırken sizin yaptınızı gördüm tebrikler merak ettim ekzozu kuyruk içine vermeyi denedinizmi