220 bot aldım hız yapabilmek ve bota uygun olacak kaç beygir motor almalıyım

Konu, 'Şişme Botlar' kısmında onur1872 tarafından paylaşıldı.

?

sizce fiyat/performans açısından en uygun bot,boyutları&bot a uygun motor gücü nedir?

1. 2.50 bot ve 5 hp motor

oy sayısı 4
    22,2%
  2. 2.60 bot ve 6 hp motor

oy sayısı 2
    11,1%
  3. 2.80 bot ve 8 hp motor

oy sayısı 4
    22,2%
  4. 3.10 bot ve 9.9 hp motor

oy sayısı 4
    22,2%
  5. 3.50 ve üzeri bot ve 15 hp ve üzeri motor

oy sayısı 4
    22,2%
  1. onur1872

onur1872

merhabalar.aranızda yeniyim.220 ahşap tabanlı bot aldım.bot çok eski olmasına ragmen iyi durumda.hava sibop bölümünden hava kaçırmaya meyilli.bu sorunu yeni sibop alarak halledebilirmiyim?yeni sibopları(hava basılan yeri)nereden alabilirim.birde 220 ahşap tabanlı bot için hız yapabilmek için kaç beygir motor almalıyım?6 hp durgun suda iki kişi hız yapabilirmiyim?istanbulda bogazda ve adalar civarında kullanacağım.yorumlarsanız ve bilgisi olan arkadaşlar için de bütün sorulara cevap verebilirseniz sevinirim.

2. 56562

56562 xxx xxxxx

Hayırlı olsun

Uzun süre bot ile avlanmış ve 3 Adet bot değiştirmiş birisi olarak kendimi bu konuda biraz tecrübeli sayıyorum. Size önerilerim ;

1- 2,60 a kadar boyu olan botlar genellikle yatlardan kıyıya servis amaçlı olarak kullanılıp, gezi yada avcılık için pek uygun değildir.

2- Özellikle dalgalı havalarda botunuzun dalgalardan aşarken ön tarafının su altına girmesi ( 2 kişi iken ) ve içeri su alması kaçınılmazdır. Kesinlikle açılmanızı önermem.

3- Kullanabileceğiniz max. motor gücü botunuzun üzerinde, seri numarası v.s. olan bir levha üzerinde olmalı. Eğer bulamazsanız buna muadil botları araştırmanız gerekecek.Joker Boat web sitesinde 2.20 boy için önerilen motor gücü 2-3 Bg. Daha fazlasını kullanırsanız omurgayı kırmanız ( eğer ahşap ise ) yada taban parçalarına zarar vermeniz kuvvetle muhtemeldir.

4- Siboplardan hava kaçırma olasılığına karşı, her sibop için ayrı vidalı kapakların olması lazım. Eğer kapaklar takılı olduğu halde hala hava kaçıyorsa büyük ihtimal ile kaçak ek yerlerindendir.

5- Gezi, avcılık ve hız amaçlı bir bot edinmek istiyorsanız min. konfigrasyon olarak 3,50 boy ( alüminyum taban ), şişme omurga ( darbe alıp kırılma derdi yok ) ve 15-20 Bg. bir motor öneririm.

Son düzenleme: 3 Mart 2009
  3. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

2.20 bir botla İstanbulda hiçbiryere çıkamazsınız. Hakan beyin dediği gibi ancak tekneye gidiş geliş için veya tahliye botu olarak kullanılır. Tüp kalınlığı düşük olduğundaniçeri su girer. Ve 6 beygir motorla hız yapmaya kalkarsanız ilk dalgada arkaya devrilirsiniz. 6 beygir 2.80 lik bir motorda uygun olabilir. Aradaki 60 cm fark az gelebilir ama denge açısından hayatidir. Şöyle açıklayayım. 220 bota sudan tırmanmaya çalıştığında dikkat etmezsen alabora olabilir. Ama 2.80 botu bu şekilde deviremezsin.

Açıkçası boğaz ve adalar diyorsun. Kaç bin metre derinlik var biliyormusun? Yada adalar civarı kaç metrelik CAMGÖZ(hakiki camgöz) köpekbalıkları çıkıyor biliyormusun.? İnan bana altı fiber taban 360 ın altında bir botla İstanbulda açılmak cesaret işi. Ben 8 metre tekneyle adalara giderken bile tırsıyorum. Giderken herşey güzelde gelirken hava bir patlıyor. Bildiğim bütün duaları oluyorum inan.

bot hız falan diye sorduğun için neler hissettiğini anlıyorum en azından mimarsinan taraflarında gezebilirsin. Çok daha güvenli olacaktır senin için

4. onur1872

onur1872

herkese çok çok teşekkür ederim.ben denize yabancı değilim.ailemde birçok denizci var.18 metre gırgır tekne var 5.15 3 adet tekne var..3 5 metre dalgada yüzmüş bir karadenizliyim.

bota gelince, botu yazları eglence amaçlı kıyıda gezinti amaçlı aldım.yani maltepe,caddebostan,bostancı sahilde gezinti yapabilirim.botu tabiri caizse temiz yüzlü bir agabeyimizden aldım.kendisi açık açık botta oluşabilecek her türlü sorunu anlattı ve bana 4,5 beygir motor önerdi.daha fazlasını takarsam botun önünü kaldıracagını ve arkadan su alacagını söyledi.botumun ağırlığı 30 35 kg civarı.6 hp fazla gelir diyorsunuz.ama max 5 hp kaldırdıgını,bu tarz botlara 5 hp önerildigini(botların kendi sitelerinde boylarına göre önerdikleri hp gücü)biliyorum.youtube gibi sitelerde 2.30 botun 5 hp ile sakin suda çok hızlı ve güzel gittigini de gördüm.dalgalı havada kullanmayacagım.bogazda da kullanmak gibi bir niyetim yok.o nedenle sorayım dedim.peki 6 hp alsam tam gaz vermesem nasıl olur?motorun agırlıgı nedeniyle mi tavsiye etmezsiniz?5 hp ile 15 mil yapabilirmiyim?size sordugum sorular saçma gelebilir bu nedenle de kusuruma bakmazsanız sevinirim.birde bir sitede 3.5 hp motor gördüm fakat biraz eski.3.5 hp ile kaç mil,5 hp ile kaç mil sürat yapabilirim.dedigim gibi açılmayacagım kıyıdan 100 mt max.ayrıca yazları kullanacagım(mayıs eylül arası durgun suda).35 kg ahşap taban 220 bot ve 5 hp kombinasyonu ile düz suda(durgun deniz suyunda) 15 mil sürat yapabilirmiyim?bu soruma da yanıt verirseniz sevinirim.iyiki bu siteye üye oldum.birde 15 hp motor 15 kg diyorlar bir tane 6 hp var 30 kg bu nasıl oluyor?tek beygir farkı iki kat ağırlık fark edermi?teşekkürler.

yanlış anlaşılmasın.dedigim gibi bot motor kombinasyonu hakkında hiçbir bilgim yok ve sadece bilgi almak ve teorik olarak tecrübe sahibi olmak istiyorum.herkese çok teşekkürler.yazan ağabeylerimin yazdıkları oldukça faydalı oldu.

5. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Öncelikle unutulmamalıdır ki bu tip motorlar zamanla mutlaka biraz güç kaybeder. Yani 5 denelik devamlı kullanılan 6 beygir motor belkide yeni 5 beygir kadar tork üretemez veya aynıdır. Bu sadece motorun yıpranmasında değil tuzlu suyun metali eskitmesi milleri ve keçeleri çürütmesi vs etkilerden de olur. 3.5 hp motor eskiyse 3 olarak belkide 2.5 olarak düşünmeli.
    Bir motor aldınmı helede hız seven bir gençsen mutlaka tam gaz denersin. Sonuçta ne olur Motorun ağırlığından ne olacak. 5 kg fazlası bişi yapmaz. Ancak bu tip motorlar devamlı botu ileri ittirmekten ziyade aşağıdan yukarı kaldırmaya çalışır. Burnunu yukarı diker. Hız arttıkça da daha fazla burnu kalkar. Senin botta iki kişi binersen eğer dalka yoksa tam gazdada hiç bişi olmaz. sadece önce oturan biraz ıslanır. Dalgalı havada ise zaten tam gaz veremezsin. İkinizde dalgadan ıslanırsınız. Sonuçta dalgada ya bot devrilir yada bottan düşersiniz.
    Tek başına bindiğinde ise mutlaka botun ön kısmına oturup arkaya uzanarak kumanda etmelisin. Hele iki zamanlı bir motorda birde arkada oturursan ani gaz verdiğinde bot arkaya devrilecektir. Ancak önde otururken botu kullanmak zordur. Zaman zaman bot sudan kesilir ve bu anlarda bottan düşebilirsin.

6. onur1872

onur1872

öncelikle alperen agabey ve hakan agabeylere çok teşekkürler.teorik olarak çok faydalı bilgiler verdiler.ben performans düşmesini ahşap teknelerde kullandığımız pancar ve lombardini motorlardan biliyorum.kullandığımız pancar motor 6 hp ve evladiyelikti..1960 lardan beri 45 senedir bizde..lombardiniyi ise 1983 84 gibi almıştık ve 10 hp idi..yıllar geçtikçe torkdan düşmüş bizimkilerin dedigine göre.

daha önce outboart kıçtan takma deneyimim olmadı..bu motorlar (5-6hp civarı)saatte ortalama kaç litre benzin tüketir.sonuçta dizel motorlarla akşama kadar çıkıyorduk..fakat benzinliler hele ki iki zamanlılar çok yakıyorlarmış.dedigim gibi hiç outboard deneyimim yok cahilligimi mazur görün.tam gazda ve yarım yolda ortalama saatte kaç litre benzin tüketir.

alperen agabey botu iki kişi kullanacagız.5 hp ideal gibi duruyor.verdigin bilgiler ve benim ne demek istedigini anlayıp tam 12 den çok olumlu ve tam cevaplar vermenden zaten çok iyi bir denizci oldugun belli.hakan abi de botun sorununu çok iyi anladı onun da botlar konusundaki tecrübelerinden faydalanmak isterim.sorularımı üşenmeden cevapladıgın için de teşekkür ederim.(hakan agabeye de aynı şekilde teşekkür ederim)en iyisini sizin verdiginiz teorik bilgilerin ardından pratikte yaşayarak görecegim.herkese selam sevgi ve saygılarımla.

7. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Dizel motorlar yakıtları çok ekonomik ve randmanlı motorlardır. Rolantiyle tamgazda aşırı fark yoktur.

Ancak dıştan takma benzinli motorlarda bu çok belirgin bir fark oluşturur.
    5 beygir iki zamalı motorda rölanti hızında yani sıyırtma hızında saatte 1-1.5 litre civarı yakarsın. Yarım yolda saatte 2-2.5 litre arası yakarsın. Tamyolda ise saatte 7-8 litre arası yakarsın.
    4 zamanlı bir motoralırsan %15-20 azalır. Ancak 4 zamanlı motorlar bakım zorluğu ağırlığı seriliğinin düşüklüğü sadece dikey taşınma ve takılma zorunluluğu nedenleriyle tercih edilmez. Arabanın bagajında rahat taşınmaz.

Yazdığım değerler hava durumu botun ağırlığı dalga boyu rüzgara göre ilerleme yönü yağ karışımı ayarı gibi nedenlerle aşırı derecede fark gösterecektir. Gün güne uymaz, şaşırtır.

8. onur1872

onur1872

bu yağ karışımı olayı nedir?onu duymuştum ama o konuda da bilgim yok.ne yağı karıştırıyoruz?benzine mi karıştırıyoruz?yağı nerden bulabiliriz?bu konuda da ne yazıkki hiçbir bilgim yok tecrübelerinize dayanarak yanıtlarsanız sevinirim.

9. 56562

56562 xxx xxxxx

15 Hp motor 15 Kg değil 2 zamanlı ise yaklaşık 35, 4 zamanlı ise yaklaşık 45 Kg. dır. Botu sürat amaçlı aldığına göre yakıt tüketim değerlerini max. noktalarda düşünmen gerekecek. 2 zamanlı motorlar çabuk devirlenme avantajı yanında yaklaşık % 30-35 oranında fazla benzin tüketirler.
    Yakıta yağ karıştırma olayı 2 zamanlı motorlar için geçerlidir. 4 zamanlı motorlarda karter olduğu için yakıt alındığı gibi kullanılır. Yakıta karıştırılan yağ, özel bir yağ olup motorun kendi markasından ve servisinden almanı öneririm ( benzincilerden motorsiklet motoruna konulan yağları alıp kullananlarda var ) Karışım oranı genelde 1/100 olmakla beraber 1/50 oranında kullananlarda var. Eğer sıfır bir motor alırsan, rodaj süresince 1/20 oranında yağ karıştırman gerekecek. Bu konuda en doğru bilgiyi satın alacağın motorun servisi verecektir.

10. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

İki zamanlı motorlarda pistonları yağlamak için benzinle beraber bir miktar yağ koymalıdır. Benzinciler bu yağı koyabilir ama onların yağı genelde kalın olduğundan marin motorlarda çok duman atar, koku yapar. Bu nedenle sadece marine motorlar için 2 zamanlı özel yağlar vardır. Üstünde marine yazar. Biraz pahalıdır ama bir kutusu bir sezon rahat yeter. Bunlar birçok benzincide bulunabildiği gibi marin malzeme satanlarda da olur.

karışım yağın markasına ve kalınlığına göre değişsede genelde binde beş olarak tavsiye edilir. 5 litrelik bir su şişesi benzine 3 kola şişesinin kapağı kadar yeterli olur. Yağ çok gelirse motor çok duman atar buji kirlenir motor tıkanır. Az gelirse hiç duman atmaz pistonlar sürtünmeden dolayı yıpranır. Ama iki zamanlı motorlar artık üretimi azalsada hafifliği seriliği bakım kolaylığı taşıma rahatlığı vs nedenlerle özellikle botlar için en uygun motorlardır.

11. onur1872

onur1872

birde eklemek istedigim bu bot normal ahşap tabanlılar gibi degil.yani alt tabanı benden önceki sahibi kendisi 150 liraya yaptırdığını söyledi.hakikaten ahşap bir omurgaya vidalarla sabitliyorsunuz ve 4 tahta bölme var ayrı ayrı takıyor ve sabitliyorsunuz.tahta bölmelerin birinin kalınlıgı 5 cm yi buluyor yani gördüğüm diger 1 2 cm kalınlıgındaki bütünleşik katlanabilir ahşap tabanlılar gibi degil bunu özel yaptırmış tek tek vidalıyorsunuz.fiber gibi sağlam görünüyor tabi kullanmadan anlayamam.yağ konusunu hiç bilmiyordum beni bilgilendirdigi için her iki agabeyime de sonsuz teşekkürler.keşke yorumlar daha fazla olsaydı.lakin agabeylerimin bilgisinden ben tam olarak istedigim cevapları fazlasıyla aldım.her ikisine de tekrar tekrar çok teşekkür ederim.

yağ katkılarının fiyatları nekadar?bakabilecegimiz bir site yada link verebilirmisiniz?

motor olarak sıfır almayı düşünmüyorum.bir adet 90 lardan kalma motor buldum 750 lira.uygunmu alsammı diye soracagım lakin görmeden nasıl bilelim diye düşünebilirsiniz.birde motor tamircileri var.oralardan almayı düşünüyorum.önerebileceginiz biryer varmı?kadıköyde hasanpaşada biryer var oraya soracagım

Son düzenleme: 4 Mart 2009
  12. hakcet

hakcet Hakan ÇETİN

Favori Kamış:
    ALBASTAR 3233 LEADER
    Favori Makine:
    ALBASTAR PASSHA 50
    En İyi Avı:
    sazan
    slm

Merhaba , konunun dişana çıkmak istemem fakat bilgilerinizden faydalanmam gerekiyor.Hakan bey bilgiler için teşekkürler güzel konulara değinmişsiniz.
    Ben amator tatlı su balıkçılığı ile uğraşan biri olarak(sazan,ala,turna, yayın) şöyle bir sorum olacaktı.yamula barajında kullanmak üzere tabansız bir bot alarak içine taban yaptırsam sorun olur mu?Tabansız botların çabuk devrildiğini duydum bu doğrumudur.
    Ayrıca fiber bir tekne alacak olursam, boy,en,takılabilecek max. motor gücü,motor olarak kısa,uzun şaft,2 ,4 zamanlı ne olmalı.9,9HP lik motordan daha yüksek bg gücü olan teknelerin sanırım amator balıkçılıkta kullanılmıyor.Şimdiden bütün arkadaşlara teşekkür ederim.Rasgele.
    :confused: :confused: :confused:

http://img4.imageshack.us/img4/438/hetn17082008avi.jpg

http://img18.imageshack.us/img18/9248/hetn17082008avi1.jpg

Son düzenleme: 7 Mart 2009
  13. onur1872

onur1872

merhabalar.bu konuda benim söyleyebilecegim benim botumun alt tabanı orjinal olarak ahşap tabanlıydı.fakat benden önceki sahibi sanırım eskime yada yeterli görmeme gibi sebeplerden dolayı kalın bir ahşap kestirmiş.birde ona uygun omurga yaptırmış.yani olmayacak diye birşey yok.sadece iyi bir marangoz bulmak gerekiyor.hatta sunta dedigimiz kontraplak hatta fiber kestiren bile var diye biliyorum.altına da bir omurga yaptırırsanız sorun hallolacaktır.olmadı en uygun çözüm ahşap omurga üzerine ahşap tahtalar kestirmek.omurgaya da monte edersiniz sapasaglam olur ve botta ayakta rahatlıkla durabilirsiniz.asıl olarak alperen ve hakan agabeyler benden çok daha tecrübeli oldukları için daha iyi bilirler

14. maviay1980

maviay1980 Ahmet Rauf Yılmaz

900 kilo teknemde şanzumansız 6hp 2200 devir pancar motor var hız yapmasamda götürüyo.2.80m çin malı zodiac benzeri botum vardı altıda şişmeydi ve şişince ağırlığı 40 kg geliyodu kürekle 500-600mete açılıp çok izmarit gopez yakalıyodum.Tavsiyem Tohatsu 2 zamanlı 6 hp motor olacaktır 2.20m bot için fazlası yaramaz.Bol avlar iyi seyirler...

15. onur1872

onur1872

birde 2.20 botu 5 hp motorla kaydettirmem gerekmiyor diye biliyorum doğrumu?yani ne adb nede ötb gerekiyor.kaç metreden büyük botları kaydettirmek gerekiyor acaba?birde sahilgüvenlik ne gibi ekipman istiyor(istedikleri can yelekleri,çapa,motorun faturası vb)

Son düzenleme: 10 Mart 2009
  16. maviay1980

maviay1980 Ahmet Rauf Yılmaz

Dizel tek silindir içten takma 17 beygirden sonra ücretlendirmeye tabii;ama benzinli dıştan takma için bişey söyleyimeyecem.2.20 botun ötb olurmu bilemiyorum ama balık yakalıyorsan Tarım il müdürlüklerinden alınan amatör balıkçı belgesi alman şart 2 senede bir yenileniyo 30tlye çıkartılıyordu herhalde.Motorun faturasını yanında bulundur can yeleği ve kandil yağıyla gemici feneri istiyor sahil güvenlik mini lüksler var tüplü onlardan bulunduruyom sanırım aynı işi görür.Amatör belgen olduğundan Paragat ve ağ atmak yasak sadece olta serbest.Rasgelsin...

17. onur1872

onur1872

motor olarak 10 beygir ve üzeri motorlar vergiye tabi.yılına göre beygir başına vergi alımı değişiyor.arkadaşlar konuşmak istedigim bir konu da sanırım botumun boyu 220 değil 2.50 yada 2.60 çunku aracım ile hemen hemen aynı boyutlarda.kendi boyum üzerinden ölçüm yaptım herhalde 220 falandır dedim o nedenle 220 şeklinde yazdım.lakin sanırım 2.50 veya civarı bir bot.bu yüzden şimdi 6 hp yi iyice düşünmeye başladım.yaza doğru motor aldığımda fotograflarını yüklemeye çalışır,tecrübelerimi aktarırım.alperen ağabey e ve herkese tekrar teşekkürler.

18. onur1872

onur1872

arkadaşlar botum budur.salonda biraz şişirmeye çalıştım ama başaramadım.görüldüğü üzere ön tarafında başaltı deposu da var.sanırım boyu da 3 metre civarı

19. onur1872

onur1872

alacağım motor konusunda arada kaldım.düşündüğüm motorlar 6 hp ve 9.9 hp gücündeki 2 zamanlı motorlar.amacım yaz aylarında yüzmek ve eğlenmek.boğazda ve marmara sahillerinde kardeşim ve kuzenimle birlikte botla dolaşacağım.sormak istediğim soru şu

1 saatte

6 hp ile rölanti hızında,4/3 hızda ve tam yolda kaç litre yakarım
    9.9hp ile rölanti hızında,4/3 hızda ve tam yolda kaç litre yakarım

botu eğlence amaçlı kullanacağım için sürat önemli.6 hp isteklerimi karşılayacakmıdır?benim botuma 9.9 un fazla geleceğini düşünüyorum.o nedenle 9.9 alırsam tam yolda gitmemeyi düşünüyorum

alperen ağabey sen anlarsın bu işlerden ayrıca bilen arkadaş ve büyüklerim de yazarlarsa ve bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim.

20. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    iki torba midye:)
    botun boyu 3mt ise 9.9 la tam yol gidebilirsin sorun olmaz ama 250 260 civari bisey ise 8 bg uygun olur. 6 bg sen assagi inmemeni tavsiye ederim özelliklede gezi amacli düsünüyorsan tat vermez

motor aradigim zamanlarda yaptigim arastirmalarda johnson un 15 bg inin tam yolla bir saatte 4.5 lt harcadigini ögrenmistim tabii sifir makina ile test sartlarinda...alacagin makinanin durumuna göre tüketim degerleri cok degisecektir.
    son olarak kücük motor herzaman ekonomik olmaz botunu plane e kaldiramazsan hem daha cok yakit harcarsin hemde gerek gezilerinden gerek avlarinda hicbisey anlamazsin....bot kesinlikle deplasman teknesi gibi kullanilacak bir arac diil bi sekilde sudan kesmek sart

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 1 Nisan 2009