Gece istavrit avını nasıl yapmalıyım.?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında kemalbagibey tarafından paylaşıldı.

1. kemalbagibey

kemalbagibey

Gece istavriy avına çıktığımda oltam nasıl olmalıdır? Kösteklimi yoksa bu hazır satılanlardan mı?

Bana yol gösterin lütfen ? Kayığımla çıkıyorum yani denizden tutcam.

2. atesh

atesh

Favori Kamış:
    Olta bazen zıpkın
    En İyi Avı:
    ?
    varsa demirlemiş gemilerin işığında güzel çapari olur. Yoksa kendi lüx ışıgınla kayalık taşlık bölgede yemli (şeytan olta yada çift köstekli) yapabilirsin

3. atesh

atesh

Favori Kamış:
    Olta bazen zıpkın
    En İyi Avı:
    ?
    unutmadan

şeytan oltası : oltanın fırdöndüsüne 1 metre 0,20 ucuna 10 no sinek iğne kurşun falan yok.

Yemi tak yem kendi kendine dibe doğru giderken balık yakalanır. Bide yem olarak canlı karides takarsan tadından yenmez...:D

4. Ghost-rider

Ghost-rider

Favori Kamış:
    olta ile tekneden ise misina
    En İyi Avı:
    52 tane iri mercan (tekneden)
    şeytan oltanın bir resmi varmı?

5. atesh

atesh

Favori Kamış:
    Olta bazen zıpkın
    En İyi Avı:
    ?
    resme gerek yok oltanın bütünü tek bir misinadan oluşuyor sadece (0,20) yinede istersen çizip yollarım

6. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    gökhan -10 no igneden 3 lü dip oltasıda kullanabilirsin yem olarak karides ve kurt istavritin hayır demedigi yemler

7. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    kendi etinden mama da gece iri istavrite davetiye çıkarır.

8. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    evet mahir amca ben onu unuttum cuk diye atlıyor kendi etine

9. bizim burda geceleri şamandıralı takımla teke takıp atıyorlar ve sıyırtmayla alıyorlar...

10. srcn.41

srcn.41

Favori Kamış:
    Milennıum 60 ve Beta 60 Albastar makina,dragon ve discovery kamiş,el oltası,hassas kamiş
    En İyi Avı:
    Resimdeki eşkina,İstavrit,lüfer,zargana,meszgit
    En kolay anlatma şekli ile abi bildigimiz çapari kancası yokmu onu kopar :) 3 lü bir sistem yap en altta kurşun 15gr yukarı da 1 kariş arayla kancaları tak yemde teke iyi iş yapar

11. paramecium

paramecium

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Levrek 2 kg
    Peki ışık şart mı?

12. serkan67

serkan67

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    6 kg yayın
    ya arkadaşlar ben gece kumkapıda istavrit tutuyorum hemen hemen her gece giderim ama karidesin pek iş yaptığını görmedim istavrit için atıyoruz izmarit geliyor genelde.

13. REALGS

REALGS

Favori Kamış:
    4 kamış+3 makina+örgü misina.Ah birde bol zamanım olsa
    En İyi Avı:
    Çocuklarım......
    Tekneden Gece istavrit avı:
    Dibi taşlık,kayalık bir yer bulunu ve çapa atılır.
    Lüx yakılır ve denize doğru çevrilir.Yarım saat beklenir ve suüstünde yzüzmeye başlayan minik kurt/böcekler toplanmaya başlanır.İşte bu kurtcukları yemeye istavrit gelir.1 metreye kadar çıkar istavritler.
    Dipta ise irileri vardır.
    3lü (yada 2li) yemli takım yapılır ve canlı karides ile dibe atılır.Karides bulamazsan istavritin kendisinide kesip minik minik parçalar halinde
    iğneye takılır.ama iğneler sizlerin dediği gibi 10 numara yada daha küçüğü olması gerekmez.biz 7 numara ile (yada 8) avlanırdık....
    dipten birşey alamazsanız şeytan iğnesinden takıp , ağırlıksız denize bırakın.yem suya yavaş yavaş batarken su yüzeyinin 1-2 metresine kadar çıkanları avlarsınız......

14. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Gece istavritin irileri yemliy güzel av veriyorlar. Çok balık değilde, az ama öz ve keyifli balık diyorsanız yemliden vazgeçmeyin derim. Ben akşamları canım sıkılınca iniyorum sahile kamışın fırdöndüsüne ucunda 7-8 numara siyah iğne olan 1 metrelik bir misina bağlıyorum iğnenin 30 cm kadar gerisine de bir küçük kıstırma kurşun (3-5gr) takıyorum sonra onu sallıyorum10-15 metre. Hatta klipsli fırdöndünüz ağırsa yani büyükçe bişeyse kurşuna bile gerek yok yem yavaş yavaş aşağı inerken istavritin irileri yapışıyor o saatte. Yapışmadıysa hafif hafif oynatarak çekip geri atıyorum, çok fazla sürmüyor en çok 2-3 atışta yapışır zaman zaman her atışta yapışır.

15. ozan

ozan Ozan

kolyoz içinde geçerli bi tekniktir bu anlatılanlar. tabi çapariyi yemezse

16. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Emre ve Birolun her iki yöntemde en klasik geçerli yöntemdir yıllar öncede aynı idi ben de bakırköy/den ambarlıya kadar olan sahillerde muhtelif yerlerden gece avında bu yöntemleri kullandım. hatta gecenin bir saatinde istavritler resmen su üstüne çıkar şapırdama başlar..
    bunu sahilde müzik olan gazinoların karşısında yapacaksınız ki hem müzik hem balık keyifli olsun.
    kolay gelsin

17. la-traviata

la-traviata Ercan Hacıoğlu

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    eşkine-mırmır-minakop
    Arkadaşlar benim de en sevdiğim işlerden birisi istavrit avcılığıdır. Ben istavrit için 0.12 - 0.15 misine 7-8 numara iğne ve küçük kıstırma kullanırım. Vuruşunu en cok sevdiğim balık olduğu için sadece el oltasıyla avlamaya gayret ederim istavriti. Yem olarak da elime ne gelirse takarım desem yeridir. Benim en cok kullandığım yem midyedir. midyenin sert damarını uzunca bir şekilde takar, atabildigim uzaklıkta yüzeyden 2-3 karış aşağı indiginde 15-20 cm lik cekişlerle yemimi hareketlendiririm. Hareketli yeme dayanamayan istavritlerin o misineyi çekiştirmesi insanı başka balıklara yönelmekten geçekten alıkoyuyor.

18. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    0,20 beden ve 3 köstekli yemli oltaya kıraca taksam iş yaparmıyım?Bu sistemin muadili lüx ışığında çapari olabilir mi?

19. la-traviata

la-traviata Ercan Hacıoğlu

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    eşkine-mırmır-minakop
    istavrit saldırgan balıktır öyle pek olta ayırt etmez ama sen gece lüksün ışığı cok güçlü değilse çapariden ziyade yemli dene ince misine kullan el oltası at farkı gör

20. balikci55

balikci55

Arkadaşlar konuyu hortlatmış oldum ama bu yemli sistemde toprak solucanı yada tavuk eti iş yaparmı?