PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tam 16 gırgır

Vedat Abayoğlu
07-04-2009, 00:53
Değerli Dostlar
Bu gece uyku yok.Şİmdi saydım 16 adet dev gırgır ortalığı bayram yerine döndürmüş,uskumru ve kolyoz neslinin son temsilcilerini katletmekte.
Eşlerinde Generatör tekneleri var.Binlerce Watt ışıkla uskumruları yumurtlama alanlarından kaldırıp,uygun yerlere sürüp cevirip katlediyorlar.
Sivrice sabahlarıda bayram yeri gibi.Tırlar gece yakalanan balıkları kasalarla yükleyip sevk ediyorlar.
Bizler mi ağzı acık seyrediyoruz,arada yere düşenleri arsız kediler gibi kapıyoruz.
Kendimimi yaksam meclis önünde ne yapsam.Coktan heriflerin üzerine yürüyeceğimde,kimse arkamdan gelmezki.Hem yere düşen balıkları kim düşürecek.Onlar düşürecek bizlerde kapacağız.Vah Türkiyem,hey koca allahım keşke balık sever olmasaydım,keşke doğa sever olmasaydım.Bu katlanılır,cekilir acı değil.
Karşımızda Midilli Adası
Bircok balıkcı tekneleride var.Ama hicbir tanesi bu katliama ortak değil.
Üstelik bizimkiler onların sınırına yaklaşıp oralara sığınmış sürüleride aptal edip sularımıza cekip katlediyorlar.Sanki insan nesline zararlı mahlukatla zirai mücadele yapar gibi.
Sevgili üyemiz tuttuğunuz balık 5 kg'mı aşmış 37/2 maddesine göre falan,filan,,
Savunacak yada avunacak bu kalmış değilmi.Nerede bir tane amatör kim sahil güvenliği aramış,kim benim gibi kahrolup uykusuz kalıyor.Yokmu yanıma biriki babayiğit.
Nerdesiniz nereye gittiniz.
Sevgiyle kalınız

lvnt
07-04-2009, 02:50
inanın siz anlatırken bende çok üzüldüm,kızdım ve çaresizce düşündüm.yardımım olurmu diye....
konyadan yapabileceğim varsa seve seve..............
ayrıca duyarlılığınız ve çırpınışınız için teşekkürler.umarım bir iki değil yüz ikiyüz babayiğid size destek olacaktır.

Wetblue
07-04-2009, 07:39
BEN HEP DERİM ARAMIZDA HEP OLDU HEP OLACAK. EKRAN KARŞISINDA ÇEVRECİ OLANLAR. SİRKÜLER TAKİPÇİLERİ. KANUN SADECE AMATÖRE SINIR KOYAR DİĞERLERİ TALAN EDER YAĞMA YAPAR BUNUN ADIDA YASAL AVCILIKSA . YERİM BEN ÖYLE SİRKÜYÜ ......KONUŞACAK OLAN VARSA ŞİMDİ KONUŞSUN YADA DİLİNİ TOPLAYIP SUSUN. SİNİRLERİM BOZULDU SABAH SABAH 07,30 BEN BURADAN GÜZELLİK ALMAYA GELDİM YAZDIKLARIMA BAK. LANET OLSUN.

Açılmaz kapıları açmanız mı gerek?
Dünyada insanca yaşamanız mı gerek?
Bırak öyleyse iki dünyayı birden:
Ey ölü canlılar, canlar uyanık gerek!

KSK/34
07-04-2009, 09:39
Bir imza kampanyası başlatalım topladıgımız imzaları meclise bakanlıklara her yere gönderelim bitsin artık bu katliam bu adamlar çekirge sürüsü gibi denizde balıgı bitirir ormanlara dadanır otel yapmak için yangın çıkarır memleketin her yerini kemirir lanet olsun hepsine

eagle_of_ancyra
07-04-2009, 10:22
Allahlarından bulsunlar demekten başka ne gelir elden ... Vicdansızlar, haysiyetsizler, şerefsizler ....

fixahmet
07-04-2009, 11:41
abi bu ülkedeki insanları son 50 senelik siyasetle öyle bir şekle sokmaya başladılarki senin gözlemlediğin şekilde 3 adet balık için doğayı yarınları 3 torba kömür içn oylrını 3 adet hap için geleceklerini hangi insanlardan hangi özveriyi bekliyorsun?...............sen orada rahat rahat kahır ol paylaşım yap burada ş....sizler bunlar mesajlarından başka birşey elde etmek o kadar zor ki malesef :(

bumudur yani çözüm öneriniz sayın korni? bütün suç 50 yıldır ülkeyi yönetenlerde. bizim insanlarımızda hiç suç yok, bizim avcılarımız aslında çok dürüstler, hepsi melake gibi insanlar ama yönetim onları yasak av yapmaya teşvik ediyolar.
aman haa, iğneyi kendimize hiç batırmayalım. nasıl olsa çamur atacak birileri mevcuttur her zaman.
kimse bana hikaye anlatmasın arkadaş. öyle bir milletiz biz. ne yaparlarsa yapsınlar üçkağıtçılığın, vurgunun, hortumun, talanın bir yolunu buluruz, buldukta.
keşke herşey "ne mutlu türküm diyene" demeyle olsaydı.

ibetay
07-04-2009, 11:46
arkadaşlar,abiler bireysel birşey yapamayız.iznimizi alıp toplanalım.medyayıda çağıralım.geniş bir katılım olursa belki birşeyler yaparız.üç beş balıkçı para kazanacak diye seslerini çıkartmıyorlarsa (kazandıkları haram)yuh olsun bizi yönetenlere:mad: :mad: :mad:

fixahmet
07-04-2009, 11:47
kusura bakmayın, biraz sert bir cevap oldu sanırım. ama naapim arkadaş, birtürlü insan gibi insan olmayı beceremiyoruz. kendimi de bunun dışında tutmuyorum. kimseyi suçlamaya gerek yok, suçlu bizleriz.

içimizden birileri "hayır ben suçlu değilim" diyecektir mutlaka. ama istisnalar kaideyi bozmaz.

mehmetc
07-04-2009, 12:02
Biz amatorler olarak 3-5 kg nin hesabini yapip bu kadar duyarli olmaya calisirken, insanlari gercek amator olmasi icin cabalarken bu olanlari izlemek cekilebilir cinsten degil, tamamen iskence gibi.

Devletimizin denetlemesi ve bizim bu tur sitelerde insanlara ogretmeye calistigimiz kurallarin yaptirimini uygulamasi gerekirken tum bunlari biz siteler olarak gogusleyerek insanlara dogru olani ogretmeye calisiyoruz ama devletimizden de biraz bizi dusunmesini ve bu konulara duyarli olmasini bekliyoruz.. gorunen o ki degisen hic bir sey yok.

Biz bir yandan toparlarken, diger bir yandanda katliamlar yapiliyor.. sonuc elde var sifir!

Ne zaman akillanip birseyler yapmak icin adim atmaya baslayacagiz? cok vurdum duymaz, duyarsiz bi toplum olduk ciktik gercekten Vedat agbinin dedigi gibi kac kisi bu tur durumalrda telefon acip ihbar etti ki? hep kendimizi dusunuyoruz.

cüneyt yılmaz
07-04-2009, 13:48
Vedat abi merhaba, benzer durumları farklı yerlerde hep yaşıyoruz. Saroz da, gökçeada da ışıkla katliamlara geçmişte çok şahit oldum. İstanbulda bile çinekop zamanı çayırbaşı ve sarıyer sahilinde kıyıya sıfır mesafede ve açıklarında avlanan gırgırları çok saydım. Bu sınırlı alanda bile bir keresinde 21 Gırgır teknesi maalesef saydık. Bu durumda Çinekopun, Palamutun Marmaraya ve Akdenize geçme şansı hemen hemen hiç yok gibi. Hal böyle olunca üremek için tekrar Karadenize dönecek balık miktarıda hatırı sayılır oranda azalıyor.

Bizler gibi amatör ve sportif balıkçılıkla uğraşan, bu güzel hobiyi internet ortamında paylaşan, forumlara üye olan çok sayıda arkadaşımız mevcut. Örneğin şu an bu foruma kayıtlı 19.000' in üzerinde arkadaşımız var. Diğer forumlardaki arkadaşlarıda hesaba katarsak bir hayli kalabalık ve ses getiren bit topluluk oluşuyor. Bizler bu arkadaşları bir Amatör Balıkçılık Derneği, veya Amatör Balıkçılık Federasyonu (Amatör Denizcilik Federasyonu gibi)gibi bir çatı altında toplayamazmıyız? Dernek veya federasyon neticede yasal bir oluşum. Ve bu kadar Amatör Balıkçılığa gönül veren, zaman ve emek harcayan 20.000' in üzerinde kişinin üye olduğu bir SİVİL TOPLUM KURULUŞU hem Tarım Köy İşleri Bakanlığınca hemde Çevre Bakanlığınca itibar görür diye düşünüyorum. Sürdürülebilir balıkçılık için, gelecekte çocuklarımız ve torunlarımız için bir şeyler yapmalıyız. Aksi takdirde kaçak ve usülsüz avlanan amatör veya profosyonel balıkçıları sadece forumlarda, çay sohbetlerinde veya avlanırken birbirimize şikayet etmekten öteye gidemeyiz. Çünki yetkililerin ve ilgililerinde forumları okuyupta bir şeyleri düzelmek adına çaba sarfedeceklerinide beklememeliyiz.

fixahmet
07-04-2009, 15:21
siz anlamak istediğiniz gibi anlayabilirisiniz:)iyi okursanız yasak av yapanları zaten yatacak toprağı yok .ama vedat abinin yazısını iyi okursanız üçbeş uskumru peşimnde koşup kolluk kuvvetine habaer vermeyenler üç beş kömür için oy üç beş hap için hayatlarını satan bir milleti bu hale bu hale nasıl geldi sizce ?birde lafım sizin gibi burada ş.... bunlar veya çözün önerin bunu deyipte yasak av görüpte bir telefon etme cesareti olamayanlara :)siz bu yazıdan istediğinizi anlamakta özgürsünüz rastgele:)

sizce yasak av yapan birini şikayet ettiğinizde bu devletin kolluk kuvvetleri ı yasak avı tespit ettiğinde o yasak avı yapana kanunni nr gibi bir yaptırım uyguluyor bilginiz varmı?

ben ikinciye arama cesareti bulabilirmiyim acaba şu anki yaptırımla?

bilgisayar başında oturup ahkam kesmek kolay gidin bakalım göllere ağ atna birini yakalatın ne gibi cezai işlem uygulanıyor ?

bu konu çok uzun bu kanunlarla halk bu hale getirildi şikayet edemez olduk hakkımızı arayamaz olduk gençlerimz her köşe başında bağımlı madde satan insanlar tarafından zehirleniyor kaç kere şikayetçi oldunuz ?

benim evime giren hırsızı tututksuz yargılıyorlar yarın kapımın önünde adam :D:D bu benim suçummu? devletinmi?

sayın korni, işte sizinle burada ayrılıyoruz. ben devlet suçsuzdur demiyorum, sadece ben burdaki büyük suçun evinize giren hırsıza ait olduğunu düşünüyorum. suçun sadece kanunlarda ve devlette olmadığını söylüyorum. bütün faturayı ev sahibine kesiyorsunuz, peki hırsızın hiçmi suçu yok. denetim eksik diye talan etmekmi lazım bulduğumuz herşeyi. illaki birileri kafamıza vurarak diktemi etmeli bu yasakları. denetimin eksik olması suçu işleyenlerin günahını azaltmaz.
ahkam felan kestiğim yok,haddime de değil.. lütfen kullandığınız kelimelere dikkat edin. benimle konuşurken ş..... gibi kelimeler kullanmayın. siz nereden biliyorsunuz benim kimi şikayet edip etmediğimi. birtek bilinçli vatandaş senmisin bu memlekette?

HÜRGENERAL
07-04-2009, 16:13
Vedat Bey konuyu açmazdı herhalde gidişatın böyle olacağını bilseydi.Birileri birilerine gereksiz yere neden kızar acaba?Konuyla ilgili yazılanları okudum,kimisi yasak av yapanları görüp de kolluk kuvvetlerine şikayet etmeyenleri eleştirirken,kimisi de etsek ne olacak cezalar yetersiz demiş.Bir başka arkadaş da,biz Türk Milleti olarak suçluyuz demekte.

Değerli doğa tutkunu, balıksever gerçek avcılar,

Bundan 4-5 ay önce aşağıda linki bulunan, kanun ve nizamlara aykırı yapılan dip trolüyle mücadele amaçlı bir konu açmıştım.

Konu bir iki günde 170 kişi tarafından görüntülendi ve tek bir mesaj bile yazılmadı.Sonra biri dayanamadı yazdı.Lafı fazla uzatmayayım,kampanya fikri bir çok arkadaşın aklına yattı ama,sanki üzerimizde ölü toprağı varmış gibi tekeri çevirecek ilk hareketi başlatmayı sağlamayadık.Bunda benim de payım var tabi.

Tırıvırı konusu önemli konu başlıklarında malumunuz.Ama kanun ve nizamlara aykırı olarak gırgırlarla ve dip trolüyle balıkların kökünü kuruturcasına yapılan avların yanında tırıvırı konusu gerçekten amiyane tabirle tırıvırı bir iş olarak kalıyor.(Sakın yanlış anlayıp da tepki yapmayın tırıvırı elbette çok zararlı)

Yine söylüyorum,konunun doğru anlatıldığı ve raporlarla desteklendiği 20.000 (Yirmi bin) AYNI dilekçenin yirmi bin AYRI kişi tarafından ilgili yerlere gönderilmesi ses getirme değil,bomba etkisi yapar.Yirmibin ayrı imza fakat,yirmi bin aynı istek ve aynı yürek.Lütfen bunu bir düşünün olurmu?Yazılı dilekçelerden sonra internet yoluyla BİMER ( başbakanlık internet merkezi ) mail dilekçelerle yağmur altında tutulur nasıl olsa,ama öncelikle ve illede yazılı dilekçeler.

vurgun-01
07-04-2009, 17:03
abi bu ülkedeki insanları son 50 senelik siyasetle öyle bir şekle sokmaya başladılarki senin gözlemlediğin şekilde 3 adet balık için doğayı yarınları 3 torba kömür içn oylrını 3 adet hap için geleceklerini hangi insanlardan hangi özveriyi bekliyorsun?...............sen orada rahat rahat kahır ol paylaşım yap burada ş....sizler bunlar mesajlarından başka birşey elde etmek o kadar zor ki malesef :(

sevgili korni

1- burası siyaset meydanı değil
2- kimse bir iki torba kömür için kendisini satmaz

Lütfen burada insanlara iftira etmeyelim.

Vedat Abayoğlu
07-04-2009, 18:09
Güzel İnsanlar
Hayatımda sadece bir kişi haric,balık avı doğa sevgisi yüklenmiş kişileri gönlümün ve mantığımın en makbülleri olarak gördüm.
Bu bakımdan konunun seyri beni üzdü.Hatta kilitlendiğini sandıydım acılmış.
Şanlı tarihimizin o müstesna insanlarının genlerinin,halihazırdaki milletimize gecemeyişinin ızdırabını hep yaşadım.Hep mücadele ettim.Doğruyu söylemekten hic cekinmedim.
Hepinizin bildiği laf nedir?Doğruyu söyleyeni dokuz köyden kovarlar değilmi.
Şİmdi sayayım.
Rastgelebalıkcı mail grubundan,iclerindeki yönetim cekişmesinin kurbanı olarak kovuldum,tarafıma inanılmaz suclamalar yapılmıştır.
Balık sevdası grubundan,hep doğruları söylediğim kabul edilmiş olsa dahi,forumun bekaası gerecekcesi ile kovuldum.
Balıktayız forumu yönetimi şu an yakın arkadaşımdırlar.Onlar ise,hep ön plana cıkan Rakı,mangal muhabbetlerinin dozunun iyi ayarlanması yönündeki tenkitlerimin ve bana verdikleri Büyük Üstad payesini geri almalarına karşı cıkmam dolayısıyla kovdular.
Amatörbalıkcılık mail grubu 5 arkadaşımla kurulmuştu.6.Şahıs bendim.O bir kişi orayada girdi.Ben doğruları o mangalı anlattı.Kovuldum.
Balıkavı mail grubu sahibi Cem Liman kardeşimdir.Bana Levreklerinefendisi lakabını takan kişidir.O dahi aylarca beni sırf balık avı ve doğa sevgisinin herşeyin önünde gelmesini savunduğum icin askıya almıştır.Başlarım dedim balık bahane dostluk şahaneye.Balık şahane dostluk bahaneyi savunmayı yeğledimdi.
Gelelim Amatörbalıkavı forumuna.Bukadar kovulduktan sonra bir forum kurayım dedimdi.Zaten var olan birzamanların aktif mail gruplarından birisi olan kendi mail grubumu foruma cevirdim.
Senmisin ceviren oradanda kovuldum.Gerekce ticarete atılmammış.Pöh,beni bilen bilir.
Bunları neden yazdım.İşte doğruları savunmanın bedeli.Hayatını bu olguya vermiş onbinlerce yazmış yüzlerce balıkcı yetiştirmiş bir ihtiyarın hazin sonu.
Tahir Gürhan aradı dün.Beni kovanların hepsi beni cok seviyorlarmış halende,anlattı telefonda.
Vay be sen beni kov sonrada sev.Derler ya ne bicim perhiz,lahana turşusu filan.
Bakın forumunuza sahip cıkın.Burada ne olur birbirinizle atışmayın.Bakın sadece bu forum bana sahip cıkmıştır.Burada atışmadımmı,bal gibi yaptım.Ama beni anlamışlardır.Nede olsa Ana forumdurlar,diğerleri buradan doğmuşlardır.Bazıları zor doğum sonrası azıcık eksik olabilirler vicdanen.
Sabah beşte girdim yatağıma.Oda dayanamadım daha fazla.O ana kadar dürbünle hep izledim.Hicbirisi en azından mesafe ihlali yapamadılar.Yapsalardı anında tepelerindeydim.S.G.K.birimleri konuşmasını iyi secenlerin hep yanında olmuştur.Koskoca bir forumun üyeleriyiz.Biz bir gücüz.Mücadelemizi sürdürmeliyiz.Birbirimizle atışmadan,tek vücut olarak,iyi ifade ederek,medeni cesaretimizi orataya koyarak,neme lazımcılıktan kurtularak,bana dokunmayan yılan bin yaşasın demiyerek.
Biz balıkavı net üyeleriyiz,başka forumlara benzemeyiz diyerek ve inanarak.
Sevgi ve saygılarımla.

ugur58
07-04-2009, 19:42
hepiniz haklısınız bir arada olmalıyız.gelin bir onlıne imza toplayalım.elimize salam bir imza sayısı çıkarabilirmiyiz deniyelim.eminimki bir çok insan bize katılcaktır.bu imza işini onlıne gastelerede taşıyalım.açıkcası sesimizi duyuralım.denemekten zarar çıkmaz.bir bakmışsınız sesimizi duyan olmuş bu tür gırgırla avlanmayı yasaklatmış olmuşuzdur.işte o zaman herkez varlığımızdan haberdar olur...:cool:

duzensizifade
07-04-2009, 19:45
kültür balıkçılığı şart. japonyada bu konuda önemli adımlar atılmakta. ne zamanki umulan avlar yapılamayacak o zaman bu konuya eğilim oluşcak. yani iş işten geçince.

Vedat Abayoğlu
07-04-2009, 20:35
hepiniz haklısınız bir arada olmalıyız.gelin bir onlıne imza toplayalım.elimize salam bir imza sayısı çıkarabilirmiyiz deniyelim.eminimki bir çok insan bize katılcaktır.bu imza işini onlıne gastelerede taşıyalım.açıkcası sesimizi duyuralım.denemekten zarar çıkmaz.bir bakmışsınız sesimizi duyan olmuş bu tür gırgırla avlanmayı yasaklatmış olmuşuzdur.işte o zaman herkez varlığımızdan haberdar olur...:cool:

Sevgili Uğur
Yaşın daha 19 gencecik bir delikanlısın.Ancak yaptığın cağırı bence somut olarak ortaya konabilecek güzel bir fikirdir.
İlgili birimlerin arasında en yetkin vede etkin neresiyse,orayı adeta büyük bir gücleki, neredeyse 20 bin kişiyiz uyaralım.
Bakın tekrar ediyorum.Bunlar anac balıklardır.Buraya bu mevsimde yumurtlamak icin toplanmışlardır.Bir kısmı yumurtalarını dökmüşte olabilir.Ancak bu inanılmaz gücteki ışıklar dökülen yumurtaları ve iclerinden cıkmış yavrularıda menfi olarak etkilemektedir.Hemen yarısudaki Yunan tekneleri bu şekilde bir avı asla yapmazken neden bu katliama izin verilmektedir.
Gecenlerde 250 Kg kadar Akdeniz Barrakudası yakalandı.Balıklar ağızlarına kadar yumurta doluydu.Keza gecen sene yakalaması ve satılması yasak olan toriklerki aralarında Sivri ve Pecutalarda vardı,mahalli avcılar tarafından yakalandı.İclerinden dökülen yumurtaları görseydiniz kahrolurdunuz.Keza şu günlerde hemen herkes yumurtlamak icin bölgemize yerleşme cabasındaki toriklerin peşinde.Avı yasaktır,satışı yasaktır.Lütfen bir inceleyin.yanlışım varsa düzeltin.
Dün gece sabaha kadar bekledim.En azından mesafe ihlali yapılmadı 2 mil sınırını aşmadılar.Ancak demin karanlık basmadan ağ salan ve kıyıdan 2 mil değilde 1 mil mesafedeki 3 tekneyi Kücükkuyu SGK Canakkale SGK ve İzmir SGK'ye bildirdim.Bakın net ifade ediyorum tarafıma teşekkür ettiler ve herkesin aynı duyarlılıkta olmasını dilediler.Biraz sonra kontrollerini bitirecekler ve tarafımı arıyacaklar.
Lütfen herkesin yapabileceği birşeyler vardır.Bunu ortaya koyunuz.
Sevgiyle kal delikanlı

Alparslan34
07-04-2009, 20:46
Bunların Bütün tekneleride yaksanız bu iş bitmez ...

unique
07-04-2009, 20:51
Sevgili Vedat ağabeyim,

Sizin nasıl bir ruha sahip olduğunuzu ve hangi amaç için çırpındığınızı ben çok iyi biliyorum ve bunuda siz iyi biliyorsunuz.

Konunun bir hayli dağıldığı ve konunun içeriğine uygun olmayan cümlelerin sarf edilmesinden dolayı başta kendi mesajlarım olmak üzere bazı mesajları sildim ve konuyu bir müddet kilitledim. Sonrasında yeniden açtım,bu kesinlikle size karşı bir hareket olmamıştır asla.

Yanlış anlaşılmasın lütfen.

KSK/34
07-04-2009, 20:56
Arkadaşlar abilerim kardeşlerim bu konu açıldıgından beri sadece birbirimizi yedik ama tek ortak nokta bu avın herkesin vicdanını sızlatıgı ve bir şey yapılması gerektigi 20.000 üyeden bahsediyoruz ama şurada içimizi yakan bu konuyla yayınlanan bir av raporunu tebrik eden kişi sayısını bile geçemedik, bu beni çok düşündürüyor.site yöneticilerimizden rica ediyorum(inanın bunu hazırlayacak bilgisayar bilgim olsa ben yapacagım yönetici arkadaslar yanlış anlamasın herşeyi devletten bekleyen vataş modeli olmayayım) başta derdimizi anlatan bir dilekçe altınada herkesin adını soyadını meslegini girecegi tarzda bir format hazırlasalar üyeler bu şekilde dilekçeyi bir nevi imzalamış olur ve sonunda bu dilekçeyi kamu kurumlarına kolluk kuvvetlerine ve basına göndersek eminim ses getirir.

duzensizifade
07-04-2009, 21:07
Sevgili Uğur
Yaşın daha 19 gencecik bir delikanlısın.Ancak yaptığın cağırı bence somut olarak ortaya konabilecek güzel bir fikirdir.
İlgili birimlerin arasında en yetkin vede etkin neresiyse,orayı adeta büyük bir gücleki, neredeyse 20 bin kişiyiz uyaralım.
Bakın tekrar ediyorum.Bunlar anac balıklardır.Buraya bu mevsimde yumurtlamak icin toplanmışlardır.Bir kısmı yumurtalarını dökmüşte olabilir.Ancak bu inanılmaz gücteki ışıklar dökülen yumurtaları ve iclerinden cıkmış yavrularıda menfi olarak etkilemektedir.Hemen yarısudaki Yunan tekneleri bu şekilde bir avı asla yapmazken neden bu katliama izin verilmektedir.
Gecenlerde 250 Kg kadar Akdeniz Barrakudası yakalandı.Balıklar ağızlarına kadar yumurta doluydu.Keza gecen sene yakalaması ve satılması yasak olan toriklerki aralarında Sivri ve Pecutalarda vardı,mahalli avcılar tarafından yakalandı.İclerinden dökülen yumurtaları görseydiniz kahrolurdunuz.Keza şu günlerde hemen herkes yumurtlamak icin bölgemize yerleşme cabasındaki toriklerin peşinde.Avı yasaktır,satışı yasaktır.Lütfen bir inceleyin.yanlışım varsa düzeltin.
Dün gece sabaha kadar bekledim.En azından mesafe ihlali yapılmadı 2 mil sınırını aşmadılar.Ancak demin karanlık basmadan ağ salan ve kıyıdan 2 mil değilde 1 mil mesafedeki 3 tekneyi Kücükkuyu SGK Canakkale SGK ve İzmir SGK'ye bildirdim.Bakın net ifade ediyorum tarafıma teşekkür ettiler ve herkesin aynı duyarlılıkta olmasını dilediler.Biraz sonra kontrollerini bitirecekler ve tarafımı arıyacaklar.
Sevgiyle kal delikanlı

sevgili vedat amca bende mendirek önünü çeviren bir tekneyi iletmiştim sahil güvenliğe pek oralı olmadılar. ilgilenen birilerinin olduğunu duymak sevindirici. sizinde bu derece duyarlı olmanız inşallah bazı şeylerin ilk adımı olur.

20000 üye olması 20000 kişinin böyle bir oluşumda desteği olması anlamı taşımaz. 2000 i görelimde öpelim başımızın üstüne koyalım :) imza kampayalarının pek bir yaptırımı olmadığınıda gözönüne alalım.

ugur58
07-04-2009, 21:09
çok saol vedat abi.aslında bir az önce serkan arkadaşımın dedği şekilde onlıne imza formu hazırlıyak.en basit yol bence.kimse üşenmeden katılır buna.gerekirse tanıdıklarımızıda işin içine katarız.o zaman küçünmeyecek bir sayıya kesin ulaşırız.bunu bir an önce hazırlayalımm!!!:(

ugur58
07-04-2009, 21:15
hüseyin dostum yanlış düşünüosun bizim gibi düşünen bir çok dernek var.eminim bu vahşeti onlarda engellemek isterler.örneğin grinpis gibi.yazılışını hatırlayamadım şimdi. onlara danışa biliriz.burayla sınırlı kalmaz bu iş bence.söz konusu koskoca bir ekosistem.

korni
07-04-2009, 21:27
Sevgili Vedat ağabeyim,

Sizin nasıl bir ruha sahip olduğunuzu ve hangi amaç için çırpındığınızı ben çok iyi biliyorum ve bunuda siz iyi biliyorsunuz.

Konunun bir hayli dağıldığı ve konunun içeriğine uygun olmayan cümlelerin sarf edilmesinden dolayı başta kendi mesajlarım olmak üzere bazı mesajları sildim ve konuyu bir müddet kilitledim. Sonrasında yeniden açtım,bu kesinlikle size karşı bir hareket olmamıştır asla.

Yanlış anlaşılmasın lütfen.

bu konu hakında yazdığım mesajları bende siliyorum..............ve bu konular hakkında bir daha mesaj yazmıyorum...

ubujavine23
07-04-2009, 21:40
saygı deger vedat amca burda bır cok paylasımda bulunup bız acemılere cok faydalı bılgıler sagladın yazılarının bır cogunu takıp edıp okumusumdur.bu katlıamı sadece bız durdururuz bunu nasıl yapacaz ne edecez dıe dusunmeye gerek yok bır tarıh belırleyecez o tarıhlerde turkıye genelınde bellı ıllerde ellerımıze oltalarımızı alıcaz pankartlar hazırlayacaz ıl valılıklerıne yuruyecez bır konusmacı sececez.basınıda cagıracaz ıcınde bulundugumuz bu acı tabloyu en ıyı sekılde basına ve kamu oyuna acıklayacaz turkıyenın buyuk sehırlerınde basta olmak uzere bu eylemlerı gerceklestırırsek greenpease vb bırcok sıvıl topluım orgutunude arkamıza aldıktan sonra buyuyk ses getırecegımıze ve ısteklerımızın yerıne getırılecegıne ınanıyorum boyle bır eylwem gerceklestırelım en önce gıtmessem denızı gormek nasıb olmasın bana hadı abıler ustalar kardesler yapalım adam akıllı bı eylem varmısınız....yokmusunuz

balık kurdu
07-04-2009, 21:51
Sevgili Uğur
Sevgiyle kal delikanlı

sevgili vedat abicim,görsel oldugu kadar sesli olarakta kendimizi göstermemiz gerektigini düşünüyorum,birkerede balık tutmak için degilde balıkları savunmak için toplanalım,bir pazarımızı feda edelim 20.000 kişilik forumdan en kötü ihtimal 1000 kişi toplansak gerekli merciglerin bir nebzede olsa dikkatini çekebiliriz belki,en azından denemiş oluruz.ben böyle bir oluşumda üzerime düşen ne olursa elimden geldigince yapmaya hazırım,ellerinden öperim :(

ugur58
07-04-2009, 21:56
buda olabilir.ilk greenpease ile iletişime geçelim. hata sırf onlar bile işin içine girdimi işimiz kolaylaşır bizde destekleriz onları.bir an önce bir adminimiz greenpease iletişime geçerse iyi olur.çünkü her gün binlerçe balıkk gidio ekosistem çöküoo.bu gidişte balık yerine denizden poşet ve bira şişelerini yakalarız ancak!!!:mad:

ubujavine23
07-04-2009, 22:00
buda olabilir.ilk greenpease ile iletişime geçelim. hata sırf onlar bile işin içine girdimi işimiz kolaylaşır bizde destekleriz onları.bir an önce bir adminimiz greenpease iletişime geçerse iyi olur.çünkü her gün binlerçe balıkk gidio ekosistem çöküoo.bu gidişte balık yerine denizden poşet ve bira şişelerini yakalarız ancak!!!:mad:

bız degıl greenpease bızı desteklerse daha aktıf olabılecegımıze ınanıyorum bız greenpease i desteklersek ön plena greenpease cıkar ama greenpease bızı desteklerse ön plana bız cıkarız. gecen her dakıka her saat bınlerce mılyonlarca balık kaybedıyoruz bu eylemı en kısa zamanda bı pazar gunu yapmamız lazım.ben daha öncede baska bı konuda bu önerıde bulunmustum ama kımseden cıt cıkmadı..en kısa zamanda bı eylem gerceklestırmelıyız.soyledıgım yontemın ses getırecegıne ınanıyorum.

duzensizifade
07-04-2009, 22:41
interaktif bir kampanya ile başlanabilir. başlamak önemli olan. başlandığında destek alacağına eminim, bu sezon geçti ama seneye bu zamanlara birşeyleri değiştirebiliriz belki.

ugur58
07-04-2009, 22:43
ama şöle düşün greenpease uluslararası bir örgüt.dediğini yaptırır.sadece türkiyede 500.000 aşkın destekçisi var bir eylemle işi bitirirler.ama şunu söliim kim yaparsa yapsın o önemli deil.önemli olan bir an önce yapmak:(

Vedat Abayoğlu
08-04-2009, 04:08
Arkadaşlar abilerim kardeşlerim bu konu açıldıgından beri sadece birbirimizi yedik ama tek ortak nokta bu avın herkesin vicdanını sızlatıgı ve bir şey yapılması gerektigi 20.000 üyeden bahsediyoruz ama şurada içimizi yakan bu konuyla yayınlanan bir av raporunu tebrik eden kişi sayısını bile geçemedik, bu beni çok düşündürüyor.site yöneticilerimizden rica ediyorum(inanın bunu hazırlayacak bilgisayar bilgim olsa ben yapacagım yönetici arkadaslar yanlış anlamasın herşeyi devletten bekleyen vataş modeli olmayayım) başta derdimizi anlatan bir dilekçe altınada herkesin adını soyadını meslegini girecegi tarzda bir format hazırlasalar üyeler bu şekilde dilekçeyi bir nevi imzalamış olur ve sonunda bu dilekçeyi kamu kurumlarına kolluk kuvvetlerine ve basına göndersek eminim ses getirir.

Evet sevgili Serkan,olayın en acı yönüde bu.Duyarlı hakiki amatör tutkulu kişilerin toplandığını varsaydığımız bir Ana forumda bile ilgi duyan ve konuya katılanların sayısı bu denli az.Yazanların bir kısmıda birbirlerine alınmış,söylenmiş falan.
Ne diyeceğimi bilemiyorum.Ancak şunu diyebilirim.
Bu güzel yurtta sizler daha uzun seneler yaşayacaksınız.Evlatlarınıza,torunlarınıza birşeyler gösterme gayretinde olunuz.
Benim işim bitti.Benden buraya kadar.
Sevgi ve saygımla

ugur58
08-04-2009, 08:42
moderatörlerimiz bir an önce işe girmelii.şu olayı bir deneyelim .denemekten zarar çıkmaz.

mehmetc
08-04-2009, 10:43
Arkadaslar diger konuya yazdim burayada aynen yaziyorum, gercekten sanildigi kadar kolay ve basit degildir, heleki internet ortaminda sanal imza vs. hic bir yasal bir gecerliligi ve yaptirimi yok. Dilekce ilede olacak is degil, isterseniz 50,000 tane yollayin hepsi okunmadan yirtilip atilacaktir emin olun..

Arkadaslar maalesef anlayamadigimiz bir sey var, oncelikle yasak olmayan bir seyin onune gecmeye calismiyoruz. Yapilan zaten yasal.

Problem ureme zamanlarinda bu baliklarin girgirlarla cevrilmesi ve etik olmayan sekilde gozleri kor edilircesine isik tutularak bu avin yapilmasi.

Bunun onune gecmek ne dernekle nede dilekce, imza v.s. yazmak olmaz kesinlikle. Derneklerin tebligdeki uc bes maddeyi degistrimekten ote gidemedigini hepimiz biliyoruz.

Bu ulkede gazete, televizyon kisaca medya destegi olmadan kesinlikle bu tur durumlari devlet gundeme almaz, ilk once kamu oyu olusturulmasi gerekir biz istersek 100,000 kisi baski yapalim inanin degisen hic birsey olmaz.

Aramizda gazeteci ve cesitli medya kuruluslarinda calisan dostlar muhakkaki vardir, onlarin oncelikle bu konuya ilgi gostermeleri gerekiyor. Onlar ilgi gosterirse zaten site yoneticilerimiz ve bizler dahil destegimizi her turlu vermeye haziriz.

simendifer
08-04-2009, 14:57
Arkadaslar diger konuya yazdim burayada aynen yaziyorum, gercekten sanildigi kadar kolay ve basit degildir, heleki internet ortaminda sanal imza vs. hic bir yasal bir gecerliligi ve yaptirimi yok. Dilekce ilede olacak is degil, isterseniz 50,000 tane yollayin hepsi okunmadan yirtilip atilacaktir emin olun..

Arkadaslar maalesef anlayamadigimiz bir sey var, oncelikle yasak olmayan bir seyin onune gecmeye calismiyoruz. Yapilan zaten yasal.

Problem ureme zamanlarinda bu baliklarin girgirlarla cevrilmesi ve etik olmayan sekilde gozleri kor edilircesine isik tutularak bu avin yapilmasi.

Bunun onune gecmek ne dernekle nede dilekce, imza v.s. yazmak olmaz kesinlikle. Derneklerin tebligdeki uc bes maddeyi degistrimekten ote gidemedigini hepimiz biliyoruz.

Bu ulkede gazete, televizyon kisaca medya destegi olmadan kesinlikle bu tur durumlari devlet gundeme almaz, ilk once kamu oyu olusturulmasi gerekir biz istersek 100,000 kisi baski yapalim inanin degisen hic birsey olmaz.

Aramizda gazeteci ve cesitli medya kuruluslarinda calisan dostlar muhakkaki vardir, onlarin oncelikle bu konuya ilgi gostermeleri gerekiyor. Onlar ilgi gosterirse zaten site yoneticilerimiz ve bizler dahil destegimizi her turlu vermeye haziriz.

BİNGO !

Dün gece oturup yazacaktım ama vaktim olmadı yine. Dün gece saat kaçtı hatırlamıyorum ama gecenin geç bir saati bir avukat arkadaşımla yaklaşık 1 saat kadar bununla ilgili olarak konuştuk. İmza toplamanın, T.C. kimlik nolarını dahi alsanız, seceresini de dökseniz hiçbir anlamı yok. Ve tabii yapılması gerekenler konusunda da Mehmet'le aşağı yukarı aynı şeyleri söyledi arkadaşım. Eğer yapılabilir dese idi, bugün size imza için sistem kurmuş olacaktık ama buna gerek kalmadı. Bir avukatla görüşmeden sistem kurmak istemedik. Başka şeyler düşüneceğiz ama kısa vadede olacak şeyler de değil bunun da altını çizmek isterim.

ugur58
08-04-2009, 15:02
Işallah Biran önce Yapalimda

mehmetcay
08-04-2009, 23:37
Hep bir başkasından değilde, birey olarak bizler kendimizi güçlü hissetmeye başladığımız zaman "işte o zaman" göreceksinizki çok sorun kendiliğinden çözüm bulacak.

Bireysel bir çabalar sarf etmeden ivme olmaz, Kendimizide ufak görmüyelim.

Tek şart var, Bir başkasından beklememek, Hepsi o kadar.

Telefon açalım, Telgraf çekelim, Mektup yazalım, Göreceksiniz derneklerden daha güçlü etki yapacaktır, Birey demek Toplum demektir. Bireysel ivme yoksa toplumsal ivmelenme beklemek hata olur.

Bandırmalı
09-04-2009, 00:04
herkez birbirinden güzel fikirlerini beyen etmiş bence en önemli unsur eğitim şimdiden bu insanlara bindikleri dalı kestiklerinin farkına varmalarını hissettirmek ondan sonrada denetimleri yapan kurumların bu işi ciddi yapmalarını sağlamak
yıllardan beri balıkların bir göç yolları ve yumurta döktükleri yerler sanırım bellidir şimdi sivriceyi örnek alırsak bu teknelere buyük şirketlerin tırlarını takip ettikleri uydu sistemi takılsa ve bunu takmak mecburi edilse sanırım bir çözüm olur belli zamanlarda göç ve yumurtlama gibi bu bölgelere yasaklar getirilse ve bu yasak olan yerlere giren tekneler sanırım bu takip sistemiyle belli olur ve bir nebzede olsa caydırıcılık sağlar ;)

Aslıhan TURAN
09-04-2009, 00:19
herkez birbirinden güzel fikirlerini beyen etmiş bence en önemli unsur eğitim şimdiden bu insanlara bindikleri dalı kestiklerinin farkına varmalarını hissettirmek ondan sonrada denetimleri yapan kurumların bu işi ciddi yapmalarını sağlamak
yıllardan beri balıkların bir göç yolları ve yumurta döktükleri yerler sanırım bellidir şimdi sivriceyi örnek alırsak bu teknelere buyük şirketlerin tırlarını takip ettikleri uydu sistemi takılsa ve bunu takmak mecburi edilse sanırım bir çözüm olur belli zamanlarda göç ve yumurtlama gibi bu bölgelere yasaklar getirilse ve bu yasak olan yerlere giren tekneler sanırım bu takip sistemiyle belli olur ve bir nebzede olsa caydırıcılık sağlar ;)

Sana hak veriyorum Mustafa abi ,bu örneğindeki gibi GPS vb. uydu takip yöntemlerinin kullanımı yasakların tek merkezden kontrolü ve kısa sürede müdahaleler ile sonuca ulaştıran benzer yöntemler uygulanmalı...

ugur58
09-04-2009, 08:41
beyler şöyle bir güzel dilekçe yazarmısınız.bizde ona bakarak biraz değiştirerek. dilekçe atalım.bide nereyegöndercez onuda yazarsanız sevinirim.kısaca dilekçe örneği

KSK/34
09-04-2009, 09:47

Mustafa abiye katılıyorum kesinlikle egitimle çözülecek bu iş neden 3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizde daha ilk okuldan itibaren deniz ve balıklarla ilgili bir ders konulmuyor çocuklarımıza ülkemizin zenginligi olan balıklar tanıtılmıyor.