Alternatif yemler denediniz mi?

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında denizci_kaptan tarafından paylaşıldı.

1. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Pek düşünülmeyen daha önce denenmemiş mantıklı mantıksız yem çeşitleri denedinizmi hiç? Sonuçları belki çok güzel yada rezalet olabilir. Ya da eh işte olabilir.
    Mesela benim çocukluğumdan başlayarak kullandığım veya bir çok yerde aklıma gelen ama deneyemediğim şeyler; pişmiş yumurta beyazı, Kaşar peyniri, fındık ezmesi, zeytinyağlı pamuk, tükenmez kalemden rapala, peynir suyu-un-ciğ yumurta sarısıyla yapılan hamur, kuyruk yağı, fare, çekirge, kek, jelibon şeker, köfte, pişmiş sardalya vs vs:)

Yaptığınız yem denemelerinizi, aklınızdakileri ve deneylerinizin sonuçlarını burada paylaşalım. Belki hepberaber yeni birşeyler üretebiliriz. Ya da hep beraber güleriz:)

2. T-una

T-una TUNA

Favori Kamış:
    Shimano Hyperloop AX Surf TE 420.150
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra 5500 XSB
    Sucuk

İlk olta kullanışımda bir nevi piknikteydik ve geyiğine denemiştim;

Sonuç: Balıklar sucuk sevmiyormuş, ağzının tadını bilmez hayvanlar...

Etraftaki balıkçı üstadları epey güldürdüm ama :)

Son düzenleme: 4 Haziran 2009
  3. atakule team

atakule team hüseyin

Favori Kamış:
    Bass Pro Shops® extrime xps Mitchell Elite Spin DAIWA EXCELER, EXSF662MHFS 1.98
    Favori Makine:
    shimano sustain 2500 fg shimano exsence 3000cı4
    En İyi Avı:
    hedefim 120 cm
    sllm

alperen abicim benimde düşündüğüm ama bi türlü yapamadığım bi şey var
    diyorum ki sasi yani sahte balığı şamandıralı olarak canlı yem gibi atsak acaba verim alabilirmiyiz çünkü hafif esintide sallanması sanki canlı yem havası verebilir diyorum:D
    canlı yemlede hiç avlanmayı sevmem çünkü at çek yaparken balığın en ufak haraketini elinizde hissetmek başka birşey :D

4. fixahmet

fixahmet AHMET

Favori Kamış:
    Daiwa msp 270
    Favori Makine:
    Ryobi ecusima 4000vi
    En İyi Avı:
    sazan 5150 gr
    silikon kardides ve kurdu şamandıralı takımla denedim kasna avında. ama sonuç alamadım.

5. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Çaresizlik insanı öyle buluşlara itiyor ki aklınız almaz.Geçen sene Altınoluğa gittim.Boru kurdum bitti.Dip tamamen kumluk bir tek midye,deniz patatesi vs. yok.Ammma afedersiniz b..k şekline benziyen sonradan da deniz hıyarı olduğunu öğrendiğim mahhlukatlar vardı.Daldım çıkardım karaya çıktığımda insanların yüzündeki tiksintiyi göreceksiniz.Kestim içinden iğneye gelecek hiç bir şey çıkmadı.Deniz kestanesini denedim o da yemlik olmadı.Ama bir şey keşfettim.Deniz hıyarının içini denize attığımda balıklar üşüştü didiklemeye başladılar.Şimşek çaktı birden ispari için ekmek aldım hıyarın içini de tam avlanacağım yere sıktım, seyreyleyin cümbüşü avcum kadar isparileri aldım.

Bursa da da fıstıklıdan topladığım devasa midyelerin kaslı bölümlerini çıkarıyorum.Tuz, sardalya-karides yağı ile karıştırıp derin dondurucuya atıyorum.Kıyıdan baya iş yapıyor.

6. fish founder

fish founder Özgür

slm,
    deniz hıyarının içini yemleme için,içindeki dip beyaz zarınıda iğnede kullandım ve arasıra da kullanmaktayım'yem sorunu baş gösterdiğinde',
    taze hıyarda hemen temizlenip takılan bu beyaz zar ispari,mırımır ve çipra'da çok mükemmel olmasa da iş yapıyor.
    deniz kestanesinden hiçbir performans alamadım.
    tuzlu suda toprak solucanı denedim,performansı fena değil lakin iğnede çok az süre kalıyor ve çabuk eriyor.ama bayağı iş yapıyor.
    direk beyaz peynir denedim'tam yağlı ezine :)' tık yok.
    bu peynirin suyunu ekmek hamuruyla karıştırdım kefaller çoştu.
    kaşar peyniri iş yapmadı,
    şeytan minaresi ehh,
    ama şimdi yem işine direk çözüm buldum,
    boru kurtlarını alır almaz komple temizleyip aktarlarda satılan kaya tuzuna yatırıyorum,dolapda meyvelik bölümünde 3 ay sorunsuz kalıyor,koku yapmaması içinde 5 kat poşet :)
    dolapdan çıkan b.kurtları üzerinde tuzlar yapışık oluyor ve yem beton gibi....
    üzerindeki tuzu elinizle temizleyip yemi denize düşürdüğünüzde çok ilgnç yaklaşık 2-3 dakika içinde yem çözülüp formunu buluyor,fosforundan ve kokusunda hiç bir kayıp yok.sadece ölü olduklarından hareket etmiyorlar ama öneririm

7. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    Bir zamanlar zevkine böyle bir şey yapmıştım.

8. fish founder

fish founder Özgür

bunun çok benzerini bende yapıp ayrıca suni yemi yaklaşık 1 hafta 10 gün istavrit ve sardalya pisliği içinde bırakıp kokulandırmıştım.dolaptan çıktığında kokudan yanında durulmuyordu.denizde iş yaptığımı,
    yapmış olsa zaten rapor olarak yayınlardım :)

9. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    İlginç gelebilir..

Boğazın acemisiyim.. Feribotla geçerken, ilerde bir yerler görüyorum, kayalık, sığca filan.. Yahu acaba balık olur mu?

Atladım bir taksiye, git git.. Sonradan öğrendim, benim düşündüğüm yer cankurtaranmış.. Ama kıyıdan bakınca, feribottan göründüğü gibi görünmediğinden, fener miydi, radar mıydı vs. derken, bir yerlerde indim..

Park gibi bir mevki.. Yanımda midye var, eskihisardan toplamışım. Ama iş yapmadı.. Çoluk çocuk filanda var. Haşlanmış mısır satıyorlar, millet mısır yiyor, denize atıyor.. Hımm? acaba? neden olmasın? dedim. Bir mısır aldım, tanesini sıyırıp taktım iğneye, hoop suya, şeytan oltası hesabı... 10dk geçmedi, küüüt.. Çektim kocaman karagöz.. Bir daha, bir karagöz daha..

Oradaki mısırcıları zengin etmemek için, tam yerini söylemek istemiyorum. Ama orası, vesait bulup ne zaman gittiysem akabinde, mısır ile yüzümü hep güldürmüştür netekim.. Hoş, pekte gitmedim daha sonra, en fazla 3-5 sefer daha olmuştur.

Sucuğa gelince.. Yayın tutacaksanız, sucuk iyi bir tercihtir. Ama kokmuş çoraplarınız daha iyi bir tercih olabilir. Sabun zaten şahanedir.. Ama bunları bulamazsanız, kurbağa, sülük, balık vs. ile yetinebilirsiniz..

10. Nicolas79

Nicolas79 Aytaç ÇAKICI

Favori Kamış:
    Remixon 240 cm Spin Kamış
    Favori Makine:
    Okuma Avenger Av-30
    Dün aklıma geldi. Boru kurdu sardalya vb yemleri rondodan falan geçirip karıştırsak içinede ekmek falan atsak hani köfte yapar gibi. Bir arada sağlam dururlar mı acaba bide tabi ki iş yapar mı? Çek bi karışık :)

11. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Maalesef durmazlar. Ancak yemleme yaparken kullanabilirsiniz.

12. Nicolas79

Nicolas79 Aytaç ÇAKICI

Favori Kamış:
    Remixon 240 cm Spin Kamış
    Favori Makine:
    Okuma Avenger Av-30
    Hızır gibisiniz valla :) Teşekkür ederim.

13. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Yumurta akıyla bir harmanlayın, bakalım neler olur?:rolleyes:

Madem karışık.:)

14. cemal doğan

cemal doğan cemal doğan

Aklıma ömerli macerası geldi.
    Yem yok bizde çok genciz oradaki abilerden biri sordu;kimin kakası varsa gitsin ağaçların oraya yapsın.
    Birisi gidip yaptı.
    10 dakika sonra bu abi gitti.
    Elinde kocaman karasinekler'le geri döndü.
    B.kun yanına oturmuş üstüne yaklaşan kara sinekleri sıyırtma(böyle avucunun içiyle konmadan havada hızla yakalama) tekniğiyle yakalamış.
    Sonucu bilmiyorum biz gittik:):):)
    Balık avı işte adamın gözünü böyle döndüren birşey.

15. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan

Birisi gidip yaptı ve daha sonra hiç birşey olmamış gibi geldi yanınıza, öyle mi?:rolleyes: :D :eek:

"Ustasının elinden, dağlar zır-zır ağlar" Sıyırtma tekniği:D :eek: :D
    .

Son düzenleme: 21 Temmuz 2009
  16. umitagz

umitagz ümit

bildigin seffaf silikondan boru seklinde sıksak sonra üstünü boyasak kurt gibi is yaparmı?? koku sorununubalıkların arasında bekleterek halletsek ise yararmı

17. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    daiwa crossfire(spin) okuma salina
    Favori Makine:
    shimano catana 400 fb, ryobı ecusima 6000vi, okuma avanger 65
    kıbrıs takımına takılan ekmeği peynir suyuna batırdık çok iyi sonuç aldık. o gün güzel kefal tutmuştuk tavsiye ederim. bu yöntemi bir arkadaşıma söyledim oda denemiş oda kefal almıştı...

18. Müslüm

Müslüm Müslüm ÖZ

ehh pessss yani :confused:

19. Hakan Kılıçkeser

Hakan Kılıçkeser Hakan Kılıçkeser

En İyi Avı:
    Yengeniz
    Ben de Ömerli'de çekirdeksiz üzüm ile sazan yakalamıştım, Saroz'da da deniz kestanesi ile karagöz almıştım, deniz kestanesini kırıp kabuğu ile birlikte atmıştım, bunu da dalış gözlemlerim ile tespit etmiştim.

20. 29519

29519

Kayalara yapışık çin şapkası şeklinde kabuklular vardır, onları daha önce kullandım iyi de sonuç aldım, ispari ve karagöz tutmuşluğum vardır. Kendi atmasyon yemlerim ise bir kaç kez salam denemiştim ama yemden çabuk dağılıyor tavsiye etmem :D