iskorpit çorbasi

Konu, 'Balık Yemekleri' kısmında borayto tarafından paylaşıldı.

1. borayto

borayto

Malzemeler :

1 kg. iskorpit balığı

1 büyük kuru soğan

4 yaprak defne yaprağı

6 dal maydanoz

3 diş sarımsak

2 litre su

1 tatlı kaşığı tuz

3 olgun domates rendesi

1 çorba kaşığı un

1 tatlı kaşığı biber salçası (acı veya tatlı)

2 çorba kaşığı tereyağı (az yağlı seven için 1 kaşık yeterli)

Yapılışı :

Temizlenmiş iskorpitleri güzelce yıkayın, başlarıyla birlikte tencereye koyun. İki litre suyu ilave edin, soğanı dörde bölüp içine atın, defne yaprağı, sarımsak, maydanozu da ekleyin ve bir kaynatın, üstünden köpüklerini alın, tuzunu koyup altını kısın ve yarım saat süreyle pişirin.

Sosu için, üç domatesi rendeleyin, tencereye tereyağını koyun, ocağın altını açın, domatesleri koyun, beş dakika pişirin, biber salçasını da ilave edin.

Pişirdiğiniz balığın suyunun tamamını süzekle alıp sosun bulunduğu tencereye ilave edin. Süzekteki balık etlerinin kılçıklarını iyice ayıklayıp, fındık büyüklüğündeki parçalar haline getirin.

1 çay bardağı suya 1 çorba kaşığı unu bir kasede telle çırpıp kaynayan soslu balık suyuna yavaş yavaş karıştırarak ilave edin, bir taşım kaynatın, balık parçacıklarını da ekleyin, 10 dakika kısık ateşte pişirin. Servis yapılırken limon ve kıyılmış maydanoz koyun.

Afiyet olsun.

Not:

Bulabilirseniz kırlangıç balığından daha da güzel olur.

Yörenizde balık çorbası için farklı balıklar varsa bunlardan da yapabilirsiniz.

Az sulu severseniz suyunu 1 bardak eksik koyabilirsiniz.

Daha yoğun, koyu bir çorba tercih ederseniz unu 2 çorba kaşığı koyabilirsiniz.

2. borayto

borayto

uyarı ben daha hiç yapmadım

birde arkadaşlar bu balık ölü iken de tehlikelimidir dikkat etmemiz gereken ir yanı varmı teşekkür ederim :confused: :eek:

3. kral balıkçı

kral balıkçı mustafa gedikoğlu

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    çino sarı lüfer istavrit izmarit zargana vs....
    selamlar nejat abi tarif için çok teşekkürler güzele benziyor bu balığın bayağı çeşitli malzeme ile çorbası oluyor :)

iskorpite ölüykende dikkat etmek lazım zehiri hala faliyette oluyor;)

4. borayto

borayto

teşekkür ederim

teşekkür ederim mustafa cok sagol salı günü akşam saat 18/30 da ido iskelesindeydim bir arkadaşla bir tane bundan yani iskorpit yakaladım 1 kg izmarit 2 kg istavrit yakaladık hemsini yedik:D iskorpit hariç anneme dikkatli olmasını söyledim annemde ben buna elimi sürmem dedi:D :D bende merak ettim bir sorayım dedim sagolasın

5. simendifer

simendifer Sennur

Tarif için teşekkürler ;) Hep merak etmişimdir şu çorbayı ama içmek kısmet olmadı bir türlü :rolleyes: Çok lezzetli olduğunu söylüyorlar, bakalım öylemiymiş :p

6. kral balıkçı

kral balıkçı mustafa gedikoğlu

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    çino sarı lüfer istavrit izmarit zargana vs....
    afiyet olsun nejat abi yanınızda keskin bi bıçak götürürseniz eve dönüşte iki dakkada ayıklayıp o şekilde götürün derim en iyisi hemde temizce götürmüş olursunuz rastgele :)

7. oflu

oflu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    çinekop,sarıkanat,lüfer,palamut
    ya bu iskorpit millet tutun ca sakın elinle tutma zehirlidir elektrik çarpıyo diye iğneden ayağım la çıkarduğum balık değilmi böyle dikenli mikenli kaya balığına benzeyen balık

8. sanalbalıkcı

sanalbalıkcı

Favori Kamış:
    tırıvırı hariç hepsi
    En İyi Avı:
    Önümüzdeki hafta tutacağım.
    Tarif için teşekkürler,mutlaka denemem lazım
    .