STOPER - ŞAMANDIRA Sistemi - Montaj - Video ve Resimli Anlatım

Konu, 'Mantarlar' kısmında karayel tarafından paylaşıldı.

1. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Sistemin montajını anlatan videoyu aşağıdaki linke tıklayarak seyredebilirsiniz.

Yararlı olması dileğiyle .

STOPERLİ ŞAMANDIRA MONTAJI

Daha önce bu konuda sorulan soruya verilen yanıtları aşağıya düzenleyerek aktarıyorum.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 30 Ocak 2020
    Bedri bunu beğendi.
  2. kirmikirli_kemal

kirmikirli_kemal kemal

En İyi Avı:
    nerdeee
    cok güzel bir calışma elinize sağlık..

3. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Aslında, şöyle bir şey, her zaman faydalı oluyor:

Bu Yakup hocamın anlattığı olayın ta kendisi aslında. Makineden gelen oltada stoper hazır her daim. Boncuk, fırdöndünün kamışa kaçmasını engelliyor. Fırdöndü ufacık. Klips ise, çıkarılıp takılabilir cinsten.

Şamandıranın borusunun çinden, fırdöndü geçebiliyor. Geçmiyorsa, o boru alınıp, daha kalın bir boru takılıyor. Hep hazır, hep nazır olarak balığa gidiliyor.

Balık yok denen çok yer ve zamanda, farklı teknikler, şamandıra ile balığı size getirebiliyor. İşin aslı şu ki, şamandırlaı takımlar, sabit dip takımlarından her zaman daha avantajlı..

4. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Serdar reis süper;
    bir takımı bu şekilde sonlandırmak sadece basit bir şamandıralı takım için değil, her şey için çok uygun. Kişisel görüşüm stoper - şamandıra sistemini aşan daha güzel ama o kadar da basit bir düzeneği bize sundunuz. Hiç aklıma gelmezdi. Bu boncuk çapari düzeneğinde niye kullanılmasın, hepimizin uç porseleni en az bir kez iri fırdöndü yada krom halka yüzünden kırlımıştır. Boncuk daha uygun güç dağılımı sağlar sanki.

Acizane bir ilave yapayım; siz ince ve sağlam takımları seversiniz, takım çantanızın bir köşesinde çok daha küçük klipsli bir fırdöndünüz mutlaka vardır. Şamandırayı bu fırdöndüye iliştirip, klipsi (stoperden gaçemeyecek incelikte) boncukla stoper arasına taktık mı olay biter.

Katkınız ve bize bir pratik bilgi daha sunduğunuz için teşekkürler.

5. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Elbette Yakup hocam, bahsettiğiniz yöntemi kullanıyoruz.

Dikkatli gözler, iyi bakınca, kamışın porseleninin arka tarafında küçük, yeşil bir nokta göreceklerdir. Bu, bahsettiğiniz sebepten kırılan porselene yapılan "diş dolgusu"nun fotoğrafta hasbel kader kalan parçası. Halka bunu muhakkak yapıyor.

O yüzden bu şekilde boncuk takıyorum. Bazen, aylak zamanıma denk gelirse, boncuğun kamış tarafına biraz EVA, lastik vs. yapıştırıyorum, darbeyi emsin diye.

Şamandırayı bahsettiğiniz şekilde takmak, ispari vs. gibi yakına atış yapmak gerektiği durumlarda sorun olmuyor. Ama 50gr, 100gr gibi kurşun takıp şamandıra ile uzak atış yapınca, şamandıra havada dönerek gidip mesafeyi azaltıyor. O nedenle, bende böyle yapıp, şamandıranın ortasından geçiriyorum bedeni/oltayı..

Bu şekilde, sarayburnu'nda akıntıya zoka, jig vs. atıp bir sürü güzel balık, mırmır, lüfer vs. almışlığım oldu.

Eğer balıkçı durumu müsaitse, yani çaparici filan yoksa takımı toplayacak, hemen her zaman şamandıralı takımları tercih ediyorum şahsen..

6. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Ellerinize saglik Yakup hocam,cok detayli bir calisma olmus...

7. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Bence serdarin bahsetmis oldugu ve kamisin son kilavuzunu koruma amacli olan bu boncuga gerek yok,nedenide stopperden sonra kilavuza en yakin duran samandiranin kendisidir,hal böyle olunca kilavuza ilk temas edecekte stopperden sonra samandira olacaktir...

8. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Selim abi merhabalar,

Serdar boncuğun nedenini, "Boncuk, fırdöndünün kamışa kaçmasını engelliyor. Fırdöndü ufacık. Klips ise, çıkarılıp takılabilir cinsten." diye, izah etmiş ama? :)

9. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Sayet stopperden sonra firdöndü kamisin kilavuzuna en yakin olursa zaten sistem yanlis olur,stopper,samandira,kursun,boncuk, ve daha sonrada firdöndü gelir,ama hic bir zaman firdöndü samandiradan evvel kilavuza gelmez.

Serdarin anlatmis oldugu ve kilavuzu boncukla firdöndüden koruma sekli,atcek yaparken yararli olur,bu sekil avda ilk önce kilavuza firdöndü temas eder...

10. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Selim abi, bedenden gelen misina üzerindeki sıralama sanırım şu şekilde: Stoper, boncuk, şamandıra, fırdöndü ve klips. Kurşun ise, klipse eklenen köstek üzerinde.:confused:

11. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Stopperle samandira arasindaki boncuk ne icin:confused: bak sayet stopper iplikten yapilmissa o zaman stopperin samandiranin altinda olan kücük delikten gecmemesi icin kücük bir boncuk takilir takima ama stopper silikondan ise boncuga gerek yoktur.
    Siralama genelde söyledir,stopper,samandira ,kursun,boncuk ve firdöndü,sonrada firdöndüye baglanan köstek ve köstegin ortasinda kücük bir kursun,tabiki yemi dip kisima yatirmak istersek.

Samandiranin bir cok hazirlanis sekli vardir elbette ama hic birinde firdöndü kamisin kilavuzu ile temas etmez,etmemeli yoksa sistem dogru olmaz...

12. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Gecenin bu saatinde kafam iyice karıştı doğrusu. Her neyse, Serdar durumu izah eder sanırım.:)

Selamlar, iyi geceler Selim abicim.:) Yatmak için en kestirme yol, topu Serdar'a atmak.:D

13. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Konu aslında göründüğünden daha karmaşık..

Kamışla nasıl av yaparız? Ya şamandıralı atarız, yada şamandırasız. Peki şamandıra ile ne atarız? İşte asıl mesele bu..

Bildiğimiz 3 köstekli takımı, fırdöndüye takar, oraya bir de şamandıra ekler atarız. İğnelere kurt takınca mevsiminde süper bir kefal avcısı olur mesela. Bunda sorun yok..

Eşkina yakalayacağız. Gene benzer bir takım kullanırız.

Ama işin boyutu bir noktada değişiyor. Fındık zokaya bir teke bağlayıp, 50m öteye nasıl atarsınız? Fındık zoka olması şart değil, benzer, hafif bir tertibatınız var ve açığa atmanız gerekiyor. Bu durumda?

Bu durumda, genelde yapılan, zoka, biraz üstüne de bir ortası delik kurşun takıp atmaktır. Ama bu çoğu zaman zokanın karışması ile neticelenir. Üstelik, zokaya ykaın duran kıstırma kurşun sorun olur, balığı ürkütür.

Buna çözüm şöyle olabilir örnegin. Zargana topu gibi ağı bir şamandıra kullanılır. Atılır uzağa, zoka ağırlığı ile dibe iner. Çeşitli sebeplerden, zargana topu verimli olmaz. Çeşitli sebep derken.. Zargana topu dengesizdir. Uzak atılacak bir şeyin, ağrılığı ön tarafta olmalıdır. Yoksa havada taklalar atarak gider. Yani zargana topu, havada takla ata ata gider ve hem mesafe almaz, hem de karışır.

Buna çözüm şudur. Battal boy bir şamandıra alınır. Dikine ikiye kesilir, içine kaldıracağı kadar kurşun, uç tarafa yakın konur. Borusu keanra konarak, kalın bir boru takılır. Şamandıra tekrar yapıştırılır.

Zoka (veya benzeri, hafif yem) 1 - 2 kulaç FC misinaya bağlanır. Makinedne gelen misina(olta) daki klips çıkarılır. Fırdöndü şamandıradan geçirilir. FC misina fırdöndüye düğümlenir. Stoper istenen derinliğe ayarlanır. Sonra güzelce atış yapılır. Atış esnasında zoka şamandarınanın önünde, adeta yapışır. Karışmadan etmeden, bir hayli makul mesafelere atış kolayca yapılır. Şamandıra suya düşünce, zoka batmaya başlar, batar, batar, fırdöndü gelir. Fırdöndü de borunun içinden geçerek batar, 20m derine iner yeminiz.

İşte bu noktada, fırdöndü geçecek kadar geniş olan borudan, stoper dünden geçer. Bu boncuk bunu engeller.

Benim çanta gibi şeyde iki veya üç kamış olur, nereye gitsem, alır giderim. Duruma göre şamandıralı, zargana toplu, klasik, at çek vs. kullanırım. Bu şekildeki bir tertibat, gerektiği zaman hiç bir ilave yapılması gerekmeden, hem kılavuzu koruyor, hem takımın kılavuzdan kaçmasını engelliyor, hemde şamandıralı derin su takımına yarıyor.

Diğer yandan, stoperlerin küçük olması çok rahatlık sağlıyor, atış esnasında büyük stoper bir hayli dert çıkarıyor. Stoper küçük olunca, şamandıra takmak mesele oluyor.

Söylediğim gibi, 100gr kurşun takıp, Sarayburnunun akınıtsına, dibe inencek şekilde, 25-30m derniliğe inen ve 70 - 80m açığa attığımız şamandıralar oluyor. Bu kimsede görmediğim ekstrem bir şey.. Ama çok iyi netice veriyor. Makineye 300-400m misina sarıyorsunuz. Böyle atıp bırakıyorsunuz. 100gr kurşun çabucak dibe iniyor, şamandıra akıntı ile giderken. Sonra bırakıyorsunuz ve takip ediyorsunuz. Misina bir 100m filan daha gidince, takımı geri sarıyorsunuz. Gerçi, zamanında iseniz, zaten kurşun diplediğinde, bir şeyler almış oluyorsunuz. Böyle yapmak, yemin geniş bir alanı taramasını sağlıyor..

14. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Yani diyorsunki extrem durumlarda bu senin demis oldugun sisteme boncuk gerekebilir,olabilir anlatmis oldugun sistemi okuyarak anlamasamda,olabilir diyorum.
    Normal sartlarda geregi yoktur bu boncugun serdar,ayrica samandirayi 70-80 metre atamasamda 50 metre atabilirim,tabiki sartlar uygun olursa,mesela mach kamisi,ince misina ve 15gr samandira,kendinden agirlastirilmis samandiralarda mevcut zaten piyasada.
    Gerek duyulursa ve yemi dibe oturtmak gerekiyorsa o zaman 10gr samandiraya 100gr kursun takarakta avlanabiliriz,bu sistemde derinligin bulunmasi ve samandiranin derinlige göre tam olarak ayarlanmasi gerekecektir,balik yemi kapinca samandira stopper sayesinde hemen batacagindan vuruslarida görürüz...

15. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Selim Abi, ekstrem durumlar gerekmiyor..

Eğer stoper, şamandıranın içinden geçecek kadar küçükse, bir şey lazım.
    Eğer makinedne gelen oltanın ucundaki fırdöndü (varsa) kamışın kılavuzlarından içeri kaçıyorsa, onu ilk kılavuzda tutacak bir şey lazım.

İşte o boncuk bu görevlerin her ikisini de yerine getiriyor. Olması zaruri filan değil elbette. Ama kompakt bir düzenek olarak, el altında sürekli hazır, şamandıralı, normal, her tür takım hemen kolayca takılıp kullanılabiliyor.

Benim bahsettiğim yem, hırsız iğneli takıma eklenmiş yaprak istavrit örneğin. Bunu 15gr şamandıra ile atmak zor, hatta imkansız oluyor. 100gr kurşun derken, bahsettiğim şamandıra kola şişesi gibi bir şey zaten.. Bazılarında, akıntının kıyılatmaması için tertibatlar vs. de var.

Bildiğiniz gibi yaparak, kamışları gayet mutlu mesut kullanırsınız. Ama pek çoğunun oltasında, bir stoper takılı değildir :( Birde ya deve dişi gibi bir fırdöndü, yada küçük bir fırdöndüye geçmiş kocaman bir halka vardır pek çok oltanın ucunda.. İşte, buraya bir stoper takın o fırdöndüden önce.. Sonrada bir boncuk geçirin, halka yerine.. Şamandıra atmak gerekince, takım hazır olsun.. Boncuk işi garantiye alır? Neden alır, nasıl alır?

Fırdöndüyü sökmeden, koparmadan, pek çok şamandıraya oltayı geçirmek pek mümkün olmaz. Ama böyle yaparsanız, bir ufak fırdöndü/klips bağlarsınız şamandıraya, ihtiyaç olunca klipsten boncuk - olta fırdöndüsü arasıan tık takıverirsiniz, hayatınız kolaylaşır. Zira, stoperden kaçmayacak kadar küçük klips bulmak zor. Dahası, stoperin küçüğü kamışa atarken takılmıyor, trrakk sesi ve silkeleme olmuyor..

Ben bu boncuk/stoperin bir ziyanını görmedim, ama faydası çok oluyor..

Son düzenleme: 9 Ağustos 2009
  16. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Simdi oldu,ben yakup hocamizin anlatmis oldugu sistemden yola cikarak yazmistim,serdar senin bahsetmis oldugun sistemde,istenirse hem dip oltasi,gerekli görüldügü yerdede dip oltasini hemen samandirali sisteme dönüstürmek oluyor,tabiki burada firdöndü kilavuz ile temas edecektir.

Söyle bir sistem...

17. eskina_man

eskina_man Murat

En İyi Avı:
    canlı bırakma yaptım, hala bekliyorum.
    Arkadaşlar bu stoperli sistem için dizayn edilmiş bir şamandıra modeli.. Üstteki şeffaf hortum ışıldak fosforu takmak için, yandaki ufak hortum şamandıranın altına kadar devam edip içinden misina geçiyor. Ben 3 adet kamışa bu düzeneği kurdum ve hiç bozmuyorum yani 3 kamış şamandıralı sistem için hazır durumda. Ayrıca şamandıraların büyüklüğü dikkatinizi çekmiştir umarım.. neden bu kadar büyük derseniz açıklamaya çalışayım.

Bu şamandıralar 100 gram'a kadar kurşun taşıyabiliyor, yani batmıyor ama ben en fazla 30 gram kurşun takıyorum buda balık vurduğunda balığa sizden önce tasma atma şansını veriyor. balık şamandıraya asılıyor, şamandıra su yüzeyine çıkmak için yukarı asılıyor. Denenmiş ve randıman alınmış bir sistemdir.

Eşkina, gelincik, iskorpit, ispari, izmarit ve melanur gibi şamandıra ile avlanılabilen balıkların hepsinin avında kullanılabilir.

RASTGELE

Son düzenleme: 7 Eylül 2009
  18. fatih

fatih fatih gürtekin

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    nızı salın gitsin seneye daha büyüğünü yakalarsınız.
    güzel bilgiler .teşekkürler.

bu sistem mantıklı .boncuk olayıda güzel .

"şamandıralı dibe inen olta" google a bunu yazdımda çıktı burası:)

19. adaş

adaş ahmet

şamandıra ile deneyimim yok umarım faydalanırım güzel anlatımlı bir konu...

20. Altan57

Altan57 Altan

Samandirali takim kullaniyordum stoperide ana misina uzerine attigim baska misina ile sagliyordum gecmiste stoper koyarak denedim. Sorunum su ki kiyidan 20 25 metre mesafeye firlatarak 6 7 metrede balik tutacagimi varsayiyorum derinlik ayarladim stoperi makinaya sardim atarken misina makinadan bosalirken stopere takiliyor ve misina makinadan cikis yapamiyor gayet kucuk bir stoper olmasina karsin cozum nedir acaba ?